DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ RECEP SELİMOĞLU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ RECEP SELİMOĞLU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR"

Transkript

1 DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ RECEP SELİMOĞLU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

2 VUK DEĞERLEME HÜKÜMLERİ(MD/ )

3 DEĞERLEME: VERGİ MATRAHLARININ HESAPLANMASIYLA İLGİLİ İKTİSADİ KIYMETLERİN, VERGİ KANUNLARINDA GÖSTERİLEN GÜN VE ZAMANLARDAKİ DEĞERLERİNİN SAPTANMASIDIR.

4 GENEL OLARAK DEĞERLEME GÜNÜ, 31/ARALIK TARİHİDİR. TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE, VUK UN DEĞERLEMEYE İLİŞKİN HÜKÜMLERİNE UYULMASI ZORUNLUDUR.

5 İKTİSADİ İŞLETMELERE DAHİL KIYMETLERİ VE SERVETLERİ DEĞERLEMEDE KULLANILAN DEĞERLEME ÖLÇÜLERİ: MALİYET BEDELİ BORSA RAYİCİ TASARRUF DEĞERİ MUKAYYET DEĞER İTİBARİ DEĞER RAYİÇ BEDEL EMSAL BEDEL VE EMSAL ÜCRET VERGİ DEĞERİ ALIŞ BEDELİ 10-ALIŞ EMSAL BEDELİ 11-ORTALAMA PERAKENDE SATIŞ FİYATI 12-TAPU SİCİLİNE KAYITLI BEDEL 13-FİNANSAL KİRALAMALARDA, KİRA ÖDEMELERİNİN BÜGÜNKÜ DEĞERİ

6 MALİYET BEDELİ: İKTİSADİ BİR KIYMETİN İKTİSAP EDİLMESİ VEYA DEĞERİNİN ARTIRILMASI MÜNASEBETİYLE YAPILAN ÖDEMELERLE, BUNLARA AİT BİLUMUM GİDERLERİN TOPLAMINI İFADE EDER.(VUK/262) İKTİSADİ KIYMETİN ALIMINDAN SONRA YAPILAN ÖDEMELERİN MALİYETE EKLENEBİLMESİ İÇİN, YAPILAN HARCAMANIN İKTİSADİ KIYMETİN DEĞERİNİ ARTIRMASI GEREKİR.

7 MALİYET BEDELİ İLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER: GAYRİMENKULLER TESİSAT VE MAKİNELER GEMİLER TAŞITLAR GAYRİMADDİ HAKLAR ÖZEL MALİYET BEDELLERİ DEMİRBAŞLAR EMTİA ZİRAİ MAHSULLER VE HAYVANLAR

8 BORSA RAYİCİ: GEREK MENKUL KIYMETLER VE KAMBİYO BORSASINA, GEREKSE TİCARET BORSALARINA KAYITLI OLAN İKTİSADİ KIYMETLERİN DEĞERLEMEDEN ÖNCEKİ SON İŞLEM GÜNÜNDE BORSADAKİ İŞLEMLERİN ORTALAMA DEĞERLERİNİ İFADE EDER.(VUK/263) BORSADAN KASTEDİLEN, TÜRKİYE DE KURULU BULUNAN MENKUL KIYMET, VADELİ İŞLEM VE TİCARET BORSALARIDIR.

9 İKTİSADİ İŞLETMELERE DAHİL YABANCI PARA VEYA YABANCI PARA CİNSİNDEN ALACAK VE BORÇLARIN DEĞERLEME ÖLÇÜSÜ, BORSA RAYİCİDİR. ANCAK, ÜLKEMİZDE SERBEST DÖVİZ BORSASI TEŞEKKÜL ETMEDİĞİ İÇİN, SÖZKONUSU KIYMETLERLE İLGİLİ DEĞERLEME, MALİYE BAKANLIĞINCA İLAN OLUNAN RESMİ KURLARA GÖRE YAPILMAKTADIR.

10 MENKUL KIYMETLER BORSA RAYİCİYLE DEĞERLENİR. (HİSSE SENETLERİ HARİÇ) (FON PORTFÖYÜNÜN EN AZ % 51 İ, TÜRKİYE DE KURULMUŞ BULUNAN ŞİRKETLERİN HİSSE SENETLERİNDEN OLUŞAN YATIRIM FONU KATILMA BELGELERİ HARİÇ)

11 TASARRUF DEĞERİ: BİR İKTİSADİ KIYMETİN, DEĞERLEME GÜNÜNDE SAHİBİ İÇİN ARZ ETTİĞİ GERÇEK DEĞERDİR.(VUK/264) MEVDUAT VEYA KREDİ SÖZLEŞMELERİNE BAĞLI ALACAK VE BORÇLAR, VADESİ GELMEMİŞ OLAN SENEDE BAĞLI TİCARİ ALACAK VE BORÇLAR(isteğe bağlı olarak ), BANKALARIN VE SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ALACAK VE BORÇLARI, TASARRUF DEĞERİ İLE DEĞERLENİR.

12 MUKAYYET DEĞER: BİR İKTİSADİ KIYMETİN, MUHASEBE KAYITLARINDA GÖSTERİLEN HESAP DEĞERİDİR.(VUK/265) MUKAYYET DEĞERLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER SENETSİZ ALACAKLAR SENETSİZ BORÇLAR ALINAN VADELİ ÇEKLER VERİLEN VADELİ ÇEKLER AKTİFLEŞTİRİLEN İLK TESİS/KURULUŞ GİDERLERİ GELECEK YILLAR İÇİN PEŞİN ÖDENEN GİDERLER GELİR TAHAKKUKLARI GELECEK YILLAR İÇİN PEŞİN TAHSİL EDİLEN HASILAT GİDER TAHAKKUKLARI KARŞILIKLAR

13 İTİBARİ DEĞER: HER NEVİ SENETLERLE, ESHAM (pay,hisse ) VE TAHVİLLERİN ÜZERİNDE YAZILI OLAN DEĞERLERDİR.(VUK/266) İTİBARİ DEĞERLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER KASA MEVCUDU (Yabancı paralar HARİÇ) BEDELSİZ İKTİSAP EDİLEN HİSSE SENETLERİ ESHAMLI ŞİRKETLER VE İKTİSADİ KAMU MÜESSESELERİNCE ÇIKARILAN TAHVİLLER ŞİRKETLERİN SAHİP OLDUKLARI HİSSE SENETLERİ DOLAYISIYLA, BEDELSİZ İKTİSAP ETTİKLERİ HİSSE SENETLERİ (Bedel ödenerek elde edilen hisse senetleri, Alış Bedeliyle değerlenir )

14 RAYİÇ BEDEL: BİR İKTİSADİ KIYMETİN, DEĞERLEME GÜNÜNDEKİ NORMAL ALIM-SATIM DEĞERİDİR.(VUK/Mük.- 266) EMLAK VERGİSİNDE, BİNA VE ARAZİ İÇİN RAYİÇ BEDEL ESAS ALINMAKTADIR.

15 EMSAL BEDELİ: GERÇEK BEDELİ OLMAYAN VEYA BİLİNMEYEN VEYAHUT DOĞRU OLARAK TESPİT EDİLEMEYEN BİR MALIN, DEĞERLEME GÜNÜNDE SATILMASI HALİNDE EMSALİNE NAZARAN HAİZ OLACAĞI DEĞERDİR.(VUK/267) EMSAL BEDELİ, DEĞERLEME KONUSU MALIN EMSAL SATIŞ BEDELİDİR, DEĞERLEME GÜNÜNDE PİYASADA BULACAĞI BEDELDİR. EMSAL BEDELİ ÖLÇÜSÜNÜN UYGULANABİLMESİ İÇİN, DEĞERLEME KONUSU MALIN GERÇEK DEĞERİNİN, BELLİ OLMAMASI, BİLİNMEMESİ VEYA DOĞRU OLARAK TESPİT EDİLEMEMESİ GEREKİR.

16 EMSAL BEDELİNİN TESPİTİ EMSAL BEDEL, SIRASIYLA, ***ORTALAMA FİYAT ESASI ***MALİYET BEDELİ ESASI İLE TESPİT EDİLİR. BU İKİSİYLE DE TESPİT EDİLEMİYORSA, ***TAKDİR ESASI UYGULANARAK TESPİT EDİLİR. BU SIRAYA UYMAK ZORUNLUDUR. BİR MALIN EMSAL BEDELİNİN ORTALAMA FİYAT ESASINA GÖRE TESPİT İMKANI VARSA, BU MAL İÇİN MALİYET BEDELİ VEYA TAKDİR ESASI UYGULANAMAZ.

17 MAHKEMELERİN BİÇTİKLERİ DEĞERLER, EMSAL BEDELİ YERİNE GEÇER VE EMSAL BEDELİ TESPİTİNDE ÖNCELİKLE DİKKATE ALINIR.

18 EMSAL BEDELİ İLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER GERÇEK BEDELİ OLMAYAN VEYA BİLİNMEYEN VEYAHUT DOĞRU OLARAK TESPİT EDİLEMEYEN EMTİALAR EMTİALARIN SATIŞ BEDELİ, MALİYET BEDELİNDEN % 10 VE DAHA FAZLA DÜŞÜKLÜK GÖSTERİYORSA, BU DURUMDA EMSAL BEDELİ ÖLÇÜSÜ KULLANILABİLİR.(2.sıradaki Maliyet Bedeli Esası HARİÇ ) (VUK/274) MALİYET BEDELİNİN TESPİTİNİN MÜMKÜN OLMADIĞI, ZİRAİ İŞLETMELERE DAHİL HAYVANLAR. KIYMETİ DÜŞEN MALLAR

19 TEŞEBBÜS SAHİBİ İLE EŞİNİN VE ÇOCUKLARININ İŞLETMEDEN ÇEKTİKLERİ AYNİ DEĞERLER İŞİN TERKEDİLMESİ DURUMUNDA, İŞLETME SAHİBİNE FATURA EDİLEREK İŞLETMEDEN ÇEKİLMESİ GEREKEN İKTİSADİ KIYMETLER (İşletmeden çekilen GAYRİMENKULLER için Emsal Bedel, SADECE TAKDİR ESASI uygulanarak tespit olunabilir. Gayrimenkuller için Ortalama Fiyat veya Maliyet Esası uygulanamaz ) GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN, GVK/MD-89 KAPSAMINDA AYNİ OLARAK BAĞIŞLADIKLARI, MUKAYYET DEĞERİ BULUNMAYAN MAL VE HAKLAR (Sadece TAKDİR ESASINA göre ) KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN, KVK/MD-10 KAPSAMINDA AYNİ OLARAK BAĞIŞLADIKLARI, MALİYET BEDELİ VE MUKAYYET DEĞERİ BULUNMAYAN MAL VE HAKLAR(Sadece TAKDİR ESASINA göre )

20 KURUMLARIN TASFİYESİNDE, ORTAKLARA DAĞITILAN, SATILAN, DEVREDİLEN DEĞERLER. BEDELİ BULUNMAYAN VEYA BİLİNMEYEN İŞLEMLER İLE BEDELİN PARADAN BAŞKA AYNİ BİR DEĞER OLMASI HALİNDE BU DEĞERLER (KDVK/27-1) BEDELİN EMSAL BEDELE NAZARAN AÇIK BİR ŞEKİLDE DÜŞÜK OLDUĞU VE BU DÜŞÜKLÜĞÜN SEBEBİNİN HAKLI BİR ŞEKİLDE AÇIKLANAMADIĞI DURUMLARDA(KDVK/27-2)

21 EMSAL BEDELİN TESPİTİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER

22 1.SIRA- ORTALAMA FİYAT ESASI: Aynı cins ve nevideki mallardan, değerlemenin yapılacağı ayda veya bir önceki ayda veya önceki aydan daha önceki ayda (bu sırayla ) satış yapılmışsa, emsal bedeli, bu satışların miktar ve tutarına göre mükellef tarafından çıkarılacak olan ortalama satış fiyatı ile hesaplanır.

23 Bu esasın uygulanabilmesi için, aylık satış miktarının, emsal bedeli tespit edilecek her bir malın miktarına nazaran % 25 den az olmaması şarttır. Emsal bedeli tespit edilecek mal için, öncelikle, aynı cins ve nevideki malların, değerlemenin yapılacağı aydaki satış miktarına bakılır. Örneğin, bu ay Ağustos ise öncelikle bu ayın satış miktarına bakılır. Yeterli değilse, önceki ay olan Temmuz ayının satış miktarına bakılır. Bu da yeterli değilse, daha önceki ay olan Haziran ayının satış miktarına bakılır. Bu da yeterli değilse, ortalama fiyat esası uyugulanmaz.(emsal bedeli tespiti için, 2.sıra olan Maliyet Bedeli Esasına geçilir )

24 ÖRNEK UYGULAMA: Yap-Sat şeklinde aynı m2 alana sahip konut inşaatı faaliyetinde bulunan şahıs işletmesinde, stoktaki dairelerden 10 adet daire işletme sahibi tarafından şahsi kullanımı için Ağustos ayında işletmeden çekilmiştir. İşletmeden çekilen dairenin, emsal bedelle (öncelikle Ortalama Fiyat esasına göre) değerlenmesi gerekir. Satış Miktarı(adet) Ortalama Birim Satış Fiyatı(Kdv Hariç) Ağustos Temmuz Haziran

25 Ağustos ayındaki satış miktarı, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden azdır. Bu nedenle, emsal bedel olarak Ağustos ayı satış fiyatı dikkate alınamaz. Bu durumda önceki aya bakılır. Temmuz ayındaki satış miktarı da, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden azdır. Bu nedenle, emsal bedel olarak Temmuz ayı satış fiyatı da dikkate alınamaz. Son olarak, daha önceki aya bakılır. Haziran ayındaki satış miktarı, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden fazladır. Dolayısıyla, emsal bedel olarak Haziran ayının ortalama satış fiyatının dikkate alınması gerekir.bu durumda, işletmeden çekilen 10 adet dairenin toplam emsal bedeli: ( x 10 ) TL dır. Bu tutar işletmede hasılat yazılmalı ve üzerinden KDV hesaplanmalıdır. Şayet Haziran ayındaki satış miktarı da, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden az olsaydı, bu durumda, ortalama fiyat esası uygulanmayacak, maliyet bedeli esasına göre emsal bedel tespiti yapılacaktı.

26 2.SIRA- MALİYET BEDELİ ESASI: Emsal bedeli tespit edilecek malın, maliyet bedeli bilinir veya çıkarılması mümkün olursa, bu durumda mükellef, bu maliyet bedeline toptan satışlar için % 5, perakende satışlar için % 10 ilave etmek suretiyle emsal bedeli bizzat tespit eder.

27 ÖRNEK UYGULAMA: Önceki örnek uygulamada, işletmeden çekilen dairelerden bir adet dairenin mükellefin defterinde kayıtlı Maliyet Bedeli TL olsun. İşletme sahibine yapılan teslim perakende satış kabul edilir! Bu durumda, 10 adet dairenin toplam emsal bedeli: ( x+% 10) TL dır. Bu tutar işletmede hasılat yazılmalı ve üzerinden KDV hesaplanmalıdır. KDV Matrahı açısından, Genel Yönetim Giderlerinden stoklara pay verilmesi ZORUNLUDUR. (KDVK/27-4) (Her ne kadar, imal edilen mal maliyetine genel yönetim giderlerinden pay verilmesi ihtiyari olsa da )

28 3.SIRA- TAKDİR ESASI: Ortalama Fiyat Esası ve Maliyet Bedeli Esası yöntemlerine göre tespit edilemeyen emsal bedelleri, ilgililerin müracaatı üzerine, takdir komisyonunca takdir yolu ile tespit edilir. Mükelleflerin, takdir edilen bedellere vergi mahkemesinde dava açma hakları saklıdır. Ancak, davanın açılması verginin tahakkuk ve tahsilatını durdurmaz. Ancak, takdir edilen emsal bedel üzerinden yapılan tarhiyatlara karşı açılan davalar, verginin tahakkuk ve tahsilini durdurur.

29 VERGİ DEĞERİ: Vergi Değeri, bina ve arazinin Emlak Vergisi Kanunun 29.maddesine göre tespit edilen değeridir.(vuk/268) Emlak Vergisi Kanununun 29.maddesine göre vergi değeri: Arsa ve Araziler için- Takdir Komisyonlarınca tespit edilen değer, Binalar için- Maliye ve Bayındırlık ve İskan Bakanlıklarınca müştereken tespit edilen, bina m2 normal inşaat maliyetleri dikkate alınarak bulunan değerdir. Gerçek kişilerin şahsi mal varlıklarına dahil olan ve maliyet bedeliyle değerlenmesine imkan bulunmayan bina ve arazilerin, ilgili kişinin ticari işletmesine dahil edilmesi istendiğinde, söz konusu gayrimenkullerin vergi değeri ölçüsü dikkate alınarak aktifleştirilmesi gerekir.

30 ALIŞ BEDELİ: Alış Bedeli, bir iktisadi kıymetin iktisap edilmesi karşılığında ödenen veya borçlanılan bedeldir. Alış bedeli, VUK/Md-279 da yer alan bazı menkul kıymetlerin değerlemesinde uygulanır.

31 İŞLETMELERDE 31/12/.. TARİHLİ DEĞERLEME

32 10-HAZIR DEĞERLER

33 KASA VE BANKADAKİ YABANCI PARALARIN DEĞERLEMESİ: 100-KASA 102-BANKALAR

34 Yabancı paralar, BORSA RAYİCİYLE değerlenir. Yabancı Paranın borsada rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak KUR Maliye Bakanlığınca tespit olunur. (VUK/280) Henüz ülkemizde serbest döviz borsası kurulmadığından, değerleme, Maliye Bakanlığınca tespit ve ilan olunan kurlar üzerinden yapılmaktadır. İlan edilen kurlar, EFEKTİF ve DÖVİZ kurlarıdır. EFEKTİF: Nakit yabancı paradır. DÖVİZ : Yabancı para cinsinden ödeme aracıdır.(poliçe,çek,tahvil vb.)

35 KASA da yer alan yabancı paraların değerlemesi, EFEKTİF ALIŞ KURU üzerinden yapılır. BANKA da yer alan yabancı paraların değerlemesi, DÖVİZ ALIŞ KURU üzerinden yapılır. Kasa ve Bankada yer alan Yabancı Paraların değerlemesi sonucu ortaya çıkan olumlu-olumsuz kur farkları, 646-Kambiyo Kârları 656-Kambiyo Zararları(-) hesaplarında izlenir.

36 VADELİ BANKA MEVDUATLARINDA YABANCI PARA CİNSİNDEN VADELİ MEVDUATIN DEĞERLEMESİ YAPILIR. K/Z YAZILIR. KIST FAİZ GETİRİSİ HESAPLANIR GELİR YAZILIR. FAİZ GELİRİ ÜZERİNDEN İLERİDE YAPILACAK STOPAJ TUTARININ TAMAMI, FAİZİN ELDE EDİLDİĞİ YILA AİT YILLIK BEYAN ÜZERİNDE MAHSUP EDİLİR. (Ancak, kıst gelirin ait olduğu döneme ilişkin yıllık beyanname verilmeden tahsil edilen faiz gelirlerinden yapılan stopajın, önceki yılda kıst olarak gelir yazılan kısma isabet eden kısmı kıst gelire ilişkin yıllık beyanda mahsup edilebilir )

37 UYGULAMA İşletme 01/11/2012de Bankada TL karşılığı 1 yıl vadeli Euro hesap açtırmıştır. Vade sonunda 720 Euro faiz alınacaktır. 31/12/2012 de Maliye Bakanlığı Döviz Alış Kuru. 2,05 TL Euro x 2,05 TL TL. Kayıtlı Değer.(-) TL Kambiyo Zararı..(-) 300 TL 2 aylık faiz geliri (01/11-31/12) 246 TL (720 Euro/12 x 2 ay x 2,05TL)

38 /12/ (-) Kambiyo Zararları Yabancı Paralar Vadeli Mevduat (Euro) / Gelir Tahakkukları Faiz Gelirleri(Vergiye Tabi) /

39 YABANCI PARA CİNSİNDEN DÜZENLENEN ALINAN VE VERİLEN ÇEKLERİN DEĞERLEMESİ: 101-ALINAN ÇEKLER 103-VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ(-)

40 Alınan Çekler 31/12/.. den sonraki bir tarihi taşıyorsa, 121-Alacak Senetleri hesabına aktarılır. Verilen Çekler 31/12/.. den sonraki bir tarihi taşıyorsa, 321-Borç Senetleri hesabına aktarılır. Vade taşıyan yabancı para cinsinden Alınan Çeklerin-Verilen Çeklerin değerlemesi, DÖVİZ ALIŞ KURU üzerinden yapılır. CİRO EDİLEN ÇEKLER, 900/901 DE İZLENMELİDİR!

41 11-MENKUL KIYMETLER 110-HİSSE SENETLERİ 111-ÖZEL KESİM TAHVİL SENET VE BONOLARI 112-KAMU KESİMİ TAHVİL SENET VE BONOLARI

42 MENKUL KIYMETLER: Hisse Senetleri Devlet Tahvilleri Hazine Bonoları Özel Sektör Tahvilleri Gelir Ortaklığı Senetleri Toplu Konut İdaresince çıkarılan Tahviller Kamu Ortaklığı İdaresince çıkarılan Tahviller Kâr/Zarar Ortaklığı belgeleri Yarım Fonu Katılma Belgeleri Finansman Bonoları Eurobond lar

43 MENKUL KIYMETLERDE DEĞERLEME: (VUK/279) Hisse Senetleri ile fon portföylerinin en az % 51 i Türkiye de kurulmuş bulunan şirketlerin hisse senetlerinden oluşan yatırım fonu katılma belgeleri alış bedeliyle, bunlar dışında kalan her türlü menkul kıymet borsa rayiciyle değerlenir. HİSSE SENETLERİ, ALIŞ BEDELİYLE DEĞERLENİR. Kâr/Zarar, hisse senedi elden çıkarıldığında/satıldığında hesaplanır. Hisse Senedinin, yerli veya yabancı bir şirkete ait olmasının önemi yoktur. Hisse senetlerinin alışında yüklenilen faiz ve kur farkları, tahakkuk ettikleri dönemde gider yazılır. Bu türden finansman giderleri, hisse senetlerinin alış bedeline eklenmez.

44 YATIRIM FONU KATILMA BELGELERİ, Fon portföylerinin en az % 51 i Türkiye de kurulmuş bulunan hisse senetlerinden oluşuyorsa ALIŞ BEDELİYLE değerlenir. Aksi halde, BORSA RAYİCİYLE değerlenir. Ancak, Yatırım Fonu Katılma Belgeleri, ülkemizde henüz borsada işlem görmemektedir. Bunların değerleri, ihraç eden kurumlar tarafından günlük olarak ilan edilmekte ve istenildiğinde paraya çevrilebilmektedir. Dolayısıyla, Yatırım Fonu Katılma Belgelerinin KIST GETİRİSİ dikkate alınarak (ilan edilen değerle-alış bedeli arasındaki fark) ilan edilen değerle değerlenmesi gerekir. YATIRIM FONU: Halktan katılma belgeleri karşılığında toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır. Fonun tüzel kişiliği bulunmamakla birlikte, mal varlığı, kurucunun mal varlığından ayrı tutulur. Kurucular, kurdukları fonu, katılma belgesi sahiplerinin haklarını koruyacak şekilde yönetmek zorundadır.(spk/md-37)

45 BORSA RAYİCİYLE veya kıst getirisiyle DEĞERLEMEDE: Değer artışı durumunda: / Menkul Kıymetler xxx 649-Diğer Olağan Gelir ve Kârlar xxx / Değer azalışı durumunda: / Karşılık Giderleri(-) xxx 119-Menkul Kıymetler Değer Düş.Karş.(-) xxx / İzleyen yılda değer azalışının ortadan kalkması durumunda: / Menkul Kıymetler Değ.Düş.Karş.(-) xxx 644-Konusu Kalmayan Karşılıklar xxx 649-(varsa, artan değer artışı kısmı) xxx /

46 KÂR/ZARAR ORTAKLIĞI BELGELERİ ALIŞ BEDELİYLE DEĞERLENİR. K/Z Ortaklığı Belgesine sahip olanların Anonim Şirkette oy kullanma hakları yoktur. Bu tür belgelerin Kâr/Zararı, ihraç edenin Kâr veya Zararına göre ortaya çıkar.

47 DEVLET TAHVİLLERİ VE HAZİNE BONOLARI BORSA RAYİCİYLE DEĞERLENİR. Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu, Devlet İç Borçlanma senetleridir. Vadesi 1 yıldan fazla olanlar Devlet Tahvili, 1 yıldan az olanlar ise Hazine Bonosu olarak adlandırılır. Devlet Tahvilinin üzerinde yazılı olan değer, Devletin fiilen borçlandığı ana para tutarı gösterir. Bu tutar üzerinden dönemler itibariyle ve kupon karşılığında faiz ödemesi yapılır. Faiz getirisi baştan bellidir, sabittir. Hazine Bonolarında kupon yoktur. Bunlar iskonto esasına göre ihraç edilir. Hazine Bonosunun üzerinde yazılı tutar, vade sonunda Ana Para + Faiz dahil ödenecek tutardır. Dolayısıyla faiz getirisi baştan bellidir, sabittir. Devlet tahvilleri ve Hazine bonoları İMKB de işlem görmektedir. Dolayısıyla, değerlemeleri borsa rayiciyle yapılır.

48 EUROBONDLAR, KIST GETİRİLERİ DİKKATE ALINARAK DEĞERLENİR. Eurobondlar, Yabancı Ülkelere satılmak üzere çıkartılan tahvillerdir. Ancak, yurt içindeki kişi veya kurumlarda Eurobond alabilirler. Yabancı Para cinsinden Eurobondların değerlemesinde, dönem sonunda ortaya çıkan KUR FARKI nın da dikkate alınması gerekir.

49 ÖRNEK UYGULAMA: İşletme, kupon ödemesi 6 ayda bir ve ilk kupon vadesi 31/03/2013 olan Dolar nominal bedelli ve yıllık % 10 faizli Eurobondu, 01/10/2012 de TL ya satın almıştır.

50 İlk kupon faizinin 2012 ye isabet eden kısmı: Dolar x % 10 : Dolar (yıllık faiz) /12 ay x 3 ay : 375 Dolar (2012 faizi) 31/12/2012 deki değeri: : Dolar 31/12/2012 Dolar Kuru(veri): 1,82 TL 31/12/2012 TL Değeri : x 1,82 : TL 2012 yılı Kıst Getirisi: : 982 TL /12/ Kamu kesimi tahvil senet ve bonoları Diğer olağan gelir ve kârlar /

51 UYGULAMA (Hisse Senetleri) İşletme, 25/08/2012de, Bankadan aldığı Euro (alış tarihinde TL) ile İMKB de işlem gören TL tutarında Hisse Senedi satın almıştır. Alışla ilgili TL masraf yapmıştır. 31/12/2012 ye kadar bankaya ödenen faiz 800 Euro (toplam karşılığı 1,650 TL) olup, 31/12/2012 de bankaya kalan kredi borcu Euro dur. (Borcun defterde kayıtlı değeri TL dır) 31/12/2012 de Maliye Bakanlığı Döviz Alış Kuru: 1 Euro 2,15 TL dır. Hisse senetlerinin 31/12/2012 deki İMKB değeri TL dır.

52 /08/ Hisse Senetleri Diğ.Faal.Olağan gider/zarar Banka Kredileri Bankalar /08/ /12/ Diğ.Faal.Olağan gider/zarar Bankalar /12/ Euro x 2,15: TL Kayıtlı Değer : TL TL olumsuz kur farkı 780-Finansman Giderleri / Borçlanma ile ilgili kur farkları 656-Kambiyo Zararlarına yazılmaz. 780-Finansman Giderleri olarak muhasebeleştirilir / Hisse Senetlerinde 31/12/2012 de borsa değeri ne olursa olsun, Alış Bedeliyle TL olarak değerleme yapılacaktır.

53 UYGULAMA(Yatırım Fonu Katılma Belgeleri) Yatırım Fonu Katılma Belgeleri: FON PORTFÖYÜNÜN EN AZ % 51 İNİN TÜRKİYE DE KURULMUŞ BULUNAN ŞİRKETLERİN HİSSE SENETLERİNDEN OLUŞMASI DURUMUNDA ( A TİFİ FON ) AKTİFE ALINDIKLARI DEĞERLE-ALIŞ BEDELİYLE DEĞERLENİR. AKSİ DURUMDA, KATILIM BELGESİNİN YIL İÇİNDEKİ HESAPLANAN GETİRİSİ ALIŞ BEDELİNE EKLENEREK DEĞERLEME YAPILIR.

54 UYGULAMA (A) Bankası Yatırım Fonu (Portföyünün % 60 ı yerli Hisse Senetleri) (B) Bankası Yatırım Fonu (Portföyünün % 50 si yerli Hisse Senetleri) İşletme 2012 yılında, (A) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgelerinden pay başına 10 TL olmak üzere adet satın almış ve TL olarak aktifine kaydetmiştir. Banka, yıl sonunda Katılma Belgelerinin Pay başına değerini 12 TL olarak açıklamıştır. (B) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgelerinden pay başına 15 TL olmak üzere adet satın almış ve TL olarak aktifine kaydetmiştir. Banka, yıl sonunda Katılma Belgelerinin Pay başına değerini 16 TL olarak açıklamıştır. 31/12/2012 de (A) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgeleri Alış Bedeliyle TL olarak değerlenir. 31/12/2012 de (B) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgeleri değerlemede TL olarak dikkate alınır /12/ Özel Kesim tahvil senet ve bonoları (B Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgesi) 649-Diğer Olağan gelir/kârlar (veya 642-Faiz Gelirleri) /

55 UYGULAMA( DİĞER MENKUL KIYMETLER) (Hisse Senetleri ile YF Katılma Belgeleri dışında kalan ) YIL İÇİNDEKİ HESAPLANAN GETİRİSİ ALIŞ BEDELİNE EKLENEREK DEĞERLEME YAPILIR. UYGULAMA İşletme 2012 yılında TL bedelle 2013 vadeli Hazine Bonosu satın almıştır. Hazine Bonosunun dönem sonu Borsa Rayici TL dır /12/ Kamu Kesimi Tahvil Senet ve Bonoları Diğer Olağan gelir/kârlar (veya 642-Faiz Gelirleri) /

56 (DÖVİZE ENDEKSLİ MENKUL KIYMETLERDE KISMİ KÂR İLAVELİ DEĞERLEME) Menkul Kıymet, değerleme günü itibariyle endeksli olduğu dövizin kuru ile değerlenir. UYGULAMA İşletme 31/07/20102de, dövize endeksli TL tutarında Euro karşılığı yılda bir kez % 10 Faiz ödemeli özel kesim tahvili satın almıştır. 31/12/2010 da kur: 2,05 TL dır. ( Euro x 2,05 : TL) Tahvil Değer Artışı: ( : TL) Tahvilin dönem faizi (31/07/ /12/2010 geçen gün sayısı:153 gün) Euro x % 10 : Euro (Yıllık Faiz) 153 günlük faiz: ( /365 x 153): 565,89 Euro 565,89 Euro x 2,05: TL ( 2010 yılı faiz tutarı) /12/ Özel Kesim Tahvil Senet ve Bonoları Kambiyo Kârları Diğer Olağan gelir/kârlar (veya 642-Faiz Gelirleri /

57 12-TİCARİ ALACAKLAR

58 120-ALICILAR Alacak Bakiyesi verenler, 340-Alınan Sipariş Avansları hesabına aktarılır. Tahsil - vade süresi geçmiş alacaklar, 128-Şüpheli Ticari Alacaklar hesabına aktarılır. Vade farkları için önceden tespit edilen % üzerinden fatura düzenlenir Kdv hesaplanır. Döviz cinsinden alacakların değerlemesi yapılır. Maliye Bakanlığı Döviz Alış Kuru esas alınır.

59 DÖVİZLİ ALACAKLARDA KUR FARKLARI FATURA/KDV KONUSU: (30/06/ NO.LU KDV G.T.)

60 Teslimin yapıldığı tarih ile bedelin tahsil edildiği tarih arasında oluşan kur farkları için fatura düzenlenir ve Kdv hesaplanır. Kdv oranı, teslimin yapıldığı tarihteki orandır. Satıcı lehine oluşan kur farkları satıcı tarafından, Alıcı adına oluşan kur farkları ise alıcı tarafından Kdv li olarak fatura edilir. ÖNEMLİ!!! 31/12/2012 de henüz tahsil edilmemiş döviz cinsinden alacaklar için Kur Değerlemesi yapılarak K/Z yazılması gerekir. (Dönemsellik kavramı ) Ancak, değerleme farkları Fatura edilmez-kdv hesaplanmaz. (Fatura ve Kdv için,bedelin tahsil edildiği tarih esas alınmalıdır )

61 UYGULAMA İşletme 01/12/2012 de vadeli olarak yurt içindeki müşterisine Euro + % 18 Kdv (5.900 Euro) karşılığında TL tutarında Ticari Mal satmıştır. Sözleşmeye göre müşteriye yıl sonunda 150 Euro +%18 Kdv vade farkı fatura edilmiştir. Alacak tutarı 05/01/2013 de tahsil edilmiştir. 31/12/2012 de Kur: 2,05 TL dır. 05/01/2013 de Kur : 2,08 TL dır.

62 /12/ Alıcılar (5.900 Euro) Yurt İçi satışlar Hesaplanan Kdv /12/ /12/2010 da Vade Farkı: (177 Euro x 2,05: 363TL) 120-Alıcılar Yurt İçi Satışlar Hesaplanan Kdv /

63 /12/ /12/2012 de Euro Alacak: (6.077 x 2,05: TL) 31/12/2012 de Kayıtlı Alacak : ( ) : TL 31/12/2012 de Kur Farkı: ( : 295 TL) 120-Alıcılar Kambiyo Kârları / Kayıtlı Alacak ( Euro) ( ): TL 05/01/2013 de Euro Alacak :(6.077 x 2,08) : TL Kur Farkı.: 182 TL /01/ Bankalar Alıcılar Kambiyo Kârları /

64 Kur Farkı Faturası( 05/01/2013 de) 05/01/2013 de tahsil edilen Euro 01/12/2012 de Euro TL 05/01/20112 de Euro x 2, TL Kur Farkı TL 31/12/2012 de 177 Euro. 363 TL 05/01/2013 de 177 Euro x 2, TL Kur Farkı 5 TL Toplam Kur Farkı. 477 TL Kdv 477 x % TL /01/ Alıcılar Hesaplanan Kdv 86 Not: Faturadaki KDV Matrahı (Toplam 477 TL Kur Farkı) 2012 de 295 TL 2013 de 182 TL olmak üzere kayıtlara gelir olarak alınmıştır /

65 YURT DIŞI ALACAKLARDA OLUŞAN KUR FARKLARI UYGULAMA İşletme yurt dışındaki müşterisine 15/11/2011 de Dolar karşılığı mal satmıştır. (İhracat) Satış bedeli, 30/11/2011 de /12/2011 de /01/2012 de /01/2012 de Dolar olarak tahsil edilmiştir. Kurlar 15/11/2011 1,47 30/11/2011 1,51 25/12/2011 1,49 31/12/2011 1,45 10/01/2012 1,55 15/01/2012 1,43

66 /11/ Alıcılar ( x 1,47) Yurt dışı satışlar /11/ Bankalar (9.000 Dolar x 1,51) Alıcılar (9.000 x 1,47) Yurt Dışı Satışlar /12/ Bankalar (7.000 Dolar x 1,49) Alıcılar (7.000 x 1,47) Yurt Dışı Satışlar /

67 /12/ (4.000 Dolar x 1,45: TL) (4.000 Dolar x 1,47: TL) 611(-) Satış İskontoları Alıcılar /01/ Bankalar ( Dolar x 1,55) Alıcılar (3.000 x 1,45) Kambiyo Kârları /01/ Bankalar ( Dolar x 1,43) (-) Kambiyo Zararları Alıcılar (1.000 x 1,45) /

68 121-ALACAK SENETLERİ TAHSİLE VERİLEN SENETLERİN / ALT HESAPTA İZLENMESİ TEMİNATA VERİLEN SENETLERİN / ALT HESAPTA İZLENMESİ CİRO EDİLEN ALACAK SENETLERİ DE İZLENMELİDİR! Tahsil - vade süresi geçmiş alacaklar, 128-Şüpheli Ticari Alacaklar hesabına aktarılır. YABANCI PARA CİNSİNDEN SENETLERİN TAKİBİ VE DEĞERLEMESİ ( ) ( )

69 REESKONT UYGULAMASI:(VUK/281) Uygulama zorunlu değildir.(ihtiyari ) Sadece, senede bağlı alacak ve borçlar için uygulanabilir. 120/320 hesaplarda reeskont uygulanamaz.

70 Alacak Senetlerinde reeskont uygulayanlar, varsa, borç senetlerinde de reeskont uygulamak zorundadırlar. Reeskont uygulamasında, senetlerin üzerinde belirtilmiş faiz oranı esas alınır. Senet üzerinde faiz oranı yer almıyorsa, bu durumda TC Merkez Bankası resmi iskonto oranı uygulanır. Yabancı para cinsinden düzenlenmiş senetlerde, varsa senet üzerindeki faiz oranı, yoksa, Londra Bankalar Arası Faiz Oranı (LIBOR) esas alınır. Uygulama, tüm senetler için yapılmalıdır. Reeskont tutarları, izleyen yılın başında gelir/gider yazılır.

71 Vadeli Çeklerde Reeskont Uygulanamaz. (Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu 04/04/2000 tarih 2000/144 sayılı kararı) Avans olarak/teminat olarak alınan veya verilen senetlerde reeskont uygulanamaz.

72 Uygulama İşletmede 31/12/2012 de satıştan kaynaklanan vadesine 85 gün kalmış TL tutarında bir alacak senedi mevcuttur. Senet üzerinde faiz oranı yoktur. (TCMB Kısa Vadeli Avans İşlemleri için belirlenen oran, 29/12/2011 den itibaren % 17,75 dir.)

73 VUK/238 GT Faiz formülü F: A ( Ax 360 / mxt F: Hesaplanan iskonto tutarı (faiz) A:Senedin Nominal değeri M: Faiz oranı T : Senedin vadesine kalan gün sayısı F: ( x 360 / 0,1775 x ) : 483 TL

74 /12/ Reeskont faiz giderleri (-) Alacak senetleri reeskontu /01/ (-) Reeskont faiz gelirleri /

75 YABANCI PARA CİNSİNDEN ALACAK SENETLERİ BORSA RAYİCİYLE DEĞERLENİR. BORSA RAYİCİ YOKSA MALİYE BAKANLIĞI DÖVİZ ALIŞ KURU İLE DEĞERLENİR. UYGULAMA İşletmede 31/12/2012 de daha önce müşterisinden aldığı ödeme tarihi 15/03/2013, kayıtlı değeri TL olan Euro tutarında Alacak Senedi bulunmaktadır. 31/12/2012 MALİYE BAKANLIĞI Döviz Alış Kuru 2,05 TL Euro x 2, TL /12/ Alacak Senetleri Kambiyo Kârları /

A MUHASEBE KPSS/1-AB-PS/2006. 3. Kayıtlarında nâzım hesapları kullanan bir işletmenin, 1. I. Amortisman ayrılması

A MUHASEBE KPSS/1-AB-PS/2006. 3. Kayıtlarında nâzım hesapları kullanan bir işletmenin, 1. I. Amortisman ayrılması MUHASEBE 1. I. Amortisman ayrılması II. Özel fon ayrılması III. Karşılık ayrılması IV. Reeskont ayrılması Yukarıdaki muhasebe işlemlerinden hangileri ihtiyatlılık kavramı gereği yapılır? A) Yalnız I B)

Detaylı

DÖVİZLİ İŞLEMLER NEDENİYLE OLUŞAN KUR FARKLARININ MUHASEBE KAYITLARINI HATIRLATMAK İSTİYORUZ.

DÖVİZLİ İŞLEMLER NEDENİYLE OLUŞAN KUR FARKLARININ MUHASEBE KAYITLARINI HATIRLATMAK İSTİYORUZ. Sirküler Tarihi : 11.02.2009 Sirküler No : 750 DÖVİZLİ İŞLEMLER NEDENİYLE OLUŞAN KUR FARKLARININ MUHASEBE KAYITLARINI HATIRLATMAK İSTİYORUZ. Dövizli işlemler önceki yılda yapıldığı halde işlem tutarından

Detaylı

DEĞERLEME ĠġLEMLERĠNE ĠLĠġKĠN ÖZET TABLO

DEĞERLEME ĠġLEMLERĠNE ĠLĠġKĠN ÖZET TABLO DEĞERLEME ĠġLEMLERĠNE ĠLĠġKĠN ÖZET TABLO İşletmelere dahil iktisadi kıymetlerin kayda alınması ve değerlenmesine ilişkin bilgiler aşağıda tablo halinde özet olarak yer almaktadır. Söz konusu tablo VUK

Detaylı

DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ

DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ RECEP SELİMOĞLU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR Ocak/2014 VUK DEĞERLEME HÜKÜMLERİ(MD/258-330) DEĞERLEME: VERGİ MATRAHLARININ HESAPLANMASIYLA

Detaylı

2014/1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE 16 Mart 2014-Pazar 09:00-12:00

2014/1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE 16 Mart 2014-Pazar 09:00-12:00 2014/1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE 16 Mart 2014-Pazar 09:00-12:00 SORU:1: TANIR Ticaret AŞ nin 31.12.2013 tarihinde düzenlenen genel geçici mizanı ve 31.12.2013

Detaylı

01 Ocak Alış 60 25.- 1.500.- 60 25.- 1.500.- 12 Ocak Alış 40 20.- 800,- 60 40. 1.500.- 800.- 21 Şubat Satış

01 Ocak Alış 60 25.- 1.500.- 60 25.- 1.500.- 12 Ocak Alış 40 20.- 800,- 60 40. 1.500.- 800.- 21 Şubat Satış 1. E İşletmesi nin 201. yılına ait B Malına ait stok bilgileri aşağıdaki gibidir: Tarih Açıklama GİREN ÇIKAN KALAN Miktar Fiyat Tutar Miktar Fiyat Tutar Miktar Fiyat Tutar 01 Ocak Alış 60 25.- 1.500.-

Detaylı

DAŞTAN ISL1002/ 2032 MUHASEBE-II DERSİ BAHAR YARIYILI ÇALIŞMA SORULARI

DAŞTAN ISL1002/ 2032 MUHASEBE-II DERSİ BAHAR YARIYILI ÇALIŞMA SORULARI KTÜ - Ekonometri - Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümleri Dersin Sorumlusu: Doç. Dr. Abdulkerim DAŞTAN ISL1002/ 2032 MUHASEBE-II DERSİ 2015-2016 BAHAR YARIYILI ÇALIŞMA SORULARI 2 (Arasınav

Detaylı

Tek Düzen Hesap Planı, Muhasebe Hesap Kodları 1. DÖNEN VARLIKLAR 10. Hazır Değerler 100. Kasa 101. Alınan Çekler 102. Bankalar 103.

Tek Düzen Hesap Planı, Muhasebe Hesap Kodları 1. DÖNEN VARLIKLAR 10. Hazır Değerler 100. Kasa 101. Alınan Çekler 102. Bankalar 103. Tek Düzen Hesap Planı, Muhasebe Hesap Kodları 1. DÖNEN VARLIKLAR 10. Hazır Değerler 100. Kasa 101. Alınan Çekler 102. Bankalar 103. Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri(-) 108. Diğer Hazır Değerler 11. Menkul

Detaylı

BÖLÜM 1 TEMEL KAVRAMLAR...III

BÖLÜM 1 TEMEL KAVRAMLAR...III İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 TEMEL KAVRAMLAR...III 1.1. MUHASEBENİN TANIMI... 1 1.2. MUHASEBENİN KURAMSAL YAPISI... 4 1.3. MUHASEBE UYGULAMASINI ZORUNLU KILAN NEDENLER... 5 1.3.1. Yasal Nedenler... 5 1.3.2. İlgili

Detaylı

8 Aralık 2009 DÖNEM SONU İŞLEMLERİ. Yrd.Doç.Dr. Volkan DEMİR Galatasaray Üniversitesi

8 Aralık 2009 DÖNEM SONU İŞLEMLERİ. Yrd.Doç.Dr. Volkan DEMİR Galatasaray Üniversitesi İSMMMO-İş İş Kuleleri 8 Aralık 2009 31.12.200912 2009 DÖNEM SONU İŞLEMLERİ Dönembaşında Yapılan İşlemler MUHASEBE SÜRECİ İşine Devam Etmekte Olan İşletmeler 1. Açılış Kaydının Yapılması: Önceki döneme

Detaylı

A MUHASEBE KPSS-AB-PS/2007. 1. İşletmede satılan ticari mallar maliyeti tutarı kaç YTL dir? 1. - 4. SORULARI AŞAĞIDAKİ BİLGİLERE GÖRE CEVAPLAYINIZ.

A MUHASEBE KPSS-AB-PS/2007. 1. İşletmede satılan ticari mallar maliyeti tutarı kaç YTL dir? 1. - 4. SORULARI AŞAĞIDAKİ BİLGİLERE GÖRE CEVAPLAYINIZ. 1. - 4. SORULARI AŞAĞIDAKİ BİLGİLERE Bir işletmenin 2006 yılı genel geçici mizanında yer alan bilgilerden bazıları aşağıdadır: Borç Tutarı (Bin YTL) A MUHASEBE Alacak Tutarı Kasa 6.770 6.762 Ticari Mallar

Detaylı

Muhasebe Hesap Kodları, Muhasebe Hesap Kodu. Tek Düzen Hesap Planı 1 DÖNEN VARLIKLAR 10 HAZIR DEĞERLER 100 KASA 101 ALINAN ÇEKLER 102 BANKALAR

Muhasebe Hesap Kodları, Muhasebe Hesap Kodu. Tek Düzen Hesap Planı 1 DÖNEN VARLIKLAR 10 HAZIR DEĞERLER 100 KASA 101 ALINAN ÇEKLER 102 BANKALAR Muhasebe Hesap Kodları, Muhasebe Hesap Kodu Tek Düzen Hesap Planı 1 DÖNEN VARLIKLAR 10 HAZIR DEĞERLER 100 KASA 101 ALINAN ÇEKLER 102 BANKALAR 103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ (-) 108 DİĞRE HAZIR DEĞERLER

Detaylı

B HESAP PLANI 1 DÖNEN VARLIKLAR 10 HAZIR DEĞERLER 100 KASA 101 ALINAN ÇEKLER 102 BANKALAR 103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ (-)

B HESAP PLANI 1 DÖNEN VARLIKLAR 10 HAZIR DEĞERLER 100 KASA 101 ALINAN ÇEKLER 102 BANKALAR 103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ (-) B HESAP PLANI 1 DÖNEN VARLIKLAR 10 HAZIR DEĞERLER 100 KASA 101 ALINAN ÇEKLER 102 BANKALAR 103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ (-) 104 105 106 107 108 DİĞER HAZIR DEĞERLER 109 11 MENKUL KIYMETLER 110 HİSSE

Detaylı

TEKDÜZEN MUHASEBE HESAP PLANI

TEKDÜZEN MUHASEBE HESAP PLANI www.isvesosyalguvenlik.com Mevzuat Bilgi Kültür - Haber Platformu TEKDÜZEN MUHASEBE HESAP PLANI 1 DÖNEN VARLIKLAR 10 HAZIR DEĞERLER 100 KASA 101 ALINAN ÇEKLER 102 BANKALAR 103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ

Detaylı

TUNA FAKTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. 31/12/2007 AYRINTILI BİLANÇOSU(YTL)

TUNA FAKTORİNG HİZMETLERİ A.Ş. 31/12/2007 AYRINTILI BİLANÇOSU(YTL) AKTİF (VARLIKLAR) 31/12/2007 31/12/2007 AYRINTILI BİLANÇOSU(YTL) I- DÖNEN VARLIKLAR A- Hazır Değerler 403.030,45 725.183,53 1- Kasa 12.368,77 2.498,62 2- Alınan Çekler 0,00 0,00 3- Bankalar 390.661,68

Detaylı

AKSİGORTA A.Ş. Sigorta Finansal Rapor Konsolide Olmayan Aylık Bildirim

AKSİGORTA A.Ş. Sigorta Finansal Rapor Konsolide Olmayan Aylık Bildirim KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU AKSİGORTA A.Ş. Sigorta Finansal Rapor Konsolide Olmayan 216-3. 3 Aylık Bildirim Finansal Tablolara ilişkin Genel Açıklama Aksigorta A.Ş. 3.9.216 Tarihi İtibariyle Finansal Tabloları

Detaylı

A MUHASEBE KPSS-AB-PS / 2008

A MUHASEBE KPSS-AB-PS / 2008 1. İşletmede kasa hesabının kalanı 79.600 YTL, kasa sayımında belirlenen tutar ise 76.900 YTL dir. Farkın nedeni belirlenememiştir. A MUHASEBE KPSS-AB-PS 2008 3. VE 4. SORULARI AŞAĞIDAKİ BİLGİLERE Buna

Detaylı

2011/1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE. 13 Mart 2011-Pazar 09:00-12:00

2011/1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE. 13 Mart 2011-Pazar 09:00-12:00 2011/1.DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI FİNANSAL MUHASEBE 13 Mart 2011-Pazar 09:00-12:00 SORU: ABC Ticaret işletmesinin 31.12.2009 Tarihli Bilançosu ile 01.01.2010-31.12.2010 hesap döneminde

Detaylı

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1 AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR Dipnot (31/12/2012) (31/12/2011) A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 133.722.404 86.360.135 1- Kasa 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 125.778.170 81.142.222

Detaylı

1. Daha önce verilmiş olan 200 000 TL. teminat, teminatı alan firma tarafından iade edilmemiştir.

1. Daha önce verilmiş olan 200 000 TL. teminat, teminatı alan firma tarafından iade edilmemiştir. 1. Daha önce verilmiş olan 200 000 TL. teminat, teminatı alan firma tarafından iade edilmemiştir. 689 DİĞER OL.DIŞI GİD.VE ZARARLAR 126 VER.DEP.VE TEMİNATLAR 126.02 Ver.Teminatlar 2. Müşterilerden olan

Detaylı

Halk Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi 31 Mart 2015 Tarihi İtibarıyla Bilanço (Para Birimi: Türk Lirası (TL) olarak ifade edilmiştir.

Halk Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi 31 Mart 2015 Tarihi İtibarıyla Bilanço (Para Birimi: Türk Lirası (TL) olarak ifade edilmiştir. Tarihi İtibarıyla Bilanço VARLIKLAR 1 Denetimden Cari Dönem Denetimden Geçmiş 31 Aralık 2014 I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 399.876.679 329.752.725 1- Kasa 14 3.009 2.079 2- Alınan

Detaylı

FİNANS EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AYRINTILI BİLANÇO YTL VARLIKLAR Cari

FİNANS EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AYRINTILI BİLANÇO YTL VARLIKLAR Cari BİLANÇO VARLIKLAR I Varlıklar A Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 4,925,810 1 Kasa 14 2 2 Alınan Çekler 3 Bankalar 14 4,889,175 4 Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri () 5 Diğer Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar

Detaylı

AEGON EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AYRINTILI BİLANÇO (Bağımsız Denetimden Geçmiş) YTL VARLIKLAR

AEGON EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. AYRINTILI BİLANÇO (Bağımsız Denetimden Geçmiş) YTL VARLIKLAR AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR I CARİ VARLIKLAR (31/12/2008) A Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 22.641.606 1 Kasa 2.356 2 Alınan Çekler 3 Bankalar 14 20.777.618 4 Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri () 5 Diğer

Detaylı

BİLGE EĞİTİM KURUMLARI

BİLGE EĞİTİM KURUMLARI 2015 / 1 DÖNEM AKTİF X ANONİM ŞİRKETİ(01.01.2013-31.12.2013)BİLANÇOSU I DÖNEN VARLIKLAR I KISA VADELİ YABANCI KAYNAKLAR HAZIR DEĞERLER MALİ BORÇLAR PASİF 100 KASA 30.000,00 300 BANKA KREDİLERİ 65.000,00

Detaylı

GENEL MUHASEBE - I / FİNAL DENEME

GENEL MUHASEBE - I / FİNAL DENEME 1. Aşağıdakilerden hangisi sınırsız kabul edilen işletme ömrünün, belli dönemlere bölünmesi ve her dönemin faaliyet sonuçlarının diğer dönemlerden bağımsız olarak ele alınması, gelir, hâsılat ve karların

Detaylı

BANKA KREDİSİ İLE BİNEK OTO ALIMI VE MUHASEBESİ

BANKA KREDİSİ İLE BİNEK OTO ALIMI VE MUHASEBESİ BANKA KREDİSİ İLE BİNEK OTO ALIMI VE MUHASEBESİ GİRİŞ Son yıllarda banka kredisi ile binek otomobil alımındaki artış sözkonusu satın alımlara ait kredi faizi, ÖTV, KDV ve masrafların ne şekilde kayıtlandırılacağı

Detaylı

Eurobondların dönem sonu değerlemesi. Melike Kılınç. 1. Giriş

Eurobondların dönem sonu değerlemesi. Melike Kılınç. 1. Giriş Eurobondların dönem sonu değerlemesi Melike Kılınç 1. Giriş Eurobond, TC Hazine Müsteşarlığı tarafından kaynak temini amacıyla yurtdışında ihraç edilen sabit faizli, uzun vadeli borçlanma senedi olarak

Detaylı

AYRINTILI SOLO BİLANÇO V A R L I K L A R

AYRINTILI SOLO BİLANÇO V A R L I K L A R AYRINTILI SOLO BİLANÇO V A R L I K L A R I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 114.597.862,85 97.908.467,33 1- Kasa 14 706,26 2.309,06 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 114.578.347,59

Detaylı

AYRINTILI SOLO BİLANÇO V A R L I K L A R

AYRINTILI SOLO BİLANÇO V A R L I K L A R AYRINTILI SOLO BİLANÇO V A R L I K L A R I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 135.557.693,98 97.908.467,33 1- Kasa 14 1.504,78 2.309,06 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 135.110.587,67

Detaylı

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1 1 VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmiş A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 26,323,433 32,870,248 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 14 24,802,294 32,542,783 4- Verilen

Detaylı

120 Alıcılar 798.608,77 121 Alacak Senetleri - 122 Alacak Senetleri Reeskontu(-) - 126 Verilen Depozito ve Teminatlar - 12 Ticari Alacaklar

120 Alıcılar 798.608,77 121 Alacak Senetleri - 122 Alacak Senetleri Reeskontu(-) - 126 Verilen Depozito ve Teminatlar - 12 Ticari Alacaklar ENERVİS ENERJİ SERVİS SANAYİ VE TİCARET A.Ş. AKTİF (VARLIKLAR) 31.12.2012 1 DÖNEN VARLIKLAR TOPLAMI 1.155.393,33 10 Hazır Değerler 333.817,62 100 Kasa - 101 Alınan çekler - 102 Bankalar 333.817,62 103

Detaylı

GELĠR VE GĠDER TAHAKKUKLARININ VERGĠ UYGULAMASI VE TEK DÜZEN HESAP PLANI YÖNÜNDEN DEĞERLENDĠRĠLMESĠ

GELĠR VE GĠDER TAHAKKUKLARININ VERGĠ UYGULAMASI VE TEK DÜZEN HESAP PLANI YÖNÜNDEN DEĞERLENDĠRĠLMESĠ Sayı : 2014/201 4 Tarih : 21.05.2014 Ö Z E L B Ü L T E N GELĠR VE GĠDER TAHAKKUKLARININ VERGĠ UYGULAMASI VE TEK DÜZEN HESAP PLANI YÖNÜNDEN DEĞERLENDĠRĠLMESĠ 1 I- Giriş Gelir vergisi uygulamasında vergiyi

Detaylı

CİV Hayat Sigorta Anonim Şirketi 31 Aralık 2014 Tarihi İtibarıyla Bilanço (Para Birimi: Türk Lirası (TL) olarak ifade edilmiştir.)

CİV Hayat Sigorta Anonim Şirketi 31 Aralık 2014 Tarihi İtibarıyla Bilanço (Para Birimi: Türk Lirası (TL) olarak ifade edilmiştir.) 31 Aralık 2014 Tarihi İtibarıyla Bilanço VARLIKLAR 1 Geçmiş Önceki 31 Aralık 2014 I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 14,169,311 15,618,483 1- Kasa 2.12, 14 698 123 2- Alınan Çekler 3-

Detaylı

Bağımsız Denetimden Geçmemiş Dipnot Cari Dönem Cari Dönem I- Cari Varlıklar

Bağımsız Denetimden Geçmemiş Dipnot Cari Dönem Cari Dönem I- Cari Varlıklar ( ) VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 4,14 54.400.683 28.327.786 1- Kasa 2.12,14 5.588 3.924 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 2.12,14 32.366.735 8.595.579 4- Verilen Çekler

Detaylı

USUL İNCELEMELERİ KİTABI (TEK DÜZEN HESAP PLANI ÇERCEVESİNDE) Doç. Dr. Özgür ÇATIKKAŞ 12.10.2015 1

USUL İNCELEMELERİ KİTABI (TEK DÜZEN HESAP PLANI ÇERCEVESİNDE) Doç. Dr. Özgür ÇATIKKAŞ 12.10.2015 1 USUL İNCELEMELERİ KİTABI (TEK DÜZEN HESAP PLANI ÇERCEVESİNDE) Doç. Dr. Özgür ÇATIKKAŞ 12.10.2015 1 KISA VADELİ YABANCI KAYNAKLAR, UZUN VADELİ YABANCI KAYNAKLAR VE ÖZKAYNAKLAR 12.10.2015 2 Örnek 1 ABC Ltd

Detaylı

FİNANSAL YÖNETİM TEST SORULARI

FİNANSAL YÖNETİM TEST SORULARI SORU 1 ) Aşağıdaki hesaplardan hangisi Dönen Varlıklar grubunda yer almaz? 110 Hisse Senetleri Hesabı 255 Demirbaşlar Hesabı 153 Ticari Mallar Hesabı SORU 2 ) Aşağıdaki hesaplardan hangisi Geçici Hesaplar

Detaylı

VARLIKLAR. I- Cari Varlıklar Dipnot

VARLIKLAR. I- Cari Varlıklar Dipnot AYRINTILI SOLO BİLANÇO VARLIKLAR I- Cari Varlıklar 31.12.2012 31.12.2011 A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 12.405.410 10.159.873 1- Kasa 2.12, 14 1.699 1.753 2- Alınan Çekler 0 0 3- Bankalar 2.12, 14

Detaylı

ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR. Bağımsız Denetimden Geçmiş Cari Dönem

ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR. Bağımsız Denetimden Geçmiş Cari Dönem I- Cari Varlıklar VARLIKLAR A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 1.606.048.714 1.153.712.216 1- Kasa 14 37.347 49.256 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 1.356.733.446 901.838.577 4- Verilen Çekler Ve Ödeme

Detaylı

VARLIKLAR. Dip Denetimden Geçmiş Denetimden Geçmiş Yeniden düzenlenmiş (*) I- Cari Varlıklar

VARLIKLAR. Dip Denetimden Geçmiş Denetimden Geçmiş Yeniden düzenlenmiş (*) I- Cari Varlıklar EGE SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ 31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE SOLO BİLANÇO (Tutarlar Türk Lirası ''TL'' olarak ifade edimiştir.) VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Not 31.12.2014 31.12.2013 A- Nakit Ve Nakit Benzeri

Detaylı

HESAP PLANI UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ TASLAĞI

HESAP PLANI UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ TASLAĞI HESAP PLANI UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ TASLAĞI 1 A TEKDÜZEN HESAP ÇERÇEVESİ Tekdüzen hesap çerçevesindeki hesap sınıfları; finansal durum tablosu ve gelir tablosundaki gruplama ve sıralama paralelinde aşağıdaki

Detaylı

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1 ANHYT VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 75.248.958 1- Kasa Mad.14 14.634 2- Alınan Çekler - 3- Bankalar Mad.14 41.720.390 4- Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri (-) Mad.14 (43.473)

Detaylı

VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmiş Dipnot 31 Mart 2015 31 Aralık 2014

VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmiş Dipnot 31 Mart 2015 31 Aralık 2014 VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 154.232.766 147.648.170 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 2.12, 14 142.884.508 137.321.333 4- Verilen

Detaylı

VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmiş Dipnot 30 Eylül 2015 31 Aralık 2014

VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmiş Dipnot 30 Eylül 2015 31 Aralık 2014 VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız I Cari Varlıklar A Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 153.735.677 147.648.170 1 Kasa 2 Alınan Çekler 3 Bankalar 2.12, 14 141.629.618 137.321.333 4 Verilen Çekler ve Ödeme

Detaylı

ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR. Bağımsız Denetimden Geçmiş Önceki Dönem. Bağımsız Denetimden Geçmemiş Cari Dönem

ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR. Bağımsız Denetimden Geçmiş Önceki Dönem. Bağımsız Denetimden Geçmemiş Cari Dönem VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 1.738.269.701 1.606.048.714 1- Kasa 14 53.092 37.347 2- Alınan Çekler 14 24.966-3- Bankalar 14 1.482.421.204 1.356.733.446 4- Verilen

Detaylı

Aksigorta Anonim Şirketi. 1 Ocak - 31 Mart 2016 ara hesap dönemine ait finansal tablolar

Aksigorta Anonim Şirketi. 1 Ocak - 31 Mart 2016 ara hesap dönemine ait finansal tablolar Aksigorta Anonim Şirketi 1 Ocak - 31 Mart 2016 ara hesap dönemine ait finansal tablolar 31 MART 2016 TARİHİ İTİBARİYLE VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR Dipnot (31/03/2016) (31/12/2015) A- Nakit ve Nakit Benzeri

Detaylı

FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 EYLÜL 2013 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇO V A R L I K L A R

FİBA EMEKLİLİK VE HAYAT ANONİM ŞİRKETİ 30 EYLÜL 2013 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇO V A R L I K L A R I- CARİ VARLIKLAR V A R L I K L A R A-Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 10.089.165 5.055.138 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 10.039.100 5.055.138 4- Verilen Çekler ve Ödeme Emirleri (-) - -

Detaylı

FİNANSAL MUHASEBE II DERSİ (A) GRUBU - FİNAL SINAVI Açıklamalar: Sınav süresi altmış(60) dakikadır. Soru kağıtlarını alabilirsiniz.

FİNANSAL MUHASEBE II DERSİ (A) GRUBU - FİNAL SINAVI Açıklamalar: Sınav süresi altmış(60) dakikadır. Soru kağıtlarını alabilirsiniz. FİNANSAL MUHASEBE II DERSİ (A) GRUBU - FİNAL SINAVI Açıklamalar: Sınav süresi altmış(60) dakikadır. Soru kağıtlarını alabilirsiniz. SORU: (A) İşletmesi nin 31.12.2008 Tarihli Genel Geçici Mizanı aşağıdaki

Detaylı

TMO-TOBB TARIM ÜRÜNLERİ LİSANSLI DEPOCULUK SAN.TİC.AŞ. AYRINTILI BİLANÇOSU (31.12.2014)

TMO-TOBB TARIM ÜRÜNLERİ LİSANSLI DEPOCULUK SAN.TİC.AŞ. AYRINTILI BİLANÇOSU (31.12.2014) TMO-TOBB TARIM ÜRÜNLERİ LİSANSLI DEPOCULUK SAN.TİC.AŞ. AYRINTILI BİLANÇOSU (31.12.2014) AKTİF (VARLIKLAR) CARİ DÖNEM 31.12.2014 I- DÖNEN VARLIKLAR 29.032.201,24 A - Hazır Değerler 26.237.778,29 1 - Kasa

Detaylı

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO

AKSİGORTA ANONİM ŞİRKETİ AYRINTILI BİLANÇO VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR Cari Dönem Önceki Dönem A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 750.298.134 651.602.160 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 14 603.338.065 519.894.669 4- Verilen Çekler

Detaylı

Şirket Kodu 1060 Yıl 2013 Tablo Kodu 100301 Frekans Versiyon 2. Açıklama. 102022 Yabancı Para (YP) 0

Şirket Kodu 1060 Yıl 2013 Tablo Kodu 100301 Frekans Versiyon 2. Açıklama. 102022 Yabancı Para (YP) 0 Şirket Unvanı HÜR SİGORTA AŞ Şirket Kodu 1060 Yıl 2013 Tablo Kodu 100301 Frekans Q4 Versiyon 2 Tablo Uyarı Açıklama TAMAM TAMAM 0 31.12.2013 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇO HESAPLARI Hesap Kodu Hesap Adı Tutar

Detaylı

AvivaSA Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi. 31 Mart 2013 tarihi itibariyle ayrıntılı bilanço (Para birimi - Türk Lirası (TL)) Varlıklar

AvivaSA Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi. 31 Mart 2013 tarihi itibariyle ayrıntılı bilanço (Para birimi - Türk Lirası (TL)) Varlıklar ayrıntılı bilanço Varlıklar geçmiş Dipnot 31 Mart 2013 31 Aralık 2012 I- Cari varlıklar A- Nakit ve nakit benzeri varlıklar 2.12, 14 340,950,876 299,185,453 1- Kasa 2.12, 14 1,486 1,844 2- Alınan Çekler

Detaylı

AvivaSA Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi 31 ARALIK 2015 TARİHİ İTİBARIYLA BİLANÇO (Tüm Tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat Anonim Şirketi 31 ARALIK 2015 TARİHİ İTİBARIYLA BİLANÇO (Tüm Tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir. 31 ARALIK 2015 TARİHİ İTİBARIYLA BİLANÇO VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 447.814.449 394.414.565 1- Kasa 14-142 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 261.688.873 238.263.597

Detaylı

Hesap Kodu Hesap Adı YTL

Hesap Kodu Hesap Adı YTL Hesap Kodu Hesap Adı YTL 1 Cari Varlıklar 46.722.460,48 10 Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 25.925.242,17 100 Kasa 60.746,12 101 Alınan Çekler 0,00 102 Bankalar 25.861.797,80 103 Verilen Çekler Ve Ödeme

Detaylı

yapılmasına karar verilmiştir. (Kar dağıtımında GV Stopaj Oranı %15 dir.)

yapılmasına karar verilmiştir. (Kar dağıtımında GV Stopaj Oranı %15 dir.) 2016 / 1. DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SORULARI 20 MART 2016 PAZAR 09.00 Sınav Süresi: 3 Saat Soru: AKTİF (X) ANONİM ŞİRKETİ 31.12.2014 BİLANÇOSU PASİF 100 KASA 95.00,00

Detaylı

Muhasebe Müdürlüğü ne

Muhasebe Müdürlüğü ne Muhasebe Müdürlüğü ne Tarih : 26.04.1999 SĠRKÜ 99.04 Üçer Aylık Geçici Vergi Dönemi Çalışmaları Hk. Bilindiği gibi, 4369 sayılı kanunla yeniden düzenlenen Geçici Vergi uygulaması, 01.01.1999 tarihinde

Detaylı

GÜNLÜK DEFTER (YEVMİYE) KAYITLARI 100 KASA HESABI 15.900,- 101 ALINAN ÇEKLER 33.000,- 102 BANKALAR HESABI 100.500,- 120 ALICILAR 90.700,- 121 ALACAK SENETLERİ HESABI 132.600,- 128 ŞÜPHELİ TİCARİ ALACAKLAR

Detaylı

ANHYT AYRINTILI SOLO BİLANÇO (Bağımsız Sınırlı Denetimden Geçmiş) YTL VARLIKLAR ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş.

ANHYT AYRINTILI SOLO BİLANÇO (Bağımsız Sınırlı Denetimden Geçmiş) YTL VARLIKLAR ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. ANHYT VARLIKLAR I CARİ VARLIKLAR A Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 74.491.361 1 Kasa 22.011 2 Alınan Çekler 3 Bankalar Mad.14 45.095.851 4 Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri () (198.176) 5 Diğer Nakit Ve

Detaylı

BANKA MUHASEBESİ 2 YATIRIM AMAÇLI DEĞERLER VE DİĞER AKTİFLER. Yrd. Doç. Dr. Figen Esin

BANKA MUHASEBESİ 2 YATIRIM AMAÇLI DEĞERLER VE DİĞER AKTİFLER. Yrd. Doç. Dr. Figen Esin BANKA MUHASEBESİ 2 YATIRIM AMAÇLI DEĞERLER VE DİĞER AKTİFLER Yrd. Doç. Dr. Figen Esin 2 YATIRIM AMAÇLI DEĞERLER VE DİĞER AKTİFLER Kısa vade içinde likide çevrilebilme kabiliyeti taşımayan veya kısa vadede

Detaylı

MUHASEBE SÜRECİ. Açılış Bilgileri Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebire de kaydedilir. Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebire kaydedilir

MUHASEBE SÜRECİ. Açılış Bilgileri Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebire de kaydedilir. Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebire kaydedilir MUHASEBE SÜRECİ Açılış Bilançosu Düzenlenir Açılış Bilgileri Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebire de kaydedilir Günlük İşlemler Kaydedilir Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebire kaydedilir KDV Hesapları (191-391)

Detaylı

FİNANSAL HESAPLAMALAR

FİNANSAL HESAPLAMALAR FİNANSAL HESAPLAMALAR Finansal değerlendirmelerin tutarlı ve karşılaştırmalı olabilmesinin yanı sıra kullanılan kaynakların maliyet, yapılan yatırımların alternatif getiri analizlerini yapabilmek amacıyla;

Detaylı

MNG BANK A.Ş. BİLANÇOSU

MNG BANK A.Ş. BİLANÇOSU BİLANÇOSU Bağımsız Sınırlı Denetimden Geçmiş Bağımsız Denetimden Geçmiş AKTİF KALEMLER Dipnot (30/09/2006) (31/12/2005) TP YP Toplam TP YP Toplam I. NAKİT DEĞERLER VE MERKEZ BANKASI (1) 10.069 2.643 12.712

Detaylı

"30.04.2008" Hesap Kodu Hesap Adı YTL

30.04.2008 Hesap Kodu Hesap Adı YTL Tablo Adı BİLANÇO Tablo Kodu 11 Şirket Ünvanı AIG SİGORTA A.Ş. Şirket Kodu 150 Yıl (YYYY) 2008 Tablonun Müsteşarlıkça Sisteme(Portala) Yüklendiği Tarih "30.04.2008" Şirketlerce Tablonun Sisteme(Portala)

Detaylı

FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO

FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 253,305,608 110,848,280 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 178,350,609 46,043,483 4- Verilen Çekler ve

Detaylı

11 Finansal Varlıklar ile Riski Sigortalılara Ait Finansal Yatırımlar 3.586.496

11 Finansal Varlıklar ile Riski Sigortalılara Ait Finansal Yatırımlar 3.586.496 Şirket Unvanı HÜR SİGORTA AŞ Şirket Kodu 1060 Yıl 2012 Tablo Kodu 100301 Frekans Q1 Versiyon 1 31.3.2012 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇO HESAPLARI Hesap Kodu Hesap Adı Tutar (TL) VARLIKLAR 64.915.153,19 1 Cari

Detaylı

ENVANTER VE DEĞERLEME / ÇALIŞMA SORU ve CEVAPLARI

ENVANTER VE DEĞERLEME / ÇALIŞMA SORU ve CEVAPLARI ENVANTER VE DEĞERLEME / ÇALIŞMA SORU ve CEVAPLARI 1. E İşletmesi, stoklarına ait envanter işleminde toplam 800 adet cep telefonunun teknik nedenle değer kaybettiğini tespit etmiştir. Cep telefonlarının

Detaylı

G.M.K. Bulvarı No: 71 Maltepe / Ankara

G.M.K. Bulvarı No: 71 Maltepe / Ankara 2016/2 DÖNEM SERBEST MUHASEBESİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SORULARI 28 Ağustos 2016 Cumartesi Soru: X A.Ş. nin 2015/3. Geçici vergi dönemi hesaplarının bakiyeleri aşağıdaki gibidir. HESAPLAR

Detaylı

MUHASEBE UYGULAMALARI

MUHASEBE UYGULAMALARI MUHASEBE UYGULAMALARI İşletmeler işe yeni başladıklarında yapacaklarıilk işlem Kuruluşenvanteri çıkarmaktır. Birleşen işletmelerin her biri devir envanteri çıkarır. İşletmeler kapanmalarıhalinde tasfiye

Detaylı

11 Finansal Varlıklar ile Riski Sigortalılara Ait Finansal Yatırımlar 84.811.033

11 Finansal Varlıklar ile Riski Sigortalılara Ait Finansal Yatırımlar 84.811.033 31.3.2014 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇO HESAPLARI Hesap Kodu Hesap Adı Tutar (TL) VARLIKLAR 379.896.026 1 Cari Varlıklar 276.410.751 10 Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 55.160.287 100 Kasa 5.188 101 Alınan

Detaylı

102 BANKALAR HESABI TL MEVDUAT 642. FAİZ GELİRİ

102 BANKALAR HESABI TL MEVDUAT 642. FAİZ GELİRİ 102 BANKALAR HESABI TL MEVDUAT 642. FAİZ GELİRİ DÖNEM İÇİ X işletmesi 01.02.2014 tarihinde A Bankasında 100 000 TL lik 6 ay vadeli %12 faiz oranlı vadeli mevduat hesabı açtırmıştır. İKİ DÖNEM ARASI tarihinde

Detaylı

Sayı : 2014/199 2 Tarih : 24.04.2014 Ö Z E L B Ü L T E N KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GÖSTERİLECEK KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLER

Sayı : 2014/199 2 Tarih : 24.04.2014 Ö Z E L B Ü L T E N KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GÖSTERİLECEK KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLER Sayı : 2014/199 2 Tarih : 24.04.2014 Ö Z E L B Ü L T E N KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GÖSTERİLECEK KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLER 1 Değerli Müşterimiz, Kurumlar vergisi beyannamesinin ekler bölümüne

Detaylı

VAKIF EMEKLİLİK ANONİM ŞİRKETİ. 30 EYLÜL 2008 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇOSU (Tutarlar Yeni Türk Lirası ''YTL'' olarak ifade edimiştir.

VAKIF EMEKLİLİK ANONİM ŞİRKETİ. 30 EYLÜL 2008 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇOSU (Tutarlar Yeni Türk Lirası ''YTL'' olarak ifade edimiştir. VAKIF EMEKLİLİK ANONİM ŞİRKETİ 30 EYLÜL 2008 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇOSU Cari Dönem Dipnot 30 Eylül 2008 VARLIKLAR I Cari Varlıklar A Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar Dipnot 14 28.421.852 1 Kasa 5.772

Detaylı

KESİN MİZAN BİLDİRİMİ (Kurumlar Vergisi Mükellefleri İçin)

KESİN MİZAN BİLDİRİMİ (Kurumlar Vergisi Mükellefleri İçin) ÇANKAYA VD VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ DÖNEM TİPİ Yıllık Yıl 2013 Onay Zamanı : 21.04.2014-14:59:22 Vergi Kimlik Numarası 7750066708 E-Posta Adresi banubingol@hotmail.com Ticaret Sicil No İrtibat Tel No Soyadı

Detaylı

VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Bağımsız Bağımsız Dipnot

VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Bağımsız Bağımsız Dipnot 31 MART 2014 ve 31 ARALIK 2013 TARİHLERİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇOLAR VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmiş 31 Mart 2014 31 Aralık 2013 A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar

Detaylı

Yapı Kredi Sigorta A.Ş. 31 Mart 2014 tarihi itibariyle konsolide olmayan finansal tablolar

Yapı Kredi Sigorta A.Ş. 31 Mart 2014 tarihi itibariyle konsolide olmayan finansal tablolar 31 Mart 2014 tarihi itibariyle konsolide olmayan finansal tablolar 31 Mart 2014 Tarihi İtibariyle Ayrıntılı Konsolide Olmayan Bilanço (Para Birimi Aksi Belirtilmedikçe Türk Lirası ( TL ) Olarak Gösterilmiştir)

Detaylı

30 MART 2008-2008/1. DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK FİNANSAL MUHASEBE SINAVI SORU VE CEVAPLARI

30 MART 2008-2008/1. DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK FİNANSAL MUHASEBE SINAVI SORU VE CEVAPLARI 30 MART 2008-2008/1. DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK FİNANSAL MUHASEBE SINAVI SORU VE CEVAPLARI Yazmacı Ticaret AŞ.nin 2007 yılı dönem başı bilançosu aşağıdaki gibidir: AKTİF PASİF I) DÖNEN VARLIKLAR

Detaylı

1. DB BİLANÇOSU 2. AÇILIŞ KAYDI 3. GÜNLÜK İŞLEMLER

1. DB BİLANÇOSU 2. AÇILIŞ KAYDI 3. GÜNLÜK İŞLEMLER 7 nolu grup 6 nolulara, 6 nolu grup ise 5 lere devredilir. 1 2 3 4 5 6 7 1. DB BİLANÇOSU 2. AÇILIŞ KAYDI 3. GÜNLÜK İŞLEMLER 620 622 152 151 710 720 730 740 750 760 770 780 Gider hesaplarının devri yapılır

Detaylı

VAKA (Dönemsonu Sınavı Uygulaması - 2)

VAKA (Dönemsonu Sınavı Uygulaması - 2) VAKA (Dönemsonu Sınavı Uygulaması - 2) Faaliyetine devam eden ve gıda maddeleri alım satımı ile uğraşan Hüsnü BAYRAMOĞLU (tek şahıs) İşletmesi'nin 01.12.2015 tarihi itibariyle bilânço verileri aşağıdaki

Detaylı

18 Gelecek Aylara Ait Giderler Uygulaması 19 Diğer Dönen Varlıkların Uygulaması GELECEK AYLARA AİT GİDERLER HESABI Peşin ödenen ve cari hesap dönemi

18 Gelecek Aylara Ait Giderler Uygulaması 19 Diğer Dönen Varlıkların Uygulaması GELECEK AYLARA AİT GİDERLER HESABI Peşin ödenen ve cari hesap dönemi 18 Gelecek Aylara Ait Giderler Uygulaması 19 Diğer Dönen Varlıkların Uygulaması GELECEK AYLARA AİT GİDERLER HESABI Peşin ödenen ve cari hesap dönemi içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken,

Detaylı

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar.

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar. VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Denetimden Geçmemiş Denetimden Geçmemiş A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 281.090.354 313.301.107 1- Kasa 2.12 ve 14 13.085 1.154 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 2.12 ve 14

Detaylı

I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI

I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI I. STOPAJ YÖNTEMĠNE TABĠ MENKUL SERMAYE GELĠRLERĠ VE DEĞER ARTIġ KAZANÇLARI Gelir Vergisi Kanununa eklenen Geçici 67. madde ile 01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 31.12.2015 tarihine kadar;

Detaylı

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar.

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar. VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 296.879.892 254.181.293 1- Kasa 2.12, 14 3.477 1.365 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 2.12, 14 269.437.190 218.701.697 4- Verilen Çekler Ve

Detaylı

Şirket Unvanı. HÜR SİGORTA AŞ Şirket Kodu. 1060 Yıl 2012 Tablo Kodu. 100301 Frekans. Q3 Versiyon 2

Şirket Unvanı. HÜR SİGORTA AŞ Şirket Kodu. 1060 Yıl 2012 Tablo Kodu. 100301 Frekans. Q3 Versiyon 2 Şirket Unvanı HÜR SİGORTA AŞ Şirket Kodu 1060 Yıl 2012 Tablo Kodu 100301 Frekans Q3 Versiyon 2 AÇIKLAMA Hesap Kodu Hesap Adı Tutar (TL) VARLIKLAR 69.003.163 1 Cari Varlıklar 67.337.334 10 Nakit ve Nakit

Detaylı

Kurumlar Vergisi Genel Tebliği TASLAĞI (Seri No: )

Kurumlar Vergisi Genel Tebliği TASLAĞI (Seri No: ) Sayfa 1 / 9 Maliye Bakanlığından : Kurumlar Vergisi Genel Tebliği TASLAĞI (Seri No: ) Bu Tebliğde, türev ürünlerden elde edilen gelirler ile diğer bazı sermaye piyasası faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin

Detaylı

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar.

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar. VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 313.301.107 296.879.892 1- Kasa 2.12 ve 14 1.154 3.477 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 2.12 ve 14 295.062.351 269.437.190 4- Verilen Çekler

Detaylı

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar ara dönem finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar.

AVİVA SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar ara dönem finansal tabloların tamamlayıcı parçasını oluştururlar. VARLIKLAR I- Cari Varlıklar Bağımsız Sınırlı Bağımsız Dipnot Denetimden Geçmiş Denetimden Geçmiş A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 14 299.760.448 313.301.107 1- Kasa 2.12 ve 14 12.413 1.154 2- Alınan

Detaylı

TMS 7; Nakit Akış Tablosu nun hazırlanması ve sunumuna ilişkin ilkeleri açıklamaktadır.

TMS 7; Nakit Akış Tablosu nun hazırlanması ve sunumuna ilişkin ilkeleri açıklamaktadır. 1. GİRİŞ Bilindiği üzere Türkiye Muhasebe Standartları (TMS, IAS) 01.01.2013 tarihinden itibaren işletmeler tarafından uygulanmaya başlayacaktır. TMS kapsamında hazırlanması gereken finansal tablolar aşağıdaki

Detaylı

KONSOLİDE OLMAYAN BİLANÇO

KONSOLİDE OLMAYAN BİLANÇO KONSOLİDE OLMAYAN BİLANÇO Bağımsız Denetimden Geçmiş AKTİF KALEMLER Dipnot ( 31/03/2006 ) ( 31/12/2005 ) TP YP Toplam TP YP Toplam I. NAKİT DEĞERLER VE MERKEZ BANKASI (1) 73 468 541 84 221 305 1.1 Kasa

Detaylı

IŞIK SİGORTA A.Ş. 31 MART 2015 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir.

IŞIK SİGORTA A.Ş. 31 MART 2015 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir. IŞIK SİGORTA A.Ş. TL VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 173.884.215 177.695.461 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler 4.000.000-3- Bankalar 14 153.808.495 160.053.983 4- Verilen Çekler

Detaylı

IŞIK SİGORTA A.Ş. 30 HAZİRAN 2015 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir.

IŞIK SİGORTA A.Ş. 30 HAZİRAN 2015 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir. VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR Bağımsız Denetimden A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 172.120.436 177.695.461 1- Kasa 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 2.12, 14 152.832.141 160.053.983 4- Verilen Çekler Ve Ödeme

Detaylı

IŞIK SİGORTA A.Ş. 30 EYLÜL 2014 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir.

IŞIK SİGORTA A.Ş. 30 EYLÜL 2014 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir. VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 178.824.772 180.246.207 1- Kasa - 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 14 159.286.582 163.191.920 4- Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri (-) - -

Detaylı

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1

Ekteki dipnotlar bu finansal tabloların tamamlayıcısıdır. 1 1 VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 154.252.907 148.162.389 1- Kasa 14 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 138.670.963 133.651.828 4- Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri (-) 5- Banka

Detaylı

ÜRÜNLER VE GELİR TÜRÜ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF** KURUM*** DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ***

ÜRÜNLER VE GELİR TÜRÜ TAM MÜKELLEF KURUM TAM MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ DAR MÜKELLEF** KURUM*** DAR MÜKELLEF GERÇEK KİŞİ*** Aşağıda yer alan tablo 6009 Sayılı Kanun ve söz konusu Kanun ile ilgili 2010/926 sayı ve 27.09.2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca Gelir Vergisi Kanunu Geçici Madde 67 kapsamındaki 1.10.2010 tarihinden

Detaylı

2014/2 DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SINAV SORULARI 29 HAZİRAN 2014 PAZAR (09.00-12.00)

2014/2 DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SINAV SORULARI 29 HAZİRAN 2014 PAZAR (09.00-12.00) 2014/2 DÖNEM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVI FİNANSAL MUHASEBE SINAV SORULARI 29 HAZİRAN 2014 PAZAR (09.00-12.00) SORU - 1 : PARS Ticaret AŞ nin 31.12.2013 tarihli geçici mizanı, 2013 Aralık

Detaylı

ERGO SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların ayrılmaz parçasını oluşturur. VARLIKLAR Bağımsız Denetimden Geçmiş Geçmiş Önceki Cari Dönem

ERGO SİGORTA A.Ş. Takip eden dipnotlar finansal tabloların ayrılmaz parçasını oluşturur. VARLIKLAR Bağımsız Denetimden Geçmiş Geçmiş Önceki Cari Dönem VARLIKLAR A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 2.12, 4.2 213,507,060 133,722,172 1- Kasa 14 2,413 2,067 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 156,849,494 70,133,616 4- Verilen Çekler ve Ödeme Emirleri 5- Banka

Detaylı

ö z d o ğ r u l a r serbest muhasebeci mali müşavirlik ltd.şti. Chartered Accountants & Auditors Ltd.

ö z d o ğ r u l a r serbest muhasebeci mali müşavirlik ltd.şti. Chartered Accountants & Auditors Ltd. 14. Pratik bilgiler 14.1 Gelir vergisi oranları 14.1.1 2009 yılı gelirlerine uygulanan tarife Gelir dilimi Vergi oranı 8.700 TL ye kadar 22.000 TL'nin 8.700 TL'si için 1.305 TL, fazlası % 20 50.000 TL'nin

Detaylı

IŞIK SİGORTA A.Ş. 30 EYLÜL 2015 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir.

IŞIK SİGORTA A.Ş. 30 EYLÜL 2015 TARİHİ İTİBARİYLE AYRINTILI BİLANÇO (Aksi belirtilmedikçe, tüm tutarlar Türk Lirası (TL) olarak gösterilmiştir. VARLIKLAR I- CARİ VARLIKLAR A- Nakit Ve Nakit Benzeri Varlıklar 183.877.069 177.695.461 1- Kasa - - 2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 2.12, 14 160.470.088 160.053.983 4- Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri

Detaylı

FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO

FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO FİBA SİGORTA A.Ş. BİLANÇO VARLIKLAR I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 96,825,150 1- Kasa - 2- Alınan Çekler - 3- Bankalar 41,615,970 4- Verilen Çekler ve Ödeme Emirleri - 5- Diğer Nakit

Detaylı

VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız Denetimden Geçmiş Denetimden Geçmemiş Dipnot 30 Haziran 2014 31 Aralık 2013

VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız Denetimden Geçmiş Denetimden Geçmemiş Dipnot 30 Haziran 2014 31 Aralık 2013 VARLIKLAR Bağımsız Sınırlı Bağımsız Denetimden Geçmiş Denetimden Geçmemiş I- Cari Varlıklar A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 4 ve 14 5,055,181 300,000 1- Kasa 972-2- Alınan Çekler - - 3- Bankalar 2.12

Detaylı

TACİRLER MENKUL DEĞERLER A.Ş. B TİPİ LİKİT FONU 1 OCAK - 31 ARALIK 2011 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU

TACİRLER MENKUL DEĞERLER A.Ş. B TİPİ LİKİT FONU 1 OCAK - 31 ARALIK 2011 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 1 OCAK - 31 ARALIK 2011 HESAP DÖNEMİNE AİT FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU 31 ARALIK 2011 TARİHİNDE SONA EREN YILA AİT FİNANSAL TABLOLAR İÇİNDEKİLER SAYFA BİLANÇO 1 GELİR TABLOSU... 2 FON

Detaylı

31 MART 2016 VE 31 ARALIK 2015 TARİHLERİ İTİBARIYLA AYRINTILI BİLANÇOLAR (Para birimi aksi belirtilmedikçe Türk Lirası ( TL ) olarak gösterilmiştir.

31 MART 2016 VE 31 ARALIK 2015 TARİHLERİ İTİBARIYLA AYRINTILI BİLANÇOLAR (Para birimi aksi belirtilmedikçe Türk Lirası ( TL ) olarak gösterilmiştir. VARLIKLAR Dipnot 31-Mart-2016 31-Aralık-2015 A- Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklar 2.12, 4.2, 14 218,469,092 265,650,443 1- Kasa 14 1,386 1,066 2- Alınan Çekler 3- Bankalar 14 136,663,768 132,620,174 4-

Detaylı