IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI"

Transkript

1 IP PBX ve ÇAĞRI MERKEZİ ÜRÜNLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR(FAQ) DOKÜMANI

2 İÇİNDEKİLER Konu Başlığı 1. SSH ile sisteme bağlanmaya çalışıldığında hata alıyorum ve bağlantı kuramıyorum. 3 Sayfa No 2. Telefon üzerinden çağrı çekmek için gerekli olan çağrı çekme kodunu (sistemde kayıtlı değer *8) sistemde nasıl değiştiririm? 3. Telefon üzerinden çağrı yönlendirme işlemi için gerekli transfer kısa kodunu (sistemde kayıtlı değer ##) sistemde nasıl değiştiririm? 4. Dış Bağlantının bulunduğu ip adresine Ping atabiliyorum ancak Tegsoft Ekranında dış bağlantıya neden erişemiyorum(göremiyorum)? 5. Profil seçimi doğru olmasına rağmen tanımlı olduğu dış bağlantıdan neden çıkamıyorum? Bir dahili, farklı bir dahili grubunu nasıl arar? Bir dahili farklı bir dahili grubundan nasıl çağrı çekerek arama yapar? Softphone neden register olmuyor? Resmi tatiller için hazırlanan anonsun sistem tarafından otomatik olarak okunması nasıl sağlanır? 10. Kampanya araması için Excel formatındaki müşteri listemi sisteme aktarırken hata alıyorum? Sisteme gelen faksları e-posta olarak nasıl gönderebilirim? Yeni Müşteri Temsilcisi (MT) nasıl tanımlanır ve Supervisor bu MT yi Durum Panelinde nasıl görüntüler? 13. Yeni bir Kullanıcı Grubu nasıl oluşturulur ve bu grubun bir ya da birden fazla uygulamayı görmesi nasıl sağlanır? 14. MT ekranına giriş yapmaya çalışıldığında kullanıcı adı ya da şifre hatalı mesajı alıp sisteme giriş yapılamıyor. 15. MT ekranına giriş yapmaya çalışıldığında Müşteri Temsilcisi yer tanımı hatalı. Lütfen Çağrı Merkezi Ayarlarını kontrol ediniz mesajı alıp sisteme giriş yapılamıyor MT olarak giriş yapıldığında otomatik olarak sitesine yönlendiriyor Sistemin IP adresi nasıl değiştirilir? 42

3 1. SSH ile sisteme bağlanmaya çalışıldığında hata alıyorum ve bağlantı kuramıyorum SSH Şifreli Erişim işlemi için aşağıdaki adımlar izlenmelidir: a) Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Sunucu Ayarları menüsünden Sunucu Ayarları ekranı açılır. b) Açılan ekrandaki sunucu listesinden şifreli erişim verilmek istenen sunucu seçildikten sonra Güvenlik sekmesine tıklanır. c) SSH Şifreli Erişim seçeneği işaretlenir. d) Değişikliklerin geçerli olabilmesi için önce Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi, ardından da Sisteme uygula ( ) düğmesi tıklanır PUTTY ile SSH erişimi sağlamak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir: a) Putty programının kullanılan işletim sistemine uygun versiyonu indirilir. b) Putty programı açılır.

4 c) Host Name (or IP address) alanına sistemin IP Adresi girilir. d) Port alanına 2222 bilgisi girilir. e) Open düğmesi tıklanır. f) Açılan ekranda sisteme giriş yapabilmek için gerekli olan bilgiler girilir. g) Eğer, Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Sunucu Ayarları ekranındaki Güvenlik sekmesi altında bulunan SSH Şifreli erişim seçeneği işaretli değilse aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan hata alınır:

5 h) Eğer Putty programında Port alanına girilen bilgi 2222 yerine 22 ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan hata alınır: 2. Telefon üzerinden çağrı çekmek için gerekli olan çağrı çekme kodunu (sistemde kayıtlı değer *8) sistemde nasıl değiştiririm? 2.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Sunucu Ayarları menüsünden Sunucu Ayarları ekranı açılır Özellik Kodları sekmesine tıklanır Çağrı Çekme alanına, diğer kodlarla aynı olmayacak şekilde çağrı çekme kodu olarak atanmak istenen bilgi girilir.

