Finansonline FX Kullanım Klavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Finansonline FX Kullanım Klavuzu"

Transkript

1 Finansonline FX - Bize Ulaşın Forex piyasalarda işlem ve her türlü sorularınız için: Finansonline FX Kullanım Klavuzu 1. Finansonline FX Kurulumu Finansonline FX setup dosyasını sayfasından yükleyin. Program kurulumunu gerçekleştirebilmek için yüklediğiniz dosyayı açın ve kurulum rehberini takip edin. Lisans bilgilerini okuduktan sonra «Next» düğmesine tıklayın;

2 Tercih ettiğiniz kurulum bilgilerini girin ve «Next» düğmesine tıklayın; MetaTrader Kurulumu: Bitti. «Finish» düğmesine birkez tıkladığınızda, MetaTrader'ın bilgisayarınıza kurulum işlemi tamamlanacak ve program otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.

3 Eğer programı ilk kez kuruyorsanız, sizden demo hesabı açabilmeniz için bir form doldurmanız istenecek. Demo hesabı açma formu. «Leverage»'da tercih ettiğiniz leverage büyüklüğünü ve «Depozito»'da depozito miktarını seçtikten sonra, Haber bülteninize abone olmayı kabul ediyorum kutucuğunu işaretleyin ve «Next» düğmesine tıklayın. Aşağıdaki pencere açılacaktır. «Next» düğmesine tıklayın.

4 Demo hesabı açmak için bir sunucu seçin. Size demo hesabınız için kullanıcı ismi ve şifre sunulacaktır. Demo hesabınız için şifre ve kullanıcı ismi. «Finish» üzerine tıkladığınız an da, müşteri terminali çalışır ve demo hesabınıza giriş yapmış olursunuz.

5 İstediğiniz zaman arayüzün dilini menü opsiyonlarından View -> Languages -> Turkish etiketlerini sırasıyla seçerek değiştirebilirsiniz. Platformda şu diller ve hatta daha da fazlası sunulmakta: Türkçe, Rusça, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça, Lehçe, Japonca ve Çince. 2. Finansonline FX bilgilendirici işlem terminali Finansonline FX birkaç unsurdan oluşur: Ana Menu; Araç Çubukları; «Piyasa İzleme» penceresi; «Navigatör» pencere; Çizelgeler; «Terminal» penceresi. Ana menü ve araç çubukları hızlı işlem gerçekleştirebilmenizi ve terminal ayarlarını değiştirebilmenizi sağlar. «Piyasa İzleme» penceresinde, seçtiğiniz enstrümanlar konusundaki teklifler gerçek zamanlı olarak gösterilir. «Navigatör» penceresinin yardımı ile, hızlıca başka bir hesaba geçiş yapabilir, çizelgelere göstergeler ekleyebilir vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Çizelgeler, belirli bir enstrüman için alıntı yapılan dinamik modellerdir. Fiyat değişiklikleri bir yana, farklı analitik objeleri içerirler: satır araçları, teknik ve kullanıcı göstergeleri, metin ve geometrik şekiller. Teknik göstergeler (aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır) kotasyon dalgalanmalarını tahminde yardımcı olacaktır. «Terminal» penceresinde, trading ve non-trading (depozito/para çekme) işlemlerinin kapsamlı bir arşivine ulaşabilirsiniz, ayrıca açık pozisyonlar ve emirlere de. Yine aynı pencerede, önde gelen haber kaynaklarından hem Türkçe hem de İngilizce olarak gerçek zamanlı finansal haberlere ulaşabilir ve dahili Finansonline FX posta kutunuz üzerinden ileti alabilirsiniz. «Piyasa İzleme» penceresinde gerçek zamanlı kotasyonlar. Şimdi bunlara ve diğer Finansonline FX bilgilendirici trading terminali özelliklerine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

6 "Piyasa İzleme" penceresi Bu pencere size gerçek zamanlı kotasyonları sunar. "Piyasa İzleme" Ctrl+M tuş kombinasyonu ile etkinleştirilebilir/kapatılabilir ya da "Görünüm -> Piyasa İzleme» menu dizisinden ya da bu düğme ile "Standart" araç çubuğundan. Bağlam menüsü oluşturmak için «Piyasa izleme» penceresi üzerinde farenizin sağ tuşuna tıklayınız: «Yeni emir» pozisyon açma/kapama ya da yeni bir bekleyen emir oluşturabilmeniz için gerekli pencereyi açar; «Çizelge penceresi» döviz çiftleri çizelgelerini açar; «Gizle» «Piyasa izleme» penceresindeki listeden belirtilen sembolleri siler; «Tümünü Gizle» «Piyasa izleme» penceresindeki listeden kullanılmayan tüm sembolleri siler (açık olan pozisyonlarınızın ve çizelgelerinizin sembolleri silinmez); «Tümünü Göster» «Piyasa izleme» penceresindeki tüm enstrümanları görüntüler; «Zaman» son kotasyon zamanını gösteren «Piyasa İzleme» ekranına bir sütun ekler.

7 3. Çizelgeler Finansonline FX'de istediğiniz kadar gerçek zamanlı çizelge görebilirsiniz, tümünü tek ekranda, herhangi bir döviz çifti ve herhangi bir zaman periyodu için. Finansonline FX'de aşağıdaki çizelge türleri mevcuttur: Satır Çizelgesi. Bu çizelgede, değişik süreler için x-ekseni (dakika, saat, gün, ay vb.) ve fiyat için y-ekseni mevcuttur. Çizelge üzerindeki nokta o periyoddaki yakın fiyatı gösterir, yani bu periyot için son kotasyon teklifini. Tüm ardışık noktalar çizgilerle bağlanır. Bu çizelgeleri sadece kısa zaman periyodları için kullanmanız önerilir (5 dk.ya kadar). Grafiği bir çizgisel grafiğe çevirmek için, «Çizelgeler» araç çubuğundaki düğmesine tıklayın, Alt+3 tuş kombinasyonunu kullanın ya da «Grafikler -> Çizgi grafiği» menu dizisine gidin. Finansonline FX'de çizgisel grafik örneği. Bar Grafiği Bu grafik bar'lar kullanılarak oluşturulur, herbiri maksimum fiyatı "yüksek" (bar'ın en üstünde), minimum fiyatı "düşük" (bar'ın en altında) gösterir, açılış fiyatı açılış (soldaki küçük yatay çizgi) ve kapanış fiyatı "kapanış" (sağdaki küçük yatay çizgi) belirli bir zaman periyodu içindir(mesela bir saat için). Bu grafiklerin 5 dakikalık ve daha büyük zaman aralıkları için kullanması önerilir. Grafiği bar grafiğine çevirmek için, "Grafikler" araç çubuğundaki düğmesine basın ya da Alt+1 tuş kombinasyonunu kullanın veya "Grafikler -> Bar Grafiği" menu dizisine gidin.

8 Finansonline FX'de Bar grafiği örneği Mum Grafikler Bu grafikler bar grafikleri ile aynı yolla oluşturulurlar. Mum grafikleri 80-90'larda temiz grafikleri yüzünden çok popülerlerdi. Mum grafikleri orjinalinde günlük periyodlar için oluşturulmuşlardı, bu sebepten ötürü günümüzde de genelde günlük periodlar için kullanılmaktalar. Bu method ile teknik analiz aynı gün içindeki açılış ve kapanış fiyatları arasındaki ilişki ve ayrıca bir önceki seansın kapanışı ve bir sonraki seansın açılışı baz alınarak yapılır. Mum, şekli ile bar'dan farklıdır. Açılış ve kapanış fiyatları arasında bir dörtgen oluşturulur, dörtgen gerçek gövde olarak adlandırılır. Yukarıda ki ve gövdenin altındaki ince dikey çizgilere gölge denir ve sırasıyla, belirli bir zaman aralığında ki maksimum ve minimum fiyatları gösterir. Açılış ve kapanış fiyatlarına göre gerçek gövde beyaz (boş) ya da siyah olabilir. Gövde beyaz olduğunda, kapanış fiyatı açılış fiyatından yüksek demektir. Gövde siyah ise kapanış fiyatının açılış fiyatından düşük olduğu anlamına gelir. Grafiği mum grafiğine çevirebilmek için, «Grafikler» araç çubuğundaki düğmesine tıklayın, ya da Alt+2 tuş kombinasyonunu kullanın ya da "Grafikler > Mum grafikleri" menu dizisine gidin.

9 Finansonline FX'de mum grafiği örneği Belirli bir döviz çifti üzerinde yeni grafik yaratabilmek için, «Piyasa izleme» penceresi üzerinde farenizin sağ tuşuna tıklayın ve sonra bağlam menüsünden «Grafik penceresi» üzerine tıklayın.

10 Yeni grafik oluşturma Farenizin sol tuşuna basılı tutarak herhangi bir döviz çiftini herhangi bir açık grafik penceresinin üzerine sürükleyip bırakabilirsiniz. Grafik periyodu bir bar ya da mum üzerinde görüntülenen periyod. Diyelim ki 15 dakikalık (M15) bir bar grafiği yarattınız, öyleyse her bar 15 dakikalık fiyat bilgisine sahip olur. Finansonline FX'de, şu zaman aralıklarında grafikler oluşturabilirsiniz: 1, 5, 15, 30 dakikalık (M1, M5, M15, M30 sırasıyla), 1 saatlik (H1), 4 saatlik (H4), 1 günlük (D1), 1 haftalık (W1) ve 1 aylık (MN). Grafiğin zaman periyodunu değiştirebilmek için, araç çubuğu üzerindeki düğmeleri kullanabilirsiniz. Araç çubuğu üzerindeki periyod düğmeleri Grafik ayarlarına hızlı erişim için grafiğin herhangi bir yerinde sağ klik yaparak bağlam menüye ulaşabilirsiniz. Grafik bağlam menüsü

11 Grafik zaman aralığı "Zaman aralığı" seçeneğini ve ardından açılan menüden istediğiniz zaman periyodunu seçin ya da «Grafikler» araç çubuğundaki düğmesine tıklayın; "Grafikler" araç çubuğu "Yenileyin" seçeneği ile eğer grafik üzerinde bir hata ya da «boşluklar» oluşmuş ise düzeltebilirsiniz. Eksik tüm veriler sunucudan yüklenecek ve grafikte görüntülenecektir; "Izgara" seçeneği ile grafikte ki ızgara çizgilerini gizleyebilir ya da gösterebilirsiniz; "Hacimler" seçeneği ile tik hacmini gösterebilir ya da gizleyebilirsiniz.(herhangi bir zaman aralığındaki kotasyon sayısı); "Zoom in" / «Zoom out» seçenekleri grafiğin ölçeğini büyütmek ya da küçültmek için kullanılırlar. Ayrıca «Grafikler» araç çubuğundaki / düğmeleri ile ya da "+" or "-" tuşları yardımıyla da işlevi gerçekleştirebilirsiniz; "Resmi farklı kaydet " seçeneği resmi *.gif ya da *.bmp dosya formatında kayıt eder; "Özellikler " (ya da F8 tuşu) grafik ayarlarını değiştirebileceğiniz bir pencere açar ve "Renkler" etiketini seçerek, grafik üzerindeki herhangi bir öğenin rengini değiştirebilirsiniz.

12 Grafik Özellikleri penceresinin renk sekmesi Grafik Özellikleri penceresinin genel sekmesi

13 "Genel" sekmesinden diğer ayarları değiştirebilirsiniz. Lütfen aşağıdaki seçenekleri inceleyin: "Çevrim dışı grafik" bu grafik yeni kotasyonlarla yenilenmez. Çevrim dışı grafik açtığınız an da "Dosya > Çevrim dışı aç" seçilerek otomatik duruma geçer; "Grafik taşı" size grafiği pencerenin sağ kenarından kaydırabilmenizi sağlar ya da yasaklar. Bu işlem için "Grafikler" araç çubuğundaki düğmesini ya da "Grafikler -> Grafik taşı" menü dizisini de kullanabilirsiniz. "Otomatik scroll" yeni bir tik geldiği an da grafiği otomatik olarak sola kaydırma fonksiyonunu etkinleştirir ya da devre dışı bırakır. Bu işlemi ayrıca "Grafikler" araç çubuğundaki düğmesi ile ya da "Grafikler -> Otomatik scroll" menü dizisi yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. 4. Pozisyon Açma/Kapama Analizleriniz sonucunda döviz çifti grafiğinin yükseleceğini fark ederseniz, satın almalısınız. Her zaman o anki Satın Alma Fiyatı (Ask Price) ile satın alabilirsiniz. Döviz çiftini satın almak, ilk bölmede yeralan para birimini satın almak anlamına gelir ve ayrıca ikinci bölmedekini sattığınız anlamına. Bu durumda, işlem gerçekleştirmek satın aldığınız döviz biriminin güçleneceği, sattığınızın ise zayıflayacağı üzerine bahis oynamak gibidir. Bunun anlamı, birinci döviz birimi ile daha fazla ikinci döviz birimine sahip olabileceğinizdir ya da bir başka değişle döviz çifti oranının artacağı anlamına gelir. Analizleriniz sonucunda döviz çifti grafiğinin düşeceğini fark ederseniz, satış yapmalısınız. Her zaman o anki Satış Fiyatı (Bid Price) üzerinden satış yapabilirsiniz. Döviz çiftini satmak, ilk bölmede yeralan para birimini satmak anlamına gelir ve ayrıca ikinci bölmedekini satın aldığınız anlamına. Bu durumda, işlem gerçekleştirmek sattığınız döviz biriminin zayıflayacağı, satın aldığınızın ise güçleneceği üzerine bahis oynamak gibidir. Bunun anlamı, birinci döviz birimi ile daha az ikinci döviz birimi sahibi olabileceğinizdir ya da bir başka değişle döviz çifti oranının düşeceği anlamına gelir. Yeni bir pozisyon açabilmeniz için «Yeni emir» penceresini açmalısınız. Bunu yapabilmenizin birkaç yolu vardır: "Piyasa izleme" penceresi üzerinde ya da "Terminal" penceresinde ("Trade" etiketi) farenizin sağ tuşuna tıklamak ve bağlam menüsünden "Yeni emir" seçeneğini seçmek; F9 tuşuna basmak; "Servis -> Yeni Emir" menü dizisi üzerinden; Grafik üzerinde sağ tuşa tıklayın ve bağlam menüsünden "Trade > Yeni emir" seçeneğini seçin; "Piyasa izleme" penceresindeki döviz çifti üzerine çift tıklayın. Adı geçen faaliyetleri gerçekleştirdikten sonra, yeni bir "Emir" penceresi belirecektir.

14 Yeni "Emir" penceresi (Anlık Emir) Alım/satım yapabilmenin iki yolu vardır "Anlık İşlem" ve "Bekleyen işlem". Anlık İşlem Dealing merkezinden kotasyon beklemek zorunda olmadığınız anlamına gelir, "Emir" penceresinde gerçek zamanlı kotasyonları gördüğünüz şekilde işlem yapabilirsiniz. O anki fiyat üzerinden satın almaya ya da satmaya karar verdiğiniz zaman, "Al" ya da «Sat» düğmelerini kullanarak uzun pozisyon ya da kısa pozisyon açabilirsiniz. "Anlık işlem" kullanılarak "Piyasa izleme" penceresinde trade edilen döviz çifti kotasyonlarının yürütülebilirlikleri vardır, bunlar dealing merkezi tarafından alım/satım için önerilen kotasyonlardır. "İşlem isteği" kullanarak "Piyasa izleme" penceresi de trade edilen döviz çiftleri kotasyonları gösterge niteliğindedir ve ön talep olmadan alım/satım yapılamaz. Bu durumda, eğer "Emir" penceresini açarsanız, "Al" ve "Sat" düğmelerinin çalışmadığını fakat yeni "İstek" düğmelerinin belirdiğini görürsünüz.

15 Yeni "Emir" penceresi ("İşlem isteği") "İstek" düğmesine bastığınız zaman, dealing merkezi o anki kotasyonları gösterecektir. Kotasyon isteği Kotasyonları gördüğünüz anda, birkaç saniyeliğine alım/satım yapılabilir kalır. "Al" ya da "Sat" düğmesine bastığınızda ve doğrulama bilgisini aldığınızda, açık bir pozisyonunuz olmuş olur. Bu pozisyon "Trade" sekmesi altında "Terminal" penceresinde belirir.

16 Alım/satım işlemi doğrulaması "Anlık İşlem" kullanmak birçok yönden "İşlem isteği" kullanmaktan avantajlıdır. "Anlık İşlem" ile işlem yapmak sadece birkaç saniye alırken "İşlem isteği" ile bu süre saniyeye kadar çıkmaktadır. (demo hesabında tüm işlemler birkaç saniyede gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü demo hesabında kotasyonlar otomatik olarak görüntülenmekte, gerçek hesapta ise bu işlem manuel olarak gerçekleştirilebilmektedir). Ek olarak, "İşlem isteği" kullandığınız zaman kotasyonlar indikatiftir, yani işlem yapılabilen broker'lar arasında farklılık gösterebilir. "Anlık İşlem" kullanarak alım/satım yapabilme yeteneği, bir dealing merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. Bir alım/satım yapmadan önce, işlemin özelliklerini "Emir" penceresinden değiştirebilirsiniz: "Sembol" alım/satım yapmak için seçtiğiniz döviz çifti "Hacim" alım/satımın lot cinsinden hacmi gösterilmiştir; "Zarar durdur" Zarar durdur emrinin seviyesi; "Kar al" Kar al emrinin seviyesi; "Yorum" pozisyon üzerindeki notlar. Pozisyonu kapatabilmek için, «İşlem» sekmesini "Terminal" penceresinden seçip, sağ klik ile bağlam menüsüne ulaşmalısınız. Sonrasında ise "Emri kapat" üzerine tıklamalısınız.

17 "Terminal" penceresindeki İşlem» sekmesinin bağlam menüsü "Terminal" penceresindeki "İşlem" sekmesi içindeki bir açık pozisyona sol tuş ile çift tıklamakta aynı sonucu verecektir. "Emir" penceresi belirecektir, bu pencerede "Close pozisyon numarası " düğmesini rahatlıkla görebilirsiniz. Pozisyonu kapat ("Anlık işlem") Pozisyonu kapatmadan önce "İşlem isteği" seçeneğini kullanarak, dealing merkezinden kotasyon isteği yapmalısınız. «İstek» düğmesine bastıktan sonra, "Close pozisyon numarası " düğmesi aktif hale gelecektir.

18 Pozisyonu kapat ("İşlem isteği" teknolojisi) Eğer piyasa kararlı durumda ise, işlemler dealing merkezinin gösterdiği kotasyonlar ile yürütülür. Ancak, piyasa çok hareketli bir durumda ise, sadece birkaç saniye önce önerilmiş kotasyon geçerliliğini yitirmiş olabilir (hatta birkaç saniyeden çok daha kısa zamanda dahi verilen kotasyon değerini yitirebilir, fırsat kaçar). Bu durumda kotasyon iptal olur ve yeni kotasyonu gösteren "Rekotasyon" penceresi belirir. 5. Zarar Durdur ve Kâr Al Emirleri Kâr Al daha önceden açılmış olan bir pozisyonda, piyasa trader'ın pozisyonu açmış olduğu fiyat düzeyinden, kazanç sağlayacağı belirli bir fiyat düzeyine geldiği an da kârın alınması ve pozisyonun kapatılması için verilmiş olan emirdir. Zarar Durdur daha önceden açılmış olan bir pozisyonun, piyasa trader tarafından belirlenen maksimum zarar noktasına geldiği an da pozisyonun kapatılması için verebildiği emirdir. "Kâr Al" ve "Zarar Durdur" emirleri size bilgisayar başından ayrılabilme ve sonuç alabilmek için sürekli yakınlarda olmak zorunda olmama şansını verir(olumlu ya da olumsuz durumlarda). Kâr Al ve Zarar Durdur emirleri, piyasa seviyesi verdiğiniz emirlerin fiyat seviyesine ulaştığı an da otomatik olarak gerçekleşir. Ve böylece, emileri verdiğiniz andan itibaren rahatlıkla bilgisarınızı kapatabilirsiniz ve emirleriniz hâlen tetikte olur. Zarar durdur ve Kâr al emirlerini işlem gerçekleştirirken «Emir» penceresi üzerinde "Zarar durdur" ve "Kâr al" alanlarını doldurarak verebilirsiniz.

19 Daha sonra, önceden vermiş olduğunuz Zarar Durdur ve Kâr Al emirlerini değiştirmek için, açık olan pozisyonun üzerine tıklayarak ya da "Terminal" penceresinde "İşlem" sekmesi üzerine sağ tıklayarak bağlam menüsüne ulaşın ve "Emri sil veya değiştir"'i seçin. "Emir Değiştir" penceresi belirecektir. Değişiklik Emirleri penceresi Emir ve piyasa fiyatı arasındaki minimum fark limitlendirilmiştir. Kural olarak o anki piyasa fiyatından, spread büyüklüğünden daha düşük bir emir veremezsiniz. Zarar Durdur ve Kar Al emirlerinin seviyelerini değiştirmek için, "Zarar Durdur" ve "Kâr Al» alanlarını doldurunuz. Kırmızı düğmeye basarak (örneğimizde "1.2228") girmiş olduğunuz "Zarar Durdur" seviyesini gerekli alana kopyalayabilirsiniz. Mavi düğmeye basarak ise (örneğimizde "1.2234") girmiş olduğunuz "Kâr Al" seviyesini gerekli alana kopyalayabilirsiniz. "Seviye" alanındaki değer emir seviyesi ile o anki fiyat düzeyi arasındaki farkı belirler ve bu fark "Farkı kopyala" alanında görüntülenir. "Zarar Durdur" ve "Kâr Al" alanlarını doldurduğunuz zaman, "Modify pozisyon numarası " düğmesine basın. Eğer emir başarıyla değiştirilebilirse, bir rapor belirecektir.

20 Başarı ile Değiştirilebilme durumundaki Rapor Zarar Durdur ya da Kâr Al emirlerini silmek için, alanlardaki değerleri sıfır olarak ayarlayın. Zarar Durdur ve Kar Al emirleri şu durumlarda işleme girer: Açık olan bir satın alma pozisyonunda ki "Kâr Al" emri, Alış fiyat teklifi (Bid price) verilmiş emir seviyesine ya da daha yüksek bir seviyeye geldiği an da işleme girer. Açık olan bir satın alma pozisyonunda ki "Zarar Durdur" emri Alış fiyat teklifi (Bid price) verilmiş emir seviyesine ya da daha düşük bir seviyeye geldiği an da işleme girer. Açık olan bir satış pozisyonundaki "Kâr Al" emri, Satış fiyatı (Ask price) verilmiş olan emir seviyesine ya da daha düşük bir seviyeye geldiği an da işleme girer. Açık olan bir satış pozisyonunda ki "Zarar Durdur" emri, Satış fiyatı (Ask price) verilmiş olan emir seviyesine ya da daha yüksek bir seviyeye geldiği an da işleme girer. Kotasyonlar akışındaki en az bir kotasyon verilmiş emir seviyesine ulaşırsa, emir işleme girer. Hatırlatmak isteriz ki Finansonline FX grafikleri, Alış fiyatları (Bid price) kullanılarak oluşturulur. Buna göre: Minimum Satış fiyatı (Ask price) eşittir minimum bar fiyatı (Low) artı spread. Maksimum Satış fiyatı (Ask price) eşittir maksimum bar fiyatı (High) artı spread. Minimum Alış fiyatı (Bid price) eşittir minimum bar fiyatı (Low). Maksimum Alış fiyatı (Bid price) eşittir maksimum bar fiyatı (High). 6. Bekleyen Emirler Bekleyen emir, o anki fiyat seviyesinin istenilen fiyat seviyesine geldiği anda, pozisyon açılması talimatı vermek için kullanılır.

21 Bekleyen emirlerin dört türü vardır: Buy Limit (Alış limiti giriş emri) eğer satış fiyatı (Ask price) emir seviyesine eşit ya da daha düşük bir seviyeye geldiği anda, alış pozisyonu açma emri verilmek istendiği zaman kullanılır. Emir verildiği anki fiyat seviyesi Buy limit emri (Alış limiti giriş emri) fiyat seviyesinden yüksektir. Buy Stop (Alış Stop Giriş Emri) eğer satış fiyatı (Ask price) emir seviyesine eşit ya da daha yüksek bir seviyeye geldiği anda, alış pozisyonu açma emri verilmek istendiği zaman kullanılır. Emir verildiği anki fiyat seviyesi Buy stop emri (Alış Stop Giriş Emri) fiyat seviyesinden düşüktür. Sell Limit (Satış Limit Giriş Emri) eğer alış fiyatı (Bid price) emir seviyesine eşit ya da daha yüksek bir seviyeye geldiği anda, satış pozisyonu açma emri verilmek istendiği zaman kullanılır. Emir verildiği anki fiyat seviyesi sell limit emri (Satış Limit Giriş Emri) fiyat seviyesinden düşüktür. Sell Stop (Satış Stop Giriş Emri) eğer alış fiyatı (Bid price) emir seviyesine eşit ya da daha düşük bir seviyeye geldiği anda, satış pozisyonu açma emri verilmek istendiği zaman kullanılır. Emir verildiği anki fiyat seviyesi Sell stop emri (Satış Stop Giriş Emri) fiyat seviyesinden yüksektir. Bekleyen Emir türleri Bekleyen emir verebilmek için, "Pozisyon açma/kapama" bölümünde tarif edilen metodları kullanarak yeni bir "Emir" penceresi açın ve emir türünü "Bekleyen Emir" olarak değiştirin.

22 Bekleyen Emir verme Bu pencerede aşağıda yer alan seçenekler de değiştirilebilir: "Sembol" - işlem gerçekleştirmek için seçtiğiniz döviz çifti "Hacim" - lot'ların işlem hacmi; "Zarar Durdur" - bekleyen emir işleme girdiği anda aktive olacak Zarar Durdur emri; "Kâr Al" - bekleyen emir işleme girdiği anda aktive olacak Kâr Al emri; "Yorum" - bekleyen emir üzerine alınmış notlar; "Tür" - bekleyen emir türü: Buy Stop, Buy Limit, Sell Stop, Sell Limit. "Fiyat" - bekleyen emir seviyesi; "Geçerlilik" - eğer kutucuk işaretlenmez ise, emir işleme girene ya da iptal edilene kadar geçerliliğini korur. Eğer kutucuk işaretlenir ise, emir belirlenmiş olan zamana kadar geçerliliğini korur. Bekleyen emir verme işlemini bitirmek için, "Emri gir" düğmesine basın, emir «Terminal» penceresinin "Trade" sekmesinde görüntülenecektir. Bekleyen emiri değiştirmek ya da silmek için, emiri "Terminal" penceresinde seçin, sağ tuşa tıklayın ve bağlam menüde ki "Emri sil veya değiştir" seçeneğini seçin. Gerçekleştirmek istediğiniz işleme göre "Değiştir" veya "Sil" düğmesini seçin.

23 Bekleyen Emri sil veya değiştir 7. Takip eden zarar durdurucu Takip eden zarar durdurucu (Trailing stop) Zarar Durdur emirlerini yönetmekte kullanılan bir algoritmadır. Eğer takip eden zarar durdurucu emri verirseniz (X pip'leri için) aşağıda yer alan durumlar oluşur: Açık pozisyon en az X pip'leri kadar kazanç sağlamadan Zarar Durdur emri verilmez. Daha sonra Finansonline FX o anki fiyat üzerinden X pip'leri kadar Zarar Durdur emri verir (bu durumda, başabaş noktasında). Daha sonra, güncel fiyat ile emirin verilmiş olduğu fiyat seviyesi arasındaki fark ne zaman X pip'i aşarsa, Finansonline FX komut göndererek Zarar durdur seviyesini X pip'e ayarlar. Sonuç olarak, Zarar Durdur emri her zaman güncel fiyat ile uyumlu seyreder. Takip eden zarar durdurucu emri vermek için, "Terminal" penceresinin "Trade" sekmesinden gerekli açık pozisyonu seçin ve buradan sağ klik ile bağlam menüyü açarak Takip eden zarar durdur emrini istediğiniz seviyeye ayarlayın.

24 Takip eden zarar durdur emri verme Takip eden zarar durdur emri vermek kazancınızı maksimize etmenin en etkili yollarından biridir. Eğer Takip eden zarar durdur emri hacmini doğru belirlerseniz, pozisyonunuz sizin lehinize olan hareket sona erene kadar kapanmaz. Takip eden zarar durdur emri trading uygulamalarınızın kârlılık oranını önemli ölçüde arttırabilir. 8. "Navigatör" Penceresi ile Hızlı Erişim «Navigatör» penceresi size farklı program fonksiyonlarına hızlı erişim sağlar. "Navigatör" Penceresi

25 Fonksiyonların listesi dökülen menülerdedir ve 5 gruba ayrılmıştır: "Hesaplar" hesaplar listesi. Farklı bir hesaba geçiş yapabilmek için üzerine çift tıklayın. "Göstergeler" mevcut teknik göstergelerin listesi. Göstergeyi aktif bir grafiğe eklemek için üzerine çift tıklayın. Ayrıca drag drop yöntemi ile göstergeyi istediğiniz bir grafiğin üzerine sürüleyip bırakabilirsiniz. "Uzman Danışman" mevcut danışmanlar listesi. Uzman Danışman MetaQuotes Dili 4 (MQL4) ile yazılmıştır ve herhangi bir trading stratejisine uygulanabilir. Terminal verilerine erişebilir ve otomatik işlem gerçekleştirebilir. "Özel Göstergeler" mevcut olan tüm özel göstergelerin listesi, yani sizin ya da müşteri terminalindeki bir başka müşteri tarafından MetaQuotes dili 4 ile yazılmış özel göstergeler. "Scripts" kullanıcı programlarının sık kullanılan bloklarını saklamak için tasarlanmış, kullanıcı fonksiyonları kütüphanesi. Bir grubun içeriğini göstermek için, üzerine tıklayın. Bir grubun içeriğini saklamak için, üzerine tıklayın. 9. Uzman Danışman kullanarak trading sürecini otomatikleştirmek Eğer hergün yapılan manuel rutin işlemlerden kurtulmak, trading süreci ve emirlerin yönetimlerini tamamen otomatikleştirmek istiyorsanız, Uzman Danışman kullanmalısınız. Uzman Danışman size ayrıca, karar verme sürecinde daha rasyonel olabilme ve anlık piyasa olaylarını takip edebilme olanağı sağlar. Uzman Danışmanlar Finansonline FX de yer alan özel programlardır, özel dil MetaQuotes 4 (MQL4) ile tasarlanmış, analitiksel ve trading işlemlerini otomatikleştirmek için dizayn edilmiştir. Uzman Danışman güncel piyasa durumunu otomatik olarak analiz eder, trading işlemleri gerçekleştirir ve açık pozisyonları kontrol eder. Uzman Danışman test teknolojisi, trading stratejilerinin uzun vadeli etkinliğini test etmek için tarihsel verileri kullanır ve sadece birkaç dakika içinde oldukça doğru sonuçlar elde eder. Bu yolla trading stratejinizin karlılığını onaylamak için yıllarca beklemenize gerek kalmaz. Finansonline FX - Bize Ulaşın Forex piyasalarda işlem ve her türlü sorularınız için:

METATRADER Kullanım Kılavuzu

METATRADER Kullanım Kılavuzu METATRADER Kullanım Kılavuzu 1/99 İÇERİK Yeni Hesap Kaydı (Demo hesabına ilk giriş).4 Program Kurulumu.7 Mevcut Hesaba Giriş..11 MetaTrader Çalışma Alanı.14 Piyasa Gözlemi..16 Sembol Pencereleri 17 İzleme

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ

OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ OTOMATİK EMİR İLETİM MODÜLÜ UYARILAR : Uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken ama gözünüzden kaçabilecek / farkına varmayabileceğiniz bazı detayları öncelikle sıralamayı tercih ediyoruz. Bu uyarılar

Detaylı

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 STOK MODÜLÜ 1. stok modülü... 8 1.1 Kartlar ve Hareket Föyleri...9 1.1.1 Stok Tanıtım Kartları...9 1.1.1.1 Stok Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.1.2 Stok Tanıtım Kartı... 13 1.1.1.3 Kısa Stok Tanıtım

Detaylı

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Nasıl Đşlem Yapılır? Vadeli Đşlem Alım-Satımı Giriş Bireysel tercih ve işlem stillerine cevap verebilmek adına işlem yapmanın ya da emir girmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Đlgili işlem fonksiyonları

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

TomTom ONE. EasyPort TM tutucusu. Araç Şarj Cihazı. RVS-TMK Trafik Alıcısı* Belgeler paketi. USB kablosu. * Tüm ürünlerle birlikte verilmez.

TomTom ONE. EasyPort TM tutucusu. Araç Şarj Cihazı. RVS-TMK Trafik Alıcısı* Belgeler paketi. USB kablosu. * Tüm ürünlerle birlikte verilmez. TomTom ONE 1. Kutuda neler var Kutuda neler var TomTom ONE EasyPort TM tutucusu Araç Şarj Cihazı RVS-TMK Trafik Alıcısı* Belgeler paketi USB kablosu * Tüm ürünlerle birlikte verilmez. 2 2. Başlarken Başlarken

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

DirectFN ideal CEP Akıllı Telefon Uygulaması

DirectFN ideal CEP Akıllı Telefon Uygulaması DirectFN ideal CEP Akıllı Telefon Uygulaması Apple IOS kullanıcıları AppStore üzerinden, Android işletim sistemli cihaz kullanıcıları Google Play üzerinden Directfn ideal Cep uygulamasını cihazlarına indirip

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Version 1.1 Readiris 14 Windows Kullanım Kılavuzu 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Readiris TM 14 - Kullanım Kılavuzu İçindekiler Readiris'e giriş... 9 Readiris 14'deki yenilikler... 10

Detaylı

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 İŞLETME MODÜLÜ 1 İşletme... 4 1.1 Parametreler...4 1.1.1 İşletme Parametreler...5 1.1.2 Kullanım Tarihleri...6 1.1.3 Asgari Kar Grupları...7 1.1.4 Grup Tanımlamaları...7 Önemli Not!... 8 1.1.5 Aktif

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

Forex -Uluslararası Döviz Piyasası-

Forex -Uluslararası Döviz Piyasası- Forex -Uluslararası Döviz Piyasası- Eğitimin Amacı: Düzenlenen eğitim forex yatırımcılarını bilinçlendirmek piyasanın olanaklarını tanımak ve risklerinden kaçınmak adına gerçekleştirilmektedir. Eğitim

Detaylı

EST-7014. 14-Language Speaking Global Translator. Kullanıcı Kılavuzu. www.franklin.com

EST-7014. 14-Language Speaking Global Translator. Kullanıcı Kılavuzu. www.franklin.com EST-7014 14-Language Speaking Global Translator Kullanıcı Kılavuzu www.franklin.com 1 Lisans Sözleşmesi (yalnız ABD için) ELECTRONIC REFERENCE I KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE BU LİSANS SÖZLEŞMESİNİ MUTLAKA

Detaylı

HP Officejet 5600 All-in-One series

HP Officejet 5600 All-in-One series HP Officejet 5600 All-in-One series Kullanıcı Kılavuzu HP Officejet 5600 All-in-One series Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2005 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Buradaki bilgiler önceden haber

Detaylı

Gruplar. Kurulum ve Bakım

Gruplar. Kurulum ve Bakım Gruplar Kurulum ve Bakım 2 Bu Kılavuz hakkında Bir XING Grubu seçtiğiniz için teşekkür ederiz! Grubunuzun kurularak çalışmasını sağlayacak olan bazı temel adımları aşağıda okuyacaksınız. Bu kılavuzun ilk

Detaylı

Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu

Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu Vodafone Smart 4 Mini 785 Kullanıcı kılavuzu Bazı hizmetlere ve uygulamalara tüm ülkelerden ulaşılamayabilir. Mağazada detaylı bilgi edinebilirsiniz. Android, bir Google Inc. ticari markasıdır. Google

Detaylı

VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular VİOP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Ekim 2014 Önemli Uyarı: Bu doküman Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) tarafından sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu dokümanda yer alan

Detaylı

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır.

Amway Türkiye Grup Haritası Aracı. Grup Haritası Aracı. www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. Grup Haritası Aracı www.amway.com.tr, infotr@amway.com. Her hakkı saklıdır. İçindekiler: Giriş sayfa 1 Grup Haritası Erişim sayfa 2 Grup Haritasını Görüntüleme sayfa 3 Araç Çubuğu Simgeleri sayfa 5 Sütunlar

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı