Ocak 2012 Sayı: 118 Değerli Üyeler,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ocak 2012 Sayı: 118 www.oyak.com.tr. Değerli Üyeler,"

Transkript

1 Ocak 2012 Sayı: 118 Ü y e l e r l e S o h b e t Değerli Üyeler, Küresel kriz sonrasında alınan olağanüstü tedbirler sonucunda toparlanma sürecine girdiği düşünülen dünya ekonomileri, 2011 yılının ikinci çeyreğinden itibaren gelişmiş ülkelerdeki ARTAN KAMU BORÇLARI nın doğurduğu risklerle karşı karşıya kalmış ve bu ülkelerdeki krizin çözümüne yönelik piyasaları ikna edici bir siyasi iradenin ortaya konulamaması nedeniyle endişeler daha da artmıştır. Yıldırım TÜRKER Korgeneral (E) OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Küresel krizle birlikte bilançoları bozulan BANKACILIK sektöründe ise, henüz krizin yaralarını saramadan Euro bölgesindeki KAMU BORÇ krizinin beraberinde getirdiği daha büyük riskler nedeniyle, ciddi bir sermaye ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Türkiye ise bu dönemde tüm politika araçlarını orta vadeli bir perspektifle, zamanında ve kararlı bir biçimde kullanmış, kriz dönemini nispeten güçlü ve hızlı büyüme ile kapatmış ve istihdam da yaratmıştır. Ancak, 2012 yılında, dünya ekonomilerinde süreceği beklenen BELİRSİZLİK ortamının, Türkiye nin en büyük pazarı olan Euro bölgesindeki ekonomik sorunlar ve komşu ülkelerde yaşanan siyasi istikrarsızlıkların ve Türkiye için önemli bir risk unsuru haline gelen CARİ AÇIK ve ENFLASYON daki yükselme eğiliminin Türkiye nin büyüme hedefini tehlikeye sokabileceği olasıdır. OYAK ise; krizi öngörmüş, izlemiş, gerek OYAK gerekse de iştiraklerinden oluşan Grup Şirketlerinde uyguladığı politikalar ve zamanında aldığı tedbirlerle krizin etkilerini azaltmaya çalışmıştır. Bunun sonucu olarak; OYAK temel görevini yerine getirerek üye birikimlerine reel getiriler sağlamış ve 2011 yılını da PLANLADIĞININ ÜZERİNDE bir getiri ile tamamlamıştır.

2 Kesinleşmemiş verilere göre 2011 yılı geçici sonuçları; Geçici verilere göre, 2011 yılında 1.5 milyar TL toplam kâr (teknik faiz + aktüeryal kâr) elde edilmesi ve nema oranının da en az %12 olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Toplam kâr, elde olan verilere göre, bir önceki yılda sağlanan 1.4 milyar TL toplam kârın da üzerinde olacaktır yılı sonu itibarıyla; aktif üye sayımız 213,178, Emekli Maaşı Sistemi ndeki (EMS) üye sayımız 45,883 ve toplam üye sayımız 259,061 iken 15 Aralık 2011 tarihinde aktif üye sayımız 219,067 ye, EMS deki üye sayımız 48,924 e ve toplam üye sayımız ise 267,991 e ulaşmıştır. 15 Aralık 2011 tarihindeki toplam üye sayımızın 107,577 si isteğe bağlı üyelerden oluşmaktadır. Üye Dağılımı Ülke Ekonomisine Katkılar OYAK Grubu iştirakleri 2011 yılında yaklaşık olarak; > 9.9 milyon tona yakın çimento üretmiş, 1.5 milyon tona yakın ihracat gerçekleştirmiştir. > 331 bin adet otomobil üretmiş, 225 bin adedini ihraç etmiştir. > 7 milyon tona yakın nihai çelik ürünü üretmiş, 1.2 milyon tona yakın nihai çelik ürününü ihraç etmiştir. > 9 bin GWh in üzerinde ulusal şebekeye verilen net elektrik üretimi ile Türkiye elektrik enerjisi ihtiyacının %4 ünü sağlamıştır. 2 İSTİHDAMA KATKI OYAK, bağlı ortalık ve iştiraklerde istihdam edilen personel sayısı 2010 yılında 28,822 iken, 2011 yılı Kasım ayı itibarıyla bu sayı 29,169 olmuştur. (Doğrudan istihdamın dışında yaratılan ekonomik güçten geçimini sağlayan taşeron, çiftçi, ulaşım hiz. vb. en az 200,000 aile olduğu düşünülmelidir.) VERGİ OYAK ve Grup şirketlerinde dolaylı ve dolaysız tüm vergiler bir arada değerlendirdiğinde 2010 yılında toplam 1,583 milyon TL vergi ödenmiş olup 2011 yılında da aynı mertebede olması beklenmektedir. İHRACAT Grup şirketleri tarafından 2010 yılında toplam 4,150 milyon ABD Doları ihracat gerçekleştirilmiş olup 2011 yılında da benzer seviyede bir gerçekleşme olacağı öngörülmektedir.

