ÖĞRENCİ BİLGİLERİ OKUL BİLGİLERİ AİLE BİLGİLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖĞRENCİ BİLGİLERİ OKUL BİLGİLERİ AİLE BİLGİLERİ"

Transkript

1 135 Plunkett Rd, Toronto, ON, CANADA, M9L 2J7 Tel: +1 (416) Fax: +1 (416) ÖĞRENCİ BİLGİLERİ Soyadı Adı Cinsiyeti Kan Grubu Doğum Tarihi YYYY MM DD Doğum Yeri Yaşı Adresi Posta Kodu Telefon (Ev) OKUL BİLGİLERİ Devam Ettiği Okulun Adı Sınıfı Adresi Telefon Fax Web Adresi AİLE BİLGİLERİ Baba Soyadı Baba Adı Doğum Tarihi YYYY MM DD Mesleği İş Adresi Telefon (Cep) Telefon (İş) Anne Soyadı Anne Adı Doğum Tarihi YYYY MM DD Mesleği İş Adresi Telefon (Cep) Telefon (İş) Under the Personal Information Protection and Electronics Documents Act (PIPEDA), NILE Academy is committed to protecting the personal information of all our constituents. All information collected on this form is in accordance with the NILE Academy Privacy Policy.

2 OKUYAN KARDEŞ BİLGİLERİ Soyadı Adı Doğum Tarihi YYYY MM DD YYYY MM DD YYYY MM DD Sınıfı Devam Ettiği Okulun Adı REFERANS BİLGİLERİ Soyadı Adı Mesleği İşyeri Adı Telefon (Cep) Öğrenciye Yakınlığı ÖĞRENCİ SAĞLIK BİLGİLERİ 1. Devamlı olan bir sağlık probleminiz var mı? Var ise belirtiniz. 2. Daha önce geçirdiğiniz bulaşıcı bir rahatsızlığınız var mı? 3. Daha önce psikolojik sorun yaşadınız mı? 4. Herhangi bir alerjiniz var mı? Var ise belirtiniz. 5. Sürekli kullandığınız bir ilacınız var mı? Var ise belirtiniz. Under the Personal Information Protection and Electronics Documents Act (PIPEDA), NILE Academy is committed to protecting the personal information of all our constituents. All information collected on this form is in accordance with the NILE Academy Privacy Policy.

3 NİL AKADEMİ KAYIT SÖZLEŞMESİ Nil Akademi tarafından, iş bu sözleşmenin sonunda adı soyadı ve adresi bulunan öğrenci velisi (bundan sonra veli olarak anılacaktır)ne sunulan, eğitim öğretim, kitap temini, okul kıyafeti, vize ve resmi işlem masrafları, sağlık sigortası, okul sonrası aktivite (aldığı takdirde)öğle yemeği, okul servisi ve yurt hizmetlerinin (barınma, kahvaltı ve aksam yemeği) aşağıda belirtilen hükümlerin uygulanacağı konusunda okul ve veli 1 yıl için anlaşmıştır. TANIMLAR Madde 1: Okul: Öğrenci: Veli: Mevzuat: OMEB: Ücretlendirmeler Sözleşmede Adı Geçen Öğrencinin Kaydının Yapılacağı NIL Academi yi, Okulda öğrenim görmek isteyen sözleşmenin sonunda adı ve soyadı yazılı olan kişiyi Öğrencinin her türlü yasal durum ve davranışından sorumlu olan sözleşmenin sonunda adı ve soyadı yazılı olan kişiyi, Öğrenci, veli ve okul arasındaki bu sözleşmenin konusunu ilgilendiren ve okul içerisindeki her türlü faaliyetleri düzenleyen ilgili kanun, yönetmelik, yönerge, genelge ve diğer yazıları, Ontario Milli Eğitim Bakanlığı nı ifade eder. Eğitim Öğretim Ücreti Senelik olarak ödenmesi gereken okul ücretidir. Kitap Kiralama Ücreti Senelik olarak öğrencinin kitap ihtiyaçlarını karşılamak üzere ödenen ücrettir. Öğrenci kiraladığı kitabı yeniden kullanılabilecek durumda dönem teslim eder. Kıyafet Ücreti Senelik olarak okulun antlaşmasının olduğu şirketten temin edilen kıyafet ücretidir. Her öğrencinin 2 takım okul kıyafetini bulundurması zorunludur. Vize ve Resmi İşlem Masrafları Öğrenci için Kanada Öğrenci Vizesi alınması veya bu vizenin uzatılması için ödenen ücrettir. Bu ücrete zorunlu olarak bulunması gereken Kanada da vesayet işlem ücreti de dahildir. Zorunlu Sağlık Sigortası Kanada da zorunlu olan, senelik olarak ödenen, sağlık giderleri için yaptırılan sigorta ücretidir. Yurt Ücreti Öğrencinin Nil Academi de öğrenci olduğu müddetçe kalabildiği yurt için senelik olarak ödenen barınma, kahvaltı ve akşam yemeği ücretleridir. Bu ücrete elektrik, su, doğal gaz ve internet ücretleri dahildir. Yurt ücreti paket ücrettir. Okul Servis Ücreti Öğrencinin kaldığı yer ile okul arasında taşınmasını temin için düzenlenen servis ücretidir. Öğle Yemeği Ücreti Öğrencinin izin günü haricinde yediği öğle yemeği için ödenen ücrettir. Okul Sonrası Aktivite Ücreti Öğrencinin okul sonrasında ve tatillerde okul tarafından düzenlenen ve geçerli bir neden (hastalık gibi) harici katılımın zorunlu olduğu aktiviteler (sinema, gezi, piknik, spor aktiviteleri) için ödenmesi gereken ücrettir. Bu hususta öğrenciden gelen talep üzerine yapılan ekstra ya da daha maliyetli aktiviteler için ekstra ücret ödenmesi gerekebilir. Aktiviteler okul programına ve hava şartlarına göre düzenlenir. Bu ücrete aktivitenin yapılacağı yere ulaşım dahildir.

4 İndirim ve Burslar İndirim ve burslar sadece eğitim-öğretim ücreti üzerinden yapılır. Erken Kayıt indirimi Belirlenen tarihten önce gelecek eğitim-öğretim yılıyla ilgili belirlenen peşinatın ödenmesi sonucu kazanılan eğitim-öğretim ücreti üzerinden yapılan %5 indirimdir. Erken kayıt indirimi alan öğrenci eğer taksitle ödeme yapacaksa taksitleri Temmuz 2011 de başlar ve en son taksit en geç 15 Mayıs 2012 de ödenir. Erken kayıt indirimi almaya hak kazanan öğrencinin taksitlerini anlaşılan miktar ve zamanlarda ödemesi gerekir. Aksi durumda bu hakkı kaybedebilir ve miktar eski haliyle talep edilir. Peşin ödeme indirimi Öğrencinin gelecek eğitim-öğretim yılı eğitim-öğretim ücretinin tamamını peşin ödemesi halinde eğitim-öğretim ücreti üzerinden yapılan %5 indirimdir. Peşin ödeme indirimi erken ödeme indirimi ile beraber uygulanabilir. Kardeş indirimi :Öğrencinin kardeşine her sene belirlenen miktarlarda yapılan indirimdir. Kardeş indirimi erken kayıt indirimi ve peşin ödeme indirimi ile beraber uygulanabilir. Taksit Öğrencinin imzalanan antlaşmayla belirlenen miktarı konuşulup belirlenen miktarlarda ve zamanlarda ödemesi yükümlü olduğu miktarlardır. Başarı bursu Öğrencinin sene sonunda yapılan gelecek eğitim-öğretim yılı için başarı bursu alacak öğrencilerin belirlendiği sınavda sınav öncesinde ilan edilen miktarlarda sınav sonucuna göre almaya hak kazandığı eğitim-öğretim bursudur. Öğrencinin ders durumunda ya da disiplin durumunda değişiklik olursa bu indirimler gözden geçirilebilir. İhtiyaç bursu Öğrencinin okul mütevelli heyetine mali durumunu ispat eder destekleyici belgelerle başvurduğu, yukarıdaki indirim ve bursların haricinde okul mütevelli heyetince yapılması uygun görülen burs tutarıdır. Bu burs diğerlerinden farklı olarak yurt hizmetleri ve öğle yemeği beraber ya da verilmesi uygun görülen biri- bedellerini de kapsar. Öğrencinin mali durumunda, ders durumunda ya da disiplin durumunda değişiklik olursa bu indirimler gözden geçirilebilir. Depozito Öğrenciden kitap kiralama, demirbaş eşya kullanımı (okul ve yurt) konularında muhtemel hasarlar için alınan bedeldir. Öğrenci kayıt esnasında bu bedeli öder, okulla ilişiği kesildiğinde geçmişte eğer bir hasara meydan verilmemişse bu bedel eksiksiz geri ödenir. Verilen hasarlar buradan karşılanır ve tekrar belirlenen miktara tamamlanması öğrenciden/veliden istenir. Depozito ücreti 500 CAD dır. GENEL ESASLAR Madde 2 Okulumuzda öğrenciye eğitim-öğretim, kitap temini, okul sonrası aktivite (aldığı takdirde) öğle yemeği, okul servisi, ve yurt hizmetleri (barınma, kahvaltı ve aksam yemeği) sunulacaktır. Madde 3 Okul her şeyden önce eğitim ve öğretim kurumu olduğundan; Okula elektronik eşya (radyo, mp3 player, ipod, game paye telefon, vb.), gazete, broşür ve benzeri şeyler ile gayri ahlaki veya siyasi içerikli yayın getirilmemesi,

5 Ders içinde veya ders dışında hiçbir ideolojik konuşma yapılmaması, Sigara, uyuşturucu ve benzeri bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılması, Genel edep-adap kuralları çerçevesinde bulunmayan tutum ve davranışlarda bulunulmaması, okul kılık kıyafet yönetmeliği ve örf ve genel ahlaka aykırı kıyafetlerle okulumuza gelinmemesi eğitim ve öğretim sıhhati açısından çok önemlidir. Okulumuzda bu konularda kesinlikle taviz verilmez. Madde 4 Öğrenci okulun demirbaşlarına zarar veremez. Verirse zarar bedeli öğrenciden alınır (Tamirat yaptırılıp tahsilatı öğrenciden yapılır). Okul bu amaç doğrultusunda velinin kredi kartını kullanabilir. Öğrenci hakkında OMEB mevzuatınca işlem yapılır dosyasına işlenir. Madde 5 Bu sözleşmeye ait hizmetlerin tamamı OMEB tarafından yayınlanan veya onaylanan mevzuat çerçevesinde verilecektir. Okul içerisindeki her türlü faaliyet bu hükümlere uygun olacaktır. Madde 6 Sözleşme şartlarına uymayan öğrencilerin kayıtlarının silinmesine okul idaresi karar verir. Madde 7 Gerek okul idaresinin gerek de velinin talebiyle herhangi bir şekilde kaydı silinecek öğrencinin okula herhangi bir borcu bulunmaması gerekir. Okulla ilişiği kesilen öğrenciden bulunduğu dönemin ücreti tahsil edil ir. Okula borcu bulunan yada okuldan ödünç aldığı kitapları, (araç-gereç vs.) geri iade etmeyen öğrencinin transkript, öğrenci karnesi, öğrenci belgesi, diploma gibi resmi evrakları borç kapanana kadar öğrenciye iade edilmez. Madde 8 Kayıt sildirme durumunda öğrenci velisinin dilekçe ile başvurusu ve dilekçe tarihi esas alınır. Madde 9 Eğitim-Öğretim başladıktan sonra okulumuzdan ayrılan veya devamsızlıktan veya diğer sebeplerden dolayı kaydı silinen öğrencinin tahsil edilen ücreti iade edilmez. Bulunduğu dönemle alakalı eksik kalan kısım tahsil edilir. Madde 10 İş bu sözleşmeye göre eğitim-öğretim dönemi için verilecek olan eğitim-öğretim yurt hizmetleri (barınma, kahvaltı ve aksam yemeği) öğle yemeği okul servisi sağlık sigortası kitap kiralama okul kıyafeti vize ve resmi işlem ücretleri okul sonrası aktivite ücretleri depozito kayıt ücreti karşılığı vergiler (HST) dahil toplam ücret CAD (Kanada Doları) dır. Nil Academi vergi oranlarındaki değişiklikleri bu ücretlere yansıtma hakkını saklı tutar. Alışılmamış/ beklenmedik etki veya sebeplerle Nil Academi zikredilen ücretleri yeniden düzenleyebilir. Bu ücretin tahsilatı sözleşmenin ekinde yer alan ve bu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olan ödeme planında kesin olarak belirtilen vadelerde ve şekilde yapılacaktır. Veli ödemelerini yaparken eğer CAD dışında bir para birimiyle ödeme yapacaksa günün kur paritesi üzerinden belirlenen miktarı CAD karşılığı olmak üzere ödemekle yükümlüdür. Veli ödemelerinin taksitle yapacaksa son taksitin tarihi 16 Mayıs 2012 yi geçemez. Geç kayıtlarda öğrencinin devam etmediği önceki ayların ücreti eğitim-öğretim, yurt hizmetleri (barınma, kahvaltı ve aksam yemeği), öğle yemeği, okul servisi okul sonrası aktivite ücretlerinden oranlanarak düşülür. Yeni dönem kaydı için önceki dönemlere ait borç olmaması gerekir. Madde 11 Ödemelerde herhangi bir uyuşmazlık söz konusu olursa okul kayıtları esas alınacaktır.

6 Madde 12 Kaldığı yurt ile ilişiği kesilen öğrencinin durumu Kanada yetkililerine yazı ile bildirilip öğrencinin ülkeyi terk etmesi sağlanır. Madde 13 Öğrenci harçlıkları ana hesap yoluyla gönderilemez. Madde 14 Yeni öğrenciler için okula ilk gelişte ücretsiz karşılama yapılır. Daha sonraki karşılamalar için talep edildiği takdirde karşılama servisi ayarlanır. TEMERRÜDE DÜŞÜLMESİ Madde 15 İş bu sözleşmenin ekinde yer alan ve bu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olan ödeme planına bağlanmış ve vadeleri kesin olarak belirtilmiş olan taksitlerimden birbirini izleyen en az ikisinin ödenmeyerek temerrüde düşülmesi ve ödenmeyen taksitlerin sözleşme bedelinin %10 unu bulması halinde bir hafta süre verilerek muacceliyet uyarısında bulunulmasından sonra, bakiye kalan borcun tamamının muaccel hale geleceğini kabul ve beyan ederim. KANUNİ İKAMETGAH Madde 16 İş bu sözleşmede yer alan hususların yerine getirilmesi ve gerekli tebligatların yapılabilmesi için aşağıda belirttiğim adresimin yasal ikametgahım olduğunu beyan eder, adres değişikliğimi yazılı olarak okulunuza bildirmediğim takdirde, bu adrese yapılacak tebligatın geçerli olacağını kabul ve taahhüt ederim. İş bu sözleşme 16 maddeden oluşmaktadır. İş bu kayıt sözleşmesinin tüm hükümlerini eksiksiz olarak okudum, anladım ve herhangi bir tereddüdüm olmaksızın tamamen hür irade ve arzumla kesin olarak kabul ediyorum, iş bu sözleşmenin bir nüshası tarafıma teslim edilmiştir. Kredi Kartı Bilgileri (Lütfen BÜYÜK harflerle ve okunaklı yazınız) Kredi Kartı Sahibinin Adı-Soyadı Kredi Kartı Visa Mastercard American express Kredi Kartı No. (AY) (YIL) Güvenlik Kodu Velinin Öğrencinin Adı Soyadı Adı Soyadı Adresi İmzası Tarih İmzası Tarih

7 NİL ACADEMİ DİSİPLİN SİSTEMİ Okul Müdürü, öğrenci işlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı ve 2 Öğretmenden oluşan Nil Academi disiplin kurulu, uygulamış olduğu disiplin sistemini, kayıtlı olduğu Ontario Minister Of Education, Ontario Eğitim Bakanlığı, kuralları paralelinde, ve Ontario eyaletinde bulunan özel okullarda takip edilen disiplin sistemini takip etmektedir. Okulumuzda veya yurtlarımızda işlenilen kural ihlallerinin derecesine göre, iki ayrı disiplin takibi uygulamaktadır; Referral (Sevk) ve Demerit (Uyarı). Referral (Sevk) disiplinsizlik halinin resmi olarak kaydedilmesi Referral, herkesçe yanlış bir fiil olduğu kabul edilen durumlarda disiplin komitesi tarafından uygulanır. Referral almayı gerektiren kural ihlalleri durumunda 4 aşama uygulanır; Referral Aşamaları Birinci Aşama: (Warning Letter), İlk kural ihlalinde öğrenci uyarı mektubu alır İkinci Aşama: (In School Suspension), aynı kuralın iki defa ihlalinde öğrenci okul içi uzaklaştırma cezası alır Üçüncü Aşama: (School Suspension), aynı kuralın üçüncü defa ihlalinde, öğrenci okuldan belirtilen süre kadar uzaklaştırma cezası alır Dördüncü Aşama: (School Expulsion), aynı kuralın ihlaline devamı halinde öğrenci okuldan süresiz uzaklaştırılır. Referral almayı gerektiren kural ihlallerinden bazıları Okul veya yurt giriş/çıkış saatlerine riayet etmemek Okul, yurt veya bunların dışında kumar/şans oyunlarını oynamak, bunlarla ilgili malzemeyi(oyun kartları vb.) okulda veya yurtta bulundurmak. Bununla ilgili olarak, olay okul idaresi tarafından sonradan öğrenilse de yaptırım uygulanır. Okul, yurt veya bunların dışında gayri ahlaki durumlarda bulunmak. Bununla ilgili olarak, olay okul idaresi tarafından sonradan öğrenilse de yaptırım uygulanır. Sigara, alkol yada herhangi bir uyuşturucu kullanmak, Kavga etmek, kavgaya karışmak, kavga için tahrik etmek, Ahlaksız, küfürlü, hakaret içeren sözler kullanmak, Okul ve yurt idaresine yada öğretmenlere ve belletmenlere yanıltıcı bilgi vermek, karşı gelmek, saygısızlık yapmak, hakaret etmek, Okul ve yurt kurallarına, programlarına, aktivitelerine uymamak, katılmamak, Elektronik eşyalarını (Cep telefonu, laptop, ipod, mp3 player, ve benzeri) kullanmaması gereken zamanlarda (belirli zamanlar haricinde) veya uygun olmayan şekilde kullanmak, Mazeretsiz olarak okula 2 gün devamsızlık yapmak, Ödev veya sınavlarda kopya çekmek, Okul veya yurt eşyalarına kasıtlı olarak zarar vermek, (ayrıca maddi zarar gideri, öğrenci velisinden tahsil edilir) Okulda veya yurtta başkalarının eşyasını izinsiz almak, kullanmak,

8 Demerit (Uyarı) ceza puanı verilmesi Öğrencilerin kural ihlalleri halinde demerit ceza puanı alması şeklinde olur. Öğretmenler ve okul idarecileri demerit vermeden önce isterse öğrenciyi uyarabilir, fakat uyarmak zorunda değildir. (In School Suspension) 60 Demerit alan öğrenciye referral 2. aşama yani okul içi uzaklaştırma uygulanır, (School Suspension) 120 Demerit alan öğrenciye referral 3. aşama yani belirtilen süre kadar okuldan uzaklaştırma uygulanır, (School Expulsion) 180 Demerit alan öğrenciye okuldan süresiz uzaklaştırılma yani referral 4. aşama uygulanır. Demerit almayı gerektiren kural ihlallerinin tekrarı durumunda 3 defa aynı maddeden demerit alınması durumunda öğrenciye ve ailesine uyarı mektubu verilir ve aile okula çağırılarak haberdar edilir, 5 defa aynı maddeden demerit alınması durumunda, öğrenciye referral birinci aşama uygulanır. (Warning Letter) 7 defa aynı maddeden demerit alınması halinde referral ikinci aşama uygulanır. (In School Suspension) 10 defa aynı maddeden demerit alınması durumunda, referral üçüncü aşama uygulanır. (School Suspension) Okuldan uzaklastirildigi halde, ısrarla ayni kural ihlalinde demerit almaya devam eden öğrencinin okulla iliskisi kesilebilir. Demerit (Uyarı) verilen kural ihlallerinden bazıları 1. Üniformasız okula gelmek 2. Saç veya sakal tıraşı olmadan okula gelmek 3. Derste veya etütde uyumak 4. Okulda veya yurtta sakız çiğnemek 5. Makyaj yapmak, oje kullanmak 6. El şakası, veya tehlikeli olabilecek şakalar yapmak 7. Okul içerisinde koşmak 8. Derse hazırlıksız gelmek, defter, kalem, kitap, vs. getirmemek 9. Ödevlerini yapmamak 10. Okul eşyalarını izinsiz kullanmak 11. Sınıfta dersi rahatsız etmek, gürültü yapmak, yerinden izinsiz kalkmak 12. Yurtta veya okulda müsaade edilmeyen yerlerde yemek veya içmek 13. Okulda veya yurtta etrafı kirletmek, yere çöp atmak Not: Referral kuralları okul idaresi tarafından değiştirilebilir, ilave kurallar eklenebilir ve çıkartılabilir. Okul yönetimi demerit kuralları listesinde, ceza puanlarının artırılması, azaltılması, yeni maddelerin eklenmesi, çıkartılması vb. herhangi bir değişiklik yapabilir.

9 Nil Academy Devamsızlık Prosedürleri (Attendance) 2 gün mazeretsiz devamsızlık: öğretmen, idare ve öğrenci görüşme yapar ve öğrenci sözlü uyarılır, 4 gün mazeretsiz devamsızlık: öğrenci ve aileye uyarı mektubu verilir. Öğrenci ve aile, öğretmen, disiplin kurulu ve müdür ile son uyarı görüşmesini yapar, 5 gün mazeretsiz devamsızlık: öğrencinin derslerden kredi alamayacağı ile alakalı resmi yazı öğrenci ve aileye verilir, dönem ücreti geri ödenmez. Nil Academi Üniforma Prosedürleri Öğrenciler okula üniformaları ile gelmelidir Üniforması olmayan öğrenci derslere alınmaz, Üniformalar okulun anlaşmalı olduğu firmadan tedarik edilir, Üniformalar en az iki takım alınmalıdır. Kirlenme, yırtılma, sökülme gibi durumlarda okula üniformasız gelmeyle alakalı mazeret olarak kabul edilmez. Okula ve Yurtlara Giriş Çıkış Kuralları Öğrenciler okula ve yurtlara, belirlenen saatlerde girebilir ve çıkabilir, Okulda ve yurtlardaki belirli zamanların dışındaki giriş-çıkışlarda, öğrenciler sadece yetkili kimselerden izin alabilir, İzinli giriş-çıkışlarda okulda ve yurtlarda bulunan giriş-çıkış takip belgesine giriş-çıkış vakitleri kaydedilir. Giriş çıkış saatlerine uymayan veya izinsiz giriş çıkış yapan öğrenciler referral alır. Cep telefonu, laptop, ipod, mp3 player, ve benzeri elektronik cihazlar İzinsiz olarak kullanıldığı fark edilen herhangi bir elektronik cihaza okul idaresi tarafından el konulur ve demerit verilir. Her el koymanın ardından öğrenciden 10 $ ücret karşılığında telefon geri verilir. (Bu ücret Kuzey Amerika daki okullarda yaygın olarak uygulanan cellphone handling fee olarak alınıyor.) İlk el koymada cihaz okul çıkışında teslim edilir. Demerit. İkinci el koymada hafta sonuna girerken cuma günü okul çıkışında teslim edilir. Demerit. Üçüncü el koymada ay sonunda cihaz teslim edilir. Demerit. Dördüncü el koymada sömestre sonunda cihaz teslim edilir. Referral 1. Aşama. Beşinci el koymada cihaz yıl sonunda teslim edilir. Referral 2. Aşama. Under the Personal Information Protection and Electronics Documents Act (PIPEDA), NILE Academy is committed to protecting the personal information of all our constituents. All information collected on this form is in accordance with the NILE Academy Privacy Policy.

10 NİL AKADEMİ YURT SÖZLEŞMESİ NİL AKADEMİ YURT SÖZLEŞMESİ A. Sözleşme Hakkında Genel Bilgi; 1. Bu sözleşme yurt idaresi ile öğrenci-veli arasında karşılıklı anlaşmadır ve 1 yıllıktır. 2. Sözleşme gereğince taraflar aşağıda belirtilen şartlara uymakla mükelleftir. 3. Bu sözleşme imzalandıktan sonra taraflar için resmi bağlayıcılığı vardır. 4. Öğrenci ekte bulunan yurt kurallarına uymakla mükelleftir. Bu sözleşmeyi imzalamak yurt kurallarının veli ve öğrenci tarafından okunması ve kabul edilmesi anlamına gelir. 5. Yurt kurallarına uymayan öğrenciye gerekli disiplin cezaları verilir. Disiplin cezaları, Nil Akademi Yurt Disiplin Kuralları kısmında belirtilmiştir. 6. Öğrenci kendisi için hazırlanan odada oda arkadaşlarıyla beraber kalır. B. Sözleşme Maddeleri; 1. Öğrenci hafta içi ve hafta sonu için belirlenen yurda giriş-çıkış saatlerine ve belirlenen program saatlerine uymak zorundadır. 2. Öğrenci, okul zamanı yurda izinsiz giremez, okul dışında yurttan izinsiz ayrılamaz. Hasta öğrenci, öğrenci servisiyle okula gelir, nöbetçi öğretmen gözetiminde sağlık kurumuna gider. 3. Giriş kapısı dışında herhangi bir yerden (cam, bahçe kapısı, vb.) yurda giriş veya çıkış yapılamaz. 4. Sigara içen öğrenci kesinlikle yurda kabul edilmez. 5. Yurtta her türlü kumar ve şans oyunlarına dair malzeme bulundurulamaz ve kullanılamaz. 6. Öğrenci yurt idaresi tarafından tespit edilen yurt ve yatakhanede kalır. İzinsiz ve keyfi olarak yer değiştirilemez. 7. Öğrenci yatakhane düzen ve temizliğinden sorumludur. Öğrencinin yurt demirbaşının yerini değiştiremez. Demirbaşa ya da binaya verilen zararın bedeli öğrenciden/veliden tahsil edilir. Yurt idaresi bu amaç doğrultusunda velinin kredi kartı bilgilerini kullanabilir. 8. Öğrenciler yatakhaneler de yiyecek ve içecek tüketemez, dışarıdan izinsiz olarak yemek sipariş edemez. 9. Öğrencinin yurt idareci, belletici ve personeline karşı saygı kurallarını aşan sözlü ve fiili davranışlarda bulunamaz. 10. Öğrencinin belirlenen yatış saatinden önce yatma hazırlıklarını bitirmiş olması gerekir. Öğrenci Yatış saatinden sonra ortalıkta dolaşamaz ve başkalarına rahatsızlık veremez. 11. Yurt içeresinde genel ahlaka aykırı şekilde (bornoz, atlet, kısa şort, vb.) dolaşılmaz, gayri ahlaki gazete, dergi, vb. yayın bulundurulmaz. Tespit edilenler toplanır ve imha edilir. 12. İdarece izin verilen yerler dışında herhangi bir amaçla elektrikli cihaz (TV, teyp, ısıtıcı, su ısıtıcısı, vb.) kullanılmaz veya bulundurulmaz. 13. Yurtta kesici, delici, yanıcı ve patlayıcı madde bulundurulmaz.

11 14. Öğrencinin etüt ile alakalı belirlenen bütün kurallara uyması zorunludur. Etüt kurallarına uymamakta ısrar eden öğrencinin yurtta devamı gözden geçirilir. 15. Öğrenciye, Yurt ve Okul İdaresinin ortaklaşa belirlediği tarihlerde okul başlama ve bitiş tarihlerine uygun olmak kaydıyla sene içinde 10 gün izin verilir. Öğrenci ihtiyaç bursu kazanmışsa ve eğer zorlayıcı bir sebep olmaksızın Kanada dışına hava yoluyla seyahat etme talebi olursa öğrenciye verilen bu burs kaldırılır. Öğrencinin okul başlamadan 1 hafta önce kalacağı yere varmış olması gerekir. Öğrenci yazın okulun bitişiyle başlayan 10 günlük yaz programına katılmak zorundadır. Program ücreti veli tarafından karşılanır. 16. Öğrenciler yurt ile ilgili farklı ve yapıcı tavsiyelerde bulunabilirler. Ancak yurt idaresince belirlenen kuralları ve aldığı kararları eleştiren, bunlara muhalefet eden ve diğer arkadaşlarını idareye karşı kışkırtan öğrenci hakkında disiplin işlemi uygulanır. 17. Belirli zamanlarda Yurt ve Okul idaresi tarafından habersiz olarak arama yapılabilir. Bu aramalar öğrencinin şahsi eşyalarını da kapsayabilir. 18. Yurtta kalacak öğrencinin 2 büyük valiz 1 de küçük valiz hakkı olmak üzere 3 valiz hakkı vardır. 19. Öğrenci gelirken şahsi kullandığı eşyalarından başka tek kişilik yatak için 2 nevresim takımı 2 çarşaf 2 yastık kılıfı getirmelidir. Eğer öğrenci bunları bulundurmazsa, yurt idaresi bunları ücreti karşılığında temin eder. 20. Yurdun belirlenmiş düzenine ve disiplin kurallarına uymamakta ısrar eden öğrencinin yurt ile ilişiği kesilir. N İ L A K A D E M İ Y U R T D İ S İ P L İ N K U R A L L A R I Bu Yönetmelikte yazılı hususlara riayet etmeyen, yasaklara ve sözleşmesindeki hükümlere uymayan, Yurt içinde ve Yurt dışında öğrenciliğe yakışmayan tutum ve davranışlarda bulunan öğrencilere aşağıdaki disiplin hükümleri uygulanır; a) Uyarma b) Kınama c) Yurttan çıkarma Uyarma, öğrenciye davranışlarının kusurlu olduğunun; kınama ise öğrenciye cezayı gerektiren davranışta bulunduğunun ve tekrarından kaçınılması gerektiğinin yazılı olarak bildirilmesidir. Gerekli görülen ceza disiplin kurulu tarafından öğrenciye bildirilir. Yurtdan çıkarma, öğrencinin Yurt ile ilişkisinin kesilmesidir. Öğrenci, bu cezanın kendisine ve velisine tebliğ edilmesinden sonra Türkiye ye ilk uçak ile gönderilir uçak bileti veliden tazmin edilir. Yurt idaresi bu amaç doğrultusunda velinin kredi kartı bilgilerini kullanabilir.yurtdan çıkarma cezası, öğrencinin velisi/vasisine ve kayıtlı bulunduğu öğretim kurumuna yazılı olarak bildirilir. Ancak; Yurttan çıkarma cezasını gerektiren fiillerden birinin işlenmesi ve bu fiilin, diğer öğrencilerin can ve mal güvenliği için yakın tehdit oluşturması halinde, 1-2 saat içinde yurttan ayrılması sağlanır. Durum velisi/vasisine bildirilir.

12 Uyarma cezası uygulanacak fiiller (2 tekrar durumunda; çarşı izni iptal edilir) Madde 1 - Uyarma cezasının verilmesini gerektiren fiiller şunlardır: a. Arkadaşlarını rahatsız edecek şekilde gürültü etmek, b. Temizliğe dikkat etmemek, c. Yatakhane, yemekhane, banyo, etüt odası ile diğer çalışma, dinlenme salonuna girip çıkmada zaman çizelgesine uymamak, d. Yurt çalışma talimatında öngörülen hususlara uymamak, e. Personele kötü davranmak, f. Yatakhane talimatına uymamak, g. Başkasına ait eşyayı müsaadesiz kullanmak, h. Yurt yönetimine yanlış bilgi vermek, i. Etüde geç kalmak, etütte ders çalışmamak, etütte ayakta gezmek, etütte uyumak, etütte konuşmak, j. Etütte cep telefonu ve müzik çalar gibi herhangi bir elektronik cihazları kullanmak, k. Etütten dışarı izinsiz çıkmak. Kınama cezası uygulanacak fiiller Madde 2 - Kınama cezasının verilmesini gerektiren fiiller şunlardır: a. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmek, b. Toplu yaşamaya dair kurallara aykırı davranışları alışkanlık haline getirmek, c. Özürsüz olarak Yurda geç gelmeyi veya Yurda gelmemeyi alışkanlık haline getirmek, d. Küfür etmek ve arkadaşlarına sataşmak, e. Yurdun fiziki yapısına bilerek zarar vermek, f. İtaatsizlikte ısrarlı olmak veya Yurt görevlilerine hakaret etmek, g. Yurt görevlilerinin astığı ilanları koparmak, yırtmak veya zarar vermek, h. Yurt personelinin ve arkadaşlarının eşyalarına zarar vermek, i. Yurt yöneticilerinin ve görevlilerinin çalışmalarını güçleştirmek, j. Yurtda yönetimden izin almadan toplantı veya tören düzenlemek, k. Etüde gelmemek, l. İzin saatlerine uymamak ve izin defterini imzalamadan izne çıkmak, m. Sigara içmek (devamı halinde yurt ile ilişiği kesilir). Yurttan çıkarma cezası uygulanacak fiiller Madde 3 - Yurtdan çıkarma cezasını gerektiren fiiller şunlardır: a. b. c. Kanada federal kanunlarına veya Ontario eyalet kanunlarına aykırı davranmak, İnsan haklarına ve temel ilkelere dayalı milli, demokratik ve sosyal hukuk devleti niteliklerine aykırı miting, forum, direniş, yürüyüş, boykot, işgal gibi ferdi veya toplu eylemler düzenlemek, düzenlenmesini kışkırtmak, düzenlenmiş bu gibi eylemlere katılmak veya katılmaya zorlamak, Kayitli olduğu kurumu Kanada adli ve idari makamları karşısında zan altında bırakacak faaliyetlerde veya mekanlarda bulunmak,

13 d. e. f. g. h. i. j. k. l. Kanunen cezayı gerektiren yüz kızartıcı suçları işlemek veya böyle bir suçtan hükümlü durumuna düşmek, Kanun dışı kuruluşlara üye olmak, bu kuruluşlarda faaliyet göstermek, bu tür kuruluşların propagandasını yapmak, Hırsızlık yapmak, Yurt yönetimi ve personeli ile arkadaşlarını tehdit etmek veya bu kişilere fiili tecavüzde bulunmak, Yurt içinde kesici, delici veya patlayıcı silahları bulundurmak veya herhangi bir kimseyi yaralamak suretiyle ilgili kanuna muhalefet etmek, Kumar oynamak, alkollü içki veya uyuşturucu maddeleri bulundurmak, kullanmak ve bunları alışkanlık haline getirmek, İçki, kumar veya uyuşturucu maddelerinin kullanıldığı, ahlak kurallarına aykırı tutum ve davranışların sergilendiği mekanlara girmek, Genel ahlak ve adabı muaşeret kurallarını ihlal eder mahiyette karşı cinsten kişilerle münasebet kurmak, Aynı fiilden dolayı üç defa kınama cezası almış olmak. Yukarıda geçen kurallara uyacağımı, aksi takdirde Yurt idaresinin ve disiplin kurulunun vereceği cezayı kabul edeceğimi taahhüt ederim. Bu sözleşmeyi ve disiplin kurallarını eksiksiz olarak okudum, anladım ve hür iradem ile imzaladım. Velinin Adı Soyadı Adresi İmzası Tarih Öğrencinin Adı Soyadı Adresi İmzası Tarih NİL AKADEMİ 135 Plunkett Rd, Toronto, ON, CANADA, M9L 2J7 Tel: +1 (416) Fax: +1 (416)

14 NİL AKADEMİ YE HOŞ GELDİNİZ Öğrencimizin sizlerden uzakta Nil Akademi de öğrenim görürken, hayatının daha kolay ve güvenli geçmesi, derslerindeki başarısının korunması ve/veya yükselmesi için sizler için hazırlanan aşağıdaki hatırlatmalara dikkat etmenizi rica ederiz. Kanada`ya Gelmeden Önce Öğrencilerimizin maddi değeri yüksek kılık-kıyafet, ayakkabı, çanta, elektronik eşya (cep telefonu, dizüstü bilgisayar, müzik çalar vb.) mücevherat gibi şahsi eşyalarını yanlarında getirmemeleri önem arz etmektedir. Nadirattan da olsa, gerek okul içinde gerekse okul dışında bunlar gibi değeri yüksek şahsi eşyalardan dolayı istenmeyen bir takım hadiseler olabilmektedir. Nil Akademi, bunlar gibi maddi değeri yüksek kişisel eşyaları emanete kabul etmemektedir. Bu gibi maddi değeri fazla şahsi eşyaların sorumluluğu, eğer getirirlerse, öğrencinin kendisine aittir. Nil Akademi kılık-kıyafet ile ilgili alışverişin gelmeden önce Türkiye de yapılmasını tavsiye etmektedir. Toronto`ya THY ile haftanın Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günlerinde İstanbul`dan direk olarak 4 seferle ulaşım mümkün olmakla beraber, Toronto dan dünyanın en iyi havayolları (Lufthansa, Air-France, KLM, Austrian, Alitalia, British Airways) ile, genelde 3 saati aşmayan bekleme süreli, Avrupa aktarmalı (Münih, Frankfurt, Londra, Paris, Roma, Viyana, Amsterdam) İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ya ulaşım imkanı vardır. Velilerimizin bilet alırken okul takvimine dikkat ve riayet etmeleri gerekir. Okul idaresi hiçbir şekilde öğrencilik hayatını ve okul programını aksatacak taleplere olumlu cevap vermeyecektir. Yurtlarımız okulun açılmasından 3 gün önce açılır ve okulun kapanmasından 1 hafta sonra kapanır. Yemek servisi okulun açık olduğu günlerdedir, dolayısıyla öğrencinin erken geldiği ve geç gittiği durumlarda ancak imkanlar dahilinde yemek servisi yapılır. Diş ve göz rahatsızlıkları maliyeti yüksek özel sigortalar hariç olmak üzere, devlet dahil, hiçbir sigorta kapsamında değildir. Bu hizmetlerin, Kanada da bedeli de yüksektir. Öğrencilerimizin gelmeden önce göz ve diş hekimlerini ziyaret etmelerinde fayda vardır. Gelmeden önce öğrencilerimize annelerinin ütü, çamaşır yıkama, dikiş, yatağını toplama, dolabını düzenleme, oda temizliği gibi hususlarda bir ön bilgilendirme yapmaları, uygulamalı bir şekilde bunu çocuklarına göstermeleri gerekmektedir. Çünkü artık bunlardan kendisi sorumlu olacaktır. Öğrencilerimizin özellikle iç çamaşırlarına, okul gömleklerinin içine, isimlerinin baş harflerinin işlenmesi gerekmektedir. Öğrencilerimiz görünmeyen yerine isimlerinin baş harfi işlenen 2 takım tek kişilik nevresim setini beraberlerinde getirebilecekleri gibi Toronto dan da temin edebilirler. Öğrencilerimize sene boyunca 1 yastık,1 battaniye verilecektir. Ekte Kanada ya girerken herkesten zorunlu olarak doldurulması istenen, örnek olarak doldurulmuş formu bulacaksınız. Formda sorulan sorulardan bazıları şunlardır: Yanınızda silah var mıdır? Yanınızda satmak için olmasa dahi ticari ürün örneği ve/veya mal var mıdır? Yanınızda yiyecek (meyve, sebze, et, yumurta, mandıra mamulleri), hayvan, kuş, böcek, bitki, bitki parçası, toprak, canlı organizma, aşı var mıdır? Yanınızda nesli tükenen türlerden yapılmış bir eşya var mıdır? Yanınızda $ CAD nı veya eşdeğerini aşan miktarda para var mıdır? Önümüzdeki 14 gün içinde Kanada da bir çiftliği ziyaret edecek misiniz? Geçtiğimiz 14 gün içinde Kanada dışında bir çiftliği ziyaret ettiniz mi?

15 Öğrencimizin bu formu örnekte gösterildiği gibi doldurması gerekmektedir. Aksi takdirde birçok faktör hususunda ciddi ve tavizsiz bir hassasiyet gösteren gümrük idaresi ile problem yaşanabilir, hatta öğrencimizin Kanada ya girişi gümrük yetkilileri tarafından engellenebilir. Nil Akademi bu hususta sorumluluk kabul etmez ve antlaşma şartları hükmünü korur. Formu doldurmanın uygun olarak yapılması gerektiği gibi forma aykırı bir durum içinde de bulunulmamalıdır. Bu açıdan öğrencilerimiz yanlarında mandıra mamulü - peynir gibi -, et mamulü - sucuk gibi -, pişmiş gıda - pide veya lahmacun gibi - ve tohum olarak nitelenebilecek - çekirdek gibi - ürünleri taşımamaları gerekir. Tespiti halinde bu ürünler çöpe atılır, ceza kesilir ve önemlisi kayıt altına alınıp olayı takip eden 3 yıl içindeki bütün girişlerde (sistemden otomatik olarak çıkana kadar) arama yapılır. Bu ürünlerin hepsi Toronto da helal mamül satan süpermarketlerde uygun fiyatlara bulunabilmektedir. Toronto Toronto yerli dilinde toplanma yeri anlamına gelmektedir. Toronto, Kanada nın en büyük şehri ve ticaret merkezi, Ontario eyaletinin başkentidir. Nüfusu yaklaşık 6 milyondur ve genelde İngilizce konuşulur. Nüfusunun %54 ünü göçmenler oluşturur. Toronto da civarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşamaktadır. Vatandaşlarımızın işlettiği Türk ürünlerinin satıldığı marketler ve lokantalar bulunmaktadır. Nil Akademi ve Türk Kültür merkezi Anadolu insanının ortak buluşma noktasıdır. Toronto da Türkiye Cumhuriyeti nin Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Son derece güvenli bir yerdir, suç oranları dünyanın diğer metropollerine göre çok düşüktür. Toronto parkları ve doğal hayatı korunmasıyla yeşil bir şehirdir. Toronto nun hava sıcaklık ortalaması aşağıdaki gibidir: Ay Gunluk Ortalama Sicaklik C Ortalama Yagmurlu Gun Sayisi Ortalama Karli Gun Sayisi Ocak Subat Mart Nisan Mayis Haziran Temmuz Agustos Eylul Ekim Kasim Aralik Genel itibariyle Kasım-Nisan arası havalar soğuk olduğundan, Nil Akademi öğrencilerimizin kışlık olarak kullandıkları palto, kaban, kazak, süveter, iç pijama, yünlü iç fanila, kışlık çorap gibi giyecekleri hazır bulundurmalarını tavsiye eder. Toronto, Niagara şelalelerine, Ottawa, Montreal, ve ABD ye oldukça yakındır. Toronto dünyanın en yaşanılır kentleri arasındadır. Toronto, gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Toplu taşıma aracı olarak Otobüsler ve Metro bulunur. Taksi ücretleri Türkiye ile kıyaslandığında pahalıdır. Havaalanından şehre servis sağlayan bir çeşit özel taksi olan limuzin servisleri vardır. Yeni öğrencilerimizin havaalanından alınması Nil Akademi personeli tarafından yapılacaktır. Ancak acil durumlar istisna olmak üzere, öğrencilerimizin havaalanına gidiş ve gelişleri kendi sorumluluklarındadır. Kanada ya Geldikten Sonra Öğrencilerimizin şuur kaybı, kaza geçirme gibi istenmeyen bir durumda, kendisine yardımcı olanların rahat bir şekilde Nil Akademi ye ulaşabilecekleri bir kimliklerini her zaman yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Aileler öğrencilerimizin dikkatini bu hususa çekmelidirler. Yine ailenin de aynı şekilde istenmeyen veya acil durumlarda kendilerine ulaşılabilecek bir telefon numarasını Nil Akademi ye ulaştırmaları ve bu telefonu sürekli ulaşılabilir durumda bulundurmaları gerekmektedir. Öğrencilerimizin herhangi bir kavga ya da tartışmada taraf olmamaları, olayları kendi yöntemleriyle yatıştırmaya çalışmamaları, kendilerini ilgilendirmeyen, ciddi sorumlulukları olan kurtarma, yardım etme gibi gayretler içinde olmamaları gerekir. İyi niyetle yola çıkılan bu tür gayretler yardım edilen tarafın zarar görme teziyle adli mercilere intikal edebilmektedir.

16 Öğrencilerimizin tanımadıkları kişi veya kişilerle arkadaşlık etmemeleri, hediye / yiyecek / içecek kabul etmemeleri, tanıştığı ve kendisiyle iletişim kurmak isteyen kişileri zaman geçirmeden Nil Akademi personeliyle tanıştırmaları gerekmektedir. Nil Akademi velilerimizin öğrencimize harçlık olarak 100 $ CAD dan fazla göndermelerini uygun bulmamaktadır. Hayatlarını değil sadece varlıklarını çocuklarıyla paylaşan ebeveynlerin bu hususta annelik-babalık duygularıyla çocuklarına ihtiyaçlarından fazla miktarda harçlık göndermeleri, öğrencilerimizin hayatlarında dönüm noktası teşkil edebilecek hatalar yapmalarına sebep olabilmektedir. Nil Akademi öğrencilerimizin bir takım ihtiyaçlarını (Telefonlarına kredi yükleme gibi) karşılayabilmeleri için yanlarında limitini 200 $ CAD olarak belirleyeceğiniz bir kredi kartı (Master ya da Visa) bulundurmalarını tavsiye eder. Öğrencilerimizin kapalı yerde (okul ya da yurt) ateşli ve/veya patlayıcı özelliği olan, yangına sebep verme riski taşıyan maddeler ile şaka amaçlı bile olsa meşgul olmaları kesinlikle yasaktır. Kanada da, yangın hususunda bina yapım malzemelerinden kaynaklanan sebeplerle ciddi ve tavizsiz bir hassasiyet vardır ve yaptırımları da oldukça ağırdır. Gerçek bir yangının zararları bir tarafa, yangın olmaksızın yanlış alarm adlı işlem sürecini başlatmasının yanında 2000 $ CAD kadar cezası mevcuttur. Yanlış alarma sebep olanlar tespit edilip ailelerinden bu ceza bedeli tahsil edilir. Ailelerin çocuklarını bu hususa karşı bilinçlendirmeleri gerekmektedir. Öğrencilerimizin izinsiz kimsenin mülküne girmemeleri, yine izinsiz olarak kişilerin fotoğrafını çekmemeleri gerekir. Aksi halde adli süreç başlayabilir. Öğrencimizin düzenli kullandığı ilaçların isimleri, dozajı örnek doktor reçetesiyle beraber idareye bildirilmelidir. Ayrıca varsa alerjisi olan maddelerden Nil Akademi idare ve personeli haberdar edilmelidir. Öğrencilerimiz Türkiye ile olan 7 saatlik zaman farkına Toronto daki hayata adapte olarak, vakit geçirmeden alışmaya çalışmalıdırlar. Öğrencilerimiz yaptırılması zorunlu olan sağlık sigortası sayesinde Devletin Sağlık Hizmetlerinden ücretsiz ve sınırsız yararlanabilmektedirler. Kanada da özel hastane yoktur, muayene özel Polikliniklerde yapılmaktadır. Sağlık sigortası ilaç bedelini de kapsamaktadır. Rahatsızlanan öğrenci, durumunun acilliğine göre, en uygun zamanda, öğretmen ya da belletmen eşliğinde sağlık kurumuna götürülür. Genel bir bilgi olması açısından Kanada da doktorlar ilaç yazma eğiliminde değildirler. Dolayısıyla öğrencimizin Türkiye deki aile doktoruna danışarak kendisine yetecek kadar soğuk algınlığı ilaçlarını (antibiyotik gibi) getirmesi ve ihtiyaç halinde yine Türkiye`deki doktoru kontrolünde kullanması tavsiye edilir. Ayrıca Kanada da kış rahatsızlıkları çok yaygın görüldüğünden hastanelerin acil servisleri bu rahatsızlıkları acil kapsamında değerlendirmemektedir. Bu şekilde acil servise başvuran bir hastanın ortalama bekleme süresi 5 saattir ve hasta, genelde, reçete yazılmadan dinlen geçer tavsiyesi ile muayeneden sonra geri gönderilmektedir. Dolayısıyla, ailelerin sabırlı olmaları, eğer çocukları rahatsızsa bunun gözlem altında olduğunu bilmeleri gerekir. Velilerimizin, öğrencinin kaldığı yer ile ilgili, Nil Akademi personeli ile ilgili olarak ailesine yansıttığı aksaklıkları, Nil Akademi idaresi ile paylaşması ve hemen hüküm vermeden kaçınarak olayı beraberce değerlendirmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki bir sorun varsa bunun çözüm merci ilk olarak Nil Akademi dir. Toronto da sadece araç sürücüleri değil, yayalar da trafik kurallarına karşı hassas olmak durumundadırlar. Polis yayalara da hatalı davranışlarından ötürü ceza kesebilmektedir. ir içi iletişimde aylık bedeli 40 $ CAD olan şehir içi kullanımlı, cep telefonu hatları öğrencilerimize tavsiye edilmektedir. Ancak bu GSM operatörleri bazı telefon marka ve modellerinde çalışmamaktadırlar. Yeni bir telefon edinmek gerekebilir. Türkiye ile olan ucuz iletişim, internet üzerinden uluslar arası görüşme servisi sağlayan internet siteleri vasıtasıyla sağlanabilir. Ayrıntılar için öğrencilerimiz bilgilendirilecektir. Öğrencilerimizin aileleriyle olan görüntülü görüşmeleri için ortam mevcuttur. Ailelerimize tavsiye edilen gün içindeki görüşme zamanı, Nil Akademi okul saatlerinin günlük bitiş ve boş-dinlenme zamanının, Türkiye saati ile karşılığı olan, akşam 22:30 ile 24:00 arasıdır.

17 Kanada da alışverişlerde %13 devlet vergisi uygulanır. Etiket fiyatları vergisiz fiyatlardır. Gıda ürünlerinde vergi yoktur. Genelde pazarlık yapılmaz. Toronto da alışveriş için süpermarketler ve küçük esnafın işlettiği dükkanlar bulunur. Nil Akademi, öğrencilerimizin ihtiyacı olan her şeyi bulabilecekleri, fiyatları da uygun olan süpermarketleri tercih etmelerini önerir. Süpermarketlerde içki ve sigara satılmaz. İçki satılan yerlerin girişinde kimlik kontrolü yapılır ve sahte kimlik kullananlara ağır yaptırımlar söz konusudur. Az sayıdaki ve sembolik denebilecek halk pazarları genelde pahalıdır. Yaş sebze-meyve yıl içerisinde bütün çeşitleriyle süpermarketlerde her zaman bulunabilmektedir. Velilerimizin öğrencilerimize harçlık gönderme yöntemleri: 1. Okul ücretinin yatırıldığı hesabı harçlık göndermede kullanmayınız Western Union gibi para transferleri yöntemleriyle, Öğrencinin Toronto da açacağı banka hesabına Türkiye`den havale, Türk bankalarının kendilerine sağladığı ATM kartlarıyla. Toronto çok kültürlü bir şehir olduğundan dünyanın her mutfağından restoranlar mevcuttur. Batı kültürünün fast-food zincirleri de bulunmaktadır. Toronto Kuzey Amerika da en fazla Müslümanın yaşadığı şehirdir. Onun için çeşitli Müslüman milletlerin mensuplarının işletmeciliğini yaptığı restoranlar vardır ve bunların girişinde Arapça Helal yazısı vardır. Öğrencilerimizin bu tür restoranları tercih etmelerinde, bu hususta Nil Akademi personeline danışmalarında büyük fayda vardır. Fast restoranlarda dini açıdan mahzurlu ürünler satılmaktadır. Hemen hepsinde domuz içerikli ürünler ile vejetaryen ürünler yan yana satılmakta ya da satışa hazırlanmaktadır. Kendilerine sorulduğunda ticari kaygılarından olsa gerek mahzurlu bir şey yok, biz ayrı hazırlamaya, pişirmeye ve satışa sunmaya dikkat ediyoruz deseler de bu ifadeler çok inandırıcı değildir.

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN

BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN BIRLIKTE YAŞA BİRLİKTE ÖĞREN Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm El Kitabı 2015-2016 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 1 Özel İzmir Amerikan Koleji Yatılı Bölüm ünün Felsefesi ve Amaçları... 3 Misyon...

Detaylı

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı, öğrenim görmekte olan öğrencilerin veya Üniversite tarafından izin

T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı, öğrenim görmekte olan öğrencilerin veya Üniversite tarafından izin T.C. YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU YÖNERGESİ Amaç Madde 1 Bu yönergenin amacı, öğrenim görmekte olan öğrencilerin veya Üniversite tarafından izin verilen; kurs, hizmet içi eğitim, seminer, kongre, staj

Detaylı

İSTİKLAL MARŞI. Mehmet Akif ERSOY

İSTİKLAL MARŞI. Mehmet Akif ERSOY İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak. Çatma, kurban

Detaylı

PERSONEL YÖNETMELĐĞĐ

PERSONEL YÖNETMELĐĞĐ 2005-ANKARA 1 AMAÇ BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER Madde 1- Bu yönetmelik hükümleri; Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğünde (bu yönetmeliğin takip eden maddelerinde Dernek olarak anılacaktır), özel sözleşmelerle

Detaylı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu İnsan Kaynakları Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma

Detaylı

T.C. DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİ VE KURS MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ

T.C. DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİ VE KURS MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ T.C. DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİ VE KURS MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Esaslar AMAÇ: Madde 1: Bu Yönetmeliğin amacı, Bilgi Evleri ve Kurs Merkezlerinin

Detaylı

TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU PERSONEL YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Tanımlar

TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU PERSONEL YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam ve Tanımlar TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU PERSONEL YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç Amaç, Kapsam ve Tanımlar MADDE 1- (1) Bu yönetmeliğin amacı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu nda görev

Detaylı

Telekomünikasyon Kurumu. Personel Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM. Genel Hükümler

Telekomünikasyon Kurumu. Personel Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM. Genel Hükümler Telekomünikasyon Kurumundan : Telekomünikasyon Kurumu Personel Yönetmeliği Amaç BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı, Telekomünikasyon Kurumu personelinin işe alınmasında atanma,

Detaylı

Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik

Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik 30 Nisan 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29342 YÖNETMELİK Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015

EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 EGE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014-2015 İÇİNDEKİLER I. TARİHÇE II. MİSYON & VİZYON III. AKADEMİK TAKVİM IV. EĞİTİM BİLGİLERİ DERSLER DERSLİKLER

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 1 TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI k12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI 2012-2013 İÇİNDEKİLER TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ...2 GİRİŞ...6 FİZİKSEL YAPI-GENEL TANITIM...8 ANAOKULUMUZ...9 İLKÖĞRETİM OKULUMUZ... 16 LİSEMİZ...

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI A.Ş. İLE ÖZ BANKA, FİNANS VE SİGORTA ÇALIŞANLARI SENDİKASI ARASINDA İMZALANAN I.DÖNEM 01.01.2015-31.12.2016 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İÇİNDEKİLER Sayfa I. BÖLÜM: GENEL HÜKÜMLER...

Detaylı

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. İLE

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. İLE TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. İLE TÜRKİYE TELEKOMÜNİKASYON POSTA TELGRAF TELEFON İLETİŞİM BİLİŞİM ÇAĞRI MERKEZİ RADYO TELEVİZYON İŞÇİLERİ VE HİZMETLİLERİ SENDİKASI (TÜRKİYE HABER-İŞ) ARASINDA İMZALANAN 10.

Detaylı

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ GENEL HÜKÜMLER BÖLÜM: I AMAÇ, KAPSAM, HUKUKİ DAYANAK VE TANIMLAR

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ GENEL HÜKÜMLER BÖLÜM: I AMAÇ, KAPSAM, HUKUKİ DAYANAK VE TANIMLAR 1 ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ GENEL HÜKÜMLER BÖLÜM: I AMAÇ, KAPSAM, HUKUKİ DAYANAK VE TANIMLAR AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1 - Bu Yönergenin amacı, İETT nin yönetim, yürütüm ve denetimi altında toplu

Detaylı

YETİŞTİRME YURTLARININ KURULUŞ VE İŞLEYİŞİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

YETİŞTİRME YURTLARININ KURULUŞ VE İŞLEYİŞİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK YETİŞTİRME YURTLARININ KURULUŞ VE İŞLEYİŞİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK Yetiştirme Yurtlarının Kuruluş ve İşleyişine İlişkin Yönetmelik Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan Resmi Gazete Tarihi: 13/11/1995

Detaylı

ogr ABI 2015-2016 www.meliksah.edu.tr

ogr ABI 2015-2016 www.meliksah.edu.tr Y ogr OKULU ABI 2015-2016 www.meliksah.edu.tr İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 I. HAZIRLIK OKULU HAKKINDA GENEL BİLGİ... 5 II. GENEL ESASLAR... 6 III. HAZIRLIK OKULU UYGULAMALARI... 7 A- ORYANTASYON (TANITIM GÜNÜ)...

Detaylı

Ö Ğ RENCİ EL Kİ TABİ ÇAKÜ-İİBF. Kayıttan-Mezuniyete Bilmeniz Gerekenler

Ö Ğ RENCİ EL Kİ TABİ ÇAKÜ-İİBF. Kayıttan-Mezuniyete Bilmeniz Gerekenler Ö Ğ RENCİ EL Kİ TABİ ÇAKÜ-İİBF Kayıttan-Mezuniyete Bilmeniz Gerekenler İçindekiler I.BÖLÜM... 5 A) KAYIT... 5 1. Üniversiteye kayıt nasıl yapılır?... 5 2. Ders kaydı nasıl yapılır?... 5 3. Mazereti olan

Detaylı

2013-2014 AKADEMİK YILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT KİTAPÇIĞI

2013-2014 AKADEMİK YILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT KİTAPÇIĞI 2013-2014 AKADEMİK YILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KAYIT KİTAPÇIĞI Bu kitapçıktaki bilgiler Sabancı Üniversitesi Mütevvelli Heyeti kararları ile yönetmelik ve yönergelere bağlı kalınarak hazırlanmıştır.

Detaylı

GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013)

GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013) GLOBAL Work And Travel Programı Aracılık Hizmet Sözleşmesi (2012-2013) MADDE 1- Taraflar 1.1 İşbu sözleşme, bir tarafta GLOBAL Dil Hizmetleri Danışmanlık Turizm İthalat & İhracat Tic. Ltd. Şti (Bundan

Detaylı

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ 1. Temel İlkeler 3568 sayılı Yasa

Detaylı

Amaç Madde 1- Genel Şartnamenin amacı sözleşmeye bağlanan hizmet işlerinin yürütülmesinde uygulanacak genel esas ve usulleri belirlemektir.

Amaç Madde 1- Genel Şartnamenin amacı sözleşmeye bağlanan hizmet işlerinin yürütülmesinde uygulanacak genel esas ve usulleri belirlemektir. TÜVASAŞ 4734 SAYILI KAMU İHALE KANUNUNUN 3/G MADDESİ KAPSAMINDA İSTİSNA EDİLEN HİZMET ALIMLARI İÇİN HİZMET İŞLERİ GENEL ŞARTNAMESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç Madde 1- Genel Şartnamenin amacı sözleşmeye

Detaylı

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA

STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA STAJ ve SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ (TASLAK) EYLÜL 2013 / ANKARA İÇİNDEKİLER 1- Amaç ve Kapsam... 1 2- Hedefler... 1 3- TESMER Otomasyon Sistemi ( TEOS )... 2 4- Aday

Detaylı

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI (Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı)

ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI (Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı) ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI (Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı) 01/01/2014-31/12/2015 tarihleri arasında 2 yıllık olmak üzere 36 adet silahsız personel ile Özel

Detaylı

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI K12 VELİ BİLGİLENDİRME KİTAPÇIĞI Atatürk'ün 26 Mayıs 1937 de Halkevi nde okulumuz öğrencilerinin oynadıkları Ay Işığı Opereti ni izledikten sonra söylediği sözler. Tebrik ederim, çok muvaffak oldular.

Detaylı

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin,

Unutmayalım +90 312 218 40 00. Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi. Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Türkiye ye Gelmeden Önce Kontrol Etmeyi Unutmayalım Pasaportunuzun ve vizelerinizin geçerlilik süresinin, Oturma ve çalışma izinlerinizin süresinin, Aracınızın kasko ve sigorta poliçelerinin, Ehliyetinizin

Detaylı

ÖZEL OKULLAR DIŞINDAKİ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖĞRENİM GÖRENLERDEN OKUL ÖĞRENCİSİ OLMAYANLARLA İLGİLİ DİSİPLİN YÖNERGESİ

ÖZEL OKULLAR DIŞINDAKİ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖĞRENİM GÖRENLERDEN OKUL ÖĞRENCİSİ OLMAYANLARLA İLGİLİ DİSİPLİN YÖNERGESİ ÖZEL OKULLAR DIŞINDAKİ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖĞRENİM GÖRENLERDEN OKUL ÖĞRENCİSİ OLMAYANLARLA İLGİLİ DİSİPLİN YÖNERGESİ Amaç : Özel Öğretim Kurumları Gn Müd.: 30 Ocak 1992 / 51603 Sayılı Yazısı BİRİNCİ

Detaylı

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri 2 İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri Künye: Yayına Hazırlayan: Metin: Redaksiyon

Detaylı

T.C. ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ SINIRLARI İÇİNDE ÇALIŞAN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÇALIŞMA VE HİZMET YÖNETMELİĞİ

T.C. ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ SINIRLARI İÇİNDE ÇALIŞAN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÇALIŞMA VE HİZMET YÖNETMELİĞİ T.C. ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ SINIRLARI İÇİNDE ÇALIŞAN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÇALIŞMA VE HİZMET YÖNETMELİĞİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1 : Bu yönetmelik Çerkezköy Belediye Başkanlığının

Detaylı

DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVLARI (DUS) BAŞVURU KILAVUZU

DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVLARI (DUS) BAŞVURU KILAVUZU 2014 DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVLARI (DUS) BAŞVURU KILAVUZU Sınav ücretini bankaya yatırmak, başvuru merkezinden yeniden şifre edinmek vb. işlemler, başvuru için yeterli değildir. Başvurunuzu

Detaylı

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (2.Kısım) * WEB Sayfalarının izlenmesi için bölümlere ayrılmıştır. Orijinalinde buradaki gibi kısımlar yoktur.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (2.Kısım) * WEB Sayfalarının izlenmesi için bölümlere ayrılmıştır. Orijinalinde buradaki gibi kısımlar yoktur. Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği (2.Kısım) * WEB Sayfalarının izlenmesi için bölümlere ayrılmıştır. Orijinalinde buradaki gibi kısımlar yoktur.* Resmi Gazete 03.07.2002 Çarşamba Sayı: 24804 (Asıl)

Detaylı