TUĞÇE AŞCIGİL. 30 Günlük Program EGZERSİZ. PROGRAMLARI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TUĞÇE AŞCIGİL. 30 Günlük Program EGZERSİZ. www.egzersizprogramlari.com PROGRAMLARI"

Transkript

1 TUĞÇE ŞIGİL EGZERSİZ PROGRMLRI 30 Günlük Program

2 MERH TUĞÇE Sana özel hazırladığımız Program la bu yaza formda ve sıkı bir vücutla gireceksin. Ekipmana ihtiyaç duymadan kendini rahat hissettiğin her yerde yapabileceğin bu egzersiz programı, çalıştırmak istediğin bölgeler göz önüne alınarak sana özel olarak hazırlandı. u program sayesinde Kalça, Karın, acak, Kol ve Sırt bölgelerini çalıştıracak, bu bölgelerde oluşan fazlalıklardan kurtulacak, yağ oranını azaltacak, kas oranını arttıracak, sıkılaşacak ve fit bir vücuda sahip olacaksın. Programı nı uygularken düzenli olarak su tüketmeyi ihmal etme. Yeme alışkanlığını değiştirmek, daha sağlıklı tercihler yapmak bu programla birlikte çok daha hızlı ve etkili sonuç almana yardımcı olacak. Programını uygulamaya başladığın andan itibaren metabolizman hızlanacak, yağ oranın azalacak, sıkılaşacak, stresten uzaklaşacak, daha esnek olacak ve vücudunu daha iyi tanımaya başlayacaksın. Hedefine ulaşmak için disiplinli çalışman ve programı tam olarak uygulaman gerektiğini unutma. Egzersiz programını ve takvimini indirdikten sonra dilersen yazıcıdan çıkartabilirsin. Takviminin altında bulunan bölüme egzersiz yaptığın günleri işaretle. Programa başlamadan önce mutlaka bel, kalça, bacak ve kol bölgelerinin kaç cm olduğunu ölç ve takviminin altında bulunan beden ölçüleri bölüme yaz. Her haftanın sonunda vücudunu ölçerek takvimine yaz. Sonuçları daha iyi görmek için kendi fotoğrafını çekerek kendine özel bir yerde sakla. Egzersiz programın sonlandığında farkı görmek seni daha çok motive edecektir. Programın tamamı hedefine en doğru şekilde ulaşman ve rahatlıkla uygulayabileceğin şekilde sana özel olarak hazırlanmıştır. Programı değiştirmek yada eksik yapmak yanlış ilerlemene, sakatlanmana yada doğru sonucu alamamana sebep olabilir. u nedenle programına ve takvimine sadık kalmalısın.

3 Program Hakkında! Programında yer alan Program bölümü sıkılaşmanı, vücudunu ve kaslarını hissetmeni, çalışmasını istediğin kalça, karın, bacak, sırt ve kol bölgelerinin ağırlıklı çalışmasını sağlayacak egzersizlerden oluşmaktadır. Program sayesinde bir sonraki egzersize hazırlanacak ve vücudunu yormadan 25 dakika çalıştıracaksın. Programında yer alan Program bölümü yağ yakıcı ve kardiyovasküler sistemini geliştirici Kardiyo Programı dır. u program diğer programlardan daha faklı bir sistemle hazırlandığı için daha çok enerji harcamana, daha çok terlemene ve yükselen nabzınla beraber daha çok yağ yakmana yardımcı olacak. Egzersiz aralarında en az 3 hareketi dinlenmeden yapmaya çalışmalı, eğer nabzın çok yükseldiyse ve dinlenme ihtiyacı hissediyorsan hareket aralarında en az 20 saniye dinlenmelisin. Program bölümünde ise yine çok yorulmadan ama Program ya oranla daha aktif, Program ye oranla daha hafif bir sistemle çalışacak, daha faklı egzersizlerin kombinasyonundan oluşmuş bir programla ilerleyeceksin. Önemli Not: Programların tamamı amaçlarına, yaşına, vücut ölçülerine ve sağlık durumuna özel olarak hazırlanmıştır. Senin dışında bir kişinin bu programı uygulaması sağlık açısından sakıncalıdır! PROGRMINI UYGULRKEN Hayat tarzını değiştirmek ve bundan sonraki hayatına daha fit, daha sağlıklı, daha sıkı ve daha bilinçli devam etmek senin elinde. Programına başlamadan önce aşağıdaki uyarı ve önerileri tam olarak okuduğundan ve anladığından emin ol. u uyarı ve önerileri okurken Programlarına ve Takvimli Planına göz at. Unutma ki bu egzersiz programı senin ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmıştır. En iyi sonucu almak için programını eksiksiz olarak uygulamalı ve yönlendirmeleri takip etmelisin. Egzersizleri uygularken karın kasını her harekette sıkı ve aktif tut. Karın kası vücudunun merkezinde yer alır ve hangi bölgeyi çalıştırırsan çalıştır o her harekette aktifleşir. Karın kasını güçlendirirsen ve iyi kullanırsan bir çok egzersizi rahatlıkla yapabilirsin. u egzersiz programı daha kuvvetli ve sıkı bir vücuda sahip olmana, bel ve boyun ağrılarının azalmasına, daha uzun mesafe yürümene ve sportif performansını arttırmana yardımcı olacaktır. Düzenli olarak programını uygulayarak kas kütleni arttıracak, güçlenecek, kemik erimesi riskini azaltacak, duruş bozukluklarını düzeltecek, vücudunda oluşabilecek fıtık, sakatlanma ve hastalık riskini azaltacak, metabolizmanı kuvvetlendirecek ve hızlandıracaksın. Vücudunun fazla yağlanmasının en büyük nedeni yanlış beslenmedir. Egzersize başladığın gün beslenmene de çok dikkat etmelisin.

4 TUĞÇE PROGRMIN ŞLMDN ÖNE U ÖLÜMÜ MUTLK OKUMLISIN! Programı uygulamadan önce mutlaka egzersizlerin anlatımlarını dikkatlice oku. Programa başlamadan 2-3 gün önce dakikalık bir yürüyüş yap. Programa başlarken ilk olarak ısınma bölümünü uygula. İmkanın varsa ısınma bölümünden hemen önce 1 km hafif bir yürüyüş yap. Program esnasında en az üç hareketi dinlenmeden yapmaya çalış. süren 20 saniyeden fazla olmamalıdır. süresinde düzenli nefes alıp vererek vücudunu rahatlat, bir iki yudumdan fazla su içme ve egzersize çok uzun süre ara vermeden devam et. Set tekrarları olan egzersizlerde ilk set bittikten sonra en az 30 saniye, en fazla 120 saniye dinlen. Her hareketi belirlenen sürede ve sayıda yapmaya gayret göster. Eğer bir hareketin sonunda çok fazla yoruluyorsan kendine fazladan dinlenme süresi tanı. ir sonraki hareket için vücudunu hazırla. Hareket tekrarlarını say veya süre tut. lerde de maksimum süreyi geçmemeye özen göster. Egzersizin bitiminde imkanın varsa soğuma bölümünü uygulamadan önce hafif tempoda 1 km yürü ve sonrasında soğuma bölümünü uygula. Programa başladıktan sonra haftada bir gün tam olarak dinlen ve hiçbir egzersiz türünü uygulama. Diğer dinlenme günlerinde dilersen hafif tempo yürüyüş yada esneme hareketlerini yapabilirsin. Egzersizlerden sonra vücudunda kasılma yada aşırı ağrı varsa o bölgeyi zorlamadan dinlenmelisin. Eğer ağrı bir sonraki gün de devam ediyorsa dinlenme sürene 1 gün daha ekleyebilirsin. Eğer egzersizden sonra hafif bir yanma ve çalıştığını hissettiren bir kas sızlaması varsa dinlenme gününde çok hafif esneme yada sakin bir yürüyüş sonrası germe yapabilirsin. Egzersiz öncesi, egzersiz sırasında ve sonrasında susuz kalmamaya özen göster. 500ml lik bir şişe suyu tüm egzersiz boyunca küçük yudumlar alarak yavaşça iç. Hareketlerde diz, bel, boyun gibi eklem bölgelerinin zorlandığını hissediyorsan o hareketi uygulama yada tekrar sayısını yarıya indir. Hareketler sana çok kolay geliyorsa tüm set bittikten sonra dinlen ve aynı programı bir set daha yap. Kesinlikle hareketlerin altında yazan tekrar sayılarını kendine göre arttırma.

5 PROGRMI NSIL UYGULRIM? Öncelikle indirdiğin dosyaları yazıcıdan kağıt üzerine renkli basman çok daha pratik ilerlemeni sağlayacak. Egzersiz programı üç bölümden oluşmaktadır; Isınma, Egzersiz Programı nın kendisi ve soğuma bölümü. Egzersiz programının içerisinde ilk olarak ısınma bölümü karşına çıkacak. Isınma bölümünü egzersiz öncesi uygulayarak vücudunu ısıtmalısın. Isınma bölümünden sonra soğuma, görselli programlar, egzersizlerin görselli anlatımları ve son olarak takvim bölümüyle karşılaşacaksın. Özellikle egzersizlerin anlatımlı görsellerinin bulunduğu bölümü çok dikkatli okumalı ve hareketlerin anlatımlarıyla birlikte görsellerini tanımalısın. nlatım bölümünden sonra takvimle birlikte asıl egzersizlerin bulunduğu ve alfabetik harflerle belirlenmiş içerisinde 9 farklı hareket bulunan programları takvim sırasıyla uygulamalısın. Örneğin: Program gibi bir başlık olacak. İndirdiğin dosyada bulunan Programı nı takvimindeki sıralamaya göre uygulamalısın. Örneğin: Program takviminde 1. SLI gününün altında yazıyorsa o gün programı içerisinde bulunan 9 hareketlik bölümü sırasıyla uygulamalısın. Program bölümünü uygulayıp bitirdikten sonra soğuma bölümüne geçmeli ve soğuma bölümündeki hareketleri sırasıyla uygulamalısın. Soğuma bölümü bittikten sonra ılık bir duş alıp vücudunuzu dinlendirebilirsin. ynı şekilde bir sonraki egzersiz gününün altında Program Takvim in de Program yazıyorsa o gün yine ilk olarak ısınma bölümünü uygulamalı, sonrasında Program bölümündeki egzersizleri sırasıyla, belirtilen tekrar kadar uygulamalı ve program bitiminde soğuma bölümünü uygulayarak egzersizinizi sonlandırmalısın. Takvim günlerinde dinlenme yazan bölümlerde kesinlikle vücudunu dinlendirmeli ve egzersiz programlarından hiç birini uygulamamalısın. Eğer kendini yorgun hissetmiyorsan dinlenme günlerinde esneme hareketlerini uygulayabilir veya hafif bir yürüyüş yapabilirsin. PROGRM TKVİMİNİ KÇIRIRSN NE OLK? Programını takvimdeki sıralamayla yapmaya başladın ve bazı aksiliklerden dolayı programı yapmayı erteledin. Geçen süre eğer 5 günden daha fazla değilse programına kaldığın yerden devam et. Geçen süre 1 hafta veya 1 haftadan daha uzunsa programında yaptığın son haftayı tekrar et ve programına devam et. Eğer ara verdiğin süre 15 günden daha uzunsa tüm programı baştan başlayarak uygula.

6 PROGRMINI UYGULRKEN NSIL ESLENMELİYİM? ölgesel yağlanma ve sarkmanın en büyük sebebi hareketsizlik ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle gün içerisinde masa başı iş yapan ve oturma süresi 7 saatten fazla olan kişilerde bölgesel yağlanma olasılığı çok daha yüksektir. ununla beraber sürekli hazır, paketli, kötü karbonhidratlar gibi yüksek kalorili, aşırı şeker, tuz, yağ içeren, besin değeri düşük gıdalar tüketmek karın, bel, bacak ve kalça bölgesinde aşırı yağlanmaya sebep olur. Düzenli olarak spor yapılmasına rağmen bu bölgelerde hala bir incelme görülmüyorsa bunun sebebi beslenme düzeninde bulunan paketli gıdalar, kötü karbonhidratlar, düzensiz beslenme sitemidir. ununla birlikte o bölgeye özel egzersiz yapılmaması yada yaptığınız egzersizlerin yağ yakımını sağlamamasından da kaynaklanabilir. u egzersiz programıyla birlikte sağlıklı beslenerek tüm vücudunu çalıştıracak, yağ yakımı sağlayacak, sıkılaşacak, zayıflayacak ve fazlalıkların kötü görünümünden kurtulacaksın. Unutma ki sağlıklı beslenme vücudundaki değişimleri görmeni kolaylaştıracak ve daha sağlıklı bir yaşama başlamanı hızlandıracaktır. Egzersiz Programı nı Uygularken u Önerileri Unutmamalısın! Sabah ilk kalktığında su içerek metabolizmanı uyandır. Gün içerisinde yediklerini not et ve vücudunun ihtiyacı olmayan gıdaları beslenme listenden çıkar. Programlardan 2 saat önce ve 2 sonra ana öğün yiyebilirsin daha erken ana öğün tüketme. Enerji ihtiyacını spordan 1 saat önce ara öğün yaparak karşılayabilirsin. u ara öğünde; taze fındık, badem, ceviz gibi gıdalar olabilir. Meyve yanında, yarım yağlı yoğurt veya süt gibi gıdalar tüketerek de vücudunun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilirsin. Egzersiz sonrasındaki 1 saat içerisinde yaptığın egzersizin yoğunluğuna göre, sindirimi rahat iyi karbonhidratlarla birlikte protein tüketmelisin. u süreçte tükettiğin protein ve karbonhidratlar egzersiz sonrası kaybettiğin enerjini geri kazanmanı ve kas yorgunluğunun oluşmamasını sağlar. Örneğin; 1 muz veya 1 elmanın yanında tarçınlı az yağlı süt, tahıllı ekmek veya marul yaprağının içine lor peynirli küçük boy sandviç gibi küçük ama hem sindirimi kolay hemde etkili gıdalar egzersiz sonrasında vücudunun daha hızlı toparlanmasını ve dokuların onarılmasını sağlar. na öğünlerde karbonhidratlarla birlikte mutlaka protein tüket, proteinler egzersiz esnasında zarar gören kasların ve dokuların onarımına yardımcı olur. Egzersiz sonrasında düzenli sıvı tüketmeye özem göster. Tükettiğin sıvının %80 i temiz içme suyu olmalıdır. Enerji içecekleri, meyve suları, hazır kahveler ve asitli içeceklerin içerisinde bulunan şeker kana çabuk karıştığı için vücudunda daha hızlı yağlanmaya ve selülit oluşumuna sebep olur. u nedenle egzersiz sonrasında bu içeceklerden uzak dur ve saf su tüketmeye özen göster. Egzersiz sonrasında kafein almak istiyorsan yeşil çaydan yararlan.

7 Enerji vermesi için iyi karbonhidratların ağırlıklı olduğu bir beslenme düzenine başla. Paketli, uzun ömürlü, kimyasal madde ve hızlı enerji veren gıdalardan, kısacası tüm kötü karbonhidratlardan uzak dur. İyi karbonhidrata ve proteine öğünlerinde eşit miktarda yer ver. Örneğin; yarım porsiyon yeşil salata yanında, yarım porsiyon mercimek, kinoa gibi vejeteryan proteinler yada yarım porsiyon kırmızı et, tavuk, balık gibi hayvansal proteinlerden oluşan 1 porsiyonluk yemekleri ana öğünde tüketebilirsin. ( alerjen, hastalık, hamilelik vb. özel durumlarınız varsa bu önerileri uygulamayın ve bir doktora danışın. u öneriler hiç bir sağlık problemi veya özel durumu olmayan kişilere örnek amaçlı verilmiştir.) Taze mevsim meyve ve sebzelerinden yararlan. Doğal gıdalardan destek alarak beslen. kşam hava karardıktan sonra ağır yemekler yememeye ve ana öğün tüketmemeye özen göster.

8 ISINM VE SOĞUM Egzersiz yapacağın her gün, egzersize başlamadan önce Isınma ölümü, egzersiz bitiminde ise Soğuma ölümü egzersizlerini yapmalısın PROGRM DI Egzersizleri sizin için programlar haline getirdiğimiz bölüm. Takvim planındaki harflerin karşılığı bu programlardır. PROGRM UYGULM REHERİ EGZERSİZ DI Programlar içerisindeki egzersizlerin adları EGZERSİZ GÖRSELİ Egzersizi adım adım gösteren görsel SÜRE/TEKRR Egzersizi kaç tekrar veya kaç saniye/dakika boyunca uygulayacağınızı gösteren bölüm EGZERSİZ NLTIMI Programlar içerisndeki egzersizlerin, adım adım detaylı uygulaması PROGRM DI İŞRETİ Egzersiz anlatımının, hangi program ya da programlar içerisinde olduğunu gösterir. TKVİMLİ PROGRM PLNI HFT EDEN ÖLÇÜLERİ aşlangıç gününden son haftaya kadar tüm vücudunuzu ölçün ve listeye yazın. Sonuçları daha net görün. UYGULNK PROGRM DI O gün uygulanacak programın adını gösterir. SET SYISI Programın tekrar eden set sayısını gösterir. (örn: x2 programı arka arkaya iki set uygulayın)

9 ISINMÖLÜMÜ Jogging in Place 2-3 Dakika Olduğunuz yerde tempolu yürüyüş yapıyormuş gibi dizinizi yukarı kaldırın ters kolunuzu dirsekten bükerek yukarı kaldırın ve olduğunuz yerde durmadan adım atarak yürüyüş yapın. yağınızı yere geri koyduğunuzda durmadan diz çekin kolunuzla ritmi takip edin. Hareketi sürekli tekrarlayın. Windshield Wiper 60 Saniye 1. dım: Sırt üstü yere uzanın ve kollarınızı iki yana açın. acaklarınızı dizden büküp kendinize doğru çekin. Sırtınız ve boynunuz düz duracak şekilde yere sabitleyin. 2.dım: Dizler birbirine yapışık halde sağa doğru belden yavaşça dönün. Dizlerinizi yere değdirin ve aynı hareketi diğer tarafa doğru aynı şekilde uygulayın. Önemli: u pozisyonda sırtınızı yerden ayırmamaya ve boynunuzu daima düz tutmaya özen gösterin. bs Stretch 60 Saniye 1. dım: Yüz üstü uzanın. Ellerinizi göğüslerinizin yanına gelecek şekilde yerleştirin. Nefes vererek ellerinizle kendinizi yukarı doğru yavaşça itin. 2.dım: Sırasıyla omuz, göğüs ve karnınızı yerden yukarı kaldırın ve karnınızdaki gerimi hissettiğinizde, boynunuzu da geriye doğru esnetip iki nefes sonra yavaşça aynı sıralamanın tersinde aşağıya doğru inin. Önemli: Hareketi yavaş yapmaya özen gösterin. Vücudunuzdaki gerimi hissettiğiniz noktada bekleyiniz ve ilk pozisyonunuza yavaşça geri dönünüz. Down Dog Split 30 Saniye 1. dım: Yüz üstü uzanın. Ellerinizi göğüslerinizin yanına gelecek şekilde yere yerleştirin. Nefes vererek ellerinizle kendinizi yukarı doğru yavaşça itin. Vücudunuzu yerden yukarı kaldırın ve ayak parmak uçlarınızla ellerinizin üzerinde durun. 2.dım: Kalçanızı yukarı doğru iyice kaldırarak ayak tabanlarınızla yere tam basmaya çalışın. vuç içlerinizi yere sabitleyin. Sırtınızı aşağı doğru hafifçe iterek bacaklarınızın arkasında ve sırtınızda oluşacak gerimi hissettiğinizde, tek bacağınızı yukarı kaldırın ve nefes alıp vererek bekleyin. Önemli: Hareketi yavaş yapmaya özen gösterin. Vücudunuzdaki gerimi hissetiğiniz noktada bekleyiniz, ilk pozisyonunuza yavaşça geri dönünüz ve diğer bacağınızı yukarı düz kaldırınız. Shoulder Warm Up 1 Dakika 1.dım: acaklarınızı omuz genişliğinde yanlara açın. acaklarınız düz, vücudunuz dik ayakta durun. 2.dım: Kollarınızı yukarı düz uzatın ve vücudunuzu dik tutun. Kollarınızı dirsekten bükerek omuz hizasına gelecek şekilde yanlara doğru indirin ve tekrar yukarı düz tutup yukarı kaldırın. Hareket esnasında sırtınızı aktifleştirin. Hareketi durmadan hafif tempoda kollarınızı dirsekten bükerek tekrarlayın. Pigeon Stretch 15 Saniye 1. dım: Mat inizin üzerinde sırtınız dik, sol bacağınız önde bükülü, sağ bacağınız arkada düz ve diziniz yere değecek şekilde oturun. Sol bacağınızı önde bağdaş tek bacakla bağdaş kuruyormuş gibi dizini yere gelecek şekilde bacağınızı sabitleyin. 2.dım: acağınızdaki gerimi hissettiğinizde biraz bekleyin ve yavaş nefes alıp verin. Süre bitiminde bacak değiştirerek hareketi tekrarlayın.

10 SOĞUMÖLÜMÜ Shoulder Tricep Stretch 15 Saniye 1.dım: acaklarınızı omuz genişliğinde yanlara açın. acaklarınız düz, vücudunuz dik ayakta durun. 2.dım: Kollarınızı göğüs hizasında öne düz uzatın ve vücudunuzu dik tutun. Sağ kolunuzu düz bir şekilde sol omuzunuza doğru uzatın. Sol kolunuzu dirsekten bükün ve sağ kolunuzu, sol kolunuzun arsın tutun. Sol kolunuzla sağ kolunuzu kendinize doğru çekin ve kolunuzdaki gerimi hissettiğiniz noktada bekleyin. Seating Rotation Stretching 30 Saniye Mat inizin üzerinde sırtınız dik, sol bacağınız sağ bacağınızın üzerinde bükülü duracak şekilde oturun. Sağ elinizi, sol bacağınızın dışına yere sabitleyin. Sol kolunuzu, vücudunuzu sol tarafa döndürerek belinizin arkasına doğru yerleştirin ve boynunuzla, vücudunuzun arkasında bir nokta belirleyerek dönün ve noktaya bakarak bekleyin. ynı hareketi diğer tarafa da uygulayın. Önemli: Vücudunuzu döndürdüğünüzde gerimi hissettiğiniz en son noktaya kadar gidin ve o noktada nefes alıp vererek sabit bekleyin. Seated Side Stretch 30 Saniye 1. dım: Mat inizin üzerinde sırtınız dik, sol ayağınız önde, sağ ayağınız arkada bükülü duracak şekilde oturun. Sağ elinizi, sağ omuz hizanızın altına gelecek şekilde yere sabitleyin. 2.dım: Sol kolunuzu yukarı kaldırın ve vücudunuzu sağ tarafa doğru hafifçe eğerek, sol kolunuzu sağ tarafa, tam başınızın üzerine doğru uzatarak esneyin. Happy aby Pose 15 Saniye 1.dım: Sırt üstü yere uzanın ellerinizi ve bacaklarınızı düz uzatın. acaklarınızı dizden bükerek kendinize doğru çekin. Sağ ellinizle sağ ayağınızın ayasını sol elinizle de sol ayağınızın altından tutarak yere doğru hafifçe çekin ve ayağınızın içine elinizle baskı uygulayın. Gerimi hissettiğiniz noktada yavaşça nefes alıp vererek bekleyin. Standing Quad Stretch 15 Saniye 1.dım: yakta dik durun. acaklarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde hafifçe açın. Dengenizi sağlayın ve tek bacağınızı topuğunuz kalçanıza değecek şekilde dizden bükerek elinizle tutun. 2.dım: acağınızdaki gerimi hissettiğiniz noktada bekleyin ve diğer elinizi ileri uzatarak dengenizi sağlayın. Dengenizi sağlayamıyorsanız tek elinizle bir yerden tutunarak destek alabilirsiniz. Intense Side Stretch 30 Saniye 1.dım: acaklarınızı kapatın ve tek ayağınızı iki adım ileri atarak açın. 2.dım: Öndeki dizinize doğru yavaşça eğilin, arkadaki bacağınızı düz ve kaymayacak şekilde yere sabitleyin gerimi hissettiğiniz noktada bekleyin. Yavaşça kalkın ve iki nefes sonra diğer bacağınızı esnetin.

11 PROGRM The Roll Up Sit Up With Reach Up ack Raise 10 Tekrar 20 Tekrar 10 Tekrar Prone ack Kick Swimming Elbow Plank 20 Tekrar 20 Tekrar Saniye Prone Frog Kick Knee Push Up and rm Lift Penguin runch 30 Tekrar 20 Tekrar 20 Tekrar

12 PROGRM Jogging in Place Quick Jack Skip Squat Side Kick 2 Dakika 2 Dakika 60 Saniye Jumping Jack Lunge Skip Sumo Squat 60 Saniye 60 Saniye 60 Saniye Mountain limber Jumping Jack High Knee 60 Saniye 30 Tekrar 2 Dakika

13 PROGRM The Roll Up Swimming lternating Froggers 20 Tekrar 20 Tekrar 20 Tekrar Elbow Plank Standing Leg ircle High Knee 20 Tekrar 20 Tekrar 20 Tekrar Standing Side Knee runch Mountain limber Kneeling Side runch 20 Tekrar 20 Tekrar 20 Tekrar

14 EGZERSİZNLTIMLRI 1/4 The Roll Up 1.dım: Sırt üstü yere uzanın ve kollarınızı geriye doğru uzatın. Kollarınızı yavaşça yerden kaldırıp göğüs hizasına kadar kaldırın. 2.dım: Kollarınızla birlikte yavaşça omuzunuzu, sırtınızı ve belinizi biri sizi kollarınızdan tutup çekiyormuş gibi yavaşça yukarı kaldırın. Oturur pozisyona geldiğinizde kollarınızı iyice öne doğru uzatın. Yukarıda iki nefes bekleyin ve sırasıyla bel, sırt ve omuzunuzu nefes vererek yavaşça aşağı indirin ve İlk pozisyonunuza geri dönün Sit Up With Reach Up 1.dım: Sırtüstü uzanın, kollarınızı göğüs hizasında yukarı doğru uzatın. Karın kasınızdan destek alarak omuz, sırt ve belinizi sırasıyla yerden ayırarak yukarı kalkın. 2.dım: Oturma pozisyonuna geldiğinizde kollarınızla yukarı doğru uzanabildiğiniz yere kadar uzanın. Hareket esnasında sırtınızı dik karnınızı sıkı tutun. İki nefes sonra ilk pozisyonunuza yavaşça geri dönün. ack Raise 1.dım: Yüz üstü yere uzanın ve ellerinizi ensenizde birleştirin. acaklarınızı düz uzatın. Ellerinizle ensenize baskı yapmadan göğsünüzü yerden yukarı kaldırın. 2.dım: Karın kasınızı, kalça kasınızı aktifleştirin ve yavaşça aşağı inin. ir nefes bekleyin ve tekrar yavaşça önce alnınızı, sonra göğüslerinizi yerden kaldırıp gerimi hissetiğiniz noktaya kadar kendinizi yukarı kaldırın ve yavaşça tekrar aşağı inin. Hareketi durmadan hafif tempoda tekrarlayın. Prone ack Kick 1.dım: Yüz üstü yere uzanın ve ellerinizi alnınızın altında birleştirin. acaklarınızı düz uzatın. Sağ bacağınızı dizden bükerek 90 derecelik açıya getirin. 2.dım: Kalça kasınızı aktifleştirin ve yavaşça yukarıya doğru küçük küçük tekmeler atmaya başlayın. Hareketi durmadan hafif tempoda her iki bacakla da tekrarlayın. Swimming 1.dım: Yüz üstü yere uzanın ellerinizi ve bacaklarınızı düz uzatın. Ellerinizle bacaklarınızı çapraz hareket edecek şekilde sağ bacağınızı ve sol kolunuzu aynı anda yukarı kaldırın ve aşağı indirirken sol bacağınızı ve sağ kolunuzu yukarı kaldırın. 2.dım: Karın kasınızı, kalça kasınızı aktifleştirin ve yavaşça aşağı inin. ir nefes bekleyin ve tekrar yavaşça ters kol ters bacak olacak şekilde kollarınızı ve bacaklarınızı yerden kaldırıp gerimi hissetiğiniz noktaya kadar kendinizi yukarı kaldırın ve yavaşça tekrar aşağı inin. Hareketi durmadan hafif tempoda tekrarlayın.

15 EGZERSİZNLTIMLRI 2/4 Elbow Plank 1. dım: Yüz üstü uzanın. Kollarınızı dirseklerden 90 derecelik açıyla bükün ve omuz genişliğinde açın. yak parmak uçlarınızda duracak şekilde dengenizi sağlayın ve karın kasınızı sıkarak yerden yukarı kaldırın, yani plank pozisyonunu alın. 2.dım: Karın kasınız başta olacak şekilde kol ve kalça kaslarınızı kullanarak vücudunuzu düz tutun. Prone Frog Kick 1.dım: Yüz üstü yere uzanın ve ellerinizi alnınızın altında birleştirin. acaklarınızı dizden bükün ve ayak içlerinizi birbirine yapıştırın. 2.dım: Kalça kasınızı aktifleştirin ve yavaşça yukarıya doğru küçük küçük tekmeler atmaya başlayın. Hareketi tekrarlarken dizlerinizi yanlara açın ve ayaklarınızı birbirinden ayırmamaya dikkat edin. Durmadan hafif tempoda tekrarlayın. Knee Push Up and rm Lift 1. dım: Yüz üstü uzanın. Kollarınızı omuz genişliğinde açın. Dizlerinizin üzerinde duracak şekilde dengenizi sağlayın ve karın kasınızı sıkarak yerden yukarı kalkın, düzlerinizin üzerinde kız şınavı pozisyonunu alın. Karın kasınız başta olacak şekilde kol ve kalça kaslarınızı kullanarak vücudunuzu düz tutun. 2.dım: Dirseklerinizi bükerek yavaşça aşağı doğru inin ve göğsünüzü yere değdirmeye çalışın. Nefes temponuza uyarak kollarınızla yeri itin ve ilk pozisyonunuzu alın. Yukarıya çıktığınızda sağ kolunuzu yukarı kaldırın ve tekrar yavaşça aşağı inin şınav çekin. Yukarı çıktığınızda diğer kolunuzu yukarı düz uzatın. Hareketi hafif tempoda bir sağ bir sol kolunuzu yukarı kaldırarak sürekli tekrarlayın. Penguin runch 1.dım: Sırtınız dik ayaklarınız dizden bükülü olacak şekilde yere oturun. Karın kasınızı sıkarak vücudunuzu hafifçe geri yaslayın ve ayaklarınızı yerden kaldırın. Oturma kemiklerinizle dengeyi sağlayın. Karın ve sırt kaslarınızla üst vücudunuza hakim olun. 2.dım: Kollarınızı dirseklerden bükün ve sağ kolunuzla sol dizinizi birbirine değdirirken vücudunuzu sol tarafa doğru belden yavaşça döndürün ve sağ bacağınızı aşağı uzatın. Ters kol ters bacak olacak şekilde belden dönerek diz ve dirseğinizi ortada buluşturun. Hareket esnasında sırtınızı dik karnınızı sıkı tutun. Jogging in Place 1. dım: Olduğunuz yerde tempolu yürüyüş yapıyormuş gibi dizinizi yukarı kaldırın ters kolunuzu dirsekten bükerek yukarı kaldırın ve olduğunuz yerde durmadan adım atarak yürüyüş yapın. yağınızı yere geri koyduğunuzda durmadan diz çekin kolunuzla ritmi takip edin. Hareketi sürekli tekrarlayın. Quick Jack Skip 1.dım: yakların arası kapalı eller vücudun iki yanında ayakta dik durun. Yukarı hafifçe zıplayarak ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla olacak şekilde yanlara doğu açın ve tekrar zıplayarak ilk pozisyonunuza dönün. Hareketi durmadan tempolu zıplayarak tekrarlayın.

16 EGZERSİZNLTIMLRI 3/4 Squat Side Kick 1.dım: Ellerinizi göğüs hizasında yumruk yaparak tutun. acaklarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde yanlara doğru hafifçe açın. 2.dım: acaklarınızı dizden bükerek aşağı inin, gerimi hissettiğiniz noktada yavaşça tekrar yukarı kalkın ve yana bir tekme atın. yağınızı yere geri koyduğunuzda durmadan tekrar squat çekin ve tekrar tekme atın. Hareketi her iki bacakla da sürekli tekrarlayın. Jumping Jack 1.dım: yakların arası kapalı eller vücudun iki yanında ayakta dik durun. Yukarı hafifçe zıplayarak ellerinizi kafanızın üzerine iki yana doğru ayaklarınızı da omuz genişliğinde yanlara doğu açın ve tekrar zıplayarak ilk pozisyonunuza dönün. Hareketi durmadan zıplayarak sürekli tekrarlayın. Lunge Skip 1.dım: yakta dik durun. acaklarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde hafifçe açın ve ileri büyük bir adım adın. Dengenizi sağlayın ve arka bacağınızı doksan derece olacak şekilde dizden bükerek aşağı inin. 2.dım: Ön bacağınızı dizden büktüğünüzde ayak parmak ucunuzu geçmediğinden emin olun. acaklarınızdaki gerimi hissettiğiniz noktada tek bir hamleyle yukarı zıplayın ve arkadaki bacağınızı öne getirip dizinizi yukarı çekerek küçük bir sıçrama yapın. Öne çektiğiniz dizinizi geriye koyarak yere yavaşça inin ve lunge pozisyonunu alın. Hareketi her iki bacakla da tekrarlayın. Mountain limber 1. dım: Yüz üstü uzanın. Kollarınızı omuz genişliğinde açın. yak parmak uçlarınızda duracak şekilde dengenizi sağlayın ve karın kasınızı sıkarak yerden yukarı kalkın, yani plank pozisyonunu alın. Karın kasınız başta olacak şekilde kol ve kalça kaslarınızı kullanarak vücudunuzu düz tutun. 2.dım: Sağ bacağınızı dizden bükerek göğsünüze doğru büyük bir adım atın. dımınızı geri alın plank pozisyonuna geri dönün ve diğer adımınızı göğsünüze doğru çekerek hareketi sürekli tekrarlayın. Sumo Squat 1.dım: Ellerinizi göğüs hizasında ileriye doğru uzatın. acaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla olacak şekilde yanlara doğru açın. yak parmak uçlarınızı yanlara bakacak şekilde yere sabitleyin. 2.dım: acaklarınızı dizden bükerek aşağı inin, gerimi hissettiğiniz noktada yavaşça tekrar yukarı kalkın. Hareketi sürekli tekrarlayın. High Knee 1. dım: Ellerinizi göbeğinizin hizasında öne doğru uzatın. Tek bacağınızı dizden bükerek yukarı doğru çekin, yukarı çektiğiniz ayağınızı yere koyduğunuz anda diğer dizinizi yukarı çekin. Dizlerinizi her yukarı çektiğinizde avuç içinize değdirmeye çalışın. yağınızı yere geri koyduğunuzda durmadan diz çekin. Hareketi sürekli tekrarlayın.

17 EGZERSİZNLTIMLRI 4/4 lternating Froggers 1. dım: Yüz üstü uzanın. Kollarınızı omuz genişliğinde açın. yak parmak uçlarınızda duracak şekilde dengenizi sağlayın ve karın kasınızı sıkarak yerden yukarı kalkın, yani plank pozisyonunu alın. Karın kasınız başta olacak şekilde kol ve kalça kaslarınızı kullanarak vücudunuzu düz tutun. 2.dım: Sağ bacağınızı dizden bükerek dirseğinizin yanına adım atın. dımınızı geri alın plank pozisyonuna geri dönün ve diğer adımınızı diğer dirseğinizin yanına koyarak hareketi sürekli tekrarlayın. Standing Leg ircle 1.dım: yakta dik durun. acaklarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde hafifçe yanlara açın. Dengenizi sağlayın. Sağ ayağınızı yana ve yukarı kaldırın. Yukarı kaldırdığınız bacağınızı düz tutun ve tek bacağınızın üzerinde dengenizi sağlayın. 2.dım: Yukarı kaldırdığınız bacağınızı önden geriye doğru küçük daireler yaparak çalıştırın. İlk başta içe doğru tam daire yapın ve daha sonra dışa doğru küçük daireler yapmaya başlayın. Hareket esnasında kalça ve arka bacak kasınızı da sıkıp nefes alıp verin ve hareketi her iki bacakla da uygulayın. Standing Side Knee runch 1.dım: Ellerinizi ensenizde birleştirin. acaklarınızı omuz genişliğinde olacak şekilde yanlara doğru hafifçe açın. 2.dım: Sağ bacağınızı dizden bükerek sağ yana doğru kaldırın, aynı anda vücudunuzu belden esneterek sağ dirseğinizi sağ dizinizle orta noktada buluşturun. Hareket esnasında öne eğilmemeye ve karın kasınızı aktifleştirmeye özen gösterin. Gerimi hissettiğiniz noktada yavaşça tekrar yukarı kalkın ve nefes vererek tekrar aynı yöne hareketi yapın. yağınızı yere geri koyduğunuzda durmadan tekrar dizinizi yukarı çekin ve belden yana eğilerek dirseğinizi dizinizle buluşturun. Hareketi bir bacakla tekrar sayısını bitirdikten sonra diğer bacağınız ve dirseğinizle de tekrarlayın. Kneeling Side runch 1.dım: Dizlerinizin üzerinde vücudunuz dik, karın kasınız aktif sabit durun. Sağ bacağınızı yana doğru düz olacak şekilde uzatın. Yana düz uzattığınız ayağınızı kaymayacak şekilde sabitleyin. Kollarınızı kulaklarınızın yanlarından yukarı düz uzatın ve avuç içlerinizi birbirine yapıştırın. 2.dım: Karın kasınızdan destek alın ve üst vücudunuzu belden bükerek, diz üzerindeki bacağınızın olduğu doğru sırtınız dik eğilin. Eğilirken kollarınızı başınızın üzerinden ayırmayın ve dirseklerinizi bükmeyin. Hareketi hafif tempolu her iki tarafa da tekrar edin.

18 PLN 30 Günlük Program Planı PZRTESİ SLI ÇRŞM PERŞEME UM UMRTESİ PZR GÜN HFT EDEN ÖLÇÜLERİ ŞLNGIÇ 1.HFT 2.HFT 3.HFT 4.HFT EL M M M M M KLÇ M M M M M K M M M M M KOL M M M M M = Tamamladığın egzersizlere tik atmayı unutma. = Haftalık beden ölçülerini not almayı unutma.

Ankilozan Spondilit hastaları için Günlük egzersiz programı

Ankilozan Spondilit hastaları için Günlük egzersiz programı Ankilozan Spondilit hastaları için Günlük egzersiz programı Egzersiz 1 Yer Egzersizleri Yere sırtüstü uzanın. Dizlerinizi ayak tabanlarınız yere tam basacak şekilde bitişik olarak bükün. Kalçanızı mümkün

Detaylı

İŞYERİ EGZERSİZLERİ. Hazırlayan: Uzman Fizyoterapist Meral HAZIR

İŞYERİ EGZERSİZLERİ. Hazırlayan: Uzman Fizyoterapist Meral HAZIR İŞYERİ EGZERSİZLERİ Hazırlayan: Uzman Fizyoterapist Meral HAZIR EGZERSİZLERİ Günümüzde, özellikle endüstriyel toplumlarda aktif olmayan yaşam şekli, ergonomik olmayan çalışma koşulları ve İŞYERİEGZERSİZLERİ

Detaylı

ALT EKSTREMİTE SET 1 ( germe egzersizleri)

ALT EKSTREMİTE SET 1 ( germe egzersizleri) ALT EKSTREMİTE SET 1 ( germe egzersizleri) 1. Doğru postür Ayaklar omuz genişliğinde açık, dizler hafif bükük, pelvis arkada, omurga düz, omuzlar dışarıda baş yukarıda dik olarak ayakta dur 2. Abdominal

Detaylı

EKSERSİZ PROGRAMLARI

EKSERSİZ PROGRAMLARI EKSERSİZ PROGRAMLARI Satranç sporcuları için sırt, bel, omuz, göğüs, ense ve boyun kaslarının geliştirilmesi önemlidir. Bunun için değişik kas guruplarını güçlendirmek amacıyla iki ayrı eksersiz programı

Detaylı

a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın.

a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın. BEL EGZERSİZLERİ 1) GERME HAREKETLERİ: a) Gerinme: Sırtüstü yatar pozisyonda, eller yana açık, bacaklar düz iken bacakları aşağıya, kolları yanlara doğru iyice uzatmaya çalışın. Aynı pozisyonda, kollan

Detaylı

BOYUN VE OMUZ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER

BOYUN VE OMUZ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER Yrd. Doç. Dr. GÜVEN ÇITAK Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı BOYUN VE OMUZ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER BOYUN VE OMUZ EGZERSİZLERİ www.guvencitak.com EGZERSİZLERE YÖNELİK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR Uyarı:

Detaylı

EL VE EL BĠLEKLERĠ Egzersiz 1

EL VE EL BĠLEKLERĠ Egzersiz 1 İşyeri Egzersizleri EL VE EL BĠLEKLERĠ Egzersiz 1 Ellerinizi önünüzde avuç içleri birbirine temas eder şekilde birleştiriniz. Ellerinizi avuç içleri yapışık olarak, hafif bir gerilme hissedene kadar aşağı

Detaylı

YAŞAM TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ

YAŞAM TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ EGZERSİZ ve SAĞLIKLI YAŞAM TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ AZİM Yüksek kalori ile başlanılan diyet programlarında ilk dönemde kilo

Detaylı

GENEL İLKELER. Yatarken de önce oturun aynı; işlemin tam tersini uygulayın.

