Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu"

Transkript

1 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No: Mecidiyeköy / İstanbul T F

2 2 İÇİNDEKİLER 1 ANA SAYFA İLETİŞİM Takvim ve Duyurular Mesajlar Tartışma Grupları EĞİTİMLER Eğitmen Eğitim Birimi Listesi Etkinlik Listesi Eğitim Arama Eğitim Geçmişi Eğitim Talepleri Eğitim Kataloğu KULLANICI İŞLEMLERİ Kullanıcı Ağacı Kullanıcı Sepeti Eğitim Yöneticiliklerim Kullanıcı Listeleri Kullanıcı Listeleme Sayfası Kullanıcı Ekleme Sayfası Toplu Kullanıcı Ekleme Sayfası Kullanıcı Bulunmama Durumu Kayıtları Bloklanmış Kullanıcı Listesi Kullanıcı İptal Talepleri Onay Sayfası Anketler EĞİTİM YÖNETİMİ Programlar Etkinlikler Etkinlik Listesi Etkinlik Çalışma Gruplarım Başlangıç Etkinlikleri Listesi Etkinlik Kategorileri Etkinlik İptal Talepleri Onay Sayfası Eğitmen / Gözetmen İptal Talepleri Onay Sayfası İptal Taleplerim Sayfası Eğitim Değerlendirme Eğitim Kaynakları Eğitim Talepleri Eğitim Planları Sertifikalar RAPORLAR Rapor Listesi

3 3 6.2 Rapor Ekleme Aboneliklerim SINAVLAR Sınav Listesi Sınav Arşiv Ayarları SORU BANKASI Soru Listesi Kriter Listesi Soru İstatistikleri İÇERİK YÖNETİMİ İçerik Listesi Kategoriler Çevrimdışı Yükleme Noktaları Kayıtlar Sınıf İçi Eğitimler AYARLAR Kişisel Bilgiler Sistem Araçları Parola Değiştirme

4 4 Giriş Bu kılavuz, Enocta Eğitim Platformu eğitim yönetim sistemi (EYS), eğitim yöneticisi tarafı kullanım bilgilerini içermektedir. Kullanıcılar sisteme giriş yaptıklarında karşılarına gelecek ekranlar, sistem yöneticisin kullanıcılara atadığı yetkilere göre değişecektir. Yardım Sistemi kullanırken desteğe ihtiyacınız olduğunda ekranın üst köşesinde yer alan Yardım düğmesine tıklayarak, bulunduğunuz sayfa hakkında kısa bilgilerine ulaşabilirsiniz. Menüler Sisteme giriş yaptığınızda, ekranın üst kısmında yer alan sekmeler ve sekmelere tıkladığınızda gelen alt sekmeler ile istediğiniz sayfayı görüntüleyebilirsiniz. (Kullacıların yetkilerine bağlı olarak görüntüleyecekleri sekmeler de farklılık gsterebilir.) Menü çubuğunun altında, bulunduğunuz sayfayı görüntüleyen köprü dizini bulunur. Köprülere tıklayarak bulunduğunuz sayfanın üst sayfalarına ulaşabilirsiniz. Bazı tablo alanlarının üzerinde bulunan Excel simgesine tıklandığında, tablolar Excel formatında görüntülenebilir ya da bilgisayarınıza kaydedilebilir.

5 5 Enocta Eğitim Platformu Sisteme Giriş Sayfası Sisteme giriş yapmak için, [Kullanıcı Girişi] ekranında, Sistem Yöneticisi Kullanıcı Kodu ve Parola sı yazılarak Gönder düğmesine tıklanmalıdır. Sisteme giriş yapıldığında ekrana [Kullanıcı Ana Sayfası] gelir.

6 6 1 Ana Sayfa Aşağıdaki ekran görüntüsü, tüm yetkilere (Eğitim Yöneticisi, İdari Yönetici) sahip bir kullanıcıya ait Ana Sayfadır. Eğitim yönetim sistemi ile ilgili tüm uygulamalar ana sayfadaki seçenekler ile gerçekleştirilir. Ekranda Hatırlatma ve Duyurular bölümünde sistemle ilgili duyurular, ayrıca yeni başlayacak etkinliklerle ilgili hatırlatmalar görüntülenir. Eğitmen Eğitim Listesi alanında ise eğitmeni olduğunuz etkinliklerin listesi yer alır. Etkinlik Listesi alanında kayıtlı olduğunuz aktif etkinlikler görüntülenir. Yönetici Onayı Bekleyen Etkinlikleriniz alanında yöneticilerinizin (varsa) isimlerini, ayrıca onay bekleyen etkinlikleri görebilirsiniz. Yalnızca İdari Yönetici yetkisi olan bir kullanıcı, sisteme giriş yaptığında sadece İletişim, İdari İşlemler, Ayarlar sekmeleri ile karşılaşır. İdari Yönetici, kendisine ya da hiyerarşik yapıda altında olan bir kullanıcıya Grup Yönetimi, Eğitim Yönetimi, Raporlar, Soru Bankası ve İçerik Yönetimi yetkilerini atayabilir.

7 7 Yalnızca Kullanıcı yetkisi olan bir kullanıcı ise sisteme login olduğunda, İletişim ve Ayarlar sekmeleri ile karşılaşır. Yalnızca İdari Yönetici yetkisi olan bir kullanıcı, sisteme giriş yaptığında sadece İletişim, İdari İşlemler, Ayarlar sekmeleri ile karşılaşır. İdari Yönetici, kendisine ya da hiyerarşik yapıda altında olan bir kullanıcıya Grup Yönetimi, Eğitim Yönetimi, Raporlar, Soru Bankası ve İçerik Yönetimi yetkilerini atayabilir. Yalnızca Kullanıcı yetkisi olan bir kullanıcı sisteme giriş yaptığında, İletişim ve Ayarlar sekmeleri ile karşılaşır. Kendisine eğitim atandığında Eğitimler sekmesi de görünür hale gelir.

8 8 2 İletişim [İletişim] ana sayfasında, Takvim ve Duyurular, Mesajlar, Tartışma Grupları, Tartışma Grupları Yönetimi alt sekmeleri bulunur. 2.1 Takvim ve Duyurular [Takvim ve Duyurular] sayfasında günlük ve aylık notlarınızı, duyurularınızı görüntüleyebilirsiniz. (Sistem yöneticisi tarafından gönderilen sistem ile ilgili önemli duyurular da bu alanda görüntülenir.) İlk açılan sayfa [Günlük Görünüm] sayfasıdır. İşlemler sütununda, mevcut notlarda düzenleme yapmak için Güncelle köprüsüne, notları silmek için Sil köprüsüne, not eklemek için Not Ekle köprüsüne tıklanmalıdır. Aylık görünüme geçiş yapmak için ise ekranın sağ üst köşesindeki Aylık Görünüm köprüsüne tıklanmalıdır. Takvim ve Duyurular ekranında varsayılan olarak kişisel notlar ve duyurular görüntülenir, sadece duyuruları görmek istediğinizde Kişisel Notlar onay kutusu temizlenmeli, sadece Kişisel Notları görmek için ise Duyurular onay kutusu temizlenmelidir.

9 9 Aylık Görünüm [Günlük Görünüm] ekranında [Aylık Görünüm] köprüsüne tıklandığında o aya ait kişisel notlara ve duyurulara ulaşılır. Aylık görünümde günlere tıklandığında o güne ait sayfaya gidilir. Farklı aylar için sayfa başında yer alan liste kutusundan seçim yapılarak aylar arasında ilerlenebilir. Not Ekleme [Takvim ve Duyurular] sayfasında Not Ekle köprüsüne tıklandığında [Takvime Not Ekleme] sayfasına ulaşılır. Bu ekran aracılığıyla kişisel notlar eklenir. Başlangıç Tarihi satırında yer alan saat simgesine tıklandığında açılan takvimde girilen notun görünmeye başlayacağı tarih ve saat seçilir. Notun bitiş tarihi var ise Bitiş Tarihi onay kutusu işaretlenir ve Bitiş Tarihi satırında girilen notun hangi tarihe ve saate kadar görüneceği seçilir. Başlık ve Not içeriği yazılır ve biçimlendirme araçları ile biçimlendirilir. (Biçimlendirme araçları görünmüyorsa not alanının üzerinde bulunan ok simgesi tıklanmalıdır.) Önem Seviyesi seçilir ve Ekle düğmesine tıklanır.

10 Mesajlar Sistem içi mesajlaşma sistemi Sistem Yöneticiniz tarafından kapatılmış olabilir. [Mesajlar] ekranında gelen mesajlar görüntülenir. Mesaj Klasörleri liste kutusunda gelen, gönderilen, gönderilmeyen, silinen mesajlar klasörleri seçilerek sayfada içerikleri görüntülenebilir. Durum sütununda mesajların okunup okunmadıkları görülür. Konu sütununda mesaja tıklanarak mesaj içeriği görüntülenir. Mesajları okundu / okunmadı olarak işeretlemek veya silmek için liste kutusundan seçim yapılmalıdır. Tüm mesajları seçmek ya da seçimi kaldırmak için Başlık satırında yer alan onay kutusu tıklanmalıdır. Yeni mesaj düğmesine tıklanarak [Mesaj Yazma] sayfasına ulaşılır.

11 11 Mesaj Okuma [Mesaj Okuma] sayfasında mesaj içeriği görüntülenir. İlet düğmesine tıklanarak mesaj farklı bir kullanıcıya gönderilebilir. Yanıtla alanında mesajı gönderen kişiye cevap mesajı yazılarak Gönder düğmesi ile mesaj yanıtlanır. Kullanıcılara aynı zamanda e-posta gönder. Onay kutusu tıklandığında yanıt aynı zamanda e-posta olarak kullanıcının e-posta adresine gönderilecektir. Mesaj Yanıtlama Bu sayfadan size gelen bir mesajı farklı bir kullanıcıya gönderebilirsiniz. Kime alanına mesajın gönderileceği kişi adı yazılır ya da Kullanıcı Ara- Ekle ile kullanıcı listesinden seçilecek kişi ya da kişiler seçilir. Mesajlaşma sayfasındaki kullanıcı arama özelliği, kullanıcı bilgi güvenliği açısından Sistem Yöneticiniz tarafından kapatılmış olabilir. Konu alanına mesajın konusu girilir ve Önem liste kutusundan mesajın önem derecesi seçilir. Mesaj yazılır ve istenirse metin alanı üzerinde bulunan biçimlendirme düğmeleri ile metin biçimlendirilir. Gönder düğmesine tıklanarak mesaj gönderilir. Kaydet düğmesine tıklandığında oluşturulan mesaj gönderilmez ve Gönderilmeyen Mesajlar klasöründe saklanır. Kullanıcı, bu sayfadan mesajına ulaşıp daha sonra gönderebilir.

12 12 Kullanıcı Arama-Ekleme [Kullanıcı Arama] sayfasında kullanıcılar, Kullanıcı Özlük Bilgilerinde Arama alanından, bilgilerine ve özelliklerine göre aranabilir. Detaylı Arama alanından Etkinlik Listesi, Kişisel Ağacım, Kayıtlı Sepetlerim klasörleri kullanılarak kullanıcı listeleme yapılabilir.

13 13 Kullanıcı satırında yer alan Mesaj At köprüsüne tıklandığında kulanıcı, ekranın altında yer alan Kime alanına eklenir. Tamam düğmesine tıklanarak bu alandaki kullanıcılar [Mesaj İlet] ekranında Kime satırına yerleşir. Birden fazla kullanıcıya mesaj gönderilmek istendiğinde kullanıcı satırında yer alan onay kutuları tıklanarak seçim yapılmalı, Kullanıcı Listesi İşlemleri alanında yer alan Seçili Kullanıcıları Mesaj Alıcı Listesine Ekle seçenek satırında Uygula düğmesine tıklanmalı, mesaj alıcı listesine eklenen kullanıcıları [Mesaj İlet] ekranında Kime satırına eklemek için Tamam düğmesine tıklanmalıdır. Listelenen tüm kullanıcılara mesaj göndermek için Listedeki Bütün Kullanıcıları Mesaj Alıcı Listesine Ekle satırında yer alan Uygula köprüsüne tıklanmalı, mesaj alıcı listesine eklenen kullanıcıları [Mesaj İlet] ekranında Kime satırına eklemek için Tamam düğmesine tıklanmalıdır.

14 14 Yeni Mesaj [Mesaj Yazma] sayfasında mesaj gönderilecek kişi/kişiler kullanıcı kodu yazılarak ya da Kullanıcı Ara- Ekle köprüsüne tıklanarak seçilir. Konu satırında mesaj konusu, Önem liste kutusundan önem düzeyi seçilir ve mesaj içeriği yazılarak Gönder düğmesine tıklanır. Kullanıcılara Aynı Zamanda E-Posta Gönder onay kutusu işaretlenirse mesaj kullanıcının sistemde kayıtlı e-posta adresine de gönderilir.

15 Tartışma Grupları [Tartışma Grupları] sayfasında mevcut tartışma grubu listeleleri görüntülenir. Kullanıcı Yazma İzni sütununda kullanıcının tartışma grubu içinde sahip olduğu yetkileri görülebilir. Kullanıcı, okuma, yazma ya da her iki yetkiye birden sahip olabilir. Adı sütununda tartışma grubu adlarına tıklanarak, tartışma grubu içinde bulunan konulara ulaşılır. Konu Listesi [Konu Listesi] sayfasında tartışma grubunda bulunan konular listelenir. Konu ile ilgili mesajlara ulaşmak için Konu Adı sütununda konu adına tıklanmalıdır. Yeni Konu düğmesine tıklanarak tartışma grubuna yeni konu eklenebilir.

16 16 Tartışma Grubu Konu Ekleme/Güncelleme Tartışma grubuna yeni konu eklemek ve mevcut konuları güncellemek için kullanılan sayfadır. Eklenecek konunun, konu başlığı ve açıklaması girilerek/düzenlenerek Gönder düğmesine tıklanır. Mesajlar Listesi [Mesajlar] sayfasında seçilen konuya ait mesajlar listelenir. Tartışmaya mesaj eklemek için Yeni Mesaj düğmesi tıklanır. Mesaja cevap vermek için mesaj satırında yer alan Yanıtla köprüsüne tıklanır. Mesajı düzenlemek için mesaj satırında yer alan Düzenle köprüsüne tıklanır. Mesaj silmek için silinmek istenen mesaj satırında Sil köprüsüne tıklanabilir. Ya da mesajlar seçilerek Seçilenleri Sil düğmesine tıklanabilir.

17 17 Tartışma Grubu Mesaj Ekleme/Güncelleme Mesaj yazıldıktan sonra Gönder düğmesine tıklanır. Mesaj Yanıtlama Cevap metni alanına mesaj yazılarak Gönder düğmesine tıklanır.

18 18 3 Eğitimler [Eğitimler] ana sayfasında, Eğitmen Eğitim Birimi Listesi, Etkinlik Listesi, Eğitim Arama, Eğitim Geçmişi, Eğitim Talepleri, Eğitim Kataloğu alt sekmeleri bulunur. 3.1 Eğitmen Eğitim Birimi Listesi [Eğitmen Eğitim Birimi Listesi] sayfasından eğitmen olarak atandığınız eğitimler ve sınavları görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfada yer alan Eğitime Gir köprüsünü kullanarak seçtiğiniz eğitim ya da sınav ile ilgili yapabileceğiniz işlemleri görebileceğiniz [Eğitmen/Sınav Gözetmeni] ana sayfasına ulaşabilirsiniz.

19 19 Sınav Gözetmeni Ana Sayfası [Eğitmen Eğitim Birimi Listesi] sayfasında seçilen eğitim birimi bir sınav ise, bu sınava kayıtlı kullanıcıların sınav durumları [Sınav Gözetmeni Ana Sayfası]ndan izlenebilir. İşlemler sütununda yer alan Sıfırla köprüsü ile kullanıcının sınav sonuçları sıfırlanabilir (sınav hiç alınmamış gibi seçilen kullanıcıya tekrar atanır), Sonuç Belgesi köprüsü ile sınav sonuçları (kullanıcı sınava giriş yapmadı ise Sonuç Belgesi köprüsü işlem sütununda görüntülenmez) izlenebilir. Yenile düğmesine tıklandığında ise sınavın o anki durumu güncellenir. Sınav sonuçlarının izlendiği tablonun üstünde yer alan Excel dosyası olarak izlenebilir ya da kaydedilebilir. Excel düğmesine tıklanarak tablo verileri

20 20 Sınav Sonuç Belgesi Seçilen kullanıcının sınav sonucunun izlendiği sayfadır. Sınav ile ilgili bilgiler ve kullanıcının sınavdaki başarı durumu bilgileri görüntülenir. Geri Dön düğmesine tıklanarak [Sınav Gözetmeni Ana Sayfası] na dönülür. Eğitmen Eğitim Ana Sayfası (Sınıf İçi Eğitimleri veya İçerik Eğitimleri İse) Eğitmeni olduğunuz ve [Eğitmen Birimi Listesi] sayfasından seçerek giriş yaptığınız eğitim birimi bir eğitim ise, seçtiğiniz eğitim ile ilgili olarak yapabileceğiniz işlem listesinin yer aldığı sayfadır. Eğitim İşlemleri listesinde yer alan köprülere tıklayarak ilgili işlemleri yapabilirsiniz. Eğitim Kullanıcı Listesini Görmek İstiyorum Eğitimi alan kullanıcıların listesini görmek için kullanabileceğiniz köprüdür. [Kullanıcı Listeleme Sayfası] ndan kullanıcıların eğitim durumlarına müdahale edebilir, kullanıcılara mesaj atabilirsiniz. Eğitim İçeriğini Almak İstiyorum Bu köprüye tıkladığınızda eğitim içeriği karşınıza gelir. Eğitim Bilgilerine ve İşlemlerine Ulaşmak İstiyorum Bu köprüye tıklayarak eğitmeni olduğunuz eğitim hakkında genel bilgi edinebilir, eğitim için eğitim faaliyetleri (küçük sınav, ödev ve kaynakça) eklenebilir, mevcut eğitim faaliyetleri ile ilgili işlem yapabilirsiniz. Eğitim Tartışma Listesini Görmek İstiyorum Eğitim tartışma grubu konu listesine ulaşmak için kullanabileceğiniz köprüdür. Etkinlik Tartışma Listesini Görmek İstiyorum Etkinlik tartışma grubunda konu listesine ulaşmak için kullanabileceğiniz köprüdür. Mesajlarımı Görmek İstiyorum Mesajlar klasörüne ulaşmak için kullanabileceğiniz köprüdür. Duyuru Yapmak İstiyorum Eğitim içi duyuru yapmak ve mevcut duyuruları görüntülemek için kullanabileceğiniz köprüdür.

21 21 Kullanıcı Listeleme Sayfası (Puan Girme Sayfası) Eğitimi alan kullanıcıların, eğitim ile ilgili puanları ve durumlarının görülebildiği sayfadır. Eğitim, sınıf içi ise Tabloda Sınıf İçi Puanı sütunu yer alır ve bu alandan sınıf içi puan girişi yapılabilir. Kulanıcılar seçilerek eğitimdeki durumları değiştirilebilir. Ekranda işaretli olan alanda yer alan liste kutusundan Tamamlanmış Tamamlanmamış, Başarılı Başarısız seçilerek Uygula düğmesine tıklandığında değişiklik gerçekleştirilir. Seçilen kullanıcılara mesaj atmak için Seçilenlere Mesaj At düğmesine tıklanmalıdır. Eğitim İçeriğini Alma [E- Eğitmen Eğitim Birimi Listesi] ekranında, Eğitim İçeriğini Almak İstiyorum köprüsüne tıklandığında eğitime ulaşılır.

22 22 Eğitim Bilgi Sayfası [Eğitmen Eğitim Ana Sayfası] sayfasında Eğitim Bilgilerine ve İşlemlerine Ulaşmak İstiyorum köprüsü ile, eğitim ile ilgili bilgiler, kaynakça, sınavlar ve ödevler ile ilgili işlemlerin gösterildiği [Eğitim Bilgi Sayfası] na ulaşılır. Ödevler tablosunda etkinliğe atanmış ödevler listelenir ve ödev adlarına tıklanarak ödev analizi sayfasına ulaşılır. Yükle köprüsü ile ödev açılır ya da bilgisayara kaydedilir. Yeni Ödev düğmesine tıklanarak eğitim için yeni ödev oluşturulabilir. Sınavlar tablosunda etkinliğe atanmış küçük sınavlar listelenir ve sınav adına tıklanarak [Küçük Sınav Kullanıcı Durum Listesi] sayfasına ulaşılabilir. Düzelt köprüsüne tıklanarak sınav güncellenebilir. Yeni Sınav düğmesine tıklanarak eğitime yeni küçük sınav eklenebilir. Kaynakça tablosunda eğitime atanmış olan kaynakçalar listelenir. Kaynakça adlarına tıklanarak ilgili kaynakçalara ulaşılır. Düzelt köprüsü ile kaynakçalar ile ilgili bilgiler güncellenebilir. Yeni Kaynak düğmesine tıklanarak eğitim için yeni kaynakça eklenebilir.

23 23 Eğitim/Etkinlik Tartışma Konu Listesi [Eğitmen Eğitim Ana Sayfası] sayfasında Eğitim Tartışma Listesini Görmek İstiyorum köprüsü ile eğitim tartışma grupları konu listesine ulaşabilirsiniz. Eğitim tartışma konu listesinde eğitime ait konu listesi bulunur. Konu Adı seçilerek konuya ait mesajlar sayfasına ulaşılır. Güncelle köprüsüne tıklanarak tartışma grubu konu adı ve açıklaması hakkında güncelleme yapılabilir. Yeni Konu düğmesine tıklanarak tartışma grubuna yeni bir konu eklenir. Mesaj Listesi Seçilen konu listesine ait mesajların görüntülendiği sayfadır. Mesaj içeriğini görüntülemek için Konu sütununda mesaj konusuna tıklanmalıdır.

24 24 (Mesajlar sayfası kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye İletişim konu başlığı altından ulaşabilirsiniz.) Eğitim İçi Duyuru Listesi Eğitim içi duyuru yayınlamak ve mevcut duyuruları görüntülemek için kullanılan sayfadır. Yeni Duyuru düğmesine tıklanarak eğitim için yeni duyuru girişi yapılabilir. 3.2 Etkinlik Listesi [Etkinlik Listesi] sayfası size atanan etkinlikleri görebildiğiniz sayfadır. Etkinlikler kolay ulaşabilmenizi sağlamak amacıyla belirli türlere göre gruplanmışlardır. Bu türler şu şekilde listelenebilir: Aktif Etkinlikler: Etkinlik bitiş tarihi henüz geçmemiş etkinlikler. Tamamlanmamış Etkinlikler: Henüz tamamlamadığınız etkinlikler. Tamamlanmış Etkinlikler: Tamamlamış olduğunuz etkinlikler. Başarıyla Tamamlanmış Etkinlikler: Tamamladığınız etkinlikler içinde başarılı olunanlar. Başarıyla Tamamlanmamış Etkinlikler: Tamamladığınız etkinlikler içinde başarılı olunmayanlar. Yeni Etkinlikler: Sisteme son giriş tarihinden sonra eklenmiş ve size atanmış etkinlikler. Serbest Etkinlikler: İsteğe bağlı katılınabilecek etkinlikler. Etkinlikler listesinden, kullanıcı istediği etkinliğe, karşısına gelen uyarı ekranında Tamam düğmesine tıklayarak kayıt olur. Yönetici onayından sonra kullanıcı serbest etkinlikler listesinde etkinliğe ulaşabilir. (Etkinliğe katılım yöneticinin onayına bağlıdır.)

25 25 Belirlenen kriterlere göre arama yapılıp, aranan etkinlik bulunduktan sonra etkinlik satırının üzerine tıklanarak etkinlik ana sayfasına ulaşılır. Görüntülemek istediğiniz etkinlik türünü liste kutusundan seçerek Alfabetik ya da Tarihe göre seçenek düğmelerinden uygun olanı işaretleyerek listeleme yapabilirsiniz. Etkinlik isminin yanında yer alan köşeli parantezler arasına alınmış semboller ile sırasıyla etkinlikteki tamamlama durumu, başarı durumu ve puan belirtilmektedir. Etkinliği İzlemek [Etkinlik Listesi] sayfasında listelenen etkinliklerden almak istediğiniz etkinliğe tıkladığınızda etkinlikte yer alan eğitim ve sınavların listelendiği içerik sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfaya her girişinizde etkinliğe en son kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

26 26 (2) (3) (1) (4) (1) Bu alanda etkinlik durumunuzu (Tamamlama, Başarı, Puan) izleyebilir. Etkinlik açıklamasını görebilir ve etkinlik tartışma grubu sayfasına erişebilirsiniz. Etkinlik Ağacı bölümünde etkinlik içinde yer alan eğitimler ve sınavlar listelenir. Bu bölümde almak istediğiniz eğitim ya da sınava tıklamanız gerekir. (2) Bu alanda içeriği görüntülenen eğitim başlığı ve bu eğitime daha önce giriş yapıp yapmadığınız bilgisi yer alır. (3) Araçlar bölümünde, seçili eğitim bir içerik eğitimi ise İçeriği Başlat düğmesi ile eğitimin içeriğini alabilir, sınavsa Sınavı Al düğmesi ile sınavınıza başlayabilirsiniz. Eğitim ya da sınavlara erişim için gerekli kriterleri yerine getirmemişseniz bu birimlerin içeriklerine ya da sınavlarına ulaşabileceğiniz düğmeler pasif hale getirilip, eğitim ya da sınav isminin yanında ona neden giremediğinizi belirten bilgi metni görüntülenir. Ayrıca bu alanda eğitim için kullanabileceğiniz araçlar yer alır. (4) Bu alanda eğitmen tarafında eğitim için oluşturulan ödev, kaynakça ve küçük sınavlara erişebilirsiniz. Etkinlik ağacından sınav seçildiğinde içerik alanında Sınav Al düğmesi görüntülenir. Sınavı Al düğmesine tıkladığınızda sınav ekranı açılır. Sorular Yüklendi diyalog kutusunda OK düğmesine tıklandıktan sonra Sınava Başla düğmesine tıklanarak sınava başlanabilir.

27 27 Sınava başlandığında gelen soru ekranında, uygun seçenek işaretlendikten sonra İleri düğmesi ile bir sonraki soruya geçilir. Soru listesi sınavdaki tüm soruları listeler. Bu listeden istenilen soruya ulaşılabilir. Sınavı Bitir düğmesine sınav bitirilebilir.

28 28 Sınavı bitirdikten sonra sonuçları görmek için sınav içerik ekranında yer alan Sonuçları Gör köprüsü kullanılabilir. Sınav Sonuç Ekranı Sınav oluşturulurken sınav sonuçlarının kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesi ya da görüntülenememesi seçilebilir. Bu seçime bağlı olarak sonuçlar ve cevaplar gösterilir ya da gösterilmez. 3.3 Eğitim Arama [Eğitim Arama] sayfası ile size atanan ya da eğitmeni olduğunuz eğitimler içinde arama yapabilirsiniz. Kelime alanına aramak istediğiniz kelimeyi girerek, Kelimelerin hepsi ya da Kelimelerin herhangi biri seçenek düğmesinden uygun olanı seçtikten sonra Listele düğmesine tıklayarak arama yapabilirsiniz.

29 Eğitim Geçmişi Kullanıcıların eğitim geçmişleri ile ilgili bazı rapoları alabilmeleri için kullanılan sayfadır. [Eğitim Geçmişi] sayfasında yer alan köprülere tıkladığınızda ayrı bir pencerede açılarak görüntülenir. Bu sayfalar yazıcıdan çıktı alabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

30 Eğitim Talepleri [Eğitim Talepleri] sayfasından size atanan eğitim talep formlarını inceleyerek talepte bulunabilirsiniz. (Bu sayfa kullanıcılar için tasarlanmıştır. Kullanıcının gördüğü eğitim talepleri seçeneklerini bu alanda görebilirsiniz. Eğitim Yöneticisi de sistemde aynı zamanda bir kullanıcıdır.) Talep Aşaması sütunundan talep durumunuzu takip edebilirsiniz. Talep listesinde Ayrıntı köprüsüne tıklayarak [Talep Formu] sayfasına ulaşabilirsiniz.

31 31 [Talep Formu] sayfasını kullanarak talep formunun detaylı bilgilerini görebilir, talep ettiğiniz ve talep edebileceğiniz programları listeleyebilirsiniz. Talep Edebileceğiniz Programlar listesinde program adına tıklayıp program detaylarını inceleyerek, eğitim dönemini seçtikten sonra Talep Listeme Ekle düğmesine tıkladığınızda Talep Ettiğimiz Programlar listesine talep formu eklenir. Son kararı verdikten sonra Sonlandır düğmesine tıklayarak talep formunuzu değerlendirmeye alınması için yöneticinize göndermiş olacaksınız. Sonlandırılmış talep formlarında değişiklik yapmak zorundaysanız yöneticinize başvurunuz. [Eğitim Talepleri] sayfasında Sınıfiçi Eğitim Kataloğundan Talepte Bulun köprüsüne tıklayarak sistemde kayıtlı sınıfiçi eğitim kataloğundan talepte bulunabilirsiniz. E-Eğitim Kataloğundan Talepte

32 32 Bulun köprüsüne tıklayarak sistemde kayıtlı e-eğitim kataloğundan talepte bulunabilirsiniz. Katalogda Yer Almayan Bir Eğitim için Talepte Bulun köprüsüne tıklayarak sistemde yer almayan ancak ihtiyaç gördüğünüz bir konuda eğitim talebinde bulunabilirsiniz. 3.6 Eğitim Kataloğu Sistemde kayıtlı eğitim kataloğunda arama yapmak ve eğitimlerle ilgili bilgi almak, talepte bulunmak için kullanabileceğiniz sayfadır. Eğitimleri listeledikten sonra Eğitim Listesi tablosunda Ayrıntı köprüsüne tıklayarak eğitim hakkında bilgi alabilir, Talebi Gönder köprüsüne tıklayarak bu eğitim için talepte bulunabilirsiniz.

33 33 4 Kullanıcı İşlemleri [Kullanıcı İşlemleri] ana sayfasında, Kullanıcı Ağacı, Kullanıcı Sepeti, Eğitim Yöneticiliklerim, Kullanıcı Listeleme Sayfası Anketler alt sekmeleri bulunur. 4.1 Kullanıcı Ağacı Kullanıcıları kendi belirleyeceğiniz klasör yapısı içinde gruplandırmak için kullanabileceğiniz sayfadır. Kişisel Ağacım klasörü altında alt klasörler oluşturarak kullanıcıları bu klasörlerde gruplayabilirsiniz. Alt klasörlere aldığınız kullanıcılar üst klasörün de kullanıcısı olarak belirlenir.

34 34 Hızlı Ulaşım liste kutusundan klasör seçimi yapılabilir. Liste kutusundan seçilen klasör ile ilgili özellikler, Kişisel Ağaç Grupları tablosunda görüntülenir. (Hızlı ulaşım ile seçtiğiniz ağacın altında bulunan ağaçlardır.) Kişisel Ağaca alt klasör eklemek için Yeni Klasör İsmi metin alanına isim yazılarak Ekle düğmesine tıklanmalıdır. (Hızlı Ulaşım liste kutusunda hangi klasör seçili ise eklenen klasör bu alana eklenecektir. Tüm alt klasörler ise kişisel ağaçım altındadır.) Kişisel Ağaç Grupları tablosunda Kullanıcılar sütununda, bu klasörde yer alan kullanıcı sayıları görüntülenir. Bu rakamlara tıklandığında kullanıcıların listesi ekrana gelir. Aktif Sepetime Ekle köprüsüne tıklanarak klasörde yer alan kullanıcılar aktif sepete eklenebilir. Mesaj At köprüsü ile seçilen klasördeki kullanıcılara mesaj atılabilir. Klasördeki Kullanıcıları Listele köprüsüne tıklayarak ağaçta seçilen klasördeki kullanıcıları listeleyebilirsiniz. Kullanıcı İşlemleri tablosunda; Seçilen Grupları Aktif Sepete Ekle satırında Uygula köprüsü ile birden fazla grup seçilerek sepete atılabilir. Seçilen Gruplara Mesaj At satırında Uygula köprüsü ile seçilen klasörde yer alan kullanıcılara mesaj yollanabilir. Seçilen Grupları Sil satırında Uygula köprüsüne tıklayarak Kişisel Ağaçta seçilen klasör silinebilir.

35 35 Seçilen Gruba/Gruplara Program Ekle satırında yer alan liste kutusundan sistemde kayıtlı bir program ve kişisel ağaçtan kullanıcı grupları seçilerek etkinlik oluşturulabilir. Kişi İşlemleri tablosunda; Gruptaki kişileri hedef klasöre satırında seçilen klasördeki kişileri bir klasöre taşımak için Taşı, kopyalamak için Kopyala seçenek düğmesi işaretlendikten sonra Hedef Klasör liste kutusundan kişilerin alınacağı klasör seçimi yapılarak Uygula düğmesine tıklanmalıdır. Aktif sepeti hedef klasöre satırında seçilen klasördeki kişileri bir klasöre taşımak için Taşı, kopyalamak için Kopyala seçenek düğmesi işaretlendikten sonra Hedef Klasör liste kutusundan kişilerin alınacağı klasör seçimi yapılarak Uygula düğmesine tıklanmalıdır. Seçili Gruptaki/Gruplardaki Kişileri Çıkar köprüsü ile de seçilen klasördeki kullanıcılar gruptan çıkartılır. 4.2 Kullanıcı Sepeti Sistem içerisinde yer alan çeşitli özelliklerden oluşan ve standart özellik kriterleri ile gruplanamayan kullanıcılardan oluşan bir sepet oluşturmak için bu sayfa kullanılır. Yeni sepet oluşturma, sepete kullanıcı ekleme, sepetleri görme ve yönetme işlemleri gerçekleştirilir. Sistemde standart olarak oluşturulan Aktif Sepetim isimli bir sepet mevcuttur. Bunun dışında yeni bir sepet oluşturmak için Sepet Oluşturma alanında İsmi Belirtilen Sepeti Oluştur metin alanına yeni sepet ismi yazılarak Sepeti Oluştur düğmesine tıklanmalıdır.

36 36 Mevcut bir sepete kullanıcı eklemek için ekranında sağ üstünde yer alan Sepete kullanıcı eklemek için tıklayınız köprüsüne tıklanmalıdır. Sepete kullanıcı eklemek için tıklayınız köprüsüne tıkladığınızda [Kullanıcı Listeleme] sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada kullanıcılar listelenerek istenen sepete eklenebilir. Mevcut bir sepet ile ilgili detaylı bilgi almak ve sepet işlemleri sayfasına ulaşmak için Sepet Detayları köprüsüne tıklanmalıdır. Mevcut sepetleri silmek için sepet seçilmeli ve Seçilen Sepetleri Sil düğmesine tıklanmalıdır. Sepet Detayları Bu sayfada seçilen sepetin (Aktif Sepetim) detayları hakkında bilgi alınabilir ve sepet ile ilgili işlemler yapılabilir. Sepet İşlemleri; Sepetin Farklı İsimli Bir Kopyasını Oluştur: Mevcut bir sepetin bir kopyasını oluşturabiliriz. Seçili sepetten yeni bir sepet oluşturmak için metin alanına yeni sepetin ismi yazılarak Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Sepete Excel'den Kullanıcı Ekle: Sistemde kayıtlı kullanıcıları sadece kullanıcı adlarını kullanarak sepete eklemek için bu alanı kullanabiliriz. Excel den kullanıcı eklemek için; kullanıcı verilerinin bulunduğu bir Excel dosyasında ilk sütunda sadece kullanıcı adları olmalı ve sütunun ilk hücresinede kullanıcı yazılmalıdır. Excel dosyası hücre biçimi text olarak ayarlanmalıdır. Daha

37 37 sonra bu dosya Browse düğmesine tıklanarak seçilmeli ve Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Sepetteki Kullanıcıları Başka Bir Sepete Kopyala: Mevcut sepettekikullanıcıları farklı bir sepete kopyalamak için liste kutusundan kopyalanacak sepet seçilerek Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Sepetteki Kullanıcılara Mesaj At: Mevcut sepetteki kullanıcılara mesaj göndermek için Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Program Seçip Sepete Etkinlik Ata: Sepetteki kullanıcılar için bir yeni bir etkinlik oluşturmak için kullanılan alandır. Program liste kutusundan program seçimi yapılarak Etkinlik Ata köprüsüne tıklanmalıdır. Sistem sizi etkinlik oluşturma ekranlarına yönlendirecektir. Klasör Seçip Sepeti Kişisel Ağaca Kopyala: Aktif sepetteki kullanıcıları Kullanıcı Ağacında bir klasöre kopyalamak için kullanılan alandır. Klasör liste kutusundan kullanıcıların kopyalanacağı klasör seçilerek Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Seçili Özelliğe Göre Sepeti Böl: Aktif sepette yer alan kullanıcıları özellik liste kutusundan seçilen özelliklere göre sepetlere bölmek için kullanılan alandır. Özellik seçilerek Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Sepeti Belirtilen Kullanıcı Sayısındaki Sepetlere Böl: Sepette yer alan kullanıcıları Sayı metin alanına girilen sayıda ve seçilen sıralama ölçütüne göre sepetlere bölmek için kullanılan alandır. Seçimler yapıldıktan sonra Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Sepeti Belirtilen Sayıda Alt Sepete Böl: Sepette yer alan kullanıcıları Sayı metin alanına girilen sayıda ve seçilen sıralama ölçütüne göre alt sepetlere bölmek için kullanılan alandır. Seçimler yapıldıktan sonra Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Aktif Sepetim Kullanıcı Listesi Tablosunda Gösterilecek Kolonlar: Sepet Kullanıcı Listesi tablosunda sepette yer alan kullanıcılar listelenir. Kullanıcı listesinde kullanıcılara ait gösterilecebilecek

38 38 bilgilerin yer aldığı alandır. Bu alandan listede görüntülenmesini istediğiniz onay kutusunu işaretlemeli ve Tabloyu Güncelle düğmesine tıklamalısınız. Böylece Kullanıcı Listesi tablosunda seçtiğiniz kullanıcı özellikleri de görüntülenecektir. Kullanıcı Listesi İşlemleri: Sepette yer alan kullanıcılar ile ilgili yapabileceğiniz işlemlerin listesinin yer aldığı alandır. Seçili Kullanıcıları Sepetten Çıkar: Kullanıcı listesinden seçilen kullanıcıları sepetten çıkarmak için Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Seçili Olmayan Kullanıcıları Sepetten Çıkar: Kullanıcı listesinde seçilmeyen kullanıcıları sepetten çıkarmak için Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Sepetteki Bütün Kullanıcıları Sepetten Çıkar: Sepeti boşaltmak için Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Seçili Kullanıcıları Başka Bir Sepete Kopyala: Kullanıcı listesinde seçilen kullanıcıları klasör listesinden seçilen klasöre kopyalamak için Uygula köprüsüne tıklanmalıdır. Sepete Kullanıcı Ekle: Sepete kullanıcı eklmek için kullanılan alandır. Sepette kullanıcı yoksa bu alanda sadece Sepete Kullanıcı Ekle satırı yer alır. Sepete kullanıcı eklemek için Uygula düğmesine tıklanmalıdır. 4.3 Eğitim Yöneticiliklerim Eğitim Yöneticisi olarak yetkilerinizi izleyebileceğiniz sayfadır. 4.4 Kullanıcı Listeleri Eğitim Yöneticisi yetkileri olan kişilerin kendi yetki alanı içerisindeki kullanıcılar ile ilgili, listeleme, kullanıcı ekleme, kullanıcı bulunmama kayıtları ve bloklanmış kullanıclar ile ilgili işlemleri yapabileceği sayfalar bu sekme altında görüntülenebilir.

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ŞEKİL LİSTESİ... II İTİCUUEP'E GİRİŞ...1 Ayarlar Menüsüyle Çalışmak...8 İletişim Menüsünü Tanımak...10

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme...

2.1.2.2.3 Name Server Tanımlama... 34 2.1.2.2.4 Name Server Ekleme... 35 2.1.2.2.5 Name Server Güncelleme... 35 2.1.2.2.6 Name Server Silme... İçerik Tablosu Radore ID nedir?... 5 1. Giriş Ekranı... 5 1.1 Şifremi Unuttum... 5 1.2 Kayıt Ol... 6 1.2.1 Bireysel Müşteri Kaydı Oluşturmak... 6 1.2.2 Kurumsal Müşteri Kaydı Oluşturmak... 9 1.2.3 Üyelik

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu

Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu Sistem Yöneticisi Konfigürasyon Klavuzu ABAKUS 360 T-Panel T-CRM 2006, IPera İletişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi İçindekiler A- Programın Yapısı:... 4 1- Ana Bileşenler... 4 1.a BUKET

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu

AMP KolayMetraj. Kullanım Kılavuzu AMP KolayMetraj Kullanım Kılavuzu AMP Yazılım Genel Müdürlük İstanbul 2014 İçindekiler Kullanım kılavuzu sembolleri-düzenleri... 7 Yeni Proje... 8 Proje Aç... 10 Proje Yenileme... 10 Çizim Yönetimi...

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ E-POSTA YARDIM BELGESİ Zimbra Webmail GENEL ÖZELLİKLER Zimbra yüksek performanslı bir e-posta programı olup, e-posta, adres defteri, takvim, görev listeleri ve web dokümanları gibi özelliklere sahip bir uygulamadır. e-posta

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

TEBEOS Kullanım Kılavuzu

TEBEOS Kullanım Kılavuzu TEBEOS Kullanım Kılavuzu Türk Eczacıları Birliğinin Meslektaşlarına Ücretsiz Hizmetidir. TeBEoS Sayfa 1 1. Sayım İşlemleri Stok sayım işlemlerinin yapılabilmesi için tebeos programından muhasebe ve stok

Detaylı

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ 6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ INTERNET İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet kelime anlamı olarak

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ PROJE

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIMI Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Akıllı Rehber Kullanıcı Kılavuzu

Akıllı Rehber Kullanıcı Kılavuzu OfisTelefonu 07 Abakus 360 T-Panel T-CRM Akıllı Rehber Kullanıcı Kılavuzu IPera İletişim Teknolojileri İçindekiler İçindekiler... 2 Abakus 360 Nedir?... 3 Programa Nasıl Girilir?... 3 Akıllı Rehber Nedir?...

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı

YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU

YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU YENİ MOBILSAHA KULLANIM KILAVUZU 1 Document History Document Location Revision History Date of this revision: 09/07/2013 Date of next revision Revision Number Revision Date Summary of Changes 1 09/07/2013

Detaylı