ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ GÜVENLİKTE YENİ ANLAYIŞLAR

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ GÜVENLİKTE YENİ ANLAYIŞLAR"

Transkript

1 ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ GÜVENLİKTE YENİ ANLAYIŞLAR

2 Bölüm 1: Risk ve Risk Yöne;mi Risk nedir? Risk Değerlendirme ve Yöne?mi nedir? Profesyonel risk değerlendirme yapılarak işletmeye en uygun güvenlik sisteminin tespit edilmesi. Bölüm 2: Yaşanmış Olaylar Dünyada ve Türkiye de yaşanmış terör olayları Bölüm 3: Önerilen Yeni Güvenlik Yapılanması Güvenlik bütçelerinden tasarruf edebilir miyiz? Güvenlik operasyonu nasıl daha güvenli hale gelir? Ana giriş kapılarında yapılan güvenlik uygulamaları ve önerilen sistemler Otopark girişlerinde uygulanan güvenlik sistemleri ve önerilen sistemler LPG li araçlar PROFILING nedir? CCTV sistemlerinin iyileş?rilmesi ve profesyonel denetleme firmalarından dene?m hizme? alınması Bölüm 4: Soru ve Cevaplar

3 Risk Tehlikenin gerçekleşme olasılığı ve tehlikenin sonuçlarını kapsayan bir kavram.

4 Risk değerlendirme Basit ifadesiyle, problem formulasyonu, tehlike değerlendirmesi, tehlikeli maddeye maruz kalma etkilerinin analizi ve risk tanımlaması gibi ana kavramlardan oluşan risk analizidir.

5 Güvenlik sistemini dizayn ederken akla gelebilecek ihtimal ve senaryolar sonsuz kabul edilir. Güvenlik sistemi kurgulanırken öncelikli riskler üzerine yoğunlaşılmalıdır. Öncelikli ve yüksek riskleri örtebilecek, hassas olarak tanımlanan ve yüksek risk sınıfına dahil edilen noktalara güvenlik personeli, ekipman ve araçlar orantılı bir şekilde tahsis edilmelidir. Bu amaçla; Hassas noktaların incelenmesi Potansiyel risklerin belirlenmesi Potansiyel zararın saptanması Risklerin olasılık ve fizibiliteye göre puanlandırılması; Risklerin değerlendirilmesi ve yüksekten düşüğe doğru sıralaması yapılmalıdır.

6 Siz Alışveriş Merkezinizde en son ne zaman Risk Analizi Yaptırdınız? Alışveriş Merkezinin kurulduğu günden bugüne kadar aynı sayıda personel ile mi çalışıyorsunuz?

7 Oysaki Riskler her GÜN, her HAFTA, her AY, her YIL değişiyor. Bizler de değişen risklere uygun olarak Güvenlik Sistemimizi düzenlemeliyiz

8 Risk Yönetimi İnsan hayatı ve çevre güvenliği ile ilgili risklerin değerlendirilmesi ve kontrol edilmesine yönelik olarak, politikalar, tecrübeler ve kaynakların sistematik olarak uygulanmasıdır.

9 Eğer bir güvenlik sistemi kontrol edilmiyor, denetlenmiyor ise hiç kimse sistemin gerçek bir eylem/ olay karşısında nasıl davranacağını bilemez. Haberli ve habersiz denetimler, senaryolu denetimler ve tatbikatlar sistemin; Son durumunun görülmesine, Sistemin zayıf noktalarının belirlenmesine, Zaman içerisinde oluşan hataları tespit etmeye, Tecrübe kazanmaya, Prosedür ve talimatların güncellenmesine, Sistemin sürekli duyarlı ve dinamik olmasına katkı sağlamaktadır.

10 Türkiye de asayiş suçlarının çoğunluğunu (%55) mala karşı suçlar oluşturmaktadır.

11 Mala Karşı İşlenen Suçlar ve Oranları

12 Türkiye de asayiş suçlarının %45 lik kısmını şahsa karşı suçlar oluşturmaktadır. Şahsa Karşı Suçlar Öldürme Müessir Fiil (Yaralama ve Darp) Genel adap ve aile nizâmı ile şahıs hürriyeti aleyhine suçlar (insan kaçırma, rehin alma, tehdit, aile fertlerine kötü muamele, hakaret, müstehcen hareketler, ırza geçme, taciz, fuhuş ve kumar gibi) Devlet idaresi aleyhine işlenen suçlar (devlet memurlarına darp, saldırı, rüşvet, zimmet gibi) Diğer suçlar (insan ticareti, ateşli silah taşıma ve intihar gibi) Türkiye genelinde şahsa karşı suçlar içerisinde en çok (%42.2) yaralama olayları meydana gelmektedir.

13 Aylık ekonomi dergisi CNBC-e Business ın bu ay yayınladığı Türkiye nin en yaşanabilir kentleri araştırmasında derginin araştırmayı tamamlayan editörü Burak Mavi, bu veriye ulaşabilmek için 81 ilin valiliklerine, içinde kentte o yıl işlenen toplam suç sayısının da bulunduğu sorulardan oluşan bir form gönderdi. 74 valilikten eksiksiz cevap geldi. Bu verilere göre derlenen illere göre suç istatistiklerinde: NOT: Suç oranı sıralaması 2010 yılı verilerine göre yapılmıştır

14 1.Çorum İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 4,69 2. Ağrı İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 5,23 3. Mardin İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 7,02

15 20. İstanbul İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 12,14

16 24. Antalya İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 14,09

17 55. Ankara İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 21,14

18 59. İzmir İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 21,95

19 65.Erzurum İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 23, Bursa İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 27,2

20 73. Yalova İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 29, Kırıkkale İşlenen asayiş suçu sayısı: Şehrin nüfusu: Bin kişiye düşen suç sayısı: 31,23

21 59. İzmir 55. Ankara 20. İstanbul

22 16 Şubat 1999 Mavi Çarşı'da 13 can yandı PKK'nın başı Abdullah Öcalan'ın 16 Şubat 1999'da Kenya'da yakalanmasının ardından Mart ayının başında başta Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e bombalı saldırı, Bakırköy Carousel Alışveriş Merkezi'nin yanında bir taksinin ön koltuğunun altına konulan bomba ve Ataköy Atrium Alışveriş Merkezi'nin otoparkını bombalama eylemleri gerçekleştirildi. Ancak 13 Mart'ta Mavi Çarşı'da 13 kişinin öldürülmesi, PKK'nın gerçekleştirdiği en büyük kitle katliamlarından biri olarak hafızalarda kaldı. Çıkış kapısının alevlerle kaplanması yüzünden, binadakilerin üst katlara kaçması ölü sayısının artmasına yol açtı. Paniğe kapılarak dördüncü kattan atlayan mağaza müdürü ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Çatıya çıkan biri bayan üç genç de uzatılan merdivenle kurtarıldı. Yangın merdiveni yoktu Yangında mağazanın muhasebecisi Meltem Özkılıç, Mavi Çarşı Mağazaları Genel Müdürü Neşe Ruscuk, öğretmen Ümit Ayyürek, satış görevlisi Seval Balcı, Ayşe Akın, Sonnur Atalay, Zeynep Beyazgül, yemekhane görevlisi Zeynep Arıkan, mağaza sahibi İbrahim Taslı, muhasebeci Şen Yeşildağ'ın öldü. Olaydan sonra Mavi Çarşı'nın yangın merdiveninin bulunmaması, olay yerine itfaiyenin merdivensiz gelmesi, mağazada yeterince güvenlik önleminin alınmaması uzun süre eleştirildi..

23 9 Mart 2006 Van'da patlama:1 ölü, 13 yaralı Van'da meydana gelen patlamada, ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 13 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Van'da Sempaş Alışveriş Merkezi civarında meydana gelen patlamada, Belediye'ye ait trafik aracı parçalanırken, çok sayıda minibüsün camları kırıldı. Olayda ilk belirlemelere göre Enver Tanrıtanır öldü, 13 kişi de yaralandı. Van Valiliği'ne 500 metre uzaklıkta bulunan Sempaş Alışveriş Merkezi önündeki patlamanın ''canlı bomba'' tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği üzerinde duruluyor.

24 2 Ekim 2007 İzmir de alışveriş merkezinde patlama İzmir in Buca ilçesinde bir alışveriş merkezi önünde patlama meydana geldi. Alınan bilgiye göre patlamaya, Şirinyer de bir alışveriş merkezi önündeki çöp bidonuna konan bomba neden oldu. Patlamada, ilk belirlemelere göre 2 kişi yaralandı. Güvenlik güçleri bölgeyi kontrol altına alıp, incelemelere başladı. Özkanlar pazar yeri girişinde seyyar tezgahların yan kısmında patlama oldu. Sabah saatleri olması nedeniyle kalabalık vatandaş grubunun olmadığı pazar yeri girişindeki patlamada yaralananlar oldu. Yaralananların büyük bölümünün pazar esnafı olduğu bildirildi. 1'İ AĞIR 15 KİŞİ YARALANDI İzmir Valisi patlamayla ilgili gazetecilere bilgi veren Vali Kıraç, olayın sabah saat civarında meydana geldiğini belirtti. Vali Kıraç, şu bilgileri verdi: Pazar yerinin yakınında bisiklet üzerine konulan çantadaki patlayıcının patlaması sonucu 15 kişi yaralandı. Bunlardan 13'ü Ege Üniversitesi, ikisi Bornova Devlet Hastanesinde tedavi görüyor.

25 14 Nisan 2011 Avm'deki Patlama Güvenlik Kameralarına Yansıdı Aydın'ın Söke ilçesi Yenidoğan beldesinde outlet mağazaları ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgede yaşanan patlama anı güvenlik kameraları tarafından görüntülendi. Aydın'ın Söke ilçesi Yenidoğan beldesinde outlet mağazaları ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgede yaşanan patlama anı güvenlik kameraları tarafından görüntülendi. Alışveriş merkezinde bulunan çocuk giyim mağazasında buhar kazanının patlaması sonucu çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çalışmasıyla akşam saatlerinde kontrol altına alınabildi Olayda 6 kişi yaralandı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

26 29 Nisan 2011 AVM'de kadın canlı bomba paniği Ümraniye de bir alışveriş merkezinin otoparkında üzerinde bomba olduğunun söyleyen kadın panik yaşanmasına neden oldu. Etkisiz hale getirilen kadın sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. AVM otoparkında, saat sıralarında Handan Ö., "üzerimde bomba var" diye bağırdı. Güvenlik görevlilerinin haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis otoparkı boşaltırken güvenlik şeridi de çekti. Bu sırada olay yerine Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Selami Yıldız geldi. Yıldız, "Her yer yıkılacak" diye bağıran kadını sakinleştirmeye çalıştı. Emniyet Müdürü, kadını ikna etmeye çalışırken arka taraftan gelen polisler kadını etkisiz hale getirerek gözaltına aldı. Ekip otosuna bindirilen kadın karakola götürüldü. Polis, Özdemir in çantasını inceledi. Çantada herhangi bir şeye rastlanılmadı. Kadının sorgusu devam ediyor.

27 27 Mayıs 2011 Bisikletli terör Etiler de alışveriş merkezi Akmerkez in birkaç metre yakınında bulunan Koç Köprüsü nün altında patlayan bomba 8 kişinin yaralanmasına neden oldu. Saldırıyı üstlenen olmazken, Vali Hüseyin Avni Mutlu, Kastedilen hedefin sivil yurttaşlarımızın olduğu anlaşılıyor dedi Etiler Polis Meslek Yüksekokulu ile Akmerkez yakınındaki Koç Köprüsü nün altında dün sabah saat de şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlama sonucu, o sırada yolda seyir halinde bulunan araçlardakilerle çevrede bulunan vatandaşlardan yaralananlar oldu. Olay yerine sevk edilen çok sayıda ambulans, yaralılardan polis memuru Seyfi Erdem, İETT şoförü Üzeyfe Erdem, Yazgülü Şubatlı, Sami Işık, Ayten Bal, Ceyhan Mercan ile Agop Demir i Şişli ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastanelerine kaldırdı. Kimliği açıklanmayan bir yaralı da kendi imkanlarıyla hastaneye ulaştı. Patlamada, bir İETT otobüsünün de aralarında bulunduğu 5 araç hasar gördü. Patlamanın etkisiyle Koç Köprüsü nden beton parçaları koptu. Köprü altındaki çöp kutuları ile İETT durağı parçalandı. Çevredeki bazı binaların camları patlamanın etkisiyle kırıldı.

28 28 Mayıs 1999 Yunanistan'da canlı bomba dehşeti Yunanistan'da Arnavut vatandaşı olduğu belirlenen bir canlı bomba, içindeki yolcularla birlikte bir otobüsü rehin aldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Yunan polis yetkilisi, Arnavut vatandaşı canlı bombanın Selanik'e gitmekte olan otobüsü Konu ile ilgili açıklama yapan Yunan polis yetkilisi, Arnavut vatandaşı canlı bombanın Selanik'e gitmekte olan otobüsü gaspettiğini belirterek, yolcuların hayatından endişe edildiğini söyledi. Aynı polis yetkilisi, "Otobüsü kaçıran Arnavut'un ne istediğini ya da otobüste kaç yolcu bulunduğunu henüz bilmiyoruz. Arnavut'la temas kurmaya çalışıyoruz" dedi. Olayın duyulmasının ardından özel polis birlikleri harekete geçerken, trafik polisleri yolu trafiğe kapattı. Polis kaynakları, olay hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Yunan resmi haber ajansı ANA ise yayınladığı haberde, otobüste 17 yolcunun bulunduğunu ve saldırganın yolcuları ölümle tehdit ettiğini bildirdi.

29 2 Eylül 2009 Yunanistan bomba sesiyle uyandı Yunanistan güne patlamalarla uyandı.. Atina ve Selanik'te aynı anda bombalar infilak etti. Yunanistan'ın başkenti Atina ile Selanik kentinde patlamalar meydana geldi. Yunan polisi, Atina borsasının dışında meydana gelen patlamanın şiddetli, ancak binaya verdiği hasarın hafif olduğunu belirterek, patlamadan sonra 8 aracın da yandığını kaydetti..çalıntı bir arabada meydana gelen patlamanın sebebi hakkında açıklama yapılmadı. Medya kuruluşları ise patlamadan önce bir Yunan gazetesine uyarı yapıldığını duyurdu. Öte yandan, kuzeydeki Selanik kentinde de Makedonya Trakya Bakanlığı yakınında iki el yapımı bombanın patladığı, patlama nedeniyle çevrede maddi hasar oluştuğu bildirildi. Atina'daki patlamada olduğu gibi Selanik'teki patlamadan önce de bir gazetenin uyarıldığı bildirildi.

30 9 Ocak 2010 Yunanistan'da patlama Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir patlama meydana geldi. Yunan basın yayın organları, patlamanın, kentin Yunanistan parlamentosunun da bulunduğu kesimde, Meçhul Asker Anıtı yakınlarında meydana geldiğini duyurdular. Patlama, parlamentonun yanında olduğu için çok sayıda polis bölgeye sevk edildi. Patlamaya, zaman ayarlı bombanın neden olduğu, bölgenin trafiğe kapatıldığı ve bomba imha uzmanlarının olay yerinde incelemelerini sürdürdüğü belirtildi. Olayda ilk belirlemelere göre, can ya da mal kaybı olmadığı kaydedildi. Patlamadan 10 dakika önce Elefterotiya gazetesini telefonla arayan bir kişinin ihbarda bulunduğu bildirildi.

31 12 Nisan 2010 Yunanistan terör şüphesiyle 6 kişiyi yakaladı Yunan polisinin terörle mücadele operasyonu çerçevesinde, terör örgütü Devrimci Mücadele mensubu olduğu belirtilen toplam 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Yunan medyası, 17 Kasım terör örgütünün dağıtılmasından sonra en önemli terör örgütü olduğu düşünülen Devrimci Mücadele ye mensup oldukları gerekçesiyle Nikolaos Maziotis (39), Panayota Rupa (41), Evangelos Stathopulos (32), Hristoforos Kortesis (31), Sarantos Nikitopulos (32), ve Konstantinos Gurnas'ın (30) gözaltına alındığını ve sabah saatlerinde savcılığa sevk edildiklerini duyurdu. Terörle mücadele birimi yetkililerinin Kalivia, Nea İonia, Eksarhia ve Ambelokipi semtlerindeki hücre evlerine yapılan baskınlar sonrasında, sözkonusu 6 kişinin Devrimci Mücadele örgütü mensubu oldukları yönünde somut kanıtlar bulunduğunu ifade ettikleri kaydedildi. Polisten yapılan açıklamada ise örgütün, Atina'nın Kalivia yerleşim biriminde bulunan hücre evindeki bilgisayarının sabit diskinde bu terör örgütünün geçmiş saldırılarıyla ilgili bildiriler ve gelecek saldırılara dair planlar bulunduğu belirtildi. Gözaltına alınanların terörist saldırısı hazırlığı içinde olduklarına dair planların da ele geçirildiği açıklandı.

32 7 Mayıs 2010 Yunanistan terör şokunda Yunanistan da hükümetin ekonomik önlemlerini protesto etme gerekçesiyle yapılan gösterilerde 3 kişinin ölmesi ülkeyi sarstı. Bir banka şubesine molotof kokteyli atarak, biri 4 aylık hamile olmak üzere 2 kadınla bir erkek çalışanın hayatını kaybetmesine yol açan saldırganlar halen yakalanamadı. Terör olayında, saldırganların, Yansınlar, ne de olsa banka çalışanları dedikleri ileri sürüldü.

33 3 Kasım 2010 Yunanistan'da bomba paniği Yunanistan iki gündür farklı büyükelçiliklerde ele geçirilen bombalı paketler nedeniyle alarmda. İsviçre ve Rusya Büyükelçiliği önünde gerçekleşen patlamalarda ölü ya da yaralı yok. ATİNA - Yunanistan'da bomba alarmı var. Önceki gün dört bombalı paketin ele geçirildiği ülkede dün de 10'dan fazla ülkenin büyükelçiliğine bombalı paketler gönderildi. İsviçre ve Rusya büyükelçiliklerinde bombalı paketler infilak ederken, olaylarda ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı. Yunan polisi, bazı paketleri de adreslerine ulaşmadan etkisiz hale getirdi.

34 30 Aralık 2010 Yunanistan'da şiddetli patlama! Yunanistan'ın başkenti Atina'da şiddetli bir patlama meydana geldi. Yunan basın-yayın organları, Ambelokipus semti Riankur caddesindeki İdare mahkemesi önüne bırakılan motosiklette bulunan bombanın saat 08.15'te patladığını duyurdu. Patlama öncesinde kimliği belirlenemeyen kişilerin Elefterotipia gazetesi ile özel ALTER televizyonunu arayarak bomba ihbarında bulunması üzerine, polisin mahkeme binasını boşaltarak çevrede güvenlik önlemleri aldığı belirtilen haberlerde, saldırının can kaybına yol açmadığı kaydedildi. Bölgede başka bomba bulunma olasılığına karşı önlem alan polisin olay yerinde inceleme başlattığı belirtildi.

35 Atina The Mall Alışveriş Merkezi

36 Atina The Mall Alışveriş Merkezi

37 Atina The Mall Alışveriş Merkezi

38 Atina The Mall Alışveriş Merkezi

39 Atina The Mall Alışveriş Merkezi

40 Alışveriş merkezlerinde araçların altını arıyoruz. Arama işleminin neden yapıyoruz? CAYDIRICILIK!!! Ve LPG Kontrolü Arama işlemi yapan güvenlik görevlisi araç altına konulan bombayı tanımlayacak eğitim almış mı? Alışveriş merkezlerinde bomba yüklü araç ile eylem yapılmış mı? HAYIR

41 LPG li araçlar neden kapalı garajlara alınmıyor? LPG li araçlar kapalı alanda benzinli araçtan daha mı tehlikeli? HAYIR LPG de Benzinde YANICIDIR. LPG de Benzinde zamanında müdahale edilmezse çevreye her ikisi de zarar verir. O Halde Neden LPG kontrolü yapıyoruz!!!

42 Yaya giriş kapılarında kapı metal dedektörleri kullanıyoruz. Peki bu cihazlar ne yaparlar? Üzerimizdeki metallere duyarlıdır metal yoğunluğuna sinyal verirler. Silah ve Patlayıcıları tespit edebilirler mi? HAYIR Silah yada kesici aleti ziyaretçi çantasına koyarak metal dedektöründen geçen ziyaretçinin çantası aranıyor mu? HAYIR O Halde neden ziyaretçileri metal dedektörden geçiriyoruz!!!

43 Alışveriş Merkezlerimizde kaç yaya giriş kapısı var? giriş kapısı olan Alışveriş merkezimizde bu uygulama için asgari 10 personel +2 değiştirici personel olmak üzere 12 personel; 11 giriş kapısı olan Alışveriş merkezimizde 21 personel +4 değiştirici personel olmak üzere 25 personel görevlendiriyoruz.

44 Tesisin en stratejik yeri olan CCTV odalarında kaç görevli bulunduruyoruz? 1 yada 2 Kaç kamera izliyorlar? 20 ile 150 Yeterli personel görevlendirilemediği için dinlenemiyorlar. PERSONEL KONSANTRE OLAMIYOR Bugüne kadar Alışveriş merkezlerimize bombalı araç ile eylem yapılmadığı halde her giriş kapısında 2 personel görevlendiriyoruz. Alışveriş merkezinin kalbinde ise yine 2 personel görevlendiriyoruz.

45 Her alışveriş merkezimizde 2-6 araç giriş kapısı olduğu düşünüldüğünde ve her giriş kapısında Alışveriş merkezlerinin açık olduğu saatlerde 07:00-15:00 ve 15:00-23:00 saatleri arasında 1+1=2 personel olmak üzere asgari 4-12 personel, değiştirici personeli dahil ettiğimizde 14 personel tasarruf edilebilir Kapı Sayısı

46 Asgari 4 personel maksimum 14 personel azaltarak güvenlik bütçesinden yıllık TL ile TL Alışveriş Merkezi genel bütçesine aktarabiliriz.

47 Giriş Kapılarında Kapı Metal Dedektörü Kullanıldığında Tasarruf Edilen Personel Sayıları Kapı Sayısı

48 Giriş Kapılarında Kapı Metal Dedektörü Kullanıldığında Tasarruf Edilen Bütçe TL TL Kapı Sayısı TL TL TL TL TL 0 TL TL TL TL TL TL TL TL TL TL

49 Giriş Kapılarında X-Ray Cihazı ve Kapı Metal Dedektörü Kullanıldığında Tasarruf Edilen Personel Sayıları 8 38 Kapı Sayısı

50 Giriş Kapılarında X-Ray Cihazı ve Kapı Metal Dedektörü Kullanıldığında Tasarruf Edilen Bütçe TL Kapı Sayısı TL TL TL 0 TL TL TL TL TL TL TL TL

51 Etkin Devriye Hizmeti Giriş kapılarındaki güvenlik uygulamaları yerine alışveriş merkezinin her katında yeterli devriye güvenlik personeli görevlendirilerek suç oluşmadan önce önleyici hizmeti, suç oluştuğunda ise hızla müdahale imkanı kazanılmalıdır.

52 NELER YAPABİLİRİZ? (5 giriş kapısı bulunan AVM ) 15%$(64.800$TL)$ 35%$ ( $ TL)$ 35%$ ( $ TL)$ 10%$(43.200$ TL)$ 5%$(21.600$TL)$ Personel(Maaş(İyileş/rmesi( Dene/m(ve(Danışmanlık( Personel(Eği/mi( AVM(Yöne/mine( Teknik(Ya<rım(

53 Önerilerimiz

54 Periyodik risk değerlendirmesi yapılmalıdır. Her Alışveriş merkezi bulunduğu il, bulunduğu lokasyon ve ziyaretçi profiline göre riskleri profesyonellerce değerlendirilmelidir. Bağımsız denetim ve danışmanlık firmasınca güvenlik sistemi her ay düzenli olarak denetlenmelidir.

55 Alışveriş merkezinin acil eylem planları yapılmalı ve Güvenlik, risk yönetimi ve tahliye planlarının düzenli olarak kontrol edilmelidir. Düzenli olarak AVM ve mağaza güvenlik tatbikatları (yangın ve tahliye ) yapılmalıdır.

56 Elektronik Güvenlik Sistemleri güçlendirilerek suç oluşmadan önce, suçun tespiti ve müdahalesi sağlanmalıdır. Bu müdahale özel eğitim almış, deneyimli personellerden oluşturulan Sivil kıyafetli acil müdahale timleri ile yapılmalıdır. Alışveriş Merkezinde görevli personellerin tamamına Profiling eğitimi verilmelidir.

57 Kriminolojinin tanımı ve amacı Suç Tasnifleri Sosyolojik Tasnif Psikolojik Tasnif SUÇUN NEDENLERİ SUÇ ETOLOJİSİ SUÇLA ALAKALI KAVRAMLAR İnsan ve Varlık Risk Yönetimi

58 DAVRANIŞ İLE İLGİLİ ŞÜPHELİ BELİRTİLER Heyecanlı olmak, Kekelemek, Tereddüt, Ağır nefes almak, Yüz kızarması, Aşırı durgun veya hareketli olmak, Israrcı olmak, Aceleci davranmak,

59 DAVRANIŞ İLE İLGİLİ ŞÜPHELİ BELİRTİLER Bakışını, yüzünü kaçırmak, Baskı altında bulunmak, Birden fazla kişi ise, aralarında fısıldaşma, Güvenlik sistemi ile ilgili soru (lar) sorma, Bina veya VIP rutini ile ilgili sorular sorma, Uyuşturucu madde, alkol veya ilaç etkisinde bulunduğu intibahı.,

60 GÖRÜNÜŞ İLE İLGİLİ ŞÜPHELİ BELİRTİLER Açıklanan kimliğe uymayan görünüş (Kötü giyimli bir Gn. Md. gibi), Hizmet personeli : Üniformasız, Eğer birden fazla kişiyse; Aynı giyim, aynı çanta, aynı ayakkabı - (hizmet elemanı değillerse), Spor ayakkabı, Eksik el başparmağı, Çarşaflı, Hamile, Protez uzuv (vücut parçası) Bu tür parçaların içinde cisim taşınabilmektedir.

61 Yaya giriş kapılarındaki kapı tipi metal dedektörlerin ve x-ray cihazlarının kullanılması yerine, kat ve otopark devriye hizmetlerinin arttırılması, CCTV sisteminin aktif olarak kullanılması, şüpheli durumlarda ve müdahale gerektiren olaylarda devriye personelinden ve Acil müdahale Timinden istifade edilmesi.

62 Örnek CCTV Odası

63 Yaya giriş kapılarına, giren ziyaretçilerin görüntülerinin aktarıldığı ve girişte ziyaretçinin görebileceği şekilde monitörler konularak, Alışveriş Merkezi içerisinde ziyaretçilerin kamera sistemiyle kontrol edildiğinin ziyaretçiler tarafından görülmesi sağlanarak caydırıcılık sağlanmalıdır.

64

65

66 TEŞEKKÜR EDERİZ

>> 4 te. 1 Aralık 2011 Perşembe. İçişleri Bakanlığı ndan Kocaoğlu na soruşturma!

>> 4 te. 1 Aralık 2011 Perşembe. İçişleri Bakanlığı ndan Kocaoğlu na soruşturma! SAYFA 01 Nefes kesen OPERASYON Topkapı Sarayı önünde dün tam bir can pazarı yaşandı. Suriyeli Samir Selam ismindeki kişi, uzun namlulu silahıyla rastgele ateş etti. İki kişiyi yaralayan Suriyeli Selam,

Detaylı

Türkiye nin her yerinde aynı kalitede hizmet alıyoruz. Hilton Worldwide Türkiye: Çukurova Bölge Direktörlüğü: Müşterilerimizin çözüm ortağıyız

Türkiye nin her yerinde aynı kalitede hizmet alıyoruz. Hilton Worldwide Türkiye: Çukurova Bölge Direktörlüğü: Müşterilerimizin çözüm ortağıyız Sayı: 5 Eylül 2014 Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri'nin Kurumsal Yayınıdır ISSN: 2148-4619 Çukurova Bölge Direktörlüğü: Müşterilerimizin çözüm ortağıyız Zaman Yolcusu: "Dinlemenin" kısa tarihi Güvenli

Detaylı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı

MEçHul Alıcının ADı AçıKlAnMADı GÜNCeL 3 HAber 2 GÜNdem 4 T. yaşam 5 PoLİTİKA PoLİTİKA 7 6 bölge 8 KÜrTÇe ekonomi 10 9 dünya 11 ramazan 12 bulmaca 13 SPor 14 HAber reklam 15 16 Kaya GATA'ya sevk edildi Nerede Eski Bayramlar (2) diyarbakır

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Ek: PVSK Değişikliğinden Sonra Meydana Gelen Hak İhlallerinin Dökümü: 14 Haziran 2007-31 Aralık 2007 16 Haziran 2007 de İbrahim Demiryege nin (17) adlı Hatay ın Reyhanlı İlçesi nde polis memurları tarafından

Detaylı

Adalete Karşı Safları Sıklaştırmak. Türkiye de Polis Şiddetiyle Mücadele Önündeki Engeller

Adalete Karşı Safları Sıklaştırmak. Türkiye de Polis Şiddetiyle Mücadele Önündeki Engeller Adalete Karşı Safları Sıklaştırmak Türkiye de Polis Şiddetiyle Mücadele Önündeki Engeller Copyright 2008 Human Rights Watch All rights reserved. Printed in the United States of America ISBN: 1-56432-410-9

Detaylı

Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 1

Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 1 Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 1 Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page 2 Afet_Plani_Hazirlama_Kilavuzu:Mizanpaj 1 09.12.2013 11:07 Page i AFETE

Detaylı

Hükümet canımıza ot tıkıyor

Hükümet canımıza ot tıkıyor SAYFA 01 Ekmek teknesi tabut oldu Kavşaklarda çiçek satarak geçinen Cuman ailesi büyük bir felaket yaşadı. 2 yaşındaki kızı Asmin ile 3 yaşındaki yeğen Baranʼı arabada kısa süreliğine yalnız bırakan baba

Detaylı

GÜVENLİ HASTANE KAVRAMI DOÇ. DR. DOĞAÇ NİYAZİ ÖZÜÇELİK BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ACİL TIP KLİNİK ŞEFİ

GÜVENLİ HASTANE KAVRAMI DOÇ. DR. DOĞAÇ NİYAZİ ÖZÜÇELİK BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ACİL TIP KLİNİK ŞEFİ GÜVENLİ HASTANE KAVRAMI DOÇ. DR. DOĞAÇ NİYAZİ ÖZÜÇELİK BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ACİL TIP KLİNİK ŞEFİ TÜRKİYE Deprem riski: Dünya 6. Türkiye ve Afet Dış Afetler Kimyasal Biyolojik

Detaylı

Hizmetler ilçelere de yayılıyor

Hizmetler ilçelere de yayılıyor 1Syf_Layout 1 4/27/15 7:43 PM Page 1 https://www.facebook.com/akdenizmanset07 MHP li Yaşar dan suç duyurusu MHP den Antalya Milletvekili aday adayı olan ancak listeye giremeyen Aksu Belediye ve Büyükşehir

Detaylı

Türkiye İstatistik Kurumu İzmir

Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre 4 milyon 113 bin 72 nüfusa sahip İzmir'e 2014 yılında 124 bin 439 kişi göç etti. İzmir'e göç edenler arasında ilk sırayı 16 bin

Detaylı

TUNA ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ

TUNA ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA HİZMETLERİ Can ve mala yönelik terör ve şiddet olaylarında meydana gelen artış bireysel korunma ve güvenliğin önemini arttırmıştır. Bireysel koruma ve güvenliğin sağlanmasında, hedef kişinin yaşam ve çalışma ortamında

Detaylı

2014 Yılı İş Cinayetleri Raporu

2014 Yılı İş Cinayetleri Raporu 2014 Yılı İş Cinayetleri Raporu İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Sağlıklı, Güvenli ve Güvenceli Çalışmak İstiyoruz! Devletten ve sermayeden bağımsız bir emek hareketinin işçi sağlığı politikasını oluşturalım...

Detaylı

Yok Sayılanlar; Kamp Dışında Yaşayan Suriye den Gelen Sığınmacılar İstanbul Örneği

Yok Sayılanlar; Kamp Dışında Yaşayan Suriye den Gelen Sığınmacılar İstanbul Örneği Yok Sayılanlar; Kamp Dışında Yaşayan Suriye den Gelen Sığınmacılar İstanbul Örneği Suriye den İstanbul a Gelen Sığınmacıları İzleme Platformu Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma

Detaylı

YARALAR AÇIK, ADALET HALA YOK GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN BİR YIL SONRA

YARALAR AÇIK, ADALET HALA YOK GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN BİR YIL SONRA YARALAR AÇIK, ADALET HALA YOK GEZİ PARKI EYLEMLERİNDEN BİR YIL SONRA Uluslararası Af Örgütü dünya çapında 150 den fazla ülke ve bölgede 3 milyon üyesi, destekçisi ve aktivisti ile insan hakları ihlallerine

Detaylı

lenen toplantıya başkanlar düzeyinde katılım bekleniyor.

lenen toplantıya başkanlar düzeyinde katılım bekleniyor. B aşbakan ın Ankara ya çağırdığı iş dünyası örgütleri arasında Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)

Detaylı

SIRA SAYISI: 684 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SIRA SAYISI: 684 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ YASAMA DÖNEMİ YASAMA YILI 24 5 SIRA SAYISI: 684 Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı

Detaylı

MAYMUNLAR! Çözüm süreci ile çözmeye çalıştığımız... BMGK ya bir kez daha YÜKLENDİ. 3 Müslüman katledildi; Batı; görmüyor, duymuyor, bilmiyor

MAYMUNLAR! Çözüm süreci ile çözmeye çalıştığımız... BMGK ya bir kez daha YÜKLENDİ. 3 Müslüman katledildi; Batı; görmüyor, duymuyor, bilmiyor 13 Şubat 2015 Cuma Fiyatı 25 Kr Fehmi Koru Haşim Kılıç ı uğurlarken... Prof.Dr. Nurullah Çetin Türkçe Bakış 9. Sayfada Hayrettin İvgin Kültürel Boyut 8. Sayfada M.Nuri Parmaksız Hayata ve Aşka dair 8.

Detaylı

Sanayide Afet ve Acil Durum Yönetimi Rehberi

Sanayide Afet ve Acil Durum Yönetimi Rehberi Sanayide Afet ve Acil Durum Yönetimi Rehberi Sanayide Afet ve Acil Durum Yönetimi Rehberi Temmuz 2008 ISBN 978-9944-60-309-6 1. Baskı, 1000 Temmuz 2008 İstanbul Sanayi Odası Yayınları No: 2008/7 Çevre

Detaylı

milletimizin ortak idaresidir. Bu irade üzerine kumpas kurmak isteyenlerin bu... Sayfa5 Babam Nasıl Donarak Öldü Anne

milletimizin ortak idaresidir. Bu irade üzerine kumpas kurmak isteyenlerin bu... Sayfa5 Babam Nasıl Donarak Öldü Anne SAYFA 1 SIYAH MAVI KIRMIZI SARI 19-26 ŞUBAT 2014 Fiyatı : 1,5 TL Aydın dan İddialı Projeler AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı ve Sivas Eski Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın projelerini tanıttı. Toplantıya

Detaylı

Deprem Eğitimi El Kitabı

Deprem Eğitimi El Kitabı Deprem Eğitimi El Kitabı İletİşİm Hayattır, Geleceğİmİzİ Bİrlİkte Kurtaralım Projesine Katkılarından Dolayı Türkiye Vodafone Vakfı na Teşekkür Ederiz. AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ AKUT KİTAPLIĞI YAYIN NO:4

Detaylı

ACİL DURUM EYLEM PLANI

ACİL DURUM EYLEM PLANI Belge Kodu: GDH-ACP Page:ii İÇİNDEKİLER ONAY SAYFASI... i İÇİNDEKİLER... ii REVİZYON YAPILAN SAYFALARIN KAYITLARI... iv GEÇİCİ REVİZYON YAPILAN SAYFALARIN KAYITLARI... iv REVİZYON ÖZET TABLOSU... v YÜRÜRLÜKTEKİ

Detaylı

ACİL DURUM PLANI KISIM II KAPSAM KISIM III SORUMLULUK VE İŞ BÖLÜMÜ

ACİL DURUM PLANI KISIM II KAPSAM KISIM III SORUMLULUK VE İŞ BÖLÜMÜ SAYFA NO 1/28 ACİL DURUM PLANI KISIM I AMAÇ TOTM hastanesinde oluşabilecek her türlü olağanüstü durumlarda personelin, hastaların ve hasta yakınlarının yaralanıp zarar görmesini, hizmetlerin kısmen veya

Detaylı

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ETO

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ETO ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ETO Akademi OHSAS 18001 (Occupational Healt And safety Assessment) İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ Yönetim Sistemi RİSK ANALİZİ Eğitimi 04.04.2013 Şükrü AĞAÇSAPAN (IRCA Lead Auditor & educationalist)

Detaylı

SECURITAS GÜVENLİK HİZMETLERİ A.Ş. (TÜRKİYE) YAYINIDIR.

SECURITAS GÜVENLİK HİZMETLERİ A.Ş. (TÜRKİYE) YAYINIDIR. SECURITAS GÜVENLİK HİZMETLERİ A.Ş. (TÜRKİYE) YAYINIDIR. YIL: 2013 I SAYI: 20 SY.1 R3 (01.01.2011) Ziyaret Sırası İç Anadolu da - 3 Birçok projemizi 8\16 Haber takipçileri için dolaşıyoruz. Securitas Türkiye,

Detaylı

e) Hiçbiri 1-) Metal dedektörlerin ayarlanmasına ne ad verilir? a) Mativasyon b) Stebilizasyon c) Elibrasyon d) Gramaj ayarı e) Kalibrasyon

e) Hiçbiri 1-) Metal dedektörlerin ayarlanmasına ne ad verilir? a) Mativasyon b) Stebilizasyon c) Elibrasyon d) Gramaj ayarı e) Kalibrasyon 1-) Metal dedektörlerin ayarlanmasına ne ad verilir? a) Mativasyon b) Stebilizasyon c) Elibrasyon d) Gramaj ayarı e) Kalibrasyon 2-) Aşağıdakilerden hangisi devriye görevlisinin özelliklerinden değildir?

Detaylı

Çocuklara kıymayın efendiler

Çocuklara kıymayın efendiler Atilay Ayçin: Dilek Gözüyılmaz Mehmet Bozışık Hava yollarında kadın olmak Yorulmak nedir bilmeyen yiğit işçi >> 2 >> 12 sayı 4 Bugünün suskunları ve sessizleri yarının kaybedeni olacak >> 8 Barışa ihtiyacımız

Detaylı

DEĞİŞİKLİK ÇİZELGESİ DEĞİŞİKLİK YAPANIN İSİM İMZA DEĞİŞİKLİĞİN KONUSU

DEĞİŞİKLİK ÇİZELGESİ DEĞİŞİKLİK YAPANIN İSİM İMZA DEĞİŞİKLİĞİN KONUSU SIRA NO SAYFA NO DEĞİŞİKLİK ÇİZELGESİ DEĞİŞİKLİK YAPANIN İSİM İMZA DEĞİŞİKLİĞİN KONUSU ESKİ DURUM YENİ DURUM 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 1 18 İÇİNDEKİLER THAP Organizasyon Şeması THAP Organizasyon

Detaylı

ORSAM ORTADOĞU STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ REYHANLI DA SURİYELİ KADINLAR İLE SÖYLEŞİLER - III INTERVIEWS WITH SYRIAN WOMEN IN REYHANLI - III

ORSAM ORTADOĞU STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ REYHANLI DA SURİYELİ KADINLAR İLE SÖYLEŞİLER - III INTERVIEWS WITH SYRIAN WOMEN IN REYHANLI - III Rapor No: 159, Mayıs 2013 REYHANLI DA SURİYELİ KADINLAR İLE SÖYLEŞİLER - III INTERVIEWS WITH SYRIAN WOMEN IN REYHANLI - III ORTADOĞU Ortadoğu STRATEJİK Stratejik ARAŞTIRMALAR Araştırmalar MERKEZİ Merkezi

Detaylı

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönetmelik, MARSU Genel Müdürlüğü nde

Detaylı