3 2011 Yılı İçinde Yapılan Önemli Faaliyetlerden Özetler İştiraklerimiz ile ilgili olarak; Adana-Yumurtalık bölgesinde mevcut iştirakimiz İSKEN in hemen yanında, çevreye duyarlı, yüksek kaliteli ithal kömür ile çalışacak, 625 megawatt güce sahip, yılda yaklaşık 4.5 milyar kwh elektrik üretmesi ve 2016 da devreye girmesi planlanan bir termik santral yatırımını gerçekleştirmek ve işletmek amacıyla kurulan ve halen %100 OYAK iştiraki olan AYAS Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. hisselerinin %50 lik bölümünün Koç Topluluğu ve AES ortaklığı olan AES Entek e satışına yönelik anlaşma imzalanmıştır. Devir izni için gerekli kuruluşlara başvuruda bulunulmuştur. İhtiyaç duyulan resmi izinlerin alınması sonrasında hisse devri gerçekleştirilecektir. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody s Investors Service, ERDEMİR in B2 olan kredi notunu teyit ederken görünümünü ise Pozitif e yükseltmiş, bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard& Poor s ise, ERDEMİR in B- olan kredi notunu B ye yükseltmiş, görünümünü ise Durağan olarak teyit etmiştir. İSDEMİR bünyesinde, uzun çelik üretiminin yanı sıra modernizasyon ve dönüşüm yatırımları kapsamında yassı çelik ürününe geçiş için çalışmalar tamamlanmıştır. Bu kapsamda yer alan ve 360 milyon ABD doları harcanarak tamamlanan 4. Yüksek Fırın 2011 yılında devreye alınmıştır. İSDEMİR in 4. Yüksek Fırını, 2,500 m 3 çalışma hacmi ve 2.2 milyon ton/yıl sıvı ham demir kapasitesi ile Türkiye nin en büyük ve en modern yüksek fırını olma özelliğini taşımaktadır. Bu yüksek fırın ile birlikte ERDEMİR Grubunun sıcak maden üretim kapasitesi 9.1 milyon ton/yıl a ulaşmıştır. Ayrıca İSDEMİR in artan sıvı çelik üretim kapasitesine paralel olarak ihtiyaç duyulan 2. Sinter Fabrikası Haziran 2011 de devreye alınmıştır. ERMADEN in Sivas ın Divriği ilçesi Ekinbaşı beldesinde bulunan demir madeni yeraltı işletmesi yatırımı tamamlanmıştır. Ekinbaşı Yeraltı İşletmesinin devreye alınmasıyla birlikte 5.4 milyon ton işletilebilir rezerv elde edilmiştir. 3

4 ERSEM bünyesinde faaliyete geçen İskenderun Çelik Servis Merkezi, 700,000 ton/yıl üretim kapasitesiyle başta gemi, çelik konstrüksiyon, otomotiv, genel makine ve inşaat sektörlerine yönelik hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra ERDEMİR tesisleri içinde, ERSEM bünyesinde faaliyet gösterecek olan ve ilk etapta 650,000 ton/yıl kapasiteye sahip Ereğli Çelik Servis Merkezi yatırımı için de çalışmalar hızla devam etmektedir. OYAK Renault da üretilen modellere elektrik motorlu Fluence ZE katılmıştır. Ayrıca OYAK Renault, başladığı elektrik motorlu Fluence seri üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi nde yeni bir dönem açmıştır. Elektrikli aracın ihracatına da 2011 yılı Kasım ayı itibariyle başlanmıştır. Ayrıca OYAK Renault tesislerinde üç milyonuncu motorun üretimi de gerçekleşmiş olup Şirket Türk Otomobil Sanayinde üretim ve ihracatta liderlik konumunu 14 yıldır aralıksız sürdürmektedir yılı Türkiye otomotiv pazarının rekor kırdığı bir yıl olmuştur. İştirakimiz MAİS, Renault ve Dacia markaları ile 2011 yılında binek otomobil ve binek otomobil+hafif ticari araç satışlarında pazar lideri olmuştur. MAİS in satışlarının desteklenmesi amacıyla tüketici finansmanı alanında faaliyet göstermek üzere %50 Renault Grubu ve %50 OYAK ortaklığında ORFİN Finansman A.Ş. kurulmuştur. Kuruluş iznini alan ORFİN in faaliyet izni alma çalışmaları devam etmektedir. 4 Adana Çimento, artan çimento ihtiyacını karşılamak üzere İskenderun daki mevcut tesislerinde bir klinker üretim hattı yatırımı kararı almıştır. Yatırım maliyetinin yaklaşık 80 milyon ABD doları olacağı, 2 yıl süreceği ve 500 kişilik istihdam yaratacağı öngörülmektedir. Bölgesel büyümeyi lehine kullanmayı başaran Ünye Çimento, Karadeniz pazarında yakaladığı büyümenin etkisi ile kuruluşundan bugüne kadar tarihinin en yüksek klinker üretimini gerçekleştirmiştir. Farin değirmenin dönüştürülmesi projesi kapsamında 4. çimento değirmeni Haziran ayında devreye alınmıştır. Aslan Çimento nun Eylül ayında devreye alınan Atıktan Türetilmiş Yakıt tesisi ile 2012 yılında, 24 bin ton endüstriyel fire ve atıkların işlenmesi ile atıktan türetilmiş yakıt üretilmesi planlanmakta, bu işlemden sağlanacak 14 bin ton kömür tasarrufu ile birlikte %20 ye varan enerji tasarrufu öngörülmektedir.

5 OYKA Çaycuma Torba Fabrikasında 2. torba hattı yatırımının tamamlanması sonucu fabrikanın kapasitesi 2 kat artarak 140 milyon adet/yıl a çıkmış ve tesis tarihindeki en yüksek kağıt ve selüloz üretimi rekorlarını kırmıştır. Üyelerimize yönelik olarak; OMSAN Denizcilik tarafından satın alınmış olan Fortune Express gemisi Ocak-Mart döneminde yurtdışı taşımalara yönelik operasyonlarını sürdürmüş, Nisan ayı itibariyle 1 ay süren genel bakıma alınmış ve Mayıs ayından itibaren ERDEMİR Grubu ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermeye başlamıştır. Sistemi ne (EMS) katılım oranı %85.0 olarak gerçekleşmiştir. EMS ye katılan üyelerin %54 ü Sistem e 4/4 oranı ile katılmayı tercih etmişlerdir. > Emekli olan 5,020 üyeye milyon TL Emeklilik Yardımı, > Emekli Maaşı Sistemi ndeki 36,216 üyeye milyon TL tutarında Emekli Maaşı ödemesi, > 139 daimi, 1 geçici olmak üzere toplam 140 üyeye 3.9 milyon TL Maluliyet Yardımı, > 305 daimi, 4 geçici olmak üzere toplam 309 üye mirasçısına 6.3 milyon TL Ölüm Yardımı yapılmıştır. Ayrıca; 41,053 üye, milyon TL Kurum dan Borç Para Verme (Fevkalade Borç dahil), > 23 Ekim 2011 tarihinde Van İli Erciş İlçesi merkezli olarak meydana gelen ve 600 ün üzerinde vatandaşımızın ölümüne neden olan deprem felaketi ertesinde Van ve çevre illerde görev yapan ve depremden etkilenen 2,496 üyeye, kişi başına 13,196 TL olmak üzere toplam 32.8 milyon TL fevkalade borç para verme hizmeti kapsamında ödeme yapılmıştır. Münferit olmayan fevkalade durumlarda (Doğal Afetler) ödenmekte olan borcun vadesi 48 ay, faizi ise yıllık %1 dir. Vakıfbank kaynaklı 7/24 açık kredi ve/veya tüketici kredisi uygulamasına 11 yılında da devam edilmiş olup yılsonu itibariyle 30,590 üyenin kredi kiyeleri milyon TL olarak gerçekleşmiştir.,941 üye, milyon TL Konut Kredisi, Vakıfbank, Garanti Bankası ve İş Bankası aracılığıyla rütülen alternatif konut kredisi hizmetinden 2,726 üye yararlanmış ve toplam milyon TL kredi kullanmıştır. 231 üye, 20.9 milyon TL Rezerv Karşılığı %80 Borç Verme hizmetlerinden yararlanmıştır. 5

