Audi A4 A4 Avant A4 allroad quattro Audi S4 S4 Avant Audi Teknoloji ile bir adım önde

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Audi A4 A4 Avant A4 allroad quattro Audi S4 S4 Avant Audi Teknoloji ile bir adım önde"

Transkript

1 A4 Audi A4 A4 Avant A4 allroad quattro Audi S4 S4 Avant Audi Teknoloji ile bir adım önde

2

3 Sayfa Büyüleyicilik 4 Audi A4 Sedan ve A4 Avant 26 Audi A4 allroad quattro 36 Audi S4 Sedan ve S4 Avant Teknik 48 Audi ve Verimlilik 58 Audi drive select 50 Audi ultra 60 Audi connect 52 FSI /TFSI 62 MMI Multimedya arayüzü 54 TDI 64 Asistan sistemleri 56 quattro Donanımlar Diyalogta: Audi QR kodları Audi nizi daha yakından yaşayın: Akıllı telefonunuza (smartphone) bir QR uygulaması yükleyin ve ardından QR kodunu tarayın veya internet tarayıcınızda belirtilen linkten yararlanın. Büyüleyicilik bölümünde gösterilmiş olan araçların donanımlarını sayfa 131 de bulabilirsiniz. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz. Diğer hususlar 68 Audi exclusive 90 Dekoratif aksesuarlar 70 Audi exclusive line 92 Farlar ve aynalar 72 S line 93 Dış donanımlar 76 Stil rehberi 95 İç donanımlar 78 Renkler 99 Bilgi-Eğlence sistemi 81 Jantlar/Lastikler 102 Asistan sistemleri 84 Koltuklar/Koltuk döşemeleri 103 Teknik 90 Tavan döşemesi 105 Audi ilave garantisi 106 Audi orijinal aksesuarları 124 Dizin 110 Teknik veriler 132 Audi nin büyüleyiciliği 120 Ebatlar

4

5 Audi A4 Sedan/A4 Avant 5 İlerlemenin kural koyucusu. Audi A4. Teknik olarak daha rafine, daha konforlu, daha kuvvetli. Ve daha akıllı. A4 modellerinin motor seçenekleri standart olarak start-stop sistemi ile donatılmıştır. Görüyorsunuz: Birçok şey değişti, bir şey değişmedi Audi A4 hala benzersiz bir Audi. Benzersiz bir kişilik ile. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz. A4 Audi A4 Sedan A4 Avant

6 6 Audi A4 Sedan/A4 Avant Göze çarpan bir yüz. Yeni üç boyutlu çalışılmış motor kaputu taş grisi renkteki Audi tek çerçeveli ızgara ile son bulur. Yandaki hava girişleri ve yeni tasarlanmış köşeli sis farları tüm tasarımı tamamlayan parçalar arasında. Opsiyonel olarak sunulan yeni tasarımı xenon plus farlar sadece güzel görünmekle kalmaz, teknik olarak da iddialıdır ve homojen bir LED gündüz seyir ışığı bandı ile donatılmıştır. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

7

8 8 Audi A4 Sedan/A4 Avant Net çizgiler, dengeli ve şık bir görünüme sahip klasik sedan siluetini tanımlar. Boydan boya geçen omuz çizgisi ve uzun motor kaputu aracı görsel olarak daha da uzatır ve ona bir dinamizm verir. Otomobilin güçlü gövdesi özgüvenli bir sportiflik yayar, uzun tutulan tavan çizgisi aracın şıklığını vurgular. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

9

10

11 Audi A4 Sedan/A4 Avant 11 Konfor ve sportifliğin mükemmel sentezi Audi A4 Avant. Etkileyici oranları sayesinde kuvvetli bir görünüme sahiptir, tavan çizgisi ve omuz kenarları arkada hafifçe aşağıya inerek çeviklik ve dinamizm etkisi oluşturur. Neredeyse 4.70 metrelik etkileyici boyu ile şık ve sportif görünüme sahiptir. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

12

13 Audi A4 Sedan/A4 Avant 13 Audi A4 ün motorları. ilerici, güçlü, verimli. Benzinli motorlar tasarruflu doğrudan enjeksiyon ile turbo ya da mekanik kompresör modülünün kombinasyonu olan TFSI ile donatılmışlardır. TDI motorları Common Rail enjeksiyon sistemine ve dizel partikül filtresine sahiptirler; 3.0 TDI motor un temiz dizel versiyonu da bulunmaktadır. Tüm motorlar standart olarak start-stop sistemi ile donatılmışlardır ve bu sayede sınıflarındaki tüketimi en düşük motorlar arasında yer almaktadırlar. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 den itibaren bulabilirsiniz.

14 14 Audi A4 Sedan/A4 Avant Audi A4 istendiğinde Audi drive select ile donatılabilir tek bir dokunuşla Audi nizden aldığınız sürüş keyfini değiştirmenizi sağlayan bir yenilik: konfor, otomatik, dinamik, verimli ve araçta MMI navigasyon sistemi bulunduğunda özel araç ayar modları arasında kolayca seçim yapabilirsiniz. Opsiyonel üç destek sistemi sizi her sürüşte sınırları dahilinde desteklemektedir. Audi aktif şerit takip asistanı sizi yanlışlıkla şerit değiştirdiğinizde uyarır, Audi yan şerit desteği ise, örneğin siz şerit değiştirirken yan şeritte size yakın bir araç bulunduğunda uyarı verir. Uyarlanabilir hız sabitleyicisi öndeki araç ile aranızdaki mesafeyi korumanıza yardımcı olur. Elektromekanik direksiyon hızdan bağımsız olarak çalışır ve daha hassas ve konforlu direksiyon kullanımı sağlar. Ayrıca aktif direksiyon desteğine ihtiyaç duyduğunuzda sadece enerji gereklidir. Bir diğer yenilik: sürücüye sürücü bilgilendirme sisteminden mola vermesini önererek uzun yolculuklarda destek sağlayan mola önerileri. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

15

16

17 Audi A4 Sedan/A4 Avant 17 Opsiyonel olarak sunulan sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi quattro çekiş gücünü tüm tekerleklere gerektiği kadar dağıtır. Spor diferansiyelli quattro ise ilave bir sportiflik sağlar. Elektronik kontrollü spor diferansiyel virajlarda olağanüstü bir hızlanmaya ve çevik yol tutuşa olanak sağlar. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

18

19 Audi A4 Sedan/A4 Avant 19 Audi A4 Avant daki bagaj alanı 490 litredir, arka koltuklar yatırıldığında ise bu hacim 1430 litreye çıkar. Sabitleme halkaları, çanta askıları, fileli eşya gözü ve 12 voltluk priz bagaj alanının istenilen biçimde kullanılmasına olanak tanır. Audi A4 Avant da standart: çift taraflı bagaj tabanı. Bir tarafı kaliteli kadife kumaştan olan taban, bir kaç basit hareketle çevrilebilir ve son derece dayanıklı kir tutmayan bir tabana dönüşür. İstendiğinde A4 Avant elektrikli olarak açılıp kapanabilen bagaj kapağı ile donatılabilir. Ayrıca yine opsiyonel olarak teleskopik çubuklar ve sabitleme kayışlarından oluşan sabitleme seti çantalarınızın daha rahat taşınmasını sağlayabilir. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

20 20 Audi A4 Sedan/A4 Avant

21 Çok bilgi, çok alan: akıllı tasarımlı kokpit ile iç mekan. Farklı ayrıntılar iç mekanın değerini ve işlevselliğini görünür derecede artırmaktadır. Aydınlatma anahtarları, klima sistemi, MMI kumandası, hava kanalları, ayna ayar düğmeleri, cam krikosu düğmeleri ve vites kolu körüğü kromajlıdır. Çelik grisi reflex cilası, kır rengi ya da opsiyonel alüminyum trigon gibi yeni iç mekan renkleri sportif görünüm kazandırır, örneğin dişbudak ağacı gibi kaliteli ahşap türleri doğal şıklık kazandırır. Opsiyonel olarak sunulan MMI Navigasyon plus daha da geliştirilmiştir. Kullanımı entegre kumanda kollu MMI döner düğme ya da opsiyonel olarak akustik kumanda aracılığı ile içgüdüsel olarak yapılabilir. MMI Navigation plus ayrıca yüksek kaliteli 7 inçlik renkli ekrana, 3 boyutlu harita görünümüne müzik ve diğer medya dosyalarınız için bir sabit diske sahiptir. Opsiyonel olarak Bluetooth online araç telefonu ile bir çok Audi connect hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bunların arasında araca özel WLAN erişim noktası, Google Earth resimleri ya da çevrimiçi trafik bilgileri ile navigasyon sayılabilir. Daha fazla bilgiye sayfa 60 dan ve 99 dan itibaren Bilgi-Eğlence ve Audi connect başlıkları altında ulaşabilirsiniz.

22 22 Audi A4 Sedan/A4 Avant İç mekanda isteğe bağlı klimalı ön konfor koltuklar yumuşak yapıları ve vurgulu yan kısımları ile lüks konfor ve sağlam tutuş sağlarlar. Koltuk ve arkalıkları havalandırılabilir ve ısıtılabilir. Opsiyonel olarak sunulan 3 bölgeli verimli otomatik klima güneşin durumuna bağlı bir kontrol sistemi ile çalışır, Hava sıcaklık miktarını ve dağıtımını elektronik olarak ayarlar ve bunları sürücü, ön yolcu ve arka koltuklar için ayrı ayrı gerçekleştirir. Hava kalitesi sensörü ve kombine ince toz filtresi ile çalışan otomatik havalandırma kontrolü ile klima daha da verimli hale gelir.

23

24 QR-Code 24 Audi A4 Sedan/A4 Avant Audi A4 Sedan ve Audi A4 Avant bir otomobilden fazlasıdır. Bunlar üst sınıf araçlardaki alışılagelmiş standartlara sahip kişiliklerdir. Çok sayıda donanım seçeneği ile birçok otomobili bir otomobilde, sizin gibi eşsiz olan bir araçta tamamen sizi yansıtan kişisel Audi A4 otomobilinizde yaşarsınız. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz. Audi A4 aksiyonunu yaşamak istiyorsanız, cep telefonunuzu bu QR kodunun üstüne tutun ve fotoğrafını çekin. Veya şu linkten faydalanın:

25

26

27 Audi A4 allroad quattro 27 Farklılıkların peşinden gidin. Önünüzde kim olduğunu tek bir bakış ile anlayacaksınız. Bir çok yönü olan gerçek bir karakter. Sadece güçlü dış görünümü ile etkileyen değil, gücünü gerçekten sergilemeye hazır bir otomobil. Audi A4 allroad quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sisteminin etkisini her yolda yakından hissetmenizi sağlar. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 117 den itibaren bulabilirsiniz. A4 Audi A4 allroad quattro

28 28 Audi A4 allroad quattro Gerçek potansiyel daha ortaya çıkmadan belli oluyor. Audi A4 allroad quattro da kaslarını ortaya koymaya hiç ihtiyaç duymaz. Yeni nesle ait kuvvetli ve verimli motor seçenekleri: Audi valvelift sistemli 2.0 TFSI motor 211 HP çıkış gücünün ve düşük tüketimin sağladığı sportif dinamikleri ile etkilemektedir. Yüksek torka sahip 3.0 TDI motor ise altı silindiri ve 245 HP gücü ile göze çarpmaktadır ve clean diesel olarak da alınabilir. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 117 den itibaren bulabilirsiniz.

29

30

31 Audi A4 allroad quattro 31 Audi A4 allroad quattro neyi ifade eder? Bir çok yüksek kaliteli ayrıntı, sahibine ne kadar özel bir otomobili olduğunu hissettirir. Uzun dingil mesafesi ve motor kaputu sahip olduğu gücü vurgular, yeni allroad a özel dikey destekli platin grisi tek çerçeveli ızgara premium sınıftaki özel konumunu vurgular. Dikkat çekmenin keyfini sürün. 37 mm daha yüksek kasa Net görünümlü dikey destekli allraod tek çerçeve ızgara Daha geniş hatlar Çelikten ön ve arka alt koruma plakaları allroad!a özgü tasarımlı 17 inç alüminyum jantlar (opsiyonel olarak 18 inç ve 19 inç) Çift destekli alüminyum tavan kızakları, siyah ya da opsiyonel olarak oksitlenmiş Çamurluk, marşpiye şişkinlikleri ve tamponlar kontrast renkte (seçilen renklerde opsiyonel olarak aracın renginde) Alüminyum görünümlü dış donanım (opsiyonel), tavan kızakları oksitlenmiş alüminyum ve marşpiyeler çelik süslemeli Allroad quattro yazılı kapı biniş yerleri Siyah ya da titanyum grisi Tundra kumaş allroad a özgü koltuk döşemeleri Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 117 den itibaren bulabilirsiniz.

32

33 Audi A4 allroad quattro 33 Audi A4 allroad quattro standart olarak çelik grisi ya da kır kahverengi reflex dekorasyon ile donatılmıştır. Opsiyonel olarak iç mekan alüminyum trigon ya da doğal dişbudak gibi farklı ahşap malzemeler ile donatılabilir. Ve opsiyonel panorama cam tavan ve Bang & Olufsen ses sistemi ile surround seslerin keyfini açık gökyüzünün altındaymış gibi çıkartabilirsiniz. Opsiyonel MMI Navigasyon plus ile elektronik iletişim ve eğlence cihazları elinizin altında. Opsiyonel olarak Bluetooth online araç telefonu ile bir çok Audi connect hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bunların arasında araca özel WLAN erişim noktası, Google Earth resimleri ya da çevrimiçi trafik bilgileri ile navigasyon sayılabilir. Daha fazla bilgiye sayfa 60 dan ve 99 dan itibaren Bilgi-Eğlence ve Audi connect başlıkları altında ulaşabilirsiniz. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 117 den itibaren bulabilirsiniz.

34 Yolların nasıl ilerlediğini yolun akışına bakarak öğrenmeyin. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi quattro çekiş gücünü ön ve arka aksa gerektiği kadar dağıtır. Tekerleğe özel momentum kontrollü kendi kendini kilitleyen orta diferansiyel daha hassas ve dinamik viraj sürüşü sağlar. Verimli motorlar ve geniş lastikler arazide etkileyici bir sürüş sağlarlar. Böylece quattro, elektromekanik direksiyon ve offroad tanımlamalı elektronik stabilizasyon programı ESC ile desteklenir. Offroad tanımlaması arazinin durumunu değerlendirir ve elektronik sistemlerin kullanımını buna göre ayarlar. Zeminden bağımsızlık A4 allroad quattro yu bozuk yollarda da kullanılabilecek bir otomobil yapar dolayısıyla bozuk yollar da güzel yollar haline gelir. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 117 den itibaren bulabilirsiniz.

35 Audi A4 allroad quattro 35

36

37 Audi S4 Sedan/S4 Avant 37 Dinamizm arttı. Verimlilik yükseldi. Güç. Verimlilik. Akıl. Tek bir simgede birleşen terimler: S logosunda. Adında bu simgeyi taşıyan bir Audi, etkileyici spor otomobil geleneğinin bir parçasıdır. Audi S4 gibi. Performansı ve hızlanması nefes kesici olan bir otomobil. Fakat S fikirleri daha da gelişmektedir: S4 de güçlü ve verimli teknolojiler yüksek derecedeki işlevsellik ile birleşir. Diğer bir deyişle: Audi S4 S geleneğini daha da ileriye götürür ve standartları belirler. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 119 da bulabilirsiniz. S4 Audi S4 Sedan S4 Avant

38 Audi S4 ün kalbi motor sporları için heycanla çarpar. 6 silindirli turbolu 333 HP lik motor akıllı TFSI teknolojisini kullanmaktadır. Çabuk tepki verme özelliği ve tüm devir aralığındaki sıra dışı güç kullanımı ile bu 6 silindirli motor ilave olarak S spor yürür aksam ile desteklenen son derece dinamik bir sürüş deneyimi sağlamaktadır. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyon değerlerini sayfa 118 dan itibaren bulabilirsiniz.

39 Audi S4 Sedan/S4 Avant 39

40 40 Audi S4 Sedan/S4 Avant Bir araç ve dikkatinizi çekecek neredeyse sayısız ayrıntı. Kesin ve neredeyse yontulmuş gibi keskin hatları Audi S4 ve S4 Avant ı daha da şık ve duyulara hitap eder kılmaktadır. Dikkat çekici LED gündüz farı ile yeni Bi-Xenon farlar. Yatay krom destekli yeni tasarım tek çerçeveli platin grisi ızgara. S serisine özgü çift krom çizgili yan hava girişleri. Alüminyum görünümlü kanatları ile S difüzörü. S modellere has çift taraflı, her biri çift oval çıkış kanalları, S4 ve S4 Avant ı daha da kaslı gösteren egzoslar. Aracı daha kesin biçimde ifade eden arka çizgiler. Daha fazla parlaklık için yeni kristal efektli renk. Ve tabii ki saf sportifliğin tartışmasız işareti: S logosu. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyon değerlerini sayfa 118 de bulabilirsiniz.

41

42 Hem içten hem de dıştan yüksek performanslı sporcu. Audi S4 ün kokpitinde, aracın dışındaki sportif tasarım aynı biçimde devam etmektedir. Gri kadranlı, beyaz ibreli ve devir göstergesinde S4 yazılı S modellerine özel gösterge paneli, 6 silindirli güç kutusunu hemen kullanmak için teşvik etmektedir. Opsiyonel S4 amblemli ergonomik S spor ön koltuklar daha güvenli bir oturuş sağlamaktadırlar.

43 Audi S4 Sedan/S4 Avant 43

44 44 Audi S4 Sedan/S4 Avant quattro adı Audi markasını ve başka hiç bir markanın ulaşamadığı sportif başarıları simgeler. Tabii ki bu geleneksel teknolojiler Audi S4 de de sıra dışı sürüş dinamikleri olarak standartlar arasındadır. quattro nun tekerleğe özel momentum kontrollü kendi kendini kilitleyen orta diferansiyeli sayesinde öne çıkan hızlanma olanağı ve hissedilir biçimde artırılmış çeviklik, bunların yanında da hassas ve her zamankinden de iyi kontrol edilebilen sürüş davranışları sağlanmıştır. Opsiyonel seçenekler arasındaki spor diferansiyelli quattro, quattro teknolojisinin avantajlarını çekiş gücünü arka tekerlekler arasında değişken olarak dağıtabilen elektronik kontrollü diferansiyel ile birleştirir. Audi S4 özellikle virajlarda çok daha üstün bir çevikliğe sahiptir. Bunun sizin için tam anlamı: Neredeyse tüm yol şartlarında mükemmel çekiş gücü, daha fazla güvenlik ve sıra dışı sürüş keyfi. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyon değerlerini sayfa 118 de bulabilirsiniz.

45

46 46 Audi S4 Sedan/S4 Avant Dinamik sürüş ara vermeye gelmez. Özellikle de vites değiştirirken. Bu nedenle Audi, hızlı vites değişimleri için 7 vitesli otomatik çift debriyajlı S tronik şanzımanı üretti. Otomatik vitesin konforunu manuel vitesin sportifliği ile birleştirir ve bunu da özellikle verimli biçimde yapar. Opsiyonel Audi drive select ile tek bir düğmeye dokunarak konfor, otomatik, dinamik ve verimlilik modlarından birini seçebilirsiniz. Ayrıca opsiyonel MMI navigasyon sistemleri ile kişisel sürüş modunuzu da belirleyebilirsiniz. Audidrive select ile bir otomobilde beş otomobil keyfini birden yaşayın. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyon değerlerini sayfa 118 de bulabilirsiniz.

47

48 Sizin Audi niz de çok verimli olduğumuzu göstermektedir: Araçlarımız sadece sportiflik, sürekli gelişme ve teknik yenilikler değil aynı zamanda öncelikle kaynaklar ile akıllı bir çalışma anlamına gelmektedir. Buna bir örnek Common Rail teknolojisi olan TDI motorlardır. Direkt püskürtme ve turboşarj kombinasyonu ile dizel yakıtın çok verimli yanmasını sağlamaktadırlar. Audi valvelift sistemi (AVS) olan TFSI motorlar aynı prensibe göre çalışırlar ve yine tüketimin az olmasının yanı sıra daha fazla güç ve tork ile etkilerler. Audi motorları yıllardan beri tutarlı bir şekilde daha da geliştirilmektedir. Bunun anlamı günümüzde ağırlığının düşürülmesi ve dolayısıyla yakıt tüketiminin azaltılmasının yanı sıra şimdiye kadar olandan daha güçlü olduklarıdır. Daha az motor hacminden daha fazla güç çıkarmak stratejimizin etkileyici bir kanıtıdır. Star-Stop sistemi ve enerji geri kazanımı da daha fazla verimlilik sağlamaktadır. Çift kavramalı şanzıman S tronic, çekişi güçlü Audi motorlarının avantajlarını ideal şekilde kullanmaktadır. En büyük vitesin en küçük vitese olan büyük aktarma oranı düşük devir sayılarında dahi olağanüstü çabuk ilerleme sağlamaktadır. Bu durum yakıt tüketimini azaltmaktadır. Isıyı motor, şanzıman ile iç mekan arasında amaca uygun dağıtan ısı yönetimi ısınma çalışması safhasını kısaltır ve motor veya şanzıman sürtünmesi azaltılır. Audi drive select verimliliği size diğer tasarruf potansiyellerini sonuna kadar kullanmada yardımcı olur. Audi A4 ve S4 modellerinde yolculuğunuzun sadece daha konforlu ve daha dinamik olmasını değil, aynı zamanda verimli de olmasını düzenleyen bir dolu teknoloji bulunmaktadır. Bu konuda daha fazlasını takip eden sayfalarda göreceksiniz. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

49 Audi ve Verimlilik 49

50 50 Audi ultra Audi ultra ile kürsüde: Audi R18 TDI Audi ultra: Her daha az gram daha fazla öne geçme sağlar. Geleceği gösteren Audi hafif yapı teknolojisi Audi Ultra ayrı ayrı komponentlerin toplamından daha fazlasıdır. Tamamen yeni malzemeleri, akıllı tasarım prensiplerini ve kaynakları koruyan üretim süreçlerini bir genel konsept olarak bir araya getirir. Birçok Audi Ultra hafif yapı önlemleri daha günümüzde Audi A4 ve S4 te kullanılmaktadır. Bu önlemler kaportada başlamaktadır. Audi A4 ve S4 ün çelik sac yapı tarzı düşük ağırlığı yüksek sağlamlık ile birleştirmektedir. Burada her defasında doğru yerde tam olarak gerektiği kadar malzeme kullanılmaktadır. Karoseri yapısındaki sıcak ve soğuk form verilmiş çelikten ince saclar, örneğin ön kapak ve çamurlukta olmak üzere karoseri sac kaplamasındaki hafif, ancak stabil alüminyum ile bir araya getirilmektedir. Ön ve arka akslardaki alüminyum komponentler ile alüminyum hafif metal jantlar sadece yüklü ağırlığı değil, aynı zamanda ilaveten ataklık ve sürüş konforunda artış sağlayacak şekilde süspansiyonsuz kütleleri de azaltır Yakıt direkt püskürtme ve turboşarj gibi tahrik teknolojileri Audi motorlarını daima güçlü yapmıştır. Audi A4 ve S4 teki modern TDI ve TFSI motorlar az olan motor hacminden daha fazla kuvvet çıkarmaktadırlar ve bu sayede bu güç sınıfının ilgili motorlarından hafiftirler. Her hafif yapı komponentinin boyutları azaltılabilen diğer yapı elemanlarına da etkileri vardır. Sonuç olarak devamlı daha az ağırlık ve gittikçe daha fazla verimlilik ile ilgili olarak devamlı bir geliştirme süreci yaşanmaktadır. Sayılarla ifade edildiğinde 100 kg kadar daha hafif bir araç 100 km de 0,3 litreye kadar yakıttan tasarruf edebilir. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

51 Ağırlık azaltma konusu Modern araçlardaki talepler çelişkilidir: Bir taraftan daha fazla güç ve konfor sunmaları, diğer taraftan daha tasarruflu ve verimli olmaları gerekmektedir. Audi Ultra bu çelişkiyi bir araya getirmektedir. Her yapı elemanını test standına koymaktayız. Talepler mümkün olan en az ağırlık olmasının yanı sıra yüksek fonksiyonelliktir. Sonuç olarak daha küçük motorların bile mümkün olduğu akıllı bir malzeme karışımı olması gerekmektedir. Daha hafif bir aracı önceden daha büyük motorların sağladığı bir ataklıkta tahrik edebilirsiniz. Yine çok sayıda şampiyonluğu olan önceki araç R15 TDI, 2010 yılında hala bir V10 motor ile yollardayken 2011 yılında bu şekilde örneğin bir R18 TDI bir V6 motor ile Le Mans yarışını kazanmıştır. Alüminyum sac Alüminyum profil Sıcak form verilmiş çelik Soğuk form verilmiş çelik

52 52 FSI /TFSI Entegre edilmiş egzoz sistemi olan silindir kapağı Audi valvelift sistemi ve çiftli eksantrik mili ayar tertibatı Çiftli FSI/MPI püskürtme sistemi Sürtünmesi azaltılmış motor Tam elektronik soğutma suyu termostatı Yıllar süren geliştirme süresi. Binlerce test kilometresi. Peki bunlar niçin? 1.8 TFSI motor ünitesi

53 Birkaç saniye sonra bunu anlayacaksınız. A5 Sportback de TFSI teknolojisi kullanılır. Bunun özelliği; FSI sisteminin avantajlarını, daha iyi bir güç üretimi sağlayan aşırı besleme ile birleştirmesidir. Sunulan tüm TFSI motorlar tutumlu start-stop sistemi ile donatılmıştır ve tabii ki EU5 egzoz normunu sağlarlar. 170 Hp gücündeki 1.8 TFSI 320 Nm lik bir maksimum torka sahiptir ve tüketim açısından sınıfındaki en iyi motorlardan birisidir. Audi valvelift sistemi yakıt tüketimini azaltır ve akıllı bir ısı yönetimi motoru çalışma sıcaklığına daha çabuk getirir. Aynı zamanda ısıyı araç içine iletir, bu durum konforunuzu arttırır ve yakıt tüketimini daha da düşürmede yardımcı olur. 2.0 TFSI motor 211 Hp gücü ile birlikte 350 Nm ye varan tork sağlar. İyi yakıt tüketimi değerleri ve düşük CO2 emisyon değerleri ile de kendini belli eder. 180 Hp gücü olan 2.0 TFSI motor etil alkol yakıt E85 ile de çalışabilir. Bu yakıt yeni gelişen hammaddelerden üretildiği için CO₂ miktarı ile ilgili azaltmaya ilave bir katkıdır. Audi S4 te tip serisinde tamamen yeni turboşarj havası soğutmalı mekanik bir turboşarjı olan en güçlü TFSI motor kullanılmaktadır. 3.0 TFSI V6 yı ölçülü tüketimin yanı sıra kompakt bir motor yapmaktadır. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

54 54 TDI Enjektörler 3.0 TDI motorlarda birkaç milisaniye içinde açılıp kapanarak yakıtı 2000 bar a kadar çıkan basınçla birçok kez yanma odasının içine püskürtür. Bir enjeksiyon sırasında, zaman zaman bir gramın binde birinden az miktarda yakıt püskürtülür. Ön enjeksiyon daha yumuşak bir yanma ve dolayısıyla daha az yanma gürültüsü ve daha düzgün bir çalışma sağlar. TDI Başka bir deyişle: Depo nerede? Günümüzde satılan her iki Audi den biri dizeldir. Bugün kulağa çok normal gelen bu söz 20 yıl önce çok büyük heyecan yaşanmasını sağlamıştı. Audi, ilk 2,5 litrelik TDI motoru ile pazarda devrim yaratmıştı. Bu arada COMMON Rail teknolojisi gibi geliştirmeler sayesinde TDI daha da verimli olmuştur. Piezo enjektörler hassas ve kesin bir yakıt dağılımı sağlamaktadırlar. Piezo enjektörler yakıtın çok küçük zerrecikler halinde ve hassas bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Böylece TDI motorların ilk olarak kullanılmasından bu yana motorların özgül gücü artarken motorlar daha tutumlu hale gelmiştir. O zaman dizel tahrik ünitesini yarışlara göndermek tutarlı karardı. Başarıyla: 2006 yılında Audi R10 TDI ilk dizel motorlu yarış otomobili olarak Le Mans 24 h yarışını kazanarak başarılı oldu ve bu başarıyı bir çok kez tekrar etti en son 2011 de. Audi A4 de, akıllı Common Rail teknolojisi ile çalışan çekişi güçlü 2.0 TDI ve 3.0 TDI motorlar emrinizdedir. Bunlar ayrıca standart olarak start-stop sistemi ile donatılmıştır. 2.0 TDI (143 Hp) motor A4 ve 3.0 TDI (245 Hp) quattro ayrıca A4 allroad quattro için de clean diesel olarak alınır. Bu motorda amaca uygun şekilde azot oksitlerin azaltıldığı bir teknoloji kullanılmaktadır. Verimliliğin yanı sıra TDI üniteleri kendilerini tabiki kuvvetleri ile de belli etmektedirler. 136 Hp gücü ve 112 veya 116 g CO₂/km emisyonu veya 163 Hp gücü ve 115 veya g CO₂/km emisyonu olan 2.0 TDI motorlar ile tahrik edilen Audi A4 Sedan ve A4 Avant da güç ile yakıt tüketimi arasındaki uyum bir kez daha amaca uygun olarak iyileştirilmiştir. Bu modeller özellikle düşük yakıt tüketimi ve azaltılmış CO₂ emisyonları ile kendilerini belli ederler. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

55 Soğutma suyu devresinde daha iyi akış Daha az yanma basıncı 1800 bar yüksek basınçlı püskürtme sistem Daha az supap yayı kuvveti Emme bölgesinde daha iyi akış Enerji tasarrufu sağlayan yağ pompası Enerji tasarrufu sağlayan klima kompresörü Akıllı kumandalı alternatör Enerji tasarrufu sağlayan su pompası 2.0 TDI motor ünitesi

56 56 quattro Bir otomobilin dört tekerleği varken neden sadece iki tekerlek kullanılsın? Sürekli dört tekerden çekişli quattro quattro sürekli bir dört tekerden çekiş sistemidir. Bir araç aksının tekerlekleri yer tutuşunu kaybeder ve patinaj yapma tehlikesi oluşunca orta diferansiyel ile otomatik olarak ve sürekli dağıtılarak çekiş kuvveti diğer aksa yöneltilir. Bu arada çekiş kuvvetinin %40 ı ön akstan ve %60 ı arka akstan gelecek şekilde standart dağılım 40:60 tır. Avantajı hızlanma esnasında daha iyi çekiş ve olağanüstü yer tutuşu ile daha fazla güvenlik sağlamasıdır. Teknoloji ile ilgili olarak bu kadarı yeterli. Ancak quattro yu eşsiz yapanın herhalde bazı müşterilerin söylediği sanki aracın yola yapıştığı duygusudur. Opsiyonel spor diferansiyelli quattro bu benzersiz quattro duygusunu daha da arttırır. Dönerken ve virajlarda araçlar önden savrulma eğilimi gösterir. Bu alışılagelmiş bir fizik sürecidir. Hareketli bir gövde bir yön değişikliğine karşı koyar. Esnek lastikler ve yürüyen aksam yatakları, araç yeni yöne girerken kasılır. Virajda hızlanma esnasında ön aks yükü azalır ve lastiğe daha az yer tutuş kuvveti aktarılabilir, dolayısıyla araç önden savrulur. Arka aksta spor diferansiyel ile bu eğilime önemli ölçüde karşı durulur. Çünkü quattro arka aks diferansiyeli solda ve sağda iki dişli kademesine sahip birer ilave ünite ile genişletilmiştir. Bunlar, arka akstaki her bir tekerin farklı bir tahrik torku almasını sağlar. Elektro-hidrolik bir kumanda elemanı kavramalara kumanda eder. Örneğin direksiyon açısına, enlemesine ivmeye, düşey eksen etrafında dönme açısına ve seyir hızına bağlı olarak kontrol ünitesi, söz konusu seyir durumu için tekerlek torklarının en uygun dağılımını hesaplar. Bu şekilde bir viraja girerken veya virajda hızlanma sırasında tahrik kuvveti, bilinçli olarak virajın dış tarafındaki arka tekerleğe yönlendirilir. Bunun sonucunda otomobil tahrik kuvveti tarafından adeta virajın içine itilir ve ön tekerleklerin açısını izler. Sol ve sağ tarafta farklı olan tahrik kuvvetleri direksiyona yardımcı olur. Daha önceleri direksiyonda yapılması gereken düzeltmeler artık gerekli değildir. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

57 Spor diferansiyelli quattro Çekiş kuvvetlerini kademesiz ve değişken olarak arka tekerlekler arasında dağıtır, virajlarda yüksek ataklık ve hayran bırakan bir sürüş dinamiği sağlar.

58 58 Audi drive select Audi A4 ve S4 neden size bu kadar uygundur? Çünkü size göre ayarlanır. Audi drive select. Konforlu Dinamik Otomatik Verimli Kişisel

59 Motor Şanzıman Direksiyon Spor diferansiyel ile birlikte quattro (opsiyonel) Dinamik direksiyon (opsiyonel) Amortisör ayarı olan yürüyen aksam (opsiyonel) adaptive cruise control (opsiyonel) Sürüş dinamiğini herkes başka türlü tanımlar. Biz şöyle tanımlıyoruz: Kendinizi nasıl hissediyorsanız öyle sürün. Audi drive select ile bir düğmeye basarak Audi nizin karakterini değiştirebilirsiniz. Efficiency (verimli), comfort (konforlu), dynamic (dinamik), auto (otomatik) ve opsiyonel MMI navigasyon plus ile birlikte sunulan ve bağlı araç komponentlerinin hangilerinin nasıl davranması gerektiğini kendinizin belirlediği individual (bireysel) şeklinde 5 mod kullanımınıza sunulmuştur. Konforlu mod özellikle, olabildiğince stressiz bir şekilde uzun mesafeler kat etmek istediğinizde uygundur. Otomatik modu toplamda konforlu, ama yine de sportif bir sürüş duygusu sunar. Örneğin bol virajlı yollarda belirgin şekilde sportif sürüş için dinamik modu uygundur. Verimli mod, tüketim açısından en uygun kullanıma olanak sağlar. Audi drive select komple parçası olarak kendini enerjisi iyileştirilmiş bir motor ve örneğin klima sistemi olmak üzere ilave tüketiciler çalışması ve otomatik şanzımanlar olduğunda değiştirilmiş bir vites değiştirme programı ile belli eder. Aracın her moddaki ayarları donanıma bağlıdır. Standart olarak Audi drive select motoru, şanzımanı ve direksiyon sistemini etkiler. Buna ilaveten varsa amortisör kumandası ile birlikte yürüyen aksamı, dinamik direksiyon sistemini ve spor diferansiyel ile birlikte quattro yu etkileyebilirsiniz. Moda bağlı olarak motor ve şanzıman, gaz pedalının hareketlerine daha ani veya daha dengeli şekilde tepki verir. Ayrıca vites değişimlerinin yapıldığı devir sayıları değişir dinamik modunda daha yüksek devirlerde, konforlu modda daha düşük devirlerde vites değiştirilir. Buna ilaveten direksiyon sportif şekilde sertten konforluya kadar sürüş durumuna uyarlanabilir. Bu uyarlama dinamik direksiyon ile birlikte ayrıca sportif direkt ile konforlu direkt arasında olur. Virajları alırken ataklık ve hızlanma kapasitesinde yüksek bir düzey sağlamak için spor diferansiyeli olan quattro tahrik kuvvetlerini arka aksta değişken dağıtır. Uyarlanabilir hız sabitleme sistemi de hem hızlanma tutumu hem de önden giden araca tepki olarak ya uyumlu ya da ani tepki verecek şekilde ayarlanabilir. Yakıt tüketimi ve CO₂ emisyonu değerlerini sayfa 110 dan itibaren bulabilirsiniz.

60 60 Audi connect Araştırma projesi: Audi Urban Mobility Sürücüsüz olarak zirveye. Bir araç ve çevresinin ağa bağlanmasının ne kadar amaca uygun oluşturulabileceğini, Audi Urban Mobility araştırma projesi gösterecektir. Bu proje çerçevesinde 2010 yılı Eylül ayında kendiliğinden ve sürücü olmadan Kayalık Dağlar daki (Rocky Mountains) 20 km uzunluğunda Pikes-Peak dağ yolunu tırmanmıştır. Bu projede tehlikeli durumları önlemede sürücüye yardımcı olan bir elektronik kullanılmaktaydı. Ayrıca bu bilgi ile daha iyi ağa bağlanmanız ve dolayısıyla daha güvenli yollarda olmanız için Audi Connect i daha da geliştirmekteyiz. Audi connect: İnternet, araç ve sizin aranızda akıllı bağlantı. Dünya birbiriyle ve Audi niz sizinle ağ ile bağlanmaktadır. Audi Connect sadece interneti araca almamakta, size akıllı telefon, tablet veya laptop tan yararlanmayı sağlayan olanakları da kullanmaktadır. Audi connect daha fazla sürüş keyfi ve konfor için gelecekte araçlar arasında ve araç ile alt yapı arasında veri alışverişinin mümkün olmasını da sağlayacaktır. Doğrudan internetten Audi connect ile rahatça MMI aracılığıyla herhangi özel hedefleri arayabilir, planlanan navigasyon hedefi için en yeni haberleri ve güncel hava tahminini çağırabilirsiniz. Veri iletimi MMI navigasyon Plus için opsiyonel olarak alınabilen BlueTooth araç telefonu Online UMTS modülü üzerinden olur. Audi connect size aynı zamanda WLAN-Hotspot aracılığıyla kablosuz bir internet erişimi sunmaktadır. Birlikte yolculuk yapanlar sürüş esnasında mobil son kullanım cihazları ile bilgileri ve lerini rahatça çağırabilir veya internette sörf yapabilirler. Bazı akıllı telefonlar için bir Audi music stream¹ uygulaması mevcuttur. Mevcut oldukları ile ilgili ayrıntılı bilgiler, kullanım hakları ve ücretlerini donanım bölümünden veya Audi yetkili satıcınızdan alabilirsiniz. ¹Kesin piyasaya sunuş tarihi hakkında Audi Yetkili Satıcınızdan bilgi alabilirsiniz. ² Google ve Google logosu Google Inc kayıtlı markalarıdır.

Yeni Passat ve Yeni Passat Variant

Yeni Passat ve Yeni Passat Variant Yeni Passat ve Yeni Passat Variant En az sizin kadar özel. Yeni Passat ve Yeni Passat Variant ın özgüveninin ne kadar yüksek olduğunu daha ilk bakışta fark edeceksiniz. Özgün tasarımlı LED High ön farlar

Detaylı

VOLKSWAGEN TÜM MODELLER KATALOĞU

VOLKSWAGEN TÜM MODELLER KATALOĞU VOLKSWAGEN TÜM MODELLER KATALOĞU 2 VOLKSWAGEN DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ. İçindekiler Polo sf. 4-7 Yeni Golf sf. 8-11 Jetta sf. 12-15 Passat sf. 16-19 Passat Variant sf. 20-23 Scirocco sf. 24-27 The Beetle

Detaylı

Lojistik 2015 Depo lojistiğinde tüm ihtiyaçlarınıza komple çözümler sunuyoruz

Lojistik 2015 Depo lojistiğinde tüm ihtiyaçlarınıza komple çözümler sunuyoruz Lojistik 2015 Depo lojistiğinde tüm ihtiyaçlarınıza komple çözümler sunuyoruz Jungheinrich e hoş geldiniz Ankara Jungheinrich firması malzeme taşıma ekipmanları, depolama ve malzeme akış teknolojisi alanlarında

Detaylı

MÜKEMMELİYETÇİ OLANLAR İÇİN TASARLANDI Her zaman bir klasik.

MÜKEMMELİYETÇİ OLANLAR İÇİN TASARLANDI Her zaman bir klasik. IBIZA SEAT Ibiza nın genç ruhu, performansıyla birleşti. Tasarımı, eğlenceye ortak oldu. Hep kendi çizgisinde ilerledi. Ve klasik bir model olduğunu kanıtladı. MÜKEMMEL UYUM Ibiza her zamankinden daha

Detaylı

MERAKLA BEKLENEN KADJAR TÜRKİYE DE. YIL: 11 SAYI: 202 15-30 HAZİRAN 2015 F YATI: 3 TL www.otomobilden.com.tr

MERAKLA BEKLENEN KADJAR TÜRKİYE DE. YIL: 11 SAYI: 202 15-30 HAZİRAN 2015 F YATI: 3 TL www.otomobilden.com.tr MERAKLA BEKLENEN KADJAR TÜRKİYE DE s.9 YIL: 11 SAYI: 202 F YATI: 3 TL www.otomobilden.com.tr BAŞKENT OTOMOTİVCİLER DERNEĞİ NDEN FUAR ÇIKARTMASI TÜM GÖZLER ÜSTÜNDE s.4 KARCHER BABALARI UNUTMUYOR 1.5 litre

Detaylı

Basım tarihi: Eylül 2013

Basım tarihi: Eylül 2013 Fiat ın en yeni modellerini, otomobilinizle ilgili en son bilgileri ve güncel haberleri web sitemizde bulabilirsiniz. Dilerseniz tüm sorularınızı, istek ve önerilerinizi bize ulaştırabilir, kısa sürede

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER ŠKODA Superb Kullanma kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

VOLVO. Kullanici el kıtabi S40 WEB EDITION

VOLVO. Kullanici el kıtabi S40 WEB EDITION VOLVO Kullanici el kıtabi WEB EDITION S40 2006 Değerli Volvo sahibi Volvo nuzu uzun yıllar zevkle kullanacağınızı ümit ediyoruz. Aracınız, sizin ve yolcularınızın rahatı ve güvenliği dikkate alınarak tasarlanmıştır.

Detaylı

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition

VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI. Web Edition VOLVO S60 KULLANICI EL KİTABI Web Edition DEĞERLI VOLVO SAHIBI VOLVO'YU SEÇTIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER! Volvo'nuzu uzun yıllar zevkle kullanacağınızı ümit ediyoruz. Otomobiliniz, sizin ve yolcularınızın

Detaylı

BiG X 600 / 700 / 850 / 1100 Kendi Yürür Silaj Makinası

BiG X 600 / 700 / 850 / 1100 Kendi Yürür Silaj Makinası BiG X 600 / 700 / 850 / 1100 Kendi Yürür Silaj Makinası www.krone.de BiG X 1100 Dünyanın en güçlü silaj makinası Geniş görüş açılı konforlu kabin Mükemmel operatör konforu için joystick 1,078 hp ye kadar

Detaylı

YENI 308 URUN BROSURU_Layout 1 5/28/14 4:52 PM Page 1 YENİ PEUGEOT 308

YENI 308 URUN BROSURU_Layout 1 5/28/14 4:52 PM Page 1 YENİ PEUGEOT 308 YENI 308 URUN BROSURU_Layout 1 5/28/14 4:52 PM Page 1 YENİ PEUGEOT 308 YENI 308 MART'15 D.qxp_Layout 1 3/11/15 9:48 AM Page 2 YENI 308 MART'15 D.qxp_Layout 1 3/11/15 9:48 AM Page 3 HEYECAN VERİCİ En iyi

Detaylı

Teknik kılavuz. Sürüm 02/2014

Teknik kılavuz. Sürüm 02/2014 1 Teknik kılavuz Sürüm 02/2014 2 Nokian Lastikleri Teknik kılavuz İçindekiler Önsöz... 3 Lastik üretim süreci... 5 Lastik yapımı... 6 Lastik markalama... 8 Yük ve hız belirleme...11 Patlak halde yol alabilen

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ARAÇ YÖNETİM SİSTEMLERİ 525MT0283 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

ONU GÖRDÜĞÜNDE KALBİNİN SESİNİ DİNLE. SANA ANLATACAK ÇOK ŞEYİ OLACAK.

ONU GÖRDÜĞÜNDE KALBİNİN SESİNİ DİNLE. SANA ANLATACAK ÇOK ŞEYİ OLACAK. Yeni i20. ONU GÖRDÜĞÜNDE KALBİNİN SESİNİ DİNLE. SANA ANLATACAK ÇOK ŞEYİ OLACAK. O artık tepeden tırnağa yeni... İlk görüşte kalbini yerinden çıkaracak kadar nefes kesici... Yeni i20, heyecan verici bir

Detaylı

Volkswagen Orijinal Aksesuarlar. Gözünüz başka bir şey görmeyecek. Passat CC aksesuarları.

Volkswagen Orijinal Aksesuarlar. Gözünüz başka bir şey görmeyecek. Passat CC aksesuarları. Volkswagen Orijinal Aksesuarlar Gözünüz başka bir şey görmeyecek. Passat CC aksesuarları. Sportif ve estetik tasarım 4 Aerodinamik eklemeler, krom görünümlü parçalar, pedal kaplama seti Alaşımlı jantlar

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Bilgi/eğlence sistemi Columbus Kullanma kılavuzu 3V0012777FA Önsöz Bu kullanma kılavuzu bilgi/eğlence ve navigasyon sistemi Columbus (bundan sonra sadece cihaz olarak adlandırılacak) içindir.

Detaylı

Audi Teknoloji ile bir adım önde

Audi Teknoloji ile bir adım önde Audi Teknoloji ile bir adım önde Daha fazla bilgi http://www.audi.com/driving sitesinden veya Dinamizm. Tutku. Büyüleyicilik. 2011 Kış programı AUDI AG Audi driving experience D 85045 Ingolstadt, Almanya

Detaylı

Çalışma Alanı Bileşenleri Besleme Üniteleri İçin

Çalışma Alanı Bileşenleri Besleme Üniteleri İçin D-26615-2009 D-27753-2009 D-26530-2009 Çalışma Alanı Bileşenleri Besleme Üniteleri İçin 02 ÇALIŞMA ALANI BİLEŞENLERİ ÇALIŞMA ALANI BİLEŞENLERİ 03 Çalışma Alanı Bileşenleri* Göz alıcı şekilde tasarlanan

Detaylı

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir.

Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. ON ROAD Bu kılavuz aracın ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmeli ve araç yeni bir kullanıcıya satıldığında veya devredildiğinde birlikte verilmelidir. Bu kılavuz ATV150U On Road modelini içermektedir.

Detaylı

Harman hallaç. Teknik uygulamalar

Harman hallaç. Teknik uygulamalar Harman hallaç Teknik uygulamalar 16 Harman hallaç teknolojisi Mükemmel bir pamuk işleme tesisi gerektiği kadar büyük, mümkün olduğunca kısa Şerit telefleri Temizlenmiş telefler Telef-Açıcı BO-R Elektronik

Detaylı

Volvo FH ınızı özelleştirin.

Volvo FH ınızı özelleştirin. TEKNİK ÖZELLİKLER Volvo FH ınızı özelleştirin. Sunduğu sonsuz sayıda olasılık ile Volvo FH serisi araçlar, her türlü taşımacılık işine uygun hale getirilebiliyor. Esnek şasi düzeni ve VBI (Volvo Üstyapı

Detaylı

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji

Daha temiz motorlar için ileri teknoloji Daha temiz motorlar için ileri teknoloji aha az yakıt ve yağ ağ tüketimi CO2 emisyonlarını azaltma Daha az yakıt ve yağ tüketimi C Daha az yakıt ve yağ tüketimi CO2 emisyon Daha temiz ve daha dayanıklı

Detaylı

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR

PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR PARÇA SEKTÖRÜ ( OTOMOTİV YAN SANAYİİ ) 2023 VİZYONU DRAFT RAPOR YÖNETİCİ ÖZETİ Parça sektörü, genel olarak çalıştıkları ana sanayii müşterilerine bağımlı bir sanayi koludur. Parça sektöründe faaliyet gösteren

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

M.YALÇIN UBAY UZAKTAN EĞĠTĠM PROGRAMI KOCAELĠ ÜNĠVERSĠTESĠ GÖLCÜK MYO GÜÇ AKTARMA ORGANLARI HAFTALIK DERS KONULARI

M.YALÇIN UBAY UZAKTAN EĞĠTĠM PROGRAMI KOCAELĠ ÜNĠVERSĠTESĠ GÖLCÜK MYO GÜÇ AKTARMA ORGANLARI HAFTALIK DERS KONULARI KOCAELĠ ÜNĠVERSĠTESĠ GÖLCÜK MYO UZAKTAN EĞĠTĠM PROGRAMI GÜÇ AKTARMA ORGANLARI HAFTALIK DERS KONULARI TEMEL TEKNĠK TERĠMLER GÜÇ AKTARMA ORGANLARINA DUYULAN ĠHTĠYAÇ ÇEKĠġ SĠSTEMLERĠ KAVRAMALAR VĠTES KUTULARI

Detaylı

WC ve Pisuvar Yıkama Sistemleri, Schell den.

WC ve Pisuvar Yıkama Sistemleri, Schell den. WC ve Pisuvar Yıkama Sistemleri, Schell den. SCHELL. Genel ve Ticari WC lerde Uzman Fabrika 1 İdari bina ve eğitim merkezi bulunan üretim tesisi WC sıva altı yıkama sistemi COMPACT II için EDITION ECO

Detaylı

Benzinli Motor Yakıt Sistemleri

Benzinli Motor Yakıt Sistemleri Benzinli Motor Yakıt Sistemleri Benzinli Yakıt Sisteminin Görevleri : Enjeksiyon sürelerinin ayarlanması - Soğukta harekete geçmenin kontrolü - Hızlanma sırasında yakıt zenginliği kontrolü - Yavaşlama

Detaylı

KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW

KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW Her zaman doğru tercih! Toprak mikserleri ve ağır tip toprak mikserleri eskiden olduğu gibi tohum yatağı hazırlanması konusunda her yönden çok beceriklidir. Başka hiçbir zemin

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı