ICOI MEFFERT İMPLANT ENSTİTÜSÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ICOI MEFFERT İMPLANT ENSTİTÜSÜ"

Transkript

1 ÇAĞDAŞ CERRAHİ VE PROTETİK İMPLANT TEDAVİSİ TEMEL BİLGİLER VE GELİŞMELER PROGRAMI

2 ENSTİTÜ HAKKINDA ICOI (DÜNYA İMPLANT BİRLİĞİ) MEFFERT IMPLANT ENSTİTÜSÜ 1971yilinda kurulan The International Congres of Oral Implantologist.(ICOI) askin üyesi ile dünyanin en büyük Oral Implantoloji ve Implant Cerrahisi eğitim topluluğudur. Dr Ali Arif ÖZZEYBEK 1996 yilinda ICOI bünyesinde önce Fellow daha sonra Diplomat üyesi olmaya hak kazandı yilinda Texas Üniversitesi Periodontoloji Bölüm baskani Prof.Dr Roland Meffert 'in katkılarıyla Meffert Implant Enstitüsü kuruldu.texas Üniversitesinde bir törenle Texas Üniversitesi ile Meffert Implant Enstitüsü arasında Kültürel ve Bilimsel Değisim Programı anlaşması imzalandı. Aynı yıl Meffert Implant Enstitüsü ICOI 'nin Türkiye Resmi Çalışma Kulübü şubesi niteligini kazandı ve ICOI Meffert Implant Enstitüsü Study Club adı ile bilimsel etkinliklere imza attı Eylül tarihinde Bodrum Bona Dea Hotel 'de " DENTAL IMPLANTOLOGY : WHERE ARE WE TODAY SURGICAL AND RESTORATİVE ADVENCES " konusu ile Meffert Implant Enstitüsü ilk uluslararası sempozyumunu gerçekleştirmiştir Nisantarihinde Bodrum Dedeman'da " DENTAL IMPLANTOLOJIDE TARTIŞMALAR " konusu ile 2.Uluslararası Sempozyumunu gerçekleştirmiştir Yılında ICOI (Internatıonal Congres of Oral Implantologıst) Dünya İmplant Birliği'nin yan kuruluşu olmuştur ve oluşturulan eğitim kadrosuyla eğitim seminerleri v.s organizasyonlar yapmaktadır Aralıktarihlerinde İstanbul Haytt Regancy Hotel'de "DENTAL IMPLANTOLOGY: WHERE ARE TODAY, MAINTANENCE REPAİRS BY GUIDED TISSUE AND BONE REGENERATION RESTORATİVE ADVENCES Konu başlığı ile 3.Uluslararası Sempozyumunu gerçekleştirmiştir yılından beri ICOI Fellow üyelik programı hazırlayarak 6 gün uzun süreli implant eğitim programını 15 kişilik eğitim kadrosuyla dental implant eğitimi vermeye başladı Yılında ICOI ile Sandiaogo da Winter Sempozyumu düzenledi yılında ICOI Afiliate Society gurubu arasındayken ilk 8 dernek arasına girerek ICOI (Dünya İmplant Birliği) ın ana yönetim kısmına Component kısmına girmiştir. Dr Ali Arif ÖZZEYBEK 1996 yilinda ICOI bünyesinde önce Fellow daha sonra Diplomat üyesi olmaya hak kazandı yılından itibaren Implant Dentistry derginde Türkçe abstract ların yer almasını sağlamıştır. Bugüne kadar Enstitümüzden 1500 diş hekimi eğitim almıştır. Pek çok dünyaca ünlü konuşmacılar bu programlarda yer almıştır. MEFFERT IMPLANT ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ TÜZÜĞÜ Derneğin Adı Derneğin adı MEFFERT IMPLANT ENSTİTÜSÜ dür. Kısaca İMPLANT olarak adlandırılır.

3 Derneğin Amacı Hekimliği mesleki eğitim organizasyonları yapmak. Dental Implantolojide bilimsel ve klinik bilgilerinin arttırılması için çalışmak. ICOI (Uluslar Arası Implant Birliği) nin araştırma projelerinin desteklemek. Diş Hekimliği ve Dental Implantoloji çalışmaları için Diş Hekimleri ve Diş Teknisyenleri eğitimi için gerekli uluslar arası çalışmalar yapmak. Diş Hekiminin dental implant uygulama yeteneklerini arttırmak, bilgi seviyesini geliştirmek, hekimler arası bilimsel ve kültürel iletişimi sağlamak. Derneğin Faaliyetleri Derneğin amaç ve vizyonunu gerçekleştirebilmek için her türlü eğitim çalışmasını yapmak, bu konuda kurs, sempozyum, konferans ve atölyeler düzenlemek, benzer konuda faaliyet gösteren ulusal ve uluslar arası kuruluşlarla işbirliği yapmak, konuyla ilgili üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlar düzenlemek, projeler üretmek ve uygulamalarda bulunmak. Dental Implantolojide bilimsel ve klinik araştırmalarda gerçekçi düşünceler ortaya koymak için uygun analiz ve metotları kullanmak. Diş Hekimliğinin şekillendirilebilmesindeki dallanmaları kestirebilmek için bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak ve desteklemek, bu amaçla ilgili ulusal ve uluslar arası kuruluşlarla işbirliği yapmak. Türkiye de Dental Implantolojide üniversitesi kurulması ve geliştirilmesi için girişim ve çalışmalarda bulunmak. Bu tür faaliyetleri bir çatı altında toplamak, gerek duyulduğunda bir vakıf kurmak. Dernek, tüzüğünde gösterilen amaç ve faaliyetleri gerçekleştirmek üzere uluslar arası faaliyetlerde ve işbirliğinde bulunabilir. Yurt içi ve yurt dışında şube açabilir ve yurt içi ve yurt dışında kurulmuş olan dernek veya kuruluşlara üye olarak katılabilir. Dernek, amaçlarını gerçekleştirmek üzere eğitim ve öğretim faaliyetleri için yurt ve pansiyon, kitaplık ve okuma odası; sosyal yardım faaliyetleri için çocuk bakım yuvası, huzur ve aş evleri kurulabilir ve işlettirilebilir. Derneğin amacı doğrultusunda, yabancı ülkelerdeki üniversiteler, dernek veya kuruluşların üyelerini Türkiye ye davet edebilir ya da yabancı dernek ve kuruluşların davetlerine uyarak üyelerini veya dernek üyesi olmayan üçüncü kişileri yurt dışına gönderebilir. Dernek, amaçlarını gerçekleştirmek üzere basılı ve görsel yayınlardan yararlanarak dergi, kitap, gazete vb. çıkartabilir, internet üzerinden bilgi ve veri alışverişi yapabilir. Derneğin Üyelik Türleri, Üye Olma Şartları, Üyelerin Hak ve Sorumlulukları Üyelikten Ayrılma ve Çıkarılma Üyelik türleri Derneğin asıl ve onursal olmak üzere iki tür üyelik şekli vardır: Asıl Üyelik: Konusunda uzman olan diş hekimlerinin yanında diş hekimliğine ve Dental İmplantolojiye destek sağlayabilecek, bu konuda çalışmalar yapacak, diş hekimliği sektöründe bulunan veya bulunmayan, diş hekimi olan veya olmayan kişiler. Onursal Üyelik: Meffert Implant Enstitüsü ne önemli ölçüde maddi ve manevi yardım ve hizmetlerde bulunan, saygın ve başarılı nitelikleri ile tanınan kişiler.

4 EĞİTİM PROGRAMININ İÇERİKLERİ Bu programda Prof. Dr. Carl Misch, Prof. Dr. Arun Garg, Prof. Dr. George Romanos un kitapları kombine olarak ders kitabı olarak anlatılmaktadır. Hastalar bizden implant değil protez yapmamızı ister. Dolayısı ile bu programda sizlere hangi durumlarda nasıl bir protez planlamsı yapılması gerektiği öğretilecek. Bu planlamaya göre de nasıl bir implant cerrahisi yapılmalı aşama aşama anlatılacak. Ayrıca kullanılan graft ve membranlar hakkında bilgiler verilecek. Her katılımcı bir hasta üzerinde eğitmenlerin gözetiminde bir implant cerrahi uygulaması yapabilmektedirler.

5 3 BOYUTLU REHBERLİ TEDAVİ PLANLAMASI VE İMPLANT CERRAHİ Gerçek teşhis ve planlama için yapmamız gereken okumaların ve programın nasıl kullanılacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bildiklerimiz ve bilmediklerimizin nasıl değiştiğini görüyoruz. Bu kurs bilgisayar rehberli cerrahi için pikos enstitüsü ilkelerinin pratik uygulamalarını anlatmaktadır. Perio-Protez temelli planlama, CBCT görüntüleme optik tarama, ve cerrahi rehber ve protetik bileşenler yaratan bilgisayar destekli cerrahi uygulamaların en çağdaş interaktif yazılımının itegrayonudur. Bu kurs implant klinisyenlerinin klinik ve teknolojik becerilerini,hem tek diş uygulamalarda hem de tüm ark rekonstrüksiyonlarında, cerrahi öncesi planlamadan final restorastona kadar en yüksek seviyeye çıkartmak için tasarlanmıştır. Yüksek teknololi interaktif planlama, bilgisayar destekli cerrahi rehberlik bilgisayar destekli ve planlanan şekil ve fonksiyonda perio protez bileşenleri konusunda pratik bilgiler sağlayacaktır. Bu kurs ileri planlama tekniklerinde uygulamalı alıştırmalar, rehberli cerrahi, ve doku mühendisliği yanısıra, uygulamalı cerrahi sunumları da içermektedir. Kursun tamamlanmasıyla katılımcıların kazanacağı beceriler: 1- Meffert implant Enstitüsünün bilgisayar destekli cerrahi oerasyon ve implant yönetimi yaklaşımlarını kavramak. 2-.Tek diş ve tüm ark uygulamarının immediat restorasyonlarında 3D rehberli cerrahi yöntemler uygulayabilecek seviyeye gelmek. 3-Optik tarama ve ikili tarama yöntemini implant diş hekimliğiyle ilişkisi ve uygulamalarını anlamak. 4- Yumuşak ve sert doku ogmentasyonu için ters doku mühendisliği konseptini uygulayacak seviyeye gelmek. 5- Bilgisyar destekli implant çalışmaları için hastaya özgü uygun cerrahi rehberi belirleyebilmek. 6-3D görüntülemeye dayanan cerrahi ile ilişkili komplikasyonları farketmek, önlemek ve bu komplikasyonların üstesinden gelmek. KURSUN AMAÇLARI 1. nün 3 boyutlu teşhis ve tedavi planmasasının uygulamalı programını tanımlamak. 2. Normal anatomi ve patolojiye ait CBCT tarama ölçümü ve değerlendirmesi. 3. CT programı ile DİCOM uygulamalarını yapmak boyutlu implant tedavi planlaması ve REVERSE TİSSUE ENGiNEERİNG anlamak.

6 KURS KONULARI 1. Dental implant tedavi planlama,ameliyat ve restorasyonu. 2. Kapsamlı hasta konsültasyonu (CBCT den tedavi planlanmasına kadar) 3. CBCT değerlendirme 4. 3 boyutlu teşhis ilkeleri 5. Ameliyat öngörülebilirliğini arttırmak ve komplikasyonları azaltmak için önemli anatomik ve patolojik inceleme. 6. CT programı kullanarak dental implant restorasyonu. 7. Modeller üzerinde implant planlamasını yapıp uygulamak. 8. Sert ve yumuşak doku augmentasyonunda REVERSE TİSSUE ENGİNEERİNG kavramı. 9. CT teknolojisini kişisel uygulamaya dönüştürmek için gereken bilgiler. 10. Digital diagnostik yönlendirme. 11. CBCT medikal kullanım dalları. 12. Protez Seçenekleri 13. Kemik Hacmi Mevcut Kemik 14. Posterior Tek Diş İmplant 15. Stress Faktörleri 16. Tedavi Planını Modifiye Eden Faktörler 17. İmplant Başarısı Başarısızlığı 18. Diagnozda Radyografik Yorumlama 19. Stress ve Tedavi Planlaması 20. Kemik Yoğunluğu ve Tedavi Planlaması Şablonları 21. Biomateryaller ve Biomekanikler 22. Tedavi Planı Oturumu 23. İmplant Sayısı / Protezler 3 boyutlu teşhis ve tedavi planlama tercih nedeni : 1. CBCT taramaların okuyup planlamasında güven kazanmak. 2. Digital teşhis protokolünü pratiğe yansıtmak. 3. CBCT de patoloji ve anatomiyi anlamak. 4. Çene yüz radyolojistinden bilgi edinmek. 5. CBCT nin ofis bazında kullanım dallarını oğrenmek.

7 İMPLANT ÜSTÜ PROTEZ UYGULAMALARI İmplant prostetik program Prof.Dr Carl Misch'in kitabı baz alınarak hazırlanan implant protetik planlama ve tekniklerinin anlatıldığı bölümdür. KURS KONULARI 7- Vida retansiyonlu sabit protez yapım tekniği (Tek Diş, Köprü) 1- Ölçü alma teknikleri 8- Full ark restorasyon teknikleri 2- Açık Kapalı ölçü tekniği 9- Multi abutmentli hybird veya Fixed- 3- Locator Abutment ölçü tekniği detachable vida retansiyonlu protez 4- Abutment seçimi 10- Multi-Unit abutment bar overdenture 5- Geçici restorasyon yapım tekniği 11- Verification jig fabrication 6- Simante retansiyonlu sabit protez 12- Correcting anon passive framework yapım tekniği (Tek Diş, Köprü, 13- Immediate load solutions Modifikasyon)

8 İMPLANT CERRAHİSİ İÇİN YUMUŞAK DOKU GREFTLERİ Yumuşak doku cerrahi uygulamalarında temel yaklaşımımız sert doku cerrahisinde uygulanan materyallerin en büyük sorunu yumuşak doku ile nasıl kapatılacağıdır. İkinci uygulanan bölgede yapışık diş eti yetersizliğinde çıkabilecek sorunlar ve bu sorunları nasıl tedavi edeceğiniz anlatılacaktır. Bağ Dokusu nasıl alır ve uygularız. Bu teknikler tek tek anlatılmaktadır. Ayrıca uygulamada bazı ileri cerrahi teknikleride anlatılmaktadır. İMPLANT İÇİN MODERN YUMUŞAK DOKU GREFTİ KURS AMAÇLARI 1. nün yumuşak doku manipulasyon, insizyon dizaynı ve dikiş tekniklerini anlatmak. 2. İmplant çevresi dokuların anatomisi, biyolojisi ve yara iyileşmesini anlatmak. 3. Yumuşak doku elde etmek için endikasyonlar, prensipler ve cerrahi protokollerini öğretmek. 4. İmplant la bağlantılı yumuşak doku augmentasyonu uygulamak. 5. Yumuşak doku ile ilgili komplikasyonları teşhisi ve önlemi.

9 KURS BAŞLIKLARI nün oral İmplantoloji de yumuşak doku tedavisinde görüşü KEMİK DIŞINI DÜŞÜN Kanıta dayalı öngörülebilen yumuşak doku greftin ilkeleri. İmplant çevresi yumuşak doku anatomisi ve yara iyileşmesi. Yumuşak doku manipulasyonu ve insizyon dizaynı öngörülebilen kemik grefti için. Başarılı bir implant ve kemik grefti uygulaması için ideal yumuşak doku dizilimi. Dişeti grefti, subepitelyel bağ doku grefti, hücresiz dermis matrix allogrefti ve ideal peri implant yumuşak doku yapı için prensibler, endikasyonlar ve cerrahi protokoller. İmplant cerrahi için en çok kullanılan dikiş teknikleri. Estetik bölge restorasyonu için yumuşak doku greft protokolü. Çekim bölgesinin değerlendirmesi, implant uygulaması ile birlikte veya tek başına. Yumuşak doku grefti ile bağlantılı olan büyüme faktör teknolojisi ( PRGF,PDGF) Yumuşak bölge greft uygulaması için risk değerlendirmesi. Yumuşak bölge greft uygulaması ile bağlantılı komplikasyonların teşhisi, değerlendirmesi ve önlenmesi. YUMUŞAK DOKU GREFT UYGULAMASI VE DİKİŞ WORKSHOP CANLI CERRAHİ VAKA UYGULAMALARI İMPLANT İÇİN MODERN YUMUŞAK DOKU GREFT UYGULAMA NEDENİ İmplant uygulamasında yumuşak doku yönetiminde uzman olmak. Yumuşak doku greft uygulamasında nasıl ve neden sorularına cevap bulmak. Dental implantlarda en çok kullanılan yumuşak doku greft uygulamalarında özgüven kazanıp, yeteneği geliştirmek. İmplant cerrahilerinde yumuşak doku greft uygulamalarından yararlanmak. Kemik greftlerin uzun dönem stabilitesi ve öngörülebilirliğini arttırmak.

10 İleri sert doku cerrahi programında temel eğitimin programın üzerine zorlu vakalar da nasıl başa çıkabileceğimiz anlatılıyor. Genelikle hastalar sabit protezler ister. Sabit veya hareketli bir protez planlamasında istediğimiz noktalar nelerdir.implant uygulamak için yeterli kemik olmadığı durumlar da. Bu bölgelerde nasıl kemik kalınlık ve uzunluğu arttırılabilir. Bu teknikler ve bu alanlarda yapılabilecekler anlatılmaktadır. Workshoplarla daha etkin bir şekilde desteklendi bu program.komplikasyonlar nelerdir? Nasıl başa çıkabiliriz? bunlar eğitmenlerimizce tek tek anlatılmaktadır. KURS AMAÇLARI 1. nün implant tedavi için ileri sert doku augmentasyonu, insizyon dizaynı ve dikiş tekniklerini uygulamasını anlatmak. 2. İleri kemik greft uygulaması için endikasyonlar, prensipler ve cerrahi protokolleri öğretmek. 3. İmplant uygulamaları ile bağlantılı ileri kemik augmentasyonu uygulamalarını yapmak. 4. İleri kemik greft uygulamalar ile bağlantılı komplikasyonların teşhisi, yönetimi ve önlenmesi.

11 KURS KONULARI nün sert doku augmentasyonu için implant tedavisi. 3 boyutlu teşhis sonrasında sert dokuların verici ve alıcıda değerlendirmesi. Öngörülebilen ileri kemik grefti için önemli ilkeler ve ölçümler. İleri kemik grefti ve vaka başarısı için sert doku ve yara iyileşmesi. Otojen, allogreft ve zenogreft kemik greft uygulamalarında anatomiye bağlı değişiklikler. 20 yıl öncesinden geleceğe kadar kanıta dayalı mandibular blok greft uygulamaları adım adım. 23 yıl öncesinden kanıta dayalı sinüs greft uygulamaları adım adım. Herhangi bir patoloji varlığında ( kist, polib ve mukosel gibi ) sinüs greft cerrahi protokolü. KEMİK GRFETLERİ İLE İLGİLİ REVERSE TİSSUE ENGİNEERİNG İn biomekanikal ilkeleri Çekim soketi değerlendirmesi, ridge ekspansiyon, GBR, sinüs greft, rezorbe olabilen bariyerle allogreft partikül greft uygulaması ve otojen blok greftlemesininin endikasyonları ve cerrahi protokolünü öğrenmek. 11. Kemik greft uygulaması ile bağlantılı büyüme faktör teknolojisi ( PRGF,PDGF,BMP-2) 12. Risk değerlendirmesi 13. Kemik greft uygulaması ile bağlantılı komplikasyonların teşhisi, yönetimi ve önlenmesi. KEMİK GREFT UYGULAMA WORKSHOP, CANLI CERRAHİ VAKA UYGULAMALARI İLERİ KEMİK GREFT UYGULAMA NEDENLERİ Alveoler kemik greftlerinde 6 önemli ilkeleri öğrenmek. Alveolar ridge ve sinüs kemik greft uygulamasını tek konferans, canlı cerrahi uygulama ve workshop da öğrenmek. nün 15 yıllık kemik grfet tecrübesini öğrenmek. Kendi cerrahi becerilerinizi arttırmak. Sadece nasıl değil ; neden evet ve neden hayır sorularını da bilmek. 6. Implant rekonstrüksiyonu için çekim soketinin hazırlanması 7. Bu özgün klinik sunum, uygulamalı cerrahi sunum ve uygulamalı kurs, diş çekimi sonrası görünen alveolar defektlerin değerlendirilmesi sınıflandırılması ve tedavi prensiplerine odaklanacaktır. 8. Her iki estetik ve estetik olmayan bögeler kapsam dahilindedir. 9. Gingival fenotip bukkal bölge etiklenen kemik duvarı sayısı ve yumuşak doku durumunu içeren değişkenler değerlendirilecektir. 10. Hem sert hem yumuşak doku greftleme işlemi için gerekli klinik cbct temelli teşhis ve tedavi basamakları, değerlendirme zamanlama ve çekim bölgesi rekonstrüksiyonları da kapsam dahilindedir. 11. Uygulamalı cerrahi sunumlar estetik ve estetik olmayan bölge vakalarını içerecektir. 12. Uygulamalı kısımlar, partiküler mineralize allograft uygulamaları, PTFE membranlar bağ dokusu greftleri ve serbest dişeti greftlerini içeren, çekim soketi hazırlama modellerini içerecektir. Konular: 1. Estetik ve estetik olmayan bölgelerde çekim sonrası hemen uygulanan implant rekonstrüksiyonlarının sert ve yumuşak dokuyla greftleme endikasyonlarını anlamak. 2. İmplant rekonstrüksiyonu için diş çekimi ve greftleme gerektiren vakaların değerlendirilmesi ve tedavi planlaması. 3. İmplant rekonstrüksiyonu için sert doku çekim bölgesi hazırlanmasının adım adım basamaklarının anlaşılması. 4. İmplant rekonstrüksiyonu için yumuşak doku çekim bölgesi hazırlanmasının adım adım basamaklarının anlaşılması.

12 CANLI CERRAHİ VE WORKSHOP PROGRAMLARI WORKSHOPLAR Model üzerinde İmplant uygulaması Koyun çenesi üzerinde yumuşak doku uygulaması Model üzerinde sütur uygulaması CANLI CERRAHI UYGULAMALARI Hasta üzerinde implant uygulamasının seyredilmesi Hasta üzerinde yumuşak doku uygulamasının seyredilmesi Hasta üzerinde sinus-lift uygulamasının seyredilmesi (Operasyonlar Eğitmenler tarafından yapılacak katılımcılar izleyeceklerdir) BİRE BİR CANLI CERRAHI UYGULAMA PROGRAMI Hasta üzerinde implant, yumuşak ve sert doku uygulaması Ayrı bir programdır. Ayrı ücretlendirilir. İstenirse bu programın içinde alınabilir.

13 EĞİTİM KADROMUZ Prof Dr.Aslan Yaşar GÖKBUGET 1957 de Adanada doğdu.ilk,orta ve lise eğitimini Adanada tamamladı.1982 yılında Dicle üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl İ.Ü diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalında doktora çalışmalarına başladı.1989 da Dr.Med.Dent. oldu ylıllarında İzmir Hava hastanesinde Periodontoloji uzmanı olarak asklerlik görevini tamamladı ve tekrar Fakültedeki görevine döndü.1993 yılında Doçent oldu yıllarında Londra Eastman Dental Hospital da misafir araştırmacı olarak çalıştı yılında Profesör oldu.implantoloji ile ilgili çalımalara 1992 yılında Fransanın Lille şehrinde Prof.Chanavaz ın yanında aldığı kurs sonrası başladı yılından beri Meffert İmplant Enstitüsü Başlangıç ve ileri İmplant programı eğitmenliği yapmaktadır.dünya İmplant Birliği (ICOI) Diplomat derecesi sahibidir.bilgisayar Destekli İmplantoloji Akademisinin (CAIA)başkan yardımcılığını yürütmektedir.türkiyede ve dünyanın değişik ülkelerinde İmplant çalışma grubları içerisinde eğitmenlik yapmakta ve konferanslar vermektedir.halen Üniversitedeki görevi dışında PGGdent kliniğinde Prof.Selim Pamuk ve Dr.Kağan Gökbuget ile birlikte muaynehane hekimliği yapmaktadır.evli ve iki çocuk babasıdır. Özel ilgi alanları; Periodontoloji, İmmediate implantasyon, Bilgisayar destekli implantoloji,implantolojide minimal invaziv cerrahi, Kemik grefleri ve kemik cerrahisi, Mukogingival cerrahi, Sistemik hastalıklar ve diş hekimliği, Dental Laserler Uluslararası Üyelikleri; AAP(Amerikan Periodontoloji akademisi), ICOI (Diplomat)(Dünya İmplant Birliği), IAP(Uluslararası İmplant akademisi), EFP(Avrupa Periodontoloji Federasyonu), CAIA(Bilgisayar destekli implant akademisi)(başkan yardımcısı) Prof.Dr Ömer KUTAY Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'den 1981 yılında mezun oldu yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protez Ana Bilim dalında doktora ünvanı aldı. Pittsburg Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde yılları arasında ziyaretçi profesör olarak doktora sonrası çalışmalarına devam etti.ulusal yayınlarının yanında uluslararası olarak 16 yayını bulunmaktadır. Bunlardan ikisi ile New York Academy of Sciences üyeliği kazandı ve TSE için yılları arasında protetik materyaller danışmanılığı yaptı yılları arasında International Congress of Oral Implantologists birliğine katkılarından ve sunduğu vakalarla 2005 yılında Master, 2006 yılında Diplomat ünvanlarını aldı yılından beri implant cerrahisi ve implant protez uygulamalarını birlikte yürütmekte,. Bunlarla birlikte, Meffert İmplant Enstitüsü onur üyesi olup IADR, EPA, ICOI üyelikleri bulunmaktadır. Dental İmplant Protezler kitabı çeviri editörlüğünü yapmıştır. Kitap 2009 da basılmıştır. Prof.Dr Ata ANIL 1987 yılında İstanbul Üniv. Diş Hekimliği Fakültesi nden mezun olmuş, 2 yıl kadar periodontoloji bölümünde çalışmıştır yılında Almanya Mainz Üniv. nde implantoloji doktorasına başlamış, 1994 yılında doktorayı bitirmiştir yılında İstanbul Üniv. Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Bölümünde Doçent unvanını kazanmıştır yılına kadar İstanbul Üniv. nde çalışmalarına devam etmiştir yılları arasında Almanya Berlin Üniv. Charite Diş Hekimliği Fakültesi nde implantoloji konusunda öğretim üyeliği yapmıştır Almanya da Steinbeis Üniv. nde Estetik Master Programında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ayrıca Almanya Mainz Diş Hekimleri Odası nda implantoloji eğitmenidir. Altısı yabancı olmak üzere otuz bilimsel yayına sahip olan Ata Anıl, Almanca, İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır. Estetik Dişhekimliği Akademisi Derneği-EDAD (Eski Başkan), Oral İmplantoloji Derneği, Türk Periodontoloji Derneği, Avrupa Osseointegrasyon Birliği EAO, Alman Diş-Ağız-Çene Hekimliği Derneği DGZMK, Alman Oral İmplantoloji Derneği DGI, Alman Oral Cerrahi Derneği - BDO (Şeref Üyesi) ve Avrupa Estetik Dişhekimliği Derneği üyesidir. Quintessence Diş Hekimliği Dergisi ve Akademik Dental Diş Hekimliği Dergisinde editörlük yapmaktadır.ayrıca Oral İmplantoloji Klinik El Kitabı, adlı kitabın tercümesini yapmıştır.

14 Prof. Dr. Celal TÜMER Orta ve Lise Eğitimini TED Ankara Kolejinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu yılında doktora eğitimine başladığı aynı üniversitenin Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi anabilim dalında, doktora derecesini alıp, tüm akademik yükselmelerini bu bölümde tamamladı yılında Woodhull Medical and Mental Health Center Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi bölümü,new York, A.B.D lerinde altı ay süre ile fellow olarak bulundu yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Dr.Tümer in SCI VE SCI-Expanded kapsamındaki dergilerde yayımlanmış 26 adet, yine ulusal dergilerde yayımlanmış 45 adet makalesi bulunmaktadır. Halen serbest dişhekimi olarak çalışmaktadır. Dr. Ruhi KULEZ 1951 Eskisehir dogumlu olan Ruhi Kulez 1969 yilinda Eskisehir Maarif Koleji'ni 1974 yilinda Hacettepe Universitesi Dishekimligi Fakultesi'ni bitirdi.1979'da ayni fakultenin Protez Ana Bilim Dalinda doktorasini tamamladi. 1981'de serbest calismaya baslayan Ruhi Kulez muayenehane icinde kurdugu laboratuarin disardan is almaya baslamasi ve gelismesi uzerine 1983 senesinde ayri bir laboratuar kurdu. 1986'dan itibaren ise sadece laboratuar hizmeti vermeye basladi. Halen dishekimlerine yonelik kongre ve seminerlerde dis hekimi-dis laboratuvari iliskilerine yararli olabilecek sunumlar yapmakta,ayrica bircok panelde dis teknisyenlerinin sorunlarini dile getirmektedir. ICOI Meffert İmplat Enstitüsü nce belirli araliklarla duzenlenen implant workshoplari'nda implant ust yapilari ve restorasyonlarini anlattigi sunumlar gerceklestirmekte, Kulez Protez Laboratuvarinda da calismalarina devam etmektedir. Prof. Dr. Sina UÇKAN 1960 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji Özel Lisesi'ndende tamamladı. Yüksek öğrenimini yılları arasında Ankara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi nde tamamladı yılında Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı nda doktora öğrenimine başladı yılında Sex Hormonlarıyla Oral Tümörlerin İlişkisi konulu doktora tez çalışmasını tamamlayarak doktora derecesini aldı yılından itibaren Başkent Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı nda öğretim üyeliği ve dekan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. İbrahim TULUNOĞLU 12 EYLÜL 1964 TARİHİNDE ANKARA DOĞDUM.1983 YILINDA HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNE GİRDİM. MEZUN OLDUĞUM 1988 YILINDA GİRDİĞİM AYNI FAKÜLTENİN PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ ANA BİLİM DALINDA 1955 YILINDA DOKTORA DERECESİ ALDIM. AĞUSTOS 1996 ARALIK 1997 TARİHLERİ ARASINDA ASKERLİK GÖREVİMİ GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ DİŞ HEKİMLİĞİ BİLİMLERİ MERKEZİNDE YAPTIKTAN SONRA ARALIK 1997 TARİHİNDE HACETTEPE FAKÜLTESİNDEKİ GÖREVİME GERİ DÖNDÜM YILINDA DOÇENT ÜNVANIMI ALDIM.HALEN AYNI ÜNİVERSİTEDE ÖĞRETİM ÜYESİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.İNGİLİZCE VE FRANSIZCA BİLİYORUM. EVLİYİM VE ON YAŞINDA BİR ÇOÇUĞUM VAR.

15 Prof.Dr. Tolga F. TÖZÜM Doç. Dr. Tolga F. Tözüm 1998 yılında Gazi Üniversitesi, Dişhekimliği Fakültesinden Dönem Birincisi olarak mezun olmuştur ve 2002 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Periodontoloji Anabilim Dalı nda araştırma görevlisi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü nde doktora öğrencisi olarak çalışmıştır ve 2002 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri nde Michigan Üniversitesi, Periodontoloji ve Geriatri Anabilim Dalı ve Kraniofasiyal Rejenerasyon Merkezi nde bütünleştirilmiş doktora eğitimine devam etmiştir. Aynı süre zarfında Misch İmplant Enstitüsü İleri İmplant Eğitimi programına katılmıştır yılında Hacettepe Üniversitesi, Periodontoloji Anabilim Dalı nda öğretim görevlisi ve Michigan Üniversitesi, Kraniofasiyal Rejenerasyon Merkezi nde davetli araştırma görevlisi olarak çalışmalarına devam etmiştir ve 2006 yılları arasında Hacettepe Üniversite nde Yardımcı Doçent olarak atanmış ve 2006 yılından bu yana aynı üniversitede Doçent ünvanı ile öğretim üyesi olarak devam etmektedir yılı ocak ayında Dekan Yardımcısı olarak atanmıştır. Bir adet ulusal ve 1 adet uluslararası kitap bölümü yazmıştır. Uluslararası bilimsel dişhekimliği dergilerinde 58 adet implantoloji ve periodontoloji alanlarında basılmış yayını ve uluslararası dişhekimliği toplantılarında 52 adet implantoloji ve periodontoloji konularıyla ilgili bilimsel sunumu bulunmaktadır (Ulusal yayınlar-sunumlar dahil değildir). International Congress of Oral Implantologists derneğinin Fellow üyesi, Amerikan Osseointegrasyon Akademisi nin Aktif üyesi, Meffert İmplant Enstitüsü nün (International Congress of Oral Implantologists derneğinin tanıdığı enstitü) Diplomat ve Onursal üyesi, Avrupa Periodontoloji Federasyonu, Türk Oral İmplantoloji Derneği ve Türk Periodontoloji Derneği üyesidir. Halen uluslararası bilimsel dergilerinden olan Clinical Implant Dentistry and Related Research (SCI), The Journal of Implant and Advanced Clinical Dentistry, Journal of Contemporary Dental Practice ve Scholarly Research Exchange in Dentistry nin Editörler Grubu nda yer almaktadır. Ayrıca birçok uluslararası implatoloji ve periodontoloji bilimsel dergilerinde davetli eleştirmen (hakem) olarak görev almaktadır yılında İstanbul da düzenlenmiş olan International Association for Dental Research-CED kongresinde Seyahat Ödülü (Dental İmplantoloji), 2006 yılında Taipei, Tayvan da düzenlenen 24. Internaional Congress of Oral Implantologists Dünya Kongresi nde Platin Ödülü ve 2010 yılında The Best Article published at ACTA Odontologica Scandinavia in 2009, Best Article Award (SCI) ödüllerini kazanmıştır. Dr. Tözüm ulusal birçok dişhekimliği toplantısında konferanslar vermiş ve uluslararası toplantılardan olan International Congress of Oral Implantologists (Tayvan ve Almanya dünya kongreleri), Alman Oral İmplantoloji Derneği ve Meffert İmplant Enstitüsü nde davetli konuşmacı olarak çağırılmıştır. İmmediyat, erken ve geç olarak yüklenen dental implantların stabilitesi (rezonans frekans analizi), implant çevresi alveolar kemik kaybı, nitrik oksit metabolizması ve peri-implant oluk sıvısının yapısı ile ilgili olarak bilimsel araştırmalarına devam etmektedir. İn vitro ve in vivo araştırmalarına ek olarak, platform modifikasyonlu implantlar, ileri implantoloji ve ileri peridontoloji klinik uygulamalarını sürdürmektedir (e-posta: Prof. Dr. Sadi GÜNDOĞDU Doğum Tarihi: Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesi, 1980 Tıpta Uzmanlık, Radyoloji Uzmanı, Ankara Üniversitesi,1987 Doçent, Gazi Univ. Profesör, Zonguldak Univ Zonguldak Karaelmas Ün Görevler Görev Unvanı Görev Yeri Yıl Dr.Ar.Gör. Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesi Yar.Doç/Doç Tıp Fakültesi, Gazi Üniversitesi

16 Prof. Dr. Hakan AKINCIBAY Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalında doktora programına girdi yılında doktora derecesini aldı. Aynı yıl Finlandiya hükümetinin bursu ile Finlandiya'ya gitti. Helsinki Dişhekimliği Enstitüsünde Bakteriyoloji laboratuarı ve Periodontoloji bölümünde Dr. Jukka Ainamo ve Dr. Sirkka Asikainen ile çalıştı yılında Türkiyeye döndükten sonra çalışmalarını periodontal hastalıkların mikrobiyolojisi üstünde yoğunlaştırdı yılında Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim dalında doçent oldu yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında başladığı doktora bitirerek Tıbbi Mikrobiyolojide doktora derecesini aldı yılında profesör oldu. Türk Periodontoloji Derneği yönetim kurulu üyeliği ve Hacettepe Dişhekimliği Dergisi yayın kurulu üyeliği yaptı. Hacettepe Üniversitesinden emekli olan Dr. Akıncıbay profesyonel yaşantısını muayenehanesinde sürdürmekte olup Meffert İmplant Enstitüsü adına implant eğitimi vermektedir ve Türk Dişhekimleri Birliği adına bireysel ağız ve diş sağlığı konusunda konferanslar. İki dönem Türk Dişhekimleri Birliği Eğitim Komisyonu başkanlığını yapmış olan Akıncıbay, ICOI adlı Uluslararası İmplant Eğitimi Grubunun Diplomatı ünvanına sahiptir Prof.Dr. Kenan ERATALAY Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Dr. Kenan Eratalay İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalında doktora programına başladı yılında doktorasını bitirip ABD de Washington Üniversitesinde Oral Patoloji Master programına başladı. Oral Patolojide Master Derecesini 1979 yılında alan Dr. Eratalay aynı fakültenin Periodontoloji bölümünde bir yıl Asistan Profesör olarak çalıştı yılında tekrar Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalına dönen Dr. Eratalay 1981 yılında Doçent ve 1988 yılında Profesör ünvanını aldı. Aynı bölümde halen Anabilim Dalı başkanlığı yapmaktadır. 27 yıldır periodontoloji, implant ve Oral Patoloji konsültanlığı yaptığı part-time muayenehanesi olan Dr. Kenan Eratalay'ın 100 ün üzerinde iç ve dış yayını bulunmaktadır. Prof. Dr. Hişam DEMİRKÖPRÜLÜ Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu da aynı fakültede Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalında Doktorasını tamamladı yılında Yrdc.Doçent, 1994 yılında Doçent, 2003 yılında Profsörlüğe yükseltildi yılında Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Dekan Yardımcılığı ve Anabilim Dalı Başkanlığı yapmıştır. Değişik tarihlerde yurt dışında implant kurslarına, Liverpol ve Ulm Üniversiteleri Diş Hekimliği Fakültelerinde misafir öğretim üyesi olarak kısa süreli çalışmalarda bulunmuştur. Protetik Diş Tedavisi alanında çok sayıda yayınlanmış bilimsel makale ve tebliğleri bulumaktadır.

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA ANKARA 2013 Yayın Sahibi: Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Görsel Yönetmen - Grafik Tasarım: Aren Tanıtım www.arentanitim.com.tr Baskı: Epamat Matbaacılık SUNUŞ

Detaylı

BAfiKANDAN OLA AN GENEL KURUL. 6 Türk Nöroflirürji Derne i Ola an Genel Kurulu 24 Haziran 2006 YEN YÖNET M KURULU ÜYELER 23 GRUP - KURUL TUTANAKLARI

BAfiKANDAN OLA AN GENEL KURUL. 6 Türk Nöroflirürji Derne i Ola an Genel Kurulu 24 Haziran 2006 YEN YÖNET M KURULU ÜYELER 23 GRUP - KURUL TUTANAKLARI TÜRK NÖROŞİRÜRJİ DERNEĞİ T Ü R K N Ö R O fi R Ü R J 1985 D E R N E Sayı 13 - Ekim 2006 YÖNETİM KURULU Başkan Mehmet Zileli 2. Başkan Etem Beşkonaklı Sekreter Ağahan Ünlü Muhasip İlhan Elmacı Veznedar Tuncer

Detaylı

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 2014 Yılı Faaliyet Raporu 2. DÜNYA GÖZ HASTANESİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Sayın Ortaklarımız, Değerli Yatırımcılarımız, 20 yıldır

Detaylı

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:40/2014-3 Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok Yavru Vatan;

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 STRATEJİK PLANI Haziran 2012 ÖNSÖZ Sevgili Marmaralılar, Ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olan üniversitemizi, dünyanın da önde gelen akademik kurumlarından

Detaylı

Bu sabah mutluluğa aç pencereni Bir güzel arın dünkü kederinden Bahar geldi bahar geldi güneşin doğduğu yerden Çocuğum uzat ellerini. A.

Bu sabah mutluluğa aç pencereni Bir güzel arın dünkü kederinden Bahar geldi bahar geldi güneşin doğduğu yerden Çocuğum uzat ellerini. A. Bu sabah mutluluğa aç pencereni Bir güzel arın dünkü kederinden Bahar geldi bahar geldi güneşin doğduğu yerden Çocuğum uzat ellerini A.Behramoğlu Başkan... 07 Genel Sekreter... 09 Editör... 11 Oda Haberleri...

Detaylı

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ 01 HAZİRAN 2014 15 MAYIS 2015 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU I.Derneğimizin 31 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen Genel Kurulunda seçilmiş olan Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantıda görev dağılımını

Detaylı

YIL: 4 SAYI: 111 AKADEMİK VISIBILITY WORKSHOP GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

YIL: 4 SAYI: 111 AKADEMİK VISIBILITY WORKSHOP GERÇEKLEŞTİRİLDİ. gazete.neu.edu.tr YDÜ DE ZİYARET VE İNCELEMELERDE BULUNDU. YIL: 4 SAYI: 111 AKADEMİK VISIBILITY WORKSHOP GERÇEKLEŞTİRİLDİ. YDÜ İKİ TRANSFER DAHA YAPTI. 7 2 9 Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı, Kurucu Rektör

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Türk Psikologlar Derneği - 1976 dan Bugüne... 1. Psikologluk Mesleği Hakkında Kanun Tasarısı 21

İÇİNDEKİLER. Türk Psikologlar Derneği - 1976 dan Bugüne... 1. Psikologluk Mesleği Hakkında Kanun Tasarısı 21 İÇİNDEKİLER Önsöz i Türk Psikologlar Derneği - 1976 dan Bugüne... 1 Psikoloji Meslek Yasası 7 Psikologluk Mesleği Hakkında Kanun Tasarısı 21 Avrupa Psikolog Birlikleri Federasyonu Başkanı Tuomo Tikkanen

Detaylı

ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT. bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow

ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT. bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow 2 0 1 5 5. ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow 2 0 1 5 5. ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT

Detaylı

KÜNYE : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi : Uluslararası Özerk, ortak Devlet Üniversitesi

KÜNYE : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi : Uluslararası Özerk, ortak Devlet Üniversitesi Dil, bir köprüdür; tarih, bir köprüdür; inanç, bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz M. Kemal ATATÜRK KÜNYE Resmî adı : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası

Detaylı

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU 25. DÖNEM (EKİM 2012-EKİM 2014) FAALİYET RAPORU

TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU 25. DÖNEM (EKİM 2012-EKİM 2014) FAALİYET RAPORU TÜRK KÜTÜPHANECİLER DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU 25. DÖNEM (EKİM 2012-EKİM 2014) FAALİYET RAPORU Ekim 2014-ANKARA Türk Kütüphaneciler Derneği 25. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı

TIPTA UZMANLIK SEÇİMİ

TIPTA UZMANLIK SEÇİMİ TIPTAUZMANLIK SEÇİMİ EDİTÖRLER Prof.Dr.HakanYONEY Doç.Dr.DilekGOGASYAVUZ TIPTA UZMANLIK SEÇİMİ PROF. DR. HAKAN YONEY & DOÇ. DR. DİLEK GOGAS YAVUZ 1 TIPTA UZMANLIK TERCİHİ Marmara Üniversitesi Yayınları

Detaylı

T. C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIPTA UZMANLIK ve YAN DAL UZMANLIK EĞİTİMİ YÖNERGESİ

T. C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIPTA UZMANLIK ve YAN DAL UZMANLIK EĞİTİMİ YÖNERGESİ T. C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TIPTA UZMANLIK ve YAN DAL UZMANLIK EĞİTİMİ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde-1. Bu yönergenin amacı, Recep Tayyip

Detaylı

Uluslararası Kariyer İçin

Uluslararası Kariyer İçin YIL:1 SAYI: 4 MART 2010 ÜCRETSİZDİR DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLE GAZİ ÜNİVERSİTESİ KARDEŞ ÜNİVERSİTE OLDULAR Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Gazi Üniversitesi arasında 19 Şubat 2010 Cuma günü protokol

Detaylı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yurtdışı Uzmanlık Rehberi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tıp Eğitimi Çalışma Kolu 2013 Değerli TurkMSIC Gönüllüleri, TurkMSIC olarak bir tıp öğrencisinden daha fazlası olmak

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 203 İDARE FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU.... I GENEL BİLGİLER... A Misyon ve Vizyon... B Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C İdareye İlişkin Bilgiler.....

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU

EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ ULUSAL STANDARTLARI ARADEĞERLENDİRME RAPORU 0 EKİM 2013 İZMİR 1 ARA DEĞERLENDİRME RAPORU A. Fakültenin tanıtımı Fakültenin genel özellikleri

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Genel Müdür ün Mesajı Yapı Kredi ve Bankacılık Sektörü Yapı Kredi ve Kurumsal Yönetim Yapı Kredi ve Sürdürülebilirlik Çalışanlarımız Müşterilerimiz

Detaylı

TÜRKİYE ve DÜNYA DA MEZUNİYET SONRASI HEMATOLOJİ ÜST UZMANLIK EĞİTİMİ ve HEMATOLOJİ MÜFREDATI

TÜRKİYE ve DÜNYA DA MEZUNİYET SONRASI HEMATOLOJİ ÜST UZMANLIK EĞİTİMİ ve HEMATOLOJİ MÜFREDATI RAPOR TÜRKİYE ve DÜNYA DA MEZUNİYET SONRASI HEMATOLOJİ ÜST UZMANLIK EĞİTİMİ ve HEMATOLOJİ MÜFREDATI Türk Hematoloji Derneği tarafından Sağlık Bakanlığı Eğitim Dairesi için hazırlanmıştır KOMİSYON ÜYELERİ:

Detaylı

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİNDEKİLER Giriş Yüksek lisans (master) Doktora Yüksek lisans hakkında merak ettikleriniz Yurtdışı lisans üstü öğrenimle ilgili genel bilgiler ABD de lisans üstü

Detaylı

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı.

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. Konuşmacı isimleri alfabetik sıraya göre dizilmiştir. İndeks Konuşmacı Ajansı Kataloğu pdf dokümanının çözünürlüğü,

Detaylı

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik Kar yer GELİŞEN İNSAN KAYNAKLARI GUNDEM GÜNDEM Her İşsize Bir Danışman Türkiye de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Malatya dan Fransa ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü İnşa Edilen Yapıların Kalitesi Sosyal

Detaylı

DÜNYA TIP EĞİTİMİ FEDERASYONU TIP EĞİTİMİNDE NİTELİĞİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN EVRENSEL STANDARTLAR AVRUPA SPESİFİKASYONLARI

DÜNYA TIP EĞİTİMİ FEDERASYONU TIP EĞİTİMİNDE NİTELİĞİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN EVRENSEL STANDARTLAR AVRUPA SPESİFİKASYONLARI MEDINE Avrupa Tıp Eğitimi Tematik Ağı DÜNYA TIP EĞİTİMİ FEDERASYONU TIP EĞİTİMİNDE NİTELİĞİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN EVRENSEL STANDARTLAR AVRUPA SPESİFİKASYONLARI Niteliğin Sağlanması Çalışma Grubu DTEF Copenhagen

Detaylı

Lisans ve Lisansüstü Burs ve Destek Programları

Lisans ve Lisansüstü Burs ve Destek Programları Lisans ve Lisansüstü Burs ve Destek Programları BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI BİDEB BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI Bu kitapta yer alan programların tümü 2013 yılındaki düzenlemeleri

Detaylı

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz

Raporumuz Hakkında. Gelecek Raporumuz Raporumuz Hakkında Mars Logistics olarak bu ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2012 yılındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansımızı paydaşlarımıza aktarmayı hedefliyoruz. Bu raporu hazırlama sürecinde

Detaylı