The sw!tch newsletter

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "The sw!tch newsletter"

Transkript

1 İDARE // Meksika: CFE-LAPEM Onayı // İsviçre: Akilli ağ konferansi // İspanya: İspanya nın Iberdrola ile imzaladığı 19M Euro tutarındaki yeni sözleşmesi // Avustralya: ENA Etkinliği 2014 / Q2 TR İlginizi Çekebilecek Linkler Fuarlar Organizasyonlar // Kanada: İlk Ormazabal rüzgar çiftliği // ABD: Dünyanın en büyük rüzgar santrali // Birleşik Krallık: Rhyl Flats Offshore Rüzgar Santrali ORTA GERİLİM KULLANICILARI RES // Meksika: İlk Ormazabal anahtarlama trafo merkezi // Almanya da: Bavyera Üniversitesi için ea hücreleri // Arjantin: Cervantes National Theatre ın perdeleri açılıyor yıldönümleri GENEL // ÇİN: Ormazabal NRG nin 20. Yıldönümü // Latam: Ortaklarin ve müşteri leri n eği ti lmesi // Almanya: Leipzig de yeni ofis // İspanya: PREVER 2013 Ödülleri YAZARLAR L GLOM m Bir haber yazın: THE SW!TCH Bülten panelinin bir üyesi olun. Aramıza katılın!

2 Meksika: CFE-LAPEM Onayı Ormazabal geçtiğimiz günlerde Meksika da, VM , (orta voltaj için SF 6 gaz yalıtımlı paneller) standardına göre cpg tam gaz yalıtımlı kabinler için CFE-LAPEM onayını aldı. LAPEM (Ekipman ve Malzeme Test Laboratuvarı), uzman mühendislik çalışmaları ve ekipman ve malzemeler üzerinde laboratuvar ve saha testleri ve aynı zamanda kalite yönetim sistemleri ve materyalleri sunan bir Federal Elektrik Komisyonu dur. Sektördeki çok az şirket bu sertifikayı aldığından ve Ormazabal bu sertifikayı en tipik ürün sistemleri için kazandığından, bizim için bu başarı, Meksika da önemli bir kilometre taşı anlamına geliyor. Ayrıca bu onay bizim, orta voltajlı hücreler alanında hem CFE trafo merkezleri hem de özel ve yenilebilir sektörlerdeki trafo merkezleri için önemli bir aktör olmamızı sağlıyor. İsviçre: AKILLI AĞ KONFERANSI İDARE Geçtiğimiz Nisan ayında, Ormazabal İsviçre de akıllı ağlarla ilgili bir konferansa katıldı. Ormazabal Current iş geliştirme müdürü Lars Andersson, 100 ün üzerinde katılımcıya bu sektördeki kanıtlanmış tecrübelerimizi anlattı. Akıllı ağların amacı, elektrik enerjisinin daha verimli, güvenilir, temiz ve emniyetli biçimde üretilmesini ve paylaşılmasını sağlamaktır. Ormazabal akıllı ağların mevcut şehir elektriği ağlarına entegrasyonu için yüksek verimlilikte çözümler sağlamaktadır. Iberdrola STAR proje sine katılımımız orada bulunanlar üzerinde büyük bir ilgi uyandırdı. Bu proje elektrik ağlarının modernleştirilmesini öngören AB yönergelerine uygun olarak Iberdrola nın bir ölçü sisteminin ötesini düşündüğü ve dağıtım trafosu merkezleri için yönetim ve kontrol çözümleri gerektirdiği bir dönemde ortaya kondu. Biz gelişmiş ölçü sistemi için donanım ve yazılım tedarikçileriyiz ve PRIME tabanlı PLC iletişimleri kapasitesine sahip idc akıllı veri yoğunlaştırıcı yoluyla bu projedeki trafo merkezi ve ağ iletişimlerinin süpervizörlüğünü yapıyoruz. Ayrıca, gelişmiş ölçü altyapılarının geliştirilmesi için toplama, rapor ve analiz platformu sağlayan gelişmiş yazılımımızla Castellón daki (İspanya) elektrik dağıtım ağı fonksiyonlarını iyileştiriyoruz. Konferansın ardından, ziyaretçilere en önemli çözüm ve ürünlerimiz ilk elden gösterildi ve akıllı ağ çözümlerimiz hakkında daha fazla öğrenmeye ilgili olduklarını ifade ettiler.

3 İspanya: İspanya nın Iberdrola ile imzaladığı 19M Euro tutarındaki yeni sözleşmesi Iberdrola, STAR projesi kapsamında trafo merkezleri için otomasyonlu hücrelerin temini çerçevesinde Ormazabal ile önemli bir sözleşme imzaladı. Şebekenin geliştirilmesi ve merkezlere daha akıllı bir nitelik kazandırmak için gerekli olan tüm üniteler ve elektronik sistemlerle beraber modüler ve kompakt orta gerilim hücreleri bu merkezlere tesis edilecektir. Ormazabal, trafo merkezleri, primer ve sekonder dağıtım hücreleri, dağıtım trafoları ve şebeke için uzaktan kontrol ve otomasyon teçhizatları gibi elektrik ekipmanlarının üretim ve kurulum faaliyetlerine odaklanmaktadır. Ayrıca akıllı şebekelere yönelik elektrik şebekesini geliştirmek adına akıllı şebeke (smart grid) teknolojisine ve çözümlerine de odaklanmaktadır. Tüm bu ürünler orta gerilim elektrik dağıtım şebeke alanı içerisinde merkezlenmiştir. Değeri 19 milyon Euro ve tamamlanma süresi 13 ay olan bu büyük sözleşme, önemli bir ekonomik ilerleme sağlayacak ve altyapı, inşaat, yenilenebilir enerji ve İspanya pazarının üçüncül sektöründeki yatırım kesintisinin etkisini azaltacaktır. Akıllı şebekeler: STAR projesi. İDARE Iberdrola, yoluna akıllı şebekeler alanındaki teknolojiyi dönüştürmeyi hedefleyen büyük bir girişim olan STAR Projesi (Uzaktan Şebeke Kontrolü ve Otomasyon Sistemi) ile devam etmektedir. Castilla-La-Mancha, Castile ve León, Extremadura, Madrid Bölgesi, Bask Bölgesi, Murcia, Navarre, La Rioja ve Valencia Bölgesi nde hali hazırda başlamış olan proje, 10,3 milyon geleneksel sayacın yeni, akıllı ekipmanlarla değiştirilmesine ve uzaktan kumanda, izleme ve otomasyon özelliklerine sahip yaklaşık trafo merkezinin adaptasyonuna olanak tanıyacak. Bu hatların yanı sıra Bidelek- Sareak projesi de Biscay Bölgesinde gerçekleştirilecektir. Avustralya: ENA Etkinliği Ormazabal Avustralya nın Melbourne şehrinde ENA - Enerji Ağı Birliği - tarafından yılda iki kez düzenlenen etkinliğe katıldı. Etkinlik hizmet programı sektörüne, daha özel olarak ise akıllı ağlar sektörüne yöneliktir. Bir kez daha Ormazabal müşterilerimizi sağladığımız ürün ve hizmetleri sunarak eksiksiz çözümler sağlama konusundaki yerel varlığını ve kapasitesini kanıtlamıştır. Standımızda ikincil dağıtım için cgm.3 ile gae tam gaz yalıtımlı bölmelerimiz ve current ailesinin enerji dağıtım verimliliğini geliştirmeye odaklı çözümler sunan analiz ve tespit çözümleri çeşitleri bulunuyordu.

4 Kanada: İlk Ormazabal rüzgar çiftliği Geçtiğimiz günlerde, Hermanville rüzgar çiftliği Kanada, Prens Edward Adası nda hizmete sokuldu. Ormazabal, Kanada pazarı için onaylanmış, tam gaz yalıtımlı cgmosmos hücrelerini tedarik etti. 10 adet 3-MW rüzgar türbinine sahip olan bu çiftlik, Kanada daki yenilenebilir enerji sektörünündeki ilk referansımız. Rüzgar çiftliğinin konumunun bir sonucu olarak, tedarik edilen üniteler, Kanada pazarının tüm standartlarına ve gerekliliklerine uygun olmanın yanında, özellikle maruz kalabilecekleri düşük sıcaklıklar ve yüksek tuzluluk gibi çok zorlu çevresel koşullara karşı dayanıklı olmak üzere hazırlanmalıydı. Ormazabal, ünitelerin kurulumuna ve hizmete sokulma işlemlerine katılarak, her şeyin doğru işlemesini sağlamak adına bu tür kurulumlarda sahip olduğu 11 yıllık tüm deneyimi sundu. Bu referansla, özellikle 2013 yılında ABD deki en büyük orta voltajlı anahtarlama donanımı tedarikçilerinden biri olarak, başta Kuzey Amerika rüzgar gücü sektörü olmak üzere yenilenebilir enerji pazarında büyümeye devam ediyoruz. RES Kuzey Amerika da geleneksel olarak kullanılan teknolojiden farklı olarak, Ormazabal da orta voltajlı cgm.3 ve cgmosmos anahtarlama donanımlarını, türbinlerin kendilerine kuruyoruz (IEE ve CSA standartlarına uygun olarak) ve böylece hem güvenliği artırıyor, hem de sistemin bir bütün olarak güvenilirliğini en üst seviyeye çıkarıyoruz yılında Birleşik Devletler deki bu tür kurulumlarda lider tedarikçi olduk.

5 ABD: Dünyanın en büyük rüzgar santrali Şu anda Tehachapi Dağlarında bulunan dünyanın en büyük rüzgar santralindeyiz (Alta, Oak Creek Mojave, Kaliforniya). Alta Rüzgar Enerjisi Merkezi, dünya çapında bir değerlendirme projesidir (I.-V. fazlar) ile 2011 (VI. - VIII. fazlar) yılları arasında, yaklaşık 300 adet 1,5-MW ve 3-MW rüzgar türbini kurulmuştur ve toplam kapasiteyi MW a çıkarmıştır te, projenin 300 rüzgar türbini daha eklenerek tamamlanması ve böylece konutun ihtiyacını karşılayan bir santral olması beklenmektedir. Dünya çapında, tüm güvenlik standartlarına uygun ürünlerimizin ve oldukça küçük boyutlara ve yüksek bir güvenilirlik seviyesine sahip olması sebebiyle, rüzgar santralinin birçok fazında orta gerilim şalt cihazları tedarikçisi olarak seçilmekteyiz. Bu durumda, tamamen gaz yalıtımlı cgm.3 hücreler, IEEE standartlarına göre tedarik edilmiş ve Amerikan pazarı için sertifikalandırılmıştır. Ayrıca, ilgili müşterinin özel ihtiyaçlarına yönelik olarak kurulum, işletim ve bakım yapan ekiplere saha eğitimi verilmiştir. Bu proje Kuzey Amerika pazarındaki varlığımızı genişletmeye devam etmemizi ve bu konudaki uzun vadeli bağlılığımızı göstermemizi sağlamıştır. RES Birleşik Krallık: Rhyl Flats Offshore Rüzgar Santrali Rhyl Flats Rüzgar Santrali, Kuzey Wales sahil şeridinden 8 kilometre (5 mil) uzaklıkta, 10,1 km 2 lik bir alanda kurulu bulunmaktadır. 25 offshore türbin bağlantısında kullanılacak olan bütün orta gerilim şalt cihazları Ormazabal İngiltere tarafından tedarik edilmiştir. Şalt cihazı, koruma tertibi ve SCADA kontrolünün tamamı, türbin geçiş bölümüne doğrudan yerleştirilmek üzere tasarlanmış tek bir çerçeve zemin üzerinde toplanmıştır. Şalt cihazı ambalajlı olarak, turbinlerin kurulumundan 12 ay öncesine kadar off-shore geçiş parçasının içine monte edilmiştir. Off-shore üzerindeki montaj ve devreye alma çalışmalarını önemli ölçüde azaltan komple bir çözüm sunulmuştur. Orta gerilim iç kablo şebekesinin geliştirilmesiyle Ormazabal, Off-Shore enerji üretiminde müşteriye özel şalt cihazları tedariğinde liderlerden biri haline gelmiştir. Rhyl Flats projesinde gerekli olan uzmanlık seviyesi, imkanlarımızı kurulum şartlarına uyarlama yeteneğimizi iyileştirirken, müşteri ile iletişim konusunda bize esneklik sağlamıştır.

6 Meksika: İlk Ormazabal anahtarlama trafo merkezi Son zamanlarda gerçekleşen cgmcosmos ve cgm.3 tam gaz yalıtımlı anahtarlama tesisi sistemleri için CFE (Federal Elektrik Komisyonu) onayının ardından, Meksika da ilk anahtarlama trafo merkezimizi kurduk. Banamex Call Center tarafından Querétaro şehrinde kullanılacak olan, cgm.3 donanımıyla, IEEE yönetmeliklerine uygun şekilde oluşturulan anahtarlama trafo merkezi 34.5 kv lik bir ağla beslenen bu kurulumun gerekliliklerini yerine getirmiştir. Tedarikimiz, ikisi motorlu bir tahrik mekanizması ve otomatik hat aktarma olarak çalışmaya programlanmış bir ekor.rpgci elektronik koruma ünitesine sahip, üçüncüsü ise manuel tahrik mekanizması ve ekor.rpg elektronik koruma ünitesine sahip üç devre kesici bölmeden oluşur. ekor.uct kompakt uzaktan kumanda ünitesi donanımla birlikte verilmiştir. Bu donanım üzerindeki metal kaplama sayesinde dış koşullarda da çalışmaya hazırdır. ORTA GERİLİM KULLANICILARI CFE hizmet programı ile yakın ilişki ve yenilikçi yaklaşımımız uyarlanan ürün ve hizmetlerde yerel ve uluslararası standartlarla uyumlu özel yönetmelikler ve teknik özelliklere göre başarılı bir şekilde birleştirilmiştir. Almanya da: Bavyera Üniversitesi için ea hücreleri 1994 yılında kurulan Ingolstadt Teknik Üniversitesi, üniversite yerleşkesini büyüterek ve birinci sınıf öğrencilerinin sayısını 1000 e çıkarmak amacıyla Bavyera Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile anlaşma yaptı. Ormazabal, bu yeni elektrik talebinin karşılanması için orta gerilim şalt cihazlarının tedarik etmek üzere tercih edilmiştir. Üniversite yerleşkesinin boyutları açısından modüler ve genişleyebilir hücrelere ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu genişlemenin ilk aşamasında, üniversite için 20 kv ea hava yalıtımlı hücrelerle beslenen bağlantı merkezi tedarik edilmiştir. Bu ea şalt cihazlarının modüler tasarımı, birkaç fayda sunmaktadır: Arabalı tip devre kesici, elektrik tedariğinde daha yüksek bir süreklilik sağlamaktadır. Bu özellik ayrıca bakım, lokasyon ve arıza giderme işlerini de kolaylaştırmaktadır. İç-ark dayanım tasarımı, insanlar için optimum koruma sağlarken, bölgenin doğası gereği çok fazla geçiş olması temel bir gerekliliktir.

7 Arjantin: Cervantes National Theatre ın perdeleri açılıyor Buenos Aires in merkezinde yer alan Cervantes National Theatre, şehrin yoğun teatral aktivitesinin bir sembolüdür. İspanyol aktris, María Guerrero ve onun gibi İspanya dan gelmiş olan kocası, Fernando Díaz de Mendoza, tarafından kurulmuş olan tiyatronun yapımı 1921 de tamamlandı ve Arjantin hükümetine bağışlandı te tiyatronun Ulusal Tarihi Yapı olduğu ilan edildi. Ormazabal tiyatronun yeni trafo merkezine monte edilecek orta voltaj.anahtarlama donanımını tedarik etmek üzere seçildi. ORTA GERİLİM KULLANICILARI Tedarik, 2 orta/düşük voltaj trafosunu koruyacak ve besleyecek ekor.rpg.ci elektronik koruma ünitelerine sahip olacak ful gaz izolasyonlu iki özdeş cgmcosmos modüler ünitesini içerecek. Bu özdeş ünitelerin her biri kablo kaldırma fonksiyonuna, vakum devre kesici ve ve ölçüm fonksiyonuyla birlikte iki koruma fonksiyonuna sahip olacak ve üniteler uzunlamasına birleştirme fonksiyonuyla birleştirilecekler. cgmcosmos sistemi 24 kv a kadar ikincil dağıtım ağlarında her tür elektrik diyagramını yapılandırabilen ful gaz izolasyonlu modüler fonksiyon serisine sahiptir. Bu bakım gerektirmeyen ürün çevresel değişikliklerden veya saldırgan ortamlardan vs. etkilenmeyecek şekilde özel tasarlanmış ve geliştirilmiştir. ekor.rpg.ci iletilebilir dijital koruma ünitesi vakum devre kesici fonksiyonlarımızla entegre olacak şekilde geliştirilmiştir ve bu da aşırı yüklere ve kısa devrelere karşı koruma, voltaj varlığını veya yokluğunu tespit etmeye imkan sunan entegre kontrol fonksiyonları, uzaktan kontrol ve sensörleri kullanarak akım ve voltaj ölçümü vs. sağlar.

8 ÇİN: Ormazabal NRG nin 20. Yıldönümü Ormazabal NRG (Pekin) Switchgear Limited (Ormazabal NRG), Pekin deki çalışanlarımızın katılımıyla 20.yıl dönümünü kutladı. Daha önce ismi Pekin NRG Switchgear Limtited olan Ormazabal NRG, Ormazabal ve Pekin Power Supply Company tarafından kurulan bir ortak girişimdi ve 2008 yılında tamamen Ormazabal a ait bir yabancı şirket (WOFE) oldu. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca, Ormazabal NRG çoğunlukla Pekin bölgesine odaklandı ve pek çok yerel büyük projeye tedarik sağlamıştır. Örneğin Ormazabal NRG, Pekin pazarına Kompakt Trafo Merkezi Çözümlerini getiren ilk gruptur. İlk projesi, 1999 yılında ülkenin 50. kuruluş yıl dönümü kutlanırken, ChangAn Caddesinin elektrik şebekesini havai hatlarından kablo hatlarına yenilemek olmuştur. Ormazabal NRG aynı zamanda 2008 Pekin Olimpiyatlarının ana tedarikçilerinden biridir. Çin in elektrik dağıtım şebekesinde 20 yılı aşan tecrübesiyle Ormazabal, her zaman müşterileriyle birlikte pazarın ihtiyaçlarına ve zorlu elektrik projelerinin üstesinden gelmeye odaklanmıştır. Ormazabal ın küresel anlamda gelişmiş teknolojisini Çin pazarına getirmesiyle, Ormazabal NRG müşteriler için güvenilir ve esnek bir ortağa dönüşmüştür. GENEL Latam: ORTAKLARIN VE MÜŞTERİLERİN EĞİTİLMESİ Kolombiya ve Ekvator da cgmcosmos ve cgm.3 sekonder dağıtım sistemlerimiz odaklı bir çok eğitim tarafımızca düzenlenmiştir. Ormazabal satış sonrası servis teknisyeni Andoni Rivero nun vermiş olduğu eğitimlerin amacı, başta kesici fonksiyonları olmak üzere ürünlerimize yönelik bilgi düzeyini artırmaktır. Kolombiya da, distribütörümüz Industrias Ectricol S.A.S. ile yaptığımız işbirliği sayesinde, tümü Şili, Kolombiya, Ekvador, Peru, Uruguay ve Venezuela daki ortaklarımızın mühendisleri ve teknisyenlerinden oluşan toplam 20 kişilik bir katılım sağlanmıştır. Ekvator un Quito şehrindeki eğitim, Empresa Eléctrica Quito S.A. (EEQ) firmasının ürünlerimizi yerinde devreye alabilen 80 çalışan için verilmiştir. Bu eğitimin asıl amacı, sahada karşılaşılabilecek her türlü özel durumu öngörmekti. Eğitim, ele alınan farklı konularla ilgili basılı ve dijital belgelerle desteklenmiştir. Eğitimler tamamlandığında, katılımcılara birer sertifika verilmiştir.

9 Almanya: Leipzig de yeni ofis Mayıs ta Almanya nın Leipzig şehrinin yakınlarında yeni bir ofis açarak Almanya daki varlığımızı pekiştirdik. Bu önemli adım Alman elektrikli donanım sektöründeki konumumuzu kuvvetlendirdi, son yıllarda olduğu gibi bu büyümenin daha da devam etmesini bekliyoruz. Güç dağıtımındaki geniş deneyim, ürün ve hizmetlerimiz sayesinde Alman piyasasında orta voltaj çözümlerindeki üç ana tedarikçiden biriyiz. Bu tahminler Ormazabal Krefeld şehrinde, 250 çalışanıyla Almanya gibi zorlu bir pazarın gerekliliklerini yerine getirmek için ihtiyaç duyulan hizmetleri sunan bir fabrikayla onuncu yılını kutladığı yıl yapıldı. Almanya daki güçlenmemizi devam ettirmek amacıyla, birincil dağıtım için gaz yalıtımlı kabinler ve ikincil dağıtım için akıllı ağ uygulamaları gibi ürünleri kişiselleştirmek için Krefeld tesisinin kurulumlarını Alman kalite gereklilikleri doğrultusunda modernleştiriyoruz. Bu aynı zamanda Alman pazarındaki ürün aralığında da bir artışa izin verecek. Yerel dağıtıcılardan biriyle yapılan anlaşma sayesinde, Ormazabal dağıtım dönüştürücülerinin satışlarını arttırmayı bekliyor. GENEL Ormazabal ın uluslararası varlığı Bu sayede, son yıllarda önem kazanan uluslararası genişlememizi güvenceye alıyoruz. Aslında, dünyanın her yerinde güçlü bir varlığa sahibiz. Bağlı şirketler ve distribütörlerimiz aracılığıyla Almanya, Arjantin, Brezilya, Çin, İspanya, Fransa, Meksika, Polonya, Portekiz ve Türkiye gibi 50 den fazla ülkede bulunmaktayız. İspanya: PREVER 2013 Ödülleri Igorre endüstriyel tesisimiz (Bizkaia - İspanya) PREVER 2013 te sergilediği yönetim, iyi uygulama ve mesleki risk önleme alanındaki pozitif göstergelerden dolayı mansiyon ödülü aldı, ödüller Endüstriyel İlişkiler ve İş Bilimleri Genel Konseyi tarafından verildi (CGRICT). Ormazabal ı Igorre tesisi Mesleki risk önleme müdürü Javier Lope, mesleki risk önleme yetkilisi Iker Cano ve Ormazabal ve Cia S.L.U yönetim müdürü Maria Torres in temsil ettiği, Latin Amerika da da tanınan İspanyol ödülleri, Murcia da sahiplerini buldu. Çalışanlarımızın en önemli kaynağımız olduklarına inandığımız için, Ormazabal olarak çalışanlarımıza ve çalışanların emniyetlerine önem veriyoruz.

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik

Tasarımdan seri üretime kadar maksimum esneklik ENGEL in plastik endüstrisine yönelik dergisi Şubat 2015 The ENGEL HL-Ödülleri 2015 Şimdi başvurun! Üç kategoride Sayfa 9 ENGEL NPE 2015 te Beş Yıldızlı Endüstri Yeterliliği Sayfa 10 Hızlı, esnek ve kompakt

Detaylı

GRUP SUNUMU. Güç ve Enerji Performansı çözümleri

GRUP SUNUMU. Güç ve Enerji Performansı çözümleri GRUP SUNUMU Güç ve Enerji Performansı çözümleri 2014 2015 Uzman çözümleriyle eksiksiz bir teklif GS Anahtarlama Aşırı gerilime karşı koruma Güç ve elektrik enerjisi denetimi Şebeke kalite analizi Reaktif

Detaylı

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV Ya daha iyisi olun ya da iyi olmayı bırakın Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

DEERE REKOR BİR YIL GEÇİRDİ Cesur Büyüme Planı İlerliyor

DEERE REKOR BİR YIL GEÇİRDİ Cesur Büyüme Planı İlerliyor YÖNETİM KURULU BAŞKANINDAN MESAJ DEERE REKOR BİR YIL GEÇİRDİ Cesur Büyüme Planı İlerliyor John Deere, 2012 yi de güçlü bir şekilde geçirdi. Elde ettiğimiz sonuçlar, küresel büyüme ve disiplinli maliyet/

Detaylı

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Sanayi Genel Müdürlüğü TÜRKİYE ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SEKTÖRÜ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI 2012-2016 2012 1 İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... 2 GRAFİKLER LİSTESİ...

Detaylı

TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ KONGRESİ

TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ KONGRESİ 7-8 KASIM 2012 TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ SONUÇ BİLDİRGESİ 7-8 KASIM 2012 İsmet Danyeli Leyla Emektar Emel Sezer SONUÇ BİLDİRGESİ ÖNSÖZ Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) olarak

Detaylı

HUCRE SAYI: 1. Beşiktaş Vodafone Arena Ulusoy Elektrik i Tercih Etti! KATENER SİSTEMLER ULUSOY ELEKTRİK GÜVENCESİYLE ÜRETİLİYOR

HUCRE SAYI: 1. Beşiktaş Vodafone Arena Ulusoy Elektrik i Tercih Etti! KATENER SİSTEMLER ULUSOY ELEKTRİK GÜVENCESİYLE ÜRETİLİYOR HUCRE ULUSOY ELEKTRİK YAYIN ORGANIDIR SAYI: 1 Beşiktaş Vodafone Arena Ulusoy Elektrik i Tercih Etti! KATENER SİSTEMLER ULUSOY ELEKTRİK GÜVENCESİYLE ÜRETİLİYOR ULUSOY ELEKTRİK A.Ş. HALKA ARZ EDİLDİ! İÇİNDEKİLER

Detaylı

Hempel in. Bir Yolculuk

Hempel in. Bir Yolculuk Hempel in Bir Yolculuk 1 Genel merkez Ana ofis Stok noktası + ana ofis Stok noktası + üretim + ana ofis Ana ofis + üretim üretim Hempel, hazır gemi boyası üretme fikrini vizyonu, heyecanı ve girişimci

Detaylı

CDP Türkiye - En İyi Uygulamalar Kitapçığı

CDP Türkiye - En İyi Uygulamalar Kitapçığı CDP - En İyi Uygulamalar Kitapçığı CDP ye yanıt veren Tu rkiye s irketleri ic in en iyi uygulamalar rehberi CDP Sponsoru CDP Rapor Sponsoru Proje Ortağı b İçindekiler Çalışmanın amacı 02 Global 500 malzeme

Detaylı

Bulutunuz ne kadar temiz?

Bulutunuz ne kadar temiz? Bulutunuz ne kadar temiz? Nisan 2012 greenpeace.org.tr Bulutunuz ne kadar kirli? 2012 Yazan: Gary Cook, Greenpeace Uluslararası İçindekiler: I. Özet II. Şirket puan kartı III. Bulut gücü IV. Mobil güç

Detaylı

Artık hepsine birden sahip olabilirsiniz - daha fazla yenilik, güç ve verimlilik.

Artık hepsine birden sahip olabilirsiniz - daha fazla yenilik, güç ve verimlilik. Artık hepsine birden sahip olabilirsiniz - daha fazla yenilik, güç ve verimlilik. 10 MW sınıfında yeni şaşırtıcı Jenbacher gaz motoru ile uzun ömürlü enerji. Daha Az Yakıt Tüketimi ve CO 2 Emisyonu ile

Detaylı

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik

girişimcilik risk kredi iş melekleri işgem teşvik işkur tübitak araştırma-geliştirme sermaye yenilikçilik teşvik kredi girişim sermayesi girişimcilik yeni girişimci sermaye yenilikçilik girişimcilik ve Yenilik Programı işgem risk iş melekleri işkur tübitak araştırma-geliştirme rekabet edebilirlik ORTA KARADENİZ

Detaylı

2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ BAŞKANLIĞI Aralık 2014 T.C. KALKINMA BAKANLIĞI 2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI Aralık 2014 Ankara İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1

Detaylı

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri

Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri Avrupa Birliği nden Çevre Alanında İyi Uygulama Örnekleri REC Türkiye Hakkında REC Türkiye, siyasî görüşlerden ve çıkar gruplarından bağımsız,

Detaylı

2014-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (Taslak)

2014-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (Taslak) 2014-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (Taslak) Mayıs 2014 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 ŞEKİLLER LİSTESİ...2 TABLOLAR LİSTESİ...2 KUTULAR LİSTESİ...3 KISALTMALAR...4 I. GİRİŞ...9 II. BİLGİ TOPLUMU

Detaylı

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU

STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU Akıllı Ulaşım Sistemleri OTOMOTİV TEKNOLOJİ PLATFORMU STRATEJİK ARAŞTIRMA EYLEM PLANI RAPORU VERSİYON 3.0 (08.2014) i Akıllı Ulaşım Sistemleri İÇİNDEKİLER I. YÖNETİCİ ÖZETİ... 1 II. OTOMOTİV TEKNOLOJİ

Detaylı

www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış

www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış www.pwc.com/tr 2041 de Türkiye Geleceğe bakış Mayıs 2012 Yönetici özeti Türkiye nin ekonomik görünümü 2041 yılında oldukça farklı bir konuma gelecek. Uzun vadeli ekonomik büyümeyi sağlamak için sayısı

Detaylı

dünyası 04/2012 Ak-Eli İnşaat: Komatsu varsa sorun yok Demir Madencilik in makine parkı Komatsu ile daha güçlü

dünyası 04/2012 Ak-Eli İnşaat: Komatsu varsa sorun yok Demir Madencilik in makine parkı Komatsu ile daha güçlü İş Makinaları 04/2012 dünyası Sayı:21 Ak-Eli İnşaat: Komatsu varsa sorun yok Gülmez Nakliyat üstün performanstan memnun Demir Madencilik in makine parkı Komatsu ile daha güçlü Özkar İnşaat zorlu işleri

Detaylı

ASELSAN da Halk Günü ULUSAL SAVUNMA SANAYİİNİN GÜVENCESİ YIL:25 SAYI:86 3/2012 ISSN 1300-2473

ASELSAN da Halk Günü ULUSAL SAVUNMA SANAYİİNİN GÜVENCESİ YIL:25 SAYI:86 3/2012 ISSN 1300-2473 Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı nın bir kuruluşudur. YIL:25 SAYI:86 3/2012 ULUSAL SAVUNMA SANAYİİNİN GÜVENCESİ ISSN 1300-2473 ASELSAN da Halk Günü ASELSAN Dergisi 1 Değerli Okuyucular ASELSAN

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

Dünya Bankası Grubu Türkiye İşbirliği: Ülke Programının Görünümü. Nisan 2015

Dünya Bankası Grubu Türkiye İşbirliği: Ülke Programının Görünümü. Nisan 2015 Dünya Bankası Grubu Türkiye İşbirliği: Ülke Programının Görünümü Nisan 2015 1 SON EKONOMİK VE SEKTÖREL GELİŞMELER Büyüme ve Ekonomik Yönetim Türkiye diğer yükselen ülkeler için çıkarılabilecek dersler

Detaylı

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 İçindekiler Rapor Hakkında Murahhas Aza Mesajı CCİ 2020 Vizyonu ve Stratejik Yönetim Çerçevesi 2011 Yılında Gerçekleşenler Sürdürülebilirlik

Detaylı

vadede nasıl düşürülür? Endüstriyel bilgi metni Kasım 2013

vadede nasıl düşürülür? Endüstriyel bilgi metni Kasım 2013 Rulolu palet kayar raf sistemleri ile depolama ve operasyon maliyetleri uzun vadede nasıl düşürülür? Endüstriyel bilgi metni Kasım 2013 Rulolu palet kayar raf sistemleri sayesinde, firmaların rekabet gücü

Detaylı

Hindistan da endüstriyel işlemeyi canlandırıyor > 3

Hindistan da endüstriyel işlemeyi canlandırıyor > 3 KASIM 2014 Yenilikçi yeşil alan projesi Hindistan da endüstriyel işlemeyi canlandırıyor > 3 Soğutma öncesinde birinci sınıf kalite değerlendirme > 4 Dünyanın her yerinden müşteri öyküleri Sekiz ayda plandan

Detaylı

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri İçindekiler Önsöz...5 İş Mükemmeliyeti ve Enerji Verimliliği...7 Ortak Altyapının Geliştirilmesi, Sektöre Özgü Teknik Eğitimler ve Yeni Pazarlara Giriş...9 Bütüncül

Detaylı

SEKTÖR LİDERİ OLUN! İÇERİK İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER HEDEF: DEĞER YARATMAK BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN HIZLI İLERLEYENLER 2011 SAYI 15

SEKTÖR LİDERİ OLUN! İÇERİK İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER HEDEF: DEĞER YARATMAK BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN HIZLI İLERLEYENLER 2011 SAYI 15 2011 SAYI 15 İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER İÇERİK HEDEF: DEĞER YARATMAK İşinizin dayanağı olan yazılımlar yetersiz kalmaya başladığında ne yapabilirsiniz? BAŞARIYA DAHA HIZLI ULAŞIN Kurumsal sınıftaki kaynaklar

Detaylı

Trinergy Cube, 150 kw - 3 MW. Güç Devriminin de Ötesinde

Trinergy Cube, 150 kw - 3 MW. Güç Devriminin de Ötesinde Trinergy Cube, 150 kw - 3 MW Güç Devriminin de Ötesinde Emerson şirketinin bir bölümü olan Emerson Network Power müşterilerin yararına yenilikçi çözümler sunmak için teknoloji ile tasarımı birleştiren

Detaylı

Global Müşteri Tabanını Genişletme Hedefine Doğru Deere Rekor Sonuçlar Alıyor

Global Müşteri Tabanını Genişletme Hedefine Doğru Deere Rekor Sonuçlar Alıyor BAŞKANDAN MESAJ Global Müşteri Tabanını Genişletme Hedefine Doğru Deere Rekor Sonuçlar Alıyor 2013 yılı John Deere in bugüne kadarki en iyi yılı oldu. Son üç yılda art arda olmak üzere, 10 yıldır sekizinci

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı