Prof. Dr. Mithat İdemen, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu (Soldan sağa)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Prof. Dr. Mithat İdemen, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu (Soldan sağa)"

Transkript

1 Prof. Dr. Mithat İdemen, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu (Soldan sağa)

2

3 İTÜ NÜN ÇINARLARI [İkinci Kuşak] ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ li Yıllar İkinci Kitap ANILAR ve GÖRÜŞLER Yayına Hazırlayan: Ersin Toker TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI Aralık 2013

4 1954 TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İTÜ NÜN ÇINARLARI [İkinci Kuşak] Elektrik Elektronik Fakültesi ANILAR VE GÖRÜŞLER-II LI YILLAR Yayına Hazırlayanlar : Ersin TOKER Kütüphane Katalog Kartı İTÜ Baskı, Ankara-Aralık 2013 ISBN: EMO Yayın No: GY/2013/552 TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Adres : Ihlamur Sokak No : 10 Kat : Kızılay / Ankara Tel : Faks : Web : / E-Posta : İTÜ nün Çınarları-II / Anılar ve Görüşler; Yayına Hazırlayan: Ersin Toker --1.bs.--Ankara. Elektrik Mühendisleri Odası, s.:28 cm (EMO Yayın No:GY/2013/552; ISBN: ) Anılar--Kişiler Dizgi TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Baskı Mattek Matbaa Bu eserin yayın hakkı Elektrik Mühendisleri Odası'na aittir. Kitabın hiçbir bölümü değiştirilemez. Elektrik Mühendisleri Odası'nın yazılı izni olmadan kitabın hiçbir bölümü elektronik, mekanik vb. yollarla kopya edilip kullanılamaz. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

5 Sunuş Hızla sanayileşen dünyamızda ülkeler, ancak bilim insanlarının yaptığı çalışmaların teknolojiye aktarılması ve üretime geçilmesiyle ilerlemekte ve böylece gelişmişlik düzeylerini artırabilmektedirler. Bu bağlamda üniversiteler; öğretim, araştırma ve toplum hizmetlerine yönelik etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumun sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmayı, üretmeyi, bilgiyi uygulamayı, yaymayı ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaçlamışlardır. Ülkemizdeki evrensel mühendislik eğitiminde, sağlam bir köşe taşı olarak yükselen İstanbul Teknik Üniversitesinin, endüstriyel gelişim sürecine katkısı hep önde ve önemli olmuştur. Bunda, döneme damgasını vuran üniversite akademik kadrolarının sadece bilimsel katkıyla kendilerini sınırlamayıp, uygulama alanında gösterdikleri özverili çabaları etken olmuştur. Özellikle 1950 li yıllar, İTÜ nün ekonomiyi atağa kaldıracak çağdaş bilgiyle donanımlı mühendisler ve bilim insanları yetiştirmeye başladığı yıllar olmuştur. İTÜ de yeşeren bu verimli ortam, yönetim kademelerinde oluşturulan demokratik yapılanmayla beslenmiştir. Ancak toplumsal muhalefetin yükseldiği yıllarda, üniversitelerden yükselen seslerden ve demokratik yapıdan rahatsız olan egemen güçlerin, üniversiteleri disipline etme isteklerinin uygulayıcısı olarak kurulan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) aracılığıyla üniversiteler tek tipleştirilip baskı altına alınmıştır. Bunun sonucu olarak, akademik özgürlükler ortadan kaldırılmış; eleştirel bilim insanlarının egemen ideolojiye, YÖK sisteminin otoriter hiyerarşisine ve üniversitelerin gerici ve piyasacı dönüşümüne karşı ses çıkarmaları engellenmeye çalışılmıştır. İTÜ Çınarları nın ikinci kitabı, 1950 li yıllarda Elektrik Fakültesinde öğrencilik yapmış ve daha sonra aynı fakültede uzun yıllar öğretim üyesi olarak pek çok öğrencinin ve akademisyenin yetiştirilmesine katkıda bulunmuş, yer aldıkları yönetim kademelerinde eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için gösterdikleri yoğun çabayla üniversitede verimli bir ortamın yaratılmasında öncü roller üstlenmiş, aynı zamanda bilim insanı kimlikleriyle de öne çıkmış ikinci kuşak hocalarla yapılan söyleşilerden oluşmuştur. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesinde ve ülkemizde mühendislik eğitiminin gelişiminde önemli görevler üstlenen değerli bilim insanlarından; Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu ve Prof. Dr. Mithat İdemen in anlattıkları, sadece Elektrik Elektronik Fakültesinin değil İTÜ nün ve ülkenin gelişim sürecine dair önemli bilgi ve görüşleri içermektedir. Temel olarak arası dönemin irdelendiği kitap bu özelliğiyle bir belgesel niteliğine de sahiptir.

6 Çocukluklarından başlayarak, hayat hikâyelerini büyük bir içtenlikle anlatan hocalarımızın; anıları, gözlemleri, deneyimleri, ülkemizin elektrik elektronik sanayisinin gelişim sürecine ve üniversite sanayi ilişkilerine dair değerlendirme ve eleştirileri tarihsel olduğu kadar bugünümüz için de oldukça önemlidir. Genel olarak eğitim ve mühendislik eğitimi hakkındaki görüşleri, üniversitelerimizin günümüzdeki durumlarına yönelik tespitleri, değerlendirmeleri aydın ve özgür geleceğin kurulmasına ışık tutacaktır. Kitaba emeği geçen tüm hocalarımıza, meslektaşlarımıza, arkadaşlarımıza, çalışanlarımıza çabaları için teşekkür eder, hocalarımıza sağlıklı ve mutlu yaşam dileriz. İrfan Şenlik Elektrik Mühendisleri Odası 43. Dönem Yönetim Kurulu Adına

7 Önsöz Bugün itibarıyla Elektrik Elektronik Fakültesinin; lisans programlarında 2200, yüksek lisans programlarında 500 ve doktora programlarında 135 öğrenci eğitim görmektedir. Fakültenin akademik kadrosunda, 40 Profesör, 16 Doçent, 28 Yardımcı Doçent, dört öğretim görevlisi ve 65 Araştırma görevlisi olmak üzere, toplam 153 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Buna ek olarak akademik ve idari faaliyetlere destek veren; 31 idari hizmet personeli, 24 teknik hizmet personeli ve 15 yardımcı hizmet personeli bulunmaktadır. Elektrik Elektronik Fakültesi, akademik kadrosu, destek hizmet personeli ve öğrenci sayısı açısından bakıldığında birçok özel üniversiteden daha büyük durumdadır. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesinin varoluş nedeni, bir başka ifade ile öz-görevi; yenilikçi ve yaratıcı programlarla elektrik elektronik mühendisliği eğitimi vermek, hedefe odaklı araştırma yapmak, toplumun yararı için bilginin teknolojiye/ürüne dönüştürülmesinde öncü olmak, akademik ve teknolojik liderler yetiştirmektir. Kurulduğundan beri, güçlü akademik kadrosuyla, her zaman yenilenen altyapısıyla, seçkin öğrencileriyle ve lider mezunlarıyla misyonunu kuşaklar boyu başarı ile yerine getiren Elektrik Elektronik Fakültesinin, lisans programlarından günümüze kadar civarında mühendis mezun olmuştur. Bu mezunlar arasında; birçok saygın bilim insanı, teknoloji lideri, geniş ufuklu yönetici ve siyasetçi, üretken işadamı ve başarılı tasarımcı mühendisler bulunmaktadır. Bugün, Elektrik Elektronik Fakültesi, akademik kadrosunun ve mezunlarının hem yerel ve hem de küresel ölçekteki başarılarıyla bilinen saygın bir kurum konumundadır. Kuşkusuz bu başarının arkasında birçok neden bulunmaktadır. Ama bu başarının mimarının, kurulduğundan günümüze, fakültenin akademik kadrosunun olduğu açıklıkla ifade edilmelidir. Kuşaktan kuşağa devredilen bu başarı bayrağını taşıyan birinci kuşak hocalarımızın altısının hayatını içeren söyleşi 'lı Yıllar - Anılar ve Görüşler kitabının birinci cildinde yer almıştı. 5 Nisan 2010 tarihinde kaybettiğimiz değerli hocamız Prof. Dr. Nusret Yükseler in önderliğinde ve Elektrik Mühendisleri Odasının desteği ile oluşturulan söz konusu kitapta söyleşileri bulunan hocalarımız; Prof. İzzet Gönenç, Prof. Emin Ünalan, Prof. Dr. Mustafa Bayram, Prof. Hasan Önal, Prof. Tahsin Saya, Prof. Dr. Muzaffer Özkaya dır. Birinci cildin basımı tamamlanmadan önce kaybettiğimiz; Prof. İzzet Gönenç, Prof. Dr. Nusret Yükseler, Prof. Dr. Mustafa Bayram ve daha sonra kaybettiğimiz Prof. Emin Ünalan hocalarımızı rahmetle, yaşayan hocalarımızı saygı ve hürmetle anıyorum.

8 İkinci kuşak hocalarımızın bir bölümü ile yapılan söyleşiler ise bu kitabın kapsamını oluşturmaktadır. Bu kıymetli hocalarımız; Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Mithat İdemen ve Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu dur. Bu hocalarımızın söyleşileri çerçevesinde, hocalarımızın çocukluk ve gençlik anıları ile üniversite yıllarını, Türkiye nin çeşitli yörelerinden hayat hikâyelerini, 1950 li yıllardan günümüze İTÜ yü, Elektrik Elektronik Fakültesini ve üniversite ile bağlantılı diğer kuruluşları birinci elden yaşıyor olacaksınız. Bu bağlamda, bir tarafı eski Türkçe ve diğer tarafı yeni Türkçe ile yazılmış dergileri, Çorum da galenli radyo yapılmasını, akülü radyolardan savaş haberleri dinlenmesini, savaş yıllarında karne ile ekmek alınışını, kız lisesinde askerlik dersi verilmesini, Gümüşsuyu öğrenci yurdunu, İTÜ Radyosu ve Televizyonunu, İTÜ TV den ilk maç naklen yayınını, profesör maaşlarının milletvekili maaşı kadar olduğu yılları, yayını ve den fazla atıfı olan Türk bilim adamının Türkiye de tanınmayışını, askerde kumlu ıspanak yenilmesini, tam 45 dakikada bitmesi gereken doçentlik sınavını, KTÜ nün kuruluşunu ve uçan profesörleri, öğrenci olayları nedeniyle doğru düzgün ders yapılamayışını, eylemci öğrencilere Size destek vermeyen 250 hoca akılsız da siz mi akıllısınız diye sorulmasını ve diğer birçok anıları hocaların söyleşileriyle yakından yaşamış olacaksınız. Aynı kuşak hocalarımızdan olan ve söyleşilerine başka bir kitapta yer verilmesi beklenen değerli hocalarımız; Prof. Dr. İnci Akkaya, Prof. Dr. İlhami Çetin, Prof. Dr. Nurdan Güzelbeyoğlu, Prof. Dr. Yılmaz Özkan, Prof. Dr. Nesrin Tarkan, Prof. Dr. Metin Üçoluk, Prof. Dr. Bingül Yazgan ve Prof. Dr. Ertuğrul Yazgan a şükranlarımı sunarım. Elektrik Elektronik fakültesinin bugünkü güçlü konuma gelmesini sağlayan kıymetli hocalarımızdan aramızdan ayrılanları saygı ve rahmetle anarken, aramızda olan hocalarımıza saygı ve şükranlarımı sunarım. Ayrıca, bu kitabın basılmasına önayak olan ve maddi destek sağlayan Elektrik Mühendisleri Odasının değerli yöneticilerine kurumum adına teşekkür ederim. Prof. Dr. Ömer Usta İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı 31 Ekim 2013

9 İÇİNDEKİLER Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu / 221 Prof. Dr. Mithat İdemen / 167 Prof. Dr. Duran Leblebici / 101 Prof. Dr. Enise Erimez / 13 Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu / 55

10

11 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II İTÜ NÜN ALTIN ÇAĞINDAN GÜNÜMÜZE Birinci kitapta söyleşileri yer alan hocalar, mühendislik öğrenimlerini yılları arasında tamamlamışlardı. İzzet Gönenç, Emin Ünalan ve Mustafa Bayram diplomalarını Almanya da almış olsalar da daha sonra Türkiye ye dönüp, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesine katıldılar. Hasan Önal, Tahsin Saya ve Muzaffer Özkaya ise, yüksek öğrenim yıllarından sonraki akademik kariyerlerini de İTÜ içinde sürdürdüler. Hocaların anlattıkları bir taraftan, yüksek öğrenim yıllarından ibaret kalmayıp, onun öncesindeki çocukluk, ilk-orta ve lise dönemlerini de kapsayarak 1920 li yıllara dek uzanırken; öte taraftan İTÜ deki öğrencilik yıllarını aşıp, akademik kariyer basamaklarında hızla yükseldikleri hocalık döneminde tanık oldukları ya da bizzat içinde yer aldıkları hem üniversiteye hem de ülkeye ait gelişmeleri de içine alarak 2000 li yıllara ulaşıyordu yılları arası, Türkiye de modernizasyona geçiş anlamında önemli uygulamaların hayata geçirildiği bir dönem oldu. Bunların en başında eğitim reformu yer alıyor, hatta ülke kalkınması, eğitimde gerçekleştirilecek atılıma endeksleniyordu. İşte Darülfünun yıllarından İstanbul Üniversitesine ve ona paralel olarak da Yüksek Mühendis Mektebinden İstanbul Teknik Üniversitesine doğru yaşanan gelişim süreci bu yıllar arasında gerçekleşti li yıllar, II. Dünya Savaşı nın soğuyan külleri arasından kendine yeni dengeler yaratmış bir dünya çıkardı. Soğuk Savaş dönemi, bir taraftan kapitalizmin sanayileşmede hızla atağa kalkmasına, kendine yeni pazarlar yaratmadaki hırsını artırmasına; öte taraftan da sosyalizmin Sovyetler Birliği dışına taşarak önemli alternatif sistem halinde boy göstermesine yol açtı. Karşılıklı oluşan nüfuz alanları ve askeri güçlerin ulaştığı karşılıklı caydırıcılık boyutları, bundan böyle oluşabilecek ekonomik ve siyasal krizlerin artık sıcak bir savaşla çözülebilme ihtimalini de ortadan kaldırmış oldu. Türkiye de ise 1946 yılında başlayan çok partili hayat 1950 yılında DP yi tek başına iktidara taşıdı. Böylece özellikle yılları arasında artan toplumsal muhalefet, iktidarın baskıcı uygulamalarından bir çıkış yolu bulmuş, ülkede göreceli de olsa demokrasi rüzgârları esmeye başlamıştı. İşte dünya ve Türkiye de çok genel olarak siyasi ortam böyle şekillenirken, 1944 yılından itibaren Yüksek Mühendis Okulundan dönüşerek oluşan İstanbul Teknik Üniversitesi de kendi kadrolarını yaratma sürecinin, ilk aşamasını 1950 li yılların başlarında tamamlıyordu li yıllar Türkiyesinde, sanayileşme yolunda atılan adımlar, bunu karşılayabilecek bir altyapının oluşturulmasını da gerektiriyordu. Elbette bu noktada üniversiteler özellikle de Teknik Üniversite önemli roller üstlenmek zorundaydı. İTÜ kadroları bir yandan ülkede yaşanmakta olan değişim ve gelişim sürecine katkı sağlayacak mühendisleri yetiştirmek için hem tedrisatı hem de öğretim teçhizatlarını çağın koşullarına uygun hale getirmeye çalışırken, öte yandan da merkezi bir yayın organıyla üniversitede yaratılan bilgi birikimini sanayinin farklı kademelerinde etkin olan unsurlara aktarmayı görev bildiler. Görüldüğü gibi 1950 li yıllar, genel olarak hem dünyada hem Türkiye de yeni bir dönemi başlatmış olurken, özel olarak da İstanbul Teknik Üniversitesinin kadrolarını oluşturarak hem ekonomiyi atağa kaldıracak çağdaş bilgiyle donanımlı mühendisler ve hem de bilim dünyasına sunacağı bilim insanları yetiştirmeye başladığı yıllar olarak tarihe geçti. Sonraki yıllar içinde 1960, önemli bir dönüm noktası oluşturur. Bu tarih, aynı zamanda üniversitelerin politize olarak kendilerini göstermeleri ile de dikkat çeker Nisan 1960 tarihlerinde üniversiteler 11

12 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II sokağa çıktılar. 27 Mayıs askeri darbesinden sonra üniversite öğretim üyeleri, bir taraftan 147 ler olayı ile üniversite dışına itilirken diğer taraftan oluşturulan Kurucu Meclisin sivil kanadında yer alarak, 1961 Anayasasının vücut bulmasına önemli ölçüde katkı sağladılar süreci, Türkiye de hak ve özgürlükler sınırlarının genişletildiği, örgütlenme taleplerinin yükseldiği bir dönem oldu. Doğal olarak bu hareketlenmeler, toplumun en dinamik kesimi olan üniversite gençliği içinde karşılık buldu. Kısa sürede gelişen ve çoğalan toplumsal muhalefet bu kez de 12 Mart 1971 askeri darbesiyle karşı karşıya kaldı. Ülke sıkıyönetimle idare edilmeye başlanırken, 1961 Anayasasıyla sağlanan hak ve özgürlükler, örgütlenmeler rafa kaldırıldı. Bu uygulamalardan sadece üniversite gençliği değil, işçiler, köylüler, öğretmenler ve aydınlar da nasibini aldı yılından sonra göreceli olsa da normale dönen siyasi ortam, toplumsal muhalefetin hızla yükselmesine, bununla birlikte devlet destekli karşı militarist örgütlenmelerin de boy göstermesiyle yoğun çatışmalara sahne oldu. Onlarca üniversite öğretim üyesi katledildi. Bu dönem, can güvenliğini sağlama iddiasıyla ama esas olarak ülkede ekonomik ve siyasi istikrarı yoluna koyma iradesiyle 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle sonlandırıldı. Böylece 1961 Anayasasıyla toplumsal soluklanmaya göreceli olsa da açılan yol, 1971 de sekteye uğratılmış, 1980 de ise uzunca bir süre için (tamamen) tıkanmış oldu. İTÜ Çınarları İkinci Kuşak İkinci Kitabı, 1950 li yıllarda Elektrik Fakültesinde öğrencilik yapmış ve daha sonra akademik hayatı seçerek uzun yıllar hoca olarak pek çok öğrencinin yetiştirilmesine katkıda bulunmuş, yer aldıkları yönetim kademelerinde eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için gösterdikleri yoğun çabayla üniversitede verimli bir ortamın yaratılmasında öncü roller üslenmiş, aynı zamanda bilim insanı kimlikleriyle de öne çıkmış ikinci kuşak hocalarla yapılan söyleşilerden oluştu. Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu Prof. Dr. Mithat İdemen in anlattıkları, sadece Elektrik Elektronik Fakültesinin değil İTÜ nün ve ülkenin gelişim sürecine dair önemli bilgi ve görüşleri içeriyor. Temel olarak arası dönemin irdelendiği kitap bu özelliğiyle bir belgesel niteliğine de sahip lerde evrensel mühendislik eğitiminde, sağlam bir köşe taşı olarak yükselen İTÜ nün, endüstriyel gelişim sürecine katkı anlamında; siyasi otoriteden de, o günkü haliyle sanayiden de hep bir adım önde bulunduğunu öğrenmek gerçekten şaşırtıcı. Elbette bunda, döneme damgasını vuran üniversite kadrolarının sadece bilimsel katkıyla kendilerini sınırlamayıp, uygulama alanında gösterdikleri özverili çabaların önemi de açıkça görülmekte. İTÜ de yeşeren bu verimli ortamın, yönetim kademelerinde oluşturulan demokratik yapılanmayla beslenmiş olması da kaçınılmazdı. Ne var ki 1980 sonrası üniversitelere musallat edilen YÖK ile birlikte, gecikmeli de olsa bu durumun ortadan kaldırılarak, rektörlük ve dekanlık düzeyinde otoriter bir yönetim anlayışı egemen kılınacaktır. Çocukluklarından başlayarak, hayat hikâyelerini büyük bir içtenlikle anlatan hocaların; ilginç anıları, çarpıcı gözlemlerinin yanı sıra, özellikle ülkemizin elektrik elektronik sanayisinin gelişim sürecine ve bunu yakından ilgilendiren üniversite sanayi ilişkilerine dair içerden yönelttikleri değerlendirme ve eleştiriler oldukça çarpıcı. Genel olarak eğitim özel olarak da mühendislik eğitimi hakkındaki görüşleri, üniversitelerimizin günümüzdeki durumlarına yönelik çizdikleri tablo içinde daha da anlamlı hale geliyor. 12

13 Prof. Dr. Enise Erimez Kadınların okuması, kadınların aydın kafalı olması çok önemli. Çünkü çocukları yetiştiren onlar. Bütün toplumun esas yaratıcısı onlar. Eğer siz önce onları istediğiniz şekle sokamazsanız, onların yetiştireceklerini hiçbir zaman sokamazsınız. Çünkü hiçbir şeye sahip olmayınca, yani kadınlarda bir altyapı da teşekkül etmemişse, ona bilgiler, şunlar bunlar, hiçbir şey de verilmemişse, kendini biraz iyi, biraz üstün hissetmek için ister istemez başka türlü yollara gidiyor yahut da o şekilde kendini yüceltiyor gibi geliyor bana. Prof. Dr. ENİSE ERİMEZ Özgeçmişi 1932 yılında İstanbul'da doğan Enise Erimez, ilköğretimini Malatya da Fırat İlkokulu ve İstanbul da Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda tamamladı. Orta ve lise öğrenimini gördüğü Çamlıca Kız Lisesini 1950 yılında birincilikle bitirdi. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi sınavlarını kazanarak Elektrik Fakültesine kaydını yaptıran Enise Erimez, 1955 yılında fakültenin kuvvetli akım kolundan mezun oldu. Akademik kariyerini İTÜ de yapan Erimez, 1960 yılında İtalyan Hükümetinin sağladığı bursla Roma ya gidip, Roma Üniversitesinde sekiz ay süre ile araştırmalarda bulundu yılı Mart ayında, Aykırı Deney Sonuçlarının Ayıklanması başlıklı teziyle 'doktor mühendis' unvanını alan Dr. Enise Erimez, aynı yıl asistan kadrosuna geçti yılında doçent olan Enise Erimez, aynı yılın aralık ayında Elektrik Ölçmesi Kürsüsüne doçent olarak atandı ve 1980 yılında profesör oldu. Fakültedeki öğretim ve araştırma faaliyetleri dışında, İTÜ nün diğer bazı fakültelerinde, Kocaeli Mühendislik Mimarlık Akademisi Elektrik Mühendisliği Bölümünde dersler verip, bitirme ödevi çalışmaları yürüten Prof. Dr. Erimez, Işık Özel Yüksek Okulunda da dersler verdi. Kontrol ve Bilgisayar Bölümü Kontrol ve Kumanda Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışan Prof. Erimez, yılları arasında üç dönem dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 6 Şubat 1999 tarihinde emekliye ayrılan Prof. Dr. Enise Erimez, evli ve bir çocuk annesidir. 13

14 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II Çocukluğum bir oyuncak bebeğe hasret geçti -Sayın Prof. Dr. Enise Erimez, 6 Şubat 1932 yılında İstanbul da doğdunuz. Kısaca ailenizden ve çocukluğunuzdan söz eder misiniz? -Ben, bir memur ailesinin kızıyım. Babam Kadri Alkın, Devlet Demiryollarında memur, annem Nezaket Alkın ise ev kadınıydı. Bir de kız kardeşim var. İlkokul öncesi yıllarım Kızıltoprak ta geçti. Çok güzel bir köşkte oturduk. Köşk selamlık ve haremlik şeklinde iki bölümdü. Biz hangisindeydik hatırlamıyorum ama birinde biz oturuyorduk, ötekinde ev sahibi yaşlı bir hanım ve bir bey yaşıyordu. Günümüzde Fenerbahçe Stadının olduğu yerdeki Papazın Çayırını hatırlıyorum, bir de sık sık gidip sandalla gezinti yaptığımız Kalamış ı Henüz okula gitmeden beş yaşımda okuma yazmayı öğrenmiştim, Afacan, Yavrutürk gibi çocuk dergileri vardı o zamanlar. Sanırım bunu ailemin okumaya çok önem vermesine ve öğretmen olmak istemesine rağmen eğitimine devam edememiş olan anneme borçluyum. -İlkokulu hangi okulda okudunuz? -İlkokula Malatya da başladım, çünkü Haydarpaşa da çalışan babam, Atatürk ün öldüğü yıl, 1938 de Malatya ya tayin olmuştu. Orada, Fırat İlkokuluna kaydımı yaptırdılar. Gayet güzel okuyup yazabildiğim için de hiç zorlanmadım okulda. -Malatya ya nasıl gittiniz, oradaki ilk izlenimleriniz nelerdi? -Trenle gittiğimizi biliyorum, yolculuk sanırım iki gün filan sürmüştü. Malatya da da ilk oturduğumuz evi çok iyi hatırlıyorum. Alt katta, Malatya nın yerlileri otururdu. Onlara biraz yukardan bakardık biz. Evler çok iptidaiydi. Sonra daha iyi bir eve taşındık, ama yine de çok zordu şartlar Malatya da. Mesela, doğru dürüst dükkân yoktu Malatya da. Orada ne vitrin, ne dükkân hatırlamıyorum hiç. Mesela, ark denilen bir su dağıtım sistemi vardı. Evlerden evlere taştan yapılmış suyolları, yarım metre genişlikte, üstü açık olarak akardı. Her avluda da bir havuz vardı, yandaki evden o havuza gelir, o havuzdan yine öteki yandaki eve giderdi. Mesela, bu havuzda bulaşıklar, çamaşırlar yıkanır, sonra o su yandaki havuza giderdi. Bizim aklımız almazdı. Annem, zavallı, Allah rahmet eylesin, çok üzülmüştü o zamanlar, çok sıkıntı çekmişti biz hasta olmayalım diye. -Okul nasıldı? -Okulun bahçesinde, orta yerde bir havuz vardı. Çocuklar gelirler, önce çamurlu şasonlarını, sonra ellerini yıkarlardı kişilik sınıflarda, aynı sırada dörder kişi otururduk. Öğrencilerin üstü başı perişandı. Yanılmıyorsam adı Mazhar olan bir çocuk gri okul önlüğü ve ayağında takunya ile okula gelirdi. -Öğretmeninizi hatırlıyor musunuz? -Tabii. Hiç unutmam; Hafize hanım genç bir kadındı, çok iyi bir öğretmendi. Çok severdim onu, o da beni çok severdi. O, herhalde dışarıdan gelmişti, yerli gibi değildi tabii. Sonra ne oldu, bilmiyorum. Bir daha görmedim onu. 14 Enise Erimez, Malatya da Fırat İlkokulunda ikinci sınıf öğrencisiyken Cumhuriyet Bayramı töreninde, Hafize öğretmenin hemen yanında. -Şimdi Hafize öğretmen deyince ne canlanıyor zihninizde? -Kendisi canlanıyor. Hiç unutmadım onu. Hafize öğretmen, Cumhuriyet Bayramında şapka giyerdi. Öyle bir resmi var. Düşünebiliyor musunuz, o dönemde bir ilkokul öğretmeni genç bir kadın gayet güzel giyinmiş ve başında şapkası var veya 1940 yıllarıydı, ben ikinci sınıfta olmalıyım. Onunla, ailece de tanışırdık. Bizim eve gelirlerdi. Annesi filan vardı galiba ama onları hatırlamıyorum.

15 Prof. Dr. Enise Erimez -O ilk iki yıllık öğretim döneminizde Hafize öğretmenin size hangi konularda katkısı olmuş olabilir? -Bilemeyeceğim. Yani çok kitap okurdum; ta ilkokuldan başlayarak, çok kitap okurduk. Ailemin yanı sıra öğretmenimin de katkısı olmuştur bunda mutlaka. -Neler okurdunuz, hatırlıyor musunuz? -Ne bulursak okurduk. Çocuk kitaplarını da yetişkinler için olanları da okurduk. Daha çok Reşat Nuri Güntekin in kitaplarını hatırlıyorum. -İstanbul'daki hayatınızla oradaki hayatı kıyaslayabiliyor muydunuz? Çevrenin dışında. -Hiç öyle düşünmedim. İkinci Dünya Savaşı yıllarıydı, Türkiye Almanya ya savaş ilan ettiğinde, bir ara İstanbul u boşaltır gibi olmuşlar ve bu nedenle bazı insanlar da kaçıp, Malatya ya gelmişlerdi, aralarında birkaç ahbabımız da vardı. Herkes epeyce korkmuştu. Geceleri bazen bir araya toplanır otururduk. Yine memur aileleri tabii. Tombala oynanır, konuşulurdu filan. Oradan Nuran adlı bir arkadaşım vardır. Hatta sonra, garip bir rastlantı, İTÜ den aynı sınıfta bir mühendis arkadaş vardı, galiba adı Rıdvan dı; onunla evlenmiş. Çok garip bir rastlantı. -Malatya nın kayısısı meşhurdur, pestil de yaparlar. Hatırlıyor musunuz? -Tabii hatırlıyorum. Malatya ya gittiğimizde sonbahar bitmiş kışa girmek üzereydik. Bize pestil ikram etmişler, biz de bayılarak yemiştik. Ertesi yıl yazın, onların nasıl yapıldığını gördük, ondan sonra bir daha ağzımıza koymadık. Çok ilkel bir şekilde yapılıyordu. Damlara seriliyor, ayaklarla çiğneniyordu filan. Ama çok lezzetli, güzel şeylerdi. Koca koca kayısı bahçeleri vardı. Sanırım, hiçbiri yoktur şimdi. Domatesleri filan da çok güzeldi, onu da hatırlıyorum. Mesela, kavunla karpuzu sokağa arabalarıyla gelen satıcılardan alırdık. İkinci evimiz çok güzeldi, üst kattı, güzel bir balkonu vardı. Ama onların mutfak kültürleri çok farklıydı. Bizim bildiğimiz tipte bir mutfak yoktu orada, musluk ve su tesisatı yoktu. Bidonlar koyuyorduk, biz kendimiz onlara su doldurup altında yıkıyorduk, sebze ve meyveleri. Malatya da iki yıl kaldıktan sonra tekrar İstanbul a döndük. -Geçici bir görevle mi tayin edilmişti babanız? -Onu hatırlamıyorum. Galiba annem rahatsızlandı, ondan dolayı mı döndük, bilemiyorum. Çok da emin değilim. Bu defa Yeldeğirmeni nde, demiryolu köprüsünün yanındaki mahalledeydi oturduğumuz ev. Niye orada oturduk? Annem beni okutmaya meraklı olduğu için. Çünkü beni yakınlardaki Çamlıca Kız Lisesine göndermeyi düşünüyordu. -Yeldeğirmeni semti nasıldı o yıllar hocam? -Yeldeğirmeni nde o zaman daha çok Rumlar ve Yahudiler, biraz da Ermeniler vardı. Türkler hemen hemen yok gibiydi. Bütün o evler eski Rum ve Yahudi evleriydi. Bir manifaturacı dükkânı vardı, oradan alışveriş yapardık; sahibinin adı Yorgo ydu. -İstanbul da hangi ilkokula devam ettiniz? -Yeldeğirmeni nde Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokuluna devam ettim. Çok iyi öğretmenlerim oldu bu okulda. beşinci sınıfta bir Ümit öğretmen vardı; çok sertti ama bize o kadar güzel matematik öğretti ki, ortaokula gittiğim zaman, daha ilk sınıfta onun öğrettiği bilgilerin çok faydasını gördüm ve matematiği hep sevdim. -Çocukluğunuzda okuduğunuz kitapların matematikle pek ilgisi yok ama -Evet yok. Neden yöneldiğimi ben de bilemiyorum, ama severdim matematiği. Ancak, okuduğum o kitapların Kadıköy Yeldeğirmeni nin 1950 li yıllara ait genel görünümü 15

16 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II katkısıyla insanda bir altyapı teşkil ediyor, bir kültür tabanı oluşuyor. Bizim altyapımız çok iyidir. Bakıyorum, kardeşimin de, benim de, hatta eşimin de, bizim o zaman o kadar çok kitap okumamız, çeşitli konularda kitap okumamız iyi bir altyapımızın olmasına sebep oldu. Yani benim mühendisliğim biraz da tesadüfi olmuştur. -Beşinci sınıftaki arkadaşlarınız hakkında hatırladığınız şeyler var mı? -Tabii, Malatya ya göre İstanbul da gittiğim okul ve sınıfım çok daha başka türlüydü. İlkokuldan arkadaşlığımı devam ettirdiğim kimse yok. Sadece bir kişi var, o da Ankara'da yaşıyor. Geçenlerde gittiğimizde rastladım. Onun dışında, bilmiyorum, ilgilenmedim de. -Yaz tatilinde ne yapardınız? -Hiçbir şey yapmazdım. Evde oturur, kitap okurdum. Kızıltoprak ta akrabalarımız vardı, onlara giderdik. Enise Erimez in İstanbul da ilköğrenimini tamamladığı Kadıköy Yeldeğirmeni ndeki Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu Sinemaya çok giderdik. Sinemayı çok severdim. Aslında sinemaya gitmeye Malatya da başlamıştım. Orada bir sinema vardı, arka taraftaki locaları memur ailelerine ayırırlardı, biz de oradan izlerdik filmleri. Laurel ve Hardy, İki Açıkgöz ve Arap filmlerini seyrederdik daha çok. Oradaki tek eğlencemiz sinemaydı zaten. İstanbul da da Bahariye Caddesindeki Opera Sineması, o zamanın en güzel sinemasıydı. Süreyya Sineması da oradaydı, üst katında düğünlerin yapıldığı bir salon vardı. -O zamanki hayat nasıldı? Tabii, daha ilkokuldayız, henüz ortaokula gelmedik; ama sizin zihninizde kaldığı kadarıyla nasıldı? Örneğin, geçim sıkıntısı var mıydı sizin ailenizde? -Tabii, çok vardı. Biz kirada otururduk. O yıllarda şeker yoktu, ekmek vesikayla verilirdi. Nüfus kâğıtlarımızda, Sümerbank tan her yıl şu kadar metre basma, şu kadar metre Amerikan bezi almaya hakkı var diye bir not bulunurdu. Çok zordu hayat. Çayı üzümle içtiğimizi hatırlıyorum. Mesela, hiç pasta yoktu, simit yoktu. Bir ara un sıkıntısı vardı, o zaman simit de yapılmıyordu. Sonra, simit ilk yapıldığı zaman ne kadar sevinmiştik. Hatta bir akrabamızın, simit alıp getirdiği ilk günü hiç unutmuyorum. Hem pasta getirmişti, hem de simit. Bir kutuya pasta koydurmuş. Onu işte ya Bahariye deki Rasim den ya da onun yanındaki pastaneden aldı getirdi diye hatırlıyorum. Çok şaşırmıştık, yeniden simit çıktı diye. Oysa daha okula başlamadığım yıllarda çok güzel simitler vardı; onları hatırlıyorum. Yani o zaman simit çok meşhurdu ve çok yenirdi. Şimdi yine ona dönüldü, çok yiyorlar simit şimdi. Her yer simit sarayı oldu. -Oyunlar oynar mıydınız? -Bakın, düşünebiliyor musunuz, benim bütün çocukluğum bir bebeğe hasret geçti. Kız çocukları bebekle oynar, değil mi; altı-yedi yaşlarımda hiç bebeğim yoktu. Hiçbir yerde satılmazdı, çünkü yoktu. Yurtdışından gelmezdi, bizde de yapılmıyordu. Bu bağ bebekler var ya, hani mikaya benzer bir şeyden yapılır; lastiklerle bacakları, kolları geçerdi; o bağ bebekler bile yoktu. Artık düşünün, o benim için ne kadar kıymetliydi. O yüzden sokak oyunlarıyla oyalanırdık daha çok. Evimizin önünde bir arsa vardı, orada top oynardık. Topu havaya atar, dönmece oynardık, kafa kafaya dönerdik iki kere, yere düşünce tutardık filan. Şimdiki çocuklar bilmiyor bu oyunları. Ama bizim başlıca oyunumuz seksekti çok oynardık. Seksek, başlıca eğlencemizdi. Kapının önünde arsa vardı, orada oynardık. İki çeşit seksek vardı; birinde, büyük bir dikdörtgeni altı veya sekiz küçük dikdörtgene bölüyorduk; dördü bir yanda, dördü öteki yanda. Mesela, sağdan başlıyorsunuz bir taşla, büyük bir taş, tek ayak üzerinde taşı itiyorsunuz ikinci dikdörtgenin içine. Başaramazsanız yanıyorsunuz, oyundan çıkıyorsunuz. Bir de iki daire bir dikdörtgen şeklindeki çizgilerde oynanan seksek vardı. 16 -Hocam, çocuk oyunlarının evrensel bir yanı var, pek çok oyun dünyanın pek çok köşesinde aynı

17 Prof. Dr. Enise Erimez anda oynanabiliyor. Seksek oyunun matematiksel bir anlamı var mı sizce? -Yok. Sadece şöyle bir anlamı var: Çocuğa denge, dikkat ve hareket özellikleri kazandırıyor. Bir kere, tek ayak üzerinde denge kurmayı biraz öğreniyorsunuz, devam ettiriyorsunuz. Ondan sonra dikkat ediyorsunuz. Mesela, çizgi nerede, taşı nereye gönderirsem dışarı kaçar, ona dikkat ediyorsunuz. Bir de hamlenizi öyle bir ayarlıyorsunuz ki, taşınızı oradan alıp, amaçladığınız belli bir yere kaydıracaksınız. Aslında çocuk vücudu için çok güzel bir jimnastik ve çok güzel bir şeymiş, şimdi anlıyorum. -İlkokulu bitirdiğinizde, neler hissettiniz, sevindiniz mi? -Yok, bizim için son derece doğaldı bu. -Örneğin, evden nasıl bir tepki gördünüz, anne, babanız sizi ödüllendirdi mi? Öyle bir şey var mıydı; yoksa, bunlar olması gereken şeyler miydi? -Vallahi, biz hiçbir yerde ödüllendirilmedik. Bırakın ilkokulu, üniversiteyi bitirdiğimizde bile. Şimdi ne güzel törenler yapıyorlar. Biz hiç mezun olduğumuzu bilemedik. İşe girince, mezuniyet belgesi diye bir kâğıt parçası alıp gittik rektörlükten, birkaç yıl sonra da diplomamız hazırlandı. Yani en ufak bir tören, toplantı, şu bu olmadı. -Bu arada, kardeşiniz okula başlamış mıydı, onunla aranız nasıldı? -Evet, benim ilkokulu bitirdiğim yıl, o birinci sınıfa başlamıştı. Daha sonra Çamlıca Kız Lisesindeyken, aynı okula geldiğinde onunla ilgileniyordum. Lise yıllarımda doktor olmayı düşünürdüm yılında Çamlıca Kız Lisesinin ortaokul bölümüne başladınız. Bu sizin de istediğiniz bir tercih miydi? -Zaten ya Çamlıca, ya Erenköy, ya Kandilli ye gidebilirdim. Bunlardan başka kız lisesi seçeneği yoktu. Kandilli, çok uzaktı, Erenköy de uzak sayılırdı. Yakın olması nedeniyle Çamlıca, ailem tarafından tercih edilmiş oldu. Esasında, o zaman bu üç lisedeki eğitim de çok iyiydi. -Çamlıca ya nasıl gider gelirdiniz? -Okula gidiş gelişimiz epeyce problemliydi. Okulun bir otobüsü vardı. O yüzden onu kaçırmamaya çalışır, bütün öğrenciler ona doluşurduk, çok kalabalık olurdu. Okula yürüyerek gitmek problemliydi. Günümüzde Acıbadem Caddesi olan bu yol epeyce uzun ve ıssızdı. Ama papatya tarlaları içinden geçip giden çok güzel bir yoldu da. Sol tarafında renkli yaşamlarıyla çingenelerin oturduğu Paris Mahallesi vardı. Onun ilerisinde kocaman bir çayır bulunurdu, gerisinde askeri yapılar görünürdü. Yokuşun başladığı yerde, sağ tarafta bir karakol; sol tarafta yine yüksek bahçe duvarları arkasında büyük, eskiden kalma bir köşk vardı. Sonra yine ağaçların arasında birkaç köşk kendilerini gösterirdi ama ortalıkta kimseler olmazdı. Derken, çok güzel binasıyla okulumuz görünürdü uzaktan. Kadıköy-Üsküdar hattında çalışan 12 sefer no lu tramvaylardan biri 17

YAPI ENDÜSTRİ MERKEZİ KURUM TARİHİ ARA TIRMASI SÖZLÜ TARİH GÖRÜ MESİ

YAPI ENDÜSTRİ MERKEZİ KURUM TARİHİ ARA TIRMASI SÖZLÜ TARİH GÖRÜ MESİ YAPI ENDÜSTRİ MERKEZİ KURUM TARİHİ ARA TIRMASI SÖZLÜ TARİH GÖRÜ MESİ Görüşülen Kişi : Ruhi Kafescioğlu Doğum Yılı :1920 Görüşme Tarihinde Yaşı : 87 Doğum Yeri : KAYSERİ Mesleği : Yüksek Mühendis-Mimar,

Detaylı

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs

Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy. Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok. Yavru Vatan; Kuzey Kıbrıs Selçuk Ecza ve As Ecza Depolarının ücretsiz kurumsal yayınıdır. Yıl:10, Sayı:40/2014-3 Gözlerin Musikisi, Sarayların Sanatı Mehmet Gürsoy Kültürsüzlük En Büyük Yozlaşmadır Prof. Dr. Vural Solok Yavru Vatan;

Detaylı

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI

AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI AMERĠKA VE ĠNGĠLTERE EĞĠTĠM BURSLARI 08.12.2009 tarihinde Leyla Serap Yücel, Lara Meltem Bilikmen, Selin Yaşamış, Suna Coşkun tarafından gerçekleştirilen konferans metnidir. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Detaylı

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARININ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARININ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI İSTANBUL TİCARET ODASI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARININ PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI YAYIN NO: 2006-35 İstanbul, 2006 Bu eserin tüm telif hakları İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. Eser üzerinde 5846 sayılı

Detaylı

ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ

ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ İSTANBUL KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ DERGİSİ KASIM 2014 ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYORUZ İÇİNDEKİLER Polisiye deyip geçmeyin... Akademisyenlerimiz referans noktası İKBU bilinçli bir tercihti Syllabus sadece Syllabus

Detaylı

SAĞLIK EĞİTİMİ KONGRESİ. www.saglikegitimkongresi.org. 7-10 MART 2012 / Pendik Green Park Otel / İSTANBUL

SAĞLIK EĞİTİMİ KONGRESİ. www.saglikegitimkongresi.org. 7-10 MART 2012 / Pendik Green Park Otel / İSTANBUL ULUSLARARASI KATILIMLI SAĞLIK EĞİTİMİ KONGRESİ 7-10 MART 2012 / Pendik Green Park Otel / İSTANBUL www.saglikegitimkongresi.org ULUSLARARASI KATILIMLI SAĞLIK EĞİTİMİ KONGRESİ 7-10 MART 2012 / İSTANBUL KONGRE

Detaylı

I. AVRUPALI TÜRKLER ANADİLİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI

I. AVRUPALI TÜRKLER ANADİLİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ I. AVRUPALI TÜRKLER ANADİLİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (6 Haziran 2013 Sakarya Üniversitesi) Sakarya Sakarya Üniversitesi Yayınları: 96

Detaylı

Radyo Daima. 6 Mayıs a sesi en güzel şekilde, en. ücra köşeye yayma çabasının bir sembolü olarak. bakabiliriz. Şenol GÖKA TRT Genel Müdürü

Radyo Daima. 6 Mayıs a sesi en güzel şekilde, en. ücra köşeye yayma çabasının bir sembolü olarak. bakabiliriz. Şenol GÖKA TRT Genel Müdürü Şenol GÖKA TRT Genel Müdürü 6 Mayıs a sesi en güzel şekilde, en ücra köşeye yayma çabasının bir sembolü olarak bakabiliriz. Radyo Daima T ürkiye de Radyo Yayıncılığı nın başlaması daha önce denemeler olmasına

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı...

İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 1 2 İÇİNDEKİLER ÖN SÖZ... 7 I. BÖLÜM ATATÜRK DE BİR ÇOCUKTU Ailesi... 9 Küçük Mustafa İlkokula Başlıyor... 10 Çiftlik Hayatı... 10 Askerî Okula Başlangıç... 12 Kemal İsmini Alması... 12 Manastır Askerî

Detaylı

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ

KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ KARA HARP OKULUNDA DR. STEPHEN KRASHEN TARAFINDAN 17 MAYIS 2011 TARİHİNDE YAPILAN SEMİNERİN ÇEVİRİSİ BİRİNCİ OTURUM Günaydın! Burada bulunmak çok güzel. Bu sabah üç bardak kahve içtim ve kendimi harika

Detaylı

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve 1 PAYLAŞIMDAN Mehmet Ali Gökçe Hoşgeldin 2010, Hoşgeldin Happy Card Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve bereketli bir yıl diliyorum... 2009 u geride bıraktık, 2010 dan da gün aldık. Her ne kadar bazı sorunlar

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ NDE ESKİLERDEN BİLDİKLERİM, HATIRLADIKLARIM

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ NDE ESKİLERDEN BİLDİKLERİM, HATIRLADIKLARIM İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ NDE ESKİLERDEN BİLDİKLERİM, HATIRLADIKLARIM Günsel Koptagel-İlal * Prof.Dr. Feza Günergun benden Prof.Dr. Asuman Baytop un 90 yaşına varması nedeniyle hazırlayacakları bir dergi için

Detaylı

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT

PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT PROF.DR. ÖMER ÇAHA İLE MÜLAKAT DÜNYADA VAN GAZETESİ 7 Haziran da yapılacak olan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi nden (Ak Parti) Van Milletvekili Aday Adayı olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim

Detaylı

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ?

SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? SİZ YILDIZLARI HEP GÖKYÜZÜNDE Mİ ARARSINIZ? Uluslararası elektromekanik taahhüt projelerinde kendisini kanıtlamış olan BİRLEŞİM GRUP, global bir marka olma yolunda istikrarlı bir şekilde çalışmalarına

Detaylı

GENÇLER İÇİN MESLEK SEÇİMİ VE 03KARİYER PLANLAMA

GENÇLER İÇİN MESLEK SEÇİMİ VE 03KARİYER PLANLAMA İstanbul Kalkınma Ajansı Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı MESLEKİ EĞİTİM, REHBERLİK VE KARİYER DANIŞMANLIĞI MERKEZİ PROJESİ GENÇLER İÇİN MESLEK

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

vatan Bu toprakları Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Mehmetçik Vakfı tanıtım reklamında şehit kızı

vatan Bu toprakları Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Mehmetçik Vakfı tanıtım reklamında şehit kızı ISSN: 2146-037X YIL: 15 SAYI: 31 EYLÜL 2014 vatan Bu toprakları yapan kahraman atalarının izinde Yurdun dört bir yanından Mehmetçik çocukları Kültür Gezisi nde buluştu. Bu toprakları vatan yapan kahraman

Detaylı

Panel: Aynı Toprakta Öteki Olmak Eğer sürekli dostluktan bahsetme ihtiyacı hissediyorsanız, bu ortada öyle bir dostluk olmadığı anlamına gelir.

Panel: Aynı Toprakta Öteki Olmak Eğer sürekli dostluktan bahsetme ihtiyacı hissediyorsanız, bu ortada öyle bir dostluk olmadığı anlamına gelir. Panel: Aynı Toprakta Öteki Olmak Eğer sürekli dostluktan bahsetme ihtiyacı hissediyorsanız, bu ortada öyle bir dostluk olmadığı anlamına gelir. Aylin Vartanyan, Arzu Öztürkmen, Ardaşes Margosyan, Vangelis

Detaylı

lüyorum. Ebeveynlerinizi seniz düşersiniz. i belki de hiçbir şeyi Bu hayat mağduri- kalmayacak vaziyet-

lüyorum. Ebeveynlerinizi seniz düşersiniz. i belki de hiçbir şeyi Bu hayat mağduri- kalmayacak vaziyet- 01-15 ARALIK 2014 \\ www.212haber.com // Yıl:4 Sayı: 66 Fiyatı: 1 HAYATI OGRETIYORLAR BUGÜNLERDE farklı bir İLKELERİNİZDEN TAVİZ VERMEYİN projeye imza atan Darülaceze, Hayat Okulu ile çınarlarından biri

Detaylı

Nehar Tüblek Karikatür Ödülleri

Nehar Tüblek Karikatür Ödülleri Sayı: İlkbahar 12/16 Nehar Tüblek Karikatür Ödülleri Genç Cumhuriyet in coşkulu bayram kutlamaları Türkiye nin ilk grafik sanatçısı: İhap Hulusi Görey Bir Cumhuriyet kadını: Keriman Halis Ece Sanatçı gözüyle:

Detaylı

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak

Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri. Hüseyin Irmak Yerel Yönetimlerde Karar Alma Süreçleri ve Katılım Yöntemleri Hüseyin Irmak Savunuculuk ve Politikaları Etkileme Konferans Yazıları no 9, 2009 Kaset Çözümü ve Redaksiyon Dilek Hepgüler 11 Hüseyin Irmak:

Detaylı

TED ANKARA KOLEJLILER. www.kolej.org SAYI 111 KASIM 2012

TED ANKARA KOLEJLILER. www.kolej.org SAYI 111 KASIM 2012 TED ANKARA KOLEJLILER 1 www.kolej.org SAYI 111 KASIM 2012 indeks 6 8 10 SÖZ SİZDE H. Ahmet KILIÇOĞLU 73 12 AKTUALİTE Ayfer NİĞDELİOĞLU 81 26 TED Üniversitesi Açıldı! 14-23 BİZİM DÜNYAMIZ 30 PORTRE Kerem

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

Hüznün Kardeşliğinde Radyo

Hüznün Kardeşliğinde Radyo RADYOVİZYON ŞUBAT 10 Hüznün Kardeşliğinde Radyo Gösteri ve gösteriş düşüncesinin hırçınlığından uzak, çarpıcı ve çerçeveleyip belgeleyici olmayan sesin kalplere nüfuz eden derin duygusal etkisi, radyoyu

Detaylı

Hüznün Kardeşliğinde Radyo

Hüznün Kardeşliğinde Radyo RADYOVİZYON ŞUBAT 10 Hüznün Kardeşliğinde Radyo Gösteri ve gösteriş düşüncesinin hırçınlığından uzak, çarpıcı ve çerçeveleyip belgeleyici olmayan sesin kalplere nüfuz eden derin duygusal etkisi, radyoyu

Detaylı

Özışık'a stratejik görev

Özışık'a stratejik görev Durmuş Tanış: 'İşi ehline veririm' Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Kariyer Günlerine katılan Tanışlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Durmuş Tanış başarı hikayesini anlattı. Yozgat

Detaylı

şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek

şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ YAYIN ORGANIDIR TEMMUZ 2015 - SAYI: 48 - ÜCRETSİZDİR www.marmara.gov.tr şahin: Pendik in yapısı kültür ve sanatla değişecek Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin bir doktor...

Detaylı

AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK ULUSÖTESİ AİLELER AYŞEGÜL AYDINGÜN İSMAİL AYDINGÜN

AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK ULUSÖTESİ AİLELER AYŞEGÜL AYDINGÜN İSMAİL AYDINGÜN AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK ULUSÖTESİ AİLELER AYŞEGÜL AYDINGÜN İSMAİL AYDINGÜN Ankara, 2014 İnceleme Araştırma Dizisi YAYIN NO: 21 AHISKA TÜRKLERİ ULUSÖTESİ BİR TOPLULUK-ULUSÖTESİ AİLELER Yazarlar

Detaylı

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Bilge Çocuk Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Sanatsız kalmayın! Bilgi Evleri Sanat Kursları Kayıtları Devam Ediyor. n Gitar

Detaylı

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır.

kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. kalemizleri@ tedankara.k12.tr Mayıs 2014 Yıl: 13 / Sayı: 13 Kalem İzleri, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları nın ücretsiz yayın organıdır. IV. ULUSAL GENÇ ELEŞTİRMENLER SEMPOZYUMU NDAN kalemizleri@ tedankara.k12.tr

Detaylı