Mikado Puantör 4.X. Kullanım Kılavuzu Ülkü Özbek. Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Mikado Puantör 4.X. Kullanım Kılavuzu 24.07.2014. Ülkü Özbek. Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır."

Transkript

1 Mikado Puantör 4.X Kullanım Kılavuzu Ülkü Özbek Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.

2 Mikado Kullanım Kılavuzu i İ Ç İ N D E K İ L E R PDKS SİSTEMİ... 1 GİRİŞ... 1 DONANIM ÜRÜNLERİ... 2 Bilgisayar... 2 Bilgi Toplama Terminali... 2 Hat Güçlendirici... 2 Turnike... 2 Kapı... 2 Bariyer... 2 Uzaktan Okumalı Kimlik Kartı (Proximity / HID / Mifare)... 3 Veri İletişim Kablosu... 3 İletişim Yazılımı... 3 MİKADO PUANTÖR... 4 PUANTAJ... 5 Kart Basma... 5 Veri Toplama... 6 Aktarma... 7 Kayıt Oluşturma... 8 Otomatik Kayıt... 8 İleri Saat... 9 Giriş/Çıkış... 9 İşleme Saatlik İzinlerin Tanımlanması Fazla Mesailerin Onaylanması Çalışma Değişikliği Toplu Çalışma Günlüğü Değişikliği Fazla Mesai Onayı Fazla Mesai Onayının İptal Edilmesi Seçimsiz Fazla Mesai Onayı Neden Kontrol Tatil İzin Günlük Hesaplama Süre Kontrol Fazla Mesai Kontrol Aylık Hesaplama Devir Aylık Devir Hesaplama PERSONEL Sicil Çalışma Aylık Puantaj Denkleştirme yapılacak olan aylar seçilir Hesap : Puantaj hesaplama arşivleri tanımlanır Özel sözleşme kullanıldığında sözleşmeden alınmayacak seçenekler tanımlanır Kayıtlar Adres Nüfus Eğitim Diğer Aile Değişiklikler İzin Defteri... 43

3 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu ii Kıdem Gruplar Hesaplama Talep Kartlar ÇALIŞMA Çalışma Tipi Çalışma Günlüğü Tolerans Fazla Mesai Yemek Hakediş Çalışma Takvimi Tatil Tanımlamaları Haftalık Çalışma Sözleşme Dönemler MODÜL Veri Al Veri Aktar Puantaj Aktarma ŞİRKET Kodlar İşyeri Departman Masraf Yeri Grup Kodu Özel Kod Kadro Fazla Mesai Parametre Günlük Süre Kontrol Aylık Seçenekler SİSTEM Veri Aktarma Mazeret Kartlar Terminal Programı RAPORLAR Standart Rapor Araç Çubuğu Rapor Başlıklarının Değiştirilmesi Günlük Ve Aylık Puantaj Rapor Başlıklarının Seçilmesi Devam Kontrol Listesinin Alınması Analiz Devam Kontrol Raporu Çalışma Günlüğü Değişikliği Listesinin Alınması Çalışma Günlüğü Değişikliği Özet Raporu Geç Giren/ Erken Çıkanlar Listesi Eksik Giriş/Çıkışlar Listesi Değiştirilen Giriş/Çıkışlar Listesi Günlük Puantaj Listesi Aylık Puantaj Listesinin Alınması Programda Kullanılan Fonksiyon Tuşları Menü/Tablo kullanımı... 98

4 Mikado Kullanım Kılavuzu iii Tablolar ve Sorgulama Alanları: Sorgulamalarda aşağıdaki karşılaştırma işaretleri kullanılır Tablo Tarih Ekranı

5

6 Mikado Kullanım Kılavuzu 1 PDKS SİSTEMİ GİRİŞ Personel Devam Kontrol Sistemi çalışanların işyerine giriş/çıkışlarının yetkilendirilmesini, çalışma, fazla mesai, devamsızlık, izin, istirahat sürelerinin izlenmesini ve hesaplanmasını sağlar. Hesaplanan süreler bordro programına ve/veya maliyet programlarına aktarılabilir. Turnike, kapı ve bariyer gibi cihazlar sisteme ilave edilebilir. Bunlar elektronik olarak yönlendirilebilir. Böylelikle herhangi bir bölgeye yapılan giriş/çıkışlar kontrol altına alınır. İşyeri yemek saatlerinin belirlenmesi, çalışanlara yemek yeme yetkilerinin tanımlanması ve yenen yemek adetlerinin Departman, Alt Departman detayında raporlanması sağlanır. Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS), donanım ve yazılım olarak iki gruptan oluşmaktadır. Donanım; bilgisayar, personel kimlik kartlarını okuyabilen bilgi toplama terminali, turnike, kapı, bariyeri, yazılım ise bilgi toplama terminallerinden bilgi toplayan ve bu bilgileri değerlendiren programları kapsamaktadır.

7 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 2 DONANIM ÜRÜNLERİ Bilgisayar Minimum Pentium IV işlemci, 2 GB bellek, 50 GB data alanı gereklidir. Raporların çıktılarını almak için A4 boyutunda çıktı veren bir yazıcı gereklidir. Bilgi Toplama Terminali İşyerine Giriş/Çıkış bilgilerini belleğinde depolayan, istenildiğinde bunları bağlı olduğu bilgisayara aktaran, barkod, manyetik yada uzaktan okumalı (proximity) kart okuyan ve kişisel bilgisayarlar ile on-line veya off-line haberleşen cihazlardır. Haberleşme, direk kablo, modem ve TCP/IP bağlantısı şeklinde olabilir. Hat Güçlendirici Birden fazla bilgi toplama terminalinin aynı hat üzerine bağlanması veya bilgi toplama terminali ile bilgisayar arasındaki uzaklığın metreden fazla olması durumunda kullanılır. Bilgisayara bağlantı direk kablo, modem ve TCP/IP protokolü ile olur. Turnike İşyerine kontrolü giriş/çıkışı sağlamak için kullanılır. Bilgi toplama terminali geçerli bir kart okuduğunda turnike açılır. Kapı Belirli kapılardan kontrollü geçişi sağlamak için kapıya elektrikli kilit karşılığı takılır. Bilgi toplama terminali geçerli bir kart okuduğunda elektrikli kilit karşılığına kontak verir ve kapı açılır. Bariyer İşyerine ve/veya otopark bölgelerine kontrollü araç giriş/çıkışı için kullanılır. Bilgi toplama terminali geçerli bir kart okuduğunda bariyere kontak gönderir ve bariyer açılır.

8 Mikado Kullanım Kılavuzu 3 Uzaktan Okumalı Kimlik Kartı (Proximity / HID / Mifare) Kimlik kartının terminale yaklaştırılması suretiyle kart okunur. Kart, okuyucuya bağlı olarak 8 60 cm uzaklığa kadar terminal tarafından okunur. İsteğe bağlı olarak kart üzerine yapıştırılabilecek isimli, resimli ve firma logolu etiketler hazırlanır. Veri İletişim Kablosu Bilgi toplama terminali ile bilgisayar arasındaki haberleşmeyi sağlayan veri iletişim kablosu, UTP Cat.5 tipindedir. İletişim Yazılımı Bilgi toplama terminali ile bu terminalin bağlı olduğu bilgisayar arasındaki haberleşmeyi sağlayan, MS-WINDOWS işletim sistemi için geliştirilmiş bir programdır. Bu program yardımı ile bilgi toplama, program yükleme, otomatik terminal açma/kapama, mesaj gönderme gibi işlemler yapılabilir.

9 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 4 MİKADO PUANTÖR Bilgi toplama terminallerinden gelen kart basma bilgilerinin puantaj olarak değerlendirilmesini, gerekli raporların alınmasını sağlayan MS-WINDOWS işletim sistemi altında çalışan bir programdır. Günlük kontrol listeleri ve bordro hazırlamak için gerekli olan aylık puantaj bilgileri bu program yardımıyla alınabilir. Ayrıca yıllık izin ve ziyaretçi defteri tutulabilir, yemekhane kontrolü yapılabilir. Mikado Puantör ile işyeri çalışma koşulları tanımlanır ve gerçek takvime göre izlenir, Değişken çalışma zamanı, normal ve vardiyalı çalışmalar Planlı çalışma zamanı, normal çalışma, giriş/çıkış saati, yemek arası ve fazla mesai aralıkları Kısa ve/veya uzun süreli izinler, vardiya değişiklikleri Resmi ve Dini tatiller gibi çalışma düzenleri ve günler tanımlanır. Mikado Puantör ile çalışırken işyeri organizasyonu ile ilgili departman, alt departman, masraf yeri, çalışma grubu (memur, işçi, kapsam içi, kapsam dışı, sözleşmeli vs.), kadro (müdür, şef, mühendis, ustabaşı vs.) gibi tanımlar yapılır. Tüm çalışanlara bu değerler girilirse grup raporları alınabilir. Her çalışan için çalışma Takvimi ve/veya özel çalışma şekli tanımlanır. Çalışma şekli belirlenmiş kişilerin devam ve devamsızlıkları yazılım ile izlenir ve raporlanır.

10 Mikado Kullanım Kılavuzu 5 PUANTAJ Kart Basma Çalışanların işyerine giriş/çıkışları sırasında bilgi toplama terminallerine kart okutmalarından oluşan bilgiler terminaller üzerinde tutulmaktadır. Terminaler üzerindeki bilgiler PC ye toplamak istediğinde (Mikado Puantor tarafından bilgilerin günlük olarak toplanması tavsiye edilir.) İletişim programı yardımıyla toplanan bilgiler sisteme aktarılır ve bu işlem sırasında kart no sicil no eşlemesi ve gelen bilgilerin birden çok firmaya aktarılması sağlanır. Bilgi Toplama Terminallerinden okutulan bilgiler aktarıldıktan sonra kart basma ekranından izlenebilir. bilgileri görüntülenir. seçeneği işaretlendiğinde seçili olan personele ait kart basma

11 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 6 Veri Toplama Kart Basma bilgileri terminaller üzerinde tutulmaktadır. Kullanıcı bilgi toplamak istediğinde (Mikado tarafından bilgilerin günlük olarak toplanması tavsiye edilir.) bu menüye girip terminal üzerindeki bilgileri toplar. Toplanan bilgiler MPUANTOR dizini altına text dosya olarak kayıt edilir. Kayıt edilen bu text dosyanın bir kopyası program tarafından yine MPuantor\Backup dizini altında tutulmaktadır. düğmesine basılır,böylece terminal/terminaller üzerinde bulunan bilgiler toplanır. Bu işlem tamamlandığında MPuantor dizini içerisinde ACDATA.DAT isimli dosya oluşur. *** ONLINE çalışan sistemlerde Bilgi Toplanmaz. Çünkü okutulan her kart Kart Basma Ekranına otomatik olarak gelir.

12 Mikado Kullanım Kılavuzu 7 Aktarma Aktarma, terminallerden toplanan bilginin Mikado Puantör programına aktarımını sağlar. Hatırlanacağı gibi Terminallerden bilgiler toplandığında text dosya oluşmaktaydı. Kart Basma Transferi bu text dosyadaki bilgileri Mikado Puantör programına kayıt eder ve text dosyayı siler. Düğmesi seçilerek terminallerden toplanan bilginin Mikado Puantör programına aktarılması sağlanır (Aktarılan bu bilgiler, Kart Basma menü seçeneğinden görülür.). Aktarma işlemi yapıldıktan sonra ACDATA.DAT dosyası silinir. Bir daha bilgi toplanır ise ACDATA.DAT yeniden oluşur. Geçmiş günlere ait Kart Basma bilgileri aktarılmak isteniyorsa; düğmesi seçilerek yedeklerin listelenmesi sağlanır. Aktarılmak istenen gün seçilir, düğmesine basılarak istenilen güne ait bilgilerin aktarımı sağlanmış olur. UYARI:Geçmiş güne ait yedekten aktarma yapılmak zorunda kalınmış ise; istenilen gün ve sonraki günler için Giriş/Çıkış işletilmiş olabileceğinden aktarma yapıldıktan sonra ilgili günlerin Giriş/Çıkışının geri alınması ve tekrar Giriş/Çıkış işletilmesi gerekmektedir. Giriş/Çıkış geri alınmaz ise yedekten aktarılan güne ait kayıtlar hem Kart Basma ekranında hem de Giriş/Çıkış ekranında görünecektir.

13 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 8 Kayıt Oluşturma Toplu olarak kart basma kaydı oluşturulabilir. Tabloda seçimi bulunan personellere ekranda tanımlı olan tarih ve saat te kart basma kaydı oluşturulur. Eğer tabloda herhangi bir seçim yapılmamışsa Tüm personele kart basma kaydı oluşturulur. Otomatik Kayıt Kontrollü kayıt oluşturmada kullanılır. Özellikle 24 saat aşan çalışmalarda çalışmayı 2 ye bölmek için kullanılır.

14 Mikado Kullanım Kılavuzu 9 İleri Saat Yaz/Kış saati uygulamalarında kullanılır. Kart Basma Ekranında belirlenen tarih ve saat aralığıdaki kayıtlar ileri/geri alınır. Giriş/Çıkış Kart basma ekranındaki giriş/çıkış bilgileri kişinin çalışma planına göre değerlendirilir. Giriş/çıkış hareketi baz alınarak çalışılan gün ve vardiya tespit edilir. Bu işlemin yapılabilmesi için personelin çalışma planının belirtilmiş olması gerekir. Giriş/çıkış işletildiğinde kart basma ekranında bulunan giriş/çıkış hareketleri kart basma ekranından silinip giriş/çıkış ekranına yazılır.

15 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 10 İşleme Kart Basma Ekranında bulunan kart basma saatlerine bakarak, personelin hangi gün, hangi vardiyaya için kart basmış olduğuna karar verilir. Giriş/çıkış dosyasına yazılan kayıtlar kart basma ekranından silinir. Giriş/Çıkış işlerken girilecek olan iki tarih aralığı kart basma ekranındaki en eski tarih ile en yeni tarih olmalıdır. Bir personel için bu işlem örneklenirse: :55: :08: :58: :13: :48: :05:00 Yukarıdaki saatlere göre Giriş/Çıkış işlerken ilk tarih , son tarih de olarak girilir. Giriş/Çıkış İşleme nin sağlıklı yapılabilmesi için işletmenin çalışma koşullarına uygun parametrelerin işaretlemesi gerekir.giriş/çıkış İşleme parametreleri: düğmesi ile Giriş/Çıkış İşleme seçenekleri açılır/kapatılır. Giriş/Çıkış İşleme Parametrelerinin görüntüsü:

16 Mikado Kullanım Kılavuzu 11 Önceki günleri işleme ( ) Bu seçenek işaretli ise, kart basma ekranında bulunan kart basmalardan sadece iki tarih arasında olanlar dikkate alınır. Yukarıdaki örnekte, ilk tarih , son tarih yapılıp işletilirse, gününe ait kart basmalar dikkate alınmaz, sadece girilen iki tarih arasındaki kart basmalar işletilir. Yukarıdaki örneğe göre yapılan bu işlemenin sonucunda günü 22:55:00 kart basması kart basma ekranında kalır ve personelin vardiyası kaymış olur. Eksik giriş ve çıkışları işle ( ) Bu seçenek işaretli ise, Giriş/Çıkış İşleme esnasında personelin ilgili gün içinde sadece bir kart basması olsa dahi işlenir. Seçenek işaretli değil ise ilgili personel için muhakkak bir giriş bir de çıkış kart basması olmak durumundadır. Çalışılmayan günleri işle ( ) Giriş/Çıkış İşleme, normalde kart basma ekranındaki kayıtları işlerken, bu seçenek sayesinde girilmiş olan iki tarih arasında çalışılmayan günlerin de Giriş/Çıkış ekranında görülmesini sağlar. Çalışılmayan günlere örnek; Yıllık İzin, Doğum İzni, Evlenme İzni vs. En uygun günlüğü bul ( ) İşletmede vardiyalı sistem kullanılıyorsa bu seçenek işaretli olmalıdır. Bu durumda program Giriş/Çıkış saatlerine bakarak, ilgili personelin kullandığı takvim planı çerçevesinde hangi vardiyaya geldiğini otomatik olarak bulur. Seçenek işaretli değil ise, presonelin kullandığı plana göre hareket eder ve işletilen gün için Takvim planındaki Çalışma Günlüğü kullanılır. o Uygun günlüğü beklenen günlük olarak seç ( ) Programın bulduğu giriş/çıkış saatlarine uygun vardiya, Giriş/Çıkış ekranında beklenen günlük olarak yazılır. Aksi durumda Giriş/Çıkış ekranına çalışma günlüğü olarak programın bulduğu uygun günlük, beklenen günlük alanınada Çalışma Takvimindeki günlük yazılır. Esnek Hafta Tatili ( ) Seçenek işaretlenirse kişinin altı gün devamlı işe gelmesi durumunda yedinci güne hafta tatil günlüğü ( Sicil Çalışma bilgilerindeki) yazılır. Sadece hafta tatil günlerinde kontrol et ( ) Seçenek işaretlendiğinde hafta tatil gününden geriye dönük 6 günlük çalışma var ise hafta tatili yazılır. Önceki günün vardiya grubunu kullan ( ) Bu seçenek En uygun günlüğü bul seçeneği ile birlikte kullanılmalıdır. Özellikle vardiyalı sistemlerde personel çalışması gereken vardiyaya erken gelip,erken çıkıyor ve/veya erken gelip normal mesai sonunda çıkıyor ise bu seçenek işlevli olur. Örneğin; personel bu hafta B grubunda çalıştı fakat kart basma saatleri hem C grubuna hem de B grubuna uygun düşmektedir. Bu durumda, bu seçeneğin işaretli olması ile program bir önceki güne bakarak, C gelmiş ise C grubuna, B gelmiş ise B grubuna uygun günlük bulur. Gün dönüm saatlerine dikkat et Bu seçenek işaretlenirse giriş /çıkış harekteleri işlenirken çalışma günlüklerinde tanımlı olan gün dönüm saatlerine dikkat edilir.

17 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 12 Giriş/çıkış işlendiğinde oluşan hatalar hata listesinde görüntülenir. Giriş/Çıkış İşletildiğinde Sık Karşılaşılan Hata Mesajları; C_0202: Çalışma günlüğü yok **/**/**** tarihinde çalışma günlüğü bulunamadı. Giriş/Çıkış işlemeden sonra aşağıdakine benzer bir hata mesajı çıkıyor ise bu mesajların kontrol edilip düzeltilmesi gerekir. Yukarıdaki mesajda C_0202:Çalışma günlüğü yok Personel: 6/6 hatası görülmektedir. Bu hatanın anlamı, 6 sicil numaralı personelin Personel Sicil Çalışma ekranında, Çalışma Takvimi, Takvimi kullan veya Vardiya grubu alanlarından birinin boş olduğudur.

18 Mikado Kullanım Kılavuzu 13 Hata listelerini yazdırmak için; Düğmesi seçildiğinde hata mesajlarının kaydedileceği dosya adı ve konumunun belirtileceği iletişim penceresi ekrana gelir. Dosya adı ve konumu belirtildikten sonra Kaydet/Save komutu seçilir. Kayıt işlemi tamamladıktan sonra hata mesajlarının kaydedildiği dosya açılıp, yazıcıya gönderilebilir. Hata mesajları ile ilgili düzeltmeler (Çalışma planı seçimi, eksik kart basmaların tamamlanması vb.) yapıldıktan sonra tekrar giriş/çıkış işletilir. Bu işlem hata listesinde hata mesajı kalmayıncaya kadar sürdürülür. Eksik giriş ve çıkışlar işletildiğinde giriş/çıkış hareketlerinde kayma olabilir. Yani giriş hareketleri çıkış, çıkış hareketleri giriş olarak işlenebilir. Giriş/çıkış hareketlerindeki kaymanın düzelmesi için kayıtlar geri alınır ve tekrar işlenir.

19 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 14 Saatlik İzinlerin Tanımlanması Saatlik izin tanımlamaları; Giriş/Çıkış ekranından yapılır. Kişinin izin aldığı saatin karşısına neden kodu girilir veya listeden seçilerek tanımlanır. Neden kodu ilk girişe yada çıkışlara uygulanır (ikinci girişe neden kodu girilmesi anlamsız olur). Geç gelmiş ise;

20 Mikado Kullanım Kılavuzu 15 Erken Çıkmış ise; Fazla Mesailerin Onaylanması Fazla mesai onayı program tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Fakat Çalışma Tipleri tanımlanırken Fazla Mesailer Onaylanacak işaretlenirse program onay istemektedir. Fazla Mesai ler Giriş/Çıkış ekranından onaylanabilir. Kişinin izin fazla mesai yaptığı saatin karşısına onay işareti konulur.

21 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 16 Erken gelmiş ise; Giriş saatinin yanına onay işareti konur. Geç çıkmış ise; Çıkış saatinin yanına onay işareti konur. Çalışma Değişikliği Personelin almış olduğu Mazeret İzni, Yıllık İzin, İstirahat gibi bir veya birden fazla günler için alınan izinler Çalışma Değişikliği ekranından tanımlanır. Puantaj Giriş/Çıkış Çalışma Değişikliği seçilir.

22 Mikado Kullanım Kılavuzu 17 İzin girilecek olan personelin Sicil numarası yazılır ve Enter tuşuna basılır. Değişiklik yapılacak günün tarihi yazılır ve Çalışma Günlüğü Listeden seçilerek kaydedilir (.) Toplu Çalışma Günlüğü Değişikliği Puantaj Giriş/Çıkış Çalışma Değişikliği Toplu seçilir. Çalışma Günlüğü Değişikliği yapılacak Personel/Personeller Tablo dan veya Giriş/Çıkış ekranından seçilir. Çalışma Değişikliği yapılacak tarih aralığı girilir ve çalışma günlüğü seçilir. düğmesi seçildiğinde Tablo veya Çalışma Değişikligi ekranında seçili olan Personel/Personeller için Çalışma Değişikliği tanımlanmış olur. Çalışma değişikliği ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olur.

23 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 18 Fazla Mesai Onayı Fazla Mesai Onaylama işlemi işletmeler tarafından isteğe bağlı olarak seçilir, zorunlu değildir. Aşağıda onaylama işleminin işlem basamakları verilmiştir; Puantaj Giriş Çıkış Fazla Mesai Onayı ekranına gelinir. Fazla mesaisi olanları listelemek için Tarih alanına, mesai listesi alınacak tarihler girilir ve düğmesine basılır. Ekranın altında, verilmiş olan tarih aralığı için fazla mesaisi olanlar listelenir. Fazla mesaisi onaylanmak istenen personel listeden bulunur, Onay hanesi Evet yapılır veya fare ile çift tıklayarak yapılır. Liste tamamlandıktan sonra, düğmesine basılır. Bu düğme, listede Onay hanesi olan personelin fazla mesailerinin onaylanmasını sağlar.

24 Mikado Kullanım Kılavuzu 19 Aşağıda ekrandaki seçenekler verilmiştir; Fazla Mesaisi onaylananları da listele : Daha önceden fazla mesaisi onaylanmış olan kişileri listede gösterir. Onay gerekmeyenleri de listele : Fazla mesai onayı gerekmeyen kişilerin de listede görünmesini sağlar. Min. Mesai süresi : Fazla mesailer listelenirken süre kısıtlanmasının yapılmasını sağlar. Örneğin; değer olarak 3.0 girilirse en az 3 saat fazla mesaisi olanlar listeye gelecek demektir. Erken gelme ve geç çıkma toleranslarını kontrol et : Çalışma günlüğünde tanımlı erken gelme ve geç çıkma toleransları uygulanır. Geç gelme ve erken çıkma toleranslarını kontrol et : Çalışma günlüğünde tanımlı geç gelme ve erken çıkma toleransları uygulanır. Diğer günlükleri de kontrol et : Normal, genel tatil, hafta tatili, Arefe gibi günlerden önce ve sonra saat 00:00 ı kesen çalışmalarda 00:00 öncesi ve sonrası farklı değerlendirilmektedir. Bu farkın yakalanabilmesi için seçenek işaretli olmalıdır. Önceki günün vardiya grubunu kullan : Özellikle vardiyalı sistemlerde personel, çalışması gereken vardiyaya erken gelip, erken çıkıyor veya erken gelip normal mesai sonunda çıkıyor ise bu seçenek tercih edilir. Örneğin, personel bu hafta B grubunda çalıştı fakat kart basma saatleri hem C grubuna hem de B grubuna uygun düşmekte. Bu durumda, bu seçeneğin işaretli olması ile program bir önceki güne bakarak, C gelmiş ise C grubu, B gelmiş ise B grubu olarak değerlendirip fazla mesai dağılımını ona göre yapar. Fazla Mesai Onayının İptal Edilmesi Daha önceden fazla mesaileri onaylanmış olan personelin, fazla mesai onaylarının iptal edilmesi için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekir; Puantaj Giriş Çıkış Fazla Mesai Onayı ekranına gelinir. Onay gerekmeyenleri de listele seçeneği işaretliyken düğmesine basılır. Fazla mesai onayı iptal edilecek kişiler için Onay haneleri Hayır yapılır veya işareti farenin çift tıklanması ile kaldırılır. Bu işlem herkes için yapıldıktan sonra, Onayı Kaldır düğmesine basılarak işlem bitirilir. Fazla mesai onayı program tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Fakat Çalışma Tipleri tanımlanırken Fazla Mesailer Onaylanacak işaretlenirse program onay istemektedir. Fazla mesailer Fazla Mesai Onayı ekranından onaylanabilir. Puantaj Giriş/Çıkış Fazla Mesai Onayı seçilir.

25 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 20 Seçimsiz Fazla Mesai Onayı Puantaj Giriş-Çıkış Fazla Mesai Seçimsiz ekranından yapılır. Neden Kontrol Saatlik izinler giriş çıkış ekranından tanımlanabileceğii gibi bu ekran üzerinden de tanımlanabilir.

26 Mikado Kullanım Kılavuzu 21 Tatil İzin Çalışılmayan izin günlerinin giriş/çıkış ekranında gözükmesi sağlanır. Böylelikle ay içersinde yapılan hafta tatili gün değişikliklerinin kaybolmaması sağlanır. Günlük Günlük Puantaj hesaplandıktan sonra hesaplama sonuçları bu ekran üzerinden izlenebilir.

27 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 22 Hesaplama Kişinin çalışması, çalışma tipleri cinsinden ifade edilir. Bu nedenle giriş/çıkış bilgilerinde olan eksiklikler, fazla mesai onaylama gibi işlemlerin tamamlanmasından sonra günlük puantaj hesaplatılır. Günlük puantaj hesaplama neticesinde tüm süreler çalışma tiplerine dönüşür. Süreler hesaplanırken çalışma tipi limitleri, çarpan, yuvarlama gibi parametreler uygulanır. Kişilerin giriş/çıkış saatlerinde ve/veya çalışma şeklinde değişiklik yapılması durumunda yeni değerlerin günlük puantaja aktarılması için tekrar puantaj hesaplatılır. Günlük Puantaj Hesaplanırken Seçenekler/Haftalık Çalışma sekmelerinden uygun olan parametreler işaretlenir. düğmesine basılarak günlük puantaj hesaplama parametreleri görülebilir. Parametreler iki bölümden oluşur. 1. Seçenekler Ay Kapansın : İlgili ay için, çalışmadan önce puantaj kapatmak gereken durumlarda kullanılır. Örneğin; ayın 25 inde, ilgili ayın puantaj işlemleri tamamlanmak ve bordro çıkarılmak isteniyorsa günleri için ay kapama yapılır. Ay kapama yapılan günler için, kişi tam çalışmış, izinli, istirahatlı vs. puantaj alınır. Devir puantajının kullanıldığı durumlarda peşin ödeme için bu seçenek kullanılır. Erken gelme ve geç çıkma toleranslarını kontrol et : Çalışma günlüğünde tanımlı erken gelme ve geç çıkma toleransları uygulanır.

28 Mikado Kullanım Kılavuzu 23 Geç gelme ve erken çıkma toleranslarını kontrol et : Çalışma günlüğünde tanımlı geç gelme ve erken çıkma toleransları uygulanır. Sadece ilk giriş ve son çıkış saatlerine tolerans uygula: Gün içerisinde birden fazla giri/çıkış hareketi olmuşsa sadece ilk giriş ve son çıkış hareketine tolerans uygulanır. Diğer günlükleri de kontrol et : Normal, genel tatil, hafta tatili, Arefe gibi günlerden önce ve sonra, saat 00:00 ı kesen çalışmalarda, 00:00 öncesi ve sonrası farklı değerlendirilmektedir. Bu farkın yakalanabilmesi için bu seçenek işaretli olmalıdır. Önceki günün vardiya grubunu kullan : Personelin giriş/çıkış ekranında kayıdı yok ise bu seçenek kullanılır. Vardiyalı sistemlerde personel, çalışması gereken vardiyaya erken gelip, erken çıkıyor veya erken gelip normal mesai sonunda çıkıyor ise bu seçenek tercih edilir. Örneğin, personel bu hafta B grubunda çalıştı fakat kart basma saatleri hem C grubuna hem de B grubuna uygun düşmekte. Bu seçeneğin işaretli olması ile program bir önceki güne bakarak, C gelmiş ise C grubu, B gelmiş ise B grubuna yazılmaktadır.??? Tek giriş/çıkışları mesai saatlerine göre tamamla : Eksik giriş veya çıkış olması durumunda, çalışma günlüğünde belirtilen mesai saatlerine göre eksik olan kart basma tamamlanmış gibi düşünülüp puantaj işletilir. Giriş/Çıkış ekranında kart basma hareketi oluşturulmaz. 2. Haftalık Çalışma

29 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 24 Haftalık çalışma saati kontrolü yap : Haftalık çalışma saati kontrol edilecek ise bu seçenek işaretlenmelidir. Aşağıdaki seçeneklerin kullanılmaması durumunda bu seçeneğin bir fonksiyonu olmaz. o Hafta tatil gününü hakedişten bul : Günlük İşleme sırasında hafta tatil hakediş günü 1 olan güne rastlandığında, program o günden önceki altı güne bakar ve altı gün de çalışılmış ise hafta tatil gününü ve saatini hesaplar. o o o Tam çalışmada tatil : Personel, Şirket Seçenekler ekranında Haftalık Çalışma Süresi alanında görülen süreyi çalışmış ise Hafta Tatil Hakedişi alır.... gün haftalık çalışma yoksa tatil verme: Tam çalışma olup olmadığını kontrol ederken, saatler ile birlikte Normal çalışma Grubu ndaki çalışma tiplerinin gün sayısını da kontrol eder. Çalışma süresi ve gün sayısı koşulu sağlanırsa hafta tatil hakediş verilir. saat haftalık çalışma varsa da tatil ver.: Kişinin haftalık çalışma süresi, en az bu seçeneğin yanında belirtilen süre kadar ise de hafta tatil hakedişi verilir. Sadece son çalışılan günleri kontrol et.: Yukarıdaki çalışma süresi tam hafta yerine iki çalışılmayan gün arasında da tamamlanıyorsa hafta tatil hakedişi verilir. Devamsızlıkta tatil yok : Personel devamszlık yapmış ise devamsızlığı takip eden haftada hafta tatili verilmez. Devamsızlık yarım saat bile olsa hafta tatili kesilir. En az bir gün : Yukarıdaki seçenek ile birlikte kullanılır ve devamsızlığın tam gün olma durumu kontrol edilerek takip eden hafta tatili kesilir. Fazla çalışmaları fazla mesaiye at : Personel, Şirket Seçenekler ekranında Haftalık Çalışma Süresi alanında görülen süreden fazla çalışmış ise, bu çalışmaların istenilen fazla mesai tipine atılması sağlanır. Fazla Mesai Ç. Tipi alanına, çalışma hangi fazla mesai tipine atılacak ise çalışma tipinin kodu girilmelidir.

30 Mikado Kullanım Kılavuzu 25 Hesaplama sonucu ekranın alt kısmında hatalar görülebilir. Örnek görüntü; Tam gün devamsızlık Günlük puantaj işletildikten sonra en sık karşılaşılan hata mesajı dır. Kişinin gerçekten o güne ait bir devamsızlığı söz konusu ise herhangi bir işlem yapılmaz. Eğer mazereti varsa (ücretsiz izin, vizite, rapor vb.) çalışma günlüğü değişikliğinden tanımlanır. C_0308:Çalışma günlüğü yok Personel 1/30187 : sicil numaralı pesonel için Personel Sicil Çalışma ekranı kontrol edilmelidir. Bu ekranda Çalışma Takvimi olmayabilir, Planı kullan seçeneği işaretli olmayabilir veya Vardiya grubu alanı boş bırakılmış olabilir. Bu seçenekler kontrol edilip yeniden günlük puantaj hesaplanmalıdır. C_0301:Tam gün devamsızlık Personel 1/30188 : sicil numaralı personelin devamsızlığı bulunmaktadır. Hatanın bulunduğu satırı seçerek listenin yanında hangi tarih için devamsızlık olduğu görülür. Bu durumda, kişi gerçekten devamsızlık yapmış ise yapılacak bir işlem yoktur. Kişi izinli ise günlük izni girilmemiş demektir.

31 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 26 Süre Kontrol İstenen puantaj tipleri için süre yada kere olarak sınırlama yapıldığında bu ekran üzerinden izlenebilir. (Ayda 3 kereden fazla işe geç kalmak, senede 30 saat mazeret izni kullanmak gibi ) Süre kontrolünün yapılabilmesi için gerekli olan tanımlamalar Sirket Parametre Günlük ekranından yapılır. Fazla Mesai Kontrol Yapılması planlanan fazla mesailer tanımlanır. Fazla Mesai Kontrol Raporu alınarak planlanan fazla mesailer ile yapılan fazla mesailerin arasında fark olup olmadığı izlenir.

32 Mikado Kullanım Kılavuzu 27 Aylık Aylık Puantaj hesaplandıktan sonra hesaplama sonuçları bu ekran üzerinden izlenebilir.

33 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 28 Hesaplama Günlük puantaj işlemlerinden sonra iki tarih arasında ve/veya tam ay için aylık puantaj hesaplatılır. Aylık puantaj hesaplama neticesinde tüm günlük puantaj değerleri istenen iki tarih arasında toplanarak aylık puantaja aktarılır. SSK, Vergi günleri ve toplam saat değerleri de parametre tanımlarına göre hesaplanır. Günlük puantajın değişmesi durumunda aylık puantaj tekrar hesaplatılır. Hesaplama işlemi sonunda oluşan değerler var ise eski kayıt üzerine yazılır. Aynı dönem için istenildiği kadar aylık puantaj hesaplatılır. Saatlik çalışanları da aylık hesapla Personelde Ücret Nevi Saat olarak seçilen personele Aylık Puantaj Hesaplanırken Ücret Nevi Aylık olan personele uygulanan Parametreleri uygular. Ön değerleri kullan Negatif puantaj yapılmak isteniyorsa işaretlenir. Normal çalışma günü için kıstelyem uygula Normal çalışma süresi 7,5 a bölünerek Normal çalışma günü bulunur. Toplam gün için kıstelyem uygula: T.oplam çalışma süresi 7,5 a bölünerek Toplam çalışma günü bulunur Geçen aydan gelen devirleri ekle: bir önceki ay hesaplanan devir rakamlarını aylık puantaja ekler. Ücretleri hesapla Sicil ekranında tanımlanan ücrete göre hesaplama yapılır. Hafta tatil sayısını günlük puantajdan bul: Varsayılan hafta tatil günü yerine günlük puantajdaki hafta tatil günleri toplanır Eksik gün tipi: Seçili olan eksik gün tipi tüm personellere atanır. UYARI : Eğer Günlük Puantaj değerleri üzerinde değişiklik olur ise Aylık Puantaj tekrar hesaplatılmalıdır.

34 Mikado Kullanım Kılavuzu 29 Max saat kontrolü yap:, personelin aylık çalışma süresi kontrol edilir. Eğer çalışılan süre, Gün * 7,5 tan büyükse; çalışılan süre Gün * 7,5 da ki değere çekilir. (Örn : Personel toplam 25 gün ve 195 saat çalıştıysa program, 25 gün * 7,5 saat = 187,5 saat hesaplar ve çalışılan saati 195 saatten 187,5 saate çeker.) Denkleştirme sonunda min süreyi tamamla: Denleştirme yapılan ayda çalışılması gereken süre tamamlanmamış ise belirtilen satırdan tamamlanır. 31 çeken aylarda SGK gün kontrolü yap SGK günü 30 a çekilir.

35 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 30 Devir Devir Puantajı hesaplandıktan sonra hesaplama sonuçları bu ekran üzerinden izlenebilir. Aylık Devir Hesaplama Aylık Puantaj hesabı yapılırken çalışılmayan günler çalışılmış gibi varsayılarak aylık puantaj hesaplatılır. Çalışılmayan günler çalışıldıktan sonra çalışıldığı varsayılan saatler ile gerçekte çalıştığı saatler arasındaki farkın hesaplanması için devir puantaj hesaplatılır.

36 Mikado Kullanım Kılavuzu 31 PERSONEL Sicil kayıtlarına personele ait bilgiler girilir. Puantaj için gerekli bilgilerin dışında genel amaçlı adres, nüfus, eğitim ve aile bireylerine ait olanlarda saklanabilir. Sicil Puantaj işlemleri için gerekli bilgiler bu bölümde toplanmıştır.

37 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 32 Sicil No: Çalışan personelin firma içindeki sicil numarası, Adı/Soyadı: Çalışan personelin adı soyadı, İşyeri: Çalışan personelin bağlı olduğu işyeri, (Eğer bu veri alanı tanımlanır ise departmana göre liste ve rapor almak mümkün olur.) Alt işyeri: Çalışan personelin bağlı olduğu alt işyeri, (Eğer bu veri alanı tanımlanır ise alt işyerine göre liste ve rapor almak mümkün olur.) Departman: Çalışan personelin bağlı olduğu departman, (Eğer bu veri alanı tanımlanır ise departmana göre liste ve rapor almak mümkün olur.) Alt departman: Çalışan personelin bağlı olduğu alt departman, (Eğer bu veri alanı tanımlanır ise alt departmana göre liste ve rapor almak mümkün olur.) Masraf Yeri: Çalışan personelin bağlı olduğu masraf yeri, Özel Kod: Çalışanları değişik kodlar altında gruplamak için kullanılır. Özel Kod tamamen kullanıcıya ayrılmış olan bir alandır. Nümerik, alfabetik yada alfa nümerik değerler girilebilir. (A-B, 1-2, A1-B2, Memur, İşçi vb.) Grup Kodu: Çalışanları değişik kodlar altında gruplamak için kullanılır. Grup Kodu tamamen kullanıcıya ayrılmış olan bir alandır. Nümerik, alfabetik yada alfa nümerik değerler girilebilir. Ünvan: Çalışan personelin ünvan kodu, Kadro: Çalışan personelin kadro kodu, Giriş Tarihi: Personelin firmada işe başladığı tarih girilir.(eğer kişi puantaj dönemi içinde işe girmiş ise mutlaka giriş tarihi girilmelidir.) Çıkış Tarihi: Personelin firmadan ayrılış tarihi girilir. (Eğer kişi puantaj dönemi içinde işten ayrılmış ise mutlaka çıkış tarihi girilmelidir. Çıkış tarihi girilen personel için program tarafından herhangi bir işlem yapılmaz.) Ücret Nevi: Aylık puantaj hesaplanırken bu alan kullanılır. Aylık yada Saat alanı işaretlenir. Ücret nevi aylık ise; her durumda aylık puantaj 30 gün üzerinden hesaplanır.ücret nevi saat ise; aylık puantaj çalıştığı gün kadar hesaplanır. Yıllık İzin Grubu Çalışan personelin yıllık izin hakkedişi için kullanılacak grup kodu, Özel Görev: Görev kodu seçilir. Lokasyon: Personelin çalıştığı bölüm tanımlanabilir.

38 Mikado Kullanım Kılavuzu 33 Çalışma Kişinin çalışma düzeni ile ilgili bilgiler bu bölümde toplanmıştır. Sözleşme : Personelin çalışacağı sözleşme seçilir. Sözleşmeyi kullan seçeneği işaretlenirse çalışma takvimi dikkate alınmaz. Vardiya Grubu: Çalışılan gün için uygun vardiya grubu, (kişinin vardiyası program tarafından bulunacak ise hangi vardiya grubunun kullanılacağı A,B,C,D ), Ücret Nevi: Saat, Aylık, haftalık gibi personelin çalışma türü seçilir. Çalışma Takvimi Personelin hangi takvime göre çalışacağı seçilir. Takvimi kullan seçeneği işaretlenmelidir. Haftalık Çalışma: Haftalık çalışma hesabı uygula: Haftalık çalışma hesabı uygulanacak ise işaretlenir. Ay içinde denkleştirme yap: Ay içerisinde denkleştirme yapılacak ise işaretlenir. Hafta Tatil Günü :Çalışan personelin hafta tatil günü (Pazar, Pazartesi vs) Esnek Çalışma: Personel için mesai saatinin esnek olduğunu belirtir,

39 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 34 Günlükler: Mevcut çalışma planından bağımsız olarak sadece ilgili kişiye ait bir çalışma şekli tanımlanır. Normal: Çalışan personelin normal gündeki çalışma günlüğü, Cumartesi: Çalışan personelin cumartesi günündeki çalışma günlüğü, Hafta Sonu: Çalışan personelin hafta tatili günündeki çalışma günlüğü, Devamsızlık:Çalışan devamsızlık yaptığı gün için çalışma günlüğü, Süreler Haftalık çalışma süreleri tanımlanır.

40 Mikado Kullanım Kılavuzu 35 Aylık Puantaj Denkleştirme yapılacak olan aylar seçilir.

41 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 36 Hesap : Puantaj hesaplama arşivleri tanımlanır. Özel sözleşme kullanıldığında sözleşmeden alınmayacak seçenekler tanımlanır.

42 Mikado Kullanım Kılavuzu 37 Kayıtlar Kimlik No: Çalışan personelin Kimlik numarası tanımlanır. Vergi Daire: Çalışan personelin Vergi Dairesi tanımlanır. Vergi No: Çalışan personelin vergi numarası tanımlanır. SSK Durum: Çalışan personelin SSK ile olan ilişkisi normal, emekli, muaf olarak tanımlanır. SSK No: Çalışan personelin SSK numarası tanımlanır. Bordro No: Çalışan personelin kullanılmakta olan Bordro programındaki sicil numarası tanımlanır. Ücreti: Çalışan personelin aldığı saat ücreti olarak tanımlanır. Statü Full time, part time, aylıklı seçenekleri tanımlanır. SGK Kanunuı: Çalışan personelin bağlı olduğu kanun tanımlanır.

43 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 38 Adres Çalışana ait adres bilgileri bu bölümde toplanmıştır.

44 Mikado Kullanım Kılavuzu 39 Nüfus Çalışana ait nüfus bilgileri bu bölümde toplanmıştır

45 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 40 Eğitim Çalışana ait eğitim bilgileri bu bölümde toplanmıştır

46 Mikado Kullanım Kılavuzu 41 Diğer Çalışana ait diğer bilgiler bu bölümde toplanmıştır Aile Çalışana ait aile bilgileri bu bölümde toplanmıştır

47 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 42 Değişiklikler Dönemsel olarak değişen Departman, Alt departman, Masraf Yeri, Ücret, Sözleşme değişiklikleri tanımlanır.

48 Mikado Kullanım Kılavuzu 43 İzin Defteri Personele ait yıllık izin bilgileri girilir ve izlenir. Yıllık izin bilgileri puantaj işlemlerinden otomatik olarak işlenebileceği gibi kullanıcı tarafından da girilebilir. Kıdem Personelin yıllık izin hakkediş tarihini etkileyen, önceki çalışmasından yada eksik çalışmasından gelen eklenecek/çıkarılacak günler bu bölümde tanımlanır.

49 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 44 Gruplar Personelin çalışma yılına göre kaç gün izin hak edeceği burada tanımlanır. (Örn: 1-3 yıl arası 19 gün,3-63 yıl arası 23 gün ve 6 yıldan sonrası için 25 gün gibi). Program hak edilen izini hesaplarken personelin giriş tarihine bakar ve buna göre hak edilen izni hesaplar. Hesaplama Belirtilen tarih itibariyle yıllık izin hakkedişleri kontrol edilir ve kişi izine hak kazanmış ise hak edilen izin bilgilerine işlenir.

50 Mikado Kullanım Kılavuzu 45 Talep Yıl içinde kullanılmak üzere kişinin talep etmiş olduğu yıllık izin bilgileri önceden bu bölümde tanımlanır. Bu talep gerçekleştiğinde onaylanır ise puantaj ve izin defteri kaydı oluşturulur. Böylelikle izin talepleri önceden tanımlanıp izlenebilir.toplu seçeneği ile bekleyen izin talepleri seçilip onaylanabilir.

51 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 46 Kartlar İşyerinde kullanılacak tüm kartlar tanımlanır. Kart No: Kullanılacak kartın numarası. İptal:Kart iptal edilmiş ise bu seçenek işaretlenmelidir. Veriliş: Kartın veriliş tarihi girilir. Son Kullanım: Kartın son kullanma tarihi girilir. Kart Kodu:Kartı kullanacak olan personelin sicil numarası girilir. PIN Kodu:Kartın pin kodu var ise girilir. İşyeri : Kartın ait olduğu işyeri Alt İşyeri : Karın ait olduğu altişyeri Grup Kodu : Gruplamak amacıyla tanımlanan Grup kod Özel Kod : Gruplamak amacıyla tanımlanan Özel kod Kartın güvenlik grubu mutlaka seçilmelidir.

52 Mikado Kullanım Kılavuzu 47 ÇALIŞMA Çalışma Tipler, Günlükleri, Çalışma Takvimleri ve Görev tanımları bu bölümde yapılır.

53 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 48 Çalışma Tipi Günlük çalışma neticesinde oluşan puantaj değerleri çalışma tipi olarak adlandırılır. İşyerinde kullanılan Normal Çalışma, Erken Gelme, Geç Gelme, Hafta Tatili, Genel Tatil, Devamsızlık, Fazla Mesai, Ücretli, Ücretsiz İzinler gibi bordroya esas teşkil eden ücretli yada ücretsiz çalışmalar tanımlanır. Aşağıdaki çalışma tipleri program tarafından oluşturulur ve kullanıcı tarafından silinemez Kod hariç üzerinde düzeltme yapılabilir. 001 Normal Çalışma 002 Erken Gelme 003 Geç Gelme 004 Erken Çıkma 005 Geç Çıkma 006 Hafta Tatil 007 Genel Tatil 008 Ara Dinlenme 009 Devamsızlık 201 Yıllık İzin Günlük puantaj hesaplanırken, kişinin giriş/çıkış saatlerine uygulanan tolerans süreleri, arasındaki çalışma tiplerine program tarafından otomatik olarak aktarılır. Çalışma tipleri; günlük tanımlarında Tolerans, Yemek, Hakkediş, Normal ve Fazla mesai dağılımlarında kullanılır.

54 Mikado Kullanım Kılavuzu 49 Kod: 3 hane olarak tanımlanır. Kodun ilk hanesi, Normal Çalışma için 0, Fazla Mesai için 1, İzin için 2 ve Evden Çağırma için 3 ile başlamalıdır. Açıklama:Çalışma tipinin açıklaması, Kısaltma:Çalışma tipine ait 6 haneli kısa açıklama, Bu alan, günlük puantaj ekranı, puantaj listesi ve icmallerde başlık olarak kullanılır. Gün süre:aylık puantaj da gün değerine bir eklemek için karşılaştırma yapılacak saattir. Gün süre değerine bağlı olarak, aynı gün için birden fazla aylık puantaj alanı değerine bir eklenebilir. Çarpan%:Günlük puantaj hesaplama işlemi sonunda çıkan sürenin, belirli bir oranda artırılması için uygulanacak katsayıdır. Bu katsayı 150, 175, 50 vb. olabilir. Eğer hesaplanan süreye katsayı uygulanmayacak ise bu değer 100 olmalıdır. Alt Limit:Günlük en az çalışma süresidir. Bu sürenin altında kalan saatler bu değere eşitlenir. Üst Limit:Günlük en fazla çalışılacak saattir. Genel olarak vardiyalı çalışan personel için bu süre 7:30 saattir. Bu saatten fazla yapılan çalışma bu değere çekilir. Normal Çalışma Grubu: İlgili çalışma, Çalışma Günlüğünde Gündüzcü olarak işaretlenmişse; Çalışma Tipinde Normal Çalışma Grubu işaretlenmelidir. Haftalık Puantajda Değiştirme: Fazla Çalışma Grubu: Fazla Mesai Onayı:Yapılan fazla mesai çalışmasının onay gerektirmesi için bu alan işaretlenir. Bu alan işaretli ise kişi fazla mesai yaptığında sadece raporlanır ve puantaj değeri olarak hesaplanmaz. Ancak fazla mesaili giriş/çıkışı onaylandıktan sonra puantaj hesabında bu süre hesaplanır. Bu da kullanıcıya fazla mesaileri kontrol olanağı sağlar. Süre Yuvalama:Günlük puantaj işlemi sonunda, bulunan sürenin dakikası yuvarlanacaksa bu alan işaretlenir. uvarlama Dilimi: Çalışma dakikasının yuvarlanacağı dilimdir. Bu dilimin üzerinde kalan dakika bu değere çekilir. Bu süre, 10, 20, 30, 40 vs şeklinde olabilir. Eğer yuvarlama değeri olarak 30 tanımlanmış ise yuvarlama işlemi neticesinde bulunan 30 dan büyük dakika değerleri 30 a çekilir. Eklenecek Süre:Günlük puantaj işlemi sonucunda çıkan süreye ilave edilecek süredir. Bu saat ilave edildikten sonra çalışma süresinin dakikası yuvarlama dilimine çekilir Gün Yuvarlama:Çalışma gününün yuvarlanacağı dilimdir. Renk:Çalışma tipi için renk seçilebilir. Görevlere Ekle:Giriş/Çıkış ekranından tanımlanan görevlerin hesaplanması sağlanır. Özel Görevlere Ekle: Sicil ekranından tanımlanan görevlerin hesaplanması sağlanır.

55 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 50 Çalışma Günlüğü İşyerlerindeki farklı 24 saatlik çalışma şekilleri Çalışma günlükleri olarak adlandırılır. Farklılık mesai başlama/bitiş saati, giriş/çıkış toleransları, gün içindeki zorunlu çalışma süresi, yemek saatleri, uygulanan fazla mesai oranları, işe gelmenin zorunlu olup olmamasından kaynaklanır. Çalışma günlükleri; çalışma takviminde, tatil günleri tanımında ve çalışma günlüğü değişikliklerinde kullanılır. Kişinin ilgili günde nasıl çalıştığının hesabı çalışma günlüğüne göre saat cinsinden çalışma tipi olarak hesaplanır. Çalışma günlüğü olmadan günü değerlendirmek ve hesap yapmak mümkün değildir. Çalışma Günlüğü:3 hane tanımlanır. İzin ve istirahat günlüklerinin ilk karakteri 2 ile başlamalı. Açıklama:Çalışma günlüğünün açıklaması tanımlanır. Mesai Saatleri:Çalışmaya başlama/bitiş saati tanımlanır. Çalışma Süresi:Günlük zorunlu çalışma saati tanımlanır. Gün Dönüm Saati:Vardiyanın hangi güne ait olduğunu belirlemek için tanımlanır. Esnek Çalışma:Personelin çalışma saatleri belli değilse işaretlenmelidir. Süre Tamamlanmalı: Çalışma süresinde belirtilen süre tamamlanmalı.

56 Mikado Kullanım Kılavuzu 51 Seçimlerde Öncelikli: Diğer çalışma günlüklerine göre önceliği olan bir vardiya ise bu onay kutusu işaretlenir. Örneğin, kişi yıllık izin aldığında izin tarihleri arasına gelen hafta tatilinin, hafta tatili olarak geçerli olabilmesi için hafta tatili günlüğünde bu onay kutusunun işaretli, yıllık izin günlüğünde ise boş olması gerekir. Gündüzcü:İlgili çalışma günlüğünün süresi 7:30 dan büyük ise bu onay kutusu işaretlenir. Tolerans:İlgili çalışma günlüğünün kullanacağı tolerans dağılımını gösterir. Normal: İlgili çalışma günlüğünün kullanacağı normal çalışma dağılımını gösterir. Fazla Mesai:İlgili çalışma günlüğünün kullanacağı fazla mesai dağılımını gösterir. Yemek:İlgili çalışma günlüğünün kullanacağı yemek dağılımını gösterir. Dağılımlar Gün Dönüm Saatine Göre Öncelikli: Hesaplamalar yapılırken bu seçeneğin işaretli olduğu çalışma günlüğünün gün dönüm saati öncelikli olmuş olur. Fazla Mesaiden Yemek Kesme:İşaretli ise yapılan fazla mesaiden yemek arası kesmez. Fazla Mesaileri Sondan Dağıtmaya Başla:Fazla mesailer sondan dağıtılmaya başlanır. Hakediş:İlgili çalışma günlüğünün kullanacağı hakkediş dağılımını gösterir. Fazla Ç. Tipi:Tatil günlerinde çalışması istenilen süre den fazlasının hesaplanmasının istendiği çalışma tipi seçilir. Devamsızlık Ç. Tipi : Devamsızlık durumunda hesaplanacak olan çalışma tipi seçilir. 1 Saat Yemek Kes: Fazla Mesaiden 1 saat yemek kesilir. Sadece İlk Ve Son Kart Basma Saatlerini Kullan: İlk ve Son kart basma hareketleri dikkate alınır. İcmal Grubu :Devam kontrol icmalinde ilgili çalışma günlüğünün hangi başlık altında listeleneceği tanımlanır.

57 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 52 Tolerans Kişilerin işyerine giriş/çıkışlarının mesai başlama/bitiş saatlerinde olması fiziki koşullardan dolayı mümkün değildir. Bu fiziki durum servislerin geliş/gidiş saatlerine, soyunma odalarının kart yerlerine olan uzaklığına ve bir kart basma saatini kaç kişinin kullandığına bağlıdır. Bu nedenlerle her çalışma günlüğü için belirli aralıkta olan tüm giriş/çıkışlar normal yani mesai başında gelmiş ve mesai sonunda çıkmış kabul edilir. İşte bu aralıklar giriş/çıkış toleransı olarak isimlendirilir. Giriş/Çıkış toleransı her bir günlük için tanımlanacağı gibi aynı saat aralıklarında giriş/çıkış yapan gruplar içinde tanımlanır. Grup: Tolerans kodu tanımlanır. Açıklama: Tolerans açıklaması tanımlanır. Giriş/Çıkış: Giriş veya çıkış saatine uygulanacak. İlk Saat: Çalışma bitiş saatinden önce çıkılabilecek saat tanımlanır. Örneğin; Saat 16 da biten bir vardiya için erken çıkma saati olarak 15:55 tanımlanırsa, kişi 15:55 ile 16:00 arasında çıkış yapar ise zamanında çıkmış gibi değerlendirilir. Ancak bu erken çıkma süresi günlük puantaj da otomatik olarak hesaplanır ve saklanır. Eğer kişi 15:54 veya daha önce çıkar ise erken çıkma saati dikkate alınmadan çıkış saatinden mesai bitiş saatine kadar olan süre (6 dakika) devamsız olarak değerlendirilir. Son Saat: Çalışma bitiş saatinden sonra çıkılabilecek saat tanımlanır. Örneğin; Saat 16 da biten bir vardiya için geç çıkma saati olarak 16:30 tanımlanırsa, kişi 16:00 ile 16:30 arasında çıkış yapar ise zamanında çıkmış gibi değerlendirilir. Ancak bu geç çıkma süresi günlük puantaj da otomatik olarak hesaplanır ve saklanır. Eğer kişi 16:31 veya daha sonra çıkar ise geç çıkma saati dikkate alınmadan mesai bitiş saatinden çıkış saatine kadar olan süre (31 dakika) fazla çalışmış olarak değerlendirilir. Yeni Saat : Mesainin bitiş saati girilir.

58 Mikado Kullanım Kılavuzu 53 Normal Çalışma Yapılan zorunlu çalışma süresi boyunca çalışana verilecek çalışma tipleri tanımlanır. Normal çalışma, Gece çalışması vs Grup:Normal Çalışma kodu tanımlanır. Açıklama:Normal Çalışma açıklaması tanımlanır. Başlangıç:Normal çalışma diliminin başlangıç saati tanımlanır. Ç. Tipi: İlk saat diliminden ikincisine kadar olan zaman aralığında hangi çalışma tipinin geçerli olacağı tanımlanır. Her aralık kendinden sonraki saate kadar geçerlidir. Son aralık 23:59 a kadar geçerli olur.

59 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 54 Fazla Mesai Zorunlu çalışmanın dışında yapılan çalışma süresine uygulanacak çalışma tipleri tanımlanır. Fazla Mesai %50, Fazla Mesai %100 vs. Grup: Fazla Mesai kodu tanımlanır. Açıklama: Fazla Mesai açıklaması tanımlanır. Başlangıç Saati: Fazla mesai diliminin başlangıç saati tanımlanır. Çalışma Tipi: İlk saat diliminden ikincisine kadar olan zaman aralığında hangi çalışma tipinin geçerli olacağı tanımlanır. Her aralık kendinden sonraki saate kadar geçerlidir. Son aralık 23:59 a kadar geçerli olur

60 Mikado Kullanım Kılavuzu 55 Yemek Kişilerin çalışma durumlarına göre yemek yeme saatleri farklıdır. İşyerindeki yemek aralıkları çalışma gruplarına göre tanımlanır. Yemek başlama/bitiş saatleri, yemek süre kadar olmak zorunda değildir. Yani 12:00 14:00 saatleri arasında 0:30 saat yemek süresi tanımlanabilir. Bir Çalışma Günlüğünde birden çok yemek tanımı olabilir. Sabah-Öğle, Öğle-Akşam, Sabah, Öğle, Akşam veya Sabah-Öğle-Akşam vs. gibi. Grup: Yemek kodu tanımlanır. Açıklama: Yemek açıklaması tanımlanır. Başlangıç Saati: Yemek arasının başlama saati tanımlanır, Bitiş Saati: Yemek arasının bitiş saati tanımlanır. Süre: Günlük normal çalışma içindeki yemek süresi, Çalışma tipi: Yemek için uygulanacak çalışma tipi.(örn: 008 Ara Dinlenme vs..) Açıklama: Kullanıcının isteğine bağlıdır, yazmak zorunlu değildir.

61 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 56 Hakediş İzin/tatil günlerinde çalışanlara ek olarak verilen süreler tanımlanır. Örneğin, Hafta tatili, genel tatil, Ücretli izin, ücretsiz izin vs. Grup: Hakkediş kodu tanımlanır. Açıklama:Hakkediş açıklaması tanımlanır. Çalışma tipi:verilecek olan hakkedişin kodu tanımlanır. Eklenecek Süre:Verilecek olan hakkedişin süresi saat olarak tanımlanır. Eğer Normal Çalışma Süresi Kadar Hakkediş Alsın onay kutusu işaretli değil ise bu değer sıfırdan farklı tanımlanır. N.Ç. Kadar Ekle onay kutusu işaretli olduğu halde bu alana bir değer girilirse bu sürede normal çalışma süresine eklenir. Hafta içi dokuz saat çalışılıp, cumartesi günü çalışma yok ise çalışma tipi olarak Cumartesi Hakkediş tanımlanır, Normal Çalışma Süresi Kadar Hakkediş Alsın onay kutusu işaretlenir ve Süre de sıfır olarak tanımlanır. Bu aylık puantaj da cumartesi günü için normal çalışma gününe bir eklenmesini sağlar. Gün Sayı:Çalışma tipinin bir gün sayılması isteniyorsa işaretlenmelidir. N. Ç. Kadar:Verilecek olan hakkediş süresi, kişinin o gün çalışması gereken süre kadar olacak ise bu alan işaretlenir. Durum:Hakkedişin hangi çalışma durumunda verileceği tanımlanır. Her Durumda:Kişi işe gelse de gelmese de hakkedişi verilir. İşe Gelmek:Kişi işe gelirse hakkedişi verilir. Tam Çalışmak:Kişi çalışması gereken süreyi tam çalışırsa hakkediş verilir.

62 Mikado Kullanım Kılavuzu 57 Çalışma Takvimi Çalışan ve/veya vardiya grubu için aylık yada yıllık bazda hangi gün nasıl çalışılacağının planlanması çalışma takvimleri ile yapılır. Çalışma planları, çalışma günlükleri kullanılarak oluşturulur. Aynı çalışma takvimi için birden çok vardiya düzeni tanımlanır ve bunlar A-B-C-D postaları olarak adlandırılır. Bu postalar kişilerin sicillerine tanımlanır ve çalışma günlükleri bunlara göre belirlenir. İşleme ve hesaplama programları, kişinin herhangi bir günü için günlük aradıklarında çalışma planına bakar. Ç. Takvimi:Planı ayıran kod, Açıklama:Planının açıklaması, Tarih:Çalışma döneminin başlangıç tarihi, Açıklama:Çalışma döneminin açıklaması, Dönen:Çalışma dönemi içindeki vardiya sayısını ifade eder, Yönü:Personelin bir sonra hangi vardiyaya geleceğini belirler. *** Birden çok dönem tanımlanabilir ve her bir dönemin günlükleri farklı olabilir. Vardiyalar A Postası Çalışma Günlüğü Kodu:Belirtilen gün için, hangi çalışma günlüğünün uygulanacağı B Postası Çalışma Günlüğü Kodu:Belirtilen gün için, hangi çalışma günlüğünün uygulanacağı C Postası Çalışma Günlüğü Kodu:Belirtilen gün için, hangi çalışma günlüğünün uygulanacağı D Postası Çalışma Günlüğü Kodu: Belirtilen gün için, hangi çalışma günlüğünün uygulanacağı Aynı çalışma takvimi içinde birden çok vardiya düzeni (posta) tanımlanır. Bunlar A-B-C-D postaları olarak adlandırılır. Postalar, kişinin sicil bilgilerinde tanımlanır. Kişinin çalışması gereken günlüğü, posta koduna göre belirlenir. Giriş/Çıkış işleme sırasında, kişinin giriş/çıkış saatleri çalışması gereken günlüğe uymuyor ise dönen posta sayısına bağlı olarak uygun günlük bulunur. İşleme ve hesaplama programlarına, kişinin çalışması gereken günlüğüne çalışma planına esas teşkil eder.

63 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 58 Tatil Tanımlamaları Yıllık takvimdeki resmi ve dini tatil günleri ve bu günlerde hangi vardiyaların tatil yapacağı tanımlanır. Tatil günlerindeki tanımlar çalışma planına göre önceliklidir. Tarih:Tatil gününün tarihi, Açıklama:Günün açıklaması, Takvim Çalışma Günlüğü:Çalışılacak günlüğün kodu Tatil Çalışma Günlüğü:Verilecek tatil günlüğünün açıklaması (otomatik gelir) tanımlanır.

64 Mikado Kullanım Kılavuzu 59 Haftalık Çalışma

65 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 60 Sözleşme Dönemler

66 Mikado Kullanım Kılavuzu 61 MODÜL Geçiş kontrol ve Ziyaretçi Modüllerinin bulunduğu, dışarı dan veri alma/dışarıya veri aktarma işlemlerinin yapıldığı bölümdür.

67 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 62 Veri Al Csv formatında kaydedilmiş olan Sicil, Çalışma Takvimi, Departman, Alt Departman, Çalışma değişikliği vb. bilgiler Mikado Puantor programına aktarılır.

68 Mikado Kullanım Kılavuzu 63 Veri Aktar Mikado Puantor programındaki özel veriler dışarıya aktarılır.

69 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 64 Puantaj Aktarma Aylık puantaj değerleri, ilgili bordro programlarına aktarılmak üzere metin dosyası olarak transfer edilir.

70 Mikado Kullanım Kılavuzu 65 ŞİRKET Kodlar Çalışanları, işyeri organizasyon yapısına uygun olarak izleyebilmek için kodlar tanımlanır.

71 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 66 İşyeri Şirket bazında İşyerleri ve bunlara bağlı alt işyerleri tanımlanır. Günlük ve aylık puantaj bilgileri de bu kodlarda saklanır. İşyeri ve Altişyeri tanımlamaları için; Şirket Kodlar İşyeri seçilir. İşyeri/Alt İşyeri:İşyeri ve Altişyeri kodları, Açıklama :İşyeri ve Altişyeri açıklamaları.

72 Mikado Kullanım Kılavuzu 67 Departman Şirket bazında departmanlar ve bunlara bağlı alt departmanlar tanımlanır. Günlük ve aylık puantaj bilgileri de bu kodlarda saklanır. Departman/Altdepartman tanımlamaları için; Şirket Kodlar Departman seçilir. Departman/Alt Departman:Departman ve Alt Departman kodları, Açıklama :Departman ve Alt Departman açıklamaları.

73 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 68 Masraf Yeri Şirket bazında masraf yerleri tanımlanır. Günlük ve aylık puantaj bilgileri de bu kodlarda saklanır. Masraf Yeri tanımlamaları için; Şirket Kodlar Masraf Merkezi seçilir. Kod:Masraf merkezi kodları. Açıklama:Masraf merkezi açıklamaları.

74 Mikado Kullanım Kılavuzu 69 Grup Kodu Özel Kod.

75 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 70 Lokasyon Ünvan F

76 Mikado Kullanım Kılavuzu 71 Kadro Fazla Mesai Şirket bazında yapılan fazla mesailerin istenilen gruplar altında izlenebilmesi için tanımlanır. Örneğin; Genel Bakım, Yerine Çalışma, Üretim vs. Böylelikle yapılan fazla mesailerin nedenleri izlenebilir. Bu kodlar giriş/çıkış ekranında kullanılır. Fazla Mesai tanımlamaları için; Şirket Kodlar Fazla Mesai seçilir. Kod :Fazla mesai kodları. Açıklama :Fazla mesai açıklamaları.

77 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 72 Parametre Günlük ve Aylık Puantaj parametreleri tanımlanır.

78 Mikado Kullanım Kılavuzu 73 Günlük Günlük puantaj hesaplama sonunda oluşan çalışma tipi süreleri buradaki tanımlar kullanılarak diğer çalışma tiplerine aktarılır. = (Eşit): Eşit (=) işaretinin solundaki çalışma tipi süresinin eşitini sağdaki çalışma tipine ekle. Örnek : 101=102,103 > (Fazla): Büyüktür ( > ) işaretinin solundaki çalışma tipi süresinin üst limitinden fazlasını sağdaki çalışma ipine ekle. Örnek : 101>104 < (Eksik):Küçüktür ( < ) işaretinin solundaki çalışma tipi süresinin üst limitinden eksiğini sağdaki çalışma tipine ekle.örnek : (Eksiğinin işaretinin solundaki çalışma tipi süresi üst limitinden eksik ise eşitini sağdaki çalışma tipine ekle.örnek : & (Eşitinin Eşitini):& işaretinin solundaki çalışma tipi süresi üst limitine eşit ise eşitini sağdaki çalışma tipine ekle.örnek : 203&012 Süre Kontrol Şirket genelinde belirli bir dönemde çalışma tipi süresini yada tekrar sayısını izlemek için süre kontrol tanımlanır. Çalışma Tipi:Kontrol edilecek çalışma tipinin kodu. Süre/kere:Süre yada tekrar sayısının kontrol edileceği. Minimum kontrol saati:tekrar sayısı kontrol ediliyor ise bir sayılması gereken en az süre saat cinsinden tanımlanır. Maksimum kontrol saati:kontrol edilen çalışma tipinin dönem içinde izin verilen en fazla süre saat cinsinden tanımlanır. Diğer Çalışma tipi:kontrol edilen çalışma tipinin, dönem içinde kullanılan süresinin maksimum kontrol süresini geçen saatinin aktarılacağı çalışma tipi tanımlanır.

79 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 74 Aylık Aylık puantaj ekranında hangi satırların olacağı tanımlanır. Aylık puantaj ekranındaki satırların açıklaması, gün, saat kısaltması, SSK, Vergi ve toplam günlere ekleme/çıkarma işlemi yapılacağı burada tanımlanır. Gün:Raporlarda kullanılacak gün değerinin başlık açıklaması. Saat:Satırın raporlarda kullanılacak saat değerinin başlığı tanımlanır. SSK Ekle/Çıkar:İlgili satırın SSK gününe eklenip eklenmeyeceğini gösterir. Vergi Ekle/Çıkar:İlgili satırın Vergi gününe eklenip eklenmeyeceğini gösterir. Toplam Ekle/Çıkar:İlgili satırın Toplam güne eklenip eklenmeyeceğini gösterir. Detay: Aylık puantaj ekranındaki satıra hangi çalışma tiplerinin eklenip/çıkarılacağı tanımlanır. Ekle/Çıkar:İlgili çalışma tipinin eklenip eklenmeyeceğini gösterir. Çalışma Tipi:Eklenecek/çıkarılacak çalışma tipi seçilir.

80 Mikado Kullanım Kılavuzu 75 Seçenekler Gün dönüm saati:bir günlük süre olan 24 saati bitiren/başlatan saattir. Örneğin; gün dönüm saati 08:00 ise, gün saat sekizde başlar, ertesi gün saat sekizde biter. Ay dönüm günü :Ayı bitiren/başlatan gündür. Örneğin; ay dönüm günü 1 ise ay, ilgili ayın ilk ve son günleri arasındaki süreden oluşur. Eğer ay dönüm günü 25 ise ay, ilk ayın 25.günü ile sonraki ayın 24.günü arasındaki süreden oluşur. Haftalık Çalışma Süresi:Birhafta içinde çalışılması gereken zorunlu süredir.günlük puantaj hesaplama işleminde haftalık süre kontrolü yapıldığında kullanılır. Aylık Yuvarlama:Farklı yuvarlamalar yapılmak isternirse kullanılır. Normal Görev:Varsayılan görev tanımlanır. Hesap Kapatma Tarihi:Belirlenen tarihten öncesine ait puantaj bilgilerinin değiştirilmesi engellenir. SSK Ödemeleri:Aylık Puantaj da ücret hesabı yapılırken kullanılacak olan değerler tanımlanır.

81 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 76 SİSTEM Terminallerden toplanan verilerin sisteme aktarılabilmesi için gerekli tanımlamalar, güvenlik ve geçiş tanımlamaları bu ekran üzerinden yapılır.

82 Mikado Kullanım Kılavuzu 77 Veri Aktarma Geçersiz Süre:Kart basma süre aralığı tanımlanır. Bu aralıkta peş peşe kart basılır ise sadece biri kabul edilir. Kart No ve Sicil Eşit:Eğer kullanılan kart numarası ile kartı kullanan personelin sicil numarası eşit ise bu seçenek işaretlenir. Bu seçenek işaretlenmiş ise kart tanımlamaya gerek yoktur. Dosya:Terminallerden toplanan kart basma bilgilerinin yazıldığı dosyanın adı yazılır.

83 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 78 Mazeret Terminaller üzerinde tanımlanan mazeret tuşlarını çalışma tiplerine çevirmek için gereken parametreler tanımlanır Tuş:Terminal üzerinde hangi tuşa basıldığı belirtilir. (In : A, Out : B, F1: C, F2 : D ) Çalışma tipi :Seçilen tuşa basıldığında hangi çalışma tipinin atanacağı belirtilir.

84 Mikado Kullanım Kılavuzu 79 Kartlar Personellere ait kartlar tanımlanır. Kart No:Kullanılacak kartın numarası. Kart Tipi:Kartın tipi tanımlanır. Personel, Ziyaretçi veya Durum kartı seçeneklerinden uygun olan seçilir. İptal:Kart iptal edilmiş ise bu seçenek işaretlenmelidir. Veriliş:Kartın veriliş tarihi girilir. Son Kullanım:Kartın son kullanım tarihi girilir. Kart Kodu:Kartı kullanacak olan personelin sicil numarası girilir. PIN Kodu:Kartın pin kodu

85 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 80 Terminal Programı Çalışanların işyerine giriş/çıkışları sırasında bilgi toplama terminallerine kart okutmalarından oluşan bilgiler terminaller üzerinde tutulmaktadır. Terminaler üzerindeki bilgiler PC ye toplamak istediğinde (Mikado Puantor tarafından bilgilerin günlük olarak toplanması tavsiye edilir.) İletişim programı yardımıyla toplanan bilgiler sisteme aktarılır. İletişim programı bu ekrandan çalıştırılır.

86 Mikado Kullanım Kılavuzu 81 RAPORLAR Puantaj, Personel, Çalışma, Modül, Şirket ve Sistem Raporları nın tümü raporlar bölümünde toplanmıştır.

87 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 82 Standart Rapor Araç Çubuğu Rapor yazıcıya gönderilir. Yazıcı ayarları yapılır.yazıcının kendi özellikleri ile ilgilidir. Ve kullanılan yazıcıların marka ve modeline göre farklılık gösterir. Hazırlanmakta olan rapor un iptal edilmesi sağlanır. Rapor un ekranda görüntülenmesi sağlanır. Hazırlanmış olan raporun tamamının ekranda görüntülenmesi sağlanır. Hazırlanmış olan raporun kağıt genişliğinin ekrana sığacak şekilde görüntülenmesi sağlanır. Hazırlanmış lan raporun 100% (1/1 ölçek) görüntülenmesi sağlanır. Rapor un hangi büyütme oranında ekranda görüntülendiğini gösterir. İstenilen değer yazıldıktan sonra ENTER tuşuna basılarak rapor un ölçeği değiştirilir. Raporun ilk sayfasını ekrana gelir. Raporun bir önceki sayfası ekrana gelir. Raporun hangi sayfasının görüntülendiği buradan görülür. İstenilelen sayfa numarası yazıldıktan sonra ENTER tuşuna basılarak istenilen sayfa görüntülenir. Raporun bir sonraki sayfası ekrana gelir. Raporun son sayfası ekrana gelir. Rapor farklı formatlarda kaydedilir (.DOC,.XLS,.PDF) Rapor pdf formatında kayıt edilip mailin ekine eklenir.

88 Mikado Kullanım Kılavuzu 83 Rapor Başlıklarının Değiştirilmesi Tüm raporlarda düğmesi seçildiğinde aşağıdaki Başlık, Ek Açıklama ve Dipnot satırları açılır. Bu alanlara rapor başlığında gözükmesini istediğiniz bilgileri yazabilirsiniz. Satır sonlarında bulunan düğmesi seçildiğinde varsayılan rapor başlığı ekrana gelir.

89 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 84 Günlük Ve Aylık Puantaj Rapor Başlıklarının Seçilmesi Günlük ve Aylık Puntaj Listellerinde Listelenecek olan bilgiler kullanıcı tarafından seçilmelidir. Rapor da listelenecek olan bilgiler seçilmez ise boş bir rapor ekrana gelir. Ç. Tipleri nin yanındaki Düğmesi seçildiğinde rapor başlıklarının seçildiği ekran açlır. Çalışma Tipleri Listesinden Raporda Listelenmesi istenen alan/alanlar üzerinde çift tıklanırak. seçilir.. Değer alanından Gün ve/veya Saat değeri seçilir. Tekrar Rapor alındığında seçilen alanlar ekrana gelir.

90 Mikado Kullanım Kılavuzu 85 Devam Kontrol Listesinin Alınması Günlük olarak alınan ve en sık kullanılan raporlardan biridir. Genelde Eksik Süre/Eksik Giriş Çıkış ve Devamsızlık durumlarının takibinde kullanılır.istenirse Departman veya Masraf Yeri bazında alınabilir.devam Kontrol Listesi alınmadan önce Analiz çalıştırılmalıdır. Analiz Analiz, gün içerisinde, geçmiş zamana ait devam kontrol ve buna bağlı diğer raporların çok hızlı alınmasını sağlayan bir işlemdir. Analiz işlemi, Giriş/Çıkış ekranında bulunan bilgilere göre, personelin nasıl çalıştığını, fazla mesaisi, eksik kart basma olup olmadığını, vb. durumları inceler ve normal, nedenli, eksik ve fazla süreleri hesaplar. Analiz, Raporlar Puantaj Giriş/Çıkış Devam Kontrol Analiz ekranından işletilir. Analiz yapılacak tarih aralığı girilir, düğmesine basılır ve işlem başlatılır. Personel için kart basma saatlerinde, eksik kart basma, saatlik izinler veya günlük izinlerde bir değişiklik yapılmadığı sürece yeniden analiz işletmeye gerek yoktur. Değişiklik yapılmış ise yeniden analiz işletilmelidir. Analiz ekranını ve seçenekleri inceleyecek olursak; Tarih : Analizin yapılacağı tarih aralığıdır. Herkese Analiz Yap : Tablo dikkate alınmadan, herkes için analiz yapılır ve ekranın altında bulunan, Analiz Tarihçesi listesine Herkes için yapılmış Analiz not edilir. Daha sonra listeye bakıp, rapor almak istenildiğinde, tarih aralığı için analiz yapıp yapılmadığı görülür. Toleransları uygula : Her çalışma günlüğü için giriş ve çıkışlarda tolerans tanımlanmıştır. Bu seçenek işaretli ise, altında bulunan 2 seçeneğe göre giriş ve/veya çıkış toleransları dikkate alınarak analiz işlenir.

91 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 86 o o o Erken gelme ve geç çıkma toleranslarını kontrol et: Bu seçenek işaretli ise, çalışma günlüğündeki toleranslar uygulanır. Aksi durumda uygulanmaz. Geç gelme ve erken çıkma toleranslarını kontrol et: Bu seçenek işaretli ise, çalışma günlüğündeki toleranslar uygulanır. Aksi durumda uygulanmaz. Sadece ilk giriş ve son çıkış saatlerine tolerans uygula: Bu seçenek işaretli ise,gün içerisinde birden fazla giriş/çıkış varsa sadece ilk giriş saati ile son çıkış saatine tolerans uygulanır. Diğer günlükleri kontrol et : Personelin çalışması; normal gün, genel tatil, hafta tatili, Arefe gibi günlerden her ikisini de kapsıyor ise, bu seçenek, çalışma süresinin ilgili günün özelliğine göre hesaplanmasında kullanılır. Örneğin; çalışan bir kişi normal günde 16:00 da işe gelip, bayram sabahı 08:00 de işten çıkarsa, bayramın başladığı gece yarısına kadar olan süre normal günlükten, gece yarısından sonraki süre bayram günlüğünden dağıtılır. Önceki günün vardiya grubunu kullan : Giriş/Çıkış İşleme de kullanılan seçeneğe benzer bir yapısı vardır. Vardiya gruplarına göre karar verilir fakat personelin devamsızlığı varsa, kullandığı plana göre vardiyası gözükürken önceki gün çalışmış ise, program bir sonraki gün için personelin vardiyasını olarak atar ve devam kontrol raporunda olarak görünür. Günlüğe göre ilk ve son kart basma saatlerini kullan : Personel, gün içerisinde ne kadar kart basmış olursa olsun, bu seçenekle sadece ilk ve son kart basma saati dikkate alınarak hesap yapılır. Tek giriş/çıkışları mesai saatlerine göre tamamla : Personelin eksik kart basması var ise, sanki diğer kart basması da varmış gibi düşünüp raporu hazırlıyor.??? (Kesinlikle eksik kart basma kaydı oluşturmaz.) Devam Kontrol Raporu Devam Kontrol Raporu, seçilen tarihler aralığında, istenilen personelin çalışma durumları hakkında ayrıntılı bilgi alınması sağlar. (* Analiz mutlaka çalıştırılmış olmalıdır.) Bu bilgiler, personelin normal çalışması, fazla çalışması, izinleri, eksik kart basmaları v.b. dir. Devam Kontrol Raporu Raporlar Puantaj Giriş/Çıkış Devam Kontrol Devam Kontrol ekranından alınır. Kullanılan her raporda olduğu gibi burada da Seçenekler mevcuttur. Seçenekler düğmesi alttaki şekilde kırmızı daire içinde gösterilmiştir; Seçenekler düğmesine basıldığında aşağıdaki ekran görüntüsü açılır;

92 Mikado Kullanım Kılavuzu 87 Seçeneklerin ne işe yaradığını incelersek; Seçilenleri gösterme : Seçenek alanında gösterilen Yeni_1 takma adı ile ifade edilen, Çalışma Günlükleri nde çalışmış olanların gösterilmemesini sağlar. Örneğin; Yeni_1 takma dı içinde bulunan Çalışma Günlükleri nden biri günlüğü ve personelin çalışması ise, Seçilenleri gösterme işaretlenerek çalışanların raporda görüntülenmesi engellenmiş olur. Bu seçenek işaretli değil ise, Yeni_1 takma adı ile ifade edilen, Çalışma Günlükleri nde çalışan kişiler listelenir. Seçimi kullan : Program, çalışma esnasında Tablo da bulunan kişileri dikkate alır. Aynı durum raporlar için de geçerlidir. Hergün yapılan veya sürekli ihtiyaç duyulan Tablo sorguları, Personel alanında tanımlanacak bir sorgu ile daha hızlı bir şekilde kullanılır. Seçimi kullan seçeneği de sorgunun kullanılmasını sağlar. Kodlar Bölümü; İşyeri, Alt İşyeri, Departman, Alt Departman, Masraf Yeri, Özel Kod, Unvan, Sozleşme ve Fazla Mesai Kodu na göre seçimler yapılabilir.

93 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 88

94 Mikado Kullanım Kılavuzu 89 Çalışmalar Bölümü; o o o o o o o o o o o o o Çalışma : Tüm çalışma durumları listelenir. Devamsızlık : Devamsız olan kişileri listeler. İzin/Tatil : Hafta Tatil, Yıllık İzin, Genel Tatil v.b. günleri listeler. Eksik giriş çıkış : Eksik sayıda kart basması olan kişileri listeler. Ay Kapama : Kullanılmıyor. Haftalık F.M. Kontrol : Kullanılmıyor. Normal : Normal çalışması olan kişileri listeler. Fazla : Fazla çalışması (Fazla mesai) olan kişileri listeler. Eksik : Eksik çalışması (Saatlik izinliler veya saatlik devamsızlar) olan kişileri listeler. Neden : Saatlik izin almış olan kişileri listeler. Onaylı FÇ : Fazla mesaisi onaylanmış olan kişileri listeler. Onaysız FÇ : Fazla mesaisi onaylanmamış olan kişileri listeler. Toplam NÇ : Normal çalışma dan sayılan tüm Normal Çalışma tipleri toplanır.

95 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 90 Diğer Bölümü; Durum ve çalışma seçimleri beraber sağlansın : Durum ve Çalışma bölümlerinden en az birer tanesi seçilmiş ise her ikisine ait şartların sağlandığı kişilerin listesi oluşturulur. Örneğin; Durum bölümünden Eksik giriş/çıkış, çalışma bölümünden de Fazla Çalışma işaretli ise, hem eksik giriş/çıkışı olan hem de fazla çalışması olan kişiler listelenir. Böylece, Durum ve Çalışma bölümlerinde bulunan seçeneklerin arasına VE bağlacı konulmuş olur. Seçilen çalışmaların hepsi sağlansın : Çalışmalar bölümünden seçilmiş olan, bütün şartlara uyan kişiler listelenir. Aksi takdirde, herhangi bir çalışma seçeneğine uyanlar listelenir. Fazla çalışma hakedişlerini ekle : Puantaj Giriş/Çıkış ekranından girilmiş olan hakedişleri raporda görüntüler. Faza çalışma hakedişlerini işaretle : Puantaj Griş/Çıkış ekranından girilmiş olan hakedişlerin belirtilmesi için, fazla sürenin yanına a harfi koyarak raporda belirgin hale getirir. Personele göre sayfalara ayır : Devam kontrol raporunda, personel değiştikçe sayfa başı yapılması sağlanır. Onay ve not kolonları ekle: Devam kontrol raporunda Onay ve Not kolonlarının gözükmesi sağlanır.

96 Mikado Kullanım Kılavuzu 91 Çalışma Günlüğü Değişikliği Listesinin Alınması Çalışma Günlüğü Değişikliği ekranından tanımlanan izinlerin raporu alınabilir. Çalışma Günlüğü Değişikliği Özet Raporu ndan İzin başlangıç/bitiş tarihleri görülebilir.

97 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 92 Geç Giren/ Erken Çıkanlar Listesi Geç gelmeyi/erken Çıkmayı alışkanlık haline getirinlerin takibinde kullanılır. Departman ve Masraf yeri bazında da alınabilir.

98 Mikado Kullanım Kılavuzu 93 Eksik Giriş/Çıkışlar Listesi Terminale okutulmayan (elle oluşturulan) giriş/çıkış kayıtları ekrana listelenir. Departman veya Masraf yeri bazında da alınabilir.

99 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 94 Değiştirilen Giriş/Çıkışlar Listesi Kart Bama veya Giriş/Çıkış ekranından değiştirilen giriş/çıkış hareketlerinin listesi alınabilir.

100 Mikado Kullanım Kılavuzu 95 Günlük Puantaj Listesi Gün bazında kişilerin yaptığı çalışmaların detaylı olarak görülebildiği rapordur. Departman ve Masraf Yeri bazında alınabilir.raporun alınabilmesi için günlük puantaj hesaplatılmış, rapor başlıkları seçilmiş olmalıdır. Rapor başlıkları istenildiği gibi değiştirilebilir.

101 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 96 Aylık Puantaj Listesinin Alınması Bir ay boyunca yapılan çalışmaların, devamsızlıkların, kullanılan izinlerin, fazla mesailerin toplu olarak görülebildiği rapordur. Departman ve Masraf Yeri bazında da bu rapor alınabilir. Raporun alınabilmesi için aylık puantaj hesaplatılmış, rapor başlıkları seçilmiş olmalıdır.

102 Mikado Kullanım Kılavuzu 97 Programda Kullanılan Fonksiyon Tuşları Kullanılan Fonksiyon tuşları program genelinde aynı işlevi görmektedir. Aşağıda bu tuşların görevleri ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. İlk kayıt Bir önceki kayıt Bir sonraki kayıt Son kayıt Kayıt Ekleme Kayıt Silme Kayıt Düzeltme Yapılan yeni giriş/değişikliği onaylama Yapılan işlemin iptali Yapılan işlemin güncellenmesi

103 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 98 Menü/Tablo kullanımı Mikado Puantör Yazılımında sorgulama için Tablo ekranı kullanılır. Program çalıştığında Tablo, Menü ekranı altında gizlidir. düğmesi yada Menü kelimesinin üzeri tıklanırsa (Menü gizlenir) Tablo seçenekleri aktif duruma gelir. Düğmesi tıklanırsa Menü (Tablo gizlenir) aktif duruma gelir. Bu şekilde hangi ekran kullanılacak ise o aktif duruma getirilir. Tablo ekranında sorgulama, Personel, Çalışma Tipi, Çalışma Günlüğü, Çalışma Takvimi ve Kartlar tabloları üzerinde yapılır. Burada yapılan sorgulama, iptal edilene yada program kapatılana kadar ilgili tablonun kullanıldığı tüm bilgi ve liste programlarında geçerli olur. Program kapatılır yada Alan sonundaki (Seçimleri kaldır) tıklanırsa tüm sorgulama seçenekleri iptal edilir.

104 Mikado Kullanım Kılavuzu 99 Tablolar ve Sorgulama Alanları: Sorgulamalarda aşağıdaki karşılaştırma işaretleri kullanılır. Değeri 85 e eşit olanlar (85) Yüz sayısından büyük olanlar ( > 100) 125 sayısından küçük olanlar ( < 125) 20 ile 80 arasında olanlar (20 80) İçinde KA harf grubu olanlar Değeri 15 veya 28 veya 36 olanlar (15,28,36) Sicil No alanına göre yapılmış sorgulama örnekleri aşağıdadır. Örnek 1: Tek Sicil Seçimi Tablo: Personel Alan : Sicil No Seçim ekranı tıklanır. Buraya seçilmek istenen sicil no değeri (4719 nolu sicil) yazılır. Seç kutusu işaretlenir ve Uygula düğmesi tıklanır. Bu işlem tamamlandığında seçilen personelin Sicil No ve Adı Soyadı ekranda görüntülenir. Sadece 4719 nolu sicil seçilmiş olur.

105 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 100 Örnek 2: Birden çok sicil seçimi; Tablo: Personel Alan : Sicil No Seçim ekranı tıklanır. Buraya seçilmek istenen sicil no değerleri (4719,4734,4749 nolu sicil) yazılır. Seç kutusu işaretlenir ve Uygula düğmesi tıklanır. Bu işlem tamamlandığında seçilen personellerin Sicil No ve Adı Soyadları ekranda görüntülenir. Sadece 4719,4734,4749 nolu siciller seçilmiş olur. Örnek 3: Belirli aralıkta birden çok sicil seçimi; Tablo: Personel Alan : Sicil No Seçim ekranı tıklanır. Buraya seçilmek istenen sicil no başlangıç ve bitiş değerleri ( ) yazılır. Seç kutusu işaretlenir ve Uygula düğmesi tıklanır. Bu işlem tamamlandığında seçilen personellerin Sicil No ve Adı Soyadları ekranda görüntülenir. Sadece 4719 ve 4723 aralığı içinde kalan siciller seçilmiş olur

106 Mikado Kullanım Kılavuzu 101 Örnek 4: İsme göre sicil seçimi; Tablo: Personel Alan : İsim Seçim ekranı tıklanır. Buraya aranılan ismin tamamı işareti konup devamına personelin isminde geçen harfler (AHMET gibi) yazılır. Seç kutusu işaretlenir ve Uygula düğmesine basılır. Bu işlem tamamlandığında seçilen tüm personellerin listesi ekranda görüntülenir. İsminde AHMETharfleri olan tüm personeller seçilmiş olur. Örnek 5: Çıkış tarihine göre sicil seçimi; Tablo: Personel Alan : Çıkış Tarihi Seçim ekranı tıklanır. Buraya aranılan tarih değeri yazılır. Seç kutusu işaretlenir ve Uygula düğmesine basılır. Bu işlem tamamlandığında seçilen tüm personellerin listesi ekranda görüntülenir tarihinde çıkan tüm personeller seçilmiş olur.

107 Mikado Bilişim Sistemleri Kullanım Kılavuzu 102 Örnek 5: Ücret Nevine göre sicil seçimi; Tablo: Personel Alan : Ücret Nevi Seçim ekranı tıklanır. Buraya aranılan değer yazılır. Seç kutusu işaretlenir ve Uygula düğmesine basılır. Ücret nevi saatlik olanlar için = H Ücret nevi aylık olanlar için = M Ücret nevi haftalık olanlar için = W yazılır. Tablo Tarih Ekranı Çalışılacak bilgiler tarih bazında sınırlanır. Buradaki tarih sınırlaması tarihle ilgili tüm programlarda geçerli olur. Sadece 1 Temmuz 2014 ile 30 Aralık 2014 aralığındaki bilgileriyle çalışmak için, tarihler girilir. Puantaj bilgilerini filtrele kutusu işaretlenir ve Uygula düğmesi tıklanır.

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011

Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 Sicil Yönetimi LOGO Kasım 2011 içindekiler Sicil Yönetimi... 5 Sicil Kartları... 6 Sicil Bilgileri... 8 Ana Bilgiler... 8 Ödeme Bilgileri... 11 Bordro Bilgileri... 13 Diğer Bilgiler... 14 Muafiyetler...

Detaylı

Bordro LOGO Kasım 2011

Bordro LOGO Kasım 2011 Bordro LOGO Kasım 2011 içindekiler Bordro... 5 Hesap Şablonları... 6 Şablon Tanımları... 7 Puantaj Öndeğerleri... 11 Öndeğer Tanımları... 12 Öndeğer Tanım ve Fonksiyonları... 13 Geçerli olacak parametre

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ

BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ BAY.t Entegre_PRO v5.2 Yapılan Geliştirmeler HIZLI SATIŞ Bay-t Entegre PRO serisinin yeni modülü Dokunmatik Hızlı Satış, perakende satış yapan tüm işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak dokunmatik ekranlara

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 İçindekiler START İçindekiler... 2 Sistem İşlemleri... 5 Firma Tanımları... 6 Firma Detay Bilgileri... 7 Firmanın Genel Bilgileri... 7 Mali Müşavir Bilgileri... 8 Firma

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

GO Plus Diğer İşlemler

GO Plus Diğer İşlemler GO Plus Diğer İşlemler LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Diğer İşlemler...5 Birim Setleri...6 Birim Bilgileri...7 Çevrim Bilgileri...8 Kullanıldığı Kartlar...9 Döviz Tablosu...10 Döviz türleri

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU;

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; Rev_2012_1226_005 İçindekiler 01_Uygulamanın İçeriği 01_Hal Otomasyonunun Özelliği 02_Cari Kartların Tanımlanması 03_Yeni bir (müstahsil) tanımlama 04_Stok Kartlarının

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI

MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI Bütün Bilgi İşlem Yazılım Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. 2012 Sayfa 1 / 52 MRP MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI 1. İÇERİK 1.1. Modülün İşleyişi Plansız giriş, çıkış ve transfer

Detaylı

Dış Ticaret İthalat/İhracat LOGO

Dış Ticaret İthalat/İhracat LOGO Dış Ticaret İthalat/İhracat LOGO Ocak 2011 İçindekiler Dış Ticaret... 5 İthalat... 5 İthalat Operasyon Fişleri... 6 İthalat Operasyon Fişi... 8 İthalat Bilgileri... 9 Fatura Bilgileri... 12 Fatura Detay

Detaylı

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

İşletme Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 İŞLETME MODÜLÜ 1 İşletme... 4 1.1 Parametreler...4 1.1.1 İşletme Parametreler...5 1.1.2 Kullanım Tarihleri...6 1.1.3 Asgari Kar Grupları...7 1.1.4 Grup Tanımlamaları...7 Önemli Not!... 8 1.1.5 Aktif

Detaylı

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım

İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM) 1 İLİŞKİLER YÖNETİMİ (CRM&VRM)... 2 1.1 KARTLAR... 2 1.1.1 Cariler ile ilişkiler (150001)... 2 1.1.2 Cari hesap tanıtım kartı (041110)... 3 1.1.3 Cari hesap adresleri (41210)...

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

Nebim V3 Ver 14.10.1. Genel. Nebim V3 Lisans. Raporlama Aracı. Genel Muhasebe. Finans Yönetimi. İnsan Kaynakları ve Personel Ücretleri.

Nebim V3 Ver 14.10.1. Genel. Nebim V3 Lisans. Raporlama Aracı. Genel Muhasebe. Finans Yönetimi. İnsan Kaynakları ve Personel Ücretleri. Nebim V3 Ver 14.10.1 Genel Nebim V3 Lisans Raporlama Aracı Genel Muhasebe Finans Yönetimi İnsan Kaynakları ve Personel Ücretleri Maddeler, Ürün Alım, Satım, Sevkiyat Süreçleri Perakende Satış Kampanyalar

Detaylı

TEBEOS Kullanım Kılavuzu

TEBEOS Kullanım Kılavuzu TEBEOS Kullanım Kılavuzu Türk Eczacıları Birliğinin Meslektaşlarına Ücretsiz Hizmetidir. TeBEoS Sayfa 1 1. Sayım İşlemleri Stok sayım işlemlerinin yapılabilmesi için tebeos programından muhasebe ve stok

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

Amaç... 2. Kısaltma ve Tanımlar... 2. Hususlar... 4

Amaç... 2. Kısaltma ve Tanımlar... 2. Hususlar... 4 TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ ARAÇ SATIŞ ve DEVİR ile BU İŞLEMLERE AİT BİLDİRİMİN ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASI Program Kullanım Kılavuzu 14.Mayıs.2010 Versiyon 1 İÇİNDEKİLER Amaç... 2 Kısaltma ve Tanımlar...

Detaylı

AGSoft Randevulu İş Takip Programı Kullanım Kılavuzu

AGSoft Randevulu İş Takip Programı Kullanım Kılavuzu Giriş: Program ilk açıldığında karşımıza çalışmak istediğimiz kullanıcı kodu ve şifre giriş bölümü gelir. Programın demo sürümünde 4 adet kullanıcı tanımlıdır. Bunlar agsoft, agsoft2, agsoft3, agsoft4

Detaylı

EK DERS ÜCRET ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU

EK DERS ÜCRET ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU EK DERS ÜCRET ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU KASIM - 2012 BİM PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA DESTEK ŞUBESİ EK DERS ÜCRETİ ÖDEMELERİ Kamuda farklı kanunlara tabi olarak istihdam edilen, -657 sayılı Devlet Memurları

Detaylı

Ticari Sistem LOGO Ocak 2011

Ticari Sistem LOGO Ocak 2011 Ticari Sistem LOGO Ocak 2011 İçindekiler Ticari Sistem Yönetimi... 3 Tanımlar... 3 Malzeme Yönetimi Parametreleri... 3 Duran Varlık Yönetimi Parametreleri... 16 Talep Yönetimi Parametreleri... 18 Satınalma

Detaylı

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ŞEKİL LİSTESİ... II İTİCUUEP'E GİRİŞ...1 Ayarlar Menüsüyle Çalışmak...8 İletişim Menüsünü Tanımak...10

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Stok Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 STOK MODÜLÜ 1. stok modülü... 8 1.1 Kartlar ve Hareket Föyleri...9 1.1.1 Stok Tanıtım Kartları...9 1.1.1.1 Stok Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.1.2 Stok Tanıtım Kartı... 13 1.1.1.3 Kısa Stok Tanıtım

Detaylı

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Satın Alma Modülü. 2008 Mikro Yazılımevi A.Ş. 1 SATIN ALMA MODÜLÜ 1. SATIN ALMA Modülü... 9 1.1 Kartlar... 10 1.1.1 Satın Alma Kartları Yardım Tuşları... 10 1.1.2 Satıcılar... 13 1.1.2.1 Satıcı Tanıtım Kartı... 13 Adresler:... 17 Yetkililer:... 18

Detaylı