GENEL İLKELER. Yatarken de önce oturun aynı; işlemin tam tersini uygulayın. Egzersizler; bel ve omurganın zayıf kaslarını güçlendirir. Mekanik yüklenmeyi azaltarak, hareket kabiliyetini arttırır. Yanlış postürü ve duruşu düzeltir. Ağrıyı azaltır. GENEL İLKELER Egzersizler düzenli

Detaylı

Ağrılarınızı yaşamın doğal bir parçası olarak görmeyin

Ağrılarınızı yaşamın doğal bir parçası olarak görmeyin Kalça hareketlerinin ve gücünün tekrar kazanılması için düzenli egzersiz yapılması ve günlük aktivitelere kademeli olarak tekrar başlanılması tam iyileşme için önemlidir. Günde 2-3 kez 20-30 dakika egzersiz

Detaylı

Sınav Destek Semineri. Egzersiz. Rahatlama Çalışmaları-2. Engin KUYUCU. İnsan Kaynakları Uzmanı

Sınav Destek Semineri. Egzersiz. Rahatlama Çalışmaları-2. Engin KUYUCU. İnsan Kaynakları Uzmanı Sınav Destek Semineri Egzersiz & Rahatlama Çalışmaları-2 Engin KUYUCU İnsan Kaynakları Uzmanı 0 535 828 17 93 www.enginkuyucu.com Sınav Destek Semineri Meridyen Enerjisini Aktive Etmek Qi Gong Egzersizi

Detaylı

Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı

Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı Diz Protezi Sonrası Egzersiz Programı Diz hareketlerinin ve gücünün tekrar kazanılması için düzenli egzersiz yapılması ve günlük aktivitelere kademeli olarak tekrar başlanılması tam iyileşme için önemlidir.

Detaylı

Öncelikle kas grupları ile ilgili ufak bir bilgilendirme notu hazırladım. Ayrıca her kas grubu için yoğun olarak ağırlıksız (sadece kol ve omuz için

Öncelikle kas grupları ile ilgili ufak bir bilgilendirme notu hazırladım. Ayrıca her kas grubu için yoğun olarak ağırlıksız (sadece kol ve omuz için Öncelikle kas grupları ile ilgili ufak bir bilgilendirme notu hazırladım. Ayrıca her kas grubu için yoğun olarak ağırlıksız (sadece kol ve omuz için istenilen seviyelerde ağırlık içeren hareketler) bir

Detaylı

1 set = 4 tekrar(2 sağ-2 sol) 2 set -Setler arası 1 dak. pasif dinlenme * 1 dak. germe egzersizi( Çalışan kaslar)

1 set = 4 tekrar(2 sağ-2 sol) 2 set -Setler arası 1 dak. pasif dinlenme * 1 dak. germe egzersizi( Çalışan kaslar) SALI : 04.07.2017 Antr. 5 * Düşük Şiddet - Maksimal kalp atımının (HRmax)130-135 ile 5 dk yavaş koşu (+1 km) * Isınma - 20 dk kapsamlı ısınma, hareketlilik ve germe egzersizleri *Kuvvet 1-Her iki yöne(10

Detaylı

Egzersizlere başlamadan önce lütfen dikkatlice okuyunuz!

Egzersizlere başlamadan önce lütfen dikkatlice okuyunuz! 1 / 10 Egzersizlere başlamadan önce lütfen dikkatlice okuyunuz! 1. Egzersizlere mutlaka bir hekim veya egzersiz uzmanından görüş aldıktan sonra başlayınız. 2. Tedaviniz boyunca size önerilen egzersizler

Detaylı

STRES YÖNETİMİ DURUŞLAR VE GEVŞEME YÖNTEMLERİ

STRES YÖNETİMİ DURUŞLAR VE GEVŞEME YÖNTEMLERİ STRES YÖNETİMİ DURUŞLAR VE GEVŞEME YÖNTEMLERİ 1- SHAVASANA CESET DURUŞU : Sırt üstü yere uzanın. Kollarınızı ve bacaklarınızı yana doğru açın ve avuç içlerinizi gökyüzüne çevirin. Tüm bedeni gevşetin ve

Detaylı

SINAVLAR VE ÖĞRENCİ KILAVUZU

SINAVLAR VE ÖĞRENCİ KILAVUZU SINAVLAR VE ÖĞRENCİ KILAVUZU Sevgili Öğrenciler, Bir sınava hazırlık sürecinde bilmemiz ve uygulamamız gereken ayrıntıların yer aldığı bu kitapçığın bizler için yol gösterici olacağına inanıyoruz. Okulda

Detaylı

İstasyonlar arası 45 sn. dinlenme

İstasyonlar arası 45 sn. dinlenme SALI: 01.08.2017 Antr. * Düşük Şiddet - Maksimal kalp atımının (HRmax) 130-135 ile 5 dk yavaş koşu (+1 km) * Isınma - 20 dk kapsamlı ısınma, hareketlilik ve germe *Kuvvet Çalışmaları Dairesel Çalışma 2

Detaylı

B1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO:

B1 DÜZEYİ B KİTAPÇIĞI NOT ADI SOYADI: PASAPORT NO: B1 DÜZEYİ ADI SOYADI: PASAPORT NO: NOT OKUMA/ BESLENME VE İŞ HAYATI Günümüzde insanlar rahat bir hayat yaşamak ve para kazanmak için çok çalışmak zorundadır. İnsanlar iş yerinde çalışırken yoğun stres

Detaylı

UÜ-SK ATATÜRK REHABİLİTASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİNE ÖZGÜ BAŞ DÖNMESİ EGZERSİZLERİ BİLGİLENDİRME FORMU FR-HYE-04-104-14

UÜ-SK ATATÜRK REHABİLİTASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİNE ÖZGÜ BAŞ DÖNMESİ EGZERSİZLERİ BİLGİLENDİRME FORMU FR-HYE-04-104-14 UÜ-SK ATATÜRK REHABİLİTASYON UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİNE ÖZGÜ BAŞ DÖNMESİ EGZERSİZLERİ BİLGİLENDİRME FORMU FR-HYE-04-104-14 Aşağıdaki egzersiz programı baş dönmesi tedavisinde diğer tedavilerinize

Detaylı

Yaralanmaları Önleyici Egzersizler

Yaralanmaları Önleyici Egzersizler Yaralanmaları Önleyici Egzersizler 11 EGZERSİZ HAZIRLAYAN: Dr. Ali KIZILET 1- KÖPRÜ 2 - YAN KÖPRÜ Başlama pozisyonu: Baş, omuzlar, sırt ve kalça düz bir çizgi halinde yere paralel bir konumdadır. Kolların

Detaylı

OMUZ EGZERSİZLERİ PASİF OMUZ HAREKETLERİ (ROM)

OMUZ EGZERSİZLERİ PASİF OMUZ HAREKETLERİ (ROM) OMUZ EGZERSİZLERİ PASİF OMUZ HAREKETLERİ (ROM) Pasif elevasyon egzersizi (1) Hasta sırtüstü yatar durumda, fizyoterapist hastanın kolunu dirseğinden ve bileğinde destekler. Pasif elevasyon egzersizi (2)

Detaylı

FİZİKSEL UYGUNLUK PROGRAMLARI PROF. DR. ERDAL ZORBA

FİZİKSEL UYGUNLUK PROGRAMLARI PROF. DR. ERDAL ZORBA FİZİKSEL UYGUNLUK PROGRAMLARI PROF. DR. ERDAL ZORBA Hızlı Yürüme ve Hafif Tempolu Koşu EGZERSİZ SÜRELERİ (dk) TEKRARLAR Adım Koşma(dak.) Yürüme dak. Koşma Yürüme Toplam Süre dk 1 1 1 12 12 24 2 2 1 8 8

Detaylı

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ. Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ Kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı olan gıdaları seçin Bu yayın, FSA nın (Food Standards Agency) izniyle tercüme edilmiştir. Bu kitapçık, bir GAV yayınıdır. GAV Yayın No:

Detaylı

Sağlıklı bir hamilelik için izlenmesi gereken 10 adım

Sağlıklı bir hamilelik için izlenmesi gereken 10 adım http:www.babycentre.co.uk/midwives 10 steps to a healthy pregnancy (Turkish) Sağlıklı bir hamilelik için izlenmesi gereken 10 adım 1. Hamilelik sürecini erkenden planlayın ve organize edin! 2. Sağlıklı

Detaylı

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU

Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU 173 Prof. Dr. Sedat BOYACIOĞLU Hiçbir canlının beslenmeden yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu, her yaşta olmak üzere, insanlar için de geçerlidir. Özellikle bebekler ve

Detaylı

Diz Artroskopisi Sonrası Egzersiz Programı

Diz Artroskopisi Sonrası Egzersiz Programı Diz Artroskopisi Sonrası Egzersiz Programı Dizinizin eski hareketliliğine ve kuvvetine erişebilmesi için düzenli bir eksersiz programı uygulamamız gerekir. Bu programın büyük bir kısmını evde yapabilirsiniz.

Detaylı

a Hazır mısınız? Deniz mevsiminin açıldığı şu günlerde kendinizi mayo ve bikini giymeye hazır hissediyor musunuz?

a Hazır mısınız? Deniz mevsiminin açıldığı şu günlerde kendinizi mayo ve bikini giymeye hazır hissediyor musunuz? Plajlar a Hazır mısınız? Deniz mevsiminin açıldığı şu günlerde kendinizi mayo ve bikini giymeye hazır hissediyor musunuz? Üzerindeki pareodan kurtulur kurtulmaz kendini havuza atanlardan mısınız? Yoksa

Detaylı

Doğru duruş nasıl olmalıdır?

Doğru duruş nasıl olmalıdır? Doğru nasıl olmalıdır? Ayakta Baş önde, çene aşağıda Omuzlar aynı seviyede ve rahat konumda Duruş dik Karın çekili (kalça öne eğik olmayacak) Her iki ayakta eşit yük (yüksek veya dolgu topuk giyilmemeli)

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL

SAĞLIKLI BESLENME. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL SAĞLIKLI BESLENME AVRASYA ÜNİVERSİTESİ Sağlıklı Yaşam Merkezi Dyt. Melda KANGALGİL 1 İNSANLAR NEDEN YEMEK YER 2 3 Sağlığın temeli yeterli ve dengeli (sağlıklı) beslenmedir. İnsan vücudunu bir arabaya benzetebiliriz;

Detaylı

* Kuvvet - 10 dakika - Temel kuvvet seti - 6 farklı core egzersizi. 5- Hamstring Egzersizleri 2x6 tekrar. 6- Lunge 3x10 tekrar

* Kuvvet - 10 dakika - Temel kuvvet seti - 6 farklı core egzersizi. 5- Hamstring Egzersizleri 2x6 tekrar. 6- Lunge 3x10 tekrar ÇARŞAMBA: 28.06.2017 Antr. 1 * Düşük Şiddet - Maksimal kalp atımının (HRmax) 130-135 ile 5 dk yavaş koşu (+1 km) * Isınma - 15 dk kapsamlı ısınma, hareketlilik ve germe egzersizleri * Kuvvet - 10 dakika

Detaylı

MK-200 MEKİK SEHPASI KULLANMA KILAVUZU

MK-200 MEKİK SEHPASI KULLANMA KILAVUZU MK-200 MEKİK SEHPASI KULLANMA KILAVUZU 1 ÖNEMLİ GÜVENLİK TALİMATLARI Aleti kullanmadan önce bu kılavuzu iyice okuyunuz. UYARI: Egzersize başlamadan önce doktorunuza danışınız. Özellikle daha önce düzenli

Detaylı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı

Dengeli Beslenme. Efe Kaan Fidancı Dengeli Beslenme Yaşamımız boyunca sürekli büyürüz. Bebeklikten itibaren sağlıklı bir şekilde büyümek ve gelişmek için düzenli, dengeli ve yeterli beslenmemiz gerekir. Beslenmek yani yemek yemek günlük

Detaylı

AL-5000 ÇALIŞMA İSTASYONU KULLANMA KILAVUZU

AL-5000 ÇALIŞMA İSTASYONU KULLANMA KILAVUZU AL-5000 ÇALIŞMA İSTASYONU KULLANMA KILAVUZU 1 ÖNEMLİ BİLGİLER - LÜTFEN OKUYUNUZ.. Herhangi bir egzersiz proğramına başlamadan önce doktorunuza danışınız.doktorunuzu mevcut form seviyenizi değerlendirip

Detaylı

GEBELİKTE FİZİKSEL AKTİVİTE ve EGZERSİZ

GEBELİKTE FİZİKSEL AKTİVİTE ve EGZERSİZ GEBELİKTE FİZİKSEL AKTİVİTE ve EGZERSİZ Prof. Dr. Reyhan Çeliker Acıbadem Maslak Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü Fiziksel Aktivite Gebelikte oluşan değişiklikler ile başetmenin en kolay

Detaylı

Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu

Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu Türk Nöroşirürji Derneği Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu Hasta bilgilendirme broşürü BEL EGZERSİZİ Omurga Hastalıklarında Tedavinin Bel Kemiği www.spineturk.org 1 EGZERSİZİN

Detaylı

PARKİNSON HASTASI KİŞİLER İÇİN EGZERSİZ KILAVUZU

PARKİNSON HASTASI KİŞİLER İÇİN EGZERSİZ KILAVUZU PARKİNSON HASTASI KİŞİLER İÇİN EGZERSİZ KILAVUZU Parkinson Hastalığına sahip olmak aktif yaşantıyı bırakıp gün boyu oturmak anlamına gelmez. Hatta bu durumun tersi daha doğrudur. Aktif bir yaşam biçimine

Detaylı

SPORCU EĞİTİM MERKEZLERİ Eğitim ve Öğretim Yılı TEK AŞAMALI JUDO SINAV TALİMATI

SPORCU EĞİTİM MERKEZLERİ Eğitim ve Öğretim Yılı TEK AŞAMALI JUDO SINAV TALİMATI SPORCU EĞİTİM MERKEZLERİ 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı TEK AŞAMALI JUDO SINAV TALİMATI ANTROPOMETRİK ÖLÇÜMLER Boy (cm) Ağırlık (kğ) Doğum Tarihi Antropometrik ölçümler puanlamaya dahil değildir. 1-

Detaylı

SALI: Antr. 12 * Düşük Şiddet * Isınma

SALI: Antr. 12 * Düşük Şiddet * Isınma SALI: 18.07.2017 Antr. 12 * Düşük Şiddet - Maksimal kalp atımının (HRmax) 130-135 ile 5 dk yavaş koşu (+1 km) * Isınma - 15 dk kapsamlı ısınma, hareketlilik ve germe egzersizleri *Kuvvet - Her 30 sn. çalışmaların

Detaylı

SPOR ALANI STEP- AEROBİK EĞİTİMİ AEROBİK KURS PROGRAMI

SPOR ALANI STEP- AEROBİK EĞİTİMİ AEROBİK KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü SPOR ALANI STEP- AEROBİK EĞİTİMİ AEROBİK KURS PROGRAMI 2017 ANKARA İÇİNDEKİLER PROGRAMIN ADI:... 1 PROGRAMIN DAYANAĞI:... 1 PROGRAMIN GİRİŞ

Detaylı

Sağlıklı Büyüyelim! Sağlıklı olmak ve sağlıklı büyümek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz.

Sağlıklı Büyüyelim! Sağlıklı olmak ve sağlıklı büyümek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Sağlıklı Büyüyelim! Sağlıklı olmak ve sağlıklı büyümek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Arkadaşlarımızla yorulmadan oynayabilmek, güçlü kas ve kemiklere sahip olmak için dengeli beslenmenin yanında

Detaylı

Ö nemli Güvenlik Bilgileri

Ö nemli Güvenlik Bilgileri Ö NEMLİ BİSİKLETİ KULLANMADAN ÖNCE LÜTFEN BU KILAVUZU İYİCE OKUYUNUZ! Ö nemli Güvenlik Bilgileri Ürünümüzü seçtiğiniz için teşekkür ederiz.bu kılavuzu iyice okuyunuz ve her zaman yanınızda bulundurunuz.

Detaylı

09/11/2015 ANEMİ (KANSIZLIK)

09/11/2015 ANEMİ (KANSIZLIK) ANEMİ (KANSIZLIK) Vücut dokularında enerji oluşumu için gerekli kimyasal işlemlerde kullanılacak oksijeni taşıyacak yeterlilikte kırmızı kan hücresi bulunamaması veya bulunanların bu görevi yapamayacak

Detaylı

Serinlemek isterken kilo almayın!

Serinlemek isterken kilo almayın! Serinlemek isterken kilo almayın! Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde buharlaşma ve terlemeye bağlı olarak sıvı kaybının en üst seviyede olduğuna dikkat çeken uzmanlar, günde en az

Detaylı

YOGA TIME. Every Wednesday and Sunday

YOGA TIME. Every Wednesday and Sunday YOGA TIME Every Wednesday and Sunday Dikkat Yoga asanaları mide boşken uygulanmalıdır. Tüm duruşları uygulamak, ortalama 25-30 dakikanızı alacak ancak bu çalışma fiziksel beden ve enerji bedeniniz için

Detaylı

PRENET LE KİLONUZU Kontrol Altına Alın!

PRENET LE KİLONUZU Kontrol Altına Alın! PRENET LE KİLONUZU Kontrol Altına Alın! 1983 yılında Almanya da geliştirilen Prenet ürünleri, en son teknoloji ile üretilir. Konsept, içerisinde kişiye özel olarak uygulanan vücut analizini de barındıran,

Detaylı

n lf o o d p l a Bu metnin Türkçeye çevirisi Pınar Enstitüsü'nün desteği ile gerçekleştirilmiştir.

n lf o o d p l a Bu metnin Türkçeye çevirisi Pınar Enstitüsü'nün desteği ile gerçekleştirilmiştir. g olf or w. coo n lf o o d p l a et. g or co w w et. ww w.efa d.o rg.eufic.org w ww Bu metnin Türkçeye çevirisi Pınar Enstitüsü'nün desteği ile gerçekleştirilmiştir. Bisiklet sürmeyi öğrendiğin zamanı hatırlıyor

Detaylı

PRENET LE KİLONUZU Kontrol Altına Alın!

PRENET LE KİLONUZU Kontrol Altına Alın! PRENET LE KİLONUZU Kontrol Altına Alın! 1983 yılında Almanya da geliştirilen Prenet ürünleri, en son teknoloji ile üretilir. Konsept, içerisinde kişiye özel olarak uygulanan vücut analizini de barındıran,

Detaylı

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME

GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME GEBELİKTE YETERLİ ve DENGELİ BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR? Hayat sağlıkla güzeldir BESLENME ve DİYET POLİKLİNİĞİ Gebelik öncesi ideal ağırlığında olan yetişkin kadınların ortalama 9-14 kg arasında (ayda 1-1,5kg)

Detaylı

KOAH VE EGZERSİZ KOAH TA EGZERSİZ TAVSİYELERİ

KOAH VE EGZERSİZ KOAH TA EGZERSİZ TAVSİYELERİ KOAH VE EGZERSİZ KOAH kalıcı nefes darlığı ile kendini gösteren, geri dönüşü olmayan bir akciğer hastalığıdır. Sigara ve cevre kirliliği gibi faktörlerin etkisiyle hasta sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır.

Detaylı

Egzersiz İstasyonu ile Fit olun

Egzersiz İstasyonu ile Fit olun ISRARLA ORJİNAL Egzersiz İstasyonu ile Fit olun Ü R Ü N İ N İ S T E Y www.thera-band.com.tr Günlük çalışmalarınızda yol gösterecek profesyonel rehber İçerik Giriş...2 Egzersiz İstasyonu...3 Materyal ve

Detaylı

ÖNEMLİ GÜVENLİK BİLGİLERİ

ÖNEMLİ GÜVENLİK BİLGİLERİ ÖNEMLİ GÜVENLİK BİLGİLERİ Ürünümüzü seçtiğiniz için teşekkürler. Bu el kitabının tamamını okuyunuz ve daima yanınızda bulundurunuz. 1. Aleti monte etmeden ve kullanmadan önce bu el kitabının iyice okunması

Detaylı

DENGELİ BESLENME NEDİR?

DENGELİ BESLENME NEDİR? DENGELİ BESLENME NEDİR? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereken dört temel besin grubu olan; süt ve ürünleri, et ve benzeri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar dan hergün sizin için gerekli

Detaylı

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ

ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1. YETERLİ ve DENGELİ BESLENME. PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖZEL KAŞGARLI MAHMUT İLKÖĞRETİM OKULU Sağlık Bülteni-1 YETERLİ ve DENGELİ BESLENME PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK BÖLÜMÜ OKUL ÇAĞINDA BESLENME Okul çağı dönemi, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, besin

Detaylı

Yumuşak ağırlık topları ile Fit olun Günlük çalışmalarınızda yol gösterecek profesyonel rehber

Yumuşak ağırlık topları ile Fit olun Günlük çalışmalarınızda yol gösterecek profesyonel rehber ISRARLA ORJİNAL Ü R Ü N Yumuşak ağırlık topları ile Fit olun Günlük çalışmalarınızda yol gösterecek profesyonel rehber İ N İ S T E Y www.thera-band.com.tr 1 İçerik Giriş 2 Yumuşak Ağırlık Topları...3 Materyal

Detaylı

BÜRO ERGONOMİSİ. Bursa Teknik Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü

BÜRO ERGONOMİSİ. Bursa Teknik Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü BÜRO ERGONOMİSİ Bursa Teknik Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü BÜRO ERGONOMİSİ AÇISINDAN NE DURUMDAYIZ? Çalıştığınız büro YETERİNCE büyük mü? Çalıştığınız büro YETERİNCE aydınlık mı?

Detaylı

STEP HAREKETLERİ TABLO : (1x8) 8 defa adımlama yapılır (sağ adımla başlanır).

STEP HAREKETLERİ TABLO : (1x8) 8 defa adımlama yapılır (sağ adımla başlanır). STEP HAREKETLERİ TABLO : 1 Müziği : Dabduka (Harem) Süresi : 3 dk. 56 sn. 1. (1x8) 8 defa adımlama yapılır (sağ adımla başlanır). 2. (2x4) Sağ adım yana açılarak sağ ayağın topuğu yere vurulur. Sol dizden

Detaylı

VÜCUDUMUZDA SISTEMLER. Destek ve Hareket

VÜCUDUMUZDA SISTEMLER. Destek ve Hareket VÜCUDUMUZDA SISTEMLER Destek ve Hareket DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ Vücudun hareket etmesini sağlamak Vücutta bulunan organlara destek sağlamak Destek ve Hareket Sistemi İskelet Sistemi Kaslar Kemikler Eklemler

Detaylı

BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞAN SAĞLIĞI ŞUBESİ

BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞAN SAĞLIĞI ŞUBESİ BURSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞAN SAĞLIĞI ŞUBESİ ERGONOMİNİN TANIMI: Ergo: İş Nomos: Bilim (Yasalar) Ergonomi: İşbilimi(Yunanca) Ergonomi, insanın davranışsal ve biyolojik özelliklerini inceleyerek

Detaylı

gereksinimi kadar sağlamasıdır.

gereksinimi kadar sağlamasıdır. Yeterli beslenme, vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilesi için gerekli olan enerjinin sağlanması anlamına gelir. Dengeli beslenme ise, alınan enerjinin yanında bütün besin öğelerini gereksinimi kadar

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI Ekmek, diğer tahıllar ve patates Meyve ve sebzeler Et, balık ve alternatifleri Yağ ve şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler Süt ve süt ürünleri Sağlıklı beslenme tabağı insanların

Detaylı

DÜŞÜK KAN ŞEKERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

DÜŞÜK KAN ŞEKERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ DÜŞÜK KAN ŞEKERİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ HİPOGLİSEMİ (KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ) Tedavi planınız kan şekerinizi hedef değerler arasında tutmada daha etkili hale geldikçe, arada sırada hipoglisemi (düşük

Detaylı

İki dilim baklavaya yarım litre su

İki dilim baklavaya yarım litre su İki dilim baklavaya yarım litre su Bayramların vazgeçilmez ikramı şerbetli tatlılar, Ramazan ayı boyunca susuz kalan bünyelere ilk günden aşırı yükleme yapılmasına neden olmamak için, iki dilim baklavaya

Detaylı

KEMİK ERİMESİ ve OSTEOPOROZİS

KEMİK ERİMESİ ve OSTEOPOROZİS KEMİK ERİMESİ ve OSTEOPOROZİS Osteoporoz, kemik kütlesi ve yoğunluğunun kaybı ile giden ilerleyici bir hastalıktır. Genellikle hiçbir semptom hatta ağrı oluşmadan ilerler ve ilk belirti kırılmış bir kemik

Detaylı

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASINDA EGZERSİZ ÖNERİLERİ (1)

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASINDA EGZERSİZ ÖNERİLERİ (1) OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASINDA EGZERSİZ ÖNERİLERİ (1) Gerinmenin egzersizden sonra yapılan birşey olduğu düşünülse de, obezite sorunu bulunan bir kişi için gerinme, vücudun her parçasını hareket ettiren

Detaylı

BNCH-03 AYARLANABİLİR MEKİK SEHPASI KULLANMA KILAVUZU

BNCH-03 AYARLANABİLİR MEKİK SEHPASI KULLANMA KILAVUZU BNCH-03 AYARLANABİLİR MEKİK SEHPASI KULLANMA KILAVUZU 1 Herhangi bir egzersiz yada kondisyon programına başlamadan önce tam bir sağlık muayenesine ihtiyaç duyup duymadığınızı görmek için kişisel doktorunuza

Detaylı

Stabilite eğitimi ile formda kalın

Stabilite eğitimi ile formda kalın ISRARLA ORJİNAL Ü R Ü N Stabilite eğitimi ile formda kalın İ N İ S T E Y Günlük çalışmalarınızdaki profesyonel rehberiniz www.thera-band.com.tr İçerik Giriş...2 Stabilite Pedi...3 Materyaller ve özellikleri...3

Detaylı

5. Sınıf Fen ve Teknoloji

5. Sınıf Fen ve Teknoloji KONU: Besinler ve Dengeli Beslenme Besinlerin gerekliliği Bütün canlılar büyümek, gelişmek, ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç vardır. Canlılar koşmak, yürümek

Detaylı

Eğer metabolizmanızda bir sorun varsa, başta kilo kontrolünüz olmak üzere vücudunuzdaki pek çok şey problemli hale gelir.

Eğer metabolizmanızda bir sorun varsa, başta kilo kontrolünüz olmak üzere vücudunuzdaki pek çok şey problemli hale gelir. Metabolizma, bedeninizdeki kimyasal tepkimelerin toplamını ifade eden sihirli bir sözcüktür. Özellikle orta yaşlar ve sonrasında görülen kilo artışlarının, çabuk yorulma, halsizlik ve yorgunlukların başlıca

Detaylı

Konu: Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Sağlık. Aydın MUTLU İstanbul

Konu: Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Sağlık. Aydın MUTLU İstanbul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 5.Sınıf Konu: Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Sağlık 5.Hafta Aydın MUTLU 2016 - İstanbul YANLIŞ BİLGİSAYAR KULLANIMINDA OLUŞABİLECEK SAĞLIK SORUNLARI Bilgisayarla

Detaylı

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI

ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI ALANYA BELEDİYESİ ÇEVRE KORUMA VE KONT.MD YETERLİ VE DOĞRU BESLENME KURALLARI 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ Dünya da bir yanda obeziteyle mücadele yapılırken diğer tarafta açlıktan ölme noktasına gelen insanlara

Detaylı

Basketbol, güç yani maksimum enerjiyi ortaya çıkarma ve kullanma yeteneği gerektirir. Yapılan kural değişiklikleriyle beraber, oyuncular, motorik

Basketbol, güç yani maksimum enerjiyi ortaya çıkarma ve kullanma yeteneği gerektirir. Yapılan kural değişiklikleriyle beraber, oyuncular, motorik Dr. Olga SEVİM Basketbol, güç yani maksimum enerjiyi ortaya çıkarma ve kullanma yeteneği gerektirir. Yapılan kural değişiklikleriyle beraber, oyuncular, motorik özelliklere eskisinden daha fazla ihtiyaç

Detaylı

Doğum Yeri 2,2 4,4 2,2 4,4 4,4 2,2 2,2 2,2 28,8 2,2 6,6 17,7 4,4 4,4 2,2

Doğum Yeri 2,2 4,4 2,2 4,4 4,4 2,2 2,2 2,2 28,8 2,2 6,6 17,7 4,4 4,4 2,2 Doğum Yeri Katılımcıların doğum yerlerine bakıldığında üçte birine yakınının (%28,8) İzmir doğumlu olduğu görülmüştür. İzmirlileri, Kars doğumlular (%17,7) ve Kütahya doğumlular (6,6) izlerken diğer katılımcıların

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI

SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI SAĞLIKLI BESLENME TABAĞI YETERLİ VE DENGELİ BESLENME Beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin vücuda alınıp kullanılabilmesidir.

Detaylı

BOYUN CERRAHİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

BOYUN CERRAHİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR BOYUN CERRAHİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR CERRAHİ ÖNCESİ Anestezi hazırlığınız tamamlandıktan sonra ameliyat sonrası kullanacağınız boyunluğunuzu (Philedelphia tipi) doktorunuza veya fizyoterapistinize

Detaylı

Tip 2 Diyabet Hastaları için. Beslenme Kılavuzu*

Tip 2 Diyabet Hastaları için. Beslenme Kılavuzu* Tip 2 Diyabet Hastaları için Beslenme Kılavuzu* Değerli hastalar, Hazırladığımız bu kısa kılavuz ile size günlük hayatınızda tüketeceğiniz gıda maddelerini seçerken, yönünüzü daha iyi belirleyebilmenize

Detaylı

Đngilizce yi Daha Hızlı Öğrenmenize Yardımcı Olacak Rahatlama Teknikleri

Đngilizce yi Daha Hızlı Öğrenmenize Yardımcı Olacak Rahatlama Teknikleri Đngilizce yi Daha Hızlı Öğrenmenize Yardımcı Olacak Rahatlama Teknikleri Hande and Ian Przybylinski Đngilizce yi Daha Hızlı Öğrenmenize Yardımcı Olacak Rahatlama Teknikleri Stres hayatın bir parçası. Herkes,

Detaylı

Yeterli ve Dengeli Beslen!

Yeterli ve Dengeli Beslen! Yeterli ve Dengeli Beslen! Hareketli Ol, Egzersiz Yap! Kişisel Bakımına ve Günlük Hijyenine Özen Göster! Uyku Düzenine Dikkat Et! Stresten Uzak Dur! Yeterli ve dengeli beslenme «4 Yapraklı Yonca» içerisindeki

Detaylı

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan

Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz. Diyetisyen Serap Orak Tufan Sağlıklı besleniyoruz Sağlıkla büyüyoruz Diyetisyen Serap Orak Tufan İstanbul 2015 NEDEN OKULA GİDERİZ? PEKİ NEDEN YEMEK YERİZ? Hastalanmamak için Daha Güçlü olmak için Daha çabuk büyümek için Karnımızı

Detaylı

HEMOFİLİ REHABİLİTASYONU

HEMOFİLİ REHABİLİTASYONU HEMOFİLİ REHABİLİTASYONU Dr. Kazım ÇAPACI Dr. Simin HEPGÜLER Hemofili tedavisinde 1970 lerden beri ekip çalışması anlayışı ağırlık kazanmıştır. Bu ekip hematolog, fiziatrist, fizyoterapist, ortopedist,

Detaylı

FİZİKSEL UYGUNLUK VE ESNEKLİK

FİZİKSEL UYGUNLUK VE ESNEKLİK FİZİKSEL UYGUNLUK VE ESNEKLİK ESNEKLİK Bir hareketi eklemlerin müsaade ettiği en geniş açıda yapabilme yeteneğidir Esnekliği Etkileyen Faktörler Eklem Yapısı Merkezi sinir sistemi Kas lifi ve derinin gerilme

Detaylı

Diş hekimlerinde Bel Ağrısından Korunma

Diş hekimlerinde Bel Ağrısından Korunma Diş hekimlerinde Bel Ağrısından Korunma Hastalığın en güzel ilacı, o hastalıktan korunmanın çarelerini öğrenmektir. HİPOKRAT Bu sunumun amacı; bel ağrısından korunmak için doğru oturuş, doğru çalışma ve

Detaylı

BB010 Domino Kanguru Kullanım Kılavuzu Ürünün kurulum ve kullanımından önce tüm kullanma talimatlarını lütfen dikkatlice okuyunuz.

BB010 Domino Kanguru Kullanım Kılavuzu Ürünün kurulum ve kullanımından önce tüm kullanma talimatlarını lütfen dikkatlice okuyunuz. BB010 Domino Kanguru Kullanım Kılavuzu Ürünün kurulum ve kullanımından önce tüm kullanma talimatlarını lütfen dikkatlice okuyunuz. İleride referans olması için kullanma talimatını saklayınız. Kangurunun

Detaylı

Breeze. Kullanım ve Montaj Kılavuzu

Breeze. Kullanım ve Montaj Kılavuzu Breeze Kullanım ve Montaj Kılavuzu Yeni çalıșma trendlerinin akıllı koltuğu Breeze, çalıșma hayatında değișken kullanıcı ihtiyaçlarına yenilikçi formu ve teknolojisi ile akılcı çözümler sunar. Breeze,

Detaylı

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein,

DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, DİYABET DİYETİ * Diabet diyeti, yeterli ve dengeli beslenme temeline dayanmaktadır. Size önerilen miktarlardaki yiyecekler günlük protein, karbonhidrat, yağ ve enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. * Bu

Detaylı

VERTİGOLU HASTANIN EGZERSİZ REHBERİ

VERTİGOLU HASTANIN EGZERSİZ REHBERİ İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Çapa, İstanbul, 2014 VERTİGOLU HASTANIN EGZERSİZ REHBERİ Prof. Dr. Cihan AKSOY Prof. Dr. Ayşe KARAN Doç. Dr. Demirhan

Detaylı

Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı

Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı BİLGİSAYAR NEDİR? Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı ŞEYDA BETÜL KÖSE UFUK TAŞDURMAZLI 1 www.bilgisayarnedir.net 2 Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı Sağlıklı Bilgisayar Kullanımı Klavye veya fare kullanımı ciddi

Detaylı

SPOR VE SAĞLIKLI YAŞAM AMAÇLI YÜRÜME TEKNİKLERİ. Doç. Dr. Haluk H. Öztekin 2013

SPOR VE SAĞLIKLI YAŞAM AMAÇLI YÜRÜME TEKNİKLERİ. Doç. Dr. Haluk H. Öztekin 2013 SPOR VE SAĞLIKLI YAŞAM AMAÇLI YÜRÜME TEKNİKLERİ Doç. Dr. Haluk H. Öztekin 2013 Yaşam boyu sporun kanıta dayalı temel yararları Enerji tüketimi ve kilo kontrolü Solunum sistemi Dolaşım sistemi Kemikler,

Detaylı

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ MENOPOZ DÖNEMİ BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? Menopoz nedir?

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ

İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME BESİN ÖGELERİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME Doğumdan itibaren büyüme ve gelişme, sağlıklı ve uzun bir yaşam için vücudumuza gerekli olan bütün maddeleri besinlerle alırız. Besin; yenilebilen ve yenildiğinde

Detaylı

BÜROLARIN ERGONOMĐK OLARAK DÜZENLENMESĐ. Büro Đşi

BÜROLARIN ERGONOMĐK OLARAK DÜZENLENMESĐ. Büro Đşi BÜROLARIN ERGONOMĐK OLARAK DÜZENLENMESĐ MAK4091 Ergonomi 1 Büro Đşi Büroda genellikle oturarak çalışılır. Bilindiği gibi vücut ağırlığının % 50 70 ini bağ ve destek dokular ve kaslar oluşturur. Bunların

Detaylı

D Chair. Kullanım ve Montaj Kılavuzu

D Chair. Kullanım ve Montaj Kılavuzu D Chair Kullanım ve Montaj Kılavuzu Genç ve yalın D Chair, dinamik tasarımı ve zengin renk seçenekleri ile keyifli bir çalıșma ortamı sunar. Ayarlanabilir bel desteği ve kolları ile kullanım süresince

Detaylı

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM III TEMEL YAŞAM DESTEĞİ

Sağlık Bülteni İLK YARDIM BÖLÜM III TEMEL YAŞAM DESTEĞİ Sağlık Bülteni İLK YARDIM ODTÜ G. V. ÖZEL MERSİN İLKÖĞRETİM OKULU Ocak 2014 SOLUNUM ve KALP DURMASI NEDİR? BÖLÜM III TEMEL YAŞAM DESTEĞİ Solunum durması: Solunum hareketleri durunca, vücuda yaşamak için

Detaylı

Katılımcı Gelişim Modeli (Istvan Balyi den adapte, 1997)

Katılımcı Gelişim Modeli (Istvan Balyi den adapte, 1997) Katılımcı Gelişim Modeli (Istvan Balyi den adapte, 1997) Aktif başlangıç (3-5) Temel eğitim (eğlence ile) (6-8/9) Antrenman için öğrenme (8/9-12) Antrenman için antrenman (12-16/17) Yarışmak için antrenman

Detaylı

Me Too. Kullanım ve Montaj Kılavuzu

Me Too. Kullanım ve Montaj Kılavuzu Me Too Kullanım ve Montaj Kılavuzu Her açıdan mükemmel Me Too, bedeni mükemmel șekilde tamamlar ve çalıșma hayatındaki gereksinimlere akıllı yanıtlar verir. Her detayı teknoloji, deneyim ve özenle tasarlanan

Detaylı

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIKLI BESLENME VE MENÜ PLANLAMA BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KAFETERYALAR İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK; Fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. BESLENME; Büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken

Detaylı

SPKD-UKSCA AKREDİTE KUVVET KONDİSYON UZMANLIĞI SINAVI ÖRNEK SORULARI

SPKD-UKSCA AKREDİTE KUVVET KONDİSYON UZMANLIĞI SINAVI ÖRNEK SORULARI SPKD-UKSCA AKREDİTE KUVVET KONDİSYON UZMANLIĞI SINAVI ÖRNEK SORULARI SCAT-SCS 1. Liseli bayan bir futbol orta saha oyuncusuna antrenman durumunu tespit etmek için bir test bataryası uygulanıyor. Sonuçlar

Detaylı

NE YİYECEĞİNİZİ PLANLAYIN! YENİ BİR YAŞAM İÇİN

NE YİYECEĞİNİZİ PLANLAYIN! YENİ BİR YAŞAM İÇİN NE YİYECEĞİNİZİ PLANLAYIN! YENİ BİR YAŞAM İÇİN Kilo vermenin ötesinde. Yeni bir yaşam için. Yediğiniz gıdalar, sağlığınız için gerekli besinleri içermelidir ancak, bunun şekline sizde karar verebilirsiniz.

Detaylı

Kuvvet Antrenmanları. Prof. Dr. Muzaffer. ÇOLAKOĞLU

Kuvvet Antrenmanları. Prof. Dr. Muzaffer. ÇOLAKOĞLU Kuvvet Antrenmanları Prof. Dr. Muzaffer. ÇOLAKOĞLU Progresif yüklenme Performans gelişimi için daha önce adapte olunmuş (alışık) yükten biraz fazla bir yük uygulanmalı Bu yeni yüke adaptasyon gelişince

Detaylı

SAĞLIKLI RENKLENİN SUNUM ÖZETİ

SAĞLIKLI RENKLENİN SUNUM ÖZETİ SAĞLIKLI RENKLENİN SAĞLIKLI RENKLENİN SUNUM ÖZETİ Carl Rehnborg ve NUTRILITE /NUTRIWAY Öyküsü Sağlıklı Beslenmenin Zorlukları Beslenmenizi renklendirin Sağlıklı Beslenme. Sağlıklı Yaşam. Müşterilerle Sağlık

Detaylı