Öğrencilerimiz için. Erasmus+ fırsatları. Erasmus+ Hacettepe de Yaşanır. Hacettepe Üniversitesi Avrupa Birliği Koordinatörlüğü

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Öğrencilerimiz için. Erasmus+ fırsatları. Erasmus+ Hacettepe de Yaşanır. Hacettepe Üniversitesi Avrupa Birliği Koordinatörlüğü"

Transkript

1 Öğrencilerimiz için Erasmus+ fırsatları Erasmus+ Hacettepe de Yaşanır Hacettepe Üniversitesi Avrupa Birliği Koordinatörlüğü

2 Öğrencilerimiz için Erasmus+ Fırsatları Erasmus+ Öğrenim Görme nedir? Ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programınız süresince 12 ay a kadar üniversitemizin ortaklık anlaşmaları çerçevesinde yurtdışında bir üniversitede eğitiminize devam edebilirsiniz. Erasmus+ Staj Programı nedir? Kendi bulacağınız veya üniversitemizin sunduğu imkânlar çerçevesinde yurtdışında bir işletmede/iş yerinde 12 ay a kadar staj faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Öğrencilerimiz, Program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek alma şansına sahip olurlar. Verilen mali destek geri istenmez öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Engelli öğrencilerimize özel destek verilmektedir.

3 28 Avrupa Ülkesi 452 Erasmus Anlaşması 550 Giden Öğrenci Erasmus+ ile Güçlü Bir Kariyer, Güçlü Fikirler, Güçlü Bir Gelecek... Bundan 10 yıl önce 30 öğrenci ve 12 personel değişimi ile başlayan Erasmus+ Programı bugün üniversitemizde yaklaşık 3000 öğrenci ile 400 personelin değişime katıldığı ve 8 milyon Avro hibe kullanılan bir program haline gelmiştir. Bu gelişmeler ile AB Koordinatörlüğü Erasmus+ ın yeni fırsatlarından sizlerin yararlanmasını teşvik etmek, program yeniliklerinin tanıtılması, yaygınlaştırılması, uygulanması, danışmanlık ve teknik yardım verilmesi konularında üniversitemize yardımcı olması amacıyla hizmet vermektedir. Sizlerin de Hacettepe de bu büyük yapının bir parçası olabilmeniz dileğiyle... Dünyaya açılın Hacettepe dünya çapındaki üniversiteler ile yakın bir işbirliği yaparak öğrencilerimize yeni fırsatlar sunmaktadır. Kalite AB Koordinatörlüğü nün bilgi ve tecrübesiyle en kaliteli yurtdışı deneyimi gerçekleştirebilir, özgeçmişinizi zenginleştirebilirsiniz. Yenilik AB Koordinatörlüğü programlardaki en yeni uygulamaları üniversitemize aktararak öğrencilerimizin hizmetine sunmaktadır.

4 Erasmus+ Dünya ya açılıyor akademik yılından itibaren Hacettepe Dünya üniversiteleriyle öğrenci değişimine başlıyor. Her bölümde bulunan Erasmus Koordinatörlerimiz tüm süreçlerde size yardıma hazırdır. Yurtdışına gitmeden önce toplantıların yanısıra yurtdışına hazırlanmanız için oryantasyon programı düzenlenmektedir. Her öğrencimize hazırlıklarında ve Erasmus+ süresince kullanacakları Erasmus Günlüğü verilmektedir. Türkiye de tek. Erasmus hibesinin yanısıra Rektörlüğümüz tarafından her Erasmus öğrencimize brut 900TL yol desteği sağlanmaktadır. Erasmus öğrencilerimize yurtdışına gitmeden önce 3 ay boyunca ücretsiz dil kursu verilmektedir.

5

6 Avrupa Gönüllülük Hizmeti(AGH) European Voluntary Service(EVS) AGH-EVS, bir Avrupa ülkesinde size ev sahipliği yapan Sivil Toplum Kuruluşu veya bir kamu kurumunun sosyal içerikli çalışmaları doğrultusunda kısa süreli veya uzun süreli olarak gönüllü çalışmalar içinde yer almanız anlamına gelmektedir. Bu faaliyetler proje kapsamında yürütülmektedir. Proje size yiyecek-içecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım, AXA Grup tarafından gönüllülük süresi boyunca genel sigorta, bireysel bakım, yardım ve az miktarda cep harçlığı alma imkanı sağlamaktadır. Gönüllülük projesine katılan gençlerin yeme-içme, konaklama, vize masrafları %100 olarak proje bütçesinden karşılanmaktadır. Yolculuk masrafları AB Komisyonu nun belirlemiş olduğu mesafe hesaplayıcının öngördüğü bütçe kadar karşılanmaktadır. Bir AGH projesi, kısa süreli (2 ay) ya da uzun süreli (12 aya kadar) olarak bir Avrupa ülkelerinde gönüllü olmanıza imkan tanımaktadır. Bir kısa süreli proje gerçekleştiren gönüllünün, bir de uzun dönem(toplamda maksimum 12 aya tamamlanacak şekilde) gönüllülük hakkı vardır. Giden öğrenci sayısı: Her yıl yaklaşık 120 öğrenci AGH Kapsamında Beraber Proje Yürüttüğümüz Ülkeler İspanya, Fransa, İsveç, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Macaristan, Romanya, Norveç, Almanya, Polonya, Yunanistan, Malta, Belçika, Avusturya, Letonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, İzlanda, İrlanda, Hollanda, Portekiz, Slovakya, İngiltere, İtalya.

7 Gençlik Değişimleri Gençlik değişimleri projeleri, farklı ülkelerden genç gruplarına bir araya gelme ve birbirlerinin kültürleri hakkında öğrenme fırsatı sunar. Proje süreleri 1-3 hafta kadardır. Katılımcılar, ortak olarak ilgi duyulan bir konu etrafında Gençlik Değişimini birlikte planlarlar. Gençler bu Eylem ile yurt dışındaki projelere katılabildikleri gibi yurt içinde de uluslararası projeler de yapabilirler. Gençlik değişimleri, farklı kültürleri öğrenmek, dil bariyerini aşmak için önemli projelerdendir. Gençlik Değişimi Projesi ne katılan gençlerin yeme-içme, konaklama, vize masrafları %100 olarak proje bütçesinden karşılanmaktadır. Yolculuk masrafları AB Komisyonu nun belirlemiş olduğu mesafe hesaplayıcının öngördüğü bütçe kadar karşılanmaktadır. Giden öğrenci sayısı: Her yıl yaklaşık 40 öğrenci Gençlik Değişiminde Beraber Proje Yürüttüğümüz Ülkeler İspanya, Fransa, İsveç, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Macaristan, Romanya, Norveç, Almanya, Polonya, Yunanistan, Malta, Belçika, Avusturya, Letonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, İzlanda, İrlanda, Hollanda, Portekiz, Slovakya, İngiltere, İsviçre, İtalya, Hırvatistan, Makedonya, Bosna Hersek, Moldova, Ukrayna, Rusya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Kosova, Sırbistan, Azerbeycan, Gürcistan, Ermenistan, Tunus, Mısır, Fas.

8 Merhaba ben Oktay YATKIN. Hacettepe Üniversitesi nde Endüstri Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Gençlik alanındaki maceram 2013 yılının Kasım ayında Romanya nın Arad şehrindeki AGH tecrübemle başladı. Hacettepe Üniversitesi Avrupa Birliği Ofisi nin sağladığı imkanlarla uzun süreli ilk yurt dışı tecrübemi elde ettim. Aslında Dünya daki sınırların zihnimizdeki sınırlardan ibaret olduğunu anladım. Türkiye ye döndükten sonra hayatımda yeni maceralar başladı. Yurt dışından gelen öğrencilere ve AGH gönüllülerine danışmanlık(mentorluk) yapmaya başladım. Çevremdeki gönüllü olarak çalışmak ve yurtdışı tecrübesi edinmek isteyen bir çok insana yol gösterdim. Yabancı dillere olan ilgim arttı. Fark ettim ki her dil yeni bir milleti, her millet bir çok insanı ve her insan yeni bir hayatı öğrenmenizi sağlıyormuş. Ve hayat çok kısa, bir çok hayatı ertelemeden öğrenmeniz dileğiyle.

9 Merhaba ben Selen GENÇ. Hacettepe Üniversitesi işletme bölümü 4. Sınıf öğrencisi olarak güz dönemi Erasmus programı ile Polonya Krakow da Erasmus yaptım. En başta şunu söylebilirim ki Erasmus bi öğrencinin yapması gereken en güzel şey sanırım şu öğrencilik hayatımızda. Yıllardır bunu o kadar çok isteyip 4. Sınıfta olmama rağmen bu riski alarak gidip beklediğimden çok daha fazla memnun kalarak dönmüş biri olarak da söyleyebilirim. Hayatımda kendime yatırım olarak çok şey kattığımı düşünüyorum, orada senin gibi bir çok ülkeden gelen uluslararası bir ortamda bulunmak insanlarla ortak mutluluk yaratmak, hangi dilde olursa olsun yine de çok güzel arkadaşlık kurabileceğinizi görmek, beraber sevinip beraber üzülmek, en önemlisi de verdiğiniz sevginin karşılıksız olsa da o güzel arkadaşlığın saf arkadaşlığın ne demek olduğunu anlamak aslında Erasmus! Erasmus sonrası da emin olun hayata bakış açınız insanlarla iletişimizin çok farklı olduğunu, hayattaki fırsatları nasıl değerlendirebilirsiniz bunu daha iyi anlıyorsunuz. Kendinizi burada ve yurtdışında geliştirmek, dilinizi kullanmak, Avrupa ya bir adım daha yaklaşmak için elinizde Erasmus gibi bir fırsat varsa mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim, geri döndüğünüzde eminim çok memnun kalıp,bir kucak dolusu arkadaşlarla ve kocaman bir gülümseyle anlatacağınız çok fazla hikayeniz olacak ;)

10 Merhaba ben Mesut TÜRKMEN. Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü öğrencisi olarak Polonya nın Gdansk şehrine giderek ilk önce Erasmus Öğrenim Hareketliliği nden faydalandım. Daha sonrasında Erasmus Staj Programı ile yine aynı şehirde, Gdansk Politechnica Üniversitesi Dış İlişkiler Ofis inde stajyer olarak 3 ay geçirdim. Erasmus benim için yurtdışına açılan çok önemli bir kapıydı. Yurtdışında yaşamak yeni kültürler yeni insanlar ile tanışmak bana çok şey öğretti. Birçok ülkeden arkadaşlarım oldu. Yabancı dilimi geliştirdim. İş tecrübesi kazandım. Tüm bu süreçlerde AB Koordinatörlüğü her zaman yanımda oldu. Erasmus sonrasında? Artık Varşova dayım... Burada çalışıyorum :) Fazla söze gerek yok aslında... Kişiliğinizde mücadelecilik, hayallerinizde başarı ve gelecek planlarınız arasında Avrupa da yaşamak varsa, Erasmus tam size göre. Yeter ki fırsatlarınızı yaratın!

11 Dr. Bugay TURHAN tarafından hazırlanmııştır.

12 Avrupa Birliği Koordinatörlüğü Hukuk Fakültesi Beytepe Ankara Tel: (+90) (+90) Fax: (+90) Gençlik Programı ec.europa.eu/erasmus-plus Sosyal medyada bize katılın: Erasmus+ #ErasmusPlus Bu broşür AB Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı ndan sağlanan katkılar ile hazırlanmıştır. İçeriğinden AB Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROG R AMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular 1-Ne kadar süre ile staj yapabilirim? Staj hareketliliği faaliyet süresi ön lisans, lisans, yüksek lisans

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

Detaylı

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Yapılanması

Detaylı

Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular

Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Güncelleme Tarihi 01.08.2012 Programa dahil olan ülkeler hangileridir? Avrupa Birliği üyesi

Detaylı

ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI

ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI Eğitim ve Gençlik Kataloğu ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI Ülkemiz dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olma hedefine ulaşırken

Detaylı

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU Erasmus+ Programı dâhilinde, Ankara Ticaret Odası Koordinatörlüğünde 12 Üniversitenin katılımıyla oluşan Yeni İş Tecrübeleri için Ankara Konsorsiyumu (YİTAK) Projesi,

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR

EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR I. GİRİŞ EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR Bu ek, Sözleşme de belirtildiği şekliyle, projeye uygulanabilecek farklı bütçe kalemleri altındaki hibenin kullanılmasına ilişkin kuralları tamamlamaktadır. Bu açıklamalar

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı

Şubat 2015, Sayı 3. Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi e-bülteni nin üçüncü sayısı ile karşınızdayız.

Şubat 2015, Sayı 3. Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi e-bülteni nin üçüncü sayısı ile karşınızdayız. Akdeniz Üniversitesi nin Değerli Mensupları Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi e-bülteni nin üçüncü sayısı ile karşınızdayız. İkinci sayımızın yayınlanmasının ardından geçen üç ay içerisinde

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ PROGRAMLARI PROJE ÖRNEKLERİ

AVRUPA BİRLİĞİ PROGRAMLARI PROJE ÖRNEKLERİ AVRUPA BİRLİĞİ PROGRAMLARI PROJE ÖRNEKLERİ Hayatboyu 8/47 48/55 1. 2. 3. 56/67 68/83 84/87 4. 5. 6. 88/127 Proje Ortakları 6Birlik Programları belirli bir süre için AB de katılım sağlayabilmektedir.

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR SIKÇA SORULAN SORULAR 1) AIESEC te neler yapıyorsunuz? Aktivitelerimize yardımcı olacak firmalarla sponsorluk ve destekçilik görüşmelerine gidiyor, dünyanın birçok yerinden gelen stajyerlerimizle vakit

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı

Bu çalışma Gençlik Programı nın 2007-2009 yılları arasındaki etkilerinin değerlendirildiği araştırmanın sonuç raporudur.

Bu çalışma Gençlik Programı nın 2007-2009 yılları arasındaki etkilerinin değerlendirildiği araştırmanın sonuç raporudur. AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (Türk Ulusal Ajansı) Gençlik Programı Genel Koordinatörlüğü Bu çalışma Gençlik Programı nın 2007-2009 yılları arasındaki etkilerinin değerlendirildiği

Detaylı

Yükseköğretim Kurulu. Yükseköğretim Kurulu. Haziran 2010, Ankara

Yükseköğretim Kurulu. Yükseköğretim Kurulu. Haziran 2010, Ankara I Haziran 2010, Ankara II III Editör Yrd. Doç Dr. Armağan Erdoğan Hazırlayanlar Katkıda Bulunanlar Ayça Turan Muharrem Kaplan Derya Barlak Ercan Laçin Pırıl Akın Canan Ünvan Esin Sağlam Seçil Aslan Prof.

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 BİRİNCİ

Detaylı

T.C. RİZE VALİLİĞİ RİZE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE BÜLTENİ. Sayı: 3

T.C. RİZE VALİLİĞİ RİZE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE BÜLTENİ. Sayı: 3 T.C. RİZE VALİLİĞİ RİZE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AR-GE BÜLTENİ Sayı: 3 TEMMUZ 2015 İÇİNDEKİLER Giriş... 1 RENK Projesi... 2 Akademik Başarı... 3 Okuma Etkinlikleri... 3 Deneme Sınavları... 4 Değerler

Detaylı

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~

2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ 2008 UYGULAMA RAPORU HAYATBOYU ÖGRENME PROGRAMI (LLP) - ducation and Traini~ AB EGiTiM VE GENÇLiK PROGRAMLARI MERKEZi BAŞKANllGI ~ Eğitim ve Kültür ~ ÖNSÖZ 1999 yılında başlayan adaylık sürecinin

Detaylı

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı*

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2013 Akademik Yıl 2013/20 014 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İÇİN KAYNAK GELİŞTİRME REHBERİ

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İÇİN KAYNAK GELİŞTİRME REHBERİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İÇİN KAYNAK GELİŞTİRME REHBERİ Hazırlayan Dilek Ertükel İngilizce den Çeviren Fehmi Ağduk & Mevlüde Sahillioğlu Düzelti Ayşegül Kanat Yayıma Hazırlayan Gamze Göker Editör Merve Erol

Detaylı

Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri. ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı

Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri. ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ ta Yükseköğretim Destekleri ERCAN LAÇİN Türkiye Ulusal Ajansı Küresel bir Üniversite Nasıl Olur? 1. Önemli olan bir marka olmaktır. Küresel bir marka. Japonya için İngiltere de sadece iki üniversite

Detaylı

Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır. Fon Yaratma. Ve AB Fonlarına Erişim

Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır. Fon Yaratma. Ve AB Fonlarına Erişim Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır Fon Yaratma Ve AB Fonlarına Erişim Bu yayın Avrupa Birliği nin desteği ile hazırlanmıştır. Yayın içeriğinin tüm sorumluluğu yalnızca TACSO ya aittir

Detaylı

Vali-Vali Yardımcısı ve Kaymakamların büyük bir özveri ile çalıştıkları bir gerçektir

Vali-Vali Yardımcısı ve Kaymakamların büyük bir özveri ile çalıştıkları bir gerçektir Avrupa Devlet Taşra Temsilcileri Birliği (EASTR) Başkanı Saffet Arıkan BEDÜK Vali-Vali Yardımcısı ve Kaymakamların büyük bir özveri ile çalıştıkları bir gerçektir Avrupa Günleri adı altında her yıl düzenlenen

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

AB Nedir? Pascal Fontaine

AB Nedir? Pascal Fontaine AB Nedir? Pascal Fontaine Bu kitapçığı ve AB hakkında diğer kısa açıklamaları elektronik olarak ec.europa.eu/publications/adresinde bulabilirsiniz. Avrupa Komisyonu Basın ve İletişim Genel Müdürlüğü Yayınlar

Detaylı