UHF RFID Akıllı Kütüphane Sistemi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "UHF RFID Akıllı Kütüphane Sistemi"

Transkript

1 UHF RFID Akıllı Kütüphane Sistemi S u n u m Y a p a n : H a l i l İ b r a h i m H A R M A N C I Akıllı Kütüphane Sistemi Yordam Bilgi Teknoloji Danışmanlık Eğitim ve Elektronik Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. nin tescilli markasıdır.

2 RFID Teknolojisi Nedir? Radyo Frekansı ile Tanımlama (Radio Frequency Identification) teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. Bu teknolojiyi tanıtırken sistemin nasıl çalıştığından önce, hangi bileşenlerden oluştuğu, etiketlerin yapısının nasıl olduğu, çalışma prensibi vb. konular hakkında kısa da olsa bilgi vermek kafalarımızda şekillenmesi açısından faydalı olacaktır.

3 RFID Teknolojisi Nedir? Kitapların raflarda sayımı, yaygın olarak kullanılan barkod teknolojisi ile ciddi iş gücü ve zaman gerektiren zor bir süreçtir. Her materyalin benzersiz bir elektronik kimliğe kavuşturulduğu UHF RFID teknolojisi ile sayım ve kontrol zorluğu kavramı tamamıyla ortadan kalkmaktadır.

4 RFID Nelerden Oluşur? RFID, temel olarak bir etiket ve anten bağlı okuyucudan meydana gelir. RFID kütüphanelerde bir kitaba ait tanımlama bilgisini (demirbaş no) Radyo Frekans dalgaları ile akıllı etiketlere kaydetme ve bu kayıtlı bilgiyi uzaktan okuma teknolojisine dayanır. RID Etiketler RFID Anten/Okuyucu

5 RFID Etiket Yapısı Nasıldır? Etiketler üretildikleri fabrikalarda uluslararası Elektronik Ürün Kodu (EPC) diye adlandırılan dünyada hiçbir benzeri olmayan aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi tekil bir numaraya sahiptirler. Başlık Yönetici Numarası Nesne Sınıfı Seri Numarası Materyal üzerine/içine yerleştirilen etiketlerin RFID okuyucu tarafından okunmasıyla çip ( yonga ) içindeki bilgiler yukarıdaki şekilde 4 bloktan meydana gelen 24 haneli karakter olarak okunmaktadır. Buna ham data denebilir.

6 RFID Etiketi Yapısı Nasıldır? RFID etiketi, 1 -Silikon Çip ( Yonga ) 2-Anten 3-Kaplama bileşenden meydana gelir. Kaplama Çip (Yonga) Antenler

7 RFID Etiketi Yapısı Nasıldır? Çip (Yonga), etiketin üzerinde bulunduğu kitap ile ilgili tanımlama (demirbaş no) bilgilerini saklar. Toplu iğne büyüklüğündedir. Çip (Yonga) Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Antenler Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler. Kaplama

8 RFID Etiketi Nasıl Okunur? RFID tamamen hava ile taşınabilen radyo dalgaları ile çalışmaktadır. Etiketlerin içindeki çip (yonga) tamamen pasif yapıdadır. Yani kendi kendine yayın yapmaz. Antenler tarafından gönderilen radyo dalgaları etiket üzerinde bulunan antenlere çarpar. Bu çarpma ile antenler elektriklenmeye başlar ve bu gücü çip (yonga) ya iletirler. İşte bu arada çip (yonga) içerisindeki bilgiyi dışarıya aktarır ve yine aynı okuyucu antenler tarafından bu bilgi okunur. Böylece okunan etiket içindeki tanımlama (demirbaş no) okunmuş olur. Bip, Bip Bip

9 UHF RFID Etiket Gönderilen RF Sinyalleri Çip (Yonga) dan okunan değer

10 Sistem Bileşenleri Nedir? 1-UHF RFD Etiketler 2-Ödünç/İade Kiti 3-Güvenlik Kapısı 4-Mobil El Terminali 5-Sistem Yönetim Yazılımı

11 RFID Etiketi Özellikleri? 23 cm Etiket Boyu Kitap Arasında Yapışan Kısım 16 cm.

12 İsteğe göre farklı çeşit ve ebatlarda projeye göre üretilebilecek şekilde olan etiketler, kitapların aralarına gizlenebilmesi için çift tarafı yapışkanlı etiket veya yayının arkasında taşınır ve demirbaş etiketi formundadır. Barkod sistemlerindeki barkod etiketi yerine RFID sistemlerde RFID etiketler kullanılır. Opsiyonel olarak RFID etiket üzerine barkod bilgisi basılabilmektedir. UHF RFID etiketler, materyal tipi ya da büyüklüğüne göre farklı ebatlarda olabilir. Ömrü barkod etiketlere göre çok daha uzundur. Kuruma özel logolu olarak hazırlanabilen UHF RFID etiketler hem görsel anlamda bilgi verebilirken, hem kitap sayfaları arasına yerleştirilebilen çift tarafı yapışkanı sayesinde güvenlik ve hızlı sayım işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

13 RFID Etiketi Özellikleri? 23 cm Etiket Boyu Kitap Arasında Yapışan Kısım 16 cm.

14 Genel Özellikleri - Okuma ve programlama için düşük güçte çalışabilir. - Uygun anten ile 10 mt'ye kadar çalışma mesafesine sahiptir. - Etkinliği kanıtlanmış ve uygun maliyetli olan EEPROM teknolojisi kullanır. - Etiketlerin uygulanması esnasında kurum tarafından şifreleme yapılmasına izin verir. - Bu şekilde başkaları tarafından etiketin çipine kodlanan demirbaş numarası sadece kodlayan tarafından değiştirilebilir. - Etiket üzerindeki çip içerisinde 64-bit değiştirilemeyen bir seri numara bulunur. - Böylece parmak izi gibi benzersiz bir etiketleme sağlar. Çeşitleri - Materyalin aralarına gizlenebilmesi için çift tarafı yapışkanlı etiket, - Materyalin arkasında taşınır ve demirbaş etiketi formunda, - İsteğe göre farklı çeşit ve ebatlarda projeye göre üretilebilecek şekildedir.

15 Diğer Sistemlerden Farkları Etiketler üzerinde kesinlikle fabrikasyon şifre yoktur. Etiketlerdeki şifre tamamen kullanıcı tarafından belirlenir. Etiketlerimiz farklı UHF RFID sistemlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Bir kitabın arasına bir den fazla aynı demirbaş numarasına sahip etiket konabilir. Etiketin çipine (yonga) demirbaş numarası kodlama işlemi yapılmaktadır. El terminali ve güvenlik kapıları etiketlerin çipindeki demirbaş numarasını okur.

16 RFID Ödünç/İade Kiti Birden fazla yayını çok hızlı bir şekilde ödünç/iade işlemi yapabilme özelliğine sahiptir. Alien ALR-9900 EMA Gelişmiş RFID Okuyucu + 1 Anten içerir MHz MHz arası çalışma frekansına sahiptir. EPC Classl GEN2 standardını, ISO C protokolünü destekler. EPC Classl GEN2 standardındaki tüm etiketleri okur. EPC global düşük seviye okuyucu protokolü (LLRP) mevcuttur. TCP/IP LAN Ethernet, NTP, DNS, DHCP, SNMP desteği vardır. Masaüstüne rahatlıkla montaj yapılabilir.

17 Yapılacak işlem için ödünç verilecek / iade alınacak olan kitaplar okuyucu istasyonun içerisine konur. RFID Ödünç/İade Kiti RFID Ödünç/İade Kiti içerisine konan kitapların içindeki etiketlerdeki çipi (yonga) okuyarak demirbaş numaralarını otomasyona kayıt yapar. İşlem Yapılacak Kitaplar

18 Diğer Sistemlerden Farkları Bir kitabın arasına bir den fazla aynı demirbaş numarasına sahip etiket yapıştırılmış ise cihaz bunu tek bir demirbaş numarası olarak algılar ve tek bir işlem yapar. Ödünç/iade esnasında etiketin çipi (yonga) içerisindeki güvenlik bitleri değiştirilerek işlem yapılır. Bu durum güvenlik kapılarının offline olarak çalışmasının nedenine en iyi örnektir. Cihaz etiketlerin çiplerindeki şifreleri de kontrol eder ve kesinlikle kütüphaneye ait olmayan ve farklı şifrelere sahip kitapları ödünç vermez.

19 RFID Güvenlik Kapısı Kütüphanedeki yayınların kasıtlı veya kasıtsız olarak bulunması gereken alan dışına çıkarılması durumunda sesli olarak ve/veya mail ve mesajla uyarı veren modül ile güvenlik sağlamakta olup, entegre kişi sayım sistemi ile kütüphane kullanıcılarının takip edilmesi de artık çok kolay hale gelmektedir.

20 Güvenlik kapıları çevrimiçi veya çevrimdışı çalışabilir şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik sayesinde kapıların kütüphane otomasyonu ile bağlantısının kopması durumunda çevrimdışı geçiş sistemi kontrolü sağlar. İzinsiz çıkarılmak istenen materyaller için sesli ve ışıklı uyarı verir. Eş zamanlı olarak izinsiz çıkarılmak istenen materyallerin kaydı kapı üzerinde bulunan özel okuyuculara kaydedilir. Çevrimdışı çalışarak yaklaşık 50,000 demirbaş numarası hafızada tutulabilir. Sistem çevrimiçi olduğunda hafızadaki bilgiler Kütüphane Bilgi ve Belge Otomasyon Programı'na aktarılır.

21 Güvenlik kapılarından geçiş yapan bütün kitapların demirbaş numaraları paneller tarafından saliseler bazında okunmakta, okunan bilgiler RFID Akıllı Kütüphane Sistemi modülüne yazılmaktadır. Aynı zamanda geçiş yapan şahısların sayıları da entegre sayaç sayesinde aynı modüle aktarılmaktadır

22 Firmamız tarafından üretilmekte olan Hibrit Kart olak tanımlayabileceğimiz üye kartlarında hem HF (Mifare) hem de UHF RFID çip bulunmaktadır. Yani iki çipli bir karta tek bir üye numarası kodlanabilmektedir. Bu kart sayesinde güvenlik kapılarından geçen üyelerin de bilgisi alınabilmekte ve akıllı kütüphane modülüne aktarılmaktadır U00001

23

24 Sistem Bileşenleri : Alien ALR-9900 EMA gelişmiş RFID okuyucu + 4 adet anten içerir MHz MHz arası çalışma frekansına sahiptir. EPC Classl GEN2 standardını, ISO C protokolünü destekler. EPC Classl GEN2 standardındaki tüm etiketleri okur. EPC global düşük seviye okuyucu protokolü (LLRP) mevcuttur. İnsan sağlığına zararı yoktur. TCP/IP LAN Ethernet, NTP, DNS, DHCP, SNMP desteği vardır. Zemine rahatlıkla montaj yapılabilir.

25 Diğer Sistemlerden Farkları Sistem kesinlikle network yapısına bağımlı olarak çalışmaz. Yani güvenlik kapıları ile kütüphane otomasyonu arasında bağlantı kesilse dahi çalışmaya devam eder, güvenlik kontrolü yapar. Bu durumda okunan bilgileri hafızasına yazar, sistem tekrar online olduğunda ise bu bilgileri ana sunucuya aktarır. Kapılar içerisinden g<eçen kitapların etiketlerindeki güvenlik bitlerinin on veya off olduğunu kontrol eder. Off ise normal geçiş, değiştirilmemiş On ise alarm çalar. Güvenlik kapıları sadece kütüphaneye ait etiketleri okumakta ve alarm durumuna bu durumu kontrol ettikten sonra geçmektedir. Kesinlikle yanlış alarm vermez.

26 UHF RFID El Terminali Materyallerin mobil olarak sayılmasında, yanlış yerleştirmelerde, kolayca bulma işlemlerinde sizin için verimliliği ve esnekliği kanıtlanmış ürünleri sunuyoruz. l 866 MHz 956 MHz frekansında çalışır. l EPC global Class 1 Gen 2 standardını destekler. l ISO/IEC TipC protokolüne sahiptir. l 1-4 metre arasında okuma performansındadır. l Üzerinde Windows CE işletim sistemi bulunmaktadır. l Renkli TFT LCD ekran, numerik klavyeye sahiptir. l 2 boyutlu barkod okuyucu mevcuttur. l IEEE b/g Bluetooth v2.0 l Titreşim, ses ve led ile uyarı verir. l Beton üzerine 1.5M'den düşürmeye karşı dayanıklıdır. l Çok küçük boyutlardadır.

27 UHF RFID Teknolojisi ile Kütüphane Otomasyon Programı nın uyumu : Akıllı Kütüphane Sistemi

28 Yordam RFID Akıllı Kütüphane Sistemi kütüphanelerin verimliliğini, hizmet hızını, sürekliliğini, hizmet detaylılığını artırmak için geliştirilen bir çözümdür. Kütüphanelerde her kontrol ve yeniden sayım, binlerce materyal için dakikalarla ölçülen sürelerde yapılabilmektedir. Sağladığı çoklu okuma ve uzaktan tanıma imkânları, UHF RFID teknolojisini güçlü bir iş ortağı yapmaktadır. Yordam RFID Akıllı Kütüphane Sistemi, özgün yapısı ve direkt olarak kütüphane otomasyonu üzerinde çalışabilmesi ile kendi alanında ilk olma özelliği taşıyan UHF RFID çözümüdür. Yordam Kütüphane Bilgi Belge Otomasyonu Programı nı geliştiren ekip tarafından geliştirildiği için sistemle tamamen uyumludur.

29 Sistemin Faydaları Nelerdir? Yordam RFID Teknolojisi Kütüphanedeki tüm materyallerin; 1- Otomatik ve hızlı ödünç ve iade işlemleri; 2- Düzenli ve hızlı sayım, 3- Kontrolü kolay ve detaylı rapor sunabilen güvenli giriş-çıkış imkânı, 4- Materyallerin danlış yerleştirmesi problemi için kolay çözüm, bölgesel arama ile hızlı kitap bulma imkânı, 5- Kitapların okunma ve fotokopi çekilme oranlarına erişim imkânı, 6- Ödünç ve iade oranları ve onlarca özelleştirilebilir raporlama gibi güçlü çözümler sunmaktadır.

30 Kütüphanelerde Yaşanan Sorunlar l Sayım işlemlerinin, barkod sistemi olması durumunda bile uzun süre gerektirmesi. l Hatalı yerleştirilen bir kitabın yerinin tespitinde yaşanan sorunlar. l Kayıp bir kitabın bulunmasının zorluğu ve bazen imkânsız hale gelmesi. l Ödünç verme ve geri alma sürecinde yaşanan güçlükler. l Gerek personelin gerek ziyaretçilerin giriş-çıkış kayıtlarının sürekli tutulamıyor oluşundan kaynaklanan kontrol eksikliği ve güvenlik açıkları. l Kitabın bulunduğu odadan veya birimden çıkarılması durumunda giriş-çıkış kaydının otomatik alınamamasından dolayı takip edilemeyen kitaplar.

31 Bu sistem ile birlikte materyallerin kayıt altına alınması ve sayımı kolaylaşacaktır. İnsan kaynaklı hatalar en aza indirilecek, bunların önlenmesi ve belirlenmesi kolaylaşacaktır.

32 Sistemin Genel Özellikleri Kitapların takip edilebilir hale getirilmesi Kitaplara yerleştirilmiş UHF RFID etiketleri sayesinde her kitap, seri numarası gibi sadece kendisine ait benzersiz bir numaraya (unique ID) sahip olacak ve bu sayede diğer kitaplarla karıştırılmadan raflara yerleştirilme sürecinden ödünç verme-geri alma; sayım ve kontrol dâhil olmak üzere her kademede takip edilebilecektir. Kitap ID'sinin optik görüş gerektirmeden alınabilmesi Kitapların okunması için etiketin okuyucu tarafından görülmesi gerekmemektedir. Üst üste, yan yana veya bir kutu içinde onlarcası dizilmiş kitaplara yapıştırılacak RFID etiketleri, RFID Okuyucuların kapsam alanında, uzaktan (1-15 m) okunabilecektir. İnsan kaynaklı hataların en aza indirilmesi İnsan hatasından kaynaklanan eksik-fazla sayım ve hatalı kitap giriş çıkış riskinin ortadan kalkması.

33 Kitapların anlık çoklu sayımı Kitapların tek tek sayımı yerine daha hızlı çoklu sayım imkânı sağlanmaktadır. Kitapların yerlerinin değiştirilmesi sırasında, elle ve tek tek kontrol edilmeleri yerine çoklu olarak ve anlık sayılabilmeleri. Sayım ve kontrol sırasındaki zaman kaybının önlenmesi. Artık binlerce evrak veya kitabın sayımını birkaç dakikada, onbinlercesini birkaç saatte yapabilirsiniz. Güncel sayımlara hızlı erişim Sayım ve güncelleme süreçleri çok kısalmış olacağından, daha sık kitap ve raf kontrolleri yapılabilecektir. Eksik kitap, hatalı yerleştirme, ödünç verme-geri alma süreçlerinde yaşanan insan kaynaklı hatalar en aza indirilecek, kontrol mekanizması güçlenecektir. Eksik kitapların, yanlış yerleştirilmiş kitapların listesine gerçek zamanlı olarak anlık ulaşabilirsiniz. Kitap bulma detektörü gibi çalışan mobil okuyucu Kayıp kitapları bulmak için mobil RFID okuyucuyu, yaklaşıldıkça sinyal veren bir dedektör gibi kullanabilir, onbinlerce kitap içinde aradığınızı saniyeler seviyesinde bulabilirsiniz.

34 Ödünç verme ve iade işlemleri Ödünç ve iade işlemleri, yüksek güvenlik seviyesine sahip şifreli çiplerle ( yonga ) çok daha kolay ve güvenilir hale gelecektir. Yıpratmama Sayım, istatistik gibi işlemler için envanter taşınmaz, hareket ettirilmez. Bunun sayesinde bilhassa tarihi özelliği olan materyallerin gereksiz yıpranmasının önüne geçilmiş olur. Zaman Artık kitaplara ve evraklara ulaşmak daha az zaman alacaktır. İş Gücü Çok kişinin yaptığı işi sistemi kullanan bir kişi yapabilecektir. Yani sistem, bir kişiye çok kişinin işlevini kazandırmış olacaktır. Hız Aradığınız kitabı saniyelerle ölçülecek zamanlarda bulabileceksiniz. Artık bir kitap/evrak detektörüne sahip olacaksanız.

35 Güvenlik Her kitap/evrak kendine ait benzersiz bir ID'ye sahip olacaktır. Ve bu ID aynı zamanda yetkisiz müdahalelere imkan vermeyecek bir şifreleme algoritmasıyla korunacaktır. Verim Güçlü bir sistemin kontrolü altında, her adım daha işlevsel ve verimli olacaktır. Akıllı Güvenlik Sistemi Kitapların kasıtlı veya kasıtsız olarak bulunması gereken alan dışına çıkarılması durumunda sesli olarak ve/veya mail ve mesajla uyarı veren modül ile güvenliği sağlamak daha kolay hale gelecektir. Kitapların güvenlik kodlarının değiştirilebilir olması, kontrolü kolay bir güvenlik anlayışını uygulamaya imkan vermektedir. Personel/Okuyucu kayıtlarının kitap hareketleri ile eşleştirilmesi Personel ve okuyucuya verilen UHF kartlar ile kimin ne zaman hangi kitabı götürdüğü-getirdiği bilgileri veritabanında kaydedilmektedir. Güvenlik kapısından geçiş esnasında çıkarılan veya içeriye alınan kitap kaydıyla beraber kitabı taşıyan kişi de okunabilmekte ve kaydedilmektedir. Bu veriler, ihtiyacınız olabilecek onlarca farklı rapora kaynak oluşturacaktır.

36 Neden UHF RFID? Genel olarak bakıldığında HF RFID teknolojisine göre daha genç bir teknoloji olan UHF RFID teknolojisi, hızlı envanter yönetimi ve uzaktan doğrulama gerektiren, optimum maliyetli çözümler oluşturulması amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu anlamda oluşturulan EPC C1 G2 protokolü sayesinde uluslararası standartlar oluşturulmuştur yılına baktığımızda yılına göre UHF RFID teknolojisinin kullanım alanı ve yayılma hızı HF RFID teknolojilerinin önüne geçmiştir. Özellikle yüksek adetli envanter gerektiren evrak, dosya, kitap ve CD gibi malzemeler üzerinde kullanılabilen UHF RFID çiplerinin çeşitliliği, düşük maliyet avantajları ile bir araya geldiğinde tercih sebebi olmuştur.

37 Daha Hızlıdır UHF RFID Teknolojisi kullanılarak materyal sayım işlemlerinde klasik barkod ve HF teknolojilerine göre 10 kat daha hızlı bir sonuç alırsınız. Daha Düşük Maliyetlidir UHF RFID Teknolojisini destekleyen RFID etiketler, geniş kullanım alanına sahip olduğu için yüksek adetlerde üretim kapasitesi ile birlikte daha düşük maliyetlere üretilebilmektedir. Bu manada HF etiketler günümüzde fiyat olarak UHF etiketlere göre yaklaşık 2 kat daha pahalıdır. Farklı Formlarda Kullanılabilir Farklı materyal tiplerine özel farklı RFID etiket formları UHF RFID teknolojisinde düşük maliyetler ile sunulabilmektedir. Mevcut durumda Yordam RFID kütüphanelerde kullanılabilecek 30 farklı çeşit etiket sunabilmektedir. Uzun Ömürlüdür Kullanılan teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler ile birlikte farklı ve geniş kullanım alanları hedeflendiği için uzun raf ve kullanım ömürleri UHF RFID etiketlerde standart olarak sunulmaktadır. Koruma faktörleri aktırılarak 50 yıl dayanımlı RFID etiketler üretilebilmektedir.

38 En Fazla Yatırım Yapılan RFID Teknolojisidir UHF RFID Teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlığı ve dünyadaki hızlı yayılımı birçok teknoloji üreticisini bu alana yatırım yapmaya itmiştir. Okuma Barkod sisteminde aynı anda tek bir barkod etiketi okunabilirken RFID sisteminde aynı anda 100 etiket okunabilmektedir. Mesafe Barkod sisteminde etiketin okuyucuyu görmesi ve şartlara göre yaklaştırılması gerekmektedir. ayrıca etiketin üzerindeki yazıların silinmemiş, solmamış olması verinin okunması için zorunludur. RFID sisteminde ise okuyucunun etiketi görmesi gerekmemektedir. bir kutunun arkasında kalmış bir etiket te kapsama alanında çok rahat okunabilmektedir. Kapsama alanı 15 metreye kadar çıkarılabilmektedir. Dayanıklılık RFID etiketler üretim aşamasında farklı materyaller kullanılarak zor şartlara dayanıklı hale getirilebilmektedir. Sıcak, soğuk, nem, toz gibi dış etkenlere karşı uzun süre çalışırlığı sağlanabilmektedir.

39 Bilgi Depolama Kapasitesi RFID etiketleri, 96 bit ten başlayarak 4 kb'a kadar artabilen yüksek veri depolama kapasitesine sahiptir. Tek başına bu bilgiyi üzerinde taşıyabilen etiketler, günümüze kadar yapılamamış bir çok teknolojik açılımın gerçekleştirilmesine müsaade edebilmektedir. Yüksek Mesafede Algılanabilme UHF RFID Teknolojisinin en büyük özelliklerinden biri olan uzak mesafe kabiliyeti bir kitap etiketinin 18 metre mesafeden algılanabilmesine olana sağlamaktadır. Ayrıca ayarlanabilir güç özelliği sayesinde mesafeler 5 cm seviyelerine kadar düşürülebilmektedir. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında mesafe anlamında diğer RFID teknolojilerini kapsayan bir özelliği vardır. Uluslararası Standartlar UHF RFID Teknolojisi uluslara arası EPC C1G2 protokollerine uygun olarak projelerde kullanılmakta ve dünya da aynı dili konuşmaktadır.

40

41 Referanslarımızdan Bazıları REFERANSLAR (UHF RFID) (Teknoloji ortağımız Teknopalas firması ile birlikte) l İzmir Şifa Üniversitesi Kütüphanesi l Üsküdar Üniversitesi Kütüphanesi l Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kütüphanesi l Bursa Orhangazi Üniversitesi Kütüphanesi l Süleymanşah Üniversitesi Kütüphanesi l Kastamonu Üniversitesi Kütüphanesi l Konya İl Halk Kütüphanesi l Erciyes Üniversitesi Develi Hüseyin Şahin MYO Kütüphanesi

42 l Özgen Berkol Doğan Kültür ve Dayanışma Derneği Kütüphanesi l T.C. Cumhurbaşkanlığı l Galatasaray Spor Kulübü l İSTAÇ A.Ş l Insight Health GmBh l Pinakco Co.Ltd l İstanbul Barosu l Aselsan A.Ş. l Hacettepe Üniversitesi Hastanesi l Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ISG Müdürlüğü l Nova Reklamcılık A.Ş. l Fenerbahçe Spor Kulübü l TUBİTAK( Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu l KİPTAŞ

43 l Boğaziçi Konut A.Ş l İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş l Türk Hava Yolları Teknik Müdürlüğü A.Ş. l Sinpaş G.Y.O l Dumankaya İnşaat l DAP Yapı l Başakşehir 2. Etap Toplu Konut l Başakşehir 5. Etap Toplu Konut l Ekşioğlu Yapı İnşaat l Eston Yapı İnşaat

44 Akıllı Kütüphane Sistemi Yazılım Modülleri ve Görselleri

45 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

46 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

47 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

48 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

49 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

50 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

51 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

52 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

53 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

54 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

55 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

56 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

57 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

58 w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

59 Teşekkür Sunumumuz bitmiştir. İzlediğiniz için teşekkür ederiz. w w w. a k i l l i k u t u p h a n e s i s t e m i. c o m

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

GPS TEKNOLOJİSİ İLE KONUM TESPİT SİSTEMİ TASARIMI

GPS TEKNOLOJİSİ İLE KONUM TESPİT SİSTEMİ TASARIMI T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BİLİM DALI GPS TEKNOLOJİSİ İLE KONUM TESPİT SİSTEMİ TASARIMI YÜKSEK LİSANS TEZİ Emrah YİĞİT

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU HİZMETE ÖZEL T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKALARI KILAVUZU V.1 2014 I Bu kılavuz çevre duyarlılığı kapsamında kâğıt ortamda basılmayarak; elektronik

Detaylı

YOL KENARI PARK ETME TEKNOLOJİLERİ VE İSTANBUL UYGULAMASI

YOL KENARI PARK ETME TEKNOLOJİLERİ VE İSTANBUL UYGULAMASI OTEKON 08 4. Otomotiv Teknolojileri Kongresi 01 04 Haziran 2008, BURSA YOL KENARI PARK ETME TEKNOLOJİLERİ VE İSTANBUL UYGULAMASI Abdullah DEMİR* Ali ÇAVDAR** *İSPARK A.Ş. Genel Müdürlüğü, Büyükdere Cad.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KABLOSUZ AĞ SİSTEMLERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor.

İŞNET GROUP. Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İŞNET GROUP Teknolojiye Sahiplenip MİMARİ VE SOSYAL Çözünürlüğün Yarattığı HUZURU VE GÜVENİ Vaat Ediyor. İçindekiler Hakkımızda 1 Hakkımızda 2 Çözüm Ortaklarımız 3 Kalite Anlayışımız ve Çevre Politikamız

Detaylı

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Bu yayın T.C. Sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bilişimi Daire Başkanlığı tarafından

Detaylı

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU

BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU BİRLİK BİLGİ YÖNETİM PLATFORMU Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Hastaneler için HBYS, Birlikler için BBYP... Birlik Bilgi Yönetim Platformu (BBYP) Nedir? Genel Sekreterliğin birlik hastaneleri

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Bir Daha Kesinti Yaşamayın.

Bir Daha Kesinti Yaşamayın. Bir Daha Kesinti Yaşamayın. Multichannel VPN Router Multichannel VPN Hub Her tür bağlantıya uygun Altı adetten fazla WAN bağlantısını tam olarak birleştirme Modüler tasarım sayesinde esneklik Farklı erişim

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

KÜTÜPHANE HİZMET ESASLARI

KÜTÜPHANE HİZMET ESASLARI KÜTÜPHANE HİZMET ESASLARI 1. KÜTÜPHANE YEREL HİZMET STRATEJİSİ... 2 2. KÜTÜPHANELER EŞGÜDÜM TOPLANTISI... 2 3. PERFORMANS ÖLÇÜMÜ VE İSTATİSTİKLER... 3 4. ANKETLER... 3 5. DİĞER KURUMLAR İLE İŞBİRLİĞİ VE

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİMİ

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİMİ Hamza KANDUR ELEKTRONİK BELGE YÖNETİMİ SİSTEM KRİTERLERİ REFERANS MODELİ (v.2.0) Gözden geçirilmiş 2. Basım İstanbul 2006 Ofset Hazırlık: Yücel Dağlı Baskı & Cilt: Kitap Matbaacılık (212) 501 46 36 Kapak:

Detaylı

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ

5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ 5018 SAYILI KANUN VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ DENETİMİ Özcan Rıza YILDIZ Sayıştay Uzman Denetçisi GİRİŞ Belirlenen politika ve hedefler doğrultusunda, kaynakların etkin, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi

Detaylı

1C:İŞLETME 8 1C:İŞLETME YÜKSEK SEVİYELİ BÜTÜNLEŞİK GÖRSEL VERİTABANI HIZLI GELİŞTİRME PLATFORMU - TÜRKÇE YAZILIMI

1C:İŞLETME 8 1C:İŞLETME YÜKSEK SEVİYELİ BÜTÜNLEŞİK GÖRSEL VERİTABANI HIZLI GELİŞTİRME PLATFORMU - TÜRKÇE YAZILIMI 1C:İŞLETME 8 YAZILIMI 1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi + Genel Muhasebe 1TÇ Şirketi İstanbul www.1tc.com.tr Kasa, Banka, Çek-Senet, Cari Hesap, Depo ve Stok Yönetimi, Konsinye, Barkod Sistemi, Alış, Satış, Sipariş,

Detaylı

MOBOTIX MOBOTIX. Daha genel görüş. Daha çok güvenlik. Hemispheric IP Video Kapı İstasyonu TR 6/12. Tam Panorama görüntüsü.

MOBOTIX MOBOTIX. Daha genel görüş. Daha çok güvenlik. Hemispheric IP Video Kapı İstasyonu TR 6/12. Tam Panorama görüntüsü. TR 6/12 Hemispheric IP Video Kapı İstasyonu The HiRes Video Company 180 Daha genel görüş. Daha çok güvenlik. Tam Panorama görüntüsü hemisferik teknolojisi sayesinde duvardanduvara ve tavandan tabana Sesli

Detaylı

E lektral A.Ş., 1978 yılında Devlet Planlama Teşkilatının teşviki ile y.müh.

E lektral A.Ş., 1978 yılında Devlet Planlama Teşkilatının teşviki ile y.müh. Dün, bugün, yarın, hep sizlerle... E lektral A.Ş., 1978 yılında Devlet Planlama Teşkilatının teşviki ile y.müh. M. Sayıl Dinçsoy tarafından kurulmuştur. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde, 3 tesis

Detaylı

Ön Ödemeli Kartlı Sistem

Ön Ödemeli Kartlı Sistem Ön Ödemeli Kartlı Sistem Başlarken Ön ödemeli sistem kullanarak; Ödenmesi unutulmuş faturalaradan ya da son ödeme tarihinin takibinden kurtulursunuz ve sabit fiyat garantisine sahip olursunuz. Satın aldığınız

Detaylı

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case

Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Kurumsal Enformasyon Sistemlerinde Satın Alma Döngüsü: Bir Kobi Örneği Purchasing Order to Pay Cycle in Enterprise Information Systems: A SME Case Batuhan KOCAOĞLU Okan Üniversitesi Lojistik Bölümü, İstanbul,

Detaylı

ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA

ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA Termikel Grup bünyesinde 1994 yılından bu yana başarıyla hizmet veren ELEKTROMED, her geçen gün sayaç sektöründeki öncü konumunu daha da pekiştiriyor. Sürekli gelişimi kendine ilke

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

BÖLÜM 2. ELEKTRONİK TİCARETİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GEREKEN TEKNİK ALTYAPI

BÖLÜM 2. ELEKTRONİK TİCARETİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GEREKEN TEKNİK ALTYAPI BÖLÜM 2. ELEKTRONİK TİCARETİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GEREKEN TEKNİK ALTYAPI Elektronik ticaret faaliyetlerini yürütmek isteyen şirketlerin bu konuda teknik bir altyapı ihtiyaçları bulunmaktadır. Elektronik

Detaylı

DCS ENDÜSTRİYEL KONTROL SİSTEMLERİ & YAZILIM ve DONANIM MÜHENDİSLİĞİ

DCS ENDÜSTRİYEL KONTROL SİSTEMLERİ & YAZILIM ve DONANIM MÜHENDİSLİĞİ olarak amacımız müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, ihtiyaç duydukları çözümleri azami ölçüde en az maliyetle karşılamak, müşteri ihtiyaçlarını müşteri memnuniyeti temel alınarak en uygun şekilde

Detaylı

ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME

ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME ELEKTRONİK DÖKÜMAN YÖNETİM SİSTEMLERİ GENEL BİLGİLENDİRME Adnan Özgüner ERDURSUN Bilgisayar Mühendisi, ARF Bilgi Teknolojileri ÖZET Herşeyin elektronikleştiği günümüzde, kurumların iç birimleriyle ve dış

Detaylı

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ PROJE ORTAKLARI PROJE İŞTİRAKÇİLERİ Sözleşme No: İSTKA/2012/DFD/142 2 Ekip Tülay TAŞÇI Bütçe ve Planlama Daire Başkanı Ramazan BURÇAKBAŞ - Proje Sorumlusu Zeynep Deniz

Detaylı

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri

2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ. Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri 2023'E DOĞRU TÜRKİYE'DE ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANELERİ Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar ve Çözüm Önerileri ANKARA, 2014 2023'e Doğru Türkiye'de Üniversite Kütüphaneleri Mevcut Durum, Sorunlar, Standartlar

Detaylı

Hakkımızda. Kiosk İnnova sizin vizyonunuzdan kendine ilham alıyor. Bu felsefe onu farklı ve yenilikçi kılıyor.

Hakkımızda. Kiosk İnnova sizin vizyonunuzdan kendine ilham alıyor. Bu felsefe onu farklı ve yenilikçi kılıyor. Hakkımızda Kiosk İnnova, sektörel self servis çözümleri alanında Türkiye nin en büyük sağlayıcısı olarak, farklı ihtiyaçlar için tasarladığı kiosk ürünlerini uçtan uca çözümlere dönüştürüyor. Finans, üretim,

Detaylı

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract Düzakın ve Sevinç, Kurum Kaynak Planlaması (ERP) 189 Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Cilt XXI, Sayı 1, 2002, s. 189-218 KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Erkut DÜZAKIN * Selma

Detaylı