Prof. Dr. Mithat İdemen, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu (Soldan sağa)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Prof. Dr. Mithat İdemen, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu (Soldan sağa)"

Transkript

1 Prof. Dr. Mithat İdemen, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu (Soldan sağa)

2

3 İTÜ NÜN ÇINARLARI [İkinci Kuşak] ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ li Yıllar İkinci Kitap ANILAR ve GÖRÜŞLER Yayına Hazırlayan: Ersin Toker TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI Aralık 2013

4 1954 TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İTÜ NÜN ÇINARLARI [İkinci Kuşak] Elektrik Elektronik Fakültesi ANILAR VE GÖRÜŞLER-II LI YILLAR Yayına Hazırlayanlar : Ersin TOKER Kütüphane Katalog Kartı İTÜ Baskı, Ankara-Aralık 2013 ISBN: EMO Yayın No: GY/2013/552 TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Adres : Ihlamur Sokak No : 10 Kat : Kızılay / Ankara Tel : Faks : Web : / E-Posta : İTÜ nün Çınarları-II / Anılar ve Görüşler; Yayına Hazırlayan: Ersin Toker --1.bs.--Ankara. Elektrik Mühendisleri Odası, s.:28 cm (EMO Yayın No:GY/2013/552; ISBN: ) Anılar--Kişiler Dizgi TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Baskı Mattek Matbaa Bu eserin yayın hakkı Elektrik Mühendisleri Odası'na aittir. Kitabın hiçbir bölümü değiştirilemez. Elektrik Mühendisleri Odası'nın yazılı izni olmadan kitabın hiçbir bölümü elektronik, mekanik vb. yollarla kopya edilip kullanılamaz. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

5 Sunuş Hızla sanayileşen dünyamızda ülkeler, ancak bilim insanlarının yaptığı çalışmaların teknolojiye aktarılması ve üretime geçilmesiyle ilerlemekte ve böylece gelişmişlik düzeylerini artırabilmektedirler. Bu bağlamda üniversiteler; öğretim, araştırma ve toplum hizmetlerine yönelik etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumun sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmayı, üretmeyi, bilgiyi uygulamayı, yaymayı ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaçlamışlardır. Ülkemizdeki evrensel mühendislik eğitiminde, sağlam bir köşe taşı olarak yükselen İstanbul Teknik Üniversitesinin, endüstriyel gelişim sürecine katkısı hep önde ve önemli olmuştur. Bunda, döneme damgasını vuran üniversite akademik kadrolarının sadece bilimsel katkıyla kendilerini sınırlamayıp, uygulama alanında gösterdikleri özverili çabaları etken olmuştur. Özellikle 1950 li yıllar, İTÜ nün ekonomiyi atağa kaldıracak çağdaş bilgiyle donanımlı mühendisler ve bilim insanları yetiştirmeye başladığı yıllar olmuştur. İTÜ de yeşeren bu verimli ortam, yönetim kademelerinde oluşturulan demokratik yapılanmayla beslenmiştir. Ancak toplumsal muhalefetin yükseldiği yıllarda, üniversitelerden yükselen seslerden ve demokratik yapıdan rahatsız olan egemen güçlerin, üniversiteleri disipline etme isteklerinin uygulayıcısı olarak kurulan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) aracılığıyla üniversiteler tek tipleştirilip baskı altına alınmıştır. Bunun sonucu olarak, akademik özgürlükler ortadan kaldırılmış; eleştirel bilim insanlarının egemen ideolojiye, YÖK sisteminin otoriter hiyerarşisine ve üniversitelerin gerici ve piyasacı dönüşümüne karşı ses çıkarmaları engellenmeye çalışılmıştır. İTÜ Çınarları nın ikinci kitabı, 1950 li yıllarda Elektrik Fakültesinde öğrencilik yapmış ve daha sonra aynı fakültede uzun yıllar öğretim üyesi olarak pek çok öğrencinin ve akademisyenin yetiştirilmesine katkıda bulunmuş, yer aldıkları yönetim kademelerinde eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için gösterdikleri yoğun çabayla üniversitede verimli bir ortamın yaratılmasında öncü roller üstlenmiş, aynı zamanda bilim insanı kimlikleriyle de öne çıkmış ikinci kuşak hocalarla yapılan söyleşilerden oluşmuştur. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesinde ve ülkemizde mühendislik eğitiminin gelişiminde önemli görevler üstlenen değerli bilim insanlarından; Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu ve Prof. Dr. Mithat İdemen in anlattıkları, sadece Elektrik Elektronik Fakültesinin değil İTÜ nün ve ülkenin gelişim sürecine dair önemli bilgi ve görüşleri içermektedir. Temel olarak arası dönemin irdelendiği kitap bu özelliğiyle bir belgesel niteliğine de sahiptir.

6 Çocukluklarından başlayarak, hayat hikâyelerini büyük bir içtenlikle anlatan hocalarımızın; anıları, gözlemleri, deneyimleri, ülkemizin elektrik elektronik sanayisinin gelişim sürecine ve üniversite sanayi ilişkilerine dair değerlendirme ve eleştirileri tarihsel olduğu kadar bugünümüz için de oldukça önemlidir. Genel olarak eğitim ve mühendislik eğitimi hakkındaki görüşleri, üniversitelerimizin günümüzdeki durumlarına yönelik tespitleri, değerlendirmeleri aydın ve özgür geleceğin kurulmasına ışık tutacaktır. Kitaba emeği geçen tüm hocalarımıza, meslektaşlarımıza, arkadaşlarımıza, çalışanlarımıza çabaları için teşekkür eder, hocalarımıza sağlıklı ve mutlu yaşam dileriz. İrfan Şenlik Elektrik Mühendisleri Odası 43. Dönem Yönetim Kurulu Adına

7 Önsöz Bugün itibarıyla Elektrik Elektronik Fakültesinin; lisans programlarında 2200, yüksek lisans programlarında 500 ve doktora programlarında 135 öğrenci eğitim görmektedir. Fakültenin akademik kadrosunda, 40 Profesör, 16 Doçent, 28 Yardımcı Doçent, dört öğretim görevlisi ve 65 Araştırma görevlisi olmak üzere, toplam 153 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Buna ek olarak akademik ve idari faaliyetlere destek veren; 31 idari hizmet personeli, 24 teknik hizmet personeli ve 15 yardımcı hizmet personeli bulunmaktadır. Elektrik Elektronik Fakültesi, akademik kadrosu, destek hizmet personeli ve öğrenci sayısı açısından bakıldığında birçok özel üniversiteden daha büyük durumdadır. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesinin varoluş nedeni, bir başka ifade ile öz-görevi; yenilikçi ve yaratıcı programlarla elektrik elektronik mühendisliği eğitimi vermek, hedefe odaklı araştırma yapmak, toplumun yararı için bilginin teknolojiye/ürüne dönüştürülmesinde öncü olmak, akademik ve teknolojik liderler yetiştirmektir. Kurulduğundan beri, güçlü akademik kadrosuyla, her zaman yenilenen altyapısıyla, seçkin öğrencileriyle ve lider mezunlarıyla misyonunu kuşaklar boyu başarı ile yerine getiren Elektrik Elektronik Fakültesinin, lisans programlarından günümüze kadar civarında mühendis mezun olmuştur. Bu mezunlar arasında; birçok saygın bilim insanı, teknoloji lideri, geniş ufuklu yönetici ve siyasetçi, üretken işadamı ve başarılı tasarımcı mühendisler bulunmaktadır. Bugün, Elektrik Elektronik Fakültesi, akademik kadrosunun ve mezunlarının hem yerel ve hem de küresel ölçekteki başarılarıyla bilinen saygın bir kurum konumundadır. Kuşkusuz bu başarının arkasında birçok neden bulunmaktadır. Ama bu başarının mimarının, kurulduğundan günümüze, fakültenin akademik kadrosunun olduğu açıklıkla ifade edilmelidir. Kuşaktan kuşağa devredilen bu başarı bayrağını taşıyan birinci kuşak hocalarımızın altısının hayatını içeren söyleşi 'lı Yıllar - Anılar ve Görüşler kitabının birinci cildinde yer almıştı. 5 Nisan 2010 tarihinde kaybettiğimiz değerli hocamız Prof. Dr. Nusret Yükseler in önderliğinde ve Elektrik Mühendisleri Odasının desteği ile oluşturulan söz konusu kitapta söyleşileri bulunan hocalarımız; Prof. İzzet Gönenç, Prof. Emin Ünalan, Prof. Dr. Mustafa Bayram, Prof. Hasan Önal, Prof. Tahsin Saya, Prof. Dr. Muzaffer Özkaya dır. Birinci cildin basımı tamamlanmadan önce kaybettiğimiz; Prof. İzzet Gönenç, Prof. Dr. Nusret Yükseler, Prof. Dr. Mustafa Bayram ve daha sonra kaybettiğimiz Prof. Emin Ünalan hocalarımızı rahmetle, yaşayan hocalarımızı saygı ve hürmetle anıyorum.

