Perth: Dünya standartlarında eğitim ve olağanüstü bir yaşam tarzı

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Perth: Dünya standartlarında eğitim ve olağanüstü bir yaşam tarzı"

Transkript

1

2 Perth: Dünya standartlarında eğitim ve olağanüstü bir yaşam tarzı Batı Avustralya daki Perth kenti, canlı ve kültürel olarak gelişmiş bir kent olup, Avustralya nın en büyük eyalet başkentleri arasında Asya, Afrika ve Avrupa daki birçok kente en yakın olanıdır. Hint Okyanusu kıyısında kurulu enerji dolu bir refah kenti olan bu güzel kent, Avustralya kentleri arasında en yüksek yaşam standardına sahip olanlardan biridir. Perth kentindeki hizmetler ve tesisler dünya standartlarında olup, insanları, sanayisi ve kurumları dinamik ve küresel bir bakış açısına sahiptir. Hakkımızda Edith Cowan Üniversitesi, tutkulu ve potansiyeli olan kişileri fark edip, gerçek dünyaya hazır mezunlar veren, pratik bilgi ile akademik mükemmellik arasındaki o doğru dengeyi sunmaktadır. Destekleyici, esnek ve amaca uygun olmamızla övünüyoruz. Teori ve işyerindeki modern uygulamalar arasındaki bağlantının sağlanmasından oluşan kuvvetli bir dünya görüşünü destekliyor ve öğrencilere mesleki uygulama ve yerinde işe yerleştirme olanakları gibi fırsatlar sunuyoruz. Üniversite, bünyesinde verilecek dersleri tasarlarken kamu, sanayi ve mesleki kurumlar ile dünya genelinde işverenlere danışmaktadır. Derslerimizin bazıları, Batı Avustralya ya ve Avustralya ya özgüdür. Üniversite, birbirlerine kablosuz ağ aracılığıyla bağlı kampüsleriyle, yenilikçi ders tasarımında ve gelişmiş öğretim ve öğrenim sonuçları elde edebilmeye yönelik teknoloji kullanımında ülkenin lider kurumlarından biridir. Öğretim kadrosu, dünyanın dört bir yanından seçilmektedir ve son derece niteliklidir. ECU kendini; güçlü sosyal, ekonomik, çevresel ve kültürel etkilere sahip yüksek kalitede araştırmalara, yani fark yaratan araştırmalar üstlenmeye vakfetmiştir.

3 Perth her yıl, dünyanın dört bir yanından gelen in üzerinde yabancı öğrenci de dahil olmak üzere, binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Perth hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki web sitelerini ziyaret ediniz: Perth Yakın Tarihte Alınan Ödüller 2006 yılında iki adet ulusal İşletme Yüksek Öğrenimi Yuvarlak Masa (BHERT) ödülü sahibi Avustralya Üniversite Öğretimi için toplam dört adet prestijli Carrick Ödülü sahibi: 2006 yılında iki ve 2007 yılında iki ödül Eğitim Alanında Bilgi İşlemin Geliştirilmesi Derneği nin (AACE) İlk Avustralyalı Üyesi. Küresel çapta sadece dört ödül verilmiştir (Prof. Ron Oliver) Avustralya Yabancı Öğrenci Danışmanları Ağı (ISANA) 2006 Üstün Bireysel Başarı Ödülü. (Cassandra Colvin ECU Yabancı Öğrenci Destek Koordinatörü) 2007 yılında Gazetecilik Eğitimi Derneği Ulusal Ödülleri nde beş kategoride birincilik ödülü IAA Dentsu XI Küresel Öğrenci Reklamları Yarışması dünya birincisi.

4 Joondalup Kampüsü ECU nun Joondalup Kampüsü, Üniversitenin genel merkezidir. Hızlı tren ulaşım ağına ve Perth kentinin ana otobanına yakın konumdadır. Kampüs, en son teknoloji ürünü tesislere sahiptir ve Batı Kıyısı Teknik ve Mesleki Eğitim Koleji ni (TAFE) ve Batı Avustralya Polis Akademisi ni de içine alan Joondalup Öğrenim Bölgesi nin de bir kısmını oluşturmaktadır. ECU, kariyer rehberliğinden akademik desteğe kadar çeşitli hizmetler ve tesisler vasıtasıyla destekleyici bir öğrenim ortamı sağlamaktadır.

5 Claudine Au Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisans Malezya Bilgisayar ve Bilgi Bilimi Fakültesindeki tüm ünitelerin ve kursların Avustralya Bilgi İşlem Kurumu tarafından en yüksek seviyede onaylanmış olması gerçeğinden ötürü ECU yu seçtim. Ayrıca, Fakülte; aralarında seçim yapabileceğimiz birçok ünite sunarak, bizim için ilgi alanlarımıza ve ihtiyaçlarımıza uyan çok daha esnek bir kurs sağlıyor. Michael Lim Felsefe alanında Doktora derecesi (spor bilimi), Singapur [ECU Fen Fak. mezunu Spor Bilimi (Hons)]] Spor, şu anda çok hızlı büyümekte olan, çok heyecan verici bir dal. Sadece geçtiğimiz yıllardaki büyümesi bile, bu programdan mezun olan kişilerin çok çeşitli dallarda/alanlarda çalışabilmelerine olanak tanıyan fırsatlar sağladı. Bazı örnekler arasında şunları sayabiliriz:- Seçkin atletler eğitim/rehabilitasyon normal nüfus fiziksel aktivite ve sağlık klinik nüfus kardiyopulmoner/müsküloskeletal rehabilitasyon

6 Mount Lawley Kampüsü Perth kentinin merkezi iş bölgesinden sadece birkaç dakika uzaklıkta yer alan ECU Mount Lawley Kampüsü, ister geceleri ister gündüzleri, öğrenim görmek için mükemmel bir seçimdir. Mount Lawley Kampüsü, Avustralya nın en başarılı güzel sanatlar eğitim kurumlarından biri olan Batı Avustralya Gösteri Sanatları Akademisi ni (WAAPA) içerisinde barındırmaktadır. Edith Cowan Üniversitesi nin Perth kentindeki stratejik konumu, uluslararası faaliyetlere ve dünya üzerindeki üniversitelerle stratejik bağlantıların geliştirilmesine kuvvetli bir biçimde odaklanılmasını da beraberinde getirmiştir.

7 Fabiana Dos Santos İletişim Lisansüstü Diploması (İnteraktif Multimedya Teknolojileri) Brezilya ECU da öğrenim görmeyi seçtim çünkü kurs programını, kampüs donanımını ve ortamını beğendim. Bunların dışında, ECU nun öğrencilerden gelen geribildirimleri temel alarak her zaman ciddi olarak kalite iyileştirmeleri yapmakta olduğunu bilmek çok önemliydi. Sikuo Yang Yönetim Bilgi Sistemi Yüksek Lisans - Çin ECU da öğrenim görmeyi seçtim çünkü Batı Avustralya da iyi gözle bakılan bir üniversite ve Avustralya ya ilk geldiğimde hakkında iyi şeyler duydum. Bazı ünitelerim için birtakım muafiyetler de alabildim. Öğrenim gördüğüm kurs ile ilgili en iyi şey, bu amaca uygun dallarda pratik yapabilmem. Bu kurstan çok şey öğrendim ve gerçek hayattaki vaka örnekleriyle ve araştırmalarla ilgisi olan birçok ödev ve alıştırma verildi.

8 Güneybatı Kampüsü (Bunbury) Perth kentinin güneyine otomobille iki saatlik mesafede ve Batı Avustralya nın en büyük ikinci kentinde yer alan ECU Güneybatı Kampüsü (Bunbury), metropol alanının dışında bulunan en büyük üniversite kampüsüdür. Kampüste; modern tesisler, az öğrencili sınıflar, çok çeşitli dersler ve kampüs içi konaklama olanakları mevcuttur. Kampüs Dışı Eğitim Öğrenim görmek istiyor fakat derslere katılmak için Batı Avustralya ya gelemiyorsanız, yaşadığınız ülkeden kampüs dışı eğitime katılmak size göre olabilir. Bu seçenek; ev içi sorumluluklar, iş yükümlülükleri veya bedensel engeller gibi sebeplerden ötürü dışarıdan eğitim almayı tercih eden yabancı öğrencilere yönelik bir seçenek olarak mevcuttur.

9 Sascha Thierchen Yurtdışı Eğitim Öğrencisi Almanya Sörf Bilimi ve Teknolojisi, Banbury Kampüsü Benzersiz bir deneyim yaşamak istediğim için bu programı seçtim. Sörf Bilimi bir parça farklıydı ve Almanya da bulabileceğiniz bir şey değil. Yabancı Öğrenciler Bürosu gerçekten de çok yardımcı oldu ve bu süreç boyunca bana yardımcı olmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Rina Rahmawati Bilgi Sistemleri Diploması Endonezya Merkezi Teknik ve Mesleki Eğitim Koleji nden (TAFE) bir İleri Diploma programını tamamlamıştım ve yüksek tahsilime devam etmek istiyordum. Diğer üniversiteler hakkında yaptığım araştırmaya ve karşılaştırma sonucuna göre, ECU, gerek yönetim üniteleri gerekse teknik üniteler bakımından daha iyi ve daha fazla değer e sahip e-ticaret/bilgi sistemleri üniteleri sunuyordu. Artı; ECU da farklı ırklardan, kültürlerden, öz geçmişlerden vb. gelen birçok insan olduğundan dolayı ECU çok çeşitliliğe sahip. Karşılıklı iletişim ve kalıcı dostluklar kurmak için harika bir yer olacağını düşündüm.

10 Öğrenciye Destek ve Konaklama ECU, kendini kaliteli hizmete adamıştır ve tüm yabancı öğrencilerin kendilerine özgü geçiş sürecinin olduğunun farkındadır. Öğrencilere yardımcı olmak amacıyla Yabancı Öğrenci Destek ekibi mevcuttur ve bu ekip birtakım olağanüstü destek programları yürütmektedir. Oryantasyon Programları ECU, Karşılama Haftası boyunca, Perth kentinde yaşama ve ECU de öğrenim görme hakkında bilmeniz gerekecek her şeyi içine alan, kapsamlı ve ödül kazanma fırsatı olan bir oryantasyon programı sunmaktadır. Ücretsiz sosyal etkinlikler ve akademik destek programları da buna dahildir ve yeni öğrencilere kendi geçiş yolculuklarının her adımında yardımcı olmaya hazır müthiş gönüllülerden oluşan dev bir ekip bu programa destek vermektedir. Danışman Hizmeti Öğrencilere ECU da bulundukları süre boyunca Perth kentindeki öğrenimleri veya refahı ile ilgili her konuda destek, yardım, yönlendirme veya yandaşlık sağlamak üzere her bir metropol kampüsünde güler yüzlü danışmanlar mevcuttur. Eve Dönüş Programı ECU International, her sömestr sonunda evine dönecek olan tüm öğrenciler için kapsamlı bir program da sunmaktadır. Öğrenci Grupları ECU, kendini tüm Yabancı Öğrencilere, her şeyden önemlisi de Üniversitenin Öğrenci Gruplarına vakfetmiştir. Öğrenci Grupları çoğunlukla ulusal bazdadır ve ECU daki tüm öğrencilere destek, dostluk, bir ses ve bir sosyal gündem sağlamaktadır. Bu hizmetlerin herhangi bir tanesi hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki adresi ziyaret edebilir: Mali Yardım ECU, dünya üzerindeki birçok ülke ve kurum tarafından geçerliliği kabul edilmiş bir Yüksek Öğrenim sağlayıcısıdır. ECU, kredi başvurusu sürecini basitleştirmeye yardımcı olmak amacıyla bir Mali Yardım ekibine sahiptir. Bu konuda daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki e-posta adresindeki ECU Mali Yardım ekibi ile temasa geçiniz:

11 Geçim Masrafları İster kampüs içinde ister kampüs dışında yaşıyor olun, haftalık olarak 300 Avustralya Doları civarında bir bütçe ayırmanız gerekir. Kira için haftalık Avustralya Doları Ulaşım için haftalık 25 Avustralya Doları Elektrik ve Gaz için haftalık 25 Avustralya Doları Çamaşırhane için haftalık 10 Avustralya Doları Gıda için haftalık 60 Avustralya Doları Telefon için haftalık 10 Avustralya Doları Tıbbi bakım için haftalık 5 Avustralya Doları Diğer masraflar için haftalık 55 Avustralya Doları Okul ücretleri, ders kitapları, otomobil kullanımı veya tatil yolculukları bu tutara dahil değildir. İkinci el kitap satın alma bir miktar tasarruf sağlayabilecek olsa da, öğrenciler yine de kitaplar ve kırtasiye için de her sömestr 400 Avustralya Doları bütçe ayırmalıdır. Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası Avustralya da öğrenim gören tüm Yabancı Öğrencilerin, Avustralya Devleti nin Yurtdışı Sağlık Sigortasını (tıbbi tedavi sigortasını) ödemeleri şarttır. Geçim masrafları hakkında daha ayrıntılı bilgi için, lütfen aşağıdaki adrese göz atınız: about/aboutperth/livingcosts.html Konaklama Havaalanında karşılanmaya ilişkin olarak doldurulacak talep formunun alınmasından sonra, ECU International, Perth kentine ilk defa gelen yabancı öğrenciler için geçici konaklama ayarlamaktadır. Devam eden konaklama hizmetine, hem kampüs içi kiralama hem de kampüs dışı özel kiralama seçenekleri dahildir. Konaklama hakkında ayrıntılı bilgi için, lütfen aşağıdaki adrese göz atınız: Ailelerin ise; okul ücretlerini ve gerekirse çocuk bakım masraflarını içine alacak şekilde, haftalık olarak bu tutarın çok daha fazlasına ihtiyaçları olacaktır. Mastır ve Doktora öğrencilerinin bakmakla yükümlü olduğu şahıslara Batı Avustralya Hükümeti tarafından ücretsiz Eyalet Öğretim olanağı sunulmakla beraber, böyle bir durumda bir yerleştirme ücreti ile bazı kitap ve geziler için cüzi bir maliyet söz konusu olabilmektedir.

12 Ders Bilgileri İşletme, Turizm ve Boş Vakitler ECU nun İşletme Diploması ile İşletme Avantajı elde edin... gerçek hayata ait verileri kullanarak, etik, siyasi ve güncel olaylara ilişkin konuları araştırarak ve girişimcilik, müzakere ve profesyonel iletişim becerileri geliştirerek... İşletme mezunlarımız, işverenlerin istediği becerilere sahip olacaktır! Muhasebe İşletme İş Hukuku Ekonomi Elektronik Ticaret Müsabaka, Spor ve Eğlence Yönetici Finans Otel İşletmeciliği İnsan Kaynakları Yönetimi Endüstriyel ilişkiler Bilgi Sistemleri Uluslararası İşletme Yönetim Pazarlama Planlama Spor Yönetimi Turizm Yönetimi Şehir ve Bölgesel Planlama Hemşirelik, Sağlık ve Psikoloji Hemşirelik, Ebelik ve Lisansüstü Tıp Fakültesi, Batı Avustralya nın en geniş hemşirelik lisans programını sunmaktadır Fakülte, 2008 yılında, Joodalup Kampüsü nde bu amaçla inşa edilen, en son teknoloji ürünü Sağlık Binası na taşınmıştır. Bağımlılık Çalışmaları Biyolojik Bilimleri Biyomedikal Bilimler Maluliyet Çalışmaları Egzersiz & Spor Bilimleri Egzersiz Bilimleri & Rehabilitasyon Adli & Biyomoleküler Bilimleri Jerontoloji Toplum sağlığı faaliyetleri Sağlık bilimi İnsan Biyolojisi Hemşirelik Beslenme İş Sağlığı ve Güvenliği İş Terapisi Psikoloji Psikoloji & Danışmanlık Spor Bilimleri Sosyal Hizmet Kadın Çalışmaları Gençlik, Sağlık & Fiziksel Aktiviteler

13 Yaratıcı ve Gösteri Sanatları Yaratıcı çabalarınızı kafa dengi insanlarla paylaştığınız, zihninizin ve bedeninizin açıldığı ve hayal gücünüzün harekete geçtiği bir yer hayal edin Daha fazla hayal etmenize gerek yok; böyle yerler, Perth kentindeki Batı Avustralya Gösteri Sanatları Akademisi nde (WAAPA) ve İletişim ve Güzel Sanatlar (SCA) okulunda var. Yerli tiyatro Oyunculuk Sanat Yönetimi Klasik Performans Kompozisyon Yakınçağ Modası Yakınçağ Müziği Yakınçağ Performansı Kostüm Yaratıcı Sanatlar Yaratıcı Endüstriler Dans Dijital Medya Film & Video Oyun Tasarımı & Kültür Grafik Tasarım İnteraktif Medya Gelişimi İç & Mekansal Tasarım Aydınlatma Müzik Çalışmaları Müzikal Tiyatro Müzik Teknolojisi Sahne Sanatları Fotomedya Üretim & Tasarım Sahne Donanımı & Dekor Yapımı Sahne Çalışmaları Ses & Reji Görsel Sanatlar Redaksiyon Bilgi İşlem & BilişimTeknolojileri Batı Avustralya nın yüksek öğrenim gören bilgi işlem öğrencilerinin hemen hemen yarısı, en geniş bilgisayar ve bilişim teknolojileri programına sahip olmasından dolayı ECU da öğrenim görmektedir. ECU Bilgi İşlem derslerinin tümü, Avustralya Bilgi İşlem Kurumu tarafından birinci seviye olarak değerlendirilmektedir. Öğrenci başına öğretim üyesi sayısı yüksektir; bu da, öğrencilerle bireysel olarak bolca ilgilenilmekte olduğu anlamına gelmektedir. Bilgisayar Bilimleri Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Teknolojileri Bilgisayar ve Ağ Güvenliği Oyun Programlama Bilgi Teknolojileri Kitaplık Teknolojileri Mobil Programlama Ağ Teknolojileri Kayıt Yönetimi Yazılım Mühendisliği

14 Ders Bilgileri Mühendislik, Teknoloji & Havacılık ECU Mühendislik Okulu, Joondalup Kampüsü ndeki en son teknoloji ürünü tesislerde ağırlıklı olarak pratik öğrenim etrafında yapılandırılmış dersler sunmaktadır Tüm derslerimizde; teorik temellerin ve geniş kapsamlı pratik ve ekip bazlı proje çalışmalarının titizlikle ele alınmasının yanı sıra, gerçek dünyada sorun çözme konusuna özel önem verilmektedir. Havacılık İletişim & Bilgi Teknolojileri Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği Bilgisayar Teknolojileri Elektronik & Bilgisayar Sistemleri Elektronik ve İletişim Mühendislik Çevre Mühendisliği Bilgi Teknolojileri Enstrümentasyon Kontrolü & Otomasyon İnteraktif Medya Gelişimi Mekatronik Motor sporları Ağ Teknolojisi Yazılım Mühendisliği Sörf Bilimleri & Teknolojileri Öğretim Öğretmenlerin en iyileri, sonsuza dek hatırlanırlar Öğretmen eğitimi programlarını mükemmelleştirmekle geçen 100 yılı aşkın bir sürenin ardından, ECU bunun idrakindedir. Eğitim Diploması, pratik deneyime odaklanmakta ve erken çocukluk dönemi eğitimlerini, yuvadan ilköğretime kadarki dönemi, ilköğretim dönemini veya orta öğretim dönemini ve çeşitli uzmanlıkları kapsamaktadır; dolayısıyla, tam olarak gereken ne ise, onu aldığınızdan emin olabilirsiniz. Erken Çocukluk İlkokul öncesi ana okulu İlkokul İlkokuldan Ortaokula İkinci Sınıf Uzmanlıklar: İşletme Tasarım & Teknoloji Dijital Medya (IT) Tiyatro ve Performans İngilizce Sağlık & Beden Eğitimi Ev Ekonomisi Matematik Müzik Fen Bilimleri Sosyal Bilimler Görsel Sanatlar

15 Hukuk & Adalet ECU, bağımsız adli inceleme yönünde dünya genelinde giderek artan bir eğilim olduğunu farketmiş bulunmaktadır. Adli İnceleme Diploması, uygulamalı bilimi bu konuyla ilgili hukuk ve adalet birimleri ile birleştirmesinden dolayı, diğer Adli Tıp Derslerinden farklıdır. Mezunlar; adli incelemelerle ilgili olmasından ötürü, kriminoloji, adalet, hukuk ve adli tıp konularına hakim olan geniş kapsamlı bir donanıma sahip olmaktadırlar. Bağımlılık Çalışmaları İş Hukuku Çocuk & Aile Çalışmaları Kriminoloji & Adalet Kriminoloji & Çocuk hukuku Adli Tahkikat Hukuk Politika Politika & Devlet Güvenlik & Adalet Çalışmaları Sosyal Adalet & Kamu Avukatlığı Bilim, Çevre & Güvenlik ECU nun Çevre Sağlığı Diploması, öğrencileri, yerel hükümet bünyesindeki geleneksel alanların yanı sıra, madencilik ve tabii kaynaklar sektöründe de heyecan verici çeşitli kariyerlere hazırlamaktadır Dört yıllık ECU eğitimi; madencilikte, sanayide, kamu kurumlarında ve yerel hükümet bünyesinde profesyonellere olan talebin karşılanması amacıyla, ulusal bazda onaylı Çevre Sağlığı Görevlileri sağlamaktadır. Uygulamalı ve Analitik Kimya Uygulamaları Matematik & İstatistik Biyolojik Bilimleri Biyomedikal Bilimleri Terörle mücadele, Güvenlik & Zeka Çevresel Münazaralar Çevre Sağlığı Çevre Yönetimi Çevre Bilimleri Adli & Biyomoleküler Bilimleri İnsan Biyolojisi Deniz & Taze Su Biyolojisi Matematik Fizik Planlama Güvenlik Güvenlik & Adalet Çalışmaları Güvenlik Yönetimi Sosyoloji & Antropoloji Spor Bilimleri Sörf Bilimleri & Teknoloji Bölgesel & Şehir Planlama

16 Ders Bilgileri Toplum & Kültür ECU da Edebiyat Fakültesi öğrenimi görmek; bir güzel sanatlar eğitiminin klasik dallarını bir araya getirebilmekte, toplum ve çevre, kültür ve diller, beşeri ve sosyal bilimler dahilinde çok sayıda geniş kapsamlı seçenekler içermektedir. Bu öğrenim alanı, içerisinde yaşadığımız bu hızla değişen dünyayı kavrama gücünüzü genişletebilir. Sanat Çocuk & Aile Çalışmaları Toplumsal Çalışmalar Danışmanlık Yaratıcı Sanatlar Sakatlık Çalışmaları İngilizce Fransızca Coğrafya Tarih Yerli Hizmetler Japonca Dil Çalışmaları Politika & Devlet Sosyal Adalet & Kamu Avukatlığı Sosyal Bilimleri Sosyal Hizmetler Sosyal Yardımlaşma & Topluluk Hizmetleri Kadın Çalışmaları Redaksiyon Gençlik Çalışmaları Medya & İletişim Bu zamana kadar İnternet ve elektronik posta, dijital video, televizyon ve fotoğraf olmadan nasıl idare etmişiz? ECU nun Fen Diploması (Dijital Medya); İnternet, dijital video ve dijital televizyonlar gibi gelişmiş geniş bant iletişim kanallarının vaat ettiği, teknolojilerin yakınlaşması şeklindeki devrimden öğrencilerin yararlanabilmelerini mümkün kılmak üzere tasarlanmıştır. Reklamcılık İletişim İletişim & Kültür İletişim & IT/Kitaplık Teknolojisi Dijital Medya İngilizce Film & Video İnteraktif Medya Gelişimi Gazetecilik Pazarlama Kitlesel İletişim Medya & Kültürel Çalışmalar Fotomedya Halkla İlişkiler Sahne Çalışmaları Redaksiyon

17 ECU ya Giriş Yolları ECU, üniversitenin doğrudan giriş için belirlediği koşulları karşılamayan kişilere yardımcı olmak amacıyla bir dizi esnek yol sunmaktadır. Perth İşletme ve Teknoloji Enstitüsü (PIBT) ECU ile bağlantılı olarak PIBT, bir Üniversite diploması programına girmeden önce akademik hazırlığa ihtiyacı olan öğrenciler için Üniversite Yolu programları sunmaktadır. ECU ile PIBT arasındaki bağlantı, ECU giriş koşullarını karşılamayan öğrencilere ECU diploma programlarına giriş için uygun bir alternatif giriş yolu sunmak üzere tasarlanmıştır. PIBT; İşletme, Ticaret, Hemşirelik, İletişim, Bilgi İşlem ve IT (Bilişim), Fen ve Hukuk alanlarında, hem Üniversite Öncesi seviyelerinde hem de Üniversite seviyelerinde dersler sunmaktadır. PIBT Diplomaları, Yüksek Öğrenim Diplomaları olarak tümüyle onaylıdır ve ECU tarafından ileri statü olarak tanınmaktadır. Diploma sahiplerinin ilgili ECU Lisans diploması programının ikinci yılında yer almaları garanti edilmektedir. Başka bir giriş sınavı gerekmemektedir. Şu ana dek çok sayıda PIBT öğrencisi bu yolu seçmiş ve ECU da bir diploma programını başarıyla tamamlama aşamasına gelmiş durumdadır. PIBT nin Avantajları Daha fazla bilgi için, Edith Cowan Üniversitesi ndeki PIBT ile temasa geçiniz: Telefon: (61 8) Faks: (61 8) E-posta: Web sitesi: CRICOS IPC: 01312J Diploma kursları, ilk yılın Lisans programına denktir Diplomanın başarıyla tamamlanması durumunda ECU ya ikinci yıldan giriş garantidir Üç sömestrli sistem ve hızlandırılmış program seçeneği Küçük gruplar halinde öğretim ve tek tek ilgilenme Özel olarak tahsis edilmiş üniversite dersleri Ek öğrenim desteği İleri Diploma 3 Yıl Diploma 2 Yıl Sertifika 1 Yıl Lisansüstüne Yükselme Programı Lisansüstüne Yükselme Programı (PQP); İşletme, Bilgi İşlem & Bilgi Teknolojileri ve İletişim dallarında ECU Yüksek Lisans diploma programlarına geçişi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Programlar, yüksek öğrenime ait vasıflara sahip olan veya yaşadıkları ülkede onaylı 3-4 yıllık Diploma dersleri almış olan, ancak ECU Lisansüstü derslerine doğrudan giriş için belirlenen koşulları karşılamayan öğrencilere yöneliktir. 1½ - 2 Yıllık Yüksek Lisans 1 Sömestrlik Standart PQP 2 3 Sömestrlik Genişletilmiş PQP Onaylı 3 4 Yıllık Diploma Onaylı Lisans İlgili iş deneyimi ile birlikte, onaylı 2 yıllık Diploma Batı Avustralya Üniversiteleri Vakfı Programı Batı Avustralya Üniversiteleri Vakfı Programı (WAUFP), Batı Avustralya daki 4 devlet üniversitesine ait bir programdır ve bu programın başarıyla tamamlanması öğrencilerin ECU ya girişini garantilemektedir. Program, İngilizce kendileri için ikinci dil olan ve yaşadıkları ülkede sahip oldukları akademik başarı seviyeleri bir Batı Avustralya Üniversitesine giriş için yeterli olmayan yabancı öğrencilere yönelik olarak tasarlanmıştır. Tuart Koleji (CRICOS IPC:00465M), WAUFP programını sunmaktadır ve ECU nun metropol kampüslerinin yakınında bulunan uygun bir konuma sahiptir: WAUFP programına eksiksiz bir genel bakış için, aşağıdaki web sitesini ziyaret ediniz:

18 İngilizce ye Giriş Yolları PIBT Uluslararası İngilizce Merkezi (IEC) ECU bünyesindeki IEC; üniversite öğrenimi görmek isteyen yabancı öğrenciler için doğrudan giriş yolları sağlamak da dahil olmak üzere, İngilizce konuşulmayan ülkelerden gelen öğrencilere yönelik İngilizce kurslar sunmak amacıyla 1986 yılında kurulmuştur. IEC; mükemmel öğretim kadrosu, yüksek kalitedeki İngilizce dil programları ve üstün nitelikli tesisleri ile ünlüdür. IEC, artık, ECU nun kampüs dahilindeki yol sağlayıcısı olan PIBT tarafından işletilmektedir. İngilizce Dil Kursları IEC; genel amaçlı öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, uluslararası bazda tanınan nitelikler arayanların veya akademik öğrenimlerini ilerletmeyi düşünenlerin ihtiyaçlarını karşılayan çeşitli İngilizce kursları sunmaktadır. Yabancı öğrenciler için mevcut programlar şunlardır: Genel İngilizce** (1 ila 40 hafta arası) Akademik İngilizce** (1 ila 40 hafta arası) Cambridge Üniversitesi İngilizce Dil Programları (10 ila 12 hafta arası) Uzmanlaşma amaçlı / isteğe göre Kısa Dönemli Kurslar (kursuna göre 2 ila 4 hafta arası) ** Başlangıç tarihleri her aydır Üniversite Yolu Programları: UEBC ve DEP Kurs özellikleri: Kurslar, değerlendirme bazlıdır; dolayısıyla, ECU ya giriş için kurs bitiminde IELTS, TOEFL veya başka dil sınavları yoktur Özel olarak atanan deneyimli öğretmenlerle özel sınıflar Akademik okuma, yazma, dinleme ve konuşmaya uygun dil ve organizasyon yapıları ECU kütüphane kaynaklarından yararlanarak araştırma becerilerinin geliştirilmesi

19 Üniversite İngilizce sine Köprü Kursu (UEBC) UEBC, lisans öğrencisi adaylarına yönelik bir akademik dil ve öğrenim becerileri geliştirme programıdır. UEBC de öğrenim görmek isteyen öğrenciler, ECU nun akademik giriş koşullarını çoktan sağlamış fakat ECU İngilizce ye giriş koşullarını sağlamamış durumda olacaklardır. UEBC öğrencilerinin, ECU International dan bir Teklif mektubu almaları şarttır UEBC de 2 seviye mevcuttur UEBC 1 ve UEBC 2 Her seviye 10 hafta sürelidir UEBC 1 için giriş koşulları: Alınan hiçbir puanın 5.0 ın altında olmaması kaydıyla, 5.0 lık genel bir IELTS puanı* UEBC 2 için giriş koşulları: UEBC1 in başarıyla tamamlanmış olması ya da alınan hiçbir puanın 5.0 ın altında olmaması kaydıyla 5.5 lik genel bir IELTS puanı* Her seviyeye yılda 2 giriş yapılır *Not: Puanların, en fazla 12 ay önce alınmış olmaları şarttır. Çok az bir farkla bu puanların altında kalan öğrenciler, UEBC kursuna başlamadan önce ek Akademik İngilizce öğrenimini tamamlamak suretiyle, giriş hakkını elde etmeyi başarabilirler. Daha ayrıntılı bilgi için, PIBT-IEC ile temasa geçiniz. Doğrudan Giriş Programı (DEP) Doğrudan Giriş Programı (DEP); akademik giriş kriterlerini karşılayarak ECU dan teklif almış fakat lisansüstü derslerine giriş için İngilizce Koşullarını karşılamayan öğrencilere yönelik olup, yılda iki giriş yapılan, on altı haftalık bir kurstur. DEP için giriş koşulları: Alınan hiçbir puanın 5.5 in altında olmaması kaydıyla, 5.5 lik genel bir IELTS puanı *Not: Avustralya dışında alınan puanların, en fazla 6 ay önce alınmış olmaları şarttır. Çok az bir farkla bu puanların altında kalan öğrenciler, DEP e başlamadan önce yaklaşık 10 haftalık bir Akademik İngilizce Programını tamamlamak suretiyle, giriş hakkını elde etmeyi başarabilirler. PIBT Uluslararası İngilizce Merkezi ile nasıl temasa geçebilirsiniz: Telefon: (61 8) Faks: (61 8) e-posta: Web sitesi:

20 Başvuru sahipleri; ECU ya doğrudan online olarak, e-posta, faks, posta veya uluslararası temsilcilik bürolarımızdan biri vasıtasıyla başvurabilirler. ECU temsilciliklerinin tam bir listesi için, aşağıdaki adresi ziyaret ediniz: İlk önce aşağıdaki adresten bir kurs seçip, başvurunuzu online olarak hemen yapabilirsiniz: international/index.php ECU da herhangi bir başvuru ücreti alınmaz. Bu yayındaki bilgilerin yayın tarihi itibariyle doğru olmasını sağlamak için her tür çaba gösterilmiştir. Bilgiler zaman içinde değişebilir, Üniversite ders ekleme, değiştirme veya ders kaldırma ve herhangi bir ders için kayıt sınırlaması koyma hakkını saklı tutar. Yayın niyet ifadesi anlamı taşımaktadır ve tam bir teklif ya da anlayış olarak kabul edilmemelidir. Bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz: ECU ana sayfasını ziyaret ediniz: Avustralya dışından aramalar için telefon: (61 3) CRICOS IPC 00279B Nov 2008

CARROLL ÜNİVERSİTESİNİ KEŞFEDİN 1846 dan beri akademisyenlerde mükemmellik

CARROLL ÜNİVERSİTESİNİ KEŞFEDİN 1846 dan beri akademisyenlerde mükemmellik CARROLL ÜNİVERSİTESİNİ KEŞFEDİN 1846 dan beri akademisyenlerde mükemmellik ABD NİN TAM MERKEZİNDE EĞİTİM ALIN ABD nin merkezinde, Wisconsin in ilk üniversitesinde global eğitim alın. 1846 dan beri, Carroll

Detaylı

UBC Derecenize Doğru İlk Adımınız BAŞLANGIÇ NOKTANIZ

UBC Derecenize Doğru İlk Adımınız BAŞLANGIÇ NOKTANIZ UBC Derecenize Doğru İlk Adımınız BAŞLANGIÇ NOKTANIZ Uluslararası Birinci Sınıf Öğrencileri İçin Yenilikçi, Entegre Bir Program ULUSLARARASI PROGRAM UBC lisans programınıza İngilizce dil eğitimi ile akademik

Detaylı

YÜKSEK LİSANS 1/8 İŞLETME

YÜKSEK LİSANS 1/8 İŞLETME KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI YÜKSEK LİSANS İŞLETME TEZLİ KONTENJAN TEZSİZ

Detaylı

Akademik Yılı Taban Puan ve Kontenjan Tablosu

Akademik Yılı Taban Puan ve Kontenjan Tablosu 2017-2018 Akademik Yılı ve Kontenjan Tablosu Burası öğrenerek, keşfederek, paylaşarak, hayatı dolu dolu yaşayacağın yer. 21 yıldır akademik ortamı ve kadrosuyla öncü ve yenilikçi olan BİLGİ, sana 7 fakülte,

Detaylı

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN 2017 ÖSYS MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN 2017 ÖSYS MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN 2017 ÖSYS MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ MF Matematik Sınavı (LYS-1) : 11 Haziran 2017 Pazar, Saat:10:00, Tek Oturum: 135 dakika Matematik

Detaylı

2013 ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi

2013 ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi 2013 ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Birinci Aşama: Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Sınav Tarihi : 24 Mart 2013 Testler ve Soru Sayıları Türkçe : 40 Soru Sosyal Bilimler: 40 Soru Matematik

Detaylı

Edebiyat Fakültesi Alman Dili Ve Edebiyatı Ales Puan Türü : Sözel. TC Yabancı Yatay Özel TC Yabancı Yatay Özel 10 2 - - 5 2 - -

Edebiyat Fakültesi Alman Dili Ve Edebiyatı Ales Puan Türü : Sözel. TC Yabancı Yatay Özel TC Yabancı Yatay Özel 10 2 - - 5 2 - - Edebiyat Fakültesi Alman Dili Ve Edebiyatı 10 2 - - 5 2 - - Lisans Mezunlarında Aranacak Şartlar : Aşağıdaki Programlardan Mezun Olanlar Kabul Edilecektir : Aşağıdaki Programlardan Mezun Olanlar Kabul

Detaylı

Ek-1. İktisat Doktora BANKACILIK VE FİNANS / BANKACILIK VE FİNANSMAN Lisans Doğrudan Başvurabilir.

Ek-1. İktisat Doktora BANKACILIK VE FİNANS / BANKACILIK VE FİNANSMAN Lisans Doğrudan Başvurabilir. Ek-1 İktisat Doktora BANKACILIK İktisat Doktora BANKACILIK VE SİGORTACILIK İktisat Doktora EKONOMETRİ İktisat Doktora EKONOMİ İktisat Doktora İKTİSAT İktisat Doktora EKONOMİ VE FİNANS İktisat Doktora BANKACILIK

Detaylı

Yabancı Uyruklu Kont. ALES Puan Türü SÖZ EA. 5 - - - EA Eğitim Fakültesi mezunu olmak. 5 - - - EA SÖZ EA SÖZ EA SÖZ EA SÖZ EA SAY

Yabancı Uyruklu Kont. ALES Puan Türü SÖZ EA. 5 - - - EA Eğitim Fakültesi mezunu olmak. 5 - - - EA SÖZ EA SÖZ EA SÖZ EA SÖZ EA SAY T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN, Üniversitemiz Sosyal, Fen ve Sağlık Bilimleri Enstitülerine, 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında aşağıda belirtilen Anabilim Dallarına, kontenjanlar

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI

2015-2016 AKADEMİK YILI T.C. EGE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 201 2016 AKADEMİK YILI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI KONTENJANLARI HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM Kurumsal İletişim İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler, Reklamcılık,

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURULARI

2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURULARI 2015-2016 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURULARI 1. Başvuru Dönemi: 6 Temmuz 2015-7 Ağustos 2015. 2. Adaylar başvurularını aşağıdaki linkte verilen Online

Detaylı

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2017 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KONTENJAN ANABİLİM DALLARI TEZLİ YÜKSEK LİSANS TEZSİZ YÜKSEK LİSANS DOKTORA ALES Puan Türü ÖZEL KOŞULLAR T.C. YABANCI T.C. T.C. YABANCI

Detaylı

İşte yeni açılan üniversite ve bölümler 2014

İşte yeni açılan üniversite ve bölümler 2014 On5yirmi5.com İşte yeni açılan üniversite ve bölümler 2014 Bu yıl yeni açılan üniversite ve bölümler, ÖSYM'nin 23 Haziran tarihli yayınladığı ÖSYS tercih kılavuz ve kitapçıkta yer alan verilerin geçtiğimiz

Detaylı

PUAN TÜRÜ İÇİN TESTLERİN ÖNEM SIRASI: Yüzdelik Değerler

PUAN TÜRÜ İÇİN TESTLERİN ÖNEM SIRASI: Yüzdelik Değerler Puan Türleri MF-1 MF-2 MF-3 PUAN TÜRÜ İÇİN TESTLERİN ÖNEM SIRASI: Yüzdelik Değerler 1. Matematik (%16) 2. Türkçe (%11) 3. Fen Bilimleri (%8) 4. Sosyal Bilimler (%5) YGS LYS (LYS-1 ve LYS-2) 1. Fen Bilimleri

Detaylı

[Belge başlığını yazın]

[Belge başlığını yazın] TS-1 TS PUANLI LİSANS PROGRAMLARI Animasyon Arkeoloji ve Sanat Tarihi Basım Yayın ve Redakte Basın ve Yayın Canlandırma Filmi Tasarım ve Yönetimi Coğrafya Coğrafya Öğretmenliği Film Tasarım ve Yazarlık

Detaylı

2014 ÖSYS YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ

2014 ÖSYS YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ 2014 ÖSYS YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ MF Matematik Sınavı (LYS-1): (15 Haziran 2014 Pazar, Saat:10:00, Tek Oturum: 135 dakika) Matematik

Detaylı

5105 Ekonomi ve Finans 4 5105 Ekonomi ve Finans 4 5106 Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları 4 3226 İşletme 4

5105 Ekonomi ve Finans 4 5105 Ekonomi ve Finans 4 5106 Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları 4 3226 İşletme 4 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 1245 Mobilya ve Dekorasyon 2 9077 Ağırlama Hizmetleri 2 5368 Turizm ve Otel İşletmeciliği

Detaylı

2011 ÖSYS YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ

2011 ÖSYS YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ 2011 ÖSYS YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNİN MERKEZİ YERLEŞTİRME SİSTEMİNE GÖRE ÖĞRENCİ ALAN PROGRAMLARININ PUAN TÜRLERİ MF Matematik Sınavı (-1): (18 Haziran 2011 Cumartesi, Saat:10:00, Tek Oturum: 120 dakika)

Detaylı

ULUSLARARASI FOUNDATION PROGRAMLARI. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden birinde yolculuğunuza başlayın

ULUSLARARASI FOUNDATION PROGRAMLARI. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden birinde yolculuğunuza başlayın ULUSLARARASI FOUNDATION PROGRAMLARI Dünyanın önde gelen üniversitelerinden birinde yolculuğunuza başlayın ULUSLARARASI KING S FOUNDATION PROGRAMLARI Foundation öğrencilerimize, King's tarafından sunulan

Detaylı

Yeni açılan Üniversiteler ve Bölümler

Yeni açılan Üniversiteler ve Bölümler On5yirmi5.com Yeni açılan Üniversiteler ve Bölümler 2014 2015 2014 2015 yılındayeni Açılan Üniversiteler ve Bölümler Yayın Tarihi : 1 Mayıs 2015 Cuma (oluşturma : 1/4/2017) 2014 senesinde üniversitelerde

Detaylı

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Enstitülerinin aşağıda kontenjanları belirtilen Anabilim Dallarına 2016-2017 Eğitim- Öğretim Yılı Güz Yarıyılı için kurum içi ve kurum

Detaylı

ÖZEL ŞARTLAR. Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunu. olup, Jimnastik ve Fitness 2. Kademe. Antrenörlük belgesine sahip olmak.

ÖZEL ŞARTLAR. Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunu. olup, Jimnastik ve Fitness 2. Kademe. Antrenörlük belgesine sahip olmak. İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN: Duyuru Başlama Tarihi :8..05 Son Başvuru Tarihi :04.0.06 Ön Değerlendirme Tarihi :07.0.06 Sınav Giriş Tarihi :.0.06 Sonuç Açıklama Tarihi :4.0.06 MESLEK YÜKSEKOKULU

Detaylı

Lütfen başvuru yapmadan önce Başvuru Kılavuzunu dikkatle okuyunuz

Lütfen başvuru yapmadan önce Başvuru Kılavuzunu dikkatle okuyunuz 2015-2016 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ - YÜKSEK LİSANS & DOKTORA PROGRAMLARI ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURU KILAVUZU Lütfen başvuru yapmadan önce Başvuru Kılavuzunu dikkatle okuyunuz 1. Başvuru

Detaylı

Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi Sabancı Üniversitesi 1996 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi araştırmaya ve bireye odaklanan disiplinler arası eğitimi, özgür akademik seçim ve performans ortamı ve tüm dünyada etkili öğretim kadrosu

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ Doğuş markası, eğitime adanmış yarım asra yaklaşan bir anlam ifade etmektedir. Doğuş Üniversitesi eğitimde ilklerin sahibi, yeniliklerin öncüsü olarak, geçmişinden

Detaylı

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Enstitülerinin aşağıda kontenjanları belirtilen Anabilim Dallarına 2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı Güz Yarıyılı için yüksek lisans ve doktora

Detaylı

TS 1 PUANIYLA ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER

TS 1 PUANIYLA ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER TS 1 PUANIYLA ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER Arkeoloji ve Sanat Tarihi 4 TS-1 Basın ve Yayın 4 TS-1 Coğrafya 4 TS-1 Coğrafya Öğretmenliği 5 TS-1 Dünya Dinleri 4 TS-1 Gazetecilik 4 TS-1 Görsel İletişim Tasarımı

Detaylı

2015 Kontenjanları ve Puan Türleri

2015 Kontenjanları ve Puan Türleri 2015 ları ve Puan Türleri LİSANS PROGRAMLARI Eczacılık Fakültesi 20 Eczacılık Fakültesi (T.C. Vatandaşları) (Ücretli) 20 MF-3 78.616 Eğitim Fakültesi 556 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Detaylı

-AKADEMİK PROGRAMLAR-

-AKADEMİK PROGRAMLAR- VARNA İŞLETME ÜNİVERSİTESİ (VARNA UNIVERSITY OF MANAGEMENT VUM ) Varna İşletme Üniversitesi, Bulgaristan ın Varna, Dobrich ve Sofya şehirlerinde kampüsleri olan bir yüksek öğrenim kurumudur. 1996 yılında

Detaylı

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Enstitülerinin aşağıda kontenjanları belirtilen anabilim dallarına 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı için yüksek lisans ve doktora

Detaylı

E.A. E.A. Tüm lisans ve yüksek lisans mezunları başvurabilir. E.A. E.A. E.A. SÖZ. SÖZ.

E.A. E.A. Tüm lisans ve yüksek lisans mezunları başvurabilir. E.A. E.A. E.A. SÖZ. SÖZ. SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK ANABİLİM DALLARI LİSANS Tezli Tezsiz ARKEOLOJİ KONTENJAN DOKTORA ALES Puan Türü Klasik Arkeoloji 10-5 - BASIN VE YAYIN 20-10 - ÖZEL KOŞULLAR Arkeoloji, Klasik Arkeoloji,

Detaylı

AZDAVAY ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ

AZDAVAY ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ MESLEK SEÇİMİ ve MESLEKLERİ TANITMA AZDAVAY ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ Meslek Seçimi Neden Önemlidir? Mesleğiniz; yaşam biçiminizi toplum içindeki yerinizi arkadaş çevrenizi gelir seviyenizi

Detaylı

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına Başvuru, Yerleştirme ve Kayıt İşlemleri

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına Başvuru, Yerleştirme ve Kayıt İşlemleri KAFKAS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI KAPSAMINDA AKADEMİK TAKVİM, AÇILACAK PROGRAMLAR, ALANLAR VE KONTENJANLARA İLİŞKİN UYGULAMA

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 15 BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ (İÖ) 15 BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BİLİŞİM SİSTEMLERİ

Detaylı

mezunları) ile açıktan ve uzaktan öğrenim gören mezun durumunda olan öğrenciler,

mezunları) ile açıktan ve uzaktan öğrenim gören mezun durumunda olan öğrenciler, MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖN KAYIT BAŞVURU İLANI Başvuru Tarihleri 22-25 Eylül 2016 [Başvurular 22 Eylül 2016 Saat 08.30 ile 25

Detaylı

mezunları) ile açıktan ve uzaktan öğrenim gören mezun durumunda olan öğrenciler,

mezunları) ile açıktan ve uzaktan öğrenim gören mezun durumunda olan öğrenciler, MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖN KAYIT BAŞVURU İLANI Başvuru Tarihleri 22-25 Eylül 2016

Detaylı

UZUNMEHMET ANADOLU LİSESİ LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI

UZUNMEHMET ANADOLU LİSESİ LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI LYS, 5 AYRI OTURUMDA GERÇEKLEŞTİRİLİR. İLGİLİ YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN, LYS NİN % 60 I, YGS NİN İSE 40 I KULLANILIR. OTURUMLA İLGİLİ AYRINTILAR AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR.

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM YILI YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ANADOLUYÖS KONTENJANI PROGRAM SÜRESİ

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM YILI YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ANADOLUYÖS KONTENJANI PROGRAM SÜRESİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ 2016-2017 ÖĞRETİM YILI YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ KONTENJANLARI BİRİM ID BİRİM PROGRAM SÜRESİ ANADOLUYÖS KONTENJANI ULUSLARARASI SINAV VE DİPLOMA PUANI KONTENJANI ÖZEL KOŞUL

Detaylı

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK PR. 3 1 3 1 MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ PR. 2 0 2 0 RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ PR. 3 0 3 0 FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ PR.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK PR. 3 1 3 1 MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ PR. 2 0 2 0 RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ PR. 3 0 3 0 FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ PR. ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU ADALET PR. 2 1 ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ PR. 0 0 0 0 REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK PR. 3 1 3 1 MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ PR. 2 0

Detaylı

4. Ön kayıt başvurularında herhangi bir önkoşul (ALES vb ) ve taban puan aranmamaktadır.

4. Ön kayıt başvurularında herhangi bir önkoşul (ALES vb ) ve taban puan aranmamaktadır. 1 ÜNİVERSİTEMİZDE 2015-2016 ÖĞRETİM YILINDA AÇILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA ÖN KAYIT BAŞVURULARI 07.12.2015 TARİHİNDE BAŞLAYACAKTIR. 1. Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika

Detaylı

3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 9075 Bilgisayar Teknolojisi (Devamı Arkada) 2

3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 3127 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 4 9075 Bilgisayar Teknolojisi (Devamı Arkada) 2 8342 Acil Yardım ve Afet Yönetimi 4 8342 Acil Yardım ve Afet Yönetimi 4 8342 Acil Yardım ve Afet Yönetimi 4 9132 Acil Durum ve Afet Yönetimi 2 3101 Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği 4 3101 Ağaç İşleri

Detaylı

BaĢvurular ġahsen olarak yapılacaktır. Posta yoluyla baģvuru kabul edilmeyecektir.

BaĢvurular ġahsen olarak yapılacaktır. Posta yoluyla baģvuru kabul edilmeyecektir. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNĠRSĠTESĠ REKTÖRLÜĞÜ EĞĠTĠM FAKÜLTESĠ DEKANLIĞI 2017-2018 EĞĠTĠM-ÖĞRETĠM YILI ÖN KAYIT BAġVURU ĠLANI BaĢvuru Adresi BaĢvuru Tarihleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Detaylı

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU Tarihçe Yabancı Diller Bölümü, 1976 yılında kurulan Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi bünyesinde İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere

Detaylı

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U

EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U 2016-2017 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİNDE BAŞLATILACAK OLAN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA İLİŞKİN D U Y U R U 2016-2017 Eğitim - Öğretim Yılı Güz Döneminde son sınıfta veya önceki

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖN KAYIT KOŞULLARI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖN KAYIT KOŞULLARI 1 2011-2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖN KAYIT KOŞULLARI ÇOK ÖNEMLİ 2011 2012 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ EĞİTİM BAŞVURULARI HAKKINDA WEB SAYFAMIZDA BULUNAN

Detaylı

Erciyes Üniversitesi Taban Puanları

Erciyes Üniversitesi Taban Puanları 2012-201 Üniversitesi Taban Puanları 2012-201 yılı yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitesi nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban puanları, kontenjanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversit

Detaylı

Programla İlgili Bilgiler

Programla İlgili Bilgiler 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KAFKAS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI KAPSAMINDA AKADEMİK TAKVİM, AÇILACAK PROGRAMLAR, ALANLAR, KONTENJANLAR VE DERSLERE İLİŞKİN

Detaylı

TÜRK DÜNYASI ANABİLİM DALLARI. Türk Tarihi. ALES Puan Türü:SÖZEL. Lisans Derecesi ile Doktora. Yabancı Uyruklu

TÜRK DÜNYASI ANABİLİM DALLARI. Türk Tarihi. ALES Puan Türü:SÖZEL. Lisans Derecesi ile Doktora. Yabancı Uyruklu E.Ü.SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2015-2016 AKADEMİK YILI DOKTORA PROGRAMLARI I TÜRK DÜNYASI ANABİLİM DALLARI Türk Tarihi T.C T.C 1-2 1 Lisans mezunlarında aranacak şartlar : Üniversitelerin Tarih,Tarih Eğitimi

Detaylı

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörlüğünden:

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörlüğünden: İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörlüğünden: Üniversitemize; 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ve "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmelik hükümlerinde aranan koşulları yerine getirmiş olmak

Detaylı

ALES PUAN TÜRÜ. Türkiye Cumhuriyeti. Uyruklu ÜNİP* SÖZEL SÖZEL Y.Lisans. Alan Dışı SÖZEL.

ALES PUAN TÜRÜ. Türkiye Cumhuriyeti. Uyruklu ÜNİP* SÖZEL SÖZEL Y.Lisans. Alan Dışı SÖZEL. EĞİTİM TÜRÜ ALES PUAN TÜRÜ Türkiye Cumhuriyeti Uyruklu ÜNİP* Yabancı Uyruklu ESRUC** KAMU KURUM YÖNETİCİLERİ (KKY) T.C. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ 0506 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı

Detaylı

Duyurunun başlangıç tarihi: 25 Ağustos 2015 Son Başvuru Tarihi: 08 Eylül 2015

Duyurunun başlangıç tarihi: 25 Ağustos 2015 Son Başvuru Tarihi: 08 Eylül 2015 Duyurunun başlangıç tarihi: 25 Ağustos 2015 Son Başvuru Tarihi: 08 Eylül 2015 T.C. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN Üniversitemiz aşağıda belirtilen birimlerine 2547 Sayılı Kanun ile Öğretim Üyeliğine

Detaylı

ALES Puan Türü EA SÖZ. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi nin İktisat, İşletme, Maliye, EA SAY EA SÖZ. ALES Puan Türü 60 EA EA SÖZ SAY ALES EA SÖZ

ALES Puan Türü EA SÖZ. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi nin İktisat, İşletme, Maliye, EA SAY EA SÖZ. ALES Puan Türü 60 EA EA SÖZ SAY ALES EA SÖZ T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN, 011-01 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı için aşağıda belirtilen anabilim dallarına bağlı programlara, Yükseklisans ve Doktora öğrencileri alınacaktır. A- SOSYAL

Detaylı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ÇİN HALK CUMHURİYETİ. HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ÇİN HALK CUMHURİYETİ. HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ÇİN HALK CUMHURİYETİ HAZIRLAYAN: Dr. Recep ALTIN ÇİN HALK CUMHURİYETİ NUFÜSÜ YÜZÖLÇÜMÜ YÖNETİMİ BAŞKENTİ KİŞİBAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRDE

Detaylı

TC GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI

TC GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI TC GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2017 2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI KONTENJANLAR, BAŞVURU ŞARTLARI, BAŞVURUYA ESAS TEŞKİL EDEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLAR Lisansüstü Programlara Başvuru

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Taban Puanları

Anadolu Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 Üniversitesi Taban Puanları 2012-2013 yılı yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitesi nin Lisans, Meslek Yüksekokulu ve Önlisans programları taban puanları, kontenjanları 4 YILLIK BÖLÜMLER Üniversit

Detaylı

ÖYP 2014 ARALIK DÖNEMİ YERLEŞENLER (BÖLÜM BAZLI)

ÖYP 2014 ARALIK DÖNEMİ YERLEŞENLER (BÖLÜM BAZLI) ÖYP 2014 ARALIK DÖNEMİ YERLEŞENLER (BÖLÜM BAZLI) Satır Etiketleri En Küçük OYP_PUAN En Büyük OYP_PUAN ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 80,597 80,839 AKTÜERYA BİLİMLERİ BÖLÜMÜ 79,747 79,747 ANTRENÖRLÜK

Detaylı

YÜKSEK LİSANS KONTENJAN 1/8

YÜKSEK LİSANS KONTENJAN 1/8 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2007 2008 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI ÖĞRENCİ KONTENJANLARI VE BAŞVURU ŞARTLARI YÜKSEK LİSANS KONTENJAN TEZLİ TEZSİZ TOPLAM Başvuru

Detaylı

AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. 2017-2018 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ NDE SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜNÜN AŞAĞIDA BELİRTİLEN LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALINACAKTIR. Anabilim Dalı ve Programın Adı Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Tezli/Tezsiz

Detaylı

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Süleyman Demirel Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anabilim Dallarına 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı için Yüksek Lisans (Tezli) ve Doktora

Detaylı

LİSANS PROGRAMLARI BÖLÜMÜN ADI. Eczacılık Fakültesi. Eğitim Fakültesi 2016 TERCİH BURSU 2015 BAŞARI SIRASI PUAN TÜRÜ

LİSANS PROGRAMLARI BÖLÜMÜN ADI. Eczacılık Fakültesi. Eğitim Fakültesi 2016 TERCİH BURSU 2015 BAŞARI SIRASI PUAN TÜRÜ Eczacılık Fakültesi BÖLÜMÜN ADI LİSANS PROGRAMLARI Eczacılık Fakültesi (Ücretli) 40 MF-3 108.000 Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (Ücretli) 5 YGS-1 Bilgisayar ve Öğretim

Detaylı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SON 5 YIL EN DÜŞÜK PUANLAR

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SON 5 YIL EN DÜŞÜK PUANLAR AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SON 5 YIL EN DÜŞÜK PUANLAR Fakülte / Yüksekokullar / Meslek Yüksekokulları En Küçük En Küçük Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği MF-3 475,84818 MF-3 451,90389 MF-3 449,49584 Diş

Detaylı

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN

İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN İLAN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ NDEN Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü ne 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı BAHAR Yarıyılı için aşağıda belirtilen Ana Bilim Dallarına karşılarında belirtilen sayıda

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI UZMANI (YÖNETİCİSİ)

İNSAN KAYNAKLARI UZMANI (YÖNETİCİSİ) İNSAN KAYNAKLARI UZMANI (YÖNETİCİSİ) TANIM İşletmede çalışacak insan kaynağının sayısını ve niteliğini belirleyerek, insan kaynağının başarısını, moralini, motivasyonunu ve uyum düzeyini artırıcı çalışmaları

Detaylı

Puan Türü. Bilgisayar Mühendisliği. Bilgisayar Mühendisliği (İÖ) Bilişim. Sistemleri Mühendisliği

Puan Türü. Bilgisayar Mühendisliği. Bilgisayar Mühendisliği (İÖ) Bilişim. Sistemleri Mühendisliği 4 Yıllık Bölümler Lisans programları Program Adı Fakülte Bölüm Bilgisayar Bilgisayar Sistemleri Sistemleri (KKTC Uyruklu) Öğretim leri Fen Bilgisi İlköğretim Matematik İngilizce Okul Öncesi Okul Öncesi

Detaylı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı

2016-2017. Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı 2016-2017 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı FAKÜLTE VE BÖLÜMLER FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Matematik Bölümü Mütercim Tercümanlık Bölümü Psikoloji Bölümü GÜZEL SANATLAR,

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI GELEN ÖĞRENCİ KONTENJANLARI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI GELEN ÖĞRENCİ KONTENJANLARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI GELEN ÖĞRENCİ KONTENJANLARI GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 5.sınıf İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ 4 4 4 OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ 4 4 4

Detaylı

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA KONTENJANLARI (*)

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA KONTENJANLARI (*) ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ VE DOKTORA KONTENJANLARI (*) PROGRAMLAR TEZLİ TEZSİZ DOKTORA TARİH (*) Yakınçağ Tarihi 10 - - Yeniçağ Tarihi 10 - - TÜRK DİLİ VE (*) Türk Dili

Detaylı

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ İÇİN BAŞVURU BİLGİLERİ VE ÖĞRENCİ KONTENJANLARI

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ İÇİN BAŞVURU BİLGİLERİ VE ÖĞRENCİ KONTENJANLARI ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ İÇİN BAŞVURU BİLGİLERİ VE ÖĞRENCİ KONTENJANLARI Üniversitemiz lisansüstü programlarına 2014-2015 eğitim-öğretim

Detaylı

Bir Fikriniz mi var? Prof. Dr. Feray KÖÇKAR Birim Sorumlusu Dr. Gülşah ÇELİK GÜL Dr. Esra TOKAY

Bir Fikriniz mi var? Prof. Dr. Feray KÖÇKAR Birim Sorumlusu Dr. Gülşah ÇELİK GÜL Dr. Esra TOKAY Bir Fikriniz mi var? Prof. Dr. Feray KÖÇKAR Birim Sorumlusu Dr. Gülşah ÇELİK GÜL Dr. Esra TOKAY Uzman Uzman Bir Fikriniz mi var? Balıkesir Üniversitesi Proje Koordinasyon Ofisi Birimi (ProKOB); Üniversitemiz

Detaylı

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Enstitülerinin aşağıda kontenjanları belirtilen Anabilim Dallarına 20162017 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı için yüksek lisans ve doktora

Detaylı

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ KONTENJANLARI YÜKSEK LİSANS DOKTORA ANABİLİM DALLARI T.C. Vatandaşı Yatay Geçiş Yabancı Uyruklu T.C. Vatandaşı

Detaylı

LYS puanı ile girilebilecek bölümler

LYS puanı ile girilebilecek bölümler On5yirmi5.com LYS puanı ile girilebilecek bölümler LYS'de 5 farklı puan türü hesaplanır. Bu puan türlerine göre öğrencilerin girebilecekleri bölümler hangileri? İşte yanıtı... Yayın Tarihi : 17 Mart 2014

Detaylı

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Enstitülerinin aşağıda kontenjanları belirtilen Anabilim Dallarına 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı için yüksek lisans ve doktora

Detaylı

2014-DGS Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar

2014-DGS Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar Üniversite Fakülte / Yüksekokul Adı 100110266 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) Bolu Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik SAY 6 6 277,83369 311,06335 100110018 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (BOLU) Eğitim

Detaylı

Alberta. Kanada'nın. Eyaletinde Eğitim Alın. Sizi eyaletimizde eğitim görmeye davet ediyoruz!

Alberta. Kanada'nın. Eyaletinde Eğitim Alın. Sizi eyaletimizde eğitim görmeye davet ediyoruz! Alberta'da Eğitim Kanada'nın Alberta Eyaletinde Eğitim Alın Sizi eyaletimizde eğitim görmeye davet ediyoruz! Dünyanın en iyileri arasında yer alan bir eğitim sistemine kayıt olun. Alberta Hükümeti tarafından

Detaylı

---- TABLO-4. MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI ---- ÖSYM Kodu Fakültesi Program Adı Süre Puan Türü Kontenjan

---- TABLO-4. MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI ---- ÖSYM Kodu Fakültesi Program Adı Süre Puan Türü Kontenjan ---- TABLO-4. MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI ---- ÖSYM Kodu Fakültesi Program Adı Süre Puan Türü Kontenjan Bakınızlar 202310142 Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik-Bilgisayar

Detaylı

PROGRAMLAR ve KONTENJANLARI:

PROGRAMLAR ve KONTENJANLARI: PROGRAMLAR ve KONTENJANLARI: YÜKSEK LİSANS DOKTORA Sanatta Yet. ANABİLİM DALI BİLİM DALI Tezli Yüksek Lisans Tezsiz Yüksek Lisans Eğitim Programları ve Öğretim - - 10+1* + 1** - Eğitimde Program Geliştirme

Detaylı

Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı

Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı 20162017 Aday Öğrenci Bilgilendirme Kitapçığı FAKÜLTE VE BÖLÜMLER FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Matematik Bölümü Mütercim Tercümanlık Bölümü Psikoloji Bölümü GÜZEL SANATLAR, TASARIM

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİ İLANI YL 30 DR 5 YL 2 DR 2

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİ İLANI YL 30 DR 5 YL 2 DR 2 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILINDA SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİ İLANI ANABİLİM DALI İKTİSAT BİLİM DALI PRG Öğr. Sayısı BAŞVURU KOŞULLARI* İktisat YL 30 DR 5 İlgili

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ`NDEN

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ`NDEN GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ`NDEN Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına 200 20 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında öğrenci alınacaktır. Yüksek Lisans Programı 200-20

Detaylı

İngiltere de Eğitim ve Yaşam

İngiltere de Eğitim ve Yaşam İngiltere de Eğitim ve Yaşam Semra Yalçın, Eğitim Koordinatörü Ocak 2014 İngiltere de Eğitim Neden İngiltere de Eğitim? Dünya standartlarında tanınan programlar Benzersiz eğitim ve yenilikçilik geleneği

Detaylı

Puan Türü. Çin Dili ve Edebiyatı DİL- 3. Ermeni Dili ve Edebiyatı DİL- 3 DİL- 3. İbrani Dili ve Edebiyatı. İngiliz Dili ve Edebiyatı DİL- 1

Puan Türü. Çin Dili ve Edebiyatı DİL- 3. Ermeni Dili ve Edebiyatı DİL- 3 DİL- 3. İbrani Dili ve Edebiyatı. İngiliz Dili ve Edebiyatı DİL- 1 2 ve 4 Yıllık Bölümler Lisans programları Program Adı Fakülte Bölüm Diş Hekimliği Diş Hekimliği (KKTC Uyruklu) Eczacılık Çin Dili ve ı Ermeni Dili ve ı Puan Türü Genel Kont. Genel Yer. En Küçük Puan En

Detaylı

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ Öğrenci Odaklı Üniversite Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi ve FATÜBAT tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Öğrenci Kongresi ni onurlandırmanızı diler, saygılar sunarım. Prof. Dr. M. Ramazan YİĞİTOĞLU

Detaylı

EK 1- Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Kontenjanları

EK 1- Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Kontenjanları EK 1- Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Kontenjanları 2014-20 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI BÖLÜM KONTENJANLARI Sıra No Atamaya Esas Olan Alan Mezun Olduğu

Detaylı

PROGRAM, PUAN TÜRÜ, KONTENJAN, BAŞARI SIRASI, EN KÜÇÜK PUAN VE ÖĞRENİM ÜCRETİ TABLOSU

PROGRAM, PUAN TÜRÜ, KONTENJAN, BAŞARI SIRASI, EN KÜÇÜK PUAN VE ÖĞRENİM ÜCRETİ TABLOSU PROGRAM, PUAN TÜRÜ, KONTENJAN, BAŞARI SIRASI, EN KÜÇÜK PUAN VE ÖĞRENİM ÜCRETİ TABLOSU Program Adı Öğrenim Süresi Puan Türü 2017-2018 Kontenjanları 2016 ÖSYS 0,12 Başarı Sırası 2016 ÖSYS En Küçük Puan Öğrenim

Detaylı

TABLO-4. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları

TABLO-4. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları 200110026 Sağlık Yönetimi (Tam Burslu) 4 TM-1 3 3, 120 32700 --- 401,25062 200110062 Tıp Fakültesi (İngilizce) (Ücretli) 6 MF-3 54 17, 21, 28, 120 26800 --- 447,46504 200110071 Tıp Fakültesi (İngilizce)

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ŞEBİNKARAHİSAR MYO RADYO TELEVİZYON TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ BİLGİ FORMU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ŞEBİNKARAHİSAR MYO RADYO TELEVİZYON TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ BİLGİ FORMU TÜRKİYE CUMHURİYETİ GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ŞEBİNKARAHİSAR MYO RADYO TELEVİZYON TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ BİLGİ FORMU Bölüm Bölüm Başkanı Bölümün amacı Bölümün Hedefi Öğrenme Çıktıları RADYO TV TEKNOLOJİSİ Öğr.

Detaylı

saat ile 04 Eylül 2016 saat tarihleri arasında

saat ile 04 Eylül 2016 saat tarihleri arasında ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ ONLİNE-ÖNKAYIT DUYURUSU GENEL BİLGİ: SERTİFİKA PROGRAMI 1) YÖK ün 23.01.2015 tarihli açıklaması ve güncellenen

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ KONTENJANI

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ KONTENJANI T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2009-2010 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ KONTENJANI ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS KONTENJANI DOKTORA KONTENJANI YABANCI UYRUKLU

Detaylı

ÇAP (3) -BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ => BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 1-1 [1] 3,18 : #1

ÇAP (3) -BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ => BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 1-1 [1] 3,18 : #1 ÇAP (1) -KİMYA => BİYOLOJİ 1-1 [1] 3,03 : 1602.04011 #1 ÇAP (5) -TARİH => TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 1-1 [1] 3,14 : G1602.11064 #1 2-2 [1] 3,59 : 1502.11097 #2!! 1.tercihinde asil olarak yerleşti 3-3 [1] 3,28

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ 2017-2018 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılına kurum içi yatay geçiş ile ilgili kontenjanlar, başvuru

Detaylı

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET STANDARTLARI

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET STANDARTLARI TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU BİLİM İNSANI DESTEKLEME DAİRE BAŞKANLIĞI HİZMET STANDARTLARI SIRA NO HİZMETİN ADI BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRECİ ( EN GEÇ ) 1 2201-Ulusal

Detaylı

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 2015-DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME SUNUMU

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 2015-DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME SUNUMU SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 2015-DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME SUNUMU Dikey Geçiş Sınavı Nedir? Dikey Geçiş Sınavı, 4 senelik lisans öğrenimine geçiş yapmak için her sene ÖSYM tarafından

Detaylı

(LYS) LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI PAYAS NURSAN ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ

(LYS) LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI PAYAS NURSAN ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ (LYS) LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI PAYAS NURSAN ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ BAŞVURU VE SİNAV TAKVİMİ Başvuru: (01-14)-Nisan-2016 SINAV KAPSAMI TARİH-SAAT LYS-4 SOSYAL BİLİMLER 18-06-2016 CUMARTESİ 10:00

Detaylı

BİLGİ İşletme 2013-2014

BİLGİ İşletme 2013-2014 BİLGİ İşletme 2013-2014 Sosyal Medya Uzmanı Yeni işletme dünyasından birkaç örnek Etik Ticaret Yöneticisi Yeşil Pazarlama Danışmanı Sürdürülebilir Proje Uzmanı Veri bilimcisi Uluslararası Raporlama Uzmanı

Detaylı

ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI SIRA NO. 1 Adalet. 2 Aile ve Tüketici Hizmetleri. 3 Almanca. 4 Arapça. 5 Bahçecilik. 6 Bilişim Teknolojileri

ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI SIRA NO. 1 Adalet. 2 Aile ve Tüketici Hizmetleri. 3 Almanca. 4 Arapça. 5 Bahçecilik. 6 Bilişim Teknolojileri SIRA NO ATAMAYA ESAS OLAN ÖĞRETMENLİK ALANI 1 Adalet 2 Aile ve Tüketici Hizmetleri 3 Almanca 4 Arapça 5 Bahçecilik 6 Bilişim Teknolojileri 7 Biyoloji 8 Biyomedikal Cihaz Teknolojileri 9 Coğrafya 10 Çince

Detaylı

ORGANİZASYON BAZINDA ÖĞRENCİ SAYILARI

ORGANİZASYON BAZINDA ÖĞRENCİ SAYILARI Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık 164 Bankacılık ve Sigortacılık 138 Büro Yönetimi ve Sekreterlik 6 Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 99 Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

Detaylı