Nöroşirürji Teknikleri Atlası

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Nöroşirürji Teknikleri Atlası"

Transkript

1 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin Habitat Yayıncılık

2 2012 Habitat Yayıncılık Bu kitabın Türkçe basım hakları Habitat Yayıncılık tarafından devralınmıştır. Yasalarca belirlenen tüm haklar Habitat Yayıncılık tarafından saklı tutulur. Habitat Yayıncılık telif hakları kendisinde olan tüm yayınlarındaki (Türkçe telif eserlere işaret edilmiştir) yazılar, resim, şekil, figür, fotoğraf veya bilime katkı sağlayabilmek için iktibas edilmesinde fayda görülen ya da bilimsel çalışmaya kolaylık sağlayacak her türlü materyalin kullanılmasına izin verir ve bu şekilde ilan eder. Copyright of the original English language edition 2006 by Thieme Medical Publishers, New York Original Title: Atlas of Neurosurgical Techniques, Brain ISBN: ISBN: Kitabın Türkçe Adı: Nöroşirürji Teknikleri Atlası Çeviri Editörleri: Prof. Dr. Mehmet Nusret DEMİRCAN Prof. Dr. Ahmet ÇOLAK Prof. Dr. Murat KUTLAY Önsöz ve Editörden Sayfalarının Çevirisi: Cem ATABEY ISBN: Sayfa Tasarımı: Yusuf YAĞ Önemli Not: Tıbbi bilgiler sürekli olarak değişebilmektedir. Yeni araştırmalar ve klinik deneyler bilgilerimizi artırırken tedavide birtakım değişiklikleri de beraberinde getirebilir. Buradaki bilgilerin sağlayıcıları, yazarlar ve editörler ve hatta yayıncı, konunun standartlarına uyan ve de tam ve doğru bilgi sağlayabilmek için kendi alanlarındaki güvenilir sayılabilecek kaynaklara başvurmuşlardır. Yazarlar, editörler, yayımcı veya bu çalışmanın içerisinde bulunan diğer şahıslar, insan hatası olasılığı ve medikal bilgilerde oluşabilecek değişikliklerin de gözönünde bulundurulması gerektiğini hatırlatırken, buradaki bilgilerin tam ve doğru olduğunu temin eder ve olası herhangi bir hata, ihmal ve bilginin kullanımından doğacak sonuçlardan sorumlu değildir. Bilim insanlarının kitaptaki bilgileri diğer kaynaklarla doğrulamaları önerilmektedir. Örneğin; hekimlerin buradaki bilgilerin doğru olduğu ve tavsiye edilen dozda veya uygulama kontrendikasyonlarında değişiklik olup olmadığını uygulamayı düşündükleri ilaçların kutularında bulunan prospektüslerini okuyarak doğrulamalıdırlar. Bu öneri yeni veya sık kullanılmayan ilaçların kullanımında daha da önem kazanmaktadır. Bu kitapta kullanılan ürün isimleri, patentler, kaydedilmiş markalar veya patentli isimlerdir. Bu nedenle bir ismin marka olarak bildirilmemesi, yayımcının tasviri olarak yorumlanmamalıdır. Habitat Yayıncılık

3 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin Laligam N. Sekhar, M.D., F.A.C.S. and Vice Chairman University of Washington Director, Cerebrovascular Surgery Co-Director, Skull Base Surgery Harborview Medical Center Seattle, Washington Richard G. Fessler, M.D., Ph.D. John Harper Seeley and Chief Section of Neurosurgery Department of Surgery The University of Chicago Hospitals Chicago, Illinois Çeviri Editörleri: Prof. Dr. Mehmet Nusret DEMİRCAN GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroşirürji Kliniği, İSTANBUL (Bölüm II:5-9, IX:75-76, X, XII) Prof. Dr. Ahmet ÇOLAK GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroşirürji Kliniği, İSTANBUL (Bölüm III, V, VI, VII, VIII:63-67, XI, XIII, XIV) Prof. Dr. Murat KUTLAY GATA Tıp Fakültesi Nöroşirürji AD, ANKARA (Bölüm I, II:10-16, IV, VIII:46-62, IX:68-74)

4 İthaf Bu kitabı öğrencilerim, asistanlarım ve öğretim üyelerime ithaf ediyorum. Onların öğrenme merak ve azimleri bana ilham vermektedir. Aynı zamanda çocuklarım Raja, Daniela ve Krishna ya da bu kitabı ithaf ediyorum. Onlar da bana dünyanın sürekli bir değişim içinde olduğunu, çocuklarımızın mutlu ve güzel bir geleceğe sahip olmalarının bizim sorumluluğumuz altında olduğunu öğretmişlerdir. Bu kitabı Evrensel Kuvvete ithaf ediyorum ki o, her zaman bana rehberlik etmiş olup beni ve ailemi nöroşirurji nin çok sıkıntılı dönemlerinde destekleyip korumuştur. L.N.S.

5 İçindekiler Önsöz... 9 Önsöz Editörden Katkıda Bulunanlar BÖLÜM I: Giriş 1. Kraniyal Cerrahide Genel Prensipler ve Enstrümentasyon Albert L. Rhoton Jr. (Çeviri: Cem ATABEY) 2. Kafatabanı Cerrahisinde Anestezi Teknikleri Richard Peterson (Çeviri: Cem ATABEY) 3. Nörofizyolojik Monitörizasyon: Nöroşirürji İçin Bir Araç Robert J. Sclabassi, Jeffrey R. Balzer, Donald Crammond, ve Miguel E. Habeych (Çeviri: Cem ATABEY, Mehmet Şenol GÜNEY) 4. Nöroşirürjide Postoperatif Yoğun Bakım Kevin M. Dwyer, H. David Reines ve Samir M. Fakhry (Çeviri: Cem ATABEY) BÖLÜM II: Anevrizmalar 5. Anevrizma Cerrrahisinde Genel Prensipler Yuichiro Tanaka, Kazuhiro Hongo ve Shigeaki Kobayashi (Çeviri: Selçuk GÖÇMEN) 6. İnternal Karotid Arterin Supraklinoid Anevrizmaları Cargill H. Alleyne Jr. Ve Daniel L. Barrow (Çeviri: Selçuk GÖÇMEN) 7. İnternal Karotid Arter İnfraklinoid/Klinoid Anevrizmaları Gregory J. Zipfel, C. Michael Cawley, and Arthur L. Day (Çeviri: Selçuk GÖÇMEN) 8. Orta Serebral Arter Anevrizmaları Michael R. Chicoine ve Ralph G. Dacey Jr. (Çeviri: Selçuk GÖÇMEN) 9. Anterior Komunikan Arter Anevrizmaları Hirotoshi Sano (Çeviri: Selçuk GÖÇMEN) 10. Distal Anterior Serebral Arter ve Distal Orta Serebral Arter Anevrizmaları Hirotoshi Sano (Çeviri: Murat KUTLAY) 11. Baziler Tepe Anevrizmaları Michael Horowitz, Thomas Kopitnik ve Duke Samson (Çeviri: Murat KUTLAY) 12. Posterior Serebral Arter ve Orta-Baziler Arter Anevrizmaları Akira Yamamura (Çeviri: Murat KUTLAY) 13. Vertebrobaziler Bileşke ve Vertebral Arter Anevrizmaları Gabriel Gonzales-Portillo, Ernesto Coscarella, Roberto C. Heros, and Jacques J. Morcos (Çeviri: Murat KUTLAY) 14. Anevrizmalara Kafa Tabanı Yaklaşımları Laligam N. Sekhar and Chandrasekar Kalavakonda (Çeviri: Murat KUTLAY) 15. Dev Anevrizmalar A. Giancarlo Vishteh, Carlos A. David, and Robert F. Spetzler (Çeviri: Murat KUTLAY) 16. Annevrizmaların Tedavisinde Endovasküler Teknik Harry J. Cloft ve Jacques E. Dion (Çeviri: Murat KUTLAY) BÖLÜM III: Arteriovenöz Malfarmasyonlar 17. Arteriovenöz Malformasyonların Sınıflaması, Değerlendirilmesi ve Genel Tedavi Prensipleri Ram Prassad (Robin) Sengupta (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) 18. Serebral Arteriovenöz Malformasyonların Ameliyat Öncesi ve Terapötik Embolizasyonu Anton Valavanis ve Greg Christoforidis (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ)

6 19. Frontal, Oksipital ve Temporal Arteriovenöz Malformasyonlar Allan Friedman ve Ketan Bulsara (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) 20. Silviyan ve Perimotor Arteriovenöz Malformasyonlar : Cerrahi Yönetim için Gerekçeler Feres E.A. Chaddad, Fabio L.F. Godinho, Rodrigo F.F. Naufal, Helder Tedeschi, ve Evandro de Oliveira (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) 21. İnterhemisferik Bölge Arteriovenöz Malformasyonları Fernando C.G. Pinto, Fabrizio R.F. Porro, Feres E.A. Chaddad Neto, Helter Tedeschi, ve Evandro de Oliveira (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) 22. Arka Çukur Arteriovenöz Malformasyonları James P. Chandler, Yannick Grenier, Crhristopher C. Getch, Eric J. Russell, ve H. Hunt Batjer (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) 23. Beynin Kavernöz Malformasyonları Robert C. Rostomily, Laligam N.Sekhar, and Foad Elahi (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) 24. Karotiko Kavernöz Fistül Gerard M. Debrun (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) 25. Galen Veni Anevrizmaları J. Parker Mickle (Çeviri: Ali Kıvanç TOPUZ) BÖLÜM IV: Tıkayıcı ve Hemorajik Vasküler Hastalıklar 26. Karotid Endarterektomi: Vasküler Cerrahi Bakış Açısı Dipankar Mukherjee (Çeviri: Cem ATABEY) 27. Karotid Endarterektomi: Nörolojik Bakış Açısından Sumon Bhattacharjee ve Christopher Loftus (Çeviri: Cem ATABEY) 28. Serebral Revaskülarizasyon Laligam N. Sekhar, Chandrasekar Kalavakonda, ve Foad Elahi (Çeviri: Cem ATABEY) 29. Serebral Revaskülarizasyon: Süperfisial Temporal-Orta Serebral Arter Anastomozu Fady T. Charbel, Kern H. Guppy, ve James I. Ausman (Çeviri: Cem ATABEY) 30. Serebral Venler ve Dural Sinüsler: Koruma ve Onarım Laligam N. Sekhar, Amitabha Chanda ve Akio Morita (Çeviri: Cem ATABEY) 31. Vertebral Arter Cerrahisi Bernard George (Çeviri: Cem ATABEY) BÖLÜM V: Beyin Tümörleri 32. Beyin Tümör Cerrahisinin Genel Prensipleri Raymond Sawaya (Çeviri: Göksel GÜVEN) 33. Stereotaktik Biyopsi Theodore H. Schwartz ve Michael B. Sisti (Çeviri: Göksel GÜVEN) 34. Yüksek Dereceli Astrositomaların Cerrahi Yönetimi Jack P. Rock ve L. Rosenblum (Çeviri: Göksel GÜVEN) 35A. Oligodendroglioma Ghassan K. Bejjani, Constantinos G. Hadjipanayis ve Marta Couce (Çeviri: Göksel GÜVEN) 35B. Ganglion Hücre Tümörleri Ghassan K. Bejjani ve Marta Couce (Çeviri: Göksel GÜVEN) 35C. Serebellar Astrositomalar Ian F.Pollack (Çeviri: Göksel GÜVEN) 36. Beyin Sapı ve Servikomedüller Tümörler George I. Jallo, Keith Y. C. Goh, ve Fred Epstein (Çeviri: Serdar KAYA) 37. Metastatik Beyin Tümörleri Scott R. Shepard ve Philip H. Gutin (Çeviri: Serdar KAYA) 38. Elegan Bölgelerdeki Tümörler Mikchel S. Berger ve Evren Keles (Çeviri: Serdar KAYA) 39. Konveksite Menenjiomları Satish Krishnamurthy ve Brian Homes (Çeviri: Serdar KAYA) 40. Torküler ve Peritorküler Menenjiyomlar Fabio Roberti, Carlos Acevedo ve Laligam N.Sekhar (Çeviri: Serdar KAYA) BÖLÜM VI: İntraventriküler Lezyonlar 41. Lateral, Üçüncü ve Dördüncü Ventriküllerde Yer alan Lezyonlara Cerrahi Yaklaşımlar Hung Tzu Wen, Antonio C.M.Mussi, Albert L.Rhoton Jr., Evandro de Oliveira ve Helder Tedeschi (Çeviri: Serdar KAYA)

7 BÖLÜM VII: Pineal Bölge Lezyonları 42. Pineal Bölge Lezyonlarına Supraserebellar Yaklaşım Jeffrey N. Bruce (Çeviri: Serdar KAYA) 43. Pineal Bölge Lezyonlarına Oksipital Transtentoryal ve Paryetal Yaklaşımlar Kazuhiro Hongo, Shigeaki Kobayashi ve Yuchiro Tanaka (Çeviri: Serdar KAYA) 44. Büyük Pineal Bölge Tümörlerine Kombine Supra ve İnfratentoryal Transsinus Yaklaşımı İbrahim M. Ziyal ve Laligam N.Sekhar (Çeviri: Serdar KAYA) 45. Pineal Bölge Lezyonlarına Stereotaktik Yaklaşımlar Douglas Kondziolka ve L. Dade Lunsford (Çeviri: Serdar KAYA) BÖLÜM VIII: Kafa Tabanı Lezyonları 46. Kafa Tabanı Cerrahisinin Genel Prensipleri J. J. Van Overbeeke (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 47. Anterior Kafa Tabanının Malign Tümörleri Ehab Hanna, Mark Linskey, Daniel Pieper (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 48. Orbita Tümörleri Jack Rootman ve Felix A. Durity (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 49. Olfaktor Oluk ve Planum Sfenoidale Menengiomları Christopher A. Bogaev ve Laligam N. Sekhar (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 50. Fibröz Displazi, Osteopetrozis ve Ossifying Fibromalar Sunil J. Patel (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) Serdar KAYA) 51. Sfenoid Kanat Menenjiomları Jacques Brotchi ve Benoit Pirotte (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 52. Kavernöz Sinüs Tümörleri Cristopher Bogaev ve Laligam N. Sekhar (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 53. Transsfenoidal Yaklaşım ve Varyasyonları Ali F. Krisht (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 54. Hipofiz Makroadenomları: Transkranial Yaklaşım Gerardo Guinto, Fabrizio Cohn, Ramiro Perez-de la Torre ve Mauricio Gallardo (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 55. Hipofiz Makrodenomları: Transsfenoidal Yaklaşım Gerardo Guinto, Fabrizio Cohn, Ramiro Perez-de la Torre, Mauricio Galardo (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 56. Kraniofarenjiomlar J. J. van Overbeeke (Çeviri: Ahmet ÇETİNKAL) 57. Tentorium Tümörleri Saleem I. Abdulrauf and Ossama Al-Mefty (Çeviri: Ahmet EROĞLU) 58. Petroklival Menenjiomlar Cristopher Bogaev ve Laligham Sekhar (Çeviri: Ahmet EROĞLU) 59. Epidermoid ve Dermoid Kistler Albino Bricolo (Çeviri: Ahmet EROĞLU) 60. Kraniovertebral Bileşke: Uzak Lateral Yaklaşım Chandranath Sen ve Chun Siang Chen (Çeviri: Ahmet EROĞLU) 61. Foramen Magnum Menenjiomları: Uzak Lateral Yaklaşım Chandranath Sen, Chun Siang Chen (Çeviri: Ahmet EROĞLU) 62. Akustik Nöroma: Retrosigmoid ve Transpetrosal Yaklaşımlar Laligam N. Sekhar, Sajjan Sarma ve Amitabha Chanda (Çeviri: Ahmet EROĞLU) 63. Kafa Tabanı Lezyonları: Translabirentin ve Orta Çukur Yaklaşımları Derald E. Brackmann, Jose N. Fayad ve Robert M. Owens (Çeviri: Ahmet ÇOLAK) 64. Juguler Foramenin Paragangliomaları ve Schwannomaları Derald E. Brackmann, Jose N. Fayad ve Robert M. Owens (Çeviri: Ahmet ÇOLAK) 65. Beynin Vestibüler Olmayan Schwannomaları Laligam N. Sekhar, Sajjan Sarma, David A. Schessel ve Foad Elahi (Çeviri: Ahmet ÇOLAK) 66. Kordomalar ve Kondrosarkomalar Robert C. Rostomily, Laligam N. Sekhar ve Foad Elahi (Çeviri: Ahmet ÇOLAK) 67. Kraniyal Sinir ve Kafa Tabanı Rekonstrüksiyonu Christopher A. Bogaev ve Laligam N. Sekhar (Çeviri: Ahmet ÇOLAK) BÖLÜM IX: Epilepsi ve Fonksiyonel Ağrı Bozuklukları 68. İlaç Tedavisine Dirençli Epilepside Cerrahi Tedavi Ghassan K. Bejjani (Çeviri: Murat KUTLAY)

8 69. Parkinson Hastalığının Cerrahi Tedavisi Prithvi Narayan ve Roy A. E. Bakay (Çeviri: Murat KUTLAY) 70. Spazmodik Tortikollis Ronald Tasker (Çeviri: Murat KUTLAY) 71. İntraventriküler/Subaraknoid Morfin Amal Abou-Hamden ve Ghassan K. Bejjani (Çeviri: Murat KUTLAY) 72. Kranial Sinir Bası Sendromlarında Mikrovasküler Dekompresyon Laligham N. Sekhar, Dinko Stimac, ve Foad Elahi (Çeviri: Murat KUTLAY) 73. Trigeminal Nevralji Tedavisinde Radyofrekans ve Gliserol Rizotomi Rashid M. Janjua ve Jamal M. Taha (Çeviri: Murat KUTLAY) 74. Trigeminal Nevraljide Perkütan Balon Kompresyonu: Teknik ve Sonuçlar Jeffrey A. Brown (Çeviri: Murat KUTLAY) 75. VII. Kraniyal Sinir Tamiri Chris Danner, John Dornhoffer ve Mark Linskey (Çeviri: Hakan ŞİMŞEK) 76. Oksipital Nörektomi ve Dekompresyon Ghassan K. Bejjani ve Amal Abou- Hamden (Çeviri: Hakan ŞİMŞEK) BÖLÜM X: Kraniyoserebral Travma 77. Kraniyoserebral Travma ve Travmatik Hematomların Genel Prensipleri Jack Jallo ve Raj K. Narayan (Çeviri: Hakan ŞİMŞEK) 78. Kraniyal Travmaların Cerrahi Yönetimi Karin S. Bierbrauer (Çeviri: Hakan ŞİMŞEK) 79. Meninjiyomların Tedavisi Esnasında Venöz Sinüs Tamiri Marc Sindou (Çeviri: Hakan ŞİMŞEK) 80. Beyin Omurilik Sıvısı Kaçaklarının Cerrahi Yönetimi Bizhan Aarabi, Bert W O Malley, Jonathan E. Martin, ve Howard M.Eisenberg (Çeviri: Hakan ŞİMŞEK) 81. Nöropatik Ağrı için Motor Korteks Stimülasyonu Nikki Maartens, Dawn Carroll, Dipankar Nandi, Sarah L.F. Owen, Ioannis Panourias ve Tipu Z. Aziz (Çeviri: Hakan ŞİMŞEK) 82. Kompleks Kraniyal Defektlerin Yumuşak Doku ile Onarımı Douglas Kondziolka ve L. Dade Lunsford (Çeviri: Mehmet Nusret DEMİRCAN) BÖLÜM XI: Hidrosefalinin Yönetimi 83. Hidrostatik Basınç Dengeleme Cihazlı Programlanabilir Valv Kullanımı Gary Magram (Çeviri: Ahmet ÇOLAK) 84. Endoskopik Üçüncü Ventrikülostomi Kerry Crone (Çeviri: Ahmet ÇOLAK) BÖLÜM XII: Merkezi Sinir Sistemi Enfeksiyonları 85. Epidural Abse, Subdural Ampiyem, Beyin Absesi Lisa L. Guyot, Colleen B. Duffy, Murali Guthikonda ve Sabareesh Kumar Natarajan (Çeviri: Mehmet Nusret DEMİRCAN) BÖLÜM XIII: Stereotaktik Cerrahi 86. Tümörler ve Hareket Hastalıkları için Gama Knife Radyocerrahisi Douglas Kondziolka ve L. Dade Lunsford (Çeviri: Ahmet EROĞLU) 87. Lineer Akseleratör (LINAC) Radyocerrahisi Kelly D. Foote, William A. Friedman, Francis J. Bova, ve John M. Buatti (Çeviri: Emre ZORLU) BÖLÜM XIV: Minimal İnvaziv Cerrahi 88. Sıvı İçinde Nöroendoskopi (Beyin Omurilik Sıvısı Nöroendoskopisi) Gary Magram (Çeviri: Göksel GÜVEN) 89. Anevrizma ve Tümörlerin Endoskop Yardımlı Mikrocerrahisi Dinko Stimac, Laligam N. Sekhar ve Ramin Rak (Çeviri: Göksel GÜVEN) 90. Endoskop Yardımlı Mikrovasküler Dekompresyon Jacques Magnan ve Hani E. L. Garem Douglas Kondziolka ve L. Dade Lunsford (Çeviri: Göksel GÜVEN) 91. Endoskop Yardımlı Transsfenoidal Cerrahi Hae-Dong Joe ve Sun-Ho Lee (Çeviri: Göksel GÜVEN)

9 Önsöz Sanatımız ve büyüleyici nörolojik durumlardaki cerrahi yaklaşım kabiliyetimizi arttıran anatomi ve detaylı cerrahi teknikler ile ilgili bilgilerini bizlere aktaran hocalarımıza her zaman minnettarız. Nörolojik cerrahi alanı, hızla gelişmekte ve cerrahi farklılıklara sürekli dikkat gerektirmektedir. Standart tekniklerden gittikçe uzaklaşılmakta ve daha sofistifike tekniklere geçilmektedir. Benim gibi birçok cerrah da, çok şey öğrenmiş olduğu cerrahi atlas ve kitapları satın almıştır. Ve yıllar sonra hastalarımız adına daha iyisini yapmak için bu bizleri teşvik eder. Profesör Sekhar ve Fessler, beklenildiği gibi, pratik öneme sahip ve eşsiz güzellikte bir atlas yarattılar. Mesleklerinin ve alanlarının zirvesinde sayılan bu iki otörün sevgiyle anılan kitabıdır. Kitabın yayıncısı, gerçekten hatırı sayılır ve önemli bir editör seçerek bu derlemeyi oluşturmuştur. Profesör Sekhar ve Fessler, nörolojik cerrahi alanında mükemmel ve yenilikçi bir ikilidir. Her ikisi de yaratıcı teknik makale ve kitaplarla uzmanlıklarında ilerlemiştir. Onlardaki üstün psikomotor kabiliyet, teknik hâkimiyet, orijinal bakış açısı ve etkili eğitim stili; yazmaları, eğitmeleri ve bildiklerini göstermelerine izin vermiştir. Editörler, kendi alanlarında konularına hâkim, cerrahi tecrübe ve bilgilerini aktarmakta zorlanmayacak cerrahları, hastalıklar ve onlara cerrahi yaklaşım yolları ile ilgili bilgileri görsel ve yazılı olarak sunmaları için seçmiştir. Bundan dolayı yeni öğrenen cerrah adayları, ameliyatlarda asistanlık yapacak olanlar ve kendi başlarına ameliyatları yapacak olanlar bu çok güzel yazılmış ve resimleri basitçe çizilmiş olan kitaptan rahatlıkla yararlanıp onu sindirip ertesi sabah ameliyata girebilirler. Bu atlas, nörolojik hastalıklara endovasküler, endoskopik, minimal invazif ve steriotaksik en modern yollarla yaklaşımları sunmaktadır. Konuların yapısal bütünlüğü içinde tam ve kesin bir nöroşirürjiyen düşüncesi hâkimdir. Tüm otörler, biraz tarihsel giriş yapıp ardından endikasyonlar, yaklaşımlar, alternatif yaklaşım yolları, anestezi, cerrahi pozisyon, insizyon, diseksiyon, kapama ve postop bakımla ilgili bilgileri belirli bir düzen içinde sunmuşlardır. Yazılarda nadiren geçiş cümleleri mevcuttur. Mevcut cümleler ve paragraflarda en son literatürlere sadık kalınmıştır. Her bölüm titizlikle planlanmış olup okuyucunun pratiğe dökebileceği şekilde esnek, ardışık ve aktarılabilen bilgilerle cerrahi planlamayı yapacak kişinin entelektüel yapısına uygundur. Tablolar okuyucunun kolaylıkla anlayabileceği şekilde düzenlenmiştir. Şekiller doğru çizilmiş ve her hangi bir gereksiz bilgi içermeden alt yazıları konmuştur. Nöroşirürji Teknikleri Atlası, kesinlikle konusunda uzman, değerli bilgilere sahip, birçok karmaşık cerrahi teknikleri uygulayan ve bunları öğreten bir ekip tarafından hazırlanmıştır. Şüphesiz ki bu kitap, halen çalışan neslin eğitimindeki etkinliğini korurken, gelecek nesilleri yetiştirecek nöroşirürjiyenlere de ilham kaynağı olacaktır. Dr. Richard G. Ellenbogen, FACS Profesör ve Anabilim Dalı Başkanı Theodore S. Roberts Vakfı Nörolojik Cerrahi Kliniği Washington Üniversitesi Seattle, Washington

10 Önsöz Türk Nöroşirürjisi, her ne kadar Anadolu da yüzyıllardan beri münferit olarak değerli bilim adamlarıyla yaşamış olsa da ilk olarak 19. yüzyılın sonunda o dönemdeki şartlara uygun olarak askeri kökenli olarak kurumsal bir yapıda kurulmuştur. O dönemden sonra da özellikle II. Dünya Savaşı nı takiben son derece hızlı bir büyüme katederek halen 80 civarında eğitim veren 1500 üyeli dev bir kurum haline gelmiştir. Her sene yaptığımız ulusal kongremiz dışında eğitim ve öğretim gruplarımızın yaptığı toplantılar ve bölgesel toplantılarla yılda 35 civarında toplantı yapmaktayız Dünya Beyin Cerrahisi Kongresini de net bir şekilde altı aday ülke arasında almamız dünyada Türk Nöroşirürjisi nin güçlü yerini gösteren önemli bir olaydır. Türkiye mizde eğitim görmüş ve burada yaşayıp mesleğini icra eden meslektaşlarımız yurtdışındaki birçok meslektaşının yaptığı ameliyatları daha başarılı sonuçlarla gerçekleştirmekte, hatta bilgi ve tecrübelerini Derneğimiz in düzenlediği bilimsel kongre ve sempozyumlar yanında yurtdışı kongrelerde davetli konuşmacı olarak paylaşmaktadırlar. Profesör Sekhar ve Fessler in nöroşirürji pratiğinde oldukça kullanışlı ve önemli bir yere sahip olan Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin bizlere gerek detaylı anatomik ve gerekse ayrıntılı cerrahi teknik bilgileri ile yol gösterici olmuştur. Bundan dolayı kendilerine minnettarız. Editörler, kitabın hazırlanması safhasında konularında deneyimli ve bilgilerini en ince detayına kadar aktarabilecek olan cerrahları seçmişlerdir. Bilgilerini ve mesleklerini gerek yeni öğrenen gerekse öğrenme yoluna kendini adamış nice cerraha aktarmaları için mükemmel bir editörlük örneği göstererek düzenlemişlerdir. Her ne kadar elektronik ve bilişim teknolojileri ilerlemiş olsa da her Nöroşirürjiyenin kütüphanesinde bulunması gereken bu değerli kitabın Türkçe çevirisinin yapılması genç nesil Nöroşirürji uzmanları ve asistanları için bulunmaz bir fırsat olmuştur. Çeviri Editörlüğünü Sayın Prof. Dr. Mehmet Nusret DEMİRCAN, Prof. Dr. Ahmet ÇOLAK ve Prof. Dr. Murat KUTLAY ın üstlendiği Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin in hiç kuşkum yoktur ki Türk Nöroşirürjisine katkısı yadsınamaz. Bu sebeple başta Sayın Editörler olmak üzere, çevirileri yapan tüm değerli meslektaşlarıma ve teknik kadroya teşekkür ederim. Prof. Dr. Murad BAVBEK Türk Nöroşirürji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

11 Editörden Pittsburg Üniversitesinde nöroşirürji asistanı olduğum dönemlerde birçok cerrahi yaklaşım tekniğini öğrendiğim ve en iyi dostum olan Ludwig Kempe nin Operatif Nöroşirürji kitabını elimden düşürmezdim. Daha sonra Kafa Tabanı Tümörleri Cerrahisi ve Kraniyal Mikrocerrahi Teknikler ve Yaklaşımlar isimli iki kitap yazdım. Bu kitaplar asistanlar, meslektaşlarım ve dünyanın birçok yerinde çalışan nöroşirürjiyenlerce okunan popüler kitaplar haline geldi. İşte bu kitapların başarısı, Richard Fessler ile beni kraniyal ve spinal nöroşirürji olmak üzere birçok otörün katılımıyla nöroşirürjikal cerrahiler, endikasyonlar, teknikler, komplikasyonlar ve sonuçlar konusunda birlikte üzerinde çalışmaya yöneltti. Bu Cilt in çok kuvvetli olmasında, kraniyal cerrahi konusunda dünyaca ünlü ve meşhur uzmanların katkıları göz ardı edilemez. Birçok otörün katıldığı bir çalışmanın ürünü olan bu kitabın yararlı bir kaynak olmasının nedeni standart tedavi yöntemi olarak bilinen yöntemlere farklı bakış açısı ve yaklaşım yolu getirmiş olmasıdır. Nöroşirürji, her 5 yılda bir ilerleyen ve her 10 yılda bir yeni alanların katıldığı sürekli değişen bir bilim dalıdır. Hala birçok basit ve eski tekniklerle cerrahi tedaviler yapılırken bir yandan da yeni cerrahi yaklaşım teknikleri ortaya çıkmaktadır. Alanlarında uzman olmak isteyen genç nöroşirürjiyenler bu kitaptan öğrendikleri bilgiler ile diğer öğrenme modaliteleri olan video görüntüler, kurslar ve eğitim seminerlerini birleştirmelidirler. Tüm genç meslektaşlarıma, yaptıkları tüm cerrahilerin endikasyonları, sonuçları ve anatomik görüntü kayıtlarını tutmalarını ve saklamalarını öneririm. Bir cerrah, her yıl sonunda bir önceki yılı analiz etmeli ve kendi performansını artırıp daha iyi bir Nöroşirürjiyen olmaya çalışmalıdır. Yeni bilgi ve kabiliyet kazanımı, bir cerrahı her zaman daha ilerleyici ve genç kılar. Nöroşirürji bir bilim olduğu kadar aynı zaman da bir sanattır ve cerrahlar arasında da değişik kabiliyetlere sahip kişilerden oluşacaktır. Ancak her zaman için iyi bir cerrah daima kendisini geliştirmeye çalışmalı ve mesleğinde ilerleme çabasında olmalıdır. Deneyim, hasta sayısıyla orantılı olsa da, Uzmanlık her bir hastadan öğrenilenle kazanılır. Bir nöroşirürjiyenin esas amacı deneyimli bir uzman olmak olmalıdır. Ben günlük yaşantımızda meditasyon ve ibadet gibi İlahi kuvvetlerin varlığının etkili olduğuna inanıyorum. Nöroşirürjiyenler, hastalarının hayatını tehdit edici bir hastalıktan kurtulması durumunda ne kadar sevinirlerse, iyi geçen bir cerrahi sonrasında oluşan komplikasyona bağlı hastalarını kaybettiklerinde de bir o kadar kendilerini kötü hissederler. Bu insani duygular ve vicdani sorgulamanın bir sonucudur. Beyin cerrahları olarak bizler, hastalarımızın kraniyal ve spinal sorunlarını çözmeye gerekli özeni göstermekteyiz. Günlük pratiğimizde, birçok ilaç firması tarafından hastalarımızı sadece ilaçla tedavi etmeye çalışmak, hastalar tarafından ameliyatsız çözüm yolları bulmak, diğer taraftan hastane idarecileri tarafından sürekli ameliyat yapmak ve kanunlar ve sigorta şirketleri tarafındanda malpraktis korkusuyla zorlanmaktayız. Bu nedenle her nöroşirürjiyen kendi prensip ve etik kurallarını oluşturmalı ve her hastasına doğru yöntemle yaklaşabilmelidir. Ek bilgi L.N.S. Birçok otörün bir arada bulunduğu böyle bir kitabı çıkartmak ve hazırlamak sevgiyle olur. Bölümlerin hazırlanması için harcanan emek ve zaman, bunların düzenlenmesi, şekiller üzerinde çalışma ve kitabın son halini alması için hiçbir parasal katkı alınmamış ya da bu katkı az tutulmuştur. Gerçek kazanç, genç beyin cerrahlarının eğitimlerine katkıda bulunabilmenin verdiği mutluluktur. Bu kitaba bölüm yazılarıyla katkıda bulunup basılmasını bekleyen değerli yazarların hepsi onura layıktır. Bazı yazarlar bölüm konularını kabul etmiş olsalar da yazılarını göndermemişlerdir. Bu nedenle editörler ya kendileri bu bölümleri yazmış ya da daha deneyimsiz otörlerden yardım almışlardır. Bu nedenle onlara minnettarım. Birlikte daha önceden çalıştığım meslektaşlarım ve asistanlarım, bölümlerin hazırlanması ve kaynakların kontrolü ve okunmasında yardım ettiler. Bu kitabın hazırlanması sırasında saatlerce benimle birlikte yardımcı editör olarak değerli vakitlerini harcayan Dr. Sabareesh Kumar Natarajan ı da burada anmak isterim. Bu kitabın önemli bir özelliği de çizimleridir. Gerek yazarların kendileri ve gerekse Jennifer Pryll ve Tony Pazos bu çizimler üzerinde oldukça yoğun bir şekilde çalıştılar. Son olarak, bu kitabın hazırlanmasında benimle birlikte çalışan Richard Fessler, birçok yazar ve Thieme çalışanları övgüye layıktır. Burada özellikle Thieme çalışanlarından Brian Scanlon, Richard Rothschild, Anne Vinnicombe, Timothy Hiscock, Birgitta Brandenburg ve Ave McCracken ı anmak isterim. L.N.S.

12 Katkıda Bulunanlar Yazarlar: Bizhan Aarabi, M.D. Associate Director of Neurotrauma University of Maryland Medical Center Baltimore, Maryland Amal Abou-Hamden, M.B.B.S., B.Med.Sc.(Hons) Neurosurgery Registrar Royal Adelaide Hospital South Australia, Australia Saleem I. Abdulrauf, M.D., F.A.C.S. Director Cerebrovascular and Skull Base Surgery Program Division of Neurological Surgery Saint Louis University School of Medicine St. Louis, Missouri Carlos Acevedo, M.D. Centra Medico Clinica de Occidente Cali, Columbia Ossama Al-Mefty, M.D. University of Arkansas for Medical Sciences Little Rock, Arkansas CargillH.AlleyneJr, M.D. Associate Medical College of Georgia Augusta, Georgia James 1. Ausman, M.D., Ph.D. University of California, Los Angeles, Medical Center Los Angeles, California Tipu Z. Aziz, M.D., F.R.C.S. Nuffield Department of Surgery University of Oxford Consultant Neurosurgeon Radcliffe Infirmary Oxford Radcliffe Hospitals NHS Trust Oxford, United Kingdom Roy A. E. Bakay, M.D. and Vice Chairman Rush Presbyterian-St. Luke s Medical Research Center Chicago, Illinois Jeffrey R. Balzer, M.D. Associate University of Pittsburgh Medical Center Pittsburgh, Pennsylvania Daniel L. Barrow, M.D. Emory University School of Medicine Atlanta, Georgia H. Hunt Batjer, M.D. Northwestern University Feinberg School of Medicine Chicago, Illinois Ghassan K. Bejjani, M.D. Clinical Assistant University of Pittsburgh Medical Center Pittsburgh, Pennsylvania Mitchel S. Berger, M.D. University of California at San Francisco San Francisco, California Sumon Bhattacharjee, M.D. Fellow University of Virginia Medical Center Charlottesville, Virginia Karin S. Bierbrauer, M.D. Associate of Neurosurgery Cincinnati Children s Hospital Medical Center Division of Pediatric Neurosurgery Cincinnati, Ohio Christopher A. Bogaev, M.D. Assistant Division of Neurosurgery University of Texas Health Science Center at San Antonio San Antonio, Texas

13 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin 13 Francis J. Bova, Ph.D. University of Florida Gainesville, Florida Derald E. Brackmann, M.D. House Ear Institute Los Angeles, California Albino Bricolo, M.D. University Hospital Verona, Italy Jacques Brotchi, M.D., Ph.D. Erasme Hospital-Free University of Brussels Brussels, Belgium Jeffrey A. Brown, M.D. Long Island, New York Jeffrey N. Bruce, M.D. of Neurological Surgery Director Bartoli Brain Tumor Laboratory Columbia-Presbyterian Medical Center New York, New York John M. Buatti, M.D. Laboratory Profesor and Head Department of Radiation Oncology University of Iowa Iowa City, Iowa Ketan Bulsara, M.D. Department of Surgery Division of Neurosurgery Duke University Durham, North Carollina Dawn Carroll Pain Research Unit University of Oxford and Oxford Radcliffe Hospitals NHS Trust Oxford, United Kingdom Michael Cawley, M.D. Assistant Emory University School of Medicine Atlanta, Georgia Feres E. A. Chaddad, M.D. Neurosurgeon Institute de Ciências Neurológicas São Paulo, Brazil Amitabha Chanda, M.D. Calcutta, India James P. Chandler, M.D. Associate Northwestern Memorial Hospital Chicago, Illinois Fady T. Charbel, M.D. University of Illinois at Chicago Chicago, Illinois Chun Siang Chen, M.D. St. Luke s Roosevelt Hospital Center New York, New York Michael R. Chicoine, M.D. Assistant Washington University School of Medicine St. Louis, Missouri Greg Christoforidis, M.D. Institute of Neuroradiology University Hospital of Zurich Zurich, Switzerland Harry J. Cloft, M.D., Ph.D. Department of Radiological Neurosurgery Mayo Clinic College of Medicine Rochester, Minnesota Fabrizio Cohn, M.D. Hospital de Especialidades University of Mexico Mexico City, Mexico Ernesto Coscarella, M.D. Research Assistant University of Miami Miami, Florida Donald Crammond, M.D. Assistand University of Pittsburgh Medical Center Pittsburgh, Pennsylvania Kerry Crone, M.D. of Neurosurgery and Pediatrics Department of Pediatric Neurosurgery University of Cincinnati Medical Center Cincinnati, Ohio Ralph G. Daceyjr., M.D. Washington University School of Medicine St. Louis, Missouri Chris Danner, M.D. Department of Head and Neck Surgery University of California at San Diego San Diego, California

14 14 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin Carlos A. David, M.D. Director Cerebrovascular and Skull Base Surgery Lahey Clinic Medical Center Burlington, Massachusetts Clinical Assistant Tufts University School of Medicine Boston, Massachusetts Arthur L. Day, M.D., Associate Chair, and Program Director Department of Neurovascular Surgery Harvard Medical School Brigham and Woman s Hospital Boston, Massachusetts Evandro de Oliveira, M.D., Ph.D. Director Instituto de Ciências Neurológicas University of Campinas Sao Paulo, Brazil Gerard M. Debrun, M.D. Emeritus University of Illinois at Chicago Chicago, Illinois Jacques E. Dion, M.D., F.R.C.P. (C) Departments of Radiology and Neurosurgery Emory University School of Medicine Atlanta, Georgia John Dornhoffer, M.D. Assistant, Director of Residency Program Department of Otolaryngology University of Arkansas for Medical Sciences Little Rock, Arkansas Colleen B. Duffy, R.N., B.S.N., C.N.R.N. Wayne State University Detroit, Michigan Felix Durity, M.D. Emeritus Division of Neurosurgery University of British Columbia Vancouver, Canada Kevin M. Dwyer, M.D. Trauma Services INOVA Fairfax Hospital Falls Church, Virginia Howard M. Eisenberg, M.D. Chairman University of Maryland Medical Center Baltimore, Maryland Foad Elahi, M.D. Neurosurgery Research Fellow University of Washington Seattle, Washington Fred Epstein, M.D. Director, INN Foundation Institute for Neurology and Neurosurgery Beth Israel Institute for Neurology and Neurosurgery New YorK, New York Samir M. Fakhry, M.D. Trauma Services INOVA Fairfax Hospital Falls Church, Virginia Jose N. Fayad, M.D. Clinical Studies Department House Ear institute Los Angeles, California Kelly D. Foote, M.D. University of Florida Gainesville, Florida Allan Friedman, M.D. Chief of Neurosurgery Department of Surgery Division Of Neurosurgery Duke Medical Center Durham, North Carolina William A. Friedman, M.D. University of Florida Gainesville, Florida Mauricio Gallardo, M.D. Hospital de Especialidades University of Mexico Mexico City, Mexico Hani El Garem, M.D. Assistant Department of Otorhinolaryngology University of Alexandria Alexandria, Egypt Bernard George, M.D. Hospital Lariboisiere Paris, France Christopher C. Getch, M.D. Associate Northwestern University Feinberg School of Medicine Chicago, Illinois Fábio L F. Godinho, M.D. Neurosurgeon Institute de Ciências Neurológicas Sao Paulo, Brazil

15 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin 15 Keith Y. C. Goh, M.D. Singapore General Hospital Singapore, Singapore Gabriel A. Gonzales-Portillo, M.D., F.A.C.S. Neurological Surgeon Tampa, Florida Yannick Grenier, M.D. Northwestern University Feinberg School of Medicine Chicago, Illinois Gerardo Guinto, M.D. Hospital de Especialidades University of Mexico Mexico City, Mexico Kern H. Guppy, M.D., Ph.D. University of Illinois at Chicago Chicago, Illinois Murali Guthikonda, M.D. Wayne State University Detroit, Michigan Philip H. Gutin, M.D. Director Service Memorial Sloan Kettering Cancer Center New York, New York Lisa L Guyot, M.D., Ph.D., M.B.A. Genesys Regional Medical Center Grand Blanc, Michigan Miguel E. Habeych, M.D., M.P.H. Assistant University of Pittsburgh Medical Center Pittsburgh, Pennsylvania Ehab Hanna, M.D. and Director of Skull Base Surgery Department of Head and Neck Surgery University of Texas M. D. Anderson Cancer Center Houston, Texas Roberto C. Heros, M.D. and Co-Chairman University of Miami Miami, Florida Brian Holmes, M.D., F.A.C.S. Neurological Specialists LLC Hagerstown, Maryland Kazuhiro Hongo, M.D. Shinshu University School of Medicine Matsumoto, Japan Michael Horowitz, M.D. Associate University of Pittsburgh Medical Center Pittsburgh, Pennsylvania George I. Jallo, M.D. Assistant Johns Hopkins University Baltimore, Maryland Jack Jallo, M.D. Assistant Temple University Philadelphia, Pennsylvania Rashid M. Janjua M.D. University of Louisville Louisville, Kentucky Hae-Dongjho, M.D., Ph.D. Allegheny General Hospital Pittsburgh, Pennsylvania Chandrasekar Kalavakonda, M.D. Neurosurgeon Appollo Hospital Chennai, India Yoko Kato Fujita Health University Toyoake, Japan G. Evren Keles, M.D. University of California at San Francisco San Francisco, California Shigeaki Kobayashi, M.D., Ph.D. Emeritus Komoro Kosei General Hospital Matsumoto, Japan Douglas Kondziolka, M.D., M.Sc, F.R.S.C, F.A.C.S. Peter J.Jannetta and Vice-Chairman University of Pittsburgh Medical Center Pittsburgh, Pennsylvania Thomas Kopitnik, M.D. Casper, Wyoming Donald N. Krieger Associate Research

16 16 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin Presbyterian University Hospital Pitsburg, Pennsylvania Satish Krishnamurthy, M.D., M.Ch. Assistant SUNY Upstate Medical University Syracuse, New York Ali F. Krisht, M.D. University of Arkansas for Medical Sciences Little Rock, Arkansas Sun-Ho Lee, M.D. College of Medicine Seoul National University Seoul, Korea Mark Linskey, M.D. University of California, Irvine Irvine, California Christopher Loftus, M.D. Temple University Medical Center Philadelphia, Pennsylvania L. Dade Lunsford, M.D., F.A.C.S. Lars Leksell University of Pittsburgh Medical Center Pittsburgh, Pennsylvania Nikki Maartens Radcliffe Infirmary Oxford Radcliffe Hospitals NHS Trust Oxford, United Kingdom Jacques Magnan, M.D. University Aix Marseille II Department of Otorhinolaryngology Hospital Nord Marseille, France Gary Magram, M.D. Clinical Associate George Washington University INOVA Fairfax Hospital Falls Church, Virginia Jonathan E. Martin, M.D. Resident Walter Reed Army Medical Center (previously) Washington, D.C J. Parker Mickle, M.D. University of Florida Gainesville, Florida Jacques J. Morcos, M.D., F.R.C.S. Eng., F.R.C.S. Ed. Associate Department of Neurology and Otolaryngology University of Miami Miami, Florida Akio Morita, M.D. Associate University of Tokyo Tokyo, Japan Dipankar Mukherjee, M.D., P.C, F.A.C.S., V.CERT., R.V.T. Clinical Associate Georgetown University School of Medicine INOVA Fairfax Hospital Falls Church, Virginia Antônio C. M. Mussi, M.D. University of Florida Gainesville, Florida Dipankar Nandi, M.D. Radcliffe Infirmary Oxford Radcliffe Hospitals NHS Trust Oxford, United Kingdom Prithvi Narayan, M.D. Assistant Mount Sinai School of Medicine New York, New York Raj K. Narayan, M.D. Mayfield University of Cincinnati College of Medicine Mayfield Clinic Cincinnati, Ohio Sabareesh Kumar Natarajan, M.D., M.S. Senior Fellow, Cerebrovascular Surgery University of Washington Seattle, Washington Rodrigo F. F. Naufal, M.D. Neurosurgeon Institute de Ciencias Neurologicas Sao Paulo, Brazil Michael Olding, M.D., F.A.C.S. Associate of Surgery Division of Plastic and Reconstructive Surgery George Washington University Medical Center Washington, D.C.

17 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin 17 Bert W. O Malley, M.D. Chairman Department of Otorhinolaryngology Director PENN Otolyrngology Residency Program Co-Director Head and Neck Cancer Center Hospital of the University of Pennsylvania Health System Philadelphia, Pennsylvania Sarah L. F. Owen, B.A. Radcliffe Infirmary Oxford Radcliffe Hospitals NHS Trust Oxford, United Kingdom Robert M. Owens, M.D. Owens Ear Clinic Dallas, Texas Ioannis Panourias Radcliffe Infirmary Oxford Radcliffe Hospitals NHS Trust Oxford, United Kingdom SunilJ. Patel, M.D. Medical University of South Carolina Charleston, South Carolina Ramiro Perez-de la Torre, M.D. Hospital de Especialidades University of Mexico Mexico City, Mexico Richard Peterson, M.D. Department of Neurology University of Washington Seattle, Washington Daniel Pieper, M.D. Michigan Head and Spine Institute, PLLC Southfield, Montana Fernando C. G. Pinto, M.D. Neurosurgeon Institute de Ciencias Neurologicas Sao Paulo, Brazil Benoit Pirotte, M.D. Associate Erasme Hospital-Free University of Brussels Brussels, Belgium Ian F. Pollack, M.D. University of Pittsburgh Children s Hospital of Pittsburgh Pittsburgh, Pennsylvania Fabrizio R. F. Porro, M.D. Neurosurgeon Institute de Ciencias Neurologicas Sao Paulo, Brazil Ramin Rak, M.D. Resident University of New Mexico Albuquerque, New Mexico H. David Reines, M.D. Vice Chair Department of Surgery INOVA Fairfax Hospital Falls Church, Virginia Albert L. Rhoton, M.D. University of Florida-Shands Hospital Gainesville, Florida Fabio Roberti, M.D. Chief Resident in Neurosurgery George Washington University Medical Center Washington, D.C. Jack P. Rock, M.D. Associate Henry Ford Medical Center Detroit, Michigan Jack Rootman, M.D. Ophthalmology and Pathology Department of Ophthalmology University of British Columbia Eye Care Centre Vancouver, Canada Mark L. Rosenblum, M.D. Henry Ford Medical Center Detroit, Michigan Robert C. Rostomily, M.D. Associate University of Washington School of Medicine Seattle, Washington EricJ. Russell, M.D. Department of Radiology Northwestern Memorial Hospital Chicago, Illinois Duke Samson, M.D. University of Texas Southwestern Medical Center Dallas, Texas

18 18 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin Hirotoshi Sano, M.D. Fujita Health University Toyoake, Japan Sajjan Sarma, M.D. Ruby General Hospital Kolkata, India Raymond Sawaya, M.D. Baylor Medical College Houston, Texas David A. Schessel, M.D., Ph.D. Associate of Otolaryngology/Neurosurgery George Washington University Medical Center Washington, D.C. Theodore H. Schwartz, M.D. Assistant Weill Medical College of Cornell University New York Presbyterian Hospital New York, New York Robert J. Sclabassi, M.D., Ph.D. Presbyterian University Hospital Pittsburgh, Pennsylvania Laligam N. Sekhar, M.D., F.A.C.S. and Vice Chairman University of Washington Director, Cerebrovascular Surgery Co-Director, Skull Base Surgery Harborview Medical Center Seattle, Washington Chandranath Sen, M.D. Chairman Co-Director The Center for Cranial Base Surgery St. Luke s Roosvelt Hospital New York, New York Ram Prasad (Robin) Sengupta, M.D. Regional Neurosciences Center Newcastle General Hospital Newcastle upon Tyne, United Kingdom Scott R. Shepard, M,D. Clinical Instructor Division of Neurosurgery University of Medicine and Dentistry of New Jersey Robert Wood Johnson Medical School New Brunswick, New Jersey Marc Sindou, M.D., D.Sc. Hospital Neurologique P. Wertheimer University of Lyon Lyon, France Michael B. Sisti, M.D. Columbia University College of Physicians and Surgeons New York, New York Robert F. Spetzler, M.D. Director Barrow Neurological Institute J.N. Harber Chairman of Neurological Surgery Phoenix, Arizona Section of Neurosurgery University of Arizona Tucson, Arizona Dinko Stimac, M.D., Ph.D. Assisant Osijek University Clinical Hospital Osijek Osijek, Croatia Jamal M. Taha, M.D. Wallace-Kettering Neuroscience Institute Kettering Medical Network Advanced Neurosurgery, Inc. Kettering, Ohio Yuichiro Tanaka, M.D. Associate Shinshu University School of Medicine Matsumoto, Japan Ronald R. Tasker, M,D., F.R.C.S (C.) Emeritus University of Toronto Division of Neurosurgery Toronto Western Hospital Toronto, Canada HelderTedeschi, M.D. Neurosurgeon Institute de Ciências Neurologicas Sao Paulo, Brazil Anton Valavanis, M.D. Department of Neuroradiology Universitat Hospital Zurich Zurich, Switzerland J. J. van Overbeeke, M.D., Ph.D. of Neurosurgery St. Elizabeth Hospital Medical Center Tilburg, The Netherlands A. Giancarlo Vishteh, M,D. Director of Neurosurgery J. C. Lincoln Health Network Phoenix, Arizona

19 Nöroşirürji Teknikleri Atlası Beyin 19 Hung Tzu Wen, M.D. Attending Neurologist Hospital das Clínicas University of São Paulo São Paulo, Brazil Akira Yamamura, M.D. Chiba University School of Medicine Chiba-shi, Japan Gregory J. Zipfel, M.D. Assistant and Neurology Washington University School of Medicine St. Louis, Missouri Ibrahim M. Ziyal, M.D. Associate University of Ankara Ankara, Turkey Çevirenler: Mehmet Nusret DEMİRCAN Ahmet ÇOLAK Ali Kıvanç TOPUZ Cem ATABEY Selçuk GÖÇMEN Ahmet EROĞLU Emre ZORLU (GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroşirürji Kliniği, İSTANBUL) Murat KUTLAY Serdar KAYA (GATA Tıp Fakültesi Nöroşirürji AD, ANKARA) Ahmet ÇETİNKAL Hakan ŞİMŞEK (Kasımpaşa Asker Hastanesi Nöroşirürji Kliniği, İSTANBUL) Göksel GÜVEN (Diyarbakır Asker Hastanesi Nöroşirürji Kliniği, DİYARBAKIR) Mehmet Şenol GÜNEY (GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroloji Kliniği, İSTANBUL)

20 Bölüm I Giriş 1. Kranial Cerrahide Genel Prensipler ve Enstrümentasyon 2. Kafatabanı Cerrahisinde Anestezi Teknikleri 3. Nörofizyolojik Monitörizasyon: Nöroşirürji için bir Araç 4. Nöroşirürjide Postoperatif Yoğun Bakım

Beyin ve Sinir Cerrahisi. (Nöroşirürji)

Beyin ve Sinir Cerrahisi. (Nöroşirürji) Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) BR.HLİ.016 Beyin, omurilik ve sinir hastalıklarının cerrahi tedavisi ile ilgilenen Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümümüz, tecrübeli ve konusunda yetkin hekim kadrosu

Detaylı

Prof. Dr. Cengiz Çokluk

Prof. Dr. Cengiz Çokluk Prof. Dr. Cengiz Çokluk (Anabilim Dalı Başkanı) 23 Nisan 1968 yılında Sinop ilinin Ayancık ilçesinde doğdu. İlk, orta ve liseyi Samsun da bitirdi. 1984-1990 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Detaylı

EK 1 YURT DIŞINDA UZMANLIK EĞİTİMİ VEREN KURUMLARIN TANINMIŞLIK LİSTESİ

EK 1 YURT DIŞINDA UZMANLIK EĞİTİMİ VEREN KURUMLARIN TANINMIŞLIK LİSTESİ Allergy and immunology University of Alabama Medical Center Birmingham, AL İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Allergy and immunology Kaiser Permanente Southern California (Los Angeles) Los Angeles, CA İmmünoloji

Detaylı

Dünya Üniversiteleri ve Türkiye [2]

Dünya Üniversiteleri ve Türkiye [2] Dünya Üniversiteleri ve Türkiye [2] Bugün de Shanghai Jiao Tong tarafından yapılan araştırmaya değinmeye devam ediyorum. Bu araştırmanın yapılmasındaki en temel sebep Çin üniversiteleri ile diğer ülkelerin

Detaylı

HİZMET KAPSAMI. 3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER 3.1 Hastalıklar ve Prosedürler

HİZMET KAPSAMI. 3. SIKLIKLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR, UYGULANAN PROSEDÜRLER VE HİZMETLER 3.1 Hastalıklar ve Prosedürler Rev. No : 03 Rev.Tarihi : 28 Şubat 2012 1 / 6 1. Nöroşirürji Anabilim Dalı tüm yaş grubundan ayaktan ve yatan hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmet haftada 7 gün ve 24 saat sunulur.

Detaylı

Süre / Fiyat (USD) Haftalık Konaklama Ücretleri INT.LANG.INSTITION WASHINGTON DC. LOS ANGELES, Hollywood. LOS ANGELES, Beverly Hills

Süre / Fiyat (USD) Haftalık Konaklama Ücretleri INT.LANG.INSTITION WASHINGTON DC. LOS ANGELES, Hollywood. LOS ANGELES, Beverly Hills OKUL ŞEHİR Diğer Ücretler Ders Süre / Fiyat (USD) 8 12 16 20 2 36 8 Konaklama Ücretleri KAYIT Konaklama Bulma Saati hafta hafta hafta hafta hafta hafta hafta hafta AİLE YURT APART, Manhattan, Brooklyn

Detaylı

Nöroloji. Tarascon Klinik. Melanie G. Hayden Gephart, MD, MAS. Cep Kitabi. Editör: Doç. Dr. Cem OKTAY

Nöroloji. Tarascon Klinik. Melanie G. Hayden Gephart, MD, MAS. Cep Kitabi. Editör: Doç. Dr. Cem OKTAY Tarascon Klinik Nöroloji Cep Kitabi Melanie G. Hayden Gephart, MD, MAS Editör: Doç. Dr. Cem OKTAY Tarascon Klinik Nöroloji Cep Kitabi Melanie G. Hayden Gephart, MD, MAS Tarascon Cep Serisi Editöryal Çeviri

Detaylı

NF-2 VAKALARINDA İNTRAKRANİAL TÜMÖR YÖNETİMİ. Doç.Dr. Kadir Tufan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi A.D.

NF-2 VAKALARINDA İNTRAKRANİAL TÜMÖR YÖNETİMİ. Doç.Dr. Kadir Tufan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi A.D. NF-2 VAKALARINDA İNTRAKRANİAL TÜMÖR YÖNETİMİ Doç.Dr. Kadir Tufan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi A.D. SUNUM PLANI NF-2 ile ilgili genel bilgi Gamma Knife Radyocerrahisi ile

Detaylı

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR.

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR. SAYFA NO 1/6 KAFA TABANI PATOLOJİLERİ AMELİYATLARI AYDINLATILMIŞ ONAM FORMU Hasta Adı Dosya No Tarih / Saat... Yöntem : Kafa tabanı, beynin üzerine oturduğu kafatasının iç ve alt kısmındaki bölgeye verilen

Detaylı

UÜTF BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI 2013 2014 ASİSTAN EĞİTİM PROGRAMI ÖĞRETİM ÜYELERİ: ABD Başkanı: Prof.Dr.

UÜTF BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI 2013 2014 ASİSTAN EĞİTİM PROGRAMI ÖĞRETİM ÜYELERİ: ABD Başkanı: Prof.Dr. UÜTF BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ ANABİLİM DALI 2013 2014 ASİSTAN EĞİTİM PROGRAMI ÖĞRETİM ÜYELERİ: ABD Başkanı: Prof.Dr.Selçuk YILMAZLAR Prof.Dr.Ahmet BEKAR Doç.Dr. Şeref DOĞAN Doç.Dr.Hasan KOCAELİ Yrd.Doç.Dr.M.Özgür

Detaylı

Türkiye de Bir İlk! YENİ NESİL ENTEGRE KLİNİK BİLGİ SİSTEMİ

Türkiye de Bir İlk! YENİ NESİL ENTEGRE KLİNİK BİLGİ SİSTEMİ Türkiye de Bir İlk! YENİ NESİL ENTEGRE KLİNİK BİLGİ SİSTEMİ SYNAPSİS MEDİKAL TEKNOLOJİLER TİC. A.Ş. Advanced Technologies for Life - Hayat İçin İleri Teknolojiler Synapsis, tıp sektöründe en son teknolojileri

Detaylı

Kapalı sistem beyin biyopsi yöntemleri; histopatolojik değerlendirmede algoritma

Kapalı sistem beyin biyopsi yöntemleri; histopatolojik değerlendirmede algoritma Kapalı sistem beyin biyopsi yöntemleri; histopatolojik değerlendirmede algoritma Dr Büge Öz İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Konuşma akışı; Sterotaksik yöntem nedir?

Detaylı

Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$) 870 ELS 440 SILICON VALLEY. 60 150 250 555 170 75 UC IRVINE 21 4 Hafta: 2100 10 Hafta: 3700

Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$) 870 ELS 440 SILICON VALLEY. 60 150 250 555 170 75 UC IRVINE 21 4 Hafta: 2100 10 Hafta: 3700 I EYALET ŞEHİR OKUL ADI Saati 4 6 8 12 16 süre fiyat süre fiyat aile yurt ALABAMA TUSCALOOSA UNV. OF ALABAMA 22 1956 1956 468 50 1400 0 9 400 100 10 18 80 3480 4480 5400 9000 CALIFORNIA BERKELEY LSI 15

Detaylı

Omurga Girişimleri. Nöroradyolojide Yeni Bir Ufuk. Dr. Osman KIZILKILIÇ İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji AD-Nöroradyoloji BD

Omurga Girişimleri. Nöroradyolojide Yeni Bir Ufuk. Dr. Osman KIZILKILIÇ İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji AD-Nöroradyoloji BD Omurga Girişimleri Nöroradyolojide Yeni Bir Ufuk Dr. Osman KIZILKILIÇ İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji AD-Nöroradyoloji BD ENDİKASYONLAR VERTEBRA DİSKOPATİ DEJENERATİF VERTEBROPLASTİ

Detaylı

KAFA TRAVMALI HASTALARDA GÖRÜNTÜLEMENİN TANI, TEDAVİ VE PROGNOZA KATKISI. Dr. Fatma Özlen İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi AD

KAFA TRAVMALI HASTALARDA GÖRÜNTÜLEMENİN TANI, TEDAVİ VE PROGNOZA KATKISI. Dr. Fatma Özlen İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi AD KAFA TRAVMALI HASTALARDA GÖRÜNTÜLEMENİN TANI, TEDAVİ VE PROGNOZA KATKISI Dr. Fatma Özlen İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi AD KAFA TRAVMASI VE RADYOLOJİ Hangi hastalara görüntüleme

Detaylı

Hava Yolu ve Solunum Sistemi İnvaziv Girişimler. Doç Dr Evvah Karakılıç MD, PhD Ankara Numune E&A Hastanesi Acil Tıp Kliniği

Hava Yolu ve Solunum Sistemi İnvaziv Girişimler. Doç Dr Evvah Karakılıç MD, PhD Ankara Numune E&A Hastanesi Acil Tıp Kliniği Hava Yolu ve Solunum Sistemi İnvaziv Girişimler Doç Dr Evvah Karakılıç MD, PhD Ankara Numune E&A Hastanesi Acil Tıp Kliniği Zor entübasyon Birçok başarısız entübasyon denemesi olarak tanımlanabilir. (ASA)

Detaylı

HİBRİD VASKULER CERRAHİDE ANESTEZİ DENEYİMLERİMİZ

HİBRİD VASKULER CERRAHİDE ANESTEZİ DENEYİMLERİMİZ HİBRİD VASKULER CERRAHİDE ANESTEZİ DENEYİMLERİMİZ Nagihan KARAHAN*, Murat AKSUN*, Senem GİRGİN*, Tevfik GÜNEŞ**, Levent YILIK**, Ali GÜRBÜZ** * İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Anesteziyoloji

Detaylı

ROBOTİK CERRAHİDE AMELİYATHANENİN VE HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME

ROBOTİK CERRAHİDE AMELİYATHANENİN VE HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME ROBOTİK CERRAHİDE AMELİYATHANENİN VE HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME Dr. Murat DEDE GATA Kadın Hast. Ve Doğum AD Jinekolojik Onkoloji Ünitesi HASTANIN HAZIRLANMASI VE POZİSYON VERME Cerrahi öncesi

Detaylı

AKCİĞER APSESİNDE CERRAHİ TEDAVİ

AKCİĞER APSESİNDE CERRAHİ TEDAVİ AKCİĞER APSESİNDE CERRAHİ TEDAVİ TTD 10. Yıllık Kongresi Antalya 2007 Dr. S.Ş. Erkmen GÜLHAN Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akciğer apsesi, parankim destrüksiyonu

Detaylı

ATLAS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı - Amerika Dil Okulu Fiyatları. Haftalık AMERİKA. Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$)

ATLAS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı - Amerika Dil Okulu Fiyatları. Haftalık AMERİKA. Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$) I EYALET ŞEHİR OKUL ADI Saati 4 6 8 12 16 süre fiyat süre fiyat aile yurt ALABAMA TUSCALOOSA UNV. OF ALABAMA Dönemi Bir Dönemi 1956 $ 50 1400 5 930 125 105 11 1683 24 64 4216 5270 5814 8721 BERKELEY LSI

Detaylı

TÜRK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ DERNEĞİ YETERLİK KURULU EĞİTİM KURUMLARI VE PROGRAMI DEĞERLENDİRME KOMİSYONU

TÜRK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ DERNEĞİ YETERLİK KURULU EĞİTİM KURUMLARI VE PROGRAMI DEĞERLENDİRME KOMİSYONU 1 FORM-1 TÜRK KALP VE DAMAR CERRAHİSİ DERNEĞİ YETERLİK KURULU EĞİTİM KURUMLARI VE PROGRAMI DEĞERLENDİRME KOMİSYONU EĞİTİM KURUMU (ANABİLİM DALI/KLİNİK) ve PROGRAMI DEĞERLENDİRME FORMU (UEMS ve ACGME Eğitim

Detaylı

Sunum planı. Kranyal ve spinal vasküler hastalıklarda radyocerrahi. Radyasyonun damarlar üzerindeki etkileri. Radyasyonun damarlar üzerindeki etkileri

Sunum planı. Kranyal ve spinal vasküler hastalıklarda radyocerrahi. Radyasyonun damarlar üzerindeki etkileri. Radyasyonun damarlar üzerindeki etkileri Kranyal ve spinal vasküler hastalıklarda radyocerrahi Dr. Ömer Uzel Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Sunum planı Radyasyonun damarlar üzerindeki etkisi Radyocerrahi İntrakranyal

Detaylı

BEYİN CERRAHİ KLİNİĞİ 2013-2014 YILI EĞİTİM PLANI

BEYİN CERRAHİ KLİNİĞİ 2013-2014 YILI EĞİTİM PLANI Hazırlayan Kontrol Eden Onaylayan Klinik İdari ve Eğitim Sorumlusu Kalite Yönetim Direktörü Hastane Yöneticisi TARİH SAAT EĞİTİMCİ KONU 17.09.2013 24.09.2013 Duello LG astrositom 24.09. 2013 24.09. 2013

Detaylı

Dijital Çağda Mendeley ve Siz. Dr.Başak Candemir 1

Dijital Çağda Mendeley ve Siz. Dr.Başak Candemir 1 Dijital Çağda Mendeley ve Siz Dr.Başak Candemir 1 Gündem Mendeley nedir? Dünyada Mendeley Mendeley ın Türkiye için önemi Mendeley le yapabilecekleriniz Yol haritası 2 Mendeley nedir? Mendeley yayınları

Detaylı

TÜRK NÖRORADYOLOJİ DERNEĞİ 25. YIL YILLIK TOPLANTISI

TÜRK NÖRORADYOLOJİ DERNEĞİ 25. YIL YILLIK TOPLANTISI www.tnrd2016.org 19.02.2016 08:30-10:00 1. Oturum : Pediatrik Nöroradyoloji 08:30-08:55 Gelişme geriliği gösteren çocuklarda görüntüleme, James Barkovich 08:55-09:20 Metabolik hastalıklarda görüntüleme,

Detaylı

Omurga-Omurilik Cerrahisi

Omurga-Omurilik Cerrahisi Omurga-Omurilik Cerrahisi BR.HLİ.017 Omurga cerrahisi, omurilik ve sinir kökleri ile bu hassas sinir dokusunu saran/koruyan omurga üzerinde yapılan ameliyatları ve çeşitli girişimleri içerir. Omurga ve

Detaylı

Sayı: 1880 Konu: Bütçe Uygulama Talimatı beyin ve sinir cerrahisi puanları. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne,

Sayı: 1880 Konu: Bütçe Uygulama Talimatı beyin ve sinir cerrahisi puanları. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne, 26 ARALIK 2007 Sayı: 1880 Konu: Bütçe Uygulama Talimatı beyin ve sinir cerrahisi puanları Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne, Hekimlerin özel çalışmalarında meslekleri ile ilgili

Detaylı

2104 yılı faaliyet raporu

2104 yılı faaliyet raporu 2104 yılı faaliyet raporu Yönetim Kurulumuz, 27.09.2013 tarihinde 111 üyenin katılımı ile yapılan genel kurulda yönetim kurulu seçimi ile göreve başladı. Eğitim ve öğretim grubu olarak faaliyetlerimizde,

Detaylı

LAPAROSKOPİK KOLOREKTAL KANSER CERRAHİSİNİN ERKEN DÖNEM SONUÇLARI:251 OLGU

LAPAROSKOPİK KOLOREKTAL KANSER CERRAHİSİNİN ERKEN DÖNEM SONUÇLARI:251 OLGU LAPAROSKOPİK KOLOREKTAL KANSER CERRAHİSİNİN ERKEN DÖNEM SONUÇLARI:251 OLGU TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ GASTROENTEROLOJİ CERRAHİSİ KLİNİĞİ DR.TAHSİN DALGIÇ GİRİŞ Laparoskopik kolorektal cerrahi son

Detaylı

ÜLKEMİZ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMLERİNDE VERİLEN BİTKİ MATERYALİ DERSLERİNİN A. B. D. ÜNİVERSİTELERİYLE KARŞILAŞTIRILMASI

ÜLKEMİZ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMLERİNDE VERİLEN BİTKİ MATERYALİ DERSLERİNİN A. B. D. ÜNİVERSİTELERİYLE KARŞILAŞTIRILMASI ÜLKEMİZ PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMLERİNDE VERİLEN BİTKİ MATERYALİ DERSLERİNİN A. B. D. ÜNİVERSİTELERİYLE KARŞILAŞTIRILMASI Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN Prof. Dr. M. Emin BARIŞ Doç.Dr. Aysel USLU Yrd.Doç.Dr. Songül

Detaylı

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANLIK EĞİTİMİ PROGRAMLARINI DEĞERLENDİRME ANKETİ

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANLIK EĞİTİMİ PROGRAMLARINI DEĞERLENDİRME ANKETİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANLIK EĞİTİMİ PROGRAMLARINI DEĞERLENDİRME ANKETİ* Sayın katılımcı bu anket, bölümümüzdeki araştırma görevlilerinin uzmanlık eğitim programları hakkındaki duygu ve düşüncelerini

Detaylı

SONBAHAR SEMPOZYUMU. Türk Nöroşirürji Derneği. Türk Nöroşirürji Derneği

SONBAHAR SEMPOZYUMU. Türk Nöroşirürji Derneği. Türk Nöroşirürji Derneği Nöroonkolojik Cerrahi Öğretim ve Eğitim Grubu (TURNOG) ve Genç Nöroşirürjiyenler Kurulu (GNK) SONBAHAR SEMPOZYUMU 17-18 Aralık 2010 Barbaros Point Hotel, Gayrettepe, İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Murad

Detaylı

2104 yılı faaliyet raporu

2104 yılı faaliyet raporu Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Eğitim ve Öğretim Grubu 2104 yılı faaliyet raporu 11. Dönem Yönetim Kurulumuz, 27.09.2013 tarihinde 111 üyenin katılımı ile yapılan genel kurulda

Detaylı

MEKANİK VENTİLASYON. Editör Erdoğan Kunter Filiz Koşar Cenk Kıraklı. TÜSAD Eğitim Kitapları Serisi

MEKANİK VENTİLASYON. Editör Erdoğan Kunter Filiz Koşar Cenk Kıraklı. TÜSAD Eğitim Kitapları Serisi MEKANİK VENTİLASYON Editör Erdoğan Kunter Filiz Koşar Cenk Kıraklı TÜSAD Eğitim Kitapları Serisi 2013 TÜSAD Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği MEKANİK VENTİLASYON Editörler: Prof. Dr. Erdoğan Kunter

Detaylı

KARACİĞER NAKLİNDE AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ. Hem. Kezban ORMAN Akdeniz Üniversitesi Hastanesi

KARACİĞER NAKLİNDE AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ. Hem. Kezban ORMAN Akdeniz Üniversitesi Hastanesi KARACİĞER NAKLİNDE AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ Hem. Kezban ORMAN Akdeniz Üniversitesi Hastanesi SUNUM İÇERİĞİ 1. Tanım 2. Tarihçe 3. Karaciğer Transplantasyon Türleri * Canlı Vericili * Kadavra Vericili 4.

Detaylı

Türk Nöroşirürji Derneği. Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu. Temel Eğitim Programı (STEP) 5. Dönem, II.

Türk Nöroşirürji Derneği. Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu. Temel Eğitim Programı (STEP) 5. Dönem, II. Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu Temel Eğitim Programı (STEP) 5. Dönem, II. Modül 28-31 Mayıs 2015 Trabzon 28 Mayıs 2015 Perşembe 14:00-18:00 KAYIT VE

Detaylı

Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 8 hafta. 12 hafta. 20 hafta. Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 12 hafta. 8 hafta. 20 hafta

Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 8 hafta. 12 hafta. 20 hafta. Süre / Fiyat (USD) 16 hafta. 12 hafta. 8 hafta. 20 hafta AMERİKA DİL LARI 1 YILI EĞİTİM ve KONAKLAMA FİYATLARI Temsilciliğini yaptığımız Amerika dil okulları ACCET (Accrediting Council for Continuing Education and Training) tarafından onaylıdır. Süre / Fiyat

Detaylı

Dural AVF lerde Tedavi. Prof.Dr.Saruhan Çekirge Bayındır Hastanesi Koru Hastaneleri Ankara

Dural AVF lerde Tedavi. Prof.Dr.Saruhan Çekirge Bayındır Hastanesi Koru Hastaneleri Ankara Dural AVF lerde Tedavi Prof.Dr.Saruhan Çekirge Bayındır Hastanesi Koru Hastaneleri Ankara İntrakraniyal dural AVF Dural arterler ile dural venöz sinüsler veya kortikal venler arası patolojik şantlardır.

Detaylı

NÖROġĠRÜRJĠ. TETKĠKLER Lomber ponksiyon 50 Subdural ponksiyon ve effüzyon aspirasyonufontanelden

NÖROġĠRÜRJĠ. TETKĠKLER Lomber ponksiyon 50 Subdural ponksiyon ve effüzyon aspirasyonufontanelden 1 NÖROġĠRÜRJĠ TETKĠKLER Lomber ponksiyon 50 Subdural ponksiyon ve effüzyon aspirasyonufontanelden 100 Ventriküler ponksiyon-fontanelden 100 Lomber yolla lomber miyelografi (ilaç hariç) 100 Lomber yolla

Detaylı

UZMANLAR İÇİN AKTİVİTE KARNESİ KİŞİSEL BİLGİLER Ünvanı, adı ve soyadı Doğum yeri ve tarihi Medeni durumu Bildiği yabancı dil / diller ve derecesi Yazışma adresi ŀ Telefon Elektronik posta adresi EĞİTİMİ

Detaylı

Kasık Komplikasyonları ve Yönetimi. Doç.Dr.Gültekin F. Hobikoğlu Medicana Bahçelievler

Kasık Komplikasyonları ve Yönetimi. Doç.Dr.Gültekin F. Hobikoğlu Medicana Bahçelievler Kasık Komplikasyonları ve Yönetimi Doç.Dr.Gültekin F. Hobikoğlu Medicana Bahçelievler Femoral Komplikasyonlar External kanama ve hematom (%2-15) Psödoanevrizma (%1-5) Retroperitoneal hematom (

Detaylı

HASTANESİ KARDİYOLOJİ KLİNİĞİ GEÇİCİ KALP PİLİ TAKILMASI İÇİN HASTANIN BİLGİLENDİRİLMİŞ ONAM (RIZA) BELGESİ

HASTANESİ KARDİYOLOJİ KLİNİĞİ GEÇİCİ KALP PİLİ TAKILMASI İÇİN HASTANIN BİLGİLENDİRİLMİŞ ONAM (RIZA) BELGESİ HASTANESİ KARDİYOLOJİ KLİNİĞİ GEÇİCİ KALP PİLİ TAKILMASI İÇİN HASTANIN BİLGİLENDİRİLMİŞ ONAM (RIZA) BELGESİ HASTANIN Adı Soyadı:..... Protokol Numarası:..... Doğum Tarihi:..... Telefon Numarası:.... Adresi:.....

Detaylı

SPİNAL CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU

SPİNAL CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU Çeşme Sheraton Kongre Merkezi 25-28 Eylül 2014 www.spinetr.com Değerli Meslektaşlarım, Türk Nöroşirürji Derneği, Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu tarafından yaklaşık 18 yıldır yürütülen Bilimsel

Detaylı

Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer

Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer Prof. Dr. Ersin Tan 1959 yılında Ankara da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Kolejinde yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş ve 1982 yılında mezun olmuştur. 1982-1984

Detaylı

Ameliyat Sırası Hasta Bakımı

Ameliyat Sırası Hasta Bakımı Ameliyat Sırası Hasta Bakımı AMAÇ Hastanın ameliyat sırası hemşirelik bakımının sürdürülmesi ve karşılaşabileceği komplikasyonların önlenmesidir. TEMEL İLKELER Ameliyat sırası dönemde hemşirelik bakımı;

Detaylı

ENDOSKOPİK CERRAHİ İLE UĞRAŞANLARIN ROBOTİK CERRAHİ DENEYİMİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ 1. Uzmanlık alanınız

ENDOSKOPİK CERRAHİ İLE UĞRAŞANLARIN ROBOTİK CERRAHİ DENEYİMİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ 1. Uzmanlık alanınız ENDOSKOPİK CERRAHİ İLE UĞRAŞANLARIN ROBOTİK CERRAHİ DENEYİMİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ 1. Uzmanlık alanınız Kulak Burun Boğaz Uzmanı Göğüs Cerrahisi Genel Cerrahi Kalp Damar Cerrahisi Kadın Doğum Uzmanı Çocuk

Detaylı

VARİS TEDAVİSİNDE KONFORUN YENİ ADI. Endovenöz Radyofrekans Ablasyon

VARİS TEDAVİSİNDE KONFORUN YENİ ADI. Endovenöz Radyofrekans Ablasyon VARİS TEDAVİSİNDE KONFORUN YENİ ADI Endovenöz Radyofrekans Ablasyon Varis ve venöz yetersizlik toplumda en sık görülen belki de bu nedenle kanıksanabilen ciddi bir hastalıktır.venöz yetersizliğin ana nedeni

Detaylı

AKADEMİK YILI GLOBAL EXCHANGE KALAN KOTALARA GÖRE YERLEŞTİRME SEÇİM SONUÇLARI

AKADEMİK YILI GLOBAL EXCHANGE KALAN KOTALARA GÖRE YERLEŞTİRME SEÇİM SONUÇLARI 20.02.2017 2017-2018 Akademik Yılı için açılmış Global Exchange başvuruları sonucunda yapılan öğrenci yerleştirmelerinin detay bilgisi ekteki tabloda belirtilmiştir. Belirtilen tabloda, seçim komitesi

Detaylı

Hisar Intercontinental Hospital

Hisar Intercontinental Hospital Varisler BR.HLİ.92 Venöz Hastalıklar (Toplardamarlar) Varis Hastalığı: Bacaklarımızda kirli kanı yukarı taşımak üzere görev alan iki ana ven sistemi bulunur. Yüzeyel ve derin ven sistemi olarak adlandırılan

Detaylı

Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$)

Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$) I EYALET ŞEHİR OKUL ADI Saati 4 6 8 12 16 süre fiyat süre fiyat aile yurt ALABAMA TUSCALOOSA UNV. OF ALABAMA 22 Bir Dönemi 1956 $ 50 $2,8 $4,2 $5,356 $3,0 $5,040 $6,384 0 5 9 13 1980 2640 3840 49 6840

Detaylı

Ankara Cerrahi Derneği Dönemi Faaliyet Raporu

Ankara Cerrahi Derneği Dönemi Faaliyet Raporu Ankara Cerrahi Derneği 2014-2016 Dönemi Faaliyet Raporu 2014-2016 Yılı Faaliyet Raporu 2016 yılı Haziran ayı itibarı ile Ankara Cerrahi Derneğinin 347 üyesi bulunmaktadır. 2014-2016 yılları içinde 10 yeni

Detaylı

DUTY YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK AMERİKA (USA) DİL OKULLARI FİYAT LİSTESİ

DUTY YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK AMERİKA (USA) DİL OKULLARI FİYAT LİSTESİ Hftlık 4 Hft DUTY YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK AMERİKA (USA) DİL OKULLARI FİYAT LİSTESİ 8 Hft 12 Hft Sti ATLANTA 20 1410 2820 4230 5356 6695 7614 10782 14376 Southern Polytechnic Stte University 30 1680

Detaylı

ROBOTİK BÖBREK AMELİYATI

ROBOTİK BÖBREK AMELİYATI ROBOTİK BÖBREK AMELİYATI Robotik böbrek ameliyatları hakkında merak edilen soruları Prof. Dr. Haluk Akpınar yanıtlıyor. GİRİŞ Her yıl Dünya da 190.000 kişide böbrek kanseri saptanmaktadır. Erkeklerde biraz

Detaylı

MİNİMAL İNVAZİV JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ DERNEĞİ EĞİTİM PROGRAMLARI 2015-2016

MİNİMAL İNVAZİV JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ DERNEĞİ EĞİTİM PROGRAMLARI 2015-2016 www.gynoncomis.org www.gynoncomis.org Değerli Meslektaşlarım, Endoskopik cerrahinin, açık cerrahiye olan üstünlüğü bilinen bir gerçektir. Hem doktor hem de hastalar için çok sayıda avantajlar sağlamaktadır.

Detaylı

2.3. YERİNİ ALACAK KİŞİ: Gö üs Cerrahisi uzmanı tarafından görevlendirilen bir ba ka 1.yıl asistanı

2.3. YERİNİ ALACAK KİŞİ: Gö üs Cerrahisi uzmanı tarafından görevlendirilen bir ba ka 1.yıl asistanı 1. GÖREV ÜNVANI: Gö üs Cerrahisi 1.Yıl Asistanı 2. ÇALIŞTIĞI BÖLÜM: Gö üs Cerrahisi Anabilim Dalı 2.1. BAĞLI OLDUĞU KİŞİ: Gö üs Cerrahisi Uzmanı 2.2. KENDİSİNE BAĞLI KADROLAR: 2.3. YERİNİ ALACAK KİŞİ:

Detaylı

İnvaziv Girişimler. Sunum Planı. SANTRAL VENÖZ KATETER Endikasyonlar. SANTRAL VENÖZ KATETER İşlem öncesinde

İnvaziv Girişimler. Sunum Planı. SANTRAL VENÖZ KATETER Endikasyonlar. SANTRAL VENÖZ KATETER İşlem öncesinde Sunum Planı İnvaziv Girişimler Santral Venöz Kateter Uygulamaları Kardiyak Pacemaker Arteriyel Kanülasyon SANTRAL VENÖZ KATETER Endikasyonlar iv yol Uzun süreli iv yol ihtiyacı Hemodinamik monitorizasyon

Detaylı

Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Yaz Okulu I. Kurs

Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Yaz Okulu I. Kurs Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Yaz Okulu I. Kurs 1-4 Temmuz 2010 Anemon Otel, Eskişehir Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu Türk Nöroşirürji Derneği

Detaylı

Ön Söz. Dr. Nicola Thomas Londra

Ön Söz. Dr. Nicola Thomas Londra Giriş Böbrek hastalarının birçok gereksinimi vardır. Bunlar; hastayı davranış değişikliği için cesaretlendirmek, durumu ile ilgili bilgilendirmek, alışılmış bakım gereksinimleri ve böbrek hastalığının

Detaylı

Tiroid ve Paratiroid Hastalıkları Tıbbi ve Cerrahi Tedavi

Tiroid ve Paratiroid Hastalıkları Tıbbi ve Cerrahi Tedavi Tiroid ve Paratiroid Hastalıkları Tıbbi ve Cerrahi Tedavi Tiroid ve Paratiroid Hastalıkları Tıbbi ve Cerrahi Tedavi David J. Terris Porubsky Profesörü KBB Baş ve Boyun Cerrahisi Bölüm Şefi Cerrahi Direktör,

Detaylı

TDB AKADEMİ Oral İmplantoloji Programı Temel Eğitim (20 kişi) 1. Modül 29 Eylül 2017, Cuma

TDB AKADEMİ Oral İmplantoloji Programı Temel Eğitim (20 kişi) 1. Modül 29 Eylül 2017, Cuma TDB AKADEMİ Oral İmplantoloji Programı Temel Eğitim (20 kişi) 1. Modül 29 Eylül 2017, Cuma Oral İmplantolojide Temel Kavramlar, Teşhis ve Tedavi Planlaması 13.30-15.00 Dental implantların kısa tarihçesi

Detaylı

2017 ÜNİVERSİTE KABULLERİ. Saint Benoît Lisesi

2017 ÜNİVERSİTE KABULLERİ. Saint Benoît Lisesi 2017 ÜNİVERSİTE KABULLERİ Saint Benoît Lisesi TÜRKİYE : 133 mezunumuza 29 devlet, 48 burslu fakülte... Boğaziçi Üniversitesi : 1 ODTÜ : 1 İstanbul Teknik Üniv. : 4 Koç Üniversitesi : 24 Sabancı Üniversitesi

Detaylı

Beyin Omurilik ve Sinir Tümörlerinin Cerrahisi. (Nöro-Onkolojik Cerrahi)

Beyin Omurilik ve Sinir Tümörlerinin Cerrahisi. (Nöro-Onkolojik Cerrahi) Beyin Omurilik ve Sinir Tümörlerinin Cerrahisi (Nöro-Onkolojik Cerrahi) BR.HLİ.018 Sinir sisteminin (Beyin, omurilik ve sinirlerin) tümörleri, sinir dokusunda bulunan çeşitli hücrelerden kaynaklanan ya

Detaylı

KORONER BY PASS CERRAHİSİNDE AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ

KORONER BY PASS CERRAHİSİNDE AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU KORONER BY PASS CERRAHİSİNDE AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ M.EBRU TANGİ 2014 KDC majör cerrahi girişimleri kapsayan bir branştır.

Detaylı

Pediatrik Nöroşirürji Kursu 5. Dönem, 1. Kurs

Pediatrik Nöroşirürji Kursu 5. Dönem, 1. Kurs Türk Nöroşirürji Derneği PEDİATRİK NÖROŞİRÜRJİ ÖĞRETİM VE EĞİTİM GRUBU Pediatrik Nöroşirürji Kursu 5. Dönem, 1. Kurs Hidrosefali ve Spinal Disrafizm 1-4 Nisan 2010 Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama

Detaylı

Beyin Omurlik Damarlarının Cerrahi Tedavisi

Beyin Omurlik Damarlarının Cerrahi Tedavisi Beyin Omurlik Damarlarının Cerrahi Tedavisi (Nörovasküler Cerrahi) BR.HLİ.015 Sinir sisteminin damar hastalıkları ve bunların cerrahi tedavisi beyin ve sinir cerrahisinin spesifik ve zorlu bir alanını

Detaylı

KARDİYOLOJİ GEÇİCİ KALP PİLİ TAKILMASI İÇİN BİLGİLENDİRİLMİŞ HASTA ONAM FORMU

KARDİYOLOJİ GEÇİCİ KALP PİLİ TAKILMASI İÇİN BİLGİLENDİRİLMİŞ HASTA ONAM FORMU SAYFA NO 1/5 HASTANIN Adı Soyadı:..... Protokol Numarası:..... Doğum Tarihi:..... Telefon Numarası:.... Adresi:..... Hastaneye Kabul Tarihi:..... Servise Yatış Tarihi:..... Hastalığın Ön Tanısı/Tanısı...

Detaylı

Uzm. Dr. Haldun Akoğlu

Uzm. Dr. Haldun Akoğlu Uzm. Dr. Haldun Akoğlu Genel Bilgiler Çoğu intrakranyal lezyon kolayca ayırt edilebilen BT bulguları ortaya koyar. Temel bir yaklaşım olarak BT yorumlama simetriye odaklı olarak sol ve sağ yarıların karşılaştırılmasına

Detaylı

TKD/TKYK KORONER BAKIM İLERİ KLİNİK UYGULAMALAR SERTİKASYON PROGRAMININ ÇEKİRDEK EĞİTİM PROGRAMI

TKD/TKYK KORONER BAKIM İLERİ KLİNİK UYGULAMALAR SERTİKASYON PROGRAMININ ÇEKİRDEK EĞİTİM PROGRAMI TKD/TKYK KORONER BAKIM İLERİ KLİNİK UYGULAMALAR SERTİKASYON PROGRAMININ ÇEKİRDEK EĞİTİM PROGRAMI Kardiyovasküler olaylar tüm dünyada en önemli ölüm nedenidir. İnsan ömrünün uzaması kardiyak sorunu olan

Detaylı

Dr Ercan KARAARSLAN Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi

Dr Ercan KARAARSLAN Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi Dr Ercan KARAARSLAN Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi 1 Öğrenme hedefleri Metastazların genel özellikleri Görüntüleme Teknikleri Tedavi sonrası metastaz takibi Ayırıcı tanı 2 Metastatik Hastalık Total

Detaylı

Amerika Dil Okulları Fiyat Listesi. Haftalık AMERİKA. Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$)

Amerika Dil Okulları Fiyat Listesi. Haftalık AMERİKA. Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$) I EYALET ŞEHİR OKUL ADI Saati 4 6 8 12 16 32 36 aile yurt ALABAMA TUSCALOOSA UNV. OF ALABAMA 22 Bir Dönemi 1956 50 CALIFORNIA 0 425 315 125 13 1980 2640 3840 4960 60 6840 7980 91 10260 BERKELEY LSI 25

Detaylı

Amerika Dil Okulları Fiyat Listesi

Amerika Dil Okulları Fiyat Listesi I EYALET ŞEHİR OKUL ADI Saati 4 6 8 12 16 32 36 aile yurt ALABAMA TUSCALOOSA UNV. OF ALABAMA 22 Bir Dönemi 1956 50 CALIFORNIA Amerika Dil Okulları Fiyat Listesi 0 425 315 125 13 1980 2640 3840 4960 60

Detaylı

DAMAR HASTALIKLARINDA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

DAMAR HASTALIKLARINDA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI D.P.Ü. KÜTAHYA EVLİYA ÇELEBİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ DAMAR HASTALIKLARINDA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR PROF. DR. AHMET HAKAN VURAL OP. DR. GÜLEN SEZER ALPTEKİN ERKUL OP. DR. SİNAN ERKUL

Detaylı

Nöroloji alanında güncel gelişmelerin olduğu konularda seminer Nöroloji Uzmanlık Öğrencileri tarafından sunulur.

Nöroloji alanında güncel gelişmelerin olduğu konularda seminer Nöroloji Uzmanlık Öğrencileri tarafından sunulur. NÖR 23 NÖROLOJİ Dr. Ali Kemal ERDEMOĞLU /1 Dr. Ersel DAĞ /2 Dr. Yakup TÜRKEL /3 KOD DERS ADI ÖÜ T P KREDİ AKTS NOR 7001 MAKALE SAATİ Nöroloji alanında yabancı dergilerde güncel gelişmelere yönelik yayınlanan

Detaylı

İntraoperatif Neuromonitoring (IONM) - ameliyat sırasında sinir sistemini Monitörler

İntraoperatif Neuromonitoring (IONM) - ameliyat sırasında sinir sistemini Monitörler İntraoperatif Neuromonitoring (IONM) - ameliyat sırasında sinir sistemini Monitörler ŞEKİL EMG ÖRNEĞİDİR İntraoperatif Neuromonitoring (IONM) sinir sistemi bütünlüğü hakkında cerraha bilgi vermek ameliyat

Detaylı

TAC KOLEJLERİNE HOŞGELDİNİZ

TAC KOLEJLERİNE HOŞGELDİNİZ TAC KOLEJLERİNE HOŞGELDİNİZ TAC Anadolu liselerinin diğer kolejlerden en belirgin farkı; Amerikan eğitim standartlarını ülkemize getirerek öğrencilerine; ortaöğretim kademesinden itibaren ana dil seviyesinde

Detaylı

Amerika Dil Okulları. Haftalık AMERİKA ELS

Amerika Dil Okulları. Haftalık AMERİKA ELS Haftalık Uzun Süreli Paket Programlar Haftalık AMERİKA Süreler (Hafta) & Fiyatlar (US$) I20 Knk. H.Alanı Ders Akademik Dönem Akadem. Sem. Akadem. Yıl Kayıt Konaklama Kargo Bulm Karş. EYALET ŞEHİR OKUL

Detaylı

TürkBilimİnsanlarıve AkademisyenlerBirliği (TASSA) KurultaySunumu

TürkBilimİnsanlarıve AkademisyenlerBirliği (TASSA) KurultaySunumu TürkBilimİnsanlarıve AkademisyenlerBirliği (TASSA) KurultaySunumu Haluk Ünal University of Maryland, TASSA Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı 12-13 Temmuz 2012 İstanbul, The Marmara Hotel Türk

Detaylı

TÜRK CERRAHİ YETERLİK KURULU

TÜRK CERRAHİ YETERLİK KURULU TÜRK CERRAHİ YETERLİK KURULU EĞİTİM KURUMLARI VE PROGRAMI DEĞERLENDİRME KOMİSYONU Form-1 EĞİTİM KURUMU (ANABİLİM DALI/KLİNİK) ve PROGRAMI DEĞERLENDİRME FORMU (UEMS ve ACGME Eğitim Kurumları değerlendirme

Detaylı

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Teknikerlği Ders Programı. Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Teknikerlği Ders Programı. Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma 1. YIL ilk yarıyıl (güz dönemi) BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Teknikerlği Ders Programı Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma 09.00-09.50 SHMY101 ANES-101 ANES-101

Detaylı

Rejyonel Anestezi Sonrası Düşük Ayak

Rejyonel Anestezi Sonrası Düşük Ayak Rejyonel Anestezi Sonrası Düşük Ayak Zeliha Korkmaz Dişli 1, Necla Tokgöz 2, Fatma Ceyda Akın Öçalan 3, Mehmet Fa>h Korkmaz 4, Ramazan Bıyıklıoğlu 2 1 Anesteziyoloji Bölümü, Malatya Devlet Hastanesi 2

Detaylı

PROSTAT AMELİYATI SIRASI BAKIM. Prof. Dr. NEVİN KANAN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FLORENCE NIGHTINGALE HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU

PROSTAT AMELİYATI SIRASI BAKIM. Prof. Dr. NEVİN KANAN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FLORENCE NIGHTINGALE HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU PROSTAT AMELİYATI SIRASI BAKIM Prof. Dr. NEVİN KANAN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FLORENCE NIGHTINGALE HEMŞİRELİK YÜKSEKOKULU Ürolojik cerrahi daha kompleks ve oldukça fazla mükemmeli hedefleme yolunda gelişmesini

Detaylı

Decubitus Prophylaxis Üstün Tedavi

Decubitus Prophylaxis Üstün Tedavi Decubitus Prophylaxis Üstün Tedavi Decubitus Prophylaxis Üstün Tedavi TEMPUR-MED Ürününün Sağladıkları Optimum basınç azaltımı Yüksek konfor Yüksek hijyen Kullanım kolaylığı Geniş uygulama alanı Minimum

Detaylı

Toraks Travmalarında Hasar Kontrol Cerrahisi Teknikleri

Toraks Travmalarında Hasar Kontrol Cerrahisi Teknikleri Doç. Dr. Onur POLAT Toraks Travmalarında Temel kuralın tanı ve tedavinin aynı anda başlaması olduğu gerçeği hiçbir zaman unutulmamalıdır. Havayolu erken entübasyon ile sağlanmalı, eğer entübasyonda zorluk

Detaylı

Girişimsel radyolojide hasta/klinik yönetimi kursu

Girişimsel radyolojide hasta/klinik yönetimi kursu 3. İLERİ GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ KURSLARI KURS PROGRAMI 1. GÜN Girişimsel radyolojide hasta/klinik yönetimi kursu 08:30-09:25 GR'de poliklinik uygulamaları 08:30-08:40 GR'de poliklinik kurmanın yolları ve

Detaylı

Kranium ve kranial garfiler

Kranium ve kranial garfiler Kranium ve kranial garfiler Prof.Dr.Nail Bulakbaşı Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Planlar 1 Planlar Baş döndürülür Omuzlar hafif dönük İnterorbital çizgi bukiye dik, medial sagital plan

Detaylı

Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde. Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde STERİLİZASYON SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE

Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde. Öğrenci Hemşirelerin Eğitiminde STERİLİZASYON SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE SAĞLIK PERSONELİ YETİŞTİREN OKULLARDA STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON EĞİTİMİ UZM.HEM.NESİBE ÖZGEN SAYGIN A.Ü.T.F.İBN-İ SİNA ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ AMELİYATHANE MSÜ ÜNİTESİ SORUMLU HEMŞİRESİ STERİLİZASYON

Detaylı

CERRAHİ UZMANLIK DALLARINDA İŞBİRLİĞİ VE UZLAŞI

CERRAHİ UZMANLIK DALLARINDA İŞBİRLİĞİ VE UZLAŞI CERRAHİ UZMANLIK DALLARINDA İŞBİRLİĞİ VE UZLAŞI Doç. Dr. Ethem Beşkonaklı Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı 30.11.2008 UDEK Kurultayı Hepimiz dar bir alanda çok şey, geniş bir alanda bir şeyler bilmek durumundayız

Detaylı

RADYOLOJİ RADYODİAGNOSTİK ANABİLİM DALI-DÜTF- DİYARBAKIR

RADYOLOJİ RADYODİAGNOSTİK ANABİLİM DALI-DÜTF- DİYARBAKIR NÖRORADYOLOJİ NÖRORADYOLOJİDE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ ve GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ RADYODİAGNOSTİK ANABİLİM DALI-DÜTF- DİYARBAKIR Dr. Faysal EKİCİ İNCELEME YÖNTEMLERİ DİREKT GRAFİLER BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ MANYETİK

Detaylı

Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu Dr.Mehmet Zileli İleri Spinal Cerrahi Kursu 14.Kurs

Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu Dr.Mehmet Zileli İleri Spinal Cerrahi Kursu 14.Kurs Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu Dr.Mehmet Zileli İleri Spinal Cerrahi Kursu 14.Kurs Moderatör: Dr.Mehmet Zileli 5 7 Aralık 2014 Swissotel Grand Efes, İzmir Türk Nöroşirürji

Detaylı

BÜ de bugüne verilen 604 doktorayla ilgili küçük bir araştırma yaptım. Sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu işe girişme nedenlerim arasında:

BÜ de bugüne verilen 604 doktorayla ilgili küçük bir araştırma yaptım. Sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu işe girişme nedenlerim arasında: BÜ de bugüne verilen 604 doktorayla ilgili küçük bir araştırma yaptım. Sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu işe girişme nedenlerim arasında: Bana BÜ de doktora yaptığım takdirde ne olabilirim sorusunu

Detaylı

Sayın Meslektaşlarım,

Sayın Meslektaşlarım, Sayın Meslektaşlarım, Hekimlik mesleği yaşamboyu eğitim gerektiren bir meslektir. Jinekolojik laparoskopik ve histereskopik cerrahide yaşanan hızlı gelişmeler uzmanlık sonrası eğitimi bir gereksinim haline

Detaylı

1. gün ( ) Girişimsel radyolojide hasta/klinik yönetimi kursu 08:30 09:25 GR'de poliklinik uygulamaları Oturum başkanı 08:30 08:40 GR'de

1. gün ( ) Girişimsel radyolojide hasta/klinik yönetimi kursu 08:30 09:25 GR'de poliklinik uygulamaları Oturum başkanı 08:30 08:40 GR'de 1. gün (19.01.2016) Girişimsel radyolojide hasta/klinik yönetimi kursu 08:30 09:25 GR'de poliklinik uygulamaları 08:30 08:40 GR'de poliklinik kurmanın yolları ve altyapı hazırlığı 08:45 08:55 Günlük poliklinik

Detaylı

TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ YETERLİK KURULU BİRİM ADI

TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ YETERLİK KURULU BİRİM ADI TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ YETERLİK KURULU EĞİTİM PROGRAMLARI VE EĞİTİM KURUMLARINI DEĞERLENDİRME KURULU Mezuniyet Sonrası Eğitimin Değerlendirmesi için Başvuru Formu BİRİM ADI ZİYARET

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ. 1. Adı Soyadı: Nuran Ayşen PAMİR AKSOY 2. Doğum Tarihi: Unvanı: Uzman Hemşire 4. Öğrenim Durumu:

ÖZGEÇMİŞ. 1. Adı Soyadı: Nuran Ayşen PAMİR AKSOY 2. Doğum Tarihi: Unvanı: Uzman Hemşire 4. Öğrenim Durumu: ÖZGEÇMİŞ 1. Adı Soyadı: Nuran Ayşen PAMİR AKSOY 2. Doğum Tarihi: 20.06.1980 3. Unvanı: Uzman Hemşire 4. Öğrenim Durumu: Derece Alan Üniversite Yıl Lisans Hemşirelik Başkent Üniversitesi 2003 Y. Lisans

Detaylı

SPİNAL CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU & SPİNAL CERRAHİ VE ENSTRÜMANTASYON HEMŞİRELİĞİ KURSU

SPİNAL CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU & SPİNAL CERRAHİ VE ENSTRÜMANTASYON HEMŞİRELİĞİ KURSU SPİNAL CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU & SPİNAL CERRAHİ VE ENSTRÜMANTASYON HEMŞİRELİĞİ KURSU SP NAL CERRAH HEM REL SEMPOZYUMU SP NAL CERRAH ve ENSTRÜMANTASYON HEM REL KURSU De erli Meslekta larõm, Türk

Detaylı

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR.

ELEKTRONİK NÜSHA. BASILMIŞ HALİ KONTROLSUZ KOPYADIR. SAYFA NO 1/4 GİRİŞİMSEL RADYOLOJİK TETKİKLER İÇİN HASTA BİLGİLENDİRME VE RIZA FORMU Ünitenin Adı : Hastanın Adı ve Soyadı : Protokol No : Girişimsel radyolojideki işlemler; görüntüleme kılavuzluğunda cerrahiye

Detaylı

Göğüs Cerrahisi Hakan Şimşek. Journal of Clinical and Analytical Medicine

Göğüs Cerrahisi Hakan Şimşek. Journal of Clinical and Analytical Medicine Journal of Clinical and Analytical Medicine Yetişkinde Gergin Omurilik Sendromu ve Eşlik Eden Toraks Deformitesi Gergin omurilik, klinik bir durumdur ve zemininde sebep olarak omuriliğin gerilmesi sonucu

Detaylı

2009-2010 Öğretim Yılı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Derslerinin Kredileri ve ECTS Kredileri

2009-2010 Öğretim Yılı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Derslerinin Kredileri ve ECTS Kredileri 1. Sınıf / 1st Year Ders kodu Ders adı (TR) Ders adı (İng) Ders tipi Sömestir Kredi ECTS kredisi 101 Türk Dili 1 Turkish Language 1 Zorunlu / Obligatory 1 2 2 102 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 Ataturk's

Detaylı

Cerrahi: Hangi Hastalara Prof. Dr. Sertaç İşlekel

Cerrahi: Hangi Hastalara Prof. Dr. Sertaç İşlekel Cerrahi: Hangi Hastalara Prof. Dr. Sertaç İşlekel İzmir Üniversitesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı İntrakranial Metastazların Önemi Beyin metastazı 100.000 de 14 (1/3 tek) Kanser hastalarının %15-25 inde

Detaylı

Hem. Songül GÜNEŞ Akdeniz Üniversitesi Hastanesi 9.4.2014 1

Hem. Songül GÜNEŞ Akdeniz Üniversitesi Hastanesi 9.4.2014 1 Hem. Songül GÜNEŞ Akdeniz Üniversitesi Hastanesi 9.4.2014 1 Ameliyathaneler kendine özgü mimari dizaynları, çalışma koşulları ve ameliyathanede görev yapan personelleriyle çok özel merkezlerdir Ameliyathane

Detaylı