ARALIK 2014 HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BULUŞTURDUK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ARALIK 2014 HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BULUŞTURDUK"

Transkript

1 ARALIK 2014 Web: HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BULUŞTURDUK

2 A ntakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Büyükşehir Belediye Doç. Dr. Lütfü Savaş ı ve Hatay daki Dernek Başkanlarını buluşturdu. Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kongre Merkezi nde gerçekleştirilen toplantıya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Remzi Oğuz Yılmaz ve Hatay daki Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ile çok sayıda davetli katıldı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin in açılış konuşmasını yaptığı toplantıda; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş ve siz değerli Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerini bir araya getirmek istedik çünkü bizler Sivil Toplum Kuruluşlarının yerel yönetime aktif katılımıyla Belediyelerin yerel kalkınmada ki rollerini daha güçlü şekilde yerine getireceğine inanıyoruz. Dün bir toplantıda Sayın Valimiz Ercan Topaca nın da ifade ettiği gibi Valilik makamı, Büyükşehir Makamı, Ticaret Odaları siyaset üstü yerlerdir. Bu kurumların siyaset diyalogları içerisinde yer alması kabul edilemez. Bizler bu kurumları yönetme görevini ifa ederken birlik ve beraberlik içinde uyum içinde ahenk içinde hareket edeceğiz. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarına da bu süreçte önemli görevler düşmektedir. Burada sizlere düşen Yönetime Demokratik katılım sağlamanız ve denetim mekanizmalarını doğru çalıştırmanızdır. Bu sayede Kamu Kurumlarının aktif ve etkili çalışmaları sağlanabilir. Yönetimde bulunduğumuz ilk günden beri hiçbir Sivil Toplum Kuruluşunun beraber çalışma teklifini geri çevirmedik. Buradan Değerli Başkanımıza bir kere daha teşekkür ediyoruz. Burada olması onunda Sivil Toplum Kuruluşlarının yerel yönetim de etkili ve söz sahibi olması noktasında bizimle aynı fikirde olduğunun bir kanıtıdır.

3 Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak kendisi ile Antakya Belediye Başkanı iken birçok kez ortak çalışma fırsatı yakaladık aynı şekilde bundan sonraki süreçte de aynı işbirliğini sağlamayı umuyoruz. Birlik ve Beraberliğin gücünü değerli Baş0kanımız da bizler kadar önemsiyor bunun bilincindeyiz. Kendisinden Başkanlık süresince talepkar olacağımız birkaç nokta var onlara değinmek istiyorum. Son birkaç yıldır ilimizde çarpık kentleşme neticesinde bazı bölgelerde kış aylarının gelmesiyle özellikle akşam saatlerinde sağlığımızı tehdit edici boyutlara ulaşan Hava Kirliliği önümüzdeki süreçte öncelikle ele alınacak sorunlar arasında yer almaktadır. Akşam saatlerinde sokağa çıkmayı güçleştirecek boyutlara gelen Hava Kirliliği ile mücadele etme noktasında Büyükşehir Belediyemizin varsa yol haritasını öğrenmek isteriz. Yine yaz aylarında tehlikeli boyutlara varan su kesintileri de öncelikle olarak ele alınmalıdır. İlimiz Deprem açısından en riskli grup sayılan 1.derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Bu gerçek hep göz ardı edilmiş ve İlimizde bu alanda ciddi çalışmalar maalesef yapılmamıştır. İlimiz sınırları içerisinde zemin sınıflaması ve deprem risk haritası mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Bu çalışmada sismik tehlike durumunun değerlendirmesi neticesinde yapıların zemin özellikleri nedeni ile maruz kalabileceği sarsıntının şiddeti ortaya konacaktır. Bir diğer konu yine oldukça sıkıntı yaratan konulardan biri esnafımızın ve sanayicimizin büyük zarara uğradığı Elektrik Kesintileri biz bu anlamda Oda olarak bazı çalışmalar gerçekleştirdik. Elektrik kesintileri ile zarara uğrayan vatandaşların izleyeceği yol haritalarını ve takip edebilecekleri hukuki süreci tespit edip üyelerimiz ile paylaştık. Büyükşehir Belediyemizin de bu konuda takipçi olacağına ve çözüm noktasında etkin adımlar atacağına inanıyorum. Kent imajımızı oldukça kötü etkileyen bir diğer konunun Şehir Girişi olduğuna inanıyorum. Çarpık kentleşme izleri taşıyan girişimiz konusunda acil çalışma bekliyoruz. Değinmek istediğimiz konular bunlardı. Ben teşekkür ediyor ve bundan sonraki süreçte de Hatay Büyükşehir Belediyesinin halkın müşterek ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek çaba göstereceğine en iyi hizmeti veya ihtiyaç duyulan şeye en iyi cevabı en iyi şekilde, en iyi yoldan ve en verimli biçimde sunmak için elinden gelen gayreti göstereceğine inanıyorum diyerek sözlerini sonlandırdı.

4 Büyükşehir Belediyesi olarak Hatay ın geneline hizmet ettiklerini ifade eden Savaş, Hatay ın bir kültür mozaiği olduğunu ve bu mozaiğe yakışır şekilde hizmet etmeye devam edeceklerini dile getirdi. Hatay daki tüm STK larla uyum içinde çalışmak istediklerini ve işbirliği yapmak adına tüm Sivil toplum kuruluşlarına kapılarının sonuna kadar açık olduğunu sözlerine ekledi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin in ardından sözü alan ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak ise, Sivil toplum kuruluşları toplumsal barış ve huzurun kaynağıdır. Çok önemli bir hizmeti yerine getirmektedirler. Bu yüzden başta Belediyelerimiz olmak üzere bütün kurumlar arası iş birliğine hazır olmalıyız. Medeniyet ve hoşgörü merkezi HATAY'da her türden etnik köken, din, mezhep ve siyasi görüşe sahip insanlarımızın, belli bir hoşgörü içerisinde kardeşçe bir arada yaşayabildiğini, tüm Türkiye'ye, hatta dünyaya duyurmak adına hepimize, büyük görevleri düştüğüne inanıyorum. Bu nedenle, Büyükşehir Belediyemiz, STK larımız ve tüm paydaşlar ile birlikte düşünüp, çalışıp, hareket ederek, İlimizi hep birlikte bir üst noktaya taşıyarak, gelecek nesillere toplumsal huzur ve barış ve refah içinde yaşayan bir Hatay profili bırakacağız. Bu kapsamda, Hatay da tarım, sanayinin gelişimi ve kırsal kalkınmanın sağlanmasında, STK, Meslek Örgütleri ve yerel ekonomik örgütlerle Belediye arasında yapılacak işbirliği alanları ve temel sorunların çözümüne yönelik iş planlarının kısa sürede yapılarak, faaliyete geçirilmesini temenni ediyoruz dedi. Savaş ın konuşmalarının ardından, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Remzi Oğuz Yılmaz Hatay Büyükşehir in projeleri ile ilgili geniş bir sunum yaptı. Sunumun ardından soru-cevap bölümünde Doç. Dr. Lütfü Savaş katılımcıların sorularını cevapladı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir olmadan önce 12 ilçe ve 1 merkezden oluşan Hatay ili büyükşehir kanunu ile birtakım değişiklikler yaşamıştır. Türkiye'nin en büyük ilçelerinden olan İskenderun'un güneyinde bulunan Arsuz beldesi çevre beldelerle birleştirilerek ilçe belediyesine döndürülmüştür. Aynı şekilde Hatay'ın merkezi ikiye ayrılmış kuzeyi mevcut ismi olan Antakya, güneyi ise halk arasında Harbiye olarak da bilinen Defne ilçesine dönüştürülmüştür. İskenderun ve Dörtyol ilçeleri arasında ise Payas ilçesi kurularak 4 yeni ilçe Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne kazandırılıp buradaki bütün beldeler ise feshedilip mahallelere dönüştürülmüştür. Ayrıca Hatay'ın su hizmetini kalitelileştirmek amacıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) kurulmuştur. Eskiocak ın ardından sözü alan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası na organizasyondan dolayı teşekkür etti. Hatay

5 Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Kemal Üniversitesi ne yeni seçilen Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya yı makamında ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, bir ilin gelişim sürecinde Üniversitelerin en önemli kurumlardan biri olduğunu, Üniversitelerden tüm kurumların daha fazla yararlanması gerektiğini dile getirdi. ATSO Yönetim Kurulu olarak, MKÜ ile bir çok konuda ortak projeler ürettiklerini, bundan sonraki yeni dönemde MKÜ ile olan işbirliğinin artarak devam etmesi dileklerinde bulundu. ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, yeni seçilen Rektör Kaya ya görevinde başarılar dilerken, ATSO Meclis Başkanı olarak Üniversite ile yapılacak tüm projelere ATSO Meclisi nin katkı sağlayacağını ifade etti. MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise, ATSO nun projelerini yakından takip ettiğini, gerek Avrupa Birliği projeleri gerekse Sanayi ve İlin kalkınması adına birçok başarılı projeye imza attıklarını söyledi. Bu projelerden bazılarının da ATSO - MKÜ ortak işbirliği ile geliştiğini ve bundan sonraki dönemde de bu işbirliğinin devam edeceğini sözlerine ekledi. Temel hedeflerinin ilin bütününe hizmet etmek ve tüm Hatay ı bütünleştirmek olduğunu dile getiren Kaya, MKÜ ile Kurumlar arasında yapılacak işbirliklerinin teorik değil de daha çok pratik olarak halka sunulacağını ifade etti. Prof. Dr. Hasan KAYA 1964 yılında Hatay da doğdu yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu yılları arasında Konya nın Akşehir ilçesinde mecburi hizmet yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1995 yılında İç Hastalıkları Uzmanı oldu yılında aynı bölümde yardımcı doçentliğe atandı yılında Hematoloji Yan Dal Uzmanı oldu yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başladı yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu tarihleri arasında Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır. Yurtdışı dergilerde yayınlanmış 40, yurtiçi dergilerde yayınlanmış 60 bilimsel makale ve yurtdışı kongrelerde sunulmuş 14, yurt içi kongrelerde sunulmuş 75 tebliği bulunmaktadır.

6 Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, Vali Yardımcıları Sayın H. Volkan Köksal, Sayın Orhan Mardinli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sunday Balıkoğlu ve Ticaret İl Müdürü Ziya Yüksel ile birlikte Antakya ATSO yu ziyaret etti. Vali Topaca ve beraberindeki heyeti ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Alkan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Ekşi ve Yönetim Kurulu Üyeleri karşıladı. Başkan Çinçin, Sayın Valimiz ve beraberindeki heyeti ATSO da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ATSO nun faaliyetleri ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı. ATSO Başkanı Çinçin, kentsel dönüşüm ile ilgili Hatay Valiliği ve Belediyelerden Sanayici ve Esnafın beklentileri olduğunu ifade ederken, Sebze Hali, Eski Otogar ve çevresindeki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Başkan Çinçin, Eski Antakya sokaklarındaki çok katlı binaların tarihi dokuyu bozduğunu ve tarihi dokumuza sahip çıkmamız gerektiğini ifade etti. Eski Antakya evlerinin Mülkiyet sorunları olduğundan restorasyonlarının yapılamadığını ifade eden Çinçin, Tarihi yapıların tekrar İlimize kazandırılması gerektiğini sözlerine ekledi. Çinçin sunumunda ATSO Projeleri ve Ortak olduğu projeler olan Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi, Antakya Mutfak Müzesi, Hataylı 55 Nakliyecinin kurmuş olduğu Hatay RoRo Line İnc. A.Ş., Altınözü Enek Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin Kurulması, 7 İlin Ticaret ve Sanayi Odası ndan oluşan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu, Altınözü Zeytin Ve Zeytin Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Kurulması, Elektrik Kesintileri ile İlgili Odamızın Çalışmaları, Hatay da Kuraklığın Tarımsal, Sanayi ve Şehirsel boyutlarına yer verdi. ATSO Başkanı Çinçin, Sayın Topaca ya Odamızın Yeni Hizmet Binası ile ilgili de bilgiler verirken, yapılacak olan hizmet binasının Hatay a ve ATSO ya yakışır bir bina olmasını istediklerini söyledi.

7 H atay Valisi Sayın Ercan Topaca ise, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası nda Sanayici ve işadamları ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirirken, bir ilin kalkınması için Sanayicinin ve Esnafın çok önemli aktörler olduğunu ifade etti. Hatay ın en çok üretim ve ihracat yapan şehirlerden bir tanesi olduğunu ifade ederken Bu nedenle ilimizin bu başarısında emeği geçen bütün işverenlerimize ve Oda Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Biz Hatay ı kalkındırırken, kuşkusuz sizlerin çalışmaları ve destekleri bize güç verecektir Antakya ekonomisine kattığınız değerlerden dolayı tebrik ederim dedi. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası nın sektör sorunlarının çözümünde öncülük etmesinin büyük fayda sağladığını ifade eden Topaca, İlimizdeki sorunların sadece Valilik ve Belediye ile çözülemeyeceğinin altını çizerken, Valilik ve Belediyelerin Sivil Toplum kuruluşları ile birlikte hareket etmelerinin ilimiz açısından faydalı olacağını ifade etti. Topaca konuşmasına, Hatay daki Kuraklık ile ilgili olarak çiftçilerimizin Damlama Sulama konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini ifade ederken, Hatay Arkeoloji Müzesi ndeki Mutfak Gereçlerinden bazılarının ATSO nun Mutfak müzesine aktarılabileceğini dile getirdi. Elektrik Kesintileri ile ilgili olarak da konunun takipçisi olduklarını sözlerine ekleyen Topaca, bu durumun yetkililer ile paylaşıldığını ve Valilik olarak bu sorun çözülene kadar takipçisi olacaklarını söyledi. Hatay ın tarihi dokusu ile ilgili de Kurtuluş Caddesi nin tamamen elden geçirileceğini, caddedeki işyerlerinin tek tip olması için çalışmalar başlatılacağını ve bu çalışmanın caddeyi daha güzel hale getireceğini dile getirdi. Topaca, toplum yararına olması açısından başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyeler ile entegre çalıştıklarını sözlerine ekledi. Topaca, Bir ilin ve ülkenin daha iyiye ve güzele gidebilmesi, daha güçlü bir geleceği inşa edebilmesi için ihtiyaç olan unsurlar vardır. İlin birlik, beraberlik, kardeşlik duygusunu besleyen, güçlendiren, sosyal, ekonomik enerjisinin heder olmasına izin vermeyen ilin dinamikleridir dedi. ATSO Başkanı Çinçin, Vali Topaca ya odamızı ziyaretlerinin anısına plaket takdim etti.

8 Antakya Ticaret ve sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, Mustafa Kemal Üniversitesi Kariyer Girişimcilik Kariyer Sensin adlı programına katıldı. ATSO Başkanı Çinçin konuşmasında İsim olarak farklılık gösteren ama amaçlanan hedefi benzerlik gösteren Kariyer Sensin etkinliğine Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu da paylaşmak istiyorum. Siz değerli gençlerimize işgücü piyasası ile ilgili bilgiler aktarmak, tanıtmak, onları çalışma hayatına hazırlamak, mezun olma durumunda olanlara çalışabilecekleri işyerleri konusunda bilgi sağlamak ve rehberlik etmek, staj ve mezuniyet sonrası istihdam olanakları hakkında bilgilendirmek noktasında yol gösterici olduğuna inandığım bu etkinliğin başarılı olacağı noktasında inancım tamdır. Maalesef Eğitim sistemimizdeki eksiklikler sebebiyle üniversitelerden mezun olan öğrencilerimiz piyasanın ihtiyacı olan iş gücünü karşılayamamaktadır. İş dünyasında karşımıza çıkan en büyük ve en önemli problem kalifiye eleman eksikliğidir. Gençlerimiz her hangi bir alanda uzmanlaşmıyor. Dolayısıyla bu da işe alımlarda sıkıntı yaratıyor. Gençlerimize tavsiyemiz Üniversiteden mezun olmadan en az bir alanda uzmanlaşmalarıdır. Gençlerimize bu gibi görevler düşerken, Üniversitelerimiz de büyük sorumluluk taşımaktadır. Üniversitelerin en büyük sorumluluğu gençleri hayata hazırlarken Asli görevlerinin yanı sıra; Gençlere yönelik kariyer planlaması konusunda onları doğru yönlendirme ve bilgilendirmenin yapılması, böylelikle iş hayatına atılmadan kapasitelerini geliştirmiş ve kariyer hedeflerini daha bilinçli yapacak hale gelmiş olmaları sağlanmalıdır. Gençlerin geleceğe bakış açılarında farklılaşma yaratılması, gelecek odaklı düşünceye sevk edecek kişisel gelişime yönelik eğitimler verilmesi ve gençlerin mesleklerle tanışması sağlanmalıdır. Ben bugün burada yer alan tüm öğrencilerimize başarılı ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir gelecek diliyorum diyerek sözlerini sonlandırdı.

9 Antakya Ticaret ve Sanayi Odası markalaşmaya verdiği önemi bir kere daha gösterdi. Antakya Künefesi nin coğrafi işaretlemesini alarak hem bölgesel hem de dünya çapında Antakya Künefesi nin tanıtımına ve Hatay a ait olduğuna dair önemli adım atmış olan ATSO, şimdi ise Antakya Ticaret ve Sanayi Odası nı isim hakkının patentini aldı. ATSO da Çukurova Patent Başkan Vekili Osman Çekirge nin katılımlarıyla Salı Günü gerçekleştirilen Marka Tescil Belgesi Töreninde sözü alan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay daki birçok ürünün dünya çapında bir marka olduğunu ama markalaşamamaktan dolayı tanınmadığını ve dünya piyasalarında yer alamadığının altını çizdi. Çinçin, 2015 yılı itibariyle şirketlerimizin ve kurumlarımızın patent konusunda çok ciddi çalışmalar yapmaları gerektiğini ifade ederken, ATSO olarak "Antakya Ticaret ve Sanayi Odası" markasının tüm üyelerimize hayırlı olması dileklerinde bulundu. Çukurova Patent Vekili Osman Çekirge ise, günümüzde markalar somut varlıklardan daha değerli hale gelmiştir. Şirketlerin güçleri sahip oldukları maddi varlıklardan ziyade artık markalarının değerleri ile ölçülmektedir. Değer taşıyan her şey gibi markaların da korunması gereklidir. Markanın koruması sahibi adına tescil edilmesi ile başlar. Gerek üretim, gerekse hizmet işletmeleri ürün veya hizmetlerini ayırt etmek için kullandıkları markaları bir başkası tarafından taklit edilmemesi için onları "marka tescili" ile koruma altına almalıdırlar. Marka tescili; kullanılan isim, logo veya ayırt edici işaretin birebir aynısının veya benzerlerinin kullanılmasını engelleyen en önemli ve en güçlü kanuni yoldur. Çekirge, ATSO nun başlatmış olduğu marka tescili işlemlerinin yaygınlaşması temennilerinde bulundu.

10 Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Amerikan Kültür Dil Okulları ile üyelerinin daha rekabetçi ve atılımcı Ticaret yapabilmeleri adına önemli bir dil eğitimi protokolüne imza attı. Gelişen Dünya şartları ve buna ayak uydurmak zorunda olan şirket sahipleri ve çalışanlarını kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlayacak bu protokolde dil öğrenmek isteyen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve birinci derece yakınlarına İNGİLİZCE, ALMANCA, RUSÇA, İTALYANCA kurslarında %45 indirim uygulanacaktır. Amerikan Kültür Dil Okulları İletişim Bilgileri: Tel: Adres: Sümerler Mah. Güzel Sok. No:5 Antakya / HATAY

11 SORU : SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ? CEVAP : İsmim Semih ÖZTÜRK, Antakya doğumluyum. Evli ve üç çocuk babasıyım. Kuyumculuk mesleği ile uğraşmaktayım. Son dönemdeki ekonomik şartlardan dolayı peşin para ile alışveriş yapmak istemeyen müşterilerimiz için Kredi Kartı ile alışveriş çok önemli olmasına rağmen çıkartılan kanun ile alışveriş yapmaları engellenmiştir. Bu konu Kuyumculuk sektöründe çok ciddi sorunlara yol açmakla birlikte, meslek komitemiz olarak gerekli çalışmaları yaparak bu sorunu aşmaya çalışmaktayız. Ama bu kural kanunlaştığı için kısa vadede çözümü görünmemektedir. SORU : KUYUMCULUK SEKTÖRÜNDE KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? CEVAP : Her sektörde olduğu gibi Kuyumculuk sektöründe de kalifiye eleman sıkıntısı ciddi boyutlardadır. Bu sorunu yıllardan beri aile içi bireylerimizi bu sektöre yönlendirerek gidermeye çalışsak da bu sıkıntının önüne geçmiş olamamaktayız. Tam burada da ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan meslek okullarının çeşitliliğini arttırmamız, mevcut meslek okullarında bu tip mesleklerde öğrenciler yetiştirmemiz ve bu sektöre kalifiye eleman konusunda rahat bir nefes aldırmamız gerekmektedir. SORU : ALTIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR? SORU : ATSO DAKİ GÖREVİNİZ NEDİR? CEVAP : 2013 yılında yapılan Oda seçimlerinde 4. Meslek Komitesi Başkanı olarak seçildim. CEVAP : Altın alırken özellikle kuyumcunuzdan fiş yada fatura talebinde bulunmanız, kendinize aile kuyumcuları edinmeniz bizim sektörümüzde çok önemlidir. SORU : KAÇ SENEDİR UZUNÇARŞI DA KUYUMCULUK YAPIYORSUNUZ? CEVAP : 15 Yıldır bu sektörün içindeyim. SORU : KUYUMCULUK HARCAMALARINDA KREDİ KARTI TAKSİTLENDİRMENİN KALKMASININ SEKTÖRE NE GİBİ ZARARLARI OLDU? CEVAP : Son dönemde özellikle Kredi Kartı taksitlendirmelerinin bizim meslek grubunda kalkması satışlarımızı çok ciddi şekilde etkilemiş ve sektörü daraltmıştır.

12 YURTİÇİ FUARLAR BAŞLAMA BİTİŞ FUARIN ADI KONUSU BAŞLICA ÜRÜN HİZ- MET GRUPLARI YER ŞEHİR 23 Ocak Ocak 2015 Jewex Alyans, Altın, Mücevher, Gümüş Takı ve Saat Fuarı Alyans, Altın, Takı, Mücevher, Saat Alyans, Altın, Takı, Gümüş Aksesuarlar, Mücevher, Değerli Taşlar, Saat, Kuyumculuk Makineleri, Yan Sanayi Uluslararası İzmir Fuar Alanı İzmir 15 Mayıs Mayıs 2015 Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı / 11.Çukurova Altın ve Mücevherat Fuarı Altın, Mücevher, Gümüş, Saat, Gözlük ve Aksesuarları Altın, Mücevher, Pırlanta, Gümüş, Değerli - Yarı Değerli ve Sentetik Taşlar, Saat, Gözlük, Makine Ve Ekipmanlar, Kuyumcu Yazılımları OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep FUAR ADI BAŞLANGIÇ TARİHİ YURTDIŞI FUARLAR BİTİŞ TARİHİ KONU ŞEHİR ÜLKE Malaysia International Jewellery MALEZYA 09/01/ /01/2015 Takı, Mücevherat Kuala Lumpur Fair (MIJF 2015) (I) DALLAS TOTAL HOMEGIFT ABD 15/01/ /01/2015 Mücevherat Dallas MARKET 2015 HOMI /01/ /01/2015 Mücevherat Milano İTALYA Vicenzaoro T-Gold 23/01/ /01/2015 Mücevherat ve Kuyumculuk Vicenza İTALYA Vicenzaoro Winter JANUARY 2015 PALAKISS-I /01/ /01/2015 Mücevherat ve Kuyumculuk Vicenza 23/01/ /01/2015 Mücevherat Vicenza İTALYA İTALYA JEWELERS INTERNATIONAL ABD 24/01/ /01/2015 Mücevherat Miami SHOWCASE JOGS Tucson Gem Mücevherat Tucson ABD G&LW TUCSON GEM SHOW 31/01/ /02/2015 Mücevherat Tucson JUNWEX St. Petersburg /02/ /02/2015 Mücevherat St.Petersburg RUSYA HKTDC Hong Kong International Diamond, Gem & Pearl Show 02/03/ /03/2015 Mücevherat Hong Kong AL AIN 16th INTERNATIO- BAE NAL JEWEL- LERY&WATCHES EXHI Mücevherat Al Ain BITION 2015 Asia's Fashion Jewellery & Accessories Fair - March ÇİN 03/03/ /03/2015 Mücevherat, Kıymetli Taşlar Hong Kong HKTDC Hong Kong International Jewellery Show ÇİN 04/03/ /03/2015 Mücevherat Hong Kong AMBER TRIP 2015 International Baltic Jewellery Show LİTVANYA 18/03/ /03/2015 Mücevherat ve Kuyumculuk Vilnius BASELWORLD /03/ /03/2015 Mücevherat Basel İSVİÇRE MidEast Watch & Jewellery 31/03/ /04/2015 Mücevherat Sharjah Show 2015 MidEast Watch & Jewellery Saat, Mücevher, Kuyumculuk, Show Sharjah Hediyelik Eşya JEWELLERY ARABIA /11/ /11/2015 Mücevherat Manama BAHREYN ABD ÇİN BAE BAE

13

14

15

16 GÜNCEL HABERLER... DUYURULAR TOPLANTILAR... ÜYE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİLER... VE DAHA BİR ÇOK BİLGİ İÇİN WEB SİTEMİZİ ZİYARET EDİNİZ.

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık.

Ayın röportajı bölümümüzü ise bu ay, aynı zamanda Samsunlu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar a ayırdık. STSO AÇILIM Ekim - Kasım 2013 Yıl 5 Sayı 33 Yerel Süreli Yayın İmtiyaz Sahibi Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Adına Salih Zeki MURZİOĞLU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Necmi ALIÇ Yayın Kurulu Haluk AKYÜZ Mustafa

Detaylı

ebülten Bülend Engin: ÇTSO olarak ilklere imza atan oda olduk ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ORTAK KOMİTE VE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

ebülten Bülend Engin: ÇTSO olarak ilklere imza atan oda olduk ÇANAKKALE TİCARET VE SANAYİ ODASI ORTAK KOMİTE VE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI ETKİNLİKLER... 1 DUYURULAR... 8 İHALELER.... 10 FUARLAR... 11 DIŞ TİCARET TALEPLERİ. İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİ. MEVZUAT... 11 ORTAK KOMİTE VE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI Bülend Engin: ÇTSO olarak ilklere imza

Detaylı

Yeni Hal Yasası na doğru

Yeni Hal Yasası na doğru Temmuz Ağustos 2009 Sayı: 23 SEKTÖREL FORUM Yeni Hal Yasası na doğru ATB'den 300 bin TL'lik Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi Hisarcıklıoğlu: Türkiye birinci sınıf bir demokrasiye sahip olmalıdır. Tescil

Detaylı

10. Dönem Faaliyet Raporu. Birlikte başardık...

10. Dönem Faaliyet Raporu. Birlikte başardık... 10. Dönem Faaliyet Raporu Birlikte başardık... 10. Dönem Faaliyet Raporu Sanayileşmek, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır. Çalışması ve yaşaması için ekonomik elemanları memleketimizde

Detaylı

DENiZLi LOBiSiNiN ANKARA'DA TEŞViK ÇIKARMASI

DENiZLi LOBiSiNiN ANKARA'DA TEŞViK ÇIKARMASI TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Yeni TTK bir devrimdir, ancak rötuşlara ihtiyaç var Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ancak, bazı rötuşlara ihtiyaç var. TOBB yeni

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Rekabet Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurettin KALDIRIMCI:

KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır. Rekabet Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurettin KALDIRIMCI: ODAVİZYON KOCAELİ SANAYİ ODASI aylık resmi yayın organıdır SAYI 91 NİSAN 2014 İHRACAT İTHALAT PARA EKONOMİ RİSK SATIŞ ALIM FAİZ BÜTÇE PİYASA BANKA BONO DÖVİZ tekrar değer kazanmaya başlayınca uyarıda bulundu...

Detaylı

ELAZIĞ İLİNİN EKONOMİK GELİŞMESİ

ELAZIĞ İLİNİN EKONOMİK GELİŞMESİ 2009/202 ELAZIĞ İLİNİN EKONOMİK GELİŞMESİ SEMİNER AÇILIŞ - TEBLİĞ - PANEL ELAZIĞ, 2009 1 İşbu kitap, 9 Ekim 2009 Cuma günü, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu nda gerçekleştirilen Seminerin

Detaylı

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

BAŞLARKEN. Selçuk ÖZTÜRK KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Dosya 1 2 Dosya BAŞLARKEN Tüm Türkiye gibi şehrimiz gündemini kaplayan yerel seçimleri tamamladık. Son yirmi yılın en geniş katılımla gerçekleştirilen seçimleri göstermiştir ki halkımız her türlü sorunun

Detaylı

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com

ZİRVE SONUÇ kitabı. www.balkanekonomizirvesi.com ZİRVE SONUÇ kitabı www.balkanekonomizirvesi.com www.balkanekonomizirvesi.com / 3 1. RUMELİSİAD ULUSLARARASI BALKAN EKONOMİ ZİRVESİ 01-02 ARALIK 2012 PROJE SAHİBİ DESTEKLEYEN KURUMLAR I. RUMELİSİAD ULUSLARARASI

Detaylı

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano

Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci. Ankara Özel Sayısı. Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano ISSN:2148-5585 Ocak, 2015 - Dört ayda bir yayınlanır. Ankara Özel Sayısı Spot Dosya Neden Ankara? Neden Cyberpark? UTTP de Mezuniyet Sevinci Türkiye nin İlk Çip Fabrikası AB - MikroNano Ankara'nın iş ve

Detaylı

İŞ TEFTİŞİ UYGULAMALARI SEMİNERİ

İŞ TEFTİŞİ UYGULAMALARI SEMİNERİ İŞ TEFTİŞİ UYGULAMALARI SEMİNERİ Yayın No: 342 1 Temmuz 2014 Hoşdere Caddesi, Reşat Nuri Sokak No:108-06540 Çankaya - Ankara / TÜRKİYE Tel: (312) 439 77 17 (pbx) Faks: (312) 439 75 92-93-94 www.tisk.org.tr

Detaylı

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ?

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? Uluslararası elektromekanik taahhüt projelerinde kendisini kanıtlamış olan BİRLEŞİM GRUP, global bir marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde çalışmalarına

Detaylı

Özışık'a stratejik görev

Özışık'a stratejik görev Durmuş Tanış: 'İşi ehline veririm' Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Kariyer Günlerine katılan Tanışlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Durmuş Tanış başarı hikayesini anlattı. Yozgat

Detaylı

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi G O S B S A N A Y İ C İ L E R İ D E R N E Ğ İ D E R G İ S İ O C A K - Ş U B A T - M A R T 2 0 1 0 S A Y I : 1 9 Üniversite Sanayi İşbirliği GOSB'de yüksek lisans eğitimi DERGİ İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER

Detaylı

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik Kar yer GELİŞEN İNSAN KAYNAKLARI GUNDEM GÜNDEM Her İşsize Bir Danışman Türkiye de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Malatya dan Fransa ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü İnşa Edilen Yapıların Kalitesi Sosyal

Detaylı

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI 4 Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz 2012 kadolife1 2 kadolife2012 İçindekiler 4 - BAŞKANIN MESAJI 6- GÜNDEM: Kadoil Satış Toplantısı

Detaylı

WOW Hotels & Convention Center

WOW Hotels & Convention Center WOW Hotels & Convention Center Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: www.udhb.gov.tr T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yayınları - 17 Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı Bildiriler Kitabı Editörler:

Detaylı

Yıl : 3 Sayı : 31 01 Ağustos- 01 Eylül 2014. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır

Yıl : 3 Sayı : 31 01 Ağustos- 01 Eylül 2014. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası nın yayın organıdır Daha önce uygulamaya konan Sigortacılık Kanununda yer alan acentelere ilişkin hükümler değişti. Bu kapsamda acentelerin 22 Ekim 2014 tarihine kadar uygulamaya giren yeni Sigorta Acenteleri Yönetmeliğine

Detaylı

İçindekiler ekim 13 YENİ DÜNYA DÜZENİNDE TÜRKİYE NEREDE OLACAK? BAŞKAN IN MESAJI YAYIN TAKIMI

İçindekiler ekim 13 YENİ DÜNYA DÜZENİNDE TÜRKİYE NEREDE OLACAK? BAŞKAN IN MESAJI YAYIN TAKIMI Ekim 2013 Sayı: 39 İçindekiler ekim 13 5 7 BAŞKAN IN MESAJI YAYIN TAKIMI YENİ DÜNYA DÜZENİNDE TÜRKİYE NEREDE OLACAK? 10 9 10 12 14 16 18 22 30 36 38 42 50 DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE 5. ULUSLARARASI İZMİR İKTİSAT

Detaylı

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 02 GÜNCEL BORSA BORSA GÜNCEL 1 BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 Antalya Ticaret Borsası adına İMTİYAZ

Detaylı

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi

TAKDİM. ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını. İdris AĞACANOĞLU. TRB2 Bölgesi Çağrı Merkezleri Sektör Analizi L S - HAKK - VA N TAKDİM Gelecek anlamına gelen Âti sözcüğünden adını alan derneğimiz, adından aldığı ilhamla geçmişle bağını koparmadan geleceğin inşasına katkı sunmak amacıyla 2005 yılında Hakkâri de

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR.

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR. İNTES Genç Yöneticiler Grubu(İGY) Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Şenel i ziyaret etti İNTES Genç Yöneticiler Grubu (İGY) 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel e bir nezaket

Detaylı

Sultangazi değişimi yaşıyor

Sultangazi değişimi yaşıyor BAŞKAN DAN Sultangazi değişimi yaşıyor Sevgili hemşehrilerim; Dünyanın önde gelen metropollerinden güzel İstanbul un en genç ve en büyük ilçelerinden birisi olan Sultangazi, hızlı bir değişim yaşıyor.

Detaylı

Tanış Gazetesi ve ESYAV Vakfı ndan İşler e ziyaret

Tanış Gazetesi ve ESYAV Vakfı ndan İşler e ziyaret Tanış Gazetesi ve ESYAV Vakfı ndan İşler e ziyaret Tanış Gazetesi ve ESYAV Vakfı yetkilileri kabinede yapılan son değişiklikle Başbakan Yardımcılığına getirilen Emrullah İşler e hayırlı olsun ziyaretinde

Detaylı

Diyalog. izocam. Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma

Diyalog. izocam. Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma Diyalog izocam Ekim Kasım Aralık 2012 Daha kalın yalıtım, daha etkin koruma Kentsel dönüşüm bir fırsat, İzocam dan Uygulamalarla TS 825 Standardı Kitabı ile sektöre büyük destek, Uygun yalıtım kalınlığı,

Detaylı

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ 8. YAŞINDA ANKARA 2013 Yayın Sahibi: Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Görsel Yönetmen - Grafik Tasarım: Aren Tanıtım www.arentanitim.com.tr Baskı: Epamat Matbaacılık SUNUŞ

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 BİRİNCİ

Detaylı

SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 1. SOSYAL HİZMETLER ŞURASI

SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 1. SOSYAL HİZMETLER ŞURASI SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 1. SOSYAL HİZMETLER ŞURASI I. SOSYAL HİZMETLER ŞÛRASI *AÇILIŞ KONUŞMALARI *KARARLAR *SONUÇ BİLDİRGESİ 19-21 NİSAN 2004 ANKARA 2 İÇİNDEKİLER I.SOSYAL

Detaylı

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN

DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN KAPAK_EKO_girisim_HAZIRAN.qxp:EKO_girisim_kapakKOBI 6/5/15 6:39 PM Page 1 DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN 17 İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI... EKONOMİST DERGİSİNİN PARASIZ EKİDİR. DİJİTAL DÖNÜŞÜM FIRSATINI KAÇIRMAYIN Dijital

Detaylı