Terakki Vakfı Okulları Özel Şişli Terakki Lisesi ve Fen Lisesi 15. Kariyer Haftası Kariyer Fırsatları Ve Tuzakları

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Terakki Vakfı Okulları Özel Şişli Terakki Lisesi ve Fen Lisesi 15. Kariyer Haftası Kariyer Fırsatları Ve Tuzakları"

Transkript

1 Terakki Vakfı Okulları Özel Şişli Terakki Lisesi ve Fen Lisesi 15. Kariyer Haftası Kariyer Fırsatları Ve Tuzakları Terakki Vakfı Okullarının 15 senedir düzenlediği Kariyer Haftası, tüm lise düzeyindeki öğrencilerini, Aralık 2010 tarihleri arasında iki haftaya yayılan süreçte farklı etkinliklerle buluşturdu. Her sene Kariyer Haftasını farklı bir tema ile şekillendirmekte Terakki Vakfı Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi. Bu senenin ana teması ise Kariyer Fırsatları Ve Tuzakları oldu. Kariyer: Fransızca da araba tekerleğinin yol üzerinde bıraktığı iz anlamına gelir. Kariyer kelimesi Fransızcada araba tekerleğinin yol üzerinde bıraktığı iz anlamına gelmektedir. Terakkili gençler her sene, yaşamlarına yön verecek, iz bırakacak Kariyer seçimlerini; Hazırlık sınıfından 12.sınıfın sonuna kadar gelenekselleşen bu hafta içersinde bulmayı hedefliyorlar. Hafta boyunca birden çok etkinliğe katılıyor, alanında uzman is adamı, iş kadını, akademisyen ve kendi akranlarını dinliyor, öğreniyor, soruyor ve meslek seçimlerine giden bu yolda kendilerine bir anlam yaratmaya çalışıyorlar. Öğrenci Çalıştayları Başarı Öyküleri Rektörler Üniversite Adayları İle Buluşyor. Üniversite Tanıtımları Meslek Tanıtımları Panel: Kariyer Fırsatları Ve Tuzakları

2 4. Öğrenci Çalıştayları 20 Aralık 2010 Pazartesi günü farklı okullardan 85 öğrenci Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi nin düzenlediği 15. Kariyer Haftası 4. Öğrenci Çalıştay ında 3 farklı başlıkta konuştular, tartıştılar ve çözüm önerilerini sundular... Özel Şişli Terakki Lisesi 4. Öğrenci Çalıştay ında bu yıl 13 okulu ağırladı. Beşiktaş Anadolu Lisesi, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Darüşşafaka Lisesi, İSTEK Belde Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Özel Enka Okulları Enka Lisesi,Özel İstanbul Amerikan Robert Lisesi, Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi, Özel MEF Okulları MEF Lisesi, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Özel Sezin Okulları Sezin Lisesi, Özel Yüzyıl Işıl Lisesi, Ulus Özel Musevi Okulları Ulus Musevi Lisesi öğrencileri 20 Aralık 2010 Pazartesi günü: Yaratıcı Bireyler İçin Nasıl Bir Eğitim Sistemi konusunu oyuncu Damla ÖZEN moderatörlüğünde, Türkiye de Yabancı Dili Nasıl Daha İyi Öğretebiliriz? konusunu Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Philip FRANKLİN moderatörlüğünde, Üniversite Eğitiminde Yurtiçi Mi? Yurtdışı Mı? konusunu Bilgi Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğretim görevlisi Damla HACALOĞLU moderatörlüğünde 3 farklı çalıştayda çalışıp kendi akranlarının sesi oldular. Yaratıcı Bireyler İçin Nasıl Bir Eğitim Sistemi konusunda çalışan tüm gençler ; Eğitim sistemi yetersiz anlayışın insanı tek tipleştirdiğini, eğitim sisteminde şimdiye kadar gözümüz kapalı yetiştirildiklerini, skor için yaşadıklarını ve ülkeleri için bir şey yapmadıklarını düşünüyorlar. Bireyci değil, tek tip olduklarını vurguluyorlar. Ülkemizde düşünen bireylerin tehlikeli algılandığını, Maddi korkuların olduğu ve manevi doyumum olmamasının sıkıntılarını, Hayalleri, korkuları, önyargılarından bahsederken bunların bazen yaratıcılığı kısıtladığını, Kalıplaşmış zihinler üreten eğitim sisteminin yararlı olmadığı ve toplumların düşünen, sorgulayan, sorunları çözen insanlara daha çok gereksinim duyması gerektiğini, Eğitimin kişinin yeteneğine göre şekillendirilmesi gerektiğini, Bilgi ve yönlendirmenin çok küçük yaşta başladığını ve bu konuda yurtdışındaki eğitim sisteminden iyi örnekler olduğunu, Özel okullara verilen olanakları öğrencilerin fark etmediğini ve devlet okullarına daha kısıtlı imkan veriliyor olması noktalarında birleştiler. Gençlerin Çözüm Önerileri ise; Bir şablon yerine tabuyu kırmak gerektiği, Eleştirmeye insanların önce kendilerinden başlaması gerektiği, Bahaneler üretmeden, diğer ülkelerin sistemlerini almanın yaratıcılığı öldürdüğü ve bu kavrama uymadığını, Sorumluluklarından yakınmak yerine daha fazla sorumluluğu olanları hatırlayıp kendileri üzerinden değil diğer insanlar üzerinden de düşünmeleri gerektiği, Eleştirmek yerine harekete geçip kendi çocuklarına iyi bir gelecek sağlamaları gerektiği, Okullarda programlı, sistemli yapılacak olan sanat eğitiminin yaratıcılığın ortaya çıkmasını olanak sağlayacağı gençlerin bu konuda ki çözüm önerileriydi.

3 Türkiye de Yabancı Dili Nasıl Daha İyi Öğretebiliriz? konusunda gençler Öğrenciler konuyu sistem, öğretmenler ve öğrenciler açısından farklı noktalarda değerlendirdiler. Sistem açısından konuyu değerlendirdiklerinde; ders saatleri yetersizliği, ders materyallerinin yetersiz ya da ilgi çekici olmadığı, çalışılması gereken diğer sınavlara öncelik verilmesinin (SBS, YGS, LYS, ) gerektiği, yabancı dilde diğerleri gibi bir derstir. algısının dili öğrenmekte zorluk yarattığını, uzun ve hayli zor yabancı dil sınavlarına girdikleri, pratik yapma olanağı olmamasını, dili kullanamadıkları, üniversite giriş sınavlarından doğrudan doğruya yabancı dilden sorumlu olmadıkları, yabancı dilin sınav ile değerlendirilen bir ders olması yabancı dili öğrenmekte yaşanan güçlükler olduğu konusunda görüş birliğine vardılar. Öğrenci açısından konuyu değerlendirdiklerinde; yeterince faal olmayan öğrenciler ve yabancı dil konusunda çekingen olmanın daha iyi dil öğrenmekte öğrencileri ketleyen etkenler olduğunu düşünüyorlar. Öğretmen açısından konuyu değerlendirdiklerinde; nitelik bakımından yetersiz öğretmenler olmasının yarattığı sorunlar konuşulurken hem devlet hem de özel okullarda. Native-speakers -ana lisanı İngilizce olan öğretmenler- sağlanması fakat, sadece native-speaker olmak sorunu çözmeyecektir bu öğretmenlerinde nitelikli olması önemlidir görüşüne varıldı.

4 Üniversite Eğitiminde Yurtiçi Mi? Yurtdışı Mı? konusunda gençler tartışırken farklı alt başlıklarda konuyu değerlendirdiler. a.kişinin kendi yeteneklerini, beklentilerini, tespit etmesi ve kişinin kendi yetenek ve beklentileri doğrultusunda bölüm/üniversite seçmesi başlığında; Eğitim Sistemi (alanlar), okul, rehberlik servisi, aile ve çevresel baskının tespit etmede kendilerine yön veren unsurlar olduğu konusunda uzlaştılar. Akademik beklentilerin yüksekliği, koşullanmışlık, yönlendirmeler, zamansızlık, ekonomik etkenlerin olumsuz etkenler olduğunu ve seçmeli dersler gerçekten seçmeli ders gibi yapılmasının, kariyer günlerinin, iş tecrübesi, rehberlik servisinde testler yapılmasının bu olumsuzluklarla baş etmede iyi yöntemler olduğunu konuştular. b.yurtiçi ve yurtdışı eğitiminin ortak yanları ve zıtlıkları Yurtiçi eğitimin avantajları ailevi destek, ana dil, adaptasyon süreci kısa iken dezavantajları ise yabancı dil konusunda geri kalmak, fark yaratmakta zorluk, kontenjan, bölüm değiştirme esnekliğinin olmaması Yurtdışı eğitimin avantajları ise yaşam standartları, staj imkanları, akademik başarı dışında sosyal başarıya bakılıyor olması, burs olanakları, yabancı dil(ler), kişilik gelişimi/ sorumluluk bilincini kazandırdığı görüşleri çıktı. Dezavantajlar ise aileden uzakta yaşamak, adaptasyon sürecinin uzun olması olduğu yolundaydı. c.yurtiçi ve yurtdışındaki eğitim hayatı sırasında ve sonrasında iş yaşamına adapte olmanın kolaylıkları, zorluklarını değerlendirirdiklerinde ise; Kendi ülkelerinde okumanın sosyal çevre, güven, din konusunda kolaylık oluştururken, iş bulma, eğitim niteliğinin zorlukları olduğu noktasına vardılar. Yurtdışında okumanın ise iş hayatında uluslar arası bağlantı kurma yeteneği geliştirdiğini, dil öğrenmedeki avantajını, yurtiçinde değerli olmayan bölümlerin yurtdışında daha değerli ve kabul görür olduğunu, yurtiçine dönüşte prestijli iş bulmayı kolaylık olarak algılıyorlar. Maliyet, sosyal çevreden uzaklaşmak, kültür farkı, beklentilerin artması, motivasyon zorluğu, korkuların ise yaşanan zorluklar olduğu konusunda hemfikir oldular.

5 d.kişisel, sosyal ve sektörel bağlantıların kurulması ve sektörel tecrübelerin kazanılması başlığında ise; Yurtiçi üniversite eğitiminde ; sivrilmenin zorluğu, ana dilde bağlantı kurmanın kolaylığını yaşarken, var olan çevreleri olduğu ve mezunlar derneği, öğrenci kulüpleri, sivil toplum örgütlerine üye olmanın önemine değinildi. Yurtdışında ise sivrilmek daha kolay, global dünyanın gerekliliğini kolayca öğrenir ve yabancı dilde bağlantı kurmayı daha kolay öğretir görüşü çıktı. Alternatif çözümleri ise Seçilecek bölümün uzmanlıklarını araştırmak ve yapmak, Okurken Staj yapmak (yurtiçi - yurtdışı), Değişim Programlarına katılmak olduğu görüşüne varıldı. 3. Başarı Öyküsü 21 Aralık 2010 Salı günü Simit Sarayı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Haluk Okutur u ağırladı Terakkili Öğrenciler Gaziantep doğumlu Haluk Okutur, 8 yıl önce Simit Sarayı olarak ilk şubeyi İstanbul da Boğaziçi Üniversitesi nin karşısında açmıştır. Bin, iki bin ile başlayan günlük simit üretim âdeti, aradan geçen zaman içinde yüz binlerin üzerine çıkmış, her gün bin kişinin ziyaret ettiği mağazalara dönüşmüştür.

6 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi nin karşısında açılan ilk simit sarayından sonra ikincisi Mecidiyeköy de açan, 2003 yılında İstanbul un muhtelif semtlerinde çok önemli lokasyonlarda toplam 25 mağaza, ardından 2005 yılında merkezi üretim tesisinin faaliyete geçmesiyle 2007 yılından itibaren franchise modeli ile bugünlere gelen simit sarayı, 2009 yılının son günlerinde ülkemizin kırktan fazla şehrinde ve Kıbrıs ta olmak üzere toplam 120 mağazası 2300 çalışanı vardır. Kenan Usta ile 250 Lira maaşla anlaştık ve bir süre sonra maaşını 4000 Liraya kadar çıkartmak zorunda kaldım. Her zam isteğinde ya aileden biri hastalanıyordu, ya da Kenan Usta hastalanıyordu Bir gün 2010 yılında başta Almanya olmak üzere Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Suudi Arabistan ve Amerika da mağaza açma planları devam eden Haluk Okutur Simit Sarayı projesini nasıl başlattığını, bu projeye olan inancını, onu bugünlere taşıyan Kenan Usta dan öğrendiklerini ve aldığı dersleri eğlenceli ve öğretici bir üslupla öğrencilerimizle paylaşmıştır. 30 Aralık 2010 Perşembe günü Ağa Han Mimarlık Ödülü Sahibi Yüksek Mimar Sayın Han Tümertekin di misafirimiz yılında İstanbul'da doğmuş, 1976 yılında Saint-Michel Fransız Lisesi nden, 1982 yılında ise Mimarlık Fakültesi'nden mezun olmuştur. Han Tümertekin mimari etkinliğini, 1986 yılında İstanbul da kurduğu Mimarlar Tasarim Danismanlik Ltd.Şti. çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Kanada, Birleşik Krallık ve Fransa da projeler gerçekleştirmiştir. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunmaktadır; Tümertekin İstanbul Bilgi Üniversıtesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücülerindır. Harvard Graduate School of Design, Ecole Speciale d Architecture-Paris ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne da konuk öğretim üyeliği yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası pek çok juride görev alan Tümertekin verdiği konferanslar ve yönettiği work-shop lar ile uluslararası mimarlık etkinliklerinde yeralmaktadır. Domus, Abitare, Architectura Viva, d Architecture, World Atlas of Contemporary Architecture, Atlas of 21 st Century World Architecture gibi yayınlar Tümertekin in çalışmalarına yer vermişlerdir. Ayrıca seçilmiş projeleri Harvard University Press tarafından bir monografi olarak yayınlanmıştır ve 2000 yıllarında Ulusal Mimarlık Ödülü ne (Türkiye) layık görülen Tümertekin in çeşitli ulusal ve uluslararası ödülleri vardır. Mies van der Rohe ödüllerinde SM Evi sergilenen Tümertekin B2 Evi ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü nü kazanmıştır Ağa Han Mimarlık Ödülü jürisinde de yeralan Tümertekin, 2008 yılından bu yana Ağa Han Mimarlık Ödülleri Yönetim Kurulu üyesidir. ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü, Kamusal Proje Kategorisi Ödülü, Ulusal Mimarlık Ödülleri, Mimari Proje Dalı - Başarı Ödülü, Çatalhöyük Müze ve Ziyaretçi Merkezi, Ulusal Mimarlık Ödülleri, Mimari Proje Dalı - Başarı Ödülü, ATK Lojmanları, 1998 Santral istanbul, Fevziye Mektepleri Vakfı Erenköy Güneş Kampüsü, Japonya'da Türk Anıtı aldığı proje ödülleridir. Halen Gobi Çölü nde kültür sanatın ön plana çıkacağı sıfırdan kurulan Ordos şehri için ev tasarlamaktadır. Han Tümertekin, Çin de henüz sıfırdan kurulmakta olan bir şehrin ilk mahallesini yapmak üzere dünyanın 32 ülkesinden özenle seçilen 100 mimar arasına giren tek Türk Mimar olmuştur.

7 Panel Kariyer Haftasını bu seneki temasının ana başlığı panel konumuzdu. Kariyer Fırsatları ve Tuzakları. Lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerimiz, Psikiyatrist Prof. Dr. Tarık Yılmaz ın moderatörlüğünde Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Güney, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baykal, Genpa İnsan Kaynakları Müdürü Fulya Suzhun ve Hürriyet Gazetesi yazarı İsmet Berkan dan kendi kariyer yaşamlarından ve iş hayatlarından örneklerle Kariyer Yaşamlarında ki Fırsat ve Tuzakları dinlediler. İyi ve dolu bir cv ile iş yaşamına adım atmak avantajdır. Cv leri değerlendirirken artık lise dönemine kadar bakmaktayız. Lise de yaptığınız stajlar, donanımlarınız iş yaşamında sizi bir adım öne çıkartmakta.

8 Üniversitede ne okumak istediğinize siz karar verin. İsteklerinizi başkalarının eline teslim Eğer iş deneyiminiz yoksa satj yapın ve okulda sosyal sorumluluk projelerinde yer alın. Üniversite eğitiminizde FARK yaratın

9 1. Rektörler Üniversite Adaylarıyla Buluşuyor 23 Aralık 2010 Perşembe günü, 12. Sınıf öğrencilerimiz Türkiye de ilk kez gerçekleştirilen bir buluşmayı yaşadılar. Bu buluşma Üniversite Rektörlerimiz içinde bir ilkti Acıbadem Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İrfan Güney, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yılmaz Esmer, Okan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Şule Kut, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nurcan Baç ı soru yağmuruna tuttular. Ardından ise 11., ve 12. Sınıf öğrencileri değerli Rektörlerimizle panelde buluştular. 1- Üniversite ve bölüm seçiminde nelere önem vermeliyiz? 2- Nasıl bir öğrenci profili bekliyorsunuz? 3- Üniversite ve kampüs yaşamı hakkında neler söyleyebilirsiniz? 4- Nasıl bir üniversite yaşamı geçiren ileride iş yaşamında başarılı oluyor? 5- Giriş sınavları hakkında ne düşünüyorsunuz? 6- Giriş sınavı handikaplarını üniversitenizde nasıl rehabilite etmeye çalışıyorsunuz? 7- Genel olarak Türk yükseköğrenimi hakkında neler düşünüyorlar? 8- Neden Avrupa ve ABD de tanınan Türk üniversiteleri yok? 9- Neden Türk üniversiteleri dünya sıralamalarına giremiyor? 10- Neden yabancı dili öğretemiyor üniversitelerimiz? 11- Neden mezunların işsizlik oranı bu kadar yüksek? 14- Üniversitenizde ders dışı etkinlikler neler? Öğrenci kulüpleri, spor takımları var mı? Neler? 15- Ne tür kültürel sanatsal etkinlikler düzenleniyor? 16- Öğrenci talepleri size nasıl ulaşıyor, demokratik ve bağımsız öğrenci birlikleri var mı, size ulaşan talepleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

10 Üniversite Tanıtımları 24 Aralık 2010 Cuma günü, tüm lise öğrencilerimiz İstanbul ve İstanbul dışından davetli Devlet ve Özel Üniversiteleri, Yurtdışı Danışmanlık Şirketlerini, Moda Eğitimi Veren Özel Kuruluşların stantlarını gezerek davetli kuruluşları yakından ve birinci ağızdan tanımaya çalıştılar, bilgi aldılar. 28 Üniversite, 3 Meslek yüksek okulu, 4 Yurtdışı Danışmanlık Firması ve bir moda okulunun katılımıyla öğrencilerimiz tanıtım alanlarını genişlettiler. Acıbadem Üniversitesi Arel Üniversitesi Atatürk Üniversitesi Aydın Üniversitesi Bahçeşehir Üniversitesi Beykent Üniversitesi Bilgi Üniversitesi Bilim Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi mnjmcnvjn Doğu Akdeniz Üniversitesi Haliç Üniversitesi İstanbul Şehir Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi Işık Üniversitesi Kadir Has Üniversitesi Koç Üniversitesi Kültür Üniversitesi Lefke Avrupa Üniversitesi Maltepe Üniversitesi Marmara Üniversitersi Okan Üniversitesi Özyeğin Üniversitesi Sabancı Üniversitesi Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesi Yaşar Üniversitesi Yeditepe Üniversitesi Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulu Gelişim Meslek Yüksek Okulu Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu. Young Leaders Projects. Uluslar arası Eğitim Danışmanları Derneği. Edumar Eduwise. Can.Be Esmond Moda Okulları

11 Meslek Tanıtımları 24 Aralık 2010 Cuma günü, Fen alanından 26 mesleği, Türkçe Matematik alanından 20 mesleği, Sosyal alandan 6 mesleği, yetenekle girilen 6 mesleği tanıdı öğrencilerimiz. sınıf ortamlarında yapılan tanıtımlarda her meslekten bir akademisyen, bir saha çalışanı ve farklı üniversitelerde okuyan Terakkili gençler Hazırlık sınıfından 12. sınıfa kadar tüm lise öğrencilerimizle buluştular. Aktüerya Bilimleri Astronomi ve Uzay Bilimleri Beslenme ve Diyetetik Bilgisayar Mühendisliği Bilişim Sistemleri Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği Diş Hekimliği Eczacılık Elektrik Mühendisliği Elektronik Mühendisliği Endüstri Mühendisliği Endüstriyel Tasarım Enerji Sistemleri Mühendisliği Fizik Mühendisliği Uçak Mühendisliği Gemi İnşaatı Ve Gemi Makineleri Mühendisliği Genetik Ve Biyomühendislik İnşaat Mühendisliği İşletme Mühendisliği Kimya Mühendisliği Makina Mühendisliği Mekatronik Mühendisliği Mimarlık Otomotiv Mühendisliği Tıp Uzay Mühendisliği Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Ekonomi Felsefe Hukuk İktisat İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Lojistik Maliye Psikoloji Siyaset Bilimi Sağlık Kurumları İşletmeciliği İstatistik Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Sosyoloji Turizm Ve Otelcilik Uluslar Arası İlişkiler Uluslar Arası Ticaret Uluslar Arası Lojistik Ve Taşımacılık Yönetim Bilişim Sistemleri Gazetecilik Halkla ilişkiler Medya Ve İletişim Radyo, Sinema Ve Televizyon Reklamcılık Antropoloji E Endüstri Ürünleri Tasarımı Moda Tasarım İç Mimarlık Gastronomi Görsel İletişim Tasarım

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI MESAJI KAMPÜS'TEN NOTLAR YENİ BİR ORYANTASYONUN ARDINDAN ÖZGÜN, DİSİPLİNLER ARASI VE ARAŞTIRMAYLA SAYI 30 KIŞ 2011 İÇİNDEKİLER KULE 30 KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADINA SAHİBİ Prof. Dr. Umran İnan YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ayça Yürük EDİTÖR Enis Demirbağ GÖRSEL YÖNETMEN Levent Pakdamar KATKIDA BULUNANLAR Leyla Atay,

Detaylı

Üsküdar Amerikan Lisesi ne hoşgeldiniz

Üsküdar Amerikan Lisesi ne hoşgeldiniz Üsküdar Amerikan Lisesi ne hoşgeldiniz Türkiye deki en köklü özel okullardan biri olan Üsküdar Amerikan Lisesi 1876 da Amerikan Board Heyeti tarafından kurulmuştur. 1960 lı yıllarda Amerikan Bord Heyeti

Detaylı

K A R İ Y E R İ T Ü Z İ R V E S TANITIM DOSYASI. Avrasya nın En Büyük Kariyer Zirvesi. 35 İTÜ Öğrenci Kulübü nün işbirliği ile organize edilmektedir.

K A R İ Y E R İ T Ü Z İ R V E S TANITIM DOSYASI. Avrasya nın En Büyük Kariyer Zirvesi. 35 İTÜ Öğrenci Kulübü nün işbirliği ile organize edilmektedir. İ T Ü K A R İ Y E R Z İ R V E S İ 2015 TANITIM DOSYASI Avrasya nın En Büyük Kariyer Zirvesi 35 İTÜ Öğrenci Kulübü nün işbirliği ile organize edilmektedir. 2 İTÜ KM İTÜ KM 1 Touch the Talent Saygıdeğer

Detaylı

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:40/2014-3 Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok Yavru Vatan;

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı.

İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. İndeks, Türkiye nin yerli ve yabancı seçkin konuşmacı profiline sahip tek konuşmacı ajansı. Konuşmacı isimleri alfabetik sıraya göre dizilmiştir. İndeks Konuşmacı Ajansı Kataloğu pdf dokümanının çözünürlüğü,

Detaylı

Final Aşaması Sonuçlandı

Final Aşaması Sonuçlandı Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması 2009, Türkiye İçindekiler Final Aşaması Sonuçlandı Yarışmanın Final Aşaması Yarışmaya Ait Bazı İstatistik- 2 6 Dünya Bankası tarafından Türkiye'de Gençlik: Geleceğimizi

Detaylı

POPÜLER TARİHE USTA KALEM

POPÜLER TARİHE USTA KALEM Tek amacımız sadece yaşadığı dönemi değil, kendisinden sonraki nesilleri de kalıcı eserleriyle aydınlatacak ve insanlığa fayda sağlayacak gençler Üniversitemiz seçkin akademik kadrosu, modern kampüsü ve

Detaylı

AÇI OKULLARI E-HABER

AÇI OKULLARI E-HABER AÇI OKULLARI E-HABER Stratejik Plan... 2 Açı Okul Öncesi... 2 Açı İlkokulları... 3 Açı Ortaokulu... 4 Açı Lisesi... 5 Öğrenenler Topluluğu... 6 Akademik Kurul Öğrenen Okul Projesi... 6 Açı da Bilişim...

Detaylı

YEN KAMPÜS PROJES. Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU

YEN KAMPÜS PROJES. Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU www.cankaya.edu.tr Sayı: 33 Temmuz 2009 ISSN 1304-9836 YEN KAMPÜS PROJES Röportaj: Erol ÜÇER ROBOÇANKAYA 09 PROFESYONEL KAR YER PLATFORMU 09 2. MÜHEND SL K VE TEKNOLOJ SEMPOZYUMU İçindekiler Yeni Kampüs

Detaylı

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr

2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 iibf.ksu.edu.tr Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi adi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015/2016 adi ve İdari Bilimler Fakültesi

Detaylı

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi G O S B S A N A Y İ C İ L E R İ D E R N E Ğ İ D E R G İ S İ O C A K - Ş U B A T - M A R T 2 0 1 0 S A Y I : 1 9 Üniversite Sanayi İşbirliği GOSB'de yüksek lisans eğitimi DERGİ İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER

Detaylı

ÇEK 8. Eğitim Ödülleri Sahiplerini Buldu

ÇEK 8. Eğitim Ödülleri Sahiplerini Buldu ISSN: 2147-5601 Sayı 10 MART 2014 ÇEK 8. Eğitim Ödülleri Sahiplerini Buldu ÇEK'te 2014 yılı TSE denetimi Eğitim Kooperatifleri Çalıştayı ÇEK Dayanışma yemeği ÇEK'li Gençlerden GDO paneli Anaokulumuz Eko

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 BİRİNCİ

Detaylı

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun. Mart 2012 Sayı: 23

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun. Mart 2012 Sayı: 23 FILM NOIR Karanlık bir sokak, puslu bir gece, hafif yıkık dökük binalar, köprüler >> sayfa 14 Küba, Sıcak İnsanlar Diyarı İnsan gözünün görebileceği en güzel yer. demiş Kolomb, Hindistan sanarak çıktığı

Detaylı

Uluslararası Kariyer İçin

Uluslararası Kariyer İçin YIL:1 SAYI: 4 MART 2010 ÜCRETSİZDİR DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLE GAZİ ÜNİVERSİTESİ KARDEŞ ÜNİVERSİTE OLDULAR Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Gazi Üniversitesi arasında 19 Şubat 2010 Cuma günü protokol

Detaylı

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için)

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) 1- Feyziye Mektepleri Vakfının tarihçesi nedir? Feyziye Mektepleri Vakfı nasıl kurulmuştur? Işık Okullarının

Detaylı

Sayı 1. 08 Kasım 2014. Röportajlar ile. Etİk dolu

Sayı 1. 08 Kasım 2014. Röportajlar ile. Etİk dolu TÜRKİYE nin geniş kapsamlı İlk Etİk edergisi Sayı 1 Etİk dolu etikite İle geldik 08 Kasım 2014 Röportajlar ile ela Etİka ödül törenleri Türkİye NİN GENÇ ETİK LİDERLERE İHTİYACI VAR etik DEĞERLER MERKEZİ

Detaylı

2014-2015 VELİ EL KİTABI

2014-2015 VELİ EL KİTABI 2014-2015 VELİ EL KİTABI www.irmak.k12.tr Değerli Irmak Velileri, Tüm Irmak ailesine 2014-2015 eğitim öğretim yılına hoş geldiniz demekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Etik ve estetik değerlere sahip,

Detaylı

Eğitim ve iletişim bizim işimiz

Eğitim ve iletişim bizim işimiz 5.SAYFADA Rektör Prof. Dr. Davut Aydın Borsa İstanbulun Açılışına Katıldı: Eğitim ve iletişim bizim işimiz Borsa İstanbulun açılışı için 5 Nisan günü düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Davut Aydın da katıldı.

Detaylı

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ?

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? Uluslararası elektromekanik taahhüt projelerinde kendisini kanıtlamış olan BİRLEŞİM GRUP, global bir marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde çalışmalarına

Detaylı

Psikolojik Danışma ve Rehberliğin Dünü, Bugünü ve Yarını

Psikolojik Danışma ve Rehberliğin Dünü, Bugünü ve Yarını 1. Giriş Türkiye de Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinin Dünü, Bugünü ve Yarını 1 İçinde bulunduğumuz üçüncü milenyumun bu ilk yıllarında, dünya her zamankinden daha hızlı bir değişim geçirmektedir.

Detaylı

ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT. bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow

ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT. bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow 2 0 1 5 5. ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT bugünü anlamak yarına ilham vermek understanding today inspiring tomorrow 2 0 1 5 5. ULUSLARARASI ETİK ZİRVESİ INTERNATIONAL ETHICS SUMMIT

Detaylı

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik

Kar yer GUNDEM GÜNDEM. Sanal Rehberlik Kar yer GELİŞEN İNSAN KAYNAKLARI GUNDEM GÜNDEM Her İşsize Bir Danışman Türkiye de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Malatya dan Fransa ya Uzanan Bir Başarı Öyküsü İnşa Edilen Yapıların Kalitesi Sosyal

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU. geleceğe hazırız BOYNER PERAKENDE VE TEKSTİL YATIRIMLARI A.Ş.

2014 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU. geleceğe hazırız BOYNER PERAKENDE VE TEKSTİL YATIRIMLARI A.Ş. 2014 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU geleceğe hazırız BOYNER PERAKENDE VE TEKSTİL YATIRIMLARI A.Ş. İçindekiler 05 148 SUNUŞ KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM 06 RAPORU YÖNETİMDEN 06 Yönetim Kurulu

Detaylı

5. Tanıtım Günleri nde Lise Öğrencileri Üniversitemizi Tanıdı

5. Tanıtım Günleri nde Lise Öğrencileri Üniversitemizi Tanıdı Tanıtım Günleri ÖZEL SAYISI D O Ğ U A K D E N İ Z Ü N İ V E R S İ T E S İ YIL:5 SAYI: ÖZEL SAYI 2015 ÜCRETSİZDİR 5. Tanıtım Günleri nde Lise Öğrencileri Üniversitemizi Tanıdı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2012 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Genel Müdür ün Mesajı Yapı Kredi ve Bankacılık Sektörü Yapı Kredi ve Kurumsal Yönetim Yapı Kredi ve Sürdürülebilirlik Çalışanlarımız Müşterilerimiz

Detaylı

İnşaat Sanayii YÜZKIRKBEŞ EYLÜL - EKİM 2014 TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA İNŞAATA HAYAT VEREN ÇİZGİ: MİMARİ

İnşaat Sanayii YÜZKIRKBEŞ EYLÜL - EKİM 2014 TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA İNŞAATA HAYAT VEREN ÇİZGİ: MİMARİ İnşaat Sanayii TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI DOSYA İNŞAATA HAYAT VEREN ÇİZGİ: MİMARİ EYLÜL - EKİM 2014 YÜZKIRKBEŞ Editörden Ülkemizde siyasette, ekonomide yeni bir kalkınma hamlesi için

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı