NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI"

Transkript

1

2 3 NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

3 4 Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi kapsamında verilen kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi ve kadın güçlenme eğitimleri için hazırlanan bu eğitim el kitabı Proje ortaklarının tamamının izni olmaksızın kısmen veya tamamen iktibas edilemez. El Kitabının yayına hazırlanma tarihi: Haziran 2011 Kapak: Rafineri Reklamcılık Sayfa düzenleme: Ali Ergün Tasarım Reklamcılık Baskı ve cilt: Hat Baskı

4 ÖNSÖZ Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi yetiştirme yurtlarında yetişmiş yaş arası en az lise mezunu genç kadınların, kişisel gelişimlerini ve iş arama becerilerini geliştirerek iş gücü piyasasına katılımlarının desteklenmesini, cinsiyete dayalı ayrımcılıktan kaynaklanan sorunlarının çözümüne katkı sunulmasını ve mentorlük sistemini de işleterek sosyo-ekonomik açıdan yol göstericilerle birlikte yetiştirilmelerini amaçlamaktadır. Proje aynı zamanda gençlerin istihdamına, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına, dezavantajlı grupların toplumda dışlanmamasına dair farkındalık yaratmayı hedeflemiştir. Proje Süresi: yılları arasında uygulanacak olan Proje bu yıllar arasında tüm Türkiye ye yaygınlaştırılacaktır. Projenin Hedefleri: Genç kadınların kişisel gelişim ve iş arama becerilerinin geliştirilmesi yoluyla istihdama katılımlarının sağlanması, İş gücü piyasasında nitelikli bir iş bulmaları için iş arama desteğinin verilmesi, Motivasyon eksikliği ve isteksizlik nedeniyle iş gücü piyasasının dışında kalan genç kadınların iş gücü piyasalarına hazırlanmalarının sağlanması, Özel sektör iş yeri ziyaretleri ile özel sektöre dair, özel sektörde farklı çalışma biçimlerine dair bilgilerinin arttırılması, Meslek ve kariyer konusunda, okul yaşamından çalışma hayatına geçişte rehberlik; eğitimine devam etmek isteyen genç kadınlara eğitim ve kariyer danışmanlığı vermek, Sosyal, kültürel ve tarihi etkinlikler aracılığı ile rol modellerle buluşmalarının sağlanması, sosyal içerilmelerinin desteklenmesi, Toplumsal dışlanmaya maruz kalan gruplar için toplumsal farkındalık çalışmalarının paydaşlar ile birlikte yürütülmesi, Kamu & özel sektör & sivil toplum diyaloğunun ve işbirliğinin sağlanması. 5

5 6 Sürdürülebilirlik: Projenin faydalarını yurtlarda kalan diğer cinsiyet ve yaş gruplarına yaygınlaştırmak için Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü nde görev yapan meslek elemanlarına mentorluk, etkin iletişim teknikleri, mesleki yönlendirme nasıl yapılır konularında eğitim çalışmaları yürütülmektedir. Proje Ortakları: Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığının ve Boyner Holding in önderliğinde yürütülen Boyner Grup Şirketleri nin sosyal sorumluluk projesi olan NAR TANELERİ, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) teknik desteği ile, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve, Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) ortaklığında, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliğinde Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü nün desteği ile yürütülmektedir. Kadın Güçlendirme çerçevesinde verilen eğitim çalışmalarında kadın sivil toplum kuruluşlarının katkısı da alınmaktadır. Bu yayının hazırlanmasında ve eğitimlerimizin gerçekleştirilmesinde bize destek veren eğitmenlerimize teşekkürlerimizi sunarız. Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi ile ilgili etkinlikleri ve gelişmeleri takip etmek için adresinden bizi izleyebilirsiniz.

6 Sevgili Nar Taneleri, SUNUŞ Nar; bereket, bolluk, çeşitlilik, doğru olan ve yaşamın sembolu anlamına gelmektedir. Nar Tanesi Nur Tanesi Annesinin Bir Tanesi deyişini hatirlayarak sizlere Nar Taneleri dedik ve sizin için hayal ettiklerimizi de projemizin ismine taşıdık, Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar. Sizlerin bireysel güçlenmenizi ve ekonomik bağımsızlığınızı kazanmanızı desteklemek istiyoruz. Bunun için projemiz kapsamında sizlere, kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi ve kadın güçlendirme eğitimleri verildi. Mentor ablalarınız da sizlerin bu eğitimleri hayata geçirmeniz konusunda size destek olacaklar. Gelecekte sizleri de mentor olarak görmeyi hayal ediyoruz. Elinizdeki bu kitap sizlere eğitimlerde öğrendiklerinizi hatırlatmak için hazırlandı. Güçlü ve mutlu yarınlarınızı kurarken size ışık tutması dileğimizle, Nar Taneleri Proje Ekibi 7

7 8

8 9 İÇİNDEKİLER 1. BÖLÜM: Kişisel Gelişim ve İş Arama Becerilerinin Geliştirilmesi BÖLÜM: Kadın Güçlendirme BÖLÜM: İŞKUR ve MEB Hizmetleri ile İlgili Bilgilendirme EKLER

9 11 1. BÖLÜM Yayına Hazırlayan: Şükran Balaban (PERYÖN)

10 13 İÇİNDEKİLER Her Şey Benimle Başlar...13 İlişkiler ve İletişim...27 İş Hayatına Nasıl Hazırlanılır...36 Nar Tanesi Olmak...51

11 HER ŞEY BENİMLE BAŞLAR 15

12 16 HER ŞEY KENDİNİ TANIYARAK BAŞLAR Kendimizi tanımak; Kendimizi daha iyi ifade etmemizi Hedeflerimizi daha iyi belirleyebilmemizi Daha sağlıklı ilişkiler kurmamızı Gelişim alanlarımızı keşfetmemizi Seçimlerimizi belirleyen değerlerimizin farkında olmamızı Kendimize güvenmemizi Kendimizi sevmemizi sağlar. Kendini tanımak ömür boyu sürecek bir yolculuk olsa da bu yolculuğa başlamak için kendimize şu soruları sorabiliriz; Ben kendimi nasıl tanımlarım? / Başkaları beni nasıl tanımlar? (arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.)

13 17 TANIM BEN BAŞ KALARI TANIM DİNAMİK İÇE KAPANIK KONUŞKAN GÜVENİLİR ÇALIŞKAN SESSİZ AGRESİF ANALİTİK SAKİN YARDIM SEVER CİDDİ CİMRİ İYİ NİYETLİ CÖMERT UYUMLU SAMİMİ UYUMSUZ SOĞUKKANLI YAVAŞ SEVECEN HIZLI DEDİKODUCU ÇÖZÜMCÜ İNATÇI SONUÇ ODAKLI SABİT FİKİRLİ GİRİŞKEN AÇIK FİKİRLİ AZİMLİ BENCİL DİKKATLİ KISKANÇ TUTARLI CESUR TUTARSIZ ALÇAK GÖNÜLLÜ DAĞINIK DÜRÜST SOSYAL MÜCADELECİ NEŞELİ DİĞER: BEN BAŞKALARI İki tanımlama arasında fark var mı? Sizce bu fark neden kaynaklanıyor olabilir? Bir düşünelim!!! Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şeyler var mı?

14 18 DEĞERLERİM Hayata bakış açımızı, ilişki tarzımızı, hedeflerimizi ve kariyerimizi belirleyen kısacası bizi biz yapan öğeler. Oturup benim değerlerim ne acaba diye düşünmeyiz hiç. Değerlerimiz, hayatın, ailemizin, toplumun ve kişiliğimizin bir parçası olarak oluşur ve hayatımızdaki seçimlerimiz dahil her şeyi temelden etkiler. Şimdiye kadar üzerinde hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Aşağıdaki tablo yardımıyla size kolaylık sağlayalım. Bu listeden sizin için en önemli 10 değeri seçerek başlayalım işe; ÖĞRENMEK VE GELİŞİM SEVGİ TAKDİR SAMİMİYET RİSK ALMA HUZUR BAŞARI BİLGİ DEĞİŞİKLİK BAĞIMSIZLIK YARATICILIK LİDERLİK ZORU BAŞARMA ARKADAŞLAR İŞBİRLİĞİ AİLE PARA GÜVEN GÜÇ DÜRÜSTLÜK DENGE DOSTLUK KARİYER BAŞKALARINA YARDIM SAYGI İTİBAR KATKI ADALET DİĞER: Sizin için önemli olan başka değerleri lütfen siz ekleyin Peki şimdi hayatınızda yaptığınız seçimlere, çevrenizdeki insanlara, şu an bulunduğunuz konuma bir bakalım. Sizce yukarıda seçtiğiniz değerlerle bağlantısı var mı? Hayatınızın bundan sonraki kısmı bu değerlerden nasıl etkilenebilir sizce?

15 GÜÇLÜ VE GELİŞMESİ GEREKEN YÖNLERİM Yapabileceklerimizi ve yapmak için çaba göstermemiz gerekenleri bilmek kendimizi tanımakta ve özgüvenimizi güçlendirmekte çok önemlidir. İşinizi kolaylaştıralım. Aşağıdaki boşlukları doldurmaya çalışın. Çekinmeyin! Birden fazla konu olabilir. konusunda çok iyiyimdir! 19 konusunda daha iyi olabilirim! İşimiz burada bitmiyor! Bunları tanımladıktan sonra bu bilgiyi nerede kullanacağımızı bilmek lazım. Bunun için yeni sorularımız; İyi olduğum konuları hayatımın hangi alanında kullanıyorum/ kullanabilirim? Daha iyi olmayı istediğim konularda ne yapabilir, kendimi nasıl geliştirebilirim? Geliştirmek istediğimiz yönlerimizi daha kolay belirlemek için aşağıdaki Yaşam Dengesi Çarkında; İlgili konularda kendinize kaç puan veriyorsunuz işaretleyin İşaretlediğiniz puana kadar olan bölgeyi (0 dan başlayarak) karalayarak doldurun. Bunu tüm alanlar için yapın.

16 20 Eğlence Aile ve Arkadaşlar Kariyer Çevre Kişisel Gelişim Para Sağlık Aşk Tekerleğe benzedi mi? Bu tekerlek nasıl döner? Dönmesi için eksik yerlerini tamamlamak lazım. İlgili konulardaki eksikleri tamamlamak için ne yapabilirsin? Gelişim sürecinizi takip etmek için; Bu soruları 6 aylık aralarla tekrar yanıtlayın ve çarkı tekrar doldurun. Kaynak: Wheel Of Life, www2.careers.govt.nz sitesinden alınmıştır. Hedeflerim Güçlü ve başarılı bir birey olmak için nereye doğru gittiğimizi bilmek önemlidir. Unutmayın! Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne) Hedefler uzun ya da kısa vadeli olabilir. Bunu ancak siz belirleyebilirsiniz. Türkiye nin önemli gazetecilerinden biri olmak uzun vadeli bir hedefken, okulda bir gazete çıkarmak sizin için kısa vadeli bir hedef olabilir. Hedef belirlemek aslında DART oynamaktan hiç farklı sayılmaz. Hedef tahtasına nişan alır, gözümüze bir sayı kestiririz ve ona isabet ettirmek için pozisyonumuzu düzeltir ve harekete geçeriz. Ulaşmak istediğimiz noktayı belirleriz, ona ulaşmak için yapmamız gerekenleri belirler ve harekete geçeriz.

17 21 Bizi zorlayıcı hedefler koymak bazen kendimizi geliştirmek konusunda bizi hızlandırarak başarı kapılarını önümüzde açabilir. Tıpkı uzağa atılan topa yetişmenin sizi hızlandırması gibi. Hedeflerinizin Net Ölçülebilir Ulaşılabilir Amaca Uygun Zaman Sınırlı olmasına dikkat edin! Örneğin; 1. Niyet: Öğretmen olmak istiyorum Hedef: 5 yıl sonra Ankara da sınıf öğretmeni olarak çalışacağım. Net midir? Evet Ölçülebilir midir? Evet. Diploma ile ölçülebilir Ulaşılabilir midir? Evet. Çok çalışırsak ve sınavlardan geçerli not alırsak ulaşabiliriz. Amaca uygun mudur? Eğer insanları eğitmek bizim için önemli bir görevse amaca uygundur. Zaman sınırlı mıdır? Evet. Sınav tarihleri, öğretim süresi belirlidir ve kendimize 5 yıl sonra gibi bir zaman sınırı koyabiliriz.

18 22 2. Niyet: İngilizce öğrenmek istiyorum Hedef: Kendimize bu konuda zaman sınırını biz getirebiliriz. 2 yıl içinde şu seviyede İngilizce konuşuyor olacağım Net midir? Evet Ölçülebilir midir? Evet. Çeşitli testlerle ölçülebilir. Ulaşılabilir midir? Evet. Bir kursa gider, birinden ders alırsak ya da kendi kendimize düzenli bir şekilde çalışırsak ulaşabiliriz. Amaca uygun mudur? Eğer yurtdışına gitmeyi ya da uluslar arası bir firmada çalışmayı istiyorsak amaca uygundur. Zaman sınırlı mıdır? Evet. Unutmayın! Niyet ve hedef farklı şeylerdir. Hadi bir de siz deneyin? Kısa vadeli hedefim (3 ay / 6 ay / 1 yıl içinde) Uzun vadeli hedefim (5 yıl / 10 yıl / 20 yıl içinde)

19 23 BAŞARIYA GİDEN YOL Başarılı olmak için kendimizi tanımanın yanı sıra, Öz güvenli İyimser Motivasyonu yüksek Olumsuz duyguları ve stresimizi kontrol edebilir olmalıyız. Öz güvenimizi yükseltmek için; Kendimizi geliştirmeli Başarılarımızı kendimize itiraf etmeli Ne yapabileceğimizi ve ne yapamayacağımızı iyi bilmeli Kendimizi sevmeli Kendimizi tanımalı Olumlu düşünmeliyiz. Unutmayın! Başarılarınız öz güveninizi, öz güveniniz başarılarınızı besleyecektir.

20 24 İyimser olmak, Bir bakış açısıdır. Bardağın dolu tarafına odaklanmaktır. Yaşamımızın tüm alanlarında olumlu etki yaratır. Bizi iyi hissettirir. Probleme değil çözüme odaklanmayı sağlar İyi şeylerle karşılaşmamızı sağlar Olaylar karşısındaki tutumumuz, bakış açımız sonucu etkiler. Olay İnanç Sonuç İnançlarınızı değiştirerek sonucu etkileyebilirsiniz. Nasıl? İnançlarınızla duygularınızın bağını fark edin. Kendinizi dağıtın, ilginizin yönünü değiştirin Kendinizle tartışın Uzaktan bakın Alternatif açıklamalar bulun, felaket tellallığı yapmayın Herhangi bir olay karşısında iyimser mi, kötümser mi düşüneceğiniz tamamen sizin elinizde

21 25 Seçim Sizin!!! Hangi Taraftasınız? Kötümser İyimser Neden bunlar hep beni buluyor? Bundan ne ders almalıyım? Neden şu işte kötüyüm? Şu olayı eğlenceli hale nasıl getiririz? Müdür neden bana taktı? Bunu nasıl değerlendirebilirim? Neden kilo veremiyorum? Beni hedeflerime götürür mü? Neden hayat bu kadar zor? Doğru şey bu mu? Ağlayacağım Güleceğim Vazgeçeceğim Mücadele edeceğim Sızlanacağım Çözeceğim Motivasyon için; Kendinizi harekete geçiren gücü keşfedin Sizi ne harekete geçirir? Taktir, ilgi, heyecan, eğlence Dışarıdan değil, içinizden gelen bir gücü benimseyin İçinizdeki güce inanın ve onu katlayarak çoğaltın Hedefinize odaklanın Olumlu düşünün Daha huzurlu bir yaşam için olumsuz duygulardan kurtulmalı ve stresimizi kontrol altında tutmalıyız.

22 26 STRESLİ MİSİNİZ? Size uygun olan seçeneği işaretleyiniz ve en sonunda puanınızı toplayınız Kendimi bitkin hissediyorum Hijyen konusunda takıntım var Çökme yaşayacağım endişesi taşıyorum Takıntılı düşüncelerden ve endişelenmekten kendimi alamıyorum Kendimi duygusal hissediyorum ve kolayca ağlıyorum Düzensiz yemek yiyorum Kendimi şaşkın, isteksiz uzak hissediyorum Hiçbir şeyle başa çıkamayacakmışım gibi hissediyorum Kendimi sinirli hissediyorum Kendimi uyuşuk hissediyorum Hayatın değersiz olduğunu düşünüyorum Birçok şey hakkında karamsarım Fiziksel olarak kötü hissediyorum Her zaman baskı altında olduğumu hissediyorum Nefessiz kalıyorum Her an kötü bir şey olacağını hissediyorum Gergin ve sinirliyim Boynumda, omuzlarımda ve göğsümde gerilme hissediyorum Çok fazla baş ağrısı ve migren çekiyorum Sürekli ağrılarım var Konsantrasyon zorluğu çekiyorum Hiç arkadaşım yok ve sosyalleşemiyorum Hiçbir şeye ilgi duymuyorum Çarpıntı ve panik ataklar oluyor Ani korku ve panik yaşıyorum Uyumakta zorluk çekiyorum Rahat olamıyorum Sigara ve içki çok içiyorum Mide ağrısı çekiyorum. Bağırsaklarım yavaş çalışıyor Günü atlatmama yardımcı ilaç alıyorum Genel Toplam Hiçbir zaman 0 Nadiren 1 Ara sıra 2 Sık sık 3 Her zaman 4

23 27 STRES TESTİ DEĞERLENDİRME Puan Stres Seviyesi Açıklama 20 puan ve altı Yok Hiçbir stres belirtisi göstermiyorsunuz Hafif Stresin kaynağını bulup düzeltmelisiniz Stres uzun vadede sağlığınızı etkileyebilir. Orta Düzeyde Mutlaka stresin kaynağını bulmalısınız Ortalamanın Üstünde Yüksek 80 Puandan Yüksek Çok yüksek Stresin kaynağını bulmalı, sağlık kontrolünden geçmeli ve stres kontrolü için planlama yapmalısınız. Yaşam biçiminizi gözden geçirmelisiniz. İçinde bulunduğunuz stres düzeyi endişe verici. Acilen etkili önlemler almalısınız. Ciddi hastalık riski taşıyorsunuz. Harekete geçin. Kaynak: Stres Değerlendirme Testi, sitesinden alınmıştır. Stresinizi Kontrol Edebilirsiniz. Peki Ama Nasıl? Olumlu düşünmek ve stresinizi kontrol etmek için; Olumsuz düşüncelerinizi bulun ve onları olumlu düşüncelerle değiştirin. Genellemelerden kurtulun Ya hep ya hiç demeyin -Meli, -ma-lı ile biten kelimelerden uzak durun Ne ekersen onu biçersin zihninize olumlu düşünceler ekin güzel sonuçlar biçin Olayları değiştiremiyorsanız bakış açınınızı değiştirin Stresin kaynağını tespit edin ve ondan uzaklaşmaya çalışın Stres kaynağını teşhis et Tanı ve analiz et Objektif ve çok yönlü yorumla Önceliklerini belirle Kurtulma planını hazırla Planının zamanlamasını yap Uygula

24 28 Beslenmenize dikkat edin Uzak durun: Çay, kahve, sigara, alkol, gazlı içecekler, tatlılar, aşırı kırmızı et Yakın olun: Adaçayı, ıhlamur, deniz ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, B Kompleks ev C vitaminleri, süt ürünler, tahıllar Uyku düzeninizi bozmayın Normal sürelere göre uyumak (20-45 yaş arası ortalama 7 saat) Uykudan önce ağır egzersiz yapmamak Oda sıcaklığının derece arasında olması Aynı saatlerde yatıp kalkmak Aşırı aç veya tok yatmamak Kahve, nikotin ve alkol alımını sınırlamak Uykunuz kaçarsa kalkıp başka işlerle meşgul olmak Spor yapın Doğru nefes alma egzersizleri yapın Küçükleri büyültmeyin, büyükleri küçültmeyin Olumsuz sözcükleri olumluları ile değiştirin Hasta olmak istemiyorum L Sağlığıma dikkat ediyorum J Gitgide geriliyorum L Rahatlamaya ihtiyacım var J Konuşmak istemiyorum L Sessiz kalmayı tercih ediyorum J Bir de siz deneyin! Başaramıyorum L J Yanlış anlaşılıyorum L J

25 İLİŞKİLER VE İLETİŞİM 29

26 30 KİMLERLE İLİŞKİ YÜRÜTÜYORUZ? BU İLİŞKİLE- RİN HEPSİ AYNI MI? Özel İlişkilerimiz Arkadaşlarımız, dostlarımız, kardeşlerimiz, öğretmenlerimiz, sevgilimiz, eşimiz, akrabalarımız. Resmi İlişkilerimiz İş arkadaşlarımız, müdürümüz, yurttaki meslek elemanları, grup öğretmenlerimiz, okul öğretmenlerimiz, SHÇEK genel müdürlük ve il müdürlüğündeki meslek elemanları, sosyal yaşamdaki diğer kişiler. Herkesle Farklı Seviyelerde İletişim Kurarız; Bazılarıyla yüzeysel paylaşımımız vardır. Havadan sudan konuşuruz. Örneğin, her zaman alış veriş yaptığımız büfenin sahibiyle. Sadece sınırlı bilgi paylaştığımız kişiler vardır. Arkadaşımızın doğum gününde yeni tanıştığımız birine, işimizi, hobilerimizi, nerede oturduğumuzu anlatırız. Bazıları ile düşüncelerimizi ve bakış açımızı paylaşırız. İş arkadaşımızla bir proje konusundaki düşüncelerimizi paylaşırız. Duygularımızı paylaştığımız kişi sayısı ise çok fazla değildir. Dostumuzla bir hayal kırıklığımızı paylaşarak omzunda ağlarız. Etrafınızdakilere bir bakın! İlişkiniz hangi seviyede? Beklenti Beklenti Beklentiyi anlama Taraf Duygu, Düşünce, vs. İletişim Tarzı Geri Bildirim Taraf

27 31 İYİ BİR İLETİŞİMCİ OLMALIYIZ! İyi ilişkiler kurabilmek için Anlayabilmek için Anlaşılabilmek için Profesyonel olmak için İletişim; duygu, düşünce ve bilgilerin akla gelen tüm yöntemlerle karşı tarafa aktarılması ve geri alınması sürecini kapsayan bir etkileşimdir. Bu etkileşimin sağlıklı olabilmesi için Sözlü ya da sözsüz kendimizi doğru ifade etmek Karşı tarafı dinlemek Kendimizi onun yerine koyarak, onu anlamak ( empati) önemlidir. Kendimizi ifade ederken hangi araçları kullanırız? 1. Beden Dili % Ses Tonu % 38 Nasıl? 3. Kelimeler % 7 Ne? **Albert Mahrebian, 7%-38%-55% kuralı Buradan da anlaşılacağı gibi; NE söylediğinizden çok NASIL söylediğiniz önemli!

28 32 BEDEN DİLİMİZ NELER SÖYLÜYOR? Nötr baş pozisyonu İlgilenmiş baş pozisyonu Onaylamayan pozisyon Heyecanlandığımız, ruh halimiz değiştiği zaman göz bebeklerimiz küçülür veya büyür İş bakışı - ciddiyet Sosyal bakış - rahat Yan bakış - kendini üstün görme Sana karşı tamamen dürüst olacağım Ben konuşurken bunu yapıyorsam bana pek güvenme, sen konuşurken yapıyorsam sana pek inanmıyorum Sana katıldığımdan pek emin değilim Pek güvenme, yalan söylüyor olabilirim. Kendime çok güveniyorum, patron benim! Ya kıyafetimi gösteriyorum ya da seni eleştiriyorum Harekete hazırım, haydi gidelim Benden onay almadan asla! Kaynak: İlkay Kayganacı nın İletişim ve Beden Dili eğitimi dokümanından alınmıştır.

29 BEDEN DİLİ NEDEN ÖNEMLİ? Beden dili stres altındayken bizi ele verir. Gerginliğimiz, ilgimiz, iletişime açıklığımız, yalan söyleyip söylemediğimiz beden dilimizden anlaşılabilir İş görüşmelerinde, sorgulanmalarda ve topluluk önünde konuşurken beden dili sinyalleri yorumlanır. Anlamları bilirsek iletişim biçimimizi bu sinyallere göre düzenleyebiliriz. SES TONUMUZ NEDEN ÖNEMLİ? Küçük bir gerginlik kendisini ilk ses tonu ile belli eder Monoton bir ses tonu karşı tarafı sıkar ve olumsuz etki bırakır. Ses seviyesinin yüksekliği saldırı olarak algılanabilir Ses tonunu doğru kullanarak, kelimeleri doğru vurgulayarak insanları etkileyebiliriz. KENDİMİZİ İFADE EDERKEN Eğer biriyle ilgili rahatsız olduğumuz bir durumu dile getiriyorsak; Konuyu karşı tarafı suçlamadan Bizim üzerimizde yarattığı etkiden yola çıkarak Bize nasıl hissettirdiğini ifade ederek Ben Dili kalıbıyla dile getirmeliyiz. 33 BEN DİLİ Davranış + Etki + Duygu Randevumuza geç kaldığında, beni önemsemediğini düşünerek, üzülüyorum. ( Davranış) (Etki) (Duygu)

30 34 Ben dili ile rahatsızlığınızı dile getirmeyi deneyin! 1. Bir arkadaşınız size söz verdiği kitabı üçüncü kez unuttuğunu söylüyor. 2. Arkadaşınız konuşurken sürekli sözünüzü kesiyor Müdürünüz sizi haksız yere suçluyor.. Eğer sorun karşıdaysa ETKİN DİNLEME yaparak; Karşı tarafı anlamak için çaba göstermeli Sorular sormalı Söylenenleri tekrarlayarak doğru anlayıp anlamadığımızı teyit etmeli Duygularını anlamaya çalışarak bunu ifade etmeliyiz. Böylece; Karşı tarafın kendini daha kolay ifade etmesini ve karşılıklı etkin iletişim kurmamızı Yargılanmadığını fark eden kişinin kendini açıkça ortaya koymasını Anlaşılıp anlaşılmadığımızı kontrol etmemizi Karşı tarafın anlaşıldım duygusu ile dinlemeye ve o da anlamaya hazır hale gelmesini sağlamış oluruz.

31 İLETİŞİMİ ZORLAŞTIRAN, ENGELLEYEN YAKLA- ŞIMLAR Bazen bize normal gelen birçok yaklaşım karşı tarafı rahatsız ederek iletişimi kesmesine neden olabilir. İletişim engellerinin farkına varın ve bunları kullanmaktan kaçının! Emir vermek, yönlendirmek *Korku ya da aktif direnç yaratabilir. *Söylenenin tersini denemeye davet edilir. *İsyankâr davranışa ya da misillemeye yol açabilir. *Karşıdakine kendini önemsiz hissettirir. Emir vermek, yönlendirmek *Korku ya da aktif direnç yaratabilir. *Söylenenin tersini denemeye davet edilir. *İsyankâr davranışa ya da misillemeye yol açabilir. *Karşıdakine kendini önemsiz hissettirir. Uyarmak, göz dağı vermek *Korku boyun eğme yaratabilir. * Denemeye yol açabilir. *Gücenme, kızgınlık ve isyankarlığa sebep olabilir. *Kendisine saygı duyulmadığını düşündürebilir. Kızgınlığı birincil duygu olarak yansıtmak *Kızandan uzaklaştırır. *Değersizlik hissi verir. Ahlak dersi vermek *Zorunluluk ya da suçluluk duygusu yaratabilir. *Daha şiddetli savunmaya sebep olabilir. Öğüt vermek, çözüm ve öneri getirmek *Karşımızdakinin kendi sorununu çözmekten aciz olduğunu düşündüğümüzü gösterir. *Karşımızdakinin olayı kendi kendine çözmesine engel olur. *Bağımlılık ya da direnme yaratabilir. 35

32 36 Mantıklı düşünce önermek, nutuk çekmek *Savunucu tutum ve karşı koymayı kışkırtır. *Karşımızdakinin iletişimi kesmesi ve dinlememesine yol açar. *Yetersizlik ve becerisizlik hissi verir. *Bıkkınlık ve nefret uyandırır. Yargılamak, eleştirmek, suçlamak *Genellikle yargı ve eleştiriler gerçek olarak algılanır Ben kötüyüm ya da karşılık verir siz de mükemmel değilsiniz. * Benlik saygısını aşındırır. Övmek, görüşüne katılmak *Beklentilerin çok yüksek olduğunu düşündürür. *İstenilen davranışı yaptırabilmek için söylenen, içtenlikten yoksun bir manevra gibi algılanabilir. *Karşımızdakinin kendini algılayışı ile övgü uygun değilse, kızgınlık veya kaygı yaratabilir. *Alışkanlık yapar ve yokluğu eleştiri olarak algılanır. Ad takmak alay etmek *Sevilmediği kanısı ve değersizlik olarak algılanır. *Genellikle karşılık vermeye iter. Yorumlamak, analiz etmek, tanı koymak *Tehdit edici, tedirgin edici olabilir ve başarısızlık duygusu uyandırır. *Kendini korumasız ve kıstırılmış hissettirir. *Amatörce psikanaliz doğru ise karşımızdaki kendini kötü hisseder, iletişimi keser. Teselli etmek, avutmak, güven verip desteklemek *Anlaşılmamış olmak hissi verir. *Kızgınlık duyguları uyandırır. Soru sormak, sınamak, çapraz sorgulamak *Yarı doğru cevaplamaya, kaçamak yapmaya, yalana yol açar. *Korku veya kaygı yaratabilir. *Konuşma özgürlüğünü sınırlar. *Sorulara odaklanırken kendi sorununu gözden kaçırabilir.

33 37 Soru sormak, sınamak, çapraz sorgulamak *Yarı doğru cevaplamaya, kaçamak yapmaya, yalana yol açar. *Korku veya kaygı yaratabilir. *Konuşma özgürlüğünü sınırlar. *Sorulara odaklanırken kendi sorununu gözden kaçırabilir. Karşılaştırmak *Benlik saygısını aşındırır. *Karşılaştırma yapılandan ve yapandan uzaklaştırır. Konuyu saptırmak, şakacı davranmak, sözünden dönmek *Sorunların önemsiz, saçma sapan ve geçersiz olduğu anlamı verebilir. *İlgisizlik ve saygısızlık hissi verir. Kaynak: Thomas Gordon nun Etkili Anne Baba Olmak kitabından alınmıştır. Kısaca Karşı tarafın sizinle kurduğu iletişim tarzını tanımlayabilin ki, mesajı tam anlayın, ona göre karşılık verin. Gerekli durumlarda Ben dilini kullanın. Kırıcı değil, yapıcı iletişim kurun. İletişimi zayıflatan veya zorlaştıran engellerin, ortamın farkında olun ki; onlara rağmen mesajınızı doğru iletin. İyi dinleyin, etkin geri bildirim verin.

34 38 İŞ HAYATINA NASIL HAZIRLANILIR

35 39 ÖNCE MESLEĞİNİZİ SEÇİN Meslek Seçerken; Karakter özelliklerim ne? Kişiliğiniz Sabırlıyım Heyecanlıyım Soğukkanlıyım Çabuk tepki veririm Hayal gücüm kuvvetlidir Titizimdir Hırslıyım Konuşkanım Dışa dönük biriyim Yardımseverim Vb. Sizi yakından tanıyan arkadaşlarınıza sorup bir liste oluşturabilrisiniz. Ben neler yapabilirim? Hayatınızı hangi yeteneğinizle kazanacaksınız? Yetenekleriniz İletişim Organizasyon yapabilme El becerisi Problem çözme Öğretme İnsanları etkileme Araştırma Analitik düşünme Sözel ifade Müzik Resim Yemek yapma Vb. Sizin yeteneğiniz ne olabilir?

36 40 Ne yapmaktan keyif alıyorsunuz? İlgi Alanınız Hiç bıkmadığınız, yorulmadığınız uğraşlarınız neler?. Okul yıllarında sizi en çok meşgul eden, uğraşmaktan hoşlandığınız alanlar, en sevdiğiniz dersler nelerdi? Ne üzerine çalışsaydınız hiç çalışıyormuş gibi hissetmezdiniz? Sorularının yanıtlarını bulmaya çalışın. Kişiliğinize, Yeteneklerinize ve İlgi Alanınıza Uygun Mesleği Belirlemek için; 1. Meslekleri tanıyın Nasıl? Rehber öğretmenden yardım alın Meslek tanıtımı kılavuzundan edinin (ÖSYM) Çevrenizdekilere sorun Bulunduğunuz ildeki üniversitelere gidin

37 41 2. Mesleğin gerektirdiği yetenekleri öğrenin. Siz bu yeterneklere sahip misiniz? Geliştirmeniz gereken yetenekleriniz neler? 3. Mesleğin çalışma ortamının ne olduğunu öğrenin Serbest mi? Resmi bir ortam mı? Tek bir yere mi bağlı? Seyahat etmeyi mi gerektiriyor? 4. Beraber olacağınız arkadaş grubunun nasıl olacağını düşünün Grup olarak mı çalışmak gerekli? Ne tür meslek gruplarından olabilirler? 5. Mesleğin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu öğrenin Prestijli bir iş mi? Farklı insanlarla tanışma şansı sağlıyor mu? Yükselme şansı var mı? Geleceği olan bir meslek mi?

38 42 6. Size sağlayacağı imkanları araştırın Sosyal güvencesi var mı? Gelişim fırsatları var mı? Ücreti istediğiniz hayat standartları için yeterli aralıkta mı? Sevdiğiniz bir işi meslek edinirseniz, hayatta bir gün dahi olsa çalışmış olmazsınız. (Konfiçyüs)

39 43 İŞ HAYATINA KENDİNİZİ TANITIN Mesleğinizi seçtiniz. Okul bitti. İş hayatı sizi bekliyor. Ama iş hayatı sizi tanımıyor.!! İş hayatına kendinizi tanıtmalısınız. Siz kimsiniz? Diğerlerinizden farkınız ne? Kendinizi nasıl geliştirdiniz? Neyi iyi yaparsınız? İyi yaptığınız şeylerle ilgili kanıtlarınız var mı? ÖZGEÇMİŞ / CV (CURRİCULUM VİTAE) / RESUMÉ Özgeçmişiniz; Sizin vitrininiz, Deneyimlerinizi, eğitiminizi, niteliklerinizi ve becerilerinizi içeren bir özet, Görüşmeye çağrılmak için kapı aralayıcıdır. İçinde neler olmalı İsim, adres, telefon, (İsim, kağıdın üst-ortasına veya üst-sağına yazılmalı, ad soyad daha büyük harflerle -16 veya 18 punto- yazılmalı)

40 44 Fotoğraf (Özellikle istenmemişse konulmamalı) Peki ya istenmiş ise? Nasıl bir fotoğraf koymalıyız? Hedef / Ön Yazı Hedefleriniz doğrultusunda bir iş başvurusu o işte başarılı omak için çaba göstereceğinizin bir göstergesi olarak algılanır. Ön yazı bu işi neden istediğinizi, hedefinizi ifade ederek karşı tarafı etkileyebileceğiniz ilk alandır. Eğitim (Yeni mezunların Cv sinde önce yazılmalı) Mezuniyet seviyesine göre geçmişe yönelik 2 3 okul bilgisine yer verilir (Örn: Yüksek Lisans, Üniversite, Lise) Yüksek Lisans Üniversite Lise İlköğretim Katıldığınız Kurs ve Seminerler

41 45 İş Deneyimi En son çalışılan işyeri en üstte olacak şekilde yazılır Her işyeri/pozisyon için kısa görev ve sorumluluklara ilişkin özet verilir. İş deneyiminiz yoksa; Yapılan stajlar Okul yıllarında iş hayatını tanımak için farklı alanlarda staj yapma fırsatını değerlendirin. Okulda görev aldığınız organizasyonlar Okulda düzenlenen konferans,özel günlerdeki programlar gibi çeşitli etkinliklerde aldığınız görevler Görev aldığınız sosyal etkinlikler Konser, parti, gezi, panayır gibi sosyal etkinliklerde aldığınız görevler İşle ilgili beceriler (kullanılan bilgisayar programları, v.b) Hobiler, aktiviteler, gönüllü faaliyetler Referans bilgileri (istenmesi halinde verilecektir) Önceki işyerinden yönetici veya çalışma arkadaşları Öğretmenler, akademisyenler Sizin yetenekleriniz, iş yapışınız gibi konularla ilgili bilgi verebilecek kişiler

42 46 ÖRNEĞİN Meltem Sayan Vefa Poyraz C. Doğ ş ş İstanbul İş Deneyimi HATAŞ HAVALİMANI TAŞIMACILIK FİRMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ - İSTANBUL ( ) Stajyer ğ ş ş ş ş ş ( ş ğ ş ş ADANA ANADOLU MESLEK LİSESİ Stajyer İ ş ş ğ ş Eğitim ğ - Bilgisayar Bilgisi ğ İ İ ğ Kurs ve Seminerler ş ş o o o o o İ ş o İ o o ğ ğ o o ş ş o o İş ş o o o İş ğ ğ Kişisel Bilgiler İ ğ Referanslar HATAŞ

43 47 DİKKAT!! 1 sayfadan uzun olmasın Renkli yazı kullanmayın Tek bir yazı karakteri kullanın (Times New Roman, Arial) Görsel bir bütünlük sağlayın Düzgün ifadeler kullanın Çelişen bilgiler vermeyin Referans bilgilerinin doğruluğuna özen gösterin İş deneyimlerinizle ilgili görev ve sorumluluklarınızı belirtin Özgeçmişinizi başvurulan işe uygun deneyimleri içerecek şekilde revize edin NASIL İŞ ARANIR? Özgeçmişimizi hazırladık artık iş aramaya koyulabiliriz. İş Arama Kanalları ü İş arama siteleri On-line özgeçmiş oluşturabilirsiniz. Birden fazla sitede oluşturduğunuz özgeçmişlere farklı firmalar erişebilirler. Bilgilerin aynı olmasına dikkat edin ü Firmaların internet sayfaları Kurumsal firmaların internet sayfalarında genellikle İnsan Kaynakları başlığı altında yer alan on-line başvuru formlarını doldurabilirsiniz.

44 48 ü Doğrudan firmaya başvurmak Eleman arayışı olduğunu bildiğiniz ya da her dönem başvuru toplayan firmalara doğrudan özgeçmiş ulaştırabilir ya da başvuru formalarını talep edebilirsiniz. ü İŞKUR a kayıt olmak Bulunduğunuz il- ilçe İŞKUR Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. ü Gazete ilanları Bilinen ya da yerel gazetelerin iş ilanı sayfalarını, haftasonu İnsan Kaynakları eklerindeki ilanlarını inceleyebilirisniz ü İnsan kaynakları danışmanlık firmaları On-line, iş arama siteleri aracılığı ile başvuru yaparak aday havuzuna girebilirsiniz. ü Online mesleki iletişim grupları Bazı meslek gruplarının internette oluşturdukları meslek gruplarına üye olabilir özgeçmiş bilgilerinizi bırakabilrisiniz (Gelişim uzmanı, Hasta bakıcı, turizm çalışanları, vb.) ü Tanıdıklar Tanıdıklarınızın iş çevresinde çalışma imkanlarını kendilerine danışabilir, yardım talep edebilirsiniz.

45 İŞ GÖRÜŞMESİ Güzel haber: İş başvurunuzu yaptınız, özgeçmişinizi firmaya ilettiniz ve sizi görüşmeye çağırdılar. Mülakat: Personel seçimi için adayların şirketin aradığı özelliklere sahip olup olmadığını belirleyebilmek amacıyla yapılan görüşmelerdir. 49 Sizi mülakata davet ediyoruz Mülakatın davet telefonuyla başladığını unutmayın Başvurduğunuz firmaları ve pozisyonları unutmayın. Mülakat tarihi, saati, yerini, kiminle görüşeceğinizi net bir şekilde öğrenin ve not edin. Sizi aradıklarında müsait değilseniz, uygun bir yere geçin. Eğer mümkün değilse müsait olduğunuz saati vererek tekrar aramalarını ya da sizin onları arayacağınızı belirtin. Ne Tür Mülakatlar Olabilir? Birebir Mülakat Grup Mülakatı Bir mülakatçı Bir Aday Bir ya da birden çok mülakatçı - birden fazla aday

Kariyer Planlama. El Kitabı. Derleyen ve Yazan: İdil Türkmenoğlu

Kariyer Planlama. El Kitabı. Derleyen ve Yazan: İdil Türkmenoğlu Kariyer Planlama El Kitabı Derleyen ve Yazan: İdil Türkmenoğlu ii Nar Taneleri Projesi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Boyner Holding in önderliğinde, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) teknik

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

KADINA YÖNELĐK ŞĐDDET EL KĐTABI

KADINA YÖNELĐK ŞĐDDET EL KĐTABI KADINA YÖNELĐK ŞĐDDET EL KĐTABI 1 ĐÇĐNDEKĐLER ÖNSÖZ KADIN DAYANIŞMA VAKFI 1. TOPLUMSAL CĐNSĐYET 1.1. Toplumsal Cinsiyete Dayalı Đşbölümü 1.2. Cinsiyete Dayalı Đş 1.3. Toplumsal Cinsiyet Rolleri 1.3.1 Kadınların

Detaylı

Kamu Kurumları ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri İçin Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Şiddete Uğrayan Kadınlara Destek Mekanizmaları

Kamu Kurumları ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri İçin Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Şiddete Uğrayan Kadınlara Destek Mekanizmaları Kamu Kurumları ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri İçin Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Şiddete Uğrayan Kadınlara Destek Mekanizmaları Türkiye nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki (Güneydoğu Anadolu, Doğu

Detaylı

Cazip işler ve sektörler

Cazip işler ve sektörler Yeni Mezunun İş Rehberi Cazip işler ve sektörler Tepe yöneticilerden mektuplar Kariyerine nasıl başlayacaksın? Şirketler Başlangıç ücretleri 2013 Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin

Detaylı

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

KADINA YÖNELİK ŞİDDET TÜRKİYE DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ULUSLARARASI STRATEJİK ARAŞTIRMALAR KURUMU Sosyal Araştırmalar Merkezi USAK RAPOR NO: 12-01 Dilek Karal Elvan Aydemir Mart 2012 Türkiye de Kadına Yönelik Şiddet USAK Sosyal

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI 9.SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ANKARA-2011 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel

Detaylı

EĞİTİMDE KARİYER DANIŞMANLIĞI. Editörler Hilmi EREN-M. Şerif KESKİNOĞLU

EĞİTİMDE KARİYER DANIŞMANLIĞI. Editörler Hilmi EREN-M. Şerif KESKİNOĞLU EĞİTİMDE KARİYER DANIŞMANLIĞI Editörler Hilmi EREN-M. Şerif KESKİNOĞLU Kitap İnceleme Komisyonu Şenay Eğedemir (Zeytinburnu RAM Özel eğitim öğ.) Funda Yeşildağ (Zeytinburnu RAM Rehber öğ.) Ümit Kök (Tuzla

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR?

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? Nörolojik rahatsızlığı olan kişilerin ihtiyaçlarını ve bu kişilerin bakımıyla ilgilenirken kendinize en iyi şekilde

Detaylı

SINIF YÖNETİMİ. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların anlatımında ayrıntıya girilen yerler olduğu gibi, özet geçilen yerlerde olmuştur.

SINIF YÖNETİMİ. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların anlatımında ayrıntıya girilen yerler olduğu gibi, özet geçilen yerlerde olmuştur. [Bu dosyada yer alanlar 2014 KPSS Eğitim Bilimlerine yönelik bilgilerdir. Söz konusu bilgiler KMS-KPSS de çıkmış sorular dikkate alınarak hazırlanmıştır. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz.

YAȘLI OLMAK ÖNCE İNSAN ÇOCUKLAR. Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız. yiz. Görme engelliler için Sesli Dergi CD niz kapak içindedir biz bir yiz Yıl: 1 Sayı: 1 Temmuz-Ağustos-Eylül 2012 YAȘLI OLMAK Yașlılık Bir Varlıktır Bilge Yașlıdan Korunmaya Muhtaç Yașlıya Alzhemier; Öncesiz-Sonrasız

Detaylı

ÖZET RAPOR. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir.

ÖZET RAPOR. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. ÖZET RAPOR Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiştir. Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından UNICEF in teknik desteği ile yürütülmektedir. ÖZET RAPOR Araştırmanın yürütücüleri:

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UYGULAMALARI: ROTASYON GEREKLİ Mİ?

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UYGULAMALARI: ROTASYON GEREKLİ Mİ? TC ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE KARİYER DANIŞMANLIĞI ANA BİLİM DALI İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ UYGULAMALARI: ROTASYON GEREKLİ Mİ? Yüksek Lisans Dönem Projesi

Detaylı

Dünya Çapında Dil Eğitimi

Dünya Çapında Dil Eğitimi Dünya Çapında Dil Eğitimi 2013 Boston New York San Diego San Francisco Los Angeles Miami Montreal Toronto Vancouver London Cambridge Oxford Brighton Bristol Malta Cape Town İçindekiler EC Hakkında 4 Gideceğiniz

Detaylı

Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi

Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi Photo credit: UNICEF/Turkey/2014/Aldemir Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi

Detaylı

SALTO-GENÇLİK DAHİL ETME KAYNAK MERKEZİ (THE SALTO-YOUTH INCLUSION RESOURCE CENTER) WWW.SALTO-YOUTH.NET/INCLUSION/

SALTO-GENÇLİK DAHİL ETME KAYNAK MERKEZİ (THE SALTO-YOUTH INCLUSION RESOURCE CENTER) WWW.SALTO-YOUTH.NET/INCLUSION/ ENGEL YOK SINIR YOK Bu kitapçık Avrupa Komisyonu veya SALTO Dahil Etme Kaynak Merkezi (SALTO Inclusion Resource Center) ya da işbirliği yapmakta olduğu diğer kuruluşların resmi görüşlerini yansıtıyor olarak

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı

KAYRAM Aylık Popüler Rehberlik Dergisi

KAYRAM Aylık Popüler Rehberlik Dergisi KAYRAM Aylık Popüler Rehberlik Dergisi 2009 İÇİNDEKİLER ÇETİN ŞEN BİLİM VE SANAT MERKEZİ BİR ÖĞRENCİMİN BANA ÖĞRETTİKLERİ RESİMLERİYLE ÇOCUK ERGENLİK ÇOCUK EĞİTİMİNDE ÖVGÜ VE ELEŞTİRİ YÖNTEMLERİ NEDEN

Detaylı

ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Eğitici El Kitabı

ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Eğitici El Kitabı ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Eğitici El Kitabı THIS PROJECT IS FUNDED BY THE EUROPEAN UNION IN PARTNERSHIP WITH UNICEF ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİN Göstergelerle İzlenmesi Eğitimi Eğitici

Detaylı

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları

En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları En çok aranan kişiler Ücretler Şirketler kimleri arıyor? Çalışanlara neler sunuyor? İnsan kaynakları yöneticilerinden ipuçları 2015 TAM BENİM KAFAM! DİYORSAN HÜRRİYET E BEKLERİZ. İnternetin dilinden anlayan,

Detaylı

ÖNSÖZ. Haziran 2005 Zafer Çağlayan ASO Yönetim Kurulu Başkanı

ÖNSÖZ. Haziran 2005 Zafer Çağlayan ASO Yönetim Kurulu Başkanı ÖNSÖZ Gerek Dünyada ve gerekse ülkemizde kurulmuş ve başarılı olmuş şirketlerin büyük oranda aile şirketi hüviyetinde olduğu, bu yüzden bu şirketlerin faaliyetlerini gelişerek devam ettirebilmelerinin

Detaylı

şiddete karşı araç kiti

şiddete karşı araç kiti şiddete karşı araç kiti Namusa Dayalı Şiddet, Zorla Evlendirme ve Terk Edilmeye karşı Mücadele Kolofon: Yayımlayan: Flying Team against Violence/ Şiddete karşı Uçan Ekip, aşağıdaki kurumların işbirliği

Detaylı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Akademik Danışmanlık El Kitabı

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ. Lisansüstü Akademik Danışmanlık El Kitabı HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Lisansüstü Akademik Danışmanlık El Kitabı Ankara, 2012 ISBN 978-975-491-286-9 Prof. Dr. Figen Demirel, Prof. Dr. İlken Kocadereli ve Prof. Dr. Hakan S. Orer tarafından hazırlanmıştır.

Detaylı

Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu. Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları

Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu. Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu 1. Öğrenen Lider Öğretmen

Detaylı