Hafıza Teknolojileri ve Standartları Hafıza Nedir? Giriş

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hafıza Teknolojileri ve Standartları Hafıza Nedir? Giriş"

Transkript

1 Hafıza Teknolojileri ve Standartları Hafıza Nedir? Giriş Günümüzde, bilgisayarların sahip olduğu yüksek hafıza kapasitelerine rağmen, bu kapasiteler yeterli olmayacağı gözükmektedir. Çok geçmişe gitmeden yaklaşık bir 2 seneye kadar 1 ve 2 MB lık hafızaya sahip olan PC lere hepimiz tanık olmuşuzdur. Bugün çoğu sistem temel uygulamaları çalıştırabilmek için 128 mb hafızaya ihtiyaç duymaktadır. Optimum performans, grafik ve multimedya uygulamalarını çalıştırabilmek içinse 512 MB tan daha yüksek hafıza miktarlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Geçen 20 yıl içerisinse hatırlamak için çok geriye gitmeye gerek yok, yaklaşık olarak 1981 de Bill GATES bilgisayar hafızalarına atıfta bulunarak "640KB lık hafıza herkes için yeterlidir " demişti. Aslında, gerekli hafızayı hesaplama yöntemi çok basittir: yüksek kapasite hafızanın olması her zaman iyi; düşül kapasitenin olması her zaman kötüdür. Fakat, daha ayrıntılı bilgi edinilmek istenirse bu kılavuz bazı genel soruları cevaplandırmada yardımcı olacaktır. PC de Hafızanın Rolü Bilgisayar endüstrisindeki kişiler genelde "Hafıza" terimi yerine geçici komutları ve görevleri tamamlamak için gerekli dataları tutmak anlamıyla "RAM(Random Access Memory)" terimini kullanırlar. Bu amaç ise işlemciye CPU (Central Processing Unit) olanak tanır ve işlenecek komutlara ve saklanan datalara daha hızlı ulaşabilmeyi sağlar. CPU bir uygulamayı yüklerken yaptığı işlem buna iyi örneklerden biridir. Böylece, bir programı hızlı ve verimli olarak çalıştırabilir. Pratikteki deyişiyle, programın hafızaya yüklenmesi demek işin gereken zamandan daha kısa sürede bitmesi ve işlemcinin diğer görevleri yerine getirebilme süresinin kısalması anlamına gelmektedir.

2 Klavyenizden komut girmeye başladığınız aşamada proses başlar. CPU komutları yorumlar ve HDD ye hafızaya programı yüklemesi için emir verir. Data hafızaya yüklendiğinde, CPU nun dataya erişebilmesi HDD deki datalara erişip çekmesinden çok daha hızlıdır. İşlemcinin bu bilgilere istediğinde erişebilmesi için bazı digital ortamlar gerekmektedir. Bu ortamlar elektronik dizinler ve dosyalar olabilir. Dosya ve dizinleme sistemi bilgilere erişim açısından kullanışlılık sağlamaktadır. Hafıza İle Bilgi Depolama Aygıtları Arasındaki Fark İnsanlar sıksık hafıza ile depolama terimlerini özellikle ihtiyacı olduğu miktar için karıştırırlar. Hafıza terimi bilgisayarda takılı olan RAM in miktarını bildirmektedir, halbuki depolama ise bilgisayarın harddisk inin kapasitesini bildirmektedir. Bu genel karışıklığı aydınlatmak için içinde bir çalışma masası ve dolabı bulunan bir ofis i düşünelim. Dosya dolabı, ihtiyacınız olan bütün dosyalar ve bilgileri saklayan bilgisayarın sabit disk ini temsil etsin. İşe geldiğiniz zaman, dosyalarınızla çalışmak için dosyalarınızı dosya dolabından alıp masanın üzerine daha kolay ulaşım için koyarsınız. Burada masayı bilgisayarın hafızasına benzetilebilir. Çalışırken masanın bu bilgileri tutması çok kullanışlıdır. Masa dosya dolap benzetmesini bir anlığına tekrar aklımıza getirelim. Her seferinde dosyaya bakmak için dosya dolabının çekmecesini açıp baktığımızı düşünelim. Bu işlem hızını son derece düşürecektir. Yeterli olacak seviyedeki masa üzerindeki yer boşluğuyla hafıza için verdiğimiz mecaz dökümanları istediğiniz gibi rahatlıkla inceleyebilir ve gerekli olan bilgilere kolaylıkla erişilebilir.

3 Burada hafıza ile depolama aygıtları arasındaki diğer önemli bir fark ise; sabit disk te saklanan bilgiler bilgisayar kapatıldığında herhangi bir veri kaybına uğramaz. Fakat, hafızada tutualn herhangi bir bilgi bilgisayar kapandığında kaybedilmektedir. Masa yüzeyindeki boşluk benzetmemize göre masa üzerinde kısa süreliğine kalan dosyalar atılacak anlamına gelir. Hafıza ve Performans Bilgisayar sistemine daha fazla hafıza eklemenin bilgisayar performansı arttıracağı şüphesiz kanıtlanabilir. Eğer hafızada CPU nun ihtiyacı olan bütün bilgiler için yeterli alan yoksa, bilgisayar sanal hafıza dosyası oluşturmalıdır Bunu yapmakla, CPU sabit diskte ek RAM simülasyonu için bölge rezerve eder. Bu proses, "swapping" olarak da adlandırılır. Ortalama bir bir bilgisayarda, CPU 200 nanosaniye de RAM e ulaşırken bu oran HDD ye erişimde ise yaklaşık ns dir. Diğer bir perspektiften ise; bu yaklaşık olarak 3, 5 dk lık bir işlem için yaklaşık olarak 4, 5 ay beklemek demektir. Harddisk ile RAM arasındaki erişim zamanı karşılaştırması PC de Hafıza Artırımı Eğer PC nize daha önce hafıza eklemediyseniz eklediğinizde performansta ciddi bir artış olduğunu fark edebilirsiniz. Hafıza artırımı ile uygulamalar daha hızlı yanıtlar verir ve web sayfaları daha hızlı yüklenir ve aynı anda bir çok program daha hızlı çalışır. Kısacası sisteme hafıza eklemek sistemi daha hızlı ve verimli hale getirecektir.

4 Sunucuda Hafıza Yükseltimi Sunucu performansının ağ üzerindeki performans üzerinde önemli sayılacak derecede etkilidir: Eğer sunucu yavaş kalırsa ağdaki diğer istemciler sorun yaşarlar. Bu yüzden, istemci PC lerde hafıza artırımı yaparken kullanan kişi durumu fark edebilir ve sunucu sistemdeki hafıza artırımı ise istemcilerin bilgiye olan erişimini hızlandıracaktır. Sunucu daki hafıza artırımının yararlarının daha iyi anlamak için, Mindcraft tarafından yapılan benchmarking sonuçlarına bakalım. Mindcraft ın çalışması Windows 2000 Advanced Server, Sun Solaris 9.0 vered Hat Linux 8.0 DBMS sunucu platformları üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı sunucu sistemlerde hafıza artırımının performansı adım adım nasıl etkilediğini alternatif işlemcilerle birlikte göstermektir. Araştırmaya göre, Mindcraft, Windows 2000, Solaris ve Linux sunucu sistemlerinde ek bir işlemci ve hafıza artırımı ile yaklaşık olarak %40 lara varan bir performans artışını göstermiştir. Performans iyileştirmesi DBMS sistemlerindeki çift işlemci ile birlikte hafızanın 512 MB tan 4GB a kadar çıkartılması 1000% den daha fazla olacaktir. Web Sunucu Testi Bir web sunucusu genelde donanım, işletim sistemi, sunucu yazılımı, TCP IP Protokolü, uygulama yazılımı, ve web sitesi içeriğinden oluşur. Bir istemci veya ziyaretçi HTTP isteği ile WEB sunucusunun içeriğini görüntüler. Mindcraft SPECweb99 u web sunucu performans larını test etmek için kullanmıştır. SPECweb99, web sunucu performanslarını, static veya dinamik web sayfası isteklerini yanıtlarken ölçer. Bu işyükü ISP lerin web sunucularındaki performansıylada belirlenir. Aşağıda bazı web sonuçlarının performansı gösterilmiştir.

5 DBMS Sunucu Testi Mindcraft DBMS testini gerçekleştirmek için OSDB (Open Source Database Benchmark) kullanımıştır. OSDB, ANSI SQL Standard Scalable and Portable (AS3AP) e dayanan bağlantılı database sistemlerini test etmeye yarayan benchmark yazılımıdır. OSDB, AS3AP benchmark larını uygulamaktadır. Bu sistem aynı zaman temel sorgu ve erişim metodlarının performansını ölçmektedir. DBMS sonuçları aşağıda verilmiştir.

6 SONUÇ: Daha Çok Hafıza Daha İyi Performans Mindcraft araştırması WEB ve DMBS sunucuların performansına odaklanmıştır, çünkü uygulama yanıt zamanları en çok son kullanıcı tarafında önem taşıyan faktörlerdir. Hiç kimse yavaş database uygulamalarının yoğun olduğu bir web sunucu ile çalışmak istemez. Ne Kadar Hafızaya İhtiyacınız Var? Belki önceden hafızası yeterince yeterli olmayan bir bilgisayarla çalışmanın neye benzediği konusunda bir fikriniz oluşmuş olabilir. Hard disk in seslerini daha sık duyarsınız ve bazı periyotlarda ekranda işlem yaparken kum işareti sürekli çıkar. Bu durumlar çoğu zaman yavaş çalışmanın belirtileri olmakla birlikte hafıza hataları da ortaya çıkar. Bazen bir uygulamayı kapatmadan diğerini çalıştıramamanıza neden olur. Bu yüzden, yeterli seviyede hafızanın olup olmadığını veya daha fazlasının yararlarının ne olacağını saptamanız gerekir. Ve sonrasında eğer daha fazlasına ihtiyacınız varsa ve ne kadarına ihtiyacınız olduğunu saptamanız? Gerçek olan, sahip olduğunuz sistemin hafıza miktarının ne kadar olduğudur. Bu faktör bilgisayarda yaptığınız işlerin çeşitleri kullandığınız yazılımlara bağlıdır. Çünkü, doğru olan hafıza miktarı sunucu ile masaüstü bilgisayar için farklıdır. Bu yüzden bu bölümü ikiye böldük.

7 Masaüstü Bir Bilgisayar için Hafıza Gereksinimleri Eğer masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, hafıza gereksinimleri bilgisayarın işletim sistemine, kullandığınız uygulama yazılımlarına bağlıdır. Günümüzün kelime işlemci ve hesap çizelge yazılımları çalışabilmek için en az 32MB hafıza boyutuna gereksinmektedirler. Fakat, yazılım ve işletim sistemi geliştiricileri ürettikleri ürünlerdeki kapasiteleri ve olanakları genişletmektedirler. Bu ise ileride daha çok hafıza gereksimine ihtiyaç olacağı olgunusu güçlendirmektedir. Günümüzde, geliştiriciler tipik hafıza miktarının minimum 256 MB olması gerektiğini belirtiyorlar. Eğer sistem grafik işlemleri ve multimedta uygulamaları çalıştırıyorsa mimumum512 olması gerektiği en iyi performans içinse 1 GB ın gerekliliğini belirtmektedirler. Aşağıdaki tablo masaüstü bir bilgisayar için gereken hafıza miktarını belirlemede sizin için rehber olabilir. Tablo yapılan işlemlerin çeşitliliğine ve işletim sistemlerine göre ayrılmıştır. Sistemde kullandığınız işletim sistemini bulup ve yaptığınız işlerin tanımlamalarına bakarak size en yakın olan opsiyonu belirleyerek ne kadar hafızaya ihtiyacınız olduğunu tespit edebilirsiniz.

8

9

10

11 Sunucu Hafıza Gereksinimi Bir sunucunun ne kadar hafıza gerekisimini olduğunu nasıl belirleyebilirsiniz? Oldukça sık olarak ağdaki kullanıcılar iyi belirteçlerdir. Eğer ağ-bağlantılı aktiviteler ( , paylaşılan uygulamalar, çıktı işlemlerinin yavaşlığı ) genellikle sistem yöneticisi tarafından bilinen olgulardır. Burada bazı avantajlı stratejiler sistemin hafıza gereksinimini belirlemede rol oynayabilir. Disk aktivitesinin görüntülernmesi. Eğer disk "swapping" yapıyorsa, bu hafıza artırımının gerektiğini belirtir. Çoğu sunucu bazı uygulamalarla CPU, hafıza ve disk kullanımı görüntüleyebilir. Eğer bu uygulamaların bazılarında tepe değerlere ulaşılıyorsa ilgili sistemin hafıza gereksinimi vardır demektir. Sunucu hangi fonksiyonları gerçekleştirir? Uygulama, iletişim, uzaktan erişim, eposta, web, dosya, multimedya, print, database...? Bazı sunucular diğer işlemleri gerçekleştirirken hafızada anlık olarak büyük miktarlarda bilgi tutmaktadırlar. Örneğin tipik bir büyük bir databese sunucu çok miktarda hafızayla birlikte data işlemi yapar. Diğer bir yönden ise, database sunularıyla karşılaştırılırsa, tipik dosya sunucusu daha az hafızaya gereksinim duyar

12 çünkü bu sunucunun asıl görevi data transfer işlemidir. Sunucular hangi işletim sistemini kullanır? Her sunucu işletim sistemi farklı olarak hafızayı kullanır. Örneğin; network operating system (NOS) olan NOVELL işletim sistem bilgilere erişiken uygulama tabanlı olan Windows NT den farklı olarak hafızayı kullanır. Windows NT arayüzü daha çok hafıza ister, Novell ise daha az. Aynı anda kaç kullanıcı sunucuya erişebilir? Çoğu sunucu aynı anda bir çok istemciye hizmet ve destek için görevlendirilmiştir. Son testler gösteriyorki bu rakam sunucunun belirli bir hafıza kapasitesini oransal olarak belirliyor. Kullanıcı kapasitesi maximum kapasiteyi aştıkça sabit disk sanal hafıza olarak kullanılabilir ve sonucunda performans düşer. Hangi tipte ve kaç tane işlemci sunucuda kullanılmalıdır? Hafıza ve işlemci sunucu performansını farklı şekilde etkiler. Sistem hafızanın eklenmesi aynı zamanda birçok bilginin işlenmesine olanak sağlar ve işlemci daha çok veri işler. Bu yüzden, eğer sisteme işleme gücü eklenirse, bunu hafıza ekleme opsiyonu ile gerçeklenir. Sunucu Hafıza Haritası

13 Hafıza Modülünü Yakından Tanıma Hafıza modülleri farklı boyut ve biçimleriyle gelir. Genelde, yeşil bir yüzey üzerine ufak siyah modüller yerleştirilmiş biçimdedir. Aşağıdaki figür tipik bir hafıza yapısını ve hafıza modülünün önemli noktalarını içermektedir. Hafıza Modülü Nedir? 168-pin SDRAM DIMM modülüne yakından bir bakış PCB (Prıinted Circuit Board) Bir çok seviyeden oluşan yeşil kart tabakasının üzerinde hafıza çipleri yer almaktadır.

14 Her bir tabaka bilginin akış yönünü sağlayan yolları ve devreyi içermektedir. Genelde, yüksek kaliteli hafıza modülleri birkaç tabaka kullanmaktadır. Daha çok tabaka izler arasında daha çok boşluk demektir. Daha çok boşluk ise gürültüyü azaltmak için fırsat demektir. Bu opsiyon ise modülleri güvenilir yapar. DRAM (Dynamic Random Access Memory) DRAM, RAM in en önemli bileşenidir. Dinamik RAM olarak adlandırılır, çünkü, kısa süreliğine datayı tutmak ve belirli bir peryotta yenilenmesi gerekir. Çoğu hafıza çipleri siyah veya çipleri koruma için krom yapıya sahiptir. Contact Fingers Kontakt tırnakları, bazen hafıza soketine takıldığından dolayı "konnektör" veya "uç" olarak adlandırılır. Sistem anakartıyla hafıza modülü arasındaki bağlantıyı sağlayan uçlardır. Bazı hafıza modüllerinin üstündeki bu pinler kalayla kaplanmıştır ve bazıları ise altından yapılmıştır. Dahili İz Tabakası Büyüteç ile bakıldığında kart üzerindeki tabakaları birbirinden ayıran çizgiler gözükür. Yollar dataların yolculuk ettiği yollara benzer. Bu yolların genilşliği ve eğriliği çiplerinin birbirlerinin arasındaki komünikasyonun hızını ve güvenilirliğini etkiler. Tecrübeli tasarımcılar yollar arası hızı ve güvenilirliği arttırmak için dizaynı en iyi biçimde yarapak gürültüyü önlerler. Çip Paketi "Çip Paketi" terimi materyalin etrafına sarılan madde hakkında bilgi vermektedir. Günümüzün çip paket formatı TSOP (Thin Small Outline Package) olarak anılır. Bazı çok önceki çip dizayn firmaları DIP (Dual In-line Package) paket ve SOJ (Small Outline J-lead) paket tipini kullanırlardır. RDRAM ler gibi yeni çipler RDRAMCSP (Chip Scale Package) paket tipini kullanmaktadırlar. Aşağıda farklı çip paket formuna sahip olan hafıza modül çiplerini görebilirsiniz. DIP (Dual In-Line Package)

15 SOJ (Small Outline J-Lead) TSOP (Thin Small Outline Package) CSP (Chip Scale Package) Hafıza Çiplerinin Üretimi İlginç ama gerçektir ki, hafıza üretimi sahil kumu ile başlar. Kum, yarı-iletkenlerin ve çiplerin üretimi için gereken silikonu içerir. Silikon kumdan çıkartılır, eritilir, çekilir, kesilir ve silikon tabakaları haline getirilir. Çip üretme süresi boyunca, karışık devre şemaları çip üzerine dolaylı yollarla işlenir. Bu işlem bittiğinde, chipler test edilir ve tabakaldan kesilir. İyi ve kötü olan çipler ayrılır. Çipler ayrıldığında plastik veya seramik paket tiplerinde paketlenir ve satışa hazır hale getirilir. Hafıza Modülünün Yapılışı Bu şekil hafıza üretimini temsil etmektedir. Hafıza modülünü yapabilmek için 3 tane önemli bileşen gerekmektedir. Hafıza çipleri, PCB ve kapasite ve direnç gibi elemanlar. Tasarım mühendisleri CAD (computer aided design) programlarını kullanarak PCB yi dizayn ederler. Kaliteli bir kart yapabilmek dikkatli bir yerleştirme ve sinyal arası yol uzunlukları gerektirmektedir. PCB üretiminin temel işlemi hafıza çiplerinin üretimiyle benzerdir. Maskeleme, daldırma, asite batırma bakır yolları açar. PCB üretildikten sonra, yerleştirilme işlemi için hazırdır. Otomatik sistemler yüzey montajlı ve doğrudan delikli PCB lere entegrelerini direkt olarak yerleştirebilir. Lehim pastası ile çipler PCB üzerine yerleştirilir ve ısıtıldıktan sonra soğutulur. Modüller paketlenirken sonra bilgisayara takılmaya hazırdır.

16 Hafıza'nın Çalışma Rutini Eskiden, CPU nun daha hızlı bir şekilde veriye ulaşabilmesi için tutulan yere hafıza dendiği konusunda bilgi vermiştik. Şimdi bu bilgileri tutma fonksiyonunu ayrıntılı bir şekilde ele alalım. Hafıza Nasıl İşlemci İle Birlikte Çalışır? Bilgisayar sisteminin temel bileşenleri CPU sıksık bilgisayarın beyni olarak anılır. Bu bütün işlemlerin burada gerçekten burada olduğu anlamına gelir. Chipset CPU yu destekler. Genellikle sistemde işlemci ile diğer komponentler arasındaki veri akışını kontrol eden kontrolörler mevcuttur. Bazı sistemlerde ise birden fazla chipsette bulunabilir. Hafıza kontrolcüsü chipset in bir parçasıdır ve bu kontrolcü hafıza ile CPU arasındaki

17 bilgiyi birbirleri arasında taşıma fonksiyonunu üstlenir. Veri yolu ise verilerin gittiği iz olarak sistemde tanımlanabilir ve CPU, Hafıza, ve Giriş/Çıkış aygıtlarına bağlanan çeşitli paralel yollardan ibarettir. Veriyolu dizaynı veya veriyolu tasarımı datanın ne kadar hızlı ve ne kadar çok geçeğini belirleyen yapıdır. Sistemde farklı altsistemlere bağlanan farklı hızlarda farklı veriyolu mevcuttur. Hafıza veriyolu chipsetteki hafıza kontrolcüsü ile hafıza modülleri arasındaki veriyolunu temsil eder. Yeni sistemlerde CPU ile hafıza modülleri arasında frontside bus (FSB) dediğimiz veriyolu mevcuttur. Backside bus (BSB) ise hafıza kontrolcüsü ile L2 cache arasındaki olan veriyoludur. Hafıza Hızı CPU nun hafızadan herhangi bir bilgiye ihtiyacı olduğunda, Hafıza kontrolcüsü tarafından yönetilen bir istek sinyali gönderir. Hafıza kontrolcüsü isteği hafızaya gönderir ve CPU ya gitmeye veya okunmaya hazır olduğunda rapor verir. Bu bütün saat çevrimlerinin CPU dan hafıza modülüne veya hafıza modülünden tekrar CPU ya - can vary uzunluğu hafıza hızına göre değişir, ve veriyolu hızı olarak adlandırılır. Hafıza hızı çoğu zaman Megahertz (MHz) ile ölçülür veya literatürdeki adıyla erişim zamanı olarak geçer data nın dağıtılması için gerçek süre- -nanoseconds (ns) ile belirtilir. Hafıza hızı, istek alındığında ne kadar hızlı olarak isteğin yerine getirildiğini belirler. Erişim Zamanı (Nanoseconds) Erişim zamanı, hafıza modülü işlenecek data için istek aldığında data işlenebilecek hale gelebilmesi için gereken zamanı ölçer. Hafıza çipleri ve modülleri 80ns ile 50ns arasında değişen aralıklarda kullanılırlar. Erişim zamanı ölçümleriyle birlikte, düşük rakamlar daha yüksek hızları nitelemektedir. Bu örnekte, hafıza kontrolcüsü dataları hafıza dan ister. Ve hafıza bu isteğe 70ns de yanıt verir. CPU yaklaşık olarak 125ns de data ya erişir. Bu yüzden, CPU nun ilk bilgileri istediği zamandan itibaren gerçekte bu data ya ulaştığı zaman 70ns lik hafıza modülleriyle 195ns ye kadar yükselebilir. Bu chipsetin bilgiyi işlemesi için gereken zamandır ve veriyolunda hafıza ile CPU arasında veriler ilerler.

18 Megahertz (Mhz) Başlangıçta Senkron DRAM teknolojisiyle, hafıza çiplerinin kendileri sistem saati ile kendini senkronize etme yeteneğine sahiptiler. Bu da hızın megahertz le ölçülebilmesini sağlıyordu veya saniyedeki milyonlarca çevrim sayısını ifade ediyordu. Çünkü sistemin kalan kısmıyla aynı şekilde ölçülebiliyordu ve bu da çeşitli bileşenleri ve fonksiyonlarını ve hızlarını kolay bir şekilde karşılaştırmaya yarıyordu. Hızlarını daha iyi anlamak için çevrim saatini anlamının önemini vurguluyordu. Sistem Saati Bilgisayarın sistem saati anakartın çalışma hızını belirler. Bu sistem saati sinyalin diğer bileşenlere belirli bir ritim de aynı metronom gibi gitmesini sağlar. Bu ritm tipik olarak aşağıdaki kare dalga olarak çizilmiştir. Gerçekte, sistem saatine bir osiloskop ile bakıldığında aşağıdaki dalga şekli elde edilebilir. Sinyal içindeki her dalga 1 sistem saatini ölçer. Eğer bir sistem 100MHz de çalışıyorsa, bu şu anlama gelirki saniyede 100 milyon sistem saati demektir. Bilgisayardaki her adım bu saat çevrimleri ile ölçülür. Hafıza isteği işlenirken, örneğin, hafıza kontrolcüsü CPU ya datanın 6 sistem saati içinde geleceğini rapor eder. CPU ve diğer bileşenlerin hızları sistem saatinden daha hızlı veya yavaş çalışabilir. Bileşenlerin farklı hızları birbirleriyle senkronize olabilmeleri için basit çarpma ve bölme faktörlerini gerektirir. Örneğin, 100Mhz lik sistem saati 400MHZ lik CPU ile etkileşebilir. Her aygıt her sistem saatinin CPU da 4 saat çevrimine denk geldiğini bilir. Buradaki faktör 4 olarak hesaplanır.

19 Çoğu kişi CPU nun hızını bilgisayarın hızı olduğunu düşünür. Fakat çoğu zaman sistem veriyolu ve diğer bileşenler farklı hızlarda çalışır. Performans Maksimizasyonu Bilgisayar işlemcilerinin hızları son birkaç yıl içerisinde hızlı bir şekilde arttı. CPU nun hızının artması ile birlikte sistemin ortalama hızı ve performansıda artmaktadır. Fakat, işlemci bilgisayarın kısımlarından biridir ve halen sistemin diğer bileşenleri ona bağlı olarak hızlarını ayarlar. Çünkü bütün bilgileri CPU hafızadan alarak işler Bu yüzden hızlı hafıza teknolojilerinin sistemin genel performansında büyük payı vardır. Fakati artan hafıza hızları tek çözüm değildir. Bu bölümde bahsi edilen teknolojiler ve devrimler hafıza ve CPU arasındaki komünikasyon işlemini açıklamaktadır. Cache Hafıza Cache Hafıza CPU nun içinde bulunan küçük kapasiteli ve çok hızlı hafızadır. (normalde 1MB tan azdır. ) Cache hafıza CPU nun çok sık çağırdığı data ve emirleri işlemesini hızlı bir biçimde yapmak için CPU ya destek verir. Çünkü, data yı cache den getirmenin zamanı ile RAM den getirmenin arasında çok büyük süre farkı vardır. Eğer bilgi cache içerisinde değilse, bilgi hafızadan çağırılmak zorundadır. Fakat cache hafızasını kontrol etmek çok az zaman alır. Cache Hafıza Nasıl Çalışır? Cache hafıza CPU nun ihtiyacı olan komutlar için "sıcak liste" olarak adlandırılabilir. Hafıza kontrolcüsü her durumdaki CPU isteklerini kaydeder; her zaman CPU ihtiyacı olduğunda cache hafızadan getirir. Cache dolduğunda CPU yeni bir komut çağırır, sistem bilgiyi eğer uzun süre kullanılmıyorsa cache in üzerine yazar. Bu yolla, yüksek öncelikli bilginin ne olacağı her zaman cache te tutulmuş olur ve buda datanın işlenmesi için daha az süre gerekeceği anlamına gelir. Levels Of Cache Günümüzde, çoğu cache hafızalar işlemcinin içerisinde entegre olarak gelmektedir, fakat diğer konfigürasyonlarda mümkündür. Bazı durumlarda, cache CPU içerisine yerleştirilmiştir. Fakat bazı durumlarda CPU içerisinde değilde CPU yakınında bir yere yerleştirilmişte olabilir. Her konfigürasyonda, CPU ya yakınlığına göre cache ler LEVEL olarak isimlendirilir. Örneğin, işlemciye çok yakın olan cache çeşidi Level 1 (L1) Cache olarak adlandırılır, sonraki ise L2, sonraki ise L3 olarak adlandırılır. Bilgisayarlar cache hafızalarına ek olarak çeşitli caching işlem yeteneklerine sahiptir. Örneğin, bazen sistem harddisk in bir kısmını hafızanın bir kısmı olarak cache gibi kullanır.

20 Şu maddeleri aklımıza getirebiliriz: Eğer cache hafıza CPU ya yakınsa yararlıdır, peki cache neden toplam hafızaya dahil etmiyoruz? Birincisi, cache hafıza tipik hafıza çiplerinden olan SRAM i kullanır ve çok pahalı olmakla birlikte alan olarak çok diğer hafıza teknolojilerine göre çok yer kaplamaktadıur. Aynı zamanda, cache hafıza ortalama sistem performasını arttırır. Bu sistemin gerçek yararı sık kullanılan komutları hızlı çalıştırmaktır. Daha çok alan daha çok bilgiyi tutar, fakat data ya sürekli ihtiyaç yoktur, buna rağmen CPU nun yanında olması efektiftir. Yaklaşık olarak 195ns de temel hafıza modülünden CPU veri çekerken, bu süre External cache için 45ns lerdedir. Girişimleme Girişilmeme terminolojik anlamıyla CPU nun 2 veya daha fazla hafıza bankıyla iletişim sağlaması için gereken bir opsiyondur. Girişimleme teknolojisi sunucu ve server sistemlerde kullanılır. Nasıl çalıştığı ise şu şekildedir: Her seferinde CPU hafıza bank ını adresler bank kendini resetleme için bir sistem saatine ihtiyaç duyar. CPU 1. bank resetlerken işlem zamanından kazan için 2. bankı adresler. Girişimleme hafıza ciplerinin arasında performansı arttırmak amaçlı da kullanılabilir. Örneğin, hafıza hücrelerinin içindeki SDRAM çipleri aynı anda aktive edilmek üzere birbirinden bağımsız hücre banklarına bölünmüştür. Girişimleme, iki hücre bankı arasındaki sürekli data akışını sağlar. Bu hafıza çerimlerini keser ve sonuçların daha hızlı alınmasını sağlar. Küme Halinde Komut İşleme Küme halinde komut işleme, işlenecek verilerin işlenme önceliklerine ve önemlerine göre belirli bir sıraya konup bilgisayarda işlem yapma tekniklerinden biridir. Büyük görevleri küçük görevlere bölmek, görevleri giriştirmek yerine küme halinde komut işleme tekniğini kullanarak performans arttırılabilir. Bir Modül Üzerinde Ne Kadar Kapasite Var? Şimdiye kadar, teknik olarak hafızanın ne olduğu ve sistemde hafızanın fonksiyonlarının ne olduğunu tartıştık. Teknik kısımlar olarak "bit ve byte" kavramları sadece kalan kısım olarak değerlendirilebilir. Bu bölüm ikili sayma sistemini ve

21 hesaplamadaki önemini, hafıza modüllerinin kapasitesini hesaplamayı içermektedir. Bit ler ve Byte lar Bilgisayarlar "kod" dediğimiz makine dilinde konuşur ve makine dili sadece 0 ve 1 den oluşur. 0 ve 1 lerin farklı kombinasyonları ikili sayılar olarak da ifade edilir. Bu ikili sayılar hesaplama işlemleri için ilgili komutları simgelemektedir. Bilginin temsil edildiği bu iki birim hesaplamada büyük önem teşkil etmektedir. Bit ise ikili digit lerin kısaltılmış sembolüdür. İsminde belirttiği gibi, 1 bir ikili sistemde tek bir digiti simgelemektedir, işlemde iken en küçük bilgi taşıyan birimdir. 1 bye ise 8 bit ten oluşur. Neredeyse bilgisayarınızın bütün spesifikasyonlarına göre kapasitesi byte lar şeklinde ifade edilir. Örneğin, hafıza kapasitesi, data-transfer oranları ve data depolama kapasiteleri bytes veya çarpımları ile ifade edilir. Modüllerinin Kapasitesinin Hesaplanması Hafıza CPU nun işlem yapmak için gereksinim duyduğu bilgileri tutar. Hafıza çiplerinin kapasiteleri megabits ve megabytes açıklanır. Bir hafıza modülü üzerinde ne kadar hafıza kapasitesi olduğunu bulmak istiyorsak, bilmemiz gereken 2 nokta var. Bir hafıza modülü bir çip grubundan oluşur. Eğer modüldeki bütün çiplerin kapasitelerini eklerseniz modülün toplam kapasitesini bulursunuz. Bu kuralı bozan bazı etkenler aşağıdadır. Modül üzerindeki bazı çipler farklı fonksiyonlar için kullanılabilir: Hata kontrolü. Eğer tam kapasite kullanılamıyorsa, örneğin bazı çipler yedekleme için ek satır işgal edebilir. Eğer çip kapasitesi megabit lerle ifade edilmişse, modül kapasitesi megabyte larla ifade edilir. Bu karışıklığa neden olur ve özellikle "bit" ve "byte" kavramları karıştırılmaktadır. Bu noktayı açıklığa kavuşturmak için, aşağıdaki noktaları incelemekte fayda var. Modül üzerindeki hafıza kapasitesinin miktarı hakkında konuşurken, "modül kapasitesi" terimini kullanacağız; çhiplere başvurduğumuzda, bu terimi "çip yoğunluğu" ile adlandırılmaktadır. Modül kapasitesi MB cimnsinden ölçülmektedir, ve çip yoğunluğu ise megabit lerle ölçülmektedir. Çip Yoğunluğu Her hafıza çipi ufak hücre matrislerinden oluşmaktadır. Her hücre tek bitlik bilgi tutmaktadır. Hafıza çipleri sıksık içinde ne kadar bilgi tutabileceğine göre tarif edilir. Bu çip yoğunlupu olarak adlandırılır. Çeşitli çip yoğunluğu ile karşılabiliriz, bunlar

22 "64Mbit SDRAM" veya "8M * 8". 64Mbit çip 64 milyon hücreye sahiptir ve 64 milyon biti tutabilir. Hafıza endüstrisinde, DRAM çip yoğunlukları sıksık hücre organizasyonu olarak tanımlanabilir. Açıklamadaki 1. rakam çipin derinliği(yer) ve 2. rakam ise çipin genişliğini(bit bazında) göstermektedir. Eğer ikisini çarparsanız çipin yoğunluğunu bulmuş olursunuz. Aşağıda bu konu ile ilgili bazı örnekler mevcuttur. Modül Kapasitesi Eğer çip üzerindeki kapasiteler biliniyorsa hafıza modülünün kapasitesinin hesaplanması gayet kolaydır. Eğer 8 adet 64Mbit çip ise modül 512Mbit liktir. Fakat, modüle kapasitesi megabyte larla açıklandığından MEGABYTE olarak ifade etmek gereklidir. Bunu yapmak için 8 ile bölünürse toplam modül kapasitesi MB cinsinden bulunur.

23 Standard Modül Tipleri Stacking Çok genil sunucular ve server lar yüksek kapasiteli hafıza modüllerine ihtiyaç duyarlar. Kapasite yi arttırmanın 2 yolu vardır. Üreticiler çipleri bir diğerinin üzerine yığın yaparak veya kart kısımlarını yığın yaparak sağlarlar. Chip Stacking: Çip yığınlaması ile, iki çip birbirine bütünleştirilir ve tek çip boyutu alanı kadar yer kaplar. Birbirlerinin üzerine yığıt yapılan çipler Board Stacking: Aşağıda görebileceğiniz gibi 2 tane hafıza modülü PCB sinin birbirine entegrasyonu gösterilmiştir. Modüllerin birbiri ile entegrasyonu ile 2 modül 1. modüle hafıza soketine uygun olacak biçimde takılır.

24 Karşılaşılan Hafıza Problemleri Genel Hafıza Problemleri Eğer hafıza modülünüzle ilgili bir probleminiz varsa, nedeni aşağıda belirtilen genellikle 3 noktadan bir tanesindedir. Uygun Olmayan konfigürasyon: Bilgisayarınız için yanlış bir parçaya sahipsiniz veya konfigürasyon bilgilerinin incelememişsiniz demektir. Uygun Olmayan Montajlama: Hafıza modülü düzgünce yerleştirilememiş ve hafıza soketindeki pinlerde hasar veya soketin temizlenmesi gereklidir. Bozuk Donanım: Hafıza modülünün kendisinin bozuk olması. Gerçekte çoğu problemin hafıza modülünden kaynaklandığının bulunması çok zordur. Örneğin; anakartla ilgili bir problem veya yazılımsal sorunlar hafıza hata mesajları üretebilir. Bu bölümde bu sorunları aşmanız sorunları tanımlamanız ve sorunları çözmeniz adına rehber olabilecek bir dökümandır. Temel Kontrol Noktaları Aşağıdaki adımlar bütün durumlar için uygulanabilir. 1. Bilgisayarınız için doğru hafıza modülünü aldığınızdan emin olunuz. Üreticilerin web sayfalarından parça numalarına ve kodlarına bakabilirsiniz. Çoğu hafıza üreticisinin sitesinde bulunan konfigürasyon ayarlayıcılar modülünüzle ilgili uyumluluk nüanslarını vermektedir. Eğer verilmiyorsa, hafıza üreticinize telefon açın ve anakart kitapçığındaki noktalar için danışın.

25 2. Hafızayı doğru olarak konfigüre ettiğinizi teyit ediniz. Çoğu bilgisayar eşit kapasiteli hafıza modülü belirli kanallar için efektif konfigürasyon olarak belirler. Bazıları ise en yüksek kapasiteli olan modülü en düşük numaralı slota takmanızı ister. Diğer tüm soketlerin doldurulmasını tek kısımlı olan hafıza modülleri ile isteri. Bunlar bazı özel hafıza konfigürasyonları ile ilgilidir. Eğer, markalı bir PC niz varsa üreticinizin sitesine gidip hafıza modülü seçebilirsiniz. 3. Modülün takılması Sıkı bir şekilde modülü sokete takınız. Çoğu durumda modül slota oturduğunda bir tick sesi duyarsınız. 4. Modülleri değiştirin. Yeni hafızayı çıkartın ve problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eski hafızayı çıkartın, yenisini takın, problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Hafızayı farklı soketlerde deneyin. Eğer halen sorun devam ediyorsa iki hafıza modülü arasında uyumsuzluk olabilir. 5. Soketi ve hafıza modülü üzerindeki pinleri temizleyiniz. Yumuşak bir fırça kullanarak modül üzerindeki pinleri temizleyiniz. Vakumlu hava verebilen bir cihaz yardımıyla üzerindeki tozları temizleyebilirsiniz. Metalle çözülebilecek sıvılar kullanmayınız. Flux ile hafıza modülünü temizledebilirsiniz. 6. Bios u güncelleyiniz. Bilgisayar üreticileri bios bilgilerini sürekli değiştirmektedir ve revizyon bilgileri sitelerinde yer almaktadır. Bios güncelleme ile hafıza modülü uyumluluk seviyeleri arttırılabilmektedir. Problem Meydana Geldiğinde Aşağıdakileri uygulayarak problemi çözme ve nedenini bulma konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. 1. Yeni bir bilgisayar aldınız 2. Yeni bir hafıza modülü alınız. 3. Yeni yazılımları ve işletim sistemini yükleyiniz. 4. Taktığınız bazı donarımları uyumsuzluk durumunda çıkarınız. 5. Bilgisayarınız stabil çalışıyorsa hiçbir değişiklik yapmayınız. Yeni Bilgisayarınızı Henüz Aldınız Eğer yeni bir bilgisayar aldıysanız ve bazı hafıza problemleri üretiyorsa, problem hiçbirşeyle bağlantılı olmayabilir, veya bozuk bir anakartınız olabilir. Bu durumda

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR BİLGİSAYAR DONANIMI Ebubekir YAŞAR 2008 ÖNSÖZ Bilgisayarcı olarak, hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmek günümüzde neredeyse imkansız. Kullandığımız yapıların literatürü elimize gelmeden başka

Detaylı

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Bu yayın T.C. Sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bilişimi Daire Başkanlığı tarafından

Detaylı

Sabit Diskler Nasıl Çalışır?

Sabit Diskler Nasıl Çalışır? Sabit Diskler Nasıl Çalışır? Bilgisayardaki donanımlardan hiçbiri sabit disk sürücüden daha fazla dikkat çekmemiştir. Ya da daha çok sorun çıkarmamıştır. Bunun için iyi bir neden vardır. Eğer sabit sürücü

Detaylı

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ

Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 Bİ LGİ VE İ LETİ Şİ M TEKNOLOJİ LERİ 1 BILGISAYARLAR Bilgisayar ya da dijital aletleri kullanabilmek, belirli bir bilgi ve anlayışı gerektirir. Bilgisayar kullanabilme ile ilgili bilinmesi gerekenler,

Detaylı

Network Eğitimi Notları

Network Eğitimi Notları Network Eğitimi Notları Bu yazımızda Network ve Windows NT Server Version 4.0 üzerinde yoğunlaşacağız. 2000 ve XP ye değinmeyeceğim çünkü asıl olan temeldir. Bu temeli yükseltmek ise her birimizin bireysel

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

Analog ekran çıkışı 15 adet iğnesi ve mavi rengiyle tanınabilir. DVI: Digital Video/Visual Interface - Sayısal Video/Görsel Arayüz

Analog ekran çıkışı 15 adet iğnesi ve mavi rengiyle tanınabilir. DVI: Digital Video/Visual Interface - Sayısal Video/Görsel Arayüz EKRAN KARTLARI PC mimarisi yaklaşık 20 yıldır ortalıkta ancak güçlü 3B veya 2B hızlandırıcı ekran kartların hayatımıza girmeye başlaması 1990'ların ortalarını buldu. Kolay değiştirilebilir olması için

Detaylı

EN UYGUN PERFORMANSA SAHİP KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN OLUŞTURULMASINDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN KULLANIMI

EN UYGUN PERFORMANSA SAHİP KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN OLUŞTURULMASINDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN KULLANIMI EN UYGUN PERFORMANSA SAHİP KİŞİSEL BİLGİSAYARLARIN OLUŞTURULMASINDA VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN KULLANIMI Yar.Doç.Dr.Erkut DÜZAKIN Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü

Detaylı

Copyright 2008 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved.

Copyright 2008 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved. P5KPL-AM E3758 Birinci Baskı V1 Mayıs 2008 Copyright 2008 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved. ASUSTeK COMPUTER INC. ( ASUS ) in yazılı izni olmadan, yardımcı olması amacıyla müşteri tarafından alınmış

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

Copyright 2007 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved.

Copyright 2007 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved. M2N-MX SE E3168 Birinci Baskı V1 Nisan 2007 Copyright 2007 ASUSTeK COMPUTER INC. All Rights Reserved. ASUSTeK COMPUTER INC. ( ASUS ) in yazılı izni olmadan, yardımcı olması amacıyla müşteri tarafından

Detaylı

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI 1.1- GIRIS Bilgisayar, kullanicidan aldigi verilerle mantiksal ve aritmetiksel islemleri yapan yaptigi islemlerin sonucunu saklayabilen sakladigi bilgilere istenildiginde ulasilabilen

Detaylı

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ A. Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları... 2 1. Temel Bilgiler 2 a. Donanım yazılım bilişim teknolojisi... 2 b. Bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinin tanıtımı...

Detaylı

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU NOT: Almış olduğunuz ürünün modeline bağlı olarak AKILLI TAHTA ürününüzün görüntüsü bu el kitabında görüntülenenlerle aynı olmayabilir. Sistem Özellikleri

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

ORACLE İÇİN VERİ TABANI YÖNETİM ARACI VE PERFORMANS ANALİZİ ALPASLAN KILIÇKAYA YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

ORACLE İÇİN VERİ TABANI YÖNETİM ARACI VE PERFORMANS ANALİZİ ALPASLAN KILIÇKAYA YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ORACLE İÇİN VERİ TABANI YÖNETİM ARACI VE PERFORMANS ANALİZİ ALPASLAN KILIÇKAYA YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2008 ANKARA

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KABLOSUZ AĞ SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK

McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK 2013 McAFEE FOCUS 13 GÜVENLİK KONFERANSININ ARDINDAN WINDOWS AZURE MULTI-FACTOR AUTHENTICATION DORK LAR McAFEE ADVANCED THREAT DEFENSE TÜRKİYE GÜVENLİK SEKTÖRÜNE GLOBAL BİR BAKIŞ DİSK VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Detaylı

ACCESS PRIVILEGES: Giriş izni. Bilgisayar üzerindeki dosyalara giriş ve dosyalar üzerinde değişiklik yapmak için kullanıcılara tanımlanan haktır.

ACCESS PRIVILEGES: Giriş izni. Bilgisayar üzerindeki dosyalara giriş ve dosyalar üzerinde değişiklik yapmak için kullanıcılara tanımlanan haktır. A+: Bilgisayar sektöründe geçerli bir sertifika. Sertifikayı alabilmek için belirli bir sınavın geçilmesi zorunludur. Sınav yazılım ve donanım olmak üzere iki bölümden oluşur. Başarılı olunursa Microsoft'

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞLARI DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR AĞLARI DERS NOTLARI BİLGİSAYAR AĞLARI DERS NOTLARI Bölüm 1 Bilgisayar Ağlarına Giriş... 5 1.1 Bilgisayar ağlarının bügünü ve geleceği...5 1.2 Sayısal İletişimin Temelleri...7 1.2.1 Tanımlar... 12 1.2.2 Hata Sezme ve Düzeltme

Detaylı

BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ

BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ T.C. FIRAT ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ BİL391 İŞLETİM SİSTEMLERİ (Ders Notları) İbrahim TÜRKOĞLU ELAZIĞ- 2006 İÇİNDEKİLER 1. Bilgisayar Sistemlerinin Yapısı 2.

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu Yalnızca Intel Teknoloji Sağlayıcıları içindir Bu kapsamlı kılavuz, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) Intel tabanlı satış noktası (POS) çözümleri satmanızda size yardımcı olacaktır. Ürün ve/veya

Detaylı