1. Gün MCT DANIŞMANLIK MÜŞTERİ ÇAĞINDA PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. Gün MCT DANIŞMANLIK MÜŞTERİ ÇAĞINDA PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI 05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL"

Transkript

1 1. Gün MCT DANIŞMANLIK MÜŞTERİ ÇAĞINDA PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL Mike WALSH / Tomorrow Gelecekteki İşiniz ve Müşterileriniz Medya ve eğlence alanlarında binlerce profesyonel tarafından okunan İş Aksatan Gelecek Blog unun yayıncısı, dünyaca ünlü Fütürist Mike Walsh, markaları geleceğe hazırlama konusunda ipuçlarını paylaştı. Sosyal pazarlama, sosyal medyada marka yönetimi, yeni trendler, sosyal medyanın geleceği konularında yorum yapan Walsh, müşteri alışkanlıklarının nasıl değiştiğini ve teknolojinin yeni trendlerle nasıl birleştirilmesi gerektiğine değindi. Geleceğin tüketicilerini anlamak için özellikle çocukların alışkanlıklarını izlemenin ve onlardan ilham almanın önemine değinen Walsh, Çocuklarınızı anlamak için daha çok zaman harcayın den sonra doğan çocukların davranışlarını takip edin. O yıl Steve Jobs ilk iphone u tanıttı. Dolayısı ile o nesil ilk web tecrübelerini telefonlarında ya da tablet cihazlarda kullandılar. Klavye veya mouse kullanmadılar, ekrana dokundular, Kinect XBOX da ellerini salladılar. Geleceğin pazarlama trendlerini belirlerken, bu neslin çocukluk çağlarında maruz kaldığı yıkıcı teknolojinin, düşünme, davranış ve kararlarını nasıl şekillendireceğinde gizli dedi. Walsh, bu nesli anlamanın, diğer ülkere kıyasla genç nüfusun, akıllı telefon kullanımı ve sosyal medya adaptasyonunun çok daha yüksek olması nedeniyle Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı. Walsh, aslında gelişim ve değişim sürecinde sadece teknolojiye değil antropolojiye de bakmak lazım diyerek konuşmasını sürdürdü. Şu anda dünyaya gelen her çocuğun Facebook ile doğduğunu ve artık internet değil Facebook bilen bir nesil ile karşı karşıya olduğumuzu belirten Walsh, Pazarlamacılar olarak böyle bir ortamda Gelecekte ilgiyi nasıl kazanacağız, pazarda nelerin değiştiğini tam olarak anlayabiliyor muyuz? gibi konularda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bence değişimin başlangıcı veri noktaları; Twitter, Youtube, Video Store gibi kapalı çember pazarlamanın yapıldığı, Amazon gibi bütün davranışların analiz edildiği ortamlarda ve bireylerin bütün temas noktalarını takip ettikleri bir pazarlama stratejisi geliştiren markalar, gelecekte kendilerine önemli bir kaynak yaratacak dedi.

2 Pazarlamada başarının tüketici davranışı iyi çözümleyebilmekten geçtiğini söyleyen Walsh, Tüketici davranışını anlamada data takibi en etkili yoldur. Önemli olan var olan datayı iyi analiz edebilmektir. Bir market örneği vermek istiyorum, market Cuma akşamı yalnız erkeklerin mağaza geldiklerinde en çok DVD, hazır yemek ve şarap üçlemesini aldığını belirleyerek bu üç ürünü yan yana aynı stantta satmaya başladı. Bu tüketici davranışını iyi anlayarak doğru reaksyon vermeye çok iyi bir örnek dedi. Geleneksel yapıdan kurtulmanın ve değişime ayak uydurmanın bazı markalar için kolay olmadığını dile getiren Walsh, Markanızın kadere meydan okuması, iyi deneyim yaratması, bu alanlarda veri toplamak ve markanın bilgi birikiminin günümüz şartlarına uyarlanması için tek yapılması gereken BÜYÜK-YENİ ve HIZLI DÜŞÜNMEK diyerek çoşku yaratan Walsh GELECEK ŞİMDİ diyerek konuşmasını tamamladı.

3 Claire DIAZ-ORTIZ/Twitter Sosyal İnovasyon ve Kurumsal Hayırseverlik Ortiz sunumuna, sosyal inovasyon konulu konuşmasına, Daha az parayla daha iyi yaşamanın gerektiğini düşünen insanlarla karşı karşıyayız diyerek başladı. Aslında tüm hikaye bu sözün altında kurgulanıyor. Bu konuda neden hikaye anlatmak gerekiyor ve neden iyi hikaye iş yapıyor? sorularına yanıt bulabilirsek çevremizdeki değişime ayak uydurabiliriz diyen Ortiz Hikaye doğru anlatılmalı. Sosyal medya açık bir bilgi kaynağıdır. Kişi, marka ve şirkete doğru roller tanımlanırsa, hikaye ve etkisi uzun süre hafızalarda kalır, etkisi tüm mecralarda uygun dillerde anlatılabilir dedi. Tweet modelinin yaratıcısı olarak tanınan, Twitter Kurumsal Sosyal İnovasyon Yöneticisi Claire Diaz Ortiz, dünyadaki değişimin sosyal inovasyon yönünden hızla ilerlediğini ve eskiden bir kaç yıl içinde olabilen değişimlerin şu anda sınırları zorlayacak şekilde bir kaç ay içinde değişim sağladığının altını çizdi. Ortiz, sosyal medyanın önemini farklı hikayelerden örnekler vererek anlattı. Ortiz, sosyal medya kanallarını Twitter, Youtube ve Facebook/blog olarak 3 e ayırdı. Her bir sosyal medya kanalı ile ilgili hikayeler anlatan Ortiz, Twitter ile ilgili; Bir arakadaşım Mısır da yaşanan ayaklanmaları araştırmak için Mısır a gitti. Seyahati sırasında haksız bir tutuklanma olayı ile karşı karşıya kaldı. Polis arabasında kendi fotoğrafını çekip, tutuklandım diyerek Twitter da paylaştı. Twitter ın gücü ile bu haksız tutuklanma Amerikalı yetkililer tarafından duyuldu ve tutuklama kararının kaldırılması için gerekli süreç başlatıldı dedi. Facebook ile ilgili de bir örnek vererek, Kenyalı bir çocuktan bahseden Ortiz, Bahsettiğim kişi bir gün birlikte yemek yerken, kendi başına yarım tavuk yediğini sosyal medyada paylaşmak istediğini söyledi ve hemen vazgeçti. O na neden vazgeçtiğni sorduğumda; Kenya da benim arkadaşlarım açlık ile mücedele ediyorlar, bunu yiyemeyen çok fazla arkadaşım var dedi 19 yaşında bir gencin böyle bir hassasiyet göstermesi çok önemli diye konuştu. Her bir iletişim kanalının çıkış yapmış bir hikayesi ve bizim hikayemizi nasıl vurguladığına yönelik açılımları olduğuna değinen Ortiz, bu hızlı değişim ve hareketin artık durdurulmasının mümkün olmadığının altını çizerek sözlerini tamamladı.

4 Tanyer SÖNMEZER/MCT Danışmanlık Bırak Müşterin Anlatsın MCT Danışmanlık Yönetici Ortağı Tanyer Sönmezer, Hikayemizi bizim yerimize konuşanlar var, onların yüzü kapalı, maskeleri var. Hayatımızın neresindeler bilmiyoruz, sadece bir kişi konuşuyor, herkese etkisi oluyor ve deneyimi alıp götürüyorlar sözleri ile konuşmasına başladı. Markalar için inovasyonun önemine değinen MCT Danışmanlık Yönetici Ortağı Tanyer Sönmezer, küçük girişimlerin zamanı geldiğinde büyük kitleleri peşinden sürükleyebileceğini söyledi. Sönmezer daha çok konuşturan 6 faktörü tabulardan bahsetmek, olağan dışı olmak, eğlenceli bir yaklaşım sunmak, dikkat çekmek, sır ifşa etmek, sürpriz faktörü eklemek olarak sıralarken formülün eksi bir kısmını ise rezillik olarak tanımladı. Sönmezer, Tüm bunları yaparken markanızı rezil edecek söylemlerden ve eylemlerden kaçınmalısınız diye konuştu. Sönmezer 6 eksi bir kuralını şöyle detaylandırdı; 1.KURAL: TABU Markanız konuşur, başkalarını anlatır. Pepsi, Cola yı konuşturur. BurgerKing, Mc Donald s ı Mercedes BMW yi. Yıkılması zor özelliği olan markalar bir diğerini anlattırır. 2 KURAL: OLAĞAN DIŞI BİRŞEY KONUŞTURUR Red Talls da zenci pilot, Brave de oku kızıl saçlı kızın atması gibi, beklenenin dışında bir görüntü, eylem, söylem her daim konuşturur. 3 KURAL: OLAN Eğlence kültürü değere işlenmiştir. Düğünde öyle bir parça vardır ki o olmazsa olmaz, düğün sonlanmaz ve o parça hep konuşulur. 4 KURAL: DİKKAT ÇEKEN Gezegenlerden Satürn, halkasından dolayı her zaman ilk akla gelen gezegendir. Eğer dikkat çekici bir etkileşim yaratabiliyorsanız bu mutlaka fark edilir. 5 KURAL: SIR Arkasında ne olduğunun heyecanını canlı tutmak, sırrı yönetmek önemlidir. 6 KURAL : SÜRPRİZ OLAN İşinize drama katın. Duygulara hitap edici vurgular yapmak önemlidir. -1 KURAL: REZİLLİK Normal bir durumdan 23 kat daha fazla konuşulmak isteniyorsa, aklınızdan geçmeyen tuhaf birşey yaparsanız da konuşulursunuz.

5 Sönmezer Elinizdeki kağıtlara güvenmeyin, her bir müşteri sizin için yüzlerce Euro, Dolar değerinde, Facebook, Twitter mazi olsa da konuşmaya devam edilecek bir çok kanal mutlaka olacak. Kendi konuşan, kendi dinleyen yani kısaca kendi devri bitti. İnsanların isimleri muhtelif, onlar her yerdeler! Bunu hiç unutmayın! Şeklinde konuştu.

6 Bilal KAAFARANİ/Yıldız Holding Sürdürülebilir ve Karlı İnovasyonları Nasıl Yaratırsınız? B.Franklin-I.Edison gibi dünya buluşlarına sahip kişilerin aldıkları sonuçların hepsi aslında Merak- Keşif-Buluş-İnovasyon olarak değerlendirilebilir. Bugünkü dünyada bunlardan bahsetmemiz mümkün diyerek sözlerine başlayan Kaafarani; analitik düşünce, teknoloji ile aradaki bağ kurulduğunda takım çalışması sonucunda çok iyi sonuçlar alınabileceğinden bahsetti. Kaafarani, İnovasyon bir kafa yapısıdır. Her gün bununla yatarsın, bu bir kültürdür, bu yapı nasıl yaşadığına dair sorduğun meraklı sorularla gelişir. Ne istediğini bilmek doğru yardıma ulaştırır diye konuştu. Bir şeyin inovasyon olarak değerlendirilebilmesi için; Özgün müdür?, Katma değere sahip midir?, Ticari bir şekilde kullanabilir miyim? Şeklinde bir ölçüm yapılması gerektiğini söyleyen Kaafarani, Bunlardan birinin yanıtı hayır ise düşünmek lazım, evet ise yola devam edilebilir dedi. Keşif, mutlaka ticari faaliyete dönüştürülmelidir diyerek sözlerine devam eden Kaafarani, Tüketici+Teknoloji+İş kurma fikrinin altın anahtar olarak adlandırılması gerektiğini söyledi. Dünyada 7 farklı inovasyon olduğunu ve bunların 4 ünden bahsedildiğini dile getiren Kaafarani, Bunların hepsi ayrı liderlik özelliği gerektirir. Her biri farklı kültür ve farklı alanlarda karşımıza çıkar diye konuştu. İnovasyon yaratanların her zaman sağ beyin ön planda hareket edenler olduğuğu söyleyen Kaafarani, Toplumlar bazı zamanlarda onları dışarı itse de, inovasyon ancak bu kişiler tarafından yaratılmaktadır diye konuştu. Bir araya gelen anahtar markaların ve lojistik alt yapıyla herkese ulaşabilen markaların kişileri başarıya götürdüğüne değinen Kaafarani, Yıldız Holding in 250 marka ve 30 bin çalışanı olduğunu vurguladı. Kaafarani, İnovasyon, teknoloji ve rekabet gücü yaratacak ürün/hizmet seçimi yapan markalar uzun süre başarılı olabilir. Bu markalar herkes tarafından tercih edilerek ve hatırlananarak ön plana çıkar ve sürdürülebilir bir şekilde yoluna devam eder dedi.

7 Cornelius Koelblin/BMW Group Bir Otomobil Devrimi 2007 yılında BMW Yönetim Kurulu nun premium olma stratejisini değiştirmeye ve dinamik ve sürdürülebilir olma kararı aldığını söyleyen BMW Grup İletişim Stratejisti Cornelius Koelblin, bu doğrultuda; 200 kişilk proje ekibi ile birlikte ayrı bir binada 2 yıl boyunca bir çok fikir birleşerek ayrı bir marka yaratma fikri ortaya çıktı dedi. Ana marka altında alt markalar oluşturmaya başladıklarından bahseden Koelblin, Araba üretiminin sürdürülebilir olması yeterli değil, ürün döngüsündeki her bir elemanı değişime uygun tanımlamak gerekiyor. diye konuştu. BMW modellerini satışa sunmadan hikayelerini anlatmaya başladıklarından bahsederen Koelblin merak uyandırmanın ve yenilik vurgusu yapılmasının önemine değindi. BMWi serisini gerçek bir başarı hikayesi olarak konumlandıran Koelblin, Facebook ta 1 milyon müşteri sayısına ulaşmış ayrı bir ekip tarafından yönetilen sayfasında sayfa ziyaretçilerinin % 15 inin 35 yaş düzeyinde, % 17 sinin ise BMW hayranı olduklarını tespit ettiklerini belirtti. Özel soru ve forumlarla her yıl model ve yenilikleri geliştirmek üzere yol aldıklarını söyleyen Koelblin, yeni tasarımlarını video üzerinde katılımcılara göstererek sunumunu tamamladı.

8 E.Emre KANAAT&Umut KUTLU/Vodafone Pazarlamanın da Kolayı var: m-marketing Vodafone... Emre Kanaat, şu anda dünyada 2.1 milyar internet bağlantısı, 5.5 milyar mobil bağlantı olduğunu belirterek Mobil pazarlamanın şu anda iki bileşeni var. Bunlardan biri Markalama Değişkenleri, diğeri ise Marka İşbirlikleri dedi. Dünyanın bir değişim sürecinden geçtiğini belirten Kanaat, Genelden özele bir geçiş var. Global dünya, hız çağı, ticarette eksen kayması başlattı, bu durumlar karşısında marka sahipleri, Müşteri beni neden seçsin? sorusuna gerek reklam gerek marka/ürün özellikleri, gerekse müşteriye yaşatılan deneyimle cevap aramaya başladı dedi. GfK nın yaptığı bir araştırmanın sonuçlarından bahseden Kanaat, Araştırmaya göre yüzde 60 oranda cep telefonunu yatağımızın baş ucunda tutuyoruz, cep telefonunu bir ortamda unuttuğumuzu 68 dakika içinde fark ediyoruz, cüzdan mı cep telefonu mu? denildiğinde yüzde 30 luk kesim cüzdanımı cep telefonuna feda ederim diye yanıt veriyor, yüzde 20 nin ise nikah yüzüğünü cep telefonuna feda edeceğini belirttiği gözleniyor dedi. Facebook ve Twitter da kendimizle ilgili bilgiler vermekten hoşlandığımız, Facebook kullanımında dünyada 32 nci sırada, Twitter kullanımında ise 11 inci sırada yer aldığımız ve ortalama 10 saat sosyal medyaya bağlantılı hayat sürdürdüğümüz sonuçlarına değinen Kanaat, endüstriyel devrimden sonra 3 üncü dalganın mobil olacağı görüşünü dinleyicilerle paylaştı. E-ticarette 30 milyar ciro ile 2012 yılının kapanacağını tahmin ettiklerinden bahseden Kanaat, nüfusumuzun yüzde 5 inin online alışveriş yaptığını ve bu sayının 2-3 kat artacağı yönünde öngörülerin olduğunu vurguladı. Dijitalin hayatı kolaylaştırdığını söyleyen Umut Kutlu ise mobil hız, kalite, her zaman her yerde kesintisiz ulaşımın tüketiciyi etkilediğini ve alışkanlıkları değiştirdiğini belirtti. Bu durumun alışveriş alışkanlıklarının gelenekselden sosyalliğe geçmede en büyük adım olarak nitelendiren Kutlu, Şu anda 66 milyon abone bulunuyor. Bunların yüzde 40 ı internet aboneliğini etkin hale getirmiş, yüzde 60 ı interneti mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Bu 12 milyon kişi demektir ki bu sayının büyük çoğunluğunun yeni nesile ait olduğunu biliyoruz dedi. İki kişiden birinin akıllı cihaz

9 kullandığını vurgulayan konuşmacı, mobil internet kullanan bu kitlenin 25 yaşlarında, üniversite mezunu, ücretli çalışan, politik bir kesimin oluşturduğunu ve bu kitlenin zaman kazandırdığı, kullanım kolaylığı sunduğu özgür hissettirdiği ve keyif verdiği için mobil internet kullanımını tercih ettiğininin araştırma sonuçlarına yansıdığının altını çizdi. Konuşmacı bir diğer araştırma sonucundan da bahsederek, Araştırmaya katılanların yüzde 20 si çılgınlık seviyesinde sürekli mobil internet kullanıyor, temas sıklığı yaşıyor, yüzde 31 i ise ihtiyaç için mobil interneti sürekli takip ettiğini belirtiyor dedi. Psikologların neden bireyler için sosyal medyanın bu kadar popüler? Olduğunu sorusuna, geri kalma korkusunun neden olduğu şeklinde açıklama getirdiklerine değinen Kutlu, Merak duygusu ile ortak alanlar kullanılmaya başlanıyor, bazıları önce pasif izleyici konumunda, sonra aktife geçip buradan bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Bu platform markalar için o yüzden önemli diyerek sunumuna devam etti. Kupon, barkod, davetiye ulaştırmanın da maliyetsiz olduğu bu alanda mobil satış olarak yepyeni bir anlayış geliştiğinin altını çizen Kutlu, Yeni dönemde mobil internet kullanımını anlayan, dinleyen, rekabette bir adım öne mutlaka çıkacaktır dedi.

10 Dr.Okan ÖNCEL / Abdi İBRAHİM Her hikaye artı bir değer 100 yıllık bir markanın kilometre taşlarını oluşturan değerlerinden bahsetmek gerekli diyerek sözlerine başlayan Dr. Okan Öncel; cesaret, üretkenlik, hayal gücü, azim, inanç, yenilik, liderlik, tutku ve sorumluluk konularında Abdi İbrahim şirketine özel uygulama alanı bulmuş özellikleri tanımladı; CESARET: Her yolculuk cesaretle başlar. ÜRETKENLİK: Yaratılan katma değerin üretken olmasına yönelik yollar sürekli aranmalı HAYAL GÜCÜ: Yaşamın her anında iç ve dış etkenlere karşı olmasını istediğiniz birşey için içsel enerji mutlaka hissedilmeli. AZİM : İşin devamı ve gidişatı için hiç bir şeyden ödün vermeden yola devam edecek itici güç. İNANÇ : Yüksek hedeflere, başarıya inanmak, ekibi buna inandırmak çok önemli. YENİLİK: Farklı yaklaşım tarzı, değişim ve değişimin getireceği sınırlara azim ve hayalle bakmak, geleneksel yapıyı bozmadan sektörel uyumu yakalamak. LİDERLİK: Kuşaklar arası farklılıkları gözardı eden girişimci bir liderlik anlayışı geliştirmek. TUTKU: Kurum içinde her kademede kendi işine ve kuruma büyük bir tutkuyla bağlanmak. SORUMLULUK: Hem firma hem sektor içinde firma potanisyeline uygun örnek çalışma ve faaliyetlerde bulunmak, toplumsal faydayı düşünmek. Öncel, Her zaman hayal eden, hayal ettiğine ulaşan bir firma olmak, zorluk derecesi ne olursa olsun vazgeçmemek, kararlı ve azimli olmak 100 yıllık bir markanın ayakta durması ve gelecek planlarıyla da 10 yılı ortaya koyan, değişen tüketici yaklaşımına adapte olabilen bir marka için çok önemli dedi. Öncel, toplumdan aldığını yine topluma vererek sektörün öncüsü olma yönündeki gururlarından bahsederek sunumunu tamamladı.

11 Mehmet AKTAŞ / Yaşar Holding Pınar ın Gerçek Öyküsü-Türkiye nin Sağlık, Lezzet, Yenilik Pınar ı, Yaşam Pınar ı Olmak Yapılan araştırmalara göre bugün 60 milyon kişinin Pınar ürünü kullandığını belirten Mehmet Aktaş, gelişmiş ülkelerin markaları global oluyor ya da global olan ülkeler marka yaratıyor, global bir marka devlete kaynak yaratıyor ve ekonominin gelişmesine büyük katkı sağlıyor diyerek sunumuna devam etti. Marka olmak için 4 temel unsur gerektiğini belirten Aktaş, bu unsurları büyük bir fikir, inovasyon, tüketici hayatını kolaylaştıran, tüketici ile duygusal bağ kuran olarak sıraladı yılından bugüne 7 şirket ve 650 yi aşan ürün çeşidiyle bu unsurların peşinden bu günlere gelindiğini vurgulayan Aktaş, bölgesel marka olmanın, toplumsal değerlere sahip çıkmanın (çocuk tiyatrosu, basketbol) bir markanın yaşam ihtiyaç ve getirilerine (organik/light) uygun bir yol izlemesinin ne kadar doğru olduğunun altını çizdi. Aktaş, Türk insanın kendisine en yakın hissetiği marka olarak Pınar ı tanımlamasını, 10 süper marka arasında yer almasını, var olduğu her alanda ana markanın gücünün hissetirmesi ve insan sağlığına verdiği önem ile Pınar markasının bugün geldiği noktanın tüm Türk markalarına örnek olması yönünde gururlarını dile getirerek sunumunu tamamladı.

12 Fazıl ORAL / MCT Danışmanlık Başkalarının Hikayesinden Nasıl Para Kazanılır? Bir derecelik bir açı sizi farklı bir yere taşıyabilir sözleri ile sunumuna başlayan Oral, INIKSUK (belli bir yere varma ile ilgili) adlı yeni bir kavramı dinleyicileri ile tanıştırdı. Konuşmacı bu kavramı; neyi farklı yaparsanız, neyi farklı deneyimletirseniz konuşulur ve sizi arayıp bulurlar diye açıkladı ve konuşmasını örneklerle destekledi. Amerika yı baştan keşfetmeye gerek duymayan Chewydent in Vivident benzerliğinden ve Jibbitz, Crag ve Apple markalarının yaptığı gibi farklı yaklaşımla yayılma stratejisinin nasıl bireyleri etkisi altına aldığından bahsetti. Her bir markanın, yayılmasında belli bir stratejisi ve hikayesi olduğuna değinen ORAL; Taklit, Rekabet, Sistematik Bakış, Basitlik özelliklerinden yola çıkarak markaların kendi hikayelerini yazmada başarı elde edebilecek olduklarından bahsetti. Oral, Hikayeyi siz mi anlatacaksınız yoksa başkalarından mı dinleyeceksiniz? Önemli olan buna karar vermektir diyerek sözlerını tamamladı.

13 Ömür Kula ÇAPAN / Enpara.com Marka Hikayesi dediğin Hikaye değil Gerçek olmalı Hikaye seven bir ülkeyiz, gerçekler kurgudan daha çok akılda kalıyor. Enpara.com, bireysel banka uygulaması gerçek bir hikaye. Vakit harcatmayan, hızlı, basit ve iyi fiyatla satın alınacak bir hizmet/ürün. Enpara.com, yaratıcı bir ekip tarafından, araştırma sonuçlarından çıkmış ve beklentiler tarafından yapılandırılmış büyük bir firmanın güçlü bir grubunu temsil ediyor diyen Çapan, markanın, kendini işine adamış ve projeye inanan bir ekip tarafından yönetildiğinden bahsetti. Bankacılıkta kaybolmaktan korkan birileri tarafından bulunan bir hizmet anlayışı olarak tanımlandığı Enpara.com dan bahseden konuşmacı, fiziksel şube anlayışının olmadığı, şubeler arasında akla gelen her türlü maliyetin ortadan kalktığı, bankaya maliyeti olmadığı için müşteriye de maliyeti olmayan ve maliyet avantajının fiyat avantajına dönüştüğü ürün seti hakkında bilgiler vermeye başladı. Çapan, basit ve tutarlı olmasına odaklanıldığı için ellerindeki az mevcutu özsermayeye dönüştürmek için detaylara maksimum zaman ayırıldığından bahsetti. Çapan, Tanıtım videomuzda verdiğimiz sözleri ve vaatlerimizi sunuyoruz. Ekranda gördüğünüz şeyler basit. Dahası, anında danışmana ulaşabiliyorsunuz. Çünkü biz dijital bankacılık yapıyoruz, insansız değil. Sosyal medya da bir hizmet kanalı olarak kullanılıyor. Enpara.com marka değil, insan olarak görünüyor. Hem de ulaşılır, açık, dostça, yardımcı, esprili, samimi ve güleryüzlü bir insan. Bu sayede 30 bini aşkın müşterimiz var dedi. Neden bu markayı yarattınız? sorusuna verilecek en iyi cevabın, Fiziksel şube yapıları içinde kaybolmuş hedef kitlenin yeni ve hayallerindeki bankacılık anlayışına cevap vermektir diyen konuşmacı Zor olanı basit olarak yaratmak istedik diyerek sunumunu tamamladı.

14 Marc de SWANN ARONS/Effective Brands Küresel Marka Hikayeleri Marc de Swaan Arons Şirket içinde iletişim yönetimi nedir? Roller nelerdir? Başarıyı yönetme nasıl olur? Pazarlama içinde bunu nasıl yapmalıyız? Bu soruların cevaplarının içinde 3 temel zorluk vardır diyerek sunumuna başladı ve bu 3 unsuru şu şekilde tanımladı; 1-SOSYAL KONULAR: Zor bulunan şeyler, Neden bu markayı yarattınız? sorusuna verilecek en iyi cevapta gizlidir. Öğrenebilme, iletişim kurabilme, ölçmeyi bilme, yani kısaca pazarlama dünyasında kilit yetkinliklerin neler olduğu bilinmelidir. 2-AMAÇLI KONUMLANDIRMA: Farkındalık uyandıran ve pazarlamaya ilham veren şeylerin konumlandırılması ve bulunması bu noktada çok önemli görülmektedir. 3-KÜRESEL OLABİLMEK: Türkiye de küresel piyasa değil, yerel piyasalar var. Bilinmesi gereken, bunu nasıl bir matrix yapacak olduğumuzdur. Bu 3 temel zorluk için duygusal, anlamlı ve amaç güden konumlandırma yapılması halinde markaların, yaratıcı ajanslar aracılığıyla ön plana çıkmalarının ve kendi hikayelerini nesilden nesile aktarmalarının söz konusu olabileceğini belirten Arons, markaların dürüst ve gerçek zamanlı olması gerektiğini vurguladı. Tüm şirket çalışanlarının birer marka elçisi olduğunu vurgulayan Arons, Herşey gelir geçer. Bir şeyden ancak gurur duyarsanız ve bir hikayeniz varsa bu durum kalıcı ve yayılan bir hal alır dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti İnsanların gerekli şekilde yönlendirilmeye ihtiyacı var. Bu yönlendirme için kılavuzlar olması lazım, online kaynağınız varsa şu anda bütçesi olmayan ancak aile bütçesini yöneten kayıp nesile hitap edebilirsiniz

15 2. Gün MCT DANIŞMANLIK MÜŞTERİ ÇAĞINDA PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL Michael BENSON/Interbrand Dünyanın en iyi markalarından marka değeri dersleri Benson 2. günün ilk oturumuna, ISS sertifika sahibi olan ve dünyanın en değerli 100 markası ile çalışan Interbrand in İstanbul da Ekim ayında en iyi küresel marka lansmanından bahsederek başladı. Markanın gücü, gelecekteki karını belirler. Gelecekte kazanılacak şeylere ise net değer üzerinden bakılır diyerek sözlerine devam eden konuşmacı, Şu an değeri olan şey mutlaka size geri dönüş sağlayacaktır ve öngörülerinizin gerçek olmasına ışık tutacaktır dedi. Bu yıl açıklanan İnterbrand sıralamasında ilk 10 a giren markaların bir çoğunun teknoloji şirketi olmasının dikkat çekici olarak yorumlandığından bahsetti. İlk 10 marka ve listede öne çıkan bazı markaları şöyle sıraladı: 1-CocaCola 2-APPLE 3-IBM 4-GOOGLE 5-MICROSOFT 6-GM 7-M 8-INTEL 9-SAMSUNG 10-TOYOTA 18-ORACLE 20- AMAZON 73-NISSAN Sıralamada düşen markaların ise BLACKBERRY, NOKIA, YAHOO olduğunu belirterek bu markalar hakkında bilgi verdi. Bu sıralamalar göz önünde bulundurulduğunda, marka değerinin nasıl yaratıldığı sorusu ile karşılaştıklarını söyleyen BENSON, tespitlerin 3 gruba toplandığını belirtti. 1-MARKA DEĞERİNİN ÖNEMİNİ ANLAYIN: Marka yaşayan bir varlıktır ve işletmenin en değerli niteliğidir. Size neler getireceğini anlayın. Marka, müşterilerle tüm temas noktalarında hayata geçer. Kimlik ve farklılık yaratmada öncüdür. Bu yüzden kilit rol her zaman markanın kendisindedir. Bireylerin seçiminin % 20 si genellikle markaya dayanmaktadır. % 80 ise moda ve lüks unsurlarıdır. Markanın getirdiği fark için ekstra para ödenmeye razı olunuyor. 2-SİZİ YÖNLENDİREN REKLAMLARIN PRENSİBİ OLMALI: Reklam, pazarlamanın yaşayan rolü ve iş stratejilerine yansımasıdır. Marka yalnızca iletişimden ibaret değildir. Marka insan-iletişim davranışının anlamını güçlendirmeye çalışır. Online/offline satışa bakılır. 3-MARKA DEĞERİ MARKA GÜCÜNÜ ARTTIRIR: İç ve dış faktörler içinde farkındalik/algı/özgünlük gerçekleştirildiği takdirde marka güç kazanır. Marka, talep ve ihtiyaçlara somut bir değer katmalıdır. Küresel markaların ön planda tuttuğu budur. Nike, McDonald s, Porsche, Walt Disney gibi şirketler, farklı ve önemli olanı bir araya getirmeyi başaran markalara en iyi örneklerdir diyen BENSON, bu örnek ve farklılıkları sundu. Marka tutarlılığı önemlidir. Sunulan şeylerin tutarlı ve ortama uyumlu olması esastır. Marka ve şirket sıkı sıkıya birbirine bağlı olmalıdır. Ürünlerin kalitesinin farklı kuşaklar tarafından beğenilmesi, markaların anlaşılır ve hissedilir olmasıyla doğru orantılıdır diyerek sözlerini sonlandırdı.

16 Andy REID/Genius BOX Daha iyi öyküler anlatabilmek Reid, Pazarlama Zirvesi nin tartışmasız en interaktif sunumuna başlarken, her gün yapılan rutin şeylerin dışında, kahramanın, kişinin kendisi olduğu sihirli şeyler yapmasını tavsiye etti. Bilgi güçtür ve bazen kuralları yıkıp içeride var olan bilgiyi dışarıya çıkarmak gerekir. Peki öykünüzü pazarlama amaçlarına uygun nasıl kullanabilirsiniz? Kültür değişimi için kitaplara ihtiyaç yoktur, bunu öyküleriniz halledebilir dedi. Ardından, etkili etkileşim kurmak için 5 kuraldan bahsederek sunumuna devam etti: 1-Kötü günler için paranızı tasarruf edin 2-Kahramanınızın değişik olarak yaptığı şeylerı belirleyin 3-Bugünün işini yarına bırakmayın 4-Fikrinizin etkisinin neler olduğu üzerinde durun 5-Fikri fırsat görüp, iletişimi olabildiğince güçlü tutun ve sürece bağlayın. Bu adımlar sonucunda, kişinin içindeki yaratıcılığı ortaya çıkartabileceğini ve bunu yapmak için beklenmemesi gerektiğini söyleyerek kendine ayrılmış süreyi tamamladı.

17 Luca BABINI/Kodezero Analog Beyinlere Dijital Düşünceler Bu dünyada doğup başka bir dünyada yaşayan bir moda tasarımcı olarak adlandırılan Babini, iyi bir hikayede iyi bir bakış açısı olması gerektiğini ve kötü bir hikayenin dinleyicisi olmayacağını söyleyerek sunumuna başladı. İnternet ile birlikte küçük işletmeler günümüzde büyük işletmelere dönüştü. Önümüzdeki görüntüler değişti, artık enerji ve değişim bir arada yaşanıyor. İnternet öncesi doğanlar ve internet zamanında doğanlar arasında ciddi farklılıklar oluşmaya başladı diyerek her markanın bu süreçte bir yolculuğa çıkmak zorunda kaldığından bahsetti. Bu yolculukta marka ile nihai tüketici arasındaki ilişkinin önemli olduğunu ve internet siteleri ile bu ilişkinin kurulmaya çalışıldığını belirten Babini, artık kuralların ortadan kalktığını belirtti. Oldukça farklı ve yeni işler yapıldığını ve bu hıza yetişmenin markalar için oldukça hareketli günler anlamına geldiğini söyleyen konuşmacı, Kodezero adlı internet sitesinden örnekler sunmaya başladı. Kodezero internet sitesinin; güzel köpeği olan güzel insanların birbirleriyle tanışma olanakları yaratarak, ürünlerine marka yaratmaya çalıştıklarından bahsetti. Online ortamda kurallar yok, isteyen istediği zamanda bu alanda bir buluşma yaşayabilir ve o buluşma sonucunda dijital dünyada sınır olmadan bir çok konuda paylaşım sağlayabilir. Elde ettiği manevi tatmin, görsel zenginliği sağlar ve insanların düşüncelerini kalıcı kılarak geliştirir diyerek video gösterileri ile dijital düşünceler konusunda sunumunu tamamladı.

18 Stefanos SITARAS/Film Yönetmeni, Yazar, Müzisyen Hikaye Anlatmak Hepimizi birbirimize bağlayan şeyin gelecek olan ölüm le karşılaşıldığında mazi nin önemsiz kalması olduğuna inanan genç yönetmen, anlatılan hikayenin evrensel olması, çok farklı kayıtlara alınarak dağılımının sağlanması ve etkileşim yaratılması gerekliliğini anlatarak ve bunları örnekleyerek sunumuna başladı. Kötü-iyi ayrımı, dijital imaj, etkileşim kavramlarından bahseden Sitaras, bu karşıtlıkların önüne geçmemiz gerektiğini ve iyi-kötüyü geride bırakıp, acı-zevk-ödül-ceza-umut-umutsuzluk-zayıflıkkıskançlığı evrensel olarak tanımlamamızı ve iç güdüsel olarak detaylandırmamızı söyleyerek sunumuna devam etti. Sağ beyinle düşünen bir kişi olduğunu vurgulayan konuşmacı, yaratıcı olmasının sebebini sağ beynini kullanmasına bağladı. Kendi tutkusunu bulduktan sonra bunu gelecekle ilişkilendirdiğinden bahseden Sitaras, geleceğin hepimize çok yakın olduğunu söyledi ve bu yönde örnekler gösterdi. Deneyimlediğimiz herşeyi kayıt edebileceğimizi hatırlatan Sitaras, iphone un güç anlamına geldiğini ve ek bir hafıza yarattığını, bunun sonucu olarak da, artık her anı görüntüleyen, film çekebilen bir kültürün parçası olduğumuzdan bahsetti. İnternet bize hikayeye katılma hakkı ve hikayeyi kontrol etme hakkını verdi diyen Sitaras, bundan sonra hikayeyi istenilen yönde yönetmeye kişinin kendi karar verebileceğini ve hikayeyi geriye dönüp başka türlü tamamlamanın da mümkün olduğunu belirtti. Artık izleyici değil, tanığız diyerek kışkırtıcı sunumunu tamamladı.

19 PARALEL OTURUMLAR Fulya DURMUŞ/GfK Türkiye Marka ve Tüketici Deneyimini Bütünleyen Yepyeni bir Yaklaşım Dijital iletinin geleceği adına çok önemli adımlar atıldığını söyleyerek sözlerine başlayan DURMUŞ, 2012 yılında cep telefonlarından internete bağlantı sayısında büyük artış sağlandığını belirterek, 2013 yılında da tablet PC bağlantılarında büyük artış olacağı sonuçları hakkında bilgi verdi. Son değerlendirmelerde bu artışın 2.5 kat olarak öngörüldüğünü belirten konuşmacı, dijital kanalların dokunduğu noktaların çeşitlendiğinden bahseden örnekler sundu. Tüketicinin dokunma kontrolünü elinde tuttuğu bir deneyimi ve duygusal bağlılığı istediğini belirten DURMUŞ, etrafımızdaki insanlar gibi markaların da anlam taşıdığını söyledi. DENEYİM, SOSYALLİK, DUYGUSAL ANLAM ın, yüksek fiyatın kabul kriterlerini oluşturduğundan bahsetti. Markalar deneyim yaşatırken, mutlak surette tüketicinin yanında olduğu duygusal mesajını vermesi gerektiğini söyleyen konuşmacı, ancak bu şekilde temel iletişim sağlanınca markaların pazar payını artırabileceğini söyledi. Deneyim noktalarının bilinçli sorgulanması gerekliliği üzerinde duran DURMUŞ, deneyim ve ilişkinin ölçümlenmesi ve detaylarından çıkan sonuçların tüketiciye doğru anlatılmasına yönelik GfK olarak İLİŞKİ SETİ oluşturduklarını anlattı. Bu ilişki setinde şunlara bakıldığını belirtti: 1-İlişkinin tanımlanma süresi 2-Bütün kategoriye bakıldığında, bu ilişkinin segmentleri dönüştürüldüğü zaman ilk ilişkinin yönünün belirlenmesi 3-Markaların her bir segment içindeki tanımına bakılması ve olumlu ya da olumsuz markaların tabi tutulduğu yönler Durmuş, sonrasında sosyal, entellektüel, duygusal, duyusal ve temas noktası (toch point) tespit edilerek, TALK-THİNK-FEEL-SENSE-ACT olmak üzere 5 boyuttaki derinliğin ölçümlenmesi ve tamamen hatırlananlara bakılarak örneklendirme yapıldığını belirtti.

20 Konuk:Yüce ZEREY (Coca-Cola) Konuk:Serhat YILDIRIM (Finansbank) Konuk: Tuna TİRYAKİOĞLU (C-Section) Moderatör:Fatoş KARAHASAN IAB Paneli IAB Türkiye, 2007 yılı Ekim inde 23 katılımcıyla kuruldu. Bugün itibarıyla sektörün tüm taraflarının temsil edildiği en kapsamlı meslek örgütü konumundadır. Amacı endüstrinin bir bütün olarak, sağlıklı biçimde gelişmesine destek vermektir. Hedefleri doğrultusunda eğitimden ölçümlemeye, endüstriyel standartların oluşturulmasından yarışmalara kadar pek çok alanda faaliyet göstermektedir. Bu bilgileri paylaşarak sözlerine başlayan KARAHASAN, 116 yıllık Coca Cola nın dijital dünyaya nasıl uyum sağladığına yönelik ilk sorusunu ZEREY e yöneltti. ZEREY, dijital dünyada marka hikayelerinin, eski ağızdan ağıza yayılımından farklı olarak; marka değeri, strateji ve DNA sına bağlı olarak hızlı bir yayılım içinde olduğunu söyledi. Dinamik bir hikaye anlatımı için yaratıcı fikrin iç görülerine bakmak lazım diyen panelist, Türk halkı hangi yemeği, ne şekilde, nerede yediğini düşünerek, bu prensipte sunup, sahadan geri dönüş alınabileceğini belirtti yılından beri pazarlama dünyasının kullandığı bir terim olan içgörüden yola çıkarak, yaratıcı fikre ulaşmanın, heyecan vererek, sihirli dokunuş sağlamanın ne kadar önemli olduğunun bir çok markada görüldüğünden bahseden MODERATÖR, C-Section Reklam Yöneticisine; yaratıcı fikre nasıl ulaştığını sordu. Eskiden 1 ay çalışıp 1 yıl boyunca marka iletişimi sağlanıyordu, ancak şu an da yaratıcı olmak, ana hikayeyi tamamlayan, zenginleştiren birden cok fikir ve hikayeye ihtiyaç duyulduğundan bahseden TİRYAKİOĞLU, her yeni iletişim kanalı (Instagram,Twitter vb.) için yeni hikayeler çıkarmak istediklerini belirtip, bu zamanda, bir fikir bulup uzun süre yaşatmanın çok zor olduğunu söyledi. Coca Cola örneğine bakıldığında Her nesilde mutluluk teması üzerine bir fikir üretiliyor. Yani markanın özü kimseye bırakılmayıp DNA lar kullanılarak iletişim formu farklılaştırılmaya çalışılıyor ve böylelikle gündemde kalınıyor denildi.

İNOVANKA TANITIM DOKÜMANI. Dijital Dünya da zirveyi arzulayan işletmelerin adresi

İNOVANKA TANITIM DOKÜMANI. Dijital Dünya da zirveyi arzulayan işletmelerin adresi İNOVANKA TANITIM DOKÜMANI Dijital Dünya da zirveyi arzulayan işletmelerin adresi Türksat ın Tercihi İnovanka Türksat A.Ş, Kablo Tv, Uydu Net, E-devlet sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlarına tarafımızca

Detaylı

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ ve SOSYAL MEDYADA REKLAM UYGULAMALARI Sosyal medya yönetimine artık diğer pazarlama aktivasyonları gibi stratejik bir bakış

Detaylı

IRMAK HANDAN iarslanoglu@boomads.com. : @irmakhandan

IRMAK HANDAN iarslanoglu@boomads.com. : @irmakhandan IRMAK HANDAN iarslanoglu@boomads.com : @irmakhandan What s yours? Bulunduğumuz çağın ekosisteminin özünde «paylaşmak» ve «konuşmak» yer alıyor. TÜKETİCİ HİKAYELERİ HİKAYELERİN GÜCÜ NEREDEN GELİYOR? EĞLENCELİ

Detaylı

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR?

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Haziran 2010 SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Proje Koordinatörleri: İndeks Araştırma Ekibi Simge Şahin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Giriş:

Detaylı

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir.

Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital pazarlama bir satış yöntemi değil; ulaşılan sonuçları sayesinde satış artışı sağlayan, bir ilişkilendirme ve iletişim sürecidir. Dijital Pazarlama, rekabet avantajı için yeni kaynaklara ulaşımı

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI Sürdürülebilirlik vizyonumuz 150 yıllık bir süreçte inşa ettiğimiz rakipsiz deneyim ve bilgi birikimimizi; ekonomiye, çevreye, topluma katkı sağlamak üzere kullanmak, paydaşlarımız

Detaylı

Your Digital Agency in Europe. Web Tasarım & Dijital Medya Çözümleri

Your Digital Agency in Europe. Web Tasarım & Dijital Medya Çözümleri Paragon Web Tasarım & Dijital Medya Çözümleri Hakkımızda DENEYİM Rakipsiz YARATICILIK Takip edilen YENİLİKLER Biz Kimiz? ParagonTasarım dijital medya alanında hizmet veren İstanbul merkezli bir tasarım

Detaylı

YARATICI DÜŞÜNME & İNOVASYON MİCRO MBA PROGRAMI

YARATICI DÜŞÜNME & İNOVASYON MİCRO MBA PROGRAMI YARATICI DÜŞÜNME & İNOVASYON MİCRO MBA PROGRAMI Approved Centre İstanbul Business School programları dünyanın önde gelen yetkilendirme kuruluşu PEARSON tarafından akredite edilmiştir. Aldığınız dersleri

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl 8. düzenlenen Felis Ödülleri medya planlama stratejilerini ödüllendirmesinin yanı sıra bu yıl genişleyen

Detaylı

İnteraktif Pazarlama Stratejimiz. www.grafiketinteractive.com

İnteraktif Pazarlama Stratejimiz. www.grafiketinteractive.com İnteraktif Pazarlama Stratejimiz amaç Neden İnteraktif Pazarlama? Günümüz Dünyasında internet, hızlı bilgi paylaşımı ve iletişimin yanısıra, pazarlama ve satış alanında çok ciddi avantajlar geliştirmiştir.

Detaylı

0216 693 08 08 info@ph1istanbul.com

0216 693 08 08 info@ph1istanbul.com 0216 693 08 08 info@ph1istanbul.com Adını aldığı Ph1 gezegenin sahip olduğu 4 güneşi Kalite, Uzmanlık, Güven ve Yenilikçi olarak yörüngesine koyarak, markanızı 4 koldan saracak ve sizi gezegen savaşlarına

Detaylı

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor!

MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! BASIN BÜLTENİ MediaCat Felis 2013 Ödülleri ne Başvurular Başlıyor! MediaCat dergisi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Felis Ödülleri ne başvurular 8 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Başvuruda bulunmak

Detaylı

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller

Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Duygusal ve sosyal becerilere sahip Genç profesyoneller Y jenerasyonunun internet bağımlılığı İK yöneticilerini endişelendiriyor. Duygusal ve sosyal becerilere sahip genç profesyonel bulmak zorlaştı. İnsan

Detaylı

DESKPORT. Bilișim Hizmetleri. 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu

DESKPORT. Bilișim Hizmetleri. 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu 2014 Yılı Hizmet Tanıtım Kataloğu info@deskport.net BİZ KİMİZ? Biz Kimiz? Deskport Bilişim ekibinin karakteristik özellikleri olan; özgüven, çalısma azmi, tecrübe ve liderlik vasıflarımızla amacımız, müşterilerimizi

Detaylı

Online Kriz Yönetimi. Samet Ensar SARI 03/03/12. Sunum notları

Online Kriz Yönetimi. Samet Ensar SARI 03/03/12. Sunum notları Online Kriz Yönetimi Sunum notları Samet Ensar SARI 03/03/12 Şirketler için en önemli değer KURUMSAL İTİBAR Gerçekler ve algılar var Sosyal paydaşlarla oluşturulan rasyonel ve duygusal bağlar bulunuyor

Detaylı

SEO ve Sosyal Medya Tanıtım Semineri SEMİNER SÜRESİ 2 SAAT BİLGİYAZAN YAZILIM EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

SEO ve Sosyal Medya Tanıtım Semineri SEMİNER SÜRESİ 2 SAAT BİLGİYAZAN YAZILIM EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ SEO ve Sosyal Medya Tanıtım Semineri SEMİNER SÜRESİ 2 SAAT BİLGİYAZAN YAZILIM EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Eğitim Ücreti: Ücretsiz Eğitim Programının Amacı: SEO Sosyal Medya Dijital Pazarlama Sanatı

Detaylı

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain

«Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain Video Reklamlar «Pek çok küçük şey, doğru reklamla devleşmiştir.» Mark Twain 1 2 3 4 Türkiye deki Arama Türkiye Pazarında Arama Hacmi Türkiye de Beyazperde Nerede? Rakip Analizi, Yıllık Analiz YouTube

Detaylı

Elektrik, Plastik Cerrahi ve Prometheus: İlk BK Romanı Frankenstein 18 Ocak2014. Ütopyadan Distopyaya, Totalitarizm ve Anksiyete 25 Ocak 2014

Elektrik, Plastik Cerrahi ve Prometheus: İlk BK Romanı Frankenstein 18 Ocak2014. Ütopyadan Distopyaya, Totalitarizm ve Anksiyete 25 Ocak 2014 BİLİMKURGU: BAŞKA BİR VAROLUŞ MÜMKÜN Bilimkurgu bir bakışa göre Samosata lı Lukianos tan (M.S. 2. Yüzyıl) bu yana, başka bir bakışa göre ise 1926 yılında yayımcı Hugo Gernsbeack in scientifiction kelimesini

Detaylı

SayınBakanım, Sayın Valim, Sayın TK Başkanım, Sayın Büyük Şehir Belediye başkanım, Sayın Rektörüm, DeğerliMeslektaşlarım Sayın Basın Mensupları, Ve Sevgili Konuklar, Yıldız Teknik Üniversitesi çatısı altında

Detaylı

6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu İzmir de Başladı

6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu İzmir de Başladı 6. Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu İzmir de Başladı Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı(ISSA) işbirliği ile Stratejik İnsan Kaynakları Politikaları ve İyi Yönetişim

Detaylı

ARAŞTIRMANIN KAPSAMI. Saha Tarihi: 9-10 Nisan 2011. 134 ilçe. 35 il. 200 mahalle/ köy. 2366 görüşme

ARAŞTIRMANIN KAPSAMI. Saha Tarihi: 9-10 Nisan 2011. 134 ilçe. 35 il. 200 mahalle/ köy. 2366 görüşme ARAŞTIRMANIN KAPSAMI Saha Tarihi: 9-10 Nisan 2011 35 il 134 ilçe 200 mahalle/ köy 2366 görüşme ARAġTIRMANIN KAPSAMI Türkiye nüfus 73,7 milyon 15-30 YaĢ nüfus 17,3 milyon Araştırma saha uygulama Araştırma

Detaylı

2000 li yıllardan itibaren teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletler gibi kablosuz iletişim olanağı

2000 li yıllardan itibaren teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletler gibi kablosuz iletişim olanağı 2000 li yıllardan itibaren teknolojinin hızlı gelişiminden belki de en büyük payı alan akıllı telefon ve tabletler gibi kablosuz iletişim olanağı sağlayan cihazların daha iyi, hızlı ve ucuz modellerle

Detaylı

KURUMSAL İÇERİK ÇÖZÜMLERİ DİJİTAL YAYINCILIK E-TİCARET ÇÖZÜMLERİ MOBİL KONSEPT GELİŞTİRME SOSYAL MEDYA İÇERİK ÇÖZÜMLERİ

KURUMSAL İÇERİK ÇÖZÜMLERİ DİJİTAL YAYINCILIK E-TİCARET ÇÖZÜMLERİ MOBİL KONSEPT GELİŞTİRME SOSYAL MEDYA İÇERİK ÇÖZÜMLERİ KURUMSAL İÇERİK ÇÖZÜMLERİ DİJİTAL YAYINCILIK MOBİL KONSEPT GELİŞTİRME E-TİCARET ÇÖZÜMLERİ SOSYAL MEDYA İÇERİK ÇÖZÜMLERİ KURUMSAL İÇERİK ÇÖZÜMLERİ Kurumunuzu veya markalarınızdan birini tanıtmak, farkınızı

Detaylı

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz.

Düşüncelerimizi, duygularımızı ve kültürümüzü oyunlar aracılığı ile ifade ederiz. ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (8 Aralık 2014-23 Ocak 2015 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

AJANSLAR ve MARKALAR için

AJANSLAR ve MARKALAR için AJANSLAR ve MARKALAR için Video içeriğin önemine inanan disiplinler üstü bir içerik atölyesidir. Hem Yara?cıların* Hem De Markaların YouTube Kanallarını, ROKETLiYORUZ! *YouTube daki kanal sahipleri RocketWorks,

Detaylı

SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN

SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN SOCIAL ADS ALICILARINIZI FACEBOOK TA HEDEFLEYİN. ÇOK KANALLI PAZARLAMA YAPIN Social Ads Social ads mevcut müşterilerinizi facebook

Detaylı

2014-2015 KAIZEN AKADEMİ EĞİTİM KATALOĞU

2014-2015 KAIZEN AKADEMİ EĞİTİM KATALOĞU 2014-2015 KAIZEN AKADEMİ EĞİTİM KATALOĞU KAIZEN EĞİTİM KATALOĞU İÇİNDEKİLER TABLOSU KALİTE YÖNETİM EĞİTİMLERİ... 2 A. Kalite Yönetim Sistemi Programı... 2 A1. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri Bilgilendirme

Detaylı

BİLGİ İşletme 2013-2014

BİLGİ İşletme 2013-2014 BİLGİ İşletme 2013-2014 Sosyal Medya Uzmanı Yeni işletme dünyasından birkaç örnek Etik Ticaret Yöneticisi Yeşil Pazarlama Danışmanı Sürdürülebilir Proje Uzmanı Veri bilimcisi Uluslararası Raporlama Uzmanı

Detaylı

5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor

5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor Tarih: 06.10.2013 Sayı: 2013/16 Türkiye de e-ticaret Raporu na göre online alışveriş beş yılda 3 e katlandı 5 milyon kişi online ticarete 31 milyar lira harcıyor İSMMMO nun Türkiye de e-ticaret adlı raporuna

Detaylı

Pazarlama Otomasyonu Kullanırken Unutulmaması Gereken 5 Nokta

Pazarlama Otomasyonu Kullanırken Unutulmaması Gereken 5 Nokta f Pazarlama Otomasyonu Kullanırken Unutulmaması Gereken 5 Nokta Reklamın satmadığı dönemlere çoktan girdik. Markalar satış ve pazarlama stratejilerini bunun üzerine kurduğu, odaklandırdığı devirler de

Detaylı

Tasarımda Farklılık ve Sektörel Tasarım Takipleri

Tasarımda Farklılık ve Sektörel Tasarım Takipleri Tasarımda Farklılık ve Sektörel Tasarım Takipleri Hayatın Estetiği Tasarım Rakiplerinizle Aranız Sadece Farklılığınızla Açılsın İçerik Farklılık Gereksinimi Tasarımla Farklılık Yaratmak Farklı Tasarımların

Detaylı

PERSONEL İYİLEŞTİRME EĞİTİM VE MARKALAŞMA PLANI

PERSONEL İYİLEŞTİRME EĞİTİM VE MARKALAŞMA PLANI 2014-2015 YILI PERSONEL İYİLEŞTİRME EĞİTİM VE MARKALAŞMA PLANI A.Hakan BAŞARAN 2 1 - DANIŞMANLIK STRATEJİSİ MARKANIN İNCELENMESİ Markanın geldiği nokta analiz edilerek kendi içindeki mevcut durumu belirlemek,

Detaylı

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek Tarih: 19.01.2013 Sayı: 2014/01 İSMMMO dan Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı Raporu Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek İSMMMO nun Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı adlı

Detaylı

M-GEN (emgen okunur) yolunu açtık. Sonra kendimiz de yoğun istek üzerine Dijital Ajans olduk:)

M-GEN (emgen okunur) yolunu açtık. Sonra kendimiz de yoğun istek üzerine Dijital Ajans olduk:) MERHABA M-GEN (emgen okunur) Türkiye nin Fütürist İş Tasarımları sunan ilk şirketi olarak 2006 da Fütürist Ufuk Tarhan tarafından kuruldu. Adımız M-GEN. Millennium Generation dan (Milenyum Nesli) türetilmiş

Detaylı

ÖNEMLİ ANLARI KAZANMAK: Her zaman doğru zamanda doğru mesajla doğru insana ulaşmak.

ÖNEMLİ ANLARI KAZANMAK: Her zaman doğru zamanda doğru mesajla doğru insana ulaşmak. ÖNEMLİ ANLARI KAZANMAK: Her zaman doğru zamanda doğru mesajla doğru insana ulaşmak. Bugün bildiğimiz anlamıyla online olma dönemi sona erdi. Artık online olmuyoruz, online yaşıyoruz ; her zaman açığız,

Detaylı

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor

Tanıtım Kitapçığı. Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Tanıtım Kitapçığı Gayrimenkul Sektörü Değişime Startkey Çatısı Altında Hazırlanıyor Değerli Girişimcilerimiz STARTKEY, 2013 yılında, gayrimenkul sektöründe 10 yılı aşkın zamandır deneyime sahip olan Yönetim

Detaylı

Marketing Anadolu Mektep Eğitimleri. Yerel İşletmeler

Marketing Anadolu Mektep Eğitimleri. Yerel İşletmeler Marketing Anadolu Mektep Eğitimleri Yerel İşletmeler Marketing Anadolu Platformu, üretici Anadolu sanayicisine satışı artırıcı bir fonksiyon olarak pazarlama ve bileşenleri konusunda yön göstermek amacıyla

Detaylı

ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER

ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası FĐNANSAL EĞĐTĐM VE FĐNANSAL FARKINDALIK: ZORLUKLAR, FIRSATLAR VE STRATEJĐLER Durmuş YILMAZ Başkan Mart 2011 Đstanbul Sayın Bakanım, Saygıdeğer Katılımcılar, Değerli Konuklar

Detaylı

Medyada Riskler. Öğr. Gör. Dr. Deniz Sezgin Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi dsezgin@media.ankara.edu.tr

Medyada Riskler. Öğr. Gör. Dr. Deniz Sezgin Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi dsezgin@media.ankara.edu.tr Medyada Riskler Öğr. Gör. Dr. Deniz Sezgin Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi dsezgin@media.ankara.edu.tr Plan Tarihsel arka plan: Çocukların medya kullanımı Günümüzde medya ve çocuk Medyada çocukları

Detaylı

Yükselen Yıldız: Anlık İleti Uygulamaları

Yükselen Yıldız: Anlık İleti Uygulamaları DIGINEWS 2015 Yükselen Yıldız: Anlık İleti Uygulamaları Anlık İleti Uygulamaları Anlık mesajlaşma, internet üzerinden gerçek zamanlı olarak ileti transferi sağlayan bir online mesajlaşma şeklidir. Mart

Detaylı

Marmara Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Sertifika Programı Marmara University Corporate Communication & Brand Management Program

Marmara Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Sertifika Programı Marmara University Corporate Communication & Brand Management Program Marmara Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Sertifika Programı Marmara University Corporate Communication & Brand Management Program Amaç Kurumsal iletişim bir kuruluşun hedeflediği kitleye

Detaylı

ÖRNEK OLAY. L Oréal Canada

ÖRNEK OLAY. L Oréal Canada ÖRNEK OLAY L Oréal Kanada DoubleClick Bid Manager ve Google Analytics Premium ile Programlı Satın Almanın Güzelliğini Görüyor L Oréal Kanada, DoubleClick Bid Manager ve Google Analytics Premium ile Programlı

Detaylı

www.campaignwall.com

www.campaignwall.com #Hashtag li kampanyalar ve etkinlikler için her türlü iç/dış ekranda kullanılabilen; Tweet leri, Insagram / Facebook Post larını izleme, sayma, gereğinde filtreleme, yönetme ve infografikle raporlama sistemidir.

Detaylı

Kariyer ve Profesyonel Ağlar

Kariyer ve Profesyonel Ağlar Kariyer ve Profesyonel Ağlar Kariyer Fransızca carrière kelimesinden gelmektedir. Bir yere çıkan, bir yere gelen anlamına gelmektedir. Bir meslekte çalışma ve zamanla elde edilen aşama, başarı ve uzmanlıktır.

Detaylı

Türkiye de Yazılım Sektörü Tanıtım Sunumu. Murad Tiryakioğlu Afyon Kocatepe Üniversitesi

Türkiye de Yazılım Sektörü Tanıtım Sunumu. Murad Tiryakioğlu Afyon Kocatepe Üniversitesi Türkiye de Yazılım Sektörü Tanıtım Sunumu Murad Tiryakioğlu Afyon Kocatepe Üniversitesi Neden Yazılım Sektörü? Yazılım Sektörü, bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir bileşeni olarak rekabet avantajı sağlama

Detaylı

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de!

Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! BASIN BÜLTENİ 18 Mart 2014 Türkiye busuu'da en hızlı büyüyen ülkelerden birisi... Dünyanın en büyük sosyal dil öğrenme ağı busuu şimdi Türkiye de! 40 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyanın en büyük sosyal

Detaylı

APPLE ın iphone a DÖNÜŞÜMÜ: STEVE JOBS Steve Jobs ve Wozniak Apple da İlk Şok ve Şirketin Zor Yılları McIntosh

APPLE ın iphone a DÖNÜŞÜMÜ: STEVE JOBS Steve Jobs ve Wozniak Apple da İlk Şok ve Şirketin Zor Yılları McIntosh APPLE ın iphone a DÖNÜŞÜMÜ: STEVE JOBS Steve Jobs, 1976 da Wozniak ile kurduğu Apple Bilgisayar dan 1985 te ayrıldı. Şirkete, 1997 de dönüp iphone u yarattı ve Apple ı en büyük bilişim şirketi yaptı. Steve

Detaylı

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz

AJANDA HAKKIMIZDA EĞİTİMLERİMİZ. Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz. Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz AJANDA HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Vizyonumuz Misyonumuz Değerlerimiz EĞİTİMLERİMİZ Eğitim Bölümlerimiz Eğitim İçeriklerimiz BİZ KİMİZ? Eğitim Sektöründe 11 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olarak yola

Detaylı

ANKARA TARİHİNDE BÖYLE DÜŞÜK FİYATLAR GÖRÜLMEDİ

ANKARA TARİHİNDE BÖYLE DÜŞÜK FİYATLAR GÖRÜLMEDİ Media Markt En Düşük Fiyat Şenliği Ankara yı salladı. ANKARA TARİHİNDE BÖYLE DÜŞÜK FİYATLAR GÖRÜLMEDİ Ankara Kentpark ta 10 Aralık 2009 da, toplam 4.500 metrekare alanda hizmet vermeye başlayan Media Markt

Detaylı

Aslında, benim perakende sektöründeki kariyerim bir anlamda 12 yaşında sahibi olduğumuz süpemarkette yaz tatillerinde çalışmamla başladı.

Aslında, benim perakende sektöründeki kariyerim bir anlamda 12 yaşında sahibi olduğumuz süpemarkette yaz tatillerinde çalışmamla başladı. Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Konuklar, İstanbul, 14 Temmuz 2008 Öncelikle Real Hipermarketleri Türkiye Genel Müdürü olarak gerçekleştirdiğimiz ilk basın toplantımıza katılımınız için çok teşekkür

Detaylı

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU

5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 5Element Eğitim ve Danışmanlık EĞİTİM KATALOĞU 2016 Çatışma Yönetimi: Kişi, Ekip ve Organizasyon Değişimi Koçluk Yaklaşımı ile Yönetmek Eğiticinin Eğitimi: Eğitime ve Kişiye Özel Ekip Yönetimi: Bütünsel

Detaylı

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014

CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 CREALUS Eğitim ve Danışmanlık Kurumsal Eğitim Kataloğu 2014 Hakkımızda CREALUS, kurulduğu günden bu güne kadar müşterilerine stratejik çözüm ortağı olarak yenilikçi, yaratıcı ve katma değerli eğitim ve

Detaylı

GalataMOON Neler Yapar?

GalataMOON Neler Yapar? GalataMOON 2011 yılında farklı bir isimle faaliyete başlayan firmamız, 2014 yılından itibaren yeni bir yapılanmaya girerek GalataMOON ismiyle, hizmet vermeye başlamıştır. Uzun yıllar televizyon, yapım

Detaylı

Satış Noktalarındaki Yeni Dijital Medya İletişim Mecranız

Satış Noktalarındaki Yeni Dijital Medya İletişim Mecranız 2016 Satış Noktalarındaki Yeni Dijital Medya İletişim Mecranız Digital Signage Nedir? Hedef kitlenizi bilgilendirme ya da davranışlarında teşvik edici değişiklik yaratmak amacıyla ses, video, grafik veya

Detaylı

İŞ YERİNDE GELİŞİM. Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma

İŞ YERİNDE GELİŞİM. Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma İŞ YERİNDE GELİŞİM Yeni, gelişmiş iletişim teknolojilerine adapte olma İş gücünüz, müşterileriniz, ortaklarınız ve tedarikçileriniz, farklı konumlara dağılmış durumda ve hareketli. Akıllı telefonlar ve

Detaylı

17 Haziran 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni

17 Haziran 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni 17 Haziran 2014 DenizBank Güncel Haber Bülteni Mobil RTB Harcamaları %459 Artış Gösterdi emarketer tahminlerine göre RTB harcamaları (tüm reklam çeşitleri dahil) 2018 yılında toplamda $12 milyar a ulaşacak.

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN VE ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında, disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

2015Yılında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Dijital Trend

2015Yılında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Dijital Trend DIGINEWS 2015 2 2015Yılında Bilinmesi Gereken 5 Önemli Dijital Trend Temel bazı trendler 2015 te de değişmeyecek, fakat daha çok kabullenilmeleri ve akılda tutulmaları gerekecek. Mobil Aramalar Çapraz

Detaylı

YARATICI ÖĞRENCİ GÜNLERİ Her Öğrenci Yaratıcıdır

YARATICI ÖĞRENCİ GÜNLERİ Her Öğrenci Yaratıcıdır YARATICI ÖĞRENCİ GÜNLERİ Her Öğrenci Yaratıcıdır Öğrencinin ilgi alanları, becerileri ve yetenekleri düşünüldüğü zaman kendi öğrenme yöntemlerine göre akademik ve/veya kültürel alanda başarılı olabilir.

Detaylı

VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER

VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER VİZYON VİZYON VE DEĞERLER DEĞERLER Önsöz Sevgili Çalışma Arkadaşlarım, Şirketimiz için net stratejik öncelikler ve iddialı hedef ler belirledik. Henkel de iş performansımızı arttırmamızda, önceliklerimizi

Detaylı

Ana Sponsor. Altın Sponsorlar. www.ayd.org.tr www.soysal.com.tr

Ana Sponsor. Altın Sponsorlar. www.ayd.org.tr www.soysal.com.tr Ana Sponsor Öğle Yemeği Sponsoru Güvenlik Sponsoru Altın Sponsorlar Sponsor Hulusi Belgü AYD Başkanı VIII. AVM Yatırımları Konferansı yla yeni bir heyecanı birlikte yaşıyoruz. Alışveriş merkezleri, perakende

Detaylı

Mobil İnternet Kullanımı ve 3G Araştırması Temmuz 2009

Mobil İnternet Kullanımı ve 3G Araştırması Temmuz 2009 Mobil İnternet Kullanımı ve 3G Araştırması Temmuz 2009 www.webrazzi.com 2/16 Rapor Hakkında Bu araştırma Türkiyeʼde mobil internet kullanımı ve 3Gʼnin bilinirliğini ölçmek amacıyla Webrazzi okuyucuları

Detaylı

Sosyal Medya Uzmanlığı Ders Programı

Sosyal Medya Uzmanlığı Ders Programı Sosyal Medya Uzmanlığı - Müfredat // Ders Saati: 48 Saat Orhan Akkuş - Sosyal Beyin 23 Ocak 2015 Sosyal Medya Uzmanlığı Ders Programı Sosyal Medyada Uzmanı Nedir? Ne İş yapar? Ders Saati ( 2 Saat) Giriş

Detaylı

ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 )

ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) ANASINIFI PYP VELİ BÜLTENİ (20 Ekim 2014 05 Aralık 2014 ) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında; disiplinler üstü temalarımız ile ilgili uygulama bilgileri size tüm yıl boyunca

Detaylı

Ön Eleme Vakası. 7 Mart 2016. 2016 Quattro Business Consulting Tüm Hakları Saklıdır

Ön Eleme Vakası. 7 Mart 2016. 2016 Quattro Business Consulting Tüm Hakları Saklıdır Ön Eleme Vakası 7 Mart 2016 2016 Quattro Business Consulting Tüm Hakları Saklıdır Ön Eleme Vakası (1/2) Perakende mağazacılığı alanında faaliyet gösteren firmaya yaklaşık bir sene önce katılmıştı İlknur.

Detaylı

R KARLILIK VE SÜRDÜRÜLEB

R KARLILIK VE SÜRDÜRÜLEB ÜRETİMDE İNOVASYON BİLAL AKAY Üretim ve Planlama Direktörü 1 İleri teknolojik gelişme ve otomasyon, yeni niteliklere ve yüksek düzeyde eğitim almış insan gücüne eğilimi artıyor. Mevcut iş gücü içinde bu

Detaylı

Büyük Veri İş Yapış Şekillerini Nasıl Etkiliyor?

Büyük Veri İş Yapış Şekillerini Nasıl Etkiliyor? www.pwc.com Büyük Veri İş Yapış Şekillerini Nasıl Etkiliyor? Mustafa Fuat Vardar Dijital dönüşümü anlamak Büyük veri- Neden Şimdi? KENTLİEŞME Yeni Müşteriler Yeni Davranışlar Yeni Talepler Yeni Formatlar

Detaylı

Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi. GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1

Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi. GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1 Şirketlerde Liderlik Araştırması Rapor Sunumu 12 Şubat 2015 İnsan Kaynakları Zirvesi GfK 2015 Şirketlerde Liderlik Araştırması Şubat 2015 1 İnsan Kaynakları nın ajandasında neler var? Hiyerarşik yapıdan

Detaylı

Hikaye Anlatımı Atölyesi

Hikaye Anlatımı Atölyesi Hikaye Anlatımı Atölyesi Hikaye Anlatımı Atölyesi İyi bir hikayeyi hiç bir zaman unutmazsınız. Hikayeler paylaşıldığında birden bire mucizeler olmaya başlar; insanlar daha kendileri olurlar, birbirlerine

Detaylı

Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi

Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Demografive Öykü Anlatma Tarzının, Video Reklam Etkinliğini Etkileme Biçimi Yazan: Ben Jones Yayınlanma Tarihi: Ocak 2016 Konular

Detaylı

KADINLAR ve Demografik Büyüklükler Hedef Kitle Tanımlamaları Yaşam Trendleri

KADINLAR ve Demografik Büyüklükler Hedef Kitle Tanımlamaları Yaşam Trendleri KADINLAR ve Demografik Büyüklükler Hedef Kitle Tanımlamaları Yaşam Trendleri 14 Haziran 2005, Salı A company of Pazarlama yönetimini geliştirmek için ilerleyebileceğimiz alanlar Hedef kitleyi geleneksel

Detaylı

Hashtag ile ilgili bilmeniz gereken herşey Ne zaman hashtag yapmalıyım, nasıl hashtag oluşturmalıyım? HASHTAG KULLANIM REHBERİ

Hashtag ile ilgili bilmeniz gereken herşey Ne zaman hashtag yapmalıyım, nasıl hashtag oluşturmalıyım? HASHTAG KULLANIM REHBERİ HASHTAG KULLANMA REHBERİ 1 Hashtag ile ilgili bilmeniz gereken herşey Ne zaman hashtag yapmalıyım, nasıl hashtag oluşturmalıyım? #HASHTAG Hangimiz günlük olarak kullandığımız sosyal medya platformlarında

Detaylı

TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016

TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016 TANDEM - KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI TÜRKİYE - AVRUPA BİRLİĞİ 2015-2016 SIK SORULAN SORULAR 1. TANDEM: Kültür Yöneticileri Değişimi Nedir? TANDEM Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye-Avrupa Birliği

Detaylı

ÖZEL ÜSKÜDAR SEV İLKÖĞRETİM OKULU

ÖZEL ÜSKÜDAR SEV İLKÖĞRETİM OKULU ÖZEL ÜSKÜDAR SEV İLKÖĞRETİM OKULU AYLIK BÜLTENLER SERİSİ EKİM, 2008 SAYI: 2 KONU: Çocuğunuzun Beceri ve Yeteneklerini Nasıl Geliştirebilirsiniz? Aileler çocuklarının mutlu bireyler olmalarını ve en yüksek

Detaylı

1 ÇALIŞMANIN NASIL SUNULACAĞINI İŞARETLEYİNİZ

1 ÇALIŞMANIN NASIL SUNULACAĞINI İŞARETLEYİNİZ ÇALIŞMAYA DAİR BİLGİLER 1 ÇALIŞMANIN NASIL SUNULACAĞINI İŞARETLEYİNİZ SUNUM:(X) ATÖLYE ÇALIŞMASI: ( ) 2 UYGULAMADA YER ALAN DİĞER PAYDAŞLAR(DERSLER/KURUMLAR) Tüm derslerde uygulanabilecek bir çalışmadır.

Detaylı

TTL İNTERAKTİF ZEMİN HAYATA BİZİMLE DOKUNUN! Touch To Life

TTL İNTERAKTİF ZEMİN HAYATA BİZİMLE DOKUNUN! Touch To Life TTL İNTERAKTİF ZEMİN HAYATA BİZİMLE DOKUNUN! Touch To Life Bir adımda değişir HAYAT! Touch Box interaktif zemin ve yüzey çözümü, yansıtılan görüntü ile insan vücudu hareketlerine bağlı olarak görsel efektler

Detaylı

Gürc r an n B ange g r

Gürc r an n B ange g r Gürcan Banger Hareket Noktası Kendi işini kurmaya karar vermede başlıca etkenler şunlardır: 1. İşini kaybetmek, 2. İşsizlik döneminin uzun sürmesine tepki, 3. Bir iş fırsatının belirlenmesi, 4. Daha çok

Detaylı

FARMASÖTİK PAZARLAMANIN YENİ GÖZDESİ: DİJİTAL KANALLAR

FARMASÖTİK PAZARLAMANIN YENİ GÖZDESİ: DİJİTAL KANALLAR FARMASÖTİK PAZARLAMANIN YENİ GÖZDESİ: DİJİTAL KANALLAR Müge Gizem Bıçakçı Akalın Yeni Tanıtım Kanalları Müdürü PROJE YAPMADAN AKLIMIZDAN GEÇEBİLECEKLER Hekimler in hepsi internette. Hekimlerin akıllı cihazları

Detaylı

Bütünleşik Pazarlama İletişimi. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012

Bütünleşik Pazarlama İletişimi. Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012 Bütünleşik Pazarlama İletişimi Melis Çetinkaya Keşan 4 Ağustos 2012 Melis... Ya siz? Eğer... Tüketici bizi aynen anlasaydı, Dünyada bir tek biz olsaydık, Sonsuz para olsaydı... Ama Tüketicinin anladığı

Detaylı

MODA YÖNETİMİ KURS PROGRAMI

MODA YÖNETİMİ KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı MODA YÖNETİMİ KURS PROGRAMI ANKARA 2012 1/6 KURUMUN ADI : KURUMUN ADRESİ : KURUCUNUN ADI : PROGRAMIN ADI PROGRAMIN DAYANAĞI PROGRAMIN DÜZEYİ

Detaylı

D F C P DESIGN FILMS CREATIVE PRESS AGENCY. yeniden varolan bir jenerasyon

D F C P DESIGN FILMS CREATIVE PRESS AGENCY. yeniden varolan bir jenerasyon D F C P A DESIGN FILMS CREATIVE PRESS AGENCY yeniden varolan bir jenerasyon hayallerimizin gerçekleştiği inancındayız. 2012 yılından bu yana çalışmalarımızda ilham atmosferi yaratmak istedik. amaca muhakkak

Detaylı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ Günün Menüsü Görsel İletişim Tasarımı nedir? Görsel İletişim Tasarımcısı ne yapar?

Detaylı

ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ

ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ Kasım 2012 www.irfankoleji.com Sayfa 1 / 5 GENCİN TEKNOLOJİYLE İMTİHANI Gençler Dile Geldi adında İntel in düzenlemiş olduğu

Detaylı

Google Adwords Reklam Stratejileri ve Markalar İçin Önemi

Google Adwords Reklam Stratejileri ve Markalar İçin Önemi Google Adwords Reklam Stratejileri ve Markalar İçin Önemi Türkiye de İnternet Kullanımı Potansiyel Müşterileriniz Artık Size İnternet Üzerinden Ulaşıyor Amacınız işletmenizin daha fazla ulaşılır olmasını

Detaylı

Stratejik Pazarlama Planlaması. Tolga DURSUN

Stratejik Pazarlama Planlaması. Tolga DURSUN Stratejik Pazarlama Planlaması Tolga DURSUN 1 İŞLETME YÖNETİM SÜRECİ PLANLAMA UYGULAMA DENETLEME o Amaçları Belirleme o Strateji ve taktikleri belirleme Örgütleme Kadrolama Yürütme Performans sonuçlarını

Detaylı

bonprix sonunda Türkiye de!

bonprix sonunda Türkiye de! bonprix sonunda Türkiye de! Thomas Carroux İstanbul, 18 Ekim 2011 BONPRIX YE Titel der Präsentation HOS GELDİNİZ bonprix» Hesaplı moda satan uluslararası çok kanallı perakende satış mağazasıdır.» 22 ülkede

Detaylı

Sponsorluğunuzu Ölçmeye Hazır mısınız?

Sponsorluğunuzu Ölçmeye Hazır mısınız? Sponsorluğunuzu Ölçmeye Hazır mısınız? Burçin Bakkaloğlu KMG YK Üyesi Koordinatör Türk Sporu Sponsoruyla Buluşuyor 5 Aralık 2006, Hilton Convention Center, İstanbul Tüketiciye Sponsorluk Nedir Sorusu Anlamlı

Detaylı

tek noktadan 360 0 iletişim

tek noktadan 360 0 iletişim kurumsal raporlama kurum/marka kurumsal yayınlar halka arz dijital hizmetler tek noktadan 360 0 iletişim kurumsal raporlama kurum/marka kurumsal yayınlar halka arz dijital hizmetler 1994 2000 Finar Lloyd

Detaylı

Master Tanıtım Sunumu

Master Tanıtım Sunumu Master İstanbul, 08/09/2015 INNOTE NEDiR? INNOTE NASIL ÇALISIR? NEDEN INNOTE? INNOTE ÖZELLiKLERi? INNOTE EKRAN GÖRÜNTÜLERi INNOTE NEDiR? Web tabanlı online bir sistemdir. Fikir yönetiminin daha hızlı

Detaylı

MEDIA-SATURN TÜRKİYE 12 GÜNDE 4 MAĞAZA AÇARAK REKORA KOŞUYOR

MEDIA-SATURN TÜRKİYE 12 GÜNDE 4 MAĞAZA AÇARAK REKORA KOŞUYOR Basın Bülteni 8 Aralık 2011 Türkiye yi Dünya daki üç stratejik ülkeden biri olarak belirleyen Media-Saturn Holding, 2012 de de Türkiye de hızlı büyümesini sürdürecek. MEDIA-SATURN TÜRKİYE 12 GÜNDE 4 MAĞAZA

Detaylı

Mobil ödemeler ve dijital cüzdan uygulamaları ödeme sistemlerinin geleceğini belirleyecek

Mobil ödemeler ve dijital cüzdan uygulamaları ödeme sistemlerinin geleceğini belirleyecek BKM Genel Müdürü Canko: Mobil ödemeler ve dijital cüzdan uygulamaları ödeme sistemlerinin geleceğini belirleyecek Son üç yılda İnternet ten ödeme hacminin dünyada yüzde 16, Türkiye de ise 41 büyüme gösterdiğini

Detaylı

Fikirden Girişime EN HIZLI YOL

Fikirden Girişime EN HIZLI YOL Fikirden Girişime EN HIZLI YOL Mayıs 2011 de, girişimcilerin toplumun ekonomik ve refah gelişiminin sürdürülebilir olmasındaki en önemli oyuncular olduğu inancıyla hayata geçirdiğimiz Girişim Fabrikası

Detaylı

BURSAGAZ AVRUPA NIN EN İYİ İŞVERENLERİ KOBİ KATEGORİSİNDE İLK 50 DE YER ALAN TEK TÜRK ŞİRKETİ OLDU TEMMUZ 2013 SAYI: 28

BURSAGAZ AVRUPA NIN EN İYİ İŞVERENLERİ KOBİ KATEGORİSİNDE İLK 50 DE YER ALAN TEK TÜRK ŞİRKETİ OLDU TEMMUZ 2013 SAYI: 28 BURSAGAZ AVRUPA NIN EN İYİ İŞVERENLERİ KOBİ KATEGORİSİNDE İLK 50 DE YER ALAN TEK TÜRK ŞİRKETİ OLDU TEMMUZ 2013 SAYI: 28 BURSAGAZ AİLESİ İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU BURSAGAZ İŞ ORTAKLARIYLA İFTARDA BİR ARAYA

Detaylı

GİRİŞİMCİNİN GÜNDEMİ

GİRİŞİMCİNİN GÜNDEMİ GİRİŞİMCİNİN GÜNDEMİ Girişimcinin Gündemi GİRİŞİMCİLER VE KOBİ LER AÇISINDAN MARKA VE ÖNEMİ Günal ÖNCE Günümüzde markalara, Amerikan Pazarlama Birliği nin tanımladığının yanı sıra sadece sahip oldukları

Detaylı

TEGEP te Neler Oluyor?

TEGEP te Neler Oluyor? Gündem Mayıs 2013 02 TEGEP te Neler Oluyor? Eğitim ve gelişim alanında referans olabilecek çalışmalar kapıda! 07 TEGEP - ASTD İşbirliği 05 Zirvede Buluşalım! 09 Tegep Eğitim Profesyonellerini Geliştiriyor

Detaylı

Uyutmayan Sunumlar 1.Giriş. Murat Cudi Erentürk

Uyutmayan Sunumlar 1.Giriş. Murat Cudi Erentürk Uyutmayan Sunumlar 1.Giriş Murat Cudi Erentürk Bana heyecanla anlat Bana ilginç bir şeyler anlat Bana anlayacağım şekilde anlat Örnek Çalışma Büyük Konut Projeleri Yapan İnşaat Firması İş geliştirme müdürü

Detaylı

İletişim: Bir düşüncenin, bilginin, haberin veya mesajın kişiler, gruplar ve örgütler arasında karşılıklı değiş tokuş sürecidir.

İletişim: Bir düşüncenin, bilginin, haberin veya mesajın kişiler, gruplar ve örgütler arasında karşılıklı değiş tokuş sürecidir. PAZARLAMA İLETİŞİMİ İLETİŞİM NEDİR? İletişim: Bir düşüncenin, bilginin, haberin veya mesajın kişiler, gruplar ve örgütler arasında karşılıklı değiş tokuş sürecidir. -SÖZLÜ -SÖZSÜZ *İletişimden Söz Edebilmek

Detaylı

Liderlikte Güncel Eğilimler. Konuşan Değil, Dinleyen Lider. Şeffaf Dünyada Otantik Lider. Bahçevan İlkesi. Anlam Duygusu Veren Liderlik

Liderlikte Güncel Eğilimler. Konuşan Değil, Dinleyen Lider. Şeffaf Dünyada Otantik Lider. Bahçevan İlkesi. Anlam Duygusu Veren Liderlik Video Başlığı Açıklamalar Süresi Yetkinlikler Liderlikte Güncel Eğilimler Konuşan Değil, Dinleyen Lider Son on yıl içinde liderlik ve yöneticilik konusunda dört önemli değişiklik oldu. Bu videoda liderlik

Detaylı