6 Bunlara ilave olarak, 2011 yılsonu itibariyle, Konut Ön Biriktirim Fonu nda (KÖBF) yer alan üye sayısı 108,484 olmuş, Fonun yıllık gelir oranı ise %9.9 olarak gerçekleşmiştir. (Aralık Aralık 2011). Nisan 2011 tarihinde yapılan 51 inci Olağan Genel Kuru ğışa Dayalı Emekli Geliri Sistemi nde (BDEGS), iştirakçilerin rezervlerinin runabilmesi amacıyla garanti gelir oranının %5 e indirilmesi ile 31 Aralık 11 tarihine kadar isteyen iştirakçilerin Sistem den çıkabilmesine imkân ğlanmıştır. Bu doğrultuda, OYAK Yönetim Kurulu nun 9 Ağustos 2011 ihinde almış olduğu karar ile 1 Eylül 2011 tarihinde uygulama başlatılmış ve 31 Aralık 2011 tarihinde son bulmuştur. Bunun sonucunda BDEGS, 2012 yılında mevcutta 5,546 iştirakçisi ve 8,115 ilave iştirak işlemi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Sistem in, 2011 yılı yıllık gelir oranı ise %10.8 olarak gerçekleşmiştir (Aralık Aralık 2011). OYAK tanıtım konferansları birliklerde görevli personel için düzenlenen, toplam 67 adet OYAK Tanıtım Konferanslarına 04 Mayıs 2011 tarihinden itibaren başlanmıştır. 21 Aralık 2011 tarihinde tamamlanan bu planlı konferanslarda yaklaşık 14,000 üyemiz ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Bu konferanslarda üyelerden gelen sorular, görüşler ve öneriler kayıt altına alınmakta, gerekli önlemlerin alınması ve gereken çalışmaların yapılması için Genel Müdürlük tarafından değerlendirilmekte, yetki çerçevesinde yapılabilecekler en kısa sürede uygulanmaktadır. Hizmetlere yönelik olan iyileştirme çalışmaları ve temenniler, Yönetim Kurulu nun onayı sonrasında Genel Kurul Ön Çalışmalarında Genel Kurul üyeleriyle görüşmeye açılmaktadır. 6 Bu konferanslarda üyeler, hizmetler ve uygulamalara yönelik sorular yanında ERDEMİR in satılıp satılmayacağı ile AB müktesabatında OYAK ın lağvedilip edilmeyeceği yönünde gerçeği yansıtmayan ve tamamen bir dedikodu şekline dönüşen hususlarda da sorular yöneltmişlerdir yılında temelleri atılan Tamamlayıcı Mesleki Emeklilik Fonu ile ilgili YÜZ YILLIK BİR GEÇMİŞ. GÜVENLİ BİR GELECEK. başlıklı ilanı dergimizin son sayfasında okuyabilirsiniz. Üyelerle iletişim özet tablosu ekseninde teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek üyelerin tüm iletişim kanallarını kullanımını kolaylaştıracak önlemleri almaktadır. OYAK, tüm etkin iletişim kanallarıyla dünya ve Türkiye deki en iyi uygulamaları ve yenilikleri takip

7 ederek, sürdürülebilir hizmet kalitesi ve üye memnuniyetini sağlamada güvenli ve etkileşimli iletişimin önemine inanmaktadır. Yaptığı her hizmette üye menfaatini ve mutluluğunu gözeten OYAK, üyelerine teknoloji odaklı iş yaklaşımı, yüksek nitelikli insan kaynağı, profesyonel ve şeffaf yönetim anlayışı ile yenilikçi, yaratıcı, kaliteli ve katma değeri yüksek ürün, çözüm ve hizmet sunma yarışını sürdürecektir. İletişim Kanalları Çağrı Merkezi 225,986 Sesli Yanıt Sistemi 225,462 Hizmet Sunum Telefon 114,272 E-posta 19,866 Evrak - Faks 56,050 Yüz yüze görüşme 37,607 Web Sitesi 10,198,321 İletişim Genel Toplam 10,877,564 OYAK ile ilgili merak edilen soruların cevaplarına web sitesinde yer verilmektedir. İletişim Kanallarımız ile de sorularınız en kısa sürede cevaplandırılmakta olup 2011 yılında yaklaşık 11 milyon üye iletişimi gerçekleşmiştir. OYAK ile ilgili her türlü sorunuzun cevabını kurumsal web sitemizden ve diğer iletişim kanallarımızdan edinmeniz doğru bilgiye ulaşmanız açısından önem arzetmektedir. Değerli Üyeler, OYAK ın üyelerimizin gelecekleri için önemli bir teminat olduğu ve olmaya devam edeceği bilinci ve inancıyla bütün üyelerimize ve milletimize 2012 yılının sağlık, mutluluk getirmesini diler, sevgi ve saygılar sunarım. Yıldırım TÜRKER Korgeneral (E) OYAK Yönetim Kurulu Başkanı 7

8 OYAK Üyelerine Yönelik Otomobil Kampanyası Megane HB, Clio HB, Clio Grand Tour, Megane Sport Tourer, Megane Coupe, Latitude ve Duster modelleri yer almıştır. 17 Ekim - 04 Aralık 2011 tarihleri arasında sürdürülen bu kampanyada, bazı modellerde %17 oranında indirimlerin yanı sıra uygun kredi koşulları da sağlanmıştır. 50 nci Genel Kurul un, üyelere uygun koşullarda otomobil sahibi olmalarını sağlamak üzere filo bazlı satış esasına benzer şekilde minimum fiyatlı standart modeller içerecek kampanyalar düzenlenmesi şeklindeki temenni kararı doğrultusunda, 2010 yılında olduğu gibi, 2011 yılında da bir kampanya yapılmıştır. Kampanyadan toplam 1,446 üyemiz yararlanmıştır. Modellerine göre üyelerimizin tercihleri şu şekildedir. MODEL TOPLAM Symbol 59 Fluence 361 Megane HB 520 Megane Sport Tourer 157 Clio HB 87 Clio GT 148 Latitude 54 Megane Coupe 17 Duster 43 TOPLAM 1,446 8

9 İkitelli OYAKKENT 2. Etap 2. Faz 507 Konut Projesi tamamlanıyor. İstanbul İkitelli OYAKKENT Projesi kapsamında 2. Etap 2. Faz olarak inşa edilmekte olan 507 konut 2010 yılında öncelikli olarak OYAK üyeliğinde 15 yılını doldurmuş ve OYAK ın Konut Edindirme Hizmetleri nden daha önce yararlanmamış üyelere duyurulmuş ve 46 adet konutun tahsisi yapılmıştır. Bu aşamadan artan konutlar için OYAK Konut Kredisi Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda, üyelik süresi ve daha önce OYAK ın Konut Edindirme Hizmetleri nden yararlanmış olup olmama koşulu aranmaksızın tüm üyelere yönelik olarak, 11 Ekim Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen duyuru ve tahsis işlemleri ile 76 konut daha tahsis edilmiştir. Böylece bu etaptan toplam 122 OYAK üyesine konut tahsisi yapılmıştır. Artan 385 konut, OYAK Konut Kredisi Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda, Mart 2011 den itibaren OYAK İnşaat A.Ş. aracılığıyla 3. Şahıslara yönelik olarak satışa çıkarılmış ve 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle bu konutlardan 339 adedi yeni fiyatlar üzerinden 3. şahıslara satılmıştır. İkitelli 2. Etap 2. Faz 507 konut Projesinden kalan konutların satışı devam etmektedir. Bu etapta yer alan konutların, inşaatlarının tamamlanarak Yapı Kullanma İzin Belgeleri nin alınması ertesinde 2012 yılı Mayıs ayı içerisinde hak sahiplerine teslim edilmesi planlanmaktadır. 9

10 Ankara-Eryaman Konut Projesi ölçümlü konut+ticaret imarlı 46523/4 no.lu parsel üzerinde 1. Etap olarak projelendirilen 211 konut, 04 Temmuz 2011 tarihinde OYAK Konut Kredisi Yönetmeliği hükümleri paralelinde, OYAK üyeliğinde 15 yılını doldurmuş ve OYAK ın Konut Edindirme Hizmetleri nden daha önce yararlanmamış üyelerine yönelik olarak duyurulmuştur. 12 Ağustos 2011 tarihinde tamamlanan başvuru süresi içerisinde 830 üye projeden konut tahsisi almak üzere başvuruda bulunmuştur. 02 Aralık 2011 tarihinde sonuçlandırılan 211 konutun tahsis işlemleri ertesinde kalan 4 üzeredir. Projenin 2. Etabını oluşturacak 344 konut ile ilgili projelendirme çalışmaları 2011 yılı içerisinde tamamlanmış olup bu etapta yer alan konutların inşaat ruhsatlarının 2012 yılının ilk çeyreğinde alınması ertesinde 2012 yılı Nisan/Mayıs ayı içerisinde inşaatlara başlanabileceği ve eş zamanlı olarak OYAK üyeliğinde 15 yılını doldurmuş ve OYAK ın Konut Edindirme Hizmetleri nden daha önce yararlanmamış üyelerine yönelik duyurulması ve inşaatların 2014 yılı Haziran/Temmuz ayları içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. İzmir Arsaları Değerlendirme Çalışmaları 10 yetine geçirilen Buca Tınaztepe arsalarından sonra 07 Mart 2011 tarihinde Çiğli İlçesi Harmandalı Köyü mevkiinde de konut imarlı arsalar satın alınmıştır. Her iki bölgede ayrı ayrı yaklaşık 650 adet konutun projelendirilebileceği arsaların üzerinde proje geliştirme çalışmalarına 2012 yılının ilk yarısında başlanabileceği değerlendirilmektedir. ut duyurusunun hangi bölgede yapılacağına OYAK Web sitesinde OYAK tan konut edinme şartlarını haiz üyeler arasında yapılacak bir anket sonucuna göre karar verilecektir. Bu çerçevede 2012 yılının son çeyreğinde inşaatlara başlanarak üyelere yönelik tahsis duyurusunun yapılması öngörülmektedir. SAHİBİ (OYAK ADINA) Bahattin Şen SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Bahattin Şen YAYINA HAZIRLAYAN Kurumsal İletişim Müdürlüğü DİZGİ GRAFİK ve ASARIM Kurumsal İletişim Müdürlüğü YAYIN ÜRÜ Yaygın Süreli YIL Ocak 2012 Sayı 118 İDARE YERİ OYAK Genel Müdürlüğü, Ziya Gökalp Cad No Kurtuluş/Ankara EL Bu do kü man, mün ha sı ran Or du Yar dım laş ma Ku ru mu (OYAK) ile üye le ri ara sın da ki ha ber leş me ye yö ne lik ve üye le re tek tek ile til mek üze re ha zır lan mış bir iç du yu ru ni te liğin de olup, Fi kir ve Sa nat Eser le ri Ka nu nu an la mın da umu ma arz edi len ale ni leş miş bir eser değil dir. Bu eser üze rin de her tür lü fik ri, ma li ve ma ne vi hak sa hi bi olan OYAK ın ya zı lı onayı alın mak sı zın, kıs men ve ya ta ma men alın tı, ya yın, çoğalt ma, iş le me, işa ret, ses ve ya gö rün tü nak li ne ya ra yan araç lar la umu ma ile tim ya pı la maz. Ak si ne dav ra nış, hu ku ki ve ce zai so rum luluğu gerek tirir.

11 Tamamlayıcı Mesleki Emeklilik Fonu (ana emeklilik sistemini tamamlayan fon) ülkemizde çok iyi bilinen bir kavram değil. Bir meslek grubunun iş hayatı süresince ve emekliliğinde daha iyi yaşam koşullarına sahip olması için yapılan bir düzenleme. Dünyanın ileri demokrasilerinde, gelişmiş ülkelerinde birçok başarılı uygulamaları bulunuyor. Bunlara temelde Second Pillar Occupational Pension Funds deniyor. Ülkemizde bu alanda yalnızca bir kurum başarılı olabilmiş, bugünlere gelebilmiş: Planlanan diğer kurumlar ne yazık ki hayata geçirilememiş yılında temelleri atılan, genişletilmiş işlevleri ile 1961 yılından sonra adı ile çalışmalarını çağdaş benzerleri paralelinde sürdüren bu kurum, daha iyi emeklilik koşulları, ölüm - maluliyet yardımı, bireysel kredi gibi hizmetleri sağlamanın yanı sıra üyelerinin küçük kişisel tasarruflarını büyük yatırımlara dönüştürdü. İştirakleri ile istihdam yarattı. 270 bin üyesi bulunan, bugüne kadar Devlet bütçesinden hiçbir katkı almadı. Kurum ve topluluk olarak ödemekte olduğu yüksek vergiler ile devlet bütçesine ciddi katkılar sağladı. Günümüzün bireysel emeklilik sistemine ışık tuttu. Son 50 yıldır Cumhuriyetimizin en değerli, ekonomik altyapısı en sağlam, birçok konuda örnek teşkil eden en önemli kuruluşlarından biri oldu. Çok uzun bir geçmişi geride bırakıp, yeni bir döneme başlarken her öğretmenin, sağlık mesleği mensubunun, polisin, adliye mensubunun ve benzer meslek gruplarının daha iyi emeklilik koşullarına sahip olmaları için, uzun vadeli tasarrufların artması için Tamamlayıcı Mesleki Emeklilik Fonu konusundaki tecrübemizi tüm ülkemizle paylaşmaya hazırız. Yüzyıllık bir çizgiden gelip olarak 50 başarılı faaliyet yılını geride bıraktığımız bugünlerde, halkımızın ve üyelerimizin yeni yılını en iyi dileklerimizle kutluyoruz. * tarihinde Türkiye deki ön de gelen gazetelerde OYAK ola rak 50 nci faaliyet yılının tamamlanması dolayısıyla yayınlanan ilan.

TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU Cumhuriyet in ilk kurumlarından biri olan İş Bankası nın kuruluş misyonu Türkiye nin kalkınmasına, inşasına ve gelişmesine her alanda katkı sağlamak olmuştur. 90

Detaylı

Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu

Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu İçindekiler Sunuş Kurumsal Profil - 1 Rakamlarla Halkbank - 2 Vizyonumuz, Misyonumuz, Hedeflerimiz - 6 Stratejilerimiz, Kurumsal Değerlerimiz

Detaylı

Finans Emeklilik Faaliyet Raporu 2012

Finans Emeklilik Faaliyet Raporu 2012 Finans Emeklilik Faaliyet Raporu 2012 İçindekiler Sunuş 1 2 3 4 5 6 8 10 16 18 28 30 32 32 34 37 38 40 41 43 44 45 46 47 48 53 56 57 58 59 121 123 128 131 135 Kurumsal Profil Misyon, Vizyon, Kurumsal Amaç

Detaylı

2014 FAALIYET RAPORU

2014 FAALIYET RAPORU 2014 FAALIYET RAPORU İÇINDEKILER KURUMSAL PROFİL 8 Kurumsal Profil 9 Kısaca Halkbank 9 2014 Yılı Esas Sözleşme Değişiklikleri 10 Ortaklık Yapısı 11 Başlıca Göstergeler ve Oranlar 14 Halkbank ın Tarihsel

Detaylı

%16,5 %40,2. Özet Finansal Göstergeler

%16,5 %40,2. Özet Finansal Göstergeler 2014 FAALİYET RAPORU Katılım bankacılığının Türkiye deki öncülerinden Kuveyt Türk, 25. yılında sektörünün lideri olarak yoluna devam etmenin gururunu yaşıyor. Faaliyet alanında olduğu kadar tarihi ve kültürel

Detaylı

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu

Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri. garant emekl l k 2013 faal yet raporu Bir Emeklilik Şirketi nin Faaliyet Defteri garant emekl l k 2013 faal yet raporu İçindekiler BÖLÜM I - Sunuş 04 Başlıca Finansal Göstergeler 06 Garanti Emeklilik ve Hayat Üzerine 07 Garanti Emeklilik ve

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM I: SUNUŞ

İÇİNDEKİLER BÖLÜM I: SUNUŞ İÇİNDEKİLER BÖLÜM I: SUNUŞ 8 Olağan Genel Kurul Gündemi 9 2014 Yılı Kâr Dağıtım Teklifi ve Kâr Dağıtım Politikası 10 Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 11 Sorumluluk Beyanı 12 Kısaca VakıfBank 13 VakıfBank

Detaylı

Türkiye nin artık yepyeni bir bankası var. Türkiye nin en eski yeni bankası

Türkiye nin artık yepyeni bir bankası var. Türkiye nin en eski yeni bankası Türkiye nin artık yepyeni bir bankası var. Türkiye nin en eski yeni bankası 2014 Faaliyet Raporu İçindekiler Sunuş 2 Misyonumuz 2 Vizyonumuz 3 Kurumsal Profil 6 Başlıca Finansal Göstergeler 8 Hep Birlikte

Detaylı

Yasanabilir bir dünya icin...

Yasanabilir bir dünya icin... 2012 Faaliyet Raporu Yasanabilir bir dünya icin... Değişen dünyanın sigortası ...sürdürülebilirlik inisiyatifini hayata geçiren ve fark yaratan global bir oyuncuyuz. Sigortacılık ve bireysel emekliliğin

Detaylı

86. yıl. 1929 dan bugüne

86. yıl. 1929 dan bugüne 1929 dan bugüne 86. yıl Tercih Edilen İş Ortağı Faaliyet Raporu 2014 Genel Bilgiler 2014 Yılı Faaliyet Raporu Merkez: Harbiye Mah. Maçka Caddesi No: 35 34367 Şişli - İstanbul Telefon : (0212) 231 47 30

Detaylı

1. DÜNYADA DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ

1. DÜNYADA DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ 1. DÜNYADA DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜ 2004 yılında dünya çelik üretimi 1 milyar ton civarında gerçekleşmiştir. Bu üretimin yaklaşık 1/4 ü Çin tarafından yapılmıştır. Dünyadaki üretimde ikinci sırayı Japonya almıştır.

Detaylı

Türkiye ile Var, Türkiye İçin Var.

Türkiye ile Var, Türkiye İçin Var. İçindekiler Türkiye ile Var, Türkiye İçin Var. 2010 Faaliyet Raporu Sunuş 2 Vizyonumuz 2 Misyonumuz 3 Kurumsal Profil 4 Başlıca Finansal Göstergeler 6 T.C. Ziraat Bankası Tarihinden Satırbaşları 8 Yönetim

Detaylı

TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş. 1 OCAK 31 MART 2015 ARA DÖNEM YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş. 1 OCAK 31 MART 2015 ARA DÖNEM YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş. 1 OCAK 31 MART 2015 ARA DÖNEM YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 1. Genel Bilgiler Şirket Türkiye de kayıtlıdır ve merkez haberleşme bilgileri aşağıda sunulmuştur. İş Kuleleri Kule

Detaylı

GARANTİ HER YERDE her yerde G A R A N T İ B A N K A S I 2 0 1 3 F A A L İ Y E T R A P O R U

GARANTİ HER YERDE her yerde G A R A N T İ B A N K A S I 2 0 1 3 F A A L İ Y E T R A P O R U GARANTİ her HER YERDE yerde 2013 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 - Sunuş 4. Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 5. Olağan Genel Kurul Gündemi Garantİ Hakkında 8. Kurumsal Profil, Ortaklık Yapısı

Detaylı

2015 Yılı 1. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu

2015 Yılı 1. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu 2015 Yılı 1. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu İçindekiler Sayfa No Genel Bilgiler 1 Tarihsel Gelişim 2 Ortaklık Yapısı 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi 3 Genel Müdür ün Değerlendirmesi 4 Yönetim

Detaylı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi Ticaret Unvanı

HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi Ticaret Unvanı HSBC Bank Anonim Şirketi 2014 Yılı Faaliyet Raporu Rapor Dönemi : 31 Aralık 2014 Ticaret Unvanı : HSBC Bank Anonim Şirketi Kuruluş Tarihi :13 Eylül 1990 Adres : Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi No

Detaylı

2015 I. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu

2015 I. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu 2015 I. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER VİZYONUMUZ... 2 MİSYONUMUZ... 2 STRATEJİLERİMİZ... 3 KURUMSAL PROFİL... 4 ORTAKLIK YAPISI... 5 ESAS SÖZLEŞMEDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER... 5 YÖNETİM KURULU

Detaylı

BİZ DEĞİLSEK. Kurumsal Değerler

BİZ DEĞİLSEK. Kurumsal Değerler Kurumsal Değerler Kurucumuz Vehbi Koç un belirlediği değerler, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de Topluluğumuza yön vermeye devam edecektir. BİZ DEĞİLSEK Vehbi Koç Kurucu MÜŞTERİLERİMİZ VELİNİMETİMİZDİR.

Detaylı

ÜLKEMIZIN ENERJI IHTIYACINI KARŞILAMAK IÇIN DUR DURAK BILMEDEN ÇALIŞAN, TARIHI YATIRIMLARA IMZA ATARAK ÜLKEMIZ EKONOMISINE KATKI SAĞLAYAN

ÜLKEMIZIN ENERJI IHTIYACINI KARŞILAMAK IÇIN DUR DURAK BILMEDEN ÇALIŞAN, TARIHI YATIRIMLARA IMZA ATARAK ÜLKEMIZ EKONOMISINE KATKI SAĞLAYAN 40 KOÇ HOLDİNG 2014 FAALİYET RAPORU biz değilsek KIM ÜLKEMIZIN ENERJI IHTIYACINI KARŞILAMAK IÇIN DUR DURAK BILMEDEN ÇALIŞAN, TARIHI YATIRIMLARA IMZA ATARAK ÜLKEMIZ EKONOMISINE KATKI SAĞLAYAN BIZIZ KOÇ

Detaylı

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI MADENCİLİK SEKTÖRÜ VE POLİTİKALARI RAPORU " DOĞAL KAYNAKLARIN GERÇEK SAHİBİ HALKTIR "

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI MADENCİLİK SEKTÖRÜ VE POLİTİKALARI RAPORU  DOĞAL KAYNAKLARIN GERÇEK SAHİBİ HALKTIR TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI MADENCİLİK SEKTÖRÜ VE POLİTİKALARI RAPORU " DOĞAL KAYNAKLARIN GERÇEK SAHİBİ HALKTIR " MART 2011 MADENCİLİĞİN ÖNEMİ MADENCİLİĞİ DİĞER SEKTÖRLERDEN AYIRAN ÖZELLİKLER, ULUSAL

Detaylı

2014 EYLÜL ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

2014 EYLÜL ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU 2014 EYLÜL ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU İÇERİK BÖLÜM SAYFA NO VAKIFBANK HAKKINDA 3 VAKIFBANK IN ORTAKLIK YAPISI 3 YÖNETİM KURULU, DENETİM KURULU VE DENETİM KOMİTESİ ÜYELERİ 4 ÜST YÖNETİM 5 BAŞLICA FİNANSAL

Detaylı

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. 1 OCAK 31 MART 2015 KONSOLİDE OLMAYAN ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. 1 OCAK 31 MART 2015 KONSOLİDE OLMAYAN ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. 1 OCAK 31 MART 2015 KONSOLİDE OLMAYAN ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER Genel Bilgiler 1 Türkiye İş Bankası A.Ş. Hakkında Özet Bilgi 1 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 1 Şube ve Personel

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

HER KESİMİNE. Toplumun. ışık tutuyoruz DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU

HER KESİMİNE. Toplumun. ışık tutuyoruz DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU Toplumun HER KESİMİNE ışık tutuyoruz DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU DOĞAN YAYIN HOLDİNG A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU Doğan Yayın Holding A.Ş. Burhaniye Mahallesi Kısıklı Caddesi No: 65 Altunizade

Detaylı

ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ENDA. Uzmanlığı Enerji Olan Şirketler Topluluğu dur.

ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ENDA. Uzmanlığı Enerji Olan Şirketler Topluluğu dur. EGE ENERJİ ÜRETİM A.Ş. ENDA Uzmanlığı Enerji Olan Şirketler Topluluğu dur. ENDA ENERJİ HOLDİNG FAALİYET RAPORU 2013 2 FAALİYET RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER Kısaca Enda... 5 Operasyon Haritası... 6 Vizyonumuz

Detaylı

Analiz. seta CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL

Analiz. seta CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL seta Analiz. SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı www.setav.org Kasım 2011 CARİ AÇIK TARTIŞMALARI GÖLGESİNDE KÜRESEL EKONOMİK KRİZ VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ERDAL TANAS KARAGÖL S E T A A N A

Detaylı

ORTA VADELİ PROGRAM (2013-2015)

ORTA VADELİ PROGRAM (2013-2015) GİRİŞ ORTA VADELİ PROGRAM (2013-2015) Küresel krizin başlangıcından itibaren yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen, dünya ekonomisinde henüz istikrar sağlanamamıştır. Önümüzdeki döneme dair özellikle gelişmiş

Detaylı

KOBİ lerin ve Esnaf Sanatkârın Güçlendirilmesi

KOBİ lerin ve Esnaf Sanatkârın Güçlendirilmesi KOBİ lerin ve Esnaf Sanatkârın Güçlendirilmesi ÖNSÖZ Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018), Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilmiştir. Plan, küresel düzeyde geleceğe

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

GüNDeM SAYI 117 MAYIS 2012 ISSN 1304-8155

GüNDeM SAYI 117 MAYIS 2012 ISSN 1304-8155 sermaye piyasasında GüNDeM SAYI 117 MAYIS 2012 ISSN 1304-8155 Yatırımcı Seferberliği Arama Konferansı Sonuç Raporu (sayfa 7) Altyapı Yatırımlarının Finansmanı (sayfa 15) TSPAKB TSPAKB Adına İmtiyaz Sahibi

Detaylı