BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte"

Transkript

1 BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Bilgisayarın yaygın bir şekilde kullanılmasının sebebi nedir? A) İşlemleri kolay ve hızlı yapabilmesi B) Yüksek miktarda bilgi depolayabilmesi C) İletişim aracı olarak kullanılması D) Hepsi 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte 4. Bir bilgisayarda 2 HardDisk takılı ise CD sürücü hangi karakterle ifade edilir? A) A B) C C) D D) E 5. Aşağıdaki simgelerden hangisi klavyede bulunmaz? A) # işareti B) $ işareti C) işareti D) é işareti 6. Bilgisayarın çalışması için aşağıdakilerden hangilerinin bir arada bulunması gerekir? A) Giriş Birimi Çıkış Birimi B) İşlemci Giriş Birimi C) Giriş Birimi İşlemci Çıkış Birimi D) İşlemci Çıkış Birimi 7. Aşağıdakilerden hangisi yüksek seviyeli bir programlama dili değildir? A) Basic B) Delphi C) Novel D) Borland C 8. Günümüz bilgisayarlarının özelliği aşağıdakilerden hangisidir? A) Transistorlü oluşu B) Lambalı oluşu C) Entegre Devreli oluşu D) Mikro İşlemcili oluşu (1)

2 WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ VE BELLEK HİZMET PROGRAMI 9. Yandaki simgenin anlamı aşağıdakilerden hangisidir? A) Yeni belge aç B) Bilgisayarı kapat C) Denetim masası D) Oturumu kapat 10. I. İşlem yönetimi II. Bellek yönetimi III. Dosya yönetimi IV. Giriş-çıkış birimlerinin yönetimi Yukarıdakilerden hangisi işletim sisteminin görevlerindendir? A) Yalnız I B) I ve II C) I,II,III D) I,II,III,IV 11. Herhangi bir dosya veya klasörü diskete kopyalamak için aşağıdaki seçeneklerden hangisi kullanılır? A) Dosya Menüsü Kopyala - Disket A: B) Düzen Menüsü Gönder - Disket A: C) Fare sağ tuş - Gönder-Disket A: D) Düzen Menüsü - Tümünü Seç - DisketA: 12 Yandaki tarih penceresinin (araç ipucu) ekrana gelebilmesi için aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılmalıdır? A) Görev çubuğundaki saat çift tıklanır B) Görev çubuğundaki saat üzerinde sağ tuş, tarih saat özellikleri C) Görev çubuğunda saatin üzerinde sağ tuş tarihi göster D) Görev çubuğundaki saat üzerinde birkaç saniye beklenir 13. Yandaki düğmenin anlamı aşağıdakilerden hangisidir? A) Klasör Seçenekleri B) Görünümler C) Özellikler D) Tam ekran (2)

3 14. Aşağıdakilerden hangisi bir programa ait simgeyi çalıştırmaz? A) Simgeye farenin sağ tuşu ile tıklayıp Özellikler seçeneği B) Simgeye farenin sol tuşu ile çift tıklamak C) Simgeye farenin sol tuşu ile tıklayıp ENTER tuşuna basmak D) Simgeye farenin sağ tuşuyla tıklayıp Aç... seçeneği. 15. Aşağıdaki komut satırlarından hangisi 3 karakterden oluşan 2. karakteri A, uzantısı doc olan dosyaları ifade eder? A )?A?.doc B)?A*.doc C) A???.doc D)?A.doc 16. Paint programında ön alan ve arka alan rengi fare ile nasıl seçilir? A) Ön alan tek, arka alan çift tıklanır. B) Ön alan çift, arka alan tek tıklanır. C) Ön alan sol tuşla, arka alan sağ tuşla seçilir. D) Ön alan sağ tuşla, arka alan sol tuşla seçilir. 17. Yandaki Klasör yapısına göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur? A) EGE klasörü içerisinde 2 adet dosya vardır. B) EGE klasörü İZMİR klasörünün alt klasörüdür. C) İZMİR klasörü DENİZLİ klasörünün içerisinde yer almaktadır. D) EGE klasörünün 2 adet alt klasörü vardır. 18. Windows Gezgini'ni açtığınızda, ekranın bir sol ve bir de sağ bölmeye ayrılmış olduğunu görürsünüz. Aşağıdaki bilgilerden hangileri doğrudur? I. Soldakiler klasörlerdir; sağdakiler ise alt klasörler ve dosyalardır. II. Soldakiler alt klasörler ve dosyalardır; sağdakiler ise klasörlerdir III. Klasörlerden birini tek bir kez tıklatırsanız, bu klasörün içindeki alt klasörler ve dosyalar sağ tarafta görüntülenir A) Yalnız I B) Yalnız II C) Yalnız I ve III. D) Yalnız III. (3)

4 19. Başlat menüsünü aşağıdakilerden hangisi açar? A)Shift+Esc B)Ctrl+Esc C)Shift+Enter D)CapsLock+Enter 20. Bir pencerede sıralı birden çok dosyayı seçebilmek için hangi yardımcı tuş kullanılır? A) Alt Gr B) Tab C) Shift D) CapsLock 21. Aşağıdakilerden hangisi bir eğitim kurumlarına ait bir web sayfasının adresine örnektir? A) B) C) D) 22. Internet Explorer da giriş sayfasını belirlememizi sağlayan seçenek hangisidir? A) Görünüm- Kaynak B) Araçlar internet Seçenkleri C) Dosya menüsü open seçeneği D) Görünüm Internet seçenekleri 23. Windows XP de yeni kullanıcı eklemek için ne yapmalıdır? A) Başlat- Kullanıcı Hesapları B) Denetim Masası- Kullanıcı Hesapları C) Masaüstüne sağ tıkla Yeni- Oturum Aç D) Bilgisayarım- Oturum Aç 24. Windows ta kullanılan dil, ölçü birimi, para biçimi vb.. gibi ayarlar nereden yapılır? A) Denetim masası / Bölge ve Dil Seçenekleri B) Ana grup / Masaüstü C) Denetim masası / Sistem D) Ayarlar / Sistem 25. Bir klasörü başka kişilerin de kullanımına izin vermek için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) Üzerinde sağ tıklanır / Özellikler B) Üzerinde sağ tıklanır / Paylaşım ve güvenlik C) Üzerinde sağ tıklanır / Gönder D) Üzerinde sağ tıklanır / Ara (4)

5 26. Herhangi bir dosya silindiğinde (Shift+Del hariç) geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden direkt silinmesi nereden ayarlanır? A) Geri Dönüşüm Kutusu Üzerinde sağ tıklanır / Özellikler B) Geri Dönüşüm Kutusu / Araçlar / Klasör Seçenekleri C) Bilgisayarım Üzerinde sağ tıklanır / Özellikler D) Dosya Üzerinde sağ tıklanır / Özellikler 27. Monitörün hiç bir işlem yapılmadığında 20 dakika sonra otomatik olarak kapanmasını nereden ayarlayabiliriz? A) Bilgisayarım / Özellikler B) Denetim Masası / Sistem C) Denetim Masası / Güç Seçenekleri D) Denetim Masası / Bölge ve Dil Seçenekleri 28. I II III IV Yandaki simgelerin hangisi ağ paylaşımına açılmamıştır? A) I-II B) II-III C) I-IV D) II-IV 29. I II Yukarıdaki yazıcılardan I numaralı olanı varsayılan yazıcı olarak ayarlanmak istenirse ayarı nereden yapılmalıdır? A) I. yazıcı üzerinde sağ tıklayıp / Varsayılan olarak ayarla seçilir B) II. yazıcı üzerinde sağ tıklayıp / Varsayılan olarak ayarla seçilir C) I. Ve II. yazıcı seçilir üzerinde sağ tıklayıp / Varsayılan olarak ayarla seçilir D) I. yazıcı üzerinde sağ tıklayıp / Varsayılan olarak ayarla II. Yazıcı üzerinde sağ tıklayıp / Varsayılanı iptal et seçilir 30. Aşağıdakilerden hangisi Başlat / Ayarlar menüsünde bulunmaz? A) Başlangıç B) Denetim Masası C) Yazıcı ve Fakslar D) Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü (5)

6 31. Aşağıdakilerden hangisinde Power Point ve Excel Programlarında hazırlanan dosyaların uzantıları doğru olarak belirtilmiştir? A) TXT (Power Point),BMP (Excel) B) PPT (Power Point), XLS (Excel) C) DOC (Power Point),XLS (Excel) D) EXE (Power Point), BMP (Excel) 32. Komut İstemi penceresini tam ekran yapmak için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) CTRL + ESC B) ALT + TAB C) ALT + ENTER D) ALT + SPACEAR 33. Bir pencerenin denetim kutusunda aşağıdakilerden hangisi bulunmaz? A) Önceki Boyut B) Boyut C) Taşı D) Yeni 34. Bir klasörü gizlemek için aşağıdaki yöntemlerden hangisi geçerlidir? A) Klasör seçilir / Sağ tuş / Araştır B) Klasör seçilir / Sağ tuş / Paylaşım C) Klasör seçilir / Sağ tuş / Özellikler D) Klasör seçilir / Sağ tuş / Gönder 35. Bir dosya üzerinde aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılamaz? A) Dosya kopyalanır B) Dosya başka bir dosyanın içerisine taşınabilir C) Dosya silinebilir. D) Dosya başka bir klasörün içerisine taşınabilir 36. Bilgisayarın RAM i, İşlemcisi ve kurulu cihazların neler olduğu nereden görülebilir? A) Denetim Masası Görüntü B) Denetim Masası Program Ekle/Kaldır C) Denetim Masası Sistem D) Denetim Masası Yeni Donanım Ekle 37. Denetim masasına ulaşmak için hangi yol izlenir? A) Masaüstünde sağ tuş Özellikler B) Başlat / Başlangıç C) Başlat / Programlar / Donatılar D) Başlat / Ayarlar (6)

7 38. Yeni bir yazı tipini kullanıma sunmak için nereden ayarlanması gerekir? A) Yazı tipi bilgisayara kaydedildiğinde direkt kullanılabilir B) Yazı tipi Denetim Masası / Bölge ve Dil Seçeneklerine kaydedildiğinde direkt kullanılabilir C) Yazı tipi Denetim Masası / Yazı Tipi içerisine kaydedildiğinde direkt kullanılabilir D) Yazı tipi Denetim Masası / Klasör Seçeneklerine kaydedildiğinde direkt kullanılabilir 39. Açık olan bir pencerenin taşınması ve boyutunun değiştirilmesi klavye aracılığıyla hangi menüden yapılır? A) Kısayol Menüleri ile B) Denetim kutusu ile C) Denetim Masası ile D) Kısayol Butonlarıyla 40. Masaüstü sağ tuş menüsünde aşağıdaki seçeneklerden hangisi bulunur? A) Bul B) Araştır C) Ara D) Yenile 41. Başlat menüsü üzerinde sağ tıklandığında aşağıdaki seçeneklerden hangisi açılan menünün içerisinde bulunmaz? A) Aç B) Araştır C) Çalıştır D) Ara 42. Aşağıdakilerden hangisi Görev Çubuğu üzerinde yapılabilecek bir işlem değildir? A) Açık programlar arası geçiş B) Açık olan programı silme C) Kısayol oluşturma D) Tarih / Saat değiştirme 43. Aşağıdakilerden hangisi Bilgisayarım simgesi elemanlarından biridir? A) Geri Dönüşüm Kutusu B) Disket sürücüsü C) İnternet Explorer D) Veri Kaynaklarım 44. Windows Görev Yöneticisi penceresini açmak için kullanılacak kısayol tuş kombinasyonu aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + Shift + Delete B) Ctrl +Alt Gr + Shift C) Ctrl + Shift + Enter D) Ctrl + Alt + Delete (7)

8 45. Windows ta aşağıdakilerden hangisi bir pencere içerisinde bulunmaz? A) Formül çubuğu B) Adres Çubuğu C) Başlık Çubuğu D) Araç Çubuğu 46. Arama yaparken karakter sayısı bilinmiyorsa kullanılacak simge aşağıdakilerden hangisidir? A) # B)? C) * D) % 47. Ekranda açık olan pencereleri yatay döşemek için hangi bölüm üzerinde sağ tıklanmalıdır? A) Masaüstü B) Başlat C) Görev Çubuğu D) Klasör 48. Aşağıdakilerden hangisi durum çubuğunu görüntülenebilir duruma getirir? A) Denetim Masası / Görünüm B) Görünüm Menüsü / Araç Çubukları C) Görünüm Menüsü / Durum Çubuğu D) Sağ tuş / Durum Çubuğu 49. Aşağıdakilerden hangisi adresine örnek teşkil eder? A) B) ftp://meb.gov.tr C) D) 50. Bulunduğunuz klasördeki simge adedi nereden görüntülenir? A) Başlık Çubuğu B) Simge Çubuğu C) İsim Çubuğu D) Durum Çubuğu 51. Masaüstünde bulunan JPEG uzantılı bir resmi BMP uzantılı olarak açmak için ne yapılmalıdır? A) Üzerinde Sağ Tıklayıp / Birlikte Aç B) Dosya / Özellikler C) Denetim Masası / Görüntü D) Böyle bir işlem yapılamaz 52. Hangi simgenin adı Ad Değiştir / Yeniden Adlandır komutuyla değiştirilemez? A) Bilgisayarım B) Ağ Bağlantılarım C) Internet Explorer D) Geri Dönüşüm Kutusu (8)

9 53. Hangisi Yenile nin kısayol tuşudur? A) F3 B) Alt + Z C)F5 D)F Windows ta Bilgisayarım, Belgelerim gibi simgeler nereden gizlenip gösterilebilir? A) Başlat Programlar Donatılar B) Görüntü Özellikleri Masaüstü - Masaüstünü Özelleştir C) Bilgisayarım - Denetim Masası Masaüstü D) Bilgisayarım Denetim Masası Kullanıcı Hesapları 55. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? A) Windows ta klasörler sarı renktedir B) Klasörler; Dosya ve diğer klasörleri içerisinde bulundurabilir. C) Klasör ve Directory (Dizin) aynı anlama gelirler. D) Klasörleri dosyaların içerisine kopyalayabiliriz. 56. Aşağıdakilerden hangisinin yapılması bilgilerin korunmasına yardımcı olur? A ) Disk Birleştirme B) Yedekleme C) Disk Temizleme D) Karakter Eşleme 57. Windows Gezgini nde bir klasörü fare ile sürükleyerek aynı sürücüdeki başka bir klasörün üzerinde bırakırsak sonuç ne olur? A) İşlem hatalıdır mesajı alınır B) Fare ile sürüklenen klasör başka bir klasör üzerine götürülemez C) Fare ile sürüklenen klasör o klasöre kopyalanır D) Fare ile sürüklenen klasör o klasöre taşınır 58. Windows ortamında bir klasörün özniteliklerini değiştirmek için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) Dosya/Değiştir B) Düzen/Özellikler C) Dosya/Kısayol Oluştur D) Görünüm/Özelleştir WORD 59. Belge içerisindeki yazı tipini değiştirmek için aşağıdaki yöntemlerden hangisi kullanılamaz? A) Blokla / Sağ Tuş / Yazı Tipi B) Blokla / Biçim Menüsü / Yazı Tipi C) Blokla / Biçim Araç Çubuğu / Yazı Tipi D) Blokla / Stiller ve Biçimlendirme / Yazı Tipi (9)

10 60. Satır aralıklarını çift satır olarak ayarlamak için kullanılacak menü aşağıdakilerden hangisidir? A) Paragraf B) Yazı Tipi C) Biçim D) Görünüm 61. Aşağıdaki menü seçeneklerinden hangisinden yeni bir dipnot oluşturulabilir? A) Biçim / Dipnot B) Görünüm / Dipnot C) Biçim / Başvuru D) Ekle / Başvuru 62. Aşağıdaki yöntemlerin hangisiyle yeni bir tablo oluşturulamaz? A) Ekle / Tablo B) Tablo / Ekle C) Tablo / Tablo Çiz D) Standart Araç Çubuğu / Tablo Ekle 63. Sayfanın altbilgisine ortalı olarak roma rakamı biçiminde sayfa numarası eklemek için hangi yol izlenmelidir? A) Görünüm / Araç Çubukları / Alt Bilgi / Sayfa Numaralarını Biçimlendir B) Görünüm / Sayfa Yapısı / Sayfa Numaralarını Biçimlendir C) Ekle / Üst Bilgi - Alt Bilgi / Sayfa Numaralarını Biçimlendir D) Görünüm / Üst Bilgi Alt Bilgi / Sayfa Numaralarını Biçimlendir Sayfalık bir belgede 9. ve 26. sayfayı aynı anda görüntülemek için kullanılacak yöntem aşağıdakilerden hangisidir? A) Pencere / Böl B) Görünüm / Biçimlendirme C) Dosya / Sayfa Yapısı D) Tablo / Böl 65. Bir paragrafın ilk karakterini 4 satır uzunluğunda büyütmek için aşağıdakilerden hangisi kullanılmalıdır? A) Biçim / Yazıtipi B) Biçim / Başlangıcı Büyüt C) Biçim / Büyük Küçük Harf Değiştir D) Biçim / Otomatik Biçim 66. Aşağıdakilerden hangisiyle internette bulunan adresine ulaşmak için kullanılacak yöntemlerden biri değildir? A) Metni Blokla / Görünüm / Köprü B) Metni Blokla / Sağ Tuş / Köprü C) Metni Blokla / Ctrl + Alt + K D) Metni Blokla / Ekle / Köprü (10)

11 67.Tablodaki sütun genişliğinin içerisine yazılan metne göre otomatik olarak genişlemesini sağlamak için izlenecek yöntem aşağıdakilerden hangisidir? A) Görünüm / Sayfa Genişliği B) Tablo / Otomatik Tablo Biçimi C) Tablo / Otomatik Sığdır D) Tablo / Sütunlar 68. Araç çubuğundaki butonların üzerine gelindiğinde kısayol ipuçlarının da belirtilmesi için izlenecek yol aşağıdakilerden hangisidir? A) Araçlar / Özelleştir B) Araçlar / Seçenekler C) Biçim / Biçimlendirmeyi Göster D) Biçim / Otomatik Biçim 69. Herhangi bir blok üzerinde iken blok, mouse sol tuşuna basılarak sürüklenirse aşağıdakilerden hangisi gerçekleşir? A)Blok kopyalanır B)Blok silinir C)Blok taşınır D) Blok kalkar 70.Aşağıdakilerden hangisi belgenin yazıcıdan çıkmadan önceki en son halini gösterir? A) B) C) D) 71. Aşağıdakilerden hangisi belge içerisindeki metnin rengini değiştirir? A) B) C) D) 72.Belge içerisindeki Ankara kelimesinin Çankaya olarak değiştirmek için uygulanacak yöntem aşağıdakilerden hangisidir? A) Ctrl + F B) Ctrl + H C) Ctrl + T D) Ctrl + D 73. İki sayfalık bir belgenin tek sayfa halinde yazdırılabilmesi için nereden ayarlanması gerekir? A) Dosya / Sayfa Yapısı B) Dosya / Yazdır C) Dosya / Yazdırma Alanı D) Dosya / Baskı Önizleme 74. Aşağıdaki yöntemlerin hangisiyle kenarlık verilemez? A) Görünüm / Sayfa Kenarlıkları B) Dosya / Sayfa Yapısı C) Biçim / Kenarlıklar ve Gölgelendirme D) Biçimlendirme Araç Çubuğu / Kenarlık (11)

12 75. Maddeler halinde yazılmış bir metni tablo haline getirmek için aşağıdakilerden hangisi kullanılır? A) Biçim / Tablo Dönüştür B) Tablo / Dönüştür / Tabloyu Metne C) Biçim / Otomatik Biçim D) Tablo / Dönüştür / Metni Tabloya 76. İmlecin bulunduğu bölümden itibaren, belgenin başına kadar seçim işlemi yapan tuş kombinasyonu aşağıdakilerden hangisidir? A) Shift Ctrl Yukarı ok B) Shift Ctrl End C) Shift End D) Shift Aşağı ok End 77. simgesinin işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Seçili bölgenin arka plan rengini değiştirir B) Seçili bölgenin yazı rengini değiştirir C) Belgenin arka plan rengini değiştirir D) Belgedeki tablonun arka plan rengini değiştirir 78. Hazır olan özgeçmiş sitillerini kullanmak için izlenecek yol aşağıdakilerden hangisidir? A) Dosya / Yeni / Özgeçmiş Sihirbazı B) Ekle / Yeni / Özgeçmiş Sihirbazı2 C) Görünüm / Yeni / Özgeçmiş Sihirbazı D) Biçim / Yeni / Özgeçmiş Sihirbazı EXCEL 79. Excel de sayfa numaralarının yana doğru ilerlemesi işlemi nereden yapılır? A) Biçim/Hücreler/Hizalama/Yönlendirme B) Veri / Sırala C) Dosya / Sayfa Yapısı / Çalışma Alanı /Sayfa Sırası D) Araçlar /Seçenekler / Görünüm / Sayfa Sırası 80. Sütunların rakamlarla ifade edilmesi işlemi nereden yapılır? A) Araçlar / Seçenekler / Genel / R1C1 başvuru sitili B) Veri / Form C) Biçim / Hücreler /Sayı / Sayı D) Böyle bir işlem yapılamaz (12)

13 Yandaki tabloya göre A7 hücresinde Bugün Sınav Var yazması için hangi formül uygulanmalıdır? 81. A) =B1+C5+D3 B) =B1&C5&D3 C) = TOPLA(B1;C5;D3) D) = B1& &C5& &D3 82. =EĞER(SAĞDAN(C2;1)=".";C2;C2&".") işleminin yaptığı iş aşağıdakilerden hangisidir? A) C2 ile. karşılaştırılır B) C2 hücresinin sonunda. İşareti olup olmadığını kontrol ederek yoksa. İşareti koyar C) Hücre içerisie yazılan değerin sonuna nokta işareti koyar D) Hücre değerinin yanına. İşareti koyar 83. =EĞERSAY(A1:B1; >=50 ) işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) A1, B1 aralığındaki sayılardan 50 den büyükleri bulur B) A1, B1 aralığındaki sayıların 50 tanesini gösterir C) A1, B1 aralığındaki sayılardan 50 den büyük ve 50 ye eşit olan sayıların adedini bulur D) A1, B1 aralığındaki sayıların 50 den büyükleri toplar 84. Tabloya veri girişine devam edildiğinde başlık satırının sabit kalabilmesi için kullanılacak yöntem aşağıdakilerden hangisidir? A ) Biçim / Sayfa Yapısı B ) Pencere / Böl C) Görünüm / Sayfa Düzeni D) Dosya / Sayfayapısı (13)

14 85. Sadece hücreye verilmiş olan açıklamanın silinmesi için aşağıdaki yöntemlerden hangisi kullanılmalıdır? A ) Dosya / Temizle / Açıklamalar B) Biçim / Temizle / Açıklamalar C) Düzen / Temizle / Açıklamalar D) Pencere / Temizle / Açıklamalar 86. Hücre içerisinde bulunan 5 değerinden başlayarak 8 er adımlarla çarparak ilerlemesi için hangi yöntem kullanılmalıdır? A) Düzen / Doldur / Seriler / Büyüme B ) Düzen / Doldur / Seriler / Doğrusal C) Düzen / Doldur / Seriler / Otomatik Doldurma D) Düzen / Doldur / Seriler / Tarih 87. simgesinin işlevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Hücre Birleştir. B) Hücre Böl. C) Hücre İzle D) Hücre Biçimlendir. 88. Simgesinin görevi aşağıdakilerden hangisidir? A) Hücre içerisinde uygulanan formüldeki hatanın denetlenmesini sağlar B) Yeni bir ipucu için kullanıcıyı uyarır C) Kullanılan formül için yardım sağlar. D) Hücre içerisindeki değerin hatalı olduğunu belirtir. 89. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi Yüzdesel Grafik çiziminde kullanılmalıdır? A) B) C) D) (14)

15 90. A1 hücresi içerisindeki değere tıklandığında 3.Sayfanın D25 hücresine konumlanmak istenildiğinde aşağıdaki yöntemlerden hangisi uygulanmalıdır? A) Ekle / Sayfa3 B) Ekle / Hücre C) Ekle / Köprü D) Ekle / Formül 91. Bir sütun içinde en fazla kaç koşullu biçimlendirme şartı verilebilir? A) 5 B) 255 C) 3 D) A sütunundaki en büyük değerlerin C6 hücresindeki sayıyla toplamını veren formül aşağıdakilerden hangisidir? A) =(MAK(A1:A4)+C6) B) =(MAK(A1:A4);C6) C) =MAK(A1+A2+A3+A4)+C6 D) =MAK((A1:A4)+C6) 93. #AD? Hatasının anlamı aşağıdakilerden hangisidir? A) Sayıyla ilgili bir problem vardır B) Excel de bulunmayan bir işlev kullanılmıştır. C) Bir sayının sıfıra bölümünün tanımsızlığı oluşmuştur. D) Formülün metinsel kısmı yanlış yazılmıştır. A) =KÜÇÜKHARF(A1)&BÜYÜKHARF(B1) B) =BÜYÜKHARF(A1)&KÜÇÜKHARF(B1) C) =BİRLEŞTİR((A1)&(B1)) D) =BİRLEŞTİR(BÜYÜKHARF(A1):KÜÇÜKHARF(B1)) 94. Yandaki tabloya göre C3 hücresindeki görünümü sağlayan formül aşağıdakilerden hangisidir? (15)

16 95. Excel Çalışma Alanı ve Grafik Dosyası uzantısı aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak verilmiştir? A) xls (Çalışma Alanı) xlc (Grafik) B) xlc (Çalışma Alanı) xlw(grafik) C) xlw (Çalışma Alanı) xlc (Grafik) D) xlc (Çalışma Alanı) xls (Grafik) 96. Ardışık olmayan bir grup hücre adresi belirtilirken arada kullanılması gereken ayraç aşağıdakilerden hangisidir? A) : (İki nokta üst üste) B) ; (Noktalı virgül) C), (Virgül) D) / (bölme) 97. Belge içerisinde seçilmiş bir alana hazır tablo biçimleri uygulanmak istendiğinde aşağıdaki menülerden hangisi kullanılmalıdır? A) Biçim / Hücreler C) Görünüm / koşullu Biçimlendirme B) Biçim / Otomatik Biçim D) Araçlar / Seçenekler 98. Yandaki tabloya göre =SOLDAN(C1;UZUNLUK(A1)) formülü uygulandığında, sonuç aşağıdakilerden hangisi olur? A) Çankaya B) İlçe C) MEB D) Çan 99.=TOPLA(B4:A2) formülünün açılımı aşağıdakilerden hangisidir? A) A1+A2+A3+A4+A5+A6 B) B1+B2+B3+B4+C4 C) A2+A3+A4+B2+B3+B4 D) B3+B4+A2+A Bir çalışma sayfasında en sondaki sütunda veri varken Ekle Sütun komutu uygulanırsa ne olur? A) Hata Verir B) Sola Sütün Ekler C) Sağa Sütun Ekler D) Sütunu Sağa Öteler 101. Yazıcıdan çıkartılacak sayfadaki C sütunun yazıcıdan çıkması nereden engellenir? A) Dosya / Sayfa Yapısı / Çalışma Sayfası B) Görünüm / Sayfa Sonu Ön İzleme C) Biçim / Sütun / Gizle D) Araçlar / Seçenekler (16)

17 102. =Yuvarla((ortalama(D3:D5)))) formülü yazıldığında aşağıdakilerden hangisi gerçekleşir? A) Hata verir B) D3 ile D5 hücre aralığındaki sayıların ortalamasını alır C) D3 ile D5 hücre aralığındaki sayıların ortalamasını alır ve sonucu yuvarlar D) D3 ile D5 hücre aralığındaki sayıların toplamını alır ve sonucu yuvarlar 103. Aşağıdaki ifadelerden hangisi sistem tarihini formülün girildiği hücreye aktarır? A) =ŞİMDİ() B) =BUGÜN() C) =TARİH() D) =SAAT() 104.Excel de sıklıkla yazılan metinlerin tut çek bırak işlemiyle otomatik olarak yazdırılması için aşağıdakilerden hangisinin yapılmış olması gerekir? A ) Sütuna tek tek yazılması gerekir B ) Daha önceden yazılan yerden kopyalanıp yapıştırılması gerekir C ) Araçlar / Seçenekler /Özel Listelere eklenmiş olması gerekir D ) Böyle bir işlem metinsel ifadeler için gerçekleştirilemez 105. Bir hücrede kullanılan formülü oluşturan/etkileyen hücreleri göstermek için kullanılan komut aşağıdakilerden hangisidir? A) Araçlar/ Formül Denetleme / Etkileyenleri İzle B) Araçlar/ Formül Denetleme / Etkilenenleri İzle C) Araçlar/ Formül Denetleme / Hata İzle D) Araçlar/ Formül Denetleme / Tüm okları kaldır 106. Aşağıda bulunan tablo için =EĞERSAY(B2:B7;" <20.000") formülü uygulandığında hangi sonuç elde edilir? A B Aylar Yağış miktarı 2 aralık ocak şubat mart nisan mayıs A) 3 B) 4 C) 2 D) 5 (17)

18 107. Aşağıdaki süzme işlemi göre matematik notu en yüksek olan 5 kişiyi göstermek için açılan pencereden hangisi seçilmelidir? A) Özel B) İlk 10 C) Tümü D) Excel deki kılavuz çizgilerinin yazıcıdan alınması istendiğinde hangi menü seçeneği kullanılmalıdır? A) Görünüm / Normal B) Görünüm / Sayfa Sonu Ön İzleme C) Veri / Form D) Dosya / Sayfa Yapısı / Çalışma Alanı 109 Aşağıdakilerden hangi şıkta hücre aralığı doğru olarak belirtilmiştir? A) AB:CD B) A1:A5 C) 1A:1B D) A1:1C 110. Belirtilen sütun içerisinde sadece 50 ile 85 arasındaki rakamlar ekranda görüntülenmek istenirse aşağıdakilerden hangisi seçilmelidir? A) Veri / Sırala B) Veri / Süz(Filtre) C) Biçim / Koşullu Biçimlendirme D) Düzen / Doldur 111. Aşağıdakilerden hangisi hatalıdır? A) Bir hücreye simge girilebilir B) Bir hücreye grafik girilebilir C) Bir hücreye isim verilebilir D) Bir hücreye formül girilebilir Aşağıdaki işlemlerden hangisiyle herhangi bir hücre içerisindeki değere $(Dolar) şimgesi verilemez? A) Ctrl + 1 B) Biçim / Hücreleri Biçimlendir C) Fare Sağ Tuş / Hücreleri Biçimlendir D) Biçim / Hücreler (18)

19 113. Yanda bulunan tablo için =TAMSAYI(ORTALAMA(B1;C2) ) fonksiyonu uygulandığında hangi sonuç elde edilir? A) 5,5 B) 2,25 C) 5 D) 3, Excel kitabı içerisinde açık olan çalışma sayfasının ismini değiştirmek için kullanılacak yöntem aşağıdakilerden hangisidir? A) Biçim / Sayfa / Yeniden Adlandır B) Dosya / Sayfa Yapısı / Yeniden Adlandır C) Düzen / Değiştir D) Ekle / Çalışma Sayfası 115. Yandaki Otomatik Toplam butonundan aşağıdaki işlevlerden hangisine ulaşılamaz? A)Toplama B) Bölme C)Ortalama D) En Büyük 116. Tablosunda C1 hücresine =A1-A2*A4 fonksiyonu uygulandığında hangi sonuç elde edilir? A) -23 B) 23 C) 8 D) Yukarıdaki tabloya göre =ORTALAMA(A1;A3) formülünün sonucu nedir? A ) 4,50 B ) 4 C ) 4,75 D) 4, Bir Excel kitabında kullanılan bütün sayfaların seçilmesi için aşağıdaki yöntemlerden hangisi kullanılmalıdır? A) Düzen / Tümünü Seç B) Biçim / Sayfa / Tümünü Seç C) Sayfa adı üzerinde Fare sağ tuş / Tümünü seç D) Çalışma alanı üzerinde Fare sağ tuş / Tümünü Seç (19)

20 119. Bir Excel kitabında en son kullanılan dosya adedi hangi menüden belirlenir? A) Dosya B) Görünüm C) Araçlar D) Pencere 120. Hücre içerisindeki verinin toplam karakter sayısını bulmak için aşağıdaki formüllerden hangisi kullanılır? A) bağ_değ_say B) eğer C) uzunluk D) bağ_değ_dolu_say (20)

21 2. BÖLÜM LINUX İŞLETİM SİSTEMİ (21)

22 BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Aşağıdaki ünitelerden hangisi giriş ünitesi değildir? A) Keyboard (klavye) B) Driver (sürücü) C) Mouse (fare) D) Printer (yazıcı) 3. Aşağıdakilerden hangisinde bellek birimleri küçükten büyüğe doğru sıralanmıştır? A) Byte-Kilobyte-Megabyte-Gigabyte B) Byte-Kilobyte- Gigabyte-Megabyte C) Gigabyte-Kilobyte-Byte-Megabyte D) Megabyte-Kilobyte-Byte-Gigabyte 4. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar birimi değildir? A) Klavye B) Ekran C) Mouse D) Daktilo 5. Bilgisayar bellek birimlerinden 1 Byte, kaç bit'ten oluşur? A) 3 B) 6 C) 8 D) Ekrandaki en küçük noktaya ne ad verilir? A) GRAFIK B) PIXEL C) BYTE D) MHZ 7. Hem yazılabilir, hem de okunabilir bellek aşağıdakilerden hangisidir? A) BIT B) BYTE C) ROM D) RAM 8. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç (22)

23 LINUX İŞLETİM SİSTEMİ 9. Aşağıdaki nesnelerden hangisi masaüstü öğelerinden biri değildir? A) Masaüstü paylaşım B) Pardus C) Aygıtlar D) Komut Satırı 10. Aşağıdaki nesnelerden hangisi standart kurulumda (Linux - Pardus) görev çubuğunda yer almaz? A) Mesajlaşma istemcisi B) Kişisel bilgi yöneticisi C) Yerel ağ D) Mozilla Firefox 11. Aşağıdakilerden hangisi Linus - Paradus uygulama başlatma menüsünde yer alır? A) Güncel oturumu kapat B) Oturumu kilitle C) Bilgisayarı yeniden başlat D) Ayarlar 12. Masaüstü paylaşımında aşağıdaki seçeneklerden hangisi yer almaz? A) Davet oluştur B) Kişisel davet oluştur C) E-posta ile davet oluştur D) Davetli düzenle 13. Bilgisayarım araç çubuğunda yer alan düğmesinin görevi nedir? A) Kök B) Önceki C) Geri D) Yukarı 14. Masaüstünde fare sağ tuşu ile gelen menüden simgeler seçeneği ile aşağıdaki işlemlerden hangisi yapılamaz? A) Simgeleri yatay veya dikey hizalama B) Simgeleri sıralama C) Simge boyutlarının değiştirilmesi D) Simgeleri kılavuza uydurma 15. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi masaüstü fare sağ tuşu kısayol menüsünde yer almaz? A) Kaptan masaüstü B) Pencere C) Masaüstünü temizle D) Masaüstünün yapılandır (23)

24 16. Linux de sistem aygıtlarını Belgelerim klasörünü vb. incelememizi sağlayan program aşağıdakilerden hangisidir? A) Kontes B) Ark C) Konquerer D) Kafeine 17. Bilgisayarımıza bağlı saklama aygıtlarına erişebilmek için masaüstündeki öğelerden hangisi kullanılır? A) Yerel ağ B) Masaüstü paylaşımı C) Aygıtlar D) Belgelerim 18. Masaüstü araç çubuğunda aşağıdaki ayar düğmelerinden hangisi yer almaz? A) Ses seviyesini ayarlama B) Ekran boyutunu ayarlama C) Klavye düzenini değiştirme D) Çalışan uygulama simgeleri 19. Masaüstünde yer alan Linux - Pardus logosunun görevi nedir? A) Üretici firma hakkında bilgiler verir ve program tanıtım kılavuzunu görüntüler B) Çalıştırılacak programları seçmeyi sağlar C) Sistem ayarlarını gerçekleştirmeyi sağlar D) İnternete çıkmayı sağlar 20. Linux - Pardus menüsünde yer alan tasmanın görevi nedir? A) Programlar B) Kaplan masaüstü C) Pardus yapılandırma merkezi D) Son kullanılan belgeler 21. Komut çalıştır seçeneği ile çalıştırılmak istenen komut aşağıdaki ortamlardan hangisinde çalıştırılamaz? A) Terminalde çalıştır B) Farklı bir bilgisayarda çalıştır C) Farklı bir kullanıcı olarak çalıştır D) Gerçek zamanlı çalış 22. Çalışılan belgelere ait kısayollar nerede bulunur? A) Başlat/Son Kullanılan Belgeler B) Başlat/Programlar/Son Kullanılan Belgeler C) Başlat/Bul/Son Kullanılan Belgeler D) Başlat/Programlar/Uygulamalar (24)

25 23. Hesap tablosu nereden çalıştırılır? A) Aygıtlar/Usr/Bin/Oocalc B) Başlat/Çalıştır/calc C) Başlat/Programlar/Ofis/Hesap Tablosu D) Hepsi 24. Son kullanılan belgeler klasörü nereden boşaltılır? A) Başlat/Komut Çalıştır/Temizle B) Başlat/Pardus yapılandırma merkezi/sil C) Başlat/Son Kullanılan Belgeler/Geçmişi Temizle D) Belgelerim/Dosya/Sil 25. Linux ta yazıcı nereden tanıtılır? A) Pardus Yapılandırma Merkezi/Çevre Birimleri/Yazıcılar B) Masaüstü/Aygıtlar C) Pardus masaüstü araç çubuğu/kişisel Bilgi Yöneticisi D) Hiçbiri 26. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi Masaüstü çöp simgesi fare sağ kısayol menüsünde yer almaz? A) Aç B) Çöp Kutusunu Boşalt C) Özellikler D) Sil 27. Linux da sıkıştırma amaçlı kullanılan programın adı nedir? A) Ark B) Sys/Sda1 C) Mnt/Hda1 D) Konqueror 28. Dosyaya Yazdır (PDF) seçeneğinin görevi nedir? A) Yazdırılacak belgeyi PDF adlı klasöre kaydeder B) Yazdırılacak belgeyi PDF script özellikli bir yazıcıdan bastırır C) Yazdırılacak belgeyi PDF formatında bir dosyaya kaydedilmesini sağlar D) Yazdırılacak belge Pardus metin belgesi olarak daha sonra kullanılmak üzere saklanır 29. Komut çalıştır penceresi hangi kısayol tuşu ile ekrana gelir? A) F2 B) F5 C) Alt+F2 D) Alt F5 (25)

26 30. Aktif uygulama penceresinin ekran görüntüsünü panoya kopyalamak için hangi kısayol tuşu kullanılır? A) Prtsc B) Ctrl+Prtsc C) Alt+Prtsc D) Shift+prtsc 31. Linux da kullanılan pencere yöneticisi aşağıdakilerden hangisidir? A) Redhat B) Mandrake C) KDE D) Suse 32. Aşağıdakilerden hangisi Başlat/Programlar seçeneklerinden birisi değildir? A) Web arama B) Çoklu ortam C) Ofis D) Ayarlar 33. Yeniden adlandır komutunun kısayolu aşağıdakilerden hangisidir? A) F8 B) F5 C) F3 D) F2 34. Linux de kullanılabilen çoklu masa üstü desteği sayısı kaçtır? A) 1 B) 2 C) 8 D) Linux - Pardusta çoklu masa üstü desteği nerden ayarlanır? A) Pardus araç çubuğu B) Sayfalayıcı menüsü C) Panel menüsü D) Paneli yapılandır 36. Saat ayarı nereden yapılır? A) Pardus görev çubuğu saat imgesi üzerinde fare sol tuşu ile B) Pardus görev çubuğu saat imgesi üzerinde fare sağ tuşu ile C) Pardus görev çubuğu saat imgesi üzerinde fare sol tuşu çift D) Hiçbiri 37. Linux - Pardusta görev çubuğunda yer alan saat simgesi tiplerinden hangisi yanlıştır? A) Düz B) Sayısal C) Analog D) Dijital 38. Aşağıdakilerden hangisi Linux pardus ile gelen metin düzenleyici editör programlarından birisi değildir? A) PS/PDF görüntüleyicisi (GhostView) B) Basit metin düzenleyicisi ( KEdit) C) Gelişmiş metin düzenleyici (Kate) D) Metin düzenleyici (Kwrite) (26)

3. Aşağıdakilerden hangisi B5 hücresinin değerini getirir (Kopyalar)? a-) =B5 b-) B5 c-) =B(5) d-) =5B

3. Aşağıdakilerden hangisi B5 hücresinin değerini getirir (Kopyalar)? a-) =B5 b-) B5 c-) =B(5) d-) =5B 1. Aşağıdakilerden hangisi hücrenin içini desen ile doldurur? a-) Biçim - Hücreler -Yazı Tipi b-) Biçim - Hücreler - Desen c-) Biçim - Hücreler Kenarlık d-) Biçim - Hücreler Hizalama 2. Aşağıdaki fonksiyonlardan

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

MESLEKİ BİLGİSAYAR DERSİ SORU BANKASI

MESLEKİ BİLGİSAYAR DERSİ SORU BANKASI MESLEKİ BİLGİSAYAR DERSİ SORU BANKASI 1) Aşağıdaki birimlerden hangisi ile bilgisayara veri girişi yapılabilir? A) Monitör C) Klavye B) Yazıcı D) Çizici 8) Aşağıdakilerden hangisi onay tuşudur? A) Enter

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI 1-) Word 2010 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği Microsoft WORD 1. PENCERE ELEMANLARI VE GÖRÜNTÜLEME BİÇİMLERİ 1.1. Genel Bilgiler 1.2. Ekran Görünümleri 1.3. Metin Sınırları ve Basımda Çıkmayan

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE EXCEL SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE EXCEL SORULARI MİCROSOFT OFFİCE EXCEL SORULARI 1. Aşağıdakilerden hangisi hücrenin içini desen ile doldurur? a-) Biçim - Hücreler -Yazı Tipi b-) Biçim - Hücreler - Desen c-) Biçim - Hücreler Kenarlık d-) Biçim - Hücreler

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Bilgisayarın yaygın

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bilgisayarlarda 0 ya da 1 değerini depolayabilen her birime ne denir? A) KB B) Bit C) MB D) Byte BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgisayarın çalışmasına zarar verecek şekilde hazırlanmış küçük yazılımlara ne ad verilir? A) Sistem yazılımı B) Virüs C) Uygulama yazılımı D) Küçük yazılım 2. Bilgisayarın yaygın

Detaylı

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir.

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3. GİRİŞ SEKMESİ Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3.1. Excel 2010 da Kesme, Kopyalama, Yapıştırma ve Biçim Boyacısı Giriş sekmesinin ilk grubu olan Pano

Detaylı

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1.1. Microsoft Excel Penceresi ve Temel Kavramlar Excel, Microsoft firması tarafından yazılmış elektronik hesaplama, tablolama ve grafik programıdır. Excel de çalışılan

Detaylı

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1 BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1. Aşağıdakilerden hangisi Word Programının tanımıdır? A) Hesap Programıdır. B) Tablo Grafik Programıdır. C) Kelime İşlem Programıdır. D)

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Aşağıdaki depolama birimlerinden hangisi sadece arşiv amaçlı kullanılır? A) Disket B) Hard disk C) Kartuş (Type) D) Ram

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Aşağıdaki depolama birimlerinden hangisi sadece arşiv amaçlı kullanılır? A) Disket B) Hard disk C) Kartuş (Type) D) Ram BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdaki ünitelerden hangisi çıkış ünitesi olarak kullanılamaz? A) Keyboard (Klavye) B) Drive (Sürücü) C) Plotter (Çizici) D) Printer (Yazıcı) 2. Aşağıdaki depolama birimlerinden

Detaylı

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.)

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) AYRANCILAR ORTAOKULU BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) SORU 9-) Yandaki butonun görevi nedir? 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Aritmetik mantık birimi (ALU) aşağıdakilerden hangisinin elemanıdır? A) CPS B) RAM C) CPU D) ROM

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Aritmetik mantık birimi (ALU) aşağıdakilerden hangisinin elemanıdır? A) CPS B) RAM C) CPU D) ROM BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdakilerden hangisinde Kapasite birimleri sırası ile küçükten büyüğe doğru sıralı olarak verilmiştir? A) Bit, Byte, MB, KB, TB, GB B) Byte, Bit, KB, GB, MB, TB C) Bit, Byte, KB,

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Hesap Tabloları(Excel 2007) HAFTA 1 1. Hesap Tablolarına Giriş 1.1. Hesap tablosu tanımı, kullanım amacı ve yerleri 1.2. MS Excel Uygulamasına giriş

Detaylı

NAZMİYE DEMİREL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ 1. DÖNEM 6. SINIFLAR DERS NOTU EXCEL 2007 DERS NOTLARI

NAZMİYE DEMİREL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ 1. DÖNEM 6. SINIFLAR DERS NOTU EXCEL 2007 DERS NOTLARI EXCEL 2007 DERS NOTLARI Bir hesap tablosu programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bir bilgisayar sisteminde aşağıdaki programlardan hangisinin olması zorunludur?

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 3. Bir bilgisayar sisteminde aşağıdaki programlardan hangisinin olması zorunludur? BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Birden fazla bilgisayar arasında telefon hattı aracılığı ile iletişim sağlayan cihaza ne ad verilir? A) Printer B) Modem C) Plotter D) Scanner 2. Aşağıdaki ünitelerden hangisi giriş

Detaylı

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar

Dersin Konusu ve Amaçları: Ders P lanı: Bölüm 1: Bilgi Teknolojilerinde Temel Kavramlar Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş Dersin Konusu ve Amaçları: Bu dersin amacı daha önce bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında herhangi bir bilgi ve/veya deneyime sahip olmayan öğrenciye bilgi

Detaylı

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek.

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. Amaçlarımız 2 Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. da metin biçimlendirmek. 1 Kelime İşlemcilerin İşlevleri 3 Kelime

Detaylı

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI ECDL BAŞLANGIÇ Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek 1) Bilgisayar ı doğru şekilde kapatıp, açmak için uygun metodu uygulayınız.(bilgisayarı kapatın ve tekrar açın.)

Detaylı

MICROSOFT WINDOWS 7 TEST SORULARI

MICROSOFT WINDOWS 7 TEST SORULARI MICROSOFT WINDOWS 7 TEST SORULARI 1. Disk birleştirme programı aşağıdaki yollardan hangisi ile çalıştırılır? a) Başlat > Ayarlar b) Donatılar > Sistem araçları c) Donatılar > Erişebilirlik d) Donatılar

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Bilgi Teknolojileri (IT) Kavramları, Bilgisayar Kullanımı ve Dosyaların Yönetimi, Bilgi ve İletişim HAFTA 1 1. Genel Kavramlar(Bilgisayarın tanımı,bilgi

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM-1. BİLGİSAYARIN TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ...1 BÖLÜM-2. WİNDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ...27

İÇİNDEKİLER BÖLÜM-1. BİLGİSAYARIN TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ...1 BÖLÜM-2. WİNDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ...27 İÇİNDEKİLER BÖLÜM-1. BİLGİSAYARIN TANIMI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ...1 1.1. GİRİŞ...1 1.2. BİLGİSAYARIN TANIMI VE TARİHSEL GELİŞİMİ...3 1.3. BİLGİSAYARIN FONKSİYONLARI...3 1.4. BİLGİSAYARIN YAPISI VE BİLGİSAYARI

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik Programıdır Kelime İşlem Programıdır İşletim Sistemidir BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 9-) Yandaki butonun görevi nedir? Kes Kopyala Yapıştır

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Internete erişim sağlamak için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle bulunmalıdır? C ) USB Giriş D) Modem

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2. Internete erişim sağlamak için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle bulunmalıdır? C ) USB Giriş D) Modem BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aşağıdakilerden hangisi işletim sistemini ifade eder? A) Yazılan kaynak programı makina diline çevirmek için kullanılır. B) Bir problemin çözümü için hazırlanan programdır. C) Bilgisayar

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2) Yakın mesafedeki bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan cihaza ne ad verilir?

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 2) Yakın mesafedeki bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan cihaza ne ad verilir? BİLGİSAYARA GİRİŞ 1) Aşağıdakilerden hangisi işletim sistemini ifade eder? A) Yazılan kaynak programı makina diline çevirmek için kullanılır. B) Bir problemin çözümü için hazırlanan programdır. C) Bilgisayar

Detaylı

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU

ÖZEL ANKARA ETKİN Y.DİL, MATEMATİK ve BİLGİSYAR KURSU WORD 1. H2SO4 metnine H2SO4 biçimini verebilmek için hangi komut kullanılır? A) Biçim Menüsü Paragraf B) Biçim Menüsü Yazı Tipi C) Biçim Menüsü Metin Yönü D) Biçim Menüsü Madde İşaretleri ve numaralandırma

Detaylı

MİCROSOFT WORD PROGRAMI ÇALIŞMA KAĞIDI

MİCROSOFT WORD PROGRAMI ÇALIŞMA KAĞIDI ARAYÜZ MİCROSOFT WORD PROGRAMI ÇALIŞMA KAĞIDI Baskı Önizleme Microsoft Word 2007 Hızlı Yeni Geri Al Yinele Yazdır Aç Kaydet (İleri Al) Hızlı Erişim Çubuğu Ofis Düğmesi Word programdaki tüm komutları hızlı

Detaylı

EXCEL 2007 ELEKTRONİK ÇİZELGE

EXCEL 2007 ELEKTRONİK ÇİZELGE EXCEL 2007 ELEKTRONİK ÇİZELGE Excel, Microsoft Office paketinde yer alan ve iş hayatında en sık kullanılan programlardandır. Bir hesap tablosu programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri)

Detaylı

MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI DERS NOTLARI

MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI DERS NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI DERS NOTLARI ( 6. sınıflar için hazırlanmıştır. ) Fevzi Başal Bilişim Teknolojileri Öğretmeni İçindekiler 1. KAVRAMLAR... 1 2. DOSYA İŞLEMLERİ... 2 3. EXCEL DE KULLANILAN FARE

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgiler geçici olarak hangi bellek üzerinde tutulur? A) Disket B) Hard disk C) RAM D) ROM 2. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayarın çalışması için gerekli değildir? A) Giriş ünitesi

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 5. Kaynak programı makine diline çeviren programa ne ad verilir? A) Derleyici B) Yorumlayıcı C) Uygulama D) Amaç BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Bilgiler geçici olarak hangi bellek üzerinde tutulur? A) Disket B) Hard disk C) RAM D) ROM 2. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayarın çalışması için gerekli değildir? A) Giriş ünitesi

Detaylı

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ(27s)... 1 BÖLÜM 2 BİÇİMLENDİRME(18s)... 1 BÖLÜM 3 BELGE DENETİMİ(5s)... 1 BÖLÜM 4 SAYFA YAPISI(16s)... 1 BÖLÜM 5 TABLO İŞLEMLERİ(10s)...

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 1. 2048 byte kaç kilobyte eder? A) 1 KB B) 2 KB C) 3 KB D) 4 KB

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 1. 2048 byte kaç kilobyte eder? A) 1 KB B) 2 KB C) 3 KB D) 4 KB BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. 2048 byte kaç kilobyte eder? A) 1 KB B) 2 KB C) 3 KB D) 4 KB 2. Aşağıdaki işlemcilerden hangisi en gelişmişidir? A) Pentium IV B) Pentium Celeron C) 80386 D) 80486 3. Aşağıdakilerden

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 1. Aritmetik mantık birimi (ALU) aşağıdakilerden hangisinin elemanıdır? A) CPS B) RAM C) CPU D) ROM

BİLGİSAYARA GİRİŞ. 1. Aritmetik mantık birimi (ALU) aşağıdakilerden hangisinin elemanıdır? A) CPS B) RAM C) CPU D) ROM BİLGİSAYARA GİRİŞ 1. Aritmetik mantık birimi (ALU) aşağıdakilerden hangisinin elemanıdır? A) CPS B) RAM C) CPU D) ROM 2. Aşağıdaki ünitelerden hangisi giriş ünitesi olarak kullanılmaz? A) Keyboard (klavye)

Detaylı

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Microsoft Office Word Kelime işlemci, görsel nesnelerin veya çizimlerin resim ya da arka plan olarak kullanıldığı metinler oluşturabilen, harita ve tablo gibi şekiller

Detaylı

SAÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ WİNDOWS 7 BÖLÜM SORULARI

SAÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ WİNDOWS 7 BÖLÜM SORULARI SAÜ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ WİNDOWS 7 BÖLÜM SORULARI 1.Windows 7 Temelleri 1.2. Masaüstü 1. Windows 7 de dosyaların hangi programla açılacağını

Detaylı

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında kağıt boyutu, kenar boşlukları ile ilgili

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ (MEB ONAYLI)

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ (MEB ONAYLI) BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ (MEB ONAYLI) WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ Genel Konu Başlıkları :Bilgisayar kavramı, Farenin kullanılması, Masa üstü kavramı, Klavye kullanımı, Bir uygulama penceresi özellikleri, Dosya

Detaylı

Excel Çalışma Soruları

Excel Çalışma Soruları Excel Çalışma Soruları 1) Excel çalışma kitabında sütun ile satırın birleştiği bölüme verilen ad a) Sütun b) Satır c) İşlev d) Hücre 13-Excel deki bir tabloda en büyük değeri veren fonksiyon a) =Topla

Detaylı

DENEME SINAVI. ECDL BAŞLANGIÇ Hesap Tablosu

DENEME SINAVI. ECDL BAŞLANGIÇ Hesap Tablosu DENEME SINAVI ECDL BAŞLANGIÇ Hesap Tablosu 1. Hesap Çizelgesi (Microsoft Office - Excel) uygulamasını açınız. Başlat > Programlar > Microsoft Office > Microsoft Office Excel 2003 yolu izlenerek Excel programı

Detaylı

Ġşlem tablosu kavramını tanımlamak ve işlem tablolarının işlevlerini öğrenmek. Ġşlem tablolarının temel kavramlarını tanımlamak.

Ġşlem tablosu kavramını tanımlamak ve işlem tablolarının işlevlerini öğrenmek. Ġşlem tablolarının temel kavramlarını tanımlamak. Amaçlarımız 2 Ġşlem tablosu kavramını tanımlamak ve işlem tablolarının işlevlerini öğrenmek. Ġşlem tablolarının temel kavramlarını tanımlamak. Microsoft Excel 2010 da bilgi girişi yapabilmek. Excel de

Detaylı

MİCROSOFT WORD SORULARI

MİCROSOFT WORD SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI MİCROSOFT WORD SORULARI 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat - Ayarlar c) Başlat -

Detaylı

IV. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER ELEKTRONİK TABLOLAMA

IV. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER ELEKTRONİK TABLOLAMA IV. ELEKTRONİK TABLOLAMA Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER 99 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

Detaylı

TEKİRDAĞ 50. YIL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ve YAZILIM DERSİ II. DÖNEM ÇALIŞMA KÂĞIDI

TEKİRDAĞ 50. YIL ORTAOKULU BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ve YAZILIM DERSİ II. DÖNEM ÇALIŞMA KÂĞIDI 1) En az iki bilgisayarın birbirleriyle bağlantı kurup veri alışverişi yapmasına ne denir? A) Bilgisayar ağı B) Donanım C) e-alışveriş D) internet 2) Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar ağının kullanım

Detaylı

M i c r o s o f t E X C E L ÇALIŞMA SORULARI

M i c r o s o f t E X C E L ÇALIŞMA SORULARI M i c r o s o f t E X C E L ÇALIŞMA SORULARI 1. Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak adlandırılan uygulama aşağıdakilerden hangisidir? a. Microsoft Windows b. Microsoft Excel c. Microsoft

Detaylı

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. İşletmenlik Kursu Eğitim İçeriği

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. İşletmenlik Kursu Eğitim İçeriği ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU İşletmenlik Kursu Eğitim İçeriği İŞLETİM SİSTEMİNİN TEMELLERİ 1.1. Sistem Kaynakları 1.1.1. Kesme İstekleri (IRQ) 1.1.2. Doğrudan Bellek Erişimi (DMA) 1.1.3. Giriş/Çıkış Adresleri

Detaylı

Sınav Hazırlık İçin Ders Notu EXCEL SORULARI 1. Microsoft Excel uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir?

Sınav Hazırlık İçin Ders Notu EXCEL SORULARI 1. Microsoft Excel uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? 1. Microsoft Excel uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a. Başlat Programlar b. Başlat Ayarlar c. Başlat Programlar Donatılar d. Başla- Ayarlar- Denetim Masası 2. Dosya - Baskı önizleme

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 1 MİCROSOFT EXCEL Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde

Detaylı

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma F İLETİLER Konuya Hazırlık 1. E-posta adresinden yeni bir ileti nasıl oluşturulur? 1. İLETI GÖNDERME a. Yeni bir ileti oluşturma: Yeni bir ileti oluşturmak için Dosya/Yeni/E-posta iletisi seçilebileceği

Detaylı

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ Microsoft Excel de dosyalar çalışma kitabı olarak isimlendirilir. Bu dosyalar normal belge türüdür. Dosya ismi üzerine fare ile tıklandığında dosya açılır. Excel dosyaları tablolardan

Detaylı

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK Belli bir düzen içerisinde yan yana ve alt alta sıralanmış veya hizalı şekilde oluşturulması gereken bilgiler word de tablo kullanılarak hazırlanırlar. Örneğin bir sınıfa ait

Detaylı

Excel 2007 Çalışma Soruları

Excel 2007 Çalışma Soruları Excel 2007 Çalışma Soruları 1) Çalışma sayfasının sekme rengi hangisi ile değiştirilir? a) Ekranın altında yer alan sayfa adı sekmesi çift tıklanarak b) Sayfa adı sekmesi üzerinde farenin sağ tuşu-sekme

Detaylı

Dosya ve Klasör İşlemleri

Dosya ve Klasör İşlemleri Öğr.Gör.Günay TEMÜR Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Dosya ve Klasör İşlemleri Dosya ve Klasör İşlemleri 1 Dosya ve Klasör Nedir? 2 Bilinen Dosya Uzantıları 3 Yeni Klasör Oluşturmak 4 Dosya ve Klasörleri Yeniden

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri I

Temel Bilgi Teknolojileri I Temel Bilgi Teknolojileri I DİKKAT! Bu testte 20 soru bulunmaktadır. Cevaplarınızı, cevap kâğıdınızın Temel Bilgi Teknolojileri I testi için ayrılan kısmına işaretleyiniz. 1. Aşağıdakilerden hangisi 15

Detaylı

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI III. KELİME İŞLEM PROGRAMI Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER 71 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bildiğiniz kelime işlemci programlarını

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2007 2010 ÖRNEK TEST SORULARI (CEVAPLAR belgenin sonundadır)

MICROSOFT EXCEL 2007 2010 ÖRNEK TEST SORULARI (CEVAPLAR belgenin sonundadır) MICROSOFT EXCEL 2007 2010 ÖRNEK TEST SORULARI (CEVAPLAR belgenin sonundadır) 1. Aşağıdakilerden hangisi hücrenin içini desen ile doldurur? a-) Biçim - Hücreler -Yazı Tipi b-) Biçim - Hücreler - Desen c-)

Detaylı

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 4. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 4. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 4. Hafta Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru Konular 1.) İşletim sistemlerine giriş 2.) Bilgisayar Ortamı ve Temelİşlemler * Arayüzü tanıma * Simgelerle çalışma

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI (CEVAPLAR belgenin sonundadır) 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat - Ayarlar c) Başlat - Programlar - Donatılar d)

Detaylı

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI Kelime İşlemci Nedir? Bilgisayarda yazıların(metinlerin) yazılmasını ve düzenlenebildiği, resimlerin ve tabloların eklenebildiği yazılımların(programların) genel adıdır.

Detaylı

Donatlar-NotePad DONATILAR

Donatlar-NotePad DONATILAR Donatlar-NotePad DONATILAR Donatılar işletim sistemiyle birlikte gelen programların yer aldığı bölümdür. Bu programlara Başlat-Tüm Programlar- Donatılar adımlarıyla ulaşılır. Not Defteri (Notepad) Sadece

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA İÇERİK Excel program penceresi elemanlarının tanıtımı. Menüler ve araç çubuklarının içerikleri ve uygulamaları. Dosya, Düzen ve Görünüm menülerinin

Detaylı

TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ

TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ ÇALIŞMA TABLOSU (SAYFASI) İŞLEMLERİ Tablo seçimi: Çalışma kitabında işlemler normal olarak etkin bir çalışma tablosunda yapılır. Bazı hallerde birden fazla çalışma tablosu etkin hale

Detaylı

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR 1.Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? A) Başlat Tüm Programlar - Microsoft Office B) Başlat Ayarla r- Microsoft Office C) Başlat Tüm Programlar

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

Gidilen sayfadan bir önceki sayfaya geçilir. Şekil Git İşlemi diyalog kutusu

Gidilen sayfadan bir önceki sayfaya geçilir. Şekil Git İşlemi diyalog kutusu BÖLÜM 6 6. BELGELER ÜZERİNDE YAPILABİLECEK İŞLEMLER 6.1. Git işlemi Yazılan belgeler rapor, ödev, kitap tez gibi sayfalarca uzunlukta olabilir. Sayfalarca uzunluktaki belgede herhangi bir sayfaya gitmek

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997 2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 ÇALIŞMA SORULARI

MICROSOFT EXCEL 2010 ÇALIŞMA SORULARI MICROSOFT EXCEL 2010 ÇALIŞMA SORULARI 1.Aşağıdakilerden hangisi Elektronik Tablolama programıdır? a) Powerpoint b) Winword c) Excel d) Word 2.Aşağıdakilerden hangisi Excel çalışma kitabının dosya uzantısıdır?

Detaylı

MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 SORULARI

MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 SORULARI MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 SORULARI 1) Yukarıdaki araç çubuğunun adı nedir? A. Standart araç çubuğu B. Biçimlendirme araç çubuğu C. Menü araç çubuğu D. Formül araç çubuğu 2) Excel de sayıları veya yazıları

Detaylı

Microsoft Excel Uygulaması 1

Microsoft Excel Uygulaması 1 Microsoft Excel Uygulaması 1 Microsoft Excel 2010, Microsoft Office paketinde yer alan ve gerek veri depolama ve organizasyonu gerekse çözümleme ve görselleştirme gibi faaliyetleri kolayca gerçekleştirebildiğimiz

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİ. İŞLETİM SİSTEMİ Kavramı. Klasör ve Dosya Mantığı. Klasör ve Dosya Mantığı

İŞLETİM SİSTEMLERİ. İŞLETİM SİSTEMİ Kavramı. Klasör ve Dosya Mantığı. Klasör ve Dosya Mantığı İŞLETİM SİSTEMİ Kavramı İŞLETİM SİSTEMLERİ İşletim sistemini, bir bilgisayar sisteminde kullanıcı ile iletişim kurarak, donanım ve yazılım nitelikli kaynakların kullanıcılar arasında adil bir biçimde paylaştırılmasını

Detaylı

www.elektrikogretmenleri.com

www.elektrikogretmenleri.com FIREWORKS (MENU OLUŞ TURMA) 1 Önce Başlat menüsü Programlar Adobe Web Premium CS3 Adobe Fireworks CS3 kısayol simgesi ile Fireworks programı açılır. 2 Fireworks programı açıldığında Karşımıza gelen Yeni

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 Öğr.Gör.Ali ATALAY EXCEL PAKET PROGRAMI Günümüzde hesap tablosu, veri analizi, kod yazımı, grafik çizimi, veri tabanı oluşturma gibi bir çok özelliği olan

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA İÇERİK Excel menü çubuğunda bulunan, Ekle menüsünün içerik ve uygulamaları Biçim menüsünün içerik ve uygulamaları Veri menüsünün içerik ve uygulamaları

Detaylı

Excel de çalışma alanı satır ve sütunlardan oluşur. Satırları rakamlar, sütunları ise harfler temsil eder. Excel çalışma sayfası üzerinde toplam

Excel de çalışma alanı satır ve sütunlardan oluşur. Satırları rakamlar, sütunları ise harfler temsil eder. Excel çalışma sayfası üzerinde toplam Microsoft Excel Microsoft Office paket programı ile bizlere sunulan Excel programı bir hesap tablosu programıdır. her türlü veriyi tablolar yada listeler halinde tutmak ve bu veriler üzerinde hesaplamalar

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI DERS NOTLARI Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders Notları-

Detaylı

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir.

Bu düğme tıklandığında karşınıza yandaki gibi bir diyalog kutusu daha gelecektir. Bu diyalog kutusunda Windows XP de 5 diğer sürümlerinde 6 sekme bulunmaktadır. Temalar sekmesi pencerelerin görünümlerini ayarlamak amacıyla kullanılmaktadır. Tema Bölümünden kutusunun sol tarafındaki

Detaylı

Pencereler Pencere Özellikleri

Pencereler Pencere Özellikleri Pencereler Pencere Özellikleri Pencereler Windows işletim sistemleri pencere yapıları üzerine inşa edilmiştir. WINDOWS 7 de tüm işlemler pencereler yardımı ile gerçekleştirilebilmektedir. Programlar ve

Detaylı

Bilgisayar Uygulamaları PSİ105

Bilgisayar Uygulamaları PSİ105 Bilgisayar Uygulamaları PSİ105 Yrd.Doç.Dr. Serdar YILMAZ Kaynak: Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Kursu Ders Notları, Kasım 2007 1 2 3 4 Başlat Düğmesi Bilgisayarınızı kapatma ve

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Dilimleme Photoshop ta üzerinde çalışılan resim dosyaları, düzenlenen fotoğraflar veya tasarlanan sayfalar web ortamında kullanılmak üzere hazırlanabilir. Bir web sayfasını

Detaylı

ÜNİTE 8 ÜNİTE 8 MICROSOFT EXCEL - I. TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Rabia KURNAZ İÇİNDEKİLER HEDEFLER

ÜNİTE 8 ÜNİTE 8 MICROSOFT EXCEL - I. TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Rabia KURNAZ İÇİNDEKİLER HEDEFLER MICROSOFT EXCEL - I İÇİNDEKİLER BAYBURT ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ Genel Bilgiler Excel penceresinin tanıtımı Sekmelerin tanıtımı Temel Kavramlar Çalışma kitabı ile ilgili işlemler Çalışma sayfası

Detaylı

6. Sınıflar 1. Dönem Çalışma Soruları

6. Sınıflar 1. Dönem Çalışma Soruları 6. Sınıflar 1. Dönem Çalışma Soruları Excel (Elektronik Tablolama ve Hesaplama) 2007 Çalışma Soruları (1. Hafta) 1) Excel de sayıları veya yazıları yazdığımız bölümlere ne ad verilir? A. Sayı hanesi B.

Detaylı

Donanım ve Klavye Soruları

Donanım ve Klavye Soruları Donanım ve Klavye Soruları 1. Bilgiler geçici olarak hangi bellek üzerinde tutulur? A) Memory Card B) Hard disk C) Rom D) Ram 2. Temel Giriş - Çıkış, hesaplama ve kontrol işlemlerini yürüten ünitedir.

Detaylı

Microsoft Excel 1.BÖLÜM

Microsoft Excel 1.BÖLÜM Microsoft Excel 1.BÖLÜM Dersin Amacı İş hayatını ve günlük yaşamı kolaylaştırmada yardımcı olan işlem tabloları hakkında bilgi vermek. Bu işlem tablolarından en yaygın olarak kullanılan Excel programını,

Detaylı

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır?

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? A) Görüntü B) Klavye C) Tarih/Saat D) Bölgesel Ayarlar 2)

Detaylı

TARSUS HALK EĞİTİMİ MERKEZİ VE ASO MÜDÜRLÜĞÜ

TARSUS HALK EĞİTİMİ MERKEZİ VE ASO MÜDÜRLÜĞÜ TARSUS HALK EĞİTİMİ MERKEZİ ASO MÜDÜRLÜĞÜ KULLANIMI ( İŞLETMENLİĞİ OPERATÖR) KURS PLANI BŞL : 08.03.2011 - BTŞ : 02.05.2011 Hafta içi her gün: 14.30-17 :40 ( 4 saat ) TARİH GÜN SAAT MODÜL Açılış konuşması,

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ MİCROSOFT WORD 2007 ÇALIŞMALARI

İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİ MİCROSOFT WORD 2007 ÇALIŞMALARI 1 2 3 Microsoft Office Word Belgesinde çalışmamızı tamamladıktan sonra simgesine tıkladığımızda açılan menüde dosyamızı kaydedebiliriz veya yazıcıdan çıktısını alabiliriz. Çalışmamızda değişiklik yapmak

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ MICROSOFT POWERPOINT ve MICROSOFTPOWERPOINT ÇALIŞMA SORULARI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ MICROSOFT POWERPOINT ve MICROSOFTPOWERPOINT ÇALIŞMA SORULARI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ MICROSOFT POWERPOINT ve MICROSOFTPOWERPOINT ÇALIŞMA SORULARI 1. Powerpoint ne tür bir programdır? a) Sunu Tasarım Programıdır b) Tablo - Grafik Programıdır c) Kelime

Detaylı

Isparta / Yenişarbademli Yenişarbademli Halk Eğitim Merkez Eğitim-Öğretim Yılı Kurs Planı (163 Saat)

Isparta / Yenişarbademli Yenişarbademli Halk Eğitim Merkez Eğitim-Öğretim Yılı Kurs Planı (163 Saat) Isparta / Yenişarbademli Yenişarbademli Halk Eğitim Merkez 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Kurs Planı (163 Saat) Aylar Günler Saatler Hedef ve Davranışlar Konular Yöntem ve Teknikler Araç ve Gereçler Ölçme

Detaylı

Temel Bilgisayar kullanımı

Temel Bilgisayar kullanımı Temel Bilgisayar kullanımı Bu kısımda öğreneceğimiz bilgiler Bilgisayarı Açma Kapama Bilgisayarı yeniden başlatma Yanıt vermeyen programı kapatma Masaüstü ekranını tanıyalım Bilgisayarı Açma Reset Güç

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YAZILIM (SOFTWARE) VE İŞLETİM SİSTEMLERİ

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YAZILIM (SOFTWARE) VE İŞLETİM SİSTEMLERİ TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YAZILIM (SOFTWARE) VE İŞLETİM SİSTEMLERİ YAZILIM (SOFTWARE) YAZILIM TÜRLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ UNIX UNIX LINUX LINUX DAĞITIMLARI GÖRÜNÜMLERİ

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 MİCROSOFT EXCEL Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde

Detaylı

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİSAYARDA BELGE AÇMAK VE TEMEL İŞLEMLER YAPMAK

İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİSAYARDA BELGE AÇMAK VE TEMEL İŞLEMLER YAPMAK İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM BİLGİSAYARDA BELGE AÇMAK VE TEMEL İŞLEMLER YAPMAK 1. BELGE İŞLEMLERİ... 1 1.1. Arayüz ve Görünüm Ayarları... 1 1.1.1. Genel Görünüm... 1 1.1.2. Belge Görünümleri... 2 1.1.3. Yakınlaştırma...

Detaylı

Bu Hafta Öğreneceklerimiz

Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Klavye, tuşlardan oluşan ve bilgisayardaki veri giriş işlemlerini yapan önemli bir donanım birimidir. Bilgisayarda yazı yazabilmek, veri ve komut girişi

Detaylı

Bilgisayar. Bilgisayarın Özellikleri. Giriş İşleme Çıkış. Bilgisayar Nedir? Bilgisayarın Çalışma Prensibi 11.11.2013

Bilgisayar. Bilgisayarın Özellikleri. Giriş İşleme Çıkış. Bilgisayar Nedir? Bilgisayarın Çalışma Prensibi 11.11.2013 Bilgisayar Bilgisayar Nedir? Kullanıcı tarafından girilen veriyi, bilgiyi, komutu programlandığı biçimde işleyip kullanılabilir bilgi veya anlaşılabilir sonuç haline dönüştüren ve bunları saklayabilen

Detaylı