Elektronik mektup adresi, çoğunlukla, kişinin kullanıcı kodu ve kullandığı sistemin Internet/bitnet vb adresinden oluşur.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Elektronik mektup adresi, çoğunlukla, kişinin kullanıcı kodu ve kullandığı sistemin Internet/bitnet vb adresinden oluşur."

Transkript

1 ELEKTRONİK MEKTUP ( ) Elektronik Mektup Nedir, Nasıl Kullanılır? Bilgisayar ağlarının oluşturulma nedenlerinden biri, kişilerin, bir yerden diğerine (hızlı ve güvenli bir şekilde) elektronik ortamda haberleşme isteğidir. Elektronik Mektup ( ), bu amaçla kullanılan servislere verilen genel addır. Elektronik Mektup Adresi Elektronik mektup adresi, çoğunlukla, kişinin kullanıcı kodu ve kullandığı sistemin Internet/bitnet vb adresinden oluşur. Örnek elektronik mektup adresidir. Elektronik Mektup işareti ile ayrılmış iki kısımdan oluşur. İlk kısım kişinin sistemindeki kullanıcı kodu(user-id); ikinci kısım ise, bulunduğu sistemin adresini (host name) belirtir. Bu durumda kullanıcı adi ali olan bir kullanıcının elektronik mektup adresi; baskent.edu.tr olacaktır. Elektronik Mektup Göndermek Herhangi bir kullanıcı kodu olan bir kullanıcıya elektronik mektup göndermek için öncelikle bir elektronik mektup gönderme programına ihtiyaç vardır. Outlook, Outlook Express, Netscape, Eudora v.b. programlar sayesinde Windows üzerinden elektronik mektup yollama olanağı vardır. Sizlere Outlook programını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Outlook programı, Outlook Express ve benzeri bazı mail programlarında bulunmayan güvenlik özelliklerine sahiptir. Outlook programı ile mektuplarınıza otomatik olarak virüs taraması yapılır. Bu işlem için küçük bir ayar yapmak gerekebilir. Bu sayede bilgisayarınıza virus, trojan, adware ve spyware türü zararlı programların bulaşmasına engel olabilirsiniz. Not: virüs, trojan, adware ve spyware sadece elektronik mektup aracılığı ile bulaşmaz, Outlook programı kullanımı ile virüs bulaşma yollarından birisi olan elektronik mektup ile bulaşan virüs, trojan, adware ve spyware yazılımlardan kurtulabilirsiniz. Outlook Ayarlarını Yapmak Outlook programı sizlerin kullanımına sunulmuş olan bilgisayarlarda tarafımızdan yüklenmiş olarak gelmektedir. Başkent Üniversitesi ne ait e-posta hesabını Microsoft Outlook ile kullanmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir. Microsoft Outlook programını çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buradan ileriyi seçerek devam ediniz.

2 Daha sonra gelen ekranda ise evet seçerek devam ediniz. Daha sonraki adımda kullanılacak e-posta sunucu türünü seçmeniz gerekmektedir. Buradan POP3 sunucu türünü seçerek ileriyi tıklayınız.

3 Ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada e-posta adresi kısmına kullanıcı uzantısı ile birlikte girmeniz ardından giden ve gelen sunucu kısmını ise pop.baskent.edu.tr olarak doldurmanız gerekmektedir. Kullanıcı adı kısmı kendiliğinden gelecek olup parolanızı gerekli bölüme giriniz. Alttaki parolayı anımsa kısmı işaretlenmelidir.

4 Bu adımdan sonra diğer ayarlar kısmına tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir. Posta hesabı kısmını e posta adresinizin hangi isimle görünmesini istiyorsanız o şekilde doldurunuz. Üstte yer alan sekmelerden gelişmiş sekmesine tıklayınız. Gelen pencereyi aşağıdaki şekilde yapılandırınız.

5 Tamam ı seçerek tekrar aşağıdaki pencereye dönünüz. Burada da ileri butonunu tıklayarak ilerleyiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Böylece e-posta hesabınızı başarıyla yapılandırmış olacaksınız.

6 Elektronik Mektup Programlarında Görülen "From, To, Subject, Cc, Bcc" Gibi Kısaltmalar Bütün bu ibareler, elektronik mektubun ilk kısmında (header) yer alır ve gönderilen elektronik mektup ile ilgili bir takım gönderme bilgilerini içerir. From (Kimden): alanında, elektronik mektubu gönderen kişinin elektronik mektup adresi yer alır. To (Kime): alanında, elektronik mektubun gönderileceği kişilerin elektronik mektup adresleri yer alır. Gönderilecek kişi sayısı 1'den fazlaysa adresler aralara virgül konarak yazılır. Subject (Konu): alanına, elektronik mektup içeriğine uygun çok kısa bir tanım yazılır. Cc (Karbon Kopya): alanına, elektronik mektubun kopyasını başka bir kişiye ya da kişilere (genellikle, elektronik mektubun içeriği ile 2. dereceden ilgili kişiler olabilir) gönderilecekse, onların adresleri yazılır. (Cc : Carbon Copy) Bcc (Görünmez Karbon Kopya): Cc ile aynı. Yalnız, elektronik mektubu alan kişiler To: ve Cc: alanlarındaki bilgileri görebilmelerine karşın, Bcc: alanındaki bilgileri göremezler (Bcc: Blind Carbon Copy). İmza (Signature) İmza, gönderilen her elektronik mektubun sonuna otomatik olarak konulan, içeriği önceden hazırlanmış dosyalardır. İmza dosyaları, kullanılan elektronik mektup programının bir parçasıdır. Kullanılan elektronik mektup programının seçenekleri arasında (eğer destekliyorsa) imza hazırlama/otomatik olarak elektronik mektup sonuna ekleme servisleri vardır. İmza dosyalarında, genellikle, kişinin adı-soyadı, elektronik mektup adresi, (varsa) web adresi, telefon/faks numaraları bulunur. Folder (Dosya) Elektronik Mektup kullananların karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri de farklı kişilerden gelen elektronik mektupların birbirine karışmadan organizasyonunu nasıl sağlayacaklarıdır. Kişilerden gelen elektronik mektuplari farklı dosyalarda tutma ve indeksleme sistemleri modern elektronik mektup programlarının ayrılmaz parçalarıdır. Bazı elektronik mektup programları folder içinde başka folderlar tanımlanmasına da müsade edebilirler. Attachment (Ek) Attachment daha önceden hazırlanmış olan dosyaları elektronik mektup ile birlikte göndermek için kullanılır. Elektronik mektup ile dosya göndermek için oldukça kullanışlı ve kullanımı kolay bir özelliktir. Herhangi bir kişiye bir dosya gönderilmek istendiğinde, bu dosya önceden hazırlanır ve elektronik mektup gönderildiğinde hazırlanan dosya elektronik mektubun attachment kısmına yazılır. Bu sayede zamandan kazanılır. Gondereceğiniz bilgileri herhangi bir editör programı ile yazarak bu dosyayı attachment olarak gönderirsiniz.

7 Elektronik Mektup ve Güvenlik Dijital İmzalı olmayan Elektronik mektup için tam güvenli bir haberleşme yöntemi denemez. Gönderilen elektronik mektup bir yere ulaşırken pek çok domain'den geçebilir ve buralarda bazı potansiyel 'kişiler' elektronik mektupları durdurup içeriğine bakabilir. Binlerce ağ arasında böyle kişiler her zaman vardır. Bu yüzden, gizli bilgiler içeren elektronik mektuplar (kredi kartı numarası, şifre vb) göndermemekte yarar vardır. Elektronik Mektup Gönderirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Bir Elektronik Mektup gönderirken dikkat edilmesi gereken konuları; 1. Outlook gibi daha güvenli bir Elektronik Mektup programı kullanmalısınız, 2. Mektup gönderilecek kişi ve/veya kişilerin adreslerini BCC (Gizli) kısmına yazmalısınız, 3. Size gelen bir mektubu bir başka kişiye iletirken (forward) mektubun içerisindeki ---original message--- başlığıyla başlayan satırları silmelisiniz, 4. Spam ya da Hoax maillerin başka kişilere iletilmemelisiniz, 5. Gizli bilgiler içeren (kredi kartı numarası, şifre vb) elektronik mektuplar göndermemelisiniz. Yukarıda bahsedilen konuların geniş anlatımını bir sonraki bölümde bulabilirsiniz.

8 SPAM MAIL Spam, bu mesajı bilmem kaç kişiye yollarsanız, bilmem ne kuruluşu mesaj başına x dolar verecek veya size gelen bu mesajı en az 15 kişiye göndermezseniz başınız dertten kurtulmayacak. Ya da bir takım ürün satış ilanları, zincir mektuplar (birden fazla forward edilmiş), sahte virüs uyarıları (hoax). dünya bilmem kimler birliği olarak zavallı Afgan kadınlarına veya bilmem kim kuruluşunun dünyayı zehirlediğine vs yönelik imza kampanyaları. bilmem ne adresinden alınacak program ile internette tarama yaparken para kazanacağımızı anlatan postalar. Microsoft'un yeni programlarına koyduğu bir kodla bütün e-postaları izlemesi, sinemada iğne ile AIDS kapanlar veya böbrekleri çalınanlar ile ilgili senaryolar. zavallı hasta bir çocuğun (hep aynı senaryo kullanılır) gönderdiği e-postanın her atılışında bilmem kaç kuruş para kazanacağı ile ilgili içerikleri bulunan Elektronik Mektuplardır. Bu tür postaların hiçbirinin gerçekle ilgisi yoktur ve tek amaçları bu tür postalar FORWARD edildikçe (iletildikçe) üzerinde toplanan e-posta adreslerinin toplanması amaçlıdır. Dikkat edilirse imza kampanyalarında bile e-posta adresinizi eklemeniz istenmektedir. Bu zincir mektuplarla toplanan adresler daha sonra pazarlanmakta, " Türk'ün e-posta adresi" benzeri CD ler halinde satılmaktadır. Daha sonra bu Elektronik Mektup adreslerine abuk sabuk (genelde illegal) ürün ilanları gelmektedir. Bu tür ilanların sonundaki "çıkmak için adresine REMOVE başlıklı bir e-posta göndermeniz yeter" yazısı KESİNLİKLE ciddiye alınmamalıdır. Genelde bu tür remove cevapları dikkate alınmamakta, hatta e-posta adresinin doğruluğunu kontrol etmekte kullanılmaktadır. Kullanıcının isteği dışında gönderilen bu tür e-postaların hepsine SPAM adı verilir ve gerek e-posta adreslerinin gereksiz şişmesine, gerekse İnternet trafiğinin artmasına yol açarak, gereksiz bir yük oluşturmaktadırlar. Nasıl Baş Edebiliriz Peki sizin gönderdiğiniz maillerin bununla ne ilgisi var? Siz burada belirtilen tür mailleri zaten hiç göndermiyorsunuz. Sizin gönderdikleriniz zararsız, komik yazılar, karikatürler ve üstelik SADECE KENDİ ARKADAŞ ÇEVRENİZDEN BİR KAÇ KİŞİYE GÖNDERİYORSUNUZ. Olayı tekrar gözden geçirirsek, sizin gönderdiklerinizle, yukarıda belirtilen tür maillerin hiç bir farkı yok. Sizin gönderdiğiniz mail de o arkadaştan bu arkadaşa gezinerek, en sonunda "To" (kime) kısmında 100 kadar arkadaşın mail adresini içererek, bu adresleri toplayan birinin eline geçebilir. Sonuç? "bu kişiler benim mail adresimi nerden buluyor?" dediğiniz olmadı mı hiç? Peki bundan kurtulmanın bir yolu yok mu? Var. Aslında bu iğrenç durumdan kurtulmanın, çok kolay, çok zahmetsiz ve çok kısa bir yolu var.

9 Birden çok kişiye mail atıyorsanız, MAIL ATTIĞINIZ KİŞİLERİN ADRESİNİ "BCC" KISMINA YAZMAK. BCC nedir? BCC, henüz maillerin var olmadığı zamandan gelen bir terimin kısa yazılışıdır. "Blind Carbon Copy". (Akabinde CC: Carbon Copy). BCC nin CC den ve To dan farkı, BCC ye yazılan adreslerin KİMSE TARAFINDAN GÖRÜLEMEMESİDİR. Yani birden fazla kişiye yolladığımız maillerde, ARKADAŞLARINIZIN ADRESLERİNİ BCC'YE YAZMAK BU SORUN İÇİN KESİN ÇÖZÜMDÜR. Bununla birlikte forward (ilettiğiniz) ettiğiniz maillerin metinlerinin başındaki ---Original Message--- kısmını da silerseniz, hem yollanan maillerin içeriği 10'larca gereksiz satırdan kurtulacak ve böylece okunması kolaylaşacak, hem de mail adresi hırsızlarının işi zorlaşacaktır. Aşağıdaki ileti örneğinde alıcı adresleri BCC ye yazılmış olduğu için Undisclosed-Recipient olarak görülmekte yani alıcı adresleri görünmemektedir fakat ---Original Message--- başlığının altındaki gereksiz satırlar silinmediği için daha önceki alıcıların adresleri görünmektedir.

10 Gereksiz satırların silinmesinden sonra iletiniz aşağıdaki hali alacaktır. Bu şekilde gönderilen mailin büyüklüğü azalacağı ve gönderdiğiniz kişilerin adresleri alıcı tarafında gözükmeyecek dolayısı ile arkadaşlarınızın Elektronik Mektup adresleri artık güvende olacaktır. Görüldüğü gibi kolay olan bu çözümün tek zor yanı, onu akıl etmek. Gerçekten böyle bir Spam Mail Ticareti'nden habersiz arkadaşlarınızın böyle bir şey düşünmesine pek imkan yok. Öyleyse bu bilgiyi onlarla paylaşarak hem onları, hem de kendi mail adreslerimizi kurtarmalıyız. Bu mail ticaretinin boyutları hakkında fikir vermesi için şunu da belirtmek lazım, Amazon.com da kendisine üye olan kullanıcıların bilgilerinin Amazon.com'un malı olduğunu ve onları istediği gibi pazarlayabileceğini iddia etmeye başladı. Varın gerisini siz düşünün... Unutmayın, siz de İnternet zincirinin bir parçasısınız, ve bu zincirin daha kaliteli olması için üzerinize düşen görevi yapın. Tüm maillerinizi arkadaşlarınızla paylaşırken lütfen içeriğindeki gereksiz satırları silin ve BCC olarak gönderin.

11 Spam Mail Örneği No 13 VS2 Cethswayo Estate Generation-South Africa. {URGENT AND CONFIDENTIAL} (RE: TRANSFER OF ($ 126, USD} {ONE HUNDRED AND TWENTY SIX MILLION DOLLARS) Dear sir, I am Mr.tina charles, the Auditor General of a bank in South Africa, during the course of our auditing I discovered a floating fund in an account opened in the bank in 1990 and since 1993 nobody has operated on this account again, after going through some old files in the records I discovered that the owner of the account died without a [heir] hence the money is floating and if I do not remit this money out urgently it will be forfeited for nothing. the owner of this account is Mr. Phillip Morris, a foreigner, and a sailor, and he died, since and no other person knows about this account or any thing concerning it, the account has no other beneficiary and my investigation proved to me as well that Phillip Morris until his death was the manager Morris Coy.(pty). SA. We will start the first transfer with Twenty six million [$26, ] upon successful transaction without any disappoint from your side, we shall re-apply for the payment of the remaining rest amount to your account, The amount involved is (USD 126M) One hundred and Twenty Six million United States Dollars, only I want to first transfer $26, [Twenty Six million United States Dollar from this money into a safe foreigners account abroad before the rest, but I don't know any foreigner, I am only contacting you as a foreigner because this money can not be approved to a local person here, without valid international foreign passport, but can only be approved to any foreigner with valid international passport or drivers license and foreign a/c because the money is in us dollars and the former owner of the a/c Mr. Phillip Morris is a foreigner too, [and the money can only be approved into a foreign a/c. However, we will sign a binding agreement, to bind us together I got your contact address from the Girl who operates computer, I am revealing this to you with believe in God that you will never let me down in this business, you are the first and the only person that I am contacting for this business, so please reply urgently so that I will inform you the next step to take urgently. Send also your private telephone and fax number including the full details of the account to be used for the deposit. I want us to meet face to face to build confidence and to sign a binding agreement that will bind us together before transferring the money to any account of your choice where the fund will be safe. Before we fly to your country for withdrawal, sharing and investments. I need your full co-operation to make this work fine. because the management is ready to approve this payment to any foreigner who has correct information of this account, which I will give to you, upon your positive response and once I am convinced that you are capable and will meet up with instruction of a key bank official who is deeply involved with me in this business. I need your strong assurance that you will never, never let me down. I will apply for annual leave to get visa immediately I hear from you that you are ready to act and receive this fund in your account. I will use my position and influence to obtain all legal approvals for onward transfer of this money to your account with appropriate clearance from the relevant ministries and foreign exchange departments. At the conclusion of this business, you will be given 35% of the total amount, 60% will be for me, while 5% will be for expenses both parties might have incurred during the process of transferring. I look forward to your earliest reply through my Sincerely, Mr.tina charles

12 HOAX MAIL HOAX, sahte virüs uyarısı içeren e-postalara verilen genel isimdir. İçeriğinde bir sistem dosyasını virüs dosyası olduğuna veya bir web sitesinin virüs içerdiğine dair değişik bilgiler olabilmektedir. Bu e-postaların iletilmesi deneyimsiz kullanıcılar tarafından yaratılan işletim sistemi problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle HOAX e-postaların içerisinde bulunan uyarılara uyulmaması, kimseye iletilmemesi ve silinmesi çok önemlidir. Çokça rastlanan HOAX örnekleri: Welcome to Matrix HOAX'ın özellikleri: E-posta olarak gelen HOAX'tır: E-posta metni: Selam ve sevgiler TÜM Internet Kulanicilarin Dikkatine, Virus geliyor.. Eger size bir mail gelirse "Welcome to the matrix.pps" sakin acmayin hemen silin.. Bu bir yeni virustur Microsoft, Mcaffee, Norton ve bu sekil koruyucularin en iyisi bile hic bir fayda etmiyor Eger bu gelen maili acarsaniz 10 saniye boyunca bir animation cikiyor ve bu süre icinde tüm HDD niz siliniyor ve internet korsanlari IP ve mail adresinizi ele geciriyor. Bu Haberi bütün tanidiklariniza bildirin. Jdbgmgr HOAX'ın özellikleri: JDBGMGR.EXE Java için Microsoft Debugger Registrar programıdır. Program gri renkli ayıcık ikonu ile temsil edilmektedir. Aynı HOAX JDBMGR.EXE ve JBDGMGR.EXE dosyaları içinde yazılmıştır. Her ne kadar dosyanın virüs tarafından etkilenme olasılığı olsa da, HOAX'a da konu olmuştur. HOAX'ın bir kaç çeşidi W32/Bugbear virüs için temizle yöntemi olarak JDBGMGR.EXE dosyasını silinmesini önermektedir. E-posta metni: I found the little bear in my machine because of that I am sending this message in order for you to find it in your machine. The procedure is very simple:

13 The objective of this is to warn all Hotmail users about a new virus that is spreading by MSN Messenger. The name of this virus is jdbgmgr.exe and it is sent automatically by the Messenger and by the address book too. The virus is not detected by McAfee or Norton and it stays quiet for 14 days before damaging the system. The virus can be cleaned before it deletes the files from your system. In order to eliminate it, it is just necessary to do the following steps: o o o o o o o 1. Go to Start, click "Search" 2.- In the "Files or Folders option" write the name jdbgmgr.exe 3.- Be sure that you are searching in the drive "C" 4.- Click "find now" 5.- If the virus is there (it has a little bear-like icon with the name of jdbgmgr.exe DO NOT OPEN IT FOR ANY REASON 6.- Right click and delete it (it will go to the Recycle bin) 7.- Go to the recycle bin and delete it or empty the recycle bin. IF YOU FIND THE VIRUS IN ALL OF YOUR SYSTEMS SEND THIS MESSAGE TO ALL OF YOUR CONTACTS LOCATED IN YOUR ADDRESS BOOK BEFORE IT CAN CAUSE ANY DAMAGE. SULFNBK HOAX'ın özellikleri: SULFNBK.EXE Microsoft Windows tarafından uzun isimli dosyaları görüntülemek için kullanılan yardımcı programdır. E-posta metni: A VIRUS could be in your computer files now, dormant but will become active on June 1. Try not to USE your Computer on June 1st. FOLLOW DIRECTIONS BELOW TO CHECK IF YOU HAVE IT AND TO REMOVE IT NOW. No Virus software can detect it. It will become active on June 1, It might be too late by then. It wipes out all files and folders on the hard drive. This virus travels thru and migrates to the 'C:\windows\command' folder. To find it and get rid of it off of your computer, do the following. Go to the "START" button. Go to "FIND" or "SEARCH" Go to "FILES & FOLDERS" Make sure the find box is searching the "C:" drive. Type in: SULFNBK.EXE Begin search. If it finds it, highlight it. Do not double click or file will automatically open. Go to 'File' and delete it. Close the find Dialog box Open the Recycle Bin Find the file and delete it from the Recycle bin

14 You should be safe. The bad part is: You need to contact everyone you have sent ANY to in the past few months. Many major companies have found this virus on their computers. Please help your colleagues and friends! DO NOT RELY ON YOUR ANTI-VIRUS SOFTWARE. McAFEE and NORTON CANNOT DETECT IT BECAUSE IT DOES NOT BECOME A VIRUS UNTIL JUNE 1ST. WHATEVER YOU DO, DO NOT OPEN THE FILE!!! WTC Survivor HOAX'ın özellikleri: E-posta olarak gelen HOAX'ın iki çeşidi var: Birinci tip e-posta metni: I received this from a reliable family friend this morning. 10/28/01 BIG TROUBLE!!!! DO NOT OPEN "WTC Survivor" It is a virus that will erase your whole "C" drive. It will come to you in the form of an from a familiar person. I repeat a friend sent it to me, but called and warned me before I opened it. He was not so lucky and now he can't even start his computer! Forward this to everyone in your address book. I would rather receive this 25 times than not not all. If you receive an called "WTC Survivor" do not open it. Delete it right away! This virus removes all dynamic link libraries (.dll files) from your computer. This is a serious one. İkinci tip e-posta metni: During the next several weeks be VERY cautious about opening or launching any s that refer to the World Trade Centre or 9/11 in any way, regardless of who sent it. PLEASE FORWARD TO ALL YOUR FRIENDS AND FAMILY. FOR THOSE WHO DON'T KNOW, "WTC" STANDS FOR THE WORLD TRADE CENTRE. REALLY DANGEROUS BECAUSE PEOPLE WILL OPEN IT RIGHT AWAY, THINKING ITS A STORY RELATING TO 9/11! BIGGGG TROUBLE!!!! DO NOT OPEN "WTC Survivor" It is a virus that will erase your whole "C" drive. It will come to you in the form of an from a familiar person. I repeat, a friend sent it to me, but called and warned me before I opened it. He was not so lucky and now he can't even start his computer! Forward this to everyone in your address book. I would rather receive this 25 times than not at all. So, if you receive an called "WTC Survivor", do not open it. Delete it right away! This virus removes all dynamic link libraries (.dll files) from your computer. PLEASE FORWARD THIS MESSAGE A virtual card for you HOAX'ın özellikleri: E-posta olarak gelen HOAX'ın dört çeşidi var: Birinci tip e-posta metni: Subject: Virus Just to let you know a new virus was started in New York last night. This virus acts in the following manner: It sends itself automatically to all contacts on your list with the title "A Virtual

15 Card for You". As soon as the supposed virtual card is opened, the computer freezes so that the user has to reboot. When the ctrl+alt+del keys or the reset button are pressed, the virus destroys Sector Zero, thus permanently destroying the hard disk. Yesterday in just a few hours this virus caused panic in New York, according to news broadcast by CNN <> This alert was received by an employee of Microsoft itself. So don't open any mails with subject "A Virtual Card for You". As soon as you get the mail, delete it. Please pass on this mail to all your friends. Forward this to everyone in your address book. I would rather receive this 25 times than not at all İkinci tip e-posta metni: W A R N I N G! IF YOU RECEIVE AN WITH SUBJECT " A VIRTUAL CARD FOR YOU " DO NOT OPEN!!! IT CONTAINS A VERY, VERY DANGEROUS VIRUS. IT WAS CLASSIFIED YESTERDAY BY MICROSOFT AND MCAFEE AS THE MOST DESTRUCTIVE VIRUS OF ALL TIMES. VIRUS DESTROY HARD DISK. WITHOUT POSSIBILITY TO REPAIR. PLEASE SEND THIS MESSAGE TO EVERYBODY YOU KNOW! Not sure whether it's genuine as it isn't listed as a virus (or as a hoax). Please watchout anyway. Thanks, Bill. Üçüncü tip e-posta metni: Subject: VIRUS ALERT A new virus has just been discovered that has been classified by Microsoft and by McAfee the most destructive ever! This virus was discovered yesterday afternoon by McAfee and no vaccine has yet been developed. This virus simply destroys Sector Zero from the hard disk, where vital information for its functioning are stored. This virus acts in the following manner: It sends itself automatically to all contacts on your list with the title "A Virtual Card for You". As soon as the supposed virtual card is opened, the computer freezes so that the user has to reboot. Once the Ctrl+Alt+Del keys or the reset button are pressed, the virus destroys Sector Zero thus permanently destroying the hard disk. Please distribute this message to the greatest number of people possible. Yesterday in just a few hours this virus caused panic in New York, according to news broadcast by CNN. This alert was received by an employee of Microsoft itself, Antony Joseph, Chief Systems Network Engineer, Bond House, Chiswick High Road, London, UK Dörtüncü tip e-posta metni:

16 Subject: Worst Virus Ever... CNN Announced PLEASE SENDS THIS TO EVERYONE ON YOUR CONTACT LIST!! A new virus has just been discovered that has been classified by Microsoft as the most destructive ever! This virus was discovered yesterday afternoon by McAfee and no vaccine has yet been developed. This virus simply destroys Sector Zero from the hard disk, where vital informations for its functioning are stored. This virus acts in the following manner: It sends itself automatically to all contacts on your list with the title "A Card for You." As soon as the supposed virtual card is opened, the computer freezes so that the user has to reboot. When the ctrl+alt+del keys or the reset button are pressed, the virus destroys Sector Zero, thus permanently destroying the hard disk. Yesterday in just a few hours this virus caused panic in New York, according to news broadcast by CNN. An employee of Microsoft itself received this alert. So don't open any mails with subject: "A Virtual Card for You." As soon as you get the mail, delete it. Even if you know the sender!!! Please pass this mail to all of your friends. Forward this to everyone in your address book. I'm sure most people, like myself, would rather receive this 25 times than not at all. Also: Intel announced that a new and very destructive virus was discovered recently. If you receive an called "An Internet Flower For You," do not open it. Delete it right away! This virus removes all dynamic link libraries (.DLL files) from your computer. Your computer will not be able to boot up!! Good Luck Osama vs Bush HOAX'ın özellikleri: E-posta olarak gelen HOAX'tır: E-posta metni: Hi All, Be Careful. There's a new virus which was found recently which will erase the whole 'C' drive. If u get a mail with the subject "Osama Vs Bush", please delete that mail right away. Otherwise it will erase the whole C drive. As soon as you open it, it asks "will this war affect the world economy?". If you click on any button, your system will be shut down and will never boot again. It already caused a major damage in the US, INDIA and few other parts of the world. The remedy for this has not yet been discovered. So please forward this mail to as many people as possible and let everybody be aware of this. I checked it on McAfee's Hoax list and the above is not a hoax. All Seeing Eye HOAX'ın özellikleri: E-posta olarak gelen HOAX'tır:

17 E-posta metni: IMPORTANT, URGENT - ALL SEEING EYE VIRUS! PASS THIS ON TO ANYONE YOU HAVE AN ADDRESS FOR. If you receive an titled "*********" DO NOT OPEN IT! It will erase everything on your hard drive. This information was announced yesterday morning from IBM, FBI and Microsoft states that this is a very dangerous and malicious virus, much worse than the "I Love You," virus and that there is NO remedy for at this time. Some very sick individual has succeeded in using the reformat function from Norton Utilities causing it to completely erase all documents on the hard drive. It has been designed to work with Netscape Navigator and Microsoft Internet Explorer. It destroys Macintosh and IBM compatible computers. This is a new, very malicious virus and not many people know about it. Pass this warning along to EVERYONE in your address book and please share it with all your online friends ASAP so that this threat may be stopped. Please practice cautionary measures and tell anyone that may have access to your computer. Forward this warning to everyone that might access the Internet. WTC Survivor HOAX'ın özellikleri: E-posta olarak gelen HOAX bir web sitesini hedef alıyor: E-posta metni: Beware! if someone named asks you to check out his page. DO NOT! It is at This page hacks into your C:\drive.DO NOT GO THERE... FOWARD THIS MAIL TO EVERYONE YOU KNOW.

18 FAKE MAIL Sahte Elektronik Mektup Tecrübesiz birçok kullanıcının aldandığı önemli bir sahtecilik türü "fake mail" olarak adlandırılan e-postalar. Bunlar, web tabanlı hizmet aldığınız banka, e-posta sitesi gibi kurumlardan geliyormuş izlenimi yaratıyorlar. Öncelikle gönderenin adresi kurumsal bir izlenim oluşturuyor ayrıca postanın içeriği de son derece gerçekçi oluyor. Bu mesajlar "hesabınızda oluşan bir sorun" gibi bahanelerden bahsediyorlar. Ve sisteme girmek ya da sorunu çözmek için şifrenizi e-postanın içindeki kutuya yazmanızı istiyorlar. Bu kutuya yazıp gönderdiğiniz şifrenin asla sandığınız kuruma gitmeyeceğini, aksine bu sahte mesajı hazırlayanların eline geçeceğini belirtelim. Zaten size e-posta atanlar adresinizi biliyordur, bir de şifrenizi öğrenince artık sanal dünyada "sizmiş" gibi hareket etmelerinin önünde engel kalmaz. E-postalarınızı kontrol edip orada sakladığınız önemli mesajları okuyabilir, aradıkları bilgi burada yoksa üye olduğunuz kurumlara e-posta atıp sizin adınıza şifrenizi, vb. bilgilerinizi isteyebilirler. Açıkçası buna karşı yapılacak tek şey, size gelen kurumsal e-postalara şüpheyle yaklaşmanız. Özellikle bu tip şifre sorgulamaları asla e-posta üzerinden yapılmaz, siteler her zaman bunları kendi sayfalarında yaptırır. Tek yapacağınız bu tip mesajları silmeniz.

19 SPAYWARE, ADWARE, TROJAN VE HIJACKING SPAYWARE, ADWARE, TROJAN VE HIJACKING NEDİR? KORUNMA VE TEMİZLENMESİ Adware (Reklam Pencereleri): Bilgisayarınızın ekranında otomatik olarak reklam pencereleri açan yazılımlardır. Siz internet tarayıcınızı kullanmıyor olsanız bile anlaşılmaz bir şekilde ekranınızda beliriverirler. Spyware (Casus Yazılım): Sizin bilginiz ve izniniz olmadan şahsi bilgilerinizi üçüncü kişilere gönderen bir yazılımlardır. En basitinden, sizin internette dolaştığınız web siteleri hakkında bilgi veya size ait kullanıcı adı ve şifreleri içerebilir. Bilgisayarınıza Spyware Bulaştığında Asıl sorunun çoğu kullanıcının her iki yazılım türünün de bilgisayarlarında performans düşüşlerine sebebiyet verdiğini düşünmesidir. Örneğin; İnternet Explorer artık düzgün çalışmaz, bilgisayar daha sık kilitlenir veya bariz bir şekilde yavaşlar. Aslında Spyware yazılımını bir bilgisayardan silmek, bulaşmaması için koruyucu tedbir almaktan daha zordur. Adware ve Spyware genellikle makinenize şu iki metottan biriyle kurulurlar; 1. Kendisini kuracak olan bir bağlantıya (link e) sizin fareyle tıklayarak kandırılmanız sonucunda kurulur. Örneğin, makinenize Spyware kurmaya çalışan bir web sitesi Windows Diyalog Kutusu (Windows İşletim sistemi, Word veya Excel de bir dosya açmak, kaydetmek için açılan pencereler veya renk ayarları ya da yazdırma penceresi gibi) benzeri bir pencereyi karşınıza açabilir. Ve sonra bu pencereyi siz İptal butonuna basarak kapatmak istediğinizde sizi kandırmış olur ve kendisini sisteme kurar. Bazen de boş bir pencereye sahte bir başlık çubuğu koyar ve siz bu pencereyi kapatmaya kalktığınızda Spyware makinenize kurulmuş olur. 2. Kendisini içinde barındıran bir freeware (ücretsiz yazılım) programın kurulmasıyla bilgisayarınıza Spyware kurulur. Örneğin siz ücretsiz bir dosya paylaşım programını (Badblue, IMesh, Kazaa, edonkey, ICQ File Share gibi) bilgisayarınıza kurduğunuzda Spyware gizlice sisteminize kurulmuş olur. Dosya paylaşım programları Spyware taşınıp, kurulması için iyi aracılardır. Bilgisayarınıza kurulan Spyware yazılımı size ait bilgileri karşı tarafa aktarır ve her an karşınıza çıkan reklamları bilgisayarınıza indirir. Sonra siz İnternet Tarayıcınızı (internet Explorer, Netscape vb gibi) açtığınızda varsayılan sayfa olarak gelmesini istediğiniz sayfa ayarlarını değiştirir ve İnternet Tarayıcınıza her girdiğinizde artık sizin istemediğiniz bir ana sayfa karşınıza gelir. Spyware ve Adware Tipi Yazılımlara Karşı Korunma Yardım almaksızın bunlarla başa çıkamazsınız. Hatta eski anti virüs programları Adware yazılımları virüs veya worm (solucan) gibi düşünmediği için onlardan sizi koruyamaz. Öncelikle Spyware ve adware lar aldatıcı oldukları için istemeden siz

20 kurulması için onlara izin verirsiniz. Onlar bir virüs gibi hareket etmezler, performansı düşürmekten başka bilgisayara zarar vermezler ve adres defterinizdeki adresleri alarak bir worm (solucan) gibi davranarak kendilerini çoğaltıp, yaymazlar (Bazı tür Adware yazılımları antiadware programlarını bozabilmektedirler). Ama her şeye rağmen durum daha iyiye gidiyor. Çoğu popüler anti virüs programları virüs taraması yanında Adware ve Spyware taraması da içermektedir. Üniversitemizde kullanılmakta olan Mcafee virüs tarama ve silme programı bazı Adware ve Spyware yazılımları tarayabilmektedir. İstenmeyen Kurulumlardan Korunma Adware ve Spyware yazılımlarını bilgisayarınıza kurmak isteyen firmalar sizin ücretsiz yazılım kurmadaki istekliliğinize ve saflığınıza güvenirler. Bu nedenle; 1. Kuracağınız programların Adware taşımadığından emin olun: Kuracağınız freeware programların çoğu bu tarz programları içerir. Lisans sözleşmelerini dikkatlice okuyun. İlgili programın web sitesini dikkatlice kontrol edin. Haber gruplarına üye olarak kurmak istediğiniz freeware yazılımlar hakkında bilgi edinmeye çalışın. Eğer bütün bunlardan sonra kuracağınız freeware yazılımın Adware veya freeware bir program içermediğinden eminseniz belki o zaman kurabilirsiniz. 2. Adware ve Spyware Pop-up (aniden ekranda beliren) pencerelerinden korunmak için sisteminize bir Pop-up durdurucu program kurun: Çoğu Spyware yazılımları Pop-up bir pencerede bulunan ve sizi aldatan bir linke tıkladıktan sonra kurulurlar. Bilgisayarınıza bir pop-up durdurucu program kurun. Bu sayede siz bu tür bağlantılara tıklamak zorunda kalmayacaksınız dolayısı ile kandırılmayacaksınız (işletim siteminiz Windows XP ise service pack 2 ile birlikte internet Explorer için Pop-up durdurucu gelir). Pop-up durdurucu programlarından en güvenilir olanlar Google Toolbar (http://toolbar.google.com) ve MSN Toolbar (http://toolbar.msn.com) programlarıdır. Windows Xp (service pack 2) kullanıcısı değilseniz sisteminize bu araç çubuklarını kurmanız faydalı olacaktır. 3. İstemeden bir Adware veya Spyware kurmayın!: Zararsız gibi gördüğünüz bir linke tıkladığınızda ve aşağıdaki gibi bir pencereyle karşılaştığınızda eğer yayımcıya güveniyorsanız veya Adware yada Spyware barındırmadığına inanıyorsanız yazılımı kurmak için Yes butonuna basabilirsiniz. Ama kuşkularınız varsa kesinlikle No butonuna basmanız gerekmektedir.

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu

Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu AVRUPA KOMİSYONU Eğitim ve v Kültür Genell Müdürlüğü Eğitim ve v Mesleki Eğitim; Erasmus+ Koordinasyonu Erasmus+ Ulusal Ajanslar Koordinasyonu Yararlanıcılaraa Yönelik Mobility Tool+ Rehberi Versiyon:

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

http://alikoker.name.tr FTP

http://alikoker.name.tr FTP FTP FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına

Detaylı

CSI YAZILIMLARININ KURULMASI, KULLANILMASI, KONTROLÜ ve SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

CSI YAZILIMLARININ KURULMASI, KULLANILMASI, KONTROLÜ ve SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ SAP2000 v9, v10 ETABS v8, v9 SAFE v8 SECTION BUILDER v8 CSI COL v8 CSI YAZILIMLARININ KURULMASI, KULLANILMASI, KONTROLÜ ve SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ Derleyen ve çeviren: COMPUTERS & ENGINEERING Eylül 2005 (Rev.

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında İçindekiler Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında... 2 Çeviren:... 2 Danışman:... 2 Belge Yazarı:...2 Kullanma Hakkı:... 2 İletişim:... 2 Yasal Sorumluluk Reddi... 2 BÖLÜM 1:... 3

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir?

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir? BÖLÜM 8 8.1. Giris INTERNET 8.1.1. Internet Nedir? Bilgisayar teknolojisi her alanda oldugu gibi egitim alaninda da büyük gelismelerin olusmasina etken olmustur. Özellikle Internet sayesinde egitimde hem

Detaylı

Yönetici Kılavuzu Ağınızı Bir Profesyonel Gibi Yönetme

Yönetici Kılavuzu Ağınızı Bir Profesyonel Gibi Yönetme Yönetici Kılavuzu Ağınızı Bir Profesyonel Gibi Yönetme Yammer ağınıza hoş geldiniz! Burada olduğunuz için çok mutluyuz. Yammer'ı PAYLAŞ kullanmak şirketinizin iş yapma biçimini değiştirecek henüz yapmadıysa!

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. RT-N12 Serisi. Superspeed Kablosuz N Yönlendiricisi

Kullanma Kılavuzu. RT-N12 Serisi. Superspeed Kablosuz N Yönlendiricisi Kullanma Kılavuzu RT-N12 Serisi Superspeed Kablosuz N Yönlendiricisi TR7901 Birinci Baskı Aralık 2012 Telif Hakkı 2012 ASUSTeK COMPUTER INC. Tüm hakları saklıdır. Bu el kitabının hiçbir bölümü, onun içinde

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

2.1 Otomatik Arama 2.2 Manuel Arama

2.1 Otomatik Arama 2.2 Manuel Arama 2.1 Otomatik Arama 2.2 Manuel Arama 3.8 Favori Listeleri 3.9 Diğer Ayarlar 9 10 12 13 13 13 13 14 14 14 14 15 15 16 16 17 17 7.1 INFO ( Bilgi) 7.2 EPG ( Program Rehberi) 7.3 FIND (Bul) 7.4 Sayı Tuşları

Detaylı

APT NASIL. 1.8.3 - Aralık 2002. Özet

APT NASIL. 1.8.3 - Aralık 2002. Özet APT NASIL Gustavo Noronha Silva Çeviri: Murat Demirten 1.8.3 - Aralık 2002 Özet Bu doküman Debian paket yönetim uygulaması APT hakkında genel kullanım bilgileri vermeyi

Detaylı

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark Flash İçeriğini 10 Yüklemek ve Optimize Etmek Parçaları birleştirmeye başlamanın zamanı geldi. Kitapta şu ana kadar, Tech Bookstore

Detaylı

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır.

VISUAL BASIC. Not1: Ücretsiz olarak indirilip kurulabildiğinden, bundan sonraki anlatımlar Visual Basic Express Edition esas alınarak yapılacaktır. VISUAL BASIC Visual Studio Ürünleri Microsoft firmasının ürünü olan Visual Studio, aşağıdaki paketlerden oluşmaktadır. İlk iki paket ücretlidir, üçüncü paket ilk iki pakete göre bazı kısıtlamalara sahiptir

Detaylı

STEREOTYPES. Zeki Samatyalı Ankara

STEREOTYPES. Zeki Samatyalı Ankara STEREOTYPES Stereotypes 1 Amerikalı ve Avrupalı iş adamları Ortadoğulu insanlara karşı önyargılı mıdırlar? Türk işadamları hangi bölge içinde sayılmak isterler: Avrupa yoksa Ortadoğu? Do you think North

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Version 1.1 Readiris 14 Windows Kullanım Kılavuzu 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Readiris TM 14 - Kullanım Kılavuzu İçindekiler Readiris'e giriş... 9 Readiris 14'deki yenilikler... 10

Detaylı

En Çok Kullanılan. MS-DOS Komutları

En Çok Kullanılan. MS-DOS Komutları 0 - Kitap Hakkında 57 En Çok Kullanılan MS-DOS Komutları 5 Bu bölümde, kullanıcıların tipik uygulamalarda sık sık kullanacakları; diskler üzerinde dizin ve dosya yaratma, dosyaları ve dizinleri silme,

Detaylı

NEGOTIATION PRACTICES

NEGOTIATION PRACTICES NEGOTIATION PRACTICES Negotiation 1 Ülkenizde iş görüşmelerinde konuya hemen girmek ve işin temel noktalarına hemen görüşmelerden önce girmek uygun mudur? Her yerde bu anlayışın etkili olmadığı görülmektedir.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 5-6 Bölüm 1: Başlangıç Face ID Kullanma Kılavuzu nu İnternette Okuyun Face ID Aksesuarları Face ID Dokümanları Face ID nin Etkinleştirilmesi

Detaylı

Harici Taşınabilir. My Passport Ultra. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu

Harici Taşınabilir. My Passport Ultra. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu My Passport Ultra Taşınabilir Sabit Sürücü Kullanım Kılavuzu Harici Taşınabilir My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ürünü iade etmeden önce sorunu

Detaylı

İHRACATTA YAZIŞMA ÖRNEKLERİ

İHRACATTA YAZIŞMA ÖRNEKLERİ İHRACATTA YAZIŞMA ÖRNEKLERİ Hazırlayan Ebru GÜLSOY 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi ÖNSÖZ 1980 li yıllarda 2 3 milyar dolar düzeyinde seyreden ihracat değerlerinin

Detaylı