MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU"

Transkript

1 MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ

2 GENEL DURUM Myanmar Hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamalara göre; 2012 Haziran ayı başlarında Rakhine eyaletinin (eski adıyla Arakan eyaleti) Maungdaw yerleşim merkezinde yaşayan Arakanlı Budistler ile Müslümanlar arasında, çeşitli nedenlerden meydana gelen çatışma ve şiddet olayları neticesinde 31 i Budist, 57 si Müslüman olmak üzere toplam 88 kişi hayatını kaybetti. 50 si Budist, 70 i Müslüman olmak üzere toplam 120 kişi ise yaralandı. Hayatını kaybedenlerin sayısı Sittwe de 35, Maungdaw da 20, Rathedaung da 14, diğer bölgelerde ise 19 olarak kayıtlara geçti. Olayların baş gösterdiği Rakhine eyaletinin 7 ayrı yerleşim merkezinde si Budistlere, si Müslümanlara ait olan toplam ev oturulamaz hale geldi. Olayların kontrol altına alınması amacıyla Sittwe de olağanüstü hal durumu ilan edildi nüfuslu (nüfusun si şehirde, i kırsal bölgede yaşamakta olup, toplam nüfusun %48,7 sini Budistler, %47 sini Müslümanlar, %4,3 ünü diğer etnik guruplar oluşturmaktadır) eyalet başkenti Sittwe, yaşanan olayların merkezi durumunda olmakla birlikte, gerek hasar durumu, gerekse kurulan IDP (yerlerinden edilmiş insanlar) kamplarındaki yaşayan nüfus açısından insani yardımların en çok ihtiyaç duyulduğu yerleşim merkezinin başında gelmektedir. Sittwe nin yanında, yine aynı eyalet sınırları içerisinde Maungdaw ve Kyaukdaw ilçelerinde de gerek Budistler, gerekse Müslümanlar için kamplar kurulmuş olup, UNHCR ve WFP tarafından kampta yaşayan insanların temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca, İslam İşbirliği Teşkilatı nın Myanmar da kalıcı ofis açma planına karşı Sittwe, Mandalay ve Yangon da rahiplerin, genç ve kadın eylemcilerinin başlattığı eylemler sonrasında Kyaukpyu, Kyauktaw, Minbya, Mrauk-U, Myebon, Pauktaw, Ramree ve Rathedaung yerleşim merkezlerinde, 21 Ekim 26 Ekim tarihleri arasında, Müslüman ve Budist toplum arasında iç çatışmalar meydana geldi. Müslümanlara yönelik olarak Rakhineli Budistler tarafından başlatılan saldırılarda toplam 90 Müslüman hayatını kaybetti ve Müslümanların yaşadığı ev ateşe verildi. Rakhineli Budistlerin kendi evlerini de ateşe verip Müslüman aileleri suçlama girişiminde bulunmaları yerel gazetelerin manşetlerine taşındı. Yaşanan olaylar sonrasında yaklaşık Müslüman yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda bırakıldı. Mayıs 2012 nin sonlarına doğru başlayan ve halen etkisi devam eden olaylar neticesinde, bugün itibariyle Arakan eyaleti genelinde 28 Müslüman, 17 Budist olmak üzere toplam 35 IDP kampı kurulmuş olup; i Müslüman, ü Budist olmak üzere toplam kişi halen kamplarda yaşam mücadelesi vermektedir.

3 S.No İlçe İsmi Kamp İsmi Erkek Kadın Toplam Nüfus 1 Min Bya King Saik Min Bya Nagara Min Bya Sa Ba Htar Min Bya Sar Ba Lay Min Bya Ta Dar Min Bya Sin Oae Tan Mrauk Oo Pa Rein Mrauk Oo Ya Thei Myae Bon Taung Paw Kyauk Taw Let Saung Kaung Kyauk Taw Taung Bwe Pauk Taw Anauk Ye Pauk Taw Kyae Ni Pyin Pauk Taw Nget Chaun Pauk Taw Sin Tat Maw Kyauk Pyu Kyauk Ta Lone Sittwe Thae Chaung Sittwe Darpine Sittwe That Kay Phin Sittwe Baw Du Ba Sittwe Khaung Tote Tar Sittwe Say Tha Mar Gyi Sittwe Own Taw Gyi Sittwe Bau May Sittwe Bar Sar Ywar Sittwe Pa Lin Pyin Sittwe U Yin Thar Toplam Rakhine Eyaletindeki Müslüman Kamplarındaki Toplam Kişi Sayısı

4 S.No İlçe İsmi Kamp İsmi Erkek Kadın Toplam Nüfus 1 Myae Bon Kan Thar Htwat Pauktaw Ba Wunn Chaung Kyauk Phyu Kyauk Ta Lone Sittwe Set Yone Su Sittwe Shwe Zay Ti Sittwe Danyawadi Sittwe Done Tike Kwin Sittwe Weikzar Theidi Sittwe La Yaung Win Sittwe Grit Chay Sittwe Myo Ma Sittwe Damma Setkyar Sittwe Theidikayong Sittwe Dakkauk Sittwe Su Thaung Pyay Sittwe Min Gan Sittwe Moe Zala Toplam Rakhine Eyaletindeki Budist Kamplarındaki Toplam Kişi Sayısı Not: Tabloda yer alan bilgi ve figürler Aralık 2012 tarihi itibariyle Rakhine Hükümeti tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde hazırlanmıştır. POLİTİK SÜREÇ Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun başkanlığındaki heyet Myanmar a bir ziyaret gerçekleştirdi. 9 Ağustos 2012 tarihinde Sittwe ye gerçekleşen ziyarete Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon İşleri (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, T.C. Naypidav Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş ile diğer sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri ve basın mensupları da katıldı.

5 Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun Myanmar Birliği Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Thein Sein ve Dışişleri Bakanı U Wunna Maung ile yapmış olduğu görüşmede, TİKA ve Türk Kızılayı nın, olaylardan etkilenmiş her iki gruba gerekli insani yardımı ulaştırmaları yönündeki talebi hükümetçe uygun bulundu. Bu sayede TİKA ve Türk Kızılayı nın Myanmar a girişinin ve faaliyet gösterebilmesinin yolu açıldı. Yine aynı tarihte Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı nın, başkent Naypidav da Myanmar Kızılhaçı Genel Başkanı Prof. Dr. Tha Hla Shwe ile yapmış olduğu görüşmede, Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı arasında imzalanacak İşbirliği Anlaşması nın genel çerçevesi çizildi. TÜRK KIZILAYI MYANMAR İNSANİ YARDIM OPERASYONU Operasyon kapsamında 720 adet mutfak seti ve 576 adet aile gıda kolisinden oluşan 18 tonluk yardım malzemesi Türk Kızılayı tarafından, 7 Ağustos 2012 de, havayolu ile Yangon a sevk edildi.

6 18 tonluk yardım malzemesi, 9 Ağustos 2012 tarihinde, 3 kargo uçağı ile Yangon dan Sittwe ye gönderildi, kamplarda yaşayan Müslüman ve Budistlere ulaştırıldı. Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Sayın Emine Erdoğan, Müslüman ve Budist kamplarında gerçekleştirilen dağıtım faaliyetlerine katıldılar, ihtiyaç sahibi insanlara yardım paketlerini teslim ettiler.

7 MYANMAR KIZILHAÇI İLE İŞBİRLİĞİ MUTABAKATI İMZALANMASI 20 Ağustos 2012 tarihinde Türk Kızılayı ve Myanmar Kızılhaçı arasındaki 5 yıllık İşbirliği Mutabakatı imzalandı. İmza törenine T.C. Naypidav Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş, IFRC, ICRC ve Katılımcı Ulusal Dernek temsilcileri de katıldı. MYANMAR KIZILHAÇI NA USD NAKDİ BAĞIŞ İşbirliği anlaşmasının imzalanmasının ardından Türk Kızılayı tarafından Myanmar Kızılhaçı na, ülke genelinde hali hazırda yürütülen programlara destek olmak amacıyla USD nakdi bağışta bulunuldu. 250 TON PİRİNÇ ALIMI-SEVKİYATI-DAĞITIMI Myanmar Kızılhaçı nın talebi üzerine; Türk Kızılayı ile Myanmar Kızılhaçı tarafından oluşturulan ortak komisyon marifetiyle, Sittwe de dağıtılmak üzere 250 ton pirinç tedarik edildi. Yangon dan temin edilen 250 ton pirinç (her biri 25kg olmak üzere çuval) Sittwe ye gemi ile 8 Eylül 2012 tarihinde sevk edildi. Arakan eyaleti yerel otoritesi ve Myanmar Kızılhaçı ile birlikte hazırlanan dağıtım programı kapsamında, adet pirinç çuvalı Müslüman ve Arakanlı Budist kamplarına ve köylerine sevk edildi.

8 Müslümanların yaşadığı Bau May 15, 16 ve 17 ile Ma Gyi Myaing 8 ve 9 isimli IDP köylerinde toplam aileye ( kişi), tarihinde, yardım dağıtımı gerçekleştirildi. Söz konusu dağıtım faaliyeti kapsamında ihtiyaç sahibi, paydaş kurum ve kuruluşlara hitaben yapılan açıklamada; ihtiyaç devam ettiği sürece, Sittwe de yaşayan tüm ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yardımların devam edeceği, bu noktada Türk Kızılayı nın, Myanmar Kızılhaçı ve yerel otorite ile yakın işbirliği içerisinde hareket edeceği ifade edildi. Sittwe deki kamplarda yaşayan insanlara doğrudan yardım ulaştıran ilk uluslararası kurum sıfatını taşıyan Türk Kızılayı nın faaliyetleri bölge halkı, yerel hükümet ve Myanmar Kızılhaçı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı tarihinde ise Danyawaddy ve Min Gan Budist kamplarında yardım dağıtım faaliyetleri gerçekleştirildi. Yerel hükümet temcilileri, Myanmar Kızılhaçı yetkili ve gönüllüleriyle birlikte gerçekleştirilen faaliyet çerçevesinde; Danyawaddy kampında 70 aileye (305 kişi), Min Gan kampında 80 aileye (307 kişi) yardım dağıtıldı.

9 tarihinde; 6 Müslüman ve 1 Budist kampında yardım dağıtım faaliyetleri gerçekleştirildi. Yerel hükümet temsilcileri, Myanmar Kızılhaçı yetkili ve gönüllüleriyle birlikte gerçekleştirilen faaliyet çerçevesinde; Bau May (Let Ta Mar) Müslüman köyünde 840 aileye (5.200 kişi), Tae Chaung (Kalar) Müslüman köyünde 381 aileye (2.500 kişiye), Dar Paing Müslüman köyünde 960 aileye (7.677 kişi), Gaung Doke Müslüman köyünde 211 aileye (1.359 kişi), Baldupha Müslüman kampında 230 aileye (1.450 kişi), Say Tamar Müslüman köyünde aileye (5.349 kişi), Tae Chaung (Rakhine) Budist köyünde 102 aileye (520 kişi) olmak üzere toplam aileye ( kişiye) yardım dağıtıldı tarihinde ise; 3 Müslüman ve 1 Budist kampında yardım dağıtım faaliyetleri gerçekleştirildi. Yerel hükümet temcilileri, Myanmar Kızılhaçı yetkili ve gönüllüleriyle birlikte gerçekleştirilen faaliyet çerçevesinde; Ah Nauk San Pya Müslüman köyünde 605 aileye (3.536 kişi), Bau May (Bar Sayar) Müslüman köyünde 150 aileye (1.120 kişiye) Thet Kay Pyin Müslüman köyünde aileye ( kişi) ve Set Yane Su Budist Kampında 150 aileye (750 kişi) olmak üzere toplam 905 aileye ( kişi) yardım dağıtıldı. Dağıtımı yapılan adet pirinç çuvalından sonra bakiye kalan adet pirinç çuvalı, hali hazırda kurulum aşamaları devam etmekte olan Budist kamplara ve diğer ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere yerel hükümete teslim edildi. No KAMP/KÖY HANE SAYISI NÜFUS AÇIKLAMALAR 1 Baldupha Müslüman

10 2 Gaung Doke Kampları/Köyleri 3 Say Tamar 1, Thet Kay Pyin 1, Bau May 15 Ward Bau May 16 Ward Bau May 17 Ward Ma Gyi Myaing Ma Gyi Myaing Bau May (Let Ta Mar) Tae Chaung (Kalar) Ah Nauk San Pya Bau May (Bar Sayar) Dar Paing ARA TOPLAM Danyawaddy Camp Min Gan Campı Set Yane Su Camp Tae Chaung (Rakhine) Local Authority ARA TOPLAM GENEL TOPLAM Arakanlı Budist Kampları Türk Kızılayı tarafından tedarik edilen 250 ton pirincin tamamı 8-13 Eylül 2012 tarihleri arasında ihtiyaç sahibi insanlara dağıtıldı. Sittwe de gerçekleştirilen faaliyet kapsamında toplan yerinden edilmiş insana yardım ulaştırıldı TON PİRİNÇ DAĞITIMI Türk Kızılayı nın finansmanı ve Myanmar Kızılhaçı nın satın alım prosedürleri çerçevesinde tedarik edilen 1000 ton pirinç, Rakhine Yerel Hükümeti tarafından belirlenen Dağıtım Planına göre Yerlerinden Edilmiş Kişilere ulaştırılmaktadır. Myanmar Kızılhaçı tarafından Delegasyon Başkanlığımız ile paylaşılan güncel veriler aşağıdaki şekildedir: No Kasaba Adet (çuval) Son Durum 1 Myae Bon 4113 Dağıtım süreci tamamlanmıştır 2 Pauk Taw Dağıtım süreci tamamlanmıştır 3 Kyauk Taw 5492 Dağıtım süreci devam etmektedir 4 Myauk Oo 3679 Dağıtım süreci tamamlanmıştır 5 Min Pyar 4270 Dağıtım süreci tamamlanmıştır 6 Sittwe 6583 Dağıtım süreci devam etmektedir

11 TOPLAM Türk Kızılayı Sittwe Ekibi Sittwe Kasabasındaki pirinç dağıtımına Myanmar Kızılhaçı ile birlikte katılmıştır. Diğer kasabalardaki dağıtım ise Myanmar Kızılhaçının güvenlikle ilgili kaygılarından ötürü Türk Kızılayı Sittwe Ekibi olmaksızın yerel hükümet yetkilileri, her bir kasabadaki Myanmar Kızılhaçı Denetim Komitesi Başkanı ve güvenlik güçleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. ÜST DÜZEY TÜRK KIZILAYI HEYETİ MYANMAR ZİYARETİ Ziyaret programına Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Genel Sekreter Muzaffer Komit, Genel Sekreter Yardımcısı Hamza Aydoğdu katıldı. 4 Şubat 2013 Pazartesi günü Yangon a ulaşan Türk Kızılayı Heyeti aynı günün Myanmar Kızılhaçı Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bölüm Müdürleriyle bir araya gelerek iki Ulusal Kuruluş arasındaki işbirliğinin değerlendirmesini yaptılar. Söz konusu toplantılarda öne çıkan konular, Türk Kızılayı personel sayısı, Türk Kızılayı nın Sittwe deki mevcudiyeti, yardımların erişilebilirliği, işbirliğinde karşılaşılan zorluklar ve gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler oldu. 5 Şubat 2013 Salı günü Myanmar ın başkenti Naypidav şehrine geçilerek Myanmar Sınır İşleri Bakanı Thein Htay ile Türkiye Cumhuriyeti Naypidav Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş

12 ve Türk Kızılayı Heyeti arasında bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Myanmar Kızılhaçı nın yoğun bürokratik prosedürleri nedeniyle yardımların ihtiyaç sahiplerine zamanında ulaştırılabilmesi adına Sınır İşleri Bakanlığı ile imzalanması planlanan Mutabakat Beyannamesi üzerine görüş alışverişi yapılmıştır. Myanmar Sınır İşleri Bakanı Thein Htay Türk Kızılayı ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyulacağını, özellikle Kachin, Kayin, Mun ve Rakhine eyaletlerinde toplumsal şiddet olduğunu ve birçok kişinin evlerini terketmek durumunda kaldığını, Myanmar Hükümetinin şiddeti bastırmak ve ihityaçlara cevap verebilmek adına gayret sarf ettiğini belirtmiş, Mutabakat Zaptı nın imzalanması için en başta Devlet Başkanı Thein Sein olmak üzere Myanmar daki ilgili tüm otoritelerin görüşünü almaları gerektiğini vurgulamıştır. Naypidav daki toplantı sonrası Yangon a dönen Türk Kızılayı Heyeti 6 Şubat 2013 Çarşamba günü Arakan Eyaleti başkenti Sittwe ye geçmiştir. Sittwe de ilk olarak Rakhine Eyaleti Başbakanı Hla Maung Tin ile bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantıda Türk Kızılayı nın uluslararası düzeydeki faaliyetleri, Kızılay ve Kızılhaç Hareketinin Temel İlkeleri çerçevesindeki işleyişi anlatılmış, Rakhine Eyaletindeki ihtiyaçlara cevap verme isteğinden söz edilmiştir. Rakhine Eyaleti Başbakanı Hla Maung Tin de Sittwe de görev alacak Türk Kızılayı personellerinin güvenliğini sağlama hususunda Hükümetlerinin azami gayreti sarf edeceğini anlatmış, Türk Kızılayı nın yardımlarını memnuniyetle karşılayacaklarını açıklamıştır. Rakhine Eyaleti Başbakanı ile gerçekleştirilen toplantının ardından Türk Kızılayı Heyeti Ohne Taw Gyi Müslüman ve Mingan Rakhine kamplarını ziyaret etmiştir. Türk Kızılayı tarafından sağlanan pirinçlerin dağıtımını gerçekleştiren Türk Kızılayı Heyeti hem Müslüman hem de Rakhine toplumu tarafından büyük sevgi gösterisi ile karşılanmıştır. 6 Şubat 2013 Çarşamba günü Sittwe de konaklayan Türk Kızılayı Heyeti, 7 Şubat 2013 Cuma günü Yangon a dönmeden önce 2 kamp ziyaretinde daha bulunarak Yerlerinde Edilmiş Kişilere Türk Kızılayı nın pirinçlerini sunmuştur. Yangon a dönen Türk Kızılayı Heyeti Myanmar Kızılhaçı Başkanı Tha Hla Shwe ile Türkiye Cumhuriyeti Naypidav Büyükelçiliğinde Debrifing Toplantısı gerçekleştirmiştir. Toplantı notları her iki Ulusal Kuruluş Genel Müdürlükleri arasında paylaşılmıştır.

