AFİŞLERİMİZ OKUYAN OKUL, OKUYAN ÇOCUK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AFİŞLERİMİZ OKUYAN OKUL, OKUYAN ÇOCUK"

Transkript

1 OKUYAN OKUL, OKUYAN ÇOCUK AFİŞLERİMİZ AMACIMIZ Öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı da küçük yaşlarda kazandırarak beceri haline getirmek. Özellikle 7-10 yaş dönemi okunan hikayeler, masallar çocukların kitaba karşı olumlu bir yaklaşım kazanmasına yardımcı olmak, Öğrencilerimize ve çalışanlarımıza hayatı tek bir pencereden görmek yerine farklı yaşamların olabileceğini ve bunlarla nasıl baş edebileceğinizi öğrenmesine olanak sağlamak.ülkemizin okuma istatistiğini bir nebzede olsa pozitif yönde yukarılara taşımak,ilim toplumunun oluşmasına katkı sağlamak.

2 OKUYAN OKUL, OKUYAN ÇOCUK Okuyan Türkiye Okuyan Şehit Öğretmenler İlkokulu Uygulama adımları: Toplumda görülen okuma eksikliğin in yaratığı rahatsızlık nedeniyle öğretmenlerimizle toplantılar yaptık. Veli ve öğrencilerimizi bilgilendirdik.çalışma kriterlerimizi oluşturduk. Okul aile birliğimizin katkılarıyla 1750 kitap,343 özet defteri alındı.zeytinburnu Belediye Başkanlığı 750 Ümraniye Belediye Başkanlığı 450, Diyanet İşleri Başkanlığı 640, gönderdikleri ile aile birliğimiz tarafından alınan 1250 kitap öğrencilerimize dağıttık ayrıca sınıf çocuklara okumaları için dağıtıldı.ayrıca şubat ayında karne hediyesi olarak öğrencilerimize birer hikaye kitabı hediye ettik.dağıtılan kitaplar ile beraber kitap değerlendirme formunu öğrencilerimize verdik.çocuklar okudukları kitabın değerlendirmesini yaparak formları öğretmenlerine teslim etmektedirler. Sunumlarını sınıfta yapmaktadırlar.

3 OKUYAN OKUL,OKUYAN ÇOCUK Kitaplıklarımıza Kitap Yerleştiriyoruz. Bismillahirrahmânirrahîm. 1- Ikra' bismi rabbikelleziy halak 2- Halekal'insane min 'alak 3- Ikre' ve rabbükel'ekrem 4- Elleziy 'alleme bilkalem 5- Allemel'insane ma lem ya'lem Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle. 1- Yaratan Rabbinin adıyla oku! 2- İnsanı bir kan pıhtısından yarattı! 3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. 4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti. 5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti.(alak Süresi)

4 OKUYAN OKUL,OKUYAN ÇOCUK Koridorlarda Kitap okuyoruz Her yerde kitap okuyoruz.

5 OKUYAN OKUL,OKUYAN ÇOCUK Defterlerimizi Dağıttıyoruz Okul Aile-Birliğimizce alınan kitap özet değerlendirme defterlerimizi dağıttık.

6 OKUYAN OKUL,OKUYAN ÇOCUK Defterlerimizi Dağıttıyoruz Okul Aile-Birliğimizce alınan kitap özet değerlendirme defterlerimizi dağıttık.

7 OKUYAN OKUL,OKUYAN ÇOCUK Kitap Özeti Defterlerimiz Okul Aile-Birliğimizce alınan kitap özet değerlendirme defterlerimizi dağıttık.

8 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Ayın en çok kitap okuyan öğrencilerimizi ödüllendiriyoruz. Sınıf öğretmenleri tarafında okuma çeteli tutulmakta,ayın en çok kitap okuyan 3 öğrencisi idareye bildirmekte ve okul idaresi tarafında değişik hediyelerle çocuklar ödüllendirilmektedir. Ayrıca kitap okumanın önemi ile ilgili resim yarışması yapılmakta dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmektedir. Okuma etkinliği ile ilgili çalışmalar okulumuz web sayfasında yayınlamakta,okulun duvarlarına asılmaktadır. Öğrencilerimiz kitap yazıyorlar.

9 OKUYAN OKUL, OKUYAN ÇOCUK Öğrencilerimiz kitap okuyup,kitap yazıyorlar. öğrencilerimiz kendilerine özgün olarak kitap yazıyorlar,yazdıkları kitapları sergiliyorlar,

10 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Kurumlardan Okulumuza Kitap Yardımı. Zeytinburnu ve Ümraniye Belediye Başkanlığından okulumuza kitap yardımı yapıldı.

11 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Kurumlardan Okulumuza Kitap Yardımı. Diyanet Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünden okulumuza kitap yardımı yapıldı.

12 OKUYAN OKUL, OKUYAN ÇOCUK Karne Hediyemiz ve Bilim Teknik,Bilim Çocuk Dergilerimiz Okul Aile-Birliğimiz tarafından karne hediyesi olarak her öğrencimize birer kitap alında.ayrıca Birlik Başkanımız Raif SAKİN tarafından yılık giderleri karşılanan Bilim Teknik,Bilim Çocuk dergilerimiz,

13 OKUYAN OKUL,OKUYAN ÇOCUK Hep beraber okuyoruz. Öğretmenlerimizle beraber kitap okuyoruz.

14 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Öğrencilerimiz her yerde kitap okuyorlar. Uygulama sonucunda elde edilen gelişmeler: öğrencilerimizde hızlı okuma ve anlama düzeyleri gelişmiş,okulda kitap okuma kültürü oluşmaya başlamış ve bu değişiklik öğrenci ailelerine de yansımıştır. Toplamda 6270 kitap dağıtılmış,öğrencilerin okumaları sağlamaya çalışılmıştır.ortalama olarak öğrenci başı 18 kitap düşmüştür. Uygulamanın yaratıcı yönü ve model olma yönü: Çocuklarda pozitif düşünebilme,beyin fırtınasını yapabilme ve olaylara at gözü ile bakma yönlerini olumlu yönden geliştirilebilen bir model türü olarak belirlenebilir.

15 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Cumhuriyet Meydanında Kitap Okuyoruz Cumhuriyet meydanında kütüphaneler haftasında kitap okuduk hediye kitap dağıttık.

16 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Cumhuriyet Meydanında Kitap Okuyoruz Cumhuriyet meydanında kütüphaneler haftasında kitap okuduk hediye kitap dağıttık.

17 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Cumhuriyet Meydanında Kitap Okuyoruz Cumhuriyet meydanında kütüphaneler haftasında kitap okuduk hediye kitap dağıttık.

18 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Cumhuriyet Meydanında Kitap Okuyoruz Cumhuriyet meydanında kütüphaneler haftasında kitap okuduk hediye kitap dağıttık.

19 KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ OLUŞTURUYORUZ Cumhuriyet Meydanında Kitap Okuyoruz Cumhuriyet meydanında kütüphaneler haftasında kitap okuduk hediye kitap dağıttık.

20 ASIL AMACIMIZ OLUŞAN OLUMSUZ PARADİGMAYI AZDA OLSA SARSABİLMEK. Kaynaklar: 100 Temel Eser,Kitap Okumanın Faydaları(İnternet), Kuranı Kerim(Alak Suresi 3,4,5.ayetler), Okumaya Sevdirme Yolları (Ahmet Maraşlı- Bilge Yayınları), Okuma Eğitimi(G.Aytaş-Eğitim Bilimleri Dergisi), Kitap Okumaİstatistikleri(int ernethttp://istatistikler. net/) öğretmen, Öğrenci ve veliler Hanifi YAMAN Şehit Öğretmenler İlkokulu Müdürü

21 AMACIMIZ OLUŞAN OLUMSUZ PARADİGMAYI AZDA OLSA SARSABİLMEK. DESAM tarafından hazırlanan Ar-Ge raporuna göre, Türk halkı günde altı saatini televizyona, üç saatini ise internete ayırırken, kitap okumaya yılda ancak altı saat harcıyor. AB ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye de sadece yüzde 0,01 DESAM raporunda atıfta bulunulan UNESCO dünyadaki okuma alışkanlıkları raporuna göre Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86 ncı sırada; Gambiya, Fildişi Cumhuriyeti gibi Afrika ülkeleriyle birlikte yer alıyor. Kitaba yılda 6,5 TL Ayda cep telefonu ve iletişim masraflarına 213 TL harcayan dört kişilik bir Türk ailesi kitaba ise yılda sadece 6,5 TL ayırıyor. Türkiye de çoğu AB standardını taşımamakla birlikte bin 118 kütüphaneye çoğu ders çalışmaya giden öğrenciler olmak üzere yılda 18 milyon kişi giriş yaparken, 16 bin kütüphanesi bulunan ABD de kütüphanelere yılda 1 milyar 400 milyon giriş yapılıyor. Bin 118 kütüphaneye karşın Türkiye de 600 bini aşkın kahvehane bulunuyor. Türkiye de 1 milyon 25 bin kütüphane üye sayısı bulunuyorken 71 milyonun üzerinde cep telefonu abonesi var.