Bazı temel linux komutları ve sistem bilgisi içermektedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bazı temel linux komutları ve sistem bilgisi içermektedir."

Transkript

1 Bazı temel linux komutları ve sistem bilgisi içermektedir. - GNU/Linux : Açık kaynak kodlu işletim sistemi çekirdeğidir. Serbest paylaşım ve değiştirilebilme özelliği bulunmaktadır. - İşletim sisteminin açılması -Rom/Bios -MBR (master boot record) (Hdd, cd-rom vs.) -Grub (Kernelin olduğu bölümü bildirir. Linux çekirdeğini yükler) -Kernel (İşletim sistemi çekirdeği) -Hw Check (donanım testi) -File system (ext3, ext4 vs.) -Init: İlk çalışan programdır ve tüm prgramlardan sorumludur. Süreç no: 1 -inittab /etc dizini altında bulunur - Linux çalışma seviyeleri: Temel olarak 6 çalışma seviyesi bulunur. Görüntülemek için; chkconfig list (servis) komutu kullanılır. - Servisleri değiştirme: chkconfig --level number servis (on - off reset) - Herhangi bir çalışma seviyesi değişikliği yapılmaz ise 3, 4 ve 5. seviyeler default olarak verilir. - 0 ve 6. seviyeler sistemin açılış ve çalışmasını etkilememek için seçilmez.

2 - İşletim sisteminin işleyişi -User (Kullanıcı) -Shell (kabuk) (bash, sh, ksh, csh, tchs) Komut ara birimi -Apps/Commands (Uygulamalar) -Kernel (çekirdek) Donanım ve yazılım arasında haberleşmeyi sağlar. Ayrıca yönetimlerine olanak verir. Her türlü donanım ve programın kullanımını sağlar. -Hw (-5, +5 voltaj) Dosya tipleri: Temel olarak 2 dosya tipi bulunmaktadır. -Ordinary (Sıradan dosyalar) Donanım dosyaları haricin de olan dosya tipleridir. Text, image gibi dosyalardır. -Device (Aygıt dosyaları) Hdd, cd-rom Dizin hiyerarşisi - Root / (kök dizin) : Kök dizinin bulunduğu disk bölümünün sahip olması gereken önemli bir özellik bulunmaktadır. Kök dizinini içeren disk bölümü sistemi tek kullanıcılı açmak için gerekli tüm dosyaları içinde barındırmalıdır. Bu işletim sistemin açılabilmesi için gerekli bir kuraldır. /usr : Paylaşılabilir dosya, döküman ve prgramlar bulunur. Altında ; -doc -lib -man -src -sbin /etc : Sistem dosyaları, özel dosyalar, dizinler, psswd dosyası ve tüm konfigürasyon dosyaları bulunur. Altında ; -skel -rc.d -passwd -fstab -group -inittab -motd -profile -shells /home : Kullanıcılara ayrılan dizinler bulunur. /var : Log dosyaları ve geçici dosyalar bulunur (e-posta, e-posta kuyruğu gibi) /tmp : Sistem tarafından geçici dosyaların yazıldığı bölüm. Reboot sonrası silinir. /bin : Kullanıcılar tarafından çalıştırılabilir dosyaları içerir. /sbin : Sistem yöneticisi tarafından çalıştırılabilen programlar. bulunur. /lib : Sistem kütüphanelerini içerir. /mnt : Geçici olarak sisteme bağlanacak bölümlerin ve sisteme bağlanma noktalarının bulunduğu bölüm. /dev : Sistem de bulunan ya da bulunabilecek donanımlara ulaşmak için aygıt dosyalarının bulunduğu bölüm. /boot : Sistemin yüklenmesi için (Grup) gerekli dosyaların bulunduğu bölüm

3 Root altında temel olarak bulunan dosyalar / var usr /usr/bin (kullanıcı için) sbin /sbin(sistem yöneticisi) bin /usr/lib Dosya ve dizinleri listelemek: Dosya isimleri nasıl yazılıyor ise sisteme o şekil de kayıt olur. (Büyük ve küçük harf önemli) Her bir dosya 256 karakter olabilir. - ls -l : Dosya ve dizinleri detaylı olarak verir.

