SMART Security Management Art

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SMART Security Management Art"

Transkript

1 SMART Security Management Art 1

2 2

3 1 SMART Smart; Securitas ın hizmet kalitesini ölçmek ve dolayısıyla artırmak, anlık raporlama sağlamak, sahadan hem hizmet alan tarafa, hem de Securitas a hızlı bilgi akışı ve iletişim kolaylığı sağlamak amacıyla kullanılan ve geliştirilen bir sistemdir. Securitas Türkiye nin geliştirdiği SMART, sektörün ve hizmet verilen kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda gelişimi sürekli devam eden bir operasyonel bilgi bankasıdır. Yürütülen Güvenlik Hizmetleri hakkında anlık veriler toplanmasını ve bu verilerin gerek Securitas içerisinde gerekse hizmet alan kurumlarla paylaşılmasını sağlayan SMART; Kalite kontrol ve hizmet kalitesini artırmayı, Daha hızlı iletişim ve tepki süreçleri oluşturmayı, Verilen hizmeti sayısallaştırarak güvenliği ölçülebilir bir hizmet halinde sunmayı hedefler.

4 2 Smart Kurumsal Portal; Securitas, sahadan toplayıp Smart Operasyonel Veri Tabanına işlediği Denetimleri, Olay Raporları, Tespit Raporları, Görev Atama ve Sonuçları, Personel Bilgileri, Anketleri, Eğitim -Sınav ve Testleri, Özel Olarak Oluşturulmuş Elektronik Formlarla Toplanan Verileri hizmet verdiği kuruluşun temsilcileri ile doğrudan paylaşır. Securitas Türkiye, teknolojiden yararlanarak hizmet kalitesini sürekli artırmak için çalışmaktadır ve bu süreçte yapılan tüm işlemlerde şeffaflığı esas alır. Securitas ın kurumsal hafızasında yer alan kuruluş ile ilgili operasyonel verilerin tamamına, o kuruluşun temsilcileri kurumsal portal üzerinden doğrudan erişebilirler. Böylece Securitas tan hizmet alan kuruluşların temsilcileri hizmet aldıkları birimler hakkındaki her tür bilgiye Securitas ile aynı anda 7/24 erişime sahiptirler. Öte yandan, aynı kullanıcı adı ve şifre kullanılarak tüm bu verilere Blackberry& Iphone/Ipadlere indirilebilen Securitas yazılımları ile de ulaşılabilmektedir. Blackberry Kurumsal Portal yazılımı ile Securitas tarafından hizmet verilen kuruluşlar veya o kuruluşların görevlendirdikleri danışman firma çalışanları, Securitas ın kullanmakta olduğu formlar ile ilgili birimleri denetleyebilir ve Kurumsal Portal üzerinden kendi denetim sonuçlarını Securitas sonuçları ile karşılaştırarak sürecinin objektifliğini gözlemleyebilirler.

5 - Güvenlik şirketinden nasıl bir hizmet alıyorum? görev doğrulanmaktadır. Öte yandan, görevlerin yapılıp yapılmadığı, ne zaman, ne şekilde ve kim tarafından yapıldığı da belgelenmekte ve anlık olarak raporlanmaktadır. Hizmet alan kuruluşlar, Securitas ın gerçekleştirdiği denetim sonuçlarına; Kurumsal Portal, Ipad / Iphone ve Blackberry üzerinden, kendilerine özel açılan firma hesaplarını kullanarak ulaşabilirler.

6 6 - Dağ başındaki tesisimin güvenliği ne durumda? PDA lara atanmış görevler ve rutin kontroller sayesinde, ilgili kişinin görevi başında olduğunu ve görevini zamanında yerine getirdiği bilgisine ulaşılabilir.

