Kılavuz içerisinde sisteme ait tüm özellikler anlatılmakta olup, yapacağınız konfigürasyonlar satın aldığınız lisans ile sınırlıdır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kılavuz içerisinde sisteme ait tüm özellikler anlatılmakta olup, yapacağınız konfigürasyonlar satın aldığınız lisans ile sınırlıdır."

Transkript

1 HAKKIMIZDA Aktiftelecom, 1994 yılından bu yana deneyimli kadrosu ile telekomünikasyon sektöründe hizmet vermektedir. Satış sonrası hizmetler konusunda uzmanlaşmış teknik destek ekibi ve yurt çapında yayılmış bayileri ile hizmet üretmektedir. Müşteri odaklı sistem/yazılım geliştirme, proje odaklı çalışmalar konusunda ar-ge ekibi ile hızlı ve güvenilir çözümler üreterek kullanmakta olduğunuz sistemlere sıra dışı özellikler kazandırmaktadır. Ayrıca özel tasarımlar sayesinde işinize en uygun çözümler üretmek konusunda uzmanlaşmıştır. Değerli Müşterilerimiz, Firmamıza ve ürünümüze göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Yurt çapında yaygın bayi ağımız ile sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız. Bu doküman TalksPbx sistemi için Aktiftelecom tarafından kurulum ve kullanım esnasında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu kılavuz ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Kılavuz içerisinde sisteme ait tüm özellikler anlatılmakta olup, yapacağınız konfigürasyonlar satın aldığınız lisans ile sınırlıdır. Konfigürasyon esnasında yaşanacak problemler için Aktiftelecom teknik destek ekibine veya bayilerine ulaşabilirsiniz. Konfigürasyonu yapılacak ürünü firma bilgileriniz ile sistemimize kayıt ederken kullandığınız bilgiler size hızlı erişmemizde ve daha iyi hizmet vermek amacıyla kullanılacaktır. TELİF HAKKI Kılavuz ve TalksPbx sistemi içerisinde kullanılan marka, ses mesajları resim ve video gibi medyaların telif hakları AKTİFT ELEKTRONİK TELEKOMÜNİKASYON SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİNE aittir. İzinsiz kopyalanması, yayınlanması ve ticari amaçlar için kullanılması yasaktır. Sistem Gereksinimleri Satın aldığınız sistem için başlangıç değerleri kullanılarak konfigürasyonlar yapılmaktadır. Windows 7,8 işletim sistemleri,windows 2008 ve 2012 server (32 ve 64 bit) ile uyumludur Yeni nesil işlemcilerin kullanılması tavsiye edilir Hard Disk te kurulum için en az 1 gb ve üzeri boş olan olmadır En az 1 gb ve üzeri ram olmalıdır TalksPBX yazılımı kurulacak PC de Windows SQL 2008 R2 ve üzeri olmalıdır. ( SQL Kurulu değil ise Setup paketini yüklerken SQL de otomatik olarak kurulur )

2 KULLANIM KLAVUZU İÇERİK 1. Sistem Pbx Ayarlar Sip Trunk Dahili Otomatik Operatör Arama Planı (Dail Plan) Ring Groups Pickup Groups Akıllı Çağrı Dağılımı (ACD) Konferans Monitör Groups Gelişmiş Ayarlar Özel Numaralar Ağ Sistem Özellikleri Dosya Özellikleri Arama Detay Kayıtlar (CDR) Yönetim Raporlar Yedekleme Kullanıcı Yönetimi Geri Yükleme Yardım Lisans... 25

3 1. SİSTEM : Pbx yazılımının servisinin durdurulması, başlatılması, event loglarının temizlenmesi gibi sistemsel durumların bulunduğu bölümdür. Logları Temizleme: Event Loglarının temizlenmesini sağlar. Pbx Başlat: Servisin başlatılması Pbx Durdur: Servisin durdurulması Çıkış : Pencerenin kapanması ( Yazılım servis olarak çalışmaya devam edecektir ) 2. AYARLAR: Sistem ayarlarının yapılacağı bölümdür. PBX Ayarları ve Gelişmiş Ayarlar olarak iki bölüme ayrılmıştır. PBX AYARLARI Santral tarafındaki ses ile haberleşmedeki ayarların yapılacağı bölümdür.

