DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ RECEP SELİMOĞLU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ RECEP SELİMOĞLU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR"

Transkript

1 DÖNEM SONU İŞLEMLERİ VERGİ MUHASEBE UYGULAMALARI EĞİTİMİNE HOŞ GELDİNİZ RECEP SELİMOĞLU YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

2 VUK DEĞERLEME HÜKÜMLERİ(MD/ )

3 DEĞERLEME: VERGİ MATRAHLARININ HESAPLANMASIYLA İLGİLİ İKTİSADİ KIYMETLERİN, VERGİ KANUNLARINDA GÖSTERİLEN GÜN VE ZAMANLARDAKİ DEĞERLERİNİN SAPTANMASIDIR.

4 GENEL OLARAK DEĞERLEME GÜNÜ, 31/ARALIK TARİHİDİR. TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE, VUK UN DEĞERLEMEYE İLİŞKİN HÜKÜMLERİNE UYULMASI ZORUNLUDUR.

5 İKTİSADİ İŞLETMELERE DAHİL KIYMETLERİ VE SERVETLERİ DEĞERLEMEDE KULLANILAN DEĞERLEME ÖLÇÜLERİ: MALİYET BEDELİ BORSA RAYİCİ TASARRUF DEĞERİ MUKAYYET DEĞER İTİBARİ DEĞER RAYİÇ BEDEL EMSAL BEDEL VE EMSAL ÜCRET VERGİ DEĞERİ ALIŞ BEDELİ 10-ALIŞ EMSAL BEDELİ 11-ORTALAMA PERAKENDE SATIŞ FİYATI 12-TAPU SİCİLİNE KAYITLI BEDEL 13-FİNANSAL KİRALAMALARDA, KİRA ÖDEMELERİNİN BÜGÜNKÜ DEĞERİ

6 MALİYET BEDELİ: İKTİSADİ BİR KIYMETİN İKTİSAP EDİLMESİ VEYA DEĞERİNİN ARTIRILMASI MÜNASEBETİYLE YAPILAN ÖDEMELERLE, BUNLARA AİT BİLUMUM GİDERLERİN TOPLAMINI İFADE EDER.(VUK/262) İKTİSADİ KIYMETİN ALIMINDAN SONRA YAPILAN ÖDEMELERİN MALİYETE EKLENEBİLMESİ İÇİN, YAPILAN HARCAMANIN İKTİSADİ KIYMETİN DEĞERİNİ ARTIRMASI GEREKİR.

7 MALİYET BEDELİ İLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER: GAYRİMENKULLER TESİSAT VE MAKİNELER GEMİLER TAŞITLAR GAYRİMADDİ HAKLAR ÖZEL MALİYET BEDELLERİ DEMİRBAŞLAR EMTİA ZİRAİ MAHSULLER VE HAYVANLAR

8 BORSA RAYİCİ: GEREK MENKUL KIYMETLER VE KAMBİYO BORSASINA, GEREKSE TİCARET BORSALARINA KAYITLI OLAN İKTİSADİ KIYMETLERİN DEĞERLEMEDEN ÖNCEKİ SON İŞLEM GÜNÜNDE BORSADAKİ İŞLEMLERİN ORTALAMA DEĞERLERİNİ İFADE EDER.(VUK/263) BORSADAN KASTEDİLEN, TÜRKİYE DE KURULU BULUNAN MENKUL KIYMET, VADELİ İŞLEM VE TİCARET BORSALARIDIR.

9 İKTİSADİ İŞLETMELERE DAHİL YABANCI PARA VEYA YABANCI PARA CİNSİNDEN ALACAK VE BORÇLARIN DEĞERLEME ÖLÇÜSÜ, BORSA RAYİCİDİR. ANCAK, ÜLKEMİZDE SERBEST DÖVİZ BORSASI TEŞEKKÜL ETMEDİĞİ İÇİN, SÖZKONUSU KIYMETLERLE İLGİLİ DEĞERLEME, MALİYE BAKANLIĞINCA İLAN OLUNAN RESMİ KURLARA GÖRE YAPILMAKTADIR.

10 MENKUL KIYMETLER BORSA RAYİCİYLE DEĞERLENİR. (HİSSE SENETLERİ HARİÇ) (FON PORTFÖYÜNÜN EN AZ % 51 İ, TÜRKİYE DE KURULMUŞ BULUNAN ŞİRKETLERİN HİSSE SENETLERİNDEN OLUŞAN YATIRIM FONU KATILMA BELGELERİ HARİÇ)

11 TASARRUF DEĞERİ: BİR İKTİSADİ KIYMETİN, DEĞERLEME GÜNÜNDE SAHİBİ İÇİN ARZ ETTİĞİ GERÇEK DEĞERDİR.(VUK/264) MEVDUAT VEYA KREDİ SÖZLEŞMELERİNE BAĞLI ALACAK VE BORÇLAR, VADESİ GELMEMİŞ OLAN SENEDE BAĞLI TİCARİ ALACAK VE BORÇLAR(isteğe bağlı olarak ), BANKALARIN VE SİGORTA ŞİRKETLERİNİN ALACAK VE BORÇLARI, TASARRUF DEĞERİ İLE DEĞERLENİR.

12 MUKAYYET DEĞER: BİR İKTİSADİ KIYMETİN, MUHASEBE KAYITLARINDA GÖSTERİLEN HESAP DEĞERİDİR.(VUK/265) MUKAYYET DEĞERLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER SENETSİZ ALACAKLAR SENETSİZ BORÇLAR ALINAN VADELİ ÇEKLER VERİLEN VADELİ ÇEKLER AKTİFLEŞTİRİLEN İLK TESİS/KURULUŞ GİDERLERİ GELECEK YILLAR İÇİN PEŞİN ÖDENEN GİDERLER GELİR TAHAKKUKLARI GELECEK YILLAR İÇİN PEŞİN TAHSİL EDİLEN HASILAT GİDER TAHAKKUKLARI KARŞILIKLAR

13 İTİBARİ DEĞER: HER NEVİ SENETLERLE, ESHAM (pay,hisse ) VE TAHVİLLERİN ÜZERİNDE YAZILI OLAN DEĞERLERDİR.(VUK/266) İTİBARİ DEĞERLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER KASA MEVCUDU (Yabancı paralar HARİÇ) BEDELSİZ İKTİSAP EDİLEN HİSSE SENETLERİ ESHAMLI ŞİRKETLER VE İKTİSADİ KAMU MÜESSESELERİNCE ÇIKARILAN TAHVİLLER ŞİRKETLERİN SAHİP OLDUKLARI HİSSE SENETLERİ DOLAYISIYLA, BEDELSİZ İKTİSAP ETTİKLERİ HİSSE SENETLERİ (Bedel ödenerek elde edilen hisse senetleri, Alış Bedeliyle değerlenir )

14 RAYİÇ BEDEL: BİR İKTİSADİ KIYMETİN, DEĞERLEME GÜNÜNDEKİ NORMAL ALIM-SATIM DEĞERİDİR.(VUK/Mük.- 266) EMLAK VERGİSİNDE, BİNA VE ARAZİ İÇİN RAYİÇ BEDEL ESAS ALINMAKTADIR.

15 EMSAL BEDELİ: GERÇEK BEDELİ OLMAYAN VEYA BİLİNMEYEN VEYAHUT DOĞRU OLARAK TESPİT EDİLEMEYEN BİR MALIN, DEĞERLEME GÜNÜNDE SATILMASI HALİNDE EMSALİNE NAZARAN HAİZ OLACAĞI DEĞERDİR.(VUK/267) EMSAL BEDELİ, DEĞERLEME KONUSU MALIN EMSAL SATIŞ BEDELİDİR, DEĞERLEME GÜNÜNDE PİYASADA BULACAĞI BEDELDİR. EMSAL BEDELİ ÖLÇÜSÜNÜN UYGULANABİLMESİ İÇİN, DEĞERLEME KONUSU MALIN GERÇEK DEĞERİNİN, BELLİ OLMAMASI, BİLİNMEMESİ VEYA DOĞRU OLARAK TESPİT EDİLEMEMESİ GEREKİR.

16 EMSAL BEDELİNİN TESPİTİ EMSAL BEDEL, SIRASIYLA, ***ORTALAMA FİYAT ESASI ***MALİYET BEDELİ ESASI İLE TESPİT EDİLİR. BU İKİSİYLE DE TESPİT EDİLEMİYORSA, ***TAKDİR ESASI UYGULANARAK TESPİT EDİLİR. BU SIRAYA UYMAK ZORUNLUDUR. BİR MALIN EMSAL BEDELİNİN ORTALAMA FİYAT ESASINA GÖRE TESPİT İMKANI VARSA, BU MAL İÇİN MALİYET BEDELİ VEYA TAKDİR ESASI UYGULANAMAZ.

17 MAHKEMELERİN BİÇTİKLERİ DEĞERLER, EMSAL BEDELİ YERİNE GEÇER VE EMSAL BEDELİ TESPİTİNDE ÖNCELİKLE DİKKATE ALINIR.

18 EMSAL BEDELİ İLE DEĞERLENECEK İKTİSADİ KIYMETLER GERÇEK BEDELİ OLMAYAN VEYA BİLİNMEYEN VEYAHUT DOĞRU OLARAK TESPİT EDİLEMEYEN EMTİALAR EMTİALARIN SATIŞ BEDELİ, MALİYET BEDELİNDEN % 10 VE DAHA FAZLA DÜŞÜKLÜK GÖSTERİYORSA, BU DURUMDA EMSAL BEDELİ ÖLÇÜSÜ KULLANILABİLİR.(2.sıradaki Maliyet Bedeli Esası HARİÇ ) (VUK/274) MALİYET BEDELİNİN TESPİTİNİN MÜMKÜN OLMADIĞI, ZİRAİ İŞLETMELERE DAHİL HAYVANLAR. KIYMETİ DÜŞEN MALLAR

19 TEŞEBBÜS SAHİBİ İLE EŞİNİN VE ÇOCUKLARININ İŞLETMEDEN ÇEKTİKLERİ AYNİ DEĞERLER İŞİN TERKEDİLMESİ DURUMUNDA, İŞLETME SAHİBİNE FATURA EDİLEREK İŞLETMEDEN ÇEKİLMESİ GEREKEN İKTİSADİ KIYMETLER (İşletmeden çekilen GAYRİMENKULLER için Emsal Bedel, SADECE TAKDİR ESASI uygulanarak tespit olunabilir. Gayrimenkuller için Ortalama Fiyat veya Maliyet Esası uygulanamaz ) GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN, GVK/MD-89 KAPSAMINDA AYNİ OLARAK BAĞIŞLADIKLARI, MUKAYYET DEĞERİ BULUNMAYAN MAL VE HAKLAR (Sadece TAKDİR ESASINA göre ) KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN, KVK/MD-10 KAPSAMINDA AYNİ OLARAK BAĞIŞLADIKLARI, MALİYET BEDELİ VE MUKAYYET DEĞERİ BULUNMAYAN MAL VE HAKLAR(Sadece TAKDİR ESASINA göre )

20 KURUMLARIN TASFİYESİNDE, ORTAKLARA DAĞITILAN, SATILAN, DEVREDİLEN DEĞERLER. BEDELİ BULUNMAYAN VEYA BİLİNMEYEN İŞLEMLER İLE BEDELİN PARADAN BAŞKA AYNİ BİR DEĞER OLMASI HALİNDE BU DEĞERLER (KDVK/27-1) BEDELİN EMSAL BEDELE NAZARAN AÇIK BİR ŞEKİLDE DÜŞÜK OLDUĞU VE BU DÜŞÜKLÜĞÜN SEBEBİNİN HAKLI BİR ŞEKİLDE AÇIKLANAMADIĞI DURUMLARDA(KDVK/27-2)

21 EMSAL BEDELİN TESPİTİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER

22 1.SIRA- ORTALAMA FİYAT ESASI: Aynı cins ve nevideki mallardan, değerlemenin yapılacağı ayda veya bir önceki ayda veya önceki aydan daha önceki ayda (bu sırayla ) satış yapılmışsa, emsal bedeli, bu satışların miktar ve tutarına göre mükellef tarafından çıkarılacak olan ortalama satış fiyatı ile hesaplanır.

23 Bu esasın uygulanabilmesi için, aylık satış miktarının, emsal bedeli tespit edilecek her bir malın miktarına nazaran % 25 den az olmaması şarttır. Emsal bedeli tespit edilecek mal için, öncelikle, aynı cins ve nevideki malların, değerlemenin yapılacağı aydaki satış miktarına bakılır. Örneğin, bu ay Ağustos ise öncelikle bu ayın satış miktarına bakılır. Yeterli değilse, önceki ay olan Temmuz ayının satış miktarına bakılır. Bu da yeterli değilse, daha önceki ay olan Haziran ayının satış miktarına bakılır. Bu da yeterli değilse, ortalama fiyat esası uyugulanmaz.(emsal bedeli tespiti için, 2.sıra olan Maliyet Bedeli Esasına geçilir )

24 ÖRNEK UYGULAMA: Yap-Sat şeklinde aynı m2 alana sahip konut inşaatı faaliyetinde bulunan şahıs işletmesinde, stoktaki dairelerden 10 adet daire işletme sahibi tarafından şahsi kullanımı için Ağustos ayında işletmeden çekilmiştir. İşletmeden çekilen dairenin, emsal bedelle (öncelikle Ortalama Fiyat esasına göre) değerlenmesi gerekir. Satış Miktarı(adet) Ortalama Birim Satış Fiyatı(Kdv Hariç) Ağustos Temmuz Haziran

25 Ağustos ayındaki satış miktarı, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden azdır. Bu nedenle, emsal bedel olarak Ağustos ayı satış fiyatı dikkate alınamaz. Bu durumda önceki aya bakılır. Temmuz ayındaki satış miktarı da, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden azdır. Bu nedenle, emsal bedel olarak Temmuz ayı satış fiyatı da dikkate alınamaz. Son olarak, daha önceki aya bakılır. Haziran ayındaki satış miktarı, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden fazladır. Dolayısıyla, emsal bedel olarak Haziran ayının ortalama satış fiyatının dikkate alınması gerekir.bu durumda, işletmeden çekilen 10 adet dairenin toplam emsal bedeli: ( x 10 ) TL dır. Bu tutar işletmede hasılat yazılmalı ve üzerinden KDV hesaplanmalıdır. Şayet Haziran ayındaki satış miktarı da, emsal bedeli tespit edilecek 10 dairenin % 25 inden az olsaydı, bu durumda, ortalama fiyat esası uygulanmayacak, maliyet bedeli esasına göre emsal bedel tespiti yapılacaktı.

26 2.SIRA- MALİYET BEDELİ ESASI: Emsal bedeli tespit edilecek malın, maliyet bedeli bilinir veya çıkarılması mümkün olursa, bu durumda mükellef, bu maliyet bedeline toptan satışlar için % 5, perakende satışlar için % 10 ilave etmek suretiyle emsal bedeli bizzat tespit eder.

27 ÖRNEK UYGULAMA: Önceki örnek uygulamada, işletmeden çekilen dairelerden bir adet dairenin mükellefin defterinde kayıtlı Maliyet Bedeli TL olsun. İşletme sahibine yapılan teslim perakende satış kabul edilir! Bu durumda, 10 adet dairenin toplam emsal bedeli: ( x+% 10) TL dır. Bu tutar işletmede hasılat yazılmalı ve üzerinden KDV hesaplanmalıdır. KDV Matrahı açısından, Genel Yönetim Giderlerinden stoklara pay verilmesi ZORUNLUDUR. (KDVK/27-4) (Her ne kadar, imal edilen mal maliyetine genel yönetim giderlerinden pay verilmesi ihtiyari olsa da )

28 3.SIRA- TAKDİR ESASI: Ortalama Fiyat Esası ve Maliyet Bedeli Esası yöntemlerine göre tespit edilemeyen emsal bedelleri, ilgililerin müracaatı üzerine, takdir komisyonunca takdir yolu ile tespit edilir. Mükelleflerin, takdir edilen bedellere vergi mahkemesinde dava açma hakları saklıdır. Ancak, davanın açılması verginin tahakkuk ve tahsilatını durdurmaz. Ancak, takdir edilen emsal bedel üzerinden yapılan tarhiyatlara karşı açılan davalar, verginin tahakkuk ve tahsilini durdurur.

29 VERGİ DEĞERİ: Vergi Değeri, bina ve arazinin Emlak Vergisi Kanunun 29.maddesine göre tespit edilen değeridir.(vuk/268) Emlak Vergisi Kanununun 29.maddesine göre vergi değeri: Arsa ve Araziler için- Takdir Komisyonlarınca tespit edilen değer, Binalar için- Maliye ve Bayındırlık ve İskan Bakanlıklarınca müştereken tespit edilen, bina m2 normal inşaat maliyetleri dikkate alınarak bulunan değerdir. Gerçek kişilerin şahsi mal varlıklarına dahil olan ve maliyet bedeliyle değerlenmesine imkan bulunmayan bina ve arazilerin, ilgili kişinin ticari işletmesine dahil edilmesi istendiğinde, söz konusu gayrimenkullerin vergi değeri ölçüsü dikkate alınarak aktifleştirilmesi gerekir.

30 ALIŞ BEDELİ: Alış Bedeli, bir iktisadi kıymetin iktisap edilmesi karşılığında ödenen veya borçlanılan bedeldir. Alış bedeli, VUK/Md-279 da yer alan bazı menkul kıymetlerin değerlemesinde uygulanır.

31 İŞLETMELERDE 31/12/.. TARİHLİ DEĞERLEME

32 10-HAZIR DEĞERLER

33 KASA VE BANKADAKİ YABANCI PARALARIN DEĞERLEMESİ: 100-KASA 102-BANKALAR

34 Yabancı paralar, BORSA RAYİCİYLE değerlenir. Yabancı Paranın borsada rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak KUR Maliye Bakanlığınca tespit olunur. (VUK/280) Henüz ülkemizde serbest döviz borsası kurulmadığından, değerleme, Maliye Bakanlığınca tespit ve ilan olunan kurlar üzerinden yapılmaktadır. İlan edilen kurlar, EFEKTİF ve DÖVİZ kurlarıdır. EFEKTİF: Nakit yabancı paradır. DÖVİZ : Yabancı para cinsinden ödeme aracıdır.(poliçe,çek,tahvil vb.)

35 KASA da yer alan yabancı paraların değerlemesi, EFEKTİF ALIŞ KURU üzerinden yapılır. BANKA da yer alan yabancı paraların değerlemesi, DÖVİZ ALIŞ KURU üzerinden yapılır. Kasa ve Bankada yer alan Yabancı Paraların değerlemesi sonucu ortaya çıkan olumlu-olumsuz kur farkları, 646-Kambiyo Kârları 656-Kambiyo Zararları(-) hesaplarında izlenir.

36 VADELİ BANKA MEVDUATLARINDA YABANCI PARA CİNSİNDEN VADELİ MEVDUATIN DEĞERLEMESİ YAPILIR. K/Z YAZILIR. KIST FAİZ GETİRİSİ HESAPLANIR GELİR YAZILIR. FAİZ GELİRİ ÜZERİNDEN İLERİDE YAPILACAK STOPAJ TUTARININ TAMAMI, FAİZİN ELDE EDİLDİĞİ YILA AİT YILLIK BEYAN ÜZERİNDE MAHSUP EDİLİR. (Ancak, kıst gelirin ait olduğu döneme ilişkin yıllık beyanname verilmeden tahsil edilen faiz gelirlerinden yapılan stopajın, önceki yılda kıst olarak gelir yazılan kısma isabet eden kısmı kıst gelire ilişkin yıllık beyanda mahsup edilebilir )

37 UYGULAMA İşletme 01/11/2012de Bankada TL karşılığı 1 yıl vadeli Euro hesap açtırmıştır. Vade sonunda 720 Euro faiz alınacaktır. 31/12/2012 de Maliye Bakanlığı Döviz Alış Kuru. 2,05 TL Euro x 2,05 TL TL. Kayıtlı Değer.(-) TL Kambiyo Zararı..(-) 300 TL 2 aylık faiz geliri (01/11-31/12) 246 TL (720 Euro/12 x 2 ay x 2,05TL)

38 /12/ (-) Kambiyo Zararları Yabancı Paralar Vadeli Mevduat (Euro) / Gelir Tahakkukları Faiz Gelirleri(Vergiye Tabi) /

39 YABANCI PARA CİNSİNDEN DÜZENLENEN ALINAN VE VERİLEN ÇEKLERİN DEĞERLEMESİ: 101-ALINAN ÇEKLER 103-VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ(-)

40 Alınan Çekler 31/12/.. den sonraki bir tarihi taşıyorsa, 121-Alacak Senetleri hesabına aktarılır. Verilen Çekler 31/12/.. den sonraki bir tarihi taşıyorsa, 321-Borç Senetleri hesabına aktarılır. Vade taşıyan yabancı para cinsinden Alınan Çeklerin-Verilen Çeklerin değerlemesi, DÖVİZ ALIŞ KURU üzerinden yapılır. CİRO EDİLEN ÇEKLER, 900/901 DE İZLENMELİDİR!

41 11-MENKUL KIYMETLER 110-HİSSE SENETLERİ 111-ÖZEL KESİM TAHVİL SENET VE BONOLARI 112-KAMU KESİMİ TAHVİL SENET VE BONOLARI

42 MENKUL KIYMETLER: Hisse Senetleri Devlet Tahvilleri Hazine Bonoları Özel Sektör Tahvilleri Gelir Ortaklığı Senetleri Toplu Konut İdaresince çıkarılan Tahviller Kamu Ortaklığı İdaresince çıkarılan Tahviller Kâr/Zarar Ortaklığı belgeleri Yarım Fonu Katılma Belgeleri Finansman Bonoları Eurobond lar

43 MENKUL KIYMETLERDE DEĞERLEME: (VUK/279) Hisse Senetleri ile fon portföylerinin en az % 51 i Türkiye de kurulmuş bulunan şirketlerin hisse senetlerinden oluşan yatırım fonu katılma belgeleri alış bedeliyle, bunlar dışında kalan her türlü menkul kıymet borsa rayiciyle değerlenir. HİSSE SENETLERİ, ALIŞ BEDELİYLE DEĞERLENİR. Kâr/Zarar, hisse senedi elden çıkarıldığında/satıldığında hesaplanır. Hisse Senedinin, yerli veya yabancı bir şirkete ait olmasının önemi yoktur. Hisse senetlerinin alışında yüklenilen faiz ve kur farkları, tahakkuk ettikleri dönemde gider yazılır. Bu türden finansman giderleri, hisse senetlerinin alış bedeline eklenmez.

44 YATIRIM FONU KATILMA BELGELERİ, Fon portföylerinin en az % 51 i Türkiye de kurulmuş bulunan hisse senetlerinden oluşuyorsa ALIŞ BEDELİYLE değerlenir. Aksi halde, BORSA RAYİCİYLE değerlenir. Ancak, Yatırım Fonu Katılma Belgeleri, ülkemizde henüz borsada işlem görmemektedir. Bunların değerleri, ihraç eden kurumlar tarafından günlük olarak ilan edilmekte ve istenildiğinde paraya çevrilebilmektedir. Dolayısıyla, Yatırım Fonu Katılma Belgelerinin KIST GETİRİSİ dikkate alınarak (ilan edilen değerle-alış bedeli arasındaki fark) ilan edilen değerle değerlenmesi gerekir. YATIRIM FONU: Halktan katılma belgeleri karşılığında toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına, riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır. Fonun tüzel kişiliği bulunmamakla birlikte, mal varlığı, kurucunun mal varlığından ayrı tutulur. Kurucular, kurdukları fonu, katılma belgesi sahiplerinin haklarını koruyacak şekilde yönetmek zorundadır.(spk/md-37)

45 BORSA RAYİCİYLE veya kıst getirisiyle DEĞERLEMEDE: Değer artışı durumunda: / Menkul Kıymetler xxx 649-Diğer Olağan Gelir ve Kârlar xxx / Değer azalışı durumunda: / Karşılık Giderleri(-) xxx 119-Menkul Kıymetler Değer Düş.Karş.(-) xxx / İzleyen yılda değer azalışının ortadan kalkması durumunda: / Menkul Kıymetler Değ.Düş.Karş.(-) xxx 644-Konusu Kalmayan Karşılıklar xxx 649-(varsa, artan değer artışı kısmı) xxx /

46 KÂR/ZARAR ORTAKLIĞI BELGELERİ ALIŞ BEDELİYLE DEĞERLENİR. K/Z Ortaklığı Belgesine sahip olanların Anonim Şirkette oy kullanma hakları yoktur. Bu tür belgelerin Kâr/Zararı, ihraç edenin Kâr veya Zararına göre ortaya çıkar.

47 DEVLET TAHVİLLERİ VE HAZİNE BONOLARI BORSA RAYİCİYLE DEĞERLENİR. Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu, Devlet İç Borçlanma senetleridir. Vadesi 1 yıldan fazla olanlar Devlet Tahvili, 1 yıldan az olanlar ise Hazine Bonosu olarak adlandırılır. Devlet Tahvilinin üzerinde yazılı olan değer, Devletin fiilen borçlandığı ana para tutarı gösterir. Bu tutar üzerinden dönemler itibariyle ve kupon karşılığında faiz ödemesi yapılır. Faiz getirisi baştan bellidir, sabittir. Hazine Bonolarında kupon yoktur. Bunlar iskonto esasına göre ihraç edilir. Hazine Bonosunun üzerinde yazılı tutar, vade sonunda Ana Para + Faiz dahil ödenecek tutardır. Dolayısıyla faiz getirisi baştan bellidir, sabittir. Devlet tahvilleri ve Hazine bonoları İMKB de işlem görmektedir. Dolayısıyla, değerlemeleri borsa rayiciyle yapılır.

48 EUROBONDLAR, KIST GETİRİLERİ DİKKATE ALINARAK DEĞERLENİR. Eurobondlar, Yabancı Ülkelere satılmak üzere çıkartılan tahvillerdir. Ancak, yurt içindeki kişi veya kurumlarda Eurobond alabilirler. Yabancı Para cinsinden Eurobondların değerlemesinde, dönem sonunda ortaya çıkan KUR FARKI nın da dikkate alınması gerekir.

49 ÖRNEK UYGULAMA: İşletme, kupon ödemesi 6 ayda bir ve ilk kupon vadesi 31/03/2013 olan Dolar nominal bedelli ve yıllık % 10 faizli Eurobondu, 01/10/2012 de TL ya satın almıştır.

50 İlk kupon faizinin 2012 ye isabet eden kısmı: Dolar x % 10 : Dolar (yıllık faiz) /12 ay x 3 ay : 375 Dolar (2012 faizi) 31/12/2012 deki değeri: : Dolar 31/12/2012 Dolar Kuru(veri): 1,82 TL 31/12/2012 TL Değeri : x 1,82 : TL 2012 yılı Kıst Getirisi: : 982 TL /12/ Kamu kesimi tahvil senet ve bonoları Diğer olağan gelir ve kârlar /

51 UYGULAMA (Hisse Senetleri) İşletme, 25/08/2012de, Bankadan aldığı Euro (alış tarihinde TL) ile İMKB de işlem gören TL tutarında Hisse Senedi satın almıştır. Alışla ilgili TL masraf yapmıştır. 31/12/2012 ye kadar bankaya ödenen faiz 800 Euro (toplam karşılığı 1,650 TL) olup, 31/12/2012 de bankaya kalan kredi borcu Euro dur. (Borcun defterde kayıtlı değeri TL dır) 31/12/2012 de Maliye Bakanlığı Döviz Alış Kuru: 1 Euro 2,15 TL dır. Hisse senetlerinin 31/12/2012 deki İMKB değeri TL dır.

52 /08/ Hisse Senetleri Diğ.Faal.Olağan gider/zarar Banka Kredileri Bankalar /08/ /12/ Diğ.Faal.Olağan gider/zarar Bankalar /12/ Euro x 2,15: TL Kayıtlı Değer : TL TL olumsuz kur farkı 780-Finansman Giderleri / Borçlanma ile ilgili kur farkları 656-Kambiyo Zararlarına yazılmaz. 780-Finansman Giderleri olarak muhasebeleştirilir / Hisse Senetlerinde 31/12/2012 de borsa değeri ne olursa olsun, Alış Bedeliyle TL olarak değerleme yapılacaktır.

53 UYGULAMA(Yatırım Fonu Katılma Belgeleri) Yatırım Fonu Katılma Belgeleri: FON PORTFÖYÜNÜN EN AZ % 51 İNİN TÜRKİYE DE KURULMUŞ BULUNAN ŞİRKETLERİN HİSSE SENETLERİNDEN OLUŞMASI DURUMUNDA ( A TİFİ FON ) AKTİFE ALINDIKLARI DEĞERLE-ALIŞ BEDELİYLE DEĞERLENİR. AKSİ DURUMDA, KATILIM BELGESİNİN YIL İÇİNDEKİ HESAPLANAN GETİRİSİ ALIŞ BEDELİNE EKLENEREK DEĞERLEME YAPILIR.

54 UYGULAMA (A) Bankası Yatırım Fonu (Portföyünün % 60 ı yerli Hisse Senetleri) (B) Bankası Yatırım Fonu (Portföyünün % 50 si yerli Hisse Senetleri) İşletme 2012 yılında, (A) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgelerinden pay başına 10 TL olmak üzere adet satın almış ve TL olarak aktifine kaydetmiştir. Banka, yıl sonunda Katılma Belgelerinin Pay başına değerini 12 TL olarak açıklamıştır. (B) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgelerinden pay başına 15 TL olmak üzere adet satın almış ve TL olarak aktifine kaydetmiştir. Banka, yıl sonunda Katılma Belgelerinin Pay başına değerini 16 TL olarak açıklamıştır. 31/12/2012 de (A) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgeleri Alış Bedeliyle TL olarak değerlenir. 31/12/2012 de (B) Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgeleri değerlemede TL olarak dikkate alınır /12/ Özel Kesim tahvil senet ve bonoları (B Bankası Yatırım Fonu Katılma Belgesi) 649-Diğer Olağan gelir/kârlar (veya 642-Faiz Gelirleri) /

55 UYGULAMA( DİĞER MENKUL KIYMETLER) (Hisse Senetleri ile YF Katılma Belgeleri dışında kalan ) YIL İÇİNDEKİ HESAPLANAN GETİRİSİ ALIŞ BEDELİNE EKLENEREK DEĞERLEME YAPILIR. UYGULAMA İşletme 2012 yılında TL bedelle 2013 vadeli Hazine Bonosu satın almıştır. Hazine Bonosunun dönem sonu Borsa Rayici TL dır /12/ Kamu Kesimi Tahvil Senet ve Bonoları Diğer Olağan gelir/kârlar (veya 642-Faiz Gelirleri) /

56 (DÖVİZE ENDEKSLİ MENKUL KIYMETLERDE KISMİ KÂR İLAVELİ DEĞERLEME) Menkul Kıymet, değerleme günü itibariyle endeksli olduğu dövizin kuru ile değerlenir. UYGULAMA İşletme 31/07/20102de, dövize endeksli TL tutarında Euro karşılığı yılda bir kez % 10 Faiz ödemeli özel kesim tahvili satın almıştır. 31/12/2010 da kur: 2,05 TL dır. ( Euro x 2,05 : TL) Tahvil Değer Artışı: ( : TL) Tahvilin dönem faizi (31/07/ /12/2010 geçen gün sayısı:153 gün) Euro x % 10 : Euro (Yıllık Faiz) 153 günlük faiz: ( /365 x 153): 565,89 Euro 565,89 Euro x 2,05: TL ( 2010 yılı faiz tutarı) /12/ Özel Kesim Tahvil Senet ve Bonoları Kambiyo Kârları Diğer Olağan gelir/kârlar (veya 642-Faiz Gelirleri /

57 12-TİCARİ ALACAKLAR

58 120-ALICILAR Alacak Bakiyesi verenler, 340-Alınan Sipariş Avansları hesabına aktarılır. Tahsil - vade süresi geçmiş alacaklar, 128-Şüpheli Ticari Alacaklar hesabına aktarılır. Vade farkları için önceden tespit edilen % üzerinden fatura düzenlenir Kdv hesaplanır. Döviz cinsinden alacakların değerlemesi yapılır. Maliye Bakanlığı Döviz Alış Kuru esas alınır.

59 DÖVİZLİ ALACAKLARDA KUR FARKLARI FATURA/KDV KONUSU: (30/06/ NO.LU KDV G.T.)

60 Teslimin yapıldığı tarih ile bedelin tahsil edildiği tarih arasında oluşan kur farkları için fatura düzenlenir ve Kdv hesaplanır. Kdv oranı, teslimin yapıldığı tarihteki orandır. Satıcı lehine oluşan kur farkları satıcı tarafından, Alıcı adına oluşan kur farkları ise alıcı tarafından Kdv li olarak fatura edilir. ÖNEMLİ!!! 31/12/2012 de henüz tahsil edilmemiş döviz cinsinden alacaklar için Kur Değerlemesi yapılarak K/Z yazılması gerekir. (Dönemsellik kavramı ) Ancak, değerleme farkları Fatura edilmez-kdv hesaplanmaz. (Fatura ve Kdv için,bedelin tahsil edildiği tarih esas alınmalıdır )

61 UYGULAMA İşletme 01/12/2012 de vadeli olarak yurt içindeki müşterisine Euro + % 18 Kdv (5.900 Euro) karşılığında TL tutarında Ticari Mal satmıştır. Sözleşmeye göre müşteriye yıl sonunda 150 Euro +%18 Kdv vade farkı fatura edilmiştir. Alacak tutarı 05/01/2013 de tahsil edilmiştir. 31/12/2012 de Kur: 2,05 TL dır. 05/01/2013 de Kur : 2,08 TL dır.

62 /12/ Alıcılar (5.900 Euro) Yurt İçi satışlar Hesaplanan Kdv /12/ /12/2010 da Vade Farkı: (177 Euro x 2,05: 363TL) 120-Alıcılar Yurt İçi Satışlar Hesaplanan Kdv /

63 /12/ /12/2012 de Euro Alacak: (6.077 x 2,05: TL) 31/12/2012 de Kayıtlı Alacak : ( ) : TL 31/12/2012 de Kur Farkı: ( : 295 TL) 120-Alıcılar Kambiyo Kârları / Kayıtlı Alacak ( Euro) ( ): TL 05/01/2013 de Euro Alacak :(6.077 x 2,08) : TL Kur Farkı.: 182 TL /01/ Bankalar Alıcılar Kambiyo Kârları /

64 Kur Farkı Faturası( 05/01/2013 de) 05/01/2013 de tahsil edilen Euro 01/12/2012 de Euro TL 05/01/20112 de Euro x 2, TL Kur Farkı TL 31/12/2012 de 177 Euro. 363 TL 05/01/2013 de 177 Euro x 2, TL Kur Farkı 5 TL Toplam Kur Farkı. 477 TL Kdv 477 x % TL /01/ Alıcılar Hesaplanan Kdv 86 Not: Faturadaki KDV Matrahı (Toplam 477 TL Kur Farkı) 2012 de 295 TL 2013 de 182 TL olmak üzere kayıtlara gelir olarak alınmıştır /

65 YURT DIŞI ALACAKLARDA OLUŞAN KUR FARKLARI UYGULAMA İşletme yurt dışındaki müşterisine 15/11/2011 de Dolar karşılığı mal satmıştır. (İhracat) Satış bedeli, 30/11/2011 de /12/2011 de /01/2012 de /01/2012 de Dolar olarak tahsil edilmiştir. Kurlar 15/11/2011 1,47 30/11/2011 1,51 25/12/2011 1,49 31/12/2011 1,45 10/01/2012 1,55 15/01/2012 1,43

66 /11/ Alıcılar ( x 1,47) Yurt dışı satışlar /11/ Bankalar (9.000 Dolar x 1,51) Alıcılar (9.000 x 1,47) Yurt Dışı Satışlar /12/ Bankalar (7.000 Dolar x 1,49) Alıcılar (7.000 x 1,47) Yurt Dışı Satışlar /

67 /12/ (4.000 Dolar x 1,45: TL) (4.000 Dolar x 1,47: TL) 611(-) Satış İskontoları Alıcılar /01/ Bankalar ( Dolar x 1,55) Alıcılar (3.000 x 1,45) Kambiyo Kârları /01/ Bankalar ( Dolar x 1,43) (-) Kambiyo Zararları Alıcılar (1.000 x 1,45) /

68 121-ALACAK SENETLERİ TAHSİLE VERİLEN SENETLERİN / ALT HESAPTA İZLENMESİ TEMİNATA VERİLEN SENETLERİN / ALT HESAPTA İZLENMESİ CİRO EDİLEN ALACAK SENETLERİ DE İZLENMELİDİR! Tahsil - vade süresi geçmiş alacaklar, 128-Şüpheli Ticari Alacaklar hesabına aktarılır. YABANCI PARA CİNSİNDEN SENETLERİN TAKİBİ VE DEĞERLEMESİ ( ) ( )

69 REESKONT UYGULAMASI:(VUK/281) Uygulama zorunlu değildir.(ihtiyari ) Sadece, senede bağlı alacak ve borçlar için uygulanabilir. 120/320 hesaplarda reeskont uygulanamaz.

70 Alacak Senetlerinde reeskont uygulayanlar, varsa, borç senetlerinde de reeskont uygulamak zorundadırlar. Reeskont uygulamasında, senetlerin üzerinde belirtilmiş faiz oranı esas alınır. Senet üzerinde faiz oranı yer almıyorsa, bu durumda TC Merkez Bankası resmi iskonto oranı uygulanır. Yabancı para cinsinden düzenlenmiş senetlerde, varsa senet üzerindeki faiz oranı, yoksa, Londra Bankalar Arası Faiz Oranı (LIBOR) esas alınır. Uygulama, tüm senetler için yapılmalıdır. Reeskont tutarları, izleyen yılın başında gelir/gider yazılır.

71 Vadeli Çeklerde Reeskont Uygulanamaz. (Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu 04/04/2000 tarih 2000/144 sayılı kararı) Avans olarak/teminat olarak alınan veya verilen senetlerde reeskont uygulanamaz.

72 Uygulama İşletmede 31/12/2012 de satıştan kaynaklanan vadesine 85 gün kalmış TL tutarında bir alacak senedi mevcuttur. Senet üzerinde faiz oranı yoktur. (TCMB Kısa Vadeli Avans İşlemleri için belirlenen oran, 29/12/2011 den itibaren % 17,75 dir.)

73 VUK/238 GT Faiz formülü F: A ( Ax 360 / mxt F: Hesaplanan iskonto tutarı (faiz) A:Senedin Nominal değeri M: Faiz oranı T : Senedin vadesine kalan gün sayısı F: ( x 360 / 0,1775 x ) : 483 TL

74 /12/ Reeskont faiz giderleri (-) Alacak senetleri reeskontu /01/ (-) Reeskont faiz gelirleri /

75 YABANCI PARA CİNSİNDEN ALACAK SENETLERİ BORSA RAYİCİYLE DEĞERLENİR. BORSA RAYİCİ YOKSA MALİYE BAKANLIĞI DÖVİZ ALIŞ KURU İLE DEĞERLENİR. UYGULAMA İşletmede 31/12/2012 de daha önce müşterisinden aldığı ödeme tarihi 15/03/2013, kayıtlı değeri TL olan Euro tutarında Alacak Senedi bulunmaktadır. 31/12/2012 MALİYE BAKANLIĞI Döviz Alış Kuru 2,05 TL Euro x 2, TL /12/ Alacak Senetleri Kambiyo Kârları /

DÖNEM SONU İŞLEMLERİ MUHASEBE VE VERGİSEL BOYUTU İŞBİRLİĞİ İLE Ocak 2008

DÖNEM SONU İŞLEMLERİ MUHASEBE VE VERGİSEL BOYUTU İŞBİRLİĞİ İLE Ocak 2008 DÖNEM SONU İŞLEMLERİ MUHASEBE VE VERGİSEL BOYUTU İŞBİRLİĞİ İLE Ocak 2008 DÖNEM SONU İŞLEMLERİ MUHASEBE VE VERGİSEL BOYUTU GİRİŞ İşletmelerin süresiz olarak varsayılan ömrü, faaliyet sonuçlarının tespiti

Detaylı

2012 Yılı Dönem Sonu İşlemlerinde Özellik Arzeden Hususlar

2012 Yılı Dönem Sonu İşlemlerinde Özellik Arzeden Hususlar KPMG TÜRKİYE 2012 Yılı Dönem Sonu İşlemlerinde Özellik Arzeden Hususlar Ocak 2013 kpmg.com.tr kpmgvergi.com 1 Investment in Turkey İçindekiler Birinci Bölüm 8 1. İşletme Varlıklarına (aktif) İlişkin Değerleme

Detaylı

DÖNEM SONU İŞLEMLERİ. Tekdüzen Hes.Planı Vergi Mevzuatı Eski TTK Yeni TTK

DÖNEM SONU İŞLEMLERİ. Tekdüzen Hes.Planı Vergi Mevzuatı Eski TTK Yeni TTK DÖNEM SONU İŞLEMLERİ Tekdüzen Hes.Planı Vergi Mevzuatı Eski TTK Yeni TTK MESLEKİ VİZYONUMUZ İşletmelerin değer yaratmasına katkı, İşletme organizasyonuna katkı ve işletme verimliliğini artırma, Teknolojiyi

Detaylı

Kurumlarda Dönem Sonu İşlemleri

Kurumlarda Dönem Sonu İşlemleri Kurumlarda Dönem Sonu İşlemleri 16 Ocak 2012 Ankara HiltonSa Ajanda 13:30-13:45 Kayıt ve Kahve 13:45-13:50 Açılış Konuşması Niyazi Çömez, Vergi Hizmetleri Sorumlu Ortağı, Deloitte 13:50-14:40 Dönem Sonu

Detaylı

DEĞERLEME. Hazırlayan: Kenan Volkan ATEŞOĞLU

DEĞERLEME. Hazırlayan: Kenan Volkan ATEŞOĞLU DEĞERLEME Hazırlayan: Kenan Volkan ATEŞOĞLU 1 DEĞERLEME 1. DEĞERLEMEDE GENEL ESASLAR 1.1. Genel Açıklama Gelir Vergisi Kanunu nda, bilanço usulüne göre ticari kazanç, teşebbüsteki öz sermayenin hesap dönemi

Detaylı

SUNUŞ. Mustafa DÜNDAR Gelirler Başkontrolörü

SUNUŞ. Mustafa DÜNDAR Gelirler Başkontrolörü SUNUŞ Ülkemizde yasaların çok hızlı değiştiği bir dönemi yaşamaktayız. Aynı zamanda, bu dönemde Maliye Bakanlığı nca yapılan düzenlemeler de dikkate alındığında mevzuatı izlemek, değişiklikleri anlamak,

Detaylı

DÖNEM SONU MUHASEBE İŞLEMLERİ

DÖNEM SONU MUHASEBE İŞLEMLERİ TC. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU DÖNEM SONU MUHASEBE İŞLEMLERİ (DERS NOTU) Yard. Doç.Dr. Alaettin İMAMOĞLU Öğr.Gör.Dr. Nuri Sait ALTUN Öğr.Gör. Aydın BAĞDAT MART-2013 0 KISALTMALAR

Detaylı

AMORTİSMANLARDA ÖZELLİK ARZEDEN DURUMLAR

AMORTİSMANLARDA ÖZELLİK ARZEDEN DURUMLAR Sayfa 1 / 7 AMORTİSMANLARDA ÖZELLİK ARZEDEN DURUMLAR Yazar: AliTUĞLU (*) Yaklaşım Dergisi / Ocak 2007 / Sayı: 169 I- İKTİSADİ KIYMETLERİN AMORTİSMANA TABİ TUTULMA NEDENİ Vergi Usul Kanunu nun 313. maddesi

Detaylı

(örnek) Ad./Soyad.. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Adres : Tel :. Fax : e-mail: @... 2014 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI

(örnek) Ad./Soyad.. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) Adres : Tel :. Fax : e-mail: @... 2014 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI 2014 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI İÇİNDEKİLER PRATİK BİLGİLER... 5 DEMİRBAŞLARDA GİDER YAZMA SINIRI NEDİR?... 5 DEMİRBAŞLARDA AMORTİSMAN AYRILABİLİR Mİ?... 5 FATURA DÜZENLEMEDE DE

Detaylı

2013 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI

2013 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI 2013 YILI VERGİ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU UYGULAMALARI SG DENETİM EĞİTİM VE DANIŞMANLIK LTD ŞTİ İÇİNDEKİLER PRATİK BİLGİLER... 4 DEMİRBAŞLARDA GİDER YAZMA SINIRI NEDİR?... 4 DEMİRBAŞLARDA AMORTİSMAN AYRILABİLİR

Detaylı

ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. 01 Ocak 2014 30 Eylül 2014 Dönemi. Bağımsız Denetim Raporu

ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. 01 Ocak 2014 30 Eylül 2014 Dönemi. Bağımsız Denetim Raporu 01 Ocak 2014 30 Eylül 2014 Dönemi Bağımsız Denetim Raporu Yönetim Kurulu na Giriş ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. nin ( Şirket ) 30 Eylül 2014 tarihli ilişikteki finansal durum tablosunun

Detaylı

TİCARİ KAZANCIN GERÇEK USULDE VERGİLENDİRİLMESİ REHBERİ

TİCARİ KAZANCIN GERÇEK USULDE VERGİLENDİRİLMESİ REHBERİ TİCARİ KAZANCIN GERÇEK USULDE VERGİLENDİRİLMESİ REHBERİ VİMER 444 0 189 ÜCRETSİZDİR Ayrıntılı bilgi için Vergi İletişim Merkezi (VİMER) 444 0 189 telefon hattına başvurabilirsiniz. www.gib.gov.tr 444 0

Detaylı

VERGİDE GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN 100 SORU 100 CEVAP

VERGİDE GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN 100 SORU 100 CEVAP VERGİDE GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN 100 SORU 100 CEVAP A. Murat YILDIZ Yeminli Mali Müşavir NİSAN 2008 1 SUNUŞ : VERGİDE GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN 100 SORU 100 CEVAP ismini verdiğim bu kitabı yazma fikri TESMER tarafından

Detaylı

MÜKELLEF HİZMETLERİ KATMA DEĞER VERGİSİ GRUP MÜDÜRLÜĞÜ

MÜKELLEF HİZMETLERİ KATMA DEĞER VERGİSİ GRUP MÜDÜRLÜĞÜ İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI MÜKELLEF HİZMETLERİ KATMA DEĞER VERGİSİ GRUP MÜDÜRLÜĞÜ KDV TAMİMLERİ (BİRLEŞTİRİLMİŞ VE GÜNCELLENMİŞ) İÇİNDEKİLER BÖLÜM I GENEL MEVZUAT BİLGİSİ VE ÖZELLİK ARZ EDEN DURUMLAR...

Detaylı

MADDE 10 : VERGİNİN MATRAHI VE İLK TARHİYAT

MADDE 10 : VERGİNİN MATRAHI VE İLK TARHİYAT MADDE METNİ : MADDE 10 : VERGİNİN MATRAHI VE İLK TARHİYAT Madde 10- (1318 sayılı Kanunun 91'inci maddesiyle değişen şekli) Veraset ve İntikal Vergisinin matrahı, intikal eden malların Vergi Usul Kanununa

Detaylı

Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi nde Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler

Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi nde Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi nde Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler Celal ÇELİK Hesap Uzmanı (Vergi Dünyası - Aralık 2000) Giriş Bu yazıda gelir (ticari kazanç) ve kurumlar vergisi mükellefleri

Detaylı

Bilanço tarihi itibariyle, Şirket in kurucusu olduğu 15 adet Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu bulunmaktadır.

Bilanço tarihi itibariyle, Şirket in kurucusu olduğu 15 adet Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu bulunmaktadır. 1. İŞLETMENİN FİİLİ FAALİYET KONUSU Şirket in fiili faaliyet konusu, ferdi veya grup bireysel emeklilik faaliyetlerinde bulunmak, bu kapsamda emeklilik fonları kurmak, kuracağı fonlara ilişkin olarak içtüzüğü

Detaylı

MUHASEBEN N TEMEL KAVRAMLARI VE TEKDÜZEN HESAP PLANI

MUHASEBEN N TEMEL KAVRAMLARI VE TEKDÜZEN HESAP PLANI MUHASEBEN N TEMEL KAVRAMLARI VE TEKDÜZEN HESAP PLANI 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13 No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri Enflasyon düzeltmesi hesapları dahil TÜRMOB YAYINLARI- 234 Dizgi - Düzenleme

Detaylı

Hisse Senedi Alım-Satım Kazancının Vergilendirilmesindekiş Sorunlar Ve Çözüm Önerileri

Hisse Senedi Alım-Satım Kazancının Vergilendirilmesindekiş Sorunlar Ve Çözüm Önerileri Hisse Senedi Alım-Satım Kazancının Vergilendirilmesindekiş Sorunlar Ve Çözüm Önerileri Mehmet ERKAN Hesap Uzmanı Hasan KARAÇAM Hesap Uzmanı GİRİŞ : Hisse senetleri, anonim ortaklık ya da sermayesi paylara

Detaylı

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TEMEL VERGİ KAVRAMLARI 1. Verginin, üzerinden hesaplandığı değer veya miktara ne denir? Matrah. 2. Vergi kanunlarına göre, vergi ödemekle yükümlü kılınan gerçek veya tüzel kişilere

Detaylı

Borusan Birleşik Boru Fabrikaları Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklıkları

Borusan Birleşik Boru Fabrikaları Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklıkları Borusan Birleşik Boru Fabrikaları Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklıkları Tarihli Konsolide Mali Tablolar ve Bağımsız Sınırlı Denetim Raporu Borusan Birleşik Boru Fabrikaları Anonim Şirketi ve Bağlı Ortaklıkları

Detaylı

Hasan Zeki SÜZEN TĠCARĠ MAL VE MAMULLERĠN DEĞERLEMESĠNDE ÖZELLĠK ARZEDEN KONULAR. I Satın Alınan ve Ġmal Edilen Emtianın Değerleme Ölçüleri

Hasan Zeki SÜZEN TĠCARĠ MAL VE MAMULLERĠN DEĞERLEMESĠNDE ÖZELLĠK ARZEDEN KONULAR. I Satın Alınan ve Ġmal Edilen Emtianın Değerleme Ölçüleri MAKALE Hasan Zeki SÜZEN TĠCARĠ MAL VE MAMULLERĠN DEĞERLEMESĠNDE ÖZELLĠK ARZEDEN KONULAR I Satın Alınan ve Ġmal Edilen Emtianın Değerleme Ölçüleri Vergi Usul Kanununun 262 inci maddesine göre maliyet bedeli,

Detaylı

GENEL YÖNETİM MUHASEBE YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

GENEL YÖNETİM MUHASEBE YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar 4435 GENEL YÖNETİM MUHASEBE YÖNETMELİĞİ Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 3/5/2005 No : 2005/8844 Dayandığı Kanunun Tarihi : 10/12/2003 No : 5018 Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 8/6/2005 No : 25839

Detaylı

III-VERGI İNCELEMESI SIRASINDA KARŞILAŞILAN HATA VE HILELER...7 V- VERGI İNCELEMELERINDE BILANÇO VE GELIR TABLOLARININ ANALIZI...

III-VERGI İNCELEMESI SIRASINDA KARŞILAŞILAN HATA VE HILELER...7 V- VERGI İNCELEMELERINDE BILANÇO VE GELIR TABLOLARININ ANALIZI... I-GIRIŞ...1 II- VERGI İNCELEMESI, BILANÇO VE GELIR TABLOSU...2 A- Vergi İncelemesi...2 1- Vergi İncelemesinin Amacı...2 2- Vergi İncelemelerinin Kapsamı...4 B)FİNANSAL TABLOLAR...4 1) BİLANÇO... 6 2) GELİR

Detaylı

BOSPHORUSCAPITALPORTFÖY YÖNET M A.. 30 HAZ RAN 2014 ARA HESAP DÖNEM NE A T F NANSAL TABLOLARIVEBA IMSIZ SINIRLI DENET M RAPORU

BOSPHORUSCAPITALPORTFÖY YÖNET M A.. 30 HAZ RAN 2014 ARA HESAP DÖNEM NE A T F NANSAL TABLOLARIVEBA IMSIZ SINIRLI DENET M RAPORU BOSPHORUSCAPITALPORTFÖY YÖNET M A.. 30 HAZ RAN 2014 ARA HESAP DÖNEM NE A T F NANSAL TABLOLARIVEBA IMSIZ SINIRLI DENET M RAPORU BOSPHORUS CAPİTAL PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. İÇİNDEKİLER ARA DÖNEM FİNANSAL DURUM

Detaylı

2014 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ

2014 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ 2014 YILI GELİR VERGİSİ BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİ Ankara, Şubat 2015 2014 YILI GELİR VERGİSİ REHBERİ Ymm. A. MURAT YILDIZ 1 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 17 1. GELİR VERGİSİNDE MÜKELLEFİYET VE ŞEKİLLERİ... 26

Detaylı

HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. 1 OCAK - 31 MART 2006 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE DİPNOTLAR

HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. 1 OCAK - 31 MART 2006 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE DİPNOTLAR 1 OCAK - 31 MART 2006 ARA HESAP DÖNEMİNE AİT KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE DİPNOTLAR 1 OCAK - 31 MART 2006 HESAP DÖNEMİNE AİT SINIRLI İNCELEMEDEN GEÇMEMİŞ KONSOLİDE MALİ TABLOLAR VE DİPNOTLAR İÇİNDEKİLER

Detaylı

İŞTİRAK HİSSELERİNİN ALIM SATIMINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR

İŞTİRAK HİSSELERİNİN ALIM SATIMINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR İŞTİRAK HİSSELERİNİN ALIM SATIMINDA ÖZELLİKLİ DURUMLAR Sakıp ŞEKER * Bilindiği üzere, işletmenin doğrudan veya dolaylı olarak diğer şirketlerin yönetimine katılmak üzere edindiği hisse senetleri veya ortaklık

Detaylı

ÖZEL HESAP ve KIST HESAP DÖNEMLERİNDE VERGİ UYGULAMALARI

ÖZEL HESAP ve KIST HESAP DÖNEMLERİNDE VERGİ UYGULAMALARI ÖZEL HESAP ve KIST HESAP DÖNEMLERİNDE VERGİ UYGULAMALARI Hazırlayan: Nedim Bayraktaroğlu Bu metnin tüm hakları mahfuzdur. Yazarın izni olmaksızın iktibas hükümleri dışında alıntı yapılamaz, kısmen veya

Detaylı

KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER. qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç KAVRAMININ VERGİ MEVZUATI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER. qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç KAVRAMININ VERGİ MEVZUATI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç KANUNEN

Detaylı