7 5 Smart-M PDA Sahada bulunan Securitas güvenlik görevlileri veri girişlerini yapmak ve sistem tarafından gelecek yönlendirmeleri takip etmek için Smart Mobile (Smart-M) PDA ları kullanmaktadırlar. Securitas tarafından sahada yapılan risk analizi çalışmaları ve hizmet alan kuruluş temsilcilerinin istekleri doğrultusunda hazırlanan tüm görevler PDA cihazlarına sistem tarafından gönderilmektedir. Bu görevler genel anlamda devriye veya sahada yapılan kontroller ile ilgili olabileceği gibi, hizmet alan kuruluşun ve ilgili birimin raporlama, kayıt altına alma ihtiyaçlarına yardımcı faaliyetleri de kapsayabilmektedir. Securitas ın kullandığı PDA cihazları suya, toza, darbeye ve şoka dayanıklı endüstriyel sınıfta cihazlardır. Kısa bir eğitim ile güvenlik görevlileri kolayca cihazı kullanıp, sistemi uygular hale gelebilmektedir. Bu sistemin, kullanılan geleneksel EDKS sistemlerinden en temel farkı: kullanıcısını bilgilendirmesi, yönlendirmesi ve görev esnasında karşılaşabileceği öngörülen durumlarda davranış şeklinin ne olması gerektiğini aktararak standart dışı uygulamaları ve insan hatalarını en aza indirmesidir. Bu sürecin tamamının anlık olarak raporlanabilmesi/ yönetilebilmesi de sistemin diğer önemli avantajıdır. Bu sistem ve cihazlar sayesinde, güvenlik görevlisinin görev alanında bulunan barkodları okutması ya da alanın resmini çekmesi ile gerçekleştirilmiş olan görev doğrulanmaktadır. Öte yandan, görevlerin yapılıp yapılmadığı, ne zaman, ne şekilde ve kim tarafından yapıldığı da belgelenmekte ve anlık olarak raporlanmaktadır.

8

9 7 Bir kapının kilitlenmesinin görev olarak atanması durumunda; Bu kapının istenilen zamanda kilitlenmesini sağlayabilir, farklı sebeplerden dolayı kilitlenemiyorsa bu sebeplerin her biri için farklı önlemler alınması konusunda güvenlik görevlisini yönlendirebilir ve bu durumların her biri için farklı kişiler haberdar edilebilir. Kapının kilidi bozuk ise, belirtilen telefon numarası aranarak çilingir çağırılması istenebilir, içeride halen personel çalıştığından kapı kilitlenemiyorsa personel müdürünün otomatik olarak e-posta ile haberdar edilmesini sağlanabilir ve bu görevin zamanında yapılıp yapılmadığının yanı sıra ne zaman yapıldığı da takip edilebilir. Smart-M PDA Olay Tespit Raporları Smart-M PDA sistemi ile hizmet verilen kuruluşlarda güvenlik tehdidi oluşturabilecek durumları, herhangi bir şekilde işletme kurallarına aykırı gelişen olayları, güvenlik görevlileri birden çok resim çekip, ekleyebildikleri olay-durum tespit raporları ile anlık olarak gerek kendi üstlerine gerekse hizmet verilen kurum ilgililerine raporlayabilmektedirler.

10 8 PDA cihazlarına; Anketler gönderilebilir: Securitas, böylece personel ihtiyacı analizini sağlar ve doğru reaksiyonlar alarak personelin çalışma şartlarını iyileştirmek için gereken önlemleri alır. Eğitimler ve sınavlar gönderilebilir: Securitas, sınavlarla personellerin eğitim ihtiyaçlarını belirler ve yine cihazlar üzerinden gönderilen eğitimlerle bu ihtiyaçları en kısa sürede gidermeyi hedefler. Cihazlara bilgi mesajları gönderilebilir: Cihazlara alınması gereken güvenlik tedbirleri ile ilgili bilgilendirme mesajları gönderilerek güvenlik görevlilerine günün ya da görev yapılan birimin hassasiyetleri ile ilgili bilgilendirme yapılabilir. Güvenlik görevlisi, rutine alışma ve mesleki körlükten kurtulabilir: Sistemde güvenlik görevlilerinin Rutine Alışma - Mesleki Körlükten kaynaklanan hatalar yapmasını engellemek için geliştirilmiş özel mekanizmalar, önlemler bulunmaktadır. Bunların arasında; Barkodların karıştırılması, Rastgele kaydırılmış görev zamanlamaları, Listelenmeyen saklı görevler yer almaktadır.

11 - Deponun kapısı kilitlenmiş midir? Securitas, Smart- M PDA sistemini kullanarak sahada yapılması gereken planlanmış işlerin istenilen zamanda ve en doğru şekilde yapılmasını sağlar.

12 - Tesisim gerçekten güvende mi? Kameralar kayıt yapıyor mu? Tel örgüler ne durumda? Securitas Smart-M PDA kullanan güvenlik görevlisi yaşanan olayları, fark ettiği riskleri PDA cihazını kullanarak resimli şekilde kendi üstlerine ve hizmet alan kuruma anlık olarak bildirir.

13 11 Smart ve Denetim Süreçleri Smart üzerinde genel kullanımda olan formların yanı sıra hizmet yerlerine özel denetim formları; Securitas Kalite Risk Departmanı tarafından yapılan risk analizleri ve hizmet verilen kuruluş temsilcilerinin ihtiyaçları/ istekleri doğrultusunda oluşturulmaktadır. Yapılan denetimlerin sonuçları, ayrıntılı bir şekilde ilgili birimlere raporlanmakta olup, birimlerdeki hizmet kalitesinin zaman içerisindeki değişimi hergün izlenebilmektedir. Eksikliklerin belirtildiği raporlar ilgili birim ve kişilerle paylaşılmakta ve bu eksikliklerin en kısa sürede giderilmesi yolunda Securitas Türkiye sürekli çalışmaktadır. Öte yandan, birimler hakkındaki denetim sonuçları, riskler ve iyileştirme olanaklarına dair bilgilere Smart üzerinden ulaşılabilmekte ve bu bilgiler kullanılıp doğru önlemler alınarak, güvenlik risklerinin en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Securitas tarafından hizmet verilen kuruluşlar kurumsal portal üzerinden detaylı raporlara ulaşabilmektedirler.

14 12 Smart-M Blackberry Securitas Türkiye İdari Personeli, Blackberry Akıllı telefonlar ile donatılmıştır. Securitas idari personelleri, ilgili Bölge Müdürlüğü veya Proje Koordinatörlüğü tarafından planlanan denetimleri, Blackberry ile sahada, yerinde ve doğrudan gerçekleştirebilmektedir. Denetimlerin, gerçekleşip gerçekleşmediği ve sonuçları sürekli takip edilebilmektedir. Amaç hizmet verilen birimlerde yaşanabilecek aksaklıkları yaşanmadan önlemek, sahada verilen hizmetin kalitesini sürekli kontrol altında tutmaktır. Yapılan denetimlerin sonucu, denetimin yapıldığı anda otomatik olarak e-posta ile hizmet alan kuruluş temsilcileri ile de paylaşılmaktadır. Securitas personeli, Blackberry platformu üzerinde çalışan özel bir yazılım ile saptadıkları riskleri ve yapılan müşteri görüşmelerini kayıt altına alarak, verilen hizmeti iyileştirme odaklı hareket eder. *Smart-M Dinamik Form; Hizmet verilen kuruluşların veri toplama ihtiyaçlarına destek olunması amacıyla özel olarak tasarlanan formlar dinamik form ile oluşturulmaktadır. Dinamik form ile elde edilen veriler, hizmet verilen kuruluşların isteğine göre özel raporlara dönüştürülebilir. Excel tabloları veya kağıt üzerinde tutulan kayıtların dinamik formlara aktarılarak PDA üzerinden doldurulması sağlanmaktadır. Böylece ihtiyaç duyulan kayıtlara dosyaları karıştırmadan, faks beklemeden Securitas Kurumsal Portal üzerinden kolayca ulaşılmaktadır. * Smart tarafından geliştirilen yeni bir modül olan Smart - M Dinamik Form aktif olarak kullanılmakta.

15 - Acaba bugün Bursa daki fabrikamıza kaç araç giriş yaptı? - Peki geçen ay kaç araç giriş yapmıştı? Securitas Smart-M Dinamik Form kullanılarak PDA cihazları üzerinden istenilen kayıtları, istenilen şekilde tutabilir ve istenilen başlıklar altında raporlanabilir.

16 14 Smart üzerinden oluşturulan formlara; Barkod okuması, fotoğraf, çizim ve fotoğraf üstü açıklayıcı çizimler gibi kağıt üzerinde gerçekleştirilemeyecek dökümanlar eklenebilmektedir. Böylece sadece kağıt üzerindeki formu aktarmakla kalmayarak mevcut formlara değer katılmaktadır. İstenilen sayısal veriler için otomatik toplam alanları oluşturulabilmektedir. Mesela tek birime gün içinde kaç kg hammadde girişi yapıldığını ya da geri kazandırılan ürün bedelinin ne kadar olduğunu ya da x plakalı aracın saat kaçta giriş / çıkış yaptığı sadece birkaç tık ile her zaman her yerden öğrenilebilir. Bu formlarda bulunan her bir veri parçası için sınırsız filtreleme yapabilmekte ve bu sayede aranan bilgiye kolayca ulaşılabilmektedir. Öte yandan, doldurulan her formun bir kopyası istenen adreslerine otomatik olarak gönderilebilmektedir.

17 Securitas, iş süreçlerini optimize etmek, verimli ve hızlı çalışma anlayışı ile hizmet verdiği kuruluşlara daha iyi hizmet sunmak ve kendi kurumsal yapısı içerisinde iş zekasından faydalanmak için Oracle E Business Suite ERP sistemini kullanmaktadır. Ayrıca Securitas, Smart sistemini gerekli bilgiler ile buradan beslemektedir.

18

19

20 Kuzey Amerika da, Avrupa da, Latin Amerika da, Orta Doğu da, Afrika da ve Asya da toplam 50 ülkede, her müşterimizin bireysel gereksinimlerine uygun güvenlik çözümleri sağlamaya odaklanıyoruz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerden, havalimanlarına kadar birçok alanda, çalışanımızla hizmette fark yaratıyoruz. Çalışma felsefemizin temelini güvenlik bilgisi oluşturuyor. Securitas Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Ceyhun Atıf Kansu Cad. 112/15-18 Balgat Ankara securitas.com.tr

Türkiye nin İlk Özel İtfaiye Girişimi İtfaiye, Kurtarma ve Çevre Koruma Hizmetleri

Türkiye nin İlk Özel İtfaiye Girişimi İtfaiye, Kurtarma ve Çevre Koruma Hizmetleri Türkiye nin İlk Özel İtfaiye Girişimi İtfaiye, Kurtarma ve Çevre Koruma Hizmetleri 3 Bizim işimiz korumak! Siz ve değerleriniz için tehdit oluşturabilecek her alanda çözüm üretmeyi hedefliyor ve bunun

Detaylı

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI DOKÜMAN KODU: KEK REVİZYON NO: 00 YAYIN TARİHİ: 01.12.2010 KONU : İÇİNDEKİLER BÖLÜM NO : A KEK DOKÜMA N NO KONU A İÇİNDEKİLER - B REVİZYON SAYFASI

Detaylı

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Batuhan KOCAOĞLU Okan Üniversitesi Lojistik Bölümü, İstanbul,

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

BÖLÜM I - KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ NE UYUM BEYANI

BÖLÜM I - KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ NE UYUM BEYANI BÖLÜM I - KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ NE UYUM BEYANI 1 Ocak - 31 Aralık 2014 faaliyet dönemini kapsayan Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu, Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) nun 3 Ocak 2014 tarih, 28871

Detaylı

VERİMLİ İNSAN GÜCÜ İLE MALİYETLERİ DÜŞÜRÜN, HEDEFLERİNİZE ULAŞIN

VERİMLİ İNSAN GÜCÜ İLE MALİYETLERİ DÜŞÜRÜN, HEDEFLERİNİZE ULAŞIN VERİMLİ İNSAN GÜCÜ İLE MALİYETLERİ DÜŞÜRÜN, HEDEFLERİNİZE ULAŞIN BORDRO PLUS Tüm firma ve kurumlara rekabet avantajı sunan faktörlerden biri, belki de en önemlisi insan kaynağıdır. Kurumun misyon ve hedefini

Detaylı

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği - Türkiye, 2015 Göksu Evleri Göztepe Mah. Akkavak Cad.

Detaylı

MÜŞTERİLERİN DOĞRU BİLGİLENDİRİLMESİ

MÜŞTERİLERİN DOĞRU BİLGİLENDİRİLMESİ MÜŞTERİLERİN DOĞRU BİLGİLENDİRİLMESİ VOLKSWAGEN BİNEK ARAÇ Volkswagen Binek Araç ürün ve fiyat bilgilendirmelerinde, müşterileriyle her türlü iletişiminde, müşteri tarafından en anlaşılabilir ve kolay

Detaylı

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI

LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI 2011 LOGO BUSINESS SOLUTIONS TURKCELL HİZMETLERİ BİLGİ DOKÜMANI İÇİNDEKİLER TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 8 Mesaj Şablonları... 10 Toplu Mesaj Gönderimleri... 11 İş Akışlarında

Detaylı

SGK Bilişimle Büyüyor. Sağlık ve Sigorta Yazılımları ile Uluslararası Bilişim Markaları Çıkararak Dünya ya Açılıyor

SGK Bilişimle Büyüyor. Sağlık ve Sigorta Yazılımları ile Uluslararası Bilişim Markaları Çıkararak Dünya ya Açılıyor SGK Bilişimle Büyüyor Sağlık ve Sigorta Yazılımları ile Uluslararası Bilişim Markaları Çıkararak Dünya ya Açılıyor Misyonumuz Ülkemizde yaşanan değişim ve dönüşüm zincirinin en önemli halkalarından biri

Detaylı

TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI KALİTE KONTROL STANDARDI 1 (TASLAK)

TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI KALİTE KONTROL STANDARDI 1 (TASLAK) TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI KALİTE KONTROL STANDARDI 1 (TASLAK) FİNANSAL TABLOLARIN BAĞIMSIZ DENETİMLERİ, İNCELEMELERİ İLE DİĞER GÜVENCE DENETİMLERİNİ VE İLGİLİ HİZMETLERİ YÜRÜTEN BAĞIMSIZ DENETİM KURULUŞLARI

Detaylı

Üniversitemiz İç Kontrol Standartları Uyum Eylem Planı İzleme Değerlendirme Raporu

Üniversitemiz İç Kontrol Standartları Uyum Eylem Planı İzleme Değerlendirme Raporu Üniversitemiz İç Kontrol Standartları Uyum Eylem Planı İzleme Değerlendirme Raporu BARTIN ÜNİVERSİTESİ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI KAMU İÇ KONTROL STANDARTLARINA UYUM EYLEM PLANI DEĞERLENDİRME

Detaylı

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU. 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU. 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU 1. Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Beyanı Bu kapsamda; Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş., kuruluşunu düzenleyen 4456 sayılı Kanun, Bankacılık Kanunu ve tabi olduğu diğer

Detaylı

TERİMLER, SİMGELER VE KISALTMALAR. DONANIM: Ağ, bilgisayar veya çevre birimlerinin elektronik, elektromekanik ve mekanik aksamını,

TERİMLER, SİMGELER VE KISALTMALAR. DONANIM: Ağ, bilgisayar veya çevre birimlerinin elektronik, elektromekanik ve mekanik aksamını, Meslek SİSTEM İŞLETMENİ Seviye 5 I Referans Kodu 12UMS0255-5 Standardı Hazırlayan Kuruluş İTO Koordinasyonunda TBV Türkiye Bilişim Vakfı, TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve TEKİS Tüm Özel Eğitim Kurumları

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. Logo TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri Logo Mart 2012 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 10 Mesaj Şablonları... 12 Toplu Mesaj Gönderimleri... 13 İş Akışlarında SMS

Detaylı

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2012

TURKCELL HİZMETLERİ. Kullanım Bilgileri. LOGO Kasım 2012 TURKCELL HİZMETLERİ Kullanım Bilgileri LOGO Kasım 2012 İçindekiler TURKCELL HİZMETLERİ... 3 Ekip Mobil... 4 Mobil Aboneler... 8 Mesaj Şablonları... 10 Toplu Mesaj Gönderimleri... 11 İş Akışlarında SMS

Detaylı

hakkımızda hizmetler çözümler ürünler avantajlar yenilikler www.ssh.com.tr

hakkımızda hizmetler çözümler ürünler avantajlar yenilikler www.ssh.com.tr hakkımızda avantajlar hizmetler çözümler yenilikler ürünler www.ssh.com.tr İşletmelerin iyi ve güvenilir bir ürün sağlayabilmeleri ancak başarılı bir satış sonrası hizmetle mümkün olabilir. Bulunduğumuz

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU HİZMETE ÖZEL T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU V.1 2014 I Bu kılavuz çevre duyarlılığı kapsamında kâğıt ortamda basılmayarak; elektronik

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME REHBERİ. Ocak 2014, Ankara. Strateji Geliştirme Başkanlığı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME REHBERİ. Ocak 2014, Ankara. Strateji Geliştirme Başkanlığı T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME REHBERİ Ocak 2014, Ankara Strateji Geliştirme Başkanlığı T.C. MALİYE BAKANLIĞI MALİYE BAKANLIĞI İÇ KONTROL İZLEME VE DEĞERLENDİRME

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ SINIFLARI VE BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EL KİTABI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ SINIFLARI VE BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EL KİTABI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ SINIFLARI VE BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EL KİTABI AÇIKLAMA : Bu el kitabı, BİTEFO EL KİTABI PROJESİ uygulaması olarak ilk kez Ekim 2009 da basılmış

Detaylı

İŞLETMELERDE İÇ KONTROL SİSTEMİNİN ÖNEMİ VE DENETİM KOMİTELERİ İLE İÇ DENETİM BİRİMİ İLİŞKİSİNİN HATA ve HİLELERİN ÖNLENMESİNDEKİ ROLÜ İÇİNDEKİLER

İŞLETMELERDE İÇ KONTROL SİSTEMİNİN ÖNEMİ VE DENETİM KOMİTELERİ İLE İÇ DENETİM BİRİMİ İLİŞKİSİNİN HATA ve HİLELERİN ÖNLENMESİNDEKİ ROLÜ İÇİNDEKİLER GÜNCEL İŞLETMECİLİK KONULARI - 95 İŞLETMELERDE İÇ KONTROL SİSTEMİNİN ÖNEMİ VE DENETİM KOMİTELERİ İLE İÇ DENETİM BİRİMİ İLİŞKİSİNİN HATA ve HİLELERİN ÖNLENMESİNDEKİ ROLÜ Yrd. Doç. Dr. Ali ALAGÖZ * İÇİNDEKİLER

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE BİLGİ İŞLEM PROSEDÜRÜ 1.AMAÇ: Kurumun otomasyon üzerindeki tüm bilgilerinin yönetimini, korunmasını, dağıtımını ve önemli işlevlerinin korunmasını düzenleyen kuralları ve uygulamaları belirlemeyi amaçlar. 2. KAPSAM: Bu talimat,

Detaylı

TBD Kamu-BĐB Bilişim Platformu V

TBD Kamu-BĐB Bilişim Platformu V TBD Kamu-BĐB Bilişim Platformu V e-kurum MODELĐ OLUŞTURULMASI Özet Bu çalışmada e-kurum dönüşüm modeli tartışılmış, ve bunun için gerekli alt-yapı gereksinimleri belirlenmiştir. Hedef Kitle Bu belge TBD

Detaylı

Ortak Değerlendirme Çerçevesi (ODÇ) Kuruluşun Özdeğerlendirme Aracılığıyla Geliştirilmesi

Ortak Değerlendirme Çerçevesi (ODÇ) Kuruluşun Özdeğerlendirme Aracılığıyla Geliştirilmesi 1 Ortak Değerlendirme Çerçevesi (ODÇ) Kuruluşun Özdeğerlendirme Aracılığıyla Geliştirilmesi Ortak Değerlendirme Çerçevesi 2006 İçindekiler Giriş Girdi Kriterleri Kriter 1: Liderlik Kriter 2: Strateji ve

Detaylı

Netsis Müşteri İlişkileri Yönetimi. Netsis Müşteri İlişkileri Yönetimi

Netsis Müşteri İlişkileri Yönetimi. Netsis Müşteri İlişkileri Yönetimi Netsis Müşteri İlişkileri Yönetimi Netsis Müşteri İlişkileri Yönetimi 1 1991 yılında İzmir de başladığı yolculuğuna bugün 10 ülkede 400 iş ortağı ile birlikte 200 kişiye yaklaşan ekibi ve 40 bini aşkın

Detaylı

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM

SAP ERP. Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN. MetaboLİzma. hareket kabiliyeti MOBİL YAŞAM Verİmlİ, sağlıklı, zinde bir organizasyon İÇİN Fazlalıklardan kurtulun BULUTLAR KADAR HAFİF İŞ SÜREÇLERİ SINIRLI KAYNAKLARLA SINIRSIZ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARIN SAP ERP MetaboLİzma Hızlandırıcı SAP HANA

Detaylı

İŞ ZEKASI NIN YENİ FORMÜLÜ. Bütünleşik Sistemlerin Gücü Yarının Fırsatlarının Bugünden Keşfi Strateji Belirleme ve Karar Yönetimi Big Data Analizi

İŞ ZEKASI NIN YENİ FORMÜLÜ. Bütünleşik Sistemlerin Gücü Yarının Fırsatlarının Bugünden Keşfi Strateji Belirleme ve Karar Yönetimi Big Data Analizi Ü Ç A Y D A B İ R Y A Y I M L A N I R M A R T - N İ S A N 2 0 1 3 S A Y I 5 4 İŞ ZEKASI NIN YENİ FORMÜLÜ Bütünleşik Sistemlerin Gücü Yarının Fırsatlarının Bugünden Keşfi Strateji Belirleme ve Karar Yönetimi

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ & İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ENTEGRE EL KİTABI

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ & İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ENTEGRE EL KİTABI Sayfa No : 1 / 19 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ & İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ENTEGRE EL HAZIRLAYAN SEÇ YÖNETİM TEMSİLCİSİ ONAYLAYAN GENEL MÜDÜR ÜNVAN ADET KOPYA NO 1.SEÇ YÖNETİM TEMSİLCİSİ 1 (ORJİNAL)

Detaylı

KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor

KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor Sayı 5 - Mayıs 2013 ALİ KAMİL UZUN İÇ DENETİMİN DUAYENİ URAL AKÜZÜM ETIK OLMAK KARLI MIDIR? TAMER SAKA KİBAR HOLDİNG in tüm riskleri ondan soruluyor 19 MAYIS 1919 E D İ T Ö R İmtiyaz Sahibi İsa Ersoy isaerso@gmail.com

Detaylı