JSB FX6000 SERİSİ INTELLIGENT ADRESLİ TİP YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "JSB FX6000 SERİSİ INTELLIGENT ADRESLİ TİP YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ"

Transkript

1 JSB FX6000 SERİSİ INTELLIGENT ADRESLİ TİP YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ

2 FX6000 uygulayıcılar ve bina kullanıcıları tarafından özellikle talep edilen kolay kurulum ve kullanım özellikleri olan ve ayrıca lider olmanın getirdiği geliştirilmiş özelliklere sahip bir Analog adresli yangın alarm sistemidir. Panel sıva altına veya sıva üstüne monte edilebilir şekilde hazırlanmıştır. Uygun ölçülerde hazırlanmış metal arka kutusu ile arkadan veya yukarıdan gelecek olan kablo bağlantıları için rahat ve ferah kurulum sağlar. İstendiğinde dahili yazıcı özelliği de taşıyan tekli, ikili ve dört looplar için tasarlanmış ve sunulmuştur. Buna ilave olarak; hem pasif hem de tamamen operasyonel tekrarlama panelleri mevcuttur. Optik, İyon, foto termal ve sıcaklık detektörleri ile duvar montaj tabanlı veya bağımsız alarm sirenleri ile gücünü looptan alan ledli ışıldaklar gibi bol ve çeşitli yardımcı cihazlara FX6000 ile kumanda edebilir ve onları yönetebilirsiniz. GENİŞ VE ÇOK AMAÇLI DOKUNMATİK EKRAN KONTROLÜ TEK, İKİLİ VE DÖRT LOOP LU UYARLAMA T BAĞLANTI ALGILAMALI YAZILIM BAZLI ADRESLEME GENİŞ YARDIMCI CİHAZ SEÇENEKLERİ TAM NETWORK UYUMLU OPSİYONEL DAHİLİ YAZICI DAHİLİ BATARYA VE GÜÇ KAYNAĞI HER LOOPDA 150 ADRES KAPASİTESİ

3 FX6000 İLE TANIŞMAK Entegre Bir Sistem Olarak Dizayn Edildi. FX6000 parçaları sistemin bir bütün halinde ve tamamen birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışması için özel olarak tasarlanmıştır. Böylelikle panel, detektörler, arabirimler ve yardımcı destek üniteleri ile birbirleri ile tam uyumlu olarak çalışabilmektedir. Geniş Kapasite FX6000 in her bir loop u 150 adrese kadar bağlantı kabul edebilmektedir. Bu şekli ile de EN54 uyumludur. (EN54 Standardı en fazla 512 bağlantısına izin vermektedir.) Paneller bir, iki ve dört loop yaratabilecek şekillerde sunulmaktadır. 63 panele kadar network kurulabilmekte ve bu tek bir sistem olarak bağlı aygıta kumanda edilebilmektedir. FX6000 PANELİ SİSTEMİN KALBİ Kullanımı Kolay Arayüz Çok amaçlı bir klavye olarak da kullanılabilen ve gerekli tüm bilgilere ulaşabilmenizi sağlayan geniş ( 120mm X 90mm ) dokunmatik bir ekran; kullanıcı arabiriminin ana unsurunu oluşturmaktadır. Bu sistemle, diğer sistemlerde olan ve sınırlandırılmış düğmeler yüzünden kullanıcısına dar kapsamlı hizmet verilmesine sebep olan tüm engeller ortadan kalkmış; geniş kapsamlı bir kullanım ve kumanda özellikleri olan dokunmatik ekran hizmete sunulmuştur. Bu ekranda konu ile ilişkilendirilmiş yardım bilgilerine hemen ulaşabilmek, sisteme yabancı olan kullanıcılara anından tam destek sunmaktadır. FX6000 dokunmatik ekranı seçilmiş fonksiyonlara kendini otomatik olarak derhal adapte edebilmektedir. Eğer cihaz değiştirme yazı mönüsü seçilirse, ekran otomatik olarak bir QWERT klavye haline dönüşerek hızlı ve kolay bir şekilde gerekli yazıları sisteme girmenize olanak sağlayan bir hale gelecektir. Dokunmatik ekran çok geniş bir kullanıcı/mühendislik olanaklarını bünyesinde barındırırken aynı zamanda hala çok kolay kullanım yapısını taşımaya devam etmektedir. Örneğin sisteme yeni bir aygıtın eklenmesi veya bir aygıtın sistemden kaldırılması veya bunlarla ilgili bilgilerin değiştirilebilmesi için bir servis elemanının sizi ziyaret etmesine gerek bile olmayacaktır. Geniş LCD (Likit Sıvı Kristal) ekranda tam bir sistem durum bilgisi sunan panel, bunun yanı sıra 96 geleneksel Alan İndikatör Led i ile de yangının durumu hakkında net bir bilgi de sunmaktadır. Bu da sisteme tamamen yabancı kullanıcıların dahi kolayca bilgi almasını ve durumu anlamasını sağlamaktadır. Buna ilaveten de birkaç Sistem Durum İndikatör Led i ile teknik altyapısı olmayan kullanıcıların dahi sistemin durumu hakkından net bilgi alması sağlanmıştır.

4 SİSTEMİN İNCELENMESİ Kullanıcı Konfigürasyonları ve Bakım Olanakları FX6000 ayrıntılı sistem konfigürasyonu olanaklarıyla donatıldığı için kullanıcı bir aygıt ilavesi veya kaldırılması gibi işlemler ile bununla ilgili yazılı bilgilerin değiştirilmesi gibi operasyonları LCD Panelden kolaylıkla ve yardımcı bir teknik eleman veya mühendis olmadan da yapabilir. Başlangıç konfigürasyonları ve daha karmaşık sistemlerin yeniden yapılandırılması işlemleri için JSB tarafından sağlanan ve yetkili elemanlar tarafından kullanılan yazılımları gerektirmektedir. Basitçe Büyüme Olanakları FX6000 gelecekte oluşabilecek sistem genişlemelerinin basitçe yapılabilmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Örneğin FX6000 programlandıktan sonra eklenecek bir ilave cihaz için sistem derhal bir sonraki adresi otomatik olarak atayarak, diğer adreslerin yer değiştirmesini veya herhangi bir karışıklığı engelleyecek, size kolaylıkla cihaz ilave edebilme rahatlığını verecektir. Aynı şekilde bir cihazın sistemden kaldırılması durumunda da FX6000 bu cihazın adresini sonra kullanılmak üzere saklayacak ve yine, diğer adres ve planlarda değişiklik yapmanıza gerek kalmayacaktır. T Bağlantı Algılamalı Yazılım Bazlı Adresleme FX6000 akıllı bir adresleme teknolojisi sunar. Sistem kurulumunun ardından Autolearn (Otomatik Algıla) mönüsü seçildiğinde FX6000 otomatik olarak loopları tarar ve loopdaki pozisyonuna göre adreslemeyi de otomatik olarak yapar. Bu özelliği ile sisteminizi olası adresleme hatalarından korur ve büyük bir zaman kazancını sağlar. FX6000 ile gelen en önemli gelişme ise T bağlantı algılamasıdır. Panel adresleme aşamasında bir T bağlantı cihazı algıladığında onu ve ona bağlı diğer cihazları bağlı bulunduğu loopdan ayırarak teker teker adresler ve tekrar loop adreslemeye geri döner. Böylelikle sisteme eklenen yada eklenecek bütün T bağlantılar için sorunsuz, güvenli ve hızlı bire adresleme sağlanmış olur. FX6000 kısa devre algılama sistemine sahiptir. Cihazlardan herhangi biri kısa devre durumuna geçtiğinde sistem bir uçtan diğer uca kadar loop üzerinde algılama ve kontrol işlevini durdurmadan sürdürebilir. T bağlantı cihazı da aynı özelliğe sahip olduğundan olası bir kısa devre durumunda sistemin sağlamlığı ve çalışma bütünlüğü bozulmadan devam eder.

5 Geliştirilmiş Alarm Kontrol Olanakları FX6000 Geliştirilmiş alarm uyarı ve ses kontrol sistemleri ile donatılmıştır. Çok kademeli programla ile her bir siren farklı ve özel adreslerden gelebilecek uyarılara yanıt verebilmeye programlanabileceği gibi, network üzerinde kurulu bulunan tüm alanlar ve paneller için standart genel alarm çaldırma işlevlerini de yürütebilir. Panel üç aşamalı olarak sirenlerin çalışmasını kontrol edebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin; bir detektöre en yakın sirene yönlenip sürekli çalmasını sağlayabileceği gibi diğer sirenleri de hazırda bekleterek genel yangın alarmını çaldırmaya başlamadan evvel durumun araştırılmasını bekleyebilme ve gerekli sinyal geldiğinde ise tüm sirenleri devreye alma şeklinde programlanabilmektedir. Dahili Güç Kaynağı ve Batarya Desteği FX6000 enstalasyonu kolaylaştırmak için dört looplu sistemlerinde dahi dahili güç kaynağı ve batarya ile donatılmıştır. Paneller, standart ve/veya genişletilmiş batarya sistemleri ile dahil edilmiş olarak sunulabilmektedir. Sistemin daha uzun süreli batarya desteği gerektirecek kullanım yerlerinde ilave batarya bağlama sıkıntısı yaşamadan daha derin haznesiyle ve ilave batarya uyumlu şarj ünitesiyle FX6000 size bu olanakları tanımaktadır.

6 Opsiyonel Dahili Yazıcı FX6000 panelleri dahili yazıcı ile donatılabilmektedir. Yazıcı eklendiğinde yazıcı kapağı altıdan kolay ve hızlı bir biçimde ulaşılabilir. Yazıcı kağıdı basitçe kağıt yuvasına oturtulur ve yazıcı otomatik olarak kağıdı çekerek işlemine başlar. Yazıcı otomatik olarak yada istendiğinde bilgileri yazacak şekilde programlanabilmektedir. Opsiyonel Menteşe Kilitli Kapak Tüm fonksiyonlara ulaşmak bir seri şifrenin LCD dokunmatik ekrana girilmesi ile mümkündür. Bu şifreler arzu edildiğinde tarafınızdan yeniden düzenlebilmektedir. Daha yüksek bir güvenlik istendiğinde kilitlenebilen şeffaf bir kapak sisteme ilave edilebilmektedir. Sunulan Renkler Standart FX6000 paneller gri renklidir. Opsiyonel olarak ilave bir bedelle Grafit rengi paneller de mevcuttur. FX6000 paneller networklenebilmektedir. Network panelleri ise fonksiyonel tekrarlama paneli olarak da kullanılabilirler. Buna alternatif olarak düşük maliyetli pasif tekrarlama panellerimiz de mevcuttur. Pasif paneller ya networke yada bir loopun üzeride istenilen yere monte edilebilmektedir.

7 FX6000 tarafından kullanılabilen detektörler geniş bir çeşit yelpazesindedir. Bunlardan bazıları: Optik Detektörler İyon Detektörleri Foto Termal Detektörler Çoklu Termal Detektörler Foto Termal detektör kombine olarak yada sadece termal detektör olarak ayarlanabilir. Isı detektörü ise ısının yükselmesine duyarlı olacak şekilde veya sabit bir ısıya reaksiyon gösterecek biçimde kullanılabilir. Optik ve İyon detektörleri tabanları dahil 47mm yüksekliğindedir. Termal veya Foto Termal detektörlerin ise tabanları dahil yükseklikleri 57mm dir. Tabanlar basit ve hızlı enstalasyonunuza olanak sağlayacak biçimde üretilmiştir. Loop girişi çıkışı ve topraklama terminalleri ile donatılmışlardır. Detektörlerin tümü enstalasyonu kolaylaştırmak ve araştırma kolaylığı sağlamak amacıyla her yönden görülebilen LED lerle donatılmıştır. Bu Led ler de farklı şekillerde sinyal vermeye programlanabilmektedir. Bu detektörlere ilave olarak loop beslemeli ışık detektörü de FX6000 e bağlanabilmektedir.

8 UYUMLU BUTONLAR FX6000 uyumlu butonlar: Sıva üstü buton Sıva altı buton Sıva üstü korumalı buton Led ler de farklı şekillerde (tamamen kapalı veya panelle haberleşme modu gibi.) sinyal vermeye programlanabilmektedir.

9 UYUMLU SİRENLER VE IŞILDAKLAR FX6000 e konvansiyonel sirenler ve ışıldaklara bağlanabildiği gibi loop beslemeli sirenler ve ışıldaklarda FX6000 ile kullanılabilmektedir. Bunlar: Kombine sıva üstü siren ( 95 db(a) maksimum çıkış gücü) Tekli siren ( 100 db(a) maksimum çıkış gücü) Hava şartlarına dayanıklı tekli siren ( 100 db(a) maksimum çıkış gücü) Ana Siren Tabanı FXN538/LBS özellikle en son JSB kendinden adresleme teknolojisine uygun ve destekleyen bir ünite olarak tasarlanmıştır. Bu tabanın üzerine ilave edilen bir bilezik ile sadece basit bir çevirme hareketi ile istendiğinde siren, istendiğinde de detektör takılabileceği gibi üstüne kapatılabilen kapağı ile gizlenmiş bir hale de dönüştürülebilmektedir. Ayrıca kilit sistemi ile istenmeyen veya kasten yerinden çıkartılmaya karşı da önlem alınmıştır.

10 Yalnız başına çalışabilen sirenler yüksek güçte uyarı sesi istenen alanlarda özellikle idealdirler. Bu tür sirenler de iki çeşit halinde sunulmakta olup Standart tip ve IP66 uyumlu çeşitlerdir. Loop Beslemeli Işıldaklar Loop beslemeli ışıldaklar en son LED teknolojisi ile üretilmişlerdir. Besleme gerilimlerini looptan alarak çalışırlar. Bu cihazlar özellikle işitme sorunu olan kişiler ve genel olarak da görsel bir uyarının gerektiği yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. FX6000 için tasarlanmış ve uyumlu çalışan birçok arabirim mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır: 3 Kanallı I/0 Cihazı FXN510 3 giriş ve 3 de çıkış kanalı mevcuttur. 3 farklı cihazdan gelecek olan sinyalleri izlemek üzere tasarlanmıştır. Bunlara örnek ise yağmurlama sistemleri, anahtarlama devreleri veya VESDA sistemleri olabilir. Ayrıca hava kontrol sistemleri veya kontrol sistemlerine erişim gibi farklı işlemlere yarayacak 3 ayrı (gerilimsiz) bağlantı noktasına sahiptir. Giriş ve çıkışlar birbirlerinden bağımsız olarak çalışırlar. Ayrıca çıkışlar FX6000 ın müdahale etme yeteneklerine erişilebilecek şekilde de programlanabilmektedir. Cihazın girişleri ayrıca açık veya kısa devre izleme veya yağmurlama sistemlerinden yangın ihbarı algılamak gibi geliştirilmiş uygulamalarda da kullanılabilmektedir. Bunların dışında yangın kontrol amaçlı olmayan gündüz-gece modu ayarları gibi farklı amaçlarda da anahtar olarak kullanılabilmektedir. Çıkışlar maksimum. 1A ve 30Volt (DC) kapasitesine sahiptir.

11 1 Kanal I/0 cihazı (Yüksek Voltajların Kontrol için) FXN511 Tek kanallı bir I/0 cihazı olup genellikle otomatik kapıların açılması veya tesisin durdurulması sinyallerini üretmek için kullanılır. Çıkışı ise maksimum. 1A ve 230 Volt (AC) kapasitesine sahiptir. Cihazın girişi ayrıca açık veya kısa devre izleme veya yağmurlama sistemlerinden yangın ihbarı algılamak gibi geliştirilmiş uygulamalarda da kullanılabilmektedir. Bunların dışında yangın kontrol amaçlı olmayan gündüzgece modu ayarları gibi farklı amaçlarda da anahtar olarak kullanılabilmektedir. Alan İzleme Ünitesi FXN512 konvansiyonel detektörlerin ve butonların FX6000 e bağlanmasını sağlar. 20 değişik çeşit JSB detektörü ile uyumludur. Ayrıca limitsiz buton bağlanabilmekte olup bunların sayılarının belirlenmesi konusunda BS5839 / standardına bakılmasında fayda vardır. UYUMLU ARABİRİMLER Lokal İzleme Arabirimi FXN516 bir alanın konvansiyonel detektörleri ve sınırsız sayıda buton bu cihaza bağlanabilir. 24 Volt röle çıkışı ile bir güç kaynağına da hata kontrolü ve izleme amacıyla da bağlanabilmektedir. Ayrıca 2 tur sonlandırılmış konvansiyonel sirene de bağlanabilmektedir. Siren devreleri zaman gecikmeli, sürekli veya kesikli olarak çalışmaya programlanabilir. T Bağlantı Arabirimi FXN513 Analog cihazlardan oluşan bir T bağlantının FX6000 ile kurulmasını sağlar. Adresleme işlemi sırasında panel bir T bağlantı algıladığında adreslemeye bu bağlantı üzerindeki bütün birimleri da dahil eder ve sonra loop üzerinde adreslemeye kaldığı yerden devam eder. Bu arabirimdeki kısa devre koruma özelliği ile de sistemi olası bir kısa devrede iletişim dışı kalmasını engeller.

12 4 Çıkışlı Siren Devre Kontrol Cihazı FXN515 Loopa bağlı olarak çalışan bu arabirim dört adet bağımsız siren devresini kontrol edebilir. Bu ünite sayesinde siren devreleri direk olarak panele bağlanma zorunluluğu olmadan devreye alınabildiğinden enstalasyon çok büyük oranda kolaylaşır. Ünite sadece tek bir adres kullanır ama her siren devresi bağımsız olarak sebep ve sonuç ilişkisine uyumlu olarak programlanabilmektedir. Bu ünite kendisine direk bağlı bir 230 Volt enerji gerektirir. Elektrik kesilmesi olasılığında ise çalışmasını kesintisiz sürdürmesini sağlayan bir de bataryaya sahiptir. Sistemin Networklenmesi Maksimum 63 adet FX6000 paneli ve daha ekonomik olan tekrarlama panelleri ile tek bir operasyonel network kurulabilmektedir. Her panele eklenecek bir network bağlantı kartı ile bu sağlanabilir. Böyle bir network sisteminde olası bir yangın uyarısı bütün panellerden aynı anda izlenebilir. Dolayısıyla uyarı durdurma ve yeniden başlatma gibi işlemler de network üzerindeki herhangi bir panelden yapılabilir. SİSTEM NETWORKLEME Network durumundaki paneller yan tarafta gösterildiği şekilde bir network yapılanması olarak kurulur. Tekrarlama Panel Opsiyonu Networklenmiş paneller birer aktif tekrarlayıcı olarak da kullanılabilinir, ancak daha ekonomik bir çözüm olarak pasif tekrarlama panelleri önerilir. Bu Pasif paneller loop da bir panele yada loopun kendisine bağlanarak çalışabilir. Pasif panellerde 2 satırda 40 karakter kapasiteli bir LCD ekran bulunmakta ve bu ekranda herhangi bir yangın veya hata raporunun detayları okunabilmektedir. Bu tip panellerde ayrıca 5 adet düğme bulunmakta ve bu düğmeler uygun giriş kodlarının girilmesinden sonra sistemin reset edilmesi, alarmın susturulması gibi işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

13 Tekrarlama panel kutularında dahili bir batarya elektrik kesilmesi olasılığında çalışmasını kesintisiz sürdürmesini sağlar. Bu paneller 230 Volt enerji bağlantısı gerektirir. Loop konfigürasyon şeması

14 FX6000 SİSTEM BİLEŞENLERİ TABLOSU SİPARİŞ KODU ÜRÜN TANIMI FX6000/1 1 Loop 150 Adres Kapasiteli Analog adresli Kontrol Paneli FX6000/2 2 Loop 300 Adres Kapasiteli Analog adresli Kontrol Paneli FX6000/4 4 Loop 600 Adres Kapasiteli Analog adresli Kontrol Paneli FX6000/1/P 1 Loop 150 Adres Kapasiteli Analog adresli Dahili Printerli Kontrol Paneli FX6000/2/P 2 Loop 300 Adres Kapasiteli Analog adresli Dahili Printerli Kontrol Paneli FX6000/4/P 4 Loop 600 Adres Kapasiteli Analog adresli Dahili Printerli Kontrol Paneli FX6000/1/NC/P 1 Loop 150 Adres Kapasiteli Analog adresli Dahili Printerli Network Kartlı Kontrol Paneli FX6000/2/NC/P 2 Loop 300 Adres Kapasiteli Analog adresli Network Kartlı Kontrol Paneli FX6000/4/NC/P 4 Loop 600 Adres Kapasiteli Analog adresli Network Kartlı Kontrol Paneli FXRP6000/N Kontrol Paneli,LCD Ekranlı+Network kartı+ Printer ve akü dahil Repeater Panel FXNC6000 Network Kartı FX6000/1/G 1 Loop 150 Ad. Kapasiteli Analog adresli Grafit renkli Kontrol Paneli FX6000/2/G 2 Loop 300 Ad. Kapasiteli Analog adresli Grafit renkli Kontrol Paneli FX6000/4/G 4 Loop 600 Ad. Kapasiteli Analog adresli Grafit renkli Kontrol Paneli FX6000/1/P/G 1 Loop 150 Ad. Kapasiteli Analog adresli Grafit renkli Dahili Printerli Kontrol Paneli FX6000/2/P/G 2 Loop 300 Ad. Kapasiteli Analog adresli Grafit renkli Dahili Printerli Kontrol Paneli FX6000/4/P/G 4 Loop 600 Ad. Kapasiteli Analog adresli Grafit renkli Dahili Printerli Kontrol Paneli FXN721 Intelligent İyonizasyon Duman Dedektörü FXN722 Intelligent Kombine(Optik+Isı) Dedektörü FXN723 Intelligent Optik Duman Dedektörü FXN725 Intelligent Isı - Artış Hızı Dedektörü 55 C FXN720 Intelligent Standart Dedektör Tabanı FXN501 Intelligent Manuel Alarm Butonu - Sıva Üstü Montaj Kasası ve Camı ile komple FXN502 Intelligent Manuel Alarm Butonu - Sıva Altı Montaja Uygun Camı ile komple FXN503 Intelligent Weatherproof Manuel Alarm Butonu Montaj Kasası ve Camı ile komple FXN510 3 Kanal Input/output modülü FXN511 1 Kanal Röle Kontrol Modülü FXN512 Zon monitör Modülü ( Dedektör zonu ve Alarm Buton zonu olarak ayırabilme özellikli) FXN513 Loop Hattı T bağlantı sürücü modülü FXN515 4 Kanal bağımsız programlanabilir sesli alarm kontrol modülü FXN516 Zon Monitör - Sesli Alarm Kontrol Modülü FXN538/LBS Loop hattı beslemeli dedektör tabanına monte edilebilir adresli tip korna FXN538/LPS Loop hattı beslemeli tavan veya duvara monte edilebilir adresli tip korna FXN538/LBSW Loop hattı beslemeli harici tip ( IP66 ) duvar tipi adresli korna FXN338/BCN Loop hattı beslemeli çakar ikaz lambası

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ Hazırlayan Ender Barış AKBULUT ÇANKIRI-2006 YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ YANGIN TARİHÇESİ HAKKINDA BİLGİ Acil durumlarda kullanılan madeni çanlardan sonra ilk elektrikli zil 1891'de ABD'de üretilmiştir.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ KEŞFİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

3VA Kompakt Tip Güç Şalterleri

3VA Kompakt Tip Güç Şalterleri Totally Integrated Power SENTRON 3VA Kompakt Tip Güç Şalterleri Sizin ihtiyaçlarınız dikkate alınarak tasarlanmış, eksiksiz bir sistem. www.siemens.com.tr/3va İçerik 3VA kompakt tip güç şalterleri 04 Güç

Detaylı

Yangın algılama ve alarm sistemleri

Yangın algılama ve alarm sistemleri Yangın algılama ve alarm sistemleri Kıbrıs EMO Seminer Notları HAZIRLAYAN: Özcan Uğurlu Elektrik Mühendisi ozcan.ugurlu@emo.org.tr 21.02.2015 Bölüm-1 İhtiyaçların Belirlenmesi Projelendirdiğiniz binada

Detaylı

DCS ENDÜSTRİYEL KONTROL SİSTEMLERİ & YAZILIM ve DONANIM MÜHENDİSLİĞİ

DCS ENDÜSTRİYEL KONTROL SİSTEMLERİ & YAZILIM ve DONANIM MÜHENDİSLİĞİ olarak amacımız müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, ihtiyaç duydukları çözümleri azami ölçüde en az maliyetle karşılamak, müşteri ihtiyaçlarını müşteri memnuniyeti temel alınarak en uygun şekilde

Detaylı

Kollmorgen otomasyon ve hareket kontrol çözümleri kataloğu

Kollmorgen otomasyon ve hareket kontrol çözümleri kataloğu Kollmorgen otomasyon ve hareket kontrol çözümleri kataloğu Kollmorgen Automation Suite Micron Redüktör AKC Endüstriyel PC ler AKM Servo motorlar S700 Servo Sürücüler Delik milli Servo motorlar Cartridge

Detaylı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı

Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu. PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı Orta Gerilim AC Sürücüleri Seçim Kılavuzu PowerFlex 7000 Direct-to-Drive Teknolojisi Hava soğutmalı Sıvı soğutmalı POWERFLEX 7000 ORTA GERILIM AC SÜRÜCÜLERI 200 bg'den 34.000 bg'ye (150 kw'den 25.400 kw'ye)

Detaylı

Trinergy Cube, 150 kw - 3 MW. Güç Devriminin de Ötesinde

Trinergy Cube, 150 kw - 3 MW. Güç Devriminin de Ötesinde Trinergy Cube, 150 kw - 3 MW Güç Devriminin de Ötesinde Emerson şirketinin bir bölümü olan Emerson Network Power müşterilerin yararına yenilikçi çözümler sunmak için teknoloji ile tasarımı birleştiren

Detaylı

OneGear MV SMC Flex Solid-State (Katı Hal) Motor Kontrol Cihazı (10 15 kv) Bültenler 7760, 7761, 7762 ve 7763 Teknik Veriler

OneGear MV SMC Flex Solid-State (Katı Hal) Motor Kontrol Cihazı (10 15 kv) Bültenler 7760, 7761, 7762 ve 7763 Teknik Veriler OneGear MV SMC Flex Solid-State (Katı Hal) Motor Kontrol Cihazı (10 15 kv) Bültenler 7760, 7761, 7762 ve 7763 Teknik Veriler Önemli Kullanıcı Bilgileri Katı hal ekipmanları, elektromekanik ekipmanlara

Detaylı

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu

SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu SF6 Gaz Yalıtımlı Metal Muhafazalı Kontrol ve Kumanda Sistemleri Montaj, Bakım ve İşletme Kılavuzu 12 kv, 24 kv, 36 kv (LSC2B, PM) Standard IEC 62271-200 Doğa En Değerli Ortağımızdır SF6 Gaz Yalıtımlı

Detaylı

Yeni DMX 3. 4000 A e kadar etkin koruma AÇIK TİP ŞALTERLER - ÜRÜN REHBERİ

Yeni DMX 3. 4000 A e kadar etkin koruma AÇIK TİP ŞALTERLER - ÜRÜN REHBERİ Yeni DMX 3 4000 A e kadar etkin koruma AÇIK TİP ŞALTERLER - ÜRÜN REHBERİ YENİ DMX 3 Açık tip şalterler 4000 A e kadar TÜM BİNA TİPLERİ İÇİN ETKİN KORUMA VE KONTROL 02 1600 A e kadar DPX kompakt şalterler

Detaylı

Ticari Sulama Kontrol Ünitesi

Ticari Sulama Kontrol Ünitesi Ticari Sulama Kontrol Ünitesi RAIN SENSOR ACTIVE BYPASS SYSTEM OFF SET CURRENT DATE / TIME MANUAL OPERATION SET PROGRAM START TIMES SETTINGS SET STATION RUN TIMES ADVANCED FEATURES SET DAYS TO WATER SET

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR

Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler. Operatör Terminalleri DOP11B. Sistem El Kitabı. Baskı 11/2008 16666984 / TR Tahrik tekniği \ Sürücü otomasyonu \ Sistem entegrasyonu \ Servisler Operatör Terminalleri DOP11B Baskı 11/28 Sistem El Kitabı 16666984 / TR SEW-EURODRVE Driving the world İçindekiler 1 Genel uyarılar...

Detaylı

Yeni. Hızlı. Hassas. KUKA küçük robotlar

Yeni. Hızlı. Hassas. KUKA küçük robotlar Yeni. Hızlı. Hassas. KUKA küçük robotlar KUKA GÜÇLÜ ORTAĞINIZ. Kalite "made in Germany", yaratıcılık ve en üst düzeyde müşteri odaklı çalışma: Bu ilkelere dayanarak KUKA onlarca yıldır üstün teknolojiler

Detaylı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı 1 İçindekiler Tablosu 1. Önemli Güvenlik Bilgileri... 3 1.1. Genel Güvenlik Önlemleri... 3 1.2. Akü ile Çalışırken Alınacak

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu

PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma Kılavuzu PSE 18-600-70 PSE 18-600-70 PSE 18-600-70 Bu kılavuzun sahibi: 2 PSE18...PSE370 Tipi Yumuşak Yolvericiler Kurulum ve Devreye Alma

Detaylı

Konvansiyonel Yangın Paneli 500 Serisi Alfabe Kadar Kolay

Konvansiyonel Yangın Paneli 500 Serisi Alfabe Kadar Kolay Konvansiyonel Yangın Paneli 500 Serisi Alfabe Kadar Kolay 2 Kurulumu, Konfigürasyonu, Bakımı ve Kullanımı Kolay bir Yangın Paneli. Bütün dedektör alanları için durum göstergeli LCD ekran Kolay konfigürasyon

Detaylı

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti.

www.protek.gen.tr Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. Protek Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd. Şti. www.protek.gen.tr FİRMAMIZ PROTEK Mühendislik ve Teknolojik Sistemler San. Tic. Ltd Şti. 2005 yılında, Gökhan AKTAŞ ve Yasin ÖZEL kurucu ortaklığında

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

DCN Kablosuz Kongre Sistemi Toplantı yapılan her yerde...

DCN Kablosuz Kongre Sistemi Toplantı yapılan her yerde... DCN Kablosuz Kongre Sistemi Toplantı yapılan her yerde... 2 DCN Kablosuz Kongre Sistemi Kablosuz Kongre Sistemi kolaylık ve esneklikte son nokta Modern, gelecek teknolojisiyle uyumlu çözüm Mekanı hiç etkilemeyen

Detaylı

Hakkımızda. Kiosk İnnova sizin vizyonunuzdan kendine ilham alıyor. Bu felsefe onu farklı ve yenilikçi kılıyor.

Hakkımızda. Kiosk İnnova sizin vizyonunuzdan kendine ilham alıyor. Bu felsefe onu farklı ve yenilikçi kılıyor. Hakkımızda Kiosk İnnova, sektörel self servis çözümleri alanında Türkiye nin en büyük sağlayıcısı olarak, farklı ihtiyaçlar için tasarladığı kiosk ürünlerini uçtan uca çözümlere dönüştürüyor. Finans, üretim,

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ

ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ 2014 ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK KAPSAMINDA KURULU GÜCÜ 30 kwp e (30 kwp dahil) KADAR GÜNEŞ ENERJİSİNE DAYALI ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN TİP ŞARTNAMESİ TEDAŞ

Detaylı

YANGIN İHBAR SİSTEMİ

YANGIN İHBAR SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü YANGIN İHBAR SİSTEMİ SERHAT ALAY 228545 EREN DEMİRKAN 228532 SERVET TEKE 210342 DANIŞMAN PROF. DR. CEMİL

Detaylı

Harman hallaç. Teknik uygulamalar

Harman hallaç. Teknik uygulamalar Harman hallaç Teknik uygulamalar 16 Harman hallaç teknolojisi Mükemmel bir pamuk işleme tesisi gerektiği kadar büyük, mümkün olduğunca kısa Şerit telefleri Temizlenmiş telefler Telef-Açıcı BO-R Elektronik

Detaylı