BİNA BÖLÜMLERİ VE TESİSLERİNE AİT DÜZENLEMELER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİNA BÖLÜMLERİ VE TESİSLERİNE AİT DÜZENLEMELER"

Transkript

1 BİNA BÖLÜMLERİ VE TESİSLERİNE AİT DÜZENLEMELER

2 YANICI MADDE VE DEPOLANMASI YASAK OLNA YERLER KAZAN DAİRELERİ YAKIT DEPOLARI SOBALAR VE BACALAR SIĞINAKLAR OTOPARKLAR MUTFAKLAR ASANSÖRLER

3 KAZAN DAİRELERİ TSE UYGUNLUĞU HER TARAFI 120 DK YANGINA DAYANIKLI VE BÜTÜN HALDE OLMALI DİLATASYON BULUNMAMALI DUMAN BACALARI-TEMİZ VE KİRLİ HAVA BACALARI BULUNMALAI KAÇIŞ MERDİVENİ VEYA GENEL KULLANIM MERDİVENLERİNE DOĞRUDAN AÇILMAMALI

4 ISIL KAPASİTESİ KW ARASINDA İSE 1 KAPI-ISIL KAPASİTESİ 350 KW VEYA DÖŞEME ALANI 100M2 ÜZERİNDE İSE 2 KAPI BULUNMALI ÇIKIŞ KAPILARI BİEBİRLERİNE ZIT VE 90 DK YANGINA DAYANIKLI OLMALI KAZAN DAİRESİ TABANINA SIVI YAKIT DÖKÜLMEMESİ VE KANAL YAPILMASI SIVI YAKITLI KAZAN DAİRELERİNDE EN AZ 0.25 M3 HACMİNDE BETONARME PİS SU ÇUKURU YAPILMASI KAZAN DAİRESİNDE EN AZ 1 ADET 6 KG LIK ÇOK MAKSATLI KURU KİMYEVİ TOZLU YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI VE BÜYÜK KAZAN DAİRELERİNDE EN AZ 1 ADET YANGIN DOLABI BULUNDURULUR.

5

6 Söndürücü Maddeler: Su: Ateşi söndüren maddeler arasında en önemlisi sudur. Su özellikle A tipi yangınlar için (katı) mükemmel bir söndürücüdür. Karbondioksit gazı (CO2): Yanan maddenin üzerini kaplayan karbondioksit gazı yanıcı maddeyi oksijensiz bırakarak yangının söndürülmesi olayıdır. Genellikle çelik tüplerde basınç altında sıvı halde tutulur. Bu gazla açık alanlarda ve hava akımının olduğu yerlerde yangının söndürülmesi oldukça zordur. Kuru kimyevi toz: Yangın söndürmede kullanılan etkin maddelerden birisi de kuru kimyasal tozdur. Kimyasal tozların, cinslerine göre A.B.C. sınıfı yangınlar etkin bir şekilde söndürülebilmektedir. Aşırı sıcaklıktan (tahta, kumaş, araba lastiği gibi maddelerde) oluşan yangınlar, sıvıların (benzin ve türevleri) tutuşmasından çıkan yangınları ve yanıcı gazların (havagazı-doğalgaz vb.) basınç altında çıkmasından oluşan yangınların söndürülmesinde kullanılmaktadır. Köpük: Köpük yanan yüzeyi tamamen kaplar. Bunun sonucu olarak da hava ile teması keser ve ayrıca soğutma özelliğinin bulunması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır. Kum:Yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisinin kesilerek söndürülmesinde kullanılır. Kullanma anında kumun yanıcı maddeyi tamamen örtmesi sağlanmalıdır.

7

8

9 DOĞALGAZ VE LPG TESİSATLI KAZAN DAİRELERİ PROJE VE UYGULAMA AŞAMASI İLGİLİ TEKNİK ŞARTNAMELERE GÖRE YAPILIR. SAYAÇLARIN KAZAN DAİRESİ DIŞINA YERLEŞTİRİLMESİ GEREKİR. HERHANGİ BİR TEHLİKE ANINDA GAZI KESECEK OLAN ANA KAPAMA VANASI İLE ELEKTRİK AKIMINI KESECEK ANA DEVRE KESİCİ VE ANA ELEKTRİK PANOSU, KAZAN DAİRESİ DIĢINDA KOLAYCA ULAĢILABİLECEK BİR YERE KONULUR GAZ ANA VANASININ YERİNİ GÖSTEREN PLAKA, BİNA GİRİŞİNDE KOLAYCA GÖRÜLEBİLECEK BİR YERE ASILIR.