4 2.1: Sip Trunk Telekom operatörleri, Gateway ler veya başka pbx ler ile sip trunk olarak haberleşmenin ayarlanacağı bölümdür. Açılan menüdeki Sip Trunk a tıklanarak açılan pencerede yeni bir sip trunk tanımlamak için Ekle, var olan sip trunk üzerinde düzenleme yapmak için Düzenle, var olan sip trunk ı silmek için Sil seçilir. Tamam ile kayıt edilip X butonu kullanılarak ayarlar kayıt edilmeden sayfadan ayrılabilir. Temel Bölümü SIP Trunk Bağlantısı, Hizmet sağlayıcı (Operatör) ile Ekle butonuna basılarak yeni sip hesabı aşağıda belirtildiği gibi tanımlanır. Ekran Adı: Sip trunk için verilen herhangi bir isim Kullanıcı Adı: Operatör tarafından verilen numara SIP Domain: Operatör tarafından verilen IP numrası SIP Proxy: Operatör tarafından verilen Proxy numarası Yetki: Operatör tarafından verilen numara Şifre: Operatör tarafından verilen şifre Sona Erme Süresi: Register sorgu süresi Çentik işaretli olmalıdır. Tüm ayarlar bitince Tamam tuşu ile kayıt edilmeli SIP Trunk Bağlantısı, VoIP Gateway ile ( Peer2Peer) Ekle butonuna basılarak yeni sip hesabı aşağıda belirtildiği gibi tanımlanır.

5 Ekran Adı: Gateway için verilen isim Ör, FXO, Türk Telekom gibi Kullanıcı Adı: Herhangi bir isim SIP Domain: Gateway IP numarası SIP Proxy: Gateway IP numarası Yetki: Şifre: Sona Erme Süresi: Register sorgu süresi Çentik işaretlememeli. Tüm ayarlar bitince Tamam tuşu ile kayıt edilmeli DIDs Bölümü Operatör izin veriyorsa bu bölüme girdiğiniz numarayı karşı tarafta gösterir. Peer2Peer Local IP Adresi Kullan. İşaretlendiğinde çıkışlarda local IP adresiyle istek gönderir ( Operatör veya Gateway ) Dahili Haritası. Çağrıların seçili olan dahili ye yönlenmesini sağlar.

6 2.2: Dahililer Dahililerin hatların tanımlandığı bölümdür. Açılan menüdeki Dahililer tıklanarak açılan pencerede yeni bir dahili yaratmak için Ekle, var olan bir dahili üzerinde düzenleme yapmak için Düzenle, var olan bir dahiliyi silmek için Sil seçilir. Tamam ile kayıt edilir. X butonu kullanılarak ayarlar kayıt edilmeden sayfadan ayrılınır. Temel Sekmesi Ekle tıklandığında Temel sekmesi açılır ve alanlar aşağıda belirtildiği gibi doldurulur. Dahili: Oluşturulacak dahilinin numarası Kullanıcı Adı: Oluşturulacak dahilinin ismi (verilen dahili no olabilir) Şifre: Oluşturulacak dahilinin şifresi (verilen dahili no olabilir) Bilgi amaçlıdır, girilmesede olur Dahili Tipi: Dahilinin tipi seçilir. Standart dahili için Normal seçilmelidir. Sanal Dahili Gidiş Adresi veya Numarası: Dahili numaranın harici bir numaraya anında yönlendirilmesi, Dahili Tip Virtiual seçilir ise bu alan aktif olur ve dahilinin yönleneceği numara yazılır. Örnek, xxxx ( ilk 0, hat alma kodudur ) Gelişmiş Sekmesi Çağrı Kayıtlarını Etkinleştir: Seçili olan dahilinin görüşmelerinin kayıt edilme özelliğini aktif eder. ACD Aramaları Cevaplama Methodu: Bir kez Kayıt seçilirse kuyrukta çağrı varsa beklemeden alır. Dinlenme Aralığı: Bir sonraki çağrının Agent ta ne zaman çalacağının belirlendiği bölümdür Sıfır değeri Agent görüşmesini sonlandırır sonlandırmaz bir sonraki çağrıyı alabileceğini gösterir. ACD Temsilcisi..: İşaretlendiğinde Agent login olmadan arama yapamaz.

7 Voice Mail Telefona cevap verilemediği zamanlarda kişisel sesli mesaj bırakma ve e mail olarak alınması için kullanılır. Aşağıdaki ayarlar yapılır. Voice Mail Ayarla tıklanır Voice Mail Düzenleme penceresinde aşağıdaki ayarlar girilir. Ses Mesajı: Arayan kişiye okunacak kişisel mesaj anonsunun ses dosyasının yolu. Bırakılan mesajın mail olarak gönderileceği adres Maksimum Süre: Bırakılacak ses mesajının maksimum süresi Bütün ayarlardan sonra Tamam butonuna basıp ayarı kayıt ediniz. Sistemin e mail gönderebilmesi için Gelişmiş Ayarlar/Ağ sekmesinden e mail SMTP server ayarının yapılması gerekmektedir Çağrı Yönlendirme Gelen çağrının yönlendirme kuralları Çağrıları. : Arayan kişinin sesli mesaj kutusuna veya arama planına yönlerdirme süresi ( ring süresi ) Bu Dahilinin Voice Mailine: Telesekreter kutusuna yönlenir. Arama Planına: Önceden ayarlanan arama planına yönlenir. Çağrıları her zaman.: Bölümün seçilmesi ile süreye bakmaksızın anında yönlenir.

8 Otomatik Konfigürasyon Telefon ayarlarını sistemden otomatik olarak çekmesi MAC Adres Telefonun MAC adresi Model: Telefonun modeli Şifre: Telefonun varsa şifresi Dil: Telefonun dili Kodek sıralaması: Kullanılan kodeklerin sıralaması İlgili telefonun ara yüzüne girildikten sonra Auto Provision bölümünden Server URL kısmına TalksPBX sisteminin kurulu olduğu PC nin IP adresi girilmelidir 2.3: Otomatik Operatör Sesli yanıt sistemidir Sisteme gelen çağrıları karşılar ve yönlendirir. Ekle: Yeni Otomatik Operatör menü oluşturur Düzenle: Mevcut Otomatik Operatör ü düzenler Sil: Mevcut Otomatik Operatör ü siler Tamam: Oluşturulan Otomatik Operatör ü aktif eder Otomatik Operatör Adı: Otomatik Operatör e verilecek isim Yönlendirme: Karşılama anonsunun bulunduğu ses dosyasının yolu DTMF Anahtarı Bekleme : Arayan kişinin dtmf tuşlaması için sistemin beklediği süre Menü Seçenekleri: Arayan kişiye, sistemin okuduğu karşılama mesajı içerisinde geçen tuşların karşılığı bu bölüme girilir. Örnekte Firmamıza hoş geldiniz Dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız Bilmiyorsanız, Satış için 2 yi Teknik servis için 3 ü Muhasebe için 4 ü tuşlayınız Operatöre bağlanmak için lütfen bekleyiniz anonsu okunmuştur. Dahilileri Kabul.. : Arayan kişi, aradığı kişinin dahili numarasını tuşlayabilmesi için aktif edilmelidir

9 2.4: ARAMA PLANI Sisteme gelen, giden çağrılar ve farklı senaryolar için kullanılan arama planı bölümüdür. Ekle: Yeni bir arama planı oluşturmak için Düzenle: Mevcut planı düzenlemek için Sil: Mevcut planı silmek için Yukarı Arama planını yukarı taşımak için Aşağı: Arama planını aşağı taşımak için Tamam: Arama planını onaylamak için kullanılır. Plan Adı: Plana verilecek olan herhangi bir isim Arama Yönü: Çağrı dışarıdan gelecek ise Gelen Çağrıyı,dışarı yöne yapılacak ise Çıkan seçilmelidir Aranan Numara Aranan numaraya göre ( Örnekte 999 ile başlayan herhangi bir numarayı sistem içeri alacak şekilde ayarlanmıştır) Planlanan Şablon: Çağrı geldiğinde sistemin nasıl davranmasını istiyorsak ilgili planı seçmeliyiz ( Örnekte dışarıdan gelen çağrıyı sistem Otomatik Operatör e göndermiştir) Aranan Numara: Aranan numaraya göre ( Örnekte sıfır dış hat alma kodudur sıfırdan sonraki( * )herhangi bir numaradır gibi ) Pre- Strip: Baştaki hat alma kodunu siler ve numarayı gönderir ( Örnekte sistem baştaki sıfırı siliyor ve numarayı gönderiyor gibi Pre Append: Tuşlanılan numaranın başına ilgili bölüme girilen numarayı da ekler ve gönderir SIP Hesap Kullan: Daha önceden oluşturulan SIP Trunk seçilir.yani çağrıyı hangi Trunk üzerinden başlatacağımızı seçeriz.

10 Zaman Çizelgesi: Bu bölümü etkinleştirdiğimizde ilgili bölüme girdiğimiz değerlere göre sistem çalışır. Gelen çağrıları Otomatik Operatör e göndermiştik Örnekte Dışarıdan gelen çağrılar hafta içi sabah 09:00 akşam 18:00 arasında çağrıları Otomatik Operatör e gönderecek şekilde ayarlanmıştır Bu saatlerin dışında gelen çağrılar Arama Planında oluşturulacak örneğin mesai dışı planına gider ( Mesai dışı planına zaman ayarı yapmaya gerek yoktur.) Dahililer veya Agentlar: Oluşturulan arama planında çıkış yapabilecek dahililer. ( Dahili Yetki ) Tüm Dahililer veya Temsilciler: Bu bölüm seçildiğinde Bütün dahililer Oluşturulan plandan çıkış yapabilme yetkisine sahiptir Seçilen Dahililer veya.: Bu bölüm seçildiğinde seçilmiş olan dahililer sadece oluşturulan plandan çıkış yapabilir Dahililer için yetki oluşturulacak ise Arama Planında Şehir içi,cep, Milletlerarası için ayrı arama planı oluşturulmalı ve bu planlara ilgili dahililer atanmalıdır.

11 2.5: RING GRUP Gelen çağrıyı aynı anda birden fazla dahilide çaldırmak için kullanılır. Ekle: Yeni bir Ring Grup oluşturur. Düzenle: Mevcut olan bir gurubu düzenlemek için Sil: Mevcut olan gurubu silmek için OK: Oluşturulan gurubu aktif etmek için kullanılır. İsim: Ring grup için bir isim girilir Tüm Hedeflere..: Bütün dahililerde bir defa çalar Sırayla Çaldır..: Sıralamaya göre çaldır Beklerken Müzik : Arayan kişiye beklerken müzik dinletir Voice Mail: Gurubun e mail kutusu aktif edilir Ekle: İlgili gurubun dahilileri seçilir Düzenle: İlgili gurubu yeniden düzenler Sil: İlgili grup için seçilmiş dahili silinir Hedef Tipi: Oluşturulan gurubun tipi seçilir. Hedef Adresi: Oluşturulan gurubun Dahilileri seçilir ( Dahililer birer birer seçilir ) Çağrı Zaman Aşımı: Çalma süresi

12 2.6: PICKUP GROUPS Çağrı yakalama. İlgili bölüme girildikten sonra Add butonu ile yeni bir grup oluşturabiliriz. İsim: Guruba verilecek herhangi bir isim Tip: Dahili tipini seçtikten sonra grup içinde bulunan dahililer seçilir 2.7: ACD (Akıllı Çağrı Dağıtımı) ACD grup oluşturmak için ACD Grup tıklanır açılan pencerede yeni bir grup yaratmak için Ekle, var olan bir ACD üzerinde düzenleme yapmak için Düzenle, var olan bir ACD grubu silmek için Sil seçilir. Tamam ile kayıt edilir. Dağıtıcı Temsilcileri : Aktarılan IP Tel veya Softphone üzerinde ACD grup isminin görünmesi Agentları Düzenle: Agent lar bu bölümden oluşturulur

13 İsim: Acd gruba verilecek isim Tip: Çağrı dağılımı tipi Beklerken Müzik Dinlet : Beklemede dinletilecek müzik, Temsilci ( Agent ) Tipi: Oluşturulan gurub un dahilileri seçilir. Temsilci Tipi olarak Temsilci seçilir ise gurub un dahililerine sisteme login olmadan çağrı düşmez. Voice Mail: İlgili gurubun Telesekreter kutusunu aktif eder Arama Planına Çağrı Yönlendirme:Arama Planı sekmesi aktif olur ve Temsilciler sisteme login olmadığında Arama planında oluşturulmuş olan plana gider. Bekleme Zaman Aşımı : Acd kuyrukta bekleme süresi sıfır girili ise timeout süresi yoktur. Giriş Yapmış Temsilci Yoksa.: Temsiciler sisteme login olmadığında çalışacak senaryoyu seçin Voice Mail yada farklı bir Arama planı

14 2.8: KONFERANS ODALARI Sistem üzerinde konferans grupları oluşturulabilir. Konferansa katılmak isteyen kişi, daha önce Arama Planında oluşturulan konferans oda numarasını tuşlar ve konferansa katılır. Ekle: Yeni konferans odası oluşturmak için Düzenle: Mevcut odayı düzenlemek için Sil: Mevcut odayı silmek için Tamam: Oluşturulan odayı onaylamak için Konferans Odası Adı: Konferans odasına verilecek isim Bu Konferans Odasında..: Konferans odasına en fazla kaç kişinin katılabileceğini bu bölümden gireriz Değer sıfır girilmiş ise en fazla 5 kişi konferansa katılabilir Konferans Giriş Mesajı: Konferans odası arandığında arayan kişiye okunacak ses dosyalarının yolu Diğer Kullanıcılar...: Konferans odasında hiç kimse kalmadığında oda kapanır Şifre Korumalı : Konferans odasına girmek için bir şifre oluşturulabilir. Şifre oluşturulmaz ise Odaya direkt giriş sağlanır Şifre Ananso: Şifre mesajının okunduğu ses dosyasının yolu Konferans Konusmasını Kaydet : Konferans odasında yapılan görüşmelerin ses kayıt özelliğinin seçilmesi.

15 Konferans odasına girmek için Arama Planında örnekte olduğu gibi bir plan hazırlanabilir. Örnekte, Konferans odasına katılmak isteyen kişi 777 tuşlamalı Planlanan Şablon olarak Konferans Odası seçilmeli ve Hangi odaya girmesini istiyorsak daha önceden oluşturulmuş konferans odası seçilmelidir. Konferansa dışarıdan bir kişi bağlanmak istiyorsa Otomatik Operatör bölümünden konferans odası seçilmelidir. 2.9: MONITOR GRUPLAR Araya girme. Supervisor yetkisi olan kullanıcılar monitör grup numarasını tuşlayarak belirlenmiş dahilileri yada bütün dahilileri dinleyebilir veya görüşmeye dahil olabilir. İlgili bölümden Ekle butonu ile yeni bir monitör grup oluşturulur. İsim: Guruba verilecek herhangi bir isim Numara: Guruba giriş kodu ( Numara çakışması olmaması için sistemde kullanılmayan bir numara tercih edilmelidir) Şifre Anansu: Monitör grubuna girmek isteyen kullanıcıya,şifre girmesini okuyan ses mesajının yolu. Şifre: Monitör grubuna şifre tanımlanabilir bu bölüm boş bırakıldığında şifre sormaz.

16 Temsilciye Fısıldama : Guruba katılan kullanıcı 1 tuşladığında Agent ile konuşur müşteriye sesi gitmez Konuşmayı Etkinleştirme: Guruba katılan kullanıcı( *) tuşladığında konuşmaya dahil olur Konuşmadan Çıkma.: Başka bir dahiliyi dinlemek için ( # ) tuşlanır Dinlemek istenilen dahilinin numarasını tuşlamanız için sistem ses mesajı okur. Supervisor İlgili grup numarsını tuşlayıp, konuşmaya katıldığında sadece dinler. Sesi Agent a yada karşı tarafa gitmez Giren Dahili için Yönlendirme : Grup numarası tuşlandığında, sistemin dinlemek istediğiniz dahili girin mesajını okuduğu ses dosyasının yolu. Tüm Dahililer: Bu bölüm seçildiğinde bütün dahililer dinlenebilir Belirli Dahililer: Bu bölümde seçilmiş dahililer dinlenebilir 3. GELİŞMİŞ AYARLAR : 3.1: NUMARA PLANI Sistem üzerinde kullanılan özel numara planlarının olduğu bölümdür Farklı bir planda kullanılmadığı sürece değiştirilebilir. Dahililer için Özel ACD Numaraları: ACD grup dahilisi arama ACD Agent Giriş : ACD guruba dahil Agentlarn telefon makinası üzerinden tuşlayarak login olma kodudur ACD Agent Çıkış : ACD guruba dahil olan Agentların telefon makinası üzerinden tuşlayarak log out olma kodudur Pickup Group Kısa Kodu: Çağrı yakalama kısa kodu Mailbox Numarası : Sesli posta kutusuna erişim kodudur

17 Kör Transfer Kodu: Kontrolsüz transfer kodu Bu kod ile yapılan transferde Aktarılan kişinin durumuna bakmaksızın çağrı transfer edilir Konuşmalı Transfer Kodu: Kontrollü transfer ( sekreterli transfer) İptal Edilen Transfer Kodu: Çağrı geri alma kodu Analog Trunk Flash Kodu: Analog gateway de fxo ya flash atma kodu Kör Trunk Transfer Kodu: Trunk kontrolsüz transfer kodu Sekreterli Trunk Transfer Kodu: Trunk kontrollü transfer kodu

18 3.2: AĞ SIP IP Addresİ: Cihazın iki IP adresi varsa hangisi kullanılacak ise o IP adresi seçilir RTP Port dan: Ses paketlerinin akacağı port Genel IP Adresi: DMZ kullanılıyorsa dış IP girilecek bölüm Bu bölümde yapılacak herhangi bir değişiklikten sonra servis durdurulup yeniden başlatılmadır Ses: Sistemin kullandığı Ses kodek leri Video: Sistemin kullandığı video kodek leri Bu bölümde yapılacak herhangi bir değişiklikten sonra servis durdurulup yeniden başlatılmadır Sistemin kişisel sesli posta hesaplarına e mail gönderebilmesi için kullandığı e mail hesabıdır Sunucu: e Mail hesabının bağlı bulunduğu sunucu adresi Port: e Mail hesabının kullandığı port Posta hesabı Şifre: Posta hesabının şifresi Değişiklik sonrası servisi yeniden başlatın

19 3.3: SİSTEM ÖZELLİKLERİ Pbx sistem seçeneklerinin bulunduğu bölümdür. Dış Aramalar için : Dış hat için kullanılan ses kodeği Dahililer için Audio : Dahililer için kullanılan ses kodeği Özel bir uygulama yapılmayacak ise boş bırakılması önerilir Değişiklik sonrası servisi yeniden başlatın Çıkan Kanalların Yüzdesi..: AutoDialer kullanılıyorsa sistem kaynaklarının kullanacağı yüzde

20 MOH dosyasındaki müzik seçeneği işaretlenirse MOH klasöründeki ses dosyalarını rastgele çalar Değişiklik sonrası servisi yeniden başlatın Maksimum SIP Dahili Maksimum SIP dahilinin kayıt sona erme süresi Değişiklik sonrası servisi yeniden başlatın

21 3.4: DOSYA ÖZELLİKLERİ MOH Bekleme Müziği: Beklemede çalan ses dosyasının yolu Log Dosyası Yolu: Sistem logları nın tutulduğu klasörün yolu Rapor Dosyası Yolu: Raporların tutulduğu klasörün yolu Kayıt Dosyası Yolu: Ses kayıtlarının tutulduğu klasörün yolu Voice Mail Dosyası Yolu: Sesli posta kutusunun klasör yolu Değişiklik sonrası servisi yeniden başlatın

22 3.5: ARAMA DETAY KAYITLARI ( CDR ) CDR bilgileri nin, logları nın tutulması ve yazılması için bu bölümün aktif edilmesi gerekir 4. YÖNETİM: 4.1: RAPORLAR Çağrı kayıtlarının raporlandığı bölümdür. PBX Raporları: Arayan: Arayan kişinin numarasını biliyorsanız bu bölüme girin Aranan: Arayan kişinin kimle konuştuğunu biliyorsanız bu bölüme girin Başlangıç Bitiş Tarihi: Sorgulanacak kayıtların tarih aralığı Dosya Yolu: Sorgulanan kayıtların Excel veya Pdf formatında Bilgisayarınıza kaydetmek istediğinizde kayıt yolunu seçin. Excel veya Pdf: Kayıt formatını seçin. Mail Gönder: Seçilen kaydı e mail yoluyla gönderme ( SMTP sunucu ayarlarınızı yapınız) Arayan veya Aranan bölümüne herhangi bir değer girilmediğinde bütün çağrı kayıtlarının dökümünü gösterir.

23 Dahili Raporları: DAHİLİ BAZINDA RAPORLAMA Dahili: Çağrı kayıtlarını görmek istediğiniz dahilinin girildiği bölüm Diğer bölümler Pbx Raporları bölümü ile aynıdır ACD Raporlama: ACD ÇAĞRILARINI RAPORLAMA ACD Hunt Grup Adı: Oluşturmuş olduğunuz ACD grubunun adı ile arama yapabilirsiniz Diğer bölümler Pbx Raporları bölümü ile aynıdır AGENT (Temsilci) Raporlama: Agentların ( Temsilci ) sisteme giriş ve çıkışlarını gösteren raporlama bölümüdür.

24 4.2: YEDEKLEME: TalksPBX Yazılımı üzerinde yapmış olduğunuz konfigürasyon un yedeğini almak için kullanılır Yedekleme Yolu: Yedeklemeyi almak için bilgisayarınızda bir dizin seçin Hemen yedekleme almak isterseniz Süre değerini 0 ( sıfır ) giriniz ve güncel saati geriye alınız. 4.3: KULLANICI YÖNETİMİ: TalksPBX Yazılımı ilk kurulduğunda sisteme Admin yetkisiyle giriş yapılır Kullanıcı Adı : admin Şifre: aktif.1234 Mevcut kullanıcı üzerinde değişiklik yapmak için Düzenle yeni kullanıcı oluşturmak için Ekle butonuna tıklayınız. Ekle butonuna tıkladığınızda açılan pencereye gerekli bilgileri giriniz ve oluşturduğunuz kullanıcının yetki seviyesini Kullanıcı Tipinden seçiniz. Admin: Tam yetkiye sahiptir Supervisor: Yönetim sekmesi dışındaki bütün sekmelere erişebilir User: Sadece Sistem ve Yardım sekmelerine erişebilir Operatör: Admin ile aynı yetkiye sahiptir 4.4: Geri Yükleme: Yedeklenen Database dosyasını geri yüklemek için kullanılır Geri Yüklenecek.: Yedeklediğiniz dosyanın yolunu gösterin.

25 5. YARDIM: 5.1: KAYIT ( LİSANSLAMA): TALKSPBX Yazılımının lisanslandığı bölümdür. Lisans Referans: İlgili bölümdeki kodu satıcınıza gönderiniz Lisans Anahtarı: Satıcınızdan gelen lisans kodunu bu bölüme girin ve girmiş olduğunuz lisansı onayladıktan sonra TalksPBX yazılımını durdurup tekrar başlatınız Önemli Not: Lisans anahtarı girilmeden TalksPBX yazılımı çalışmayacaktır Satıcınızdan aldığınız lisans anahtarını girdikten sonra bu ekranda lisans özelliklerini görebilirsiniz Kurulum sırasında seçmiş olduğunuz konfigürasyonla yazılımı lisansladıysanız diğer konfigürasyonlara geçtiğinizde almış olduğunuz lisans anahtarını tekrar giriniz İletişim Mecidiye caddesi Özşen İş hanı NO: 30 / 2,3,4 Mecidiyeköy. Şişli. İSTANBUL PBX: FAKS:

26

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

KX-PRW110 KX-PRW120. Smartphone Connect Uygulama Kılavuzu. Smartphone Connect Özellikli Premium Tasarım Telefon. Model No.

KX-PRW110 KX-PRW120. Smartphone Connect Uygulama Kılavuzu. Smartphone Connect Özellikli Premium Tasarım Telefon. Model No. Smartphone Connect Uygulama Kılavuzu Smartphone Connect Özellikli Premium Tasarım Telefon Model No. KX-PRW110 KX-PRW120 Bir Panasonic ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Bu belgede, Smartphone

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-10783A Turkish. 11/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak)

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) Giriş VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) AKBS, 4 modülden oluşmaktadır. Merkez Uygulaması, Veri Gönderme Sistemi, Veri Karşılama Sistemi ve Veri İşleme Sistemi.

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI)

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LogoConnect FDA,Tek bir ticari sistemde birden fazla firma ile çalışan kullanıcıların, ticari sistem içinde bir firmadan diğer

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu

Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu Bazı hizmetlere ve uygulamalara tüm ülkelerden ulaşılamayabilir. Mağazada detaylı bilgi edinebilirsiniz. Android, bir Google Inc. ticari markasıdır. Google

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım kartı (041110)... 3 1.1.3 Cari hesap adresleri (41210)...

Detaylı

Kullanıcı El Kitabı Eki

Kullanıcı El Kitabı Eki Uconnect 8.4A/8.4AN 14UC84A-526-ENG-AA First Edition Uconnect 8.4A/8.4AN Chrysler Group LLC Printed in Europe 1382200_14_Uconnect_Radio_Book_Export_EN.indd 1 Kullanıcı El Kitabı Eki 2/25/13 2:33 PM İçindekiler

Detaylı

TEBEOS Kullanım Kılavuzu

TEBEOS Kullanım Kılavuzu TEBEOS Kullanım Kılavuzu Türk Eczacıları Birliğinin Meslektaşlarına Ücretsiz Hizmetidir. TeBEoS Sayfa 1 1. Sayım İşlemleri Stok sayım işlemlerinin yapılabilmesi için tebeos programından muhasebe ve stok

Detaylı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Güncelleme Tarihi: 29.01.2007 Yükleme Programa ait CD-ROM u bilgisayarınızın CD-ROM ünitesine takınız.

Detaylı

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 içindekiler Sicil Yönetimi... 5 Sicil Kartları... 6 Sicil Bilgileri... 8 Ana Bilgiler... 8 Ödeme Bilgileri... 11 Bordro Bilgileri... 13 Diğer Bilgiler... 14 Muafiyetler...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

HP Officejet 5600 All-in-One series

HP Officejet 5600 All-in-One series HP Officejet 5600 All-in-One series Kullanıcı Kılavuzu HP Officejet 5600 All-in-One series Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2005 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Buradaki bilgiler önceden haber

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Huawei'ye Hoş Geldiniz

Huawei'ye Hoş Geldiniz Huawei'ye Hoş Geldiniz HUAWEI U8655-1 Kullanım Kılavuzu İçindekiler 1 Devam Etmeden Önce Okuyun...1 1.1 Güvenlik Önlemleri... 1 1.2 Kişisel Bilgiler ve Veri Güvenliği... 2 1.3 Yetkili Servis Adresleri:...

Detaylı

MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI

MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI Bütün Bilgi İşlem Yazılım Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. 2012 Sayfa 1 / 52 MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI 1. İÇERİK 1.1. Modülün İşleyişi Plansız giriş, çıkış ve transfer

Detaylı

Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri. Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri

Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri. Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri Netsis 7.0 Kurulum İşlemleri Ürün Grubu [X] Netsis Enterprise [X] Netsis Standard [X] Entegre.NET [X] NetİKS [X] NetCRM [X] Netsis B2B Kısaltmalar SSO: Single Sign On (Netsis Merkezi Kimlik Yönetim Sistemi)

Detaylı

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler

Ö ZEL PAZAR REHBERİ. İçindekiler Ö ZEL PAZAR REHBERİ İçindekiler 1. Giriş... 3 2. Özel Pazar İnternet Adresi ve Ana Sayfası... 3 3. Kullanıcı Kaydı ve Girişi... 5 3.1. Kullanıcı Kaydı... 5 3.2. Kullanıcı Girişi... 7 3.3. Kullanıcı Ana

Detaylı

Harici Taşınabilir. My Passport Ultra. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu

Harici Taşınabilir. My Passport Ultra. Taşınabilir Sabit Sürücü. Kullanım Kılavuzu. My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu My Passport Ultra Taşınabilir Sabit Sürücü Kullanım Kılavuzu Harici Taşınabilir My Passport Ultra Kullanım Kılavuzu WD Servis ve Desteği Bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ürünü iade etmeden önce sorunu

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı