Programın çalıştırılması

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Programın çalıştırılması"

Transkript

1

2 Programın çalıştırılması Başlat (Start) > Programlar (Programs) > Microsoft Office > Microsoft Word 2007 seçeneği seçilir. Eğer Word programı otomatik olarak yeni bir belge açmadı ise; Microsoft Office buton seçeneğine tıklanarak Yeni (New) seçeneği seçilerek boş bir belge oluşturulabilir. Artık yazı yazmaya başlayabiliriz.

3

4 Şeridin üç ana bileşeni vardır. Sekmeler. Üst sırada yedil temel sekme vardır. Her biri bir etkinlik alanını temsil eder. Gruplar. Her sekmenin, birbiriyle ilişkili öğeleri bir arada gösteren birkaç grubu vardır. Komutlar. Komut bir düğme, bilgi girmek için kutu veya menüdür. Sekmedeki her öğe, kullanıcı etkinliklerine uygun olarak dikkatle seçilmiştir. Örneğin Giriş sekmesi, metin yazı tipini değiştirmek için kullanılan Yazı Tipi grubundaki komutlar gibi, en sık kullandığınız tüm öğeleri içerir: Yazı Tipi, Yazı Tipi Boyutu, Kalın, İtalik, vb.

5

6 İlk bakışta, önceki Word sürümünde olan belirli bir komutu göremeyebilirsiniz. Kaygılanmayın. Bazı grupların sağ alt köşesinde küçük bir çapraz ok vardır. Bu oka İletişim Kutusu Başlatıcısı denir. Onu tıklatırsanız, o grupla ilgili diğer seçenekleri görürsünüz. Bu seçenekler çoğunlukla önceki Word sürümünden tanıyabileceğiniz bir iletişim kutusu biçiminde görünür. Tanıdık görünen bir görev bölmesinin içinde de belirebilirler.

7

8 Bir resim seçtiğinizde, resimlerle çalışmak için komut gruplarını gösteren ek Resim Araçları sekmesi görüntülenir. Bu yeni Word sürümünde belirli sekmeler yalnızca onlara gereksiniminiz olduğunda görünür. Örneğin, bir resim eklediğinizi düşünelim. Ancak şimdi onunla başka şeyler yapmak istiyorsunuz. Metnin onun etrafında kaydırılma şeklini değiştirmek veya onu kırpmak da isteyebilirsiniz. Bu komutlar nereden bulunur?

9

10 Metin seçip üzerine gittiğinizde Mini araç çubuğu soluk olarak görüntülenir. Bazı biçimlendirme komutları, yaptığınız her işte kullanılabilmelerini isteyeceğiniz kadar kullanışlıdır. Farenizi sürükleyerek metni seçin, ardından metnin üzerine gidin. Mini araç çubuğu solgun şekilde görünür. Mini araç çubuğunun üzerine giderseniz netleşir ve orada bir biçimlendirme seçeneğini tıklatabilirsiniz.

11

12 Etkin sekmeyi çift tıklatın. Gruplar kaybolur ve böylece daha fazla alanınız olur. Tüm komutları yeniden görmek istediğinizde, grupları geri getirmek için etkin sekmeyi çift tıklatın.

13

14 ALT tuşuna basarak Şerit sekmeleri, Microsoft Office Düğmesi ve Hızlı Erişim Araç Çubuğu için Anahtar İpucu işaretlerini görüntüleyin.

15

16 Bir Word belgesinin başlatılacağı yer Microsoft Office Düğmesi'dir. Düğmeye basıldıktan sonra bir menü belirir. Burada gösterilen bu menünün görünümün, önceki Word sürümlerindeki Dosya menülerine biraz benzediğini fark edebilirsiniz. Menünün solunda, bir dosyayla çalışmak için tüm komutları görürsünüz. Yeni bir belgenin oluşturulduğu veya varolanın açıldığı yer burasıdır. Kaydet ve Farklı Kaydet komutlarınız da buradadır. Menünün sağ tarafında, en son açılan belgeleriniz listelenir. Bilgisayarınızda sık sık üzerinde çalıştığınız bir belgeyi aramak zorunda kalmamanız için, bunlar her zaman uygun bir şekilde görülebilir.

17

18 Belgeyi açıp metninizi yazdıktan sonra, kuşkusuz bu metni biçimlendirmek istersiniz. Giriş sekmesinin Yazı Tipi grubunda birçok tanıdık biçimlendirme komutu vardır: Kalın, İtalik, Yazı Tipi, vb. Ayrıca burada size kullanışlı gelecek birkaç komut daha bulunur. Paragraf grubunda en beğenilen madde işaretli listeler, numaralandırılmış listeler ve çok düzeyli listeler bulunur. Girintiyi artırıp azaltma ve hizalama komutlarınız da buradadır. Word'de kullanmaya alışık olduğunuz seçenekleri göremiyorsanız, grubun sağ alt köşesindeki küçük çapraz oku (İletişim Kutusu Başlatıcısı) tıklatmayı unutmayın. Örneğin Paragraf grubundaki ok tıklatıldığında, girintiyi artırıp azaltma, tek kalan satırları önleme gibi öğelerle çalışabildiğiniz tanıdık bir iletişim kutusu açılır.

19

20 Biçimlendirme için, yalnızca kalın ve italik komutlardan daha güçlü ve etkin bir yaklaşımla ilgilenirseniz, yeni Word'deki stiller hakkında bilgi edinebilirsiniz. Stillerle Giriş sekmesinin Stiller grubunda çalışırsınız: Hızlı Stiller, hızlı ve kullanımı kolay olan hazır, profesyonel stillerdir; Word'ün bu sürümünde yeni bir görünümleri vardır. En sık kullanılan Hızlı Stiller doğrudan Şerit'te görüntülenir. Birkaç kullanıma hazır Hızlı Stil daha görmek için bu düğmeyi tıklatın. Stiller bölmesini açmak için İletişim Kutusu Başlatıcısı'nı tıklatın. Bu bölmede, önceki bir Word sürümünde sizin yapmış olabileceğiniz özel yapılmış stiller bulunur ve yeni stiller oluşturmak veya varolanları değiştirmek için gidilen yer burasıdır. Hızlı stiller belgeniz için daha kullanışlı ve iyi görünümlü araçlardır. Tüm belgelerinizde bu stilleri kullanmak, size, tek tuşla yenilemeler gibi büyük bir avantaj kazandırır.

21

22 Başka bir yüksek hızlı biçimlendirme komutu, Biçim Boyacısı'dır. Giriş sekmesinin en solundaki Pano grubundadır. Biçim Boyacısı hakkında bilginiz yoksa, bir metin bölümünden diğerine biçimlendirme kopyalamanın hızlı bir yolu olduğunu söyleyebiliriz. Biçim Boyacısı'nı kullanmak için, imleci, biçimini kopyalamak istediğiniz metne yerleştirip, sonra Biçim Boyacısı düğmesini tıklatın. Biçimlendirmenizi kopyalayacağınız birden çok yer varsa, açık kalması için Biçim Boyacısı'nı çift tıklatmayı unutmayın. Sonra, yeni biçimle boyamak istediğiniz metni seçin. Kapatmak için, düğmeyi yeniden tıklatın veya ESC tuşuna basın.

23

24 Metninizin gücünü ve etkileyiciliğini artırmak için, belgenize resim, küçük resim, grafik veya şekil eklemek isteyebilirsiniz. Bunların eklendiği yer Ekle sekmesidir. Öte yandan bu sekmede bunlardan başka komutlar da vardır. Tablolar ve Köprü komutları da buradadır. Üstelik dahası da vardır (sayfa numaraları, metin kutuları ve WordArt da resimde gösterilmese bile burada kullanımınıza hazırdır).

25

26 Bir şeyler ekledikten sonra, ayrıntılarına daha yakından bakmanız gerekebilir. Bu durumda elbette nerede yakınlaştıracağınızı bilmek istersiniz. Sağ alt köşeye bakın. Yakınlaştırmak için kaydırıcıyı sağa, uzaklaştırmak için de sola sürükleyin. İpuçları Kaydırıcının solundaki yüzde sayısı tıklatıldığında, bir yakınlaştırma yüzdesi belirtebildiğiniz Yakınlaştır iletişim kutusu açılır. Farenizin tekerleği varsa, yakınlaştırmak için CTRL tuşunu basılı tutarak tekerleği ileri doğru, uzaklaştırmak için de geriye doğru döndürebilirsiniz. Görünüm sekmesinde de Yakınlaştır komutları bulabilirsiniz.

27

28 Yanlış yapmayın; belgenizdeki işin çoğunu bitirince, onu yazdırmadan veya e-postayla göndermeden önce yazımını ve dilbilgisini denetlemek uygun olur. Çalışmanızı gözden geçirmenin bir parçası olduğundan, Yazım ve Dilbilgisi komutu Gözden Geçir sekmesindedir. Yazım Denetimi grubunda en sola doğru bakın.

29

30 Yazdırma işlemine gerçekten hazır olduğunuzda Microsoft Office Düğmesi'ne dönün. Ancak artık aşağıdaki seçeneklere sahip olduğunuzu unutmayın: 1. Yazdır komutunu tıklatırsanız Yazdır iletişim kutusuna ulaşırsınız. Öte yandan bunun yerine Yazdır komutunun sağındaki okun üzerine gelirseniz üç komut görürsünüz: 2. Bildiğiniz eski Yazdır iletişim kutusunu açan Yazdır komutu. 3. Belgenizi hemen yazıcıya gönderen Hızlı Yazdır komutu. 4. Yazdırılan belgenin nasıl görüneceğini gösteren Baskı Önizleme komutu. Bu komutu çok sık kullanıyorsanız, Hızlı Erişim Araç Çubuğuna eklemek isteyebilirsiniz

31

32

33

34 Dosya uzantısı.docx.dotx.docm.dotm Hangi amaçla kullanılır? Makro veya kod içermeyen standart Word belgesi Makro veya kod içermeyen Word şablonu Makro veya kod içeren Word belgesi Makro veya kod içeren Word şablonu

35

36

37

38

39 Metinleri vurgulamak için gölgelendirme kullanın. Bu örnekler size bir fikir verecektir. Başlığı ön plana çıkarın. Bir alıntı stili kullanın ve buna gölgeli arka plan ve kenarlık uygulayın. Bir listeyi süsleyin. Renkler ve stillerle denemeler yapın ve etkilerini önizlemede görün. Gölgenin, arka planında yer aldığı metnin etkisini yok etmesini değil de, tamamlamasını isteyeceğinizden önizleme özellikle yararlı olacaktır. Gölgelendirme seçeneklerini kenarlık seçenekleriyle aynı konumda bulabilirsiniz: Sayfa Düzeni sekmesinden başlayıp, Sayfa Kenarlıkları'nı tıklatın.

40

41 Bir tabloya uyumlu renkler ve gölge efektleri uygulamak istiyorsanız, yeni tablo stillerinden birini kullanın. Bu stiller, profesyonel sonuçlar sağlamak amacıyla benzersiz birer biçime ve renk kullanımına sahiptir. Tek tek satırlara veya tek tek hücrelere gölge ve kenarlık eklemeye çalışmaktansa, tablo stili kullanmak daha etkili sonuç verir. Resimde, iki tablo stili örneği gösterilmektedir. Bunların her biri, Cumba adlı bir temada bulunan tek bir renk kümesinden yararlanmaktadır. Tablo stilleri, belgede tabloyu seçip Şerit üzerinde bulunan Tablo Araçları'nı kullanarak uygulanır.

42

43 Şekiller (burada gösterilen oklar gibi) Word 2007'de yeni stil seçeneklerine sahiptir. Tablolarda olduğu gibi, daire, ok, metin kutusu ve bunun gibi daha birçok şekle renk ve anında son biçim uygulamak için bütün paket halinde nihai stilleri kullanabilirsiniz. Buradaki oklara üç farklı stil uygulanmıştır. Tablolar ve resimlerde olduğu gibi, şekillerin de kendi araçları vardır. Şekli seçmeniz ve Çizim Araçları ile çalışarak, kenarlık, görünüm ve dolgu türüyle eksiksiz olarak uygulanan bir stil belirlemeniz yeterlidir. Bununla birlikte, dolgu ve kenarlıklarla da istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

44

45 Yeni belgenizi kaydetmek için Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın. Ardından Kaydet'i tıklatın. Artık düzgün ayarlanmış bir tümceniz ve olgularla rakamlardan oluşmuş birkaç paragrafınız olabilir ve kedinizin klavyenin üstüne atlamasıyla veya elektrik kesintisi nedeniyle bilgisayarınızın kapanmasıyla bunları kaybetmez sizi üzebilir. Çalışmanızı korumak için kaybetmeniz gerekir ve bunu yapmak için hiçbir zaman çok erken değildir. Pencerenin sol üst köşesindeki Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın. Sonra Kaydet'i tıklatın. Bir iletişim kutusu açılır. İletişim kutusu, içinde bazı eylemler gerçekleştirdiğiniz daha küçük bir penceredir. Word'e belgeyi bilgisayarınızın neresinde depolamak istediğinizi söylemek için bu kutuyu kullanırsınız. Alıştırmada bu işlemin tam adımlarını öğreneceksiniz. Belgenizi kaydettikten sonra yazmaya devam ediyorsanız, ilerlerken çalışmanızı kaydedin. Belirli aralıklarla pencerenin sol üst köşesinde yer alan Hızlı Erişim Araç Çubuğu'ndaki Kaydet düğmesini tıklatın. Kaydetmek için klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz: CTRL+S tuşlarına basın (CTRL tuşunu basılı tutun ve S tuşuna basın). Belgeyle çalışmanızı tamamlayıp çalışmanızı kaydettiğinizde, dosyayı kapatın. Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın ve ardından Kapat'ı tıklatın.

46

47

48

49 Listeler, belge içinde çok kullanışlı öğelerdir. Bilgileri özetlemekten daha kolay anlaşılır hale getirmeye kadar, listelerin birçok kullanım alanı vardır. Numaralandırılmış listeler ve madde işaretli listeler kullanılabilir. Sıralı bilgileriniz varsa, mutlaka numaralandırılmış liste kullanılmalıdır. Bilgilerin sırası önemli değilse, madde işaretli liste daha iyi olabilir. Listeler tek veya çok düzeyli olabilir: Tek düzeyli (veya tek katmanlı), listedeki tüm öğelerin aynı hiyerarşi ve girinti düzeyinde olduğu anlamına gelir; çok düzeyli ise, liste içinde liste bulunduğu anlamına gelir.

50

51 Listeyi başlatmanın birden çok yolu vardır, ancak en yaygın kullanılan yöntem listeyi yazarken otomatik olarak oluşturmaktır. Madde işaretli bir liste gerekiyorsa, yıldız işareti (*) yazıp ardından bir boşluk bırakmanız yeterli olur. Yıldız işareti bir madde işaretine dönüşür ve liste başlatılır. Listenizin ilk öğesini yazmayı tamamladığınızda ENTER tuşuna basın; bir sonraki satırda yeni bir madde işareti görüntülenecektir. Numaralandırılmış listeleri otomatik olarak oluşturmak için, bir yazıp ardından nokta koyun (1.). Bu Word 2007'de yeni eklenen bir özelliktir; önceki sürümlerde listenin başlatılması için önce ENTER tuşuna basmanız gerekiyordu.

52

53 Seçtiğiniz liste türü yanlış mı oldu? Madde işaretleriyle başladınız ve şimdi numaraların daha iyi olacağını düşünüyorsunuz (ya da tersi). Üzülmeyin, birinden diğerine kolayca geçilebilir. Listenizin herhangi bir yerini tıklatıp ardından Şeritte Madde İşaretleri veya Numaralandırma düğmesini tıklatmanız yeterlidir. Yeni listelere başlamak için de bu düğmeleri kullanabilirsiniz. Düğmeyi tıklatın ve listenizin ilk öğesini oluşturmak için yazmaya başlayın veya önceden yazdığınız metni seçin ve metnin her paragrafını bir liste öğesine dönüştürmek üzere Madde İşaretleri veya Numaralandırma düğmesini tıklatın.

54

55 Madde işaretinin tasarımını birçok farklı yerleşik tasarımdan biriyle değiştirebilirsiniz. Madde İşareti Kitaplığı'nı görmek için Madde İşaretleri düğmesinin yanındaki oku tıklatmanız yeterli olur.

56

57 Tek bir madde işareti veya numarayı tıklatarak listedeki tüm madde işaretleri veya numaraları seçebilmek, çok düzeyli listelerde çok kullanışlı bir özelliktir. Belirli bir düzeydeki tüm öğeleri görmek istediğinizde, bu düzeydeki öğelerin tümünü seçmek için bunun madde işaretlerinden veya numaralarından birini tıklatın.

58

59 Listelerdeki paragraflarla çalışmak için ipuçları Numaralandırılmış veya madde işaretli bir liste oluşturduğunuzu ve resimde gösterildiği gibi bazı liste öğelerine alt paragraflar (numarası veya madde işareti olmayan paragraflar) eklemeniz gerektiğini varsayalım. Bu senaryoyu gerçekleştirmenin çeşitli yolları vardır; kullanacağınız yöntem belgenizin durumuna ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Resimde gösterildiği gibi, listedeki bir paragrafın varolan madde işaretini veya numarasını kaldırmak ve metnin girintisini liste öğelerinin kalan bölümüyle aynı olacak şekilde korumak istiyorsanız, silmek istediğiniz madde işaretinin veya numaranın arkasını tıklatın ve GERİ AL tuşuna basın. Bunu izleyen paragraflarınız varsa, SEKME tuşunu veya Girintiyi Artır düğmesini kullanarak bunları girintili yapabilirsiniz. Bu yöntem, paragraflar arasında net bir ayrım olmasını istediğiniz durumlarda da kullanışlıdır (örneğin, belge istatistiklerini izliyor ve toplam paragraf sayısını bilmek istiyor olabilirsiniz). Listedeki bir paragrafın varolan madde işaretini veya numarasını kaldırmak ve metni listenin kalan bölümüyle değil kenar boşluğuyla hizalamak istiyorsanız, kaldırmak istediğiniz madde işaretini veya numarayı tıklatın ve sonra SİL'i tıklatın. Listede alt paragraflar oluşturmak için bir diğer seçenek, her metin bloğunu yalnızca ENTER tuşuna değil ÜST KARAKTER+ENTER tuşlarına basarak bitirmektir. Bu yazılım yoluyla oluşturulan paragraf olarak bilinir; paragraf sonuna benzeyen bir şey oluşturur, ancak bu aslında özgün paragrafın bir sonraki satırdaki devamıdır. Bununla birlikte belge istatistiklerinizde paragraf sayısının doğru olması gerekiyorsa, bu yöntemi kullanmayın. Alt paragraflardan sonra listeye devam etmek için, bir sonraki sayıyı yazıp ardına nokta koyun; liste otomatik olarak devam ettirilir. Numaralandırma düğmesini kullanırsanız, Word'ün ilk listedeki numaraları devam ettirmediğini görürsünüz. Yeniden 1 numarayla başlayan yeni bir liste başlatır ve liste öğesinin yanında Otomatik Düzeltme Seçenekleri düğmesi görüntülenir. Otomatik Düzeltme Seçenekleri düğmesini tıklatın ve ardından Numaralamaya Devam Et'i tıklatın. Yeni liste öğesi listenize katılır. Listeleri yapıştırma Listeyi varolan bir listenin içine veya sonuna yapıştırırsanız, Word otomatik olarak listeleri bir araya getirir ve iki listenin numaralandırması birleştirilir. Bunu değiştirmek için, yapıştırılan metinden hemen sonra gösterilen Yapıştırma Seçenekleri düğmesini tıklatıp Listeyi Birleştirmeden Yapıştır'ı seçebilirsiniz.

60

61 Liste öğelerinizden bazılarında bilgi alt kümeleri bulunması gerekiyorsa ne yapacaksınız? Size çok düzeyli bir liste gerekir. Çok düzeyli listenin içinde, yine birçok düzeyi veya katmanı olabilecek başka listeler bulunur. Tek düzeyli listeler gibi çok düzeyli listeler de madde işaretli veya numaralandırılmış olabilir; ancak fazladan çok düzeyli listelerde numaraları, harfleri ve madde işaretlerini karma olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle, örneğin içinde numaralandırılmış liste bulunan bir düzeyin kendisi madde işaretli olabilir.

62

63

64 Çok düzeyli listeleri anlamak için liste düzeylerini anlamak gerekir. Tek düzeyli listede her şey tek bir düzeyde yer alır, ancak bir öğenin altına başka bir liste eklediğinizde ikinci düzeyde bir liste elde edersiniz. Listenin içindeki her yeni liste, yeni bir liste düzeyi oluşturur. Not Liste düzeylerini göstermek için girintilere güvenmeyin; birkaç dakika içinde göreceğiniz gibi girintileri değiştirebilirsiniz. Belirli bir liste düzeyindeki tüm öğeleri görmek için bu düzeydeki madde işaretlerinden veya numaralardan birini tıklatın; bu düzeyin tüm öğeleri vurgulanır. Aynı tek düzeyli listelerde yaptığınız gibi, çok düzeyli listeyi de yazarak veya Şeritteki komutları kullanarak oluşturun. Bir madde işareti veya numarayla başlayın, ilk öğenizi girin ve ENTER tuşuna basın. Bir sonraki düzeye başlamaya hazır olduğunuzda, Girintiyi Artır düğmesine basın, söz konusu düzeyin ilk öğesini yazın ve ENTER tuşuna basın. Farklı liste düzeyleriyle çalışırken, Şeritteki Girintiyi Artır düğmesini ve Girintiyi Azalt düğmesini kullanarak düzeyler arasında gidip gelebilirsiniz. Ayrıca, tuş vuruşlarını kullanarak da girintiyi artırabilir ve azaltabilirsiniz: Girintiyi artırmak için SEKME tuşuna, azaltmak için ise ÜST KARAKTER+SEKME tuşlarına basın. Alıştırma oturumunda bu yöntemlerin her ikisini de deneyeceksiniz.

65

66 Şkl. 1 Word'deki varsayılan listelerin bazılarında, farklı düzeyler için farklı girintiler yoktur. Şkl. 2 Herhangi bir listenin düzeyini değiştirmeden girintilerini ayarlamak için, sağ tıklatıp Liste Girintilerini Ayarla komutunu seçebilirsiniz. Liste düzeyinin sol kenar boşluğundan girinti oluşturarak saptandığını düşünmek çok kolaydır. Birçok listede varsayılan davranış bu olsa da, bazılarında farklı düzeyler için farklı girintiler bulunmaz (bkz. Şekil 1). Listenin kenar boşluğuna göre girinti miktarını değiştirmek istiyorsanız, SEKME tuşunu veya Girintiyi Artır düğmesini kullanmayın. Bu, yeni liste düzeyleri oluşturur; dolayısıyla doğru gibi görünse de, yeni bir liste oluşturmayı denediğinizde tüm düzeylerinizin karıştığını görürsünüz. Bunun yerine, listeyi sağ tıklatın ve görüntülenen iletişim kutusunda Liste Girintilerini Ayarla'yı tıklatın. Hem madde işareti veya numaranın hem de metnin girintisini değiştirebilirsiniz.

67

68 Tek düzeyli listelerde olduğu gibi, kullanmak istediğiniz liste tasarımını seçebilirsiniz. Öte yandan, çok düzeyli listeler için fazladan bir özellik daha vardır: Her düzeyi ayrı ayrı, aynı tek katmanlı listelerde yaptığınız gibi tasarlamayı veya tümüne aynı tasarımı uygulamayı seçebilirsiniz. Liste Kitaplığı'nı görüntülemek üzere Çok Düzeyli Liste düğmesini tıklatarak işe başlayın. Bir kez daha, yerleşik listelerden birini seçebilir veya kendi tasarımınızı yapabilirsiniz. Kendi listenizi tasarlamayı seçerseniz Yeni Çok Düzeyli Liste Tanımla'yı tıklatın. Her düzey için istediğiniz özellikleri ayarlamanız gerekecektir. İpucu Çok düzeyli listelerde madde işaretleri farklı türde numaralar olarak kabul edildiğinden, Bu düzeyin sayı stili listesinde farklı madde işareti tasarımları bulacaksınız. Resimde görebileceğiniz gibi, Yeni Liste Stili Tanımla komutunu kullanarak yeni bir liste stili oluşturma seçeneğiniz de vardır. Aynı liste tasarımını yeniden kullanacağınızı, ancak ileride tasarımda bazı değişiklikler yapmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, bu iyi bir fikir olabilir. Yeni liste stili oluşturulduktan sonra değiştirilebilir ve bu liste stili belgenizde her kullanılışında yaptığınız değişikliklerle güncelleştirilir. Bunu bir kez stil olarak kaydettikten sonra, ikinci kez sıfırdan tasarlamanız gerekmez. Buna karşılık, yeni bir stil tanımlamak yerine yalnızca kitaplığa yeni liste tasarımı eklerseniz, yeni listenin tasarımında değişiklik yapamazsınız.

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için:

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: Biçimleme Metin biçimleme Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: 1. Hizalamak istediğiniz metni seçin. 2. Giriş sekmesini

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Word 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu Buradaki komutlar her zaman

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Publisher 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu En sevdiğiniz komutları

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI 1-) Word 2010 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Excel 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu'na komutlar ekleme Şeridi

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI DOSYA İŞLEMLERİ

MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI DOSYA İŞLEMLERİ MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI Ms Word bir kelime işlemci programıdır. İçinde bulunan detaylı metin biçimlendirme seçenekleri, ayrıntılı tablo, şekil ve grafik oluşturma başarıları nedeniyle, kendi türünde

Detaylı

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.)

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) AYRANCILAR ORTAOKULU BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) SORU 9-) Yandaki butonun görevi nedir? 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik

Detaylı

Microsoft Word 2010 Uygulama 1

Microsoft Word 2010 Uygulama 1 Microsoft Word 2010 Uygulama 1 1. Bulunduğunuz bilgisayarın Belgelerim klasörü altında adına kendi numaranızı verdiğiniz bir klasör oluşturun. Uygulamaya başlamadan önce Elektronik Destek Sisteminde bulunan

Detaylı

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir.

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir. Başlangıç Bu dersin amacı, öğrencilerin çalışma hayatlarında Microsoft Word programını daha etkili ve verimli kullanmalarını sağlamak ve karşılaştıkları sorunların çözümlerine ulaşma konusunda deneyim

Detaylı

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Access 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini

Detaylı

Microsoft Word 2003 ten. Word 2010 a geçiş

Microsoft Word 2003 ten. Word 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Word 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini öğrenmek,

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik Programıdır Kelime İşlem Programıdır İşletim Sistemidir BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 9-) Yandaki butonun görevi nedir? Kes Kopyala Yapıştır

Detaylı

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1 BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1. Aşağıdakilerden hangisi Word Programının tanımıdır? A) Hesap Programıdır. B) Tablo Grafik Programıdır. C) Kelime İşlem Programıdır. D)

Detaylı

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI Kelime İşlemci Nedir? Bilgisayarda yazıların(metinlerin) yazılmasını ve düzenlenebildiği, resimlerin ve tabloların eklenebildiği yazılımların(programların) genel adıdır.

Detaylı

Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır.

Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır. Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır. Powerpoint ile toplantılar da veya herhangi bir konu üzerinde açıklama getirmek için sunu hazırlarız. Powerpoint2003

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Access 2013 önceki sürümlerden farklı görünmektedir, dolayısıyla öğrenme eğrisini en aza indirmenize yardımcı olmak üzere bu kılavuzu hazırladık. Ekran boyutunu değiştirme

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint Genel Bilgiler Microsoft PowerPoint 2010, güçlü bir sunu programıdır. PowerPoint ile herhangi bir konu hakkında etkili

Detaylı

MİCROSOFT WORD Giriş. Kelime İşlemci. Dikey Metin Seçme. Girintiler. Seçim işlemi

MİCROSOFT WORD Giriş. Kelime İşlemci. Dikey Metin Seçme. Girintiler. Seçim işlemi MİCROSOFT WORD Giriş Bilgisayarlar insan yaşamına girmeden önce yazı, mektup, kitap, makale gibi dokümanlar, daktilo ve benzeri yazım araçları kullanarak hazırlanırdı. Artık günümüzde bilgisayarların yoğun

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint PowerPoint Sekmelerinin Tanıtımı Dosya Sekmesi Giriş Sekmesi Ekle Sekmesi Tasarım Sekmesi Geçişler Sekmesi Animasyonlar

Detaylı

KELİME İŞLEMCİLERE GİRİŞ 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI

KELİME İŞLEMCİLERE GİRİŞ 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI KELİME İŞLEMCİLERE GİRİŞ 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI Microsoft Office Word programı, Amerika da bulunan ve Bill Gates in sahibi olduğu yazılım firması Microsoft tarafından

Detaylı

Web sayfalarında yapılan her çalışma ve düzenleme tablolar aracılığı ile yapılır. Dolayısıyla çoğu web sayfalarında tablo kullanmak zorunluluktur.

Web sayfalarında yapılan her çalışma ve düzenleme tablolar aracılığı ile yapılır. Dolayısıyla çoğu web sayfalarında tablo kullanmak zorunluluktur. Yazı Tipi Stili HTML kodları 47 Kalın İtalik Altı Çizili 9.2.6 Metin yükseltme veya alçaltma 1. Sayfa görünümünde, belge penceresinin altındaki Tasarla düğmesini tıklatın. 2.

Detaylı

Outlook 2010 a geçiş

Outlook 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Outlook 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini

Detaylı

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek.

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. Amaçlarımız 2 Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. da metin biçimlendirmek. 1 Kelime İşlemcilerin İşlevleri 3 Kelime

Detaylı

WORD 2010 PROGRAMI 1-miseR 2-miseR Pencere Durum Düğmeleri: Başlık Çubuğu:

WORD 2010 PROGRAMI 1-miseR 2-miseR Pencere Durum Düğmeleri: Başlık Çubuğu: Resim-2 Resim-1 WORD 2010 PROGRAMI Word programı metin oluşturma programıdır. Bu metin oluşturma işleminin yanında resim, şekil, tablo, grafik, wordart gibi birçok nesne ekleyerek çeşitli belgeler ortaya

Detaylı

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Microsoft Office Word Kelime işlemci, görsel nesnelerin veya çizimlerin resim ya da arka plan olarak kullanıldığı metinler oluşturabilen, harita ve tablo gibi şekiller

Detaylı

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ(27s)... 1 BÖLÜM 2 BİÇİMLENDİRME(18s)... 1 BÖLÜM 3 BELGE DENETİMİ(5s)... 1 BÖLÜM 4 SAYFA YAPISI(16s)... 1 BÖLÜM 5 TABLO İŞLEMLERİ(10s)...

Detaylı

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek.

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. MS WORD 4.BÖLÜM Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. Ekle sekmesini tanır. 2. Kapak sayfası oluşturabilir.

Detaylı

MS WORD 5. BÖLÜM. Şekil 3. 100. Sayfa Düzeni Sekmesi. Şekil 3. 101. Temalar Grubu

MS WORD 5. BÖLÜM. Şekil 3. 100. Sayfa Düzeni Sekmesi. Şekil 3. 101. Temalar Grubu MS WORD 5. BÖLÜM Bölüm Adı: SAYFA DÜZENİ Bölümün Amacı: Sayfa yapısı ve düzenini değiştirmek. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. Ofis temalarını bilir. 2. Kenar boşluklarını, sayfa yönlendirmesini,

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

Office 2007 Otomatik Düzelt Seçenekleri

Office 2007 Otomatik Düzelt Seçenekleri Sırasıyla öncelikle; Microsoft Office Düğmesi, Word, Yazım Denetleme, Otomatik Düzeltme ne gireriz. Otomatik Düzelt penceresine girdiğimizde karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir. 1.)Otomatik Düzeltme

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 1 MİCROSOFT EXCEL Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yard. Doç. Dr. Seyit Okan KARA İÇERİK Word Programı Penceresinde Bulunan Elemanların Tanıtımı Menüler,, İçerik ve Uygulamaları Dosya, Düzen ve Görünüm Menülerinin İçerikleri

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Hesap Tabloları(Excel 2007) HAFTA 1 1. Hesap Tablolarına Giriş 1.1. Hesap tablosu tanımı, kullanım amacı ve yerleri 1.2. MS Excel Uygulamasına giriş

Detaylı

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği

ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU. Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği ÖNDER BİLGİSAYAR KURSU Microsoft Office Kursu Eğitim İçeriği Microsoft WORD 1. PENCERE ELEMANLARI VE GÖRÜNTÜLEME BİÇİMLERİ 1.1. Genel Bilgiler 1.2. Ekran Görünümleri 1.3. Metin Sınırları ve Basımda Çıkmayan

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997 2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft PowerPoint 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle en kısa sürede öğrenmenizi sağlamak için bu kılavuzu oluşturduk. Gerekenleri bulun Şeritteki herhangi

Detaylı

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak MS POWERPOINT 2010 1.Giriş: PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

WORD KULLANIMI

WORD KULLANIMI KELİME İŞLEMCİ-MİCROSOFT OFFİCE q OFFICE DÜĞMESİ q HIZLI ERİŞİM ARAÇ ÇUBUĞU q MENÜLER q ŞEKİL, RESİM EKLEME q TABLO EKLEME q ETKİNLİKLER 1 OFFICE DÜĞMESİ: Çalışmamız ile ilgili dosya işlemleri yapmamızı

Detaylı

Yazdır Menüsü. Yazdır menüsü resimli anlatım. Yazdır Menüsü. Baskı Önizleme Gerçekleştirmek

Yazdır Menüsü. Yazdır menüsü resimli anlatım. Yazdır Menüsü. Baskı Önizleme Gerçekleştirmek Yazdır Menüsü Yazdır menüsü resimli anlatım. Baskı Önizleme Gerçekleştirmek Yazıcıdan çıktı almadan önce, çıktısını aldığımız belgenin son bir kontrolünü yapmak için baskı önizleme yapmak bir alışkanlık

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 5. 6. HAFTA KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI (MİCROSOFT WORD)

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 5. 6. HAFTA KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI (MİCROSOFT WORD) BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 5. 6. HAFTA KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI (MİCROSOFT WORD) Kelime İşlemi Programı Nedir? Kelime işlemci terimi, 1970 ve 1980'li yıllarda popüler olan elektronik yazı makinelerine denilmektedir.

Detaylı

VERİ TABANI UYGULAMALARI

VERİ TABANI UYGULAMALARI V. Ünite VERİ TABANI UYGULAMALARI A. BAŞLANGIÇ B. BİR VERİ TABANI YARATMA C. FORMLARIN KULLANIMI D. BİLGİYE ERİŞİM E. RAPORLAMA 127 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Veri tabanı programları hangi amaç için

Detaylı

POWER POINT 2007. Power Point ile Çalışmaya Başlamak

POWER POINT 2007. Power Point ile Çalışmaya Başlamak POWER POINT 2007 Power Point ile Çalışmaya Başlamak PowerPoint Nedir? PowerPoint; hareketli metin, resim, grafik veya tablolar gibi nesneler içeren, slaytları hazırlayarak sunu oluşturmamızı sağlayan bir

Detaylı

Microsoft PowerPoint 2010

Microsoft PowerPoint 2010 Microsoft PowerPoint 2010 İÇERİK Genel bilgiler PowerPoint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Yeni bir sunu oluşturmak Bir sunuyu kaydetmek Varolan bir sunuyu açmak

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER WORD Word 2010 Penceresi Dosya Menüsü Şerit Yapısı Sekmeler ve Özellikleri

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER WORD Word 2010 Penceresi Dosya Menüsü Şerit Yapısı Sekmeler ve Özellikleri HEDEFLER İÇİNDEKİLER WORD 2010 Word 2010 Penceresi Dosya Menüsü Şerit Yapısı Sekmeler ve Özellikleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Word 2010 programının genel özelliklerini bilecek

Detaylı

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu MS POWERPOINT 2010 PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları ve taslaklar

Detaylı

TEMEL POWERPOİNT ÖĞRENİYORUM. Esra TÜRK Halil İbrahim NACAR

TEMEL POWERPOİNT ÖĞRENİYORUM. Esra TÜRK Halil İbrahim NACAR TEMEL POWERPOİNT ÖĞRENİYORUM Esra TÜRK Halil İbrahim NACAR İÇİNDEKİLER A ) MICROSOFT OFFICE POWERPOİNT 2007 PROGRAMI GENEL 1 Microsoft Office Powerpoint 2007 Programına Giriş.1 Powerpoint 2007 Ekranı.1

Detaylı

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR

MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR MICROSOFT WORD ÖRNEK SORULAR 1.Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? A) Başlat Tüm Programlar - Microsoft Office B) Başlat Ayarla r- Microsoft Office C) Başlat Tüm Programlar

Detaylı

Seçenekler Menüsünden Genel Sekmesi

Seçenekler Menüsünden Genel Sekmesi Seçenekler Menüsünden Genel Sekmesi Word 2003 açtıktan sonra ARAÇLAR>SEÇENEKLER tıklanır. Karşımıza bu tür ekran çıkar. İlk komut Arka planda yeniden sayfalandır ; Siz çalışırken belgeleri otomatik olarak

Detaylı

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BİÇİMLENDİRME Yazmış olduğumuz metinleri farklı boyut, renk, yazı tipi vb. özelliklerde yazabilmek için biçimlendirme işlemi

Detaylı

EYLÜL 2012 WORD 2010. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 WORD 2010. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 WORD 2010 İÇERİK 1. 2. 3. 4. 5. Genel bilgiler Wrd ile neler yapabilirsiniz? Wrd penceresinin tanıtımı Sekmelerin tanıtımı Belgeler ile ilgili işlemler 6. Yeni bir belge luşturmak Varlan bir

Detaylı

1 MICROSOF T OFFICE 2010 A GİRİŞ

1 MICROSOF T OFFICE 2010 A GİRİŞ İÇİNDEKİLER V İÇİNDEKİLER 1 MICROSOFT OFFICE 2010 A GİRİŞ 1 Microsoft Office 2010 ile Gelen Yenilikler 1 Metin Efektleri 2 Akıllı Kopyala - Yapıştır Fonksiyonu 2 Fikirlerimizi Daha Görsel Olarak İfade

Detaylı

OneNote 2010 a geçiş

OneNote 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft OneNote 2010 un görünüşü OneNote 2007 den çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabiriminin

Detaylı

Microsoft Word 2010 Soruları

Microsoft Word 2010 Soruları Microsoft Word 2010 Soruları 1) Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? Başlat Donatılar Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Microsoft Office Microsoft Word2010

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 MİCROSOFT EXCEL Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde

Detaylı

Yazılım Arayüzünün Tanıtılması

Yazılım Arayüzünün Tanıtılması İçindekiler Yazılım arayüzünün tanıtılması Sunu tasarımı ilkeleri Sunu şablonlarını kullanma Slayt işlemleri (Yeni slayt ekleme, slaytı çoğaltma kopyalama taşıma, slayta metin ekleme) Slaytlar arası geçişler

Detaylı

PowerPoint 2010 a geçiş

PowerPoint 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft PowerPoint 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini

Detaylı

OFFICE EXCEL 2007 TEMEL EĞĐTĐMĐ

OFFICE EXCEL 2007 TEMEL EĞĐTĐMĐ Çalışma Kitapları Oluşturmak OFFICE EXCEL 2007 TEMEL EĞĐTĐMĐ Var olan verilerinizin hiçbiriyle ilişkili olmayan verileri toplamak ve depolamak istediğinizde, yeni bir çalışma kitabı oluşturmanız gerekir.

Detaylı

12) H 2 O 100m 3 (alt/üst simge) gibi metin ayarlarını nereden yapabiliriz? a-) Giriş Pano b-) Giriş Yazıtipi c-) Giriş Paragraf d-) Giriiş Stiller

12) H 2 O 100m 3 (alt/üst simge) gibi metin ayarlarını nereden yapabiliriz? a-) Giriş Pano b-) Giriş Yazıtipi c-) Giriş Paragraf d-) Giriiş Stiller TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİSİ ÇALIŞMA SORULARI-2 1) Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu Başlat Donatılar Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Programlar

Detaylı

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında kağıt boyutu, kenar boşlukları ile ilgili

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI (CEVAPLAR belgenin sonundadır) 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat

Detaylı

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI

MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI MİCROSOFT OFFİCE WORD SORULARI 1. Microsoft Word programını çalıştırmanın yolu aşağıdakilerden hangisidir? a) Başlat Programlar Microsoft Office b) Başlat - Ayarlar c) Başlat - Programlar - Donatılar d)

Detaylı

Excel 2010 a geçiş. Şerit Sekmeleri Düğme ve komutlarını görüntülemek üzere şeritteki herhangi bir sekmeyi tıklatın.

Excel 2010 a geçiş. Şerit Sekmeleri Düğme ve komutlarını görüntülemek üzere şeritteki herhangi bir sekmeyi tıklatın. Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Excel 2010 un görünüşü Excel 2003 ten çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli

Detaylı

ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 4. SAYFA YAPISI

ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 4. SAYFA YAPISI ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 AMAÇ ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 Bu faaliyette verilen bilgiler doğrultusunda hazırlamıģ olduğunuz belgenin özelliğine göre sayfa yapısı ve yazdırma ayarlarını hatasız yapabileceksiniz. ARAġTIRMA

Detaylı

BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? 2. POWERPOINT PROGRAMININ BAŞLATILMASI

BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? 2. POWERPOINT PROGRAMININ BAŞLATILMASI BÖLÜM 8 B- SUNU PROGRAMI 1. MICROSOFT POWERPOINT NEDİR? Microsoft Office Paketi ile birlikte kullanıcıya sunulan Powerpoint Programı, etkileşimli sunular (Presentation) hazırlamaya yarayan metin tabanlı

Detaylı

Aaraçlar Menüsünden Seçeneklerden Görünüm

Aaraçlar Menüsünden Seçeneklerden Görünüm Word 2003 açtığımızda ARAÇLAR>SEÇENEKLER>GÖRÜNÜM açılır. anlatılcaktır. karşımıza bu ekran çıkar burdaki komutlar altda İlk Görev Bölmesi Word'ü ilk başlattığınızda Başlarken görev bölmesini görüntüler.

Detaylı

ÜNİTE 6 ÜNİTE 5 MICROSOFT WORD- II TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER

ÜNİTE 6 ÜNİTE 5 MICROSOFT WORD- II TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER ÜNİTE 5 MICROSOFT WORD- II İÇİNDEKİLER Sayfa Rengi, Sayfa Kenarlıkları,Sayfa Sonu Ekleme Köprü Eklemek Üst ve Alt Bilgi,Sayfa Numaraları Ekleme Çizim Araçları Şekil Ekleme Resim Ekleme Küçük Resim Ekleme

Detaylı

düğmesine ile bir sayfa yukarıya, düğmesi ile bir sayfa aşağı gidebilirsiniz.

düğmesine ile bir sayfa yukarıya, düğmesi ile bir sayfa aşağı gidebilirsiniz. Metin işlemleri Bu bölümde belgenizde değişiklik veya düzenleme yapmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız işlemler ile metin girişini kolaylaştıracak araçlara yer verilmiştir. Dolaşma Belge içinde dolaşmak

Detaylı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1 1-PowerPoint i Tanıyalım 2-PowerPoint programını açmak 3-Slayt Kavramı ve yeni slaytlar ekleme 4-Slayt Düzeni işlemleri 5-Slayt Tasarımı 6-Slayt geçişleri 7-Animasyonlar

Detaylı

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU Elbistan Meslek Yüksek Okulu -2016 2017 Güz Yarıyılı Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU Sayfa Görünümünün Değiştirilmesi: Belgenin normal, anahat, taslak, tam okuma sayfası ve web görünümlerinde gösterilmesini

Detaylı

Microsoft PowerPoint

Microsoft PowerPoint Microsoft PowerPoint GİRİŞ Microsoft Powerpoint bir sunum hazırlama programıdır. Microsoft Powerpoint sayesinde sunumlarınıza içerisinde ses,video,animasyon,grafik,resim,köprüler,web içerikleri ve çeşitli

Detaylı

Donatlar-NotePad DONATILAR

Donatlar-NotePad DONATILAR Donatlar-NotePad DONATILAR Donatılar işletim sistemiyle birlikte gelen programların yer aldığı bölümdür. Bu programlara Başlat-Tüm Programlar- Donatılar adımlarıyla ulaşılır. Not Defteri (Notepad) Sadece

Detaylı

Temel Bilgisayar (Basic Computer) Word e Giriş (Introduction to Word)

Temel Bilgisayar (Basic Computer) Word e Giriş (Introduction to Word) Temel Bilgisayar (Basic Computer) Word e Giriş (Introduction to Word) Konular Word Nedir? Word ile Neler Yapılabilir? Eğitim TV - egitimtv.biz - facebook.com/egitimtv 2 Microsoft Office Nedir? Eğitim TV

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Visio 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Güncelleştirilmiş şablonlar Şablonlar, istediğiniz

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Bilgi Teknolojileri (IT) Kavramları, Bilgisayar Kullanımı ve Dosyaların Yönetimi, Bilgi ve İletişim HAFTA 1 1. Genel Kavramlar(Bilgisayarın tanımı,bilgi

Detaylı

[ Excel e Giriş ] ÇALIŞMA EKRANI

[ Excel e Giriş ] ÇALIŞMA EKRANI [ Excel e Giriş ] Microsoft Excel programı, Windows altında çalışan bir tablo işlemcisidir. Bu tablo üzerinde yazmış olduğunuz rakamlar, kelimeler ve tarih gibi bir takım veriler üzerinde, işinize uygun

Detaylı

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Microsoft Office temel Pencereleri görüntüleme ve kullanma Bir sonraki pencereye geçiş yapar. alt + SEKME Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Etkin pencereyi kapatır. Bunu en üst düzeye

Detaylı

SUPHİ KOYUNCUOĞLU ORTAOKULU 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KAĞIDI

SUPHİ KOYUNCUOĞLU ORTAOKULU 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KAĞIDI SUPHİ KOYUNCUOĞLU ORTAOKULU 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KAĞIDI Microsoft Office Word programı, Amerika da bulunan ve Bill Gates in sahibi olduğu yazılım firması Microsoft tarafından

Detaylı

Aşağıdaki örnekte, aynı düzen tablosu ve hücreleri içerikle birlikte gösterilmektedir.

Aşağıdaki örnekte, aynı düzen tablosu ve hücreleri içerikle birlikte gösterilmektedir. 12 DÜZEN TABLOLARI Microsoft Office FrontPage 2003 programında düzen tabloları ve hücrelerini kullanarak, profesyonel görünümlü Web sayfası düzenleri oluşturabilirsiniz. Düzen tablosu, sayfa düzeni için

Detaylı

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI III. KELİME İŞLEM PROGRAMI Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER 71 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bildiğiniz kelime işlemci programlarını

Detaylı

İdari Birimler Yönetim Paneli Kullanma Kılavuzu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Tasarım Ve Yazılım Birimi

İdari Birimler Yönetim Paneli Kullanma Kılavuzu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Tasarım Ve Yazılım Birimi İdari Birimler Yönetim Paneli Kullanma Kılavuzu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Tasarım Ve Yazılım Birimi Duyurular Nasıl Girilir? Duyuru girmek için ilk olarak İKÇ yönetim panelinden; 1-Kullanıcı adınızı

Detaylı

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1.1. Microsoft Excel Penceresi ve Temel Kavramlar Excel, Microsoft firması tarafından yazılmış elektronik hesaplama, tablolama ve grafik programıdır. Excel de çalışılan

Detaylı

OfficeExcelProgramıAnlatımı

OfficeExcelProgramıAnlatımı OfficeExcelProgramıAnlatımı Panoyu Kullanmak Microsoft Office programlarında kopyalama ve taşıma işlemi yapılırken kopyalanan veya kesilen metin, resim vb. kısımlar panoda saklanır. 24 adet kopyalama veya

Detaylı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1 PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1-PowerPoint i Tanıyalım 2-PowerPoint programını açmak 3-Slayt Kavramı ve yeni slaytlar ekleme 4-Slayt Düzeni işlemleri 5-Slayt Tasarımı 6-Slayt geçişleri 7-Animasyonlar

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3

ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 AMAÇ Bu öğrenme faaliyeti ile tasarım düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Tema ne demektir? Temayı oluşturan ögeler nelerdir? Araştırınız. Arka plan ne demektir?

Detaylı

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010 İÇERİK Genel bilgiler PwerPint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Yeni bir sunu luşturmak Bir sunuyu kaydetmek Varlan bir sunuyu açmak

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR DERSİ

TEMEL BİLGİSAYAR DERSİ TEMEL BİLGİSAYAR DERSİ Bölüm 4 BÖLÜM 4 MICROSOFT WORD 2010 Doç. Dr. Mehmet ERTAŞ Fen Fakültesi, Fizik Bölümü mehmetertas@erciyes.edu.tr 1 1. BAŞLANĞIÇ WORD, Microsoft firması tarafından geliştirilmiş Office

Detaylı

Word 2007 - Otomatik Düzelt

Word 2007 - Otomatik Düzelt Word 2007 - Otomatik Düzelt Otomatik düzelt penceresinin anlatılması OTOMATİK DÜZELT PENCERESİ OTOMATİK DÜZELT Otomatik Düzelt penceresine iki yoldan ulaşabiliriz. 1. Microsoft Office Düğmesi > Word Seçenekleri

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997-2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir.

Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3. GİRİŞ SEKMESİ Bu sekme ile genel olarak biçimlendirme ile ilgili ayarlamaların yapıldığı sekmedir. 3.1. Excel 2010 da Kesme, Kopyalama, Yapıştırma ve Biçim Boyacısı Giriş sekmesinin ilk grubu olan Pano

Detaylı

6. NESNE İŞLEMLERİ 6.1. Resim Ekleme Ekle Çizimler Resim Küçük Resim : Ekle Resim Ekle : Ekle Çizimler 6.2. Şekil Ekleme Ekle Çizimler şekiller

6. NESNE İŞLEMLERİ 6.1. Resim Ekleme Ekle Çizimler Resim Küçük Resim : Ekle Resim Ekle : Ekle Çizimler 6.2. Şekil Ekleme Ekle Çizimler şekiller 6. NESNE İŞLEMLERİ Bu bölümde nesnelerin nasıl eklendiğini ve nasıl biçimlendirildiğini öğreneceğiz. 6.1. Resim Ekleme Kelime işlemci programı, hazırlamış olduğumuz belgenin istenilen yerine resim ekleme

Detaylı

MICROSOFT OFFICE PUBLISHER. MS Publisher bir masaüstü yayıncılık programıdır.

MICROSOFT OFFICE PUBLISHER. MS Publisher bir masaüstü yayıncılık programıdır. MICROSOFT OFFICE PUBLISHER. MS Publisher bir masaüstü yayıncılık programıdır. Publisher afişler, bültenler, broşürler, web siteleri, kartvizitler, kartpostallar, tebrik kartları ve daha fazlasıyla ilgili

Detaylı

1 MİCROSOFT FRONTPAGE 2003 E GİRİŞ

1 MİCROSOFT FRONTPAGE 2003 E GİRİŞ 1 MİCROSOFT FRONTPAGE 2003 E GİRİŞ 6 1.1 Frontpage 2003 ün açılması Frontpage 2003 ü çalıştırabilmek için Başlat/Programlar/ Microsoft Office Microsoft Office Frontpage 2003 yolu izlenir. FrontPage 2003,

Detaylı

Açılan penceren gerekli ayarlamalar yapılarak sayfa numaraları görüntülenir.

Açılan penceren gerekli ayarlamalar yapılarak sayfa numaraları görüntülenir. Sayfa numarası ekleme: Ekle menüsünden sayfa numaraları seçeneğine tıklandığında Açılan penceren gerekli ayarlamalar yapılarak sayfa numaraları görüntülenir. Tarih ve saat ekleme: Ekle menüsünden Tarih

Detaylı

Paint. , Tüm Programlar, Donatılar ve ardından

Paint. , Tüm Programlar, Donatılar ve ardından Donatılar-Paint Paint Paint, çizimler oluşturmak ve dijital resimleri düzenlemek için kullanabileceğiniz bir çizim programıdır. Paint i, farklı dosya biçimlerini kullanarak resim dosyalarını kaydetmek

Detaylı