Pazarlama Satrancında Şah: İçerik

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Pazarlama Satrancında Şah: İçerik"

Transkript

1

2 Pazarlama Satrancında Şah: İçerik

3 Marka iletişiminde geleneksel yöntemlerin yaygın kullanımı günümüzde pazarlama açısından markalar için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Potansiyel müşterilerin geleneksel yöntemlere aşina olması markaların sunduğu tanıtım yöntemlerine karşı müşteri tarafında bir duyarsızlık oluşturmaktadır. Bunun en somut örneği şablon banner reklamlarına karşı gelişen banner körlüğü fenomenidir. İnternet kullanıcıları web-sitelerini gezerken banner lar için ayrılmış alanları es geçer ve burada yapılan tanıtımla herhangi bir etkileşime geçmez. Bu nedenle geleneksel şablon banner lar yerine dikkat çekici, kendi içerisinde bir içerik değeri taşıyan banner lar artık öne çıkmak isteyen markalar tarafından tercih edilmektedir. Banner örneği dijital alışkanlıkların yaygınlaştığı bir dünyada genele yansıyan bir durumu ortaya koymaktadır. Kullanıcılar artık özgün ve ilgi çekici bir içeriği olmayan tüm marka iletişimlerine karşı kapalıdır. Bu nedenle 2010 yılından başlayarak İçerik Pazarlaması (Content Marketing), dijital ve geleneksel pazarlamada kendi başına ayrı bir disiplin konumuna gelmiştir. İçerik pazarlamasının önemini ortaya koyan motto ise pazarlama dünyasında yaygın olarak söylenegelen Content Is King cümlesidir. İçerik günümüzde pazarlamayı başarıya ulaştıracak olan Kral dır. Bu kitapta Türkiye özelinde müşteri alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak globaldeki içerik pazarlaması biçim ve örneklerini, başlangıç adımlarını ele alacağız. Özgün bir disiplin olan içerik pazarlamasının karmaşık yollarını haritalandıracak bu çalışmayla, bünyesinde faaliyet gösterdiğiniz ya da sahibi olduğunuz firma-markanın içerik pazarlamasını şekillendirirken doğru güzergahta ilerleyeceksiniz. Herkesin konuştuğu ama kimsenin görmediği hayalet; İçerik 101 e hoş geldiniz.

4 İçerik Stratejisi

5 Yola Tersten Başlamak: İçerik Pazarlaması Nasıl Başarısız Olur? En iyi dövüşler dövüşmediklerimizdir. Mr. Han, Karate Kid İçerik pazarlamasında başarıya ulaşmak temel itibariyle karate filmlerindeki kahramanların hikayelerine benzemektedir. Her müsabaka sonrasında hatalarından ders çıkartarak kendi dövüş tekniğini geliştiren kahraman kısa sürede efsanevi bir karaktere dönüşür. Bu nedenle gerçek bir karateci asla yenildiği müsabakadan kaybetmiş olarak ayrılmaz. Her yenilgisinde yeni bir ders kazanır. İçerik pazarlamasını inşa ederken bu ders çıkartma meselesi özel bir öneme sahiptir. Her yıl sayısız markanın ve girişimin yenildiği iş dünyasında kaybetmemek için yenilenlerin neden yenildiğini anlamak önemlidir. Günümüzde içerik pazarlamasının başarısız olmasının en yaygın nedeni doğru bir stratejinin kurulmamasıdır. Strateji ve planlama; hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da istikrarlı ve emin bir ilerleyişe sahip olmak için gereklidir. Karateci çocuğun eğitimini köklü bir müfredata dayandıran Sensey gibi siz de markanızın içeriğini doğru şekilde kurgulanmış bir stratejiye dayandırmalısınız.

6 Strateji doğru biçimde kurgulanmaz ve kısa vadeli çözümlerle ilerleme yolu tercih edilirse kısa sürede içerik pazarlamanız çıktığı her müsabakada yenilgiye mahkum, enerjisini boşa tüketen bir karateciye dönüşecektir. İçerik pazarlaması doğru bir strateji oluşturulmadığı, kısa vadeli düşünüldüğü ve istikrarlı olmadığı müddetçe kaybedecektir. Bu nedenle hem bir strateji oluşturulmalı hem de bu strateji gerekli ilgililiğe (relevancy), istikrara ve optimizasyona sahip olmalıdır. Bu sayede markanızın ihtiyaç duyduğu Sensey i elde edebilirsiniz. İçerik Kalitesini Önemsememek İçerik pazarlamasının öncelikli dayanağı, kaliteli içerik sunarak pazarda dikkat çekici bir konuma sahip olmaktır. Bu nedenle kalitesi olmayan içerik, içerik pazarlaması kapsamında yer almaz. İçerik pazarlamasının alamet-i farikası olan kalite kesinlikle içerik stratejisinde yer almalıdır. Günümüzde özellikle dijital platformlarda markaların kendilerine ait kanalları ve sayfaları bulunmakta. Ancak bu sayfalardan pek çoğu kendisinden beklenen etkiyi yaratmakta yetersiz kalmaktadır. Bunun nedeni içerik stratejisi kapsamında kalitenin üzerine düşülmemesidir. Kaliteli içeriğe yatırım yapmadıkça içerik stratejisi başarısız olacaktır. Stratejinin Uygulanmasına Esneklik Göstermek İçerik pazarlamasında yapılan bir diğer hata da çizilen stratejide günlük koşullar gereği esneklikler göstermektir. Burada günün koşullarına uygun manevralar yapmamak anlamı çıkartılmamalıdır.

7 Stratejinin uygulanması aşamasında takvimde yapılacak değişiklikler, içerik biçimi ve mecraları konusunda stratejiden bağımsız aksiyonların neticesi çoğunlukla beklenenden daha verimsiz, hatta bazı durumlarda zararlı bir şekilde neticelenebilir. Bu nedenle stratejiye sadakat başarı için çok önemli bir şarttır. Hazırlanan İçeriğin Optimize Edilmemesi Takviminizi hazırladınız, kaliteli bir ekiple içeriği üretiyorsunuz ancak yaydığınız mecralardan beklenen geri dönüşü alamıyor musunuz? Bu noktada elinizdeki içeriğin yeterince optimize edilmediği sorusu aklınıza gelmelidir. Optimizasyon konusunda yapılan yaygın hatalardan birisi hazırlanan içeriğin alakasız bir mecradan sunulmasıdır. Örneğin; hazırladığınız video içeriği Facebook tan yayına sokmak mantıklı bir tercih iken bunu mailing çalışmasında kullanmak verimsiz bir seçenek olacaktır. Aynı biçimde yazılı içeriğin de farklı mecralara özgün biçimde optimize edilmesi gerekebilir. Bu tip uyumsuz ve hatalı optimizasyonun en somut örneği, Twitter da 140 karakterden ibaret alanı göz önünde bulundurmadan yazılı içeriği parça parça Twitter dan yaymaktır.

8 İçerik Stratejisi Neleri Kapsar? Hedef Belirleme Herhangi bir alanda strateji kurgulanırken doğal olarak bir hedef belirlenmesi gerekir. Futbolda galibiyet için yapılan taktik düzenlemeler, içerik pazarlamasında da başarı için yapılır. Farklı mecralardan yürütülen içerik çalışmaları ölçümlenebildiği ve bir hedefe götürdüğü ölçüde kıymetlidir. Ölçümlenemeyen ve herhangi bir hedefe götürmeyen her çalışma, gereksiz efor ve enerji kaybına yol açacaktır. Hedef belirlerken spesifik olmak gerekir. Muğlak ve genelgeçer hedefler çalışma ve işleyiş aşamasında güvensizlik oluşturabileceği gibi herhangi bir katkı da sunmaz. Bu nedenle hedefiniz başarı ise başarının tanımını yapmanız ve biçimini belirlemeniz gerekmektedir. Bu noktada devreye beklentiler ve biçimler girer. İçerik pazarlamasında sizin beklentileriniz ve istediğiniz başarının biçimi nedir? İnternet üzerinden satışlarınızı artırmak mı, pazardaki potansiyel müşterilerinize adınızı duyurmak mı, yoksa hali hazırdaki müşterilerinizle iletişiminizi sağlamlaştırmak mı? Bu sorunun cevabını verdiğiniz zaman hedefinizin biçimi de belirlenmiş olur. Hiç aradığın şeyi bulduğunda, bulduğun şeyin aradığın şey olup olmadığına dönüp baktın mı? Kaybedenler Kulübü, 2011

9 Hedef belirleme bu noktada sona ermez; rakamlar konuşmaya başlar. Hedeflerinizi sayısal temellere oturtarak bu hedeflere ulaşmak için gerekli adımları atmaya da başlayabilirsiniz. Biçimi belirlediğiniz için artık içeriğin ne türde kurgulanacağını da ortaya koyabilirsiniz. Rakamlar ise başarının karşılığı olan somut hedefler olacaktır. Kaç kişiye ulaşmak istiyorsunuz, hazırladığınız içerikle etkileşime geçen kaç kişi bekliyorsunuz, bu iletişimlerin ne kadarının satışa dönüşmesini istiyorsunuz? İşte bu rakamları belirledikten sonra gerekli adımları sıralamak ve gerçekleştirmek de mümkün olacaktır. İçerik stratejisi oluşturma kapsamında önceliğiniz hedefleri belirlemek üzerine olmalıdır. Ligde kendisine herhangi bir hedef belirlememiş her takım başarısız olacaktır. Çünkü başarının tanımı yapılmadığı müddetçe onu elde etmek de imkansızdır. Siz de markanızın potansiyelini değerlendirin ve markanızı başarılı kılın. Başlangıçta imkansız gibi görünen üst sıralara ilerlemek zaman içerisinde bir merdiveni tırmanmak kadar kolaylaşacaktır. Hedef Kitleyi ve Alışkanlıklarını Tanımak Hedefinizi belirlediniz. Peki, bu hedefi gerçek kılacak kitlenizi tanıyor musunuz? Hedef kitleyi (prospect) lead e, lead leri de müşterilere dönüştürmek için öncelikle hedef kitleyi tanımak gerekli. İçeriği sunacağınız mecradan erişebileceğiniz ve erişmek istediğiniz insanlar kimler? Bu soruların cevabını vermek için bazı temel yöntemlerden yararlanabilirsiniz. İçerik pazarlamasında hitap ettiğiniz insanların diğer hangi içerikleri takip ettiğini belirlemek mantıklı bir yöntem olacaktır. Hitap ettiğiniz kitle hangi dizileri izler, hangi siteleri ziyaret eder, internette oyun oynamayı seviyorsa ne tür oyunları sever?

10 Bunun gibi sorular size hazırlayacağınız içeriğin biçimini ve özelliklerini belirlemenizde yardımcı olacaktır. Başarılı içerik kullanıcısının günlük yaşamda ilgisini çeken, onun için hazırlanmış olan içeriktir. Bu nedenle içerik stratejisini kurarken kesinlikle hedef kitlenizle ilgili (relevant) bir içerik planlamasına sahip olmalısınız. Bu sayede hem kullanıcı ile aranızda içerik üzerinden bir bağ kurmanız mümkün olur hem de içerik hazırlama aşamasında neyi ortaya koyacağınızı hali hazırda belirlemiş olursunuz. Temel bir örnekle şekillendirmek gerekirse; eğer erkekler için üretilmiş bir tıraş losyonu markasının içerik stratejisini şekillendiriyorsanız, hedef kitlenizin beğenilerine uygun bir içerik belirlemelisiniz. Bunun için futbol, basketbol ve tenis gibi sporlarla uyumlu ve ilgili bir içerik biçimi düşünebilirsiniz. En basit örneğiyle; sunduğunuz içerikleri bu sporların takvimleriyle uyumlu ve konu itibariyle alakalı bir zemine oturtmayı düşünebilirsiniz. Büyük markaların mevcut uygulamalarında da bu tip pratikleri gözlemleyebilirsiniz. Erkek kullanıcıları hedefleyen pek çok marka, ürünleri sporla birebir ilgili olmasa da sundukları içerikleri spor üzerinden şekillendirmektedir. Bu sayede hem kullanıcılarının alışkın olduğu bir zeminden iletişim kurarlar hem de hedef kitlenin ilgisini çekebilecek bir içerik sunarlar. Bu sayede içerik için çok önemli bir kural olan ilgililik (relevancy) yakalanmış olur. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmek güç olduğu için, sunduğunuz içeriğin o alışkanlıklara uygun olması çok daha makul bir seçenek. Bu nedenle hedef kitleyi kesinlikle tanımalı ve kitlenizin alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede hedef kitle ile iletişiminizi çok kolay ve sağlıklı bir biçimde kurabilirsiniz.

11 Takvim Oluşturmak İçerik stratejinizi inşa ederken atmanız gereken adımlardan biri de editoryal takvim oluşturmaktır. Bu adımın görece çetrefilsiz oluşu, genellikle fazla önemsenmemesine ve üstünkörü gerçekleştirilmesine sebep olur. Ancak editoryal takvim başarılı bir içerik stratejisi oluşturmaya ve böylece olağanüstü içerikler yaratmaya giden yoldaki mihenk taşlarından biridir. Üslubunuzu, tınınızı ve bakış açınızı belirlemiş de olsanız, bir editoryal takvim oluşturmanız hayati önem taşır. Bu takvim kimin, neyi, ne zaman yazacağını düzenli ve basit bir dille açıklamalıdır. Bu sayede belirlediğiniz temel içerik stratejisi ilkelerini başarılı bir şekilde icra edebilirsiniz. Editoryal Takvim Kullanarak Başarılı Bir Kurumsal Blog Oluşturmak Başarılı bir kurumsal içerik stratejisi, dijital ve geleneksel tüm mecraları kapsamalıdır ve her bir mecra için alt kısımlara sahip olmalıdır. Editoryal takvim oluşturmak kurumsal içerik stratejinizin en önemli adımlarından biri olacağından, alt takvimlerden de yararlanabilirsiniz. Şirket web siteniz, blog unuz ve sosyal medya hesaplarınız için ayrı ayrı editoryal takvimler oluşturmak ve bir ana editoryal takvim ile tüm koordinasyonu sağlamak gibi detaylı bir yöntem izleyebileceğiniz gibi, daha küçük operasyonlar için tek bir editoryal takvim üzerinden tüm detayları da belirleyebilirsiniz. Bu yazıda anlatılan konu, yalnızca kurumsal blog için hazırlanan bir editoryal takvimi ele almaktadır. Pazarlama en nihayetinde ürünün kendi kendisini sattıracak kadar müşteriyi iyi tanımaktır. Peter Drucker, İşletme Bilimci - İş Stratejisti

12 Fazla Kilolardan Kurtulmak veya İçerik Coşkusunu Sürdürmek Editoryal takvimin içerik stratejinizdeki önemini anlamak için bir spor salonu üyeliğini ele alabiliriz. Her yılın sonunda, bir sonraki yıl daha fazla egzersiz yapmak ve fazla kilolarımızdan kurtulmak için planlar yaparız. Ocak ayında spor salonuna üye olmak, yeni bir başlangıç yapmanın haklı gururunu taşımamızı sağlar. Böylece sonunda fazla kilolarımızdan kurtulabileceğimizi düşünürüz. Ancak bu haklı gurur, yerini zamanla ertelemelere ve düzensizliğe bırakır. Mart ayı geldiğinde işlerimiz yoğunlaşır ve spor yapmaya zaman ayıramamaya başlarız. O kadar para veriyorum, salona gidip yararlanmalıyım. diye düşünüyor olsak da bir süre sonra uzun aralar vermeye başlarız. Yorucu bir iş gününün sonunda gidip ağırlık kaldırmaktansa, evde dinlenmek daha cazip gelmeye başlar. Mayıs veya Haziran ayı geldiğinde ise, artık koşu bandını görmek istemeyiz ve muhtemelen üyeliğimizi önce dondurup sonra tamamen iptal ederiz. Böylece fazla kilolarımızdan kurtulmaya ve fit olmaya dair yaptığımız güzel planlar ve spor salonu maceramız başarısızlıkla sonuçlanmış olur. Bu hikaye, iş dünyasının beyaz yakalı çalışanlarının neredeyse her yıl tekrar ettiği bir ritüel halini almıştır. İşin sırrı takviminizdekileri önceliklendirmek değil; önceliklerinizi takvimleştirmekdir. Stephen Covey

13 Bloglar İçin Editoryal Takvimin Önemi Şeffaf ve düzenli bir takvime bağlanmamış bloglarda da tıpkı sönüp giden spor salonu maceraları gibi zamanla azalarak biten şevk ve coşku duyguları vardır. Sürdürülebilirlik, başarılı bir blog yaratma savaşının en zorlu cephesidir. Olağanüstü içerikler kendi kendilerine oluşmazlar. Zamanınızı düzenlemenin en başarılı yolu, haftalık bir takvim belirlemek ve her güne farklı bir parçayı atamaktır. Örneğin; Pazartesi günleri açıklamalı liste post ları, Salı günleri teknik konular, Çarşamba günleri fotoğraflar gibi bir düzenleme yapmak hem okuyucu kitlenizin ilgisini artıracaktır hem de içerik oluştururken sıkılmanızı ve tekdüzeleşmenizi engelleyecektir. Bir editoryal takvim oluşturmak, istikrarı engelleyen iki problemi ortadan kaldırmanızı sağlar. Bunlardan ilki fikir tutulması yani neyle ilgili yazacağınıza karar verememektir. Detaylı bir takvim konu başlıklarınızı da içereceğinden, size yalnızca konuya odaklanmak kalır. Takvim sayesinde üstesinden gelebileceğiniz diğer olası zorluk ise, tıpkı spor salonu örneğinde olduğu gibi bahaneler dir. Her gün kimin hangi içeriği üretmesi gerektiğini şeffaf biçimde belirlemek, ekibinizin olağanüstü içerikler üretme ihtimalini ciddi ölçüde artıracaktır. Programınıza tam anlamıyla bağlı kalmak ve haftanın her bir gününe farklı içerik çeşitleri atamak, okuyucu kitlenizi genişletmenize de yardımcı olacaktır. Yaratıcılığınızın en iyi örneklerini, sözgelimi her Pazartesi 09:00 da okuyucu kitlenizle paylaşmak, onlara sunduğunuz içeriğe bir doz da heyecan ekleyecektir.

14 Mecra ve Platformları Belirlemek Oluşturduğunuz kurumsal içeriğiniz, yeni inşa edilmiş ve eşyaları döşenmiş bir ev gibidir. Ancak bu evin içerisinde insanların oturmak istemeleri, ancak iyi bir tanıtımla mümkündür. Bir evi insanlara tanıtırken, farklı ortamlarda farklı yöntemler kullanacağınız gibi, içeriğiniz için de farklı medyalarda faklı üslup ve gereksinimler olacaktır. Yapmanız gereken şey, bir ev tasarlarken bir mimarın farklı yaşam tarzlarını düşünmesi gibi, içeriğinizi hazırlarken farklı hedef kitleleri göz önünde bulundurmaktır. Tumblr, Twitter ve Facebook, içeriğinizin daha fazla insana ulaşmasını sağlamak ve farklı grupların ilgilerini çekmek için harika alanlardır. Ancak aynı içerik hiçbir zaman farklı mecralarda aynen paylaşılmamalıdır. Bunun yerine, içeriğinizin küçük parçaları ilgili mecraya uygun olarak seçilmeli ve minik özelleştirmelerle uyarlanmalıdır. Kısacası, farklı sosyal medya mecralarında içeriğiniz tamamen aynı biçimde yer almamalı, bu alanlarda yapacağınız paylaşımlar, okuyucuların asıl içeriğinizi okumak için gelmelerini sağlamalıdır. İçeriğin kalitesi ise, geri döndüklerinde paylaşımda bulunmalarını sağlayacaktır. Farklı sosyal medya mecralarında paylaşım yaparken her bir platformun kendine has güçlü yönlerinden yararlanmalı ve güçsüz yönlerinden kaçınmalısınız. Örneğin, Tumblr da bir blog postu paylaşırken, en dikkat çekici cümleyi kullanmalı ve asıl post a tam link vermelisiniz. Twitter da aynı postun ilk cümlesini yayınlamalı, ancak karakter sınırlamasından dolayı linki kısaltılmış olarak kullanmalısınız. Linkedln veya Facebook paylaşımlarında ise sistemin kendi paylaşım araçlarını kullanmalı, ancak bir cümle halinde kendi yorumunuzu eklemelisiniz. Böylelikle, aynı içeriği bir anda dört farklı hedef kitleye sunmuş olursunuz.

15 Yaptığınız işi kafanızda belirginleştirip insanlara anlatacak bir içerik haline getirmek için yazmaya, fotoğraf çekmeye veya çizim yapmaya başlamadan önce, yayınlamayı nerede yapacağınıza ve içeriğinizin nerelere yayılmasını istediğinize karar vermelisiniz. Kendinize Hedef kitleniz nerede vakit geçiriyor? Aynı içeriği nasıl farklı alanlar veya gruplar için özelleştirebilirsiniz? Farklı medyalarda bu içeriğin hangi kısımları en çok ilgi çeker? gibi soruları sormalı ve bunların cevaplarını netleştirmelisiniz. Mecra, Mesajın Kendisidir. Marshall Mc Luhan Arama Motorları Gözünden İçerik İçeriğinizi farklı platformlarda paylaşmak, arama motorlarının gözündeki değerinizi de yükseltecektir. Arama motorları için sizin sıralamanızı yükseltecek en önemli olay, içeriğinizin insanlar tarafından paylaşılması ve böylece doğal yollardan linkler oluşmasıdır. Sosyal medyada oluşan linkler, arama motorları için size referans olan otoriteler gibidir. İçeriğinizi oluştururken, sosyal medya kullanıcılarının paylaşmak isteyecekleri bir üslup kullanmalısınız. Böylece zaman içerisinde Google ve diğer arama motorlarının değerlendirmelerinde otomatik olarak yükselebilirsiniz. Yani, içeriğinizi paylaşan kullanıcılar bir anlamda sizin için çalışmış olurlar.

16 Ölçümlemeyi Planlamak Daha önce verdiğimiz fazla kilolarınızı vermek için spor salonuna gitme örneğini düşünün. Birkaç ay boyunca spor salonuna devam etmek, alışkanlık edinmenizi sağlayarak düzeninizi sağlamlaştıracaktır. Böyle bir durumda tartıldığınızda yeni kilonuzdan çok memnun olabilirsiniz. Ancak spora başlarken tartılmadıysanız, bu kadar zaman boyunca düzenli bir şekilde çalışmanın size ne kattığını ve nelerin değiştiğini net bir şekilde görme şansınız olmayacaktır. Aynı mantık kurumsal içerik paylaştığınız tüm mecralar için de geçerlidir. Çalışmaya başlamadan önce gerekli ölçümleme araçlarının kurulması, uzun vadeli bir kurumsal içerik stratejisini mümkün kılmak ve zaman içerisinde ustalaşmak için çok önemlidir. Eğer hiçbir izleyici takip aracı kurmazsanız, ürettiğiniz içeriği paylaştıktan sonra neler olduğunu ve kurumsal kimliğinizin dipsiz web denizinde nerelere yayıldığını görme şansınız olmayacaktır. Bu da, içerik stratejiniz hakkında açıklama yapacağınız paydaşlarınıza öyle zannediyoruz ki veya tahminimizce diye başlayan cümleler kurmanıza sebep olacaktır.

17 İçeriğinizi Takip Etmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar Tüm dünyada başarı ile kullanılan ve içerik stratejinizi sürekli güncel tutmak için kullanmanızı tavsiye edebileceğimiz araçlar şunlardır: Google Analytics: On milyonu aşkın web sitesi için kullanılan, Fortune 500 şirketlerinin %45 i tarafından tercih edilen ve toplamda %82 lik pazar payına sahip olan bir platformdur. İçerik takibi konusunda endüstri standardı olduğu söylenebilir. Zengin özellikleri, ücretsiz oluşu ve görece kolay kullanımı özellikle içerik izleme konusunda yeni olanlar arasında popüler olmasını sağlamaktadır. Newsbeat: Ücretli bir izleme aracıdır. Ancak ücretsiz deneme sürümü de mevcuttur. Kurumsal içeriğiniz hakkında anlık analitik bilgiler sunar. Addthis: Sitenize veya blog unuza çok pratik bir tuş çubuğu ekler. Bu çubuk üzerindeki tuşlarla kullanıcılar içeriğinizi kolaylıkla paylaşabilirler. Ancak Addthis in asıl özelliği, bu çubuk üzerinden gerçekleştirilen paylaşımların kolaylıkla takip edilebilmesidir. Addthis aynı zamanda ücretsiz olarak sunulduğundan, izleyici haricinde yalnızca paylaşım çubuğu için bile kullanılmaktadır. Ölçümlenebilir her şey kontrol de edilebilir. William Edwards Deming

18 Analitik, yani içerik izleme sistemlerini daha yakından tanıyıp ustalaştıkça yeni araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Sosyal Erişim araçları denen Crowdbooster ve benzeri servisler içeriğinizin Web e nasıl bir giriş yaptığını ölçerler. Veya içeriğinizin tüm sosyal medya platformlarındaki hareketlerini izlemek için tek bir araç olan Postling i de deneyebilirsiniz. İnternette bunların dışında da birçok izleyici araç bulunur. Tek bir araçtan yararlanmak yerine her izleyicinin güçlü yönlerini kullanabilirsiniz. İzleyici Kullanmanın Kurumsal İçerik Stratejinize Etkisi İzleyici araçları kullanmak, içeriğinizin kimler tarafından hangi zamanlarda ve nasıl koşullarda görüntülendiğini işe yarar istatistiki bilgiler halinde görmenizi sağlar. Böylece hitap ettiğiniz kitlenin ne şekilde etkilendiğini ve beklenmedik nerelere ulaşabildiğinizi göz önünde bulundurarak kurumsal içerik stratejinizi sürekli güncel tutabilirsiniz. Ayrıca yeni bir ürün veya hizmet sunmadan önce içeriği paylaşmak ve takip etmek, alacağınız tepkileri önceden tahmin edebilmenizi sağlar.

19 İşe Koyulmak: Strateji Nasıl Uygulamaya Geçirilmeli?

20 Yeterli Kaynak Ayırmak İyi bir içerik stratejisi oluşturmak için, dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de yeterince kaynak ayırdığınıza emin olmaktır. Büyüleyici bir içerik oluşturmak için gereken motivasyona, başlangıç noktasında herkes sahiptir. Bu bakımdan içerik stratejisi fit olma çabalarımıza benzetilebilir. Hepimiz forma girmek, formda kalmak isteriz ve bunun için Pazartesi günü spora başlıyorum gibi planlar yaparız. Ancak günlük koşuşturmacaların içerisinde her gün bir saatinizi egzersize ayırmadıkça ve bunu bir alışkanlık haline getirmedikçe bu planlar başarısız olmaya mahkumdur. İçerik için de aynı şeyler söylenebilir. Planlama ve Görevlendirme, Odaklanmayı Sağlar Araştırmalara göre içerik pazarlamasının önündeki en büyük engeller, %42 lik dilimle insan kaynağı eksikliği ve %35 lik dilimle bütçe eksikliğidir. Ayrıca, mevcut şirketlerin %54 lük diliminde içerik pazarlaması için belirlenmiş bir çalışan bulunmamaktadır. Kendinizin ve ekibinizin yaratıcılıklarını ve yeteneklerini maksimum düzeyde kullanabilmek için, içerik üretimini haftanın yedi gününe yaymalısınız. Yapacağınız plan ayrıca kimin hangi proje üzerinde çalışacağını da belirlemelidir. Önceden belirlenmiş detaylı bir plan üzerinden çalışarak üretilen içerikler, her ne kadar ilk bakışta kısıtlayıcı gibi gözüküyor olsalar da içerik kalitenizin istikrarını sağlarlar.

21 Yaratıcılık çerçeve içine alındığında bir kısmı boşta kalıyor gibi görünebilir. Ancak iyi bir içerik stratejisi ve ayrıntılı bir planlama, bu yaratıcılığı huni modeliyle yönlendirecek, ilgisiz içerikler yerine daha iyi odaklanmış, vurucu içerikler üretmenizi sağlayacaktır. İçerik Stratejisinde Planlamanın Etkileri: Huni Modeli Kurumunuzun çeşitli dijital ve geleneksel ortamlarda sunacağı içeriklerin oluşturulmasında strateji belirlemek ve spesifik bir planlama-görevlendirme çalışması yapmak, yüzeysel bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde, herkesin yaratıcı katkılarda bulunmasını engelliyor ve konuları sınırlandırarak oluşturulan içeriği azaltıyor gibi görülebilir. Ancak bu durumu bir nevi huni gibi düşünebilirsiniz. Başarılı bir kurumsal içerik birikimi oldukça dar bir ağzı olan bir şişe olarak ele alınabilir. Çünkü müşteri tabanınıza ve potansiyel müşterilere gerçek anlamda hitap edecek, onları etkileşim kurmaya yönlendirecek ve bu sırada kurumsal imajınızı kuvvetlendirecek içerikler oldukça nadirdir. Plansız ve uzmanlaşma imkanı bulunmayan açık bir sistemle içerik üretmek, katkıda bulunanların şişeyi ıskalamalarına neden olur. Bunun yerine içerik üretiminden sorumlu kişileri belirlemek ve ekibin her bir üyesini spesifik konulara atamak, farklı kişilerdeki yaratıcı yetenekleri yönlendirecektir. Ayrıca bu ekibe bir zaman çizelgesi sunmak hem yaratıcılığı tetikleyecek hem de içerik paylaşımınıza istikrar getirerek düzenli bir okuyucu kitlesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Dolayısıyla detaylı bir planlama ve görevlendirme, tıpkı bir huni gibi içerik akışını yavaşlatsa da kayıpları önleyerek tüm katkıların doğru hedefe yani kaliteli içeriğe akmasını sağlayacaktır.

22 Farklı Enstrümanların Kullanımı ve Segmentasyon: Şirket Blogları Araştırmalar tüketicilerin %70 lik diliminin bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinmek için reklamlar yerine blog post larını tercih ettiklerini göstermektedir. Bu oran yönetici pozisyonundaki kişiler arasında %80 e ulaşmaktadır. İyi bir içerik stratejisi, farklı dijital ve geleneksel ortamların farklı üslup ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı, kümülatif bir etki yaratmak için tüm bu enstrümanların en güçlü yönlerinden yararlanmalıdır. Örneğin şirket blogları, günümüzde başarılı bir kurumsal içerik stratejisi için en önemli enstrümanlar arasındadır. Kurumsal sosyal medya operasyonlarındaki müşterilerle yakın temasa dayalı iletişimin veya web sitelerindeki resmi üslubun aksine, bloglar sayesinde spesifik ve detaylı bir içerik müşteri tabanına sunulabilir. İyi bir kurumsal blog, okuyuculara katma değeri yüksek ve ilgili içerik sunarak müşteri tabanında yer almayan okuyucuların da ilgisini çekecektir. Dolayısıyla bloglar, kurumsal içerik stratejinizin uzman ayağını oluştururlar. Birçok şirkette blog işleri bir stajyere, yani ne ile ilgili yazması gerektiğini üstünkörü bilen ve okuyuculara bir şeyler katmak için değil, kendisinden isteneni yerine getirmek için yazan bir amatöre devredilir. Bunun en önemli sebebi de diğer çalışanların kendilerince daha önemli gördükleri işlere yoğunlaşmak istemeleridir. Okullar açıldığından beri güncellenmeyen ve seri halde yayınlanmış birkaç anlamsız post içeren bu bloglara mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu tip bloglara dikkat ederseniz, hiç yorum ve paylaşım almamış olduklarını da görebilirsiniz.

23 Ancak başarılı işletmelerdeki mantık bunun tam tersi yönündedir. İçerik üretimi için ayrılmış tam zamanlı ve tecrübeli bir ekiple veya profesyonel bağımsız yazar ve editörlerle çalışan şirketler, hedefi 12 den vurabilirler. P&G, Yemeksepeti, Turkcell gibi başarılı firmaların içerik stratejilerine baktığımızda şirketi ve yapılan işi iyi tanıyan insanların elinden çıkan içeriklerin, editoryal süreçler hakkında daha fazla bilgi sahibi olan profesyonel editörlerin elinde şekillendiğini görüyoruz. Bu tip şirketler başarılı bir içerik stratejisi takip ederek kısa vadede şirket blogu veya sosyal medya hesapları gibi alanlara ekstra kaynak ayırsalar da, uzun vadede profesyonel imajlarını kuvvetlendirerek ve müşteri tabanları ile daha yoğun bir etkileşim kurarak karlılıklarını arttırıyorlar. İçerik Stratejisinde Yeterli Kaynak Ayrımı, Yatırım Gibidir Bir kurumun karlılığını arttırmak için yapılacak tüm çalışmalar gibi içerik üretimi de belli bir strateji doğrultusunda yapıldığında etkinliği önemli ölçüde artacaktır. Bu bağlamda, içerik üretimini şirketinize yeni bir makina alarak üretimi hızlandırmaktan farklı düşünmemeniz gerekir. Bir projeyi gerçekleştirmek için gereken zamanı ayırmadığınız durumlarda işin kalitesi düşecektir. İyi bir planlama ve zamaninsan kaynağının belirlenmesi eksik olduğunda, sürenin sonuna doğru işin acele ile tamamlanması en yaygın durumdur. Kalite, yatırım gerektirir. Kaliteye yatırım yapmadığınızda ise, her konuda olduğu gibi içerik üretiminde de ancak ortaya koyduğunuzun karşılığını alabilirsiniz.

24 Fark Yaratmak İçerik stratejinizde temel amaçlardan biri, farklı enstrümanları kullanarak oluşturacağınız kurumsal orkestranın gürültünün içerisinden sıyrılıp çekici bir müzik haline gelmesidir. Bu müziğin sevilmesi ise, iyi bir tını yakalamanıza bağlıdır. Güçlü bir kurumsal içerik tınısı oluşturmak için yararlanacağınız en önemli iki husus ise, üslubunuz ve bakış açınız olacaktır. İçeriklerinin tınısını unutulmaz bir marka şarkısına dönüştürecek şekilde özelleştirme konusunda usta olan şirketlerin nadirliği, bu adımın önemini daha da artırmaktadır. Senfoni çalmak için müzisyen değil orkestra olmak gerekir Navjot Singh Sidhu, Hint Parlamenter Kurumsal İçerik, Markanızı Akıllardan Çıkmayan Şarkılar Gibi Güçlendirebilir Orkestrasyon konusuna iyi bir örnek olarak, Garanti Bankası nın online hizmetleri gösterilebilir. Ülkemizde internet bankacılığının korku duyulan bir medya olduğu yıllardan itibaren Garanti başarılı çözümler sunarak kullanıcıların gözünde teknolojiyi en güncel şekilde takip eden banka imajını oluşturdu.

25 Akıllı telefon ve tabletlere ilk uygulamaları sunan ve Cep Bank gibi sıra dışı çözümleri kullanıcılara ulaştıran banka, internet bankacılığından para kazanılamaz düşüncesini ortadan kaldırmayı başardı. Bir banka hesabı dahi olmayan kişilere cep telefonu numarası üzerinden para gönderebilme imkanı, ülkemizin gerçekleriyle çok iyi bağdaştığından geniş kitlelere ulaştı. İyi bir kurumsal orkestrasyon, tek bir şarkı ile kalıcı bir tını yakalayamaz. Dolayısıyla Garanti nin de yalnızca Cep Bank ile kalıcı bir başarı elde edebilmesi mümkün değildi. Temassız ödeme sistemlerini ülkemize uyarlayarak cep telefonu üzerine yapıştırılan bir etiket halinde kredi kartı sunan Garanti, akıllı telefon kullanıcıları arasında popülerliğini iyice kuvvetlendirdi. Bu noktada, iyi bir orkestrasyonun farklı enstrümanların güçlü yönlerinden yararlanması gerektiğini tekrar hatırlatabiliriz. Marka, yıllardır sürdürdüğü bonus kafa parodisini teknoloji odaklı banka imajı ile bir araya getirdi. Böylece, rakiplerinin gürültüsünün içerisinden bir tekno-müzik tınısı ile sıyrıldı ve tıpkı akılda kalıcı bir şarkı gibi internet ve cep telefonu bankacılığı dendiğinde akıllara gelen ilk marka konumuna yükseldi. Kurumsal İçerik Stratejinizi Belirlerken Orkestra Şefi Gibi Düşünün İyi bir kurumsal içerik stratejisi, şirketinizi rakiplerin önüne geçirecek unutulmaz eserler üretecektir. Her gün yeni içerikler oluştururken, binlerce şarkı arasından radyoda duyulunca seslerin açıldığı bir konuma gelmek için fark yaratmaya odaklanmalısınız.

26 İçeriğin Hayatı, Hayatın İçeriği: Strateji

27 Önce işinizi planlarsınız sonra planınızı işlersiniz Margaret Thatcher Stratejiyi hazırlamak ve uygulamak. Aslında bütün bir çalışma süresince devam ettireceğiniz uzun soluklu bir maratondur. Çünkü her strateji ne kadar mükemmel olursa olsun, en nihayetinde çağın değişikliklerine göre düzenlenmesi gereken statik programlardır. Karete Kid, spor salonları ve senfoni orkestraları.. Hayatın tam içinden çıkartılacak bu dersler ve benzetmeler, aslında içerik stratejisini doğru bir biçimde kurmaya yetecek zenginlikte. Benzer bir şekilde içerik pazarlaması da gücünü yaşamdan almaktadır. Her şey bir yana bırakıldığında en başarılı içeriğin hayatın içerisinden kullanıcıya ulaşan içerik olduğu anlaşılmakta. Bu nedenle içerik pazarlamasının her alanında gizli silahınızın hayat olduğunu unutmayın. İnsanlar hayatlarından bir parça buldukları her şeyle özdeşleşirler. İçerik pazarlamasını satrancınızda şah kılan kuvvet de, bu hayat damarından gelmektedir. Doğru oynayın, hayatta kalın! İçerik 101 in diğer sayısında görüşmek üzere!

Yrd. Doç. Dr. Cemalettin AKTEPE Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAŞ Dr. Metehan TOLON

Yrd. Doç. Dr. Cemalettin AKTEPE Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAŞ Dr. Metehan TOLON DETAY YAYINLARI : 274 1. Baskı : Ocak 2009 ISBN : 978-9944-223-81-2 Yayıncı Sertifika No : 13188 Yrd. Doç. Dr. Cemalettin ATEPE Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAŞ Dr. Metehan TOLON Copyright Detay Anatolia Akademik

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ

KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ KENDİ İŞİNİ KURMA REHBERİ Yayına Hazırlayanlar: Prof. Dr. Tunçdan BALTACIOĞLU Yrd. Doç.Dr. Öznur YURT Öğr. Gör. Taylan DEMĠRKAYA ÖNSÖZ Değerli Okuyucular, Üniversitemiz kısa sürede uluslararası bir üniversite

Detaylı

Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı

Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı Markalar Evi İnşa Etmek: Whirlpool Şirketi nin Başarı Planı Whirlpool un dijital değer yönetim mimarisi, marka değerini korumasını ve genişletmesini sağlıyor. Leonor Ciarlone Uzman Editör, The Gilbane

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ Kamu-BİB Çalışma Grubu KAMU BİLİŞİM PLATFORMU VIII BİLGİ YÖNETİMİ EL KİTABI ÇALIŞMA GRUBU 4 2005 2006 Dönemi Çalışması Hazırlayanlar Dr. Mustafa Kemal AKGÜL Cengiz AYDIN Neziha

Detaylı

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler

Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler ERP Yazılımı Seçim Sürecinizi Doğru Yönetmeniz İçin, Faydalı Bilgiler white papers İçindekiler Değerli Okuyucu, Bu doküman ERP, CRM, İnsan Kaynakları Yönetimi vb. kurumsal bilgi sistemi uygulamalarını

Detaylı

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? **Bu e kitap www.kutuphanem.net ve www.odevsitesi.com adreslerinden ücretsiz olarak indirilebilir. ÖDEV VE TEZLERİNİZİN ARAŞTIRILMASI KAYNAK TARAMASI YAZILMASI

Detaylı

YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ

YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ YARATICI BİR GİRİŞİMCİ OLARAK KENDİ İŞİNİZİ BAŞARIYLA KURMANIN TEMEL İLKELERİ 01 01 Eğer yaratıcı biriyseniz ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bu eğitim seti size yardımcı olabilir. Kendi Yaratıcı

Detaylı

İş Geliştirme Eğitimleri

İş Geliştirme Eğitimleri Küçük Ölçekli İşletmeler için İş Geliştirme Eğitimleri RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Ankara, 2008 Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir?

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? CEO / CFO Serisi Eylül 2009 Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? İçindekiler Önsöz 1 1. Giriş 2 -İş planı nedir? -Bir iş planı hangi amaca hizmet eder? -Okuyucular ne görmek ister?

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

Belediye Kalkınma Stratejisi Süreci Uygulamacılar için elkitabı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR

Belediye Kalkınma Stratejisi Süreci Uygulamacılar için elkitabı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Belediye Kalkınma Stratejisi Süreci Uygulamacılar için elkitabı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Kalite stratejik planlama ve strateji gerçekleştirmenin, bir belediyenin gelişimini yönlendiren bir

Detaylı

MAKALE-II VERİMLİ ÖRGÜT YÖNETİMİ İÇİN ZAMAN YÖNETİMİ. Doç. Dr. M. Akif ÖZER

MAKALE-II VERİMLİ ÖRGÜT YÖNETİMİ İÇİN ZAMAN YÖNETİMİ. Doç. Dr. M. Akif ÖZER -II Doç. Dr. M. Akif ÖZER Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü 1973 yılında Ankara-Ayaş ta doğdu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi SBF Kamu Yönetimi Bölümünde lisans, 1999 yılında ise aynı üniversitenin

Detaylı

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3018 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1970 İŞ PLANI

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3018 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1970 İŞ PLANI T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3018 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1970 İŞ PLANI Yazarlar Yrd.Doç.Dr. B. Tuğberk TOSUNOĞLU (Ünite 1, 8) Yrd.Doç.Dr. B. Kağan ÖZDEMİR (Ünite 2) Arş.Gör.Dr. Tuğba

Detaylı

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ 1 İçindekiler İçindekiler... 2 GİRİŞ... 4 BÖLÜM 1. MİSYON VE POLİTİKA... 5 1.1. Misyon... 5 1.2. Politika... 5 1.3. Gözlem ve Değerlendirme... 6 BÖLÜM 2. KAYNAKLAR...

Detaylı

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi

Ocak 2015. Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Ocak 2015 Enerji ve doğal kaynaklar endüstrisinde risk zekâsı Kurumsal risk yönetimi kıyaslama anketi Bu rapor, Deloitte Global Enterprise Risk Services tarafından hazırlanan Risk Intelligence in the Energy

Detaylı

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK

SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ü ğ SIRADAN BİR DÜNYADA SIRADIŞI BİR HAYAT YAŞAMAK ğ ö ç ç Dünya Egemenliği Rehberi Orijinal Adı : A Brief Guide to World Domination Yazar İngilizce den Çeviren Tasarım : Chris Guillebeau : Alper Rozanes

Detaylı

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması

Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması 1 Ticari Bankalarda Pazarlama Stratejilerinin Uygulanması ve Türkiye deki Ticari Bankalar Üzerine Bir Alan Çalışması Metehan TOLON * Giriş Para piyasası kurumu olan bankalar kullandıkları pazarlama stratejileri

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA

MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATMA, MÜŞTERİ SADAKATİ OLUŞUM SÜRECİ VE ŞİRKET PERFORMANSINA ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Hazırlayan: Çiğdem ERK Danışman: Doç. Dr. Ayşe AKYOL Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMALARI VE ÖRNEK OLAYLAR

HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMALARI VE ÖRNEK OLAYLAR T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2796 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1754 HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMALARI VE ÖRNEK OLAYLAR Yazarlar Doç.Dr. İdil SUHER (Ünite 1) Öğr.Gör. Levent ÖZKOÇAK (Ünite 2, 4)

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak Türkçe - turkki KILAVUZ Finlandiya'da Girişimci Olmak Önsöz Önsöz Kendi işini kurmak, göçmenler için Finlandiya'da iş bulmanın iyi bir yoludur. Halen, bu ülkede yurtdışından gelenler tarafından kurulmuş

Detaylı

STGM HARİTALAMA ÇALIŞMASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI: İHTİYAÇLAR VE SINIRLILIKLAR

STGM HARİTALAMA ÇALIŞMASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI: İHTİYAÇLAR VE SINIRLILIKLAR STGM HARİTALAMA ÇALIŞMASI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI: İHTİYAÇLAR VE SINIRLILIKLAR Ekim, 2005 ARAŞTIRMA NİHAİ RAPORU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI: İHTİYAÇLAR VE SINIRLILIKLAR Ekim, 2005 YAŞAMA DAİR VAKIF Araştırma

Detaylı

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi Perakendede mobil etkinin yükselişi Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi 2 İçindekiler Yönetici özeti 1 Mobil etki 2 Gelecek öngörüleri 7 Akıllı telefonların perakendede kullanımı 9 Mobil yolculuğa

Detaylı