6 2.4. Değişikliklerin geçerli olabilmesi için önce Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi, ardından da Sisteme uygula ( ) düğmesi tıklanır. 3. Telefon üzerinden çağrı yönlendirme işlemi için gerekli transfer kısa kodunu (sistemde kayıtlı değer ##) sistemde nasıl değiştiririm? 3.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Sunucu Ayarları menüsünden Sunucu Ayarları ekranı açılır Özellik Kodları sekmesine tıklanır Transfer alanına, diğer kodlarla aynı olmayacak şekilde çağrı çekme kodu olarak atanmak istenen bilgi girilir.

7 3.4. Değişikliklerin geçerli olabilmesi için önce Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi, ardından da Sisteme uygula ( ) düğmesi tıklanır.

8 4. Dış Bağlantının bulunduğu ip adresine Ping atabiliyorum ancak Tegsoft Ekranında dış bağlantıya neden erişemiyorum(göremiyorum)? Dış bağlantının kontrol edilmesi için aşağıdaki adımlar sırasıyla takip edilmelidir: 4.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Dış Bağlantılar menüsünden Dış Bağlantılar ekranı açılır Açılan ekrandaki listeden ilgili dış bağlantı seçilir IP alanından, cihazın sistemde tanımlı olan IP adresi kontrol edilir Temel sekmesinde yer alan Kimden(Fromuser) alanında tanımlı olan telefon numarası kontrol edilir.

9 4.5. Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Sunucu Ayarları menüsünden Sunucu Ayarları ekranı açılır Açılan ekranda yer alan listeden işlem yapılacak olan sunucu seçildikten sonra Güvenlik sekmesine tıklanır Güvenlik sekmesinde yer alan Erişime Açılmış IP listesinde, dış bağlantının olup olmadığı kontrol edilir Erişime Açılmış IP listesinde IP adresi yer almıyorsa, Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( ) düğmesi

10 tıklanarak listede yeni bir satır açılır, IP adresi yazılır ve kaydetmek için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Değişikliklerin geçerli olabilmesi için, önce Sunucu Ayarları ekranının Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi ardından da Sisteme uygula ( ) düğmesi tıklanır. 5. Profil seçimi doğru olmasına rağmen tanımlı olduğu dış bağlantıdan neden çıkamıyorum? Dış rota oluşturma işlemi için aşağıdaki adımlar sırasıyla takip edilmelidir: 5.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Dış Rotalar menüsünden Dış Rotalar ekranı açılır Ekran, Dış Rotalar sekmesi geçerli olacak şekilde görüntülenir. Listeden, çıkış yapılacak olan rota seçilir İlgili rotaya ait paternler, Paternler alanından eklenecektir. Yeni bir patern eklemek için Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( ) düğmesi tıklanarak listede yeni bir satır açılır.

11 5.4. Yeni patern bilgisinin kaydedilmesi için Paternler alanına ait Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Eklenen patern bilgisi için, hangi dış bağlantıyı kullanarak çıkış yapacağı Dış Bağlantılar alanından belirlenir. İlgili paterne ait yeni bir dış bağlantı tanımlamak için Dış Bağlantılar alanında tanımlı olan dış bağlantılardan uygun olanlar seçilerek Aktar ( ) düğmesi tıklanır Eğer Dış bağlantıya ait Sıralama bilgisi değiştirilecekse, ilgili değişiklik Sıralama alanında yapılır ve Dış Bağlantılar alanının Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Bu işlemlerden sonra, Profiller sekmesine tıklanır Listeden, dahilinin kullandığı profil seçilir Atanmamış alanından, profilin kullanacağı rotalar seçilerek Aktar ( ) düğmesi tıklanır.

12 5.10. İzin verilen paternler alanından, seçili profil üzerinden yapılacak olan çıkışların hangi rotayı izlediği tespit edilir. Aynı paternler farklı rotalarda tanımlanmış ise bu rotaların sahip oldukları dış bağlantılar kontrol edilir. 6. Bir dahili, farklı bir dahili grubunu nasıl arar? 6.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Dahililer menüsünden Dahililer ekranı açılır Ekran, Temel sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir. Dahili seçimi için, Sunucu filtre alanından ilgili sunucu seçimi yapılarak ilgili dahililerin listesi görüntülenir ve bu listeden işlem yapılacak olan dahili seçilir.

13 6.3. Temel sekmesinde yer alan Arayabileceği Grup(1,2,7 veya 1 gibi) alanına dahilinin arayabileceği gruplar yazılır ve değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır.

14 7. Bir dahili farklı bir dahili grubundan nasıl çağrı çekerek arama yapar? 7.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Dahililer menüsünden Dahililer ekranı açılır Ekran, Temel sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir. Dahili seçimi için, Sunucu filtre alanından ilgili sunucu seçimi yapılarak ilgili dahililerin listesi görüntülenir ve bu listeden işlem yapılacak olan dahili seçilir Temel sekmesinde yer alan Çağrı Çekme Grubu(1,2,7 veya 1 gibi) alanına dahilinin arayabileceği gruplar yazılır ve değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır.

15 8. Softphone neden register olmuyor? Softphone un register olma problemi ile ilgili nedenler ve çözüm yöntemleri aşağıda belirtilmiştir: 8.1. Telefon Tipi Tanımlama: a) Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Dahililer menüsünden Dahililer ekranı açılır. b) Ekran, Temel sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir. Dahili seçimi için, Sunucu filtre alanından ilgili sunucu seçimi yapılarak ilgili dahililerin listesi görüntülenir ve bu listeden softphone olarak kullanılan dahili seçilir.

16 c) Temel sekmesinde yer alan Telefon Tipi alanında, herhangi bir telefon tipinin seçili olup olmadığı kontrol edilir. d) Softphone kullanımında, dahiliye ait Telefon Tipi alanında herhangi bir tipin seçili olmaması gerekir. Telefon Tipi alanı güncellendikten sonra, değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır.

17 8.2. Şifre Kontrolü: a) Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Dahililer menüsünden Dahililer ekranı açılır. b) Ekran, Temel sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir. Dahili seçimi için, Sunucu filtre alanından ilgili sunucu seçimi yapılarak ilgili dahililerin listesi görüntülenir ve bu listeden softphone olarak kullanılan dahili seçilir. c) Temel sekmesinde yer alan Şifre alanından seçili dahiliye ait bir şifre ataması olup olmadığı kontrol edilir. Şifre ataması olmak zorundadır, eğer bu bilgi girilmemişse, Şifre alanına dahili için bir şifre bilgisi girilir. Değişikliğin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır.

18 8.3. Softphone ve Network Kontrolü: a) Sistemin IP adresine ping atılır. b) Cevap gelmiyorsa, ağ ayarları kontrol edilir. Ağ ayarlarını kontrol etmek için Control Panel\Network and Internet\Network Connections\Local Area Networks ekranı açılır. c) Açılan ekranda Details düğmesi tıklanır.

19 d) Network Connection Details ekranında yer alan IPV4 Address alanında Value değerinin boş olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu alan boş ise, Network Connection Details ekranı Close düğmesine tıklanarak kapatılır. e) Properties düğmesi tıklanır ve açılan Properties ekranında Internet Protocol Version 4 seçeneği çift tıklanarak ilgili ekran görüntülenir. Bu bölümdeki ayarların doğru olup olmadığı kontrol edilir. f) Softphone a ait Options (Ayarlar)ekranı açılır.

20 g) Açılan ekranda SIP account options bölümünde yer alan Domain, Username, Password, Caller ID Name alanlarındaki bilgiler kontrol edilir. h) Password alanında yazılı olan şifrenin sistemde yer alan şifre ile aynı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer değişiklik gerekiyorsa ilgili değişiklikler yapılarak Apply düğmesi tıklanır. i) Softphone uygulaması açılır. Account alanında, parantez içinde (Registered) bilgisi yer alıyorsa işlem sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır.

21 9. Resmi tatiller için hazırlanan anonsun sistem tarafından otomatik olarak okunması nasıl sağlanır? Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için sırasıyla Zaman Grubu Tanımları, Zaman Koşul Tanımları ve Gelen Arama Tanımı ekranlarında aşağıdaki adımlar gerçekleştirilmelidir: 9.1. Uygulamalar Santral Yönetimi Zaman Ayarları menüsünden Zaman Ayarları ekranı açılır. Ekran Zaman Grubu Tanımları sekmesi aktif görüntülenecek şekilde açılmıştır Zaman Grubu listesine yeni bir satır eklemek için Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( ) düğmesi tıklanır Eklenmek istenen zaman grubu için Ad, Başlangıç Tarihi, Bitiş Tarihi, ve gerekiyorsa Başlangıç Saati, Bitiş Saati alanlarına ilgili bilgiler girilir. Değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Zaman Koşulları sekmesi tıklanır ve yeni bir satır eklemek için Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( )

22 düğmesi tıklanır Ad alanına zaman koşulu için geçerli olacak isim yazılır (örneğin: Zafer Bayramı) Atanmamış alanından, tanımlaması yapılmış olan zaman grubu seçilerek Aktar ( ) düğmesi tıklanır. Değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Gelen Aramalar menüsünden Gelen Aramalar ekranı açılır Gelen arama listesine yeni bir satır eklemek için Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( ) düğmesi tıklanır.

23 9.9. Ad alanına gelen arama için verilecek isim bilgisi girilir (Örneğin; Bayram gibi) Sağ taraftaki özellikler bölümünde, Aranan alanına çağrıların geldiği numara bilgisi girilir Zaman koşulu alanındaki 1. listeden Dahil seçeneği, 2. Listeden ise tanımlanmış olan zaman koşulu seçilir Hedef tipi alanında IVR seçeneği seçilir Hedef alanında sistemde önceden kayıt edilmiş olan mesai dışı anonsu seçilir Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır.

24 10. Kampanya araması için Excel formatındaki müşteri listemi sisteme aktarırken hata alıyorum. Excel formatındaki kampanya müşteri listesinin içe aktarılması yani sisteme yüklenmesi için dosyanın aşağıdaki özelliklerde hazırlanmış olması gerekmektedir: Dosya formatı.xls (yani Excel formatında) uzantılı olmalıdır; Open Office (.ods uzantılı) ve Microsoft Office 2007 (.xlsx uzantılı) formatındaki dosyalar sistem tarafından desteklenmemektedir. Dosyada birden fazla çalışma sayfası olsa dahi, sistem sadece ilk çalışma sayfasını içe aktarmaktadır. Çalışma sayfası içindeki tablo A1 hücresinden başlatılmalı ve tablonun ilk satırı sütun başlıklarını içermelidir. Tablo içerisinde boş sütunlar ve boş satırlar bulunmamalıdır. İçe aktarılacak olan dosya yukarıda belirtilen niteliklerde hazırlandıktan sonra aktarım işlemi aşağıdaki adımlar sırası ile takip edilerek yapılmalıdır: Uygulamalar Çağrı Merkezi Kampanya Yönetimi menüsünden Kampanya Yönetimi ekranı açılır. Ekran Kampanya Bilgileri sekmesi aktif görüntülenecek şekilde açılmıştır Kampanya yönetimi listesinden, veri aktarılacak olan kampanya seçildikten sonra Kişilerin Yönetimi sekmesi tıklanır Kişilerin Yönetimi sekmesi, Kişi Ekleme alt sekmesi aktif olacak şekilde ve Excelden alanı açık olarak görüntülenir. Kişi listesinin sisteme aktarılması için Excelden alanında yer alan Excel ( ) ya da Aktar ( ) düğmesi tıklanır Açılan pencerede, dosyanın seçilebilmesi için Excel ( ) düğmesi tıklanır.

25 10.5. Aç ekranından yüklenmek istenen dosyanın konumu belirlenir ve değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır. Sisteme dosya yükleme işlemi sırasında alınabilecek hatalar ve çözüm yolları ise şu şekildedir: Dosya formatından kaynaklanan hata olması durumunda aşağıdaki şekilde bir hata mesajı görüntülenmektedir. Hatanın giderilmesi için dosyanın Excel Çalışma Kitabı (.xls uzantılı) olarak kaydedilmesi gerekmektedir. Boş Satır ve/veya Boş Satır kaynaklı hata olması durumunda ise herhangi bir hata mesajı gelmez, fakat kişiler listesi oluşturulamaz.

26 11. Sisteme gelen faksları e-posta olarak nasıl gönderebilirim? Bu işlemin gerçekleştirebilmesi için aşağıdaki şartların sağlanmış olması gerekir: E-posta hesabına ait kullanıcı kodu ve şifresi bilinmelidir. Kullanılacak olan e-posta hesabının SMTP adresi bilinmelidir. Google hesabı kullanılması önerilir. Sisteme e-posta hesabı tanımlama ve bu adresi gelen faks e-posta adresi olarak tanımlama için aşağıdaki adımlar sırasıyla takip edilmelidir: Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Sunucu Ayarları menüsünden Sunucu Ayarları ekranı açılır. Ekran Ayarlar sekmesi aktif görüntülenecek şekilde açılmıştır Ağ Ayarları sekmesi tıklanır SMTP Server(smarthost) alanına e-posta hesabına ait SMTP adresi girilir (Örneğin smtp.google.com) SMTP Kullanıcı Kodu alanına e-posta hesabına ait kullanıcı kodu girilir (Örn SMTP Şifre alanına kullanıcı koduna ait şifre girilir Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Yönetim sekmesi tıklanır.

