Prof. Dr. H. Nejat Göyünç ün Amerika Mektuplarından Bir Örnek

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Prof. Dr. H. Nejat Göyünç ün Amerika Mektuplarından Bir Örnek"

Transkript

1 Prof. Dr. H. Nejat Göyünç ün Amerika Mektuplarından Bir Örnek PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 183 Yrd. Doç. Dr. Ali Galip BALTAOĞLU UÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü Hayatının 70. yılında Hoca nın eserlerini derlemek ve hayatını kaleme almak iki ayrı makale de bana nasip olmuştu. 1 Hoca nın hayatı ve bibliyografyası Hoca nın vefatının hemen sonrasında, o günlerde TTK nın başkanı olan ve bugün bir siyasal partiden milletvekili olan Prof. Dr. Yusuf Hallaçoğlu tarafından tamamıyla intihal olarak ismim hiçbir şekilde zikredilmeden yayınlanmıştır. 2 Bibliyografya kısmında eklediği hocanın vefatından önce ( yılları arasında) ürettiği az sayıdaki kitap ve makale vardır. Gerisi tamamen intihaldir. Daha sonra 2003 yılında bir başka akademisyen de sanki ilk defa yapılmış bir çalışma gibi hocamızın bibliyografyasını yayınlamıştır. Hocanın bibliyografyasını yazdığını iddia edenlerin makalelerinde ismimizin geçmemesi ülkemizde bilime ve emeğe saygısızlığın göstergesi olsa gerektir. Bilimde emek hırsızlığını bu kadar rahat yapabilen insanların, büyük kurumların başında olabilmesi, onlardan çokça işittiğimiz millî ve dinî değer kavramlarıyla siyaset yapmaları, ülkemizin trajikomik gerçeklerindendir. Doğrusu bunun; bilimin, bilimsel etiğin, insanlığın, tevazunun sembolü olan rahmetli Hocam Prof. Dr. Hasan Nejat Göyünç e de büyük saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Sağ olsaydı hem üzülür hem de kınardı. Hocamız vefat edeli tam 12 yıl oldu. Onu hâlâ hatırlıyor ve özlüyoruz. Yeri doldurulamadı ve sanıyorum doldurulamayacak. Bu nedenle hocamız için böyle bir sayı çıkarmayı düşünen, bunu hayata geçiren vefalı öğrencilerine ve dostlarına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. 1 Ali Galip Baltaoğlu Prof. Dr. Hasan Göyünç ün Bibliyografyası Anadolu Dil Tarih ve Kültür Araştırmaları Dergisi I, Afyon 1996 sayfa (69-80). Örnek Bir Hoca Örnek Bir Şahsiyet: Prof. Dr. Nejat Göyünç (Hayatı ve Bibliyografyası), Ata Dergisi, S. VII, Konya 1997, s.(1-41). 2 Yusuf Hallaçoğlu, Kaybettiğimiz Bir Değer: Prof.Dr. Nejat Göyünç ün Ardından Belleten C.LXV, S.243, 8(S ) Ağustos 2001, TTK, Ankara 2002.

2 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 184 Nejat Göyünç ün Amerika Mektupları Prof. Dr. Nejat Göyünç, Ağustos 1954 te İstanbul da evlenmiş ve öğretmenlik yaptığı Mardin e dönmüştür. Kısa bir süre sonra Millî Eğitim Bakanlığı ndan Ford Foundation un desteği ile bir yıl ABD ye ortaöğretim kurumlarında incelemeler yapmak üzere gitmek için seçildiği haberini alır. Bunun üzerine Ankara ya gelir ve bir müddet Türk-Amerikan Derneği nde İngilizce kurslarına devam eder. 23 Ocak 1955 de 15 kişilik bir öğretmen gurubu ile ABD ye gider 3 ve Ağustos un i gibi Türkiye ye döner 4. Hocamız ABD den eşi Ayten Göyünç e 60 a yakın mektup yazmıştır. Bu mektuplar hocamızın eşi tarafından bana emanet edilmiştir ve kopyaları benim özel arşivimdedir. Hocamız bu mektuplarda duygu ve düşünceleri yanında, ABD deki izlenimlerini uzun uzun yazmıştır. Bu mektuplar tarih, antropoloji, sosyal psikoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanına bol miktarda bilgi ve belge sağlayıcı niteliktedir. Bu makalemizde mektuplardan 18 Nisan 1955 tarihli bir örneği bilim aleminin dikkatlerine sunacağız. Bu mektubun içinde bir gazete haberi ve makasla kesilmiş resimli gazete kupürü vardır 5. Mektuptan çok özel hayata dair bilgi ve kısımlar ise çıkartılmıştır. Mektup, o günkü imla kaidelerine sadık kalınarak aşağıda sunulmuştur. Henry, 18 Nisan 1955 Canım karıcığım; Dün otobüste yazdığım mektubu yine hemen oracıkta yolladıktan sonra, üç saat süren bir yolculuğu müteakip İllinois devletinin ikinci büyük şehri -Chicago dan sonra- Peoria ya geldim. İstasyonda beni Henry High School un müdürü Mr.Kenneth Brown karşıladı. Genç, otuzbeş yaşlarında kadar bir adam. Yanında ihtimal ilkokula devam eden oğlu da vardı. Otomobili ile bir saatte Henry ye geldik. Bana önce mektebi gezdirdi. Hani Amerika da pek çok mektep gördüm, fakat bu kadar hoşuma gideni olmamıştı. Tekmil duvarları cam. 135 talebesi varmış. Lakin mektep büyük yapılmış. Bazı ders- 3 Hocanın hayatı hakkında tafsilatlı bilgi için bkz. Ali Galip Baltaoğlu, Örnek Bir Hoca Örnek Bir Şahsiyet: Prof. Dr. Nejat Göyünç (Hayatı ve Bibliyografyası), Ata Dergisi, S. VII, Konya 1997, s.(1-41). 4 Özel Arşivim: 16 Ağustos 1955 tarihli mektup: Burada verilen bilgiye göre 17 Ağustos 1955 tarihinde Amerika dan hareket edecek ve saat 9.30 da Londra da olacaklardır. Burada aktarma iiçin üç gün bekledikten sonra Türkiye ye dönecekerdir Nisan 1955 tarihinde çıkan bir gazete haberi, hocamız tarafından gazeteden kesilerek 18 nisan 1955 de kaleme aldığı mektubun içinde eşine gönderilmiştir. ABD deki bir mahalli gazete çıkan bu haber ve bilimsel değerlendirmesi bir makale olarak yayınlanacaktır.

3 haneler halen kullanılmıyormuş. 11 tane de hocası varmış. Okulu gezdikten sonra beni İngilizce hocası Mr. John Jeans ın evine getirdi. Mr. ve Mrs. Jeans 31 yaşında, genç bir karı-koca. Henüz çocukları yok. Lakin Mr. Jeans ümit ettiklerini söyledi. Bana bir oda ayırmışlar. Akşam hayli konuştuk, a kadar. Bir de gazeteci arkadaş hanımıyla beraber gelmişti. Yemekte Mr. Jeans bana Türkiye nin nüfusu ne kadar? diye sordu. Ben de 22 milyon olduğunu söyledim. Bana tekrar sordu hepsi erkek mi? diye. Ben yine bir kısmı erkek, bir kısmı kadın diye cevap verdim. Bu sefer hepsi evli mi? diye sordu. Bir kısmı evli, bir kısmı bekar, bir kısmı boşanmış, bir kısmı da çocuk dedim. Bu adam tam Amerika lı. Zira bir hafta kalacağım ve para almayacaklarmış. Bunu müdür yolda söylemişti. Sabahleyin de erken kalktım, sana yeni bir mektuba başladım. Akşam yemekteki konuşma esnasında söylemiştim, malum geçen hafta Florida ya gitmiştik. Amerika nın güneydoğu eyaletlerinde zenciler oturur. Vaktiyle bunlar Afrika dan getirilmiş, esir olarak pamuk tarlalarında çalıştırılmışlar. Otobüsümüz bir istasyonda duruyor. Gözümüze ilk çarpan da colored waiting room colored ticked window colored men s room vesaire. Yani zencilere mahsus bekleme odası, bilet gişesi ve hela. Hatta kilise bile vardı. Okullar da caba. Bizim hepimizde bunları görünce Amerika lılara karşı nefret uyandı içimizde. Yemekte hoş tarafını söyleyip, bunu anlayamıyorum dedim. Münakaşayı önüme dondurma tabağını uzatıp kestiler ve lafı değiştirdiler. Hatırlamışken yazayım, maaşlarımı Cuma günü aldım, teşekkür ederim. Yolladığın gazeteyi de memnuniyetle aldım. 10 Haziran da Hilton Oteli açılacakmış. 11 Haziran ın gazetesini de yollarsan, merasime ait, memnun olurum. Gönderdiğin İstanbul resimlerini de almıştım. İhtimal teşekkürü unutmuş olmalıyım ki, sitem ediyorsun. Özür diler, çok teşekkür ederim. Ben de burada paramı biriktiriyorum. Biraz ders malzemesi alacağım. Sana evvelce yazdığım gibi. Bir de fotoğraf makinası ile dolma kalem. Bunun dışında bir elektrik makarası da almayı düşünüyorum. Ekmek kızartma makinaları da var, çok hoş, ekmek kızarınca dışarı atıyor otomatikman. Belki ondan da alırım gelirken. Bütün emelim, seneye nerede olursa olsun müstakil bir ev veya daire bulup yerleşmek. Tabii bizim hiç eşyamız olmadığı için bir oda takımı vesair ihtiyaçlarımızı temin etmemiz lazım. İstanbul da eşya almanın bir mahsuru yok. Zira yerleştikten sonra elzemdir. Hemde icap ederse koyacak, hıfzedecek yer buluruz. Biliyorsun, Ankara daki PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 185

4 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 186 iki ayımız ile Mardin deki oniki günü ne kadar tatlı geçirmiştik. Allah yine öylesini nasip etsin. Buraya maaşlarını yeniden artacağına dair haberler geliyor, inşallah doğru çıkar da paramı orada bıraktığım zaman daha fazla kalır. Şimdiden Eylül maaşımı da orada bıraktırmayı tasarlıyorum.... (Hocanın eşine özlem ve özel meselelerin tartışıldığı bölüm çıkarılmıştır.) Yazarken ev sahipleri arada sırada yanıma geliyorlar. Türkçe bilmemeleri ne iyi, yazdıklarımı okuyamıyorlar. Gerçi sokaklarda alenen öpüşülen bir memlekette okusalar da ehemmiyeti yok. Burada her şeyi tabii görüyorlar. Yakında korkarım, sokaklarda başka bir şeyler de yapacaklar. Hürriyette okumuştum geçenlerde, turistlerin getirecekleri dolarlar 580 kuruştan alınacakmış. İnşallah sahiden olur da, dönerken burada biriktirdiklerimi yüksek fiyatla ve meşru şekilde memlekete geçiririm. Amerika da buzdolabı filan hiç ucuz değil. Hem de Türkiye de kullanabilmek için tadilat yapmak lazım geliyormuş. Onun için almaya filan niyetim yok. Gelince bir çamaşır makinesi alırız ilk fırsatta. Dönerken de Almanya üzerinden trenle gelip -tren en ucuz vasıta- bir Siemens radyo alayım istiyorum. Evimizde bir çiçek, bir böcek, mahsulümüz ve bir de radyo olursa yetmez mi? Geçen sefer mektubumu postaneden atmıştım, pulum yoktu. Buradaki posta memurları da oradakilerden farksız olduğundan, 25 sentlik pul yapıştırdı. Her sefer yanımdaki pulu kullanıp, doğruca posta kutusuna atıyordum. Benim annemde bir hatıra defterim vardır. İçinde de pullar. Annemden iste de, Türk pullarının hepsini bana yolla. Sen de, ben de selamete çıkalım. Benim epeyce pulum vardır. Arsa işi olursa ödeyebileceğiz gibi geliyor. Yalnız, yeri iyi ise 300 metrekareden daha küçük olmasın. Herhalde daha iyi olur. Şayet münasip görürsen daha da büyük olabilir. Ben 1500 lira biriktirebileceğimi umuyorum bu sene. Gelince de inşallah yine kazanırım. Seni ve çocuklarımı kimseye muhtaç olmadan, mesut ve müreffeh olmasa bile vasatın biraz üzerinde geçindirebilirim. Bugün Henry Highschool una gittim, mektubuma sabah başlamıştım, akşam devam ediyorum. Yarın sabah postalarım zannederim. Öğleye kadar tarih, öğleden sonra İngilizce derslerinde bulundum. Biraz da okul kütüphanesinden meşhur Ağa Han a ait bir makale okumaya başladım.

5 Sacit in mektubunu ayrıca cevaplandıracağım, kusura bakmasın. Daha memnun olacağını ümit ediyorum, namına mektup alırsa... Annem (annen) nasıl? Hiç bahsetmiyorsun. Demek Necati bey seni arada sırada kızdırmaya gayret ediyor. Dönüşte buradaki hanımlardan hakkımdaki raporu alırsın. Ben bekarlığımda ne kadar uslu oturmuşsam, şimdi ondan daha usluyum. Bütün gayretim gittiğim yerlerde şahsen iyi bir intiba bırakabilmek. Dolayısıyla Türkiye hakkında da iyi bir intiba uyandırabilmekti. İtimadına teşekkür ederim. Annem bana mektubunda, eğer oğlun olursa ismini Armağan, göbek adını da Rıza koy diye -istersen diyor- yazmış. Rıza babamın ikinci adıydı. Numan Rıza. Celile Numan ı kullandı, sen de Rıza sını al diyor. Uygun bulursan kabul, Armağan ı da rüyasında görmüş. Bir oğlan çocuğunu sevmiş, ismi Armağan mış. Ben yeni isimleri hem sevmiyorum, hem de oğlumuz olursa koyacağımız ismi evvelden tayin etmiştik. Onun için buna razı olmadım. Anneme yazacağım. Sen de gittiğin zaman anlatırsan iyi olur. Kızımız olursa isim koyması sana ait. Ben sevdiğim birisini evvelce söylemiştim. Lakin hak senin. Hayli uzun yazı oldu. Zira vakit buldum. Hem de seni, beni de öyle olduğu gibi, uzun mektuplar memnun eder. Sâtı dan da Eskişehir den mektup aldım. Buradan yolladığım mektuba ve senin yolladığın resimlere memnun olmuşlar. Senin, bizi, bu son senelerde tek arayan kimse oluşunun kerametini gelinimizde buluyor, O nu daha fazla seviyoruz diyor. Koltuklarım kabardı, lakin mektubuna bu hafta cevap verme fırsatını bulamayacağım. Henry dönüşü yazarım. Mektubuma son verirken, büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim. Tanıdıklara ve soranlara cümleten selamlar. Seni de kucaklar, pek çok öperim canım... İmza. PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 187 NOT: Dün mektepte iken şehrin gazetecisi gelmişti. Kendisiyle Pazar gecesi de Mr. Jeans in evinde konuşmuştuk. Bugün (19 Nisan) gazetede hakkımda bir yazı çıkacak. Dün de gelip okulun kütüphanesinde resmimizi aldı. Akşam da bir adet resim yollamış. Ben de sana gönderiyorum. Tekrar gözlerinden, yanaklarından, öperim. İmza.

6 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 188 Mektubun değerlendirilmesi Mektubu hitap kısımları haricinde üç ana bölümde değerlendirmek mümkündür. 1) Amerika ve Amerikalılar hakkındaki müşahedeler ve ırkçılığa nefret. 2) Amerika daki teknoloji üzerindeki müşahedeleri ve bunları ülkesine taşıma düşüncesi. 3) Ekonomik durumu, ailesi çocukları üzerine kurduğu hayaller ve amaçlarla ilgili görüş ve düşünceleri. Hitaplar Mektup Canım karıcığım hitabıyla başlıyor ve Seni de kucaklar, pek çok öperim canım... hitabıyla bitiyor. Sonuna eklediği notta gazetede haber olacağını bildirdikten sonra...tekrar gözlerinden, yanaklarından, öperim cümlesiyle mektup tamamlanıyor. Bir Osmanlı - İstanbul beyefendisinin üslup ve zarafetinin satırlara sinmiş olduğunu gözlemliyorsunuz. Elimizdeki Mektuplara baktığımızda, mektuplarına Sevgili karıcığım 6 Sevgili Ayten ciğim 7 Canım Ayten ciğim 8 gibi hitaplarla başlıyor. Biz her ne kadar özel ve aile meseleleri olduğunu düşündüğümüz kısımları çıkartmış isek de, bu kısımlarda da hiçbir rahatsız edici, kulağa hoş gelmeyen bir ifade ve tarza rastlamadık. Eşine olan derin aşkını zarafet ve asaletle ifade ediyor, aile meselelerini tartışıyorsa, çok ince bir üslupla lisanı münasiple, aileyi ve eşi incitmeyecek bir tarz ve tatlı dille anlatıyor. Yukarıdaki mektupta özel hayata dair gördüğümüz için yayınlamadığımız bölümüm bir satırında hoca eşine sitem ederken;...fakat sesimi de çıkaramıyordum. Zira ceffelkalem 9 konuşmaktan hiç hoşlanmam... diyor. Mektubunda belirttiği bu özellik Nejat Hoca nın en belirgin özelliklerinden biriydi. Düşünüp taşınmadan fevri harekette bulunmazdı. Bin düşünüp bir söyler ve yapardı. Amerika ve Amerikalılar hakkındaki müşahedeler ve Irkçılığa Nefret İngilizce hocası Mr. John Jeans ın evinde misafir kalan hoca bu aileyle ilgili diyalogları anlatıyor. Bir gazetecin de eşiyle bu- 6 Özel Arşivim: 3 Ağustos 1955 tarihli mektup 7 Özel Arşivim: 6 Haziran 1955 tarihli mektup 8 Özel Arşivim: 2 Mart 1955 tarihli mektup 9 Ceffelkalem: Hiç düşünüp taşınmadan, bir çırpıda. (Türkçe Sözlük, TDK 10. Bs. Ankara 2005, s.355

7 lunduğu ortamda, Mr. Jeans in ard arda gelen mantık içermeyen absürd sorularına cevap verdiğinden bahsediyor. Türkiye nin nüfusu ne kadar? sorusuna, 22 milyon cevabını aldıktan sonra, hepsi erkek mi?, hepsi evli mi? gibi sorulara muhatap oluyor. Evinde kalmaktan dolayı para almayacağını da belirtip, bu adam tam Amerikalı tanımını yapıyor. Florida da gözlemlediği colored waiting room colored ticked window colored men s room gibi, yani zencilere mahsus bekleme odası, bilet gişesi, hela, ayrımı yapılması hocayı ve Türkiye den giden tüm öğretmenleri çok etkiliyor. Zencilere mahsus kilise bile olduğunu söyledikten sonra Okullar da cabası diyor. Bu gözlemler karşısında, Hepimizde Amerikalılara karşı nefret uyandı içimizde diyerek samimi duygularını ifade ediyor. Misafir bulunduğu evde Amerika daki güzel gördüğü gözlemleri överek anlattıktan sonra, konuyu bu gözlemlere getirip Bunu anlayamıyorum, diyor ve mantıklı bir açıklama bekliyor. Münakaşayı önüme dondurma tabağını uzatıp kestiler ve lafı değiştirdiler ifadesiyle Amerika daki ırkçılığa dayanan sosyo-kültürel durumu ortaya koyuyor. Nejat Hoca ve öğretmen arkadaşları ülkemiz kültürünün, bin yıllık Anadolu Medeniyeti nin güzel örneklerindendir. Amerika daki bu durum onları derinden etkilemiş ve ırkçı kültür karşısında derin bir nefret duygusuna kapılmışlardır. Nejat Hoca yı tanıyanlar, muhatabını eleştirmeden önce onun iyi yanlarını ortaya koyduğunu bilirler. Bizlerdeki bir hususu eleştirmeden önce meziyetlerimizi önce ifade eder, över, sonra olumsuz gördüğü davranışımızı, kibarca ve kırmadan, şöyle davransanız daha iyi olur evladım şeklinde söylerdi. Nejat Hocamızın bu eğitimci özelliğinin tecrübesiz sayılabileceği, genç yaşlarda var olması, onun yaratılıştan öğretmen olduğunun ispatıdır. Bu tavrını Amerikalılara karşı da uygulaması, 1955 yılında yazılmış bir mektubunda bunu müşahede etmek doğrusu beni etkiledi. Mektubun bir başka yerinde hoca eşine olan aşkını ifade ederken, ev sahiplerinin yanına geldiklerini, Türkçe bilmemeleri ne güzel, yazdıklarımı okuyamıyorlar diyerek mahremiyet meselesinin böylece sağlandığını şakayla ifade etmesinden sonra; Gerçi sokaklarda alenen öpüşülen bir memlekette okusalar da ehemmiyeti yok. Burada her şeyi tabii görüyorlar. Yakında korkarım, sokaklarda başka bir şeyler de yapacaklar diyerek bu ülkedeki kültürel ahlakî anlayışı eleştirel bir tarzda eşine aktarıyor. PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 189

8 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 190 Nejat Hoca nın yeniliklere çok açık ve geniş görüşlü bir insan olduğunu tanıyanlar bilirler. Ancak bu benzeri konularda son derece muhafazakârdı ve özel olması gerektiğini düşündüğü bu tür ilişkileri alenileşmesine hoş bakmazdı. Amerika daki teknoloji üzerindeki müşahedeleri ve bunları ülkesine taşıma çabası Henry High School, Hoca yı çok etkiliyor, Amerika da çok mektep gördüm, ancak, bu kadar hoşuma gideni olmadı diyor. Bütün duvarları camdan olan büyük bir mektep, o günkü Türkiye için çok ileri bir teknolojiyi ve mimariyi temsil etmektedir. Mimarlıkta cam teknolojisinin son on yıl içinde memleketimizde yaygınlaşmaya başladığı düşünülürse, etkinin sebepleri daha iyi anlaşılabilir. Bir öğretmen olarak ders malzemesi almayı düşünmektedir. Fotoğraf makinası, dolma kalem ve bir de elektrik makarası almayı planlamaktadır. Ayrıca ekmeği kızartınca otomatik olarak dışarı atan ekmek kızartma makinaları hoşuna gitmiştir. Bu konuda kesin konuşmamakta, muhtemelen ekonomik kaygılardan dolayı Belki alırım demektedir. Amerika da buzdolabının ucuz olmadığı, Türkiye de kullanmak için tadilat gerektiği, dönerken bir Siemens radyo almak için Almanya üzerinden dönmeyi düşündüğünü söylemektedir. Ekonomik durumu, ailesi çocukları üzerine kurduğu hayaller ve amaçlarla ilgili görüş ve düşünceleri Ekonomik sorunlar ve emeller: Nejat Göyünç Hoca yeni evliyken ve eşi ilk çocuğuna hamileyken eşini İstanbul da bırakıp Amerika ya gitmiş ve orada yaklaşık sekiz ay kalmıştır. Ekonomik anlamda hemen hiçbir şeyleri yoktur ve ülkeye döndüğünde neyi nasıl yapacağını planlamakta, eşini de buna hazırlamaktadır. Maaşının bir kısmını eşi Amerika ya göndermekte, Amerika da da ayrıca maaş almaktadır. Eşine parasını biriktirdiğini bildirmekte, bütün emelinin seneye nerede olursa olsun müstakil bir ev veya daire bulup yerleşmek olduğunu, eşya olmadığı için eşyaları tedarik etmeleri gerektiğini, yerleştikten sonra bunun elzem olduğunu söylemektedir. Ayrıca maaşların artacağına dair duyumlarını dile getirmekte ve doğru çıkmasını arzulamaktadır. Daha fazla para kazandığında hayallerini gerçekleştirmek kolaylaşacaktır. Yine Hürriyet gazetesinden okuduğu haberlere göre turistlerin getireceği dolarların 580 ku-

9 ruştan alınacağı haberi de onu sevindirmiştir. Amerika dan getireceği ve Türkiye de almayı planladığı eşyalar hakkında eşine bilgi vermekte onun moralini de yükseltmeye çalışmaktadır. Eşiyle daha önce planladığı arsa üzerine planlarını anlatmakta, almayı düşündükleri arsayı ödeyebileceklerini, yeri iyiyse 300 metrekareden daha küçük olmaması gerektiğini, bunun daha iyi olacağını, eşi münasip gördüğü takdirde daha da büyük olabileceğini, kendisinin 1500 lira para biriktirebileceği umudunda olduğunu söylemektedir. Türkiye ye dönünce yine kazanacağını, eşini ve çocuklarını kimseye muhtaç olmadan mesut ve müreffeh olmasa bile vasatın biraz üzerinde geçindirebileceğini ifade etmektedir. Bütün bu satırlar ve içinde barındırdığı duygu o günkü Türkiye de yeni evli ve hiç bir şeyi olmayan bir öğretmenin içinde bulunduğu ekonomik kaygılarını, ailesinin ekonomik beklentilerini gerçekleştirememe endişesini içinde barındırdığı gibi, eşine moral ve umut aşılama motivasyonunu da göstermektedir. Mektupta ucuz kavramı dikkat çekici düzeydedir. Amerika da buzdolabı ucuz değil derken, Almanya dan trenle dönmesini, trenin en ucuz vasıta olmasına bağlarken, Amerika daki posta memurunun 25 sentlik posta pulunu mektubuna yapıştırmasından rahatsızlığını dile getirirken, Türkiye deki eşinden hatıra defterinin içindeki pulları isterken, ekonomi yapma, mümkün olduğunca ucuza mal etme, tutumlu olma çabasını fark ediyorsunuz. Hoca ve eşi sosyal hayata son derece cömert ikramkâr insanlardı. Ancak onların hayatında israf etmek, ziyan etmek, boşa harcamak yoktu. Onun öğrencileri tutumlulukla - cimrilik, arasındaki farkı onların şahsında görmüşledir. Tanıdığım Nejat hoca, üzeri boş olan hiçbir kağıt parçasını atmadı, israf etmemenin ne olduğunu, milli serveti koruma düşüncesinin gerçekte nasıl olacağını ondan öğrendik. Çünkü o, bugün kitaplarda milli kahraman olarak okuttuğumuz Nene Hatun u Erzurum da fakruzaruret içinde tezek toplarken görmüştür. Çöpten çıkan karpuz kabuklarını içini kemiren çocukların içler acısı hikâyelerini görmüş ve yaşamıştır. Bu nedenle yeni neslin, israfçılığına, savurganlığına ve bu konudaki sorumsuzluğuna anlam veremezdi. Eşi ve yeni olacak çocuğu üzerine düşündükleri: Hoca eşine âşıktır. Aşkını mektubun çeşitli yerlerine serpiştirdiği aşk ve iltifat cümleleriyle ifade etmiştir. Eşine olan sevgisini, şefkatini, koruma ve kollama duygusunu bir çok yerde görmek mümkündür. Her fırsatta eşiyle iftihar ettiğini söylemekte, PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 191

10 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 192 eşiyle övünmektedir. Mektuptaki şu olay çok ilginç ve bir ders niteliğindedir. Türkiye de akrabalardan veya aile dostlarından Necati Bey, muhtemelen eşinin kıskançlık duygularını vesile ederek onunla şakalaşmaktadır. Eşi Ayten Hanım ise Nejat Hoca ya itimat ettiğini söylemektedir. Hoca mektubunda...bütün gayretim gittiğim yerlerde şahsen iyi bir intiba bırakabilmek. Dolayısıyla Türkiye hakkında da iyi bir intiba uyandırabilmekti. İtimadına teşekkür ederim diyerek ahlak bilincini ortaya koymaktadır. Bir ülkenin yüksek bir ahlakla temsil edilebileceğini, Türkiye yi ve Türkleri temsilin aynı zamanda asalet ve ahlakla mümkün olduğu farkındalığını yaşamakta ve göstermektedir. Hoca annesinin kendisine yazdığı mektupta, rüyasında bir oğlan çocuğu gördüğünü, isminin de Armağan olduğunu, oğlu olursa ismini Armağan koymasını, göbek adını da babasının ismi olan Rıza koymasını istediğini söylüyor. Kendisinin yeni isimleri sevmediğini, ayrıca oğlan olursa koyulacak ismi daha önceden tayin ettiklerini, bu nedenle buna razı olmadığını annesine yazacağını, kendisinin de annesinin yanına gittiğinde durumu anlatmasının iyi olacağını ifade ediyor. Kız olduğu takdirde kendi tercihini söylediğini, ancak isim koyma hakkının eşinde olduğunu belirtiyor. 10 Ancak yine de hoca ve eşi annelerini kırmamış, rüyada görüldüğü gibi erkek çocuğu doğunca Armağan ı ilk isim olarak koymuşlardır. Neticede çocuğu rüyada erkek olarak gören babaannenin rüyası doğru çıkmıştır. Bu önemlidir! Tabii burada eskiden çocukların doğuncaya kadar cinsiyetinin bilinmediğini, anne baba için sürpriz niteliğinde olduğunu da belirtmek gerekir. Bugünün nesli için ise çocuk doğmadan aylar önce anne karnında cinsiyeti öğrenmek doğal bir olaydır. Eşiyle paylaştığı bilgiler ve eşinden istekleri: Nejat Hoca bütün mektuplarında orada yaptıkları ve yaşadıklarını eşine bir bir anlatıyor. Bu arada Türkiye den ve ülke gündeminden haber alma ihtiyacı içinde olduğu anlaşılıyor. Gazete gönderen eşine teşekkür ederken 10 Haziran da Hilton Oteli açılacakmış 11 Haziran Gazetesini gönderirsen memnun olurum diyor. Açılış merasimine ait haber ve resimleri merak ediyor. 11 Eşi- 10 Mektupta ismi tasarlanan Nejat Göyünç ün oğlu Armağan Ekrem Göyünç 30.Temmuz 1955 tarihinde İstanbul da doğmuştur. Daha geniş bilgi için bkz. Örnek Bir Hoca Örnek Bir Şahsiyet: Prof. Dr. Nejat Göyünç (Hayatı ve Bibliyografyası), Ata Dergisi, S. VII, Konya 1997, s.(1-41). 11 O günün Türkiye sinde Hilton otelinin açılışı çok önemli bir olaydır. Ülkenin ilk beş yıldızlı

11 nin gönderdiği İstanbul resimlerine memnuniyetini bildirirken İstanbul özlemiyle yaşadığı anlaşılıyor. Her gün yaptığı mesleki işler hakkında da bilgiler veriyor. Tarih derslerine İngilizce derslerine girdiğinden, Kütüphanede, Ağa Han a ait bir makale okumaya başladığından bahsediyor. Yeri geldikçe gezdiği gördüğü yerleri Amerika coğrafyası ve Amerika sosyal tarihi içinde özetliyor ve bu konularda eşinin de bilgilenmesini sağlıyor. Hoca sadece eşiyle değil başta annesi olmak üzere akrabalarıyla da mektuplaşmakta ve bunları doğal olarak eşiyle paylaşmaktadır. PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 193 Sonuç Yukarıda Cumhuriyet neslinin en seçkin ve özel insanlarından olan Hasan Nejat Göyünç ün 18 Nisan 1955 tarihli mektubunu, eşi Ayten Göyünç ün izni ve onayıyla yayınladık ve değerlendirmeye çalıştık. Nejat Hoca o yıllarda henüz göreve başlamış genç bir öğretmen olarak ABD ye gitmişti. Daha sonra bu ülkenin en büyük bilim adamlarından biri olarak temayüz etti. Bilim aleminde haklı bir şöhreti vardı. Bizlere insani meziyetlerle bilimin nasıl bir arada olabileceğini göstermişti. Nitekim O nun insanlığını, inceliğini, tevazuunu, vefasını, milliyetperverliğini mektuptaki satır aralarında görmeniz mümkündür. Elimizdeki 60 a yakın mektubu bilim alemine sunulduğunda Cumhuriyet tarihimiz ve bazı sosyal bilim alanlarımız için inşallah eşsiz bir kaynak ortaya çıkacaktır. Bize bu imkanı sağlayan başta Ayten Göyünç annemize olmak üzere, tüm ailesine teşekkürü bir borç biliyorum. Amerika Mektuplarını itinayla saklayıp bugüne ulaştırması ve tarihe kayıt düşülmesini sağlama sorumluluğunu ve bilincini göstermesi, Nejat hoca gibi büyük bir tarihçinin eşi olmasının kanıtıdır diye düşünüyorum. Hocamıza bir kez daha Yüce Allah tan sonsuz rahmet diliyorum. Rahatsızlığı nedeniyle uzun süredir tedavi görev Ayten Göyünç annemize de Allah tan sağlık ve afiyet vermesini niyaz ediyorum. otelidir. İstanbul un sosyal hayatında yepyeni bir devri simgelemektedir. Ülke de otelcilik devriminin başlangıcı kabul edilir. Amerikalı Conrad Hilton tarafından yapılmış, Amerikalı mimarların çizdiği o günün Türkiye gündemini belirleyen önemli bir oteldir. Türkiye ye gelen birçok ünlü bu otelde kalmıştır. (geniş bilgi için bakınız. tr/55yil/tarihce.html NiN_ASK_DOLU_TARiHi)

12 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 194

13 PROF. DR. NEJAT GÖYÜNÇ ARMAĞANI 195

14 TARİHÇİLİĞE ADANMIŞ BİR ÖMÜR 196

ÇOCUK HİKAYELERİ AKDES KUÇANİ SOLTANİ. Bahai Eserleri. Basım ve Dağıtım A.Ş.

ÇOCUK HİKAYELERİ AKDES KUÇANİ SOLTANİ. Bahai Eserleri. Basım ve Dağıtım A.Ş. ÇOCUK HİKAYELERİ Y A Ş A M A Ğ A C I AKDES KUÇANİ SOLTANİ İÇİNDEKİLER 1- Yaşam Ağacı-Bilgi Ağacı-Şerife Öğretmen 2- Bedia Teyze 3- Fehime nin Anısı 4- İşportacı İkizler 5- Şükran Kitabı 6- Anasının Kuzusu

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Hidayet TUNCAY 1

Yrd. Doç. Dr. Hidayet TUNCAY 1 SÖZLÜ İLETİŞİM, YABANCI DİL EĞİTİMİ, KÜLTÜR VE SÖYLEM ÇÖZÜMLEMESİ ÜZERİNE DENEME YAZILAR (2004-2014) Yrd. Doç. Dr. Hidayet TUNCAY 1 1 İngiliz Dili Eğitimi ve Uygulamalı Dilbilim Öğretim Üyesi 1 Zaman ve

Detaylı

Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz!

Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz! Berke Baş: Kendi hikâyelerimizle yeni bir tarih oluşturabiliriz! Belgeselci Berke Baş, 2009 yılında iki kere Mithat Alam Film Merkezi nin konuğu oldu. Dört yönetmenli Bu Ne Güzel Demokrasi! nin ardından,

Detaylı

Sayı: 38 Temmuz 2014 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Sayı: 38 Temmuz 2014 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü Sayı: 38 Temmuz 2014 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü Bir Günün Hikayesi Fatma Ç. Börekçi / İçimizden biri Fatih Kafalı / Röportaj Şehremaneti 3 Nisan 1930 Belediye

Detaylı

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım,

Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Kitabı okumaya başlamadan önce: Sevgili yol arkadaşım, Bu kitap, hepimize, bir hayat amacımız olduğunu göstermek için yazıldı Bu kitabı yazan da aslında bir zamanlar kaybolmuştu 40 yaşına geldiğinde, kaybolduğu

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı...

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 1 2 İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 10 Askerî Okula Başlangıç... 12 Kemal İsmini Alması... 12 Manastır Askerî

Detaylı

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu

Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu SONUÇ BİLDİRGESİ Açılış Konuşması, Davut Kavranoğlu Sevgili genel başkan yardımcım, çok değerli misafirler Yeni Dijital Dünya toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Geçmişin tecrübesiyle bugünün dünyasını

Detaylı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Anıları-2012. Bir İnci

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Anıları-2012. Bir İnci Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Anıları-2012 Bir İnci SAĞLIK-SEN- 2013 SAĞLIK-SEN YAYINLARI - 14 Sağlık-Sen Adına İmtiyaz Sahibi Metin MEMİŞ Genel Başkan Genel Yayın Yönetmeni Abdülaziz ASLAN Genel

Detaylı

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve 1 PAYLAŞIMDAN Mehmet Ali Gökçe Hoşgeldin 2010, Hoşgeldin Happy Card Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve bereketli bir yıl diliyorum... 2009 u geride bıraktık, 2010 dan da gün aldık. Her ne kadar bazı sorunlar

Detaylı

vatan Bu toprakları Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Mehmetçik Vakfı tanıtım reklamında şehit kızı

vatan Bu toprakları Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Mehmetçik Vakfı tanıtım reklamında şehit kızı ISSN: 2146-037X YIL: 15 SAYI: 31 EYLÜL 2014 vatan Bu toprakları yapan kahraman atalarının izinde Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Bu toprakları vatan yapan kahraman

Detaylı

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler)

SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA DOĞRU ÜNİVERSİTE VİZYONUMUZ (Tebliğler) Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi Ankara - 2010 SEMPOZYUM 16-17-18 Nisan 2010 CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA

Detaylı

AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK ULUSÖTESİ AİLELER AYŞEGÜL AYDINGÜN İSMAİL AYDINGÜN

AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK ULUSÖTESİ AİLELER AYŞEGÜL AYDINGÜN İSMAİL AYDINGÜN AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK ULUSÖTESİ AİLELER AYŞEGÜL AYDINGÜN İSMAİL AYDINGÜN Ankara, 2014 İnceleme Araştırma Dizisi YAYIN NO: 21 AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK-ULUSÖTESİ AİLELER Yazarlar

Detaylı

Radyo Daima. 6 Mayıs a sesi en güzel şekilde, en. ücra köşeye yayma çabasının bir sembolü olarak. bakabiliriz. Şenol GÖKA TRT Genel Müdürü

Radyo Daima. 6 Mayıs a sesi en güzel şekilde, en. ücra köşeye yayma çabasının bir sembolü olarak. bakabiliriz. Şenol GÖKA TRT Genel Müdürü Şenol GÖKA TRT Genel Müdürü 6 Mayıs a sesi en güzel şekilde, en ücra köşeye yayma çabasının bir sembolü olarak bakabiliriz. Radyo Daima T ürkiye de Radyo Yayıncılığı nın başlaması daha önce denemeler olmasına

Detaylı

Tezin Kabul Ediliş Tarihi: Izı 01: i.9..9.!:1. imzası \ 11 () 9:..~~ ~(L-' ~ASr. \: ra "' ~

Tezin Kabul Ediliş Tarihi: Izı 01: i.9..9.!:1. imzası \ 11 () 9:..~~ ~(L-' ~ASr. \: ra ' ~ T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ FATMA BARBAROSOĞLU NUN HİKÂYE KİŞİLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Hazırlayan Esen Yıldız Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Yeni Türk Edebiyatı Bilim

Detaylı

TÜRK EĞİTİM-SEN 2. KADIN KURULTAYI 07/08 Mayıs 2005 ANKARA

TÜRK EĞİTİM-SEN 2. KADIN KURULTAYI 07/08 Mayıs 2005 ANKARA Öğünen, Çalışan, Güvenen Sendika TÜRK EĞİTİM-SEN 2. KADIN KURULTAYI 07/08 Mayıs 2005 ANKARA Ağustos 2005 Bayındır 2 Sokak No:46 Kızılay/ANKARA Tel :0 312 424 09 60 Faks :0 312 424 09 68 www.turkegitimsen.org.tr

Detaylı

HABERLER 1. Bosphorus Chronicle ın Ekidir.

HABERLER 1. Bosphorus Chronicle ın Ekidir. Aralık 2014 HABERLER 1 köprü Bosphorus Chronicle ın Ekidir. İkizlerimi sadece doğdukları gün gördüm. -Mathew Rose Röportajı Bilgisayarlar her yerde ve hiçbir yerde olacaklar. Dr. Michio Kaku -Turkcell

Detaylı

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT DÜNYADA VAN GAZETESİ 7 Haziran da yapılacak olan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi nden (Ak Parti) Van Milletvekili Aday Adayı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim

Detaylı

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL

M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL ELLEKAPAKRÖPORTAJ M E R Y E M UZERLİ ÜNLÜ OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL Türkiye, Meryem Üzerli yi Muhteşem Yüzyıl daki rolüyle tanıdı. Ama kocaman gülümsemesiyle ve pozitif enerjisiyle sevdi. Ülkeyi ani

Detaylı

Filantropi Seminerleri. "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var"

Filantropi Seminerleri. Başrolde Ödüllü Kadınlar Var Filantropi Seminerleri "Başrolde Ödüllü Kadınlar Var" Seminer Deşifresi 11 Aralık 2014 Sabancı Center, Hacı Ömer Konferans Salonu İstanbul Konuşmacılar: Sheryl WuDunn, Pulitzer Ödüllü Gazeteci, Half The

Detaylı

Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir.

Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir. 1 Edi Gürman Timurhan ve Ersin Salman a teşekkürler. İletişim: twitter.com/isilcinmen Kitaptaki bazı isimler değiştirilmiştir. 2 Bu kitap Anneme, Babama, Oya Teyze ye Şehnaz a Selin e Coni ye ve Amip e

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Birinci Bölüm İnsanları İdare Etmenin Teknik Esasları. İkinci Bölüm Sevilmek İçin Altı Yol

İÇİNDEKİLER. Birinci Bölüm İnsanları İdare Etmenin Teknik Esasları. İkinci Bölüm Sevilmek İçin Altı Yol İÇİNDEKİLER Üstünlük sağlamanın yollan...9 Bu kitap niçin ve nasıl yazıldı?...17 Birinci Bölüm İnsanları İdare Etmenin Teknik Esasları 1. Bal yemek istiyen arı kovanına zarar verme/...21 2. İnsanları Yönetmenin

Detaylı

TÜRK MİLLETİNE BORCUMUZ VAR

TÜRK MİLLETİNE BORCUMUZ VAR Bir Cumhuriyet Çocuğunun Hayat Hikâyesi TÜRK MİLLETİNE BORCUMUZ VAR İdris Yamantürk Hazırlayan: Osman Çakır Osman Çakır: 1951 yılında Ankara nın Çamlıdere ilçesi Bayındır köyünde doğdu. İlk, orta ve lise

Detaylı

27/09/2012 LOJİSTİK. Moderatör: Cem Bey sizin örüşleriniz

27/09/2012 LOJİSTİK. Moderatör: Cem Bey sizin örüşleriniz Moderatör: Aklıma gelen, gündeme getirilebilecek seanslar arasında gümrükler, lojistik sektöründe eğitim, araç gereç, ekipman konusu, perakende lojistiği ve doğal afetler lojistiği var, en sonunda lojistik

Detaylı

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri Hüseyin Irmak Savunuculuk ve Politikaları Etkileme Konferans Yazıları no 9, 2009 Kaset Çözümü ve Redaksiyon Dilek Hepgüler 11 Hüseyin Irmak:

Detaylı

Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları: Uzman Değerlendirmeleri

Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları: Uzman Değerlendirmeleri Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları Yapılandırmacı Eğitim Anlayışının Lise Tarih Ders Kitaplarına Yansımaları: Uzman Değerlendirmeleri Ertuğrul Oral 1 ve Merve Tama

Detaylı

Ön Araştırma - Sahada Yapılan Ön Araştırma SAHADA YAPILAN ÖN ARAŞTIRMA:

Ön Araştırma - Sahada Yapılan Ön Araştırma SAHADA YAPILAN ÖN ARAŞTIRMA: SAHADA YAPILAN ÖN ARAŞTIRMA: Ön Araştırma - Sahada Yapılan Ön Araştırma Araştırma Yöntem ve Teknikleri dersimiz kapsamında yapacağımız alan araştımasının ilk adımını gerçekleştirmek üzere belirlenmiş olan

Detaylı

Mustafa SARILAR. Prof. Dr. Faruk KOCACIK

Mustafa SARILAR. Prof. Dr. Faruk KOCACIK Sarılar iş adamlarına örnek oldu İlimizin önemli işadamlarından Mustafa Sarılar, babasına ahde vefanın en güzel örneğini göstererek yaptırdığı caminin adına babasının ismini verdi. Üniversite lojmanlar

Detaylı

Bilge Çocuk. Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012

Bilge Çocuk. Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012 Bilge Çocuk Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012 Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Sevgili Çocuklar, Okumayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi ne

Detaylı

PROF. DR. EJDER YILMAZ ile RÖPORTAJ

PROF. DR. EJDER YILMAZ ile RÖPORTAJ Avukat Atilâ ELMAS ın Anısına PROF. DR. EJDER YILMAZ ile RÖPORTAJ Av. Soner ALPER Stj. Av. Selcen BAYÜN Stj. Av. Sercan ARAN Hayaliniz hukukçu olmak mıydı yoksa başka idealleriniz var mıydı? Elbette ideallerim

Detaylı

KIRIM KÜLTÜR EVİ. Hasan KIRIMER

KIRIM KÜLTÜR EVİ. Hasan KIRIMER KIRIM KÜLTÜR EVİ Hasan KIRIMER Editör Murat Küçük Görsel Tasarım Fatih TOKÖZ Tashih Bilal AKAN Baskı Sistem Ofset, Ankara 1.Basım, Ocak 2010 ISBN 978-605-378-168-4 Sunuş Rus devleti içinde toprakları işgal

Detaylı