SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ OTOMASYON PROJESİ (SHGM-BYS)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ OTOMASYON PROJESİ (SHGM-BYS)"

Transkript

1 Sayfa No : 1 / 33 SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ OTOMASYON PROJESİ (SHGM-BYS) YETKİLİ HAVACILIK TIP MERKEZLERİ ENTEGRASYONU KULLANIM KILAVUZU BL_SHGM_EGT Mayıs 2013 v.1.5 Bilişim Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Cyberpark, Beytepe Köyü Yolu 5/A Kat:4, Bilkent/Ankara Tel: ; Faks:

2 Sayfa No : 2 / 33 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Bilgi Yönetim Sistemi Otomasyon Projesi Yetkili Havacılık Tıp Merkezleri Entegrasyonu Kullanıcı Eğitim Belgesi Özet: Bu belge Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Bilgi Yönetim Sistemi Otomasyon Projesi, Uçucu Personel Muayene Kayıtları Altsistemi nin kullanıcılar tarafından verimli ve başarılı bir biçimde kullanılabilmesi için gerekli bilgileri içerir. Hedef: Proje Yöneticileri Proje Teknik Personeli Proje Belgeleme Sorumlusu Kalite Güvenceden Sorumlu Personel Kurum Kullanıcıları Durum: Onaylı Hazırlayan: Adı soyadı Kerem KAHRAMAN Merve SORANLAR Görevi Proje Koordinatörü, J2EE Sistem Uzmanı Uygulama Geliştirici Onaylayan: Adı Soyadı Görevi İmzası Kerem KAHRAMAN Proje Koordinatörü, J2EE Sistem Uzmanı

3 Sayfa No : 3 / 33 İ Ç İ N D E K İ L E R 1. Amaç Tanımlar, Kısaadlar ve Kısaltmalar Uygulamaya Bağlanma Uygulama Kullanımı Uçucu Personel Muayene Kaydı Girişi Uçucu Personel Muayene Kaydı Takibi Özellikler / Uyarılar / Öneriler...26

4 Sayfa No : 4 / 33 Değişim Tarihçesi Sürüm Tarih Değişim Tanımı 1.0 Şubat 2013 Onaylı 1.1 Mart 2013 Muayene kayıtlarının durumlarına Kontrolde(AMS_İlgili_Kontrolör_Ad_Soyad) durumu eklenmiştir. AMC Kullanıcılarının uygulama tarafından otomatik olarak hesaplanan muayene bitiş tarihlerine elle müdahaleleri engellenmiştir. Muayene kayıtlarına Önem Durumu alanı eklenmiştir. Önem durumu ACİL olan kayıtlar muayene tarihi göz önünde bulundurulmadan listede ilk sırada yer alacak ve işareti ile belirtilecektir. 1.2 Mart 2013 AMC Kullanıcılarına kendi aralarında mesajlaşma özelliği eklenmiştir. Herhangi bir yetkili havacılık tıp merkezinde muayene işlemi devam eden uçucu personele, başka bir yetkili havacılık tıp merkezinden muayene kaydı eklenemez. Bu durumlarda uygulama AMC Kullanıcısını detaylı bir uyarı mesajı ile bilgilendirir. Birden fazla kullanıcısı olan yetkili havacılık tıp merkezlerinde, aynı kayıtlar üzerinde aynı anda işlem yapmaya çalışan AMC Kullanıcıları uygulama tarafından bir uyarı mesajı ile bilgilendirilir. AMC Kullanıcılarının daha önce uygulamaya kaydı yapılmış uçucu personel kayıtlarının Adı, Soyadı, Doğum Tarihi ve T.C. Kimlik No alanlarına müdahale etme durumu engellenmiştir. AMC Kullanıcıları muayene kaydı girerken, ilgili uçucu personel için lisans numarasını seçebilir veya elle giriş yapabilir. Girilen bu bilgi sertifikaya yansıtılır. AMC Kullanıcılarının uygulama tarafından otomatik olarak hesaplanan muayene bitiş tarihlerine elle müdahaleleri tekrar aktif hale getirilmiştir. 1.3 Mart 2013 AMC Kullanıcısı, Uçucu Personel sayfasından var olan bir uçucu personeli seçse de, Yeni Uçucu Personel Tanımla sayfasından yeni bir uçucu personeli tanımlasa da; Milliyeti alanındaki ülke bilgisi baz alınarak, sertifikaya basılacak milliyeti bilgisi sistem tarafından otomatik olarak bulunur ve Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş ekranı, Uçucu Personel

5 Sayfa No : 5 / 33 paneli, Milliyeti alanına getirilir. ( Örneğin: seçilen ülke Türkiye ise T.C. / Turkish, seçilen ülke Kanada ise Canadian vb.) Sertifikalara da bu bilgi basılır. Otomatik olarak getirilen bu bilginin doğru olması durumunda herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Eğer getirilen milliyeti bilgisi yanlış ve/veya eksik ise, AMC Kullanıcısı Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş ekranından alana elle müdahale eder ve Kaydet tuşuna basar. ( Ülkeler Milliyetler SHGM Hava Sağlık Bölümü tarafından eşleştirilmiştir. ) 1.4 Nisan 2013 AMC Kullanıcısının Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş" ekranında "Uçucu Personel" tablosunun sağ üst köşesindeki "Düzenle" tuşunu kullanarak uçucu personelin Milliyeti, Doğum Yeri, Baba Adı ve Cinsiyeti alanlarını güncelleyebilmesi sağlanmıştır. Sertifika Bilgileri panelindeki Sertifika Türü etiketi Muayene Türü Elverişsizlik Bilgileri panelindeki Elverişsizlik Karar Tarihi etiketi Elverişsizlik Tarihi olarak değiştirilmiştir. Sertifika Bilgilerindeki Muayene Türüne Özel Durum Muayenesi, İkinci Kontrol Muayenesi ve Hakem Muayene olmak üzere 3 farklı muayene türü eklenmiştir. AMC Kullanıcılarının uygulama tarafından otomatik olarak hesaplanan muayene bitiş tarihlerine elle müdahaleleri tekrar engellenmiştir. 1.5 Mayıs 2013 AMC Kullanıcısının SHGM ye Gönderilmiş / Tamamlamış İşlemler listesi, son 1 ay içerisinde işlem görmüş muayene kayıtlarını gösterecek şekilde yeniden tasarlanmıştır. Eğer AMC Kullanıcısı SHGM ye gönderdiği tüm muayene kayıtlarını görüntülemek isterse, Sorgulama sekmesinden yardım alacaktır. ( Sorgulama sekmesinde Muayene Tarih Aralığı kriteri girmek zorunludur. Ancak Adı, Soyadı, Muayene Türü ve/veya Sertifika Sınıfı kriterlerini girmek kullanıcının kontrolüne bırakılmıştır.) Eklenen bu özellik, Bekleyen İşlemler için geçerli değildir bilişim ltd Tüm hakları saklıdır. Bu belgenin hiçbir bölümü Bilişim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi nin izni alınmadan, hiçbir biçimde ve hiçbir yöntemle çoğaltılamaz ve dağıtılamaz, veri tabanı ya da başka bir sistemde saklanamaz.

6 Sayfa No : 6 / Amaç Bu kılavuzun amacı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Bilgi Yönetim Sistemi Otomasyon Projesi, Uçucu Personel Muayene Kayıtları Altsistemi nin, Yetkili Havacılık Tıp Merkezleri Kullanıcıları tarafından istenen ve özlenen düzeyde, verimli ve başarılı bir biçimde kullanılabilmesini sağlamaktır. Bu kılavuzda bulunan kullanıcı arayüzleri ve raporlar, projenin uygulama yazılımı ürünlerinin son şeklini göstermektedir. 2. Tanımlar, Kısaadlar ve Kısaltmalar SHGM Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM-BYS Sivil Havacılık Bilgi Yönetim Sistemi Otomasyon Projesi AMS Hava Sağlık Bölümü ( Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ) AMC Yetkili Havacılık Tıp Merkezleri ( Sağlık Kuruluşları ) Web Gezgini Web Browser ( Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari vb.) 3. Uygulamaya Bağlanma Uygulamanın çalıştırılabilmesi için, istemci makinelerinde web gezgini bulunması yeterlidir.web gezgini dışında başka bir uygulama kurulumuna gerek yoktur. Web gezgini tıklanır ve adres çubuğu yardımıyla adresine gidilir.

7 Sayfa No : 7 / 33 açılır. yardımıyla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Uygulamaları ekranı Sağ üst köşede yer alan bağlantısı yardımı ile Giriş ekranı açılır.

8 Sayfa No : 8 / 33 SHGM tarafından AMC Kullanıcıları na bildirilen kullanıcı adı ve şifre bilgisi, ilgili alanlara girilir ve tuşu yardımıyla uygulamaya bağlanılır.

9 Sayfa No : 9 / 33 NOTLAR : AMC Kullanıcıları, SHGM tarafından kendilerine bildirilen parola bilgisini değiştirmek isterse; sayfasındaki Kullanıcı Şifre Değiştirme bağlantısından yardım alabilir. Uygulama web gezgininde, istemci makinenin yerel ayarlarına göre Türkçe veya İngilizce dil desteği ile açılmaktadır. AMC Kullanıcıları, tüm ekranlarda sağ üst köşede yer alan yardımıyla dil desteğinde değişiklik yapabilir. Dil değişikliği her ekranda ve istenilen anda gerçekleştirilebilir. Uygulama web gezgininde, klasik tema desteği ile açılmaktadır. AMC Kullanıcıları, yardımıyla tema desteğinde değişiklik yapabilir. Tema değişikliği her ekranda ve istenilen anda gerçekleştirilebilir. AMC Kullanıcıları, ekranlar arasında geçişler yaparken, web gezginlerinin geri dön tuşlarını değil, uygulama ekranlarındaki tuşlarını kullanmalıdır. Eğer ekranda geri dön tuşu yok ise, bağlantısından yardım almaları gerekmektedir.

10 Sayfa No : 10 / 33 AMC Kullanıcıları, uygulama ekranlarından, her ekranda sağ üst köşede bulunan bağlantısı yardımıyla veya web gezginini kapatarak çıkabilir. Uygulama içerisinde herhangi bir kaydetme ve/veya güncelleme işlemini gerçekleştirebilmek için, önceden belirlenmiş bazı alanlara bilgi girmek zorunludur. Bu zorunlu alanlar bilgi girilecek alanın etiketinin sonundaki kırmızı renkli * işareti ile gösterilmektedir. Bu tip alanlara bilgi girmeden kaydetme ve/veya güncelleme işlemi yapılmaya çalışıldığı durumlarda uygulama "..." alanına değer girilmelidir. şeklinde bir uyarı mesajı görüntüleyecektir. Bazı durumlarda aynı ekranda seçilen ve/veya girilen başka bir değere göre zorunlu alanlar değişiklik gösterebilir. Örneğin; Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş ekranında Sertifika Türü İlk Muayene olarak seçildiğinde, Bir Önceki Sertifika Bitiş Tarihi bilgisini girmek zorunlu değilken; Sertifika Türü Periyodik Muayene olarak seçildiğinde, Bir Önceki Sertifika Bitiş Tarihi bilgisini girmek zorunludur. kullanılır. tuşu, klavye yardımıyla veri girişi yapılmayan, veri seçimli alanlar için tuşu, klavye yardımıyla veri girişi yapılmayan alanları boşaltmak (temizlemek) için kullanılır.

11 Sayfa No : 11 / 33 Tablo tipi ekranlarda gösterilen verilerin sayısının çok olduğu durumlarda, sistem otomatik olarak verileri sayfalara ayırır ve tablonun hemen altında çubuğu görüntülenir. Sayfa numaraları üzerinde gezinmek suretiyle diğer sayfalardaki verilere erişilebilir. Ayrıca tuşu ile bir sonraki sayfaya, tuşu ile en son sayfaya, tuşu ile bir önceki sayfaya, ile de ilk sayfadaki verilere erişilebilir. Verilerin bir sayfada görüntülenebildiği durumlarda ise tablonun hemen altında çubuğu pasif olarak görüntülenir. Tablo tipi ekranlarda gösterilen verilerin sayısının çok olduğu durumlarda, aranan veriye ulaşmak için sayfa sayfa dolaşmak yerine, ilgili kolonun altındaki filtre alanlarından da yardım alınabilir. Örneğin; doğum yeri İzmir olan uçucu personel kayıtlarına ulaşmak için, Doğum Yeri kolonunun altındaki filtreye İZMİR yazmak yeterlidir. Burada her bir karakter basımından sonra tablo kendini yenileyecektir.

12 Sayfa No : 12 / 33 Tablo tipi ekranlarda gösterilen verileri harf, sayı, tarih vb. sırasına sokmak için ilgili tablo kolonunun yanında görüntülenen tuşuna basmak yeterlidir. tuşuna ilk kez basıldığında tablodaki veriler baştan sona şeklinde sıralanır ve tuş konumuna geçer. İkinci kez basıldığında ise sondan başa doğru sıralanır ve tuş konumuna geçer. Bu işlem sınırsız sayıda uygulanabilir.

13 Sayfa No : 13 / Uygulama Kullanımı 4.1 Uçucu Personel Muayene Kaydı Girişi 1. AMC Kullanıcısı uygulamaya giriş yapar. 2. AMC Kullanıcısı açılan Hastane Ana Sayfa sayfasından Yeni Muayene Ekle tuşuna basar. 3. AMC Kullanıcısı açılan Uçucu Personel arama sayfasından muayene kaydı girilmek istenen uçucu personelin adını veya adının bir kısmını, Adı alanına ve/veya soyadını veya soyadının bir kısmını, Soyadı alanına girer ve Sorgula tuşuna basar.

14 Sayfa No : 14 / AMC Kullanıcısı sorgulama sonucu aradığı uçucu personelin kaydına 4.1. Ulaştı ise; Adı alanınındaki bağlantıyı seçer Ulaşamadı ise; Yeni Uçucu Personel Tanımla tuşuna basar. Açılan Yeni Uçucu Personel Tanımla ekranında; Adı, Soyadı, Doğum Tarihi, T.C. vatandaşı ise T.C.Kimlik No bilgileri zorunlu; Doğum Yeri, Baba Adı ve Cinsiyeti bilgileri tercihli olmak üzere sırasıyla girer. Milliyeti alanı otomatik olarak Türkiye olarak gelmektedir. Değiştirmek için tuşundan; milliyeti bilinmiyor ise alanı boşaltmak için tuşundan yardım alır. Son olarak Kaydet tuşuna basar.

15 Sayfa No : 15 / AMC Kullanıcısı 4.1 maddesinde açıklandığı gibi uçucu personelin kaydını seçse de; 4.2 maddesinde açıklandığı gibi uçucu personelin kaydını yeni oluşturulup kaydetse de; uygulama otomatik olarak muayene kaydının girişinin yapılacağı Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş ekranını açar.

16 Sayfa No : 16 / AMC Kullanıcısı İlk Muayene, İkinci Kontrol Muayenesi veya Hakem Muayene kaydı girecek ise 6.1. Sertifika Bilgileri panelindeki Önem Durumu, Muayene Türü, Sertifika Sınıfı, Muayene Tarihi ve Sertifika Durumu bilgilerini zorunlu; Açıklamalar / Öneriler ve JAA Lisans No bilgilerini tercihen; Bir Önceki Sertifika Bitiş Tarihi ve Veriliş Tarihi bilgilerini ise muayene türüne göre sırasıyla girer. Veren Devlet alanı otomatik olarak Türkiye olarak gelir; değiştirilemez. Son olarak Kaydet tuşuna basar. Kaydetme işlemi başarıyla tamamlandı ise, uygulama Muayene Kaydı Eklendi! şeklinde bir uyarı mesajı görüntüler Varsa kısıtlama bilgileri girmek için Yeni Kısıtlama Ekle tuşuna basar Açılan Kısıtlama Bilgileri penceresinde, Kısıt bilgisini zorunlu; Tanı, İlgili Mevzuat Maddesi ve Açıklama bilgilerini tercihen olmak üzere sırasıyla girer. Son olarak Kaydet tuşuna basar. İşlem başarıyla tamamlandı ise uygulama otomatik olarak Uçucu Personel

17 Sayfa No : 17 / 33 Muayene Bilgileri Giriş ekranına geri döner ve Kısıtlama Bilgileri panelinde seçilen kısıtlamanın görüntülendiğinden emin olur. Birden fazla kısıtlama olduğu durumlarda, 6.2 ve 6.3 numaralı maddeleri tekrarlar Elverişsizlik kararı verildi ise Elverişsizlik Bilgileri panelinde, Elverişsizlik Tarihi, Tanı, İlgili Mevzuat Maddesi ve Elverişsizlik Notları bilgilerini sırasıyla girer. Son olarak Kaydet tuşuna basar. Kaydetme işlemi başarıyla tamamlandı ise, uygulama Muayene Kaydı Güncellendi! şeklinde bir uyarı mesajı görüntüler.

18 Sayfa No : 18 / Tek parça halinde ve pdf formatında taranmış muayene evraklarını eklemek için, İlgili Dökümanlar panelinin üzerinde herhangi bir yere ( ) fare yardımıyla tıklar ve önce paneli görünür hale getirir. Ekle tuşu yardımıyla, ekleyeceği dokümanı bilgisayarından seçer.

19 Sayfa No : 19 / 33 İlgili döküman seçildikten sonra görüntülenen tuşu yardımıyla yükleme işlemini tamamlar ve yandaki panelde görüntülendiğinden emin olur. Birden fazla doküman ekleneceği durumlarda, bu madde tekrarlanır Son olarak gönder tuşuna basarak, muayene kaydını AMS ye gönderir. 7. AMC Kullanıcısı Periyodik Muayene veya Genişletilmiş Muayene kaydı girecek ise 7.1. Sertifika Bilgileri panelindeki Önem Durumu, Muayene Türü, Sertifika Sınıfı, Bir Önceki Sertifika Bitiş Tarihi, Muayene Tarihi, Sertifika Durumu ve Veriliş Tarihi bilgilerini zorunlu; Açıklamalar / Öneriler ve JAA Lisans No bilgilerini tercihli olmak üzere sırasıyla girer. Veren Devlet alanı otomatik olarak Türkiye olarak gelmektedir; değiştirilemez. Son olarak Kaydet tuşuna basar. Kaydetme işlemi başarıyla tamamlandı ise, uygulama Muayene Kaydı Eklendi! şeklinde bir uyarı mesajı görüntüler.

20 Sayfa No : 20 / Sertifika Detay Bilgileri panelindeki tuşuna basar ve Sert.Bit.Tar. bilgilerini uygulama tarafından otomatik olarak hesaplatarak ilgili alanlara yazdırır. (Otomatik olarak hesaplanan Sert.Bit.Tar. temizlemek için ise tuşundan yardım alabilir.) Uygulama tarafından otomatik olarak hesaplanan sertifika bitiş tarihi bilgilerine elle müdahale edilemez. Son olarak EKG Odyogram, Geniş. KBB Oftalmoloji Solunum Fonksiyon Testi ve Akciğer Grafisi tarih veya metin alanlarına giriş yapar ve Kaydet tuşuna basar. Kaydetme işlemi başarıyla tamamlandı ise, uygulama Muayene Kaydı Güncellendi! şeklinde bir uyarı mesajı görüntüler Sonrasında 6.2, 6.3, 6.4, 6.5 numaralı maddelerden yardım alarak işlemlere devam eder.

21 Sayfa No : 21 / Daha sonra fare yardımıyla tuşunun üzerine gelir ve biraz bekler. Uygulama giriş yapılan sertifika sınıfına göre 1.Sınıf Sağlık Sertifikası nı veya 2.Sınıf Sağlık Sertifikası nı.pdf olarak görüntüler. Yazıcıya, kaydı yapılan sertifika sınıfına göre boş sertifika şablonunu koyar ve tuşuna basar. Açılan Yazdır penceresinde ( ) seçeneğinin işaretli olduğundan emin olur ve tuşuna basar.

22 Sayfa No : 22 / Son olarak gönder tuşuna basarak, muayene kaydını AMS ye gönderir. 8. AMC Kullanıcısı Özel Durum Muayenesi kaydı girecek ise 8.1. Sertifika Bilgileri panelindeki Önem Durumu, Muayene Türü, Sertifika Sınıfı, Muayene Tarihi, Sertifika Durumu ve Veriliş Tarihi bilgilerini zorunlu; Bir Önceki Sertifika Bitiş Tarihi, Açıklamalar / Öneriler ve JAA Lisans No bilgilerini tercihli olmak üzere sırasıyla girer. Veren Devlet alanı otomatik olarak Türkiye olarak gelmektedir; değiştirilemez. Son olarak Kaydet tuşuna basar. Kaydetme işlemi başarıyla tamamlandı ise, uygulama Muayene Kaydı Eklendi! şeklinde bir uyarı mesajı görüntüler.

23 Sayfa No : 23 / Sertifika Detay Bilgileri panelindeki tuşu Bir Önceki Sertifika Bitiş Tarihi bilgisi girildi ise görüntelenebilir. Bunun için Bir Önceki Sertifika Bitiş Tarihi ni kaydetmelidir. Daha sonra tuşuna basar ve Sert.Bit.Tar. bilgilerini uygulama tarafından otomatik olarak hesaplatarak ilgili alanlara yazdırır. (Otomatik olarak hesaplanan Sert.Bit.Tar. temizlemek için ise tuşundan yardım alabilir.) Uygulama tarafından otomatik olarak hesaplanan sertifika bitiş tarihi bilgilerine elle müdahale edilemez. Son olarak EKG Odyogram, Geniş. KBB Oftalmoloji Solunum Fonksiyon Testi ve Akciğer Grafisi tarih veya metin alanlarına giriş yapar ve Kaydet tuşuna basar.

24 Sayfa No : 24 / 33 Kaydetme işlemi başarıyla tamamlandı ise, uygulama Muayene Kaydı Güncellendi! şeklinde bir uyarı mesajı görüntüler Sonrasında 6.2, 6.3, 6.4, 6.5 ve ihtiyaca göre 7.4 numaralı maddelerden sırasıyla yardım alarak işlemlere devam eder ve son olarak gönder tuşuna basarak, muayene kaydını AMS ye gönderir. 4.2 Uçucu Personel Muayene Kaydı Takibi 1. AMC Kullanıcısı uygulamaya giriş yapar. 2. Açılan Hastane Ana Sayfa sayfası Bekleyen İşlemler başlığı altında Taslak ve/veya İade Edildi durumunda olan tüm kayıtları listeler. AMS ye gönderilmiş Kontrolde(AMS_İlgili_Kontrolör_Ad_Soyad), Değerlendirmede, Onaylandı ve/veya İş Listesinden Düşürüldü durumunda olan ve son 1 ay içerisinde işlem görmüş muayene kayıtlarını görüntülemek için SHGM' ye Gönderilmiş / Tamamlanmış İşlemler(Son 1 Ay) radyo tuşunun, tüm muayene kayıtlarını görüntülemek için ise Sorgulama radyo tuşunun işaretlenmesi yeterlidir. Ancak tüm muayene kayıtlarını görüntülemek için, Muayene Tarih Aralığı kriteri zorunlu olarak, Adı, Soyadı, Muayene Türü ve/veya Sertifika Sınıfı kriterleri isteğe bağlı olarak girilmeli ve Sorgula tuşuna mutlaka basılmalıdır.

25 Sayfa No : 25 / AMC Kullanıcısı, muayene kayıtlarının detayına bakmak ya da kaydın durumuna göre değişiklik yapmak isterse; istediği kaydın Durumu alanındaki bağlantıyı seçmesi yeterlidir.

26 Sayfa No : 26 / Özellikler / Uyarılar / Öneriler Tekrarlı kayıtların sisteme girilmesine engel olmak amacıyla, Uçucu Personel arama ekranındaki sorgulama işlevine bazı özellikler getirilmiştir. Bu özellikler, Sorgulama işlemi yapabilmek için, Adı ve Soyadı alanlarından birine en az 3 karakter girilmelidir. Örneğin; Neslihan adlı uçucu personellerin kayıtlarına Adı alanına nes yazarak ulaşılabilir. Aksi durumda uygulama Sorgulama yapabilmek için Adı veya Soyadı alanlarından birine en az 3 karakter girmelisiniz! şeklinde bir uyarı mesajı görüntüleyecektir. Sorgulama işlemi yapabilmek için ad ve/veya soyad bilgilerinin 3 karakterlik bir parçasını, sırasını bozmamak koşulu ile girmek yeterlidir. Örneğin; Ahmet adlı uçucu personellerin kayıtlarına Adı alanına ahm, hme veya met yazarak ulaşılabilir. Sorgulama işlemi büyük / küçük harften bağımsız olarak gerçekleştirilir. Örneğin; Adı alanına İbrahim yazarak ulaştığınız kayıtlar ile, İbRAHim yazarak ulaştığınız kayıtlar aynı olacaktır. Sorgulama işlemi noktalı harfler ile noktasız harflerden bağımsız olarak gerçekleştirilir. Örneğin; Soyadı alanına duru yazarak ulaştığınız kayıtlar ile, dürü yazarak ulaştığınız kayıtlar aynı olacaktır. Yeni Uçucu Personel Tanımla ekranında kayıt yapabilmek için Adı, Soyadı, Doğum Tarihi ve T.C. vatandaşı ise T.C.Kimlik No alanlarına bilgi girmek yeterlidir. Ancak diğer bilgilerin de girilmesi, veri tekrarını önlemek ve sistem veri bütünlüğünü sağlamak açısından önem taşımaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur : Adı, Soyadı, Doğum Tarihi ve T.C. vatandaşı ise T.C.Kimlik No alanlarına girilen

27 Sayfa No : 27 / 33 bilgiler bir kez Kaydet tuşuna basıldıktan sonra asla değiştirilemez. Burada AMC Kullanıcısı tarafından yapılacak herhangi bir hata durumunda Hastane Ana Sayfa sının en altında görüntülenen Mesajlar paneli yardımıyla otomasyon teknik personelinden yardım istenmelidir. Ayrıca standartları korumak açısından Adı alanına bilginin ilk harfleri büyük, diğerlerinin küçük; Soyadı alanına bilginin tüm harfleri büyük olacak şekilde girilmesi önerilir. ( Örneğin : Neslihan BULUT, Ali Burak VARLIK, James THAKER vb. ) Sertifika bitiş tarihleri uygulamaya otomatik olarak hesaplattırılırken, uçucu personelin doğum tarihi, muayene tarihi ve bir önceki sertifika bitiş tarihi bilgileri önceden girilip, kaydedilmiş olmalıdır. Aksi durumlarda hesaplama işlemi yapılmayacak ve AMC kullanıcısı uygulama tarafından bir uyarı mesajı ile bilgilendirelecektir. Uygulamanın elle giriş yapılan tüm alanlarının maksimum karakter sayıları ve karakter tipleri önceden belirlenmiştir. AMC Kullanıcısı, girdiği bilginin maksimum karakter sayısını aşması veya ilgili alan için uygun karakter tipinde olmaması durumunda, uygulama tarafından bir uyarı mesajı ile bilgilendirelecektir. Uygulama bir seferde en fazla 40 MB lik dosyayı yükleyecek ( upload edebilecek ) şekilde tasarlanmıştır. Yüklenecek dosya 40 MB den fazla ise bölünerek bir kaç seferde yükleme işlemi yapılmalıdır. Uygulamaya muayene kaydı girilirken, önem durumu NORMAL veya ACİL olarak seçilebilir. Önem durumu acil olarak kaydedilmiş muayene kayıtları, AMS ye gönderme işlemine müteakip, AMS Kontrolör Kullanıcısı ve AMS Yetkili Kullanıcısının iş listesinde - muayene tarihi göz önünde

28 Sayfa No : 28 / 33 bulundurulmadan- en üst sırada yer alacaktır. Ayrıca liste ekranlarında işareti ile belirtilecektir. Bu kaydın değerlendirilmesindeki öncelik AMS Kullanıcılarının inisiyatifindedir. AMC Kullanıcısının yaptığı kayıtlar sistemde 6 farklı durumda tutulmaktadır. o Taslak; AMC Kullanıcısı ilgili kaydı AMS ye göndermediği sürece kayıt taslak durumunda kalacaktır. AMC Kullanıcısı taslak durumundaki kayıtlar üzerinde ekleme / düzeltme / silme işlemlerinden herhangi birini gerçekleştirebilir. Bu kayıtlar AMS kontrolör ve/veya AMS yetkili kullanıcıları tarafından görüntülenemez. o Kontrolde(AMS_İlgili_Kontrolör_Ad_Soyad); AMC Kullanıcısı taslak durumundaki kaydı AMS ye gönderdiği anda kayıt kontrolde durumuna geçecek ve kaydın hangi AMS Kontrolör Kullanıcısının iş listesinde olduğunu parantez içerisinde belirtecektir. Bu durumda AMC Kullanıcısı kaydı sadece görüntüleyebilir; üzerinde herhangi bir işlem yapamaz. AMS Kontrolör Kullanıcısı ise ekleme / düzeltme / değerlendirmeye gönderme / iade etme işlemlerinden herhangi birini gerçekleştirebilir. o Değerlendirmede; AMS Kontrolör Kullanıcısı ilgili kontrollerden sonra kaydı değerlendirmek üzere AMS Yetkili Kullanıcısına gönderdiğinde kayıt değerlendirmede durumuna geçecektir. AMS Yetkili Kullanıcısı ekleme / düzeltme / iade etme / onaylama / iş listesinden düşürme işlemlerinden herhangi birini gerçekleştirebilir. AMC Kullanıcısı ve/veya AMS Kontrolör Kullanıcısı değerlendirmede durumunda olan kayıtları sadece görüntüleyebilirler. o Onaylandı; Değerlendirmede durumundaki kayıtlar AMS Yetkili Kullanıcısı tarafından onaylanır ise onaylandı durumuna geçecektir. Bu durumda AMC Kullanıcısı, AMS Kontrolör Kullanıcısı ve AMS Yetkili Kullanıcısı kaydı sadece görüntüleyebilirler; üzerinde herhangi bir işlem yapamazlar.

29 Sayfa No : 29 / 33 o İade Edildi; Muayene kayıtları AMS Kontrolör Kullanıcısı ve/veya AMS Yetkili Kullanıcısı tarafından bir sebepten ötürü açıklaması ile beraber ilgili AMC ye iade edilir ise, iade edildi durumuna geçecektir. Bu durumda AMC ler iade edilen kayda ilk ulaştığı anda kayıt otomatik olarak taslak durumuna geçecektir. AMC Kullanıcısı bu kayıt üzerinde ekleme / düzeltme işlemi gerçekleştirebilir. Ancak bir kez iade edilmiş kayıt taslak durumunda olsa bile silme işlemi gerçekleştirilemez. o İş Listesinden düşürüldü; Değerlendirme durumundaki kayıtlar AMS Yetkili Kullanıcısı tarafından iş listesinden düşürülür ise iş listesinden düşürüldü konumuna geçecektir. Bu durumda AMC Kullanıcısı kaydı sadece görüntüleyebilir. AMS Yetkili Kullanıcısı ise tekrar iş listesine alarak ilgili kaydı değerlendirmede aşamasına çekebilir. Uçucu Personel arama ekranında, muayene kaydı girilecek personel sorgulandığında listelenen bazı kayıtların Uçucu Personel İse kolonu boş, bazılarının ise bağlantısı ile dolu olduğu görülür. o Boş ise, SHGM tarafından başka bir işlem için ( Lisans, Yönetici Personel, Hissedar, Mal Varlığı vb. ) uygulamaya kaydedilmiş ancak AMS tarafından uçucu personel kaydı daha önce girilmemiş bir kişi anlamına gelmektedir. o şeklinde dolu ise, AMS tarafından uçucu personel kaydı daha önce girilmiş bir kişi anlamına gelmektedir. Bu bağlamda AMC Kullanıcılarının dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır : a. Muayene kaydı girilmek üzere sorgulanan kişinin uçucu personel listesindeki T.C. Kimlik No bilgisi ile AMC Kullanıcılarının elindeki bilgi eşleşir veya Adı, Soyadı, Doğum Tarihi, Doğum Yeri, Baba Adı bilgileri aynı anda eşleşir ise; Uçucu Personel İse kolonu boş olsun/olmasın, AMC Kullanıcısının aradığı uçucu personel kaydı, uçucu personel listesindeki kayıttır.

30 Sayfa No : 30 / 33 Yani AMC Kullanıcısının yeni uçucu personel tanımlamasına gerek yoktur. b. a maddesinde belirtilen durumun gerçekleşmediği her durumda, AMC Kullanıcısı mutlaka yeni bir uçucu personel tanımlamak durumundadır. AMC Kullanıcılarının eklediği / değiştirdiği her bir uçucu personel kaydı, SHGM BYS Projesi nin bütünlüğü de göz önüne alınarak tarih ve saat bazında kayıt altına alınmaktadır. ( Loglama ) AMC Kullanıcısı, Uçucu Personel sayfasından var olan bir uçucu personeli seçse de, Yeni Uçucu Personel Tanımla sayfasından yeni bir uçucu personeli tanımlasa da; Milliyeti alanındaki ülke bilgisi baz alınarak, sertifikaya basılacak milliyeti bilgisi sistem tarafından otomatik olarak bulunur ve Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş ekranı, Uçucu Personel paneli, Milliyeti alanına getirilir. ( Örneğin: seçilen ülke Türkiye ise T.C. / Turkish, seçilen ülke Kanada ise Canadian vb. ) Sertifikalara da bu bilgi basılır. Otomatik olarak getirilen bu bilginin doğru olması durumunda herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Eğer getirilen milliyeti bilgisi yanlış ve/veya eksik ise, AMC Kullanıcısı Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş ekranından alana elle müdahale eder ve Kaydet tuşuna basar. ( Ülkeler Milliyetler SHGM Hava Sağlık Bölümü tarafından eşleştirilmiştir. ) AMC Kullanıcısı, Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş sayfası, Uçucu Personel panelinin sağ üst köşesindeki tuşu ile, uçucu personelin Milliyeti, Doğum Yeri, Baba Adı ve Cinsiyeti alanlarını güncelleyebilir.

31 Sayfa No : 31 / 33 Hastane Ana Sayfa sayfasındaki tuşu, aynı kayıtlardan sorumlu birden fazla AMC Kullanıcısı olduğu durumlarda, aynı kayıt üzerinde işlem yapılmasını önlemek için, işleme başlamadan önce mutlaka kullanılmalıdır. AMC Kullanıcısı, Uçucu Personel Muayene Bilgileri Giriş ekranında, herhangi bir muayene kaydı üzerinde değişiklik yapıp tuşuna bastığında, MUAYENE KAYDI BAŞKA BİR KULLANICI TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLMİŞ! LÜTFEN KAYDI YENİLEYİNİZ... mesajı ile karşılaşırsa önce tuşuna basıp kaydı yenilemeli, daha sonra gerekli düzenlemeleri yapıp tekrar tuşuna basmalıdır. Bu durum aynı kayıt üzerinde, aynı anda değişiklik yapmaya çalışan AMC Kullanıcılarının karşılaşabileceği bir durumdur. AMC lerin getirebildikleri ve kaldırabildikleri kısıtlamalar sistemde parametrik olarak tutulmaktadır ve kontrol işlemi AMS tarafından yapılmaktadır. Eğer AMC lerin ekleyip/kaldırabildikleri kısıtlamalarda bir değişiklik olursa, AMS Yetkili Kullanıcısı ile bağlantı kurmaları gerekmektedir. Muayene Tarihçesi paneli, seçilen uçucu personelin (varsa) daha önce ki muayene kayıtlarını görüntülemek için kullanılır. Sözü edilen kayıtlara ulaşmak için, o kaydın Durumu alanındaki bağlantıyı seçip, Detaylar ekranını görüntülemek yeterlidir. Daha önce kısıtlaması ile birlikte muayene kaydı girilmiş ve onaylanmış bir uçucu personele yeni muayene kaydı girildiği anda; sistem otomatik olarak bir önceki onaylı muayene kaydındaki kısıtlamayı yeni girilen muayene kaydına yansıtır. AMC Kullanıcısı bu kısıtlamayı yetkileri çerçevesinde isterse kaldırabilir.

32 Sayfa No : 32 / 33 Muayene kayıtları girilirken, ilgili uçucu personelin JAA Lisans No bilgisi, SHGM Lisans Müdürlüğü tarafından daha önce uygulamaya girilmiş ise, tuşu yardımıyla sorgulanıp ilgili alana getirebilir. Kaydın SHGM Lisans Müdürlüğü tarafından girilmediği durumlarda, ilgili alana elle giriş yapabilir. AMC Kullanıcısı, herhangi bir yetkili havacılık tıp merkezinde muayene işlemi devam eden uçucu personele yeni bir muayene kaydı ekleyemez. Bu durumlarda uygulama AMC Kullanıcısını Adı Soyadı adlı uçucu personelin, Yetkili Havacılık Tıp Merkezi tıp merkezinden girilen ve son durumu Durumunda olan işlemi devam etmektedir. Bu sebeple ilgili işlem tamamlanana kadar yeni muayene kaydı girişi yapılamaz. şeklinde bir mesaj ile bilgilendirir. AMC Kullanıcısı muayene kaydı sırasında o OML-Yalnızca Nitelikli Yardımcı Pilot İle Birlikte Veya Yardımcı Pilot Olarak Geçerlidir kısıtlaması girerse ve sertifika bitiş tarihlerini otomatik olarak hesaplatırsa, uygulama Sınıf 1 (sing ) için Sert. Bit. Tar. hesaplamaz; Metin alanına N/A bilgisini getirir. o TML-Yalnızca Belirtilen Ay Kadar Geçerlidir kısıtlaması girerse, açılan Süre (Ay) alanına da bilgi girmek zorundadır. Bu işlem sonrası sertifika bitiş tarihlerini otomatik olarak hesaplatırsa, uygulama sertifika bitiş tarihlerini girilen süre(ay) bilgisini göz önünde bulundurarak hesaplama işlemi yapar. AMC Kullanıcıları İlk Muayene kayıtlarını, durumu ne olursa olsun.pdf formatında görüntüleyemez.

33 Sayfa No : 33 / 33 AMC Kullanıcıları Hastane Ana Sayfa sının en altında görüntülenen Mesajlar paneli yardımıyla o SHGM tarafından belirlenen AMS Kullanıcıları ile ( işleyiş hakkında ) o Otomasyondan sorumlu teknik personel ile ( ekran hata bildirimlerinde ) o Diğer AMC Kullanıcıları ile sınırsız sayıda mesajlaşabilir. Gelen/Giden mesajlar, AMC kullanıcıları tarafından Sil tuşu yardımıyla sadece görselde silinebilir. İlgili mesajlar uygulama veritabanında saklanmaya devam edecektir.

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu

Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu 1 Enocta Eğitim Platformu Eğitim Yöneticisi Kullanım Kılavuzu enocta Profilo İş Merkezi, Cemal Şahir Sok. No:26-28 34394 Mecidiyeköy / İstanbul T 0 212 356 13 00 F 0 212 356 13 09 www.enocta.com 2 İÇİNDEKİLER

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

: Bilgisayarlarda dosya boyutları için kullanılan ölçü birimini

: Bilgisayarlarda dosya boyutları için kullanılan ölçü birimini Amaç TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU SÜRÜM 4.0 MADDE 1- Bu Kılavuz, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Elektronik Uygulamalar Projesi kapsamında

Detaylı

Amaç... 2. Kısaltma ve Tanımlar... 2. Hususlar... 4

Amaç... 2. Kısaltma ve Tanımlar... 2. Hususlar... 4 TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ ARAÇ SATIŞ ve DEVİR ile BU İŞLEMLERE AİT BİLDİRİMİN ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASI Program Kullanım Kılavuzu 14.Mayıs.2010 Versiyon 1 İÇİNDEKİLER Amaç... 2 Kısaltma ve Tanımlar...

Detaylı

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU KOZMETİK FAALİYETLERİ ELEKTRONİK UYGULAMALAR KILAVUZU Amaç MADDE 1- Bu Kılavuz, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Elektronik Uygulamalar Projesi kapsamında yer alan

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI

İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme Nasıl Girilir? İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ TAŞRA KULLANICILARI MODÜLÜ KULLANICI EL KİTABI Sisteme girmek için Kurum Portal/Intranet sayfasından Kurumsal Uygulamalar İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

GO Plus Sistem Yönetmeni

GO Plus Sistem Yönetmeni GO Plus Sistem Yönetmeni LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler...2 Sistem Yönetmeni...4 Yönetim...5 Terminaller...6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi...7 Gruplar...8 Kullanıcılar...9

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) EĞİTİCİ KULLANICI EĞİTİM DOKÜMANI İÇİNDEKİLER 1 İÇİNDEKİLER... 2 1.1. KURUM İÇİ GİDEN EVRAK SÜRECİ... 3 1.2. KURUM DIŞI GİDEN EVRAK SÜRECİ... 15 1.3. OLUR EVRAK

Detaylı

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Birimleri Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Nisan-2010. BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Nisan-2010 BİM Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi GİRİŞ ÖEB Uygulamasına bağlanılabilmesi için aşağıdaki işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Uygulama internet

Detaylı

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi ELEKTRONİK KAMU ALIMLARI PLATFORMU İdare İş Deneyim Belgesi Düzenleme, Kayıt ve Sorgulama Kullanım Rehberi Sürüm No: 1.0 Yayın Tarihi: 01.09.2014 444 0

Detaylı

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi

Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi Kullanıcılarına web üzerinden hizmet veren DavaProWeb, Dava Karar Destek ve Süreç Yönetim Sistemi ile hukukçulara dava süreci boyunca her türlü konuda yardım sağlayan

Detaylı

BAYINDIRLIK ve İSKAN İL MÜDÜRLÜKLERİ KULLANIM KILAVUZU

BAYINDIRLIK ve İSKAN İL MÜDÜRLÜKLERİ KULLANIM KILAVUZU BAYINDIRLIK ve İSKAN İL MÜDÜRLÜKLERİ KULLANIM KILAVUZU , Türkiye'deki yapı denetiminde yer alan özel ve tüzel kişiliklerin kendi sorumluluklarındaki görevlerini daha kaliteli, takip edilebilir ve verimli

Detaylı

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK

SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK SYS SİSTEM YÖNETİMİ BÜTÜN BİLGİ İŞLEM YAZILIM DANIŞMANLIK 2012 SYS SİSTEM YÖNETİMİ 1.SYST00 Sistem İşlemleri Resim-1 Bu uygulama CANIAS sisteminde bulunan tüm işlemleri görüntülemek ve herhangi bir uygulama

Detaylı

T. C. KAMU İHALE KURUMU

T. C. KAMU İHALE KURUMU T. C. KAMU İHALE KURUMU Elektronik İhale Dairesi ELEKTRONİK KAMU ALIMLARI PLATFORMU Sözleşme Fesih İşlemleri, İş Artışı (+), İş Eksilişi (-), Fiyat Farkı (+ / -) İşlemleri ve Bir Bakışta Sözleşme Ekranı

Detaylı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Eğitim Dokümanı

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Eğitim Dokümanı TÜRKSAT A.Ş Belgenet ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (Standart Kullanıcı Yardım Dokümanı) Sürüm: 3.0 Hazırlayan: Kıvanç KASIMOĞLU Nisan 2013 1 İÇİNDEKİLER 1 PROGRAMA GİRİŞ... 4 Şifreli Giriş... 4 Sertifikalı

Detaylı

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... ŞEKİL LİSTESİ... II İTİCUUEP'E GİRİŞ...1 Ayarlar Menüsüyle Çalışmak...8 İletişim Menüsünü Tanımak...10

Detaylı

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ

NETSİS UYARLANABİLİR VERİTABANI SİSTEMİ SİSTEM MODÜLÜ Amaç ve Fayda Yayın Tarihi Kategori Ürün Grubu Modül Versiyon Önkoşulu Yükleme ve Gereken Dosyalar Yükleme Sonrası İşlemler Uygulama Bu doküman ile, Netsis İnsan Kaynakları Paketinin temel

Detaylı

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU;

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; Rev_2012_1226_005 İçindekiler 01_Uygulamanın İçeriği 01_Hal Otomasyonunun Özelliği 02_Cari Kartların Tanımlanması 03_Yeni bir (müstahsil) tanımlama 04_Stok Kartlarının

Detaylı

ETA MUHASEBE PROGRAMI

ETA MUHASEBE PROGRAMI Bilgisayarlı muhasebe, karmaşık zaman alıcı ve yorucu olan muhasebe işlemlerinin bilgisayar ortamında çok daha kolay yapılmasını sağlayan paket programlardır. Günümüz şartlarında elle tutulan muhasebe

Detaylı

EK DERS ÜCRET ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU

EK DERS ÜCRET ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU EK DERS ÜCRET ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU KASIM - 2012 BİM PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA DESTEK ŞUBESİ EK DERS ÜCRETİ ÖDEMELERİ Kamuda farklı kanunlara tabi olarak istihdam edilen, -657 sayılı Devlet Memurları

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu İçindekiler Boğaziçi Üniversitesi Horde Kullanım Kılavuzu...1 1. HORDE...4 1.1. Horde Nedir?...4 1.2. Horde Kullanımı için Gerekenler...4 1.3. Kök Sertifikasının

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ

BAŞVURU SAHİBİ PROJE BAŞVURUSU İŞLEMLERİ TÜBİTAK - BİLGEM YAZILIM TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (YTE) T.C. KALKINMA BAKANLIĞI İZLEME, DEĞERLENDİRME VE ANALİZ DAİRESİ BAŞKANLIĞI KALKINMA AJANSLARI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ BAŞVURU SAHİBİ PROJE

Detaylı

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası

AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası AKINSOFT CafePlus Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.02.01 Tarih : 05.03.2013 Sayfa 1 1. ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA KISA BİLGİ AKINSOFT CafePlus ; İnternet cafelere, laboratuvarlara, internet web filtreleme

Detaylı

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak)

VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) Giriş VERİ GÖNDERME PROGRAMI KULLANMA KILAVUZU (Tesisler tarafından kullanılacak) AKBS, 4 modülden oluşmaktadır. Merkez Uygulaması, Veri Gönderme Sistemi, Veri Karşılama Sistemi ve Veri İşleme Sistemi.

Detaylı