BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASILAŞMA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASILAŞMA"

Transkript

1 ULUSLARARASILAŞMA

2 ULUSLARARASILAŞMA VE BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ Uluslararasılaşma, Bingöl üniversitesinin eğitim, araştırma, uygulama ve toplumsal hizmet etkinliklerine sürdürülebilir uluslararası, kültürlerarası etkinlikler ve paydaşlar entegre etme sürecidir. Bu süreçte, Eğitim Kalitesi ve Akreditasyon Uluslararası Tanınırlığı olan Uluslararası Ortak Diploma Programları Erasmus ve İkili Anlaşmalarla Öğrenci Hareketliliği önemli araçlardır.

3 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMLARI

4 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMININ YAPISI COMENİUS Okul eğitimi ERASMUS Yükseköğretim & ileri düzeyde eğitim LEONARDO DA VİNCİ Mesleki eğitim GRUNDTVİG Yetişkin eğitimi 4 Ana Faaliyet Politik Gelişmeler, Dil Öğrenme, ICT, İyi Uygulama Örneklerini Yaygınlaştırma 3 Ana Faaliyet Jean Monnet, Avrupa Birlikleri, Avrupa Kurumları

5 ERASMUS 1987/2013

6

7 ERASMUS OPERASYONEL HEDEFLER Kaliteyi ve hacmi artırma Öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği Yükseköğretimde çok taraflı işbirlikleri Yükseköğretim işletme işbirliği Yükseköğretim ve mesleki eğitim arasındaki şeffaflığı ve uygunluğu arttırma

8 Erasmus Ülke Merkezli Faaliyetler Ulusal Ajans tarafından yürütülen ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ - Öğrenme - Staj (Placement) PERSONEL HAREKETLİLİĞİ - Ders verme - Eğitim alma YOĞUN PROGRAMLAR (IP) HAREKETLİLİĞİ DESTEK - Hareketlilik organizasyonu (HO/OM) - Erasmus yoğun dil kursları (EYDK/EILC)

9 ERASMUS MERKEZİ FAALİYETLER Komisyon Yürütme Ajansı tarafından yürütülmektedir ÇOK TARAFLI PROJELER - Müfredat geliştirme - Üniversite işdünyası işbirlikleri - Üniversitelerin modernizasyon faaliyetleri (Bologna) - Sanal kampüsler TEMALI AĞLAR Destek Faaliyetleri

10 HAREKETLİLİK PROJESİ

11

12 Öğrenci hareketliliği Öğrenim Hareketliliği Staj Hareketliliği Personel Hareketliliği Ders Verme Hareketliliği Eğitim Alma Hareketliliği Hareketliliğin organizasyonu

13

14

15

16

17 ERASMUS ÖĞRENCİSİ OLMAK İÇİN

18 ERASMUSA KİM BAŞVURABİLİR? ERASMUS programı, Avrupa Birliği üye ülkeleri ile aday ülkeler arasında anlaşmalı olan üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 dönemliğine (3-12 ay arasında) değişim öğrencisi olma imkanı sağlar. Bingöl Üniversitesi anlaşmalarımız gereğince 1 dönemlik ERASMUS öğrencisi olma imkanı sağlamaktadır.

19 HANGİ DÖNEMLERDE GİDİLEBİLİR? Gidecek dönemde en az 2. sınıf öğrencisi olma koşullu aranır. Son sınıfın son dönem öğrencilerinin başvuruları tavsiye edilmez. Gitmek istediğiniz dönemden 1 dönem önceden başvurunuzu yapmalısınız.

20 PROGRAMDAN YARARLANMA KOŞULLARI NELERDİR? Not ortalamaları 4.00 üzerinden an az 2.20 olan ön lisans ve lisans öğrencileri; Not ortalamaları 4.00 üzerinden en az 2.50 olan yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu programdan yararlanmak için başvuruda bulunabilirler.

21 GİDECEĞİM ÜNİVERSİTEYİ KENDİM SEÇEBİLİR MİYİM? ERASMUS değişiminin yapılabilmesi için, iki üniversite arasında ikili anlaşma bulunması gerekir; Anlaşma fakülte/bölüm bazında yapılır, her fakültenin anlaşması kendi öğrencileri için geçerlidir. Gitmek istediğiniz üniversite anlaşmalı okullar arasında yoksa, anlaşma için Dış İlişkiler veya Erasmus ofisine öneride bulunabilirsiniz. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

22 ERASMUS SEÇİM TAKVİMİ? Nisan 2013: Başvuru ve diğer belgelerin teslimi 22 Nisan 2013 : Dil sınavı 26 Nisan 2013 : Sonuçların ilanı

23 BAŞVURU VE SEÇİM SÜRECİ NASIL İŞLİYOR? Her dönem başında bir sonraki dönem gidecek öğrencileri seçmek üzere Dış ilişkiler / Erasmus ofisi ilan panolarında ve internet sayfasında duyuru yapılır ve ilan edilen tarihe kadar başvuru formları toplanır. Başvuru için önkoşul olarak lisans öğrencilerinden minimum 2.20, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden ise minimum 2.50 genel ortalama aranır. Seçim kriterleri Ulusal Ajans tarafından ilan edilir. Seçimlerde %50 not ortalaması, %50 yabancı dil etkili olur. Başvuru yapan öğrencilerin sıralamasında, başarı durumları ve yabancı dil ortalaması belirleyicidir.

24 BAŞVURU VE SEÇİM SÜRECİ NASIL İŞLİYOR? Her anlaşmalı üniversitenin alacağı belli sayıda Erasmus öğrencisi vardır. Ayrıca, Ulusal Ajans tarafından üniversitemize tahsis edilen hibe miktarları sınırlı olup Ajans tarafından belirlenmektedir. Üniversitemize tahsis edilecek toplam hibe miktarı Erasmus başarı notuna göre dağıtılacaktır. Seçilen öğrenciler ve hibe dağılımı şeffaf bir şekilde internet sayfamızdaki duyurular bölümünde ilan edilecektir.

25 MADDİ DESTEK ALACAK MIYIM? Ulusal Ajans aracılığıyla Avrupa Komisyonu ndan alınan Erasmus hibesi her yıl üniversiteler arasında kontenjana göre paylaştırılır. Hibe ortalama aylık Euro arasında değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için web sayfamıza bakabilirsiniz. Erasmus Hibesinin öğrencilerin tüm masraflarını karşılaması beklenmemektedir. Yalnızca bir destek olarak değerlendirilmelidir. Hibenin ilk etapta %80 ni ödenir. Kalan %20 si değişim tamamlandıktan sonra dönüş belgelerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi ve kalan miktarın Ulusal Ajans tarafından üniversiteye aktarılmasından sonra ödenir. Kalan miktar, öğrencinin gittiği üniversiteden alacağı katılım belgesinde yer alan gerçekleşme süresi dikkate alınarak yapılır.

26 MADDİ DESTEK ALACAK MIYIM? Ülkelere Göre Öğrenim Hareketliliği Hibesi Miktarları ( ) Ülke Adı Aylık Hibe Ülke Adı Aylık Hibe Miktarı Miktarı Avusturya 476 Belçika 448 Bulgaristan 281 Güney Kıbrıs Rum Kesimi 375 Çek Cumhuriyeti 377 Almanya 425 Danimarka 601 Estonya 339 İspanya 438 Finlandiya 535 Fransa 520 İngiltere 602 Yunanistan 425 Macaristan 355 İrlanda 489 İtalya 477 Litvanya 325 Lüksemburg 448 Letonya 333 Malta 368 Hollanda 466 Polonya 345 Portekiz 381 Romanya 312 İsveç 531 Slovenya 401 Slovak Cumhuriyeti 358

27 HİBESİZ ERASMUS ÖĞRENCİSİ OLMAK NE ANLAMA GELİYOR? Ulusal Ajans tarafından tahsis edilen hibe tutarının, başvuran öğrencilere yetmemsi durumunda, hibe Erasmus notuna göre en yüksek nottan itibaren dağıtılacaktır. Kontenjanından yararlanamayan fakat anlaşmalı üniversite kontenjanına göre öğrenim hareketliliği hakkı olan öğrenciler, diledikleri takdirde Erasmus hibesi almamak kaydıyla (hibesiz olarak) programdan yararlanabileceklerdir. Hibesiz Erasmus Öğrencileri, maddi destek almamalarının dışında, hibeli Erasmus öğrencileriyle aynı haklara sahip ve yükümlülüklere tabidir. Ulusal Ajans, ek hibe tahsisinin mümkün olacağı durumlarda, üniversitelerden talep toplamakta ve değerlendirmektedir.

28 GİDİLEN ÜNİVERSİTEYE ÜCRET ÖDENİR Mİ? Erasmus öğrencileri misafir oldukları üniversitede öğrenim ücreti ödemezler. Ancak ulaşım, yemek, konaklama gibi yaşam masrafları öğrencinin kendi sorumluluğundadır. Yurtdışında geçirilen değişim süresi boyunca öğrencilerin Türkiye den aldıkları burs/krediler kesilmez. Öğrencinin derslerini kasıtlı olarak ihmal etmesi, hedeflenen başarı düzeyini uzağında kalması ve/veya gittiği üniversitede sorumsuz davranış göstermesi durumunda öğrencinin hibesi kesilebilir.

29 ELENİRSEM BİR SONRAKİ DÖNEM TEKRAR BAŞVURABİLİR MİYİM? Önceki dönemde elenmiş olmak bir daha başvurmayı engellemez. Ancak öğrencilerin elenmeleri durumunda hakları bir sonraki döneme aktarılmaz.

30 YURTDIŞINDA ALINAN DERSLERE BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ DENKLİK VERİYOR MU? EVET Yurtdışında alacağınız dersleri, Erasmus Bölüm Koordinatörünüze danışarak belirlemelisiniz. Yurtdışına gitmeden önce oluşturulan ve Erasmus Bölüm Koordinatörleri tarafından imzalanan Erasmus Denklik Tablosu (Recognition Sheet) sayesinde yurtdışında alınan derslerin döndükten sonra BÜ de hangi ders yerine sayılacağı belirlenmiş olur. Not ortalamasına katılmadan, sadece kredi tamamlamak amacıyla ders kaydı yapmış olsanız bile yurtdışında başarısız olduğunu derslerin eşdeğerini BÜ de tamamlamanız gerekmektedir. Gideceğiniz üniversitede, ders değişikliklerinin gerekli olması durumunda Erasmus Bölüm Koordinatörlerinizle değişiklikleri yapmanız ve ofisimizi haberdar etmeniz gerekmektedir. Öğrenciler öğrenim anlaşmalarında onaylı bir şekilde yer alan derslerden kesinlikle sorumludur.

31 GİTTİĞİM ÜNİVERSİTEDE HANGİ DİLDE DERS ALACAĞIM? Avrupa daki üniversitelerin çoğu kendi dillerinde eğitim yapmakta olup, sınırlı sayıdaki üniversite İngilizce ders seçeneği sunmakta veya tamamen İngilizce eğitim vermektedir. Başvuru yapmadan önce tercih edilen üniversitenin eğitim dili araştırılmalıdır.

32 ERASMUS PROGRAMINA KATILIRSAM OKULUM UZAR MI? Böyle bir genelleme yapılamaz. Temel amaç maksimum düzeyde des eşdeğerliliğini sağlayarak programdan faydalanmaktır. Okulunuzun zamanında bitmesi sizin yurtdışında geçireceğiniz dönemdeki akademik başarınıza bağlıdır. Ancak, Türkçe, Tarih ve 2. yabancı dil gibi zorunlu dersler yurtdışından alınamayacağına göre yaz okulu veya muafiyet sınavıyla telafisi gerekebilir.

33 PASAPORTUMU ÜCRETSİZ ALABİLİR MİYİM? Eğitim amacıyla yurtdışına çıkacak öğrenciler, pasaport harcından muaftırlar. Bunun için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurup gerekli belgeyi alabilirler.

34 NASIL VİZE ALACAĞIM? Başvuru dosyanız yurtdışındaki üniversiteye iletildikten sonra, sizi misafir edecek üniversite kabul mektubunuzu gönderir. Vize için en önemli belge kabul mektubudur. Bu belge geldikten sonra Büyükelçilik / Konsolosluk ile temasa geçip, vize ile ilgili belgeler toplanarak randevu alınması ve şahsen başvuru yapılması zorunludur. Vize aşamasında gerekli evraklar için Dış ilişkiler / Erasmus ofisinden destek alabilirsiniz. AB ülkeleri vize prosedürleri gereğince BÜ sizin için vizeye başvuruda bulunamaz. Anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler mavi pasaport sahiplerinden vize talep etmektedir. Tabi olduğunuz vize uygulamalarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz:

35 NEREDE KALACAĞIM? Konaklama seçenekleri gidilen üniversite ve ülkeye göre değişir. Bazı kurumların kendi yurtları olmakla beraber, bazıları merkezi öğrenci yurtları ile çalışır. Daire kiralamak veya aile yanında kalmakta mümkündür.

36 ERASMUS DÖNEMİNDE NELER YAPILACAK? İletişim halinde olunması; Varış konfirmasyon formunun doldurulup tarafımıza yollanması; Ders seçiminde değişiklik olursa bildirilmesi(öğrenim anlaşmasının ikinci sayfası ile, imzalı ve mühürlü); Döneminden önce tamamlanması gereken belgelerin temin edilmesi; Garanti Bankası Bingöl Şubesinden Euro hesabı açtırılıp, hesap cüzdanı fotokopisinin Erasmus ofisine teslim edilmesi gerekmektedir. NOT: Hibeler hesaba anacak vize alındıktan sonra yatırılacaktır.

37 ERASMUS OFİSİNE HANGİ BELGELER TESLİM EDİLECEK? Öğrenci Bilgi Formu Öğrenim anlaşmasının bir örneği Kabul mektubu Pasaport-Vize sayfalarının fotokopisi Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi Hibenin alındığına dair dekont

38 DÖNERKEN HANGİ BELGELER GEREKECEK? Katılım sertifikası Transkript (Not çizelgesi) Yazı-Fotoğraf (zorunlu değil) Belgeleri Dış ilişkiler / Erasmus Ofisine teslim edilmelidir.

39 ERASMUS SONRASI DÖNEMDE NELER YAPILACAK? Kredi denkliğinin sağlanması (ders denkliği yazısı) Belgelerin tamamlanması Hibe işlemleri YAPILACAKTIR

40 HEDEFLER

41

42

43

44 ERASMUSUN ÜNİVERSİTELERE KAZANDIRDIKLARI? Uluslar arası Tecrübe ve Prestij Çok Kültürlü ve Milletli Ortamda Eğitim Tolerans ve Kültürlerarası Diyalog Cazibe Merkezi & Üniversitelerin Tanıtımı Araştırma ve Bilimin Oluşturulmasına Katkı Projeler ve Değişime Ek Kaynak Temini Ekip Ruhunun Kazandırılması Üniversiteler arası Rekabet

45 ERASMUSUN ÖĞRENCİLERE KAZANDIRDIKLARI? Yabancı Dilde Teşvik ve Motivasyon Çok Kültürlü Ortamda Ders İşleme Olanağı 3-12 Ay Arasında Yurtdışı Eğitimi Eğitim Sonrası İş&Mesleki Bağlantılar Derslerin Verimli Tartışmalı Geçmesi Değişik Kültürleri Tanıma Daha Renkli ve Kaliteli Ders İşleme Fırsatı

46 ERASMUSUN AKADEMİSYENLERE KAZANDIRDIKLARI? Yurtdışında Kısa Süreli, Çok Kültürlü Ortamda Ders Verme İmkanı Avrupalı Meslektaşlarla Çok Uluslu Ortamda İşbirliği ve Ortak Projede Rol Alma İmkanı Derslere Daha Ciddi ve Hazırlıklı Gelinmesi İddialı Bir Ortamda Ders Verme İmkanı Dil Öğrenimine Katkı ve Teşvik Uluslararası Bağlantı Kurma İmkanı

47 ERASMUSUN TOPLUMA KAZANDIRDIKLARI? Avrupa Birliği ile Kaynaşma Eğitimde Kalitenin Artırılması Üniversite Şehrine Canlılık Kazandırılması (Turizm, Ekonomi ve Kültür Tanıtımına Katkı) Üniversite & Vatandaş & İş Dünyası Arasında İşbirliği Oluşturulması Kültürlerin Etkileşimi Ülkemizin ve İlimizin Tanıtımı

48 TEŞEKKÜRLER BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ ERASMUS KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ Web sayfası: E-posta: Tel: (0426) (pbx) Dahili:

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011

Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2010 Akademik Yıl 2010/2011 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013

Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2012 Akademik Yıl 2012/2013 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı*

EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* EK-6 Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) Yükseköğretim Kurumları İçin Erasmus Uygulama El Kitabı* Sözleşme Yılı 2013 Akademik Yıl 2013/20 014 * Bu El kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi

Detaylı

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı Avrasya Üniversitesi nin Erasmus ve diğer değişim

Detaylı

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği

ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ. Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği ERASMUS+ ANA EYLEM 1: BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği 2014 Dönemi Yükseköğretim Kurumları için El Kitabı * Bu el kitabı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik

Detaylı

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ ERASMUS VE DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1: Amaç: Bu Yönergenin amacı, Erasmus ve diğer değişim programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. Kapsam: Yönerge,

Detaylı

Erasmus Programı Tanıtımı ve Genel Değerlendirme

Erasmus Programı Tanıtımı ve Genel Değerlendirme Erasmus Programı Tanıtımı ve Genel Değerlendirme İlyas Ülgür Erasmus Program Koordinatörü 4 Mart 2013 Küresel bir Üniversite Nasıl Olur? Küresel bir üniversite olmak için: 1. Önemli olan bir marka olmaktır.

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 AKADEMİK YILI ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ Sık Sorulan Sorular 1-Ne kadar süre ile staj yapabilirim? Staj hareketliliği faaliyet süresi ön lisans, lisans, yüksek lisans

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI (LLP) ÜLKE MERKEZLİ PROJE ve BİREYSEL FAALİYETLER 2013 YILI ULUSAL TEKLİF ÇAĞRISI

Detaylı

Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular

Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular Erasmus Öğrencilerinin Sıkça Sorduğu Sorular Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Güncelleme Tarihi 01.08.2012 Programa dahil olan ülkeler hangileridir? Avrupa Birliği üyesi

Detaylı

ERASMUS PERSONEL EĞĠTĠM ALMA HAREKETLĠLĠĞĠ BAġVURU REHBERĠ

ERASMUS PERSONEL EĞĠTĠM ALMA HAREKETLĠLĠĞĠ BAġVURU REHBERĠ ERASMUS PERSONEL EĞĠTĠM ALMA HAREKETLĠLĠĞĠ BAġVURU REHBERĠ BAġVURU: Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği faaliyetinden yararlanmak isteyen personelimizin 20 Ekim 2014 10 Kasım 2014 tarihleri arasında aģağıda

Detaylı

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU

AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU AVRUPA DA HİBE DESTEKLİ STAJ DUYURUSU Erasmus+ Programı dâhilinde, Ankara Ticaret Odası Koordinatörlüğünde 12 Üniversitenin katılımıyla oluşan Yeni İş Tecrübeleri için Ankara Konsorsiyumu (YİTAK) Projesi,

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ERASMUS ve DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ERASMUS ve DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ AMAÇ Madde 1. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ERASMUS ve DİĞER DEĞİŞİM PROGRAMLARI YÖNERGESİ Bu yönergenin amacı Erasmus ve diğer Değişim Programlarına ilişkin işleyişi düzenlemektir. KAPSAM Madde 2. Yönergede belirtilen

Detaylı

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SIKÇA SORULAN SORULAR 1- Mevlana Değişim Programı na Kimler Katılabilir? Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine, Türkiye deki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana

Detaylı

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ÜYESİ DEĞİŞİM PROGRAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ÜYESİ DEĞİŞİM PROGRAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA ÖĞRENCİ VE ÖĞRETİM ÜYESİ DEĞİŞİM PROGRAMINA İLİŞKİN YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Yükseköğretim Kurumları

Detaylı

EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR

EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR I. GİRİŞ EK III MALİ VE AKDİ ŞARTLAR Bu ek, Sözleşme de belirtildiği şekliyle, projeye uygulanabilecek farklı bütçe kalemleri altındaki hibenin kullanılmasına ilişkin kuralları tamamlamaktadır. Bu açıklamalar

Detaylı

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Yabancı dil muafiyet sınavı ne zaman yapılır ve başarı notu kaçtır?

SIKÇA SORULAN SORULAR. 01-Yabancı dil muafiyet sınavı ne zaman yapılır ve başarı notu kaçtır? SIKÇA SORULAN SORULAR 01-Yabancı dil muafiyet sınavı ne zaman yapılır ve başarı notu kaçtır? Hazırlık Sınıfı muafiyet sınavı Eylül ayı içerisinde akademik takvimde belirtilen günde yapılır. Muafiyet sınavı,

Detaylı

ODTÜ Ögrenci El Kitabı

ODTÜ Ögrenci El Kitabı ODTÜ Ögrenci El Kitabı 2012-2013 İçindekiler Rektörün Mesajı 1 Akademik Bilgiler Öğrenci Katkı Payları Burs ve Yardım Olanakları Yurtlar Bilgi İşlem Hizmetleri Kütüphane ve Kitaplık 2 9 11 13 16 22 ODTÜ

Detaylı

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir?

1.GİRİŞ. 1.1. Farabi Kimdir? 1.GİRİŞ 1.1. Farabi Kimdir? Farabi, Türkistan ın Farab şehrinde 870 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik,

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR

ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR ERASMUS+ KA2 STRATEJİK ORTAKLIKLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROJELERİ SIK SORULAN SORULAR Stratejik Ortaklık Projelerinde Türkiye deki tüm yükseköğretim kurumları koordinatör ya da ortak olarak yer alabilir mi? Yükseköğretim

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

Ö Ğ RENCİ EL Kİ TABİ ÇAKÜ-İİBF. Kayıttan-Mezuniyete Bilmeniz Gerekenler

Ö Ğ RENCİ EL Kİ TABİ ÇAKÜ-İİBF. Kayıttan-Mezuniyete Bilmeniz Gerekenler Ö Ğ RENCİ EL Kİ TABİ ÇAKÜ-İİBF Kayıttan-Mezuniyete Bilmeniz Gerekenler İçindekiler I.BÖLÜM... 5 A) KAYIT... 5 1. Üniversiteye kayıt nasıl yapılır?... 5 2. Ders kaydı nasıl yapılır?... 5 3. Mazereti olan

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI YATAY GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP) VE YANDAL PROGRAMI YÖNERGESİ Kapsam MADDE 1- (1) Bu yönerge, İstanbul Teknik Üniversitesi Önlisans ve

Detaylı

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi 17 Yönetmelikler & Yönergeler 18 Akademik Takvim 19 Ders Kaydı 19 Derse Devam Zorunluluğu 19 Not Sistemi

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN

GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN üstü Programlarımıza 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında öğrenci alınacaktır. Programlara kabul şartları, kontenjanlar ve başvuru ile

Detaylı

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI

LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI LLP/ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ KOORDİNATÖR EL KİTAPÇIĞI Akademik Yl 2011-2012 İÇİNDEKİLER GİDEN ÖĞRENCİLER...3 24 A KONTROL LİSTESİ...4 1. Öğrenci Dosyasında Olması Gereken Evraklar 2. Çalışma Takvimi 3.

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI () ERASMUS+ KA1 - BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ GENÇLİK DEĞİŞİMLERİ BAŞVURU REHBERİ 2014 Bu rehber, 2014 Erasmus+ Ana Eylem 1 (KA1) Bireylerin

Detaylı

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI GENEL HÜKÜMLER 1- Yatay geçişler eşdeğer düzeyde, isimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az % 80 inin aynı

Detaylı