13 RAKHINE EYALETİ İÇİN SITMA İLACI VE SİNEK TELİ TEDARİĞİ Rakhine Eyaletindeki ihtiyaçlar gözönüne alınarak Myanmar Kızılhaçı tarafından Türk Kızılayı na yapılan talep neticesinde yaklaşık Amerikan Doları tutarındaki sıtma ilacı ve sinek teli temin edilmesi için gerekli süreçler Myanmar Kızılhaçı tarafından başlatılmıştır. Myanmar Kızılhaçı adet sinek telini IFRC nin Kuala Lumpur daki deposundan tedarik etmeyi, sıtma ilaçlarını ise Myanmar daki yerel firmalar aracılığıyla sağlamayı planlamaktadır. Türk Kızılayı Myanmar Delegasyonu Başkanlığı ilaç ve cibinliklerin tahmini bedelini Myanmar Kızılhaçı na aktarmıştır. TÜRK KIZILAYI SİTTWE OFİSİ Myanmar Kızlhaçı na ödenecek belirli bir kira bedeli karşılığında Türk Kızılayı Sittwe Ekibinin kullanımına verilmesi planlanan Myanmar Kızılhaçı Sittwe Şube binasının giriş katı Türk Kızılayı Sittwe Ekibi tarafından yenilenerek kullanılabilir hale getirilmiştir.

14 PLANLANAN PROJELER 1.GEÇİM KAYNAKLARININ DESTEKLENMESİ PROJESİ 1.1.PROJE Tarım arazileri hasar gören ve/veya geçim kaynaklarını kaybeden ihtiyaç sahiplerinin tarım sektöründeki geçim kaynaklarının iyileştirilmesine destek olmak (tohum, gübre, kimyasal ilaç vb. desteği ile tarım araç ve gereçleri temini). 1.2.PROJE Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan, fakat yaşanan olaylar sonrasında sahip oldukları tekne ve balıkçılık ekipmanlarını kaybeden ihtiyaç sahiplerinin yeniden bu sektördeki ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmak (balıkçılık malzemeleri, kıyafeti ve tekne temini). 2. SAĞLIK HİZMETLERİ VE TOPLUMSAL SAĞLIK EĞİTİMİ PROJESİ 2.1.PROJE Sittwe şehir merkezinde 1, Müslüman ve Budist kamplarında 1 er (kamplar tarafından ortak kullanılacak lokasyonlarda) olmak üzere toplam 3 sahra hastanesinin kurulması, Sittwe şehir merkezinde kurulacak hastanenin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilecek sağlık personelleriyle, Türk Kızılayı tarafından, en az 3 yıl boyunca işletilmesi, Kamplardan şehir merkezine tedavi amaçlı sevk edilecek hastaların daha sağlıklı koşullar altında naklinin sağlanması, mobil sağlık ekipleri tarafından yapılacak sağlık taramaları kapsamında kullanılmak üzere 5 adet tam donanımlı ambulansın tedarik edilmesi, Myanmar Sağlık Bakanlığı personellerinin Türk tabip, hekim ve hemşireleri tarafından eğitilmesi, Bölgede kurulacak hastanelerde verilecek sağlık hizmetleri çerçevesinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan tıbbi malzeme ve ilaçların temini. 2.2.PROJE Hijyen ve aile planlaması hakkında, halkın bilinç düzeyinin arttırılması. 3. GIDA DAĞITIM PROGRAMI 3.1.PROJE BM Dünya Gıda Programı nın yürüttüğü Gıda Dağıtım Programı dikkate alınarak, 2013 yılı içerisinde 3 er aylık periyotlar halinde, 4 defa olmak üzere yaklaşık aileye gıda paketlerinin temin edilmesi,

15 Yüksek besin değerine sahip olan bebek maması ve diyabetik ürünlerden oluşacak ek besin malzemelerinin temin edilmesi, Ülke genelinde, olası afetlere müdahale kapsamında Myanmar Kızılhaçı tarafından talep edilecek miktar ve içerikte gıda malzemesinin temini. 4. TOPLUMSAL BÜTÜNLEŞME VE KÖYE DÖNÜŞ PROJELERİ 4.1.PROJE Toplumlararası iletişim ve etkileşimi desteklemek amacıyla, sosyo-kültürel unsurlar içeren psikososyal programların oluşturulması ve uygulanması. 4.2.PROJE Yaşanan olaylar sonrasında yerlerinden edilen insanların ait oldukları yerleşim merkezlerine geri dönmelerini sağlamak amacıyla, oturulamaz hale gelen evlerinin tadilatı ve/veya erken köye dönüş için, köylerde geçici barınak ünitelerinin kurulması ve/veya kalıcı konutların inşa edilmesi, Geçici ve/veya kalıcı iskan projelerinin tamamlanmasından sonra, ihtiyaç sahibi ailelerin hali hazırda yaşamakta oldukları geçici barınma merkezlerinden, ait oldukları yerlere taşınabilmeleri için lojistik destek sağlanması. TÜRK KIZILAYI NIN KAZANIMLARI Myanmar a girişine ve ülkenin her noktasında insani yardım faaliyeti yürütmesine izin verilen Türk Kızılayı na karşı, Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Hareketinin 7 temel prensipleri çerçevesinde hareket etmesi, yaşanan olaylardan etkilenen her iki topluma eşit mesafede yaklaşması, yardım dağıtım faaliyetlerinde ihtiyaç sahiplerine samimi ve

16 onları kucaklayan bir yaklaşımı sergilemesi sonucu Myanmar Hükümeti, Rakhine Yerel Otoritesi, Myanmar Kızılhaçı ve bölge halkı nezdinde güven oluştu. Türk Kızılayı, kendisine duyulan bu güven sayesinde, uluslararası yardım kurum ve kuruluşlarının çoğuna giriş izin verilmediği Sittwe de, Myanmar Kızılhaçı ile birlikte, doğrudan, her iki topluma yönelik yardım dağıtım faaliyetlerinde bulundu. Rakhine Yerel Hükümeti ve Myammar Kızılhaçı tarafından Türk Kızılayı na Sittwe de kalıcı ofis açma izni verildi. Myanmar yasaları gereği, hiçbir ülkenin sağlık personelinin Myanmar vatandaşını tedavi etmesine izin verilmemesine rağmen, ilk defa, Türk Kızılayı tarafından görevlendirilmeleri halinde, Türk sağlık ekibi tarafından işletilmek üzere Sittwe de hastane kurulmasına müsaade edildi. Myanmar Kızılhaçı tarihinde ilk defa, bir Kızılay yardım kuruluşu, Türk Kızılayı ile anlaşma imzalandı. Hiçbir uluslararası yabancı kurum ve kuruluş çalışanına 70 günün üzerinde vize verilmediği bir ortamda, Türk Kızılayı çalışanına 6 ay boyunca çoklu giriş ve çıkışlı vize verildi. Myanmar Kızılhaçı Başkanı Prof. Dr. Tha Hla Shwe, 20 Ağustos 2012 tarihinde Kızılhaç - Kızılay Derneklerinin Genel Başkanlarına ve Genel Sekreterlerine gönderdiği mektubunda; Türk Kızılayı nın uluslararası kabul görmüş ilke ve prensipler çerçevesinde yürüttüğü çalışma modelini memnuniyetle karşılarken, öte yandan kendileri ile koordine edilmeden, ayrılıkçı bir yaklaşımla, sadece bir grubu hitaben gönderilecek yardımların kabul edilmeyeceği ve bu tür yaklaşımlardan uzak durulmasının önemine vurgu yaptı. Katar Kızılayı, Türk Kızılayı nın bölgede tesis etmiş olduğu güven çatısı altında faaliyetlerini devam ettirme yönünde niyetlerini ifade ettiler. KURBAN BAYRAMI FAALİYETLERİ

17 Türk Kızılayı, Rakhine eyaletinin başkenti Sittwe deki kamplarda yaşamakta olan yerlerinden edilmiş Müslüman ve Budist ailelere Kurban Bayramı yardımı ulaştırdı. Türkiye den 2 adet kargo uçağı ile 21 tonluk gıda ve aile bayram paketinden oluşan insani yardım malzemesi gönderildi. Ayrıca yerelden kadın, erkek ve çocuk giyim malzemesi, ayakkabı, kırtasiye malzemesi, okul seti, gıda, bisküvi, aile bayram paketi, battaniye ve oyuncak tedarik edildi. Bu yardım malzemeleri ise Türk Kızılayı tarafından Yangon dan kiralanan 9 kargo uçağı ile Sittwe ye ulaştırıldı ve ihtiyaç sahibi aileye dağıtıldı. Myanmar da, Kurban Bayramının ilk günü olan 27 Ekim 2012 tarihinde, Kızılay eliyle bölgeye ulaştırılan toplam 36 tonluk insani yardım malzemelerinin Müslüman ve Budist kamplarında dağıtımı gerçekleştirildi. T.C. Naypidav Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş ile Myanmar Sınır İşleri Bakanı Korgeneral Thein Htay katılımıyla, bayramın ilk günü, Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Thet Kay Phin ve Baw Du Pha Müslüman kampları ile Sat Yel Su, Dam Teit Keen ve Danyawaddy adlı Budist kamplarında, ihtiyaç sahibi ailelere Kurban Bayramı yardım kolilerinin dağıtımı yapıldı. Bayramın ikinci günü (28 Ekim 2012) ise, Dampi ve Basara Müslüman kampları ile Min Gan Budist kampları ziyaret edildi, Türkiye den gönderilen yardım malzemeleri dağıtıldı.

18 30 Ekim 2012 tarihinin, Budist toplumun Dolunay Bayramı olması münasabetiyle, Rakhine Hükümetinin talebi ve T.C. Naypidav Büyükelçiliğinin uygun mütaalasıyla Türk Kızılayı tarafından Sittwe de bulunan tüm (5 kamp) Budist kamplarında (Moelayatha, Danyawaddy, Sat Yel Su, Dam Teit Keen ve Min Gan) ve 1 Müslüman (Basara) kampında oyuncak, okul seti, aile bayram paketi, giyecek, terlik gibi malzemelerden oluşan yardım paketi dağıtımı gerçekleştirildi. PERSONEL VE MALİ DURUM Myanmar Delegasyon Başkanlığımız 4 Türk Kızılayı personeli ve 3 yerel personel ile birlikte faaliyetlerini sürdürmektedir. Yürütülen operasyon kapsamında gelinen aşama itibariyle ,20-USD ( ,37-TL) tutarında harcama yapılmıştır. BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam standartları ölçüsünde, elverişsiz koşullarda, uluslararası standartlardan mahrum toplu barınma kamplarında ve civar bölgelerdeki yerleşim merkezlerinde, herhangi bir statü tanınmaksızın hükümet tarafından yasadışı göçmen olarak görülerek, yaşam mücadelesi vermeye devam etmektedirler. Toplum tarafından da kabul görmeyen, kucaklanamayan ve her fırsatta ülkelerini işgal eden yasadışı göçmen oldukları yüzlerine vurulan; öte yandan Myanmar Hükümeti tarafından da devletsiz ve vatansız sıfatı ile tanınan Arakanlı Müslümanların yıllardır sürdürdükleri yaşam mücadelesi en son 28 Mayıs 2012 tarihinde Myanmar ın Arakan eyaletinde yaşanan çatışmalar sonrasında bir kez daha uluslararası toplumun gündemine geldi. Bangladeş Başbakanı Shiekh Hasina nın, can güvenliği gerekçesi ile Bangladeş e kaçan Arakanlı Müslümanların ülkeye kabul edilmemesi yönündeki kararı

19 uluslararası toplumun tepkisini çekti. TÜRK KIZILAYI FAALİYETLERİ HEYET ZİYARETLERİ tarihinde Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı ve beraberindeki heyet Bangladeş e ziyarette bulundu. Bangladeş Dışişleri Bakanlığından alınan izinle Kutupalong yasal kampını ziyaret eden Türk Kızılayı heyeti, beraberlerinde getirdikleri 100 adet gıda kolisini ihtiyaç sahibi ailelere dağıttılar tarihinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli ve beraberindeki heyetin katıldığı faaliyet kapsamında Cox s Bazar Ukhiya bölgesinde 100 adet gıda kolisi dağıtıldı tarihinde, Türk Kızılayı na bağışta bulunan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı yetkilileri Azzam Yıldırım ve Kamil Kolabaş yardım dağıtım çalışmalarına katıldı. Faaliyet kapsamında, Cox s Bazar Şomitipara bölgesindeki adet gıda kolisi dağıtıldı.

20 tarihinde, AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz ve AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden in de katıldığı faaliyet kapsamında, Ukhiya bölgesinde adet gıda kolisi dağıtıldı. MÜDAHALE FAALİYETLERİ Delegasyon Başkanlığımız, Bangladeş Kızılay Derneği ile birlikte ihtiyaç sahibi aileleri belirlemektedir. Legal ve illegal kamplarda gerekli izinler alınarak dağıtımlar yapılmaktadır. Arakanlı Müslümanların yaşadığı köyler, yerleşim yerleri belirlendikten sonra yerel makamlardan söz konusu bölgelerde dağıtım yapılmak üzere, her dağıtımdan önce, yasal izin alınmaktadır. Ayrıca, Ramu bölgesinde Budist ailelere yönelik gerçekleşen saldırılardan dolayı, söz konusu ihtiyaç sahibi ailelere de insani yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştirildi. RAMU OLAYLARI VE DAĞITIM FAALİYETLERİ Sosyal paylaşım sitesinde yer alan, Bangladeş te yaşayan Budist bir vatandaşın Kuran-ı Kerim karşıtı yazısı neticesinde, tarihinde, gece saatlerinde Cox s Bazar a bağlı Ramu bölgesinde Müslümanlar ve Budist aileler arasında olaylar başladı. Bölgede 84 Budist ailenin yaşadığı ev (588 kişi) ile 10 Budist tapınağının zarar gördüğü belirtildi. 24 ailenin, evleri oturulamaz durumda olduğundan, Bangladeş Hükümeti tarafından tedarik edilen çadırlarda kaldığı, geriye kalan 60 ailenin ise evleri az hasarlı olduğundan kendi evlerinde ikamet ettiği bilgisi alındı. Delegasyon Başkanlığı tarafından söz konusu ailelere; 12 kg pirinç, 3 kg kırmızı mercimek, 2 kg şeker, 1 kg tuz ve 2 kg ayçiçeği yağından oluşan 48 adet gıda kolisi tarihi itibariyle dağıtıldı. 12 kg pirinç, 3 kg kırmızı mercimek, 2 kg şeker, 1 kg tuz ve 2 kg ayçiçeği yağından oluşan 60 adet gıda kolisi tarihi itibariyle dağıtıldı. 108 adet gıda kolisi, 216 adet battaniye, 432 yerel giysiden oluşan yardım kiti tarihinde ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Bangladeş Kızılayı tarafından, Türk Kızılayı nın bölgede yapmış olduğu faaliyetlere ilişkin bir rapor Bangladeş Başbakanı'na iletilmiş ve Bangladeş Başbakanı halka yapmış olduğu konuşmada, Türk Kızılayı na teşekkürlerini iletmiş, yardımların süreceğini umut ettiğini dile getirmiştir.

21 Bangladeş İnsani Yardim Operasyonu Kapsamında Dağıtılan Toplam Malzeme S.No Dağıtılan Malzeme Miktarı Birimi Toplam Ulaşılan Aile ve Kişi Sayısı 1 Kurban Eti (5 kg) Adet 2 Gıda Paketi Adet 3 Battaniye 216 Adet 4 Bay Bayan Kıyafet 432 Adet KURBAN KESİMİ VE DAĞITIMI FAALİYETLERİ GENEL DURUM Aile kişi Kurban Bayramı vesilesiyle, Bangladeş in Cox s Bazar bölgesinde, 4 farklı kampta yaşayan Rohingyalı Müslümanlar için 400 büyükbaş hayvan kesimi gerçekleştirildi. Kurban kesimi faaliyetine ilişkin yapılan araştırmalar neticesinde, yüklenici firma ile tarihinde imzalanan sözleşme gereği; 400 adet ortalama 150 kg karkas eti olan büyükbaş hayvan tedariği, barınması, kesimi, parçalanması, 5 er kiloluk paketlenmesi ve dağıtım bölgelerine sevk edilmesi karşılığında anlaşıldı. Toplam 400 kurbanlık hayvandan elde edilen adet 5 er kilogramlı et paketlerinin kamplarda yaşayan ihtiyaç sahiplerine dağıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca adet gıda paketi dağıtıldı.

22 Kurban kesim faaliyetinin gerçekleştirildiği et kombinası PLANLANAN FAALİYETLER AYLIK ADET GIDA KOLİSİ DAĞITILMASI Kayıtlı veya kayıtsız olarak kamplarda yaşayan ihtiyaç sahiplerine gıda kolilerin ulaştırılması için planlamalar ve malzeme tedarik çalışmaları devam ediyor. KAMPLARDA DAĞITIM YAPILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILMASI Myanmar dan Cox s Bazar a yeni ulaşan mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda Bangladeş Kızılayı ile çalışmalar yapılması planlanmaktadır. LEEDA ve TAL (KAYITSIZ MÜLTECİ KAMPLARI) KAMPLARINDA SU SANİTASYONU YAPILMASI Kayıtsız mültecilerin kaldığı Leeda ve Tal kamplarında yaşam standartlarını arttırmak, içme suyu sağlamak amacıyla su sanitasyon çalışması planlanmaktadır. PERSONEL - ARAÇ DURUMU MALİ DURUM Bangladeş Delegasyon Başkanlığında; 2 uzman personel, 1 adet kiralık araç bulunmaktadır. Yürütülen operasyon kapsamında gelinen aşama itibariyle ,00 USD tutarında harcama yapılmıştır.

23

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ GENEL DURUM Myanmar Hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamalara göre; 2012 Haziran ayı başlarında Rakhine eyaletinin (eski adıyla Arakan

Detaylı

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ GENEL DURUM Myanmar Hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamalara göre; 2012 Haziran ayı başlarında Rakhine eyaletinin (eski adıyla Arakan

Detaylı

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Haziran 2014 1. GENEL DURUM Myanmar Hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamalara göre; 2012 Haziran ayı başlarında Rakhine Eyaleti nin (eski

Detaylı

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Mayıs 2014 1. GENEL DURUM Myanmar Hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamalara göre; 2012 Haziran ayı başlarında Rakhine eyaletinin (eski

Detaylı

AĞUSTOS 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

AĞUSTOS 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME AĞUSTOS 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu

Detaylı

ŞUBAT 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

ŞUBAT 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU ŞUBAT 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

NİSAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

NİSAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU NİSAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU MYANMAR-BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Şubat 2014 1. GENEL DURUM Myanmar Hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamalara göre; 2012 Haziran ayı başlarında Rakhine eyaletinin (eski

Detaylı

KASIM 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

KASIM 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU KASIM 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

MART 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

MART 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU MART 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

TEMMUZ 2014 IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU ÖNETMELİĞ KİRA YA VERM E ALIM, S ATIM,

TEMMUZ 2014 IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU ÖNETMELİĞ KİRA YA VERM E ALIM, S ATIM, ALIM, S ATIM, KİRA YA VERM E TEMMUZ 2014 ÖNETMELİĞ İ Y IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün Musul u ele geçirmesinin ardından Musul da bulunan Türkmen

Detaylı

VAN ERCiŞ DEPREMi FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI

VAN ERCiŞ DEPREMi FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI VAN DEPREMi 23 Ekim de Van da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde şehir merkezinde ve çevre yerleşimlerde çok sayıda bina yerle bir oldu. Başbakanlık ve

Detaylı

İsrail. 08 Haziran 2010 TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ. Yaralıların Tahliye Operasyonu. Afet Yönetimi Müdürlüğü FAALİ YET RAPORU

İsrail. 08 Haziran 2010 TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ. Yaralıların Tahliye Operasyonu. Afet Yönetimi Müdürlüğü FAALİ YET RAPORU İsrail Yaralıların Tahliye Operasyonu FAALİ YET RAPORU TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ 08 Haziran 2010 Afet Yönetimi Müdürlüğü A. GENEL DURUM Ulusal ve uluslararası çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından

Detaylı

DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU

DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU - TEMMUZ, KASIM 2011 - Son 60 yılın en şiddetli kuraklığını yaşayan Doğu Afrika da 12 milyonu aşkın insan açlık ve susuzlukla karşı karşıya. Bugüne kadar

Detaylı

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ 1 1. GENEL DURUM Batı Afrika da yer alan Moritanya, Senegal ve Nijer de toplam 34 milyon insan yaşamaktadır. Bu insanların yaklaşık %37 si yoksulluk

Detaylı

FİLİPİNLER İNSANİ YARDIM OPERASYONU

FİLİPİNLER İNSANİ YARDIM OPERASYONU FİLİPİNLER İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Nisan 2014 GENEL DURUM Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yayımlanan durum raporunda özetle; meydana gelen afetten

Detaylı

VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I İHH-İNSANİ YARDIM VAKFI VAN ERCİŞ DEPREMİ

VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I İHH-İNSANİ YARDIM VAKFI VAN ERCİŞ DEPREMİ VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I 23-27 EKİM 2011 1 VAN-ERCİŞ DEPREMİ 23 Ekim de Van ın Erciş ilçesini vuran 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan binaların altından bir canlıya daha ulaşabilme

Detaylı

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ 1 1. GENEL DURUM Batı Afrika da yer alan Moritanya, Senegal ve Nijer de toplam 34 milyon insan yaşamaktadır. Bu insanların yaklaşık %37 si yoksulluk

Detaylı

ihh ArAKAn FAALİYET RAPORU AĞUSTOS 2012

ihh ArAKAn FAALİYET RAPORU AĞUSTOS 2012 ihh ArAKAn FAALİYET RAPORU AĞUSTOS 2012 İHH ArA k A n FAAlİyet raporu AĞUSTOS 2012 1 BÖLGE HAKKINDA GENEL BİLGİ Arakan da hâlihazırda yaşanan olaylar 28 Mayıs ta Ramri kasabasında Budist Rakhine bir kadının

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Mayıs 2017

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Mayıs 2017 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Mayıs 2017 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

Van için Hep Birlikteyiz Projesi Faaliyet Raporu

Van için Hep Birlikteyiz Projesi Faaliyet Raporu Van için Hep Birlikteyiz Projesi Faaliyet Raporu Sunuş Yeryüzü Doktorları olarak 23 Ekim 2011 de ilk depremin ardından ulaştığımız Van da medikal arama kurtarma çalışmaları, sahra hastanesi kurulması,

Detaylı

TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER

TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER Merve Nur Bulut, Kübra Sezgin www.improkul.impr.org.tr facebook.com/improkul @improkul improkul@gmail.com SURİYE KRİZİ VE TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER 2011

Detaylı

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD)

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD) BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD) 22-26 EKİM 2014 58. MİLLİ PEDİATRİ KONGRESİ İlk sığınma 29 Nisan 2011 tarihinde başlamıştır Nüfus Hareketleri - Mevzuat «Açık kapı politikası»

Detaylı

KÜTAHYA TİCARET VE SANAYİ ODASI LOBİ FAALİYETLERİ TAKİP LİSTESİ

KÜTAHYA TİCARET VE SANAYİ ODASI LOBİ FAALİYETLERİ TAKİP LİSTESİ S.NO TARİH KONU İLETİŞİME GEÇİLEN/GÖRÜŞ BİLDİRİLEN MAKAM SONUÇ GÖZDEN GEÇİRMEYE YÖNELİK DEĞERLENDİRME 1 10/01/2017 6802 Sayılı Gider Vergisi Kanunu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hukuk Müşavirliğimiz

Detaylı

KIZILHAÇ-KIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI

KIZILHAÇ-KIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI KIZILHAÇKIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI KIZILHAÇKIZILAY HAREKETİ is BiRLiKLERi PROGRAMI 5 Mart 0 tarihinde başlamış olan ve Nisan 0 de ülke çapına yayılan gösterilerin neticesinde Suriye hükümetiyle

Detaylı

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014

EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI / YÖNETİM KURULU FALİYET RAPORU SUNUMU. YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 YÖNETİM KURULU AYLIK FAALİYET RAPORU 27 Ekim 2014 Ekim ayı içerisinde Odamız tarafından; üyelerimizce talep edilen 37 adet Kapasite Raporu, 15 adet Ekspertiz raporu ve 6 adet de Fiili Tüketim Belgesi düzenlenmiştir.

Detaylı

HAZİRAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

HAZİRAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU HAZİRAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Aralık 2016

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Aralık 2016 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Aralık 2016 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER

GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER Aşağı Nohutlu Mahallesi, Sakarya Caddesi, Açıkgöz Apt Kat:2 Nu:4 Web:www.yozgattb.org.tr Tel: l:(0354)2129677 Fax:(0354)2170164 email: yozgattb@tobb.org.tr GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER Borsamızın da Katılımıyla

Detaylı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı Sayı : B.100.APK.000000/ASOD - 1355 21 Mart 2005 Konu: Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi.VALİLİĞİ (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2005/48 Yurdumuzda ve yurtdışında başta deprem olmak üzere olası afetlerde

Detaylı

TEMMUZ 2014 Y ÖNETMELİĞ KİRA VERM E ALIM, S ATIM, BOSNA İNSANİ YARDIM OPERASYONU

TEMMUZ 2014 Y ÖNETMELİĞ KİRA VERM E ALIM, S ATIM, BOSNA İNSANİ YARDIM OPERASYONU TEMMUZ 2014 Y ÖNETMELİĞ İ KİRA VERM E ALIM, S ATIM, BOSNA İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. ÜLKE PROFİLİ Bosna-Hersek Balkanlar da 51.197 km2 lik yüzölçümü ve yaklaşık 4.500.000 nüfusu olan bir ülkedir. Ülke

Detaylı

Kasım i Kasım personeli

Kasım i Kasım personeli Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda kalmış olup, 13.6 milyon kişi ise insani yardıma

Detaylı

İKİLİ İLİŞKİLER VE PROTOKOL DAİRESİ BAŞKANLIĞI

İKİLİ İLİŞKİLER VE PROTOKOL DAİRESİ BAŞKANLIĞI İKİLİ İLİŞKİLER VE PROTOKOL DAİRESİ BAŞKANLIĞI BAŞKANLIĞIMIZIN GÖREVLERİ 639 Sayılı KHK kapsamında; Bakanlığın yabancı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar ile ilişkilerini yürütmek ve bu konuda koordinasyonu

Detaylı

'Uyardık ama ciddiye almadılar'

'Uyardık ama ciddiye almadılar' 1/5 ページ 8 Mart 2010, Pazartesi 'Uyardık ama ciddiye almadılar' Elazığ'da meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremde ölü sayısı sürekli artıyor. Son bilgilere göre 51 kişi yaşamını yitirdi, 50'nin üzerinde

Detaylı

B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ

B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ MYANMAR ÜLKE RAPORU Eylül 2013 B.H. AB VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞUBESİ 2 I.GENEL BİLGİLER Resmi Adı Yönetim Şekli Coğrafi Konumu : Myanmar Birliği Cumhuriyeti : Cumhuriyet : Güneydoğu Asya ülkesi olan

Detaylı

BAKANLAR KURULU TOPLANTISI ADALET BAKANI VE HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ÇİÇEK, KOBİ LERİN BORÇLARININ YEN

BAKANLAR KURULU TOPLANTISI ADALET BAKANI VE HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ÇİÇEK, KOBİ LERİN BORÇLARININ YEN BAKANLAR KURULU TOPLANTISI ADALET BAKANI VE HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ÇİÇEK, KOBİ LERİN BORÇLARININ YEN Kasım 20, 2006-12:00:00 BAKANLAR KURULU TOPLANTISI ADALET BAKANI VE HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ÇİÇEK, KOBİ'LERİN BORÇLARININ

Detaylı

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2012 ADANA SAĞLIK TURĠZMĠ DERNEĞĠ ġubat AYI FAALĠYET RAPORU 1. Sektörel Brifingler, GerçekleĢtirilen Toplantılar ve Bilgilendirmeler Göreve yeni gelmiş olan Çukurova

Detaylı

7. dönem çalışma raporu ÜYE TOPLANTILARI. EMO Kocaeli Şubesi

7. dönem çalışma raporu ÜYE TOPLANTILARI. EMO Kocaeli Şubesi ÜYE TOPLANTILARI 60 Gebze de Temsilcilik Ve Üye Toplantısı Gerçekleştirildi 24 Şubat 2012 7. Dönem yönetim kurulu 24 Şubat Cuma günü Gebze temsilciliği üyeleriyle bir araya geldi. Buluşmada Şube Başkanı

Detaylı

KÜTAHYA SİMAV DEPREMİ (5.9) KAPANIŞ RAPORU

KÜTAHYA SİMAV DEPREMİ (5.9) KAPANIŞ RAPORU KÜTAHYA SİMAV DEPREMİ (5.9) KAPANIŞ RAPORU TÜRK KIZILAYI AFET MÜDAHALE FAALİYETLERİ tüm Afet Yönetimi Müdürlüğü Ekim 2011 Sayfa 1 / 10 A. GENEL DURUM: Kütahya ili Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011 tarihinde

Detaylı

ORHANGAZİ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN

ORHANGAZİ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN ORHANGAZİ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN MAYIS 2017 GÜNDEM - TOBB 73. Genel Kuruluna katıldık. -İstanbul Yapı Fuarı na katıldık. - KOSGEB Kredisini en çok kullandıran ilçe olduk. - 666 aileye Ramazan

Detaylı

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU HAYRABOLU TİCARET BORSASI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hayrabolu Temsilci Ali Güz Borsamızca Derneklerine yapılan yardımlardan dolayı Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya

Detaylı

1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014

1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014 1- Ulusal Kırmızı Et Konseyi Seferihisar da Toplanacak!- 03.09.2014 Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu ve Değerlendirme Toplantısı, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında Türkiye'nin en

Detaylı

AFGANİSTAN İNSANİ YARDIM OPERASYONU

AFGANİSTAN İNSANİ YARDIM OPERASYONU AFGANİSTAN İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Mayıs 2014 1. GENEL DURUM 24 Nisan 2014 tarihinde Afganistan ın kuzey ve kuzey batı vilayetleri olan Faryab, Badgis, Saripul, Şibirgan ve Cevizcan

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ 1 1.GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart 2011 tarihi

Detaylı

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN

UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN AĞUSTOS 2016 YIL 1 SAYI 18 09.09.2016 1 UZUNKÖPRÜ TİCARET VE SANAYİ ODASI E-BÜLTEN SAYI:18 UTSO KOSGEB DESTEKLERİNE DEVAM EDİYOR (03/08/2016) Uzunköprü Ticaret

Detaylı

GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATI KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ. Resmi Gazete Tarihi: 14.11.2013, Sayısı: 28821

GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATI KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ. Resmi Gazete Tarihi: 14.11.2013, Sayısı: 28821 GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞRA TEŞKİLATI KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 14.11.2013, Sayısı: 28821 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 (1)

Detaylı

IMPR HUMANITARIAN DİYARBAKIR DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Sığınmacıların Genel Durumu

IMPR HUMANITARIAN DİYARBAKIR DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Sığınmacıların Genel Durumu IMPR HUMANITARIAN DİYARBAKIR DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR Sığınmacıların Genel Durumu IMPR Humanitarian olarak IŞİD saldırısı sonrası Türkiye ye sığınan Ezidi sığınmacıların göç ettikleri Diyarbakır ilinde

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı. TAMP ve Kurumlarda Uygulaması Antalya 2016

T.C. BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı. TAMP ve Kurumlarda Uygulaması Antalya 2016 T.C. BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı TAMP ve Kurumlarda Uygulaması Antalya 2016 1 Afet Yönetiminde Süreç Döngüsü Risk Yönetimi Risk Azaltma Ortaya Çıkışı Hayatını kaybeden kişi sayısı

Detaylı

2014 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Faaliyetleri

2014 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Faaliyetleri 2014 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Faaliyetleri AĞUSTOS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI EYLÜL AYI FAALİYETLERİ ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN EYLÜL AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 20 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. ALINAN

Detaylı

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ KAYITLI KADIN İSTİHDAMINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRDI

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ KAYITLI KADIN İSTİHDAMINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRDI EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ KAYITLI KADIN İSTİHDAMINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRDI Sosyal Güvenlik Kurumu nun yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti nin ortaklaşa finanse ettiği Evde Çocuk Bakım Hizmetleri

Detaylı

T.C. GÖLYAKA BELEDİYE BAŞKANLIĞI MECLİS KARARI 2014 YILI TEMMUZ AYI OLAĞAN BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTI KARARLARI

T.C. GÖLYAKA BELEDİYE BAŞKANLIĞI MECLİS KARARI 2014 YILI TEMMUZ AYI OLAĞAN BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTI KARARLARI T.C. GÖLYAKA BELEDİYE BAŞKANLIĞI MECLİS KARARI 2014 YILI TEMMUZ AYI OLAĞAN BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTI KARARLARI MECLİS KARARI Belediyemiz Meclisi bugün saat 14:00 da Belediye Meclis Toplantı Salonunda 2014

Detaylı

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR Sosyal Güvenlik Kurumu nun yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti nin ortaklaşa finanse ettiği Evde Çocuk Bakım Hizmetleri

Detaylı

KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI ARALIK AYI FAALİYETLERİ ODAMIZ MESLEK KOMİTELERİNİN KASIM AYI TOPLANTILARINDA TOPLAM 15 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. 1. MESLEK KOMİTESİ KARARLARI HAYVANCILIK VE TARIMSAL

Detaylı

BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı. Türkiye Afet Müdahale Planı

BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı. Türkiye Afet Müdahale Planı BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Türkiye Afet Müdahale Planı Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Hizmetleri Eğitimi Limak Limra, Kiriş, Antalya 19-22.03.2015 Türkiye Afet Müdahale

Detaylı

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA 20.05.2016 GİRİŞ İnsanlar neden ülkelerini terk ederler? Savaş Doğal afet Ekonomik nedenler Can güvenliği ULUSLAR ARASI MEVZUAT Devlet Koruması:

Detaylı

1 Şubat 2015 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29254

1 Şubat 2015 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29254 1 Şubat 2015 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29254 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ VE İL ÖZEL İDARELERİ TARAFINDAN AFET VE ACİL DURUMLAR İLE SİVİL SAVUNMAYA İLİŞKİN YATIRIMLARA AYRILAN BÜTÇEDEN YAPILACAK HARCAMALARA

Detaylı

2. GENEL BİLGİLER TABLOSU (2012)

2. GENEL BİLGİLER TABLOSU (2012) T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI 2013 A. MISIR GENEL BİLGİLERİ 1. HARİTA ve BAYRAK 2. GENEL BİLGİLER TABLOSU (2012) Nüfusu : 85 milyon Yüzölçümü : 1.001.450 km 2 Dil : Arapça Din : Sünni Müslüman %90, Kıpti %9,

Detaylı

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü EN YOKSUL KESİM İÇİN SOSYAL YARDIM İSTİHDAM BAĞLANTISININ AKTİFLEŞTİRİLMESİ Aziz YILDIRIM Genel Müdür Mevcut Durum Faaliyetler Projeler MANTIKSAL ÇERÇEVE Sosyal Yardımlar-İstihdam

Detaylı

RAPOR TPS-OIC TİCARET MÜZAKERELERİ KOMİTESİ (TMK) GÖZDEN GEÇİRME TOPLANTISI. (Ankara, 17-19 Haziran 2008)

RAPOR TPS-OIC TİCARET MÜZAKERELERİ KOMİTESİ (TMK) GÖZDEN GEÇİRME TOPLANTISI. (Ankara, 17-19 Haziran 2008) Aslı: İngilizce RAPOR TPS-OIC TİCARET MÜZAKERELERİ KOMİTESİ (TMK) GÖZDEN GEÇİRME TOPLANTISI (Ankara, 17-19 Haziran 2008) 1. TMK Gözden Geçirme Toplantısı 17-19 Haziran 2008 tarihleri arasında Ankara da

Detaylı

Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım. Bilgi Notu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü. Washington, D.C.

Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım. Bilgi Notu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü. Washington, D.C. Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım Bilgi Notu ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü Washington, D.C. 25/06/2015 Bugün ABD, Suriye deki savaştan etkilenenler için 360 milyon ın

Detaylı

ÖZEL EK. 3. Türkiye - Kosova Sağlık Haftası Şubat 2016 Priştine / KOSOVA

ÖZEL EK. 3. Türkiye - Kosova Sağlık Haftası Şubat 2016 Priştine / KOSOVA ÖZEL EK 3. Türkiye - Kosova Sağlık Haftası 20-28 Şubat 2016 Priştine / KOSOVA Kosova Hakkında Kısa Bilgiler Başkent : Priştine Resmi Dili : Arnavutça ve Sırpça (Türkçe ve Boşnakça da yaygın olarak konuşulur)

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI İLE IRAK CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİNE DAİR MUTABAKAT ZAPTI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI İLE IRAK CUMHURİYETİ SAĞLIK BAKANLIĞI ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİNE DAİR MUTABAKAT ZAPTI SAĞLIK BAKANLIĞI ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİNE DAİR MUTABAKAT ZAPTI Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı (bundan sonra iki Taraf olarak anılacaklardır), İki tarafın iki ülke arasında sağlık ve

Detaylı

ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013. Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2

ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013. Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2 ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013 Başkent Pekin Yönetim Şekli Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2 Nüfus 1,35 milyar GSYH 8,2 trilyon $ Kişi Başına Milli Gelir 9.300 $ Resmi

Detaylı

TBMM (S. Sayısı: 674)

TBMM (S. Sayısı: 674) Dönem: 23 Yasama Yılı: 5 TBMM (S. Sayısı: 674) Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesinin İşleyişine Dair Anlaşma

Detaylı

TRAVMA, AFET VE KRİZ BİRİMİ SOMA SAHA DEĞERLENDİRME EKİBİ ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU 16 Mayıs 2014

TRAVMA, AFET VE KRİZ BİRİMİ SOMA SAHA DEĞERLENDİRME EKİBİ ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU 16 Mayıs 2014 TRAVMA, AFET VE KRİZ BİRİMİ SOMA SAHA DEĞERLENDİRME EKİBİ ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU 16 Mayıs 2014 1. Saha Özeti Türk Psikologlar Derneği, Genel Başkan Prof. Dr. Gökhan Malkoç, Öncü Ekip ve Saha Değerlendirme

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İKİLİ İLİŞKİLER VE PROTOKOL DAİRE BAŞKANLIĞI İKİLİ İLİŞKİLER VE PROTOKOL DAİRE BAŞKANLIĞI İKİLİ İLİŞKİLER

Detaylı

SEL FELAKETİNE YÖNELİK ACİL YARDIM PROJESİ-AFGANİSTAN

SEL FELAKETİNE YÖNELİK ACİL YARDIM PROJESİ-AFGANİSTAN SEL FELAKETİNE YÖNELİK ACİL YARDIM PROJESİ-AFGANİSTAN İHH Projeler Birimi Nisan 2014 PROJENİN KONUSU Bu proje Afganistan ın üç şehrinde, Badğis, Serpul ve Cevizcan, büyük hasara sebep olan sel felaketinde

Detaylı

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret

E-BÜLTEN. twiitter.com/edremitticaret ETO YENİ BAŞKANI COŞKUN SALON U, İDA EĞİTİM YARDIMLAŞMA DERNEĞİ VE AKBANK A.Ş. EDREMİT ŞUBE MÜDÜRÜ TEBRİK ZİYARETİNDE BULUNDULAR. İda Eğitim Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı;Zehra

Detaylı

Van daki köylerde çadır hayatı sona eriyor

Van daki köylerde çadır hayatı sona eriyor Van daki köylerde çadır hayatı sona eriyor Aralık 16, 2011-11:17:31 Deprem Danışma Kurulu toplantısına katılan Atalay, Van'daki depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Van'daki depremden sonra yaklaşık

Detaylı

AFETLERİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ GENEL ETKİLERİ...

AFETLERİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ GENEL ETKİLERİ... İÇİNDEKİLER 1. Bölüm: AFETLERİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ GENEL ETKİLERİ... 1 BÜTÜN DOĞAL AFETLERDE ORTAK SAĞLIK SORUNLARI... 3 Toplumsal Tepkiler... 3 Bulaşıcı Hastalıklar... 4 Nüfusun Başka Bir Yere Taşınması...

Detaylı

BAŞBAKAN ERDOĞAN İRAN DA BAŞBAKAN ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI AHMEDİNEJAD, DİNİ LİDER HAMANE

BAŞBAKAN ERDOĞAN İRAN DA BAŞBAKAN ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI AHMEDİNEJAD, DİNİ LİDER HAMANE BAŞBAKAN ERDOĞAN İRAN DA BAŞBAKAN ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI AHMEDİNEJAD, DİNİ LİDER HAMANE Aralık 03, 2006-12:00:00 BAŞBAKAN ERDOĞAN İRAN DA BAŞBAKAN ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI AHMEDİNEJAD, DİNİ LİDER HAMANEY

Detaylı

Ulusal KBRN Yönetmeliği ve Kurumlar Arası Organizasyon. Dr. Ayça ÇALBAY Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis AD, ERZURUM

Ulusal KBRN Yönetmeliği ve Kurumlar Arası Organizasyon. Dr. Ayça ÇALBAY Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis AD, ERZURUM Ulusal KBRN Yönetmeliği ve Kurumlar Arası Organizasyon Dr. Ayça ÇALBAY Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis AD, ERZURUM Amaç Halk sağlığı ve çevreyi korumak Can ve mal kaybını azaltmak Tehlike

Detaylı

5902 SAYILI YASA, AFAD ve AFET RİSKLERİNİ AZALTMA ULUSAL PLATFORMU

5902 SAYILI YASA, AFAD ve AFET RİSKLERİNİ AZALTMA ULUSAL PLATFORMU 5902 SAYILI YASA, AFAD ve AFET RİSKLERİNİ AZALTMA ULUSAL PLATFORMU ÖMER MURAT YAVAŞ GRUP BAġKANI PLANLAMA VE ZARAR AZALTMA DAĠRESĠ BAġKANLIĞI RĠSK BELĠRLEME VE STRATEJĠ GRUP BAġKANLIĞI YERİNDEN YÖNETİM

Detaylı

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği. Haftalık Türkiye - AB Gündemi 40. Hafta (4-10 Ekim 2010)

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği. Haftalık Türkiye - AB Gündemi 40. Hafta (4-10 Ekim 2010) Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Haftalık Türkiye - AB Gündemi 40. Hafta (4-10 Ekim 2010) 4 EKİM 2010, PAZARTESİ Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın

Detaylı

http://www.duzce.gov.tr/default_b0.aspx?id=183

http://www.duzce.gov.tr/default_b0.aspx?id=183 http://www.duzce.gov.tr/default_b0.aspx?id=183 DÜ Hayat Boyu Öğrenme Projesi Heyetinden, Vali ye Ziyaret Avrupa Birliği Bakanlığımızın yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Gençlik Programları, Hayat Boyu Öğrenme

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ İLE PAKİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİNE DAİR ANLAŞMA

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ İLE PAKİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİNE DAİR ANLAŞMA TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ İLE PAKİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİNE DAİR ANLAŞMA Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti (bundan sonra

Detaylı

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YURTDIġI GÖREV RAPORU. BOSNA-HERSEK ZĠYARETĠ GÖREV RAPORU 1. Konunun Evveliyatı

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YURTDIġI GÖREV RAPORU. BOSNA-HERSEK ZĠYARETĠ GÖREV RAPORU 1. Konunun Evveliyatı BOSNA-HERSEK ZĠYARETĠ GÖREV RAPORU 1. Konunun Evveliyatı Ormancılık alanında Bosna-Hersek ile işbirliğini geliştirmek amacıyla Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı aracılığıyla iki

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Haziran 2014 GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart

Detaylı

KASIM 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

KASIM 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME KASIM 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar,

Detaylı

Vizyon Siyasi Kalkınma Merkezi tarafından düzenlenen Filistin Ulusal Projesi Görüşler ve Perspektifler Sempozyumu Filistin in çeşitli kesimlerinden

Vizyon Siyasi Kalkınma Merkezi tarafından düzenlenen Filistin Ulusal Projesi Görüşler ve Perspektifler Sempozyumu Filistin in çeşitli kesimlerinden Neler Yaptık? Vizyon Siyasi Kalkınma Merkezi, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın himayesinde 15 16 Eylül 2015 tarihleri

Detaylı

T.C. İZMİR VALİLİĞİ İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ AFETLER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

T.C. İZMİR VALİLİĞİ İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ AFETLER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI T.C. İZMİR VALİLİĞİ İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ AFETLER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI Abdurrahman GÜLDOĞAN İzmir AFAD Şube Müdürü AFETLER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI Afetler ve sivil toplum kuruluşları

Detaylı

Afrika daki Faaliyetlerimiz

Afrika daki Faaliyetlerimiz Afrika daki Faaliyetlerimiz Yunus Emre Enstitüsü; Türkiye yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında yurt dışında hizmet vermek; Türkiye nin diğer

Detaylı

Şehit yakınları ve gaziler için iş kurası

Şehit yakınları ve gaziler için iş kurası Şehit yakınları ve gaziler için iş kurası Temmuz 15, 2015-4:50:00 Başbakan Ahmet Davutoğlu, salonda bulunanlara, "Bayrama ulaşmadan önce bir bayramı daha sizlerle yapabilmek için bu atama merasimi gerçekleştirme

Detaylı

DİASPORA - 13 Mayıs

DİASPORA - 13 Mayıs DİASPORA - 13 Mayıs 2015 - Sayın Başkonsoloslar, Daimi Temsilciliklerimizin değerli mensupları, ABD de yerleşik Diasporalarımızın kıymetli temsilcileri, Bugün burada ilk kez ABD de yaşayan diaspora temsilcilerimizle

Detaylı

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği. Haftalık Türkiye - AB Gündemi 6. Hafta (7 14 Şubat 2010)

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği. Haftalık Türkiye - AB Gündemi 6. Hafta (7 14 Şubat 2010) Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Haftalık Türkiye - AB Gündemi 6. Hafta (7 14 Şubat 2010) 7 ŞUBAT 2010, PAZAR 17:00 Devlet Bakanı ve Başmüzakereci

Detaylı

Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51

Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51 Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51 Ocak 08, 2013-7:10:56 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Bugün itibarıyla Suriye'den ülkemize gelmiş, kamplarımızda kalan sığınmacı sayısı 152 bin 51'dir'' dedi.

Detaylı

MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar,

Detaylı

İSG. İş Sağlığı ve Güvenliği

İSG. İş Sağlığı ve Güvenliği İSG İş Sağlığı ve Güvenliği 31 İSG İş Sağlığı ve Güvenliği Akciğer Fonksiyon Çalışması Projesi Eğitimi Gerçekleştirildi Avrupa Çimento Üreticileri Birliği (CEMBUREAU) tarafından yürütülmekte olan Akciğer

Detaylı

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Özel Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Özel Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Özel Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulu Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu 02 Ekim 2013-15 Ekim 2014 Dönemi Rapor Tarihi 10.10.2014 1 İTÜ GVO BEYLERBEYİ

Detaylı

Projesi (Sözleşme No)

Projesi (Sözleşme No) 3 85 0 60 Projesi (Sözleşme No)...Yılı... Mali Destek Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan mali katkı ile yürütülmektedir. Projesi (Sözleşme No). Yılı Mali/Teknik Destek Programı

Detaylı

Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Örnekliğinde Göçmen Bilgilendirmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü

Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Örnekliğinde Göçmen Bilgilendirmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Örnekliğinde Göçmen Bilgilendirmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Nedir? Keçiören Belediyesi, Keçiören Kaymakamlığı, Sosyal

Detaylı

Sayı: 13 ŞUBAT 2013. Güngören Belediye Başkanı Ziyaret Edildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat KURU İLE Yönetim Kurulu

Sayı: 13 ŞUBAT 2013. Güngören Belediye Başkanı Ziyaret Edildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat KURU İLE Yönetim Kurulu Yeditepe Üniversitesi Bölüm Başkanı ve Öğretim Görevlileri Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Sedat Kuru ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ömer ŞENGÜL, 21 Şubat 2013 Perşembe günü Yeditepe Üniversitesi Gıda

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Eylül 2017

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Eylül 2017 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Eylül 2017 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

ÇABUK Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı: Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı Açılışı Yapıldı

ÇABUK Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı: Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı Açılışı Yapıldı ÇABUK Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı: Türkiye-Nijer Dostluk Ormanı Açılışı Yapıldı Bakanlığımız ve TİKA İşbirliğinde kurulan dostluk ormanı Nijer Devlet Başkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, tüm Bakanlar,

Detaylı

ERDOĞAN, ARTVİN TÜRKİYE NİN ENERJİ MERKEZİ OLACAK

ERDOĞAN, ARTVİN TÜRKİYE NİN ENERJİ MERKEZİ OLACAK ERDOĞAN, ARTVİN TÜRKİYE NİN ENERJİ MERKEZİ OLACAK Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Karadeniz bölgesinde gerçekleştirdiği resmi açılış töreninin bir etabını da Artvin de yaptı. Valilik Meydanı

Detaylı

ADANA SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI

ADANA SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI ADANA SANAYİ ODASI MECLİS TOPLANTISI 25.08.2016 2016 Ağustos Ayı Faaliyet Raporu 25 Temmuz 25 Ağustos 2016 Tarihleri Arasında Odamızca Gerçekleştirilen Faaliyetler 15 Temmuz da milli iradeye yönelik yapılan

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Şubat 2014 GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart

Detaylı

Türk Armatörler Birliği

Türk Armatörler Birliği Cilt 1, Sayı 10 Bülten Tarihi : 1 KASIM 2016 TAB E-BÜLTEN EKİM 2016 Türk Armatörler Birliği Çebi Denizcilik ve Kaptan Grup Ziyaret Edildi Üye Bilgisi Çalışmalarımız TAB FORUM Toplantımız Deniz Çalışanlarının

Detaylı

YETERLİĞE TABİ GELİR UZMANLARI DERNEĞİ 2016 FAALİYET RAPORU

YETERLİĞE TABİ GELİR UZMANLARI DERNEĞİ 2016 FAALİYET RAPORU 2016 2016 YILI FAALİYET RAPORU Derneğimizin Tarihçesi Gelir Uzmanlığı 1993 yılında kariyer bir meslek olarak ihdas edilmiştir. Ancak derneğimizin kuruluş yılı olan 2013 yılına kadar geçen 20 yıllık sürede

Detaylı

Resmî Gazete Sayı : 29361

Resmî Gazete Sayı : 29361 20 Mayıs 2015 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 29361 TEBLİĞ Orman ve Su İşleri Bakanlığından: HAVZA YÖNETİM HEYETLERİNİN TEŞEKKÜLÜ, GÖREVLERİ, ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam,

Detaylı