27 11.8. Tegsoft Ses Hizmeti alanında yer alan Yeniden Başlat düğmesi tıklanır Uygulamalar Santral Yönetimi Faxlar Ayarlar menüsünden Ayarlar ekranı açılır Listeden işlem yapılacak olan faksa ait dahili seçildikten sonra, sağ tarafta yer alan özellikler bölümündeki E-Posta alanına, faksların gelmesinin istendiği yukarıda tanımlaması yapılmış olan e- posta adresi girilir Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır.

28 12. Yeni Müşteri Temsilcisi (MT) nasıl tanımlanır ve Supervisor bu MT yi Durum Panelinde nasıl görüntüler? Sistem Sistem Yönetimi Kullanıcılar menüsünden Kullanıcılar ekranı açılır. Ekran, Seçili Kullanıcı sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir Yeni bir MT eklemek için, Tanımlı kullanıcılar listesinin Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( ) düğmesi tıklanır Seçili Kullanıcı sekmesinde yer alan Kullanıcı Kodu alanına giriş yaparken kullanılacak olan kullanıcı kodu bilgisi, Şifre alanına bu kullanıcıya ait şifre bilgisi, Adı alanına MT nin adı, Soyadı alanına MT nin soyadı girilir. NOT: Kullanıcı Kodu alanına girilecek bilgide Türkçe karakter (ç,ı,ş,ü gibi) kullanılmaması gerekmektedir Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır MT nin dahil olacağı grupların atanması için Gruplar sekmesi tıklanır Dahil olmadıkları alanından MT yetkilerini içeren Agents yetki grubu seçilerek Aktar ( ) düğmesi tıklanır Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır MT ayarlarının yapılabilmesi için Uygulamalar Çağrı Merkezi Ayarlar Müşteri Temsilcileri menüsünden Müşteri Temsilcileri ekranı açılır.

29 12.9. Kullanıcı Listesi alanından işlem yapılacak olan MT ye ait olan kayıt seçilir ve Müşteri Temsilcisi Ayarları listesine aktarılması için Aktar ( ) düğmesi tıklanır. Aktarım işlemi yapıldığında sistem otomatik olarak MT ye Web-Chat, ve Kampanya izinlerini vermektedir. Bu izinlerde bir değişiklik yapılması isteniyorsa, ilgili seçimler iptal edilerek Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Ekranın altında yer alan Çağrı Kuyrukları sekmesi tıklanır. MT nin dahil edilmek istendiği çağrı kuyrukları, Atanmamış alanından seçilerek Aktar ( ) düğmesi tıklanır Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Supervisor ın MT yi Durum Panelinde görüntüleyebilmesi için, Müşteri Temsilcileri ekranındaki

30 Müşteri Temsilcisi Ayarları alanından Supervisor a ait olan kullanıcı seçilir ve listenin altında yer alan alandan Yetkili Olduğu Müşteri Temsilcileri (supervisor oldukları) alt sekmesine tıklanır Atanmamış alanından Durum Panelinde görüntülenmek istenen MT nin adı seçilerek Aktar ( ) düğmesi tıklanır Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır.

31 13. Yeni bir Kullanıcı Grubu nasıl oluşturulur ve bu grubun bir ya da birden fazla uygulamayı görmesi nasıl sağlanır? Bu işlemin gerçekleştirilmesi için sırasıyla; Erişim Yetkisi tanımlama, Gerekli yetkileri tanımlama, Kullanıcı Grubu tanımlama ve Kullanıcı için Grup tanımlama işlemlerin yapılması gerekir. Tanımların yapılabilmesi için aşağıdaki adımların sırasıyla takip edilmesi gerekmektedir: Erişim yetkisi tanımlaması için, Sistem Sistem Yönetimi Erişim Yetkileri menüsünden Erişim Yetkileri ekranı açılır Tanımlı yetki kodları listesinde yeni bir kayıt oluşturmak için Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( ) düğmesi tıklanır Adı alanına erişim yetkisi için kullanılacak olan ad (örneğin PBX Faxes), Açıklama alanına da bu erişim yetkisi ile ilgili açıklama bilgisi (Örneğin Faks Yönetimi) girilerek değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Gerekli yetki tanımlaması yapabilmek için, Sistem Sistem Yönetimi Menü Tanımlama menüsünden Menü Tanımlama ekranı açılır Açılan ekranda menüler alanında yer alan seçim listesinden hangi dile ait menü tanımlamalarının görüntülenmesi isteniyorsa uygun dil seçeneği seçilir.

32 13.6. Menüler listesinden görüntülenmek istenen ekran adı seçilir (Örneğin Faxlar) Menüler listesinde Gerekli Yetki alanı standartta görüntülenmemektedir, bu alanın görüntülenebilmesi için sütun bitiminde fare üzerine geldiğinde görünür olan düğmeye tıklanarak açılan listeden Gerekli Yetki alanı seçilir Açılan Gerekli Yetki alanından, verilmek istenen yetki olarak önceki adımlarda tanımlanmış olan erişim yetkisi seçilir Ekranın bulunduğu bir üst menü seçilir ve bu menünün görünümü için de aynı seçim yapılır Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Kullanıcı Grubu tanımlaması yapmak için, Sistem Sistem Yönetimi Kullanıcı Grupları menüsünden Kullanıcı Grupları ekranı açılır. Ekran, Açılış Uygulaması sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir Tanımlı gruplar listesinde yeni bir kayıt kayıt oluşturmak için Navigasyon Çubuğundaki Ekle ( ) düğmesi tıklanır.

33 Grup Adı alanına, eklenmek istenen grup adı bilgisi girilir Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Yetkiler sekmesine tıklanır Yetki verilmemiş alanında bulunan yetkilerden daha önceden tanımlanmış olan ve bu grup tarafından kullanılacak olan yetki ya da yetkiler seçilerek Aktar ( ) düğmesi tıklanır Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır Kullanıcı için grup tanımlama işlemi için, Sistem Sistem Yönetimi Kullanıcılar menüsünden Kullanıcılar ekranı açılır. Ekran, Seçili Kullanıcı sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir Tanımlık kullanıcılar listesinden gruba dahil edilmek istenen kullanıcı kaydı seçilir ve Gruplar sekmesi tıklanır.

34 Dahil olmadıkları alanından ilgili grup seçilerek Dahil oldukları alanına aktarılması için Aktar ( ) düğmesi tıklanır Yapılan değişikliklerin geçerli olabilmesi için Navigasyon Çubuğundaki Kaydet ( ) düğmesi tıklanır. 14. MT ekranına giriş yapmaya çalışıldığında kullanıcı adı ya da şifre hatalı mesajı alıp sisteme giriş yapılamıyor. Bu hatanın giderilmesi için yapılması gereken aşağıda yer almaktadır: Yerelde webphone.tegsoft.com adresinin sistem IP adresine yönlendirilmesi: a) Masaüstünde boş bir alana sağ tuşla tıklanır ve açılan menüden Yeni (New) Metin Belgesi (Text Document) seçeneğine tıklanarak yeni bir metin dosyası açılır. b) Açılan metin dosyası ekranında Dosya (File) Aç (Open) menüsüne tıklanarak C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts dosyası açılır. c) Hosts dosyası içerisine, sistemin bulunduğu IP adresi ve karşısına da webphone.tegsoft.com bilgisi

35 yazılır. Değişikliklerin geçerli olabilmesi için dosya kaydedilir. Not: Sistemin yerel ip adresinin yazılması gerekmektedir. d) Yeni bir internet görüntüleyici ekranı açılarak adres çubuğuna webphone.tegsoft.com adresi girilerek sisteme kullanıcı adı ve şifre ile giriş gerçekleştirilir.

36 15. MT ekranına giriş yapmaya çalışıldığında Müşteri Temsilcisi yer tanımı hatalı. Lütfen Çağrı Merkezi Ayarlarını kontrol ediniz mesajı alıp sisteme giriş yapılamıyor. Bu hatanın giderilmesi için yapılması gereken aşağıda yer almaktadır: Uygulamalar Santral Yönetimi Tanımlar Dahililer menüsünden Dahililer ekranı açılır. Ekran, Temel sekmesi aktif olacak şekilde görüntülenir Dahili seçimi için, Sunucu filtre alanından ilgili sunucu seçimi yapılarak ilgili dahililerin listesi görüntülenir ve bu listeden işlem yapılacak olan dahili seçilir Temel sekmesinde yer alan Agent PC alanı boş ise bu alan doldurulmalıdır (Örneğin SEAT2004) webphone.tegsoft.com/tobe/app/applicationservlet?seat=seat2004 linki ile tekrar giriş yapılır.

37 16. MT olarak giriş yapıldığında otomatik olarak sitesine yönlendiriyor. Bu siteye yönlendirmesinin nedeni, kullanılan internet tarayıcısının java eklentisine sahip olmamasından ya da güncel sürüme sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Gerekli java eklentisinin yüklenmesi için aşağıdaki adımlar sırasıyla takip edilmelidir: Yönlendirilen sitedeki Ücretsiz Java İndirme düğmesi tıklanır Açılan sayfada Onaylayın ve Ücretsiz İndirme İşlemini Başlatın düğmesi tıklanır İndirme işlemi bittikten sonra indirilen program çalıştırılır Install Java düğmesi tıklanır Açılan ekranda Install düğmesi tıklanır.

38 16.6. Yükleme işlemi bittikten sonra Close düğmesi tıklanır.

39 16.7. Bu işlemden sonra, eğer kullanılan internet tarayıcısı Internet Explorer ise eklentileri yönetme işlemi için Internet Explorer açılır Ayarlar düğmesi tıklanır Açılan menüden Eklentileri yönet (Manage add-ons) seçeneği tıklanarak ilgili ekran görüntülenir Java ile ilgili olan satırlar tek tek seçilerek Etkinleştir (Enable) düğmesi tıklanır.

40 Webphone.tegsoft.com adresinin güvenli siteler arasında yer alması gerekmektedir. Bunun için Internet Explorer penceresindeki Ayarlar (Settings) Internet Seçenekleri (Internet Options) menüsünden Internet Seçenekleri (Internet Options) ekranı görüntülenir Açılan ekrandan Güvenlik (Security) sekmesi tıklanır Siteler (Sites) düğmesi tıklanır Ekle (Add) düğmesinin yanında yer alan metin kutusuna webphone.tegsoft.com adresi yazılarak önce Ekle (Add) düğmesi, ardından Kapat (Close) düğmesi tıklanır webphone.tegsoft.com adresine tekrar giriş yapıldığında alınacak ekran aşağıdaki gibidir:

41

42 17. Sistemin IP adresi nasıl değiştirilir? Sisteme SSH ile bağlanılır Root:root ve password:tegsoft123 bilgileri ile sisteme giriş yapılır setup yazılıp Enter tuşuna basılır Gelen ekranda Network Configurations seçeneğinin üzerine gelinip Enter tuşuna basılır.

43 17.5. Gelen ekranda Edit Devices seçeneğinin üzerine gelip Enter tuşuna basılır Gelen ekranda eth0 (eth0.bak olan değil) seçilir Enter tuşuna basılır Gelen ekranda istenilen değişiklikler yapılır. Tab tuşuna basılır ve Save seçeneği üzerine gelinip Enter tuşuna basılır Gelen ekranda Tab tuşuna basılarak Save seçeneği üzerine gelinip Enter tuşuna basılır.

44 17.9. Gelen Ekranda Tab tuşuna basarak Save&Quit seçeneği üzerine gelip Enter tuşuna basılır Gelen Ekranda Tab tuşuna basarak Quit seçeneğinin üzerine gelip Enter tuşuna basılır Terminal ekranında service network restart komutu yazılır.

45 ifconfig yazılarak doğru girilen IP adreslerinin alındığı görülür.

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 İçindekiler START İçindekiler... 2 Sistem İşlemleri... 5 Firma Tanımları... 6 Firma Detay Bilgileri... 7 Firmanın Genel Bilgileri... 7 Mali Müşavir Bilgileri... 8 Firma

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

Oluşturma Tarihi: 15.07.2010. Doküman No: FR.53 Revizyon No : Revizyon Tarihi:

Oluşturma Tarihi: 15.07.2010. Doküman No: FR.53 Revizyon No : Revizyon Tarihi: Revizyon No : KAMUSİS EVRAK ve DOKÜMAN ARŞİV YÖNETİM YAZILIMI TEMEL KULLANICI 2010 Versiyon 1.2 İş Yazılım Donanım Elekt. Danış. Telek. Kırt. Turz. Med. İnş. İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti Birlik Mah. 435.Cadde

Detaylı

TEBEOS Kullanım Kılavuzu

TEBEOS Kullanım Kılavuzu TEBEOS Kullanım Kılavuzu Türk Eczacıları Birliğinin Meslektaşlarına Ücretsiz Hizmetidir. TeBEoS Sayfa 1 1. Sayım İşlemleri Stok sayım işlemlerinin yapılabilmesi için tebeos programından muhasebe ve stok

Detaylı

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 içindekiler Sicil Yönetimi... 5 Sicil Kartları... 6 Sicil Bilgileri... 8 Ana Bilgiler... 8 Ödeme Bilgileri... 11 Bordro Bilgileri... 13 Diğer Bilgiler... 14 Muafiyetler...

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI)

DESTEK DOKÜMANI LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LOGO CONNECT TİCARİ SİSTEM ENTEGRASYONU (FDA- FİRMALAR ARASI DATA AKTARIMI) LogoConnect FDA,Tek bir ticari sistemde birden fazla firma ile çalışan kullanıcıların, ticari sistem içinde bir firmadan diğer

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

E-TAKİP BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ. VE İSTENiRSE TARANMIŞ DOKUMANLAR DA EKLENEREK E-TAKİP TALEPLERİNİN OLUŞTURULMASI

E-TAKİP BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ. VE İSTENiRSE TARANMIŞ DOKUMANLAR DA EKLENEREK E-TAKİP TALEPLERİNİN OLUŞTURULMASI E-TAKİP BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ VE İSTENiRSE TARANMIŞ DOKUMANLAR DA EKLENEREK E-TAKİP TALEPLERİNİN OLUŞTURULMASI 1 1 İCRA MÜDÜRLÜKLERİ DOSYA AÇMA SÜRECİNDE OTOMATİK VERİ AKTARIMI İcra Müdürlüklerinin en

Detaylı

TAKBİS-ERP YARDIM KILAVUZU

TAKBİS-ERP YARDIM KILAVUZU TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ TAKBİS-ERP YARDIM KILAVUZU (KULLANICI ÖZLÜK BİLGİLERİ VE SIKÇA SORULAN SORULAR) KASIM-2011 Son Güncelleme

Detaylı

Bordro LOGO Kasım 2011

Bordro LOGO Kasım 2011 Bordro LOGO Kasım 2011 içindekiler Bordro... 5 Hesap Şablonları... 6 Şablon Tanımları... 7 Puantaj Öndeğerleri... 11 Öndeğer Tanımları... 12 Öndeğer Tanım ve Fonksiyonları... 13 Geçerli olacak parametre

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

Bu ekrana Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında ekranda giriş yapabilmeniz için yetki almanız

Bu ekrana Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldığında ekranda giriş yapabilmeniz için yetki almanız MHRS (MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ) Kurum üzerinden MHRS entegrasyonunun yapılabilmesi için ; WEB Tabanlı Sistemimizi kullanan Kurumlar WebHBYS ekranından Menü / Program Parametreleri ekranından Sağlık

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

ED.31.TYH750 09.09.2011 4 1/167 QUICKRES. Sayfa No. Revizyon No : 5

ED.31.TYH750 09.09.2011 4 1/167 QUICKRES. Sayfa No. Revizyon No : 5 QUICKRES KULLANIM KILAVUZU Dokuman No Revizyon Tarihi Revizyon No Sayfa No ED.31.TYH750 09.09.2011 4 1/167 DOKÜMAN ADI : QUICKRES 3.0 KULLANIM KILAVUZU (THY OFİS & GSA) DOKÜMAN KODU : ED.31.TYH 750 Yayın

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ PROJE

Detaylı

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı

YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ YÜKÜMLÜ KILAVUZU RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ YÜKÜMLÜ KILAVUZU RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2015 YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ YÜKÜMLÜ KILAVUZU RİSK YÖNETİMİ VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ELEKTRONİK GÜMRÜK İŞLEMLERİ DAİRESİ Versiyon 1.1 1 YÜKÜMLÜ KAYIT VE TAKİP SİSTEMİ (YKTS) Yükümlü Kayıt ve Takip

Detaylı

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02)

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) Kurulum: Program 2 aşamada kurulmaktadır. Öncelikle CD içerisindeki Setup1.exe çalıştırılarak Microsoft.Net Framework 1.1 programı bilgisayara kurulmalıdır. Bu programın

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR

İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İLERİ WORD Hazırlayan : Öğr. Grv. Mahmut KANTAR İÇİNDEKİLER 3.1. Biçimlendirme... 4 3.1.1. Metin... 4 3.1.1.1. Grafiksel Nesnelerin Metin Hizalama Seçenekleri... 4 3.1.1.2. Bul Değiştir özelliğini kullanma

Detaylı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu. Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Tek Düzen Muhasebe Programı Ver. 1.00a TEMEL KULLANIM KİTABI Güncelleme Tarihi: 29.01.2007 Yükleme Programa ait CD-ROM u bilgisayarınızın CD-ROM ünitesine takınız.

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı