CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI"

Transkript

1 CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

2 Amerika da Au Pair lik Nedir? Aupair Amerika programı, Amerika da 1 seneye kadar, bir ailenin yanına yerleşip Amerikan kültürünün içinde yaşayarak İngilizcenizi ilerletebilmeniz için en ideal ve en ekonomik programdır. Özellikle üniversiteden yeni mezun olmuş bekâr bayanlar için çok avantajlı bir program olan Au Pair programına katılabilmeniz için gerekli yaş sınırı 18 ile 27 yaş arasıdır. Au pair olabilmek için, Amerika da çalışabilecek kadar yeterli seviyede İngilizce bilmeniz gerekmektedir. Au pair programına katılmanızla birlikte, Amerika da beraber yaşayacağınız ailenin size sağlayacağı konforlu bir odada aileyle aynı evde yaşarsınız ve bunun yanı sıra sabah, öğlen ve akşam yemeklerinizi de aileyle birlikte yersiniz. Aynı zamanda da belirli bir oranda cep harçlığı kazanırsınız. Amerika Au Pair programı için Amerika da aileden alacağınız aylık maaş 760 Dolar dır. Bunun yanında yemek ve konaklama için ekstra bir masraf yapmazsınız. Uçak biletiniz, program öncesi Amerika da alacağınız oryantasyon sırasında yapacağınız masraflar da aileniz tarafından karşılanacaktır. Ayrıca programı başarıyla tamamladığınız taktirde program ücretinizden 500 Dolar ı geri alma hakkına sahip olursunuz. Bunların karşılığında ise sizden, günün belirli saatlerinde ütü, toz alma ve çocuk bakımı gibi bütün aile fertlerini kapsayan görevlere ortak olmanız beklenir. Bu şekilde hem 24 saat İngilizce konuşulan bir aile ortamında bulunma hem de evin yakınlarındaki bir eğitim kurumunda dil eğitimini sürdürme şansına sahip olabilirsiniz. Au Pair Olabilmek İçin Ön Koşullar En az lise mezunu olmak Bekâr olmak Belirtilmiş seviyede dil bilgisine sahip olmak Tamamen sağlıklı olmak, fiziksel bir kusura sahip olmamak Ehliyet sahibi olmak Çocukları seven, uyumlu bir kişiliğe sahip olmak Uyuşturucu madde, sigara ve alkol kullanmamak Herhangi bir suçtan dolayı sabıkalı olmamak Çocuk bakımı konusunda kanıtlayabileceğiniz ve referanslarla destekleyebileceğiniz deneyimleriniz, aile yerleştirmenizin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi için oldukça önemlidir.

3 Au Pair Olarak Görevleriniz Program kapsamında Au Pair olarak esas göreviniz, yanında kalacağınız ailenin çocuklarının ihtiyaçları üzerine yoğunlaşmaktır. Bu görev bir çocuk bakıcılığı değil, ailenin büyük oğlu ya da kızı gibi davranıp ona ilgi göstermek ve dikkat etmekle sınırlıdır. Bunun dışında, doğal bir bireyi olduğunuz ailede tıpkı kendi evinizde olduğu gibi, ortak yaşamın gerektirdiği ev işlerinden sorumlu olacaksınız. Çalışma saatleriniz Amerika daki çalışma saati kanunlarına göre düzenlenecektir. Yurt dışında bulunma amacınız para kazanmak ve sadece çocuk bakmak değil, aynı zamanda yabancı dil eğitimi almaktır. Bu nedenle size gerekli eğitim olanağı aile tarafından sağlanacaktır. Ancak, eğitim saatleriniz konusunda aileniz ile fikir birliğine varmalı ve evdeki sorumluluklarınızı aksatmamalısınız. Aile içindeki özel kişisel harcamalarınız (özel telefonlarınız, vs.) size ait olacaktır. Bunun dışında yemek, çamaşır gibi pek çok temel ihtiyacınız zaten aile tarafından karşılanacaktır. Bakımını üstlendiğiniz çocuğa kesinlikle bağırmamalı, fiziksel şiddet kullanmamalısınız. Aksi halde sözleşmeniz yetkili acente tarafından feshedilir. Au Pair Olarak Sorumluluklarınız Haftada en az 45 saat veya günde en fazla 10 saat çocuk bakımı ile uğraşmak Çocuklara ev ödevinde yardımcı olmak ve onlarla oynamak Çocuklara banyo yaptırmak ve onları giydirmek Çocuklara yemek yedirip kıyafetlerini değiştirmek Çocukları okula araba ile götürüp araba ile okuldan almak Aileye, seyahatlerinde veya ev dışı gezmelerinde eşlik etmek

4 Amerika da Au Pair Olmanın Avantajları Au Pair olarak Amerika da bulunarak, İngilizce yi en kolay ve en ekonomik şekilde öğrenme şansına sahip olursunuz. Amerikalı ailenin yanına yerleşerek vaktinizin çoğunu aile fertleri ile geçirebilirsiniz. Bunun sonucu olarak da İngilizce yi bizzat İngilizce yi anadili olarak konuşan bireylerden ve 24 saat boyunca öğrenme ve kullanma şansına sahip olursunuz. Au pair programına katılarak yurtdışında barınma ve yemek için masraf yapmazsınız. Tüm barınma ve yiyecek ihtiyaçlarınız Amerikalı aileler tarafından karşılanır. Amerikalı aileyle birlikte yaşayacağınız için güvenlik kaygısı taşımazsınız. Programa katılım şartı olarak nasıl çeşitli testlerden ve güvenlik soruşturmalarından geçiriliyorsanız, Amerika da yanında çalışacağınız aileler de Amerika daki yetkili partnerlerimiz tarafından çeşitli testlere ve güvenlik araştırmalarına tabi tutularak seçilmektedir. Au pairlik sisteminin en önemli noktalarından birisi diğer dil programlarına göre düşük maliyetli olmasının yanı sıra üstüne bir de para kazanılabilmesidir. Au Pair olarak Amerika da aylık 760 dolar harçlık alırsınız. Bu şekilde Amerika daki hayatınızı Türkiye deki ailenize yük olmadan sürdürür ve yaşam masraflarınızı kendiniz karşılarsınız. Program süresi boyunca birlikte yaşayacağınız aile ile çok yakın dostluklar kurma şansını da bu program sayesinde elde edersiniz ve bu dostluklar sadece o aile ile sınırlı olmayıp hem ailenin hem de orada edineceğiniz kendi sosyal çevrenizi de kapsayacaktır. Au pair olarak yurtdışında kaldığınız süre boyunca kendi geleceğiniz için eğitiminizi devam ettirebileceğiniz yepyeni fırsatlar yaratabilirsiniz. Bölgenizdeki okulları araştırabilir, bulunduğunuz bölgedeki yerel temsilcilerinize bu konuda fikir danışabilirsiniz. Au Pair olarak çalışma süreniz bittiğinde hem yabancı diliniz eğitim için istenilen seviyeye gelmiş olacak hem de araştırmalarınız ve bağlantılarınız sonucunda eğitiminize kendi seçmiş olduğunuz okulda devam etme fırsatını yakalamış olacaksınız.

5 Au Pair Olarak Ne Gibi Ayrıcalıklarınız Olacak? Programa kayıt olduktan sonraki aile seçimi sürecinde, her biri Amerika daki partnerlerimiz tarafından titizlikle seçilmiş olan ailelerle daha Amerika ya gitmeden internet veya telefon yoluyla yüz yüze görüşme şansınız olacak Vizenizi aldıktan sonra Amerika ya gidiş dönüş uçak biletiniz Amerika daki aileniz tarafından alınacak ve CAMPUS e iletilecektir. Washington DC de 4 gün sürecek olan oryantasyonlara ücretsiz olarak katılabilecek ve bu 4 günlük süre içerisinde yerel temsilcilerimiz tarafından daha önceden belirlenmiş olan bir otelde ücretsiz olarak konaklayacaksınız. Oryantasyonlarda bebek ve çocuk bakımı, Amerikan kültürü ve çalışma kuralları gibi çeşitli konularda bilgilendirileceksiniz. Oryantasyonların bitiminde ailenizin bulunduğu eyalete ulaşımı yine ücretsiz olarak sağlayabileceksiniz ve havaalanından aile tarafından karşılanacaksınız. Amerikalı yerel temsilciniz (area representative) sizi ilk 1 hafta içinde ziyaret edecek. Yerel temsilcileriniz program bitimine kadar her ay 1 kere sizi ziyaret etmeye devam edecek. Bu şekilde, aileyle ilgili veya başka herhangi bir problem olması durumunda, direkt olarak yerel temsilcilerinizle her zaman için iletişimde olabileceksiniz. Amerika da bulunacağınız süre boyunca yeme içme ve konaklama gibi masraflarda bulunmadan yanında çalışacağınız ailenizden aylık 760 Dolar maaş ve dil eğitimi için 500 Dolarlık yardım parası alacaksınız. Yine yerel temsilcileriniz veya ailenizle iletişim içinde olarak size en yakın ve en uygun dil okulunu bulabilecek ve program süresince bir yandan da dil eğitiminize devam edebileceksiniz. Programa kayıt olurken ödeyeceğiniz 900 Dolar ın 500 Dolar ını programı başarıyla tamamlamanız halinde geri alabileceksiniz. Program sonrasında vize sürenizi uzatıp Amerika nın çeşitli üniversitelerinde master yapma şansına da sahip olabileceksiniz.

6 Au Pair Programı Süreci Au Pair olabilmek için gerekli belgelerle beraber CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI NA başvurmanız gerekmektedir. Her belgenin istenmesinde belli başlı sebepler vardır. Örneğin aileye kendinizi tanıtan bir yazı, ailenin sizi daha yakından tanımasını sağlar. Dolayısıyla en sevdikleri varlık olan çocuklarını size gönül rahatlığıyla emanet edebileceklerdir. Yine sizden herhangi bir rahatsızlığınızın olmadığına dair bir sağlık raporu istenmektedir. Bu sizin çocuklarla daha sağlıklı bir şekilde ilgilenebileceğinizin bir kanıtı olacaktır. Gerekli belgeleri CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI NA ulaştırdıktan sonra CAMPUS sizler için aile araştırmasına başlar ve bulunan aileler sizlere sunulur. Size uygun aileyi bulana kadar bu işlemimiz devam eder ve uygun bir aile bulunduğunda hemen Amerika daki CAMPUS sponsoru ile temasa geçilir ve aile eşleştirmesi yapılır. Bir hafta içerisinde kabul belgeleriniz ve diğer dokümanlarınız gelir. Bundan sonraki işlem ise vize aşamasıdır. CAMPUS sizler için detaylı bir vize dosyası hazırlar. Vizenizi aldıktan sonra artık yolculuk aşamasına geçersiniz. Aileniz tarafından havaalanında karşılanır ve sizler için daha önceden hazırlanmış olan dayalı döşeli odanıza yerleşirsiniz. Bundan sonrası tamamıyla size kalmaktadır.

7 Au Pair Programı İçin Gerekli Belgeler Au Pair Amerika programına kayıt olabilmek ve işlemlerinizi bir an önce başlatabilmek için aşağıdaki belgelerle beraber CAMPUS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI NA başvurmanız gerekmektedir: Campus Au Pair Başvuru Formu CAMPUS Aupair Taahhütnamesi CHI orijinal belgelerinin doldurulması (Web sayfamızdan bulabilirsiniz ) 900 Dolar lık program ücreti 4 adet vesikalık resim Olabildiğince çok çekilmiş sizin ve aileniz hakkında bilgi verecek fotoğraflar. (Özellikle çocuklarla oynarken ve çocuk bakarken çekilmiş fotoğraflarınız) En az 2 adet kişilik referansı (Öğretmen, komşu vb gibi aileniz dışında biri tarafından yazılmış olması gerekmektedir) En az 1 adet çocuklarla ilgili referans Doktordan alınmış resmi sağlık belgesi (CHI orijinal belgesinin içerisinde boş hali bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken doktorunuza bu formu doldurtup onaylatmaktır. ) Aileye kendinizi tanıttığınız mektup (dear family letter - Amerika daki ailelere kendiniz hakkınızda bilgi verecek mektup) Au Pair programına neden katılmak istediğinizi belirten 1 sayfalık yazı (cultural sharing essay) Adliyeden alacağınız sabıka kaydı İngilizceye tercüme edilmeli Lise veya Üniversite diplomanız İngilizceye tercüme edilmeli Geçerli pasaportunuzun 1-5 ve son sayfasının fotokopisi Ehliyetinizin fotokopisi İngilizce seviyenizi gösteren belge ( Öğretmenlerinizden alacağınız tavsiye mektubu, sertifika ya da sınav sonuçları, TOEFL, IELTS vb olabilir)

8 Au Pair Amerika Program Toplam Maliyeti Program Ücreti(Amerika): 900$ ancak programı başarı ile tamamlayanlar, yani en az 1 sene Amerika daki ailesinin yanında kalanlar, için 500$ geri iade yapılır. Pasaport Ücreti: 1 yıllık : 253,80 TL 2 yıllık : 366,40 TL Vize Ücreti : 131$ (Amerikan Doları) Sevis Ücreti : 45$ Vize Başvuru PIN Ücreti : 20$ Uçak Bileti : Aile tarafından karşılanacaktır. Tel: (0312) Fax: (0312) Website:

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 Değerli Öğrenciler, Öncelikle Işık Üniversitesi ni seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Birçok bölümünde eğitim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan

Detaylı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Kolu 2013 Değerli TurkMSIC Gönüllüleri, TurkMSIC olarak bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmak

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1: Amaç: Bu Yönergenin amacı, Erasmus ve diğer değişim programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. Kapsam: Yönerge,

Detaylı

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları

Graz da Okumak. Üniversite okuma olanakları Graz da Okumak Üniversite okuma olanakları Graz da 4 farklı Üniversite bulunmaktadır: Karl Franzens Üniversitesi, Teknik Üniversite, Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Tıp Üniversitesi. Bu üniversitelerin

Detaylı

Değerli vatandaşlarımız,

Değerli vatandaşlarımız, Değerli vatandaşlarımız, T.C. Kuveyt Büyükelçiliği olarak her zaman sizlerle iletişim halinde olmaya özen göstermekteyiz. Bu anlayışımızın bir ürünü olarak, Büyükelçiliğimize yöneltilen çeşitli soruların

Detaylı

Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği. Kurum: Turist Rehberleri Birliği Kabul Tarihi: 26.12.2014 RGT: 26.12.2014 RG NO: 29217

Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği. Kurum: Turist Rehberleri Birliği Kabul Tarihi: 26.12.2014 RGT: 26.12.2014 RG NO: 29217 Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği Kurum: Turist Rehberleri Birliği Kabul Tarihi: 26.12.2014 RGT: 26.12.2014 RG NO: 29217 BİRİNCİ BÖLÜM: Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 - (1)

Detaylı

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz:

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz: HAKLARINIZI BĠLĠN Yardıma ihtiyacınız olduğunda bu kitapçıkta verilen acil yardım numaralarından birini arayın Bu kitapçık size geçici olarak Birleşik Devletler de çalışma ve okuma amacı ile göçmen olmayan

Detaylı

PERSONEL YÖNETMELĐĞĐ

PERSONEL YÖNETMELĐĞĐ 2005-ANKARA 1 AMAÇ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Madde 1- Bu yönetmelik hükümleri; Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğünde (bu yönetmeliğin takip eden maddelerinde Dernek olarak anılacaktır), özel sözleşmelerle

Detaylı

Fransa'ya Giriş. A. Fransa'ya girebilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar

Fransa'ya Giriş. A. Fransa'ya girebilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar Fransa'ya Giriş A. Fransa'ya girebilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar Mevzuat : L. 111-6, L. 211-1 ilâ L. 212-2 R. 211-1 ilâ R. 212-11, R. 611-8 ilâ R. 611-15 810/2009 numaralı ve 13 Temmuz 2009

Detaylı

2013-2014 AKADEMİK YILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT KİTAPÇIĞI

2013-2014 AKADEMİK YILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT KİTAPÇIĞI 2013-2014 AKADEMİK YILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT KİTAPÇIĞI Bu kitapçıktaki bilgiler Sabancı Üniversitesi Mütevvelli Heyeti kararları ile yönetmelik ve yönergelere bağlı kalınarak hazırlanmıştır.

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

Sosyal Dahil Etme Programı

Sosyal Dahil Etme Programı 2013 Sosyal Dahil Etme Programı Uygulama Kılavuzu [2] Sosyal Dahil Etme Programı 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 5 2 PROGRAMIN AMACI... 5 3 PROGRAM HEDEFLERİ... 5 4 HEDEF KİTLE... 6 5 SOSYAL DAHİL ETME NEDİR?...

Detaylı

TEK TİP SCHENGEN VİZESİ İÇİN BİLGİ NOTU

TEK TİP SCHENGEN VİZESİ İÇİN BİLGİ NOTU TEK TİP SCHENGEN VİZESİ İÇİN BİLGİ NOTU TEK TİP SCHENGEN VİZESİ NEDİR? Aşağıda örnek olarak verilmiş sebeplerden dolayı Schengen bölgesine girmek ve burada kısa süreliğine kalmak için gerekli bir izindir;

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI Atatürk'ün 26 Mayıs 1937 de Halkevi nde okulumuz öğrencilerinin oynadıkları Ay Işığı Opereti ni izledikten sonra söylediği sözler. Tebrik ederim, çok muvaffak oldular.

Detaylı

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi 17 Yönetmelikler & Yönergeler 18 Akademik Takvim 19 Ders Kaydı 19 Derse Devam Zorunluluğu 19 Not Sistemi

Detaylı

GÖÇMEN VİZE BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN YÖNERGELER

GÖÇMEN VİZE BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN YÖNERGELER GÖÇMEN VİZE BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN YÖNERGELER Göçmen vize işlemlerinizin hızlandırılması ve en etkin şekilde size hizmet verebilmek amacıyla Ankara ABD Büyükelçiği görüşme öncesi evrak inceleme sistemini

Detaylı

Seyahat sigortası poliçeniz hakkında; Tüm sigorta poliçeleri bazı sınırlamalar ve muafiyet ihtiva etmektedir. Teminatların ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan lütfen emin olunuz. Seyahat sigortası temel özellikleri;

Detaylı

Projesi Uygulama Kılavuzu. Tutors Akran Danışmanlığı

Projesi Uygulama Kılavuzu. Tutors Akran Danışmanlığı Projesi Uygulama Kılavuzu Tutors Akran Danışmanlığı 2013 1. Program tanımı. 'Tutors Akran Danışmanlığı' Projesi: Yeni Omurilik felçliye İntegral Hizmet temel olarak omurilik felçli kişi ve aile fertleri

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

PROJE UYGULAMA REHBERİ

PROJE UYGULAMA REHBERİ T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEKLER İÇİN PROJE UYGULAMA REHBERİ Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü ANKARA, 2009 1 GİRİŞ... 2 1.1 KAPSAM... 2 1.2 YASAL

Detaylı

1.1 Asistans Hizmetler, Ergo Sigorta A.Ş. nin anlaşmalı hizmet sağlayıcısı Asistan Şirket tarafından sağlanmaktadır.

1.1 Asistans Hizmetler, Ergo Sigorta A.Ş. nin anlaşmalı hizmet sağlayıcısı Asistan Şirket tarafından sağlanmaktadır. HSA / EK 5 :OTO KASKO ASİSTANS HİZMETLER HÜKÜM VE ŞARTLARI HUSUSİ / MOTORSİKLET 1. GENEL UYGULAMALAR 1.1 Asistans Hizmetler, Ergo Sigorta A.Ş. nin anlaşmalı hizmet sağlayıcısı Asistan Şirket tarafından

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STAJ YÖNERGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STAJ YÖNERGESİ NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ TURİZM FAKÜLTESİ STAJ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde- 1: (1) Bu Yönergenin amacı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi nde

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

Detaylı

TRAVEL GUARD YURTDIŞI SEYAHAT SİGORTASI POLİÇE ÖZEL ŞARTLARI AIG Sigorta A.Ş. bu sigorta poliçesinde anılan sigortayı prim ödemesi karşılığında ve bu poliçenin genel ve özel şartlarına uyulmak kaydıyla

Detaylı

Almanya ya hoş geldiniz

Almanya ya hoş geldiniz Almanya ya hoş geldiniz Göçmenler için bilgiler www.bamf.de Kitapçık hakkında Kitapçık hakkında Almanya ya taşınmayı mı düşünüyorsunuz veya kısa bir süre önce taşındınız ve burada yaşamanızı sürdürmek

Detaylı