4 ls -la : Gizli dosyaları gösterir. Bir dosyanın gizli olduğunu başında bulunan nokta (.) anlayabiliriz - pwd : Bulunulan dizini belirtir.

5 - df : Disk bölümlerini verir - df -h : Disk bölümlerini detaylı olarak verir. - touch : Dosya oluştuma rm -r : Dosya silme - stat : Dosya detayını verir - Kullanıcıların dosya ve dizin yetkileri: ls -l komutu ile root ya da diğer dizinler altında ki dosya yetkilerini görüntüleyebiliriz.

6 -r (read), w (write) ve x (execute) -Owner (sahip), Group (grubu) ve All (diğer tüm kullanıcılar) Tablo açıklaması: Root Root - r w - r - - r Group User 0 Jan 12 17: Dosya Tipi Owner Group All Alt dizin Owner - Group Size Oluşturma- Değiştirme Tarihi - Dosya tipleri - : regular file (sıradan dosya) b : block device (hdd, cd-rom, floopy) d : directory (dizin) l : link (kısa yol) c : special files (özel dosya) s : socket (2 process arası iletişimi sağlar) p : named pipe - Inode df -i Dosyaya ait tüm bilgiler bulunur. Sistemde bulunan tüm dosyalara verilir. Dosya boyutu 2 ile 8 Kb arasındadır. Disk boyutuna göre tanımlanır. Inode sayısı biter ise sistem yeni dosya kayıdı yapmaz. 1- Owner-Group 2- Dosya tipi (dizin, sıradan dosya) 3- İzinler 4- Oluşturulma tarihi, okuma tarihi, değiştirilme tarihi (c time)

7 5- Dosyaya verilmiş link sayısı 6- Dosya boyutu 7- Diskteki lokasyonu Access Time (atime) : Erişim tarihi Modify Time (mtime) : Inode değerlerinde olan değişiklikleri verir Change Time (ctime) : Dosya içi değişiklikleri verir - Hdd partitons: Sata disk: sda Ide disk : hda 1. Disk 2. Disk sda1 -> /boot sdb1 sda2 -> /root sdb2 -proc : memeory ve cpu bilgilerinin bulunduğu bölüm -fstab : Mount işlemlerinin kayıt edildiği bölüm. Sistem açılışında diskleri bulur. Ek disk eklendikten sonra bu dosyaya kayıt edilir. Kayıt yapılmaz ise sistem reboot olduktan sonra disk çalışmaz. -fdisk : Partitons belirler. - Shells (Komut ara birimi): cat shells komutu ile mevcut shelleri görüntüleyebiliyoruz. /etc dizini altında bulunur. - (centos default) -sh (fbsd default) -ksh -sh - Process (Süreçler) - Automatic : Herhangi bir terminale bağlı olmayan süreçlerdir. (getty)

8 - Daemonds : Sunucu süreçleridir. Sürekli çalışmak durumnda olan süreçlerdir. rc3.d altında takip edilebilir. http (d), ftp (d), smtp (d) - Interactive : Kullanıcının çalıştırabildiği ve sonlandırabildiği süreçlerdir. - jobs : Çalıştırılan süreçleri veriyor. - & : Arka planda çalıştırmak için eklenir (sleep 1000 & ) - jobs : Çalışan süreçleri verir. - kill % number : Süreci sonlandırır - fg : Çalışan üsreçleri ön plana almak için kullanılır. - ctrl+c : Süreci kapatır - fg %number : Süreçlere geçiş sağlanıyor. - ctrl+z : Pause - bg %number : Running -PID (process ID) - Processes Attiributes - ps : O anda çalışan süreçleri verir - a : Sadece bizim kullandığımız süreçleri verir. - af : Sunucuda Çalışan tüm süreçleri verir. - ps auxw : Süreçlerin tamamını verir. ps auxw more komutu ile sayfa sayfa görüntüleyebiliriz)

9 - grep : Herhangi bir dosya da kelime aramaya yarar. Ayrıca ps auxw grep username komutu kullanılan programları verir. - time : Programın ne kadar çalıştığını verir. - kill : Programları sonlanlandırır. kill (-9) PID Top : Çalışma süreçlerini detaylı olarak verir. - Load average : 3 seviye olarak belirlenmiştir. 5, 10 ve 15 Bu seviyelerin yükselmesi durumunda sunucu da bir problem olduğu anlaşılır - Tasks : Çalışan süreçler - Zombie : Çalışır gözüken ama durmuş olan süreçler - Cpu - %id : Sistemin kullanılmayan bölümü (önemli) - %wa : İşlemin bekleme oranı. Geciken disk işlemini verir. (önemli) - %us : Kullanıcı işlemi - %sy : Sistem işlemi - %nc (ni): Öncelikli işlemler (nice time) 0 ile -20 arası önem derecesi verir - Mem : Hdd ve ram kapasitelerini gösterir - Swap : Sistem üzerinde bulunan ram kapasitesinin yetmediği zamanlar da hdd üzerinde ayılm sanal bellektir. Cat /proc/swaps komutu ile ayrılan bölümü görüntüleyebiliriz

10 - Res : Sürecin memory de kullandığı kapasiteyi gösterir - Shr : Paylaşımlı memory - S : Sürecin durumunu verir - R : Run - S : Sleep - T : Stop - Kullanıcı ve Grup Yönetimi - User - add : Kullanıcı ekleme - D : Detay verir - dell : Kullanıcı silme. user dell -r user name şeklinde silersek tüm bilgiler silini. Dosyaların kalmasını istiyorsak -r kullanmıyoruz. - mode : Kullanıcı yetkisi (grubu) usermode -g grup adı user kodu ile gerçekleştirilir. - passwd : Şifre oluşturma (/etc /shadow dosyasına yazılır) - Kullanıcı yetkilerinin belirlendiği bölüm - Change mode : chmod - owner : chown - group : chgrp /chown user:user dosya adı Owner Group Others Yetkisi Çalıştırma - - X Yazma - W -

11 3 3 3 Yazma - Çalıştırma - W X Okuma R Okuma - Çalıştırma R - X Okuma - Yazma R W Okuma - Yazma - Çalıştırma R W X OSI Modeli - Application Layer (Http, DNS, Smtp, Pop, Ftp) - Presentation Layer (Data paylaþýmýnda ki formatý belirler) - Session Layer (Güvenlik iþlemleri) - Transport Layer (Tcp, Udp) - Network Layer (Ip v4, Ip v6) - Data Link Layer (switch) - Pyhsical Layer (ethernet, wi-fi) DNS Domain Name System [DNS] (Alan Adı Sistemi) dağıtık yapıda bir veritabanıdır. Bu sistem makina isimlerini IPv4 (ya da ipv6) adreslere ya da IPv4 adresleri makina isimlerine çevirmeye yarar. Ayrıca bir alan için gerekli eposta sunucusunun adreslerini ya da alanadı sunucularının hangi IP adreslerinde bulunduğunu tutar. -> http -> PC (Ip,Gw,dns) -> DNS (esas Ip ile) -> Root DNS(com,gov,net vs.) Site uzantısına göre cevap verir ya da diğer domain serverlara yönlendirir (tr, fr, de vs.) -> Domain serverlar hosting işleminin yapıldığı kayda göre (ns1, ns2 ) yönlendirir. Nic.tr gibi diğer ülkelerin de belirli dns serverları bulunur. dig domainname +trace komutu ile sorgulatarak hosting serverı, Ip ve1 ns kayıtlarını görüntüleyebiliriz.

12 - UDP Client Src Ip - Src Port -> DST Ip - DST Root -> Data Server +A2 Server Src Ip - Src Port -> DST Ip - DST Root -> Data Client A Ip no. - Debian - apt-get install (paket adı).deb (ubuntu, kubuntu, mint) - dpkg -i paketadı.deb - Redhat, Fedora, Centos - rpm -i paket adı.rpm

13 - yum -i paket adı.rpm -r -u - DHCP Bir ağ üzerinde bulunan bilgisayarların birbirleri ile haberleşmelerini ve ayrıca internet bağlantısını kullanabilmeleri için TCP/IP ayarlarını her bir bilgisayar için otomatik olarak yapılandırır. Bu işlem az sayıda ki bilgisayar ortamın da el ile yapılabilir fakat ağ üzerinde ki bilgisayar sayısı 20, 30 ya da 40 tan fazla olması durumun da hem iş gücü hem de hata yapma olasılığını yükseltebilir. Bu sebepten dolayı DHCP server kullanımı oldukça yararlı ve pratiktir. Local networkte bağlı olan bilgisayar otomatik Ip ayarlarına sahip ise Mac Id ile Udp paket hazırlayıp DHCP server arar (broadcast mesajıyla) DHCP server dağıttığı Ip leri kayıtlı tutar ve yeni bir pc bağlandığında sırada olan boş Ip yi ona atar. Linux, Windows, MacOS işletim sistemlerinin tamamı DHCP protokolü ile IP yapılandırmayı destekler.

İÇİNDEKİLER. LPI Sertifikasyon Kitabı

İÇİNDEKİLER. LPI Sertifikasyon Kitabı İÇİNDEKİLER Donanım Tanıma ve Yapılandırma...1 Donanım...2 Çekirdek Modülleri...4 sysfs Dosya Sistemi...6 Udev Dosya Sistemi...6 HAL ve D-Bus...7 Sistem Açılışı...8 Açılış Kaydı Yükleyici (Boot Loader)...9

Detaylı

LINUX SİSTEM YÖNETİMİ

LINUX SİSTEM YÖNETİMİ TEMEL LINUX SİSTEM YÖNETİMİ KURS NOTLARI Linux Kullanıcıları Derneği http://www.linux.org.tr Burak DAYIOĞLU Berk DEMİR Akademik Bilişim 2001 Konferansı 30,31 Ocak

Detaylı

Solaris 10 Eğitim Dökümanı

Solaris 10 Eğitim Dökümanı Solaris 10 Eğitim Dökümanı İÇERİK I. Solaris Nedir? II.Solaris 10 Kurulumu III.Solaris Dizin Hiyeraşisi a. Önemli Dizinler b.dosya Yapıları IV.Dosya Türleri a. Hard link kullanımı V. Local Disk Yönetimi

Detaylı

Unix/Linux Sistem Programlama Ders Notları

Unix/Linux Sistem Programlama Ders Notları Unix/Linux Sistem Programlama Ders Notları CSD 2002 Bu notlar C ve Sistem Programcıları Derneği'nin düzenlediği, Kaan Aslan tarafından açılmış olan Unix/Linux Sistem Programlama kursunda derste tutulan

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ - 3 ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

http://alikoker.name.tr FTP

http://alikoker.name.tr FTP FTP FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına

Detaylı

LINUX KURULUMU. Dogan Aksari *

LINUX KURULUMU. Dogan Aksari * LINUX KURULUMU Dogan Aksari * * Jeofizik Mühendisi. e-mail : aksari@boun.edu.tr. Bogaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Arastirmalari Enstitüsü Jeofizik Mühendisligi Bölümü, Yüksek Lisans

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALT AĞLAR 481BB0051 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr DNS, DOMAIN NAME SYSTEM (domain isim sistemi) DNS nedir? DNS,Domain Name System in kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemi olarak bilinir. DNS, 256 karaktere kadar büyüyebilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Grid Ortamında Sistem Kurulumu

Grid Ortamında Sistem Kurulumu Grid Ortamında Sistem Kurulumu Küme Sistemlerinin Kurulumu ve Hazırlanması Hakan Bayındır Bölüm I Giriş Grid ortamında yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri nelerdir? Neden Scientific Linux? Scientific

Detaylı

BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ

BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ (Ders Notları) İbrahim TÜRKOĞLU ELAZIĞ- 2006 İÇİNDEKİLER 1. Bilgisayar Sistemlerinin Yapısı 2.

Detaylı

DNS Servis Yönetimi. Ender Güler HPC Sistem Sorumlusu Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi UHeM

DNS Servis Yönetimi. Ender Güler HPC Sistem Sorumlusu Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi UHeM DNS Servis Yönetimi Ender Güler HPC Sistem Sorumlusu Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi UHeM Konu Başlıkları DNS Nedir? Kavramlar DNS türleri Kurulum Ayarlarmalar Standart kurulum CHROOT'un etkinleştirilmesi

Detaylı

APT NASIL. 1.8.3 - Aralık 2002. Özet

APT NASIL. 1.8.3 - Aralık 2002. Özet APT NASIL Gustavo Noronha Silva Çeviri: Murat Demirten 1.8.3 - Aralık 2002 Özet Bu doküman Debian paket yönetim uygulaması APT hakkında genel kullanım bilgileri vermeyi

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

MaestroPanel Kurulum

MaestroPanel Kurulum Kurulum 18.05.2013 ping@maestropanel.com www.maestropanel.com Sistem Gereksinimleri İşletim Sistemleri Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 Centos 5, 6 (Henüz Yayınlanmadı) Donanım 266 Mhz tek çekirdekli

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİ Alakoç BURMA İÇİNDEKİLER

İŞLETİM SİSTEMLERİ Alakoç BURMA İÇİNDEKİLER 0 İÇİNDEKİLER İŞLETİM SİSTEMLERİ... 2 1. GİRİŞ... 2 1.1. İşletim Sistemi Nedir ve Niçin Kullanılır?... 2 1.2. İşletim Sisteminin Tanımı... 6 1.3. Bilgisayar Sistem Yapısı... 6 1.4. İşletim Sistemlerinin

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr

[ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr [ Web Uygulama Güvenliği #101 ] Mehmet Ince mehmet.ince@bga.com.tr BGA Bilgi Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti bilgi@bga.com.tr www.bga.com.tr Sayfa 1 İçindekiler 1) HTTP... 3 a) SSL Nedir? HTTPS...

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ Von Neumann Mimarisi Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği mimariyi temel almaktadır. Merkezi İşlem Birimi Aritmetik ve Mantık Birimi Kontrol

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4756-00 TR NPD4756-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 11 Bu Kılavuzun Kullanılması... 12 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 12 Yasal Olmayan Kopyalar ve Çıktılar... 13 Ürün Özellikleri...

Detaylı

İsimler ve Adresler. Adresleme Stratejileri

İsimler ve Adresler. Adresleme Stratejileri 14 İsimler ve Adresler Adresleme Stratejileri İlk bilgisayar sistemleri, kullanıcıların sayısal adresleri anlamaları ve kullanmaları temelinde tasarlanmışlardı (sistem tabloları, yazıcı ve teyp üniteleri

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR NPD4443-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 10 Bu Kılavuzun Kullanılması... 11 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 11 Yasadışı Kopya ve Çıktılar... 12 Ürün Özellikleri... 12

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI

1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI 1. SQL, ORACLE VB VERİTABANI KULLANAN ÖZELLİKLE MUHASEBE PROGRAMLARI CLIENTLERDE BELLİ BİR SÜRE SONRA KİLİTLENİYOR. Çözüm: Tüm clientler de yapılması gereken ayarlar 1- Eset Nod32 Antivirus programını

Detaylı