10 DOĞAL VE MEKANİK HAVALANDIRMA YAPILMASI GAZ ALGILAYICI KULLANILMASI YÖNETMELİĞE UYGUN TOPRAKLAMA YAPILIR AYDINLATMA VE AÇMA-KAPAMA ANAHTARLARI İLE PANOLAR, KAPALI TİPTE UYGUN YERLERE TESİS EDİLİR. BU TESİSAT VE SİSTEMLERDE KULLANILACAK HER TÜRLÜ CİHAZ VE KABLOLARIN İLGİLİ STANDARTLARA UYGUN OLMASI GEREKİR.

11 TOPRAKLAMA, ELEKTRİK İLE ÇALIŞAN CİHAZLARIN OLASI BİR ELEKTRİK KAÇAĞI TEHLİKESİNE KARŞI ALINAN HAYATİ BİR ÖNLEMDİR. KAÇAK ELEKTRİĞİN BİR İLETKENLE TOPRAĞA VERİLMESİNİ SAĞLAYAN BASİT BİR SİSTEMDİR. İNSAN HAYATINI VE CİHAZLARIN KULLANIM ÖMRÜNÜ RİSKE ATMAMAK İÇİN ELEKTRİK KAÇAĞI RİSKİNE KARŞI TOPRAKLAMA KESİNLİKLE YAPILMALIDIR. BÖYLECE CİHAZDA OLUŞABİLECEK FAZLA ELEKTRİK YÜKÜ DİRENCİ ÇOK AZ OLAN TOPRAK HATTI ÜZERİNDEN TOPRAĞA VERİLECEK VE CİHAZA DOKUNAN KİŞİLERİN HAYATİ TEHLİKESİ ORTADAN KALKMIŞ OLACAKTIR.

12 DOĞALGAZ TESİSATLI KAZAN DAİRESİ TAVANININ MÜMKÜN OLDUĞU KADAR DÜZ OLMASI VE GAZ SIZINTISI HÂLİNDE GAZIN BİRİKECEĞİ CEPLERİN BULUNMAMASI GEREKİR. LPG KULLANILAN KAZAN DAİRELERİ BODRUM KATTA YAPILAMAZ. BODRUMLARDA LPG TÜPLERİ BULUNDURULAMAZ. LPG İÇİN BİNA GİRİŞİNDE OTOMATİK EMNİYET VANASI VE ANİ KAPAMA VANASI GİBİ GAZ AKIŞINI KESEN EMNİYET VANASI BULUNMASI GEREKİR.

13 GAZ ALGILAYICI

14 APARTMANIN KAZAN DAİRESİNDE YANGIN Yerel Haberler - 12 Nisan :20 Tekirdağ ın Çorlu İlçesi nde 5 katlı apartmanın kazan dairesindeki kitapların tutuşması sonucu çıkan yangın söndürüldü. Olay, saat sıralarında Şinasi Kurşun Caddesi 12'nci Sokak üzerinde bulunan 5 katlı Gülizar Apartmanı'nda meydana geldi. Apartmanın kazan dairesinde bulunan kitaplar henüz bilinmeyen bir nedenle tutuştu. Kısa sürede büyüyen alevler nedeniyle apartmanın merdivenleri de yoğun dumanla kaplandı. Apartman sakinlerinin ihbarıyla gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, dumanlar nedeniyle merdivenlerden inemeyen babaanne ve torununu itfaiye ekipleri merdivenli araçlarıyla camdan çıkararak kurtardı.

15 Ordu'da Ziraat Bankası'nda Yangın Güncelleme : 04 Temmuz :28BüyültKüçült Ordu Ordu'da tadilat nedeniyle boş olan Ziraat Bankası binasının kazan dairesinde çıkan yangınitfaiye ekiplerinin yaklaşık bir saatlik çalışması sonucu söndürüldü. Tadilatı yürüten firma görevlilerince kazan dairesinde yapılan çalışma sırasında çıkan yangına Ordu Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti. "Kazanın sökülmesi esnasında kazan içersinde kalan kalıntılar alev almış. Bu da doğal olarak duman yapmış. Ne binada ne de lojmanlarda yer alan insanlarımızda en ufak bir yaralanma veya can kaybı yoktur." Cabi, binada bulunan mevcut kazanın doğalgaza geçecekleri için söküldüğünü sözlerine ekledi.

16 Giresun Devlet Hastanesi'nin bodrum katında bulunan kazan dairesinde elektrik panosundan kaynaklandığı belirtilen yangın meydana geldi. Acile gelen bir hastanın dumanları fark edip güvenliğe haber vermesiyle müdahale edilen yangın, itfaiye ekiplerinin gelmesiyle kontrol altına alındı. Hastanenin acil bölümünün duman etkisinde kalması sonucu hastalar başka hastanelere tahliye edilirken, bazı araç gereçler de hastane bahçesine çıkartıldı.

17 YAKIT DEPOLARI YANGINA DAYANIKLI BÖLMELERLE KORUNMALI KAZAN DAİRESİ İLE 120 DK DAYANIKLI BÖLME İLE AYRILMASI GEREKİR. YETERLİ HAVALANDIRMA TANK KAPASİTESİNİN 3 DE 1 İ KADAR HAVUZLANDIRMA

18 AKARYAKIT DEPOLARI; MERDİVEN ALTINA, MERDİVEN BOĢLUĞUNA, MUTFAĞA, BANYOYA VE YATAK ODASINA KONULAMAZ. KALORİFER YAKITI KULLANILAN SIVILARIN DEPOLANMASI 1000 LİTREYE KADAR BODRUMDA VE VARİL İÇİNDE 3000 LİTREYE KADAR BODRUMDA VE SIZINTISIZ SAC KAPLARDA LİTREYE KADAR BİNA İÇİNDE BODRUM KATTA, YANGINA 120 DAKİKA DAYANIKLI KÂGİR ODADA SIZINTISIZ TANKLARDA VEYA BİNA DIŞINDA SIZINTISIZ YERALTI VE YERÜSTÜ TANKLARINDA,

19 STOK İHTİYACININ LİTREDEN FAZLA OLMASI HÂLİNDE, YAKIT TANKLARI, BİNADAN AYRI, BAĞIMSIZ, TEK KATLI BİR BİNAYA YERLEŞTİRİLMELİ METAL BÖLÜMLER STATİK ELKTRİĞE KARŞI TOPRAKLANIR AKARYAKIT YAKAN KAT KALORİFERİNİN YAKIT DEPOLARI DAİRE İÇİNDE MERDİVEN BOŞLUKLARINA VE MUTFAĞA, BANYOYA VE YATAK ODASINA KONULAMAZ. BODRUMDA EN FAZLA 2000 LİTRE HACMİNDE, GÜNLÜK YAKIT DEPOSU İSE, EN FAZLA 100 LİTRE OLMAK ÜZERE, DAİRE İÇİNDE KAPALI BİR HACİMDE YAPILABİLİR

20 KAT KALORİFERİ TESİSATI BULUNAN VEYA GAZYAĞI KULLANAN BİNALARDA, EN AZ 1 ADET 6 KG''LIK KURU ABC TOZLU EL YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI BULUNDURULMASI ŞARTTIR.

21 Denizli'de yakıt deposunda yangın Alınan bilgiye göre, Bayramyeri Meydanı 2. Ticari Yol üzerindeki banka şubesinin kazan dairesinde tadilat sırasında yangın çıktı. Yangına, Denizli Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale ederek, yangını başka bölümlere geçmeden söndürdü. Yangın çevrede yoğun dumana neden olurken, banka şubesi boşaltıldı, polis çevrede güvenlik önlemi aldı. Yangının, kazan dairesindeki deponun kesilmesi sırasında, içinde kalmış olan kalıntıların tutuşması sonucu çıktığı bildirildi.

22 MUTFAKLAR, ÇAY OCAKLARI, SOBALAR VE BACALAR KONUTLAR HARİÇ OLMAK ÜZERE, ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ, YÜKSEK BİNALAR İÇİNDE BULUNAN MUTFAKLAR VE YEMEK FABRİKALARI İLE BİR ANDA 100''DEN FAZLA KİŞİYE HİZMET VEREN MUTFAKLARIN DAVLUMBAZLARINA OTOMATİK SÖNDÜRME SİSTEMİ YAPILMASI VE OCAKLARDA KULLANILAN GAZIN ÖZELLİKLERİNE GÖRE GAZ ALGILAMA, GAZ KESME VE UYARI TESİSATININ KURULMASI ŞARTTIR.

