Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları. Monitör Teknolojisi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları. Monitör Teknolojisi"

Transkript

1 Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları Monitör Teknolojisi

2 CRT Monitör teknolojisi-1 CRT (katod ışınlı tüp) monitörlerde görüntü tüp adı verilen düzenek tarafından oluşturulur. Havası boşaltılmış bir vakum tüpü içinde elektron tabancası tarafından bir ışın demeti üretilir. Tüp içideki anodlar elektronları hızlandırır ve saptırma bobini adı verilen düzenek yardımıyla bir elektromağnetik alan oluşturarak ışın demetinin sabit-istenilen bir yönde hareketini sağlar. Işın demeti fosforlu ön yüzeye çarptığında fosfor noktacığı ışığı emer ve ince, parlak, gözle görülebilir bir nokta olarak yansıtır. Bu, görüntünün (resim) en küçük birimidir. Resmin tamamının ekranda oluşması saptırma bobinlerine gönderilen karmaşık pek çok sinyalin işlenmesi sonucudur. Tüp içinde yatay ve dikey olarak 2 grup saptırma bobini vardır. Işın demeti görüntüyü oluşturmak için ekranın solundan sağına doğru ve yukarıdan aşağıya doğru tüm noktalarda bir tarama hareketi yapar. Tarama hızı göz ile algılanamayacak kadar hızlıdır ve ekranda sabit bir görüntü-resim olarak algılanır.

3 CRT Monitör teknolojisi-2 Renkli monitörlerde 3 adet elektron tabancası bulunur. Bunlar kırmızı(r), yeşil(g) ve mavi(b) olmak üzere 3 temel renge ait ışın demetinin üretimi içindir. Ekran yüzeyi 3 ayrı renkteki fosfor tabakasından oluşur. Her renge ait ışın demeti sadece kendi rengine ait tabakaya çarpar. Resimdeki diğer tüm renkler bu 3 temel rengin değişik parlaklıklarda kullanılması ile oluşturulur. Monitörde yatay ve dikey olarak taranan nokta adedi (piksel) gösterebildikleri görüntünün çözünürlüğünü belirler. Örneğin 1024x768 çözünürlükte çalışan bir CRT monitörde görüntüler soldan sağa 1024 adet noktanın, yukarıdan aşağıya 768 satır boyunca taranması sonucu yani adet pixel sırayla aydınlatılarak sağlanır. Bu işlem tazeleme frekansı 60Hz olan bir monitörde saniyede 60defa yapılacak demektir. Monitörlerin en net görüntü verdiği bir tazeleme frekansı vardır. Ancak monitör görüntüyü hangi tazeleme frekansı ile göstereceği bilgisini ekran kartından alır. Bu nedenle iyi bir görüntü için hem monitörün hem de ekran kartının tazeleme frekansları ve çözünürlük kapasiteleri eşdeğerde olmalıdır.

4 LCD Monitör Teknolojisi-1 LCD monitörlerde (Liquid Crystal Display) görüntü, sıvı kristallerin ışığı geçirme özelliklerinin elektrik ile kontrol edilebilmesi esasına dayanır. Sıvı kristallerin bir transistor tabakası ile kontrol edildiği LCD lere TFT (Thin Film Tranzistor)-LCD denir. Günümüzde en çok kullanılan LCD tipi TFT dir. Bir TFT-LCD monitörde basit olarak 2 cam tabaka arasına yerleştirilmiş bir sıvı kristal tabakası bulunur. Ön tabaka bir renk filtresi ile arka tabaka ise transistörler ile kaplıdır. Her transistor veya transistor grubu 1 pikselden sorumludur. Bir transistöre gerilim uygulandığında likit kristal molekülleri eğilir ve arkadaki bir ışık kaynağından gelen ışığı pikselden geçirir veya geçirmez. Ön tabakada bulunan renk filtresi de her piksele kendi rengini verir. Milyonlarca pikselin değişik renklerdeki birleşimi sonucu ekranda görebildiğimiz görüntü oluşur.

