Yeni Yöneticinin 8 Sıra Dışı İnancı (Özelliği)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yeni Yöneticinin 8 Sıra Dışı İnancı (Özelliği)"

Transkript

1 Presentation title Yeni Yöneticinin 8 Sıra Dışı İnancı (Özelliği) Akın Aksekili Temmuz 2012

2 Presentation title Geoffrey James En iyi yöneticilerin işyeri, şirket ve takım dinamikleri hakkında temelde farklı bir anlayışları vardır

3

4 İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değildir!

5 1/İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değildir! Ortalama yöneticiler; iş dünyasını şirketler, bölümler ve gruplar arası bir mücadele olarak görürler.

6 1/İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değildir! Ortalama yöneticiler; Emirler verebilecekleri, rakiplerini düşman gibi gösterip canavarlaştıracakları büyük ordular kurarlar.

7 1/İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değildir! Ortalama yöneticiler; Müşterilere işgal edilecek alanlar gibi davranırlar.

8 1/İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değildir Sıradışı yöneticiler; İş hayatını ortak bir yaşam alanı olarak görür,

9 1/İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değildir! Sıradışı yöneticiler; En fazla çeşitlilik gösterenin hayatta kalma ve varlığını sürdürebilme şansının en yüksek olduğunu düşünürler.

10 1/İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değildir! Sıradışı yöneticiler; Yeni pazarlara adaptasyon sağlayabilen, diğer firmalarla ve müşterilerle hatta rakiplerle çabucak ortaklık kurabilen takımları doğal olarak yaratırlar.

11

12

13 2/Şirket bir topluluktur, makine değildir! Ortalama Yöneticiler; Şirketlerini makine, çalışanları dişlileri olarak görürler.

14 2/Şirket bir topluluktur, makine değildir! Ortalama Yöneticiler; Katı kuralları ile katı yapılar yaratırlar ve daha sonra kontrolü dümeni elde tutmaya çalışarak sürdürmeye çalışırlar.

15 2/Şirket bir topluluktur, makine değildir! Sıradışı Yöneticiler; Şirketi kişisel ümitlerin ve hayallerin daha büyük bir amaç için toplanmış bir koleksiyonu olarak görürler.

16 2/Şirket bir topluluktur, makine değildir! Sıradışı Yöneticiler; Çalışanlarını; takım arkadaşlarının, dolayısıyla büyük resimde topluluğun, şirketin başarısı için kendilerini adamaya motive ederler. İlham verirler

17

18

19 3/Yönetmek servis vermektir, kontrol değil! Ortalama yöneticiler; Çalışanların tam olarak söylendiği şekilde hareket etmesini isterler.

20 3/Yönetmek servis vermektir, kontrol değil! Ortalama yöneticiler; İtaatsizliğe yol açabilecek her şeyin çok farkındadırlar.

21 3/Yönetmek servis vermektir, kontrol değil! Ortalama yöneticiler; Kişisel girişimlerin bekle ve patronun ne diyeceğini gör yaklaşımı ile durdurulduğu düşünce yapısına sahip ortamlar oluştururlar.

22 3/Yönetmek servis vermektir, kontrol değil! Sıradışı yöneticiler; Genel bir yön çizerler ve kendilerini işin yapılması için çalışanlarının ihtiyaç duydukları kaynakları elde etmeye adarlar.

23 3/Yönetmek servis vermektir, kontrol değil! Sıradışı yöneticiler; Karar verme işini aşağı doğru indirgeyip, takımların kendi kurallarını oluşturmalarına izin verirler ve sadece acil durumlarda araya girerler.

24

25 4/Çalışanlarım emsallerimdir, çocuklarım değil! Ortalama yöneticiler; Çalışanları, eğer gözetim altında değilse alt seviyede, güvenilmez, gelişmemiş kişiler olarak görürler.

26 4/Çalışanlarım emsallerimdir, çocuklarım değil! Ortalama yöneticiler; Çalışanlar yaklaşımlarını bu davranış şeklinden alırlar, enerjilerini meşgul görünerek ve arkalarını kollayarak tüketirler.

27 4/Çalışanlarım emsallerimdir, çocuklarım değil! Sıradışı yöneticiler; Her çalışanına şirketin en önemli kişisi gibi davranır.

28 4/Çalışanlarım emsallerimdir, çocuklarım değil! Sıradışı yöneticiler; Mükemmellik, yönetim kurulundan fotokopi odasına kadar her yerde beklenir.

29 4/Çalışanlarım emsallerimdir, çocuklarım değil! Sıradışı yöneticiler; Her seviyedeki çalışan kendi kaderinin sorumluluğunu alır.

30

31 5/Motivasyon vizyondan gelir, korkudan değil! Ortalama yöneticiler; Korkuyu işten atılma, alay konusu olma, bir ayrıcalığın kaybı- insanları motive etmenin çok önemli bir yolu olarak görürler.

32 5/Motivasyon vizyondan gelir, korkudan değil! Ortalama yöneticiler; Çalışanlar ve yöneticiler benzer şekilde paralize olurlar ve riskli kararlar alamazlar.

33 5/Motivasyon vizyondan gelir, korkudan değil! Sıradışı yöneticiler; İnsanlara daha iyi bir gelecek görmeleri ve bunun bir parçası olacakları yönünde ilham verirler.

34 5/Motivasyon vizyondan gelir, korkudan değil! Sıradışı yöneticiler; Çalışanlar daha çok çalışırlar çünkü organizasyonun amaçlarına inanırlar, yaptıkları şeyden gerçekten zevk alırlar ve (elbette) sonundaki ödülü paylaşacaklarını bilirler.

35

36 6/Değişiklik büyüme ile eşdeğerdir, acı ile değil! Ortalama yöneticiler; Değişikliği hem karmaşık hem de tehdit edici olarak ve sadece şirket çaresiz bir durumduysa yapılacak bir şeymiş gibi görürler.

37 6/Değişiklik büyüme ile eşdeğerdir, acı ile değil! Ortalama yöneticiler; Değişikliği bilinçaltında torpillerler çok geç olana kadar.

38 6/Değişiklik büyüme ile eşdeğerdir, acı ile değil! Sıradışı yöneticiler; Değişikliği hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak görürler. Başarının, sadece çalışanlar ve organizasyon yeni fikirleri, yeni iş yapma biçimlerini benimserse geleceğini bilirler.

39

40 7/Teknoloji güçlendirir, yetkelendirir, otomasyon sağlamaz! Ortalama yöneticiler; Eski IT merkezli bakış açısı olan teknoloji öncelikle yönetim kontrolünü güçlendirmek ve öngörülebilirliği yükseltmek için bir yoldur fikrine sadıktırlar.

41 7/Teknoloji güçlendirir, yetkelendirir, otomasyon sağlamaz! Ortalama yöneticiler; Çalışanları insanlıktan uzaklaştıran ve onların aleyhine olan merkezi bilgisayar sistemlerini sisteme entegre ederler.

42 7/Teknoloji güçlendirir, yetkelendirir, otomasyon sağlamaz! Sıradışı yöneticiler; Teknolojiyi kişileri yaratıcı olmak konusunda serbest bırakacak ve daha iyi ilişkiler kurmalarına yardımcı olacak bir yol olarak görürler. Akıllı telefon ve tablet gibi insanların gerçekten kullanmak istedikleri araçları back-office sistemlerine uyarlarlar.

43

44 8/İş eğlenceli olmalı, meşakkatli değil! Ortalama yöneticiler; İşin en iyi haliyle gerekli bir şeytan olduğu tezini savunurlar. Çalışanlarının çalışmak zorunda olmasını temelini benimserler Dolayısıyla, kendilerini bilinçaltında baskı yapan kişiler, çalışanları da kurban olarak görme eğilimindedirler. Herkes de bu duruma göre hareket eder.

45 8/İş eğlenceli olmalı, meşakkatli değil! Sıradışı yöneticiler; işin doğal olarak zevkli olması gereken bir şey olarak görürler. Dolayısıyla, yöneticinin en önemli işinin, olabildiği kadar, kişileri gerçekten mutlu edebilen/edebilecek işlerde görevlendirmek olduğuna inanır.

46 8 Sıradışı inanış 1. İş dünyası bir ekosistemdir, savaş alanı değil. 2. Şirket bir topluluktur, makine değil. 3. Yönetmek servis vermektir, kontrol değil. 4. Çalışanlarım emsallerimdir, çocuklarım değil. 5. Motivasyon vizyondan gelir, korkudan değil. 6. Değişiklik büyüme ile eşdeğerdir, acı ile değil. 7. Teknoloji güçlendirir, yetkelendirir, otomasyon sağlamaz. 8. İş eğlenceli olmalı, meşakkatli değil.

YOL GÖSTERİCİ İLKELERİMİZ

YOL GÖSTERİCİ İLKELERİMİZ YOL GÖSTERİCİ İLKELERİMİZ 50 yıldır, Yeşil Bülten serisinde John Deere'in iş yapma biçimi açıklanmakta ve değerlerini uygulamaya geçirmektedir. Bültenler, uzun süreli misyonumuzu veya hayatları toprağa

Detaylı

BORUSANLI NIN EL KİTABI İş İlkeleri, İş Etiği ve İnsan Kaynakları Uygulamaları

BORUSANLI NIN EL KİTABI İş İlkeleri, İş Etiği ve İnsan Kaynakları Uygulamaları BORUSANLI NIN EL KİTABI İş İlkeleri, İş Etiği ve İnsan Kaynakları Uygulamaları 2012 Değerli Borusanlılar, Borusan Grubu nun 1944 yılından bu yana benimsediği kurumsal değerleri ve çalışma prensipleri çalışanlarımız

Detaylı

Değer Odaklı Yönetim

Değer Odaklı Yönetim dosya SOSYAL POLİTİKALAR Dr. Hüseyin ÇIRPAN Eflatun Eğitim ve Danışmanlık Değer Odaklı Yönetim Siemens rüşvet suçunda tazminat ödemeyi kabul etti. Total İtalya nın Genel Müdürü rüşvet suçundan tutuklandı.

Detaylı

Kılavuz İlkeler FİRST. Yeniliğe yönelik şirket planlaması YENİDEN YAPILANMA İÇERİSİNDE OLAN MOBİLYA SANAYİ: SİSTEMLER VE ARAÇLAR

Kılavuz İlkeler FİRST. Yeniliğe yönelik şirket planlaması YENİDEN YAPILANMA İÇERİSİNDE OLAN MOBİLYA SANAYİ: SİSTEMLER VE ARAÇLAR FİRST YENİDEN YAPILANMA İÇERİSİNDE OLAN MOBİLYA SANAYİ: SİSTEMLER VE ARAÇLAR Kılavuz İlkeler Yeniliğe yönelik şirket planlaması AVRUPA BİRLİĞİ tarafından müşterek finanse dilmiştir. Avrupa Sosyal Fonu

Detaylı

MLS HOLDİNG BM KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESI İLERLEME RAPORU 2013. Global Compact 2013 Yılı İlerleme Raporu

MLS HOLDİNG BM KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESI İLERLEME RAPORU 2013. Global Compact 2013 Yılı İlerleme Raporu Global Compact 2013 Yılı İlerleme Raporu İÇİNDEKİLER 01 Raporun Kapsamı Sunuş 02 Şirketin Tarihçesi 03 Başkanın Mesajı Şirket Profili 04 Vizyonumuz /Misyonumuz/ İş Yapma Metotlarımız Rapor Profili 05 İnsan

Detaylı

Güven Kazanmak. İşimizin Temeli. Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur

Güven Kazanmak. İşimizin Temeli. Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur Güven Kazanmak İşimizin Temeli Davranış Kurallarımız her durumda ilkelerimize sadık kalmamıza yardımcı olur AEGON Hakkında* AEGON uluslararası bir hayat sigortası, emeklilik ve varlık yönetimi şirketidir.

Detaylı

YENİ ÇALIŞMA ŞEKİLLERİNDEN DOĞAN FIRSATLAR

YENİ ÇALIŞMA ŞEKİLLERİNDEN DOĞAN FIRSATLAR Şirketler gelecekte kendilerini nasıl organize edecekler? Çalıştığımız yer ve çalışma şekillerimiz değişiyor. Evde ve mobil çalışma şekillerindeki artış, geleceğin şirketleri için kökten farklı bir modele

Detaylı

Müşteri Neden Önemli?

Müşteri Neden Önemli? Müşteri Neden Önemli? Gürcan Banger Eskişehir Sanayi Geliştirme Merkezi SANGEM Müşteri Tatmini Müşteri Memnuniyeti Müşteri Sadakati SANGEM 2 Müşterimiz kim? Firmamızın müşterisi kim? Müşterilerimiz kimler?

Detaylı

ETKİLİ LİDERİN GÜCÜ. En iyi liderin işi tamam olduğunda insanların diyecekleri şey şudur; "Bunu biz yaptık"

ETKİLİ LİDERİN GÜCÜ. En iyi liderin işi tamam olduğunda insanların diyecekleri şey şudur; Bunu biz yaptık ETKİLİ LİDERİN GÜCÜ İnsanlara öncülük etmek için, yanlarında yürü, çünkü en iyi liderler varlıkları hissedilmeyenlerdir. Daha az iyisi insanların hayran olup övdükleridir. Daha da az iyisi insanların korktuklarıdır.

Detaylı

T.C. A.Ü. SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE KARİYER DANIŞMANLIĞI ANA BİLİM DALI PERSONELİN MOTİVASYONU ÜZERİNDE LİDER YÖNETİCİNİN ROLÜ Dönem Projesi Hazırlayan AREFE KARAALİ 03914510

Detaylı

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK H.A.S. TİC. MES. LİSESİ 1/39

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK H.A.S. TİC. MES. LİSESİ 1/39 MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK H.A.S. TİC. MES. LİSESİ 1/39 * Milli Birlik ve Beraberlik. - Milli Birliğin Önemi. TAKDİM PLANI MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK - Atatürk ün Milli Birlik ve Beraberlik Anlayışı. -

Detaylı

AKADEMİK BAKIŞ Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler E-Dergisi ISSN:1694 528X Sayı: 9 Mayıs 2006

AKADEMİK BAKIŞ Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler E-Dergisi ISSN:1694 528X Sayı: 9 Mayıs 2006 YÖNETİCİLERDE DEĞER YARGILARI Gümran UÇAR, Celal Bayar Üniversitesi, Salihli Meslek Yüksekokulu, Manisa- Türkiye ÖZET Bir örgütü başarıya ulaştıran en önemli etmenlerden birisi örgütün başında iyi bir

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ

HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ GRUP İLETİŞİMİ Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

JAPON ŞİRKETLERİNDE KARÂR ALMA YÖNTEMLERİ

JAPON ŞİRKETLERİNDE KARÂR ALMA YÖNTEMLERİ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 1998-21 JAPON ŞİRKETLERİNDE KARÂR ALMA YÖNTEMLERİ Çeviren Volkan Aydos İstanbul, 1998 ingilizce orjinall ilk kez 1982 yılında hazırlanan ve son olarak 1992 yılında Japonya

Detaylı

Đş Odaklı Bakış Açısıyla Açık Anahtar Altyapısı 1

Đş Odaklı Bakış Açısıyla Açık Anahtar Altyapısı 1 İş Odaklı Bakış Açısıyla Açık Anahtar Altyapısı Bu yazı, ticari bir uygulama ortamında Açık Anahtar Altyapısının (AAA) kullanımını incelemektedir. Bunun için kurumların güncel güvenlik kaygılarından başlayarak

Detaylı

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil...

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil... Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil... Gürcan Banger 15 Ocak 2008 Değişen Durum Özellikle son 30 yılda Dünya da ciddi değişimler oldu. Bazı ülkeler ve ekonomiler hızla öne çıkarken, geleneksel sınai ve ticari

Detaylı

Organize Etme: Temel Unsurlar

Organize Etme: Temel Unsurlar Örgütsel Tasarım Organize Etme: Temel Unsurlar Doç.Dr. A. Barış BARAZ www.barisbaraz.com adresinden indirebilirsiniz. Yönetici Adayı parasını fotokopiciye kaptırmaz Organizasyon UZMANLAŞMA: İşletme içinde

Detaylı

Tel : 0216 410 23 68 pbx Faks : 0216 410 23 88 e- posta: bilgi@eflatun.com.tr - 1 - Ali Nihat Tarlan Cad. Balkan Sk. No:2/4, 34744 Bostancı İstanbul

Tel : 0216 410 23 68 pbx Faks : 0216 410 23 88 e- posta: bilgi@eflatun.com.tr - 1 - Ali Nihat Tarlan Cad. Balkan Sk. No:2/4, 34744 Bostancı İstanbul KENDİ KENDİNE LİDERLİK Hüseyin Çırpan En iyi lider, insanların kendisinden haberi olmayan liderdir. Liderin görevi tamamlandığından ve amacı gerçekleşince, insanlar bunu kendi kendimize yaptık diyebilecekler.

Detaylı

Anadolu Grubu olarak bizler,

Anadolu Grubu olarak bizler, Anadolu Grubu ailesi, her ailenin olduğu gibi, köklerini kurucularının çalışma felsefelerinden alan ortak değerlere sahiptir. Bu değerler Anadolu Grubu nu Anadolu Grubu yapan değerlerdir. Bunlar Anadolu

Detaylı

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bir yerel yönetimde tek noktadan yardım masası kurulması için alet takımı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bir yerel yönetimde tek noktadan yardım masası kurulması için alet takımı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bir yerel yönetimde tek noktadan yardım masası kurulması için alet takımı BU ESER BİR VNG INTERNATIONAL ÜRÜNÜDÜR Dünyanın her yerinde yerel yönetimler vatandaşlarına yüksek

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ Editörler Yrd. Doç Dr. Abdurrahman EKİNCİ Öğrt. Gör. Ömer

Detaylı

Vizyonları Finanse Etmek

Vizyonları Finanse Etmek Commercial Finance Vizyonları Finanse Etmek Daha iyi, daha sağlam ve daha sağlıklı bir dünya için ihtiyaç duyduğunuz finansman Financial Services Siemens, dünya çapında faaliyet gösterdiği 190 ülke ile

Detaylı

ÖRGÜTLERDE RESMİ OLMAYAN İLETİŞİMİN YERİ VE ÖNEMİ

ÖRGÜTLERDE RESMİ OLMAYAN İLETİŞİMİN YERİ VE ÖNEMİ HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ TEMMUZ 2005 CİLT 2 SAYI 2 (59-67) ÖZET ÖRGÜTLERDE RESMİ OLMAYAN İLETİŞİMİN YERİ VE ÖNEMİ Metin Kabil Hava Alanı Komutanlığı-Kabil/Afganistan atakmetin@yahoo.com

Detaylı

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İÇİN KAYNAK GELİŞTİRME REHBERİ

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İÇİN KAYNAK GELİŞTİRME REHBERİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İÇİN KAYNAK GELİŞTİRME REHBERİ Hazırlayan Dilek Ertükel İngilizce den Çeviren Fehmi Ağduk & Mevlüde Sahillioğlu Düzelti Ayşegül Kanat Yayıma Hazırlayan Gamze Göker Editör Merve Erol

Detaylı

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir.

İş aramak planlı yapılması gereken ve zaman alan bir iştir. Bu nedenle öncelikle iş arama yönteminizi oluşturmanız gerekir. İŞ ARAMA TEKNİKLERİ REHBERİ İşini severek yaparsan hayatta bir gün dahi çalışmış olmazsın. İş aramak, hayatınızın dönüm noktalarından birine atacağınız ilk adımdır. Bu adımı ne kadar sağlam atarsanız iş

Detaylı

ETİK DEĞERLER EL KİTABI

ETİK DEĞERLER EL KİTABI ETİK DEĞERLER EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER Başyazı 1 Giriş BÖLÜM 1 DAVRANIŞ İLKELERİMİZ I. Dürüstlük II. Bireye Saygı III. Karşılıklı Saygı IV. Fikri ve Sınai Mülkiyete Saygı V. Açık Kapı Politikası VI. Firma

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UYGULAMALARI: ROTASYON GEREKLİ Mİ?

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UYGULAMALARI: ROTASYON GEREKLİ Mİ? TC ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE KARİYER DANIŞMANLIĞI ANA BİLİM DALI İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UYGULAMALARI: ROTASYON GEREKLİ Mİ? Yüksek Lisans Dönem Projesi

Detaylı

KONAKLAMA IŞLETMELERİNDE STRATEJİK YÖNETİM. Pazarlama Yönetmeni ve Eğitmen

KONAKLAMA IŞLETMELERİNDE STRATEJİK YÖNETİM. Pazarlama Yönetmeni ve Eğitmen KONAKLAMA IŞLETMELERİNDE STRATEJİK YÖNETİM SEVGİ ÖÇVER Pazarlama Yönetmeni ve Eğitmen 1 Stratejik yönetim, uzun vadeli planlamalar ve kararlar ile konaklama isletmelerinin en üst düzeyde etkin ve verimli

Detaylı