Prof. Dr. H. Nejat Göyünç ün Amerika Mektuplarından Bir Örnek

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Prof. Dr. H. Nejat Göyünç ün Amerika Mektuplarından Bir Örnek"

Transkript

1 Prof. Dr. H. Nejat Göyünç ün Amerika Mektuplarından Bir Örnek PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 183 Yrd. Doç. Dr. Ali Galip BALTAOĞLU UÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü Hayatının 70. yılında Hoca nın eserlerini derlemek ve hayatını kaleme almak iki ayrı makale de bana nasip olmuştu. 1 Hoca nın hayatı ve bibliyografyası Hoca nın vefatının hemen sonrasında, o günlerde TTK nın başkanı olan ve bugün bir siyasal partiden milletvekili olan Prof. Dr. Yusuf Hallaçoğlu tarafından tamamıyla intihal olarak ismim hiçbir şekilde zikredilmeden yayınlanmıştır. 2 Bibliyografya kısmında eklediği hocanın vefatından önce ( yılları arasında) ürettiği az sayıdaki kitap ve makale vardır. Gerisi tamamen intihaldir. Daha sonra 2003 yılında bir başka akademisyen de sanki ilk defa yapılmış bir çalışma gibi hocamızın bibliyografyasını yayınlamıştır. Hocanın bibliyografyasını yazdığını iddia edenlerin makalelerinde ismimizin geçmemesi ülkemizde bilime ve emeğe saygısızlığın göstergesi olsa gerektir. Bilimde emek hırsızlığını bu kadar rahat yapabilen insanların, büyük kurumların başında olabilmesi, onlardan çokça işittiğimiz millî ve dinî değer kavramlarıyla siyaset yapmaları, ülkemizin trajikomik gerçeklerindendir. Doğrusu bunun; bilimin, bilimsel etiğin, insanlığın, tevazunun sembolü olan rahmetli Hocam Prof. Dr. Hasan Nejat Göyünç e de büyük saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Sağ olsaydı hem üzülür hem de kınardı. Hocamız vefat edeli tam 12 yıl oldu. Onu hâlâ hatırlıyor ve özlüyoruz. Yeri doldurulamadı ve sanıyorum doldurulamayacak. Bu nedenle hocamız için böyle bir sayı çıkarmayı düşünen, bunu hayata geçiren vefalı öğrencilerine ve dostlarına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. 1 Ali Galip Baltaoğlu Prof. Dr. Hasan Göyünç ün Bibliyografyası Anadolu Dil Tarih ve Kültür Araştırmaları Dergisi I, Afyon 1996 sayfa (69-80). Örnek Bir Hoca Örnek Bir Şahsiyet: Prof. Dr. Nejat Göyünç (Hayatı ve Bibliyografyası), Ata Dergisi, S. VII, Konya 1997, s.(1-41). 2 Yusuf Hallaçoğlu, Kaybettiğimiz Bir Değer: Prof.Dr. Nejat Göyünç ün Ardından Belleten C.LXV, S.243, 8(S ) Ağustos 2001, TTK, Ankara 2002.

2 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 184 Nejat Göyünç ün Amerika Mektupları Prof. Dr. Nejat Göyünç, Ağustos 1954 te İstanbul da evlenmiş ve öğretmenlik yaptığı Mardin e dönmüştür. Kısa bir süre sonra Millî Eğitim Bakanlığı ndan Ford Foundation un desteği ile bir yıl ABD ye ortaöğretim kurumlarında incelemeler yapmak üzere gitmek için seçildiği haberini alır. Bunun üzerine Ankara ya gelir ve bir müddet Türk-Amerikan Derneği nde İngilizce kurslarına devam eder. 23 Ocak 1955 de 15 kişilik bir öğretmen gurubu ile ABD ye gider 3 ve Ağustos un i gibi Türkiye ye döner 4. Hocamız ABD den eşi Ayten Göyünç e 60 a yakın mektup yazmıştır. Bu mektuplar hocamızın eşi tarafından bana emanet edilmiştir ve kopyaları benim özel arşivimdedir. Hocamız bu mektuplarda duygu ve düşünceleri yanında, ABD deki izlenimlerini uzun uzun yazmıştır. Bu mektuplar tarih, antropoloji, sosyal psikoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanına bol miktarda bilgi ve belge sağlayıcı niteliktedir. Bu makalemizde mektuplardan 18 Nisan 1955 tarihli bir örneği bilim aleminin dikkatlerine sunacağız. Bu mektubun içinde bir gazete haberi ve makasla kesilmiş resimli gazete kupürü vardır 5. Mektuptan çok özel hayata dair bilgi ve kısımlar ise çıkartılmıştır. Mektup, o günkü imla kaidelerine sadık kalınarak aşağıda sunulmuştur. Henry, 18 Nisan 1955 Canım karıcığım; Dün otobüste yazdığım mektubu yine hemen oracıkta yolladıktan sonra, üç saat süren bir yolculuğu müteakip İllinois devletinin ikinci büyük şehri -Chicago dan sonra- Peoria ya geldim. İstasyonda beni Henry High School un müdürü Mr.Kenneth Brown karşıladı. Genç, otuzbeş yaşlarında kadar bir adam. Yanında ihtimal ilkokula devam eden oğlu da vardı. Otomobili ile bir saatte Henry ye geldik. Bana önce mektebi gezdirdi. Hani Amerika da pek çok mektep gördüm, fakat bu kadar hoşuma gideni olmamıştı. Tekmil duvarları cam. 135 talebesi varmış. Lakin mektep büyük yapılmış. Bazı ders- 3 Hocanın hayatı hakkında tafsilatlı bilgi için bkz. Ali Galip Baltaoğlu, Örnek Bir Hoca Örnek Bir Şahsiyet: Prof. Dr. Nejat Göyünç (Hayatı ve Bibliyografyası), Ata Dergisi, S. VII, Konya 1997, s.(1-41). 4 Özel Arşivim: 16 Ağustos 1955 tarihli mektup: Burada verilen bilgiye göre 17 Ağustos 1955 tarihinde Amerika dan hareket edecek ve saat 9.30 da Londra da olacaklardır. Burada aktarma iiçin üç gün bekledikten sonra Türkiye ye dönecekerdir Nisan 1955 tarihinde çıkan bir gazete haberi, hocamız tarafından gazeteden kesilerek 18 nisan 1955 de kaleme aldığı mektubun içinde eşine gönderilmiştir. ABD deki bir mahalli gazete çıkan bu haber ve bilimsel değerlendirmesi bir makale olarak yayınlanacaktır.

3 haneler halen kullanılmıyormuş. 11 tane de hocası varmış. Okulu gezdikten sonra beni İngilizce hocası Mr. John Jeans ın evine getirdi. Mr. ve Mrs. Jeans 31 yaşında, genç bir karı-koca. Henüz çocukları yok. Lakin Mr. Jeans ümit ettiklerini söyledi. Bana bir oda ayırmışlar. Akşam hayli konuştuk, a kadar. Bir de gazeteci arkadaş hanımıyla beraber gelmişti. Yemekte Mr. Jeans bana Türkiye nin nüfusu ne kadar? diye sordu. Ben de 22 milyon olduğunu söyledim. Bana tekrar sordu hepsi erkek mi? diye. Ben yine bir kısmı erkek, bir kısmı kadın diye cevap verdim. Bu sefer hepsi evli mi? diye sordu. Bir kısmı evli, bir kısmı bekar, bir kısmı boşanmış, bir kısmı da çocuk dedim. Bu adam tam Amerika lı. Zira bir hafta kalacağım ve para almayacaklarmış. Bunu müdür yolda söylemişti. Sabahleyin de erken kalktım, sana yeni bir mektuba başladım. Akşam yemekteki konuşma esnasında söylemiştim, malum geçen hafta Florida ya gitmiştik. Amerika nın güneydoğu eyaletlerinde zenciler oturur. Vaktiyle bunlar Afrika dan getirilmiş, esir olarak pamuk tarlalarında çalıştırılmışlar. Otobüsümüz bir istasyonda duruyor. Gözümüze ilk çarpan da colored waiting room colored ticked window colored men s room vesaire. Yani zencilere mahsus bekleme odası, bilet gişesi ve hela. Hatta kilise bile vardı. Okullar da caba. Bizim hepimizde bunları görünce Amerika lılara karşı nefret uyandı içimizde. Yemekte hoş tarafını söyleyip, bunu anlayamıyorum dedim. Münakaşayı önüme dondurma tabağını uzatıp kestiler ve lafı değiştirdiler. Hatırlamışken yazayım, maaşlarımı Cuma günü aldım, teşekkür ederim. Yolladığın gazeteyi de memnuniyetle aldım. 10 Haziran da Hilton Oteli açılacakmış. 11 Haziran ın gazetesini de yollarsan, merasime ait, memnun olurum. Gönderdiğin İstanbul resimlerini de almıştım. İhtimal teşekkürü unutmuş olmalıyım ki, sitem ediyorsun. Özür diler, çok teşekkür ederim. Ben de burada paramı biriktiriyorum. Biraz ders malzemesi alacağım. Sana evvelce yazdığım gibi. Bir de fotoğraf makinası ile dolma kalem. Bunun dışında bir elektrik makarası da almayı düşünüyorum. Ekmek kızartma makinaları da var, çok hoş, ekmek kızarınca dışarı atıyor otomatikman. Belki ondan da alırım gelirken. Bütün emelim, seneye nerede olursa olsun müstakil bir ev veya daire bulup yerleşmek. Tabii bizim hiç eşyamız olmadığı için bir oda takımı vesair ihtiyaçlarımızı temin etmemiz lazım. İstanbul da eşya almanın bir mahsuru yok. Zira yerleştikten sonra elzemdir. Hemde icap ederse koyacak, hıfzedecek yer buluruz. Biliyorsun, Ankara daki PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 185

4 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 186 iki ayımız ile Mardin deki oniki günü ne kadar tatlı geçirmiştik. Allah yine öylesini nasip etsin. Buraya maaşlarını yeniden artacağına dair haberler geliyor, inşallah doğru çıkar da paramı orada bıraktığım zaman daha fazla kalır. Şimdiden Eylül maaşımı da orada bıraktırmayı tasarlıyorum.... (Hocanın eşine özlem ve özel meselelerin tartışıldığı bölüm çıkarılmıştır.) Yazarken ev sahipleri arada sırada yanıma geliyorlar. Türkçe bilmemeleri ne iyi, yazdıklarımı okuyamıyorlar. Gerçi sokaklarda alenen öpüşülen bir memlekette okusalar da ehemmiyeti yok. Burada her şeyi tabii görüyorlar. Yakında korkarım, sokaklarda başka bir şeyler de yapacaklar. Hürriyette okumuştum geçenlerde, turistlerin getirecekleri dolarlar 580 kuruştan alınacakmış. İnşallah sahiden olur da, dönerken burada biriktirdiklerimi yüksek fiyatla ve meşru şekilde memlekete geçiririm. Amerika da buzdolabı filan hiç ucuz değil. Hem de Türkiye de kullanabilmek için tadilat yapmak lazım geliyormuş. Onun için almaya filan niyetim yok. Gelince bir çamaşır makinesi alırız ilk fırsatta. Dönerken de Almanya üzerinden trenle gelip -tren en ucuz vasıta- bir Siemens radyo alayım istiyorum. Evimizde bir çiçek, bir böcek, mahsulümüz ve bir de radyo olursa yetmez mi? Geçen sefer mektubumu postaneden atmıştım, pulum yoktu. Buradaki posta memurları da oradakilerden farksız olduğundan, 25 sentlik pul yapıştırdı. Her sefer yanımdaki pulu kullanıp, doğruca posta kutusuna atıyordum. Benim annemde bir hatıra defterim vardır. İçinde de pullar. Annemden iste de, Türk pullarının hepsini bana yolla. Sen de, ben de selamete çıkalım. Benim epeyce pulum vardır. Arsa işi olursa ödeyebileceğiz gibi geliyor. Yalnız, yeri iyi ise 300 metrekareden daha küçük olmasın. Herhalde daha iyi olur. Şayet münasip görürsen daha da büyük olabilir. Ben 1500 lira biriktirebileceğimi umuyorum bu sene. Gelince de inşallah yine kazanırım. Seni ve çocuklarımı kimseye muhtaç olmadan, mesut ve müreffeh olmasa bile vasatın biraz üzerinde geçindirebilirim. Bugün Henry Highschool una gittim, mektubuma sabah başlamıştım, akşam devam ediyorum. Yarın sabah postalarım zannederim. Öğleye kadar tarih, öğleden sonra İngilizce derslerinde bulundum. Biraz da okul kütüphanesinden meşhur Ağa Han a ait bir makale okumaya başladım.

5 Sacit in mektubunu ayrıca cevaplandıracağım, kusura bakmasın. Daha memnun olacağını ümit ediyorum, namına mektup alırsa... Annem (annen) nasıl? Hiç bahsetmiyorsun. Demek Necati bey seni arada sırada kızdırmaya gayret ediyor. Dönüşte buradaki hanımlardan hakkımdaki raporu alırsın. Ben bekarlığımda ne kadar uslu oturmuşsam, şimdi ondan daha usluyum. Bütün gayretim gittiğim yerlerde şahsen iyi bir intiba bırakabilmek. Dolayısıyla Türkiye hakkında da iyi bir intiba uyandırabilmekti. İtimadına teşekkür ederim. Annem bana mektubunda, eğer oğlun olursa ismini Armağan, göbek adını da Rıza koy diye -istersen diyor- yazmış. Rıza babamın ikinci adıydı. Numan Rıza. Celile Numan ı kullandı, sen de Rıza sını al diyor. Uygun bulursan kabul, Armağan ı da rüyasında görmüş. Bir oğlan çocuğunu sevmiş, ismi Armağan mış. Ben yeni isimleri hem sevmiyorum, hem de oğlumuz olursa koyacağımız ismi evvelden tayin etmiştik. Onun için buna razı olmadım. Anneme yazacağım. Sen de gittiğin zaman anlatırsan iyi olur. Kızımız olursa isim koyması sana ait. Ben sevdiğim birisini evvelce söylemiştim. Lakin hak senin. Hayli uzun yazı oldu. Zira vakit buldum. Hem de seni, beni de öyle olduğu gibi, uzun mektuplar memnun eder. Sâtı dan da Eskişehir den mektup aldım. Buradan yolladığım mektuba ve senin yolladığın resimlere memnun olmuşlar. Senin, bizi, bu son senelerde tek arayan kimse oluşunun kerametini gelinimizde buluyor, O nu daha fazla seviyoruz diyor. Koltuklarım kabardı, lakin mektubuna bu hafta cevap verme fırsatını bulamayacağım. Henry dönüşü yazarım. Mektubuma son verirken, büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim. Tanıdıklara ve soranlara cümleten selamlar. Seni de kucaklar, pek çok öperim canım... İmza. PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 187 NOT: Dün mektepte iken şehrin gazetecisi gelmişti. Kendisiyle Pazar gecesi de Mr. Jeans in evinde konuşmuştuk. Bugün (19 Nisan) gazetede hakkımda bir yazı çıkacak. Dün de gelip okulun kütüphanesinde resmimizi aldı. Akşam da bir adet resim yollamış. Ben de sana gönderiyorum. Tekrar gözlerinden, yanaklarından, öperim. İmza.

6 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 188 Mektubun değerlendirilmesi Mektubu hitap kısımları haricinde üç ana bölümde değerlendirmek mümkündür. 1) Amerika ve Amerikalılar hakkındaki müşahedeler ve ırkçılığa nefret. 2) Amerika daki teknoloji üzerindeki müşahedeleri ve bunları ülkesine taşıma düşüncesi. 3) Ekonomik durumu, ailesi çocukları üzerine kurduğu hayaller ve amaçlarla ilgili görüş ve düşünceleri. Hitaplar Mektup Canım karıcığım hitabıyla başlıyor ve Seni de kucaklar, pek çok öperim canım... hitabıyla bitiyor. Sonuna eklediği notta gazetede haber olacağını bildirdikten sonra...tekrar gözlerinden, yanaklarından, öperim cümlesiyle mektup tamamlanıyor. Bir Osmanlı - İstanbul beyefendisinin üslup ve zarafetinin satırlara sinmiş olduğunu gözlemliyorsunuz. Elimizdeki Mektuplara baktığımızda, mektuplarına Sevgili karıcığım 6 Sevgili Ayten ciğim 7 Canım Ayten ciğim 8 gibi hitaplarla başlıyor. Biz her ne kadar özel ve aile meseleleri olduğunu düşündüğümüz kısımları çıkartmış isek de, bu kısımlarda da hiçbir rahatsız edici, kulağa hoş gelmeyen bir ifade ve tarza rastlamadık. Eşine olan derin aşkını zarafet ve asaletle ifade ediyor, aile meselelerini tartışıyorsa, çok ince bir üslupla lisanı münasiple, aileyi ve eşi incitmeyecek bir tarz ve tatlı dille anlatıyor. Yukarıdaki mektupta özel hayata dair gördüğümüz için yayınlamadığımız bölümüm bir satırında hoca eşine sitem ederken;...fakat sesimi de çıkaramıyordum. Zira ceffelkalem 9 konuşmaktan hiç hoşlanmam... diyor. Mektubunda belirttiği bu özellik Nejat Hoca nın en belirgin özelliklerinden biriydi. Düşünüp taşınmadan fevri harekette bulunmazdı. Bin düşünüp bir söyler ve yapardı. Amerika ve Amerikalılar hakkındaki müşahedeler ve Irkçılığa Nefret İngilizce hocası Mr. John Jeans ın evinde misafir kalan hoca bu aileyle ilgili diyalogları anlatıyor. Bir gazetecin de eşiyle bu- 6 Özel Arşivim: 3 Ağustos 1955 tarihli mektup 7 Özel Arşivim: 6 Haziran 1955 tarihli mektup 8 Özel Arşivim: 2 Mart 1955 tarihli mektup 9 Ceffelkalem: Hiç düşünüp taşınmadan, bir çırpıda. (Türkçe Sözlük, TDK 10. Bs. Ankara 2005, s.355

7 lunduğu ortamda, Mr. Jeans in ard arda gelen mantık içermeyen absürd sorularına cevap verdiğinden bahsediyor. Türkiye nin nüfusu ne kadar? sorusuna, 22 milyon cevabını aldıktan sonra, hepsi erkek mi?, hepsi evli mi? gibi sorulara muhatap oluyor. Evinde kalmaktan dolayı para almayacağını da belirtip, bu adam tam Amerikalı tanımını yapıyor. Florida da gözlemlediği colored waiting room colored ticked window colored men s room gibi, yani zencilere mahsus bekleme odası, bilet gişesi, hela, ayrımı yapılması hocayı ve Türkiye den giden tüm öğretmenleri çok etkiliyor. Zencilere mahsus kilise bile olduğunu söyledikten sonra Okullar da cabası diyor. Bu gözlemler karşısında, Hepimizde Amerikalılara karşı nefret uyandı içimizde diyerek samimi duygularını ifade ediyor. Misafir bulunduğu evde Amerika daki güzel gördüğü gözlemleri överek anlattıktan sonra, konuyu bu gözlemlere getirip Bunu anlayamıyorum, diyor ve mantıklı bir açıklama bekliyor. Münakaşayı önüme dondurma tabağını uzatıp kestiler ve lafı değiştirdiler ifadesiyle Amerika daki ırkçılığa dayanan sosyo-kültürel durumu ortaya koyuyor. Nejat Hoca ve öğretmen arkadaşları ülkemiz kültürünün, bin yıllık Anadolu Medeniyeti nin güzel örneklerindendir. Amerika daki bu durum onları derinden etkilemiş ve ırkçı kültür karşısında derin bir nefret duygusuna kapılmışlardır. Nejat Hoca yı tanıyanlar, muhatabını eleştirmeden önce onun iyi yanlarını ortaya koyduğunu bilirler. Bizlerdeki bir hususu eleştirmeden önce meziyetlerimizi önce ifade eder, över, sonra olumsuz gördüğü davranışımızı, kibarca ve kırmadan, şöyle davransanız daha iyi olur evladım şeklinde söylerdi. Nejat Hocamızın bu eğitimci özelliğinin tecrübesiz sayılabileceği, genç yaşlarda var olması, onun yaratılıştan öğretmen olduğunun ispatıdır. Bu tavrını Amerikalılara karşı da uygulaması, 1955 yılında yazılmış bir mektubunda bunu müşahede etmek doğrusu beni etkiledi. Mektubun bir başka yerinde hoca eşine olan aşkını ifade ederken, ev sahiplerinin yanına geldiklerini, Türkçe bilmemeleri ne güzel, yazdıklarımı okuyamıyorlar diyerek mahremiyet meselesinin böylece sağlandığını şakayla ifade etmesinden sonra; Gerçi sokaklarda alenen öpüşülen bir memlekette okusalar da ehemmiyeti yok. Burada her şeyi tabii görüyorlar. Yakında korkarım, sokaklarda başka bir şeyler de yapacaklar diyerek bu ülkedeki kültürel ahlakî anlayışı eleştirel bir tarzda eşine aktarıyor. PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 189

8 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 190 Nejat Hoca nın yeniliklere çok açık ve geniş görüşlü bir insan olduğunu tanıyanlar bilirler. Ancak bu benzeri konularda son derece muhafazakârdı ve özel olması gerektiğini düşündüğü bu tür ilişkileri alenileşmesine hoş bakmazdı. Amerika daki teknoloji üzerindeki müşahedeleri ve bunları ülkesine taşıma çabası Henry High School, Hoca yı çok etkiliyor, Amerika da çok mektep gördüm, ancak, bu kadar hoşuma gideni olmadı diyor. Bütün duvarları camdan olan büyük bir mektep, o günkü Türkiye için çok ileri bir teknolojiyi ve mimariyi temsil etmektedir. Mimarlıkta cam teknolojisinin son on yıl içinde memleketimizde yaygınlaşmaya başladığı düşünülürse, etkinin sebepleri daha iyi anlaşılabilir. Bir öğretmen olarak ders malzemesi almayı düşünmektedir. Fotoğraf makinası, dolma kalem ve bir de elektrik makarası almayı planlamaktadır. Ayrıca ekmeği kızartınca otomatik olarak dışarı atan ekmek kızartma makinaları hoşuna gitmiştir. Bu konuda kesin konuşmamakta, muhtemelen ekonomik kaygılardan dolayı Belki alırım demektedir. Amerika da buzdolabının ucuz olmadığı, Türkiye de kullanmak için tadilat gerektiği, dönerken bir Siemens radyo almak için Almanya üzerinden dönmeyi düşündüğünü söylemektedir. Ekonomik durumu, ailesi çocukları üzerine kurduğu hayaller ve amaçlarla ilgili görüş ve düşünceleri Ekonomik sorunlar ve emeller: Nejat Göyünç Hoca yeni evliyken ve eşi ilk çocuğuna hamileyken eşini İstanbul da bırakıp Amerika ya gitmiş ve orada yaklaşık sekiz ay kalmıştır. Ekonomik anlamda hemen hiçbir şeyleri yoktur ve ülkeye döndüğünde neyi nasıl yapacağını planlamakta, eşini de buna hazırlamaktadır. Maaşının bir kısmını eşi Amerika ya göndermekte, Amerika da da ayrıca maaş almaktadır. Eşine parasını biriktirdiğini bildirmekte, bütün emelinin seneye nerede olursa olsun müstakil bir ev veya daire bulup yerleşmek olduğunu, eşya olmadığı için eşyaları tedarik etmeleri gerektiğini, yerleştikten sonra bunun elzem olduğunu söylemektedir. Ayrıca maaşların artacağına dair duyumlarını dile getirmekte ve doğru çıkmasını arzulamaktadır. Daha fazla para kazandığında hayallerini gerçekleştirmek kolaylaşacaktır. Yine Hürriyet gazetesinden okuduğu haberlere göre turistlerin getireceği dolarların 580 ku-

9 ruştan alınacağı haberi de onu sevindirmiştir. Amerika dan getireceği ve Türkiye de almayı planladığı eşyalar hakkında eşine bilgi vermekte onun moralini de yükseltmeye çalışmaktadır. Eşiyle daha önce planladığı arsa üzerine planlarını anlatmakta, almayı düşündükleri arsayı ödeyebileceklerini, yeri iyiyse 300 metrekareden daha küçük olmaması gerektiğini, bunun daha iyi olacağını, eşi münasip gördüğü takdirde daha da büyük olabileceğini, kendisinin 1500 lira para biriktirebileceği umudunda olduğunu söylemektedir. Türkiye ye dönünce yine kazanacağını, eşini ve çocuklarını kimseye muhtaç olmadan mesut ve müreffeh olmasa bile vasatın biraz üzerinde geçindirebileceğini ifade etmektedir. Bütün bu satırlar ve içinde barındırdığı duygu o günkü Türkiye de yeni evli ve hiç bir şeyi olmayan bir öğretmenin içinde bulunduğu ekonomik kaygılarını, ailesinin ekonomik beklentilerini gerçekleştirememe endişesini içinde barındırdığı gibi, eşine moral ve umut aşılama motivasyonunu da göstermektedir. Mektupta ucuz kavramı dikkat çekici düzeydedir. Amerika da buzdolabı ucuz değil derken, Almanya dan trenle dönmesini, trenin en ucuz vasıta olmasına bağlarken, Amerika daki posta memurunun 25 sentlik posta pulunu mektubuna yapıştırmasından rahatsızlığını dile getirirken, Türkiye deki eşinden hatıra defterinin içindeki pulları isterken, ekonomi yapma, mümkün olduğunca ucuza mal etme, tutumlu olma çabasını fark ediyorsunuz. Hoca ve eşi sosyal hayata son derece cömert ikramkâr insanlardı. Ancak onların hayatında israf etmek, ziyan etmek, boşa harcamak yoktu. Onun öğrencileri tutumlulukla - cimrilik, arasındaki farkı onların şahsında görmüşledir. Tanıdığım Nejat hoca, üzeri boş olan hiçbir kağıt parçasını atmadı, israf etmemenin ne olduğunu, milli serveti koruma düşüncesinin gerçekte nasıl olacağını ondan öğrendik. Çünkü o, bugün kitaplarda milli kahraman olarak okuttuğumuz Nene Hatun u Erzurum da fakruzaruret içinde tezek toplarken görmüştür. Çöpten çıkan karpuz kabuklarını içini kemiren çocukların içler acısı hikâyelerini görmüş ve yaşamıştır. Bu nedenle yeni neslin, israfçılığına, savurganlığına ve bu konudaki sorumsuzluğuna anlam veremezdi. Eşi ve yeni olacak çocuğu üzerine düşündükleri: Hoca eşine âşıktır. Aşkını mektubun çeşitli yerlerine serpiştirdiği aşk ve iltifat cümleleriyle ifade etmiştir. Eşine olan sevgisini, şefkatini, koruma ve kollama duygusunu bir çok yerde görmek mümkündür. Her fırsatta eşiyle iftihar ettiğini söylemekte, PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 191

10 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 192 eşiyle övünmektedir. Mektuptaki şu olay çok ilginç ve bir ders niteliğindedir. Türkiye de akrabalardan veya aile dostlarından Necati Bey, muhtemelen eşinin kıskançlık duygularını vesile ederek onunla şakalaşmaktadır. Eşi Ayten Hanım ise Nejat Hoca ya itimat ettiğini söylemektedir. Hoca mektubunda...bütün gayretim gittiğim yerlerde şahsen iyi bir intiba bırakabilmek. Dolayısıyla Türkiye hakkında da iyi bir intiba uyandırabilmekti. İtimadına teşekkür ederim diyerek ahlak bilincini ortaya koymaktadır. Bir ülkenin yüksek bir ahlakla temsil edilebileceğini, Türkiye yi ve Türkleri temsilin aynı zamanda asalet ve ahlakla mümkün olduğu farkındalığını yaşamakta ve göstermektedir. Hoca annesinin kendisine yazdığı mektupta, rüyasında bir oğlan çocuğu gördüğünü, isminin de Armağan olduğunu, oğlu olursa ismini Armağan koymasını, göbek adını da babasının ismi olan Rıza koymasını istediğini söylüyor. Kendisinin yeni isimleri sevmediğini, ayrıca oğlan olursa koyulacak ismi daha önceden tayin ettiklerini, bu nedenle buna razı olmadığını annesine yazacağını, kendisinin de annesinin yanına gittiğinde durumu anlatmasının iyi olacağını ifade ediyor. Kız olduğu takdirde kendi tercihini söylediğini, ancak isim koyma hakkının eşinde olduğunu belirtiyor. 10 Ancak yine de hoca ve eşi annelerini kırmamış, rüyada görüldüğü gibi erkek çocuğu doğunca Armağan ı ilk isim olarak koymuşlardır. Neticede çocuğu rüyada erkek olarak gören babaannenin rüyası doğru çıkmıştır. Bu önemlidir! Tabii burada eskiden çocukların doğuncaya kadar cinsiyetinin bilinmediğini, anne baba için sürpriz niteliğinde olduğunu da belirtmek gerekir. Bugünün nesli için ise çocuk doğmadan aylar önce anne karnında cinsiyeti öğrenmek doğal bir olaydır. Eşiyle paylaştığı bilgiler ve eşinden istekleri: Nejat Hoca bütün mektuplarında orada yaptıkları ve yaşadıklarını eşine bir bir anlatıyor. Bu arada Türkiye den ve ülke gündeminden haber alma ihtiyacı içinde olduğu anlaşılıyor. Gazete gönderen eşine teşekkür ederken 10 Haziran da Hilton Oteli açılacakmış 11 Haziran Gazetesini gönderirsen memnun olurum diyor. Açılış merasimine ait haber ve resimleri merak ediyor. 11 Eşi- 10 Mektupta ismi tasarlanan Nejat Göyünç ün oğlu Armağan Ekrem Göyünç 30.Temmuz 1955 tarihinde İstanbul da doğmuştur. Daha geniş bilgi için bkz. Örnek Bir Hoca Örnek Bir Şahsiyet: Prof. Dr. Nejat Göyünç (Hayatı ve Bibliyografyası), Ata Dergisi, S. VII, Konya 1997, s.(1-41). 11 O günün Türkiye sinde Hilton otelinin açılışı çok önemli bir olaydır. Ülkenin ilk beş yıldızlı

11 nin gönderdiği İstanbul resimlerine memnuniyetini bildirirken İstanbul özlemiyle yaşadığı anlaşılıyor. Her gün yaptığı mesleki işler hakkında da bilgiler veriyor. Tarih derslerine İngilizce derslerine girdiğinden, Kütüphanede, Ağa Han a ait bir makale okumaya başladığından bahsediyor. Yeri geldikçe gezdiği gördüğü yerleri Amerika coğrafyası ve Amerika sosyal tarihi içinde özetliyor ve bu konularda eşinin de bilgilenmesini sağlıyor. Hoca sadece eşiyle değil başta annesi olmak üzere akrabalarıyla da mektuplaşmakta ve bunları doğal olarak eşiyle paylaşmaktadır. PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 193 Sonuç Yukarıda Cumhuriyet neslinin en seçkin ve özel insanlarından olan Hasan Nejat Göyünç ün 18 Nisan 1955 tarihli mektubunu, eşi Ayten Göyünç ün izni ve onayıyla yayınladık ve değerlendirmeye çalıştık. Nejat Hoca o yıllarda henüz göreve başlamış genç bir öğretmen olarak ABD ye gitmişti. Daha sonra bu ülkenin en büyük bilim adamlarından biri olarak temayüz etti. Bilim aleminde haklı bir şöhreti vardı. Bizlere insani meziyetlerle bilimin nasıl bir arada olabileceğini göstermişti. Nitekim O nun insanlığını, inceliğini, tevazuunu, vefasını, milliyetperverliğini mektuptaki satır aralarında görmeniz mümkündür. Elimizdeki 60 a yakın mektubu bilim alemine sunulduğunda Cumhuriyet tarihimiz ve bazı sosyal bilim alanlarımız için inşallah eşsiz bir kaynak ortaya çıkacaktır. Bize bu imkanı sağlayan başta Ayten Göyünç annemize olmak üzere, tüm ailesine teşekkürü bir borç biliyorum. Amerika Mektuplarını itinayla saklayıp bugüne ulaştırması ve tarihe kayıt düşülmesini sağlama sorumluluğunu ve bilincini göstermesi, Nejat hoca gibi büyük bir tarihçinin eşi olmasının kanıtıdır diye düşünüyorum. Hocamıza bir kez daha Yüce Allah tan sonsuz rahmet diliyorum. Rahatsızlığı nedeniyle uzun süredir tedavi görev Ayten Göyünç annemize de Allah tan sağlık ve afiyet vermesini niyaz ediyorum. otelidir. İstanbul un sosyal hayatında yepyeni bir devri simgelemektedir. Ülke de otelcilik devriminin başlangıcı kabul edilir. Amerikalı Conrad Hilton tarafından yapılmış, Amerikalı mimarların çizdiği o günün Türkiye gündemini belirleyen önemli bir oteldir. Türkiye ye gelen birçok ünlü bu otelde kalmıştır. (geniş bilgi için bakınız. tr/55yil/tarihce.html NiN_ASK_DOLU_TARiHi)

12 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 194

13 PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 195

14 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 196

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Hocam Prof. Dr. Nejat Göyünç ü Anmak Üzerine Birkaç Basit Söz

Hocam Prof. Dr. Nejat Göyünç ü Anmak Üzerine Birkaç Basit Söz Hocam Prof. Dr. Nejat Göyünç ü Anmak Üzerine Birkaç Basit Söz PROF. DR. 133 Prof. Dr. Alaattin AKÖZ SÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Hiç unutmadım ki! Akademik olarak hem yüksek lisans, hem de doktora

Detaylı

ISBN : 978-605-65564-3-2

ISBN : 978-605-65564-3-2 ISBN : 978-605-65564-3-2 1 Baba, Bal Arısı Gibi Olmak İstemiyorum ISBN : 978-605-65564-3-2 Ali Korkmaz samsun1964@hotmail.com Redaksiyon : Pelin GENÇ Dizgi/Baskı Kardeşler Ofset Matbaacılık Muzaffer Ceylandağ

Detaylı

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ Kendinizden biraz bahseder misiniz? -1969 yılında Elazığ'da dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi orada okudum. Daha sonra üniversiteyi Van 100.yıl Üniversitesi'nde okudum. Liseyi

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2011-2012 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: 1 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat

Melih Güler. - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011. Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat - şiirler - Yayın Tarihi: 11.9.2011 Yayınlayan: Antoloji.Com Kültür ve Sanat Yayın Hakkı Notu: Bu e-kitapta yer alan şiirlerin tüm yayın hakları şairin kendisine ve / veya yasal temsilcilerine aittir.

Detaylı

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş ın Elbistan İlçesi nde siyaseti sadece insan için yaptıklarını, iktidara gelmeleri halinde terörü sonlandırıp ülkeye huzuru getireceklerini

Detaylı

Beykoz Yerel Basını: Yılın Öğretmen Çifti, Adife& Bayram YILDIZ - Özgün Haber

Beykoz Yerel Basını: Yılın Öğretmen Çifti, Adife& Bayram YILDIZ - Özgün Haber Beykoz Yerel Basını: "Yılın Öğretmen Çifti, Adife& Bayram YILDIZ" Tüm Ülkede kutlanan Öğretmenler Günü Beykoz'da da coşkuyla kutlanırken, bu özel günde öğretmenlerimiz için çeşitli etkinlikler ve ziyaretler

Detaylı

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf ilk yar'larımızın sevgili dostları, ilkyar desteklerinizle giderek büyüyen bir aile olarak varlığını sürdürüyor. Yeni yeni ilk yar'larımızla tanışırken bir taraftan fedakar gönüllülerimizi, ve bir zamanlar

Detaylı

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) İmtiyaz Sahibi Adına Ramazan BALCI Okul Müdürü Fatma BAŞA ( Özel Eğitim Öğretmeni ) Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI ( Görsel Sanatlar Öğretmeni

Detaylı

20 Derste Eski Türkçe

20 Derste Eski Türkçe !! 20 Derste Eski Türkçe Ders Notları!!!!!! Cüneyt Ölçer! !!! ÖNSÖZ Türk Nümismatik Derneği olarak Osmanlı ve İslam paraları koleksiyoncularına faydalı olmak arzu ve isteği île bu özel sayımızı çıkartmış

Detaylı

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir?

Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Anneye En Güzel Hediye Olarak Ne Alınması Gerekir? Hayatımızın en değerli varlığıdır anneler. O halde onlara verdiğimiz hediyelerinde manevi bir değeri olmalıdır. Anneler için hediyenin maddi değeri değil

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,

Detaylı

ÇANTA VE KIRTASİYELER ONİKİŞUBAT TAN

ÇANTA VE KIRTASİYELER ONİKİŞUBAT TAN ÇANTA VE KIRTASİYELER ONİKİŞUBAT TAN Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi, 124 okulda 6 bin ilkokul birinci sınıf öğrencisine çanta ve kırtasiye malzemesi dağıttı. Başkan Mahçiçek, Çocuklar,

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ : 2014 2015 Μάθημα : Τουρκικά Επίπεδο : Ε1 Διάρκεια : 2 ώρες

Detaylı

Başbakan Yıldırım, Piri Reis Ortaokulu nda karne dağıtım törenine katıldı

Başbakan Yıldırım, Piri Reis Ortaokulu nda karne dağıtım törenine katıldı Başbakan Yıldırım, Piri Reis Ortaokulu nda karne dağıtım törenine katıldı Haziran 17, 2016-1:22:00 Başbakan Yıldırım, "Terör örgütünün telkinlerine gençlerimiz asla ve asla itibar etmesinler. Onlar bizim

Detaylı

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU

KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU KÜÇÜK KALBİMİN İLK REHBERİNİN BU GÜNÜME UZATTIĞI HAYAT YOLU Nereden geliyor bitmek tükenmek bilmeyen öğrenme isteğim? Kim verdi düşünce deryalarında özgürce dolaşmamı sağlayacak özgüven küreklerimi? Bazen,

Detaylı

Atatürk ün Kişisel Özellikleri. Elif Naz Fidancı

Atatürk ün Kişisel Özellikleri. Elif Naz Fidancı Atatürk ün Kişisel Özellikleri Atatürk cesur ve iyi bir liderdir Atatürk iyi bir lider olmak için gerekli bütün özelliklere sahiptir. Dürüstlüğü ve davranışları ile her zaman örnek olmuştur. Gerek devlet

Detaylı

Benimle Evlenir misin?

Benimle Evlenir misin? Benimle Evlenir misin? Bodrum sokakları ilginç bir evlenme teklifine daha sahne oldu. Bodrumlu genç kaptan Ali Özbaylan 9 yıl önce tanıştığı kız arkadaşı Tuba Cihat a, Milta Marina da bulunan bir kafede

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

20 Derste Eski Türkçe

20 Derste Eski Türkçe 20 Derste Eski Türkçe Sunuş: Yaklaşık iki yıldır Osmanlı madeni paraları toplamaktayım. Paraların üzerindeki eski türkçeyi okumak için bir kaç kitap inceledim, olmadı. Bu konudaki kurslara katılmaya da

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

Aslında bugün İbrahim in Mihrac Ural ın kıçındaki ihanet kılıçları yazısının ikinci bölümü sitede yer alacaktı, ama ne yapayım!

Aslında bugün İbrahim in Mihrac Ural ın kıçındaki ihanet kılıçları yazısının ikinci bölümü sitede yer alacaktı, ama ne yapayım! Aslında bugün İbrahim in Mihrac Ural ın kıçındaki ihanet kılıçları yazısının ikinci bölümü sitede yer alacaktı, ama ne yapayım! Bu Mihrac Ural insanı güldürüyor! Erkan Ulaşan ın yazısını okuyunca, dünyada

Detaylı

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor.

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor. OKUMA - ANLAMA: ÖĞRENCİLER HER GÜN NELER YAPIYORLAR? 1 Türkçe dersleri başladı. Öğrenciler her gün okula gidiyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar. Öğretmenleri, Nazlı Hanım, her Salı ve her Cuma günü sınav

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

ALTIN KALPLİ ÖĞRETMENİM

ALTIN KALPLİ ÖĞRETMENİM ALTIN KALPLİ ÖĞRETMENİM Bu zamana kadarki okul hayatım boyunca birçok öğretmenim oldu. Şu an düşündüğüm zaman, aslında her birinden bir şeyler öğrendiğimi ve her birinin hayatımın şekillenmesinde azımsanmayacak

Detaylı

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Hayallere inanmam, insan çok çalışırsa başarır Pelin Tüzün, Bebek te üç ay önce hizmete giren Şef makbul Ev Yemekleri nin

Detaylı

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ K.R. RAVINDRAN U.R. Başkanı 2015 16 Canan ERSÖZ U.R. 2430. Bölge Guvernörü 2015 16 Firuz Harbiyeli 3. Grup Guvernör Yardımcısı Hüseyin MURSAL (Başkan) Süleyman ÇOLAKOĞLU (Asbaşkan) Okşan HALEFOĞLU (Kulüp

Detaylı

Asker hemen komutanı süzerek cevap vermiş; 1,78! Komutan şaşırmış;

Asker hemen komutanı süzerek cevap vermiş; 1,78! Komutan şaşırmış; Yemek Temel, Almanya'dan gelen arkadaşı Dursun'u lokantaya götürür. Garsona: - Baa bi kuru fasulye, pilav, üstüne de et! der. Dursun: - Baa da aynısından... Ama üstüne etme!.. Ölçüm Bir asker herkesin

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

Otizmli Eymen 10 Okuldan Geri Çevrildi

Otizmli Eymen 10 Okuldan Geri Çevrildi Otizmli Eymen 10 Okuldan Geri Çevrildi Yedi yaşındaki otizmli Eymen Şen, 10 okuldan geri çevrildikten sonra bir okul bulabildi. O tek örnek değil. Türkiye de 0-18 yaş arasında 350 bin otizmli çocuk var.

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL LİSESİ 2011-2012 ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM 11-A SINIFI MF GRUBU DİL VE ANLATIM DERSİ I

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL LİSESİ 2011-2012 ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM 11-A SINIFI MF GRUBU DİL VE ANLATIM DERSİ I ANKARA ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI ÖZEL LİSESİ 2011-2012 ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM 11-A SINIFI MF GRUBU DİL VE ANLATIM DERSİ I. YAZILI SINAVI SORULARI Öğrencinin Adı ve Soyadı : Sınıfı: Numarası:

Detaylı

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart!

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! On5yirmi5.com Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! Üniversitelerin açılmasıyla birlikte geçen hafta İstanbul Polisi, Beyazıt ve Beşiktaş'ta bir dizi korsan fotokopi baskını gerçekleştirildi.

Detaylı

Deniz Kantarcıoğlu Anaokulu Rehber Öğretmeni. «Okula Uyum»

Deniz Kantarcıoğlu Anaokulu Rehber Öğretmeni. «Okula Uyum» Deniz Kantarcıoğlu Anaokulu Rehber Öğretmeni «Okula Uyum» Hayatımızda yeni bir sayfa daha açılıyor. Bu başlangıç hem çocuğunuzun hem de sizlerin hayatında yepyeni bir dönemin başlangıcı... Çocuklar, okula

Detaylı

MOTİVASYON. Nilüfer ALÇALAR. 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya

MOTİVASYON. Nilüfer ALÇALAR. 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya MOTİVASYON Nilüfer ALÇALAR 24. Ulusal Böbrek Hastalıkları Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireliği Kongresi Ekim 2014, Antalya Motivayon nedir? Motivasyon kaynaklarımız Motivasyon engelleri İşimizde motivasyon

Detaylı

Sevgili dostlar. 53 yıldan sonra avukatlığı bırakmak zorunda kaldım. Sizlere son bir anımı sunuyorum. Sevgiler, saygılar.

Sevgili dostlar. 53 yıldan sonra avukatlığı bırakmak zorunda kaldım. Sizlere son bir anımı sunuyorum. Sevgiler, saygılar. MESLEĞE VEDA From: Güney Dinç Sent: Wednesday, April 16, 2014 1:56 PM To: Subject: [ÇEHAV] Mesleğe Veda Sevgili dostlar. 53 yıldan sonra avukatlığı bırakmak zorunda kaldım. Sizlere son bir anımı sunuyorum.

Detaylı

2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri? 3. En başarısız olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?...

2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri? 3. En başarısız olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?... ANKET-1 (LİSE) Türk İşaret Dilinde izlemek için tıklayınız. Ad Soyad:. Okul -Sınıfı:. 1. Okul başarınızı nasıl yorumluyorsunuz? Kötü Orta İyi Çok iyi 2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?

Detaylı

ilk yar'larımızın sevgili dostları

ilk yar'larımızın sevgili dostları ilk yar'larımızın sevgili dostları Bu akşam da Mersin üniversitesinden sevgili İbrahim'in izlenimini paylaşıyoruz... Daha önce Mersin ekibinin her projemize gelişi ile verdiği eşsiz katkıya değinmiştik...

Detaylı

1 Anne çocuğuna ne öğütlüyor?

1 Anne çocuğuna ne öğütlüyor? . Sınıfı Hatırlıyorum Türkçe Noktalama İşaretleri 1. Hafta Aşağıdaki şiiri iki defa okuyunuz. Verilen soruları cevaplandırınız. TEMİZ ÇOCUK Temiz çocuk hasta olmaz. Gönlü acı ile dolmaz. Hiçbir vakit benzi

Detaylı

ALİAĞA TARİHSEL SEMBOLLERİNİ ÖNE ÇIKARIYOR!

ALİAĞA TARİHSEL SEMBOLLERİNİ ÖNE ÇIKARIYOR! ALİAĞA TARİHSEL SEMBOLLERİNİ ÖNE ÇIKARIYOR! Aliağa(Özel ) Günümüzde Aliağa ilçesinin bulunduğu bölgede Milattan önce (MÖ) 1100 yılında kurulan ve Aiolis şehirlerinin başkenti konumunda olan Kyme Antik

Detaylı

Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler.

Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler. Bunu herkes yapıyor! -Gerçekten herkes mi? Nasıl korunmam gerektiğini biliyorum! -Kalbini, gönlünü nasıl koruyacaksın? www.gerçeksevgibekler.de www.wahreliebewartet.de Avrupa ülkelerindeki gençlik denilince

Detaylı

Yeni Göç Yasas Tecrübeleri

Yeni Göç Yasas Tecrübeleri Eflref Ar kan Bildiğiniz gibi Almanya aile birleşiminin gerçekleşmesi konusunda göç yasasında bazı değişiklikler yapmıştır. Bu değişiklikleri eleştirenler ve olumlu görenler bulunmaktadır. Ben göç yasasının

Detaylı

YAZAR:VOLKAN MESTANDOĞAN BETA YAYINEVİ

YAZAR:VOLKAN MESTANDOĞAN BETA YAYINEVİ YAZAR:VOLKAN MESTANDOĞAN BETA YAYINEVİ DERS:TÜRKÇE Konu: FİİLER Fillerinde ismi vardır, buna isim-fiil denir. Dikkat: İsim-fiiller bir yönüyle isim oldukları için isim çekim eklerini alırlar. Okumayı,

Detaylı

Otistik Çocuklar. Berkay AKYÜREK 7-B 2464

Otistik Çocuklar. Berkay AKYÜREK 7-B 2464 Otistik Çocuklar Otistik olmak normal insan olmaktan çok farklı değildir aslında, sadece günlük ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Yani bizim kendi başımıza yapabildiğimiz (yemek yeme, kıyafet giyme, oyun

Detaylı

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR

TV LERDEKİ PROGRAMLARA ÇIKANLAR KURAN OKUMASINI BİLMİYOR Site İsmi : Zaman 53 Tarih: 10.05.2012 Site Adresi : www.zaman53.com Haber Linki : http://www.zaman53.com/haber/14544/camilerin-ayaga-kalkmasi-lazim.html ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ

TOPLANTI BİLGİLERİ MUTLU GÜNLERİMİZ KONUKLARIMIZ K.R. RAVINDRAN U.R. Başkanı 2015 16 Canan ERSÖZ U.R. 2430. Bölge Guvernörü 2015 16 Firuz Harbiyeli 3. Grup Guvernör Yardımcısı Hüseyin MURSAL (Başkan) Süleyman ÇOLAKOĞLU (Asbaşkan) Okşan HALEFOĞLU (Kulüp

Detaylı

İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik.

İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik. Şebnem GÜZELOĞLU 21302293 TURK 102-25 İtalya nın Üç Büyüğü: Roma, Floransa, Venedik. Dünya üzerindeki insanların hepsine Yapmayı en çok istediğin şey nedir? diye sorsak, muhtemelen çoğundan alacağımız

Detaylı

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ABDULLAH GÜL ÜN YILI TÜBİTAK BİLİM, HİZMET, TEŞVİK ÖDÜLLERİ ve TÜBİTAK ÖZEL ÖDÜLÜ TÖRENİ KONUŞMA METNİ 23 ARALIK 2008

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ABDULLAH GÜL ÜN YILI TÜBİTAK BİLİM, HİZMET, TEŞVİK ÖDÜLLERİ ve TÜBİTAK ÖZEL ÖDÜLÜ TÖRENİ KONUŞMA METNİ 23 ARALIK 2008 SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ABDULLAH GÜL ÜN 2008 YILI TÜBİTAK BİLİM, HİZMET, TEŞVİK ÖDÜLLERİ ve TÜBİTAK ÖZEL ÖDÜLÜ TÖRENİ KONUŞMA METNİ 23 ARALIK 2008 "Değerli Konuklar, Değerli Misafirler, Cumhurbaşkanlığı

Detaylı

KLİNİK FARMAKOLOJİ KONGRESİNDE ANESTEZİST OLMAK. Prof. Dr. Ateş Duman Selçuklu Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

KLİNİK FARMAKOLOJİ KONGRESİNDE ANESTEZİST OLMAK. Prof. Dr. Ateş Duman Selçuklu Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi KLİNİK FARMAKOLOJİ KONGRESİNDE ANESTEZİST OLMAK Prof. Dr. Ateş Duman Selçuklu Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Eşim, 10. Avrupa Klinik Farmakoloji Kongresi ne katılacağım dediğinde farmakoloji iyi de klinik

Detaylı

1985 YILI EGE ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNLARI ESKİŞEHİR BULUŞMASI 5 6 7 TEMMUZ 2013

1985 YILI EGE ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNLARI ESKİŞEHİR BULUŞMASI 5 6 7 TEMMUZ 2013 1985 YILI EGE ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNLARI ESKİŞEHİR BULUŞMASI 5 6 7 TEMMUZ 2013 http://www.abaciotel.com YEME-İÇME http://www.222park.com http://www.birsenkebap.com.tr/ http://www.birsenkebap.com.tr/

Detaylı

MİLLİ İTTİFAK BASIN'LA BİR ARAYA GELDİ

MİLLİ İTTİFAK BASIN'LA BİR ARAYA GELDİ MİLLİ İTTİFAK BASIN'LA BİR ARAYA GELDİ Milli İttifak milletvekili adayları basınla bir araya geldi. 7 haziran 2015 yılında yapılacak olan 25. Dönem Milletvekilliği seçimlerine ortak giren Saadet Partisi

Detaylı

TARSUS BELEDİYESİ NE ZİYARET

TARSUS BELEDİYESİ NE ZİYARET TARSUS BELEDİYESİ NE ZİYARET Toplum Projesi etkinliği olarak İngilizce öğretmenimiz, rehberlik öğretmenimiz ve biz, yani beş Tarsus lu öğrenci, belediyenin Tarsus ta yürüttüğü sosyal hizmetlerin neler

Detaylı

Pembe Zarflı Mektuplarla Başladı Her Şey! - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

Pembe Zarflı Mektuplarla Başladı Her Şey! - Genç Gelişim Kişisel Gelişim İngilizce öğrenmeye başladığım ilk yıllar itibariyle dünyanın dört bir yanından mektup arkadaşları ediniyordum. Onlara renkli kağıtlarda mektup yazmak, Türkiye resimleri yollamak en büyük zevkimdi. Her

Detaylı

Ben gid-iyor-muş-um git-mi-yor-muş-um. Sen gid-iyor-muş-sun git-mi-yor-muş-sun. O gid-iyor-muş git-mi-yor-muş. Biz gid-iyor-muş-uz git-mi-yor-muş-uz

Ben gid-iyor-muş-um git-mi-yor-muş-um. Sen gid-iyor-muş-sun git-mi-yor-muş-sun. O gid-iyor-muş git-mi-yor-muş. Biz gid-iyor-muş-uz git-mi-yor-muş-uz ÜNİTE 4 Şimdiki Zamanın Rivayeti Ben gid-iyor-muş-um git-mi-yor-muş-um Sen gid-iyor-muş-sun git-mi-yor-muş-sun O gid-iyor-muş git-mi-yor-muş Biz gid-iyor-muş-uz git-mi-yor-muş-uz Siz gid-iyor-muş-sunuz

Detaylı

TED AİLESİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI VE PLAKET TÖRENİ İÇİN DÜZENLENEN YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

TED AİLESİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI VE PLAKET TÖRENİ İÇİN DÜZENLENEN YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ TED AİLESİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI VE PLAKET TÖRENİ İÇİN DÜZENLENEN YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ Geleceğe ışık tutan, Başöğretmen Atatürk ün emanetine sahip çıkıp, eserinin üzerine imza atan, bilgiyi öğretmekten

Detaylı

Page 1 of 6. Öncelikle, Edirne de yaşanan sel felaketi için çok üzgünüz. Tüm Edirne halkına, şahsım ve üniversitem adına geçmiş olsun demek istiyorum.

Page 1 of 6. Öncelikle, Edirne de yaşanan sel felaketi için çok üzgünüz. Tüm Edirne halkına, şahsım ve üniversitem adına geçmiş olsun demek istiyorum. Page 1 of 6 Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası nın değerli üyeleri ve temsilcileri, Bilgi birikimi ve üslubunu,

Detaylı

Bu kitabın sahibi:...

Bu kitabın sahibi:... Bu kitabın sahibi:... Dinle bir tanem, şimdi sana, bir çocuğun öyküsünü anlatmak istiyorum... Uzun çoooooooook uzun adı olan bir çocuğun öyküsü bu! Aslında her şey onun dünyaya gelmesiyle başladı. Kucakladılar

Detaylı

ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ

ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μάθηµα : ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ II ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟ ΛΟΓΟ (70005Γ) DİNLEME İSTEKLER (9) Metinleri dinleyelim

Detaylı

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu adına hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu adına hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Sayın Kaymakamım, Sayın Milli Eğitim Müdürüm, Sayın Belediye Başkanım, Okul Aile Birliğimizin değerli yöneticileri, Saygıdeğer Velilerimiz, Sevgili öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz, Saygıdeğer Bağışçılarımız,

Detaylı

KİŞİSEL GELİŞİM NASIL BAŞLAR?

KİŞİSEL GELİŞİM NASIL BAŞLAR? KİŞİSEL GELİŞİM NASIL BAŞLAR? Kişisel gelişim, insanın gelişimi merak etmesi, yeni insanlar tanıması, gazetede güzel yazı yazan veya kitap yazmış insanları merak ederek onları tanımak, sadece yazılarından

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 168 SAYGI VE HÜRMET ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 4965 18 2 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın Grubu

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 163 FEDAKÂRLIK VE DUYARLILIK ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 5523 09 1 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın

Detaylı

yemyeşil bir parkın içinden geçerek siteye giriyorsunuz. Yolunuzun üstünde mutlaka birkaç sincaba rastlıyorsunuz. Ağaçlara tırmanan, dallardan

yemyeşil bir parkın içinden geçerek siteye giriyorsunuz. Yolunuzun üstünde mutlaka birkaç sincaba rastlıyorsunuz. Ağaçlara tırmanan, dallardan Karganın Rengi Siyah! Siyah mı? Evet Emre, siyah. Kara değil mi? Ha kara, ha siyah Cenk, bence kara ile siyah arasında fark var. Arkadaşım Cenk le hâlâ aynı şeyi, kargaların rengini tartışıyoruz. Galiba

Detaylı

Saygıdeğer Rahmetli Prof. Dr. Nejat Göyünç Hocamın Anısına

Saygıdeğer Rahmetli Prof. Dr. Nejat Göyünç Hocamın Anısına Saygıdeğer Rahmetli Prof. Dr. Nejat Göyünç Hocamın Anısına PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 177 Yılmaz KOÇ SÜ Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Rahmetli Prof. Dr. Nejat Göyünç Hocamla tanışmamız,

Detaylı

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz.

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. TATÍLDE Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. Ízin zamanı yaklaşırken içimizi bir sevinç kaplar.íşte bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık. Valizlerimizi

Detaylı

C. ÖĞRETİM ELEMANLARINA GÖRE NİCEL VE NİTEL ANALİZ SONUÇLARI

C. ÖĞRETİM ELEMANLARINA GÖRE NİCEL VE NİTEL ANALİZ SONUÇLARI RAPOR ÖĞRETİM ÜYELERİNİ DEĞERLENDİRME ANKETİ BULGULARI Bu rapor Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalına ait dersleri okutan öğretim elemanları hakkında öğrenci görüşlerine

Detaylı

23 Yılllık Yazılım Sektöründen Yat Kaptanlığına

23 Yılllık Yazılım Sektöründen Yat Kaptanlığına 23 Yılllık Yazılım Sektöründen Yat Kaptanlığına Bodrum da 3 yıl önce kaptanlığa başlayan Gül Yavuz, 23 yıl yazılım sektöründe çalıştıktan sonra nasıl yat kaptanı olduğunu ve denizlerde kadın kaptan olmanın

Detaylı

ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATI. Betül Tarıman. Öykü GÖKYÜZÜ PRENSİ PO İLE KÜÇÜK KIZ. 2. basım. Resimleyen: Uğur Altun

ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATI. Betül Tarıman. Öykü GÖKYÜZÜ PRENSİ PO İLE KÜÇÜK KIZ. 2. basım. Resimleyen: Uğur Altun Resimleyen: Uğur Altun Betül Tarıman GÖKYÜZÜ PRENSİ PO İLE KÜÇÜK KIZ ÇAĞDAŞ TÜRK EDEBİYATI Öykü 2. basım Betül Tarıman GÖKYÜZÜ PRENSİ PO İLE KÜÇÜK KIZ Resimleyen: Uğur Altun Yayın Koordinatörü: İpek Şoran

Detaylı

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ

ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ ANOREKTAL MALFORMASYON DERNEĞİ www.armtr.org Yazan: Billur Demiroğulları Çizen: Yasemin Erdem Kontrol: Özlem Küçükfırat Bilgi (Çocuk Gelişim Uzmanı) Bu hikaye kitabının her türlü yayın hakkı Anorektal

Detaylı

MAYIS SONUNDA, OKULDA...

MAYIS SONUNDA, OKULDA... MAYIS SONUNDA, OKULDA... Bu fotoroman, bir ukte neticesinde tecelli etmiştir!... 21-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Diyarbakır Gezisi nin tarihi daha ilk tespit edildiğinde, yani Mart ayında, benim

Detaylı

DIPLÔME NATIONAL DU BREVET ÉPREUVE DE TURC TOUTES SÉRIES SESSION 2012

DIPLÔME NATIONAL DU BREVET ÉPREUVE DE TURC TOUTES SÉRIES SESSION 2012 DIPLÔME NATIONAL DU BREVET ÉPREUVE DE TURC TOUTES SÉRIES SESSION 2012 Durée : 1 heure 30 Coefficient : 1 Barème : I. COMPRÉHENSION DU TEXTE 6 points II. COMPÉTENCE LINGUISTIQUE 5 points III. EXPRESSION

Detaylı

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý.

Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Dersler, ödevler, sýnavlar, kurslar... Dinlence günlerinde bile boþ durmak yoktu. Hafta sonu gelmiþti; ama ona sormalýydý. Üstüne, günlerin yorgunluðu çökmüþtü. Bunu ancak oyunla atabilirdi. Caný oyundan

Detaylı

ÖZTÜRK: TURİZM BÖLGELERİNE DİREK UÇUŞ ŞART

ÖZTÜRK: TURİZM BÖLGELERİNE DİREK UÇUŞ ŞART ÖZTÜRK: TURİZM BÖLGELERİNE DİREK UÇUŞ ŞART ÖZTÜRK TURİZİMDE YÜZDE 40 KAYIP BEKLEMİYORUZ Muğla Milletvekili Nihat Öztürk ve AK Parti Bodrum İlçe başkanı Çiğdem Demiralp, BODER ve TÜRSAB Başkanları ile bir

Detaylı

Çocuklar için Kutsal Kitap. sunar. İsa nın Doğuşu

Çocuklar için Kutsal Kitap. sunar. İsa nın Doğuşu Çocuklar için Kutsal Kitap sunar İsa nın Doğuşu Yazarı: Edward Hughes Resimleyen: M. Maillot Uyarlayan: E. Frischbutter ve Sarah S. Tercüme eden: Nurcan Duran Üreten: Bible for Children www.m1914.org 2010

Detaylı

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK

Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Hafta Sonu Ev Çalışması HAYAL VE GERÇEK Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını

Detaylı

Öykü ile ilgili bitişik eğik yazı ile 5N1K soruları üretip çözünüz. nasıl : ne zaman:

Öykü ile ilgili bitişik eğik yazı ile 5N1K soruları üretip çözünüz. nasıl : ne zaman: Hafta Sonu Ev Çalışması BALON Küçük çocuk, baloncuyu büyülenmiş gibi takip ederken, şaşkınlığını izleyemiyordu. Onu hayrete düşüren şey, "Bizim eve bile sığmaz" dediği o güzelim balonların adamı nasıl

Detaylı

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright

Her hakkı saklıdır. Ticarî amaç ile basılamaz ve çoğaltılamaz. Copyright 1 LİMONLU KEK Şule: Mutlu günler. Ahmet: Mutlu günler. Şule: Bugün nasılsın? Ahmet: Çok mutluyum. Şule: Bu harika bir haber. Eeee söyle bakalım, bugün hangi yemeği yapalım? Ahmet: Dur biraz düşüneyim Şule:

Detaylı

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap

Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Bir Şizofrenin Kendisine Sorulan Sorulara Verdiği 13 Rahatsız Edici Cevap Şizofreninin nasıl bir hastalık olduğu ve şizofrenlerin günlük hayatlarında neler yaşadığıyla ilgili bilmediğimiz birçok şey var.

Detaylı

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü. Henry Winker. İllüstrasyonlar: Scott Garrett. Çeviri: Bengü Ayfer

Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü. Henry Winker. İllüstrasyonlar: Scott Garrett. Çeviri: Bengü Ayfer Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü Henry Winker İllüstrasyonlar: Scott Garrett Çeviri: Bengü Ayfer 4 GİRİŞ Bu sendeki kitaplar Dyslexie adındaki yazı fontu kullanılarak tasarlandı. Kendi de bir disleksik

Detaylı

ÜNİTE 14 ŞEKİL BİLGİSİ-II YAPIM EKLERİ. TÜRK DİLİ Okt. Aslıhan AYTAÇ İÇİNDEKİLER HEDEFLER. Çekim Ekleri İsim Çekim Ekleri Fiil Çekim Ekleri

ÜNİTE 14 ŞEKİL BİLGİSİ-II YAPIM EKLERİ. TÜRK DİLİ Okt. Aslıhan AYTAÇ İÇİNDEKİLER HEDEFLER. Çekim Ekleri İsim Çekim Ekleri Fiil Çekim Ekleri ŞEKİL BİLGİSİ-II YAPIM EKLERİ İÇİNDEKİLER BAYBURT ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ Çekim Ekleri İsim Çekim Ekleri Fiil Çekim Ekleri HEDEFLER TÜRK DİLİ Okt. Aslıhan AYTAÇ Bu üniteyi çalıştıktan sonra;

Detaylı

Okul Çağı Çocuğunda Sevgi Yetersizliği Çalma Davranışına mı Neden Oluyor? Pazartesi, 02 Eylül 2013 06:14

Okul Çağı Çocuğunda Sevgi Yetersizliği Çalma Davranışına mı Neden Oluyor? Pazartesi, 02 Eylül 2013 06:14 Hiçbir ihtiyacı olmadığı halde sürekli arkadaşlarının kalem ve silgilerini çalan çocukla yaptığım görüşmede, çocuğun anlattıkları hem çok ilginç hem de Kleptomani Hastalığına çok iyi bir örnektir. Çocuk

Detaylı

2- Takside. Türk kadınla Alman kadın aynı yerden taksiye bindiler aynı mesafeyi gidip aynı yerde indiler.

2- Takside. Türk kadınla Alman kadın aynı yerden taksiye bindiler aynı mesafeyi gidip aynı yerde indiler. Alman televizyon kanalı RTL de pazartesi akşamı yayınlanan Ekstra Magazin (Extra-Das RTL-Magazin) adlı program, bir Türk ve bir Alman kadını Türkiye ye tatile gönderdi ve yaşadıklarını başından sonuna

Detaylı

UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK

UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK Betül Tarıman UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK YARATICI OKUMA DİZİSİ Şiir Resimleyen: Yasemin Ezberci Yaratıcı Okuma Dosyası: Nilser Utku 2 BASIM Betül Tarıman UFACIK TEFECİK KURBAĞACIK Resimleyen: Yasemin Ezberci

Detaylı

Ýçindekiler Kayseri Ýli Yardým Derneði Ýstanbul Þubesi Adýna Sahibi, Dernek Baþkaný Yayýn Yönetmeni Sorumlu Yazý Ýþleri Müdürü M. Orhan CEBECÝ Dergi Komisyonu Gamze POSTAAÐASI Rýfat DEDEMAN Danýþma Kurulu

Detaylı

Tanşıl Kılıç ŞEKERLİ SİNEK. Resimleyen: Vaghar Aghaei

Tanşıl Kılıç ŞEKERLİ SİNEK. Resimleyen: Vaghar Aghaei Tanşıl Kılıç ŞEKERLİ SİNEK Resimleyen: Vaghar Aghaei cancocuk.com cancocuk@cancocuk.com Yayın Koordinatörü: İpek Şoran Editör: Ebru Akkaş Kuseyri İç ve Kapak Tasarım: Gözde Bitir Tasarım Uygulama: Güldal

Detaylı

Ali VAROL'un Blog Sitesi

Ali VAROL'un Blog Sitesi Ali VAROL'un Blog Sitesi Ali Varol, farklı alanlara ilgi duyan, becerileri ve çalışkanlığıyla kendine daima yeni uğraşılar edinen farklı bir kişilik. Onun uğraşı alanlarından biri de arıcılık. Bu yazıda

Detaylı

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik

> > ADAM - Yalnız... Şeyi anlamadım : ADAMIN ismi Ahmet değil ama biz şimdilik KISKANÇLIK KRİZİ > > ADAM - Kiminle konuşuyordun? > > KADIN - Tanımazsın. > > ADAM - Tanısam sormam zaten. > > KADIN - Tanımadığın birini neden soruyorsun? > > ADAM - Tanımak için. > > KADIN - Peki...

Detaylı

3) Bir gün bu delikten bir tarla faresi çıktı. cümlesinde aşağıdaki sorulardan hangisi nin cevabı

3) Bir gün bu delikten bir tarla faresi çıktı. cümlesinde aşağıdaki sorulardan hangisi nin cevabı SABEDİN TÜRKER İÖO 5.SINIF TÜRKÇE Cümlede Anlam TEST 35 1) Aşağıdaki cümlelerin hangisinde karşılaştırma söz konusudur? 1. A. Seni bu başarından dolayı kutlarım. 2. B. Çalışıyorsunuz diye yanınıza girmedim.

Detaylı

Asuman Beksarı. Türkiye nin İlk ve Tek Kadın Karides Yetiştiricisi. Yaşamdan Kesitler Sema Erdoğan. J. Keth Moorhead

Asuman Beksarı. Türkiye nin İlk ve Tek Kadın Karides Yetiştiricisi. Yaşamdan Kesitler Sema Erdoğan. J. Keth Moorhead Yaşamdan Kesitler Sema Erdoğan Türkiye nin İlk ve Tek Kadın Karides Yetiştiricisi Asuman Beksarı J. Keth Moorhead Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır. sözünü Asuman Beksarı için

Detaylı

O KOLTUĞA GALİP HOCA YAKIŞIR!

O KOLTUĞA GALİP HOCA YAKIŞIR! 11.11.2014 Salı İzmir Basın Gündemi O KOLTUĞA GALİP HOCA YAKIŞIR! Kazım Erkmen Daha dün gibi hatırlıyorum, İzmirlilerin Yeşilyurt Devlet Hastanesi diye bildikleri o Hatay daki hastanenin Başhekimliği ne

Detaylı

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti

Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti Hatıraların Masumiyeti SİNOPSİS Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk, 2012 de İstanbul da, 2008 yılında yayınladığı Masumiyet Müzesi romanı ile aynı adı taşıyan bir müze açar. Müzenin içindeki eşyalar, romana konu olan ve

Detaylı

ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ

ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ ADALET ve CESARET ÖYKÜLERİ Yayın no: 170 ADALET VE CESARET ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 4965 24 3 Sertifika no: 14452 Uğurböceği

Detaylı

Şimdi Okullu Olduk İlkokul 1. Sınıf

Şimdi Okullu Olduk İlkokul 1. Sınıf Yrd. Doç. Dr. Özgül Polat Şimdi Okullu Olduk İlkokul 1. Sınıf 11 Adım ve Soyadım Eşleştirme yapalım. A Cümlelerin ilk harflerinin her zaman büyük olması gerektiğini biliyor muydunuz? e T t E l e E L L

Detaylı

Sayın Bülent SOYLAN Yeminli Mali Müşavir (E. Hesap Uzmanı)

Sayın Bülent SOYLAN Yeminli Mali Müşavir (E. Hesap Uzmanı) Yeminli Mali Müşavir (E. Hesap Uzmanı) 12.11.2011, Şişli-İstanbul 108 Dursun Ali Yaz Özgeçmiş PTT çalışanı olan babasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Adapazarı nda 1949 yılında doğdu.baba tarafından

Detaylı

Prof. Dr. Nejat Göyünç ile Hayatın İçinden

Prof. Dr. Nejat Göyünç ile Hayatın İçinden Prof. Dr. Nejat Göyünç ile Hayatın İçinden PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 75 Prof. Dr. Durmuş YILMAZ *1 NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Bölümü Nejat Hoca ile tanışmam 1988 yılı bahar

Detaylı

Diyanet'in yaz Kur'an kursları bugün başladı

Diyanet'in yaz Kur'an kursları bugün başladı On5yirmi5.com Diyanet'in yaz Kur'an kursları bugün başladı Türkiye ve İstanbul çapında verilecek olan Yaz Kur an Kursu eğitimlerini İstanbul Müftü Yardımcısı Mehmet Yaman ile konuştuk Yayın Tarihi : 15

Detaylı