26 Mayıs - 30 Mayıs 2014

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "26 Mayıs - 30 Mayıs 2014"

Transkript

1 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global Piyasalarda geçtiğimiz hafta açıklanan verilere baktığımızda öne çıkanlar FED toplantı tutanakları, Öncü PMI lar ve Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının açıklamaları oldu. Açıklanan Öncü PMI lar da Çin verisi beklenti üzerinde geldi. Ancak Avrupa dan açıklanan İmalat PMI lar beklenti altında kaldı. Buna rağmen Avrupa Hizmet PMI verileri beklenti üzerinde gelince, verilerin negatif etkisi azalmış oldu. Hafta ortasında açıklanan FED Toplantı tutanakları ise global piyasalar tarafından en çok takip edilen veri oldu. Açıklamalarda FED in parasal genişlemeyi bitirmekte kararlı olduğu ancak faiz oranlarının arttırılması için tarihin belli olmadığı öğrenildi. Yurtiçinde ise Merkez Bankası nın faiz kararı gündeme damgasını vurdu. TCMB 1 haftalık repo faiz oranlarını %10 dan %9.5 seviyesine indirerek piyasa katılımcılarını şaşırttı.

2 ABD Hafta içinde konuşan Newyork FED Başkanı Dudley konuşmasında; normal şartlarda faizlerin FED tarafından 2015 ortalarında artırılabileceğini fakat enflasyonun tahmin edilenden daha hızlı yükselmesi halinde bu tarihin erkene çekilebileceğini belirtti. Plosser ise yaptığı konuşmada; 2.5 trilyon Dolar seviyesine ulaşan banka rezervlerinin tüketici kredisine dönüşmesi halinde enflasyonda daha hızlı bir artış olabileceğinden bahsetti. Plosser ayrıca ABD 2014 büyüme tahminini ise %3 olarak açıkladı. Hafta ortasında açıklanan Nisan FED Toplantı Tutanaklarında; ABD ekonomisinin canlanması için devreye sokulan parasal genişlemenin FED tarafından bitirilmesinde kararlı olunduğu, sıfıra yakın olan faiz oranlarının yukarıya çekilmesi için yapılacak aksiyonun yakın zamanlı olacağı anlamı taşımadığının konuşulduğu ve toplantıda üyeler arasında enflasyon S&P %1, ,53 DOW %0, ,27 NASDAQ %2, ,81 ve istihdam konusunda farklı görüşler olduğu görüldü. Ayrıca Çin ile yapılan ticaretin azalması, Ukrayna krizi ve konut sektöründeki yavaşlama nedeniyle büyümede aşağı yönlü riskler olduğundan bahsedildi. Perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularında 310 bin kişilik beklenti söz konusuydu. Geçen hafta açıklanan 297 bin kişilik veri senenin en iyi gerçekleşmesi olmuştu. Ancak bu hafta verinin 326 bin kişi olarak açıklanması kafa karıştırıcı bir tablo oluşturdu. Aynı gün açıklanan Mevcut Konut Satışları verisinde ise 4 Milyon 680 bin konutun el değiştirmesi beklenirken 4 Milyon 650 bin konut satışı olduğu açıklandı. Haftanın son günü ise Yeni Konut Satışları verisi takip edildi. Beklenti üzerinde gelen veri de 433 bin yeni konut satışı olduğu açıklandı. Kanada tarafından gelen verilere baktığımızda ise haftanın ikinci günü açıklanan Kanada Toptan Satışlarında aylık bazda %0.4 lük azalış olduğu açıklandı. Beklenti altında kalan bu veri de geçtiğimiz ay %1.1 artış kaydedilmişti. Ayrıca haftanın son günü açıklanan Tüketici Fiyat Endeksinde %0.2 lik gerileme vardı.

3 AVRUPA İngiltere de açıklanan TÜFE de ise beklenti üzerinde artış olduğu açıklandı. Yıllık tüketici enflasyonu %1.7 artış beklentisinin üzerinde %1.8, Nisan ayı tüketici enflasyonu ise %0.3 artış beklentisinin üzerinde %0.4 seviyesinde arttı. İngiltere tarafından gelen Perakende Satışlar verisinde ise %1.3 lük artış olduğu, geçtiğimiz ay açıklanan verinin ise 0.4 puanlık artışla %0.5 seviyesine revize edildiği açıklandı. Haftanın bir diğer verisi ise İngiltere büyüme verisiydi. Öncüsü daha önce açıklanan büyümede herhangi bir değişiklik olmadığı bildirilirken ilk çeyrek büyümesinin % 0.8 seviyesinde olduğu teyit edildi. Sermaye yatırımlarındaki artış seviyesini gösteren öncü iş yatırımı verisinde ise %2.3 seviyesindeki beklentinin üzerinde %2.7 artış olduğu açıklandı. DAX %1, ,01 FTSE %0, ,75 CAC40 %0, ,15 Perşembe günü açıklanan Öncü PMI verilerinde ise beklenti altında rakamlar açıklandı. İmalat PMI lar Fransa da 49.3, Almanya da 52.9, Euro Bölgesinde ise 52.5 seviyesinde açıklanarak beklenti altında kaldı. Ancak aynı saatlerde açıklanan Hizmet PMI larda ise Fransa 49.2 ile 50 seviyesinin altında kalırken, Almanya 56.4 Euro Bölgesi ise 53.5 seviyesinde açıklandı. Almanya IFO İş Dünyası Endeksi beklenti altında kalarak seviyesinde açıklandı. Başta imalat, inşaat, toptan ve perakende satış sektörleri olmak üzere iş dünyasının ekonomiye bakışını yansıtan veri geçtiğimiz dönem düzeyinde açıklanmıştı. Ayrıca Almanya'da açıklanan ilk çeyrek GSYİH ekonominin %0.8 oranında büyüdüğün işaret etti. Haftanın son günü ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından ardı ardına ülke kredi notu ve görünümü açıklamaları geldi. S&P İspanya'nın kredi notunu BBB- 'den BBB' ye yükselttiğini açıklarken, Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch ise Yunanistan'ın B- olan notunu B' ye yükseltti. Her iki ülkenin not görünümleri ise "durağan" olarak teyit edildi.

4 ASYA Asya tarafından gelen haftanın ilk verisi Çin de açıklanan yıllık konut fiyatları artışıydı. %6,7 seviyesinde gelen veri de geçen dönem ise %7.7 seviyesinde artış gerçekleşmişti. Arıca pazartesi sabaha karşı açıklanan Japonya Makine Siparişleri siparişlerinde aylık %19.1, yıllık bazda ise %16.1 oranında artış olduğu görüldü. Aylık %6.0, yıllık %4.2 seviyesinde olan beklentilerin çok üzerinde gelen veri yatırımcılara Japonya imalat sanayii için geleceğe dönük umut verdi. Salı sabaha karşı Avustralya Merkez Bankası(RBA) Para Piyasası Kurulu'nun 6 Mayıs'ta yapmış olduğu toplantıya dair açıklanan tutanaklarında, %2.50 seviyesindeki faiz oranlarının sürdürülebilir para politikası için makul seviyede olduğu ancak RBA'nın gerektiğinde faizlere müdahale etmekte çekinmeyeceğinden bahsedildi. Nikkei %2, Hang Seng %1, ,86 Shangai %0, ,57 Çarşamba günü açıklanan Japonya Ticaret Dengesine göre geçtiğimiz dönem 1.63 Trilyon Yen Dış Ticaret Açığı veren Japonya ekonomisi, bu dönemki 600 Milyar Yen'lik açık beklentisinin üzerinde 840 Milyar Yen'lik dış ticaret açığı verdi. Ayrıca BOJ %0,1 düzeyinde olan faiz oranında değişime gitmedi. Perşembe Günü açıklanan Çin Öncü HSBC İmalat PMI ise 48,1 lik beklentinin üzerinde 49,7 seviyesinde gelerek uzun bir zaman sonra Çin imalatında beklenenden daha fazla hareketlilik olduğuna işaret etti.

5 TÜRKİYE Haftanın ilk günü 19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle iç piyasalar kapalıydı. Hafta boyunca açıklanan verilere baktığımızda ise haftanın en önemli gelişmesi Merkez Bankası nın Faiz İndirim Kararıydı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir haftalık repo faiz oranını %10'dan %9.5'e indirdi. Gecelik borç verme faiz oranını %12'de açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5'te ve borçlanma faiz oranını yüzde 8'de sabit tuttu. Piyasada politika faizi olarak bilinen bir haftalık repo faiz oranın da indirime gidilmesi beklenmiyordu. Veri sonrası USDTRY ve EURTRY'de ve Tahvil Faizinde gerileme yaşanırken, BIST100 ve VIOP30 endeksinde yukarı yönde hareketlilik yaşandı. Cuma günü açıklanan Kapasite Kullanım Oranı ise %74,4 seviyesinde açıklandı. Ayrıca hafta boyunca uluslar arası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ye yönelik açıklamaları takip edildi. İlk açıklama haftanın ilk günü Moody s tarafından geldi. Moody's, yayınladığı raporunda aralarında Türkiye'nin de olduğu gelişmekte olan bazı ülkelerde enflasyonun merkez bankalarının hedeflerini veya tahmin aralıklarını aşarak yüksek seviyelere çıktığına işaret etti. Bu tür trendlerin ülkelerin ve şirketlerin kredi notları için negatif olduğunu belirten Moody's yüksek enflasyonun özellikle Rusya ve Türkiye'nin notları için negatif olduğuna vurgu yaptı. Haftanın son günü ise Standard & Poor's ve Fitch ten Türkiye ye yönelik uyarılar vardı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin cuma sabah saatlerinde ''Ekonomideki sert iniş finans ve kamu sektörüne zarar verir, not indirimine yol açar'' açıklamasının ardından bir uyarı da Fitch'ten geldi. Fitch'in açıklamasında faiz indiriminin riskleri ön plana çıkaracağına, TCMB'nin kredibilitesini zedeleyebileceğine değinildi. Türkiye'nin dış şoklara karşı kırılgan olmaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamalarda kredilerde büyümenin yeniden başlamasının not indirimi için negatif olabileceğine, enflasyon çift haneye doğru çıkarken faiz indiriminin öngörülebilirliği azalttığına değinildi.

6 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazar günü yapılacak olan Ukrayna seçim sonuçları önümüzdeki hafta için ilk önemli gündem maddesi. Seçim sonuçlarına göre hafta başında parite ve emtialarda yüksek oynaklık oluşabilir. Pazartesiye 01:45 teyeni Zelanda tarafından açıklanacak olan Ticaret Dengesiyle başlayacağız. Veride geçtiğimiz ay 920 milyon Yeni Zelanda Doları fazla açıklanmıştı. 02:50 de ise Japonya Merkez Bankası BOJ un para politikası kurulu toplantı tutanakları açıklanacak. İngiltere ve ABD de piyasaların tatil olacağı günün devamında açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor. Salı günü 10:00 da geçtiğimiz ay 85 seviyesinde gelen Türkiye Tüketici Güven Endeksini takip edeceğiz. 11:30 da İngiltere Bankalar Birliği tarafından her ay açıklanan Mortgage Başvuruları izlenecek. 15:30 da ise ABD den Çekirdek Dayanıklı Tüketim Malı Siparişleri ve Dayanıklı Tüketim Malı Siparişleri açıklanacak. Aylık bazda açıklanan verilerde geçtiğimiz ay sırasıyla %2,4 ve %2,9 artış kaydedilmişti. Mal siparişleri verilerinin ardından 17:00 de ABD Tüketici Güven Endeksi ve Richmond İmalat Endeksleri takip edilecek. Çarşamba sabaha karşı 03:00 de BOJ Başkanı Kuroda nın açıklamaları ardından 04:00 de geçtiğimiz ay 64,8 düzeyinde açıklanan Yeni Zelanda İş Dünyası Güven Endeksi açıklanacak. Verinin ardından 04:30 da Avustralya dan Tamamlanmış İnşaatlar verisindeki büyüme oranına bakılacak. 09:00 da Almanya GFK Tüketici Güven Endeksini takiben 10:55 de %6,7 seviyesinde olan Almanya İşsizlik Oranı açıklanacak. 11:00 de açıklanacak Euro Bölgesi Özel Sektör Kredilerinin ardından Avrupa tarafından açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmamakta. ABD tarafından ise 14:45 te açıklanacak Haftalık Zincir Mağaza Satışları önem arz edebilecek tek veri. Perşembe gününe 02:50 de geçtiğimiz ay %11 artış açıklanan Japonya Perakende Satışları verisiyle başlayacağız. 04:30 da açıklanacak Avustralya Özel Sektör Sermaye Harcamalarından başka Asya tarafından açıklanması beklenen veri bulunmuyor. Almanya ve Fransa nın tatil olacağı günün devamında ABD tarafından 15:30 da Revize Büyüme verisi ve İşsizlik Maaşı Başvurularını takiben 17:00 de Bekleyen Konut Satışları verisi gelecek. Cuma gününde ise 02:30 da Japonya Tüketici Harcamalarının yanı sıra Tokyo Çekirdek Enflasyonu ve 02:50 de Japonya Aylık Öncü Sanayi Üretimi izlenecek. 10:00 da açıklanacak olan Türkiye Ticaret Dengesinin ardından 15:30 da açıklanacak Kanada Aylık Büyüme Oranına kadar önemli bir veri akışı olması beklenmiyor. ABD tarafından ise 15:30 da gelecek Aylık Tüketici Fiyat Endeksi ve Kişisel Harcamalara ek olarak 16:45 de açıklanacak Chicago PMI ve 16:55 te açıklanacak revize Michigan Tüketici Güven Endeksi izlenebilir. ABD verileri geçtiğimiz dönem sırasıyla %0,2,%0,9, 63 ve 81,8 seviyesinde gelmişti.

7 EURUSD Salı günü Almanya da açıklanan eksi ÜFE verilerinin Euro üzerindeki zayıflatıcı etkisi sınırlı oldu. Akşam saatlerinde FED Para Politikası Kurulu yetkililerinin yapmış olduğu açıklamaların da parite üzerinde etkisi sınırlı oldu. Çarşamba günü Almanya da yapılan 10 yıllık tahvil alım ihalesinde sonuç olumluydu.almanya ekonomisinin son iki aylık süreçte olumsuz sinyaller üretmesine karşın faiz cephesinde sıkıntı olmaması Euro için olumlu bir haberdi.akşam saatlerinde önce FED Başkanı Yellen ın açıklamaları ve daha sonra gelen toplantı tutanaklarının da etkisiyle paritede desteği test edildi. Özellikle toplantı tutanaklarında FOMC üyeleri, aylık tahvil alımını 10 milyar dolar azaltarak 45 milyar dolara düşürme ve işsizlik verilerinde tablo düzelene kadar düşük faizi koruma kararında oybirliğinin olması dolarda güçlenmeye neden oldu. Perşembe günü sabah saatlerinde Almanya da açıklanan hizmet PMI verilerinde gerçekleşme olumluydu..ancak imalat PMI verisindeki olumsuz tablo ilk aşamada piyasada ters fiyatlansa da eurodaki zayıf görünümü destekledi.ancak akşam saatlerinde ABD de açıklanan konut verilerindeki olumsuz tablonun etkisiyle zayıflama sınırlı oldu. Cuma günü ise Almanya da açıklanan olumlu büyüme rakamlarına karşın IFO endeksindeki negatif tablonun da etkisiyle euroda zayıflama meydana geldi.ancak pozitif ABD konut verilerinin pariteye önemli bir etkisi olmadı. Teknik görünüme bakarsak; seviyesindeki dirence dönüşen pozitif algı desteğinin altında satıcılı seyir devam ediyor.satış baskısının artması sonucu 200 günlük üssel hareketli ortalamanın da geçtiği bandı test edildi. Diğer önemli destek seviyesi ise Olası tepki alımlarında ise , ve bandı direnç olarak takip edilebilir.

8 GBPUSD Salı günü açıklanan Büyük Britanya TÜFE verilerindeki olumlu tablo poundda güçlenmeye neden oldu.akşam saatlerinde Para Politikası Kurulu Başkanı Bean in açıklamaları da poundun gücünü destekledi. Çarşamba günü açıklanan perakende satışlar verisindeki olumlu tablo da doların nispeten güçlü olmasına karşın GBPUSD paritesinde hızlı yükselişlere neden oldu. Perşembe günü açıklanan olumlu büyüme rakamları ise büyük fonlarca kar realizasyonu fırsatı olarak değerlendirildi.doların da gücünün etkisiyle GBPUSD paritesinde hızlı geri çekiliş meydana geldi. Ancak konuya makroekonomik açıdan yaklaşırsak 2012 yılı Temmuz ayında başlayan, 2013 yaz aylarında hız kazanan büyüme trendinin gücünü koruduğu söylenebilir. Cuma günü Büyük Britanya da önemli bir veri açıklanmadı.doların yine güçlü olmasının da etkisiyle haftanın son günü büyük fonlarca kar realizasyonu fırsatı olarak değerlendirildi. Teknik görünüme bakarsak; direncinde satış baskısı oluştu desteği üzerinde kalıcılığın sağlanamaması durumunda satış baskısı daha da artabilir.bu senaryoya göre takip edilebilecek diğer önemli destek seviyesinde. Olası tepki alımlarındaysa direncine ek olarak psikolojik direnci yeniden gündeme gelebilir.

9 USDJPY Ocak ayından bu yana kararsız hareketlerin izlendiği paritede tepki alımlarının izlendiği paritede seviyesindeki direncin üzerinde hareketlerin izlenmesi durumunda alım iştahı artabilir. Bu senaryoya göre seviyesi ve bandı diğer önemli dirençler olarak değerlendirilebilir.olası geri çekilişlerde ilk önemli destek konumunda seviyesindeki destek pozitif algının korunması adına önemli.

10 S&P500 FUTURES Mart ayından bu yana üzerinde kalıcı olunamayan Bollinger üst eğrisine yakın seyreden kontratta desteğinin üzerinde kalıcı olunması durumunda alım iştahının devam etmesi beklenebilir. Bu destek üzerinde kalıcılığın sağlanması durumunda ve dirençlerinin test edilmesi beklenebilir. Olası geri çekilişlerde ise desteği sonrasında ve destekleri takip edilebilir.

11 ALTIN Geçtiğimiz haftaya 1292 dolar seviyelerinden başlayan emtiada haftanın ilk günü gelen Ukarayna nın doğusunda tekrar çatışmalar çıktığına yönelik haberler ile 1305 dolar seviyelerine kadar geçici yükseliş gördük. Hafta ortasına gelindiğinde ise Çarşamba günü ABD de açıklanan FOMC tutanakları ile haftalık bazda en düşük 1283 dolar seviyesi görülmüş oldu. Hafta boyunca 1303 direnci ile 1286 desteğinin arasında gel-gitler yaşayan emtiada, yeni haftada fiyatı etkileyebilecek; mal siparişleri, büyüme oranları ve askıdaki ev satışları gibi ABD tarafından gelecek bazı veriler mevcut. Ayrıca Ukrayna seçimleri sonrasında yaşanabilecek gerginliklerde fiyatları doğrudan etkileyebilir. Teknik olarak bakarsak; Nisan ayı başından bu yana kararsız seyreden paritede 1294 desteği üzerinde işlemler izleniyor.bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1303/1300 bandındaki kritik direnç takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1294 desteği altında işlemlerde, takip edilebilecek ilk destekler 1286 ve 1277 destek seviyelerinde.

12 BRENT Kritik direnci üzerinde hareketlerin izlendiği paritede bu seviye üzerinde kalıcılığın korunması durumunda öncelikli olarak ve dirençleri test edilebilir.olası geri çekilişlerde , ve destekleri takip edilebilir.

13 VIOP 30 Son yirmi yıllık süreçte her yıl Nisan ayı kapanışından daha aşağıda Mayıs ayı kapanışı meydana geldi. Ancak Mayıs ayının son haftasına girmemize rağmen dünya endekslerindeki güçlü tablonun da etkisiyle yurt içi borsa endeksleri Nisan ayı kapanışının üzerinde seyretmeye devam ediyor.alım iştahının artmaya devam ettiği söylenebilir seviyesindeki desteğin üzerinde kalıcılık halinde ve dirençleri test edilebilir.

14 USDTRY Geçtiğimiz haftaya Dolar lehine toparlanma devamlılığından bahsedebilmek için önemli destek seviyemiz olan ın hemen üzerinde başlayan kur TCMB faiz kararının öncesindeki gün olan Çarşamba günü ile haftanın en yüksek seviyesine kadar çıktı fakat aynı gün görülen satışlar ile desteğinde kapanış görüldü. TCMB Para Piyasası Kurulu nun Perşembe günkü toplantısında faiz oranlarında sadece politika faizinde 0.50 baz puanlık indirime gitmesinin etkisi fazla olmadı ve açıklama sonrası direncinin test edildiğini ve buradan satışlar desteğine doğru sert satışlar geldiğini gözlemledik. TCMB nin Perşembe günkü hamlesi sonrası bir sonraki PPK toplantısında politika faizinin yanı sıra, uzun vadeli (DİBS) faizinde ve gecelik repo faizinde de indirim yapılmasına artık kesin gözüyle bakılır oldu. Fakat o zamana kadar kurun nasıl bir seyir izleyeceğini şimdiden kestirmek oldukça güç. Açıklanan ABD datalarının çok fazla etkili olmadığı kurda yurtiçinde ise yeni haftada Cuma günü açıklanacak dış ticaret açığı haricinde fiyatlanmayı doğrudan etkileyebilecek çok önemli bir veri olmadığından faiz karar fiyatlanmaya devam edilebileceği gibi Haziran faiz toplantısına ilişkin beklentilerde şimdiden satın alınabilir seviyesindeki pozitif algı desteğinde güçlü tepki alımları meydana geldi seviyesindeki direncin üzerinde kalıcılığın devam etmesi durumunda ve dirençleri takip edilebilir. 200 günlük üssel hareketli ortalamanın üzerinde seyrin devam etmesi durumunda pozitif teknik görünümün korunması beklenebilir.

15 EURTRY Geçtiğimiz haftaya desteği üzerinde başlayan kur tıpkı USDTRY de olduğu gibi TCMB faiz kararının öncesindeki gün olan Çarşamba günü ile haftanın en yüksek seviyesine kadar çıktı fakat aynı gün görülen satışlar ile desteğinin hemen üzerinde kapandı. Perşembe günü TCMB Para Piyasası Kurulu nun sadece politika faizinde 0.50 baz puanlık indirime gitmesinin tatmin edici bulunmaması ile desteğine doğru sert düşüş gördük. Draghi nin değerlenmiş Euro yakınması sonrası diğer dövizler karşısında da değer kaybı yaşayan Euro için, bu bölgeden gelebilecek veriler zaten EURTRY kurumuzu çok fazla etkilememekte. Yeni haftada yurtiçinde ise Cuma günü açıklanacak dış ticaret açığı haricinde kuru doğrudan etkileyebilecek çok önemli bir veri olmadığından, geçtiğimiz haftadaki faiz kararı fiyatlanmaya devam edilebileceği gibi Haziran ayındaki TCMB Para Piyasası Kurulu faiz toplantısına ilişkin beklentilerde şimdiden satın alınmaya başlanılabilir. Satış baskısının arttığı söylenebilir seviyesindeki pozitif algı desteğinde ikili dip oluşma ihtimali söz konusu. Bu desteğin zayıflaması durumunda öncelikli olarak ve destekleri takip edilebilir.satış baskısının gücünü artırması durumundaysa , ve destekleri test edilebilir. HeikenAshiindikatörünün negatif bölgece olduğu görülüyor.

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014

14 Temmuz - 18 Temmuz 2014 GLOBAL PİYASALARDA HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA Global piyasalarda geçtiğimiz hafta Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo krizi yaşandı. Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun

Detaylı

13 Nisan- 17 Nisan 2015

13 Nisan- 17 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalarda geçtiğimiz hafta birbirinden önemli gelişmeler yaşandı. ABD tarafında, Çarşamba akşamı FOMC tutanakları açıklandı. Dolar

Detaylı

30 Mart- 03 Nisan 2015

30 Mart- 03 Nisan 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Global piyasalar yine yoğun sayılabilecek bir haftayı geride bıraktı. Hiç kuşkusuz haftanın flaş gelişmesi Suudi Arabistan ın ABD nin lojistik

Detaylı

16 Şubat - 20 Şubat 2015

16 Şubat - 20 Şubat 2015 GLOBAL PİYASALARDA GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN ÖZETİ VE GELECEK HAFTA... Geçtiğimiz hafta uluslar arası piyasalarda hangi gelişmelerin yaşandığını kısaca özetleyelim. ABD tarafı daha önceki haftalara göre sakin

Detaylı

08 Haziran - 12 Haziran 2015

08 Haziran - 12 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; Tüm gün Avustralya Piyasalar Kapalı 02:50 Japonya Cari Denge, GSYİH, 05:10 Çin Ticaret Dengesi, İthalat ve İhracat hacmi 09:00 Almanya Ticaret Dengesi,

Detaylı

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015

18 Mayıs - 22 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi günü: *02:30 Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısının Konuşması *02:50 Japonya Çekirdek Makine Siparişleri *04:30 Çin Konut Fiyatları *07:30 Japonya

Detaylı

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi.

ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi, 54,8 ile 56,2 olan beklentinin altında geldi. HAFTALIK BÜLTEN Destek FX Piyasa Gözlemi 26 Haziran 2015 19:00 GENEL HAFTA ÖZETİ ABD ile G-7 arasında tahvil faizi farkı yükseliyor; ABD Hazine tahvilleri ile diğer gelişmiş ülke tahvilleri arasındaki

Detaylı

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015

25 Mayıs - 29 Mayıs 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; *Tatil ABD Anma Günü *Tatil İngiltere *02:50 Japonya Ticaret Dengesi, İhracat ve İtlahat Hacmi Salı; *01:45 Yeni Zelanda Ticaret Dengesi, İhracat ve İthalat

Detaylı

Ülke Saat (TSİ) Veri/gelişme ING tahmini Piyasa beklentisi Önceki veri

Ülke Saat (TSİ) Veri/gelişme ING tahmini Piyasa beklentisi Önceki veri Bugün A.B.D. nin 10 yıllık tahvil faizinin 7 baz puanlık, yurt içi tahvil faizlerinin ise 15-20 baz puanlık bant aralığında işlem görmesini bekliyoruz. Bu hafta yurt içinde siyasi gelişmelerin yanı sıra

Detaylı

15 Haziran - 19 Haziran 2015

15 Haziran - 19 Haziran 2015 Önümüzdeki Hafta Neleri Takip Edeceğiz? Pazartesi; 10:00 Almanya Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann ın Konuşması 10:00 Türkiye İşsizlik Oranı, Bütçe Dengesi 12:00 Euro Bölgesi Ticaret Dengesi 13:00

Detaylı

2015 Mart ayı Beklenti Raporu. 2015 İkinci Çeyrek Beklenti Raporu

2015 Mart ayı Beklenti Raporu. 2015 İkinci Çeyrek Beklenti Raporu 2015 İkinci Çeyrek Beklenti Raporu 1 Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının ilk çeyreği finansal piyasalar açısından çok hareketli geçti. Makro-ekonomik gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkileri ile çoğu

Detaylı

2015 3. Çeyrek Beklenti Raporu

2015 3. Çeyrek Beklenti Raporu TEMEL ANALİZ Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının ilk iki çeyreğini geride bıraktık. Bu zamana kadarki süreçte gerek yurtiçi gerekse yurtdışı makro-ekonomik gelişmelerin etkisi, finansal varlıklar üzerinde

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak- Mart 2015 2015 YÖNETİCİ ÖZETİ

Detaylı

Nisan 2015 No:151. İçindekiler: ING Bank A.Ş. Ekonomik Araştırmalar Grubu. Muhammet Mercan - Baş Ekonomist

Nisan 2015 No:151. İçindekiler: ING Bank A.Ş. Ekonomik Araştırmalar Grubu. Muhammet Mercan - Baş Ekonomist İçindekiler: 1 2 2 7 8 ING Bank A.Ş. Ekonomik Araştırmalar Grubu Adres: Özet Değerlendirme İzlenecek Önemli Gelişmeler Türkiye Ekonomisi ve Piyasalar Piyasa Gelişmeleri Ekler Hazine Finansmanı Temel Ekonomik

Detaylı

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 07 Mayıs 11 Mayıs 2012

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 07 Mayıs 11 Mayıs 2012 Haftalık Bülten Haftanın Özeti VOB 30 Endeks Kontratları VOB Dolar/TL Kontratı Euro/Dolar (EURUSD) spot Sterlin/Dolar (GBPUSD) Dolar/Yen (USDJPY) spot Altın(Dolar/ons) Bakır S&P 500 Vadeli Kontratı Brent

Detaylı

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte.

farkı'nı, bir yandan da Türk ekonomisinin küresel piyasalardaki algısını etkin yönetmeleri gerekmekte. FED'in faiz artırımına başlama ihtimali 2015 haziran-temmuz döneminden, 2015 mart-nisan dönemine kayarken, piyasa parametrelerinin şekillenmesinde etkili değişken sayısı artıyor. Zihinlerde 'serseri mayın'

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 2014 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Aralık 214 Dünya Kasım ayında G-2 liderleri küresel ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni önlemler alınması konusunda uzlaşma sağlamıştır. Söz konusu anlaşma, 218

Detaylı

Ekonomik Görünüm Merkez bankalarının gölgesinde...

Ekonomik Görünüm Merkez bankalarının gölgesinde... Ekonomik Görünüm Merkez bankalarının gölgesinde... Temmuz 2014 İçindekiler Özetle... 2 Global ortam 4 Türkiye ekonomisi 12 - Büyüme ve istihdam - Enflasyon ve para politikası - Bütçe ve maliye politikası

Detaylı

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok

Türkiye de büyüme konusunda fazla tedirgin olmaya gerek yok İçindekiler: 1 Özet Değerlendirme 2 İzlenecek Önemli Gelişmeler Türkiye Ekonomisi ve Piyasalar 2 Enflasyon 3 Sanayi Üretimi 4 Dış Ticaret Dengesi 5 Ödemeler Dengesi 6 Merkezi Yönetim Bütçesi 7 Merkezi

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Şubat 215 Dünya Ocak ayında Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından küresel ekonomik görünüme ilişkin yayımlanan raporlarda, petrol fiyatlarındaki

Detaylı

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015

Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2015 Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 215 Dünya ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %,2 oranında daralmıştır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin seyrine ilişkin açıklanan veriler

Detaylı

2015 Haziran Ayı Beklenti Raporu

2015 Haziran Ayı Beklenti Raporu TEMEL ANALİZ Değerli Yatırımcılar, Finansal piyasalarda yatırım yapan yatırımcıların büyük bir çoğunluğu, istikrarlı bir şekilde kazanç elde etmeyi hayal eder. Forex piyasasında yatırım yapan yatırımcılar

Detaylı

28 Eylül 2012. Grafik 1: Yılbaşından Bu Yana Getiriler* (%) Grafik 2: EUR/USD Paritesi. Grafik 3: İMKB-100 Endeksi

28 Eylül 2012. Grafik 1: Yılbaşından Bu Yana Getiriler* (%) Grafik 2: EUR/USD Paritesi. Grafik 3: İMKB-100 Endeksi Haftalık Bülten 28 Eylül 2012 İspanya ve Yunanistan dan pozitif haberler ABD borsaları 5 yılın yükseğinde satış gördü Avrupa da çözüm iradesi adım adım ilerliyor Piyasalar geride bıraktığımız haftaya Avrupa

Detaylı

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz?

Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Soru ve cevaplarla dünya ve Türkiye ekonomisi: Neredeyiz? Nereye gidiyoruz? Ekim 2014 İçindekiler Global ortam 2 Türkiye ekonomisi 20 Yazar Hakkında Dr. Murat Üçer Deloitte Ekonomi Danışmanı Murat Üçer,

Detaylı

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER BÜLTENİ EKONOMİK MODELLER VE STRATEJİK ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Küresel Ekonomik Gelişmeleri İzleme Değerlendirme Dairesi Sayı 1 Ocak 2014 YÖNETİCİ ÖZETİ Birleşmiş

Detaylı

2015 2,32-2,28 TL 2,28-2,24 TL

2015 2,32-2,28 TL 2,28-2,24 TL FED, faiz artışı ile ilgili mesajında 'kayda değer bir süre daha' ifadesinden, 'sabırlı olacağı' ifadesine geçti. Bu ifade, 2015 yılının ilk yarısı sonunda faiz artırımı ihtimalini güçlendirmiş durumda.

Detaylı

Piyasalarda Bu Ay. Nisan 2014. Şebnem Mermertaş

Piyasalarda Bu Ay. Nisan 2014. Şebnem Mermertaş Piyasalarda Bu Ay Nisan 2014 Şebnem Mermertaş 1 Neler oldu? BIST mart ayında %11,5 yükseldi. Dünyada ekonomik büyüme endişeleri yeniden ortaya çıkarken, Ukrayna nın Rusya ya katılması gibi tarihe geçecek

Detaylı

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm

Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Dalgalı sularda, seçime doğru Ekonomik Görünüm Mayıs 2015 İçindekiler Önsöz Genel değerlendirme ve özet Global ortam: Merkez bankaları ve Yunanistan tekrar ön saflarda... Türkiye ekonomisi: Büyüme yavaş,

Detaylı

Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? Ekonomik Görünüm

Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? Ekonomik Görünüm Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? Ekonomik Görünüm Ocak 2015 İçindekiler Önsöz Genel değerlendirme Global ortam: Büyüme zayıf, ABD normalleşmeye hazır, petrol fiyatı çöküşte... Üçüncü çeyrek

Detaylı