Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kurulum ve Kullanım Kılavuzu"

Transkript

1 VGUARD PC TABANLI KARTLAR Görüntü Kartları Model : VG4C-RT4 VG4C-EXP VG8C-EXP VG4C + VG8C-VG8C-EXP-TV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bilgisayar Güvenlik Sistemleri Elektrik ve Elektronik San. Tic.Ltd. Şti. (0212) (Pbx)

2 Paketin İçindekiler Sistem Gereksinimleri. Donanım Montajı VGuard Kart Sürücülerinin Yüklenmesi Program Özellikleri

3 Bu klavuz tüm VGuard modelleri için geçerlidir ve buradaki uygulama VG8C-EXP modeli örnek alınarak gösterilmiştir. Paketin İçindekiler ; CHATEAU paketin içindekiler: Bir adet VGuard PCI arayüz kart. (VG8C-EXP Modeli için ek aparat) VGuard Kurulum ve Kullanım Klavuzu Bağlantı kablolarını resetleyen bir watchdog kablosu. Bir adet ses bağlantı kablosu Sistem Gereksinimleri Chateau sistemin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla PC aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: IBM uyumlu PC için minimum CPU gereksinimi aşağıdaki gibidir.. Dört Kamera: CPU 1.2GHz veya üstü. Sekiz Kamera: CPU 1.6GHz veya daha üstü. Onaltı Kamera: Intel Pentium IV 2GHz veya daha üstü 256MB RAM ve daha üstü. Window 2000 / XP işletim sistemi. 64MB RAM veya daha üstü AGP arayüzü kullanan Ekran Kartı. (NVidia nın VGA kartı, Geforce2 MX400 yada üstü kullanılması önerilir). DirectX 8.0 versiyonu ya da üstü. Ethernet kartı Sesli özelliklere sahip 56 Kbps modem. Full-dublex ses kartı En az 300W'lık güç kaynağı(4 VGUARD kart ve 1 HDD için). Not: VIA nın VT-8233A ana kartın kullanımı, kartla bir uyuşmazlığa sebep olabilir. Bu kartın kullanılmaması tavsiye edilir.

4 Donanım Montajı 1. Bilgisayarı kapatın ve elektrik kablosunun çıkarıldığından emin olun. 2. PC kasa kapağını çıkarın. 3. VGuard kartı uygun bir PCI slota yerleştirin..

5 Kartınızın PCI slota tam olarak oturduğundan emin olduktan sonra slotu sıkıca vidalayın. 4. VGuard kart üzerindeki video-in jack ı ile kamera üzerindeki video-out jack ına bağlanır.. 5. VGuard kart üzerindeki audio-in jack ile kamera üzerindeki audio-out jack(ya da mikrofon amflikatörü) bağlanır.

6 6. Watchdog fonksiyonu: VGuard kart üzerinde JP(1,2) ile reset sinyaline bağlanmak için watchdog bağlantı kablosu kullanılır. Ve daha sonra bilgisayarın otomatik watcdog reset sinyalini alması için bilgisayarın ön paneli üzerindeki reset anahtarına VGuard kart üzerindeki JP(3,4) e bağlanır.(çalışır durumdaki herhangi bir VGuard bağlanabilir. Ama kartın watchdog fonksiyonu olması gerekir. Düzgün bir watchdog fonksiyonunun olması için her kart üzerinde bütün watchdog fonksiyonlarının olması tavsiye edilir.) Not: Vguard, sadece audio-out sinyaliyle(1 volt Vp_p) mikrofon güçlendiriciye uyabilir. Bununla birlikte bir mikrofon güçlendirici özelliğe sahip değilse, ses kaydetmek için VGuard karta bağlanmayabilir.) VGUARD Kart Sürücüsünün Yüklenmesi Bilgisayarını açın.bilgisayarınız açıldıktan sonra Windows VGuard kartı otmatik olarak tespit edecek ve gerekli yazılımı yüklemenizi isteyecektir.chateau XP sistem CD sini CD-ROM sürücüsüne yükleyin.önce bilgisayarınızın CD sürücüsünü seçin, ardındanda üzerine yüklemek istediğiniz Windows sürümüne göre (örneğin;d:/ Win2000-XP/ Driver 2000 gibi)gerekli klasörü seçin ve ekrandaki yönergeleri takip ederek yükleme işlemini tamamlayın. Windows işletim sistemine sürücü ve Chateau programının yüklenebilmesi için sürücü ve program yükleme yetkisi olan bir kullanıcı ile oturum açılması gerekmektedir. Örneğin bilgisayar yöneticisi grubunda olan kulllanıcı bu işlemleri yapabilir. Windows 2000/XP kullanıcıları tüm CHATEAU XP kartları aynı anda PCI yuvalarına yerleştirilebilirler.

7 CHATEAU VG8C-EXP-TV Yazılımının Yüklenmesi CHATEAU VG8C-EXP-TV yazılımını yüklemeye başlamadan önce lütfen CHATEAU VG8C-EXP-TV karta ait yazılımın başarıyla yüklendiğine emin olun.. Windows işletim sistemini açın. CHATEAU VG8C-EXP-TV sistem CD sini CD-ROM sürücüsüne takın. Bilgisayarına çift tıklandıktan sonra,cd ROM sürücüye çift tıklayın.(chateau VG8C-EXP-TV_TR/(E:)).Doğru iletişim sistemlerini seçenek çift tıklayın Not: CD sürücüsünü belirten harf, (E:) bilgisayara bağlı olarak değişebilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV Yazılımına çift tıklayın ve ardından Kur.exe dosyasına tıklayın.yazılımı yüklemek için pencere açılacaktır. Yönergeleri izleyin ve Next butonuna basarak devam edin.. Not: Yükleme işleminden sonra program bilgilerinizi yeniden başlamak gerekli ise sizi uyaracaktır. Eski Versiyonun Kaldırılması Önceki versiyon CHATEAU VG8C-EXP-TV programını silmek için, denetim masası - program ekle/kaldır dan seçerek sil butonuna basarak silme işlemini gerçekleştirin. CHATEAU VG8C-EXP-TV programının silinmeleri işlemi sırasında resim dosyaları ve dizinleri gerçekte silinmez,yani önceki versiyonuna ait dosyalar varlığını korur. CHATEAU VG8C-EXP-TV programının eski versiyonunu kaldırmak için Windows Program Dosyaları Kontrol Paneli nde Program Ekle/Kaldır kullanılır. Kontrol Paneli nde Program Ekle/Kaldır üzerinde CHATEAU VG8C-EXP-TV seçilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV programını kaldırmak için Remove ikonu seçilir.

8 Görüntü dosyaları ve adresleri CHATEAU VG8C-EXP-TV programlarının silinmesi işlemi boyunca aslında silinmediği için, bu adresler hala var olan önceki yüklemeleri yapabilir. Kullanıcı C:\Program Files\Chateauxp altındaki adresleri kontrol ederek Windows2000 File Management ı kullanmalıdır. (Önceki yüklemelerdeki seçili adreslerin olduğu varsayılırsa) C:\Program Files\Chateau VG8C-EXP-TV\Database or\picture altında resim dosyaları ve bu adresleri tutmak için kullanıcının seçimi olmaksızın dosyalar ve bu adresler silinir. Not:CHATEAU VG8C-EXP-TV programlarının yeni versiyonlarının anormal uygulamalarını önlemek için, CHATEAU VG8C-EXP-TV directory deki bu yardımcı adreslerin dışındaki diğer tüm bitirilmemiş dosyaların silinmesi önerilir. Yeni Versiyon CHATEAU VG8C-EXP-TV Yüklenmesi Uygulama programlarının yeni bir versiyonunu yükleme prosedürü hakkında CHATEAU VG8C-EXP-TV yazılımının yüklenmesi bölümünde bahsedilmiştir. Sisteme Genel Bakış CHATEAU VG8C-EXP-TV programını çalıştırmak için, aşağıda görüldüğü gibi Windows Masa üstü bölümünde kısayola 2 defa tıklamak yeterlidir. (Ekran görüntüsünün daha iyi olması için monitör çözünürlüğünün 1024*768, 32-bit gerçek renk'e ayarlanması gerekmektedir.) Alternatif olarakta Program Folder dan da CHATEAU VG8C-EXP-TV programı seçilebilir. Farenin sol butonuna iki kez tıklanır ve program başlar. CHATEAU VG8C-EXP-TV'yi Başlatmak Yüklemeden sonraki CHATEAU VG8C-EXP-TV nin her açılışında, CHATEAU-XP Sistem Sağlayıcısı için şifre ve kullanıcı isminin girilmesinini ister. Sistem yöneticisi, en yüksek yetkileri olan kullanıcıdır. Lütfen kullanıcı ismi ve şifrenizi aklınızda tutunuz. Sistem yöneticisi kurulana kadar CHATEAU VG8C-EXP- TV sistemi başlamayacak ve sistem kurulumu çalışmayacaktır. CHATEAU VG8C-EXP-TV programının çalışmaya başlamasını takip eden saniyelerde, CHATEAU VG8C-EXP-TV ana ekranda açılacaktır. Ana ekran altında, sağ alt köşedeki login/logout butonuna basıldığında CHATEAU VG8C-EXP-TV programı kullanıcı ismi ve şifresini kullanıcıdan girmesini isteyecektir.

9 Kullanıcı ismi, belirlenmiş yetkiler dahilinde güvenilir bir çalışma için sınırlandırılacaktır. Bu limit, sistem sağlayıcısı tarafından uygulanmaz. Kullanıcı ismi/şifre ve denetimi için Kullanıcılar bölümüne bakın. Not: Sadece sistem yöneticisinin kullanıcı ismi ve şifresinin girilmesiyle program ayarları değiştirilebilir. Diğer kullanıcı belirlenmiş yetkiler dahilinde ancak programa giriş yapabilir. Ana Ekran CHATEAU VG8C-EXP-TV sistemine girildikten sonra, aşağıdaki gibi bir ana ekran göreceksiniz: Ana ekran 2 bölmeden oluşur. Üst kısımda; Sistem Görüntü Bölümü ve altta Sistem Çalışma Bölümü bulunmaktadır. Fonksiyon seçme butonları ve kontrol fonksiyonları için kullanılan panelin çoğu burada görünmez. Kullanıcı Kontrol Panosu üzerinde görünen Reveal butonunu

10 tıklayarak bu paneli aktif hale getirebilirsiniz.. Görüntü Bölümü Bu bölümde kameralardan alınan resimler görüntülenir. Bir sisteme 4 adete kadar kart yerleştirilebilir. Kamera görüntü adeti bir sistemden diğerine farklılık gösterebilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV yerleştirilen VG8C-VG8C-EXP-TV kartların sayısını otomatik olarak kontrol eder ve toplam kamera adetine göre ana ekran üzerinde gösterilecek kamera sayısınıda otomatik olarak düzenler. Bu bölümde, sistem diğer sistemlerle bağlı değilken yerel kameralardan gelen resimler görüntülenebilir. Sistem diğer ChateauRT sistemleriyle LAN,internet, intranet ya da modemlerle bağlantıya geçebilir. Bu bölümde Sistem Çalışma Bölümü ndeki Host opsiyonundan diğer ChateauRT kullanıcılarının kemaralarındaki resimleri görüntüleyebilir. Bu bölümde herhangi bir kameranın PTZ kontrolü için, istenen kamera görüntüsüne fare ile tıklanarak ve kamerayı seçmek için bir kere sol butona basmak yeterlidir. Daha sonra istenen PTZ kontrolü yapılabilir. Ekran boyutu: Bu bölümde yer alan tüm görüntüler, büyütütülebilir ya da küçültülebilir. Öncelikle görüntüyü büyütmek için istenen görüntü üzerine gelin ve farenin sol tuşunu iki defa tıklayın. Bu işlem sonrasında ekranda tüm görüntülerin gösterilebilmesi için resimler tekrar düzenlenecektir. Eğer birkez daha çift tıklarsanız görüntü tam olarak gösterilecektir. Tekrar gelip çift tıkladığınızda daha önceki görüntüye geri dönülecektir. Sistem Çalışma Bölümü Sistem Çalışma Bölümündeki ana butonların fonksiyonları aşağıda açıklanmıştır: Minimize: Ana ekran bu butona basıldıktan sonra minimize olur ve alt köşesinde görünür. Windows penceresinin sağ Full Screen: Görüntü bu butona basıldığında tam ekranı kaplar. Orijinal görüntü boyutuna dönmek için ESC tuşuna basın On Line help: Sistem çalışması için on-line yardım sağlar. Exit: Programı kapatır.(sadece sistem sağlayıcısı çıkış fonksiyonunu kullanabilir.) ChateauXP Hakkında: Ürünün tescil ve telif hakkı konusundaki bilgileri içerir. Sistem Çalışma Bölümü nde sağ kenarda 4 buton mevcuttur. Bu butonların işleyişleri aşağıdaki gibidir:

11 Record: Bu butona basılarak, ses/görüntü kayıt işlemini başlatmak için önceden ayarlanmış tüm kameralar aktif hale getirilir. Stop: Bu butona basarak, bütün ses/görüntü kayıtları durdurulur. Log in/out: Sistemin çalışması boyunca, sistem programlarını çalıştırmadan önce kullanıcı şifresi istenir. Kullanıcı eğer kısa bir süre uzaklaşmak isterse, sistemden ilk çıkarak diğer kullanıcıların sisteme girişini engelleyebilir. Daha sonra bütün sistem çalışmaları kapanır. Siz sistemi kapatamazsınız. Sistem, kullanıcılar tekrar şifrelerini girene kadar çalışmaz. Kullanıcı sistemden çıktığında, sistem otomatik olarak tam ekran görüntüsü gösterir. Kullanıcı şifresini tekrar girmek için, ESC butonuna basmalıdır. Login diyalog kutusu, kullanıcı isim ve şifresinin tekrar girilmesi için görünür. Doğru şifre ve kullanıcı ismi girildikten sonra sistem tekrar normale döner. Playback: Bu butona basarak, kayıt izleme paneli ana ekranın en altında görünür. Panelin görüntüsü aşağıdaki gibidir. Kayıt İzleme Paneli hakkında detaylı bilgi için Kayıt İzleme' ye bakınız. Çalışma Panel Butonu Çalışma Panel Butonu: bu butona basarak, panel durumundan durumuna dönüşür. Bu çalışma paneli, Bağlantı, Otomatik Seçici, Ayarlar, Alarm / Kullanıcı Günlükleri, E-Map ve Sessiz ayarlarını içerir. Bağlantı: CHATEAU XP kullanıcı sitesine bağlantıyı sağlar. TCP/IP ve modemle sisteme bağlanmak mümkündür. Daha fazla bilgi için Uzaktan Erişim'e bakınız. Otomatik Seçici: Bu butona basıldığında otomatik seçici başlatılmış olur, kaydetme işlemini etkilemeden kamera sırasına göre görüntüleri belli bir sırada büyüterek daha iyi görüntüleme sağlar.

12 Ayarlar: Sistem çalışmasını ayarlar. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Sistem Ayarları 'a bakınız. Kullanıcı Günlükleri: Her bir yerel kullanıcının sisteme giriş/çıkış saatlerini, CHATEAU XP sistemine bağlantı süresini, mesajları, hem yerel hem de uzaktan erişim durumları için alarm söz konusu olduğunda bunun zamanı ve mesajları kaydeder. Alarm liste kitapçığı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen Alarm Giriş Listesi'ne bakınız. E-Map: Ayrıntılı bilgi için lütfen bölüm E-Harita'ya bakınız. Sezsiz:: Alarm çaldığında ses kartından bütün ses çıkışlarını kapatır. Durum paneli, aşağıda görüldüğü gibi Fonksiyon panelinin üst kısmında bulunmaktadır. Bu Durum Paneli, aşağıda listelenen fonksiyonları ve güncel sistem durumunu gösterir. 1. Sunucu İsmi: Kullanıcı bilgisayarın ismini gösterir. There will be 2 changes to differentiate between connected or not. 2. Hdd Boş Alan: Database de bulunan boş alanı gösterir. 3. Otomatik Seçici: Bu şekil göründüğünde, Otomatik Seçici aktif olduğu anlamındadır. 4. Şimdiki Zaman: Aktif Saat ve Tarihi gösterir. 5. Kamera Durumu: Kameranın pozisyonunu gösterir. (VG4C-EXP karttan hangi kameranın görüntü/ses kaydı yaptığını belirtir. Eğer görüntü kaydediliyorsa video görünür, eğer göstergede bir şey yoksa monitör modundadır. Ses kaydedilirken audio görünür. Kayıt yapılmıyorsa herhangi bir şey display de görünmez.) 6. Image function icon: Bu bölüm aşağıdaki fonksiyonları içerir: Maskelemeyi Kaldır: Bu fonksiyonla işaretlenmiş bölgenin hareket algılama özelliğini iptal edebiliriz. Hareket algılama özelliğini kullanarak verilen alarm fonksiyonunu kapatabiliriz Resim Çekme: Görüntü üzerinde istenen yere tıklanır. Sistem BMP formatında veritabanında depolayacağı bir resmi yakalar ve çeker. Kaydedilen görüntüye tekrar nasıl ulaşabileceğimize dair bilgi Resim Yükleme / Resim Bastırma kısmında anlatılmıştır. Yazı: Görüntülenmek istenen Kamera seçilir. Ekranda kamera ismi, kayıt başlama zamanı, aktif kullanım süresi bu ikon kullanılarak görüntülenebilir. Yazı Rengi: Bu ikonu kullanarak, aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi seçtiğiniz kameranın yazı rengini belirleyebilirsiniz. İstenen rengi seçin ve Tamam tuşuna basın.

13 Görüntü Ayarları: Bu butonla bir kameranın görüntü şeklini değiştirebiliriz. Sadece görüntünün Parlaklığını, Keskinliğini, Doygunluğunu ve Renk ayarlarını butonları kaydırarak yapabiliriz. Sistemin orijinal ayarlarına dönmek için Varsayılan Ayarlar butonuna basılması yeterlidir. Durum Paneli'nin altında, sol fare butonu tıklanarak, aşağıda da görüldüğü üzere gizlenebilir. Kontrol Panelini Açma/Kapatma: Bu ikon tıklandığında, Kontrol Paneli aşağıda gösterildiği gibi Görüntü Bölümü'nün sağ tarafında görüntülenir.

14 Bu Kontrol Paneli 3 eleman içerir. Host, PTZ Kontrol ve Çıkış Kontrol. Herbir panel aşağıda gösterilmiştir.

15 Host: CHATEAU XP sistem Modem, LAN, İnternet ya da İntranet üzerinden on-line olduğunda bir uzak ya da yakın kullanıcı kontrol edebilir ve seçebilir. PTZ Control: Bu her şeyden önce uzak yada yakın PTZ yada speed dome kameraların IRIS, FOCUS, ZOOM, aşağı/yukarı, sağ/sol hareketlerini, kameraların otomatik pan yada daha önce belirlenmiş pozisyonlarını kontrol etmek için kullanılır. Daha fazla bilgi için I/O Aygıtları bölümüne bakınız. Çıkış Port Kontrol: Bu bölüm yakın ya da uzak çıkış port kontrolü içindir. Daha fazla bilgi için I/O Aygıtları bölümüne bakınız. Önizleme Kayıt boyunca, bir kullanıcı belli bir zamandaki görüntüyü seyretmek istediğinde kayıt penceresi altındaki seçtiği kamerayı işaretler.farenin sağ tuşuna tıklar ve ön izlemeyi seçer.takip eden pencere aşağıdaki gibidir. Ön izleme için gerekli olan zaman girilir.(sağ üst köşedeki zaman, bu işlem için sizin belirlediğiniz zamandır.)ön izleme için zaman oranı 1~99 dakika arasındadır.

16 Kayıt İzleme Aşağıdaki tanımda, görüntü dosyalarının kaydedilmesi ve resim fonksiyonunun yüklenmesi işlemlerini bulabilirsiniz. Görüntü İzleme butonuna basın.daha sonra istediğiniz görüntü dosyasını seçin, aşağıdaki pencere ekrana gelir. Bu fonksiyonu aktif hale getirmeden evvel, siz kullanıcı ID ve arama seçeneğini girmelisisn. Parametre Modu 1. Kullanıcı İsmi Girerek Arama: Kullanıcı ismini aramak ya kendi ay da uzak bağlantı yapan kullanıcı ismini girin.chateau XP sistemine bağlı olan tüm kullanıcılar, görüntülenen resimler ve kaydedilen görüntü dosyaları veritabanında yüklüdür. Siz kullanıcı ismini bulabilirsiniz.bütün isimler, aşağıdaki şekilde kaydırılan tablodaki listede görünmektedir. 2. Tarih olarak Arama: Video dosyalarını tarihe göre aramak için kullanılır.(yıl,ay ve gün olarak). 3. Zaman olarak Arama: Başlangıç/bitiş tarih ve zamana göre görüntü dosyalarını arar.(yıl,ay,gün,am/pm,saat,dakika ve saniyeye göre). 4. Kameraya göre Arama: Sadece, görüntü dosyası kaydeden kameralar seçilidir.eğer orada dosya yoksa seçilmez. Not: Bir defada en fazla 4 kamera seçilebilir.siz 4 kameradan herhangi birini seçmek için seçilen dosyaları oynatmalıyız.aynı anda 4 kameradan daha fazlasını görüntülemek için çalışan dosyadan çıkmanıza gerek yoktur. Arama parametrelerini seçtikten sonra,oynatmak için Play butonuna basın.

17 4 görüntü eşzamanlı olarak seyredilebilir. Dosya Modu Aşağıdaki ekranı görüntülemek için İzleme Panelindeki File Mode tıklayın. butonunu Ekran, sağ ve sol bölme olarak 2 ye bölünür.sol taraf dosyadaki kaydedilen görüntüleri gösterir.iki tür görüntü dosyası mevcuttur.sürekli ve fotoğraf görüntüler.görüntülerin bu iki türüde, bu izleme fonksiyonuyla izlenebilir. Dosya Modunda; siz veritabanı seviye tablosunu bulabilirsiniz. Seviyeler aşağıda görünmektedir. Kullanıcı: En üst seviye kullanıcı ismidir.kendi kullanıcı isminiz dışında, ayrıca bağlı kullanıcı isimleride görünür.kullanıcı girişi onaylanmazsa bağlı kullanıcı ismi görülemeyebilir. Veritabanı: İkinci seviye veritabanıdır.ismi ve dosya isimleri veritabanı ayarlarından ayarlanabilir. Zaman: Üçüncü seviye, zaman dosyasıdır.chateau XP her gün bir zaman dosyasında görüntü dosyalarını kaydeder.sadece daha kolay arama için değil, ayrıca hard diskte yeterli yer kalmadığında fazla yer kaplayan kayıtlar için belli bir zamandaki zaman dosyası silinebilir. Kulanıcı İsmi: Dördüncü seviyede ise kullanıcı isimleri mevcuttur.bu kullanıcı ismi, kaydedilen dosyaların olduğu kullanıcıdır.yerel kullanıcı ismi,yerel bir kullanıcının dosyaları kaydettiği anlamındadır.eğer kullanıcı ismi yerel bir kullanıcı ismi değilse,bunu anlamı dosyaları görüntülenen diğer CHATEAU XP kullanıcıların kaydettiğidir. Dosya: 5. seviyede üç ana başlıktan oluşur. Görüntü, Resim, Klip. Sürekli şekilde görüntüler, görüntü dosyalarında kaydedilir.resim bir fotoğraf olarak kaydedilir ve klip bir görüntü kesiti olarak kaydedilir.siz ekranın sol kenarından istediğiniz bir dosya seçtiğinizde, fare ile çift tıklamalı yada farenin sağ butonuyla, seçili görüntüleri oynatmak için ekranın sağ tarafından arşiv görüntüleri açılır.

18 Dosya Açmak: Dosya modunda 4 görüntü eski kayıttan açmak için farenin sağ butonu kullanılarak eş zamanlı olarak oynatılabilir. Dosya İndirmek: Diğer kullanıcı veritabanından bir dosya seçmek için Download butonu tıklanır ve siz yerel ağ üzerinde veritabanına bir dosya gönderebilirsiniz. (Yerel sitede adlandırılmış bir dosya, yerel site veritabanında depo edilebilir.) Bir Görüntü Dosyası İletmek: İletilmek istenen dosya seçilir.farenin sağ butonuna tıklanır ve Export seçeneği seçilir.aşağıdaki ekran görünür.dosyalar seçilir ve daha sonra belirtilen dosya yolundaki dosyayı iletmek için Enter a basılır. Silmek (Bir Video Dosyası Silmek): Sadece farenin sağ butonuna tıklayın ve bir görüntü dosyasını silmek için Delete seçilir.silme fonksiyonu sistem sağlayıcı şifresi girildiğinde sadece çalışır. Görüntü Dosyası İzleme Görüntü dosya bölgesinde istenen dosya üzerine çift tıklanacak, siz aşağıda resmedildiği gibi görüntü dosyası görüntüleyebiliriz.

19 Görüntü penceresi 4 parçadan meydana gelir. Mesaj bölgesi Kontrol Paneli Video Görüntüsü Görüntü zaman kaydırma paneli Mesaj Bölgesi: Bu bölge tıpkı kullanıcı ismi, çalışma durumu ve izleme hızı gibi görüntüyle ilgili bilgi içerir. -Kullanıcı ismi ve zaman -Çalışma durumu (Pencere çalışma durumu, örnek çalışıyor yada duruyor ) Video Görüntüleme: Bu bölme VGUARD kart ismi,kamera ismi ve zaman gibi bilgileri verir. Dosyanın başlama tarih/zamanı gösterir. Dosyası bitiş tarih/zamanı gösterir. Gösterilen görüntünün kayıt tarih/zamanı gösterir. Görüntü Zaman Kaydırma Paneli: Bu panel görüntü dosyası akan görüntünün gerçek zaman pozisyonunu gösterir.siz çalışma butonu ya da fareyi kullanarak zaman işaretini sürüyerek izlemeyi hızlandırabilirsiniz.

20 . İzleme Kontrol Paneli: İzleme kontrol paneli 2 kontrol panelinden oluşur.üstteki şekilde de görüldüğü gibi kontrol paneli basit fonksiyonları gösterir. butonuna basıldığında kontrol panelinin diğer fonksiyonları aşağıdaki gibi görünür.kontrol panelinin bu uzantı bölümünü kapatmak için bu tuşa tekrar basılmalıdır. Her bir izleme fonksiyonu butonu aşağıda tanımlanmıştır. Dur Bu buton, akan görüntüyü durdurmak için kullanılır.. Oynat Bu buton, bazen görüntü oynatıcılarındaki Play butonuyla aynı işleme sahiptir.hızlı yada yavaş izleme sırasında bu butona basıldığında, izleme hızı normale döner. Duraklat Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Pause butonuyla aynı işleme sahiptir.hızlı veya izleme sırasında bu butona basıldığında, izleme hızı normale döner Geri Arama Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Rewind butonuyla aynı işleme sahiptir.bu butona tıklandığında, görüntü bir periyot çerçeve sayısı kadar (160 çerçeve) geri gidecektir. İleri Arama Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Forward butonuyla aynı işleme sahiptir.bu butona basıldığında, görüntü bir peryot çerçeve sayısı kadar.(160 çerçeve) ileri gidecektir.

21 Tek Görüntüyle İleri Alma Bu buton tıklandığında, görüntü her zaman bir görüntü ileri gider. görüntü tutulur.daha sonrada görüntü hızı normale döner. butonu tıklanana kadar Tek Görüntüyle Geri Alma Bu buton tıklandığında, görüntü her zaman bir görüntü geri gider. görüntü tutulur. Daha sonrada görüntü hızı normale döner. butonu tıklanana kadar Fotoğraf Çekimi Bu buton tıklandığında, siz izlenen görüntü boyunca resimler alabilirsiniz.yakalanan resimler BMP formatında depo edilir.siz görüntü işleme yazılımını kullanarak yada bir printerden çıktı alarak yada kişilere mail atarak bu resmi işleyebilir ayda düzenleyebilirsiniz.(dosya ismi otomatik olarak formatlanır, her birini ayarlamaya gerek yoktur.) Görüntü Kesme İşlemine Başlamak Görüntü izleme süreci boyunca bu butona tıklarsanız, kesme işlemi başlar.kaydetme zamanı, kesilen görüntünü başlangıcı olacaktır. Görüntü Kesme İşleminin Sonlanması Görüntü izleme süresi boyunca bu butona basıldığında, kesme işlemi sonlanır.zaman, kesilen görüntünün sonu olacaktır. Kesilen Görüntüyü Kaydetme Bu buton tıklandığında, görüntü dosyası benzer tarihteki kesme dosyası altında kaydedilir. Kesilen Görüntüyü İzleme Görüntü kesildikten sonra, bu butonu tıklayarak izleyebilirsiniz. Başlık butonu tıklayarak, görüntü penceresinde VGUARD kart ismi, kamera ismi kayıda başlama zamanı, aktif çekim süresi ve kayıt bitme süresi gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Başlık Rengi butonunu tıklayarak, kullanıcı başlık rengini değiştirebilir.

22 Büyütme Siz bir görüntünün belirtilen ebatlarını büyütmek için bu butona tıklayabilirsiniz.her bir tıklamada görüntü %25 oranında büyür, ve tekrar tıkladığınızda %25 oranında daha büyüyecektir.en fazla bir görüntü %200 oranında büyütülebilir. Küçültme Bir görüntüyü %25 ölçüsünde küçültmek için bu butonu tıklayın. Aynı işlemi tekrar yaptığınızda görüntü ebatı bir %25 daha küçülecektir.boyutu en fazla %100 oranında küçültebilirsiniz. Son İzleme fonksiyonunu durdurmak için bu butona basın ve izleme penceresini kapatın. Hızlı İzleme ve Yavaş İzleme İzleme hızı için kontrol paneli üsttedir.panelin ortası tıklandığında görüntü 1x hız (standart hız) ile izlenir.sağdaki her bir noktaya tıklandığında, hız 2, 4, 6 ve 8 oranında artar. Soldaki her bir noktaya tıklandığında, hız 1/2, 1/4, 1/6 ve 1/8 oranında artar.. Resim Yükleme / Resim Bastırma Görüntü izleme işleminde dosya modu altında bir resim seçiniz. Resim yüklemek için ekranın sağında seçili resmin üzerine çift tıklayın.siz ayrıca kayıt yada izleme boyunca resimleri ön izleyebilirsiniz. Yakınlaştırma: Resmi büyütmek için butonu tıklayın

23 Uzaklaştırma: Resmi küçültmek için butonu tıklayın. Yazdırma: Seçilen resmi bastırmak için butona tıklayın (Bu fonksiyonu kullanmadan evvel yazıcı sürücü ayarlarını yapmanız gerekmektedir.) Alarmlar CHATEAU XP sisteminde alarm özelliği, alarm neden olma tipine göre 3 şekilde gerçekleşir: 1. Hareket algılama özelliğinde oluşan resim değişikliğiyle meydana gelen alarm. 2. Video sinyal kaybı nedeniyle verilen alarm. 3. Giriş portundan gelen sinyal nedeniyle verilen alarm(detaylı bilgi için IO Aygıtları na bakınız..) Alarm Ayarları Her kameranın birbirinden bağımsız alarm ayarları mevcuttur.bununla ilgili seçenekleri ve ayar butonlarını kamera ayarları penceresinde bulabilirsiniz. Alarm ayarlarını yapmadan önce alarm ayarları bölümünde Enable alarm (Alarm Etkinleştirme) seçeneğinin seçilmiş olması gerekmektedir.kur butonuna basarak alarm ayarları penceresine giriş yapabilirsiniz.

24 Alarmın Süresi Bu fonksiyon, alarmın sonlanacağı zaman boyutunu ayarlamayı sağlar.bu süreç boyunca yeni alarm verilmeyecektir. Önceden belirlenen süre 180 sn dir.bu süre min 10 sn olabilir. Ancak bu sürenin 60 sn den fazla verilmesi önerilir Etkinleştirme Koşulları Alarm özelliğini önceden tanımlanan plana bağlı olarak etkinleştirebilirsiniz.siz plana bağlı olarak etkinleştir (Activate by scheduled table) seçeneğini seçtikten sonra Schedule butonuna basın.aşağıdaki ayar penceresi görünecektir 1. Yeni bir Alarm Planı Eklemek Yeni bir ayar eklemek için Yeni butonuna basın. Alarm planı içerisinde 4 farklı tekrarlama sıklığı mevcuttur.bir kez, her gün, her hafta ve her ay öncelikle istenen tekrarlama sıklığını seçin ve daha sonra başlangıç/bitiş gün ve zamanını From ve To yazan alanlara girin. Siz alarm sağındaki seçenekleri işaretleyebilir ya da direkt olarak girebilir ve listeye yapılan düzenlemeyi eklemek için Ok butonuna basın.

25 Not: Eğer yapılmak istenen kayıt saati gece yarısı 12:00 ile çakışıyorsa, programlama görevinin ikiye bölünmesi tavsiye edilir. PM:6:00 ~ AM:9:00 arası bir programlama, PM:6:00 ~ PM:11:59:59 ve AM:12:00 ~ AM:9:00 olarak düzenlenebilir. 2. Planı Düzenlemek İstenen plan üzerine gelinir,planı düzenlemek için Edit butonuna basılır. 3. Bir Planı Silmek Silmek istediğiniz planı seçin ve Delete butonuna basın (Silme fonksiyonu sadece, sistem sağlayıcı şifresi kullanarak gerçekleştirebilir.) 4. Plan Penceresini Kapatmak Close butonu yada pencereyi kapatmak için tıklanır. Etkinleştirme Koşulları Alarm özelliğini önceden tanımlanan plana bağlı olarak etkinleştirebilirsiniz.siz plana bağlı olarak etkinleştir (Activate by scheduled table) seçeneğini seçtikten sonra Schedule butonuna basın.aşağıdaki ayar penceresi görünecektir

26 Kart Ayarları CHATEAU XP programının bu versiyonu bir bilgisayara 4 VG4C-EXP kartın takılmasını destekler ve her bir kartın kurulumu için 4 ayar bölgesi mevcuttur.vg4c- EXP sürücüsünün ve tüm programın yüklenmesinden sonra CHATEAU XP otomatik olarak takılan VG4C-EXP kart sayısını tespit eder.kart ayarları kameralar kayıtta olmadığı sürece yapılabilir. Bu bilgiler aşağıdaki ekranda görünebilir. Not: Ayarlar, kaydedilen ve geçerli sistem için kaydetme durumu yokken yapılabilir. Resim Boyutları Resimlerin görüntülenmesi, işlenmesi ve kaydedilmesi sırasındaki resim boyutlarını belirlemede kullanılır.bu ayarlar kullanılan video sinyal sistemine göre de yapabiliriz.ntsc ya da PAL olarak.

27 NTSC sistem için resim boyutu: 640x480=480 piksel e 640 piksel PAL sistem için resim boyutu: 704x576=576 piksel e 704 pikseldir. İsim Kart isimleri VG4C-EXP kart numarasına göre 1 ile 4 arasındadır.siz güvenlik ağlarında daha kolay yönetim için tanımlı daha kolay bir ad seçebilirsiniz Kayıt Hızı Kayıt hızı fps (saniyedeki resim sayısı) ya da spf (resmin yenilenme hızı) olarak ayarlamamamızı sağlar.( fps ve spf arasında seçim yapmak için bu çıt çıt anahtara tıklayabilirsiniz) CHATEAU XP, eğer görüntü işlemek için belirtilen hız PC nin maximum hızını aşıyorsa, otomatik olarak CPU nun maximum hızına göre kayıt hızını düşürecektir.(fabrika değerleri NTSC için 30 fps, PAL için 25 fps dir.) Alarm durumunda tam hızla kayıt: Eğer kullanıcı bu özellikleri aktif hale getirmiş ise,alarm durumu söz konusu olduğunda sistem tam hızla kayıt yapacaktır. Bu fonksiyonda kullanıcı daha düşük kayıt yapması için ayar yapmış olsa bile alarm durumunda tam hıza geçecektir. Çıkış Kart ayarlarını bitirmek için OK tuşuna basın. Kamera Ayarları Kameralar seçilir ve görünümü aşağıdaki gibidir:

28 Kamera Aktif, Kamera Adı, Kaydet, Görüntüle, Ses Aktif, Video Sinyal Kontrolü, PTZ Kontrolü, Görüntü Ayarları, Alarm Aktif ve Alarm ayarları vardır.daha fazla detay için Kayıt Ayarları bölümüne bakınız.

29 Sunucu Ayarları Sunucuya bastığınızda aşağıdaki pencere görünecektir CHATEAU XP programının otomatik olarak açılması: PC nizi açar açmaz, CHATEAU XP programıda otomatik olarak başlamasını sağlar. Otomatik kayıt: CHATEAU XP programı başlatır başlatmaz kaydın başlamasını sağlar. Otomatik olarak ana bilgisayara bağlanma: CHATEAU XP programını başlatır başlatmaz CHATEAU XP Server programına otomatik olarak bağlanmanızı sağlar. Sistem bundan sonra otomatik olarak aynı CHATEAU XP Server a bağlanacaktır.eğer CHATEAU XP Server bulunamazsa, CHATEAU XP Server başlayana kadar,sistem CHATEAU XP Server programına bağlı kalacaktır.

30 Sistemi otomatik olarak kapatma Bu fonksiyonu aktif hale getirildikten sonra;sistem Yöneticisi (Administrator) CHATEAU XP programını kapattığında, bilgisayar otomatikman kapanır. Sistemi otomatik olarak başlatma: Bu fonksiyon aktif yapıldığında, CHATEAU XP program ayarlanan zamanda PC yi otomatik olarak kapatacaktır. Bilgisayar açıldığında, CHATEAU XP çalışmaya devam eder.bu fonksiyon başlatıldığında, kullanıcı otomatik reset için zamanı ayarlamak için Kur ı tıklar.kullanıcı;ayarlar için aşağıdaki 3 seçenekten sadece birini seçebilir: a. Her gün: Kullanıcı her gün bir kez sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.her gün belirlenen saatte PC yeniden başlatılabilir. b. Her hafta: Kullanıcı her hafta sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.her hafta belirlenen gün ve saatte PC yeniden başlatılabilir. c. Her ay: Kullanıcı her ay sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.her ay belirlenen gün ve saatte PC yeniden başlatılabilir. Not: Bu fonksiyonun ilk amacı sistemin uzun süreli operasyonlarında ortaya çıkabilecek sorunları önlemektir. Kararsızlığı azaltmak için belirlenen zamanda sistemi başlatır. Fonksiyon aktif yapıldığında, sistem 3 özelliği otomatik olarak aktif kılacaktır.bunlar CHATEAU XP programının otomatik olarak başlaması, CHATEAU XP Server a otomatik bağlantı ve kayıta otomatik başlama özelliğidir.bununla birlikte sistem başladıktan sonra orijinal kayıt moduna tekrar dönebilir ya da otomatik olarak server a bağlanabilir. Windows çalışma sistemi altında, bilgisayar başladığında şifre girmek isteyebilirsiniz.eğer CHATEAU XP otomatik fonksiyonu kuruluysa, sizin şifre

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU

VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU >> VGUARD KARTLAR & CHATEAU XP YAZILIMI KULLANMA KILAVUZU INFOMET Güvenlik Sistemleri Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat:12 No:1865 34384 Okmeydanı, İstanbul Tel: 0 (212) 320 08 80 pbx Faks: 0 (212) 320

Detaylı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı Kurulum 1. SQL Uyarı.zip dosyası açılır. 2. SQL Uyarı.exe programı çalıştırılır. 3. Üstteki ekran açılır ok. Butonuna basılır. 4. Ayarlar ekranı seçilir. 4.1 Server

Detaylı

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi...

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... 3 İndirme... 3 Sunucu yazılım kurulumu... 3 Kurulum sayfası çıkacaktır...

Detaylı

KWorld PlusTV Analog USB Stick

KWorld PlusTV Analog USB Stick KWorld PlusTV Analog USB Stick PlusTV Analog USB Stick Kurulum Kılavuzu İçindekiler V1.5 Bölüm 1 : PlusTV Analog USB Stick Donanım Kurulumu Kurulum...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2

Detaylı

AKINSOFT. Eofis NetworkAdmin. AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008. Copyright 2008 AKINSOFT

AKINSOFT. Eofis NetworkAdmin. AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008. Copyright 2008 AKINSOFT AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008 1 - Çalışma Şekli Hakkında Kısa Bilgi modülü kısaca aşağıdaki işlemleri yapar. Bu özelliklerin çalışabilmesi

Detaylı

OYAK YATIRIM FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

OYAK YATIRIM FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu İçindekiler: FX Meta İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu 1- Demo Hesap Açılışı 2- Genel Görünüm 3- Alım-Satım İşlemleri 4- Stop-Limit İşlemleri 5- Pozisyon Kapatma 6- Grafiklerin Kullanımı 7- Göstergeler

Detaylı

CHATEAUXP Version 5.11

CHATEAUXP Version 5.11 CHATEAUXP Version 5.11 ChateauXp Versiyon 5.11 yazılımını kullanarak Vguard VG4C-EXP ve VG8C-XP-Tv DVR Kart a takılı kameraları uzak bilgisayar (local networkte ya da internet aracılığı ile başka bir yerde)

Detaylı

WeldEYE. Kurulum Kılavuzu. İçindekiler

WeldEYE. Kurulum Kılavuzu. İçindekiler WeldEYE Kurulum Kılavuzu İçindekiler Giriş... Hata! Yer işareti tanımlanmamış. Kurulum... Hata! Yer işareti tanımlanmamış. Sistem/Ortam gerekleri... 3 Yazılımın kurulması... 3 Kamera sürücüsünün kurulumu...

Detaylı

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 İçindekiler 1 İçindekiler Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 Bölüm 2: Akıllı Tahta Uygulamasının Yüklenmesi Akıllı Tahta Uygulaması nı yükleme 3 Akıllı Tahta Uygulaması nı kaldırma 3 Akıllı Tahta

Detaylı

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVE IOS YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi: Giriş ekranınd sisteme giriş yapılır. dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılarak Sistem Ekranı: 4 2 1 2 3 Klasörler

Detaylı

A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu

A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu A1FX MT4 İşlem Platformu Kullanma Kılavuzu İçindekiler: 1- Demo Hesap Açılışı (Gerçek Hesap Girişi) 2- Genel Görünüm 3- Alım-Satım İşlemleri 4- Stop-Limit İşlemleri 5- Pozisyon Kapatma 6- Grafiklerin Kullanımı

Detaylı

TTEC Standalone DVR Kolay Kurulum Dokümanı. Kurulum Adımları

TTEC Standalone DVR Kolay Kurulum Dokümanı. Kurulum Adımları TTEC Standalone DVR Kolay Kurulum Dokümanı Bu dokümanda TTEC Standalone DVR cihazının kurulum adımları ile ilgili açıklamaları bulabilirsiniz. Öncelikle cihaz ile ilgili bilinmesi gereken varsayılan bilgiler

Detaylı

KWorld. PlusTV DVB-S USB. PlusTV DVB-S USB Kurulum Kılavuzu. İçindekiler

KWorld. PlusTV DVB-S USB. PlusTV DVB-S USB Kurulum Kılavuzu. İçindekiler KWorld PlusTV DVB-S USB PlusTV DVB-S USB Kurulum Kılavuzu İçindekiler V1.1 Bölüm 1 : PlusTV DVB-S USB Donanım Kurulumu...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2 1.3 Donanım Kurulumu...2 Bölüm

Detaylı

Archive Player Divar Series. Kullanım kılavuzu

Archive Player Divar Series. Kullanım kılavuzu Archive Player Divar Series tr Kullanım kılavuzu Archive Player İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Giriş 4 2 Çalışma 5 2.1 Programın başlatılması 5 2.2 Ana pencere tanıtımı 6 2.3 Açma düğmesi 6 2.4 Kamera

Detaylı

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu

Smartnet PRO-W Kullanım Kılavuzu Sayfa 1 / 22 Kutu Đçeriği 1-) Smartnet PRO-W Kablosuz Adsl2+ 1Port Modem 2-) Güç adaptörü 3-) Sesli görüntülü interaktif kurulum CD si 4-) Türkçe Kulanım kitapçığı ve Garanti Belgesi 5-) Ayırıcı Splitter.

Detaylı

NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN.

NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN. INSITE YÜKLEME BÜLTENİ Sayfa 2: INSITE yükleme Sayfa 8: INSITE kaldırma NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN. HATALI YÜKLEME VEYA KULLANIM YANLIŞ VERİLERE VEYA EKİPMANIN ARIZALANMASINA

Detaylı

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu Herhangi bir neden ile bilgisayarınızı formatlamadan önce NPratik Yazılım Verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Programı ilk defa kuruyorsanız NPratik Yazılım Kurulum

Detaylı

Kablosuz 802.11N USB Adaptör

Kablosuz 802.11N USB Adaptör Kablosuz 802.11N USB Adaptör Hızlı Kurulum Kılavuzu ve Garanti Belgesi NWD-270N Kablosuz 802.11n USB Adaptör Genel Bakış NWD-270N, WPS (Kablosuz Gu venlik Yapılandırması) destekli USB arayu zu ne sahip

Detaylı

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış

Türkçe. Giriş. Özelliklere Genel Bakış Özelliklere Genel Bakış Giriş 7-inç TFT LCD Görüntü çözünürlüğü: 480(En) x 234(Boy) Görüntü modu: 4:3 ve 16:9 Desteklenen dosya biçimleri: JPEG & Hareketli-JPEG (320x240 QVGA 15 fps; 640x480 VGA 6 fps.)

Detaylı

KWorld. PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler

KWorld. PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler KWorld PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler V1.1 Bölüm 1 : PlusTV Hybrid PCI Kartın Donanım Kurulumu...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2 1.3 Donanım Kurulumu...2 Bölüm 2 : PlusTV

Detaylı

Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8)

Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8) Ağınız üzerinde tarama yapmak için Web Hizmetleri'ni kullanma (Windows Vista SP2 veya üzeri, Windows 7 ve Windows 8) Web Hizmetleri protokolü, Windows Vista (SP2 veya üstü), Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarının,

Detaylı

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi:Giriş ekranınd dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılaraksisteme giriş yapılır. Sistem Ekranı: 4 2 Klasörler Dosyalar

Detaylı

ROKAY. Robot Operatör Kayıt Cihazı KULLANMA KILAVUZU V:1.0

ROKAY. Robot Operatör Kayıt Cihazı KULLANMA KILAVUZU V:1.0 ROKAY Robot Operatör Kayıt Cihazı KULLANMA KILAVUZU V:1.0 1 İÇİNDEKİLER SAYFA Cihazın Genel Özellikleri... 3 Programın Kurulumu... 4 Windows-7 Sürücülerin Yüklenmesi... 5 Windows-Vista Sürücülerin Yüklenmesi...

Detaylı

HIZLI KULLANMA KLAVUZU

HIZLI KULLANMA KLAVUZU HIZLI KULLANMA KLAVUZU 7, 10 MODELLER : HOMEPRO vivimat PRO3 HOMEPRO vivimat COMFORT HOMEPRO vivimat PRIME HOMEPRO vivimat LITE SİSTEME GİRİŞ / LOGIN Ev içerisinden kullanmak için (LAN) iç IP kutusuna

Detaylı

EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU 1 Programın Kurulumu 2 Programın Kullanımı 2-1 Kullanıcı Girişi ve Şifre Değitirme 2-2 Yeni Proje Oluşturma 2-3 Varolan Proje Üzerinde Değişiklik Yapma

Detaylı

Đçindekiler. Paket Đçeriği

Đçindekiler. Paket Đçeriği SCSI Serisi Net DVR Kullanım Kılavuzu V2.1 Đçindekiler 1. HDD Kurulumu... 3 2. DVR Bağlantısı... 4 3. DVR ın Açılması... 6 4. DVR a Giriş... 6 5. Tarih Saat Ayarı... 7 6. IP Adres Ayarı... 7 7. HDDFormatlama...

Detaylı

Şekil 2.1 : Şekil 2.2 : Şekil 2.3 :

Şekil 2.1 : Şekil 2.2 : Şekil 2.3 : BÖLÜM 2 MĐCROWIN 32 PROGRAMININ BĐLGĐSAYARA YÜKLENMESĐ 2.1 - Giriş: PLC de tasarlanan projeyi çalıştırabilmek için Micro/WIN 32 veya Micro/WIN 16 paket programın öncelikle bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir.

Detaylı

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace Kurulumu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 veya daha yeni işletim sistemlerinde Programlar

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa Hugin ALPHA Alpha ER-425TX ER-350N BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 Bilgisayar

Detaylı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı

AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı AEGEE-Eskişehir Online Web Yönetim Paneli ( WEBBY ) Yardım Dökümanı Emre GÜLCAN IT Responsible & Web Admin AEGEE-Eskişehir emregulcan@gmail.com e_gulcan@hotmail.com 0535 729 55 20 1 1. YÖNETİM PANELİNE

Detaylı

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI Kurulum Aşamaları: 1. Java Kurulumu 2. E-imza Sürücülerinin İndirilmesi 3. Kart Okuyucu Kurulumu 4. Akıllı Kart Kurulumu 5. Sertifikayı Kullanıma Açma Bilgisayarların

Detaylı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DASDIFFUSION DEPARTMENTAL EDITION 1. FAZ TARAMA PC KURULUM KILAVUZU Hazırlayan: DAS A.Ş. 1 S a y f a D A S R & D Amaç ve Kapsam Bu doküman ile, Türkiye Cumhuriyeti

Detaylı

Kurulum (Windows)...3

Kurulum (Windows)...3 Kurulum (Windows)...3 1. StarBoard Software Kurulumu...4 1.1 Sistem Gereksinimleri...4 1.2 Kurulumu Başlatma...5 1.3 Windows Media Encoder Kurulumu (Yalnızca Windows XP/Vista)...6 1.4 Kurulumu Sonlandırma...6

Detaylı

Kurulum ve Sistem Gereklilikleri 1

Kurulum ve Sistem Gereklilikleri 1 Kurulum ve Sistem Gereklilikleri 1 1 KURULUM VE SISTEM GEREKLILIKLERI...2 1.1 DONANIM VE YAZILIM GEREKLILIKLERI...2 1.2 KURULUM...3 1.3 LIFTDESIGNER 5 UYGULAMASINI İLK DEFA BAŞLATMA...6 1.4 DIGIPARA SUITE

Detaylı

İzibiz E-Defter Son Kullanıcı Kullanım Klavuzu

İzibiz E-Defter Son Kullanıcı Kullanım Klavuzu İçindekiler 1. Giriş... 2 2. Açılış... 2 3. Defter Sihirbazı... 3 4. İmzalama... 7 5. Berat Oluşturma... 7 6. Berat İmzalama... 8 7. GIB e Gönder... 8 8. Berat İndir... 8 9. Görüntüle... 9 10. Görüntüle...

Detaylı

HIZLI BAşVURU KILAVUZU

HIZLI BAşVURU KILAVUZU HIZLI BAşVURU KILAVUZU Windows Vista için İçindekiler Bölüm 1: Sistem Gereksinimleri...1 Bölüm 2:...2 Yerel Yazdırma Yazılımını Yükleme... 2 Ağdan Yazdırma Yazılımını Yükleme... 5 Bölüm 3: WIA Sürücüsünü

Detaylı

Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri

Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri Hızlı Kurulum Kılavuzu Giriş Bu belge, Windows ortamında bir USB aygıt sunucusu gibi kullanılan Çok işlevli USB Ağ Sunucusunu kurmak ve yapılandırmak için gerekli olan

Detaylı

1. GENEL ÖZELLİKLER... 2. 2. PROGRAMIN KURULMASI ve ÇALIŞTIRILMASI... 4 3. PROGRAM MENÜLERİ... 5 4. ANA MENÜ... 5 5. RAPORLAR MENÜSÜ...

1. GENEL ÖZELLİKLER... 2. 2. PROGRAMIN KURULMASI ve ÇALIŞTIRILMASI... 4 3. PROGRAM MENÜLERİ... 5 4. ANA MENÜ... 5 5. RAPORLAR MENÜSÜ... İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 2 2. PROGRAMIN KURULMASI ve ÇALIŞTIRILMASI... 4 3. PROGRAM MENÜLERİ... 5 4. ANA MENÜ... 5 5. RAPORLAR MENÜSÜ... 7 6. AYARLAR MENÜSÜ... 8 7. HAKKINDA... 9 8. ÇIKIŞ...

Detaylı

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI ECDL BAŞLANGIÇ Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek 1) Bilgisayar ı doğru şekilde kapatıp, açmak için uygun metodu uygulayınız.(bilgisayarı kapatın ve tekrar açın.)

Detaylı

Türkçe. VideoCAM GE111 özellikleri. VideoCAM GE111 in Kurulumu. 1 Snapshot (Çekim) Tuşu. 2 LED Göstergesi. 3 Objektif

Türkçe. VideoCAM GE111 özellikleri. VideoCAM GE111 in Kurulumu. 1 Snapshot (Çekim) Tuşu. 2 LED Göstergesi. 3 Objektif VideoCAM GE111 özellikleri 1 Snapshot (Çekim) Tuşu 2 LED Göstergesi 3 Objektif VideoCAM GE111 in Kurulumu 1. Lütfen önce sürücüyü kurun, sonra VideoCAM GE111 ı USB portuna bağlayın. 2. VideoCAM GE111 sürücüsünün

Detaylı

1. GENEL ÖZELLİKLER... 2. 2. PROGRAMIN KURULMASI ve ÇALIŞTIRILMASI... 4 3. PROGRAM MENÜLERİ... 6 4. ANA MENÜ... 7 5. RAPORLAR MENÜSÜ...

1. GENEL ÖZELLİKLER... 2. 2. PROGRAMIN KURULMASI ve ÇALIŞTIRILMASI... 4 3. PROGRAM MENÜLERİ... 6 4. ANA MENÜ... 7 5. RAPORLAR MENÜSÜ... İÇİNDEKİLER 1. GENEL ÖZELLİKLER... 2 2. PROGRAMIN KURULMASI ve ÇALIŞTIRILMASI... 4 3. PROGRAM MENÜLERİ... 6 4. ANA MENÜ... 7 5. RAPORLAR MENÜSÜ... 8 6. AYARLAR MENÜSÜ... 9 7. HAKKINDA... 10 8. KLAVYE TUŞLARI...

Detaylı

CLIENT MAKİNELERE IBM SPSS Statistics 21 nin KURULMASI

CLIENT MAKİNELERE IBM SPSS Statistics 21 nin KURULMASI CLIENT MAKİNELERE IBM SPSS Statistics 21 nin KURULMASI License manager ile lisanslamanın tamamlandığına emin olunduktan sonra son kullanıcıların makinalarına IBM SPSS Statistics 21 client kurulumu yapılabilir.

Detaylı

Ana Menü. Ana Menü (Main Page) İçerisindekiler;

Ana Menü. Ana Menü (Main Page) İçerisindekiler; Ana Menü Ana Menü (Main Page) İçerisindekiler; 1- Genel 2 - Disk Yönetimi 1-1) Sistem Zamanı 3 - Kayıt Oynatma 1-2) Zaman Senkronizasyon 4 - Kayıt Modu 1-3) Tarih Formatı 4-1) Sürekli Kayıt 1-4) Dil 4-2)

Detaylı

1. Bölüm: Giriş. 1.1 Ürün Ambalajının İçindekiler. 1.2 Sistem Gereklilikleri. Türkçe

1. Bölüm: Giriş. 1.1 Ürün Ambalajının İçindekiler. 1.2 Sistem Gereklilikleri. Türkçe 1. Bölüm: Giriş 1.1 Ürün Ambalajının İçindekiler TVGo A03 ünüzü aldığınız zaman, aşağıdaki ögelerin USB TV Süper Mini paketinde bulunduğundan emin olunuz. TVGo A03 Sürücü CD si Uzaktan Kumanda Hızlı Kılavuz

Detaylı

PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi

PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi Oluşturma 02.11.2015 Revizyon: 19.01.2016 Rev. No: 03 Yazan: Süleyman FAKİR Düzenleyen: F. DELİRİ PERKON PDKS Kurulum ve hızlı başlangıç rehberi 1) PDKS Kurulumu, Lisans Onaylaması Ve Veri Tabanı Ayarları

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ONLINE EĞİTİM BİRİMİ. Online Derslere Giriş Kılavuzu

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ONLINE EĞİTİM BİRİMİ. Online Derslere Giriş Kılavuzu İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ONLINE EĞİTİM BİRİMİ Online Derslere Giriş Kılavuzu Dersleri izlemek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. AYSIS teki Online Derslerim sayfasında yer alan geçiş bağlantısı

Detaylı

MetaTrader 4 ios. Kullanım Kılavuzu

MetaTrader 4 ios. Kullanım Kılavuzu İçerik İçerik 01 Kurulumu 02 Mevcut Hesaba Giriş (Demo / Real) 03 Çalışma Alanı Fiyatlar Grafik İşlem Tarihçe Ayarlar 04 Emir Girişi Pozisyon Açma Pozisyon Kapama 01 Kurulumu Kurulumu B urganfx setup dosyasını

Detaylı

Bilgisayar Kurulum Kullanıcı Kılavuzu

Bilgisayar Kurulum Kullanıcı Kılavuzu Bilgisayar Kurulum Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de kayıtlı ticari markasıdır. Bu belgede yer alan bilgiler

Detaylı

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI Kurulum 1..zip dosyasını açınız. 2. Açılan dosyanın içindeki Yedekleme klasörünü açınız. 3. Yedekleme.exe dosyasını açınız. 4. Üst pencerede ki ekran gözükecektir.

Detaylı

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011

www.airties.com 7/24 destek hattı 444 0 239 Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 www.airties.com Kolay kurulum CD si Üç yıl garanti 7/24 destek hattı 444 0 239 7/24 destek hattı 444 0 239 Üç yıl garanti YM.WR.5341.UM.TR.D01REV07062011 Kablosuz yaşam Hızlı kurulum kılavuzu Kablosuz

Detaylı

Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri

Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri Çok işlevli USB Ağ Sunucusu Serileri Hızlı Kurulum Kılavuzu Giriş Bu belge, Windows ortamında bir USB aygıt sunucusu gibi kullanılan Çok işlevli USB Ağ Sunucusunu kurmak ve yapılandırmak için gerekli olan

Detaylı

KWorld PlusTV Analog Lite PCI

KWorld PlusTV Analog Lite PCI KWorld PlusTV Analog Lite PCI PlusTV Analog Lite PCI Kurulum Kılavuzu İçindekiler V1.2 Bölüm 1 : PlusTV Analog Lite PCI Kartın Donanım Kurulumu...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2 1.3

Detaylı

FTP Programı File Zilla nın Kurulumu & Çalıştırılması

FTP Programı File Zilla nın Kurulumu & Çalıştırılması FTP Programı File Zilla nın Kurulumu & Çalıştırılması FileZilla Portable programının web den indirilmesi : Google veya benzeri bir arama motoru kullanarak FileZilla FTP programının portatif sürümünü internetten

Detaylı

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ WEBMAIL KULLANIM KLAVUZU Üniversitemiz Webmail servisi yenilenmiş olup Roundcube webmail üzerinden servis vermeye başlamıştır. Daha önce kullanılan SquirrelMail servisi https://oldwebmail.cankaya.edu.tr/

Detaylı

1. Başlarken. 1.1 Güvenlik Önlemleri. 1.2 Sistem Gereksinimleri. 1.3 Paket İçeriği

1. Başlarken. 1.1 Güvenlik Önlemleri. 1.2 Sistem Gereksinimleri. 1.3 Paket İçeriği 1. Başlarken 1.1 Güvenlik Önlemleri Prestigio Data Racer I ın kullanımından önce lütfen tüm güvenlik önlemlerini inceleyin. Cihazı doğru şekilde çalıştırmak için bu kitapçıkta belirtilen tüm prosedürleri

Detaylı

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU 1 1. Sisteme Giriş Nokta Üniversite Otomasyonu sistemini kullanabilmek için öncelikle Windows işletim sisteminde bulunan

Detaylı

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI Kurulum Aşamaları: 1. Java Kurulumu 2. E-imza Sürücülerinin İndirilmesi 3. Kart Okuyucu Kurulumu 4. Akıllı Kart Kurulumu 5. Sertifikayı Kullanıma Açma Bilgisayarların

Detaylı

Quick Installation Guide. Central Management Software

Quick Installation Guide. Central Management Software Quick Installation Guide English 繁 中 簡 中 日 本 語 Français Español Deutsch Português Italiano Türkçe Polski Русский Česky Svenska Central Management Software Ambalajın İçindekileri Kontrol Edin Yazılım CD

Detaylı

BİLGİ NOTU. SpeedTouch 585 Kablosuz ADSL Router

BİLGİ NOTU. SpeedTouch 585 Kablosuz ADSL Router BİLGİ NOTU SpeedTouch 585 Kablosuz ADSL Router SpeedTouch 585 Kablolu Ethernet Kurulumu (MS Windows 98) 1. 2. SpeedTouch Kurulum CD sini taktıktan sonra lütfen bekleyiniz. SpeedTouch Kurulum Sihirbazı

Detaylı

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Kurulum WEB UI Değerli Müşterimiz, Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz; Öncelikle modem ve bilgisayarınız arasına lütfen bir Ethernet (LAN) kablosu takınız.

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr

KULLANIM KILAVUZU. Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr KULLANIM KILAVUZU Reserve Online Reservation Systems www.reserve.com.tr RESERVE ONLİNE REZERVASYON YAZILIMI KULLANIM KİTABI...3 ADMİN PANELİ... 3 Admin Panel Giriş (Login)... 3 Yönetim Paneli... 3 OTEL

Detaylı

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma

Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Photoshop ta Web Sayfaları Oluşturma Dilimleme Photoshop ta üzerinde çalışılan resim dosyaları, düzenlenen fotoğraflar veya tasarlanan sayfalar web ortamında kullanılmak üzere hazırlanabilir. Bir web sayfasını

Detaylı

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu

MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu MapCodeX MapLand Kullanım Kılavuzu Versiyon Numarası: 1.0 ------------------------------- Kullanım Kılavuzu 2015 info@ www. MapCodeX MapLand İşlem Araçları Çalışma Dosyası Aç Haritanın ve son çalışma dosyasının

Detaylı

Mühür v2.0.1. Anasayfa:

Mühür v2.0.1. Anasayfa: Mühür v2.0.1 Mühür bir aygıt yönetim uygulaması olup, Windows cihazınızda yüklü bilgi giriş çıkışı yapan sürücülerin durumlarını görüntüleyip bu aygıtlar hakkında size bilgi sunar. Sürücülerin aktif veya

Detaylı

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU

BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP SİSTEMİ PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ KULLANICI KILAVUZU Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Koordinatörlüğü 2013 BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ TAKİP

Detaylı

MAC OS X E- İMZA KURULUMU VE ÖRNEK E-İMZA ATMA İŞLEMLERİ 1. Kullanılan MAC Bilgisayar, MAC OS X El Capitan ve üzeri bir sürüm ise csrutil disable

MAC OS X E- İMZA KURULUMU VE ÖRNEK E-İMZA ATMA İŞLEMLERİ 1. Kullanılan MAC Bilgisayar, MAC OS X El Capitan ve üzeri bir sürüm ise csrutil disable MAC OS X E- İMZA KURULUMU VE ÖRNEK E-İMZA ATMA İŞLEMLERİ 1. Kullanılan MAC Bilgisayar, MAC OS X El Capitan ve üzeri bir sürüm ise csrutil disable ayarı yapılması gereklidir. Bu işlem için; Bilgisayarın

Detaylı

FUJITRON STANDALONE DVR SERİSİ DS-7108HI, DS-7204HI-V, DS-7204HI KOLAY KULLANIM KILAVUZU H.264 DVR

FUJITRON STANDALONE DVR SERİSİ DS-7108HI, DS-7204HI-V, DS-7204HI KOLAY KULLANIM KILAVUZU H.264 DVR FUJITRON STANDALONE SERİSİ DS-7108HI, DS-7204HI-V, DS-7204HI KOLAY KULLANIM KILAVUZU 1 İçindekiler 1. Kurulum 2. Kontrol Seçenekleri a) Ön Panel Kullanımı b) Uzaktan Kumanda Kullanımı c) Mouse Kullanımı

Detaylı

Hızlı Kullanım Kılavuzu

Hızlı Kullanım Kılavuzu GDR-1100S Serisi 4/8 Kanal H.264 DVR Hızlı Kullanım Kılavuzu Her hakkı saklıdır. 4/8 Kanal DVR Hızlı Kullanım Kılavuzu 1. Sabit Disk Kurulumu Uyarı: 1. Bir adet SATA disk destekler. Lütfen üretici firmanın

Detaylı

2. SCADA PROGRAMI. TEOS' un size sunduğu bir çok hizmet içerisinde en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

2. SCADA PROGRAMI. TEOS' un size sunduğu bir çok hizmet içerisinde en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz: 2. SCADA PROGRAMI Bu bölümde ülkemizde sıklıkla kullanılmaya başlayan, ülkemiz mühendislerince geliştirilmiş bir scada yazılım programı olan TEOS SCADA programı hakkında bilgiler vereceğiz. TEOS SCADA

Detaylı

EĞİTMENLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU

EĞİTMENLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU EĞİTMENLER İÇİN ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ KULLANMA KILAVUZU ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ MOODLE Öğrenme Yönetim Sistemleri, ağ üzerinden eş zamanlı olmayan öğrenme materyali sunma, sunulan öğrenme materyalini

Detaylı

DS150E Kullanıcı El Kitabı. Dangerfield June. 2009 V3.0 Delphi PSS

DS150E Kullanıcı El Kitabı. Dangerfield June. 2009 V3.0 Delphi PSS DS150E Kullanıcı El Kitabı 1 Ana bileşen...3 Kurulum talimatları...5 Bluetooth Ayarları...26 Arıza Teşhis Programı...39 Dosya...41 Ayarlar...43 Belgeler...51 Yardım...53 OBD İletişimi...56 Yazdır ve Kaydet...66

Detaylı

1. Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) çalıştırınız.

1. Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) çalıştırınız. Kurulum WEB UI Değerli Müşterimiz, Cihazınızın İnternet ayarlarını yapabilmek için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz. Öncelikle modem ve bilgisayarınız arasına lütfen bir Eternet (LAN) kablosu takınız.

Detaylı

Coslat Monitor (Raporcu)

Coslat Monitor (Raporcu) Coslat Monitor (Raporcu) Coslat Monitor, Coslat Firewall, Hotspot ve Mirror uygulamalarında oluşturulan zaman damgalı kayıtların analiz edilmesini ve raporlanmasını sağlayan uygulamadır. Coslat Monitor

Detaylı

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows; Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. VLAN Yapılandırma Değerli Müşterimiz, VLAN özelliği ile yerel ağınızı segmentlere ayırarak bölebilir ve aynı ağ geçidini kullanarak internete çıkabilen bu segmentlerin birbirlerine erişimlerini engelleyebilirsiniz.

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. USB Disk Paylaşımı Değerli Müşterimiz, AirTies desteklediği USB Tak&Paylaş özelliği ile hiçbir ekstra donanıma ihtiyaç duymadan yaygın olarak kullanılan standart USB disk sürücülerinizi tüm ağınıza paylaştırmanıza

Detaylı

1. Daha önce bilgisayarınıza USB bağlantı noktasından hiç kurup kullanmadığınız bir USB yazıcı paylaşacaksanız, lütfen tıklayınız.

1. Daha önce bilgisayarınıza USB bağlantı noktasından hiç kurup kullanmadığınız bir USB yazıcı paylaşacaksanız, lütfen tıklayınız. USB Yazıcı Paylaşımı Windows Vista USB Yazıcı Paylaşımı 1.1 USB bağlantı noktasından hiç kurup kullanmadığınız bir USB yazıcı paylaştırma 1.2 Bilgisayarınıza USB portundan direkt bağlı ve aktif olarak

Detaylı

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu

Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Ürünle ilgili not Bu

Detaylı

Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu

Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu Windows 8.1 Yükleme ve Güncelleştirme BIOS yazılımını, uygulamaları, sürücüleri güncelleştirme ve Windows Update'i çalıştırma Yükleme türünü seçme Windows

Detaylı

ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI

ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI ETA:MOBİL KURULUM TALİMATI ETA:Mobil Kurulum Adımları Kuruluma başlamadan önce ana bilgisayarınızda kontrol etmeniz gereken minimum gereksinimler aşağıda belirtilmiştir. 1. Microsoft Windows Versiyon Kurulum

Detaylı

Cambridge LMS e Başlama- Öğrenciler

Cambridge LMS e Başlama- Öğrenciler Cambridge LMS e Başlama- Öğrenciler 1. Başlamadan önce LMS i kullanmaya başlamadan önce bilgisayarınızın minimum sistem gereksinimlerine sahip olup olmadığını ve internet bağlantınızın kabul edilebilir

Detaylı

YENİ DÜNYALAR REKLAM POWERLED KULLANIM KILAVUZU

YENİ DÜNYALAR REKLAM POWERLED KULLANIM KILAVUZU YENİ DÜNYALAR REKLAM POWERLED KULLANIM KILAVUZU 1- Kayan yazı tabelasının enerji kablosuna 220V enerji veriniz. Tabelada daha önce yazılmış bilgiler varsa ekranda akmaya başlayacaklardır. 2- Kayan yazı

Detaylı

1. Prestigio MultiPad 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları

1. Prestigio MultiPad 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. Hızlı Başlangıç Klavuzu 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları 1. Paket İçeriği 1. 2. AC Adaptör 3. Taşıma Kılıfı 4. USB Kablosu 5. 6. Garanti Kartı 7. Yasal Güvenlik Uyarıları 2. Cihaz Görünümü 1 2 9 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 TR - 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Detaylı

HDD Password Tool. Kullanıcı Elkitabı. Türkçe

HDD Password Tool. Kullanıcı Elkitabı. Türkçe HDD Password Tool Kullanıcı Elkitabı Türkçe 1 İçindekiler Bölüm 1: Giriş... 3 Ticâri markalar... 4 Bölüm 2: Gereken İşletim Sistemi... 5 - HDD Password Tool for Windows... 5 - HDD Password Tool for Mac...

Detaylı

Kurulum ve Başlangıç Kılavuzu. DataPage+ 2013 için

Kurulum ve Başlangıç Kılavuzu. DataPage+ 2013 için DataPage+ 2013 için En Son Güncellenme Tarihi: 25 Temmuz 2013 İçindekiler Tablosu Önkoşul Olan Bileşenleri Yükleme... 1 Genel Bakış... 1 Adım 1: Setup.exe'yi Çalıştırın ve Sihirbazı Başlatın... 1 Adım

Detaylı

Yazılım Güncelleştirmeleri

Yazılım Güncelleştirmeleri Yazılım Güncelleştirmeleri Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows; Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı

KÖHLER. Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19

KÖHLER. Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19 KÖHLER Okuma Programı Kullanma Klavuzu v 2.86 MERKEZ ADANA BÖLGE TEL: 0212 256 81 90 TEL: 0322 352 75 70-07 FX: 0212 256 81 97-98 FX: 0322 352 13 19 İZMİR BÖLGE ANKARA BÖLGE TEL: 0232 459 59 95 TEL: 0312

Detaylı

E-PERFORMANS SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU

E-PERFORMANS SİSTEMİ KULLANICI KILAVUZU İÇİNDEKİLER Referans No: İKD.1-KK-001 İlk Yayım Tarihi: 09.09.2015 Revizyon Tarihi / No: 01.07.2016/01 Doküman Sahibi Departman: Ücret Yönetimi ve Raporlama Bölümü Yayımlayan Departman: Organizasyon ve

Detaylı

Bu ürün WinXP, 2000, ME, Win98 de çalıştırılmak için tasarlanmıştır. Her işletim sistemi için yükleme yordamı yaklaşık olarak aynıdır.

Bu ürün WinXP, 2000, ME, Win98 de çalıştırılmak için tasarlanmıştır. Her işletim sistemi için yükleme yordamı yaklaşık olarak aynıdır. 78 Türkçe Hızlı Yükleme Kılavuzu Bu yükleme kılavuzu GW-7100U ve yazılımının yüklenmesinde size yol gösterecektir. Kablosuz ağ bağlantınızı kurmak için, aşağıdaki işlemleri sırayla uygulayın. 1. Yükleme

Detaylı

Çoklu Ortam Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu

Çoklu Ortam Uygulamaları. FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu Çoklu Ortam Uygulamaları FATİH Projesi PARDUS Temel Eğitim Kursu Gwenview Gwenview uygulama yazılımı,genel resim göstericisi ve temel fotoğraf düzenleyicisidir. Resim ve Fotoğraf Gösterici ve aynı zamanda

Detaylı

Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu

Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu Ortam İzleyici Kullanım Kılavuzu BARAN ELEKTRONİK SİSTEMLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ İçindekiler Ana Ekran... 2 Mail kurulum Ekranı... 3 Cihaz Ekleme ve Otomatik Tarama Ekranı... 4 Manuel Cihaz Ekleme ve Adlandırma...

Detaylı

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma 1 / 15 GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma Geçmiş dönemden kalan faturalarınızı efinans Portal e yükleyerek efinans ın arşivleme hizmetinden 10 yıl boyunca faydalanabilirsiniz. efinans a

Detaylı

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu

Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Vodafone Akıllı Bas Konuş Servisi Masaüstü Uygulaması Kullanım Kılavuzu Versiyon 1 Güncelleme Tarihi 29 Ocak 2013 Güncelleme Nedeni - PC Uygulaması, Windows platformundaki masaüstü PC ler üzerinde çalışır.

Detaylı

Yükleme kılavuzu Fiery Extended Applications 4.2 ile Command WorkStation 5.6

Yükleme kılavuzu Fiery Extended Applications 4.2 ile Command WorkStation 5.6 Yükleme kılavuzu Fiery Extended Applications 4.2 ile Command WorkStation 5.6 Fiery Extended Applications Package (FEA) v4.2 Fiery Server ile ilişkili görevleri gerçekleştirmek için Fiery uygulamalarını

Detaylı

Doğru Adaptor soket kutuplaması.

Doğru Adaptor soket kutuplaması. 1. Tanıtım Next YE-11G WiFi Bridge satın aldığınız için teşekkür ederiz. Bu portatif cihaz ile, IP Kamera ve internet teknolojilerini kullanan Ethernet RJ45 portlu cihazların kablosuz ağlara kolayca erişimi

Detaylı

ADOBE CONNECT 9.2.1 Versiyonu KULLANIM KLAVUZU

ADOBE CONNECT 9.2.1 Versiyonu KULLANIM KLAVUZU ADOBE CONNECT 9.2.1 Versiyonu KULLANIM KLAVUZU Menü çubuğunda toplantı sahibi Toplantı, Düzenler, Bölmeler, Ses ve Yardım menülerini görür. Sunucu veya katılımcı sadece Toplantı ve Yardım menülerini görür.

Detaylı

İMAGE (SİSTEM GÖRÜNTÜSÜ) ALMA VE YÜKLEME NASIL YAPILIR. İmage nedir?

İMAGE (SİSTEM GÖRÜNTÜSÜ) ALMA VE YÜKLEME NASIL YAPILIR. İmage nedir? İMAGE (SİSTEM GÖRÜNTÜSÜ) ALMA VE YÜKLEME NASIL YAPILIR İmage nedir? Sistem yüklemelerini en kolay ve en hızlı şekilde yapmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Format atılan bir bilgisayara önce işletim

Detaylı

3CX SOFT PHONE V15 KULLANIMI

3CX SOFT PHONE V15 KULLANIMI 3CX SOFT PHONE V15 KULLANIMI 1. konumunda iken Softphone konumunda olur. (PC nize Kulaklık takarak kullanabilirsiniz.) Not: Diğer isimler resimde gösterilmemiştir. 2. CTI konumunda Masada Kullandığınız

Detaylı

USB 2.0 Paylaşım Anahtarı

USB 2.0 Paylaşım Anahtarı USB 2.0 Paylaşım Anahtarı Kullanım Kılavuzu Model: DA-70135-1 ve DA-70136-1 USB 2.0 Paylaşım Anahtarıyla Başlarken USB 2.0 Paylaşım Anahtarını seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Günümüzde, USB bağlantıları,

Detaylı