C.I.F. HOLLANDA DENEYİMİ (09 23/11/2013)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "C.I.F. HOLLANDA DENEYİMİ (09 23/11/2013)"

Transkript

1 C.I.F. HOLLANDA DENEYİMİ (09 23/11/2013) DEĞERLENDİRME RAPORU BURÇİN ÇOLTU PSİKOLOG OCAK 2015

2 İÇİNDEKİLER I. PROGRAMIN İÇERİĞİ VE KATILIMCILAR II. BİRİNCİ HAFTA: GENEL PROGRAM VE GÖZLEM NOTLARI III. İKİNCİ HAFTA: BİREYSEL PROGRAM VE GÖZLEM NOTLARI III. DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

3 I. PROGRAMIN İÇERİĞİ VE KATILIMCILAR CIF Hollanda Programı, tarihleri arasında beş ülkeden yedi katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar sırasıyla; - Stacy MORENO (Arizona / Amerika da bulunan bir Hastanede görev yapan Sosyal Çalışmacı) - Jussi MATTILA (Finlandiya da koruyucu aile alanında ve geceleri acil sosyal yardım hattında görev yapan Sosyal Çalışmacı) - Nehami COHEN (Israil de Evde Bakım Hizmetleri alanında çalışan Sosyal Çalışmacı) - Valter PARVE (Üniversitede eğitim veren Sosyal Çalışmacı) - Heli VATHER (Hastanede çalışan Sosyal Çalışmacı) - Tiina TUUR (Hastahanede çalışan Sosyal Çalışmacı) - Burçin ÇOLTU (Huzurevinde çalışan Psikolog)

4 İki hafta süren bu program CIF Hollanda ekibi tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiş ve uygulanmıştır: 1) Birinci hafta; /11/2013 tarihleri arasında tüm CIF katılımcılarıyla birlikte ortak bir daireyi paylaşarak konaklamayı içeren, Amsterdam Yüksekokulu Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Hukuk Bölümü nde (The University of Applied Sciences, School of Social Work & Law - Hogeschool van Amsterdam) sosyal hizmet alanındaki derslere katılım programı 2) İkinci hafta; 18-22/11/2013 tarihleri arasında kendi çalışma alanlarımıza uygun bireysel bir program dahilinde CIF Hollanda ekibinin her katılımcıya atamış olduğu koordinatörler tarafından belirlenen şehirlerdeki kurum ziyaretleri programı olarak gerçekleşmiştir. II. BİRİNCİ HAFTA: GENEL PROGRAM VE GÖZLEM NOTLARI 09/10/ Cumartesi: Katılımcılar, Koordinatör Jenny Pourier tarafından Amsterdam Schipol Havalimanı ndan alınmış ve ilk hafta ortak olarak konaklanacak olan Amsterdam daki daireye götürülmüştür. Koordinatör tarafından bir sonraki güne dair yapılan kısa açıklamadan sonra CIF katılımcıları için bu gün ve devamı serbest zaman olarak belirlenmiştir.

5 10/11/2013 Pazar: Sabahtan saat a kadar devam eden süre katılımcıların birbirleriyle tanışması ve serbest zaman geçirmelerine olanak tanımıştır. Saat da CIF Hollanda ekibiyle tanışılmış ve iki haftalık programla ilgili gerekli bilgilendirmeler, program için ödenmesi gereken ücret ve katılımcılara sağlanan imkanlarla ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. Akşam da De Bazaar Restaurant ta, sosyal hizmet bölümünde okuyan ve programda gönüllü olarak çalışan öğrenciler dahil tüm CIF Hollanda ekibiyle akşam yemeği yenmiş ve herkesin birbiriyle tanışması sağlanmıştır. 11/11/2013 Pazartesi: Sabah da Amsterdam Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Hukuk bölümündeki akademisyen ve CIF koordinatörü Simona Gaarthuis ve Kees Mak ile buluşulmuş ve CIF katılımcılarına, Kees Mak tarafından hem Amsterdam Yüksekokulu nun tanıtımı hem de Uygulamalı Bilimler Fakültesi nin Sosyal Çalışma ve Hukuk Bölümü ndeki derslerine ve Hollanda daki genel toplum refahı çalışmalarına dair bilgilendirme yapılmıştır. Hollanda hükümetinin, birbirleriyle iletişim halinde olan toplumlar oluşturmaya çalıştığının, sosyal hizmet konusunda sorumluluğun devletten vatandaşa yöneldiğinin, devletin vatandaşları gönüllü çalışmaya yönlendirdiğinin kanunlarla desteklendiği bilgisi alınmıştır. Ancak bazı vatandaşların borç içinde olması, yalnız yaşaması,

6 göçmen olarak ülkede kalıyor olması ve bu tarz gruplara ulaşılma zorluğu nedeniyle Outreach work çalışmalarının başladığı ifade edilmiştir. Saat de yenen öğle yemeğinin ardından CIF gönüllüsü ve Sosyal Hizmet Bölümü öğrenci Jenny Bimmermann eşliğinde Amsterdam Tarihi Müzesi ne gidilmiş ve Amsterdam ın eski tarihi ile ilgili bilgiler edinilmiştir. 12/11/2013 Çarşamba: Sabah da üniversitede buluşulmuş ve bir sonraki gün öğrencilere yapacağımız sunumlar ve üzerinde durmamız gereken konularla ilgili Simona Gaarthuis tarafından CIF katılımcılarına bilgilendirme yapılmıştır. Saat den sonra koordinatör Simona Gaarthuis tarafından Üniversite nin Uygulamalı Bilimler Fakültesine bağlı kampüs içerisinde yer alan tüm bölümler gezilmiş; bölümlerin ve öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalar katılımcılara anlatılmıştır.

7 13/11/2013 Perşembe: Sabah de Sosyal Hizmetler Bölümü dersliğinde buluşulmuş ve CIF katılımcılarının hazırlamış olduğu ülke tanıtımlarını içeren sunumlar bölüm öğrencilerine yapılmıştır. Saat da Dr. Martin Stam tarafından CIF Hollanda ekibinin de belirlemiş olduğu Outreach Work konusu ile ilgili tüm öğrenci ve CIF katılımcılarına sunum yapılmıştır. Sunumda; klasik sosyal hizmet anlayışının değiştiği, katılımcı toplum ilkesi ile hareket edildiği ve vatandaşların hayatları ile ilgili sorumlulukları kendilerinin alması gerektiği, kişinin kendi ailesine ve sosyal çevresine karşı görevleri olduğu bilincinin aşılandığı, dayanışmanın ve yardım etmenin önemi, sistem odaklı dünya anlayışının terk edildiği, yerine yaşam odaklı hareketlerin başladığı vurgulanmıştır. Outreach work yaklaşımıyla ilgili; - Herkes için her yerde olmak, - Problemi olan bireyin iletişim ağlarını kuvvetlendirmek, - Yaşam dünyasını ve sistem dünyasını bir araya getirmek, - Sorunu olan bireyi yönlendirmek yerine sorun çözmede bağımsız olabilmesini sağlamak, - Algı odağını bireyin kendisine yöneltmek, - Yargılayıcı olmamak, - Bireyin kişilik özelliklerini dikkate almak, - Bireyleri kendi güçlerini kullanmaya zorlamak ve desteklemek, gibi ilkelerin bu çalışmalarda dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu öğrenilmiştir. Saat da Simona Gaarthuis un koordinatörlüğünde gruplara ayrılan öğrenciler ve CIF katılımcıları ülkelerinde uygulanan sosyal hizmet modelleri, sosyal refah çalışmaları ve kendi çalıştıkları alanlar ile ilgili bilgileri içeren sunumları gerçekleştirmişlerdir.

8 Saat da NEWBE ismindeki uluslarası meslek elemanlarından oluşan bir grubun toplantısına gidilmiş ve CIF katılımcılarının, kendilerini ve ülkelerinde çalıştıkları sosyal hizmet alanlarıyla ilgili tanıtım yapmaları sağlanmıştır.

9 Saat da Eetlokaal LT isimli, yalnızca işitme engellileri tarafından hizmet verilen Restaurant a akşam yemeği organizasyonu için gidilmiş ve burada CIF katılımcılarına hem Newbe isimli grup üyelerini ve çalışma alanlarını öğrenme hem de kendi çalışma alanlarını tanıtma fırsatı verilmiştir. 14/11/2013 Perşembe: Sabah da katılımcılar, JES (Je Eigen Stek Your Own Place) isimli Güçsüzlerevi ni ziyaret etmiş, hem eski bir evsiz hem de merkezin sorumlusu olan Jamal Mechbal ile görüşülerek merkez ile ilgili genel bilgiler, Hollanda nın evsizliğe genel bakışı ve kendisinin evsizleşme hikayesi ile ilgili bilgiler edinilmiştir.

10 Öğle yemeğinin ardından Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinden Zeneth Stewart eşliğinde, öğrencinin Outreach Work ile ilgili çalışmaları kapsamında incelediği vakaların evlerine ziyarete gidilmiş ve bu vakalar tarafından katılımcılara; geçmişleri, yardıma ihtiyaç duydukları durumları ve bu yardımlara nasıl ulaştıkları ile ilgili konularda bilgilendirme yapılmıştır. Akşam da Katılımcılar, dini bir vakıf tarafından finanse edilen ve evsizlerin; hobi ve el sanatları, hizmet sunma gibi alanlarda çalışıp üretmesini destekleyen Kerk & Buurt Westerpark isimli kuruluşu ziyaret etmiş ve evsizlerin kendi hazırladıkları akşam yemeğine eşlik ederek onların hikayelerini dinlemiştir.

11 15/11/2013 Cuma: Sabah da katılımcılar, hem Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi olan hem de bir Bakımevi nde çalışan Angelika Fodorova ve öğrenci Maheva Chirino buluşup Vivium Zorggroep isimli Bakım Kuruluşuna ait Verpleeghuis Hogewey isimli Yaşlı Bakımevi ni ziyaret etmiş, kurumla ilgili ve kurumda yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi almıştır. Saat da Katılımcılar, Red Light District bölgesini ve Amsterdam sokaklarını tur rehberinin bölgeye ve Amsterdam ın tarihine dair verdiği önemli ve tarihi bilgiler eşliğinde gezmiştir. Tur sonunda De Prael isimli mekanda katılımcıları bekleyen CIF Hollanda ekibi, ikinci hafta evlerinde misafir olarak kalacakları gönüllü ailelerle katılımcıları bir araya getirmiş ve birinci hafta ile ilgili değerlendirmeleri alarak ikinci hafta gerçekleşecek bireysel programlarla ilgili genel bilgi vermiştir. 16/11/2013 Cumartesi: CIF katılımcıları, yoğun paylaşımlarla geçen haftanın sonunda birbirlerinden ve evden ayrılarak misafir olarak kalacakları ailelerin evlerine doğru yola çıkmıştır.

12 III. İKİNCİ HAFTA: BİREYSEL PROGRAM VE GÖZLEM NOTLARI Programın ikinci haftası, Hollanda nın Nijmegen şehrindeki Groesbeek kasabasında yaşayan ailem Max ve Anke de Coole Feenstra nın evinde konakladım. Aynı zamanda koordinatörüm olan Anke de Coole Feenstra ile asistanı Baktygul Kodarova nın benim ve Nehami Cohen için oluşturduğu, Nijmegen de bulunan ve çalıştığımız alan olan yaşlılık hizmetleri ile ilgili kurum ziyaretleri programı sayesinde aşağıdaki gözlemleri yapma ve bilgilenme fırsatı yakaladım:

13 Monday, 18 November: Organization Pro persona GGZ Information on Social Geriatrics Contactperson Dr. Louis Tiemensma, social geriatrician. Address Nijmeegse baan 61, Nijmegen Telephone Organization Department of the geriatrics of the Radboud University Information about geriatric care. Organization Contactperson Mrs. Trudy Jacobs Address Reinier Postlaan 4, 6525 GC Nijmegen.Radboud Alzheimer Centrum, route no 928. Telephone sein *2961 Mr. Max de Coole, gerontologist, editor of Gerōn magazine. Introduction in the theme Elderly citizens. 18/11/2013 Pazartesi: Sabah arası Pro Persona GGZ isimli Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi ziyaret edilmiş, kurum sorumlusu ve sosyal geriatrist Dr. Louis Tiemensma ile görüşülmüştür. Merkezde psikiyatrist, psikolog, hemşire, klinik ve sosyal geriatristlerin görev yaptığı, ancak devletin huzurevlerine ayırdığı bütçeyi kesmesi sebebiyle merkezin yakın bir zamanda kapatılacağı, sadece Alzheimer ve Demans hastalığı bulunan bireylerin bakılacağı yataklı bir kurum yapılacağı bilgisi alınmıştır. Saat da Radboud Üniversitesi Alzheimer Merkezi ziyaret edilmiş ve merkez sorumlusu Trudy Jacobs ile görüşülmüştür. Görüşmede; yaşlı bakımının ve sağlık giderlerinin pahalı olduğu, değişen yasalarla birlikte ailelerin evlerindeki yaşlı kimselere bakmakla yükümlü olmaya başladığı, yaşlının sorun kaynağının önce toplumun desteğiyle tespit edildiği, gerektiğinde tıbbi sağlık desteği aldığı öğrenilmiştir. Jacobs, merkezde delirium ya da düşme gibi sebeplerle kalan Alzheimerlı hastalarla, el işi faaliyetleri ya da enstruman

14 çalma gibi müzik çalışmaları yaptıklarını, herhangi bir yakını bulunmayan hastaların kendi sosyal çevrelerinde onlara gönüllü olarak yardımcı olabilecek birilerini bulmaya yönelik girişimleri olduğunu, merkezde 30 civarında gönüllü çalışan bulunduğunu; ancak düşük gelirli kişilerin gönüllü çalışmaktan kaçındığını, daha eğitimli kişilerin gönüllülük esasına dayalı işlere eğilimi olduğunu ifade etmiştir. Saat da, yaşlılar için kurulmuş sosyal hizmet kuruluşu olan SWON un eski idarecisi, şimdi ise GERÖN isimli dergi editörü Gerontolojist Max de Coole ile eşi olan koordinatörümüzün evinde toplanılmıştır. Max de Coole tarafından Swon un yaşlı hizmetleri alanında gerçekleştirmekte olduğu faaliyetler ve yaşlılıkla ile ilgili bilimsel makalelerin yer aldığı Gerön isimli dergi tanıtılmıştır.

15 Tuesday, 19 November: Organization Swon Services for elderly people in their home situation Coffee, guidance through building, elaboration on Policy for elderly people and social welfare Contactperson Mrs. Conny van der Aalsvoort Address De Ruyterstraat GG Nijmegen. Telephone Day-care center De Ceder, elderly with psycho geriatric problems Conversation about this service of Swon and their experience with elderly people with psycho geriatric problems. Contactperson Mrs. José Hermens Address Mrs. Conny van der Aalsvoort will accompany you to De Ceder Telephone Bakkerscafé an organization that works with disabled persons. A bakery and a café. Lunch together with Mrs. Conny van der Aalsvoort and Mrs. Mirjam Pepels Presentation of the CIF-participants for Swon colleagues in Groot Anker, Castella. About 7 persons will attend the meeting. 19/11/2013 Salı: Sabah da SWON isimli kuruma gidilmiş, personel Conny van der Aalsvoort eşliğinde Swon un faaliyetleri ve devletin yaşlılık hizmetlerine bakışı konusunda genel bilgi alınmıştır.

16 Eski bir sosyal hizmet kuruluşu olan Swon, bütçesini yerel yönetimden sağlamaktadır. Kurumun altı farklı görev alanı bulunmaktadır: 1) Bilgiyi dağıtmak: Info desk gibi birimlerle yaşlıların yardıma ihtiyaç duydukları durumla ilgili gerekli bilgiyi almaları sağlanıyor. 2) Sağlık taraması yapmak: Gönüllü çalışanlar 65 yaşına gelen her vatandaşı evlerinde ziyaret ediyor; sağlık, ev yaşamı, fiziksel durumları konusunda sorulardan oluşan kitapçık yanıtlanıyor ve yaşlılar sunulan hizmetler konusunda bilgilendiriliyor. Gönüllü, olumsuz bir durum fark etmesi durumunda koordinatörü olan sosyal çalışmacıya bilgi veriyor. Sosyal çalışmacı yaşlı ile görüşürek onu gerekli kaynağa yönlendiriyor. 3) Gündüzlü bakım: Swon un beş adet gündüzlü bakım merkezi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi sadece Alzheimerlı yaşlıların faydalandığı bir merkezdir. Sosyal olarak aktif olmayan yaşlıları tespit ediyorlar. Yaşlı, eğer sosyal ilişkileri zayıf ya da yatalak ise sosyal çalışmacı tarafından ziyaret ediliyor ve yardıma ihtiyaç duyduğu alanla ilgili hizmetlere yönlendiriliyor. 4) Yardım hizmetleri: Mantelzorg kavramıyla hareket ediliyor. Mantelzorg kısaca birine kol kanat germek anlamı taşıyor; yaşlılara, bedensel ve zihinsel engellilere,

17 ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veriliyor. Örneğin yalnız yaşamaktan korkan yaşlılar uyarı sistemi hizmeti satın alıyor ya da alışveriş yapma, yürüyüşe çıkma gibi konularda yardım talep eden hareket kabiliyeti sınırlı yaşlılar haftada bir gönüllü çalışanlar tarafından ziyaret ediliyor. Yaşlı, başka özel işleri için gönüllü talep ediyorsa, durumla ilgili harcamayı kendi ödüyor ancak hizmeti gönüllü sunuyor. Sosyal çalışma ekipleri, yardım talep eden vakaları inceliyor ve uygun hizmete yönlendiriyor. Gönüllüler haftada sekiz saat çalışmak durumundadır. Gereken durumlarda sosyal çalışmacıdan danışmanlık alabiliyor. 5) Yemek dağıtımı: Kurumun anlaştığı bir yemek şirketi bulunuyor. Pazar günleri dışında her sabah gönüllüler tarafından ihtiyaçlı bireylere yemek götürülüyor. Kişiler, yemeklerinin parasını ödüyor ancak kar amacı gütmeyen şirketler olduğu için maliyeti karşılamıyor. Bazen de dışarıda yemek organizasyonları düzenleniyor ve bireyler katılım için bir ücret ödüyor. 6) Kurs aktiviteleri: Bütçe kısıtlaması yüzünden gönüllülerle devamlılığı sağlanıyor. Saat da Conny van der Aalsvoort eşliğinde Swon a ait bir kurum olan De Ceder isimli psiko-geriatrik problemi olan yaşlıların üye olduğu merkez ziyaret edilmiştir. Merkeze ulaşım yaşlı yakınları tarafından ya da gönüllü olarak servis şoförlüğü yapan vatandaş tarafından sağlanmaktadır. Merkezde el işi faaliyetleri, resim yapma, spor çalışmaları, öğle yemeği gibi hizmetler sunulmaktadır.

18 Saat da zihinsel engelli bireylerin çalıştığı Bakkerscafé isimli kafeteryada Swon personelleri Conny van der Aalsvoort ve Mrs. Mirjam Pepels ile öğle yemeği yenmiştir. Saat CIF katılımcıları olarak ülkelerimizdeki sosyal hizmet uygulamaları konusunda bilgi verilmiş ve çalışma alanlarımızla ilgili sunum yapılmıştır. Wednesday, 20 November Organization Organization: Swon Services for elderly people in their home situation Watching film about Swon. Conversation about diverse services of Swon and their experiences with elderly people. Meeting with volunteer of welfare visits and information from an informal care consultant about her work. Contactperson Mrs. Joëlle van der Pol; a volunteer of welfare visits of Swon and Mrs. Karolien Eppink, consultant of informal care. Address De Ruyterstraat GG Nijmegen. Telephone Lunch break in the building of the Swon Take your own lunch. Together with Dutch colleagues Organization Turkish women group Savorona Purpose: Exchange information with Turkish women s group. Contactperson Address Mrs. Conny van der Aalsvoort will bring you at that place. Mrs. Baktygul Kodarova will take you to the Municipality of Nijmegen Telephone Organization Municipality of Nijmegen Purpose: Policy of the local government concerning

19 elderly citizens. Contactperson Mr. Lood Arons Address Korte Nieuwstraat 6, Nijmegen Telephone or /11/2013 Çarşamba: Swon gönüllüsü Joëlle van der Pol tarafından Swon ile ilgili tanıtım filmi izlenmiş, yaşlılarla ilgili hizmetler konusundaki deneyimler aktarılmıştır. Yaşlı düğmeye basamasa da düştüğünde haber veren alarm sistemi ve yaşlı düştüğünde eğer ev kilitliyse, hemşirenin kapıyı açmasını sağlayan ancak belli bir ücret karşılığında Swon dan satın alınan kilit açma sistemi hakkında bilgi alınmıştır. Ayrıca engelli bireyler ve yaşlılar için ücretli özel servis hizmeti sağladıkları öğrenilmiştir. Engellilerin ve yaşlıların da topluma katılmalarının, gönüllü olarak çalışmalarının sağlandığı ifade edilmiştir. (örneğin; görme engelli birini mental retarde biri yürüyüşe çıkarabiliyor) Saat da Swon çalışanları ile birlikte öğle yemeği yenmiş, yemekte Nijmegen Belediyesi nin yaşlıya bakış açısı ile bilgiler edinilmiştir. Ayrıca, Nijmegen da Seniorenraad Nijmegen isminde, yaşlıların sorunlarıyla ilgilenen, yaşlı kararlarının encümene ileten bir birim bulunduğu öğrenilmiştir. Saat da Nijmegen da yaşayan Türk kadınlarından oluşan Savarona isimli dernek ziyaret edilmiştir de kurulan bu dernekte, Türkiye-Hollanda Sosyal Güvenlik Anlaşması kapsamındaki yasalar, yurt dışındaki sosyal haklar ve ödenekler ve yurtdışından emeklilik borçlanması gibi konularda bilgilendirme toplantılarının, sağlıkla ilgili sunumların ve gezi organizasyonlarının yapıldığı bilgisi alınmıştır. CIF katılımcısı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Şube Müdürlüğü nün sosyal hizmet uygulamaları tarafımdan gruba aktarılarak, mesleki deneyimler karşılıklı olarak paylaşılmıştır.

20 Saat da koordinatörümün asistanı Baktygul Kodarova eşliğinde Nijmegen Belediyesi personeli Lood Arons tarafından, yaşlılıkla ilgili yerel yönetim politikaları hakkında genel bilgilendirme yapılmış; fiziksel ve ruhsal olarak hayatını idame ettiremeyen yaşlı gruplara önleyici destek hizmetleri sunulduğu öğrenilmiştir. Thursday, 21 November Organization De Orangerie housing and care centre for the elderly Guiding around the centre de Orangerie Contactperson Mrs. Grete Visser Address Malvert 5004 Telephone / Organization Spectrum, partner with elan. Time Purpose: Expertice centre, advising in the social sector Meet Spectrum at Trianon, Berg en Dalseweg 33.

21 Visit to Intercultural Centre for Emancipation and Participation (theme elderly). Contactperson Mr. Jaap Terpstra, Mrs. Jorike Smeitink Address Telephone Program in progress Visit to 's Heerenloo in Druten Manager child and youth Mrs. Leny de Pooter explains the plans of expansion of the child-care/ youth-care after school for children with mild intellectual disability. Visit to a child-care location and explanation of the work. 21/11/2013 Perşembe: Saat da De Orangerie isimli Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi ziyaret edilmiş, merkez yöneticisi Grete Visser ile görüşülmüştür. Kurumda çoğu demanslı olmak üzere 100 civarı yaşlının kaldığı, ancak devletin yaşlı bakım merkezlerinin bütçelerini kesmesi nedeniyle bu kurumun da kapatılacağı, kurumda kalan dinç yaşlıların aileleriyle iletişime geçilerek evlerine gönderileceği, yalnızca Alzheimer ve Demans hastaları için yataklı bir kurum yapılacağı bilgisi alınmıştır. Ayrıca kurumda halihazırda rehabilitasyon hizmeti almak için üç ay gibi geçici bir süreyle kalanların da bulunduğu öğrenilmiştir. Visser, Hollanda yaşlıların Euro civarında aylık maaş aldığını, kurum bakımı alan yaşlıların gelirlerine göre ödeme yaptığını ifade etmiştir.

22 Saat da yaşlılara ve gençlere sorunları ya da yardım talepleri ile ilgili danışmanlık hizmeti veren, belediye ile işbirliği içinde çalışan Spectrum isimli kurumun çalışanları Jaap Terpstra ve Jorike Smeitink ile buluşulmuş ve faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgi alınmıştır. Ardından, Intercultural Centre for Emancipation and Participation (IVC) isimli bir semt merkezi olarak hizmet veren kurum ziyaret edilmiştir. Merkezde kadınlar ve göçmenler ağırlıkta olmak üzere birçok vatandaşa az bir ücret karşılığında Dutch dil kursları, bisiklet, spor ve bilgisayar kursları verildiği, hizmet sundukları kişileri de gönülllü işlere yönlendirme konusunda çalışmalar olduğu bilgisi alınmıştır. Saat da Heerenloo isimli zihinsel engelli çocuk ve gençlerin yatılı olarak kaldığı kampüs ziyaret edilmiş, kurum yöneticisi Leny de Pooter tarafından okul sonrası zihinsel engelli çocuk ve genç eğitimi konusunda ve kurumdaki çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

23 Friday, 22 November// Morning: Travel to Utrecht Program Evaluation by CIF Closing Ceremony Invited are: students, CIF members, representatives agencies, host families. Individual participants talk about: - related experiences during the program to topic Outreach Work - general experiences related to situation in own country - what is useful in own country - what is better in the Netherlands, what is better in own country Discussion and questions Drinks 22/11/2013 Cuma: Son değerlendirme gününü geçirmek üzere diğer CIF katılımcıları, CIF Hollanda ekibi, öğrenciler, yanlarında misafir olarak kalınan aileler olarak, CIF Hollanda üyesi Trudy de Wit in Uthrecht teki evinde bir araya gelinmiş; katılımcıların geçen iki haftaya ilişkin deneyimleri, ülkeler arasında yapılan karşılaştırmalar, gözlemler sonrası edinilen kazanımlar gibi konular tartışılmış, program eğlence ve yemek ile sonlandırılmıştır.

24 IV. DEĞERLENDİRME VE SONUÇ Öncelikle, iki hafta süren CIF Hollanda deneyiminin hayatımda önemli bir yer edindiğini; Farklı ülkelerden yeni insanlarla tanışmak, yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını gözlemlemek ve mesleki çalışmalarımıza dair yeni bakış açıları kazanmak gibi tecrübelerin CIF değişim programlarının en güçlü kazanımlar olduğunu düşünmekteyim yılları arasında Almanya da henüz öğrenciyken Erasmus Değişim Programı aracılığıyla deneyimlediğim Avrupa da toplum yaşamı hakkında gözlemlerim sonucu edindiğim bilgiler ile 2013 yılında Hollanda da öğrendiğim ve gözlemlediğim bilgiler arasında değişiklikler olduğunu fark ettim. Avrupa insanının, Türkiye insanına göre daha bireysel yaşadığını kabul eden zihnim, Hollanda daki örnekleri görünce tamamen değişti. Türkiye nin çekirdek aile yapısının oluşması sebebiyle evlerinde yalnız kalan ve hastalanarak evlerinde ölmekten korkan yaşlı nüfusun huzurevlerine başvurmasına sebep olmaktadır. Değişen yaşlı politikaları evde bakım hizmeti modellerine dönüştürülmeye çalışılsa da dinç yaşlıların huzurevlerine girme talepleri gün geçtikçe artmaktadır. Bunun yanı sıra kurum bakımı alan bir yaşlının maliyeti, ödediği ücretin neredeyse beş katına ulaşmaktadır. İkinci hafta gezdiğim kurumlardan biri olan SWON un Hollanda hükümetinin aynı maddi sebepler yüzünden dinç yaşlıların kalmakta olduğu kurumların bütçelerini kesmesi ve yalnızca Alzheimer ve demans hastaları gibi geriatri hizmeti veren kurumların işletilmesi yönündeki çalışmalarına istinaden, evinde kalan dinç yaşlılar için acil alarm sistemi hattı yaratmakta ve yaşlıların bu sistemi satın almalarını sağlayarak kurumlara olan talebin azalmasını hedeflemektedir. Hollanda hükümetinin gerek Outreach work konusuyla gerek Mantelzorg kavramıyla harekete geçerek gönüllülük esasını ilke edinmesi; yalnızlaşan ve yalnızlaştıkça bireyselleşen ülkemizin dahi unuttuğu mahalle kültürünü yaygınlaştırması yönünde Hollanda halkını teşvik etmektedir. Bugün Hollanda da üniversite öğrencilerinden ev hanımlarına kadar herkes sosyal hizmet ile ilgili gönüllü işlerle boş vakitlerini değerlendirmektedir. Kendi çevrelerinde yaşayan engelli, yaşlı, yardıma muhtaç kimselere ya da bu alanda çalışan kuruluşlarla işbirliği içerisinde gönüllü olarak yardım etmektedirler. Gönüllülerin takip ettikleri prensip ise

25 yardıma ihtiyacı olanların farkında olma, onları cesaretlendirme, kendi sorumluluklarını almaya müsaade etme yönünde olmaktadır. Türkiye de dini inançlar ve kültürel değerlerle de ilişkili olarak, özellikle yaşlılara bakışımız tamamiyle onların muhtaçlıklarına ilişkin gözlemlerimize bağlıdır. Yardımları, onların kendi sorumluluklarına almalarına izin vermeden, hatta gerekirse tüm bakımlarını yüklenerek dolayısıyla ağır bir psikolojik yük ile sonuçlandırarak sağlama eğilimi göstermekteyiz. Ancak bu tarz yaklaşımlar yaşlıların bağımlı bireyler haline gelmesini beslemekte ve pekiştirmektedir. Hollanda deneyimimden edindiğim Outreach teması, yardıma ihtiyacı olan insanları destekleme konusunda; insanların kendi içlerinde var olan gücü harekete geçirme, sosyal bağlarını, iletişimlerini düzeltme ve sağlamlaştırma gibi değerlerin gözetilmesi prensibine dayanmaktadır. Bu yaklaşım bireyleri doğru olana yönlendirmeden ziyade, bağımsızlaştırarak kendi sorumluluklarını alma yönünde motivasyon sağlaması açısından çok önemlidir. Ayrıca belirtmeliyim ki, ülkemizdeki zihinsel ya da işitsel engelli bireyleri topluma kazandırmak adına, Hollanda örneğinde olduğu gibi daha fazla göz önüne çıkarmak ve başarmalarına izin vermek gerektiğini, bu yöndeki çalışmaların çeşitlenmesi ve hızlanması gerektiğini düşünmekteyim. Özetle söylemek gerekirse, CIF Hollanda deneyimi bana mesleki açıdan farklı ve derin bakış açıları kazandırmış ve temeli mesleki paylaşımlara dayanan güzel dostluklar edinmemi sağlayarak unutulmaz anlar yaşatmıştır.

TÜRKİYE DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINA

TÜRKİYE DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINA TÜRKİYE DE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINA YÖNELİK BİR ÖNERİ: MAHALLE KREŞLERİ 1 Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu Mart 2009 1 Bu araştırma Açık Toplum Vakfı'nın desteği ile kamuoyuna

Detaylı

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÜZERİNE BİR İNCELEME: ANKARA BÜYÜKŞEHİR ÖRNEĞİ

SOSYAL BELEDİYECİLİK ÜZERİNE BİR İNCELEME: ANKARA BÜYÜKŞEHİR ÖRNEĞİ SOSYAL BELEDİYECİLİK ÜZERİNE BİR İNCELEME: ANKARA BÜYÜKŞEHİR ÖRNEĞİ Ahmet Turan ADIYAMAN - Sayıştay Uzman Denetçisi Salim DEMİREL - Sayıştay Başdenetçisi 1. GENEL OLARAK Sosyal yardım ve hizmetler, toplumda

Detaylı

Doğum oranlarının azalışı ve ortalama yaşam sürelerinin uzaması ile birlikte, pek çok

Doğum oranlarının azalışı ve ortalama yaşam sürelerinin uzaması ile birlikte, pek çok Yalova Sosyal Bilimler Dergisi 9 Demografik değişim: Psiko-Sosyal ve SosyO-Ekonomik Boyutları ile Yaşlılık Demographıc transitıon: ageıng wıth a psycho-social and socio-economic Dımensıons Uzman Aynur

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır. Fon Yaratma. Ve AB Fonlarına Erişim

Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır. Fon Yaratma. Ve AB Fonlarına Erişim Bu yayın Avrupa Birliğinin desteğiyle hazırlanmıştır Fon Yaratma Ve AB Fonlarına Erişim Bu yayın Avrupa Birliği nin desteği ile hazırlanmıştır. Yayın içeriğinin tüm sorumluluğu yalnızca TACSO ya aittir

Detaylı

SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI

SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI SUR İLÇESİNDE YAŞAYAN ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇ ANALİZİ ÇALIŞMASI SUR KAYMAKAMLIĞI Proje Sahibi Sur Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adına Vakıf Başkanı ve Sur Kaymakamı Aydın ERGÜN

Detaylı

Yasal Düzenlemeler. Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI. Editör Miguel Santos. Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA. Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA

Yasal Düzenlemeler. Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI. Editör Miguel Santos. Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA. Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI Yasal Düzenlemeler Editör Miguel Santos Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA Bu proje, Hayatboyu Öğrenme Programı Grundtvig Çok Taraflı Projeler

Detaylı

Yok Sayılanlar; Kamp Dışında Yaşayan Suriye den Gelen Sığınmacılar İstanbul Örneği

Yok Sayılanlar; Kamp Dışında Yaşayan Suriye den Gelen Sığınmacılar İstanbul Örneği Yok Sayılanlar; Kamp Dışında Yaşayan Suriye den Gelen Sığınmacılar İstanbul Örneği Suriye den İstanbul a Gelen Sığınmacıları İzleme Platformu Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma

Detaylı

ABD Sosyal Güvenlik Sistemi bir model olabilir mi?

ABD Sosyal Güvenlik Sistemi bir model olabilir mi? ABD Sosyal Güvenlik Sistemi bir model olabilir mi? Tarihi gelişim, kurumsal yapı, işleyiş, problemler ve tartışmalar* Giriş Günümüz sosyal politikasının en geniş kapsamlı vasıtasını oluşturan sosyal güvenlik

Detaylı

Avrupa Birliği Uygulamaları Çerçevesinde Türkiye için İstihdam Odaklı Asgari Gelir Desteği Arayışları

Avrupa Birliği Uygulamaları Çerçevesinde Türkiye için İstihdam Odaklı Asgari Gelir Desteği Arayışları İnsan&İnsan, Sayı 3, Kış 2015, s. 18-36 ISSN: 2148-7537, www.insanveinsan.org Avrupa Birliği Uygulamaları Çerçevesinde Türkiye için İstihdam Odaklı Asgari Gelir Desteği Arayışları İlknur Karaaslan* ilknurkaraaslan@yahoo.co.uk

Detaylı

İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Sosyal Politika Yaklaşımı Işığında. Türkiye'de Ruh Sağlığı Politikaları: Tespitler ve Öneriler OLKAN ILMAZ

İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Sosyal Politika Yaklaşımı Işığında. Türkiye'de Ruh Sağlığı Politikaları: Tespitler ve Öneriler OLKAN ILMAZ İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Sosyal Politika Yaklaşımı Işığında Türkiye'de Ruh Sağlığı Politikaları: Tespitler ve Öneriler V Y OLKAN ILMAZ İstanbul Bilgi Üniversitesi Kasım 2012 İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı

Detaylı

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi *

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Yönergesi * * Eğitim fakültelerinde uygulanan Topluma Hizmet Uygulamaları Dersine ilişkin Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi tarafından uygun görülen Yönergenin eğitim

Detaylı

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI SOSYAL SEKTÖRLER VE KOORDİNASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2007 ISBN 978 975 19-4115 - 5 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının

Detaylı

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİNİN VE İL EYLEM PLANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ RAPORU

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİNİN VE İL EYLEM PLANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ RAPORU SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİNİN VE İL EYLEM PLANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ RAPORU ANKARA Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı SOKAKTA YAŞAYAN

Detaylı

Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde!

Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde! Yaşayarak öğrenme, herkes için, her zaman, her yerde! İnformal Öğrenme İçin Kaynak Kitabı Ortaklarımız: Paritätisches Bildungswerk NRW // Mobilé e.v. // SPEK Finlandiya Ulusal Kurtarma Derneği // OK Etüt

Detaylı

EFES ROTARACT KULÜBÜ. Tanıtım Dosyası

EFES ROTARACT KULÜBÜ. Tanıtım Dosyası EFES ROTARACT KULÜBÜ Tanıtım Dosyası 2 Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası Efes Rotaract Kulübü Tanıtım Dosyası 3 İçindekiler Rotaract Nedir? 4 Rotaract ın Amacı 5 Efes Rotaract Kulübü 6 7 Basında Efes

Detaylı

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL

Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ECPAT INTERNATIONAL Türkiye de Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürüye Dair Durum Analizi: İstanbul ve Diyarbakır - 2006 - YENİDEN SAĞLIK VE EĞİTİM DERNEĞİ ile işbirliği içinde ECPAT INTERNATIONAL Yazanlar: Harika Yücel,

Detaylı

Final Aşaması Sonuçlandı

Final Aşaması Sonuçlandı Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması 2009, Türkiye İçindekiler Final Aşaması Sonuçlandı Yarışmanın Final Aşaması Yarışmaya Ait Bazı İstatistik- 2 6 Dünya Bankası tarafından Türkiye'de Gençlik: Geleceğimizi

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR.

ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. ULUSLARARASI EĞİTİM DANIŞMANLARI DERNEĞİ UED NİN ÜCRETSİZ YAYINIDIR. 7 18 Yaş Altı Öğrenciler İçin Yaz Okulu Programları Kuzey İngiltere de Dil Eğitimi SAYI 7 Yurt dışında Yaz Okulları ve Futbol Kampları

Detaylı

Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır

Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır Okul Psikolojik Danışmanı e-bülteni Sayı 3 Ekim 2014 Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi nin Katkıları ile Hazırlanmıştır 1 TÜRK PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK DERNEĞİ OKUL PSİKOLOJİK

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE TÜRK SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNDE REORGANİZASYON ÇALIŞMALARI

AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE TÜRK SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNDE REORGANİZASYON ÇALIŞMALARI S e l ç u k Ü n i v e r s i t e s i K a r a m a n İ. İ. B. F. D e r g i s i AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE TÜRK SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNDE REORGANİZASYON ÇALIŞMALARI Aykut BEDÜK Okan METE Abstract Social security

Detaylı

ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI ARAŞTIRMASI YAŞAMA DAİR VAKIF DEV MADEN SEN

ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI ARAŞTIRMASI YAŞAMA DAİR VAKIF DEV MADEN SEN ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI ARAŞTIRMASI YAŞAMA DAİR VAKIF DEV MADEN SEN ÖZEL SEKTÖR MADEN İŞÇİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI İÇİNDEKİLER I. GİRİŞ... 2 II. ARAŞTIRMANIN

Detaylı

HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU

HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU HÜRRİYET AİLE İÇİ ŞİDDETE SON KAMPANYASI KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME RAPORU ETKİNLİKLERİNİN SÜRESİ: 9 Eylül-29 Ekim 2009 EĞİTİM YERİ: Hürriyet Hakkımızdır Treni Konferans Vagonu, Gar

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

SOSYAL REFAH IN SAĞ LANMASINDA YENİ B İ R ANLAYIŞ : REFAH KARMASI VE SOSYAL REFAH SAĞ LAYICI KURUMLAR ÖZET

SOSYAL REFAH IN SAĞ LANMASINDA YENİ B İ R ANLAYIŞ : REFAH KARMASI VE SOSYAL REFAH SAĞ LAYICI KURUMLAR ÖZET 98 SOSYAL REFAH IN SAĞ LANMASINDA YENİ B İ R ANLAYIŞ : REFAH KARMASI VE SOSYAL REFAH SAĞ LAYICI KURUMLAR ÖZET Süleyman ÖZDEMİR * Devlet (refah devleti), 20. yüzyıl boyunca, sosyal refah hizmetlerini en

Detaylı

Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi

Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi Photo credit: UNICEF/Turkey/2014/Aldemir Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi

Detaylı

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz.

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz. Görme engelliler için Sesli Dergi CD niz kapak içindedir biz bir yiz Yıl: 1 Sayı: 1 Temmuz-Ağustos-Eylül 2012 YAȘLI OLMAK Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız

Detaylı

TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM İÇİN SOSYAL GİRİŞİMCİLİK REHBERİ

TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM İÇİN SOSYAL GİRİŞİMCİLİK REHBERİ TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM İÇİN SOSYAL GİRİŞİMCİLİK REHBERİ Hazırlayan Hülya Denizalp Düzelti Ali Serdar Yayıma Hazırlayan Gamze Göker Grafik Tasarım Banu Çetintaş Basım Odak Ofset Matbaacılık GMK Bulvarı 32/C

Detaylı