23 DAVLUMBAZ

24 MUTFAKLARIN BODRUMDA OLMASI VE GAZ KULLANILMASI HÂLİNDE, HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ YAPILIR. ĠKİNCİ BİR ÇIKIŞ TESİS EDİLMEKSİZİN GAZ KULLANILMASI YASAKTIR. MUTFAK VE ÇAY OCAKLARI BİNANIN DİĞER KISIMLARINDAN EN AZ 120 DAKİKA SÜREYLE YANGINA DAYANIKLI BÖLMELER İLE AYRILMIŞ BİÇİMDE KONUMLANDIRILIR.

25 BACA TESİSATININ, İLGİLİ TÜRK STANDARTLARINDAKİ ESASLARA UYGUN OLMASI ŞARTTIR HER KAZAN İÇİN TERCİHAN AYRI BİR BACA KULLANILIR, SOBA VE ŞOFBEN BORULARI KAZAN BACALARINA BAĞLANAMAZ. KAZAN DAİRESİ İÇİN AYRICA HAVALANDIRMA BACASI YAPILIR. BACA ÇEKİĢİNİN AZALMAMASI BAKIMINDAN, BACALARIN MÜMKÜN İSE, KOMŞU YÜKSEK BİNALARDAN EN AZ 6 M UZAKLIKTA YAPILMASI VE AİT OLDUĞU BİNA MAHYASININ EN AZ 0.8 M ÜZERİNE KADAR ÇIKARILMASI GEREKİR.

26 KAZANA AİT BACA DUVARLARI 500 C SICAKLIĞA DAYANIKLI OLAN MALZEMEDEN YAPILIR VE YAPILMASINDA DELİKLİ TUĞLA VE BRİKET KULLANILAMAZ. SIVI VE KATI YAKITLI KAZANLARIN BACALARININ ALTINDA BİR KURUM TEMİZLEME MENFEZİ BULUNMASI VE YILDA EN AZ İKİ DEFA YETKİLİ KİŞİLERE TEMİZLETTİRİLMESİ GEREKİR. BACALARIN TEMİZLİĞİNDEN BİNA SAHİBİ VE YÖNETİCİSİ SORUMLUDUR.

27 Bir apartmanın bacasında çıkan yangın korkuttu. Aktaş Mahallesi'nde, Taşhancılar Caddesi Tunçok Apartmanı'nda önceki gün akşam saat:22.30 sıralarında ufak çaplı bir yangın meydana geldi. İlk müdahalenin yangın tüpüyle yapıldığı baca yangını, bölgeye gelen itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Yangında ufak çaplı maddi hasar meydana gelirken herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Bacalarını bu işte profesyonel olmayan kişilere temizletildiğini belirten itfaiye yetkilileri bacaların temizliğinden sorumlu olan bina sahipleri ve yöneticilerin Bolu Belediyesi İtfaiye Baca Servisi'ni arayarak bacalarını temizletmelerini istedi.

28 Bartın merkezde bir apartmanın bacasında çıkan yangın korkuttu. Edinilen bilgilere göre, yangın saat 11.30'da Bartın Orduyeri Mahallesi Orduyeri Caddesi üzerinde bulunan bir apartmanda meydana geldi. Apartmanın çatısından dumanlar yükseldiğini gören vatandaşlar itfaiye ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu baca yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Yangın sonrası apartmanın çatısında maddi hasar meydana gelirken, apartman sakinleri kısa süreli panik yaşadı.

29 Baca yangını korkuttu Samsun`un Bafra İlçesi'nde bir fırının bacasında çıkan yağın, korku ve paniğe neden oldu. Samsun`un Bafra İlçesi'nde bir fırının bacasında çıkan yağın, korku ve paniğe neden oldu. Cumhuriyet Meydanı'ndaki 4 katlı binanın çatısında sulunan baca, önceki akşam saat sularında tutuştu. Bacadan sıçrayan kıvılcımlar çatıya düşünce bir anda büyüyen yangına, Bafra Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti. İtfaiye ekiplerini çabasıyla kısa sürede kontrol altına alınan yangının çevredeki binaları sıçraması önlendi.

30 ODADA BACA YOK İSE SOBA BORUSU; SAC KONAN PENCEREDEN ÇIKARILIP, SAÇAKTAN 25 CM AÇIKTA VE 50 CM YÜKSEKTE VE UCUNDA ĢAPKA KULLANILARAK KURULUR. BORULARIN BİRLEĢTİĞİ YERLER ÇEMBER İLE KAPATILIP, BU ÇEMBERDEN DUVAR VE TAVANA BAĞLANMAK SURETİYLE, BİRBİRİNDEN AYRILMASI VE DEVRİLMESİ ÖNLENİR.

31 ODUN VE KÖMÜR GİBİ KATI YAKITLAR İLE YÜKSEK ORANDA İS BIRAKAN SIVI YAKITLAR KULLANILDIĞI TAKDİRDE, BORULAR AYDA BİR, BACALAR İSE İKİ AYDA BİR TEMİZLENİR.

32 BACA TEMİZLİĞİ, MAHALLİN İTFAİYE TEĢKİLATI TARAFINDAN YAPILIR. ANCAK, BU KONUDA İTFAİYE TEĢKİLATINDAN ALDIĞI İZİN İLE VE BELEDİYE ENCÜMENİNİN BELİRLEDİĞİ FİYAT TARİFESİ ÜZERİNDEN FAALİYET GÖSTEREN ÖZEL FİRMALAR VAR İSE, TEMİZLİK ONLARA DA YAPTIRILABİLİR.

33 Baca Hesabı Baca hesabı yapılırken toplam binanın çatıya kadar olan bacanın uzunluğunun üzerine 1-2 metre fazla hesaplanarak ele alınır. Doğalgaz yakıtlılarda kat sayı = 0,012 Katı yakıtlılarda kat sayı = 0,03 Sıvı yakıtlılarda kat sayı = 0,02 Olarak hesaplanır. Örnek: (Katı Yakıtlı) Qk= Kazan yükü (kcal/h) R= Çap h= Bina Yüksekliği 0.03 x Qk 0.03 x B = = = 2752 cm2 (h)1/2 (19)1/2 π * r2/4 = x4= 11088/3,14=3505,74 (kare kökünü al) r = 59,20 cm Boyutları = Ø 60 cm Duman Bacası Adet = 1(bir adet kazan için) BACA HESABI 2 (sıvı ve gaz yakıtlı için) Fb = Baca Kesiti (cm²) h = Etkin baca yüksekliği (m) Fd = Duman kanalı kesiti (cm²) Fb = 0,0120 x Qk / h formülüne göre hesaplanmıştır. Fb = 0,012 x / 19 Fb = 828 cm² Fd =828 Fd = π * r2/4 =828 cm²için 3,14* r2/4= 828 ise 828 x 4 = /3,14 = 1054,77 çıkan bu sonucun kara kökü alınır oda = 33 için Ø33 cm baca yapılacaktır. Sözleşme gereği AISI 316 L KALİTE paslanmaz çelik BACA YAPILACAKTIR. Sıvı yakıtlarda 0,02 alınır.

34 SIĞINAKLAR, OTOPARKLAR VE ÇATILAR 100 M2 ÜZERİNDEKİ SIĞINAKLARDA 2 ACİL ÇIKIŞ KAPISI OLMALI ALANLARININ TOPLAMI 600 M2 DEN BÜYÜK OLAN KAPALI OTOPARKLARDA OTOMATİK YAĞMURLAMA SİSTEMİ, YANGIN DOLAP SİSTEMİ VE İTFAİYE SU ALMA AĞIZLARI YAPILMASI MECBURİDİR. TOPLAM ALANI 2000 M2 Yİ AĢAN KAPALI OTOPARKLAR İÇİN MEKANİK DUMAN TAHLİYE SİSTEMİ YAPILMASI ĢARTTIR. DUMAN TAHLİYE SİSTEMİNİN BİNANIN DİĞER BÖLÜMLERİNE HİZMET VEREN SİSTEMLERDEN BAĞIMSIZ OLMASI VE SAATTE EN AZ 10 HAVA DEĞİŞİMİ SAĞLAMASI GEREKİR.

35 LPG VEYA SIKIĢTIRILMIĢ DOĞALGAZ (CNG) YAKIT SİSTEMLİ ARAÇLAR KAPALI OTOPARKLARA GİREMEZ VE ALINMAZ. ÇATI ARALARINDA KOLAY ALEVLENİCİ, PARLAYICI VE PATLAYICI MADDE BULUNDURULAMAZ. ÇATIDAN GEÇECEK ELEKTRİK TESİSTATININ YANGINA DAYANIKLILIĞI

36 ASANSÖRLER ASANSÖR KUYUSU VE MAKİNA DAİRESİ, YANGINA EN AZ 60 DAKİKA DAYANIKLI VE YANICI OLMAYAN MALZEMEDEN YAPILIR. AYNI KUYU İÇİNDE 3 DEN FAZLA ASANSÖR KABİNİ DÜZENLENEMEZ. 4 ASANSÖR KABİNİ DÜZENLENDİĞİ TAKDİRDE, İKİŞERLİ GRUPLAR HÂLİNDE ARALARI YANGINA 60 DAKİKA DAYANIKLI BİR MALZEME İLE AYIRILIR.

37 YÜKSEK BİNALARDA VE TOPLUMA AÇIK YAPILARDA ASANSÖRLERİN, YANGIN UYARISI ALDIKLARINDA KAPILARINI AÇMADAN DOĞRULTULARI NE OLURSA OLSUN OTOMATİK OLARAK ACİL ÇIKIŞ KATINA DÖNECEK VE KAPILARI AÇIK BEKLEYECEK ÖZELLİKTE OLMASI GEREKİR. ANCAK, ASANSÖRLERİN GEREKTİĞİNDE YETKİLİLER TARAFINDAN KULLANILABİLECEK ELEKTRİKLİ SİSTEME SAHİP OLMASI DA GEREKİR. ASANSÖRLERİN, YANGIN UYARISI ALINDIĞINDA, KAT VE KORİDOR ÇAĞRILARINI KABUL ETMEMESİ GEREKİR. ASANSÖR KAPISI, YANGIN MERDİVEN YUVASINA AÇILAMAZ.

38 ASANSÖR KAPILARININ YANGINA KARĢI EN AZ 30 DAKİKA DAYANIKLI VE DUMAN SIZDIRMAZ OLMASI, YAPI YÜKSEKLİĞİ M DEN YÜKSEK BİNALARDA YANGINA KARĢI EN AZ 60 DAKİKA DAYANIKLI VE DUMAN SIZDIRMAZ OLMASI GEREKİR.

39 ACİL DURUM ASANSÖRÜ BİR YAPI İÇİNDE YANGINA MÜDAHALE EKİPLERİNİN VE BUNLARIN KULLANDIKLARI EKİPMANIN ÜST VE ALT KATLARA MAKUL BİR EMNİYET TEDBİRİ DÂHİLİNDE HIZLI BİR ŞEKİLDE TAŞINMASINI SAĞLAMAK, GEREKLİ KURTARMA İŞLEMLERİNİ YAPMAK VE AYNI ZAMANDA ENGELLİ İNSANLARI TAHLİYE EDİLEBİLMEK ÜZERE TESİS EDİLİR. ASANSÖR, AYNI ZAMANDA NORMAL ŞARTLARDA BİNADA BULUNANLAR TARAFINDAN DA KULLANILABİLİR. ANCAK, BİR YANGIN VEYA ACİL DURUMDA, ASANSÖRÜN KONTROLÜ ACİL DURUM EKİPLERİNE GEÇER.

40 YAPI YÜKSEKLİĞİ M''DEN DAHA FAZLA OLAN YAPILARDA, EN AZ 1 ASANSÖRÜN ACİL HÂLLERDE KULLANILMAK ÜZERE ACİL DURUM ASANSÖRÜ OLARAK DÜZENLENMESİ ŞARTTIR. ACİL DURUM ASANSÖRLERİ ÖNÜNDE, AYNI ZAMANDA KAÇIŞ MERDİVENİNE DE GEÇİŞ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE, HER KATTA 6 M2 DEN AZ, 10 M2 DEN ÇOK VE HERHANGİ BİR BOYUTU 2 M DEN AZ OLMAYACAK YANGIN GÜVENLİK HOLÜ OLUŞTURULUR.

41 ACİL DURUM ASANSÖRÜNÜN KABİN ALANININ EN AZ 1.8 M², HIZININ ZEMİN KATTAN EN ÜST KATA 1 DAKİKADA ERİŞECEK HIZDA OLMASI VE ENERJİ KESİLMESİ HÂLİNDE, OTOMATİK OLARAK DEVREYE GİRECEK ÖZELLİKTE VE 60 DAKİKA ÇALIŞIR DURUMDA KALMASINI SAĞLAYACAK BİR ACİL DURUM JENERATÖRÜNE BAĞLI BULUNMASI GEREKİR. ACİL DURUM ASANSÖRLERİNİN ELEKTRİK TESİSATININ VE KABLOLARININ YANGINA KARŞI EN AZ 60 DAKİKA DAYANIKLI OLMASI VE ASANSÖR BOŞLUĞU İÇİNDEKİ TESİSATIN SUDAN ETKİLENMEMESİ GEREKİR. ACİL DURUM ASANSÖRÜNÜN MAKİNA DAİRESİ AYRI OLUR VE ASANSÖR KUYUSU BASINÇLANDIRILIR.

42

43

44

ĠÇĠNDEKĠLER. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Genel Hükümler, Binaların Kullanımı ve Tehlike Sınıfları. ĠKĠNCĠ BÖLÜM Görevler, Yetkiler, Sorumluluklar ve Yasaklar

ĠÇĠNDEKĠLER. BĠRĠNCĠ BÖLÜM Genel Hükümler, Binaların Kullanımı ve Tehlike Sınıfları. ĠKĠNCĠ BÖLÜM Görevler, Yetkiler, Sorumluluklar ve Yasaklar ĠÇĠNDEKĠLER Ġçindekiler DeğiĢiklik Çizelgesi Amaç Kapsam Dayanak Tanımlar BĠRĠNCĠ BÖLÜM Genel Hükümler, Binaların Kullanımı ve Tehlike Sınıfları ĠKĠNCĠ BÖLÜM Görevler, Yetkiler, Sorumluluklar ve Yasaklar

Detaylı

Sınıf A: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları,

Sınıf A: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları, 1. Yangın sınıfları, Avrupa Normlarında EN 2 de aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır: Dolayısıyla ; Avrupa birliği standartlarını kabul edip kullanan ülkemizde de Yangın Sınıfları; TS EN 2 ve TS EN 2/A1 Türk

Detaylı

ACİL DURUM ASANSÖRÜ ( İTFAİYE ASANSÖRÜ ) M. KEREM FETULLAHOĞLU MAKİNE MÜHENDİSİ

ACİL DURUM ASANSÖRÜ ( İTFAİYE ASANSÖRÜ ) M. KEREM FETULLAHOĞLU MAKİNE MÜHENDİSİ ACİL DURUM ASANSÖRÜ ( İTFAİYE ASANSÖRÜ ) M. KEREM FETULLAHOĞLU MAKİNE MÜHENDİSİ Acil durum asansörü nedir? Acil durum asansörü; bir yapı içinde yangına müdahale ekiplerinin ve bunların kullandıkları ekipmanın

Detaylı

SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması

SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması SEKİZİNCİ KISIM - Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması SEKİZİNCİ KISIM Tehlikeli Maddelerin Depolanması ve Kullanılması BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Tehlikeli maddeler ile ilgili olarak uygulanacak

Detaylı

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI

ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI ET VE BALIK KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. ET KOMBİNASI MÜDÜRLÜĞÜ ACİL DURUM PLANI Amaç Bu iç düzenlemenin amacı; Et Kombinası Müdürlüğü ne ait her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerin tasarımı, yapımı, işletimi,

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Karar Sayısı : 2009/15316 Ekli Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik in yürürlüğe konulması; Bayındırlık

Detaylı

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları

Genel Hükümler, Binaların Kullanım ve Tehlike Sınıfları Resmi Gazete 19 Aralık 2007 Çarşamba Sayı : 26735 Resmi Gazete 9 Eylül 2009 Çarşamba Sayı : 27344 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ KISIM BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 5243 BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937 Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 19/12/2007 No : 26735 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler,

Detaylı

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ

tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ tmmob makina mühendisleri odası ALİ İNCE MAKİNA MÜHENDİSİ 1 Katı,sıvı veya gaz türünde bir yakıtın yakılması suretiyle enerji elde edilmesi ve bu enerjinin değişik amaçlarla verimli kullanıma sunulması,

Detaylı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 2007/12937 KARAR SAYILI BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK RESMİ GAZETE TARİH : 19 ARALIK 2007 ÇARŞAMBA SAYI : 26735 19 Aralık 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26735 YÖNETMELİK Karar Sayısı

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI

BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI BİNALAR İÇİN DOĞAL GAZ TEKNİK ESASLARI AKSA DOĞAL GAZ 2013 ÖNSÖZ Doğal gaz gibi çevreci enerji kaynağının kullanımındaki artış sevindirici bir gelişmedir. Hizmet kuruluşları olarak bizlere düşen önce etkin

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI YANGIN ÖNLEME VE SÖNDÜRME YÖNERGESİ TBMM Başkanlık Makamının Onay Tarihi : 09.05.2012 Sayı : 65496 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1-

Detaylı

TÜRKĠYE BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK

TÜRKĠYE BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK TÜRKĠYE BĠNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELĠK Bakanlar Kurulunun 27.11.2007 gün ve 2007/12937 sayılı kararı ile resmi gazetenin 19.12.2007 gün ve 26735 sayılı sayısında yayınlanan Binaların

Detaylı

AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN)

AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN) AGDAŞ İÇ TESİSAT DOĞALGAZ TEKNİK ŞARTNAMESİ (BİNALAR İÇİN) İTS001 YAYIN TARİHİ: 01/11/2004 /REV:4 / REV TAR.16.09.2013 SAYFA NO: 1 / 71 İÇİNDEKİLER Ekler listesi....3 Şekiller Listesi ve Çizelgeler Listesi...4

Detaylı

T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ

T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ 2012 T.C. BATMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ YANGIN İÇ DÜZENLEMESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak, Tanımlar, Sorumluluk ve İş Bölümü Amaç MADDE 1-

Detaylı

YANGINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

YANGINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER YANGINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER Kurum, kuruluş ve iş yerlerinde yangını önleyici tedbirler iki kısımda ele alınır; Yapısal bakımdan yangından korunma: Yapılarda yanmaz veya yanması güç yapı malzemeleri

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU Hazırlayan : Ece Kefeli Mayıs, 2004 İÇİNDEKİLER 1. TANIMLAR... 4 1.1. YANGIN... 4 1.2. YANGIN SINIFLARI... 4 1.2.1. A SINIFI YANGINLAR...

Detaylı

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

İKİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, yapı işlerinin yapıldığı işyerlerinde alınacak asgari

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1)

Detaylı

ACİL DURUM PLANI. İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

ACİL DURUM PLANI. İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ACİL DURUM PLANI PARAF İZMİR İLİ GÜNEY BÖLGESİ KAMU HASTANELERİ

Detaylı

BACALAR, BACA YANGINLARI, SEBEPLERİ VE ÖNLENMESİ. Mak. Müh. Doğan ÖZDEMİR

BACALAR, BACA YANGINLARI, SEBEPLERİ VE ÖNLENMESİ. Mak. Müh. Doğan ÖZDEMİR BACALAR, BACA YANGINLARI, SEBEPLERİ VE ÖNLENMESİ Mak. Müh. Doğan ÖZDEMİR RESTORAN VE ENDÜSTRİYEL MUTFAK HAVALANDIRMASI Genel olarak bir mutfak havalandırma sisteminde davlumbaz, kanallar, egzoz fanı, baca

Detaylı

3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ

3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ 3030 SAYILI KANUN KAPSAMI DIŞINDA KALAN BELEDİYELER TİP İMAR YÖNETMELİĞİ Bayındırlık ve İskan Bakanlığı: Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 02/11/1985 Yayımlandığı Resmi Gazete No: 18916 (Mükerrer) Yönetmelik

Detaylı

PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK

PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK 2341 PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27.11.1973, No : 7/7551 Dayandığı Kanunun

Detaylı

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri İÇİNDEKİLER 1 Hakkımızda 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri 5 Panel İçi (Fire Trace) Söndürme Sistemleri 6 NOVEC 1230 Söndürme

Detaylı

MADEN ĠġYERLERĠNDE Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ TEDBĠRLERĠ

MADEN ĠġYERLERĠNDE Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ TEDBĠRLERĠ MADEN ĠġYERLERĠNDE Ġġ SAĞLIĞI VE GÜVENLĠĞĠ TEDBĠRLERĠ Tanımlar Mineral: Doğada çeşitli elementlerin birleşerek meydana getirdiği, belirli kimyasal ve fiziksel yapıya sahip bileşiklerdir. Mineral Birikimi:

Detaylı

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar Amaç MADDE 1 (Değişik:RG-1/4/2010-27539) (1) Bu Yönetmeliğin amacı, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının

Detaylı