Aerosol Yangın Söndürme Üreteç ve Sistemleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Aerosol Yangın Söndürme Üreteç ve Sistemleri"

Transkript

1 yangın ve güvenlik sistemleri Aerosol Yangın Söndürme Üreteç ve Sistemleri YANGIN SÖNDÜRME REAKTÖRLERİ Yara cı ve Çevreye Duyarlı Yangın Söndürme Teknolojisi

2 Dynameco Yangın Söndürme Reaktörleri TEKNOLOJİ Aerosol yangın söndürme üreteçleri, yangını daha büyük yangınlara kapı açmadan önce saniyeler içinde engeller böylece yangına bağlı bina, makina ve tesis hasarlarının önüne geçilmiş olur. FAYDALARI Aerosol yangın söndürme teknolojisi, dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından olan Dynamit Nobel Defence GmbH tara ndan üre lmiş r. Yüksek teknolojili modern binalar, makinalar, tesis ve tesisatlar, derli toplu, hızlı ve güvenilir yangın söndürme sistemlerine ih yaç duyar. İnsanlar ve sahip oldukları varlıklar etkili bir şekilde korunmalı, arıza olasılığı bertaraf edilmelidir. Yangının çıkışı ile yangına ilk müdahale arasındaki ilk anlar yangını söndürmedeki başarıyı belirleyici etkendir GELİŞİM Dynamit Nobel Defence GmbH nin yıllar boyunca edinmiş olduğu tecrübe ve gelişim, Dynameco Yangın Söndürme Reaktörleri nin, dünya çapında varolan yangından korunma teknolojisinin bir parçası olmasında önemli bir katkı sağlamış r. DIN EN ISO 9001/2000, ISO 14001, VDE, IQNet, TÜV ve BAM direk flerine uygun üre len Dynameco Aeresol Yangın Söndürme Üreteçleri, yangından korunmada en yüksek gereksinimleri karşılamakta ve teknolojisi dünya çapında patent al nda üre lmekte ve korunmaktadır. UYGULAMA ALANLARI Dynameco Aerosol Yangın Söndürme Sistemleri araçlar ve kapalı olarak birçok farklı uygulama alanlarında yangını baskılamak amacıyla üre lmiş r. En önemli uygulama alanları arasında, elektroteknik tesisler ve ekipmanları, mu aklar, makinalar, gemiler ve diğer araçlardır. Yüksek etkinliğe sahip olan söndürücü madde (en az oranda söndürücü madde) yüksek düzeyde söndürme gücüne sahip r. Saniyeler içerisinde yangını söndürebilir. Dynameco Aeresol Yangın Söndürme Üreteçleri yangınla ilk sa asında savaşmaya uygun bir üründür.

3 Yeni ve Çevre Dostu Baskılama Teknolojisi ÇEVRE DOSTU Dynameco Aerosol Yangın Söndürme Reaktörleri, geleceğin gereksinimleri için imal edilmiş yenilikçi, çevre dostu, toksik olmayan ve ekonomik bir yangın söndürme teknolojisidir. Dynameco Yangın Söndürme teknolojisi, çevreye duyarlı ve güvenli bir Yeşil e ketli söndürücü teknolojisidir. (Ozon tüketme potansiyeli = 0, Global ısınma potansiyeli =0, atmosfere önemsenmeyecek derecede a k oranı söz konusudur). Dynameco yangın söndürme teknolojisi Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA) tara ndan HALON un yerini alan teknoloji olarak listelenmiş r. Söndürücü madde dünya üzerindeki hiç bir yaşam için zararlı bir etkiye sahip değildir; non-toksik (toksik olmayan) statüsünde bulunan bir maddedir. UYGULAMALAR Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, Yunanistan, İskandinav ülkeleri, Hindistan, İran, Malezya, Venezuella, Brezilya ve Kanada gibi ülkelerde in üzerinde farklı uygulama alanlarıyla, Dynameco yangın söndürme teknolojisi dünyanın önde gelen markası olmuştur. Dynameco müşterileri arasında, ABB, BP, Demag, Iberia, Mercedes Benz, Nokia, Nissan, Toyota, Vestas, Steigenberger Hotels, Mari m Hotels, Magne Marelli gibi isimleri sayabiliriz. EKONOMİ Büyük Alman sigorta şirketleri Dynameco yu son derece etkili, ekonomik, özel bir söndürme uygulaması ve sistemi olarak kabul e klerinden dolayı firmalar tara ndan düşük sigorta oranları uygulamakta.

4 Dynameco Yangın Söndürme Reaktörleri SÖNDÜRME PRENSİBİ Dynameco aeresol söndürme reaktörü piroteknik bir dolum içermektedir. Yangın durumunda bu içerik elektrikle, termal ya da manuel yolla te klenir. Ortaya çıkan kimyasal reaksiyon yoğun bir Potasyum Karbonatsisi üre r. Ortalama sis par külü kalınlığı 0.5 ile 2.5 μm arasındadır. Bu sisin fiziksel etkisi alevdeki enerjiyi alma ve kimyasal etkisi yangının devamı için gereken zincirleme reaksiyonu kırma yönündedir. Sis, serbest radikallerin (Oksijen, hidroksil vb.) bağlanmasıyla alevi kesin ye uğra r. Bu işlem esnasında ortamda bulunan oksijen miktarında azalma olmaz. UYGULAMALAR Risk analizine bağlı olarak Dynameco aerosol yangın söndürme üreteçleri çok farklı alanlarda, araç ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Yangın söndürme sistemine dair tam bir fikre sahip olmak uygulama alanına dair bilgi ve risk kaynaklarına bağlıdır. Dynameco ürün grubu B (sınırlı) ve C sınıf yangınlar için onaylıdır. YANGIN SÖDÜRMEDE 2 METOD Tam Uygulama; Dynameco 2000 EO2 Lokal Uygulama; Dynameco 200/300-EO2

5 Yeni ve Çevre Dostu Baskılama Teknolojisi UYGULAMALAR GENEL UYGULAMA ALANLARI Bilgi İşlem/İle şim PC'ler Barındırma/Hos ng merkezleri Server odaları Radyo verici ve istasyonları TV verici ve istasyonları Telekomünikasyon Taşımacılık Kamyon/TIR'lar Arabalar Otobüsler Demiryolu taşımacılığı Gemiler Uçaklar Makineler Baskı makineleri CNC tezgahları Makine merkezleri Depolama Merkezleri Arşivler Stok odaları Depolar Kütüphaneler Elektroteknoloji Transformatörler Trafolar Jeneratörler Switch kabinleri Ölçüm istasyonları Enerji dağı m merkezleri Güç Üre mi Rüzgar santralleri Kesin siz güç kaynakları Türbinler Merkezi olmayan güç üre m merkezleri Mu aklar ELEKTRİK PANOSU/ ELEKTRİK TESİSATLARI İsta s klere göre, yangınların %32 si elektrik tesisatlarından çıkmaktadır. Ak f ve pasif bileşenleriyle elektrik panoları önemli ve potansiyel risk taşımaktadırlar. Yangın elektrik kablosu ve hatlar vasıtasıyla elektrik panolarından tüm binaya yayılabilir. Dynameco aerosol yangın söndürme üreteçleri içeri ya da dışarı monte edilebilir. Dışarıdan yapılan montajlarda bir üfleme cihazı ve boru vasıtasıyla aerosol elektrik panosunun içine üflenebilir ve saniyeler içerisinde yangın söndürülür. Dynameco elektrik panoları için son derece ekonomik ve etkili bir çözümdür. RÜZGAR ENERJİSİ TESİSLERİ Son zamanlarda, şimşek, yağ ve kablo yangınları Rüzgar Enerji Tesisleri nde birçok olaya sebebiyet verdi. Kanat bölgesinde çıkan yangınlar i aiye tara ndan söndürülemediğinden dolayı bu tesisler yangın sonrasında çoğunlukla kullanılamaz hale gelmektedir. Kullanıcı ve sigorta şirke için zarar çok büyük olmaktadır. Dynameco ürünleri bu tesislerde üç önemli bölgede kullanılmaktadır. Buralar kapsül, trafo odası ve elektrik panosunun olduğu alanlardır. Düşük ağırlığı, küçük kurulum ebadıyla ve basınç tankları ve ile m borularına gereksinim duymadığından dolayı Dynameco, Rüzgar Enerji Tesisleri nin koruma gereksinimlerini mükemmel bir şekilde yerine ge rebilir.

6 Dynameco Yangın Söndürme Reaktörleri UYGULAMALAR MUTFAKLAR Mutfaklardaki fritöz ve endüstriyel kızartma üniteleri yangın riski taşırlar. Kolayca tutuşabilen kızgın yağ çabukça yangına dönüşebilir ve bu vesileyle personele ve ekipmana zarar verebilir. Geçmişte, zamanında söndürülemeyen yangınlar dikkate değer zarar ve ziyanla sonuçlanmıştır. Birçok ev yangınının başlangıç noktasının mutfak olduğu tespit edilmiştir. Dynameco ürünleri ile baskılanan yangın saniyeler içerisinde söndürülür. Artıklar ve kalıntılar ticari temizlik ürünleri ve su vasıtasıyla kolayca temizlenebilir. BİLGİ İŞLEM MERKEZLERİ Depolanan verinin sürekli artması ve donanımların kurulum açısından daha karmaşık hale gelmesi yangın ile mücadeleyi daha önemli hale getirmekte. Dynameco reaktörleri riskli bölgelere küçük üniteler halinde yerleştirilebildiğinden sunucu (server) odalarında ve veri merkezlerinde kullanımı çok pratiktir. Ufak boyutları sayesinde kabinlere kolayca yerleştirilebilir. Bunun yanında tesisat döşenmesi gerekmediğinden kabloların risk oluşturduğu yükseltilmiş zemin veya tavanlarda da çok rahat kullanılabilir. Yangın söndürme için aktif olduğunda cihazların fonksiyon görmesini engellemez. Söndürmeden sonra kalıntılar klasik temizlik malzemeleri ile temizlenebilir. GEMİ VE MAKİNELER Geminin yapısı içerisindeki şömine etkisi ve ısı ileten çelik konstrüksüyon duvarlar, alevin çabuk yayılması için mükemmel bir ortam sunar. Üstelik gemilerde, ahşap ve plastik gibi yanıcı maddeler kolayca alev alıp zehirli gazlar üretebilir. Gemideki her bölümün değişik yangın özellikleri vardır. Dynameco reaktörler, gemi bölümleri için idealdir. Makine odalarında, mutfaklarda, saklama odalarında ve elektromekanik sistemlerde kullanılabilir. Bir gemide zaman, en önemli yangın mücadele kriteridir. Dynameco reaktörler yeni başlayan bir yangınla mücadelede çok etkilidir. Söndürme birkaç saniye içinde gerçekleşir.

7 Yeni ve Çevre Dostu Baskılama Teknolojisi AVANTAJLAR Tek noktadan yönetilebilen, kendi kendine yeterli bir sistemdir. Tüm tehlike bölgesine döşenen algılama kablosu sayesinde, yangını çabuk şekilde algılar. (Klasik sistemlerde, detektörleri risk ortamına yerleştirmek mümkün değilken, Dynameco kablosu istenildiği şekilde yangın bölgesinde dolaştırılabilir.) Harici güç ünitelerine (jeneratör vs.) ihtiyaç duymadan bağımsız çalışabilir. (Böylelikle yatırım maliyetinde, ciddi anlamda bir tasarruf sağlanır.) Kanıtlanmış aerosol söndürme teknolojisi sayesinde hızlı ve etkin söndürme kapasitesine sahiptir. CO₂, köpük, toz ya da fıskiyeli klasik söndürme sistemlerine göre efektif ve ucuz çözümdür. Söndürme tüpleri kolayca değişir ve bakım ihtiyacı düşüktür. (Dynameco tüpleri ortama bağlı olarak en sık 5 yılda bir değişmektedir.) Merkezi yangın ihbar sistemine bağlanabilen elektrik sensörleri mevcuttur. Opsiyonel olarak alarm durumu ve işlem devre dışı bırakılabilir. Opsiyonel olarak el ile tetiklenerek çalışabilir. Doğrudan algılama özelliği; Dynameco algılama kablosunun kullanımı sayesinde, tehlike bölgesinin tümüne ulaşan direk algılamaya sahiptir. MAALİYETLER KURULUM MAALİYETİ (10m³) SATINALMA MAALİYETİ (10m³) 1 1 CO₂ 3 CO₂ 2,5 Köpük/ Kimyasal Gaz Alçak Basınçlı Su Sistemi Yüksek Basınçlı Su Sistemi 3 3,7 7,5 Köpük/ Kimyasal Gaz Alçak Basınçlı Su Sistemi Yüksek Basınçlı Su Sistemi 2,5-5 2,5 2,5-3,75 Maaliyetler Dynameco ya karşılık yaklaşık oranlardır. Maaliyetler Dynameco ya karşılık yaklaşık oranlardır.

8 HDK YANGIN GÜVENLİK LTD. ŞTİ. Örnek Mah. Ercüment Batanay Sok. No: 14 C 150 Ataşehir, İstanbul Tel: Faks:

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ

www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ www.d-sistem.com.tr D SİSTEM YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ İÇİNDEKİLER Hakkımızda FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri CO₂ Gazlı Söndürme Sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemleri NOVEC 1230 Söndürme Sistemleri

Detaylı

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

İÇİNDEKİLER. 1 Hakkımızda. 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri. 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri. 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri İÇİNDEKİLER 1 Hakkımızda 2 FM200 Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri 3 Inert (Argon) Gazlı Söndürme Sistemleri 4 CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri 5 Panel İçi (Fire Trace) Söndürme Sistemleri 6 NOVEC 1230 Söndürme

Detaylı

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri Yangın ve Gazlı Söndürme Sistemleri Değer Verdiklerinizi Koruyoruz! Yangın Söndürme Sistemleri Yangın Algılama Sistemleri Elektronik Güvenlik Sistemleri İ aiye Malzemeleri Proje ve Mühendislik Hizmetleri

Detaylı

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisi, Cilt 8, Sayı 1, 2003 YAPILARDA YANGIN GÜVENLİĞİ VE SÖNDÜRME SİSTEMLERİ Muhsin KILIÇ * Özet: Bu çalışmada yapılardaki yangın güvenlik önlemleri

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU

İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU İSTANBUL TİCARET ODASI YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖR RAPORU Hazırlayan : Ece Kefeli Mayıs, 2004 İÇİNDEKİLER 1. TANIMLAR... 4 1.1. YANGIN... 4 1.2. YANGIN SINIFLARI... 4 1.2.1. A SINIFI YANGINLAR...

Detaylı

YG AEROSOL - PYROSOL Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Elide Fire Yangın Söndürme Topu YG Fire Security Company is in exclusive distributor of ELIDE

YG AEROSOL - PYROSOL Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Elide Fire Yangın Söndürme Topu YG Fire Security Company is in exclusive distributor of ELIDE YG AEROSOL - PYROSOL Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Elide Fire Yangın Söndürme Topu YG Fire Security Company is in exclusive distributor of ELIDE FIRE Fire Extinguishing Ball in the WORLD YG Yangın Güvenlik

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN 62305-1 Haziran 2007 ICS 29.020; 91.120.40 YILDIRIMDAN KORUNMA - BÖLÜM 1: GENEL KURALLAR Protection against lightning - Part 1: General principles TÜRK STANDARDLARI

Detaylı

Gazlı yangın söndürme sistemleri

Gazlı yangın söndürme sistemleri Yang n Güvenlik Güvenliği 28 TEKN K MAKALE Gazlı yangın söndürme sistemleri Yangın söndürme sistemlerindeki en etkili gaz hangisidir? Sorusunun tek bir doğru cevabı yoktur. Doğru cevap; uygulama yapılacak

Detaylı

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü)

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) ABB - Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) A.G.-O.G. ŞALT TANITICI REKLAM AKILLI YÜK YÖNETİMİ YÜKLERİ OPTİMİZE EDEREK ENERJİ KESİNTİLERİNİ AZALTAN YENİ DEVRE

Detaylı

Değerli Müşterimiz, Saygılarımızla, RMK Yangın Söndürme ve Güv. Sist. Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti

Değerli Müşterimiz, Saygılarımızla, RMK Yangın Söndürme ve Güv. Sist. Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti 2013 ÜRÜN LİSTESİ 2 Değerli Müşterimiz, Yangın güvenlik sektöründeki 20 yıllık tecrübemiz ile sizlere firmamız bünyesinde; TELETEK, POLON ALFA, POLI SERVIS, SIPO TRADING, SOLVAY, ROTAREX, VITKOVICE MILMET

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Dökme reçineli Bobinli Kuru Tip Dağıtım Transformatörleri. Güvenilirlik sizin elinizde

Dökme reçineli Bobinli Kuru Tip Dağıtım Transformatörleri. Güvenilirlik sizin elinizde Dökme reçineli Bobinli Kuru Tip Dağıtım Transformatörleri Güvenilirlik sizin elinizde Misyonumuz ABB, kamu hizmeti ve sanayi müşterilerine, çevre etkisini azaltırken performansın artmasını sağlayan, güç

Detaylı

Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler

Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler Dökme Reçineli Kuru Tip Transformatörler DÖKME REÇİNELİ KURU TİP TRANSFORMATÖRLER 2011 2011 KATALOĞU Zucchini, 15 yılı aşkın süredir kuru tip trafolar tasarlamakta ve üretmektedir. Genel merkez - Brescia

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD ICS 13.040.35 TÜRK STANDARDI tst EN ISO 14644-7 TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS CEN/TS 54-14 Ocak 2008 ICS 13.220.20 YANGIN ALGILAMA VE YANGIN ALARM SİSTEMLERİ - BÖLÜM 14: PLANLAMA, TASARIM, MONTAJ,

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

SOĞUTMADA KIRK YIL SOĞUTKANLAR

SOĞUTMADA KIRK YIL SOĞUTKANLAR SOĞUTMADA KIRK YIL Aşağıda; ilk sayımızda haber olarak verdiğimiz Prof. R.W James'in "Soğutmada Kırk Yıl " konulu konferansın geniş bir özeti verilmiştir. Yazar konferansta kırk yıldır içinde bulunduğu

Detaylı

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV Ya daha iyisi olun ya da iyi olmayı bırakın Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden

Detaylı

YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ. www.rehau.com.tr. Yapı Otomotiv Endüstri

YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ. www.rehau.com.tr. Yapı Otomotiv Endüstri YER ISISI - EN SICAK ŞEKİLDE ÖNERİLİR YER ISISI ENERJİ KULLANIMI İÇİN REHAU SİSTEM TEKNİĞİ www.rehau.com.tr Yapı Otomotiv Endüstri YER ISISI GEZEGENİMİZ ENERJİDİR Siz de jeotermal enerji kullanıcısı olun

Detaylı

GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ

GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ Atık su w a s t e w a t e r / / g r u n d f o s / / p a g e s 2 G R U N D F yönetimi profesyonellerinin geleceğine bakın Atık Su Profesyonelleri ile yeni bir bakış

Detaylı

PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ

PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ PATLAYICI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ Nihat EĞRİ * *İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimya Yüksek Mühendisi İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitü Müdürlüğü (İSGÜM) negri@csgb.gov.tr ;

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Yayın No: 09 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UYGULAMALARI REHBERİ Editör Dr. Fazıl AYDIN Yayına Hazırlayanlar Sakine OVACILLI İSG Uzmanı Tolga PEKİNER İSG Uzmanı Ankara,

Detaylı

Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz. Merten KNX

Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz. Merten KNX Binanızı nasıl akıllı bir hale getirirsiniz Merten KNX Bina fonksiyonlarını kolayca, ekonomik ve esnek bir şekilde kontrol edin Merten KNX 2 Tüm taleplerinizi tek bir çatı altında toplamanız mümkün mü?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı T.C. MİLLÎ EĞİTİM BKNLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı KİTPÇIK TÜRÜ ÇLIŞM VE SOSYL GÜVENLİK BKNLIĞI İŞ SĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Detaylı

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR?

GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK ENERJİ MÜH. SAN. VE TİC. A.Ş. GÜNEŞ ELEKTRİK SANTRALLERİ NEDEN BU KADAR KÂRLI BİR YATIRIMDIR? EMİN SOLAR ELEKTRİK TANITIM DOSYASI MERKEZ: Neusser Landstraße 2 50735 Köln/Almanya www.elektromcom.de

Detaylı

Enerjinizle daha fazlası. Enerji Verimliliği Çözümleri Ürün Kataloğu

Enerjinizle daha fazlası. Enerji Verimliliği Çözümleri Ürün Kataloğu Enerjinizle daha fazlası Enerji Verimliliği Çözümleri Ürün Kataloğu 2 Giriş... % 30'a kadar EN-VER* *Enerji Verimliliği Schneider Electric ve bayileri neden Enerji Verimliliği çözümlerini geliştirmektedir?

Detaylı

DEVREYE ALMA VE SERVİS İÇİ GÖZETİM HİZMETLERİ WWW.SGS.COM

DEVREYE ALMA VE SERVİS İÇİ GÖZETİM HİZMETLERİ WWW.SGS.COM DEVREYE ALMA VE SERVİS İÇİ GÖZETİM HİZMETLERİ WWW.SGS.COM RÜZGAR TÜRBİNLERİNİN HİZMET DIŞI SÜRELERİNİN EN AZA İNDİRGENMESİ Rüzgar santrali projeleri yatırımlarında en önemli endişelerden biri, duruş ve

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu

NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu NXAIR, NXAIR M ve NXAIR P, 24 kv a kadar Hava İzolasyonlu Orta Gerilim Dağıtım Panosu Orta Gerilim Dağıtım Panosu HA 25.71 2011 Kataloğu Answers for energy. R-HA25-338 tif Uygulama Endüstri R-HA25-340.tif

Detaylı

Anahtar ve Elektrikli Ev Aletleri Sanayi A. Ş. Velibaba mah. Ankara cad. No: 188 Dolayoba Pendik 34896 İstanbul Türkiye Telefon: +90 216 307 74 01

Anahtar ve Elektrikli Ev Aletleri Sanayi A. Ş. Velibaba mah. Ankara cad. No: 188 Dolayoba Pendik 34896 İstanbul Türkiye Telefon: +90 216 307 74 01 Anahtar ve Elektrikli Ev Aletleri Sanayi A. Ş. Velibaba mah. Ankara cad. No: 188 Dolayoba Pendik 34896 İstanbul Türkiye Telefon: +90 216 307 74 01 pbx Faks : +90 216 307 74 04 İçindekiler Genel Müdür ün

Detaylı