5 LCD Monitör Teknolojisi-2 Panel Büyüklüğü CRT monitörde ekran büyüklüğü monitörün kasası dahil edilerek köşeden köşeye ölçülür. Bu nedenle CRT monitörde görülebilir alan ekranın inch büyüklüğünden daha küçüktür. LCD Monitörlerde ise panel büyüklüğü sadece panelin köşeden köşeye ölçülmesi ile bulunur. Yani LCD monitörlerde görülebilir alan tam olarak oanel büyüklüğü kadardır. Maksimum Çözünürlük Monitörün net ve parlak bir görüntü verdiği maksimum çözünürlük değeridir. Monitörler her çözünürlükte görüntü verirler ancak LCD monitörlerde piksel adedi sabit olduğu için en iyi görüntü doğal çözünürlük dediğimiz bu sabit piksel adedinde elde edilir. Çözünürlük-nokta adedi-ne kadar fazla ise görüntü o kadar net ve renkler de parlak olur.

6 LCD Monitör Teknolojisi-3 Parlaklık Parlaklık (brightness), beyaz ışığın ne kadar doygun olduğunu belirtir. Parlaklık değerleri cd / m^2 (candela) birimiyle belirtilir. 250 veya 300 cd/m^2'lik bir parlaklık normal kullanım için yeterlidir. Parlaklık monitörün çalıştığı ortamdaki ışık miktarına göre kullanıcı tarafından ayarlanmalıdır. Parlaklığın monitörün her noktasında aynı-uniform olması beklenir. Kontrast Oranı Kontrast oranı en karanlık siyah ile en parlak beyaz arasındaki seviye farkıdır. Bu oran beyazdan siyaha geçişin ne kadar hassas olduğunu gösterir. Kontrast oranı yüksek bir monitörde gri tonlamalar daha belirgindir. Kontrast oranları 400:1, 500:1 şeklindedir. Bu aynı zamanda LCD nin sıvı kristallerinin açılıp kapanma yeteneğini gösterir. Yandaki resimde kontrast oranı iyi bir monitörde (üstteki resim) detaylar belirgindir. Özellikle karanlık görüntülerdeki detaylar daha iyi görüntülenir.

7 LCD Monitör Teknolojisi-4 Tepki süresi Tepki süresi LCD monitörde piksellerin açılıp kapanması için geçen süredir. Aynı zamanda saniyede görüntülenen kare (frame) adedini gösterir. Tepki süresi yeterince küçük değilse görüntüde gölge (ghosting) oluşur. 25ms lik tepki süresi normal kullanım için yeterlidir. Görüş açısı: Görüş açısı, monitördeki görüntünün bozulmadan görülebildiği bakış açısını gösterir. Monitöre direk karşıdan değil de biraz yan taraftan baktığınızda görüntünün ve renklerin bozulmadan görülebilmesi gerekir. CRT monitörlerin görüş açıları LCD lerden daha geniştir. Hem dikey hem de yatay görüş açısı dikkate alınmalıdır. 160 derecelik yatay, 150 derecelik dikey görüş açısı LCD için yeterlidir.

8 LCD Monitör Teknolojisi-5 Piksel Adedi ve Piksel Sıklığı LCD deki her piksel kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 alt pikselden oluşur. Bunlara dot da denir. 1280x1024 çözünürlükteki bir LCD monitörde 1280x1024= adet piksel, x3= adet alt piksel (dot) bulunur. Normal bir LCD monitörde 1 pikselin genişliği (piksel sıklığı) 0.24mm ile 0.26mm arasındadır. Panel boyutları aynı olan 2 monitörün piksel sıklığı farkı nedeniyle piksel adedi dolayısıyla da çözünürlükleri farklı olabilir. Renk Derinliği veya Renk Sayısı Her pikselin rengi, krımızı, yeşil ve mavi alt piksellerin değişik tonlarda biraraya gelmesi ile oluşur. Alt piksellerin üçü de açık tonlarda ise piksel beyaz, üçü de koyu tonlarda ise piksel siyah görünür. Her alt piksel 256 değişik tonda ışık verebilir. 3 alt pikselin kombinasyonu ile 16.8 milyon renk elde edilir. Yani; 256 ton kırmızı X 256 ton yeşil X 256 ton mavi = adet renk elde edilir. Bu renk derinliği gerçek renk olarak tanımlanır.

9 LCD Monitör Teknolojisi-6 Renk derinliğinde VGA kartın özellikleri de belirleyicidir. Öreğin SVGA modda çalışan bir PC de VGA karttan monitöre her 1 piksel için 24bit uzunluğundaki veri gönderilir. Buna bit derinliği denir. 24 bitlik bir monitörde her renk için 8bit kullanılır. 1 piksele gidecek veri için ne kadar fazla bit kullanılırsa renk sayısı o kadar fazla olacaktır. Bit-Depth Number of Colors 2 (monochrome) 4 (CGA) 16 (EGA) 256 (VGA) 16 65,536 (High Color, XGA) 24 16,777,216 (True Color, SVGA) 32 16,777,216 (True Color + Alpha Channel)

10 LCD Monitör Teknolojisi-7 Ölü Piksel Parlak Piksel 1280x1024 çözünürlükteki bir LCD monitörde 1280x1024x3= adet alt piksel (dot) bulunur. Her alt piksel 1 transistör tarafından sürülmektedir. Yani LCD de adet tranzistör bulunmaktadır. Bunlardan herhangi biri arızalandığında LCD de piksel hatası oluşur. Piksel hataları 2 çeşittir. Transistör daima açık durumda kalırsa alt piksel sürekli yanar ve renkli nokta oluşur. Transistör devamlı kapalı durumda kalırsa karanlık nokta oluşur. Alt piksellerde oluşan piksel hataları yanyana meydana geldiğinde tam piksel hatası olarak görünür. Tam piksel karanlık ise ölü piksel, parlak ise parlak piksel olarak isimlendirilir.

11 LCD Monitör Teknolojisi-7 LCD monitörlerde ISO standartlarına göre belirli sayıdaki tam ve alt piksel hataları normal kabul edilir. Aksi halde sıfır piksel hatası ile üretildiğinde panel maliyeti çok artmaktadır. ISO Standartlarına Göre Piksel Kusurları: ISO standartlarına göre dört sınıf LCD ekran tanımlanmış olup her birinin içerebileceği hatalı piksel / alt-piksel sayısı bellidir: Class I Paneller: Hiç bir piksel kusuru içeremez. Class II Paneller: Her bir milyon pikselde en fazla 2 beyaz / 2 siyah / 5 renkli nokta içerebilir. - 15" ( ) panellerde: 1 beyaz / 1 siyah / 3 renkli nokta - 17"-19" ( ) panellerde: 2 beyaz / 2 siyah / 6 renkli nokta - 20" ve üzeri ( ) panellerde: 3 beyaz / 3 siyah / 9 renkli nokta içerebilir. Ayrıca 5 5 piksellik bir alanda 2'den fazla alt-piksel kusuru ya da 1'den fazla piksel kusuru bulunamaz. Class III Paneller: Her bir milyon pikselde en fazla 5 beyaz / 15 siyah / 50 renkli nokta içerebilir. - 15" ( ) panellerde: 3 beyaz / 11 siyah / 39 renkli nokta - 17"-19" ( ) panellerde: 6 beyaz / 19 siyah / 65 renkli nokta - 20" ve üzeri ( ) panellerde: 9 beyaz / 28 siyah / 96 renkli nokta içerebilir. Ayrıca 5 5 piksellik bir alanda 5'den fazla alt-piksel kusuru ya da 1'den fazla piksel kusuru bulunamaz. Class IV Paneller: Her bir milyon pikselde en fazla 50 beyaz / 150 siyah / 500 renkli nokta içerebilir. Bu panellerde ayrıca 5 5 piksellik bir alanda 50'den fazla alt-piksel kusuru ya da 5'den fazla piksel kusuru bulunamaz.

12 LCD Monitör Teknolojisi-7 VGA (Video Graphics Array) VGA en eski analog görüntü standartlarından biridir. Ençok 1280x1024 çözünürlüğe izin verir. PC nin VGA çıkışı D-SUB 15PIN kablo ile monitörün VGA girişine bağlanır. Dijital görüntü verileri VGA kart tarafından analog sinyale dönüştürülerek bu kablo ile monitöre iletilir. Bu dönüştürme sırasında bir kısım veri doğal olarak kaybolmaktadır. DVI (Digital Visual Interface) DVI hem analog hem de dijital video sinyallerini iletebilir. LCD monitörler tümüyle dijital cihazlar olduğu için görüntü verileri DVI ile dijital olarak gönderilirken VGA kart tarafından dönüştürme işlemine gerek kalmaz. LCD tarafında da veriler dönüştürülmeden dijital olarak işleneceğinden daha net bir görüntü elde edilir. DVI ile 2560x1600 çözünürlükte görüntü elde edilebilir. HDMI (High Definitions Multimedia Interface) Dijital ses ve video aktarımı için geliştirilmiş en son arayüzdür. Herhangi bir ses veya görüntü kaynağından (Digital TV, PC, Player v.s.) gelen çoklu veriyi tek kablo üzerinden aktarır. 3200x2048 çözünürlüğü destekler.

13 Video Standartları Mode Pixel Adedi En/Boy Oranı Kullanım Yeri VGA :3 SVGA :3 XGA (Extended Graphics Array) :3 15- ve 17-inç CRT, 15-inç LCD monitörler WXGA (Wide XGA) :9 Geniş açılı 15.4-inç Notebook lar, LCD ler SXGA (Super XGA) :4 15- ve 17-inç CRT, inç LCD monitörler WSXGA+ (Wide SXGA plus) :10 Geniş açılı 20-inç LCD monitörler UXGA (Ultra XGA) :3 19, 20, 21-inç CRT, 20-inç LCD monitörler WUXGA (Wide Ultra XGA) :10 Geniş açılı 22-inç ve daha büyük LCD monitörler QXGA (Quad XGA) :3 21-inç ve daha büyük CRT monitörler

14 Video Standartları

15 LCD-CRT Monitör Karşılaştırması LCD Az yer kaplar. Hafiftir. Daha az güç tüketir (c.20w). Görüntü nettir. Resmin geometrisi düzgündür. Tüm ekranda renkler sabittir. Text modunda kontrast çok iyidir. Titreme yoktur. Resmin kontrastı ve rengi görüş açısına bağlı olarak değişir. Tam siyah renk elde etmek güçtür. Hareketli görüntülerde bulanıklık olabilir. Parlaklık lambaların parlaklığı ile sınırlıdır. Resimler donuk görünebilir. Piksel hatası oluşabilir. Doğal sabit bir çözünürlüğü vardır. Gelişmiş teknoloji ürünüdür, fiyatları düşmektedir. DVI gibi sayısal bir arayüz ile problemsizdir. Hacimli, büyüktür. Ağırdır. CRT Güç tüketimi fazladır (c.150w) Netlik sınırlıdır, parlaklık ve kullanım ömrüne göre netlik bozulabilir. Geometri parlaklık ve kullanım ömrüne bağlı olarak bozulabilir. Güçlü parlak alanlar diğer bölgelerdeki resmin görünümünü etkiler. Text modunda kontrast zayıftır. Titreme vardır. Resmin kalitesi görüş açısından bağımsız olarak sabittir. Tam siyah renk elde edilir. Hareketli görüntüler nettir. Daha yüksek parlaklık elde edilebilir. Resimler daha canlı görünür. Piksel hatası gibi bir problemi yoktur. Birden fazla çözünürlüğü aynı kalitede destekler. Gelişmiş teknoloji ürünüdür, ucuzdur. Analog arayüz ile problemsizdir.

16 LCD Monitör Nasıl Çalışır Şebeke gerilimi AC 220V Power Board tarafından 5V ve 12V DC ye dönüştürülür ve interface kart, inverter kart, ses ve diğer devre elemanlarını besler. Ön panel tuşları interface karta bağlıdır. Power düğmesine basıldığında interface tarafından lambaları yakan inverter devresi tetiklenir. Aynı anda PC den gelen R-G-B, H-sync ve V-sync sinyalleri interface board üzerindeki işlemci tarafından işlenir ve dijital veriye dönüştürülür. Interface bu işlem için analog sinyalden örnekleme yapar. PC den gelen sinyalde aynı zamanda display mode bilgisi de vardır. Display mode görüntünün hangi çözünürlükte ve hangi frekansta gösterileceğini bildirir. Görüntü verisini taşıyan data sinyalleri LVDS kabloları ile LCD paneli süren devreye iletilir.

17 Arıza Tespit-1 Görüntü yok OSD tuşuna basın ekrana OSD menüsü geliyor mu? Evet > - Çözünürlüğü doğal ayarına getirin. Data kablosunu ve PC yi kontrol edin. - Interface kart üzerindeki voltajları ve frekansları ölçün. Voltajlar hatalı ise power kart arızalıdır. Frekanslar hatalı ise interface kart arızalıdır. Hayır > - Interface kart üzerindeki voltajları ve frekansları ölçün. Voltajlar hatalı veya yok ise power kart arızalıdır. Frekanslar hatalı ise interface kart arızalıdır. - Voltajlar doğru ise interface ile panel arasındaki kablo bağlantısını kontrol edin. - Lambaları kontrol edin. Lambalar yanmıyorsa power kart üzerindeki voltajları kontrol edin. Monitöre güç gelmiyor Güç kablosunu kontrol edin. Power Kart üzerinde besleme sigortasını kontrol edin. Power Kart üzerinde 5V ve 12V yoksa power kart arızalıdır. Power LED turuncu yanıp sönüyor, görüntü gelmiyor OSD den doğal çözünürlüğü ayarlayın. Düzelmez ise interface kart arızalıdır.

18 Arıza Tespit-2 Görüntü bozuk veya renklerde problem var PC den gelen data kablosunu kontrol edin. Kabloda kopuk olabilir. Interface ile panel arasındaki kablo bağlantısını kontrol edin. Eprom u yeniden programlayın. Interface kartı değiştirin. Ekran açıldıktan sonra hemen kararıyor LCD lambaları zamanla zayıflamış veya arızalıdır. Titreme, kararma veya soluk görüntü varsa lambalar arızalıdır. Yatay veya dikey çizgi var LCD de yatay veya dikey çizgi LCD panel üzerindeki kontrol devresinin arızalı olduğunu gösterir. Ses çıkmıyor Hoparlör girişlerindeki sinyali kontrol edin. Sinyal yoksa ses kablo bağlantısını kontrol edin. Ses katındaki voltajları kontrol edin. Voltajlar hatalı veya eksik ise ses katı arızalıdır. Voltajlar normal ise hoparlör (ler) arızalıdır.

19 LCD Monitörün Sökülmesi-1 1- Monitör yatık konuma getirilerek ilk önce ayak sökülür. 2- Arka kasayı tutan vidalar sökülerek kasa çıkarılır. 3- Display Panel yukarı gelecek şekilde yatırılarak ön bezeli tutan vidalar sökülür. Bezeli tutan tırnaklar hafifçe içeri bastırılarak bezel çıkarılır. 4- Display Panelin tutucu vidaları, lamba ve LVDS kablosu sökülerek display açığa alınır.

20 LCD Monitörün Sökülmesi-2 5- Kartların bulunduğu metal kabin tutucu vidalar sökülerek çıkarılır. 6- Power kart ve interface kart görünür. Inverter devresi power kart üzerinde değilse inverter kart da görünecektir.

21 OSD Ayarları-1 OSD menüsü monitörün markasına ve modeline göre farklılık gösterir.

22 OSD Ayarları-2

23 OSD Ayarları-3

24 LCD Monitörün Test Edilmesi Monitörün arızasının giderilmesinden sonra ayarlarının yapılması ve fonksiyonlarının test edilmesi gerekir. Monitör ayarlarını yapmak ve test adımlarını sırayla uygulamak üzere hazırlanmış pek çok program bulunmaktadır. Passmark, DisplayMate gibi. Bu programlar olmadan da uygun şablonlar kullanılarak OSD den ayar yapılabilir ve aynı anda test edilebilir. Test/Ayar sırasında aşağıdaki fonksiyonlar kontrol edilmelidir. 1- Geometrik ayarlar: Yatay ve dikey olarak görüntü düzgün boyutlarda mı? 2- Netlik ve çözünürlük: Çözünürlük aralığında her çözünürlük için görüntü net mi? 3- Renkler ve gri tonları: Renkler gerçek renklerde mi? Grinin tüm tonları görünüyor mu? 4- Piksel hataları: Parlak veya ölü piksel var mı? LCD monitör test edilmeden önce en az 20dk çalıştırılarak ısınması sağlanmalıdır.

25 Örnek Test Şablonu

26 Örnek Test Şablonu

27 Piksel hataları giderilebilir mi? Piksel hatalarını giderebildiği belirtilen bazı yazılımlar var: UDPixel, JScreenFix, Kill Dead Pixel Piksel masajı veya baskı yöntemi ile parlak piksel hataları (bazen) giderilebiliyor. Monitör kapalı iken parlak pikselin bulunduğu bölgeye hafif nemli yumuşak pamuklu bir bez ile baskı yapılır. Baskı sırasında monitörün power düğmesi açılır. Baskı kaldırıldığında piksel hatası kaybolacaktır. Bu yöntemle bütün piksel hataları giderilmez. Uygulama sırasında daha fazla piksel hatasının oluşması da mümkündür. Önce kaybolan piksel hatası sonradan tekrar ortaya çıkabilir.

28 Temel Bilgisayar Teknisyenlik Eğitimi Seminer Notları Monitör Teknolojisi Özlem Sezer Fahrettin Çevik Hamza Beyaztaş Sorularınız için

Projektör L50W. Kullanıcı Kılavuzu. Model No. NP-L50W

Projektör L50W. Kullanıcı Kılavuzu. Model No. NP-L50W Projektör L50W Kullanıcı Kılavuzu Model No. NP-L50W 2. baskı Kasım 2011 DLP ve BrillianColor, Texas Instruments in ticari markalarıdır. IBM, International Business Machines Corporation ın ticari markası

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI ANKARA 2007 Milli

Detaylı

Analog ekran çıkışı 15 adet iğnesi ve mavi rengiyle tanınabilir. DVI: Digital Video/Visual Interface - Sayısal Video/Görsel Arayüz

Analog ekran çıkışı 15 adet iğnesi ve mavi rengiyle tanınabilir. DVI: Digital Video/Visual Interface - Sayısal Video/Görsel Arayüz EKRAN KARTLARI PC mimarisi yaklaşık 20 yıldır ortalıkta ancak güçlü 3B veya 2B hızlandırıcı ekran kartların hayatımıza girmeye başlaması 1990'ların ortalarını buldu. Kolay değiştirilebilir olması için

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMİ KURULUMU Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Konu başlıkları. Sıvı Kristal Nedir? Sıvı kristallerin genel özellikleri. Sıvı Kristal Çeşitleri. Sıvı Kristallerin Kullanım Alanları

Konu başlıkları. Sıvı Kristal Nedir? Sıvı kristallerin genel özellikleri. Sıvı Kristal Çeşitleri. Sıvı Kristallerin Kullanım Alanları Konu başlıkları Sıvı Kristal Nedir? Sıvı kristallerin genel özellikleri Sıvı Kristal Çeşitleri Sıvı Kristallerin Kullanım Alanları Liquid Crystal Display(LCD) LCD Paneller LCD Televizyon Teknolojisi Giriş

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI

BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI BÖLÜM 1: BILGISAYAR DONANIMI 1.1- GIRIS Bilgisayar, kullanicidan aldigi verilerle mantiksal ve aritmetiksel islemleri yapan yaptigi islemlerin sonucunu saklayabilen sakladigi bilgilere istenildiginde ulasilabilen

Detaylı

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA

ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA ETKÝLEÞÝMLÝ AKILLI TAHTA KULLANIM VE BAKIM KILAVUZU NOT: Almış olduğunuz ürünün modeline bağlı olarak AKILLI TAHTA ürününüzün görüntüsü bu el kitabında görüntülenenlerle aynı olmayabilir. Sistem Özellikleri

Detaylı

6. Bölüm Film. Fotoğrafın Boyutları ve Fotoğraf Kalitesi, Pikseller

6. Bölüm Film. Fotoğrafın Boyutları ve Fotoğraf Kalitesi, Pikseller 6. Bölüm Film En basit tanımıyla film, görüntüyü saptamakta kullanılan, ışığa duyarlı bir emülsiyonu (duyarkat ) üzerinde taşıyan plastik veya asetat bir malzemedir. Filmin taşıyıcı tabakasını oluşturan,

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. Dijital Fotoğraf Makinesi

Kullanım Kılavuzu. Dijital Fotoğraf Makinesi Dijital Fotoğraf Makinesi Tr Kullanım Kılavuzu Bu CASIO ürününü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Kullanmadan önce, bu Kullanım Kılavuzundaki tedbirleri okuduğunuzdan emin olun. Kullanım Kılavuzunu

Detaylı

ASUS Eye Care Teknolojisi Tanıtım Bilgileri

ASUS Eye Care Teknolojisi Tanıtım Bilgileri OCAK 2015 ASUS Eye Care Teknolojisi Tanıtım Bilgileri ASUS EyeCare Teknolojisi, Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom (CVS)'nin önlenmesine yardımcı olan iki temel teknolojiye dayanır; Flicker-Free ve Düşük

Detaylı

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~

Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ Balıkesir HEM İÇİNDEKİLER Modul 1~ 1 ~ A. Bilgi Teknolojisinin Temel Kavramları... 2 1. Temel Bilgiler 2 a. Donanım yazılım bilişim teknolojisi... 2 b. Bilgi ve iletişim teknolojisi ürünlerinin tanıtımı...

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ARAÇ YÖNETİM SİSTEMLERİ 525MT0283 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite

Bu Talimat İçin Notlar. Özel. Hedef Grubumuz. Kalite Bu Talimat İçin Notlar Bu kullanım talimatını daima Notebook'unuzun yakınında bulundurun. Notebook'u yeni bir kullanıcıya devrederken kullanım talimatını ve paketleme malzemesini verebilmek için bunları

Detaylı

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu

PWI Serisi İndikatörler. Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu PWI Serisi İndikatörler Kullanım Kılavuzu YASAL UYARI! Kullanmakta olduğunuz cihaz bir baskülün parçası olarak kullanılıyor ve baskül alım satım işlerinde kullanılıyor

Detaylı

Mobil HD Snap Kamera

Mobil HD Snap Kamera Mobil HD Snap Kamera İleri seviye işlemlerle ilgili ayrıntılar için, ürünle verilen CD-ROM da bulunan Mobil HD Snap Kamera El Kitabı belgesine bakın. Kullanma Kılavuzu Ürünü kullanmadan önce, lütfen bu

Detaylı

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar

Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Bö lü m 1: Bilgi Teknölöjilerinde Temel Kavramlar Hazırlayan: Levent Emmüngil & Orçün Madran Güncelleme: Halil Ersoy (Eylül 2013) Bü könü bittiğinde; Bilgisayarın mimarisi hakkında bilgi edinebilecek Bilgisayarın

Detaylı

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR

BİLGİSAYAR DONANIMI. Ebubekir YAŞAR BİLGİSAYAR DONANIMI Ebubekir YAŞAR 2008 ÖNSÖZ Bilgisayarcı olarak, hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmek günümüzde neredeyse imkansız. Kullandığımız yapıların literatürü elimize gelmeden başka

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! YASAL UYARILAR Cihazı kullanırken o bölgede geçerli olan kanun ve yönetmeliklere uyunuz. Sit alanlarında, ören yerlerinde ve askeri bölgelerde cihazı

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ TEMEL ELEKTRİK ELEKTRONİK 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

LC-60LE635E LC-60LE635RU LC-60LE636E LC-60LE636S

LC-60LE635E LC-60LE635RU LC-60LE636E LC-60LE636S MODEL LC-60LE635E LC-60LE635RU LC-60LE636E LC-60LE636S KULLANMA KILAVUZU RENKLİ LCD TELEVİZYON ASA CE Beyanı: SHARP Electronics (Europe) GmbH, işbu belgeyle, kablosuz LAN USB adaptörünün (WN8522D 7-JU)

Detaylı

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa

MODEL AL-2021 AL-2041 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU. Sayfa MODEL AL-0 AL-04 DİJİTAL ÇOK FONKSİYONLU SİSTEM KULLANIM KILAVUZU AL-0 Sayfa İÇİNDEKİLER... GİRİŞ... KAĞIT YÜKLEME...9 YAZILIMIN KURULMASI...4 KOPYALAMA FONKSİYONLARI...5 YAZICI İŞLEVLERİ...7 TARAYICI

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. İÇİNDEKİLER 1. Makine Rehberi Kılavuz Hakkında Bilgi...5

Detaylı

HD Video Camera. Kullanım Talimatları Cihazı çalıştırmadan önce bu kılavuzu iyice okuyun ve ileride başvurmak için saklayın.

HD Video Camera. Kullanım Talimatları Cihazı çalıştırmadan önce bu kılavuzu iyice okuyun ve ileride başvurmak için saklayın. 4-529-126-93 (1) HD Video Camera Kullanım Talimatları Cihazı çalıştırmadan önce bu kılavuzu iyice okuyun ve ileride başvurmak için saklayın. MCC-500MD 2014 Sony Corporation UYARI Yangın veya elektrik çarpması

Detaylı

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında 496 Bölüm 16: görüntünüzü çıktı aygıtına gönderme işlemidir. Kağıda veya filme (pozitif veya negatif), baskı plakasına veya doğrudan dijital yazdırma baskısına yazdırabilirsiniz. dan önce, Yazdır iletişim

Detaylı

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır.

, Japonya ve diğer ülkelerde RISO KAGAKU CORPORATION firmasının tescilli ticari markasıdır. RISO KAGAKU CORPORATION firmasının ticari markasıdır. Riso, bu el kitabının kullanımından doğabilecek hiçbir hasar veya maddi zarardan sorumlu tutulamaz. Ürünlerimizi sürekli olarak yenilediğimiz için, makine bazı yönlerden bu el kitabında kullanılan resimlerden

Detaylı

AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER)

AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ AKILLI GÜNEŞ TAKİPLEYİCİ SİSTEM (SMART SOLAR TRACKER) BİTİRME TEZİ Hazırlayan 05012094 Uğur YILMAZ 05013004 Borahan

Detaylı

Uydu yayınlarının alınabilme koşulları, Digital yayınlar, TV alıcıları, ve Uydu alıcı sistemlerinin teknik özellikleri İsmail Çakaloz

Uydu yayınlarının alınabilme koşulları, Digital yayınlar, TV alıcıları, ve Uydu alıcı sistemlerinin teknik özellikleri İsmail Çakaloz DİJİTAL TEKNİK Uydu yayınlarının alınabilme koşulları, Digital yayınlar, TV alıcıları, ve Uydu alıcı sistemlerinin teknik özellikleri İsmail Çakaloz 2 İÇİNDEKİLER Bölüm-: Doğrudan Eve (DTH) uydu yayınlarının

Detaylı

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1

IC-V/-LV Serie. TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 IC-V/-LV Serie TR Infrared Camera - Operating Manual... I - 1 TRT-BA-ICVSERIES-HS-00-TR TROTEC GmbH & Co. KG Grebbener Straße 7 D-52525 Heinsberg Tel.: +49 2452 962-400 Fax: +49 2452 962-200 www.trotec.de

Detaylı