Kız Erkek Arkadaşlığı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kız Erkek Arkadaşlığı"

Transkript

1 Kız Erkek Arkadaşlığı

2 Dinimiz insanların hırs, aç gözlülük, şehvet, sabırsızlık gibi iç güdülerine esir olmaması, onları aştıkça yüceldiğini fark etmeleri için, bazı yasaklar koymuştur. Bir Müslüman oruç tutarak iradesini disiplin altına almayı öğrenir. Namaz kıldığında da sabrını artırıp, düşüncesini bir noktaya yoğunlaştırabilir. Zina (evlilik dışı ilişki) yasağı ile insanın başına bir çok tehlikeli işler açabilen cinsel isteğini de kontrol altına alarak hayatını bu iç güdünün değil, yüce duyguların emrine vermiş olur. Aşağıdaki ayet ve hadislerle bunu daha iyi anlayabiliriz:

3 Yine onlar Allah ın yanı sıra başka birtakım tanrılara tapınmazlar. Haklı bir gerekçe olmadıkça Allah ın kutsal/dokunulmaz kıldığı cana kıymazlar, zina da etmezler. Kim bu günahları işlerse elbette cezasını çekecektir... (Kur an, Furkan [25] 68). Evlenmek isteyip de buna maddi güçleri yetmeyenler, Allah lütfedip de kendilerine imkân verinceye kadar iffetlerini korusunlar. (Kur an, Nur [24] 33). Bir hadiste, kişileri cehenneme en çok sürükleyen iki şeyin ağız (iftira, yalan, küfür ) ile cinsel organı olduğu da ifade edilmiştir (Müsned, II, 291, 392, 442).

4

5 Zina yasağı sadece İslamiyet te yoktur. Başta ilahi dinler olmak üzere, neredeyse tüm dinlerde zina yasağı vardır. İncil de şöyle buyrulur: Zina etmeyeceksin dendiğini işittiniz. Fakat ben size derim: Bir kadına şehvetle bakan her adam zaten yüreğinde zina etmiştir. Eğer sağ gözün sürçmene sebep oluyorsa, onu çıkar ve kendinden at; çünkü senin için organlarından birinin yok olması, bütün bedenin cehenneme atılmasından iyidir. (İncil, Matta 5/27-28).

6 Adamın biri Hz. İsa ya gelip, Öğretmenim, sonsuz yaşama kavuşmak için nasıl bir iyilik yapmalıyım? diye sordu... İsa şu karşılığı verdi: Adam öldürme, zina etme, hırsızlık yapma, yalan yere tanıklık etme, annene babana saygı göster ve komşunu kendin gibi sev. (İncil, Matta 19/16-19).

7 Yahudilikte zina yasağı çok daha şiddetli bir şekilde vardır: Eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam, hem kadın, ikisi öldürülecek. İsrail den kötülüğü atacaksınız. İkisini de kentin kapısına götürecek, taşlayarak öldüreceksiniz. (Recm) (Tevrat, Tesniye22/21-26). Zina, iffetsizlik, eşcinsellik, âdet hallerinde cinsel ilişki ve cinsel sapkınlıklar yasaklanmıştır (Tevrat, Levililer, XXIII ve XX).

8

9 Zina yasağının bir amacı, cinsel istekleri bir düzene koymaktır. Bazı insanlara bakıldığında, güzel yemek yemek ve cinsellikten başka gayelerinin olmadığı görülüyor. İslam, elbette insanların bu isteklerini normal ölçülerde tatmin etmesine izin vermekle beraber (İslamiyet te ruhbanlık yoktur), bunları hayatının amacı haline getirmemesi için bazı kurallar koymuştur. Peygamberimiz şöyle demektedir: Siz kendiniz iffetli olun ki, kadınlarınız da iffetli olsunlar. (Heysemi, Mecma, VIII, 138).

10

11 İslam ın bir amacı sadece yanlışları değil, o yanlışlara götüren yolları da ortadan kaldırmaktır. Kur an da Zinaya yaklaşmayın! buyurulur (Kur an, İsra [17] 32). İlk bakışta Zina yapmayın yerine zinaya yaklaşmayın ifadesinin tercih edilme sebebi, yasaklananın sadece zina değil, zinayla birlikte zinaya yaklaştırıcı şeylerin de olmasıdır. Sakın yabancı bir erkekle kadın yalnız başlarına kalmasın. Üçüncü arkadaşları şeytan olur. (Hadis, Ahmed ibn Hanbel, Müsned, İman ve İslam [34/76]). Ateşle barut, yan yana durmaz. Atasözü

12 Yine toplumun aksine, İslamiyet e göre zinada kadınerkek değil, evli-bekâr ayrımı vardır. Yani zinayı işleyen iki cins de aynı günaha girmektedir. Yoksa erkeklere bu konuda herhangi bir ayrıcalık tanınmamıştır. Zaten İslamiyet e göre zina konusunda tek suçlu kadınlar değildir. Hatta bu konuda dinimiz erkeklere daha fazla baskı yapar: Gölgesinden başka gölge bulunmayan kıyamet gününde Allah ın gölgeliğinde bulunacaklardan bir tanesi, bir kadın kendisiyle beraber olmaya çağırdığında Allah tan korktuğu için kabul etmeyen kişidir. (Hadis, Camiu s-sağır, II, , H.No: 1878).

13 Arkadaşlıklar düzeyli olmalıdır. Ne yazık ki birçok erkek için kızlar, kağıt mendil gibidir. Kullan-at! Zaten sürekli ısrarcı olan, hep yakınlaşmaya çalışan bir erkeğin niyetinden kuşku duyulmalıdır. Çünkü gerçekten seven, değer veren, saygı duyar, sabreder!

14 Kendi kendine yapılan bebek düşürme girişimleri (Septik düşük), anne ölümleri arasında ilk sırada yer alır (Hürriyet Gzt., Sağlıksız Kürtaj, Ölüm Nedeni, 22 Kasım 2010). Her yıl yaklaşık 50 milyon gebelik tıbbî yöntemlerle sonlandırılıyor. Her gün 200 ün üzerinde kadın, uygunsuz şartlarda kürtaj yaptırdığı için hayatını kaybediyor. Üçüncü dünya ülkelerinde ise her 5 dakikada bir (Tuba Kabacaoğlu, Benim De Canım Var Anne, Aksiyon Derg., 05 Aralık 2005).

15 ABD de 2002 yılında yaş arasında doğum yapan Amerikalı genç kızların sayısı 7 bin 315 tir (16 Kasım 2004). Bundan dolayı okullarda bebek bakım odaları bile mevcut. Yasak ilişkinin ceza sını genelde hep kızlar çekmekte, erkekler çoğunlukla bu konuda sorumluluk bile üstlenmemektedirler!

16 Yine birçok erkek, dekolte kıyafet giymiş bir kadın ile ilgili olarak şöyle düşünmektedir: Kadın açarsa, bakarım. Çünkü güzele bakmak sevaptır! Oysaki Allah erkeklere şöyle buyurur: [Ey Peygamber!] Mü min erkeklere söyle, gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar, iffetlerini korusunlar... (Kur an, Nur [24] 30).

17

18 Burada şunu da unutmamak gerekir. Nasıl ki bir kadına kötü gözle bakan bir erkek günaha giriyorsa, giyim (özellikle dekolte) ve tavırlarıyla bakılmasına sebep olan kadın da yerine göre (çünkü bazen kadın gayet düzgün giyindiği halde erkek olayı abartabilmektedir) sorumluluk alabilmektedir. Kim kötü bir şeye aracı olursa ondan da ona bir pay vardır (Kur an, Nisa [4] 85).

19 Fakat ne yazık ki erkekler, hep tahrik olabilecekleri gerekçesiyle kadınlara haddinden fazla baskı yapmakta, kendi nefslerini terbiye etmeye ise hiç yanaşmamaktadırlar!

20

21 Oysaki dinin özü açısından şöyle düşünmek gerekir: Karşındaki insan nefsine uymuş olsa bile, senin nefsine uyma hakkın yoktur. Sen, hiçbir zaman nefsine fırsat verme, kendini arındırmaya çaba göster! Yine gerçek bir mü min, yanlış yapan kişiye bir tekme daha vurmak yerine, hatalarından kurtulması için ona dua eder!

22 Kur an bu konuyla ilgili, özellikle erkeklere, Hz. Yusuf un başından geçen olayı hatırlatır (Yusuf [12] 23-34): Olacak bu ya, barındığı evin hanımı (Zeliha/Züleyha) Yusuf a şiddetli bir arzu duyup onu koynuna almak istedi ve bir gün kapıları sımsıkı kapatıp, Haydi gel bana! dedi. Yusuf ise, Böyle bir şeyi yapmaktan Allah a sığınırım! dedi ve ekledi: Kaldı ki senin kocan benim efendim, velinimetimdir. Ben onun çok iyiliğini gördüm; [ona hıyanet edemem]. Çünkü kendisine duyulan güvene hıyanet edenler asla iflah olmazlar.

23 Gerçek şu ki kadın Yusuf la ilgili emeline ulaşmayı aklına koymuştu. Allah bu işin ne kadar çirkin olduğunu kalbine ilham etmeseydi Yusuf da kadına uyacaktı. Ne var ki bu iş çok çirkin olduğu için biz Yusuf u koruduk. Çünkü o bizim ihlaslı ve hayırlı bir kulumuzdu. [Yusuf kadından kurtulmak, kadın da onu yakalamak için] ikisi birden kapıya doğru koştular. Bu sırada Yusuf a yetişti ve gömleğini arkadan çekip yırttı. Yine bu sırada, kapıda kadının kocasıyla karşılaştılar.

24 Kadın kocasına, Senin eşinin namusuna göz diken bu adamın cezası herhalde ya hapis ya da çok ağır bir ceza olmalı! diyerek kurnazca suç bastırdı. Buna karşılık Yusuf, Asıl o beni baştan çıkarmak istedi. diyerek kendisini savunmaya çalıştı. Bu arada kadının ailesinden biri şöyle dedi: Şayet Yusuf un gömleği ön taraftan yırtılmışsa kadın doğru, Yusuf yalan söylemektedir. Yok, eğer Yusuf un gömleği arkadan yırtılmışsa kadın yalan, Yusuf doğru söylemektedir.

25 [Bilirkişi olarak konuşan] bu kişi baktı ki Yusuf un gömleği arka taraftan yırtılmış; o zaman kadına dönüp, Doğrusu bu sizin tuzağınızdır. Sizin tuzağınız büyüktür. dedi ve ardından Yusuf a da şöyle söyledi: Yusuf! Bütün bu yaşananları unut gitsin. Be kadın, [sen de dilini tut] ve suçundan dolayı eşinden af dile! Çünkü yanlış yapan sensin.

26 Şehirdeki bazı kadınlar, Aziz in eşi uşağıyla düşüp kalkmak istemiş, ona sırılsıklam âşık olmuş. Belli ki kadın iyice çıldırmış. diye dedikodu ettiler. Aziz in eşi kendisiyle ilgili bu dedikoduları duyunca o kadınları evine davet etti ve onlara zengin bir sofra hazırladı. Her birine [yemekte kullanmaları için] birer de bıçak verdi. Bu arada Yusuf a, Çık şunların karşısına da seni bir görsünler! dedi.

27 Kadınlar Yusuf u görünce onun güzelliğine hayran kalıp şaşkınlıkla ellerini kestiler ve Aman Allah ım! Bu bir insan olamaz, bu olsa olsa harika bir melek! dediler. Bunun üzerine Aziz in eşi, İşte siz beni bu delikanlı yüzünden kınayıp durdunuz. dedi ve ekledi: Evet ben onu koynuma almak istedim; ama o bunu reddetti! Şimdi yeminle söylüyorum ki Yusuf benim isteğimi yerine getirmezse mutlaka zindana atılacak ve orada sürüm sürüm sürünecek.

28 [Konuk kadınlar Aziz in eşine hak verip Yusuf u ikna etmeye çalıştılar]. Bunun üzerine Yusuf, Rabbim! dedi, Bu kadınların benden istedikleri şeyi yapmaktansa zindanlarda çürümeyi yeğlerim. Sen beni onların tuzaklarından korumazsan belki de onlara meylederim ve böylece kendine hâkim olamayan hiç yapılmayacak bir iş yapan biri olur çıkarım. Rabbi, Yusuf un bu duasını kabul edip onu kadınların tuzaklarından korudu. Şüphesiz O her şeyi işitir, her şeyi bilir.

29 Görüldüğü gibi kadın, erkeği arzuladığı ve ortam uygun olduğu halde erkek böyle bir durumdan kaçınmalıdır. Hatta Yusuf peygamber hapse atılma tehdidini bile dikkate almayarak zina etmemiştir.

30 Aralık 2014

ORTAÖĞRETİM TEMEL DİNÎ BİLGİLER (İSLAM,2) ÖĞRETİM MATERYALİ YAZAR

ORTAÖĞRETİM TEMEL DİNÎ BİLGİLER (İSLAM,2) ÖĞRETİM MATERYALİ YAZAR ORTAÖĞRETİM TEMEL DİNÎ BİLGİLER (İSLAM,2) ÖĞRETİM MATERYALİ YAZAR Prof. Dr. Ramazan ALTINTAŞ DEVLET KİTAPLARI İKİNCİ BASKI..., 2014 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYINLARI... : 5906 YARDIMCI VE KAYNAK KİTAPLAR

Detaylı

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KUR ÂN IN BAKIŞI

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KUR ÂN IN BAKIŞI KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KUR ÂN IN BAKIŞI Doç. Dr. Mehmet OKUYAN ÖZET İnsanlık tarihi incelendiğinde erkeklerin, sahip oldukları fiziki güç, kuvvet ve diğer bir takım sebepler nedeniyle kadınları ikinci

Detaylı

KUR ÂN-I KERÎM DEKİ TEMEL EMİRLER VE YASAKLAR EMRE DORMAN

KUR ÂN-I KERÎM DEKİ TEMEL EMİRLER VE YASAKLAR EMRE DORMAN KUR ÂN-I KERÎM DEKİ TEMEL EMİRLER VE YASAKLAR EMRE DORMAN İstanbul Yayınevi 2011 www.istanbulyayinevi.net İstanbul Yayınevi Eser Adı: Kur ân-ı Kerîm deki Temel Emirler ve Yasaklar Yazar: Emre Dorman İletişim:

Detaylı

MEVLANA NIN AŞK VE İNSAN FELSEFESİ

MEVLANA NIN AŞK VE İNSAN FELSEFESİ MEVLANA NIN AŞK VE İNSAN FELSEFESİ Doç. Dr. İbrahim Arslanoğlu G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Anadolu da tasavvufun en önde gelen temsilcilerinden birisi Mevlana dır. Anadolu insanı ona büyük

Detaylı

Rahman ve Rahim Allah ın Adıyla. Âlemlerin Rabbi Allah a Hamdolsun. Barış ve Selam Peygamberlerin ve Elçilerin Mührü Üzerine Olsun

Rahman ve Rahim Allah ın Adıyla. Âlemlerin Rabbi Allah a Hamdolsun. Barış ve Selam Peygamberlerin ve Elçilerin Mührü Üzerine Olsun Özet 1- İslamiyet te tüm gerekli öğrenim ihtiyaçları olmadan fetvalar yayınlamak yasaktır. Öyle olsa bile fetvalar klasik metinlerde tanımlı olan İslami hukuk teorisini takip etmelidir. Konuyla ilgili

Detaylı

ORTAÖ RET M TEMEL D Nî B LG LER ( slam, 1) ( SLAM, 1) Ö RET M MATERYAL

ORTAÖ RET M TEMEL D Nî B LG LER ( slam, 1) ( SLAM, 1) Ö RET M MATERYAL ORTAÖ RET M TEMEL D Nî B LG LER ( slam, 1) ( SLAM, 1) Ö RET M MATERYAL ORTAÖĞRETİM TEMEL DİNÎ BİLGİLER (İSLAM, 1) ÖĞRETİM MATERYALİ YAZARLAR Prof. Dr. Ramazan ALTINTAŞ Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ I II

Detaylı

dini konularda kendini kandırmanın 40 yolu EMRE DORMAN

dini konularda kendini kandırmanın 40 yolu EMRE DORMAN dini konularda kendini kandırmanın 40 yolu EMRE DORMAN İstanbul Yayınevi Eser Adı: Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu Yazar: Emre Dorman İletişim: www.emredorman.com Kapak Tasarım: Gökhan Koç Sayfa

Detaylı

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin

Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148. Tashih Hac Duran Naml. Kapak Tasar m Emre Y ld z. Grafik Mücella Tekin Ankara 2013 2 ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK Diyanet İşleri Başkanl ğ Yay nlar : 592 Halk Kitaplar : 148 Tashih Hac Duran Naml Kapak Tasar m Emre Y ld z Grafik Mücella Tekin Bask Mattek Matb. Bas. Yay. Tan.

Detaylı

Peygamber Efendimizin(s.a.v) Dilinden Dualar

Peygamber Efendimizin(s.a.v) Dilinden Dualar Peygamber Efendimizin(s.a.v) Dilinden Dualar Allah ım! Senin iznin ve yardımınla sabahladık ve akşamladık. Yine senin izin ve yardımınla yaşar ve ölürüz. Sonunda dönüş yalnız sanadır. Allah'ım! Öfkenden

Detaylı

DİNLERDE AHLÂK ALTINCI SINIFLAR İÇİN OKUMA KİTABI

DİNLERDE AHLÂK ALTINCI SINIFLAR İÇİN OKUMA KİTABI Doç. Mr. Petko Zlateski DİNLERDE AHLÂK ALTINCI SINIFLAR İÇİN OKUMA KİTABI Üsküp - 2014 Eleştirmenler: Başkan: Doç. Dr. Svetlana Kamciyaş Başkan Yardımcısı: Mr. Gordana Nikçevska Üye: Duşanka Goluboviç

Detaylı

KUR AN DA VE İNCİL DE İSA ANLATISI (Doğumu ve Ölümü)

KUR AN DA VE İNCİL DE İSA ANLATISI (Doğumu ve Ölümü) KUR AN DA VE İNCİL DE İSA ANLATISI (Doğumu ve Ölümü) Oğuzhan ÖZOĞLU Kur an kıssalarının/anlatılarının gerçekliğine neredeyse kimsenin bir itirazı yoktur. Oysa Kur an ı mutlak hakikatin temeli gibi görerek

Detaylı

Bu kitabın tüm yayın hakları Eyüp ÖZEREN e aittir. Yazarın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz. Alıntılarda yapıtın adı belirtilmelidir.

Bu kitabın tüm yayın hakları Eyüp ÖZEREN e aittir. Yazarın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz. Alıntılarda yapıtın adı belirtilmelidir. Bu kitabın tüm yayın hakları Eyüp ÖZEREN e aittir. Yazarın yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz. Alıntılarda yapıtın adı belirtilmelidir. Editör Aslı ÇALIŞKAN Uz. Dr. Metin ÖZSOY Yayına Hazırlayan

Detaylı

ALLAH IN HAS KULLARI KİMLERDİR

ALLAH IN HAS KULLARI KİMLERDİR ÖRNEK VAAZLAR LÜTFİ ŞENTÜRK 277 ALLAH IN HAS KULLARI KİMLERDİR Değerli müminler! Bugünkü sohbetimizde Kur an-ı Kerim e göre Allah ın has ve sevimli kullarından söz edeceğiz. Allah ın has kullarının kimler

Detaylı

HANGİ İSLAM? Gerçek İslamiyet ve ALLAH ile aldatanlar! Mustafa Çelebi Araştırmacı Yazar

HANGİ İSLAM? Gerçek İslamiyet ve ALLAH ile aldatanlar! Mustafa Çelebi Araştırmacı Yazar HANGİ İSLAM? Gerçek İslamiyet ve ALLAH ile aldatanlar! Mustafa Çelebi Araştırmacı Yazar Hangi İslam: Ruhbanlar Siz hangi İslam'ı yaşıyorsunuz? 1) Kuran'daki İslam mı? 2) Kültürel İslam mı? 3) Ilımlı İslam

Detaylı

Tarih Boyunca ve Kur'an-ı Kerîm'de Kadın*

Tarih Boyunca ve Kur'an-ı Kerîm'de Kadın* Tarih Boyunca ve Kur'an-ı Kerîm'de Kadın* Woman in History and the Qur'an Prof.Dr.Salih AKDEMİR A.Ü. ilahiyat Fakültesi, ANKARA Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız

Detaylı

ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU. Öğretim Materyali KUR AN-I KERİM YAZARLAR. Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ. Nazif YILMAZ

ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU. Öğretim Materyali KUR AN-I KERİM YAZARLAR. Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ. Nazif YILMAZ ORTAOKUL VE İMAM HATİP ORTAOKULU Öğretim Materyali KUR AN-I KERİM 6 YAZARLAR Yrd. Doç. Dr. M. Vehbi DERELİ Nazif YILMAZ DEVLET KİTAPLARI İKİNCİ BASKI..., 2014 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYINLARI... : 5904

Detaylı

Şehid, kelime olarak kesin bir haberi veren, bildiğini söyleyen, hazır olan, bulunan, bir hadiseye şahid olan, şahitlik eden.

Şehid, kelime olarak kesin bir haberi veren, bildiğini söyleyen, hazır olan, bulunan, bir hadiseye şahid olan, şahitlik eden. Manevi buhrandan Hakk ın Burhan ına Şehid, kelime olarak kesin bir haberi veren, bildiğini söyleyen, hazır olan, bulunan, bir hadiseye şahid olan, şahitlik eden. Dinî anlamda, Allah rızası için, O nun

Detaylı

DİLİNİ DİZGİNLEMEK & DİLİNİ DOĞRU KULLANMAK V Yakup 3:1-12 ayetlerini dikkatle okuyunuz. 2. ayet sözlerinde suç bulunmayan kişinin bedenini dizginleyebilen bir kişinin yetkin bir kişi olduğuna dikkat çekilmektedir.

Detaylı

Sıçrayarak giden ceylanlar tünel kazarak yuva yapan bir soy doğurmazlar. --Wolof atasözü

Sıçrayarak giden ceylanlar tünel kazarak yuva yapan bir soy doğurmazlar. --Wolof atasözü Sıçrayarak giden ceylanlar tünel kazarak yuva yapan bir soy doğurmazlar. --Wolof atasözü Ceylanlar nasıl ceylana-benzer özelliklere sahip olan bir soy üretirlerse, aynı şekilde günahkârlar da günahlı özellikler

Detaylı

Kitab-ı Mukaddes ve. Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru. Daniel Wickwire

Kitab-ı Mukaddes ve. Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru. Daniel Wickwire Kitab-ı Mukaddes ve Kur an-ı Kerim Hakkında 200 Soru Daniel Wickwire 2014 200 Soru Indeks Kitaplar Hakkında...1-24 Tanrı veya Allah Hakkında...25-50 Kutsal Ruh, Şeytan Cinler ve Melekler Hakkında...51-65

Detaylı

Cengiz Aytmatov un Aşk Felsefesi nin Figürleri Olarak AK YAZMALI CEMİLE İLE AL YAZMALI AYSEL (ASEL) 1

Cengiz Aytmatov un Aşk Felsefesi nin Figürleri Olarak AK YAZMALI CEMİLE İLE AL YAZMALI AYSEL (ASEL) 1 Şaban SAĞLIK (*) Cengiz Aytmatov un Aşk Felsefesi nin Figürleri Olarak AK YAZMALI CEMİLE İLE AL YAZMALI AYSEL (ASEL) 1 Aşk, geleceğin tanrıçasıdır! Aşk olmazsa insanın geleceği olmaz. Aşk yaşamın temelidir.

Detaylı

1. FATİHA SÛRESİ (Mekke döneminde inmiştir. 7 ayettir. Adı: açan, açış anlamına gelir. Nüzul Sırası: 5) Rahman ve Rahim Allah ın adıyla... 1-3. Hamd, Alemlerin Rabbi, Rahman, Rahim, din gününün hakimi

Detaylı

KAYBOLAN YA DA, ALLAH A GİDEN YOL

KAYBOLAN YA DA, ALLAH A GİDEN YOL Ensarullah Yayınları www.ahmedelhasan.wordpress.com KAYBOLAN YA DA, ALLAH A GİDEN YOL Yazan: Ahmed el Hasan İmam Mehdi a.s ın Elçisi ve Vasisi Bu kitap, Yabancı dilden Türkçeye çevrilmiştir. Kitabın orijinali

Detaylı

Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı

Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı Aiyleen Dardan BİNBİR ACI İran'da başlayan gerçek bir yaşamın nefes kesen öyküsü... A. Dardan bu kitapta yaşadığı büyük dramı sergilerken, din farkı yüzünden kendinin ve kocasının toplumdan nasıl dışlandıklarını

Detaylı

2. DERS Neden Siyer Öğrenmeliyiz?(II)

2. DERS Neden Siyer Öğrenmeliyiz?(II) 2. DERS Neden Siyer Öğrenmeliyiz?(II) ق ل إ ن ك ن ت م ت ح ب ون ه للا ف اتهب ع ون ي ي ح ب ب ك م ه للا و ي غ ف ر ل ك م ذ ن وب ك م و ه للا غ ف ور ر ح يم (Resûlüm!) De ki: Eğer Allah ı seviyorsanız, bana uyun

Detaylı

KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ T.C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ Cilt: 11, Sayı:2, 2002 ss. 31-58 KUR AN-I KERİM KISSALARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ Remzi KAYA * ÖZET Kur ân-ı Kerim farklı konuları içermektedir. Bunlar içinde yer

Detaylı

I. Sözünde Durmak ve Yemin

I. Sözünde Durmak ve Yemin I. Sözünde Durmak ve Yemin Sözünde durmak, birine söz verildiğinde, söz verildiği gibi yerine getirmek demektir. Güzel ahlaklı bir insanın en büyük özelliklerinden birisi, onun dürüst ve güvenilir olmasıdır.

Detaylı

DİNSEL TERÖRLE BAŞ ETMEDE DİNLERARASI İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ

DİNSEL TERÖRLE BAŞ ETMEDE DİNLERARASI İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ 411 DİNSEL TERÖRLE BAŞ ETMEDE DİNLERARASI İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ ONAT, Hasan TÜRKİYE/ТУРЦИЯ Dinsel terör, dini, referans alan, meşruiyetini dinden sağlayan bir terör çeşididir. Dinsel terör, dinsel sembolleri

Detaylı

İSLÂM DA İCTİMAİ NİZAM

İSLÂM DA İCTİMAİ NİZAM İslâm da İctimai Nizam 1 TAKİYYUDDİN EN-NEBHANİ İSLÂM DA İCTİMAİ NİZAM (İSLÂM DA KADIN-ERKEK İLİŞKİLERİ) 2 İSLÂM DA İCTİMAİ NİZAM İslâm da İctimai Nizam 3 ي اأ يه ا ال ناس ا تق وا ر بك م ا لذ ي خ ل ق ك

Detaylı