FAALİYET BİLGİ RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "FAALİYET BİLGİ RAPORU"

Transkript

1 FAALİYET BİLGİ RAPORU FUAR İLE İLGİLİ BİLGİLER Faaliyetin Adı Travel Turkey İzmir Fuar ve Konferansı 2011 Faaliyetin Konusu Düzenleyen Kurum/Kuruluş(lar) Faaliyet Yeri (Şehir/Ülke) Faaliyetin Tarihi Turizm Fuarı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Hannover-Messe International İstanbul ve İZFAŞ (İzmir Büyükşehir Belediyesi - Ege Sanayi Odası - İzmir Ticaret Odası - Ege İhracatçı Birlikleri - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İzmir Ticaret Borsası ortaklığı) İzmir Uluslararası Fuar Alanı/ İZMİR Aralık 2011 FAALİYET İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİLER Faaliyetin Amacı: Bölgemizin öncelikli sektörlerinden olan turizm sektörünün rekabet gücünün artırılması amacıyla Balıkesir ve Çanakkale İllerimizin turistik özelliklerinin tanıtımı için söz konusu fuara katılım sağlanmıştır.

2 FUAR HAKKINDA GENEL BİLGİ 2011 yılında 5. kez düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Konferansı; İZFAŞ, TÜRSAB ve Hannover-Messe International İstanbul işbirliği ile m 2 lik bir alanda organize edilmiştir. Fuarın açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İl Valileri, üst düzey bürokratlar, iş dünyası temsilcileri ile yurtiçi ve yurtdışından gelen çok sayıda sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Hollanda nın partner ülke, Yunanistan ın onur konuğu ve Kütahya nın partner il olduğu Travel Turkey İzmir 2011 Turizm Fuar ve Konferansı na 19 ülkeden 78 i yabancı, 50 nin üzerindeki şehirden toplam 638 firma katılmıştır. Fuar nedeniyle İzmir e ABD, Almanya, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Ermenistan, Fas, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İsrail, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Karadağ, KKTC, Makedonya, Romanya, Rusya, Slovenya, Tayvan, Trinidad, Tobago, Ukrayna, Ürdün, Venezuela, Yunanistan ve diğer ülkelerden turizm profesyonelleri gelmiştir. Çin, Endonezya, Fransa ve Slovenya fuara ilk kez bu yıl katılım sağlamıştır. Fuarın Havayolu Sponsoru Türk Hava Yolları iş birliği ile Endonezya, Hırvatistan, Hindistan, İrlanda, İsveç, Japonya, Karadağ, Rusya, Singapur, Slovenya ve Ukrayna dan tur operatörleri, seyahat acentaları ve basından oluşan yaklaşık 70 kişilik bir satın alma heyeti Hosted Buyer Programı ile fuarda ağırlanarak yerli firmalarla ikili görüşmeler yapılması sağlanmıştır. Bu kapsamda oluşturulan alan ile yabancı satın alıcılar, stant sahibi turizmcilerle bir araya getirilerek yüz yüze görüşme yapma fırsatı bulmuştur. Otel ve seyahat acentalarının yanı sıra Kalkınma Ajansları, Belediyeler, otel ekipmanı tedarikçileri, araba kiralama ve hava yolu şirketleri gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar da Travel Turkey İzmir Fuarına katılım sağlamışlardır. Fuara katılan diğer Kalkınma Ajanslarından da katılım olmuştur. Bu Kalkınma Ajansları; Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Serhat Kalkınma Ajansı, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı dır. FUAR ÖNCESİ YAPILAN HAZIRLIKLAR Fuar kapsamında İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2. Salon da 120 m 2 lik yer kiralanmış olup (Şekil 1) her bir ilimiz için 60 m 2 lik alan ayrılmıştır.

3 Şekil 1:Salon Yerleşim Planı Fuar kapsamında özel bir firma ile görüşülerek stant tasarımı yaptırılmıştır. Bu tasarımda her bir ilimiz için katılımcıların ürün, broşür ve promosyon malzemelerinin sergileneceği 6 adet teşhir ünitesi, 4 adet masa-sandalye grubu ve 1 adet depo ile 1 adet servis masası bulunmaktadır (Şekil 2). Şekil 2:Stant Tasarımı Fuar öncesinde Balıkesir, Çanakkale Valilikleri ve İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile toplantılar düzenlenerek fuar hakkında bilgilendirme yapılmış aynı zamanda stant tasarımı ve fuar faaliyeti sırasında yapılacak olan çalışmalara dair görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu toplantılarda; sektör temsilcilerinin fuar hakkında bilgilendirilerek fuara davet edilmesi, katılımcı firmaların stant içindeki yerleşimi ve fuar esnasındaki diğer faaliyetleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin koordine etmesi kararlaştırılmıştır. Fuarın bölgeye duyurulması kapsamında Ajansımız internet sitesinde duyuru yapılarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerimizle temas kurulmasına dair bilgi verilmiştir (Şekil 3).

4 Şekil 3: İnternet Sitesinde Yapılan Duyuru Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü; turizm firmaları ve sektör temsilcilerine resmi yazı göndererek fuar hakkında bilgi vermiştir. Geri dönüş sayısı fazla olmadığı için başvuran firmaların tamamı fuara katılabilmiştir. Fuara bizzat katılmayan turizm firmalarının da tanıtıcı broşürleri alınarak fuarda dağıtımı sağlanmıştır. Balıkesir den fuara çok sayıda katılım olmamasının sebebi birçok farklı ilçe ve firmanın fuara ayrı stantlarda katılmış olmasıdır. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü; 60 m 2 lik stant alanı ve bu alan içindeki 6 adet şapkalı standın gelecek olan yoğun talebi karşılayamayacak olmasından dolayı tek tek turizmle ilgili tüm firmaları çağırmak yerine sektörü temsil eden tüm çatı kuruluşların davet edilmesi yönünde bir organizasyon yürütmüştür. Bu kapsamda Çanakkale Valiliği koordinatörlüğünde toplantılar düzenlenmiş, bu toplantılar sonucunda LCD televizyon ile teşhir üniteleri için alınlık talep edilmiştir. Bu talepler hazırlık çalışmaları kapsamında giderilmiştir. STANT HAZIRLIKLARI DİTB Başkanı Esra ALPAY ve DİTB uzmanı Saray SERVİ stant çalışmalarını yerinde incelemek ve hazırlıkları takip etmek üzere fuar açılışından bir gün önce İzmir e gitmiştir. Stant yapımı zamanında bitirilmiş ve katılımcıların stantlara yerleşimi sorunsuz geçmiştir. Ancak fuar organizatörleri tarafından LCD televizyonların yoğunluk nedeniyle belirtilen saatte getirilmemesi sıkıntı yaratmıştır. STANT YERLEŞİMLERİ HAKKINDA BİLGİ Balıkesir Stant Yerleşiminde: Balıkesir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kazdağı Turizm, Asya Termal Otel, Platin Kolonyaları, Zaman Höşmerimleri ve Dursunbey MYO Takı Tasarımı Bölümü Öğrencileri yer almıştır.

5 Materyaller: Balıkesir e ait stantlarda ilin ve ilçelerin tanıtımına yönelik olarak hazırlanmış turistik broşürler, termal turizme yönelik broşür, tur şirketleri ve otellere ait broşürler, küçük boyutlarda höşmerim ve kolonya, şemsiye, çanta, anahtarlık, kupa, şapkadan oluşan promosyon malzemeleri ve Dursunbey MYO Takı Tasarımı Bölümü tarafından yapılan takılar yer almıştır. Bununla beraber Balıkesir in önemli değerlerinden Sındırgı Halıları da standa yerleştirilmiştir. Çanakkale Stant Yerleşiminde: Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, Ayvacık Belediyesi, Çanakkale Turistik Otelciler, Yatırımcılar ve İşletmeciler Birliği Derneği (ÇATOD), Gökçeada ve Bozcaada Belediyeleri yer almıştır. Bununla beraber Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği, Wilusa Turizm, Sarıçay Rhodius Hotel, Çanak Otel, Hotel Akol, Aşkın Art Otel, Abidos Travel ve Meydani Pastanesi (Efibadem Kurabiyeleri) stantlarda bulunmuşlardır. Materyaller: Çanakkale ye ait alanda yaklaşık 1 m uzunluğundaki Truva Atı ve çömlek yapım tezgâhı bulundurulmuştur. Stantlarda Valilikçe ve katılan Belediyelerce hazırlatılmış broşürler, tur şirketleri ve otellere ait broşürler, anahtarlık, çanta, küçük Truva Atları ve magnetlerden oluşan promosyon malzemeleri ile şarap ve kurabiye yer almıştır. FUAR SÜRECİ Ziyaretçiler; Başta Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY olmak üzere Çanakkale Valisi Sayın Güngör Azim TUNA ve Balıkesir Valisi Sayın Yılmaz ARSLAN standı ziyaret ederek incelemelerde bulunmuşlardır. Bununla beraber çok sayıda bürokrat, sektör temsilcileri, fuar alanında stant kuran diğer firmalar ve İzmirli ziyaretçiler standımızı ziyaret etmiştir. Stantlarımızda yer alan broşürler, promosyon malzemeleri ve çömlek yapımı ziyaretçilerden büyük ilgi görmüştür. Stant tasarımını yapan firmanın her iki ilimiz için görevlendirdiği hostesler yukarıda belirtilmiş materyallerin sergilenmesi ve tanıtımında stantta bulunan görevlilere yardımcı olmuştur. İş Görüşmeleri; Fuara katılım sağlayan firmaların yaptığı iş bağlantısı sayıları aşağıdaki tablodadır. Fuar organizasyonu tarafından yapılan Hosted Buyer Programına katılım sağlanarak başta Almanya ve Yunanistan olmak üzere çok sayıda yabancı iş adamlarıyla ikili görüşmeler yapılarak işbirliği olanakları üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. İl Firma Adı İş Bağlantısı Sayısı Asya Pamukçu Termal Otel 9 Kazdağı Tur Seyahat Acentası - Balıkesir Platin Kozmetik Ltd. Şti. 2 Zaman Höşmerimleri 2 Dursunbey MYO 6 Çanak Otel 7 Abidos Travel 4 Çanakkale Hotel Akol 3 Wilusa Turizm - Aşkın Art Otel - Toplam 33

6 Stant Ödül Yarışması; Fuar kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda standımız en iyi promosyon ödülünü kazanmıştır. Bu kapsamda İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ertan Koyuncu ve Hannover Messe International İstanbul Genel Müdürü Alexander Kühnel standımızı ziyaret ederek ödülü takdim etmişlerdir. Faaliyetin GMKA ve Bölgemiz açısından önemli çıktıları ve katılımcı /Ajans tarafından yapılması önerilen somut faaliyetler: GMKA nın ilk kez katılım gösterdiği fuarda Hannover-Messe International İstanbul ile sözleşme yapılarak fuar alanı kiralanması, stant tasarımı yaptırılması, fuar öncesi ve fuar sürecinde illerin koordinasyonunun sağlanması ve standın kurulumunu kapsayan bir fuar süreci geçirilmiştir. Bu kapsamda fuar sürecinin nasıl geliştiği ve dikkat edilmesi gerekli noktalarla ilgili tecrübe edinilmiş olup dikkat edilmesi gereken somut faaliyetler aşağıda belirtilmiştir. Yapılacak fuarlar öncesinde Valiliklerimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve katılım sağlayacak olan tüm sektör temsilcileri ile stant tasarımı, fuardaki yerleşim düzeni, fuar esnasında istenilen ekipmanlar (dolap, tv vb.), fuar sırasında yapılacak olan faaliyetler ve fuarla ilgili her türlü ayrıntı konusunda mutabakat sağlanması gerekmektedir. Stant dizaynı yaptırılırken; çok sayıda katılımcının yerleşimi için boyutu küçük olsa da mümkün olduğunca fazla sayıda teşhir ünitesi yapılması önemlidir. Fuarla ilgili sözleşme yapılırken stantta bulunan tüm malzemelerin bir gün önceden hazır edilmesine dair bir maddenin konulması elzemdir. Stantlarda tanıtım yapması amacıyla donanımlı ve yeterli sayıda tanıtım görevlisi bulundurulması dikkat edilmesi gereken diğer unsurlardandır. Fuara ayrı stantlar kurarak Balıkesir den katılan Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Gönen, Güre ve Küçükköy gibi birçok ilçe ve belde olmuştur. Balıkesirli katılımcılar bu konuyla ilgili olarak, fuara ortak bir şekilde katılım sağlanmış olsaydı fuarda Balıkesir in daha güçlü bir etki yaratacağını ifade etmiş ve bundan sonraki fuar katılımlarında bu noktaya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamışlardır.

7 Faaliyet le İlgili Fotoğraflar: Fotoğraf 1:Kültür ve Turizm Bakanı nın ziyareti Fotoğraf 2: Stant Görüntüsü

8 Fotoğraf 3:Hosted Buyer Programı alanı Fotoğraf 4:Hosted Buyer Programından görüntü

9 Fotoğraf 5:Hosted Buyer Programından görüntü Fotoğraf 6: En İyi Promosyon ödülünü alırken

2014 8. TRAVEL TURKEY İZMİR TURİZM FUARI SONUÇ RAPORU

2014 8. TRAVEL TURKEY İZMİR TURİZM FUARI SONUÇ RAPORU 2014 8. TRAVEL TURKEY İZMİR TURİZM FUARI SONUÇ RAPORU TÜRSAB 2014 TRAVEL TURKEY İZMİR TURİZM FUAR RAPORU T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Hannover Fairs Turkey

Detaylı

TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM FUARI RAPORU 21 24 MART 2013 GÖTEBORG - İSVEÇ

TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM FUARI RAPORU 21 24 MART 2013 GÖTEBORG - İSVEÇ TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM FUARI RAPORU 21 24 MART 2013 GÖTEBORG - İSVEÇ Aykut TERZİOĞLU Dış Ekonomik İlişkiler ve Uluslararası Organizasyonlar Müdürlüğü Fuarcılık Masası Uzmanı TUR 2013 GÖTEBORG TURİZM

Detaylı

GMKA Çalışma Programı

GMKA Çalışma Programı 2015 GMKA Çalışma Programı 0 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 ŞEKİLLER... 3 TABLOLAR... 3 1 Giriş... 4 2 2015 Yılı Öncelikleri... 13 3 2015 Yılı Faaliyetleri... 18 3.1 Kurumsal Gelişim ve Yönetim Faaliyetleri...

Detaylı

Saygıdeğer Üyelerimiz,

Saygıdeğer Üyelerimiz, Saygıdeğer Üyelerimiz, Sektörümüz başarısını 2013 yılında da devam ettirerek yılı 14 milyar dolar ihracat rakamı ile kapatmıştır. Türkiye nin ihracat lideri olmaya doğru ilerleyen makine sektöründe ihracatın

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Performans Göstergeleri İstatistikler 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Interim Report Summary page 155 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Doküman

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan

İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI. HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan İSTANBUL TİCARET ODASI TÜRKİYE'DE KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRME İMKANLARI HAZIRLAYAN Yrd.Doç.Dr. Kahraman Arslan YAYIN NO: 2008-34 İstanbul, 2008 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının hiç bir bölümü,

Detaylı

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA ANKARA 2013 Yayın Sahibi: Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Görsel Yönetmen - Grafik Tasarım: Aren Tanıtım www.arentanitim.com.tr Baskı: Epamat Matbaacılık SUNUŞ

Detaylı

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası

eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (TÜRKİYE ULUSAL AJANSI) eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Eurodesk Türkiye Durum Analizi ve Yol Haritası Yapılanması

Detaylı

FAALİYET RAPORU ÇALIŞMA PLANI. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık Turizmi Birimi)

FAALİYET RAPORU ÇALIŞMA PLANI. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık Turizmi Birimi) T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık Turizmi Birimi) 2010 FAALİYET RAPORU VE 2011 ÇALIŞMA PLANI 1 T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Sağlık

Detaylı

HABER. 2010 YILINDA BEKLENTiLERiMiZ. Hisarcıklıoğlu'ndan birlik çağrısı

HABER. 2010 YILINDA BEKLENTiLERiMiZ. Hisarcıklıoğlu'ndan birlik çağrısı Hisarcıklıoğlu'ndan birlik çağrısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye nin ve Türk iş adamlarının geleceklerinin parlak olduğunu, ihtiyaç duydukları tek şeyin

Detaylı

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ

KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ KONYA İLİ İHRACAT ANALİZİ Hazırlayanlar: Hakan AKIN Kıdemli Dış Ticaret Uzmanı Nazlı ÜSTÜN KTO Etüd Araştırma Md. Yrd. Feyzullah ALTAY KTO Etüd Araştırma Uzmanı Hacı Dede Hakan KARAGÖZ KTO Etüd Araştırma

Detaylı

2013 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU. Ocak Haziran 2013

2013 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU. Ocak Haziran 2013 2013 YILI AJANS ARA FAALİYET RAPORU Ocak Haziran 2013 2 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... i TABLOLAR... iii ŞEKİLLER... iii YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU... 1 GENEL SEKRETER SUNUŞU... 3 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ...

Detaylı

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ:

BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR DE TURİZMİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ: BALIKESİR TURİZM ÇALIŞTAYI RAPORU 19 NİSAN 2011 (Son Güncelleme: Ağustos 2012) 1 SUNUŞ Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve yerel aktörlerin

Detaylı

ebülten Sayı: 41 01 Şubat 15 Şubat 2013

ebülten Sayı: 41 01 Şubat 15 Şubat 2013 ETKİNLİKLER. 1 DUYURULAR.. 8 İHALELER.... 9 FUARLAR.... 10 DIŞ TİCARET TALEPLERİ.. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT... 11 ÇTSO BAŞKANI ENGİN İN MECLİS KONUŞMASI Gurur duyduğum konu yaptığımız inşaatlar değil,

Detaylı

Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki

Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki Yüksel olarak, yarım asra yayılan mesleki deneyimimiz ve başarılarımız, kurumsal sorumluluğumuz ve iş ahlakımızdan kaynaklanıyor. Bu doğrultuda 2006 yılında imzaladığımız Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler

Detaylı

2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012

2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012 2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012 AĞUSTOS 2012 Sayfa 0 Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Detaylı

PROJE ÖZETİ. Saygılarımla İbrahim Armağan Aydeğer 100. Yılda Çanakkale ye Gidiyoruz Projesi Koordinatörü

PROJE ÖZETİ. Saygılarımla İbrahim Armağan Aydeğer 100. Yılda Çanakkale ye Gidiyoruz Projesi Koordinatörü PROJE ÖZETİ 100. Yılda Atalarımıza Çanakkale ye Gidiyoruz, Çanakkale ye Şehitlerimizi Anmaya Gidiyoruz projemiz yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın milli birlik ve beraberlik bağlarını kuvvetlendirerek

Detaylı

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU

T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI AJANS ARA FAALİYET RAPORU AĞUSTOS-2010 SUNUŞ Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

YETKİ ve KARAR ALMA SÜRECİNDE KADIN

YETKİ ve KARAR ALMA SÜRECİNDE KADIN T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ POLİTİKA DOKÜMANI YETKİ ve KARAR ALMA SÜRECİNDE KADIN 2008, ANKARA Bu politika dokümanı, Türkiye de kadınların yetki ve karar alma sürecindeki durumunu

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri

UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri UR-GE Projeleri İyi Uygulama Örnekleri İçindekiler Önsöz...5 İş Mükemmeliyeti ve Enerji Verimliliği...7 Ortak Altyapının Geliştirilmesi, Sektöre Özgü Teknik Eğitimler ve Yeni Pazarlara Giriş...9 Bütüncül

Detaylı

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü

DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail ÜNVER Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü KONYA ÖZELİNDE YABANCI SERMAYELİ FİRMALARIN ÜLKE BAZLI ANALİZİ 06.08.2014 1 DEĞERLENDİRME NOTU: İsmail

Detaylı

Doğal Taş ve Mermer Sektörü Kümesi İhtiyaç Analizi ve Sektör Stratejisi Raporu

Doğal Taş ve Mermer Sektörü Kümesi İhtiyaç Analizi ve Sektör Stratejisi Raporu Doğal Taş ve Mermer Sektörü Kümesi İhtiyaç Analizi ve Sektör Stratejisi Raporu İC Danışmanlık ve Eğitim www.innocentric.com.tr Doğal Taş ve Mermer Sektörü Kümesi İhtiyaç Analizi ve Sektör Stratejisi Raporu

Detaylı

HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU

HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU 2012 KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU 2012... 1 1. Kurumsal Yönetim İlkeleri ne Uyum Beyanı... 1 BÖLÜM I - PAY SAHİPLERİ...

Detaylı

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN

KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI. Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN KÜLTÜR VE TURİZM TANITIMINDA BİR ARAÇ OLARAK İNTERNET KULLANIMI Hazırlayanlar: Mustafa ÇAKIR Ali Erdem YALÇİN Kültür ve Turizm Tanıtımında Bir Araç Olarak Internet Kullanımı ÖNSÖZ... II ÖZET... III GİRİŞ...

Detaylı

15.ULUSLARARASI METALURJİ VE MALZEME KONGRESİ

15.ULUSLARARASI METALURJİ VE MALZEME KONGRESİ Duyuru 15.ULUSLARARASI METALURJİ VE MALZEME KONGRESİ 15.Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi, 11-13 Kasım 2010 tarihinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Beylikdüzü İstanbul da gerçekleşmiştir. TMMOB

Detaylı

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma ancak yerelin potansiyelini harekete geçirerek gerçekleşmektedir. Başta AB üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde

Detaylı

Bir Sonraki Versiyon 06-08.03.2014 Eurasia Rail: 4. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı

Bir Sonraki Versiyon 06-08.03.2014 Eurasia Rail: 4. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail 2013 3.Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı, 7-9 Mart 2013 Bir Sonraki Versiyon 06-08.03.2014 Eurasia Rail: 4. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı

Detaylı

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ

OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ OTOMOTİV ANA VE YAN SANAYİİ SEKTÖRÜN TANIMI VE SINIFLANDIRILMASI Ticarete konu olan tüm ürünler için iki temel sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Detaylı veriler için Armonize Mal Tanımı ve Kodlama

Detaylı