8 İkinci kuşak hocalarımızın bir bölümü ile yapılan söyleşiler ise bu kitabın kapsamını oluşturmaktadır. Bu kıymetli hocalarımız; Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Mithat İdemen ve Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu dur. Bu hocalarımızın söyleşileri çerçevesinde, hocalarımızın çocukluk ve gençlik anıları ile üniversite yıllarını, Türkiye nin çeşitli yörelerinden hayat hikâyelerini, 1950 li yıllardan günümüze İTÜ yü, Elektrik Elektronik Fakültesini ve üniversite ile bağlantılı diğer kuruluşları birinci elden yaşıyor olacaksınız. Bu bağlamda, bir tarafı eski Türkçe ve diğer tarafı yeni Türkçe ile yazılmış dergileri, Çorum da galenli radyo yapılmasını, akülü radyolardan savaş haberleri dinlenmesini, savaş yıllarında karne ile ekmek alınışını, kız lisesinde askerlik dersi verilmesini, Gümüşsuyu öğrenci yurdunu, İTÜ Radyosu ve Televizyonunu, İTÜ TV den ilk maç naklen yayınını, profesör maaşlarının milletvekili maaşı kadar olduğu yılları, yayını ve den fazla atıfı olan Türk bilim adamının Türkiye de tanınmayışını, askerde kumlu ıspanak yenilmesini, tam 45 dakikada bitmesi gereken doçentlik sınavını, KTÜ nün kuruluşunu ve uçan profesörleri, öğrenci olayları nedeniyle doğru düzgün ders yapılamayışını, eylemci öğrencilere Size destek vermeyen 250 hoca akılsız da siz mi akıllısınız diye sorulmasını ve diğer birçok anıları hocaların söyleşileriyle yakından yaşamış olacaksınız. Aynı kuşak hocalarımızdan olan ve söyleşilerine başka bir kitapta yer verilmesi beklenen değerli hocalarımız; Prof. Dr. İnci Akkaya, Prof. Dr. İlhami Çetin, Prof. Dr. Nurdan Güzelbeyoğlu, Prof. Dr. Yılmaz Özkan, Prof. Dr. Nesrin Tarkan, Prof. Dr. Metin Üçoluk, Prof. Dr. Bingül Yazgan ve Prof. Dr. Ertuğrul Yazgan a şükranlarımı sunarım. Elektrik Elektronik fakültesinin bugünkü güçlü konuma gelmesini sağlayan kıymetli hocalarımızdan aramızdan ayrılanları saygı ve rahmetle anarken, aramızda olan hocalarımıza saygı ve şükranlarımı sunarım. Ayrıca, bu kitabın basılmasına önayak olan ve maddi destek sağlayan Elektrik Mühendisleri Odasının değerli yöneticilerine kurumum adına teşekkür ederim. Prof. Dr. Ömer Usta İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı 31 Ekim 2013

9 İÇİNDEKİLER Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu / 221 Prof. Dr. Mithat İdemen / 167 Prof. Dr. Duran Leblebici / 101 Prof. Dr. Enise Erimez / 13 Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu / 55

10

11 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II İTÜ NÜN ALTIN ÇAĞINDAN GÜNÜMÜZE Birinci kitapta söyleşileri yer alan hocalar, mühendislik öğrenimlerini yılları arasında tamamlamışlardı. İzzet Gönenç, Emin Ünalan ve Mustafa Bayram diplomalarını Almanya da almış olsalar da daha sonra Türkiye ye dönüp, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesine katıldılar. Hasan Önal, Tahsin Saya ve Muzaffer Özkaya ise, yüksek öğrenim yıllarından sonraki akademik kariyerlerini de İTÜ içinde sürdürdüler. Hocaların anlattıkları bir taraftan, yüksek öğrenim yıllarından ibaret kalmayıp, onun öncesindeki çocukluk, ilk-orta ve lise dönemlerini de kapsayarak 1920 li yıllara dek uzanırken; öte taraftan İTÜ deki öğrencilik yıllarını aşıp, akademik kariyer basamaklarında hızla yükseldikleri hocalık döneminde tanık oldukları ya da bizzat içinde yer aldıkları hem üniversiteye hem de ülkeye ait gelişmeleri de içine alarak 2000 li yıllara ulaşıyordu yılları arası, Türkiye de modernizasyona geçiş anlamında önemli uygulamaların hayata geçirildiği bir dönem oldu. Bunların en başında eğitim reformu yer alıyor, hatta ülke kalkınması, eğitimde gerçekleştirilecek atılıma endeksleniyordu. İşte Darülfünun yıllarından İstanbul Üniversitesine ve ona paralel olarak da Yüksek Mühendis Mektebinden İstanbul Teknik Üniversitesine doğru yaşanan gelişim süreci bu yıllar arasında gerçekleşti li yıllar, II. Dünya Savaşı nın soğuyan külleri arasından kendine yeni dengeler yaratmış bir dünya çıkardı. Soğuk Savaş dönemi, bir taraftan kapitalizmin sanayileşmede hızla atağa kalkmasına, kendine yeni pazarlar yaratmadaki hırsını artırmasına; öte taraftan da sosyalizmin Sovyetler Birliği dışına taşarak önemli alternatif sistem halinde boy göstermesine yol açtı. Karşılıklı oluşan nüfuz alanları ve askeri güçlerin ulaştığı karşılıklı caydırıcılık boyutları, bundan böyle oluşabilecek ekonomik ve siyasal krizlerin artık sıcak bir savaşla çözülebilme ihtimalini de ortadan kaldırmış oldu. Türkiye de ise 1946 yılında başlayan çok partili hayat 1950 yılında DP yi tek başına iktidara taşıdı. Böylece özellikle yılları arasında artan toplumsal muhalefet, iktidarın baskıcı uygulamalarından bir çıkış yolu bulmuş, ülkede göreceli de olsa demokrasi rüzgârları esmeye başlamıştı. İşte dünya ve Türkiye de çok genel olarak siyasi ortam böyle şekillenirken, 1944 yılından itibaren Yüksek Mühendis Okulundan dönüşerek oluşan İstanbul Teknik Üniversitesi de kendi kadrolarını yaratma sürecinin, ilk aşamasını 1950 li yılların başlarında tamamlıyordu li yıllar Türkiyesinde, sanayileşme yolunda atılan adımlar, bunu karşılayabilecek bir altyapının oluşturulmasını da gerektiriyordu. Elbette bu noktada üniversiteler özellikle de Teknik Üniversite önemli roller üstlenmek zorundaydı. İTÜ kadroları bir yandan ülkede yaşanmakta olan değişim ve gelişim sürecine katkı sağlayacak mühendisleri yetiştirmek için hem tedrisatı hem de öğretim teçhizatlarını çağın koşullarına uygun hale getirmeye çalışırken, öte yandan da merkezi bir yayın organıyla üniversitede yaratılan bilgi birikimini sanayinin farklı kademelerinde etkin olan unsurlara aktarmayı görev bildiler. Görüldüğü gibi 1950 li yıllar, genel olarak hem dünyada hem Türkiye de yeni bir dönemi başlatmış olurken, özel olarak da İstanbul Teknik Üniversitesinin kadrolarını oluşturarak hem ekonomiyi atağa kaldıracak çağdaş bilgiyle donanımlı mühendisler ve hem de bilim dünyasına sunacağı bilim insanları yetiştirmeye başladığı yıllar olarak tarihe geçti. Sonraki yıllar içinde 1960, önemli bir dönüm noktası oluşturur. Bu tarih, aynı zamanda üniversitelerin politize olarak kendilerini göstermeleri ile de dikkat çeker Nisan 1960 tarihlerinde üniversiteler 11

12 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II sokağa çıktılar. 27 Mayıs askeri darbesinden sonra üniversite öğretim üyeleri, bir taraftan 147 ler olayı ile üniversite dışına itilirken diğer taraftan oluşturulan Kurucu Meclisin sivil kanadında yer alarak, 1961 Anayasasının vücut bulmasına önemli ölçüde katkı sağladılar süreci, Türkiye de hak ve özgürlükler sınırlarının genişletildiği, örgütlenme taleplerinin yükseldiği bir dönem oldu. Doğal olarak bu hareketlenmeler, toplumun en dinamik kesimi olan üniversite gençliği içinde karşılık buldu. Kısa sürede gelişen ve çoğalan toplumsal muhalefet bu kez de 12 Mart 1971 askeri darbesiyle karşı karşıya kaldı. Ülke sıkıyönetimle idare edilmeye başlanırken, 1961 Anayasasıyla sağlanan hak ve özgürlükler, örgütlenmeler rafa kaldırıldı. Bu uygulamalardan sadece üniversite gençliği değil, işçiler, köylüler, öğretmenler ve aydınlar da nasibini aldı yılından sonra göreceli olsa da normale dönen siyasi ortam, toplumsal muhalefetin hızla yükselmesine, bununla birlikte devlet destekli karşı militarist örgütlenmelerin de boy göstermesiyle yoğun çatışmalara sahne oldu. Onlarca üniversite öğretim üyesi katledildi. Bu dönem, can güvenliğini sağlama iddiasıyla ama esas olarak ülkede ekonomik ve siyasi istikrarı yoluna koyma iradesiyle 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle sonlandırıldı. Böylece 1961 Anayasasıyla toplumsal soluklanmaya göreceli olsa da açılan yol, 1971 de sekteye uğratılmış, 1980 de ise uzunca bir süre için (tamamen) tıkanmış oldu. İTÜ Çınarları İkinci Kuşak İkinci Kitabı, 1950 li yıllarda Elektrik Fakültesinde öğrencilik yapmış ve daha sonra akademik hayatı seçerek uzun yıllar hoca olarak pek çok öğrencinin yetiştirilmesine katkıda bulunmuş, yer aldıkları yönetim kademelerinde eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için gösterdikleri yoğun çabayla üniversitede verimli bir ortamın yaratılmasında öncü roller üslenmiş, aynı zamanda bilim insanı kimlikleriyle de öne çıkmış ikinci kuşak hocalarla yapılan söyleşilerden oluştu. Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, Prof. Dr. Duran Leblebici, Prof. Dr. Enise Erimez, Prof. Dr. M. Kemal Sarıoğlu Prof. Dr. Mithat İdemen in anlattıkları, sadece Elektrik Elektronik Fakültesinin değil İTÜ nün ve ülkenin gelişim sürecine dair önemli bilgi ve görüşleri içeriyor. Temel olarak arası dönemin irdelendiği kitap bu özelliğiyle bir belgesel niteliğine de sahip lerde evrensel mühendislik eğitiminde, sağlam bir köşe taşı olarak yükselen İTÜ nün, endüstriyel gelişim sürecine katkı anlamında; siyasi otoriteden de, o günkü haliyle sanayiden de hep bir adım önde bulunduğunu öğrenmek gerçekten şaşırtıcı. Elbette bunda, döneme damgasını vuran üniversite kadrolarının sadece bilimsel katkıyla kendilerini sınırlamayıp, uygulama alanında gösterdikleri özverili çabaların önemi de açıkça görülmekte. İTÜ de yeşeren bu verimli ortamın, yönetim kademelerinde oluşturulan demokratik yapılanmayla beslenmiş olması da kaçınılmazdı. Ne var ki 1980 sonrası üniversitelere musallat edilen YÖK ile birlikte, gecikmeli de olsa bu durumun ortadan kaldırılarak, rektörlük ve dekanlık düzeyinde otoriter bir yönetim anlayışı egemen kılınacaktır. Çocukluklarından başlayarak, hayat hikâyelerini büyük bir içtenlikle anlatan hocaların; ilginç anıları, çarpıcı gözlemlerinin yanı sıra, özellikle ülkemizin elektrik elektronik sanayisinin gelişim sürecine ve bunu yakından ilgilendiren üniversite sanayi ilişkilerine dair içerden yönelttikleri değerlendirme ve eleştiriler oldukça çarpıcı. Genel olarak eğitim özel olarak da mühendislik eğitimi hakkındaki görüşleri, üniversitelerimizin günümüzdeki durumlarına yönelik çizdikleri tablo içinde daha da anlamlı hale geliyor. 12

13 Prof. Dr. Enise Erimez Kadınların okuması, kadınların aydın kafalı olması çok önemli. Çünkü çocukları yetiştiren onlar. Bütün toplumun esas yaratıcısı onlar. Eğer siz önce onları istediğiniz şekle sokamazsanız, onların yetiştireceklerini hiçbir zaman sokamazsınız. Çünkü hiçbir şeye sahip olmayınca, yani kadınlarda bir altyapı da teşekkül etmemişse, ona bilgiler, şunlar bunlar, hiçbir şey de verilmemişse, kendini biraz iyi, biraz üstün hissetmek için ister istemez başka türlü yollara gidiyor yahut da o şekilde kendini yüceltiyor gibi geliyor bana. Prof. Dr. ENİSE ERİMEZ Özgeçmişi 1932 yılında İstanbul'da doğan Enise Erimez, ilköğretimini Malatya da Fırat İlkokulu ve İstanbul da Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda tamamladı. Orta ve lise öğrenimini gördüğü Çamlıca Kız Lisesini 1950 yılında birincilikle bitirdi. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi sınavlarını kazanarak Elektrik Fakültesine kaydını yaptıran Enise Erimez, 1955 yılında fakültenin kuvvetli akım kolundan mezun oldu. Akademik kariyerini İTÜ de yapan Erimez, 1960 yılında İtalyan Hükümetinin sağladığı bursla Roma ya gidip, Roma Üniversitesinde sekiz ay süre ile araştırmalarda bulundu yılı Mart ayında, Aykırı Deney Sonuçlarının Ayıklanması başlıklı teziyle 'doktor mühendis' unvanını alan Dr. Enise Erimez, aynı yıl asistan kadrosuna geçti yılında doçent olan Enise Erimez, aynı yılın aralık ayında Elektrik Ölçmesi Kürsüsüne doçent olarak atandı ve 1980 yılında profesör oldu. Fakültedeki öğretim ve araştırma faaliyetleri dışında, İTÜ nün diğer bazı fakültelerinde, Kocaeli Mühendislik Mimarlık Akademisi Elektrik Mühendisliği Bölümünde dersler verip, bitirme ödevi çalışmaları yürüten Prof. Dr. Erimez, Işık Özel Yüksek Okulunda da dersler verdi. Kontrol ve Bilgisayar Bölümü Kontrol ve Kumanda Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışan Prof. Erimez, yılları arasında üç dönem dekan yardımcılığı görevinde bulundu. 6 Şubat 1999 tarihinde emekliye ayrılan Prof. Dr. Enise Erimez, evli ve bir çocuk annesidir. 13

14 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II Çocukluğum bir oyuncak bebeğe hasret geçti -Sayın Prof. Dr. Enise Erimez, 6 Şubat 1932 yılında İstanbul da doğdunuz. Kısaca ailenizden ve çocukluğunuzdan söz eder misiniz? -Ben, bir memur ailesinin kızıyım. Babam Kadri Alkın, Devlet Demiryollarında memur, annem Nezaket Alkın ise ev kadınıydı. Bir de kız kardeşim var. İlkokul öncesi yıllarım Kızıltoprak ta geçti. Çok güzel bir köşkte oturduk. Köşk selamlık ve haremlik şeklinde iki bölümdü. Biz hangisindeydik hatırlamıyorum ama birinde biz oturuyorduk, ötekinde ev sahibi yaşlı bir hanım ve bir bey yaşıyordu. Günümüzde Fenerbahçe Stadının olduğu yerdeki Papazın Çayırını hatırlıyorum, bir de sık sık gidip sandalla gezinti yaptığımız Kalamış ı Henüz okula gitmeden beş yaşımda okuma yazmayı öğrenmiştim, Afacan, Yavrutürk gibi çocuk dergileri vardı o zamanlar. Sanırım bunu ailemin okumaya çok önem vermesine ve öğretmen olmak istemesine rağmen eğitimine devam edememiş olan anneme borçluyum. -İlkokulu hangi okulda okudunuz? -İlkokula Malatya da başladım, çünkü Haydarpaşa da çalışan babam, Atatürk ün öldüğü yıl, 1938 de Malatya ya tayin olmuştu. Orada, Fırat İlkokuluna kaydımı yaptırdılar. Gayet güzel okuyup yazabildiğim için de hiç zorlanmadım okulda. -Malatya ya nasıl gittiniz, oradaki ilk izlenimleriniz nelerdi? -Trenle gittiğimizi biliyorum, yolculuk sanırım iki gün filan sürmüştü. Malatya da da ilk oturduğumuz evi çok iyi hatırlıyorum. Alt katta, Malatya nın yerlileri otururdu. Onlara biraz yukardan bakardık biz. Evler çok iptidaiydi. Sonra daha iyi bir eve taşındık, ama yine de çok zordu şartlar Malatya da. Mesela, doğru dürüst dükkân yoktu Malatya da. Orada ne vitrin, ne dükkân hatırlamıyorum hiç. Mesela, ark denilen bir su dağıtım sistemi vardı. Evlerden evlere taştan yapılmış suyolları, yarım metre genişlikte, üstü açık olarak akardı. Her avluda da bir havuz vardı, yandaki evden o havuza gelir, o havuzdan yine öteki yandaki eve giderdi. Mesela, bu havuzda bulaşıklar, çamaşırlar yıkanır, sonra o su yandaki havuza giderdi. Bizim aklımız almazdı. Annem, zavallı, Allah rahmet eylesin, çok üzülmüştü o zamanlar, çok sıkıntı çekmişti biz hasta olmayalım diye. -Okul nasıldı? -Okulun bahçesinde, orta yerde bir havuz vardı. Çocuklar gelirler, önce çamurlu şasonlarını, sonra ellerini yıkarlardı kişilik sınıflarda, aynı sırada dörder kişi otururduk. Öğrencilerin üstü başı perişandı. Yanılmıyorsam adı Mazhar olan bir çocuk gri okul önlüğü ve ayağında takunya ile okula gelirdi. -Öğretmeninizi hatırlıyor musunuz? -Tabii. Hiç unutmam; Hafize hanım genç bir kadındı, çok iyi bir öğretmendi. Çok severdim onu, o da beni çok severdi. O, herhalde dışarıdan gelmişti, yerli gibi değildi tabii. Sonra ne oldu, bilmiyorum. Bir daha görmedim onu. 14 Enise Erimez, Malatya da Fırat İlkokulunda ikinci sınıf öğrencisiyken Cumhuriyet Bayramı töreninde, Hafize öğretmenin hemen yanında. -Şimdi Hafize öğretmen deyince ne canlanıyor zihninizde? -Kendisi canlanıyor. Hiç unutmadım onu. Hafize öğretmen, Cumhuriyet Bayramında şapka giyerdi. Öyle bir resmi var. Düşünebiliyor musunuz, o dönemde bir ilkokul öğretmeni genç bir kadın gayet güzel giyinmiş ve başında şapkası var veya 1940 yıllarıydı, ben ikinci sınıfta olmalıyım. Onunla, ailece de tanışırdık. Bizim eve gelirlerdi. Annesi filan vardı galiba ama onları hatırlamıyorum.

15 Prof. Dr. Enise Erimez -O ilk iki yıllık öğretim döneminizde Hafize öğretmenin size hangi konularda katkısı olmuş olabilir? -Bilemeyeceğim. Yani çok kitap okurdum; ta ilkokuldan başlayarak, çok kitap okurduk. Ailemin yanı sıra öğretmenimin de katkısı olmuştur bunda mutlaka. -Neler okurdunuz, hatırlıyor musunuz? -Ne bulursak okurduk. Çocuk kitaplarını da yetişkinler için olanları da okurduk. Daha çok Reşat Nuri Güntekin in kitaplarını hatırlıyorum. -İstanbul'daki hayatınızla oradaki hayatı kıyaslayabiliyor muydunuz? Çevrenin dışında. -Hiç öyle düşünmedim. İkinci Dünya Savaşı yıllarıydı, Türkiye Almanya ya savaş ilan ettiğinde, bir ara İstanbul u boşaltır gibi olmuşlar ve bu nedenle bazı insanlar da kaçıp, Malatya ya gelmişlerdi, aralarında birkaç ahbabımız da vardı. Herkes epeyce korkmuştu. Geceleri bazen bir araya toplanır otururduk. Yine memur aileleri tabii. Tombala oynanır, konuşulurdu filan. Oradan Nuran adlı bir arkadaşım vardır. Hatta sonra, garip bir rastlantı, İTÜ den aynı sınıfta bir mühendis arkadaş vardı, galiba adı Rıdvan dı; onunla evlenmiş. Çok garip bir rastlantı. -Malatya nın kayısısı meşhurdur, pestil de yaparlar. Hatırlıyor musunuz? -Tabii hatırlıyorum. Malatya ya gittiğimizde sonbahar bitmiş kışa girmek üzereydik. Bize pestil ikram etmişler, biz de bayılarak yemiştik. Ertesi yıl yazın, onların nasıl yapıldığını gördük, ondan sonra bir daha ağzımıza koymadık. Çok ilkel bir şekilde yapılıyordu. Damlara seriliyor, ayaklarla çiğneniyordu filan. Ama çok lezzetli, güzel şeylerdi. Koca koca kayısı bahçeleri vardı. Sanırım, hiçbiri yoktur şimdi. Domatesleri filan da çok güzeldi, onu da hatırlıyorum. Mesela, kavunla karpuzu sokağa arabalarıyla gelen satıcılardan alırdık. İkinci evimiz çok güzeldi, üst kattı, güzel bir balkonu vardı. Ama onların mutfak kültürleri çok farklıydı. Bizim bildiğimiz tipte bir mutfak yoktu orada, musluk ve su tesisatı yoktu. Bidonlar koyuyorduk, biz kendimiz onlara su doldurup altında yıkıyorduk, sebze ve meyveleri. Malatya da iki yıl kaldıktan sonra tekrar İstanbul a döndük. -Geçici bir görevle mi tayin edilmişti babanız? -Onu hatırlamıyorum. Galiba annem rahatsızlandı, ondan dolayı mı döndük, bilemiyorum. Çok da emin değilim. Bu defa Yeldeğirmeni nde, demiryolu köprüsünün yanındaki mahalledeydi oturduğumuz ev. Niye orada oturduk? Annem beni okutmaya meraklı olduğu için. Çünkü beni yakınlardaki Çamlıca Kız Lisesine göndermeyi düşünüyordu. -Yeldeğirmeni semti nasıldı o yıllar hocam? -Yeldeğirmeni nde o zaman daha çok Rumlar ve Yahudiler, biraz da Ermeniler vardı. Türkler hemen hemen yok gibiydi. Bütün o evler eski Rum ve Yahudi evleriydi. Bir manifaturacı dükkânı vardı, oradan alışveriş yapardık; sahibinin adı Yorgo ydu. -İstanbul da hangi ilkokula devam ettiniz? -Yeldeğirmeni nde Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokuluna devam ettim. Çok iyi öğretmenlerim oldu bu okulda. beşinci sınıfta bir Ümit öğretmen vardı; çok sertti ama bize o kadar güzel matematik öğretti ki, ortaokula gittiğim zaman, daha ilk sınıfta onun öğrettiği bilgilerin çok faydasını gördüm ve matematiği hep sevdim. -Çocukluğunuzda okuduğunuz kitapların matematikle pek ilgisi yok ama -Evet yok. Neden yöneldiğimi ben de bilemiyorum, ama severdim matematiği. Ancak, okuduğum o kitapların Kadıköy Yeldeğirmeni nin 1950 li yıllara ait genel görünümü 15

16 li Yıllar İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Anılar ve Görüşler - II katkısıyla insanda bir altyapı teşkil ediyor, bir kültür tabanı oluşuyor. Bizim altyapımız çok iyidir. Bakıyorum, kardeşimin de, benim de, hatta eşimin de, bizim o zaman o kadar çok kitap okumamız, çeşitli konularda kitap okumamız iyi bir altyapımızın olmasına sebep oldu. Yani benim mühendisliğim biraz da tesadüfi olmuştur. -Beşinci sınıftaki arkadaşlarınız hakkında hatırladığınız şeyler var mı? -Tabii, Malatya ya göre İstanbul da gittiğim okul ve sınıfım çok daha başka türlüydü. İlkokuldan arkadaşlığımı devam ettirdiğim kimse yok. Sadece bir kişi var, o da Ankara'da yaşıyor. Geçenlerde gittiğimizde rastladım. Onun dışında, bilmiyorum, ilgilenmedim de. -Yaz tatilinde ne yapardınız? -Hiçbir şey yapmazdım. Evde oturur, kitap okurdum. Kızıltoprak ta akrabalarımız vardı, onlara giderdik. Enise Erimez in İstanbul da ilköğrenimini tamamladığı Kadıköy Yeldeğirmeni ndeki Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu Sinemaya çok giderdik. Sinemayı çok severdim. Aslında sinemaya gitmeye Malatya da başlamıştım. Orada bir sinema vardı, arka taraftaki locaları memur ailelerine ayırırlardı, biz de oradan izlerdik filmleri. Laurel ve Hardy, İki Açıkgöz ve Arap filmlerini seyrederdik daha çok. Oradaki tek eğlencemiz sinemaydı zaten. İstanbul da da Bahariye Caddesindeki Opera Sineması, o zamanın en güzel sinemasıydı. Süreyya Sineması da oradaydı, üst katında düğünlerin yapıldığı bir salon vardı. -O zamanki hayat nasıldı? Tabii, daha ilkokuldayız, henüz ortaokula gelmedik; ama sizin zihninizde kaldığı kadarıyla nasıldı? Örneğin, geçim sıkıntısı var mıydı sizin ailenizde? -Tabii, çok vardı. Biz kirada otururduk. O yıllarda şeker yoktu, ekmek vesikayla verilirdi. Nüfus kâğıtlarımızda, Sümerbank tan her yıl şu kadar metre basma, şu kadar metre Amerikan bezi almaya hakkı var diye bir not bulunurdu. Çok zordu hayat. Çayı üzümle içtiğimizi hatırlıyorum. Mesela, hiç pasta yoktu, simit yoktu. Bir ara un sıkıntısı vardı, o zaman simit de yapılmıyordu. Sonra, simit ilk yapıldığı zaman ne kadar sevinmiştik. Hatta bir akrabamızın, simit alıp getirdiği ilk günü hiç unutmuyorum. Hem pasta getirmişti, hem de simit. Bir kutuya pasta koydurmuş. Onu işte ya Bahariye deki Rasim den ya da onun yanındaki pastaneden aldı getirdi diye hatırlıyorum. Çok şaşırmıştık, yeniden simit çıktı diye. Oysa daha okula başlamadığım yıllarda çok güzel simitler vardı; onları hatırlıyorum. Yani o zaman simit çok meşhurdu ve çok yenirdi. Şimdi yine ona dönüldü, çok yiyorlar simit şimdi. Her yer simit sarayı oldu. -Oyunlar oynar mıydınız? -Bakın, düşünebiliyor musunuz, benim bütün çocukluğum bir bebeğe hasret geçti. Kız çocukları bebekle oynar, değil mi; altı-yedi yaşlarımda hiç bebeğim yoktu. Hiçbir yerde satılmazdı, çünkü yoktu. Yurtdışından gelmezdi, bizde de yapılmıyordu. Bu bağ bebekler var ya, hani mikaya benzer bir şeyden yapılır; lastiklerle bacakları, kolları geçerdi; o bağ bebekler bile yoktu. Artık düşünün, o benim için ne kadar kıymetliydi. O yüzden sokak oyunlarıyla oyalanırdık daha çok. Evimizin önünde bir arsa vardı, orada top oynardık. Topu havaya atar, dönmece oynardık, kafa kafaya dönerdik iki kere, yere düşünce tutardık filan. Şimdiki çocuklar bilmiyor bu oyunları. Ama bizim başlıca oyunumuz seksekti çok oynardık. Seksek, başlıca eğlencemizdi. Kapının önünde arsa vardı, orada oynardık. İki çeşit seksek vardı; birinde, büyük bir dikdörtgeni altı veya sekiz küçük dikdörtgene bölüyorduk; dördü bir yanda, dördü öteki yanda. Mesela, sağdan başlıyorsunuz bir taşla, büyük bir taş, tek ayak üzerinde taşı itiyorsunuz ikinci dikdörtgenin içine. Başaramazsanız yanıyorsunuz, oyundan çıkıyorsunuz. Bir de iki daire bir dikdörtgen şeklindeki çizgilerde oynanan seksek vardı. 16 -Hocam, çocuk oyunlarının evrensel bir yanı var, pek çok oyun dünyanın pek çok köşesinde aynı

17 Prof. Dr. Enise Erimez anda oynanabiliyor. Seksek oyunun matematiksel bir anlamı var mı sizce? -Yok. Sadece şöyle bir anlamı var: Çocuğa denge, dikkat ve hareket özellikleri kazandırıyor. Bir kere, tek ayak üzerinde denge kurmayı biraz öğreniyorsunuz, devam ettiriyorsunuz. Ondan sonra dikkat ediyorsunuz. Mesela, çizgi nerede, taşı nereye gönderirsem dışarı kaçar, ona dikkat ediyorsunuz. Bir de hamlenizi öyle bir ayarlıyorsunuz ki, taşınızı oradan alıp, amaçladığınız belli bir yere kaydıracaksınız. Aslında çocuk vücudu için çok güzel bir jimnastik ve çok güzel bir şeymiş, şimdi anlıyorum. -İlkokulu bitirdiğinizde, neler hissettiniz, sevindiniz mi? -Yok, bizim için son derece doğaldı bu. -Örneğin, evden nasıl bir tepki gördünüz, anne, babanız sizi ödüllendirdi mi? Öyle bir şey var mıydı; yoksa, bunlar olması gereken şeyler miydi? -Vallahi, biz hiçbir yerde ödüllendirilmedik. Bırakın ilkokulu, üniversiteyi bitirdiğimizde bile. Şimdi ne güzel törenler yapıyorlar. Biz hiç mezun olduğumuzu bilemedik. İşe girince, mezuniyet belgesi diye bir kâğıt parçası alıp gittik rektörlükten, birkaç yıl sonra da diplomamız hazırlandı. Yani en ufak bir tören, toplantı, şu bu olmadı. -Bu arada, kardeşiniz okula başlamış mıydı, onunla aranız nasıldı? -Evet, benim ilkokulu bitirdiğim yıl, o birinci sınıfa başlamıştı. Daha sonra Çamlıca Kız Lisesindeyken, aynı okula geldiğinde onunla ilgileniyordum. Lise yıllarımda doktor olmayı düşünürdüm yılında Çamlıca Kız Lisesinin ortaokul bölümüne başladınız. Bu sizin de istediğiniz bir tercih miydi? -Zaten ya Çamlıca, ya Erenköy, ya Kandilli ye gidebilirdim. Bunlardan başka kız lisesi seçeneği yoktu. Kandilli, çok uzaktı, Erenköy de uzak sayılırdı. Yakın olması nedeniyle Çamlıca, ailem tarafından tercih edilmiş oldu. Esasında, o zaman bu üç lisedeki eğitim de çok iyiydi. -Çamlıca ya nasıl gider gelirdiniz? -Okula gidiş gelişimiz epeyce problemliydi. Okulun bir otobüsü vardı. O yüzden onu kaçırmamaya çalışır, bütün öğrenciler ona doluşurduk, çok kalabalık olurdu. Okula yürüyerek gitmek problemliydi. Günümüzde Acıbadem Caddesi olan bu yol epeyce uzun ve ıssızdı. Ama papatya tarlaları içinden geçip giden çok güzel bir yoldu da. Sol tarafında renkli yaşamlarıyla çingenelerin oturduğu Paris Mahallesi vardı. Onun ilerisinde kocaman bir çayır bulunurdu, gerisinde askeri yapılar görünürdü. Yokuşun başladığı yerde, sağ tarafta bir karakol; sol tarafta yine yüksek bahçe duvarları arkasında büyük, eskiden kalma bir köşk vardı. Sonra yine ağaçların arasında birkaç köşk kendilerini gösterirdi ama ortalıkta kimseler olmazdı. Derken, çok güzel binasıyla okulumuz görünürdü uzaktan. Kadıköy-Üsküdar hattında çalışan 12 sefer no lu tramvaylardan biri 17

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz.

TATÍLDE. Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. TATÍLDE Biz, Ísveç`in Stockholm kentinde oturuyoruz. Yılın bir ayını Türkiye`de izin yaparak geçiririz. Ízin zamanı yaklaşırken içimizi bir sevinç kaplar.íşte bu yıl da hazırlıklarımızı tamamladık. Valizlerimizi

Detaylı

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO:

A1 DÜZEYİ A KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: OKUL NO: A1 DÜZEYİ ADI SOYADI: OKUL NO: NOT OKUMA 1. Aşağıdaki metni -(y/n)a, -(n)da, -(n)dan, -(y/n)i ve -(I)yor ekleriyle tamamlayınız. (10 puan) Sevgili Ayşe, Nasılsın? Sana bu mektubu İstanbul dan yazıyorum.

Detaylı

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor.

Giovanni dışında bütün örenciler çok çalışıyor. O hiç çalışmıyor ama sınıfın en başarılı öğrencisi. Çok iyi Türkçe konuşuyor. OKUMA - ANLAMA: ÖĞRENCİLER HER GÜN NELER YAPIYORLAR? 1 Türkçe dersleri başladı. Öğrenciler her gün okula gidiyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar. Öğretmenleri, Nazlı Hanım, her Salı ve her Cuma günü sınav

Detaylı

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3

KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 KİTAP GÜNCESİ VIII. GELENEKSEL KİTAP GÜNLERİ SAYI:3 Issue #: [Date] MAVİSEL YENER İLE RÖPOTAJ 1. Diş hekimliği fakültesinden mezunsunuz. Bu iş alanından sonra çocuk edebiyatına yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Detaylı

&[1 CİN ALİ'NİN HİKAYE KİTAPLAR! SERIS.INDEN BAZILARI. l O - Cin Ali Kır Gezisinde. Öğ. Rasim KAYGUSUZ

&[1 CİN ALİ'NİN HİKAYE KİTAPLAR! SERIS.INDEN BAZILARI. l O - Cin Ali Kır Gezisinde. Öğ. Rasim KAYGUSUZ CİN ALİ'NİN HİKAYE KİTAPLAR!.. SERIS.INDEN BAZILARI 1 - Cin Ali'nin Atı 2 - Cin Ali'nin Topu 3 - Cin Ali'nin Topacı 4 - Cin Ali'nin Karagözlü Kuzusu 5 - Cin Ali'nin Oyuncakları 6 - Cin Ali Okula Başlıyor

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ : 2014 2015 Μάθημα : Τουρκικά Επίπεδο : Ε1 Διάρκεια : 2 ώρες

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç

O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç O sabah minik kuşların sesleriyle uyandı Melek. Yatağından kalktı ve pencereden dışarıya baktı. Hava çok güzeldi. Güneşin ışıkları Melek e sevinç katıyordu. Bulutlar gülümsüyor ve günaydın diyordu. Melek

Detaylı

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJ Kendinizden biraz bahseder misiniz? -1969 yılında Elazığ'da dünyaya geldim. İlk orta ve liseyi orada okudum. Daha sonra üniversiteyi Van 100.yıl Üniversitesi'nde okudum. Liseyi

Detaylı

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi 80 EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi Sayın İnşaat Mühendisi Adayı, İnşaat Mühendisliği Eğitimi Kurulu, İMO 40. Dönem Çalışma Programı çerçevesinde İMO Yönetim Kurulu nca İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Detaylı

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΤΑ (7) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΤΑ (7) ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ: ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: B ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΙΓΡΤΜΑ ΓΙΑΥΔΙΡΙΗ ΑΠΟΓΔΤΜΑΣΙΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΑΓΙΝΩΝ ΔΠΙΜΟΡΦΩΣΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΣΩΝ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΥΟΛΙΚΗ ΥΡΟΝΙΑ: 2012-2013 Μάθημα: Σοσρκικά

Detaylı

Dünyayı Değiştiren İnsanlar

Dünyayı Değiştiren İnsanlar Dünyayı Değiştiren İnsanlar MARIA MONTESSORI Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği

Detaylı

SAYI 147-148 MART-NİSAN 2004

SAYI 147-148 MART-NİSAN 2004 SAYI 147-148 MART-NİSAN 2004 Bu sayımızda dekanımız Prof. Dr. Mustafa Tokyay ile görüştük. İnşaat Haber Bülteni: Nerede doğdunuz? Mustafa Tokyay: Kayseri de doğdum, Kayseriliyim. İlkokulu 2 yıl Kayseri

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

DDD. m . HiKAYE. KiTAPLAR! . CİN. ALİ'NİN. SERiSiNDEN BAZILARI. Öğ. Rasim KAYGUSUZ

DDD. m . HiKAYE. KiTAPLAR! . CİN. ALİ'NİN. SERiSiNDEN BAZILARI. Öğ. Rasim KAYGUSUZ . CİN. ALİ'NİN. HiKAYE. KiTAPLAR! SERiSiNDEN BAZILARI 1 - Cin Ali'nin Atı 2 - Cin Ali'nin Topu 3 - Cin Ali'nin Topacı 4 - Cin Ali'nin Karagözlü Kuzusu 5 - Cin Ali'nin Oyuncakları 6 - Cin Ali Okula Başlıyor

Detaylı

PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN

PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü nden mezun olduktan (1972) sonra bir süre aynı bölümde kütüphane memurluğu yaptı (1974-1978). 1976 da Türk

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: 2013-2014 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: Ε3 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

Adı-Soyadı: Deniz kampa kimlerle birlikte gitmiş? 2- Kamp malzemelerini nerede taşımışlar? 3- Çadırı kim kurmuş?

Adı-Soyadı: Deniz kampa kimlerle birlikte gitmiş? 2- Kamp malzemelerini nerede taşımışlar? 3- Çadırı kim kurmuş? ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkok Benim adım Deniz. 7 yaşındayım. Bu hafta sonu annem ve babamla birlikte kampa gittik. Kampa

Detaylı

İHL'yi Ne Kadar Tanıyoruz?

İHL'yi Ne Kadar Tanıyoruz? On5yirmi5.com İHL'yi Ne Kadar Tanıyoruz? İmam Hatip Liseleri Son günlerin en gözde hedefi Katsayı, Danıştay, ÖSS ve başörtüsüyle oluşan okun saplandığı tam 12 noktası. Kimilerinin ötekileri Yayın Tarihi

Detaylı

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ PDR ÖĞRENCİSİ AHMET İSA SOYLAMIŞ RECEP YAZICIOĞLU BENİM İÇİN ÖRNEK ŞAHSİYETTİR

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ PDR ÖĞRENCİSİ AHMET İSA SOYLAMIŞ RECEP YAZICIOĞLU BENİM İÇİN ÖRNEK ŞAHSİYETTİR GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ PDR ÖĞRENCİSİ AHMET İSA SOYLAMIŞ RECEP YAZICIOĞLU BENİM İÇİN ÖRNEK ŞAHSİYETTİR.YAPTIĞIN İŞİ ADAM GİBİ YAPMAYI VE GELİŞİMİN ÖNEMİNİ ONUN HAYATINDA ÖĞRENDİM SORU-Bize kısaca kendinizi

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ BENİM GELECEĞİM OLDU. Sayın Yurduseven öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ BENİM GELECEĞİM OLDU. Sayın Yurduseven öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Çankaya Üniversitesi Bilgi İşlem Departmanı nda çalışan ve 2007 Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüzden mezun olan Hakan Yurduseven ile bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik. ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ BENİM

Detaylı

MEZUNLARIMIZIN OKULUMUZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ

MEZUNLARIMIZIN OKULUMUZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ MEZUNLARIMIZIN OKULUMUZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ Onur BİÇER Yüksekokulumuza 2006 yılında görevime başlamış olup 2008 yılında kazanmış olduğum muhasebe ve vergi uygulamaları (İÖ) Programını okuyup 2010 yılında

Detaylı

zaferin ve başarının getirdiği güzel bir tebessüm dışında, takdir belgesini kaçırmış olmanın verdiği üzüntü. Yanımda disiplinli bir öğretmen olarak bilinen ama aslında melek olan Evin Hocam gözüküyor,

Detaylı

14. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KONGRESİ

14. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KONGRESİ TÜRK-İŞ Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 14. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KONGRESİ 25-27 Mayıs 2012 Nova, İbis Hotel - İstanbul Oturumlar Panel

Detaylı

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik.

Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Başarı Hikayelerinde Söke Ekspress Gazetesi ve Cumhuriyet Ofset Matbaasının sahibi, 1980 yılından bu yana üyemiz olan Yılmaz KALAYCI ya yer verdik. Sizi tanıyabilirmiyiz? 1953 Söke doğumluyum. Evli, 2

Detaylı

EUROSTUDENT ULUSAL ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE SONUÇLARI

EUROSTUDENT ULUSAL ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE SONUÇLARI EUROSTUDENT ULUSAL ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE SONUÇLARI Prof. Dr. Nezih Güven (ODTÜ, Rektör Danışmanı) Doç. Dr. Ayşe Gündüz Hoşgör (ODTÜ,Sosyoloji Blm.) Y. Doç. Dr. Mustafa Şen (ODTÜ, Sosyoloji Bölümü) Bağlantı

Detaylı

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu

Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Şef Makbul Ev Yemekleri'nin sahibi Pelin Tüzün Quality of magazine'e konuk oldu Hayallere inanmam, insan çok çalışırsa başarır Pelin Tüzün, Bebek te üç ay önce hizmete giren Şef makbul Ev Yemekleri nin

Detaylı

ABDULLAH UÇMAN PROF. DR. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü nden mezun oldu.

ABDULLAH UÇMAN PROF. DR. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü nden mezun oldu. PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü nden mezun oldu. 1976 da Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi nin yayın kurulunda görev aldı. 1981 de doktorasını

Detaylı

.com. Haftanın Diğer Çalışmaları En Kısa Zamanda Yayınlanacaktır.

.com. Haftanın Diğer Çalışmaları En Kısa Zamanda Yayınlanacaktır. .com Haftanın Diğer Çalışmaları En Kısa Zamanda Yayınlanacaktır. ilkok 2/... Sınıfı Türkçe Dersi Değerlendirme Sınavı Adı-Soyadı:... Yaşayabilmek için oksijene ihtiyaç vardır. Oksijen sayesinde karadaki

Detaylı

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΙ ( 6 ) ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2011-2012 Μάθημα: Τουρκικά Επίπεδο: 1 Διάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία:

Detaylı

AHMET ÖNERBAY GÖRELE'DE

AHMET ÖNERBAY GÖRELE'DE Portal Adres AHMET ÖNERBAY GÖRELE'DE : www.gorelesol.com İçeriği : Gündem Tarih : 06.10.2014 : http://www.gorelesol.com/haber/haber_detay.asp?haberid=19336 1/3 AHMET ÖNERBAY GÖRELE'DE 2/3 AHMET ÖNERBAY

Detaylı

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf

http://www.ilkyar.org.tr/izlenimler/140717%20nasil%20destek%20olabilirsiniz.pdf ilk yar'larımızın sevgili dostları, ilkyar desteklerinizle giderek büyüyen bir aile olarak varlığını sürdürüyor. Yeni yeni ilk yar'larımızla tanışırken bir taraftan fedakar gönüllülerimizi, ve bir zamanlar

Detaylı

Zürih Kantonunda İlköğretim Okulu

Zürih Kantonunda İlköğretim Okulu Türkisch Zürih Kantonunda İlköğretim Okulu Veliler için Bilgiler Januar 2008 / Türkisch 2 / 6 Zürih Kantonu İlköğretim Okulu Hedefler ve Hedefe Yönelik Görüşler Zürih kantonunda devlet ilköğretim okulu

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI ANKARA ÜNİVERSİTESİ TÖMER TÜRKÇE ÖĞRETİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TÜRKÇE SINAVI T105004 ADI SOYADI NOSU UYRUĞU SINAV TARİHİ ÖĞRENCİNİN BÖLÜM Okuma Dinleme Yazma Karşılıklı Konuşma Sözlü Anlatım TOPLAM

Detaylı

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ

BÖLÜM 1. İLETİŞİM, ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (30 puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKAYESİ BÖLÜM. İLETİŞİM, NLM VE DEĞERLENDİRME ( puan) Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. MUTLULUK HİKYESİ 8 Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya

Detaylı

Einstufungstest / Seviye tespit sınavı

Einstufungstest / Seviye tespit sınavı Einstufungstest / Seviye tespit sınavı Dil: Türkçe Seviye: A1/A2 1. Günaydın, benim adım Lavin, soyadım Çeşme. (a) Günaydın ben adım Lavin, soyadım Çeşme. Günaydın benim ad Lavin, soyad Çeşme. 2. Ben doktorum,

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2010 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Mayıs 2010 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ, ΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Eğitim, Hayatboyu Öğrenme ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri

Detaylı

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ:

ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΕΛΙΚΕ ΕΝΙΑΙΕ ΓΡΑΠΣΕ ΕΞΕΣΑΕΙ ΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ: Μάθημα: Σοσρκικά Δπίπεδο: Ε2 Γιάρκεια: 2 ώρες Ημερομηνία: Τπογραφή Καθηγητή:

Detaylı

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI

Zeynep in Günlüğü. Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) Fatma BAŞA. Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI Hikaye Yazarı Sevinç DOĞAN ( Türkçe Öğretmeni ) İmtiyaz Sahibi Adına Ramazan BALCI Okul Müdürü Fatma BAŞA ( Özel Eğitim Öğretmeni ) Kapak Tasarımı ve Sayfa Tasarımı Ahmet ŞAMLI ( Görsel Sanatlar Öğretmeni

Detaylı

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu

de hazır değilken yatağıma gelirdi. O sabah çarşafların öyle uyandırmıştı; onları suratıma atarak. Kız kardeşim makas kullanmayı yeni öğrendi ve bunu İgi ve ben Benim adım Flo ve benim küçük bir kız kardeşim var. Küçük kız kardeşim daha da küçükken ismini değiştirdi. Bir sabah kalktı ve artık kendi ismini kullanmıyordu. Bu çok kafa karıştırıcıydı. Yatağımda

Detaylı

HAYAT BİLGİSİ HAFTA SONU ÖDEVİ ADI SOYADI:

HAYAT BİLGİSİ HAFTA SONU ÖDEVİ ADI SOYADI: HAYAT BİLGİSİ HAFTA SONU ÖDEVİ ADI SOYADI: 09.04.2010 1. Vücudumuzdaki şeker oranını aşağıdaki organlarımızdan hangisi ayarlar? A) Kalp B) Böbrek C) Karaciğer 2. Sağlıklı bir yaşam için en önemli seçenek

Detaylı

Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz

Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz Sayın Başkanım, Sayın Müdürüm, Protokolümüzün Değerli Mensupları, Çok kıymetli Hocalarım, Değerli Öğrenci Arkadaşlarım, Velilerimiz ve Özellikle Canım Annem 1 Üniversite tercihlerini yaptığımız zaman,

Detaylı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı

(22 Aralık 2012, Cumartesi) GRUP A. 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı 2012-2013 Türkçe Ortak Sınavı Lise Hazırlık Sınıfı AÇIKLAMALAR 1. Soruların cevaplarını kitapçıkla birlikte verilecek optik forma işaretleyiniz. 2. Cevaplarınızı koyu siyah ve yumuşak bir kurşun kalemle

Detaylı

TÜRKÇE PAMUK DEDE soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız. 1) Aşağıdakilerden hangisi Pamuk dede nin yaptığı işlerden birisi değildir?

TÜRKÇE PAMUK DEDE soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız. 1) Aşağıdakilerden hangisi Pamuk dede nin yaptığı işlerden birisi değildir? ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkokul1.com ilkok TÜRKÇE PAMUK DEDE Pamuk dede hiç durmadan çalışıyordu. Çünkü o çalışmayı çok seviyordu. Her

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ 6 (ΔΞΙ) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: A ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

İŞİTME ENGELLİLERDE EVLİLİKTE DAHA AZ SORUN YAŞIYOR! - Genç Gelişim Kişisel Gelişim

İŞİTME ENGELLİLERDE EVLİLİKTE DAHA AZ SORUN YAŞIYOR! - Genç Gelişim Kişisel Gelişim İŞİTME ENGELLİ GÜL USTABAŞ GENÇ İŞİTME ENGELLİLER NORMAL OKULLARDA KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNE TABİ OLMALI. İŞİTME ENGELLİLERDE EVLİLİKTE NORMAL İNSANLAR GİBİ HATTA ONLARDAN DAHA AZ SORUN YAŞIYOR SORU-- Kısaca

Detaylı

1 Anne çocuğuna ne öğütlüyor?

1 Anne çocuğuna ne öğütlüyor? . Sınıfı Hatırlıyorum Türkçe Noktalama İşaretleri 1. Hafta Aşağıdaki şiiri iki defa okuyunuz. Verilen soruları cevaplandırınız. TEMİZ ÇOCUK Temiz çocuk hasta olmaz. Gönlü acı ile dolmaz. Hiçbir vakit benzi

Detaylı

TERCİH ETTİĞİN OKOL GELECEĞİNDİR MEVLÜT ÇELİK 8.SINIF KAVRAM HARİTASI. Mevlüt Çelik. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

TERCİH ETTİĞİN OKOL GELECEĞİNDİR MEVLÜT ÇELİK 8.SINIF KAVRAM HARİTASI. Mevlüt Çelik. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük YURDUMUZUN İŞGALİNE TEPKİLER YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM TERCİH ETTİĞİN OKOL GELECEĞİNDİR MEVLÜT ÇELİK 19.yy.sonlarına doğru Osmanlı parçalanma sürecine girmişti. Bu dönemde

Detaylı

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz.

NURULLAH- Evet bu günlük bu kadar çocuklar, az sonra zil çalacak, yavaş yavaş toparlana bilirsiniz. Bozuk Paralar KISA FİLM Yaşar AKSU İLETİŞİM: (+90) 0533 499 0480 (+90) 0536 359 0793 (+90) 0212 244 3423 SAHNE 1. OKUL GENEL DIŞ/GÜN Okulun genel görüntüsünü görürüz. Belki dışarı çıkan birkaç öğrenci

Detaylı

6. Sınıf sıfatlar testi testi 1

6. Sınıf sıfatlar testi testi 1 6. Sınıf sıfatlar testi testi 1 1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soru anlamını sağlayan kelime sıfat değildir? A) Kaç liralık fatura kesilecek? B) Oraya gidip de ne iş yapacaksın? C) Ne kadar güzel konuşuyor

Detaylı

2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ EYLÜL AYI HAZIRLIK-ARI GRUBU BÜLTENİ

2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ EYLÜL AYI HAZIRLIK-ARI GRUBU BÜLTENİ 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ EYLÜL AYI HAZIRLIK-ARI GRUBU BÜLTENİ OKULA UYUM OKULUM, BEN VE ARKADAŞLARIM Okulunu tanıma Okulunun ismini söyleme Öğretmen ve arkadaşlarını tanıma Okulda çalışanları gözlemleme

Detaylı

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ

GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ GEÇMİŞTEN BUGÜNE DOĞUŞ Doğuş markası, eğitime adanmış yarım asra yaklaşan bir anlam ifade etmektedir. Doğuş Üniversitesi eğitimde ilklerin sahibi, yeniliklerin öncüsü olarak, geçmişinden

Detaylı

2. SINIFLAR EKİM BÜLTENİ

2. SINIFLAR EKİM BÜLTENİ ÖZEL OKAN İLKOKULU 2016 2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. SINIFLAR EKİM BÜLTENİ Sayın Velilerimiz, 19 Eylül de başladığımız yeni eğitim öğretim yılının ilk ayını dopdolu bir programla geçirdik. Her sınıf düzeyinde

Detaylı

(5) Meslek Lisesi (6) İmam Hatip Lisesi (7) Ön lisans (8) Lisans

(5) Meslek Lisesi (6) İmam Hatip Lisesi (7) Ön lisans (8) Lisans Değerli Katılımcı; Bu anket çalışması Türkiye de çalışmakta olan ya da çalışmak isteyip iş bulamayan gençliğinin eğitim olanakları, çalışma şartları ve sosyal durumları üzerine bilimsel araştırma yapma

Detaylı

BENİM OKUDUĞUM YILLARDAKİ ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ YLE ŞİMDİKİ ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ ARASINDA BÜYÜK FARK VAR

BENİM OKUDUĞUM YILLARDAKİ ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ YLE ŞİMDİKİ ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ ARASINDA BÜYÜK FARK VAR 2003 yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüzden mezun olan ve halen TAİ`de görev yapan Edip Berker ile bir söyleşi gerçekleştirdik. BENİM OKUDUĞUM YILLARDAKİ ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ YLE ŞİMDİKİ ÇANKAYA

Detaylı

ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu

ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu ESAM [Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi] I. Dünya Savaşı nın 100. Yıldönümü Uluslararası Sempozyumu -KAPANIŞ KONUŞMASI- M. Recai KUTAN 7 Kasım 2014 I. DÜNYA SAVAŞININ 100. YILDÖNÜMÜ ULUSLARARASI

Detaylı

TEMA: OKULUMUZU TANIYALIM KONU: OKULUMUZ TARİH: 01 EYLÜL / 30 EYLÜL YAŞAYAN DEĞERLER: SEVGİ

TEMA: OKULUMUZU TANIYALIM KONU: OKULUMUZ TARİH: 01 EYLÜL / 30 EYLÜL YAŞAYAN DEĞERLER: SEVGİ Türkçe Dil Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri Oyunlar Müzik Bilim Etkinlikleri TEMA: OKULUMUZU TANIYALIM KONU: OKULUMUZ TARİH: 01 EYLÜL / 30 EYLÜL YAŞAYAN DEĞERLER: SEVGİ Bu ayki yaşayan değerimiz Sevgi.

Detaylı

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN

12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-BİROL BAŞARAN 12.06.2008 16:48 FİLİZ ESEN-İROL AŞARAN : Efendim : İyiyim sağol sen nasılsın : Çalışıyorum işte yaramaz birşey yok : Kim yazmış bunu : Kim yazmış bunu Milliyet te : Yani sen sen birşey yollamış mıydın

Detaylı

Okul ve öğretmenine karşı sorumluluklarını bilir.

Okul ve öğretmenine karşı sorumluluklarını bilir. 40 Dakika Örnek olay, soru cevap, yaparak yaşayarak öğrenme Okul ve öğretmenine karşı sorumluluklarını bilir. Öğrencilere sınıfta uyulması gereken kurallar ve onlardan beklenilen davranışların neler olabileceği

Detaylı

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da

21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da 21 yıllık tecrübesiyle SiNCAN da geleceğin mimarı nesiller artık bizim ellerimizde, güvenle... Keşke Hep Çocuk Kalsak! Büyüyünce ne olacaksın diye sorarlar. Oysa çocuk kalmak en güzel şey değil midir?

Detaylı

Üniversite Üzerine. Eğitim adı verilen şeyin aslında sadece ders kitaplarından, ezberlenmesi gereken

Üniversite Üzerine. Eğitim adı verilen şeyin aslında sadece ders kitaplarından, ezberlenmesi gereken Engin Deniz İpek 21301292 Üniversite Üzerine Eğitim adı verilen şeyin aslında sadece ders kitaplarından, ezberlenmesi gereken formüllerden ya da analitik zekayı çalıştırma bahanesiyle öğrencilerin önüne

Detaylı

3 YAŞ AYIN TEMASI. Cinsiyetim, adım, özelliklerim, görünümümdeki değişiklikler nelerdir?

3 YAŞ AYIN TEMASI. Cinsiyetim, adım, özelliklerim, görünümümdeki değişiklikler nelerdir? 3 YAŞ AYIN TEMASI Cinsiyetim, adım, özelliklerim, görünümümdeki değişiklikler nelerdir? Vücudumuzun bölümleri ve iç organlarımız nelerdir? Ne işe yarar? İskelet sistemi nedir? Ne işe yarar? Aile ve aileyi

Detaylı

Eğitim Öğretim Yılı OKUL ÖNCESİ ŞEKERLİK EĞİTİM SETİ YARIM GÜNLÜK PLAN ÇİZELGESİ

Eğitim Öğretim Yılı OKUL ÖNCESİ ŞEKERLİK EĞİTİM SETİ YARIM GÜNLÜK PLAN ÇİZELGESİ 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı OKUL ÖNCESİ ŞEKERLİK EĞİTİM SETİ YARIM GÜNLÜK PLAN ÇİZELGESİ GÜNLER EYLÜL-2017 EKİM-2017 KASIM-2017 ARALIK-2017 Pazartesi 4 11 18 25 2 9 16 23 30 6 13 20 27 4 11 18 25 Salı

Detaylı

Bir küçücük aslancık varmış

Bir küçücük aslancık varmış Hopla Topla Geldik bir oyunun sonuna Bak çok dağılmış oda Oyun bitince etrafı Toparlamak lazım sonra Bebekler rafa haydi Arabalar kutuya haydi Tüm oyuncaklar dolaplara Hadi hop hop Hadi hopla topla Odanı

Detaylı

YGS-LYS de. 20 Yıllık ÇINAR Tecrübesi. www.cinarkoleji.com.tr

YGS-LYS de. 20 Yıllık ÇINAR Tecrübesi. www.cinarkoleji.com.tr YGS-LYS de 20 Yıllık ÇINAR Tecrübesi www.cinarkoleji.com.tr Çınar Koleji nde güne her sabah mutlulukla başlarsınız. 20 yıllık eğitim tecrübesiyle geliştirilen Sınavlara Hazırlık Sistemi ile sınav endişesi

Detaylı

FİZİKİ ŞARTLAR ve OKUL İMKÂNLARI. Laboratuarlar

FİZİKİ ŞARTLAR ve OKUL İMKÂNLARI. Laboratuarlar KAL a Bakış OKULUN TARİHÇESİ Okulumuz 1955 yılında Bakanlığımız tarafından ortaya konan Maarif Kolejleri projesi kapsamında açılmıştır. Türkiye nin dünyaya eğitim alanında kendi tavrını koyduğu en önemli

Detaylı

2. SINIF İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN TEST ÇALIŞMASI. Hazırlayan Engin GÜNEY İşitme Engelliler sınıf Öğretmeni

2. SINIF İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN TEST ÇALIŞMASI. Hazırlayan Engin GÜNEY İşitme Engelliler sınıf Öğretmeni 2. SINIF İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN TEST ÇALIŞMASI Hazırlayan İşitme Engelliler sınıf Öğretmeni 1 Saçları hangisi tarar? o A) Bıçak o B) Tarak o C) Eldiven o D) Makas 2 Hangisi okul eşyası değil?

Detaylı

EĞİTİM FAKÜLTESİ AKADEMİK_İDARİ_HİZMETLER

EĞİTİM FAKÜLTESİ AKADEMİK_İDARİ_HİZMETLER EĞİTİM FAKÜLTESİ AKADEMİK_İDARİ_HİZMETLER Akademik Personel Hizmet Alanları Sayısı (Adet) Alanı (m 2 ) Kullanan Kişi Sayısı Çalışma Odası 51 720 85 Öğretim Elemanı Dinlenme Odası - - - Toplam 51 720 85

Detaylı

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK?

DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER YAPTIK? DENİZ YILDIZLARI ANAOKULU MAYIS AYI 1. HAFTASINDA NELER SERBEST ZAMAN YAPTIK? Çocuklara sporun önemi anlatıldı ve her sabah spor yaptırıldı. Çocuklar ilgi köşelerinde öğretmen rehberliğinde serbest oyun

Detaylı

Şiir. Kategori: Şiir Cuma, 23 Nisan 2010 16:15 tarihinde yayınlandı. Gösterim: 4075. 1 / 7 Phoca PDF 1. SEN (1973) Senden, senden, hep senden,

Şiir. Kategori: Şiir Cuma, 23 Nisan 2010 16:15 tarihinde yayınlandı. Gösterim: 4075. 1 / 7 Phoca PDF 1. SEN (1973) Senden, senden, hep senden, Çemberlitaş taki dedesinin konağında büyüyen şair, Amerikan ve Fransız kolejlerinde başladığı ilk ve lise öğrenimini Deniz Lisesi nde tamamladı. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü nü 1924 te bitirince

Detaylı

Elvan & Emrah PEKŞEN

Elvan & Emrah PEKŞEN Bu hafta için 5 güne 5 değerlendirme hazırlıyoruz. İlk üçünü paylaşıyoruz. 2 Tanesi de çarşamba sitemizde! Puanlama Aşağıda... 1. Sınav Test Soruları 5 puan 6x5=30 Harf,hece tablo 1 puan 45x1=45 Sayı okuma

Detaylı

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERİSTESİ VAKFI ADIGÜZEL OKULLARI ÇEKMEKÖY ANAOKULU TAVŞANLAR SINIFI MAYIS AYI KAVRAM VE ŞARKILAR

ÖZEL İSTANBUL ÜNİVERİSTESİ VAKFI ADIGÜZEL OKULLARI ÇEKMEKÖY ANAOKULU TAVŞANLAR SINIFI MAYIS AYI KAVRAM VE ŞARKILAR ANNEM ANNEM Annem annem canım annem, Gönlüm senle kalbim senle Canım annem gülüm annem Dünyam sensin benim bir tanem.. Biliyorum elbet bir gün gelecek Bir başka bebekte bana annem diyecek Bende hep iyi

Detaylı

Nasuh Mitap ı Ankara dan tanırım. Kendisi hakkında bir şey yazmayacağım.

Nasuh Mitap ı Ankara dan tanırım. Kendisi hakkında bir şey yazmayacağım. Nasuh Mitap ı Ankara dan tanırım. Kendisi hakkında bir şey yazmayacağım. Cenaze namazıyla yapılan cenaze törenine bir kere daha canım sıkıldı da diyemeyeceğim Devrimcilerin bu türlü davranışlarına alıştık

Detaylı

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen

Hazırlayan: Saide Nur Dikmen Yayın no: 169 VEFA VE CÖMERTLİK ÖYKÜLERİ Genel yayın yönetmeni: Ergün Ür İç düzen: Durmuş Yalman Kapak: Zafer Yayınları İsbn: 978 605 5523 15 2 Sertifika no: 14452 Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayın Grubu

Detaylı

Cocuklari icin cirpinan ogretmenleri gordukce hem cok seviniyoruz, hem de onlara yonelik daha fazla birseyler yapabilme derdine dusuyoruz...

Cocuklari icin cirpinan ogretmenleri gordukce hem cok seviniyoruz, hem de onlara yonelik daha fazla birseyler yapabilme derdine dusuyoruz... Kemal Ogretmen fotograflari karne gunu gecince hemen paylasmaliyiz heyecani yasadik, tipki 1 onceki hafta sevgili Selda Ogretmenimizden gelen fotograf ve mektuplari aldigimiz geceki heyecana benzer...

Detaylı

SATILMAZ EĞİTİM AMAÇLI KULLANILMAK İÇİN ÇOĞALTILMIŞTIR

SATILMAZ EĞİTİM AMAÇLI KULLANILMAK İÇİN ÇOĞALTILMIŞTIR CİN ALİ'NİN. HİKAYE. KİTAPLAR! SERiSiNDEN BAZILARI l - Cin Ali'nin Atı 2 - Cin Ali'nin Topu 3 - Cin Ali'nin Topacı 4 - Cin Ali'nin Karagözlü Kuzusu 5 - Cin Ali'nin Oyuncakları 6 - Cin Ali Okula Başlıyor

Detaylı

2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri? 3. En başarısız olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?...

2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri? 3. En başarısız olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?... ANKET-1 (LİSE) Türk İşaret Dilinde izlemek için tıklayınız. Ad Soyad:. Okul -Sınıfı:. 1. Okul başarınızı nasıl yorumluyorsunuz? Kötü Orta İyi Çok iyi 2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?

Detaylı

5. SINIF TÜRKÇE NOKTALAMA İŞARETLERİ TESTİ

5. SINIF TÜRKÇE NOKTALAMA İŞARETLERİ TESTİ 1- Bir gün Nasreddin Hoca şehre gelip bir arkadaşıyla birlikte handa kalmış ( ) Gece yarısı arkadaşı sormuş ( ) ( ) Hocam ( ) uyudunuz mu ( ) ( ) Buyurun bir şey mi var ( ) ( ) Biraz borç para isteyecektim

Detaylı

BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ!

BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ! EĞİTİMİN ALTIN MARKASINDA BAŞARI ÖDÜLSÜZ KALMAZ! %100 ÖĞRENİM BURSU FIRSATI ANADOLU LİSESİ TEOG PUANINLA SÜRESİZ BURS KAZAN! GELECEĞE GÜÇLÜ BAŞLA! EN İYİSİNİ SEÇ, DOĞRU KARAR VER ŞANSA İHTİYACIN YOK EĞİTİME

Detaylı

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ

ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ ÇİÇEK GRUBU HAZİRAN AYI BÜLTENİ 2014 2015 YAZ MEVSİMİ BABALAR GÜNÜ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ TATİL Yaz mevsiminde havada meydana gelen değişiklikler neler? Yaz mevsiminde hayvanlarda ne gibi değişiklikler olur?

Detaylı

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir?

HAYAT BİLGİSİ A TEMASI: OKUL HEYECANIM. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? 1. SINIF OKULA YARDIMCI VE SINAVLARA HAZIRLIK A TEMASI: OKUL HEYECANIM TEST-1 1. Gözümüzün rengi Saçımızın rengi Okula gitmemiz Yukarıdakilerden hangisi fiziksel özelliğimiz değildir? A) Okula gitmemiz

Detaylı

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 6 (ΕΞΙ) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 6 (ΕΞΙ) ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ: ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: A ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:

Detaylı

Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü. Henry Winker. İllüstrasyonlar: Scott Garrett. Çeviri: Bengü Ayfer

Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü. Henry Winker. İllüstrasyonlar: Scott Garrett. Çeviri: Bengü Ayfer Uzun Bir Köpek Hakkında Kısa Bir Öykü Henry Winker İllüstrasyonlar: Scott Garrett Çeviri: Bengü Ayfer 4 GİRİŞ Bu sendeki kitaplar Dyslexie adındaki yazı fontu kullanılarak tasarlandı. Kendi de bir disleksik

Detaylı

ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK

ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK ÇiKOLATAYI KiM YiYECEK Geçen gün amcam bize koca bir kutu çikolata getirmişti. Kutudaki çikolataların her biri, değişik renklerde parlak çikolata kâğıtlarına sarılıydı. Mmmh, sarı kâğıtlılar muzluydu,

Detaylı

Yaşam Boyu Öğrenme, Araştırma ve Uygulama Merkezi nin ilk şubesi Bodrum da

Yaşam Boyu Öğrenme, Araştırma ve Uygulama Merkezi nin ilk şubesi Bodrum da Yaşam Boyu Öğrenme, Araştırma ve Uygulama Merkezi nin ilk şubesi Bodrum da Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi, Bodrum Ticarete Odası ve Bodrum Belediyesinin katkıları ile tamamlanan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Detaylı

%30 u İngilizcedir. MÜDEK 2/27

%30 u İngilizcedir. MÜDEK 2/27 MÜDEK Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği dir. Müdek, farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları

Detaylı

Bu maili aldığım zaman evdeydim. Sandalyemden kalkıp odanın içinde zıpladım sevinçten

Bu maili aldığım zaman evdeydim. Sandalyemden kalkıp odanın içinde zıpladım sevinçten 2009 2010 eğitim öğretim yılının birinci dönemi ki bu güz dönemi oluyor, benim de yüksek lisans programımın ilk dönemiydi. Üniversiteden 2003 yılında mezun olduktan 6 sene sonra tekrar üniversiteye başlıyordum.

Detaylı

55. Yılında, Ege Üniversitesi Yayınları. Yayıma Hazırlayan; C. Orhan ÇETİNKALP EÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı İZMİR

55. Yılında, Ege Üniversitesi Yayınları. Yayıma Hazırlayan; C. Orhan ÇETİNKALP EÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı İZMİR 55. Yılında, Ege Üniversitesi Yayınları Yayıma Hazırlayan; C. Orhan ÇETİNKALP EÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2010 - İZMİR 55. YILINDA EGE ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI Yayıma Hazırlayan: C. Orhan

Detaylı

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ ΔΠΣΑ (7) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή:

ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011 ΣΟ ΔΞΔΣΑΣΙΚΟ ΓΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΣΔΛΔΙΣΑΙ ΑΠΟ ΔΠΣΑ (7) ΔΛΙΓΔ. Τπογραφή καθηγητή: ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΠΟΤΡΓΔΙΟ ΠΑΙΓΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΣΙΜΟΤ ΓΙΔΤΘΤΝΗ ΜΔΗ ΔΚΠΑΙΓΔΤΗ ΚΡΑΣΙΚΑ ΙΝΣΙΣΟΤΣΑ ΔΠΙΜΟΡΦΩΗ ΣΔΛΙΚΔ ΔΝΙΑΙΔ ΓΡΑΠΣΔ ΔΞΔΣΑΔΙ ΜΑΘΗΜΑ: ΣΟΤΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: B ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 24 Μαΐοσ 2011

Detaylı

Bir sözcüğün zihinde uyandırdığı ilk anlama gerçek anlam denir. Kelimelerin sözlükteki ilk anlamıdır. Bu yüzden sözlük anlamı da denir.

Bir sözcüğün zihinde uyandırdığı ilk anlama gerçek anlam denir. Kelimelerin sözlükteki ilk anlamıdır. Bu yüzden sözlük anlamı da denir. A.SÖZCÜKTE ANLAM GERÇEK (TEMEL) ANLAM Bir sözcüğün zihinde uyandırdığı ilk anlama gerçek anlam denir. Kelimelerin sözlükteki ilk anlamıdır. Bu yüzden sözlük anlamı da denir.

Detaylı

AHMETLER İLKOKULU. Okul Binası

AHMETLER İLKOKULU. Okul Binası AHMETLER İLKOKULU Ahmetler Köyü İlkokulu 1947 yılında köylüler tarafından imece yöntemiyle yapıldı. Bundan önce köy odasının alt katında hazırlanan yer, "Mektep" olarak kullanılıyordu. Mektep'te ilkokul

Detaylı

T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM KURULU TOPLANTI TUTANAĞI

T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM KURULU TOPLANTI TUTANAĞI T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM KURULU TOPLANTI TUTANAĞI Toplantı Tarihi Toplantı No 25.12.2008 2008/14 Üniversitemiz Yönetim Kurulu 25.12.2008 Perşembe günü saat 11:00 de Rektör Prof.Dr. Sezer Ş. KOMSUOĞLU

Detaylı

MERAKLI KİTAPLAR. Alfabe

MERAKLI KİTAPLAR. Alfabe MERAKLI KİTAPLAR Alfabe Bu kitabın sahibi:... Dinle bir tanem, şimdi sana, bir çocuğun öyküsünü anlatmak istiyorum... Uzun çoooooooook uzun adı olan bir çocuğun öyküsü bu! Aslında her şey onun dünyaya

Detaylı

TUZLA YUNUS EMRE ORTAOKULU. Öğretmen El Kitabı

TUZLA YUNUS EMRE ORTAOKULU. Öğretmen El Kitabı TUZLA YUNUS EMRE ORTAOKULU Öğretmen El Kitabı 2014 2015 İçindekiler 1.Okulumuzun Tarihçesi... 3 2.Misyonumuz... 5 3.Vizyonumuz... 6 4.Okulumuzun İlkeleri... 7 5.İzinler... 8 6.Kim Kimdir?... 9 7.Okulda

Detaylı

olduğunu fark etti. Takdir ettiği öğretmenleri gibi hatta onlardan bile iyi bir öğretmen olacaktı.

olduğunu fark etti. Takdir ettiği öğretmenleri gibi hatta onlardan bile iyi bir öğretmen olacaktı. MUSA TAKCI KİMDİR? İyi bir öğretmen, koruyucu bir ağabey, saygılı bir evlat, şefkatli bir baba, merhametli bir eş, çok aranan bir kardeş, güçlü bir şair, disiplinli bir yazar, hayırlı bir insan, güzel

Detaylı

Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım..

Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım.. Yükseköğretim Kurumlarımızın Mühendislik Fakültelerinin Kıymetli Dekanları ve Çok Değerli Hocalarım.. Sizlerle tekrar bir arada olmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade ederek, hoş geldiniz diyor; şahsım ve

Detaylı