Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kurulum ve Kullanım Kılavuzu"

Transkript

1 VGUARD PC TABANLI KARTLAR Görüntü Kartları Model : VG4C-RT4 VG4C-EXP VG8C-EXP VG4C + VG8C-VG8C-EXP-TV Kurulum ve Kullanım Kılavuzu UYARI! Kurulum işlemine geçmeden önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bilgisayar Güvenlik Sistemleri Elektrik ve Elektronik San. Tic.Ltd. Şti. (0212) (Pbx)

2 Paketin İçindekiler Sistem Gereksinimleri. Donanım Montajı VGuard Kart Sürücülerinin Yüklenmesi Program Özellikleri

3 Bu klavuz tüm VGuard modelleri için geçerlidir ve buradaki uygulama VG8C-EXP modeli örnek alınarak gösterilmiştir. Paketin İçindekiler ; CHATEAU paketin içindekiler: Bir adet VGuard PCI arayüz kart. (VG8C-EXP Modeli için ek aparat) VGuard Kurulum ve Kullanım Klavuzu Bağlantı kablolarını resetleyen bir watchdog kablosu. Bir adet ses bağlantı kablosu Sistem Gereksinimleri Chateau sistemin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla PC aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: IBM uyumlu PC için minimum CPU gereksinimi aşağıdaki gibidir.. Dört Kamera: CPU 1.2GHz veya üstü. Sekiz Kamera: CPU 1.6GHz veya daha üstü. Onaltı Kamera: Intel Pentium IV 2GHz veya daha üstü 256MB RAM ve daha üstü. Window 2000 / XP işletim sistemi. 64MB RAM veya daha üstü AGP arayüzü kullanan Ekran Kartı. (NVidia nın VGA kartı, Geforce2 MX400 yada üstü kullanılması önerilir). DirectX 8.0 versiyonu ya da üstü. Ethernet kartı Sesli özelliklere sahip 56 Kbps modem. Full-dublex ses kartı En az 300W'lık güç kaynağı(4 VGUARD kart ve 1 HDD için). Not: VIA nın VT-8233A ana kartın kullanımı, kartla bir uyuşmazlığa sebep olabilir. Bu kartın kullanılmaması tavsiye edilir.

4 Donanım Montajı 1. Bilgisayarı kapatın ve elektrik kablosunun çıkarıldığından emin olun. 2. PC kasa kapağını çıkarın. 3. VGuard kartı uygun bir PCI slota yerleştirin..

5 Kartınızın PCI slota tam olarak oturduğundan emin olduktan sonra slotu sıkıca vidalayın. 4. VGuard kart üzerindeki video-in jack ı ile kamera üzerindeki video-out jack ına bağlanır.. 5. VGuard kart üzerindeki audio-in jack ile kamera üzerindeki audio-out jack(ya da mikrofon amflikatörü) bağlanır.

6 6. Watchdog fonksiyonu: VGuard kart üzerinde JP(1,2) ile reset sinyaline bağlanmak için watchdog bağlantı kablosu kullanılır. Ve daha sonra bilgisayarın otomatik watcdog reset sinyalini alması için bilgisayarın ön paneli üzerindeki reset anahtarına VGuard kart üzerindeki JP(3,4) e bağlanır.(çalışır durumdaki herhangi bir VGuard bağlanabilir. Ama kartın watchdog fonksiyonu olması gerekir. Düzgün bir watchdog fonksiyonunun olması için her kart üzerinde bütün watchdog fonksiyonlarının olması tavsiye edilir.) Not: Vguard, sadece audio-out sinyaliyle(1 volt Vp_p) mikrofon güçlendiriciye uyabilir. Bununla birlikte bir mikrofon güçlendirici özelliğe sahip değilse, ses kaydetmek için VGuard karta bağlanmayabilir.) VGUARD Kart Sürücüsünün Yüklenmesi Bilgisayarını açın.bilgisayarınız açıldıktan sonra Windows VGuard kartı otmatik olarak tespit edecek ve gerekli yazılımı yüklemenizi isteyecektir.chateau XP sistem CD sini CD-ROM sürücüsüne yükleyin.önce bilgisayarınızın CD sürücüsünü seçin, ardındanda üzerine yüklemek istediğiniz Windows sürümüne göre (örneğin;d:/ Win2000-XP/ Driver 2000 gibi)gerekli klasörü seçin ve ekrandaki yönergeleri takip ederek yükleme işlemini tamamlayın. Windows işletim sistemine sürücü ve Chateau programının yüklenebilmesi için sürücü ve program yükleme yetkisi olan bir kullanıcı ile oturum açılması gerekmektedir. Örneğin bilgisayar yöneticisi grubunda olan kulllanıcı bu işlemleri yapabilir. Windows 2000/XP kullanıcıları tüm CHATEAU XP kartları aynı anda PCI yuvalarına yerleştirilebilirler.

7 CHATEAU VG8C-EXP-TV Yazılımının Yüklenmesi CHATEAU VG8C-EXP-TV yazılımını yüklemeye başlamadan önce lütfen CHATEAU VG8C-EXP-TV karta ait yazılımın başarıyla yüklendiğine emin olun.. Windows işletim sistemini açın. CHATEAU VG8C-EXP-TV sistem CD sini CD-ROM sürücüsüne takın. Bilgisayarına çift tıklandıktan sonra,cd ROM sürücüye çift tıklayın.(chateau VG8C-EXP-TV_TR/(E:)).Doğru iletişim sistemlerini seçenek çift tıklayın Not: CD sürücüsünü belirten harf, (E:) bilgisayara bağlı olarak değişebilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV Yazılımına çift tıklayın ve ardından Kur.exe dosyasına tıklayın.yazılımı yüklemek için pencere açılacaktır. Yönergeleri izleyin ve Next butonuna basarak devam edin.. Not: Yükleme işleminden sonra program bilgilerinizi yeniden başlamak gerekli ise sizi uyaracaktır. Eski Versiyonun Kaldırılması Önceki versiyon CHATEAU VG8C-EXP-TV programını silmek için, denetim masası - program ekle/kaldır dan seçerek sil butonuna basarak silme işlemini gerçekleştirin. CHATEAU VG8C-EXP-TV programının silinmeleri işlemi sırasında resim dosyaları ve dizinleri gerçekte silinmez,yani önceki versiyonuna ait dosyalar varlığını korur. CHATEAU VG8C-EXP-TV programının eski versiyonunu kaldırmak için Windows Program Dosyaları Kontrol Paneli nde Program Ekle/Kaldır kullanılır. Kontrol Paneli nde Program Ekle/Kaldır üzerinde CHATEAU VG8C-EXP-TV seçilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV programını kaldırmak için Remove ikonu seçilir.

8 Görüntü dosyaları ve adresleri CHATEAU VG8C-EXP-TV programlarının silinmesi işlemi boyunca aslında silinmediği için, bu adresler hala var olan önceki yüklemeleri yapabilir. Kullanıcı C:\Program Files\Chateauxp altındaki adresleri kontrol ederek Windows2000 File Management ı kullanmalıdır. (Önceki yüklemelerdeki seçili adreslerin olduğu varsayılırsa) C:\Program Files\Chateau VG8C-EXP-TV\Database or\picture altında resim dosyaları ve bu adresleri tutmak için kullanıcının seçimi olmaksızın dosyalar ve bu adresler silinir. Not:CHATEAU VG8C-EXP-TV programlarının yeni versiyonlarının anormal uygulamalarını önlemek için, CHATEAU VG8C-EXP-TV directory deki bu yardımcı adreslerin dışındaki diğer tüm bitirilmemiş dosyaların silinmesi önerilir. Yeni Versiyon CHATEAU VG8C-EXP-TV Yüklenmesi Uygulama programlarının yeni bir versiyonunu yükleme prosedürü hakkında CHATEAU VG8C-EXP-TV yazılımının yüklenmesi bölümünde bahsedilmiştir. Sisteme Genel Bakış CHATEAU VG8C-EXP-TV programını çalıştırmak için, aşağıda görüldüğü gibi Windows Masa üstü bölümünde kısayola 2 defa tıklamak yeterlidir. (Ekran görüntüsünün daha iyi olması için monitör çözünürlüğünün 1024*768, 32-bit gerçek renk'e ayarlanması gerekmektedir.) Alternatif olarakta Program Folder dan da CHATEAU VG8C-EXP-TV programı seçilebilir. Farenin sol butonuna iki kez tıklanır ve program başlar. CHATEAU VG8C-EXP-TV'yi Başlatmak Yüklemeden sonraki CHATEAU VG8C-EXP-TV nin her açılışında, CHATEAU-XP Sistem Sağlayıcısı için şifre ve kullanıcı isminin girilmesinini ister. Sistem yöneticisi, en yüksek yetkileri olan kullanıcıdır. Lütfen kullanıcı ismi ve şifrenizi aklınızda tutunuz. Sistem yöneticisi kurulana kadar CHATEAU VG8C-EXP- TV sistemi başlamayacak ve sistem kurulumu çalışmayacaktır. CHATEAU VG8C-EXP-TV programının çalışmaya başlamasını takip eden saniyelerde, CHATEAU VG8C-EXP-TV ana ekranda açılacaktır. Ana ekran altında, sağ alt köşedeki login/logout butonuna basıldığında CHATEAU VG8C-EXP-TV programı kullanıcı ismi ve şifresini kullanıcıdan girmesini isteyecektir.

9 Kullanıcı ismi, belirlenmiş yetkiler dahilinde güvenilir bir çalışma için sınırlandırılacaktır. Bu limit, sistem sağlayıcısı tarafından uygulanmaz. Kullanıcı ismi/şifre ve denetimi için Kullanıcılar bölümüne bakın. Not: Sadece sistem yöneticisinin kullanıcı ismi ve şifresinin girilmesiyle program ayarları değiştirilebilir. Diğer kullanıcı belirlenmiş yetkiler dahilinde ancak programa giriş yapabilir. Ana Ekran CHATEAU VG8C-EXP-TV sistemine girildikten sonra, aşağıdaki gibi bir ana ekran göreceksiniz: Ana ekran 2 bölmeden oluşur. Üst kısımda; Sistem Görüntü Bölümü ve altta Sistem Çalışma Bölümü bulunmaktadır. Fonksiyon seçme butonları ve kontrol fonksiyonları için kullanılan panelin çoğu burada görünmez. Kullanıcı Kontrol Panosu üzerinde görünen Reveal butonunu

10 tıklayarak bu paneli aktif hale getirebilirsiniz.. Görüntü Bölümü Bu bölümde kameralardan alınan resimler görüntülenir. Bir sisteme 4 adete kadar kart yerleştirilebilir. Kamera görüntü adeti bir sistemden diğerine farklılık gösterebilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV yerleştirilen VG8C-VG8C-EXP-TV kartların sayısını otomatik olarak kontrol eder ve toplam kamera adetine göre ana ekran üzerinde gösterilecek kamera sayısınıda otomatik olarak düzenler. Bu bölümde, sistem diğer sistemlerle bağlı değilken yerel kameralardan gelen resimler görüntülenebilir. Sistem diğer ChateauRT sistemleriyle LAN,internet, intranet ya da modemlerle bağlantıya geçebilir. Bu bölümde Sistem Çalışma Bölümü ndeki Host opsiyonundan diğer ChateauRT kullanıcılarının kemaralarındaki resimleri görüntüleyebilir. Bu bölümde herhangi bir kameranın PTZ kontrolü için, istenen kamera görüntüsüne fare ile tıklanarak ve kamerayı seçmek için bir kere sol butona basmak yeterlidir. Daha sonra istenen PTZ kontrolü yapılabilir. Ekran boyutu: Bu bölümde yer alan tüm görüntüler, büyütütülebilir ya da küçültülebilir. Öncelikle görüntüyü büyütmek için istenen görüntü üzerine gelin ve farenin sol tuşunu iki defa tıklayın. Bu işlem sonrasında ekranda tüm görüntülerin gösterilebilmesi için resimler tekrar düzenlenecektir. Eğer birkez daha çift tıklarsanız görüntü tam olarak gösterilecektir. Tekrar gelip çift tıkladığınızda daha önceki görüntüye geri dönülecektir. Sistem Çalışma Bölümü Sistem Çalışma Bölümündeki ana butonların fonksiyonları aşağıda açıklanmıştır: Minimize: Ana ekran bu butona basıldıktan sonra minimize olur ve alt köşesinde görünür. Windows penceresinin sağ Full Screen: Görüntü bu butona basıldığında tam ekranı kaplar. Orijinal görüntü boyutuna dönmek için ESC tuşuna basın On Line help: Sistem çalışması için on-line yardım sağlar. Exit: Programı kapatır.(sadece sistem sağlayıcısı çıkış fonksiyonunu kullanabilir.) ChateauXP Hakkında: Ürünün tescil ve telif hakkı konusundaki bilgileri içerir. Sistem Çalışma Bölümü nde sağ kenarda 4 buton mevcuttur. Bu butonların işleyişleri aşağıdaki gibidir:

11 Record: Bu butona basılarak, ses/görüntü kayıt işlemini başlatmak için önceden ayarlanmış tüm kameralar aktif hale getirilir. Stop: Bu butona basarak, bütün ses/görüntü kayıtları durdurulur. Log in/out: Sistemin çalışması boyunca, sistem programlarını çalıştırmadan önce kullanıcı şifresi istenir. Kullanıcı eğer kısa bir süre uzaklaşmak isterse, sistemden ilk çıkarak diğer kullanıcıların sisteme girişini engelleyebilir. Daha sonra bütün sistem çalışmaları kapanır. Siz sistemi kapatamazsınız. Sistem, kullanıcılar tekrar şifrelerini girene kadar çalışmaz. Kullanıcı sistemden çıktığında, sistem otomatik olarak tam ekran görüntüsü gösterir. Kullanıcı şifresini tekrar girmek için, ESC butonuna basmalıdır. Login diyalog kutusu, kullanıcı isim ve şifresinin tekrar girilmesi için görünür. Doğru şifre ve kullanıcı ismi girildikten sonra sistem tekrar normale döner. Playback: Bu butona basarak, kayıt izleme paneli ana ekranın en altında görünür. Panelin görüntüsü aşağıdaki gibidir. Kayıt İzleme Paneli hakkında detaylı bilgi için Kayıt İzleme' ye bakınız. Çalışma Panel Butonu Çalışma Panel Butonu: bu butona basarak, panel durumundan durumuna dönüşür. Bu çalışma paneli, Bağlantı, Otomatik Seçici, Ayarlar, Alarm / Kullanıcı Günlükleri, E-Map ve Sessiz ayarlarını içerir. Bağlantı: CHATEAU XP kullanıcı sitesine bağlantıyı sağlar. TCP/IP ve modemle sisteme bağlanmak mümkündür. Daha fazla bilgi için Uzaktan Erişim'e bakınız. Otomatik Seçici: Bu butona basıldığında otomatik seçici başlatılmış olur, kaydetme işlemini etkilemeden kamera sırasına göre görüntüleri belli bir sırada büyüterek daha iyi görüntüleme sağlar.

12 Ayarlar: Sistem çalışmasını ayarlar. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Sistem Ayarları 'a bakınız. Kullanıcı Günlükleri: Her bir yerel kullanıcının sisteme giriş/çıkış saatlerini, CHATEAU XP sistemine bağlantı süresini, mesajları, hem yerel hem de uzaktan erişim durumları için alarm söz konusu olduğunda bunun zamanı ve mesajları kaydeder. Alarm liste kitapçığı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen Alarm Giriş Listesi'ne bakınız. E-Map: Ayrıntılı bilgi için lütfen bölüm E-Harita'ya bakınız. Sezsiz:: Alarm çaldığında ses kartından bütün ses çıkışlarını kapatır. Durum paneli, aşağıda görüldüğü gibi Fonksiyon panelinin üst kısmında bulunmaktadır. Bu Durum Paneli, aşağıda listelenen fonksiyonları ve güncel sistem durumunu gösterir. 1. Sunucu İsmi: Kullanıcı bilgisayarın ismini gösterir. There will be 2 changes to differentiate between connected or not. 2. Hdd Boş Alan: Database de bulunan boş alanı gösterir. 3. Otomatik Seçici: Bu şekil göründüğünde, Otomatik Seçici aktif olduğu anlamındadır. 4. Şimdiki Zaman: Aktif Saat ve Tarihi gösterir. 5. Kamera Durumu: Kameranın pozisyonunu gösterir. (VG4C-EXP karttan hangi kameranın görüntü/ses kaydı yaptığını belirtir. Eğer görüntü kaydediliyorsa video görünür, eğer göstergede bir şey yoksa monitör modundadır. Ses kaydedilirken audio görünür. Kayıt yapılmıyorsa herhangi bir şey display de görünmez.) 6. Image function icon: Bu bölüm aşağıdaki fonksiyonları içerir: Maskelemeyi Kaldır: Bu fonksiyonla işaretlenmiş bölgenin hareket algılama özelliğini iptal edebiliriz. Hareket algılama özelliğini kullanarak verilen alarm fonksiyonunu kapatabiliriz Resim Çekme: Görüntü üzerinde istenen yere tıklanır. Sistem BMP formatında veritabanında depolayacağı bir resmi yakalar ve çeker. Kaydedilen görüntüye tekrar nasıl ulaşabileceğimize dair bilgi Resim Yükleme / Resim Bastırma kısmında anlatılmıştır. Yazı: Görüntülenmek istenen Kamera seçilir. Ekranda kamera ismi, kayıt başlama zamanı, aktif kullanım süresi bu ikon kullanılarak görüntülenebilir. Yazı Rengi: Bu ikonu kullanarak, aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi seçtiğiniz kameranın yazı rengini belirleyebilirsiniz. İstenen rengi seçin ve Tamam tuşuna basın.

13 Görüntü Ayarları: Bu butonla bir kameranın görüntü şeklini değiştirebiliriz. Sadece görüntünün Parlaklığını, Keskinliğini, Doygunluğunu ve Renk ayarlarını butonları kaydırarak yapabiliriz. Sistemin orijinal ayarlarına dönmek için Varsayılan Ayarlar butonuna basılması yeterlidir. Durum Paneli'nin altında, sol fare butonu tıklanarak, aşağıda da görüldüğü üzere gizlenebilir. Kontrol Panelini Açma/Kapatma: Bu ikon tıklandığında, Kontrol Paneli aşağıda gösterildiği gibi Görüntü Bölümü'nün sağ tarafında görüntülenir.

14 Bu Kontrol Paneli 3 eleman içerir. Host, PTZ Kontrol ve Çıkış Kontrol. Herbir panel aşağıda gösterilmiştir.

15 Host: CHATEAU XP sistem Modem, LAN, İnternet ya da İntranet üzerinden on-line olduğunda bir uzak ya da yakın kullanıcı kontrol edebilir ve seçebilir. PTZ Control: Bu her şeyden önce uzak yada yakın PTZ yada speed dome kameraların IRIS, FOCUS, ZOOM, aşağı/yukarı, sağ/sol hareketlerini, kameraların otomatik pan yada daha önce belirlenmiş pozisyonlarını kontrol etmek için kullanılır. Daha fazla bilgi için I/O Aygıtları bölümüne bakınız. Çıkış Port Kontrol: Bu bölüm yakın ya da uzak çıkış port kontrolü içindir. Daha fazla bilgi için I/O Aygıtları bölümüne bakınız. Önizleme Kayıt boyunca, bir kullanıcı belli bir zamandaki görüntüyü seyretmek istediğinde kayıt penceresi altındaki seçtiği kamerayı işaretler.farenin sağ tuşuna tıklar ve ön izlemeyi seçer.takip eden pencere aşağıdaki gibidir. Ön izleme için gerekli olan zaman girilir.(sağ üst köşedeki zaman, bu işlem için sizin belirlediğiniz zamandır.)ön izleme için zaman oranı 1~99 dakika arasındadır.

16 Kayıt İzleme Aşağıdaki tanımda, görüntü dosyalarının kaydedilmesi ve resim fonksiyonunun yüklenmesi işlemlerini bulabilirsiniz. Görüntü İzleme butonuna basın.daha sonra istediğiniz görüntü dosyasını seçin, aşağıdaki pencere ekrana gelir. Bu fonksiyonu aktif hale getirmeden evvel, siz kullanıcı ID ve arama seçeneğini girmelisisn. Parametre Modu 1. Kullanıcı İsmi Girerek Arama: Kullanıcı ismini aramak ya kendi ay da uzak bağlantı yapan kullanıcı ismini girin.chateau XP sistemine bağlı olan tüm kullanıcılar, görüntülenen resimler ve kaydedilen görüntü dosyaları veritabanında yüklüdür. Siz kullanıcı ismini bulabilirsiniz.bütün isimler, aşağıdaki şekilde kaydırılan tablodaki listede görünmektedir. 2. Tarih olarak Arama: Video dosyalarını tarihe göre aramak için kullanılır.(yıl,ay ve gün olarak). 3. Zaman olarak Arama: Başlangıç/bitiş tarih ve zamana göre görüntü dosyalarını arar.(yıl,ay,gün,am/pm,saat,dakika ve saniyeye göre). 4. Kameraya göre Arama: Sadece, görüntü dosyası kaydeden kameralar seçilidir.eğer orada dosya yoksa seçilmez. Not: Bir defada en fazla 4 kamera seçilebilir.siz 4 kameradan herhangi birini seçmek için seçilen dosyaları oynatmalıyız.aynı anda 4 kameradan daha fazlasını görüntülemek için çalışan dosyadan çıkmanıza gerek yoktur. Arama parametrelerini seçtikten sonra,oynatmak için Play butonuna basın.

17 4 görüntü eşzamanlı olarak seyredilebilir. Dosya Modu Aşağıdaki ekranı görüntülemek için İzleme Panelindeki File Mode tıklayın. butonunu Ekran, sağ ve sol bölme olarak 2 ye bölünür.sol taraf dosyadaki kaydedilen görüntüleri gösterir.iki tür görüntü dosyası mevcuttur.sürekli ve fotoğraf görüntüler.görüntülerin bu iki türüde, bu izleme fonksiyonuyla izlenebilir. Dosya Modunda; siz veritabanı seviye tablosunu bulabilirsiniz. Seviyeler aşağıda görünmektedir. Kullanıcı: En üst seviye kullanıcı ismidir.kendi kullanıcı isminiz dışında, ayrıca bağlı kullanıcı isimleride görünür.kullanıcı girişi onaylanmazsa bağlı kullanıcı ismi görülemeyebilir. Veritabanı: İkinci seviye veritabanıdır.ismi ve dosya isimleri veritabanı ayarlarından ayarlanabilir. Zaman: Üçüncü seviye, zaman dosyasıdır.chateau XP her gün bir zaman dosyasında görüntü dosyalarını kaydeder.sadece daha kolay arama için değil, ayrıca hard diskte yeterli yer kalmadığında fazla yer kaplayan kayıtlar için belli bir zamandaki zaman dosyası silinebilir. Kulanıcı İsmi: Dördüncü seviyede ise kullanıcı isimleri mevcuttur.bu kullanıcı ismi, kaydedilen dosyaların olduğu kullanıcıdır.yerel kullanıcı ismi,yerel bir kullanıcının dosyaları kaydettiği anlamındadır.eğer kullanıcı ismi yerel bir kullanıcı ismi değilse,bunu anlamı dosyaları görüntülenen diğer CHATEAU XP kullanıcıların kaydettiğidir. Dosya: 5. seviyede üç ana başlıktan oluşur. Görüntü, Resim, Klip. Sürekli şekilde görüntüler, görüntü dosyalarında kaydedilir.resim bir fotoğraf olarak kaydedilir ve klip bir görüntü kesiti olarak kaydedilir.siz ekranın sol kenarından istediğiniz bir dosya seçtiğinizde, fare ile çift tıklamalı yada farenin sağ butonuyla, seçili görüntüleri oynatmak için ekranın sağ tarafından arşiv görüntüleri açılır.

18 Dosya Açmak: Dosya modunda 4 görüntü eski kayıttan açmak için farenin sağ butonu kullanılarak eş zamanlı olarak oynatılabilir. Dosya İndirmek: Diğer kullanıcı veritabanından bir dosya seçmek için Download butonu tıklanır ve siz yerel ağ üzerinde veritabanına bir dosya gönderebilirsiniz. (Yerel sitede adlandırılmış bir dosya, yerel site veritabanında depo edilebilir.) Bir Görüntü Dosyası İletmek: İletilmek istenen dosya seçilir.farenin sağ butonuna tıklanır ve Export seçeneği seçilir.aşağıdaki ekran görünür.dosyalar seçilir ve daha sonra belirtilen dosya yolundaki dosyayı iletmek için Enter a basılır. Silmek (Bir Video Dosyası Silmek): Sadece farenin sağ butonuna tıklayın ve bir görüntü dosyasını silmek için Delete seçilir.silme fonksiyonu sistem sağlayıcı şifresi girildiğinde sadece çalışır. Görüntü Dosyası İzleme Görüntü dosya bölgesinde istenen dosya üzerine çift tıklanacak, siz aşağıda resmedildiği gibi görüntü dosyası görüntüleyebiliriz.

19 Görüntü penceresi 4 parçadan meydana gelir. Mesaj bölgesi Kontrol Paneli Video Görüntüsü Görüntü zaman kaydırma paneli Mesaj Bölgesi: Bu bölge tıpkı kullanıcı ismi, çalışma durumu ve izleme hızı gibi görüntüyle ilgili bilgi içerir. -Kullanıcı ismi ve zaman -Çalışma durumu (Pencere çalışma durumu, örnek çalışıyor yada duruyor ) Video Görüntüleme: Bu bölme VGUARD kart ismi,kamera ismi ve zaman gibi bilgileri verir. Dosyanın başlama tarih/zamanı gösterir. Dosyası bitiş tarih/zamanı gösterir. Gösterilen görüntünün kayıt tarih/zamanı gösterir. Görüntü Zaman Kaydırma Paneli: Bu panel görüntü dosyası akan görüntünün gerçek zaman pozisyonunu gösterir.siz çalışma butonu ya da fareyi kullanarak zaman işaretini sürüyerek izlemeyi hızlandırabilirsiniz.

20 . İzleme Kontrol Paneli: İzleme kontrol paneli 2 kontrol panelinden oluşur.üstteki şekilde de görüldüğü gibi kontrol paneli basit fonksiyonları gösterir. butonuna basıldığında kontrol panelinin diğer fonksiyonları aşağıdaki gibi görünür.kontrol panelinin bu uzantı bölümünü kapatmak için bu tuşa tekrar basılmalıdır. Her bir izleme fonksiyonu butonu aşağıda tanımlanmıştır. Dur Bu buton, akan görüntüyü durdurmak için kullanılır.. Oynat Bu buton, bazen görüntü oynatıcılarındaki Play butonuyla aynı işleme sahiptir.hızlı yada yavaş izleme sırasında bu butona basıldığında, izleme hızı normale döner. Duraklat Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Pause butonuyla aynı işleme sahiptir.hızlı veya izleme sırasında bu butona basıldığında, izleme hızı normale döner Geri Arama Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Rewind butonuyla aynı işleme sahiptir.bu butona tıklandığında, görüntü bir periyot çerçeve sayısı kadar (160 çerçeve) geri gidecektir. İleri Arama Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Forward butonuyla aynı işleme sahiptir.bu butona basıldığında, görüntü bir peryot çerçeve sayısı kadar.(160 çerçeve) ileri gidecektir.

21 Tek Görüntüyle İleri Alma Bu buton tıklandığında, görüntü her zaman bir görüntü ileri gider. görüntü tutulur.daha sonrada görüntü hızı normale döner. butonu tıklanana kadar Tek Görüntüyle Geri Alma Bu buton tıklandığında, görüntü her zaman bir görüntü geri gider. görüntü tutulur. Daha sonrada görüntü hızı normale döner. butonu tıklanana kadar Fotoğraf Çekimi Bu buton tıklandığında, siz izlenen görüntü boyunca resimler alabilirsiniz.yakalanan resimler BMP formatında depo edilir.siz görüntü işleme yazılımını kullanarak yada bir printerden çıktı alarak yada kişilere mail atarak bu resmi işleyebilir ayda düzenleyebilirsiniz.(dosya ismi otomatik olarak formatlanır, her birini ayarlamaya gerek yoktur.) Görüntü Kesme İşlemine Başlamak Görüntü izleme süreci boyunca bu butona tıklarsanız, kesme işlemi başlar.kaydetme zamanı, kesilen görüntünü başlangıcı olacaktır. Görüntü Kesme İşleminin Sonlanması Görüntü izleme süresi boyunca bu butona basıldığında, kesme işlemi sonlanır.zaman, kesilen görüntünün sonu olacaktır. Kesilen Görüntüyü Kaydetme Bu buton tıklandığında, görüntü dosyası benzer tarihteki kesme dosyası altında kaydedilir. Kesilen Görüntüyü İzleme Görüntü kesildikten sonra, bu butonu tıklayarak izleyebilirsiniz. Başlık butonu tıklayarak, görüntü penceresinde VGUARD kart ismi, kamera ismi kayıda başlama zamanı, aktif çekim süresi ve kayıt bitme süresi gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Başlık Rengi butonunu tıklayarak, kullanıcı başlık rengini değiştirebilir.

22 Büyütme Siz bir görüntünün belirtilen ebatlarını büyütmek için bu butona tıklayabilirsiniz.her bir tıklamada görüntü %25 oranında büyür, ve tekrar tıkladığınızda %25 oranında daha büyüyecektir.en fazla bir görüntü %200 oranında büyütülebilir. Küçültme Bir görüntüyü %25 ölçüsünde küçültmek için bu butonu tıklayın. Aynı işlemi tekrar yaptığınızda görüntü ebatı bir %25 daha küçülecektir.boyutu en fazla %100 oranında küçültebilirsiniz. Son İzleme fonksiyonunu durdurmak için bu butona basın ve izleme penceresini kapatın. Hızlı İzleme ve Yavaş İzleme İzleme hızı için kontrol paneli üsttedir.panelin ortası tıklandığında görüntü 1x hız (standart hız) ile izlenir.sağdaki her bir noktaya tıklandığında, hız 2, 4, 6 ve 8 oranında artar. Soldaki her bir noktaya tıklandığında, hız 1/2, 1/4, 1/6 ve 1/8 oranında artar.. Resim Yükleme / Resim Bastırma Görüntü izleme işleminde dosya modu altında bir resim seçiniz. Resim yüklemek için ekranın sağında seçili resmin üzerine çift tıklayın.siz ayrıca kayıt yada izleme boyunca resimleri ön izleyebilirsiniz. Yakınlaştırma: Resmi büyütmek için butonu tıklayın

23 Uzaklaştırma: Resmi küçültmek için butonu tıklayın. Yazdırma: Seçilen resmi bastırmak için butona tıklayın (Bu fonksiyonu kullanmadan evvel yazıcı sürücü ayarlarını yapmanız gerekmektedir.) Alarmlar CHATEAU XP sisteminde alarm özelliği, alarm neden olma tipine göre 3 şekilde gerçekleşir: 1. Hareket algılama özelliğinde oluşan resim değişikliğiyle meydana gelen alarm. 2. Video sinyal kaybı nedeniyle verilen alarm. 3. Giriş portundan gelen sinyal nedeniyle verilen alarm(detaylı bilgi için IO Aygıtları na bakınız..) Alarm Ayarları Her kameranın birbirinden bağımsız alarm ayarları mevcuttur.bununla ilgili seçenekleri ve ayar butonlarını kamera ayarları penceresinde bulabilirsiniz. Alarm ayarlarını yapmadan önce alarm ayarları bölümünde Enable alarm (Alarm Etkinleştirme) seçeneğinin seçilmiş olması gerekmektedir.kur butonuna basarak alarm ayarları penceresine giriş yapabilirsiniz.

24 Alarmın Süresi Bu fonksiyon, alarmın sonlanacağı zaman boyutunu ayarlamayı sağlar.bu süreç boyunca yeni alarm verilmeyecektir. Önceden belirlenen süre 180 sn dir.bu süre min 10 sn olabilir. Ancak bu sürenin 60 sn den fazla verilmesi önerilir Etkinleştirme Koşulları Alarm özelliğini önceden tanımlanan plana bağlı olarak etkinleştirebilirsiniz.siz plana bağlı olarak etkinleştir (Activate by scheduled table) seçeneğini seçtikten sonra Schedule butonuna basın.aşağıdaki ayar penceresi görünecektir 1. Yeni bir Alarm Planı Eklemek Yeni bir ayar eklemek için Yeni butonuna basın. Alarm planı içerisinde 4 farklı tekrarlama sıklığı mevcuttur.bir kez, her gün, her hafta ve her ay öncelikle istenen tekrarlama sıklığını seçin ve daha sonra başlangıç/bitiş gün ve zamanını From ve To yazan alanlara girin. Siz alarm sağındaki seçenekleri işaretleyebilir ya da direkt olarak girebilir ve listeye yapılan düzenlemeyi eklemek için Ok butonuna basın.

25 Not: Eğer yapılmak istenen kayıt saati gece yarısı 12:00 ile çakışıyorsa, programlama görevinin ikiye bölünmesi tavsiye edilir. PM:6:00 ~ AM:9:00 arası bir programlama, PM:6:00 ~ PM:11:59:59 ve AM:12:00 ~ AM:9:00 olarak düzenlenebilir. 2. Planı Düzenlemek İstenen plan üzerine gelinir,planı düzenlemek için Edit butonuna basılır. 3. Bir Planı Silmek Silmek istediğiniz planı seçin ve Delete butonuna basın (Silme fonksiyonu sadece, sistem sağlayıcı şifresi kullanarak gerçekleştirebilir.) 4. Plan Penceresini Kapatmak Close butonu yada pencereyi kapatmak için tıklanır. Etkinleştirme Koşulları Alarm özelliğini önceden tanımlanan plana bağlı olarak etkinleştirebilirsiniz.siz plana bağlı olarak etkinleştir (Activate by scheduled table) seçeneğini seçtikten sonra Schedule butonuna basın.aşağıdaki ayar penceresi görünecektir

26 Kart Ayarları CHATEAU XP programının bu versiyonu bir bilgisayara 4 VG4C-EXP kartın takılmasını destekler ve her bir kartın kurulumu için 4 ayar bölgesi mevcuttur.vg4c- EXP sürücüsünün ve tüm programın yüklenmesinden sonra CHATEAU XP otomatik olarak takılan VG4C-EXP kart sayısını tespit eder.kart ayarları kameralar kayıtta olmadığı sürece yapılabilir. Bu bilgiler aşağıdaki ekranda görünebilir. Not: Ayarlar, kaydedilen ve geçerli sistem için kaydetme durumu yokken yapılabilir. Resim Boyutları Resimlerin görüntülenmesi, işlenmesi ve kaydedilmesi sırasındaki resim boyutlarını belirlemede kullanılır.bu ayarlar kullanılan video sinyal sistemine göre de yapabiliriz.ntsc ya da PAL olarak.

27 NTSC sistem için resim boyutu: 640x480=480 piksel e 640 piksel PAL sistem için resim boyutu: 704x576=576 piksel e 704 pikseldir. İsim Kart isimleri VG4C-EXP kart numarasına göre 1 ile 4 arasındadır.siz güvenlik ağlarında daha kolay yönetim için tanımlı daha kolay bir ad seçebilirsiniz Kayıt Hızı Kayıt hızı fps (saniyedeki resim sayısı) ya da spf (resmin yenilenme hızı) olarak ayarlamamamızı sağlar.( fps ve spf arasında seçim yapmak için bu çıt çıt anahtara tıklayabilirsiniz) CHATEAU XP, eğer görüntü işlemek için belirtilen hız PC nin maximum hızını aşıyorsa, otomatik olarak CPU nun maximum hızına göre kayıt hızını düşürecektir.(fabrika değerleri NTSC için 30 fps, PAL için 25 fps dir.) Alarm durumunda tam hızla kayıt: Eğer kullanıcı bu özellikleri aktif hale getirmiş ise,alarm durumu söz konusu olduğunda sistem tam hızla kayıt yapacaktır. Bu fonksiyonda kullanıcı daha düşük kayıt yapması için ayar yapmış olsa bile alarm durumunda tam hıza geçecektir. Çıkış Kart ayarlarını bitirmek için OK tuşuna basın. Kamera Ayarları Kameralar seçilir ve görünümü aşağıdaki gibidir:

28 Kamera Aktif, Kamera Adı, Kaydet, Görüntüle, Ses Aktif, Video Sinyal Kontrolü, PTZ Kontrolü, Görüntü Ayarları, Alarm Aktif ve Alarm ayarları vardır.daha fazla detay için Kayıt Ayarları bölümüne bakınız.

29 Sunucu Ayarları Sunucuya bastığınızda aşağıdaki pencere görünecektir CHATEAU XP programının otomatik olarak açılması: PC nizi açar açmaz, CHATEAU XP programıda otomatik olarak başlamasını sağlar. Otomatik kayıt: CHATEAU XP programı başlatır başlatmaz kaydın başlamasını sağlar. Otomatik olarak ana bilgisayara bağlanma: CHATEAU XP programını başlatır başlatmaz CHATEAU XP Server programına otomatik olarak bağlanmanızı sağlar. Sistem bundan sonra otomatik olarak aynı CHATEAU XP Server a bağlanacaktır.eğer CHATEAU XP Server bulunamazsa, CHATEAU XP Server başlayana kadar,sistem CHATEAU XP Server programına bağlı kalacaktır.

30 Sistemi otomatik olarak kapatma Bu fonksiyonu aktif hale getirildikten sonra;sistem Yöneticisi (Administrator) CHATEAU XP programını kapattığında, bilgisayar otomatikman kapanır. Sistemi otomatik olarak başlatma: Bu fonksiyon aktif yapıldığında, CHATEAU XP program ayarlanan zamanda PC yi otomatik olarak kapatacaktır. Bilgisayar açıldığında, CHATEAU XP çalışmaya devam eder.bu fonksiyon başlatıldığında, kullanıcı otomatik reset için zamanı ayarlamak için Kur ı tıklar.kullanıcı;ayarlar için aşağıdaki 3 seçenekten sadece birini seçebilir: a. Her gün: Kullanıcı her gün bir kez sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.her gün belirlenen saatte PC yeniden başlatılabilir. b. Her hafta: Kullanıcı her hafta sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.her hafta belirlenen gün ve saatte PC yeniden başlatılabilir. c. Her ay: Kullanıcı her ay sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.her ay belirlenen gün ve saatte PC yeniden başlatılabilir. Not: Bu fonksiyonun ilk amacı sistemin uzun süreli operasyonlarında ortaya çıkabilecek sorunları önlemektir. Kararsızlığı azaltmak için belirlenen zamanda sistemi başlatır. Fonksiyon aktif yapıldığında, sistem 3 özelliği otomatik olarak aktif kılacaktır.bunlar CHATEAU XP programının otomatik olarak başlaması, CHATEAU XP Server a otomatik bağlantı ve kayıta otomatik başlama özelliğidir.bununla birlikte sistem başladıktan sonra orijinal kayıt moduna tekrar dönebilir ya da otomatik olarak server a bağlanabilir. Windows çalışma sistemi altında, bilgisayar başladığında şifre girmek isteyebilirsiniz.eğer CHATEAU XP otomatik fonksiyonu kuruluysa, sizin şifre

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A

KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A RENICA KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU DVR-104A, DVR-108A Modelleri için geçerlidir. İÇİNDEKİLER Çok Önemli Notlar Bölüm 1 Genel açıklama 1.1 Tanıtım 1.2 Aksesuarlar 1.3 Ana özellikler 1.4 Teknik parametreler

Detaylı

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER

DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER DVR KAYIT CİHAZI (GÜVENLİK AMAÇLI) TANITMA VE KULLANMA KILAVUZU MODELLER UR-AND41HVR UR-AND42HVR UR-AND81HVR UR-AND82HVR UR-GR163 UR-AND162HVR UR-ANP41H UR-ANP91H UR-ANP161H UR-ANP42H UR-ANP92H UR-ANP162H

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473

Kullanım kılavuzunuz SHARP AL-2021/2041 http://tr.yourpdfguides.com/dref/4725473 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar, vb) cevaplarını bulacaksınız.

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu

8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu SHR-6080/6082/6160/6162/6163/6164 8 Kanal/16 Kanal DVR Kullanım Kılavuzu olanakları hayal edin Bir Samsung ürünü aldığınız için teşekkürler ederiz. Daha eksiksiz bir hizmet alabilmek için lütfen ürününüzü

Detaylı

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu

MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu MagicFace Yüz Tanıma Kullanım Kılavuzu Bu kılavuz MF302 Kullanım ve Kurulumu ile cihaz tanımlamalarına yönelik doğru çalışma alışkanlıkları konusunda bilgiler vermektedir. Daha detaylı bilgiyi http://www.perkotek.com

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

İÇİNDEKİLER 2 Önemli Güvenlik Notları 3 Ürün Bilgisi 4. Cihazın Bölümleri ve Açıklamalar 4

İÇİNDEKİLER 2 Önemli Güvenlik Notları 3 Ürün Bilgisi 4. Cihazın Bölümleri ve Açıklamalar 4 femail İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 2 Önemli Güvenlik Notları 3 Ürün Bilgisi 4 Cihazın Bölümleri ve Açıklamalar 4 Kutu içeriği 5 Donanım Kurulumu 5 Fiziki Kurulum Senaryoları 7 plugcam Mobil Uygulamasının Kurulumu

Detaylı

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU NOT: Almış olduğunuz ürünün modeline bağlı olarak AKILLI TAHTA ürününüzün görüntüsü bu el kitabında görüntülenenlerle aynı olmayabilir. Sistem Özellikleri

Detaylı

TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu

TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu P/N 1070712B-TR REV 1.00 ISS 18SEP12 Telif Hakkı Ticari markalar ve patentler Üretici Sertifikasyon FCC uyumu ACMA uyumu Avrupa Birliği direktifleri 2012 UTC Fire & Security

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653 Kullanım kılavuzu Xperia Z3 D6603/D6653 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1

İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1 İçindekiler 1. ÜRÜN HAKKINDA... 1 1.1 Kutu İçeriği... 1 Ön Panel ve Led Göstergeleri:... 2 2. ÜRÜNÜN KURULUMU... 3 3. İNTERNET ERİŞİMİNİN YAPILANDIRILMASI... 4 Ağ Yapılandırması... 4 3.2 AP-Router Arayüzüne

Detaylı

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU

AIRTIES KULLANIM KILAVUZU Contents AIRTIES KULLANIM KILAVUZU 1 AIRTIES AIR 5443 1 Kılavuza Genel Bakış 1 Güvenlik ve Bakım 1 AIRTIES NETWORK ASSISTANT 1 Minimum Sistem Gereksinimleri 1 Yükleme 2 AirTies Network Assistant Uygulamasının

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş

BİLGİSAYAR İŞLETMENLİK DERS KİTABI İ İ İ İ İ Ö Ş BİLGİSAYARA GİRİŞ BİLGİSAYAR NEDİR? Tanımı: Kendisine yüklenen programlar aracılığı ile aritmetiksel mantıksal işlemler yapabilen, bilgi depolayan, hatasız ve hızlı işlem yapan, düzenleyen, kullanıcı ile

Detaylı

BL9016 16 KANAL KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU

BL9016 16 KANAL KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU BL9016 16 KANAL KAYIT CİHAZI KULLANMA KILAVUZU www.balitech.com.tr BL - 9016 İÇİNDEKİLER S.NO 1.1 Ürün Tanıtımı 02 1.2 Ürün Özelliği 02 1.2.1 Özellik 02 1.2.2 Basit Çalışma Değeri 03 1.3 Çevre Uyumluluğu

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 D6502/D6503 Kullanım kılavuzu Xperia Z2 D6502/D6503 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU

Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU Yüz & Parmak İzi Tanıma Terminali KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER 5-6 Bölüm 1: Başlangıç Face ID Kullanma Kılavuzu nu İnternette Okuyun Face ID Aksesuarları Face ID Dokümanları Face ID nin Etkinleştirilmesi

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr Capture Pro Software Kullanım Kılavuzu A-61735_tr BAŞLARKEN 1-1 KULLANICI ARABİRİMİ 2-1 SORUN GİDERME 3-1 EKLER A A-1 1 Başlarken İçindekiler Destekleyici belgeler...1-2 Terimler...1-3 Kodak Capture Pro

Detaylı

GT-S5830. Cep Telefonu Kullanım Kılavuzu

GT-S5830. Cep Telefonu Kullanım Kılavuzu GT-S5830 Cep Telefonu Kullanım Kılavuzu Bu kılavuzu kullanma Samsung cep telefonu aldığınız için teşekkür ederiz. Bu cihaz size, Samsung'un istisnai teknolojisini ve yüksek standartlarını esas alan yüksek

Detaylı

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi

Version 1.1. Readiris 14 Windows. Kullanım Kılavuzu. 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Version 1.1 Readiris 14 Windows Kullanım Kılavuzu 10/29/2012 I.R.I.S. Products & Technologies dgi Readiris TM 14 - Kullanım Kılavuzu İçindekiler Readiris'e giriş... 9 Readiris 14'deki yenilikler... 10

Detaylı

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com

Printed in Korea Code No.:GH68-11326A Turkish. 08/2006. Rev. 1.0. World Wide Web http://www.samsungmobile.com * Yüklenen yazılıma veya servis sağlayıcısına veya ülkenize bağlı olarak bu kılavuzdaki bazı açıklamalar telefonunuza uymayabilir. * Ülkenize bağlı olarak telefonunuz ve aksesuarlarınız bu kılavuzdaki

Detaylı

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU

TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU TR68 TANITIM VE KULLANIM KILAVUZU Öncelikle TRİDENT markasını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazı kullanmadan önce lütfen kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Kılavuzda belirtilen talimatlara

Detaylı

LC-60LE635E LC-60LE635RU LC-60LE636E LC-60LE636S

LC-60LE635E LC-60LE635RU LC-60LE636E LC-60LE636S MODEL LC-60LE635E LC-60LE635RU LC-60LE636E LC-60LE636S KULLANMA KILAVUZU RENKLİ LCD TELEVİZYON ASA CE Beyanı: SHARP Electronics (Europe) GmbH, işbu belgeyle, kablosuz LAN USB adaptörünün (WN8522D 7-JU)

Detaylı