Ön Ödemeli Akıllı Kartlı Sayaç Sistemleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ön Ödemeli Akıllı Kartlı Sayaç Sistemleri"

Transkript

1 Ön Ödemeli Akıllı Kartlı Sayaç Sistemleri Kalorimetre ( ısı sayacı ); Isı tesisatının girişine veya dönüşüne bağlanarak, evlerde veya iş yerlerinde kullanılan ısının miktarını belirleyen ve kullanılan ısının bedelinin idare tarafından tahsiline yardımcı olan bir ölçü aletidir.içinden geçen ısı miktarını, üzerinde bulunan bir ekranda, kw cinsinden gösterir.isı satış sistemlerinin ulaştığı önemli noktalardan biri olan"ön Ödemeli ısı Sayaç Sistemleri"uygulamada bir çok kolaylıkları beraberinde getirmektedir. Bu sistemin, ısı dağıtım kuruluşlarının işlerini oldukça kolaylaştıran bir sistem olduğu görülmüştür. Ayrıca tahsilat işlemlerinde büyük kolaylıklar sağladığı ve kaçakları önleme konusunda etkin rol oynadığı anlaşılmıştır. Klasik tip sayaçlara göre zaman ve para yönünden tasarruf etme imkanı sağlayan bu sayaçlar idarelerin ve abonelerin tercih sebebi olmuştur. Dünya genelinde elektronik sayaçlar çok büyük bir hızla mekanik sayaçların yerini almaktadır. 15 yıldan beri ısı ve su sayaçları üzerine faaliyet gösteren firmamız, elektronik sayaçlarında satışı ve satış sonrası hizmetler konusunda dünyanın önde gelen markaları ile işbirliği yapmaktadır. Konusunda uzmanlaşmış, mühendis, teknisyen ve diğer çalışanlardan oluşan kadrosu ile hizmet vermektedir. Ön Ödemeli Sistem Abonelerin ısı ve su kullanım miktarlarının hesaplanması ve kullanım bedelinin peşin olarak ödenmesi esasına dayanan bir ödeme sistemidir. Her sayaca bir abone kartı tanımlıdır. Bu kartlarla abone kredi yükleme merkezlerinden istediği miktarda kredi yükleyebilir. Akıllı kart sayaca okutulduğu zaman kartta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmış olur. Kredi bitiminde sayaç vanasını kapatır. Abone kartını tekrar sayaca takdığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılır. Böylelikle abone yedek kredi miktarı kadar su kullanabilecek ve aynı zamanda kredi satın alması için ikaz edilecektir. Aboneler akıllı kartlarına, kredi yükleme noktaları Kiosk'lardan mesai saatleri dışında avans kredi yükleyebilir.

2 Ön Ödemeli Sayaç Ana Kontrol Kartı Kontrol Kartı, sayacın toplam tüketimi, kalan kredisi,harcanan kredisi, sayaç numarası ve sayacın genel durumu ile ilgili tüm bilgileri hafızasında saklayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu bilgiler enerji ünitesinin değişimi sırasında da kaybolmamaktadır. Sayaçtan geçen birim su miktarı elektronik devre tarafından algılanarak kayıtlı bulunan bakiye miktarından azaltılmaktadır. Bu sayede abone ne kadar bakiyesi kaldığını ve kullandığı suyun fiyatını LCD ekranda görebilmektedir. Özellikle kademe tarife uygulandığı takdirde bakiye-fiyat sistemi yerine kredi sistemi kullanıldığında abonenin ne kadar suyu veya ısısı kaldığını kestirebilmesi söz konusu olamamaktadır. Sayaçtaki bakiye miktarı bittiğinde sayaç vanasın kapatır.vana kapandığında abone,kartında kalan yedek bakiyesini kullanarak kapanan vanayı tekrar açar. Sayaca abonenin kartı takıldığında sırasıyla yüklenen bakiye daha sonra abonenin toplam tüketimi, sayaç üzerindeki toplam kalan bakiye, Eğer abone kartı bir yükleme işlemi yapmadan sayaç üzerindeki düğmeye basarsa toplam bakiye görüntülenir. ALNA Ön Ödemeli Elektronik Kartlı Sayaç Ana Kontrol Kartı Enerji ünitesinin voltaj seviyesini sürekli ölçer.vana kapanamadığında, Ana Kontrol Kartı saymaya devam eder. Kullanılan ısı ve su miktarı borç olarak kaydedilir ve sayaca kredi yüklendiğinde, borç olarak kaydedilen miktar yeni yüklenen krediden otomatik olarak düşürülür. Vana Kontrol Birimi İşlevsel Özellikler Sistemde motorlu küresel vana kullanılmaktadır. Elektronik devre kontrollü olup, kireçlenmeye karşı periyodik açılıp kapanma fonksiyonu vardır. Küresel vana açık pozisyonda iken su içerisindeki partiküller, su ile beraber sayaçtan geçeceği için sayacın vana sistemine zarar vermesi söz konusu değildir. Küresel vana kapalı konumda iken sayaç ısı ve su geçişine vermeyecektir. Küresel vananın açma-kapama süresi 15 saniyedir.

3 Ön Ödemeli Sayaçda Kullanılan Uyarılar 1. CEZALI Uyarısı Alna Ön Ödemeli Akıllı Kartlı Sayaç gövdesine herhangi bir müdahale durumunda sayaç CEZALI duruma geçecek ve vanasını kapatacaktır. Aynı anda elektronik ana ünite yapılan bu müdahaleyi kalıcı hafızasına kaydedecektir. 2. PİL AZ Uyarısı Alna Ön Ödemeli Akıllı Kartlı Sayaç enerji birimindeki pilleri durumunu sürekli ölçerek sisteme bildirir. Piller zayıfladığı zaman sayaç PİL AZ uyarısı vererek uyarır. Pil bitmeden de hafızasındaki bilgileri kalıcı hafızasına kayderek vanasını kapatır ve pil değişimini bekler. Pilleri durumu sürekli olarak ölçülür ve abone kartı aracılığı ile merkeze taşınır. 3. KREDİ AZ Uyarısı Abonenin kredisi idarenin belirlediği miktarın altına düştüğünde sistem KREDİ AZ uyarısı verir. Bu sayede aboneler kredi almaları konusunda uyarılmış olur. 4. HATA Uyarısı Sayaca vana kapatma kartı yetkili tarafından okutulduğunda sayaç HATA uyarısı verir ve vanasını kapatır. HATA uyarısının gitmesi için kapatma kartının yeniden okutulması gerekir. 5. AÇIK-KAPALI Uyarısı Sayacın vanası açık konumda iken AÇIK bilgisi ekranda gösterilir. Aynı şekilde vana durumu kapalı ise ekranda KAPALI bilgisi görüntülenir.

4 Ön Ödemeli Sayaçlarda Görüntülenen Mesajlar Alna Ön Ödemeli Sayaca Abone Kartı okutulduğunda ekranda sırası ile; 1. Yüklenen Miktar (TL) 2. Toplam Tüketim ( kw veya m3) 3. Birim Su Fiyatı (TL/m3 veya kw) 4. Toplam Miktar (TL) görüntülenir. Kontrol Kartı okutulduğunda "Abone Kartı" ile görüntülenen bilgilere ek olarak ekranda sırası ile; 5. Yazılım versiyon numarası 6. Sayaç Numarası 7. Sayaç Tarihi ve Saati görüntülenir. LCD İkonları Mesajları YÜK Mesajı sayaca yüklenen kredi miktarını ifade eder. KAL Mesajı sayaçtaki bakiye miktarını ifade eder. Su kullanım miktarına bağlı olarak zaman içerisinde azalır. Mesajında işareti varsa sayaçtaki miktarın bittiği halde mesai saatleri dışında olduğundan sayacın vanasını kapatmadığını, su kullanımının sürdüğünü gösterir. İlk mesai günü başlangıcında sayaç vanasını kapatır. TOP Mesajı ile görüntülenen 5 basamaklı rakam abonenin o güne kadarki su sarfiyatının m3 olan kısmını, ekranın sağ tarafındaki 2 basamak ise su sarfiyatının litre kısmını göstermektedir FİYAT Mesajı ile abonenin kullandığı kademedeki 1 ton suyun fiyatı YTL/m3 cinsinden gösterilir. AÇIK Mesajı sayacın vanasının açık konumda olduğunu bildirir. KAPALI Mesajı vanasının kapalı konumda olduğunu bildirir. HATA Mesajı sayaçta bir arıza olduğunu bildirir. Bu durumda abonenin idareye giderek durumu bildirmesi gerekmektedir CEZALI Mesajı sayaca müdahale olduğu durumlarda ekranda belirir. Bu durumda sayaç vanasını kapatarak cezalı duruma geçer. Bu müdahale tarih ve saat bilgileriyle birlikte merkeze de ulaştırılmaktadır. PİL AZ Pillerden herhangi biri tamamen boşaldığını bildirir. Sayaç vanasını kapatarak uyarı verir. KREDİ AZ Sayacın içerisindeki kredi miktarı idarece belirlenen seviyenin altına düştüğünü bildirir.

5 Genel Özellikler Sayaç AT 75/33 direktifine uygun olarak üretilmiş olup TR / no lu AT Tip onayı ile SS no lu Ulusal Tip onayı mevcuttur. Sayaç IP68 koruma sınıfına uygun olarak üretilmiştir. Sayaç tamamen izole edilerek su, buhar gibi etkenlere karşı korunmuştur. Sayacın endeksi hem elektronik göstergeden hem de sayaçtan okunabilir. Sayaç üzerinde küresel vana sistemi mevcut olup kireçlenmeye karşı ayda bir kere vanasını açıp kapatır. Kontaksız kart kullanımı ile kart okuma ünitesi dış ortam etkilerinden (toz,nem, korozyon ) korunmuştur. Akıllı kartlar ile haberleşme ISO14443A protokolüne uygundur. Her abonenin sayacına tanımlı bir abone kartı bulunur.kart sadece tanımlı olduğu sayaca işlem yapabilir. Elektronik göstergede tüketim, miktar, borç, kredi fiyatı,ceza ve pil durumu bilgileri görülebilir. Abone kartı vasıtası ile pil seviye bilgileri, ceza konumları,dönem, kademe, tarife bilgileri merkeze aktarılabilir. Abone kartı aracılığı ile kredi yüklemesi sırasında merkez bilgisayarlardan yeni dönem kademe tarife bilgileri de sayaca aktarılmış olur. Gösterge üzerinde kalan miktarı ve kullanılan toplam su veya ısı miktarını ayrı ayrı görebilme imkanı vardır. Sayaç cezalı duruma geçince vanasını kapatır. İdare görevlilerince, yetki kartı kullanılarak sayaç normal çalışma konumuna geçirilir. Aksi halde sayaçta yüklü kredi bulunsa bile vana açılmaz. Sayacın içersinde enerji kaynağı olarak uzun ömürlü lityum pil kullanılmıştır. Pil seviyesi kritik değerin altına düştüğünde sistem bilgileri(tüketim,kredi, borç,ceza) kalıcı hafızaya kaydedilip valf kapatılır. Pil değiştirilene kadar valf açılmaz. Abone herhangi bir nedenden dolayı (taşınma vs.) sayaçtaki kredisinin iadesini talep ederse, abone kartını idareye götürüp idareye tanımlatır tanımlama sonrası kartını sayaca takarak krediyi geri alır. Bu esnada valf kapanır abone iade yapılmış kartını tekrar idareye götürerek geri ödemesini alır. Elektronik devre manyetik alanlara ve elektro-statik boşalmalara karşı korunmuştur. Sayacın elektronik devresi rutubetli ve kirli ortamlarda tamamen izole edilmiştir.

6 Bakım ve Onarım ALNA Isı veya Su Sayacı çağımızın en ileri teknolojisini kullanarak kaliteli malzeme ve vasıflı işçilikle imalat esnasında her türlü kalite kontrolden geçerek üretilmektedir. Sayacımızın ölçme hassasiyeti kontrol edilmiş ve tüm ayarları yapılmış olup T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Ayar Müdürlüğü tarafından MID müsadeleri doğrultusunda belgelendirilmiştir.. Montaj ve Kullanma Talimatı Sayacınız dış atmosferik tesirlerden etkilenmeyecek bir yerde monte edilmelidir. Sayacınızı bağlamadan önce tesisatın iki ucunu aynı eksene getiriniz ve boru devresinden su geçirerek tesisatınızı iyice temizleyiniz. Sayacınız temiz su tesisatında kullanılmak içindir. Kumlu,çamurlu, temiz olmayan sularda kullanmayınız. Sayacınızı muhakkak yatay olarak, suyun geçiş yönünü gösteren ok istikametinde monte ediniz Akıllı Kart Kredi yükleme ve kontrol işlemleri o sayaca tanımlı abone kartı ile yapılabilmektedir. Her sayaca ait bir tek abone kartı vardır. Abone kartını kaybettiğinde aboneye yeni kart tanımlanır ve eski kart geçerliliğini yitirir. Sistemde ISO 14443A standardına uygun kontaksız kartlar kullanılmaktadır. 1 KB hafıza, okuma yazma, 10 yıl veri saklama kapasitesi, ISO/IEC DIS standardı ile 3 aşamalı şifreli haberleşme özelliği vardır.

7 Abone Kartı : Aboneye tahsis edilen bu kart ile bilgi transferi, bilgi gösterimi, kredi alımı ve yüklemesi yapılır. Ayrıca sayaçtaki kredinin geri iadesinin yapılması içinde kullanılır. Yetki Kartı : Sayacın ceza mesajı göstererek kilitlendiği durumlarda,sayacın tekrar aktif duruma getirilmesini sağlar. Test Kartı : İdare tarafından sayacın işlemlerini durdurmak veya tekrar başlatmak için kullanılır. Kontrol Kartı : İdare tarafından sayacın tüm bilgilerin okunmasını sağlar. Sayaç Abone Kartı İle Yapılan İşlemler Tüm abone işlemleri Abone Kartı ile yapılabilir. Kart ilgili aboneye sistemden tanıtıldığında abonenin ait olduğu abone tipine göre tarife bilgileri, yedek bakiye, kritik bakiye gibi bilgiler karta aktarılır. Abone kartı sayaca okutulduğunda bu bilgiler sayaca yüklenmiş olur. Aboneler bu kart aracalığı ile sayaçlarına kredi yükleyebilirler. Sayaç içindeki tüm bilgileri abone kartı aracılığı ile sisteme aktarır. Abone Kartı sistemde okutulduğunda içindeki tüm bilgiler (pil durumu, ceza bilgileri, sayaç endeksi, son kredi yükleme tarihi, vb ) sisteme aktarılmış ve kaydedilmiş olur. Aynı zamanda eğer sayaçtaki tarife bilgilerinin de güncellenmesi gerekiyorsa abone kartına yeni tarife bilgileri yazılır. Abone, kredisi bittiği vakit Abone Kartını okutmak sureti ile yedek kredisini sayaca yükler. Aboneler vananın kapanmasını isterlerse Abone Kartını sistemden İade Kartına dönüştürebilir. Bu sayede sayaç içerisindeki kredilerini geri alabilir. Abone sayacının kapanmasını isterse de bu işlem yapılabilir.

8 Lityum Piller Teknik Bilgi CR17450SL L Nominal Gerilim : 3 V Nominal Kapasite : 2200 mah Çalışma Sıcaklığı : -40 C C Ağırlık : 26 g Oda sıcaklığındaki raf ömrü : 10 yıl ER1405M Nominal Gerilim : 3,6 V Nominal Kapasite : 1800 mah Çalışma Sıcaklığı : -55 C C Ağırlık : 22 g Oda sıcaklığındaki raf ömrü : 10 yıle R LCD Ekran Teknik Bilgiler LCD tipi : STN/Transflektif/Pozitif Multiplexing Oranı : 1/17 DUTY, 1/5 BIAS VDD : 3 V Vop : 5 V Çalışma sıcaklığı : -20 C - 70 C Saklama sıcaklığı : -30 C - 80 C 4

9 Philips Mifare 1 Akıllı Kart Teknik Bilgiler Kontaksız veri ve enerji transferi(pil gereksinimi yok) 100 mm ye kadar çalışma mesafesi (anten şekline göre) Çalışma frekansı : MHz Hızlı veri transferi 106 kbit/s Yüksek veri güvenliği 1 KB hafıza birimi (4 Blok Her Biri 16 Sektor ) Her bloğa farklı şifre ile erişim özelliği 10 yıl veri saklama kapasitesi defa yazma okuma ISO/IEC DIS standardına uygun 3 aşamalı şifreli haberleşme Sektor başına iki anahtar tanımlanma özelliği (48 Bit) Tek (Benzersiz) seri numarası olma özelliği Philips RC 530 Kart Okuma Teknik Bilgiler 100 mm ye kadar çalışma mesafesi (anten şekline göre) ISO 14443A kontaksız kart haberleşme standardını destekleme MIFARE kartlarını okuyup yazabilme Baud Rate:424 khz e kadar haberleşmeyi destekleme özelliği Kriptolu haberleşme Tek(Benzersiz) seri numarası olma özelliği Tüm abone işlemleri Abone Kartı ile yapılabilir. Kart ilgili aboneye sistemden tanıtıldığında abonenin ait olduğu abone tipine göre tarife bilgileri, yedek bakiye, kritik bakiye gibi bilgiler karta aktarılır. Abone kartı sayaca okutulduğunda bu bilgiler sayaca yüklenmiş olur. Aboneler bu kart aracalığı ile sayaçlarına kredi yükleyebilirler.sayaç içindeki tüm bilgileri abone kartı aracılığı ile sisteme aktarır. Abone Kartı sistemde okutulduğunda içindeki tüm bilgiler (pil durumu, ceza bilgileri, sayaç endeksi,son kredi yükleme tarihi, vb ) sisteme aktarılmış ve kaydedilmiş olur.

10 Aynı zamanda eğer sayaçtaki tarife bilgilerinin de güncellenmesi gerekiyorsa abone kartına yeni tarife bilgileri yazılır. Abone, kredisi bittiği vakit Abone Kartını okutmak sureti ile yedek kredisini sayaca yükler. Aboneler vananın kapanmasını isterlerse Abone Kartını sistemden İade Kartına dönüştürebilir. Bu sayede sayaç içerisindeki kredilerini geri alabilir. Abone sayacının kapanmasını isterse de bu işlem yapılabilir Yazılım Sayaç yazılımı, firmamız bünyesindeki Yazılım Mühendisleri tarafından yılların vermiş olduğu birikim ve tecrübeler doğrultusunda idarelerin ihtiyaçlarını en hızlı ve pratik şekilde, giderebilmek üzere titizlik ile tasarlanmıştır. Belediyelerin kullandıkları otomasyon programları ile yazılım firmalarının izin vermesi durumunda sisteme uyumu mümkündür. Yazılım güvenliği bakımından yetkisiz kişilerin veritabanına erişimi engellenmiştir. Her kullanıcı kendisine ait parola ile sisteme giriş yapabilir Tanımlanan yetki seviyesine göre kullanıcı ilgili menülere erişebilir. Yazılımda abone kartı ile gelen sayaç bilgileri doğrultusunda ilgili iş emri otomatik olarak oluşturulur. Yazılımda Abone işlemleri, Satış işlemleri, Raporlama gibi işlemler yer almaktadır. Raporlama kısmında Fatura kayıtları, Abone kayıtları ve Sayaç bilgileri ile ilgili her türlü istenilen bilgiye ulaşılabilmektedir. Yazılımda, Belli bir süre boyunca kredi almayan abonelerin listesi, belli bir mahalledeki abonelerin listesi ve abone tiplerine göre satışların listesi gibi çeşitli istatistiksel işlemler grafiksel olarak izlenebilmektedir. Kredi satın almak için gelen abonenin kartındaki bilgiler sisteme otomatik olarak kaydedilir. Sayacın son bilgilerinin sisteme

11 aktartılması için idareye gelmeden önce abonenin kartını sayaca okutması gerekmektedir. İdarece istenilmesi durumunda abonelere avans kredi veren kiosk sistemi kurulur. İdarece alınan karar doğrultusunda sayaca yüklenmek üzere sistemde dört farklı kademe tarife oluşturulabilir. Kademe tarife bilgileri programda düzenlenir ve abone kredi almaya geldiğinde düzenlenen bilgiler sayaca yüklenmek üzere karta aktarılır. Satış Ünitelerinin Mevcut Belediye Yazılımı İle Uyumu ALNA Abone Yönetim Sistemi idarelerdeki mevcut yazılımla değişik şekillerde çalışabilecek şekilde esnek yapıdadır. Satış ünitesi haberleşme fonksiyonları DLL olarak ayrı bir kütüphanede toplanmıştır. Belediyedeki mevcut yazılım kolaylıkla bu DLL kullanılarak sistemlerine ALNA sistemini dâhil edebilirler. Mevcut idare yazılımının oluşturacağı iş emirleri ile ALNA Abone Yönetim Sistemi aboneye yüklenecek kontör miktarını belirleyip yükleme yapabilir Mevcut Belediye yazılımından tahakkuk ve tahsilat yapılıp ALNA Abone Yönetim Sistemi ile kontör satışı yapılabilir. Mevcut Belediye yazılımından bağımsız olarak ALNA Abone Yönetim Sistemi tahsilat yapabilir. Belediye yazılım firmasının da katkıları ile idarenin istediği şekilde yazılım geliştirilir. Ön Ödemeli Sistemde Kullanılan Sayaçların Teknik Özellikleri GENEL ÖZELLİKLERİ PERFORMANS ÖZELLİKLERİ BOYUTLAR Ek te Kataloglarda Belirtilmiştir.

Ön Ödemeli Kartlı Sistem

Ön Ödemeli Kartlı Sistem Ön Ödemeli Kartlı Sistem Başlarken Ön ödemeli sistem kullanarak; Ödenmesi unutulmuş faturalaradan ya da son ödeme tarihinin takibinden kurtulursunuz ve sabit fiyat garantisine sahip olursunuz. Satın aldığınız

Detaylı

Ön ödemeli akıllı kartlı su sayacı PWM-15 PWM-20 RF

Ön ödemeli akıllı kartlı su sayacı PWM-15 PWM-20 RF . Ön ödemeli akıllı kartlı su sayacı PWM-15 PWM-20 RF Teta kartlı sayaçlar ve bilgisayarlı yönetim sistemi konusunda lider konumda bir şirkettir. 30 yıldan fazla süredir faaliyette olan şirketimiz araştırma

Detaylı

ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA

ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA Termikel Grup bünyesinde 1994 yılından bu yana başarıyla hizmet veren ELEKTROMED, her geçen gün sayaç sektöründeki öncü konumunu daha da pekiştiriyor. Sürekli gelişimi kendine ilke

Detaylı

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en

Detaylı

MINI HIFI SYSTEM M 2100

MINI HIFI SYSTEM M 2100 MINI HIFI SYSTEM M 2100 TR EN -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ MONTAJI ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi Lcd Çift Eşanjörlü Kombi DGK 20 HR DGK 20 BI Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en iyi verimi sunmasını

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. KREDİ KARTI ÜYELİK SÖZLEŞMESİ

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. KREDİ KARTI ÜYELİK SÖZLEŞMESİ TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. KREDİ KARTI ÜYELİK SÖZLEŞMESİ Madde 1: Amaç ve Kapsam Bu sözleşme, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. tarafından çıkarılan kredi kartlarının Üye ve/veya Ek Kart Hamili/ hamillerine

Detaylı

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 HP LCD BK 20 HPT LCD BK 26 HP LCD

Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 HP LCD BK 20 HPT LCD BK 26 HP LCD Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 HP LCD BK 20 HPT LCD BK 26 HP LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş

Detaylı

DCS ENDÜSTRİYEL KONTROL SİSTEMLERİ & YAZILIM ve DONANIM MÜHENDİSLİĞİ

DCS ENDÜSTRİYEL KONTROL SİSTEMLERİ & YAZILIM ve DONANIM MÜHENDİSLİĞİ olarak amacımız müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, ihtiyaç duydukları çözümleri azami ölçüde en az maliyetle karşılamak, müşteri ihtiyaçlarını müşteri memnuniyeti temel alınarak en uygun şekilde

Detaylı

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah

Model AL Serisi Güç (KVA) Seri Numarası Satın Alma Tarihi Devreye Alma Tarihi Şebeke Gerilimi/Frekansı Akü Sayısı x Ah AL23 V0.2 Sayfa 1 Giriş Elektrikli cihazlarınızı korumada ENEL Kesintisiz Güç Kaynakları ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. AL Serisi Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK), en son teknoloji kullanılarak üretildi.

Detaylı

Ödemeler ve Nakit Yönetimi. www.hsbc.com.tr 0 850 211 0 424

Ödemeler ve Nakit Yönetimi. www.hsbc.com.tr 0 850 211 0 424 www.hsbc.com.tr 0 850 211 0 424 HSBC Bank A.Ş. Sicil No: İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü - 268376 Ticaret Unvanı: HSBC Bank A.Ş. Şirket Merkezi: Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No: 128 Şişli 34394/İstanbul

Detaylı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı 1 İçindekiler Tablosu 1. Önemli Güvenlik Bilgileri... 3 1.1. Genel Güvenlik Önlemleri... 3 1.2. Akü ile Çalışırken Alınacak

Detaylı

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER SiSTEM LNG Değerli iş ortağımız, Dünyanın en büyük LPG dağıtım grubu SHV Gas ın bir üyesi olan İpragaz, 96 yılından beri dünyadaki tüm teknik gelişmeleri izliyor, ülkemizde uygulamaya

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

OLIVETTI YAZAR KASA KULLANMA KILAVUZU

OLIVETTI YAZAR KASA KULLANMA KILAVUZU OLIVETTI YAZAR KASA KULLANMA KILAVUZU Cihazınızı kullanmadan önce bu rehberi dikkatlice okuyunuz ve ileride kullanabilmek için saklayınız. ÖNSÖZ Bu rehberde, yazar kasanızın genel tanımlamaları yanında

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

Mikado Puantör 4.X. Kullanım Kılavuzu 24.07.2014. Ülkü Özbek. Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.

Mikado Puantör 4.X. Kullanım Kılavuzu 24.07.2014. Ülkü Özbek. Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır. Mikado Puantör 4.X Kullanım Kılavuzu 24.07.2014 Ülkü Özbek Mikado Bilişim Sistemleri A.Ş. 2014, Mikado Bilişim Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır. Mikado Kullanım Kılavuzu i İ Ç İ N D E K İ L E R PDKS SİSTEMİ...

Detaylı

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286

Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Çay Makinesi Kullanma Kılavuzu K 3286 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için,

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için,

Detaylı

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS

NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS NAVIGON 20 EASY NAVIGON 20 PLUS Kullanıcı El Kitabı Türkçe Haziran 2010 Üzeri çizilmiş çöp bidonu sembolünün anlamı, ürünün Avrupa Birliğinde ayrı bir çöp yığınına ilave edilmesi gerektiğidir. Bu durum

Detaylı

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus

Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Çok turlu aktüatörler SA 07.2 SA 16.2/SAR 07.2 SAR 16.2 Kontrol ünitesi: elektro mekanik Aktüatör kontrol ünitesi ile birlikte AUMATIC Kontrol Paralel Profibus DP Modbus Foundation Fieldbus Kullanma talimatı

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE)

ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) ZAMAN DAMGASI UYGULAMA ESASLARI (ZDUE) SÜRÜM : 02 TARİH : 28.08.2013 1. GİRİŞ... 7 1.1. Genel Bakış... 7 1.2. Kitapçık Adı ve Tanımlama... 7 1.3. Taraflar... 8 1.3.1. Zaman Damgası Üretim Merkezi... 8

Detaylı