1. TÜRK KIZILAYI FAALİYETLERİ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. TÜRK KIZILAYI FAALİYETLERİ"

Transkript

1

2 GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart 2011 tarihi itibariyle Suriye Arap Cumhuriyeti ni de etkisi altına aldı. Suriye de yaşanan silahlı çatışmalar nedeniyle ülke genelinde 100 binden fazla Suriye vatandaşı hayatını kaybetti, Suriye vatandaşı yerlerini terk etmek durumunda kalarak, ülke içerisinde birçok kere yer değiştirdi. 22 milyon nüfuslu ülkede toplamda 7 milyon kişi olaylardan doğrudan etkilendi. Suriye Arap Cumhuriyeti nde yaşanan iç karışıklık neticesinde, Türk Kızılayı tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde Hatay Yayladağı ilçesi Güveççi köyünden Türkiye ye giriş yapan yaklaşık 500 Suriye vatandaşının barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve Dışişleri Bakanlığı ile yakın işbirliği ve koordine içerisinde Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu başlattı. Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Türk Kızılayı, ülkemize gelen ve kurulan konaklama merkezlerinde yerleştirilen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının barınma, (çadır, battaniye, ısıtıcı, yatak vb. çadır içi malzemeler) gıda, hijyen malzemesi, giyim malzemesi gibi temel insani yardım ihtiyaçlarının karşılanması ve dağıtımı görevini üstlendi. Haziran 2011 tarihine kadar ülkemize gelen Suriyelilerin sayısı 500 kişiyi geçmediğinden, Yayladağı nda kurulan 58 adet barınma çadırında 11 personel ile barınma, beslenme ve psikososyal destek faaliyetlerine devam edildi. Bu tarihten sonra Suriye den ülkemize yönelik ani toplu nüfus hareketine paralel olarak Hatay ili Yayladağı-1, Yayladağı-2, Altınözü, Boynuyoğun ve Apaydın ilçelerinde çadırkentler kuruldu. Türk Kızılayı faaliyetlerine 10 Mart 2012 tarihine kadar Hatay ilindeki Genel Koordinatörlük üzerinden devam edildi. Operasyonun daha geniş bir alana yayılması ile birlikte Hatay, Gaziantep, Kilis, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Osmaniye illerinde, Altınözü (Hatay), Boynuyoğun (Hatay), Apaydın (Hatay), Yayladağı-1 (Hatay), Yayladağı-2 (Hatay), İslâhiye (Gaziantep), Karkamış (Gaziantep), Nizip (Gaziantep), Nizip-2 (Gaziantep), Öncüpınar (Kilis), Elbeyli (Kilis), Ceylanpınar (Şanlıurfa), Akçakale (Şanlıurfa), Harran (Şanlıurfa), Viranşehir (Şanlıurfa), Cevdetiye (Osmaniye), Düziçi (Osmaniye), Adıyaman, Midyat-1 (Mardin), Nusaybin (Mardin), Malatya, Sarıçam (Adana) ve Kahramanmaraş illerinde Ekip Başkanlıkları kuruldu.

3 1. TÜRK KIZILAYI FAALİYETLERİ Türk Kızılayı, ülkemizde geçici olarak, uluslararası koruma altında misafir edilen Suriyeli vatandaşların barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra ibadet çadırlarını karşıladı. Ayrıca kurulan sosyal faaliyet çadırlarında, Suriyelilere psikososyal destek, sosyal ihtiyaçlarının karşılamasının yanı sıra, sınırdaki Suriyeli vatandaşlara da yardım ulaştırma faaliyetlerini gerçekleştirdi BARINMA FAALİYETLERİ GAZİANTEP ÜLKE ALAN KOORDİNATÖRLÜĞÜ : 16 Personel : 6 Araç

4 Bölge Ekip Başkanlıkları ve Türk Kızılayı Kriz Merkezi arasında koordinasyonu sağlamak üzere 16 Mart 2012 Gaziantep te faaliyetlerine başladı. Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu Ülke Alan Koordinatörlüğü, alanda bulunan ekiplerimizin iş akışlarını sevk ve idare etmektedir. Bu kapsamda, bağlı tüm ekiplerimizin malzeme taleplerinin planlama, sevk ve piyasadan araştırılarak temin edilmesi işlemleri, bağışçılarla irtibata geçilerek bağış alınması ve alınan bağış malzemesinin ihtiyaç ve önceliklere bağlı olarak kamplarımıza sevk edilmesi, ekiplerimizin mali işlemlerinin kontrolleri ve depo stok kontrolleri Koordinatörlükçe gerçekleştirilmektedir HATAY İL EKİP BAŞKANLIĞI : 6 Personel : 5 Araç Hatay İl Ekip Başkanlığı altında bulunan Yayladağı-1, Yayladağı-2, Apaydın, Altınözü ve Boynuyoğun çadırkentlerinin koordinasyonundan sorumlu olmanın yanı sıra, bölgede yürütülen sınır yardımlarını ve sevkiyatları düzenlemektedir. Hatay İl Ekip Başkanlığı bünyesinde, Şanlı (Altınözü), Cilvegözü, Yayladağı ve Bükülmez Sınır Yardım Merkezleri bulunmaktadır YAYLADAĞI-1 EKİP BAŞKANLIĞI : 11 Personel : 1 Araç : Kişi : 548 Adet : 548 Adet Nisan 2011 tarihinde ilk Suriyeli grubun sınırı geçmesi ile kurulan Yayladağı-1 Çadırkenti, aralıksız olarak hizmet vermektedir Eylül 2012 tarihleri arasında sınıra sıfır noktasında bulunan Topraktutan (Beysun) mevkiinden ve Arfalı Çiftliği mevkiinden Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında muhtelif yardım gıda kolileri, kumanya ve tıbbi malzeme teslimatı yapıldı.

5 YAYLADAĞI-2 EKİP BAŞKANLIĞI : 4 Personel : 1 Araç : Kişi : 510 Adet : 510 Adet Nisan 2011 tarihinde ilk Suriyeli grubun sınırı geçmesi ile kurulan Yayladağı-2 Çadırkenti, aralıksız olarak hizmet vermektedir. Reyhanlı sınırında 24 Eylül 2012 ve 25 Eylül 2012 tarihlerinde kişilik sabah kahvaltısı verildi. Kaymakamlık talebi doğrultusunda ikinci bir talebe kadar kahvaltı dağıtımı yapılmamaktadır. Toplamda kap kahvaltı verildi ALTINÖZÜ EKİP BAŞKANLIĞI : 3 Personel : 1 Araç : Kişi : 259 Adet : 259 Adet Nisan 2011 tarihinde ilk Suriyeli grubun sınırı geçmesi ile kurulan Altınözü Çadırkenti, aralıksız olarak hizmet vermektedir BOYNUYOĞUN EKİP BAŞKANLIĞI : 3 Personel : 1 Araç : Kişi : 622 Adet : 622 Adet Nisan 2011 tarihinde ilk Suriyeli grubun sınırı geçmesi ile kurulan Boynuyoğun Çadırkenti, aralıksız olarak hizmet vermektedir.

6 APAYDIN EKİP BAŞKANLIĞI : 1 Personel : - : Kişi : Adet : Adet Nisan 2011 tarihinde ilk Suriyeli grubun sınırı geçmesi ile kurulan Apaydın Çadırkenti, aralıksız olarak hizmet vermektedir GAZİANTEP İL EKİP BAŞKANLIĞI : 6 Personel : 2 Araç Gaziantep İl Ekip Başkanlığı 15 Mart 2012 tarihinden itibaren bölgede hizmet vermekte olup Başkanlığa bağlı Islahiye, Karkamış ve Nizip Çadırkent Ekipleri kuruldu. Barınma, beslenme ve psikososyal destek çalışmalarının sürdürülmesi için çalışmaları, Çadırkent Ekipleri arasındaki koordinasyonu, bölgede yürütülen sınır yardımlarını ve sevkiyatları düzenlemektedir. Gaziantep İl Ekip Başkanlığı bünyesinde, Karkamış Sınır Yardım Merkezi bulunmaktadır İSLAHİYE EKİP BAŞKANLIĞI : 5 Personel : 2 Araç : Kişi : Adet : Adet İslahiye Çadırkent zemin düzeltme çalışmaları Kaymakamlık, Belediye ve İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından dışarıdan hizmet alınarak 12 Mart 2012 tarihinde başlatıldı. Ülkemize geçici barınma için yerleştirilen Suriyeli vatandaşlara hizmet vermek amacı ile 17 Mart 2012 tarihinde faaliyete geçildi. Çukobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisi depoları Türk Kızılayı kullanımına tahsis edildi.

7 KARKAMIŞ EKİP BAŞKANLIĞI : 2 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : Adet Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Karkamış Ekip Başkanlığı 22 Ağustos 2012 tarihinde faaliyete geçti ve Suriyeli misafir kabulüne başladı NİZİP-1 EKİP BAŞKANLIĞI : Gaziantep İl Ekip Başkanlığı personeli ile yürütülmektedir. : Gaziantep İl Ekip Başkanlığı personeli ile yürütülmektedir. : Kişi : Adet : Adet Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Nizip Ekip Başkanlığı 3 Ekim 2012 tarihi itibari ile faaliyetlerine ve Suriyeli misafir kabulüne başladı NİZİP-2 EKİP BAŞKANLIĞI : 4 Personel : 1 Araç : Kişi : 908 Adet : 908 Adet ŞANLIURFA İL EKİP BAŞKANLIĞI : 4 Personel : 2 Araç

8 Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Şanlıurfa İl Ekip Başkanlığı 15 Mart 2012 tarihinde faaliyete geçti. Şanlıurfa İl Ekip Başkanlığı; Ceylanpınar Ekip Başkanlığı, Akçakale Ekip Başkanlığı, Harran Ekip Başkanlığı ve Viranşehir Ekip Başkanlığı nın koordinasyonunu sağlamak, sevk ve lojistik faaliyetlerini yöneterek Gaziantep Ülke Alan Koordinatörlüğü ne raporlama yapmaktadır. Şanlıurfa İl Ekip Başkanlığı bünyesinde, Akçakale, Suruç ve Ceylanpınar Sınır Yardım Merkezleri bulunmaktadır CEYLANPINAR EKİP BAŞKANLIĞI : 4 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : Adet Şanlıurfa İl Ekip Başkanlığı altında kurulan Ceylanpınar Ekip Başkanlığınca 11 Mart 2012 tarihinde çadırkent alanı için ön incelemelerde bulunuldu. Zemin düzeltme çalışmalarına 14 Mart 2012 tarihinde başlandı. Ceylanpınar Ekip Başkanlığı 6 Nisan 2012 tarihinde Suriyeli misafir kabulüne başlayarak, faaliyete geçti AKÇAKALE EKİP BAŞKANLIĞI : 5 Personel : 2 Araç : Kişi : Adet : Adet Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında 25 Haziran 2012 tarihinde Akçakale de kurulacak olan çadırkentin yer tespit çalışmalarına başlanıldı ve Akçakale Ekip Başkanlığı 6 Ağustos 2012 tarihinde faaliyete geçti. Ayrıca, Akçakale Kaymakamlığı na ait depolardan biri Türk Kızılayı kullanımına tahsis edildi. 430 dönüm alan üzerine kurulmuş olan çadırkentin 64 dönümü idari alan, 220 dönümü konaklama, eğitim-kurs ve spor alanı olarak planlandı. Ülkemize giriş yapacak Suriyeli vatandaşların sayılarının artacağı haberi üzerine kişi kapasiteli ek alan kurularak toplam kapasite kişiye yükseltildi.

9 HARRAN EKİP BAŞKANLIĞI : 3 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : Adet VİRANŞEHİR EKİP BAŞKANLIĞI : 3 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : Adet OSMANİYE EKİP BAŞKANLIĞI : 5 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : Adet DÜZİÇİ EKİP BAŞKANLIĞI : - : - : - : 753 Adet : KİLİS ÖNCÜPINAR EKİP BAŞKANLIĞI : 7 Personel : 2 Araç

10 : Kişi : Adet : Adet Gaziantep İl Ekip Başkanlığı uhdesinde görev yapan Kilis Konteynerkent Ekibi 02 Nisan 2012 tarihi itibariyle faaliyetlerine başladı. Ekip, konteynerkent içerisinde yapılan dağıtımların sevk ve organizasyonundan sorumludur ELBEYLİ EKİP BAŞKANLIĞI : 5 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : Adet SEVE GEÇİCİ BARINMA MERKEZİ : - : 1 Araç : - : 99 Adet : KAHRAMANMARAŞ EKİP BAŞKANLIĞI : 5 Personel : 2 Araç : Kişi : Adet : Adet Kahramanmaraş Ekip Başkanlığı çadırkenti alt yapı çalışmalarına 20 Ağustos 2012 tarihi itibariyle başlanılmış olup, 10 Kasım 2012 tarihinde kurulu olan adet çadır ile faaliyetlerine başladı. Kamp içine kurulan eğitim çadırları sayesinde okul çağındaki Suriyeli vatandaşlara eğitim verilmeye başlandı.

11 ADIYAMAN EKİP BAŞKANLIĞI : 7 Personel : 2 Araç : Kişi : Adet : Adet Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Adıyaman Ekip Başkanlığı 7 Eylül 2012 tarihinde faaliyete başladı ADANA EKİP BAŞKANLIĞI : 5 Personel : 2 Araç : Kişi : Adet : Adet MARDİN İL EKİP BAŞKANLIĞI : Nusaybin Ekip Başkanlığı personelince yürütülmektedir. : Nusaybin Ekip Başkanlığı personelince yürütülmektedir MİDYAT EKİP BAŞKANLIĞI : 6 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : 664 Adet

12 NUSAYBİN EKİP BAŞKANLIĞI : 6 Personel : 2 Araç : Kişi : 400 Adet : 230 Adet MALATYA EKİP BAŞKANLIĞI : 5 Personel : 1 Araç : Kişi : Adet : Adet 2.2. BESLENME FAALİYETLERİ Türk Kızılayı tarafından Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu başlatılması ile birlikte; 30 Nisan 2011 tarihinden itibaren Hatay İl Ekip Başkanlığı bünyesinde bulunan çadırkentlerde misafir edilen Suriyeli vatandaşlara yönelik günde 3 öğün sıcak yemek hizmeti verilmeye başlandı. Sıcak yemek hizmeti, 20 Haziran 2012 tarihinde Altınözü, Boynuyoğun ve Apaydın, 16 Temmuz 2012 tarihinde Yayladağı-1 ve 21 Ekim 2012 tarihinde ise Yayladağı-2 kamplarındaki beslenme faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik Valilik emrine kadar devam etti. Şu an sadece Nusaybin Ekip Başkanlığı nda 3 öğün sıcak yemek dağıtımı devam ettirilmektedir. Buna ek olarak, 18 Haziran Eylül 2011 tarihleri arasında 3 ay boyunca Görentaş ve Güveçli sınır noktalarında biriken Suriyeli vatandaşlara ,00.-TL maliyet ile kap yemek dağıtıldı. Hali hazırda, Adana-Sarıçam ( ), Adıyaman ( ), İslahiye ( ), Karkamış ( ) Nizip-1 ( ), Nizip-2 ( ), Kilis- Öncüpınar ( ), Kilis-Elbeyli ( ), Altınözü ( ), Boynuyoğun ( ), Yayladağı-1 ( ), Yayladağı-2 ( ), Kahramanmaraş ( ), Osmaniye ( ), Ceylanpınar ( ), Harran ( ), Midyat ( ) ve Malatya ( ) barınma merkezlerinde WFP/ Kızılay Kart

13 (E-Voucher) Programı başlatılarak Suriyeli vatandaşların aylık temel gıda ihtiyaçlarının karşılanmaktadır. Apaydın barınma merkezinde, Altınözü Kaymakamlığı tarafından yapılan ihale sonucunda belli günlerde kuru gıda ve sebze dağıtımı yapılmaktadır. Akçakale barınma merkezinde , Viranşehir barınma merkezinde ve Nusaybin barınma merkezinde tarihi itibari ile sıcak yemek dağıtımı bırakılarak AFAD kart uygulamasına geçilmiştir. Kartlara AFAD tarafından kişi başı aylık 80 TL yüklenerek, Suriyeli vatandaşların gıda ihtiyacı karşılanmaktadır. Ayrıca; sınır yardımları kapsamında, sınırın Suriye tarafında bulunan ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak Ağustos 2012 tarihinden bu yana; Hatay ili Reyhanlı sınırında günlük olarak adet kumanya ve içme suyu, Hatay ili Yayladağı sınırında günlük olarak adet kumanya ve içme suyu, Kilis ili Öncüpınar sınırında günlük olarak adet kumanya ve içme suyu, Gaziantep ili Karkamış sınırında ise, gün aşırı adet ekmek ve 20 paket süt tozu dağıtımı yapılmaktadır SIFIR NOKTASI DAĞITIM FAALİYETLERİ Suriye de çatışmaların artmasıyla, sınırda bulunan Suriye vatandaşlarına 2 Ağustos 2012 tarihinde, sıfır noktasında (sınır üzeri) yardım dağıtım faaliyetleri başladı. Sınır yardım faaliyetleri; Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu Ülke Alan Koordinatörlüğü tarafından yönetilmek üzere Gaziantep-Karkamış, Kilis-Öncüpınar, Kilis- Çobanbey, Hatay-Yayladağı, Hatay-Şanlı, Hatay-Cilvegözü, Hatay-Bükülmez, Altınözü- Suruç Şanlıurfa-Mürşitpınar, Şanlıurfa-Ceylanpınar, Şanlıurfa-Akçakale ve Mardin- Şenyurt olmak üzere toplam 12 Sınır Yardım Merkezi nden yapılmaktadır. Sınır bölgesine yakın Suriye köylerine yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, sınır faaliyetlerini 9 personel ve 16 adet depo ile yürütmektedir. Suriye tarafından yapılan talepler çerçevesinde, ilgili şehirlerde bulunan Valilikler tarafından belirlenen kişilere, Türk Kızılayı tarafından oluşturulmuş olan Uluslararası

14 Gözlemci Heyeti nin denetim ve gözlemleri eşliğinde Valilik tarafından verilen malzeme listesine göre sınır bölgesinde yığılmış bulunan Suriye vatandaşlarına dağıtım faaliyetleri, Türk Kızılayı Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu Ülke Alan Koordinatörlüğü ve Uluslararası Programlar Müdürlüğü tarafından yürütülmeye devam etmektedir. S.NO DAĞITIM YAPILAN EKİP BAŞKANLIĞI GÜNLÜK YEMEK KAP SAYISI TOPLAM DAĞITILAN YEMEK SAYISI 1 Hatay Ekip Başkanlığı 2 Gaziantep/ İslahiye Ekip Başkanlığı 3 Gazianep/Karkamış Ekip Başkanlığı 4 Gaziantep/ Nizip-1 Ekip Başkanlığı 5 Gaziantep/ Nizip-2 Ekip Başkanlığı 6 Şanlıurfa/ Akçakale Ekip Başkanlığı 7 Şanlıurfa/ Ceylanpınar Ekip Başkanlığı 8 Kilis Konteynırkent Ekip Başkanlığı 9 Adıyaman Ekip Başkanlığı 10 Osmaniye Ekip Başkanlığı 11 Kahramanmaraş Ekip Başkanlığı Nusaybin Ekip Başkanlığı (ortalama) TOPLAM

15 GAZİANTEP / KARKAMIŞ SINIR YARDIMI : - Depo Sayısı : 1 Adet Çadır ( 240 m2 depo çadırı kurulmuştur.) Suriye de bulunan Halep şehrine bağlı olan Jarabulus, Gaziantep iline bağlı Karkamış ilçesine komşu olup, iki ilçe arasında 3 kilometre mesafe bulunmaktadır. Jarabulus ilçesinin nüfusu yaklaşık dir. Bölgede Türkmen nüfusu yoğun olmak üzere Araplar ve Kürtler de yaşamaktadır. Türk Kızılayı tarafından temin edilen malzemelerin tamamı, uluslararası heyet tarafından kontrolünün yapılmasına müteakip ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Suriyeli temsilcilere teslim edildi. KİLİS / ÖNCÜPINAR SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 2 Personel : 6 Adet Çadır HATAY / YAYLADAĞI SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 2 Personel : 1 Adet ŞANLIURFA / AKÇAKALE SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 1 Personel : 3 Adet Çadır ŞANLIURFA / CEYLANPINAR SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 1 Personel : 1 Adet ALTINÖZÜ / ŞANLI SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 2 Personel : 1 Adet

16 HATAY / BÜKÜLMEZ SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 1 Personel : 1 Adet SURUÇ SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 1 Personel : 1 Adet CİLVEGÖZÜ SINIR YARDIMI Depo Sayısı : 1 Personel : 1 Adet STOK GRUBU SIRA NO MALZEME CİNSİ MİKTARI BİRİMİ 1 Çadır Adet BARINMA 2 Battaniye Adet 3 Yatak Adet 4 Barınma Diğer Adet 5 Un Kg 6 Şeker Toz Kg GIDA 7 Gıda Kolisi Adet 8 Kumanya Adet 9 Ekmek Adet 10 Su Litre 11 Gıda Diğer Kg/Adet TIBBİ 12 İlaç Adet 13 Tıbbi Sarf Adet

17 MALZEME 14 Tıbbi Cihaz Adet 15 Ambulans 102 Adet HİJYEN MALZEMESİ 16 Hijyen Seti Adet 17 Hijyen Diğer Adet 18 Giyim Malzemesi Adet DİĞER 19 Enerji Malzemesi Adet 20 Araç/ Vasıta 50 Adet 21 Diğer İnsani Yardım Malzemeleri Adet 2.4. PSİKOSOSYAL DESTEK FAALİYETLERİ Şanlıurfa ili Akçakale ilçesinde 03 Ekim 2012 tarihinde Akçakale sınır kapısı yakınlarına Suriye den atılan bir top mermisi düşmüş, 5 kişi hayatını kaybetti. 07 Ekim 2012 tarihinde benzer bir olay daha gerçekleşti. Meydana gelen bu olaylar Akçakale ilçesi sakinlerinde ve özellikle çocuklar üzerinde büyük korku ve panik yarattı. Yaşanan olayların halk üzerinde neden olduğu olumsuz psikolojik etkileri en aza indirmek ve üstesinden gelmek amacıyla bölgede psikososyal destek programı başlatılması ihtiyacına istinaden 08 Ekim 2012 tarihinde Türk Kızılayı Psikososyal Destek uzmanlarından oluşan 3 kişilik bir ekip ve Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünde öğrenci olan 3 gönüllü ile, Şanlıurfa ili Akçakale ilçesinde Psikososyal destek faaliyetleri başlatıldı. Psikososyal destek faaliyetleri kapsamında esnaf ziyaretleri gerçekleştirilerek 15 esnaf ziyaret edildi, 37 kişi ile görüşme yapılmış ve Psikososyal Bilgilendirme broşürü dağıtıldı. Faaliyet kapsamında ayrıca taziye ziyaretleri, bireysel görüşmeler, çocuklarla görüşmeler ve Ziraat Bankası çalışanları ile görüşmeler yapılarak toplam 113 hane ziyaret edilerek, 991 kişiye ulaşıldı. Ziyaret edilen evlerde hane halkına, içinde bulundukları sürecin psikososyal etkileriyle nasıl başa çıkabilecekleri konusunda bilgilendirme yapıldı. Bu süreç içerisinde yanlarında olunduğu ve bu sürecin beraberce atlatılacağı mesajı verilerek, Türk Kızılayı Psikososyal Destek Birimini istedikleri her zaman ziyaret edebilecekleri ifade edildi. Ayrıca, patlamada hayatını kaybeden vatandaşların anısına Cuma Namazı çıkışında, Akçakale merkezde cemaate lokum dağıtıldı.

18 Çocuklara yönelik psikososyal destek çalışmaları kapsamında tiyatro etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe toplamda 600 öğrenci katılım sağlandı. Kurban Bayramı için planlanan Çocuk Şenliği etkinliği gerçekleştirildi. Bayramın 3. ve 4. günü etkinliğe toplam çocuk ve ebeveynleri katıldı. Etkinlik süresince organizasyon firması tarafından getirilen oyun parkurlarının yanı sıra yüz boyama etkinliği ve bayram şekeri dağıtımı yapıldı. Psikososyal destek faaliyetleri kapsamında ulaşılan kişi sayısı Etkinlik Kadın Erkek Çocuk Toplam Hane Ziyareti Esnaf Ziyareti Bireysel Görüşme Etkinlik Genel Toplam TÜRK KIZILAYI/ UNICEF SURİYELİ ÇOCUKLARIN DESTEKLENMESİ PROJESİ 22 Mayıs 2013 tarihinde imza edilen anlaşma çerçevesinde Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Türk Kızılayı nın alanda işbirliği halinde yürüttüğü Türkiye deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi projesi kapsamında hâlihazırda 34 gençlik çalışanı,2 asistan ve 1 proje koordinatörü ile çalışmaktadır. Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu Ülke Alan Koordinatörlüğü, Nizip-1 Ekip Başkanlığı, Islahiye Ekip Başkanlığı, Nizip-2 Ekip Başkanlığı, Harran Ekip Başkanlığı, Akçakale Ekip Başkanlığı, Kilis Ekip Başkanlığı, Elbeyli Ekip Başkanlığı, Yayladağı 1 ve 2 Ekip Başkanlığı, Boynuyoğun Ekip Başkanlığı, Altınözü Ekip Başkanlığı, Adana Ekip Başkanlığı, Kahramanmaraş Ekip Başkanlığı, Adıyaman Ekip Başkanlığı ve Osmaniye Ekip Başkanlığı nda proje devam ettirilmekte olup, 30 ek gençlik çalışanı istihdam edilerek projenin diğer barınma merkezlerine de yaygınlaştırılması gerekmektedir.

19 Her türlü giderleri UNICEF tarafından karşılanan ve Türk Kızılayı tarafından proje çerçevesinde istihdam edilen gençlik çalışanları, 19 kampta psikososyal destek ve gönüllü eğitimleri sağlamaktadır. 4. WFP/KIZILAY GIDA KART (E-VOUCHER) PROGRAMI Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılayı arasında 5 Ekim 2012 tarihinde imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde Türk Kızılayı, WFP ve Halk Bankası işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen WFP/Kızılay Gıda Kart Programı 15 Ekim 2012 tarihinde Kilis Konteynırkentinde başladı.17 Kasım 2012 tarihinde ise Hatay ilindeki Yayladağı-1, Yayladağı-2, Altınözü ve Boynuyoğun çadırkentlerinde yaygınlaştırıldı. Kızılay Kartı ile kamplarda kurulmuş olan marketlerden yalnızca gıda ürünleri temin edilebilmektedir. Öte yandan yasaklı ürünler olarak belirlenen tütün, alkol veya gıda dışı herhangi bir ürün satın alınamamaktadır. Konteynır ya da çadırkentlerde yaşayan aile temsilcilerine imza karşılığında teslim edilen Kızılay kartlarına, ailedeki her birey için 15 günde bir 30 TL olmak üzere bir ayda toplam 60 TL yatırılıyor. WFP-Türk Kızılayı ortak projesi olan Kızılay Gıda Kartı Programı kapsamında Ekim 2012 tarihinde Kilis te, Kasım 2012 tarihinde Hatay Kamplarında (Boynuyoğun, Apaydın, Altınözü, Yayladağı-1 ve Yayladağı-2) kamplarında uygulamaya geçildi. Programın Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Mart 2013 tarihinde Şanlıurfa-Harran da, Nisan 2013 tarihinde Gaziantep Kampları (Nizip-1, Nizip-2, İslahiye ve Karkamış) ile Adana da ve Mayıs 2013 tarihinde Osmanlı-Cevdetiye, Kahramanmaraş ve Harran Kamplarında, Şubat 2014 tarihinde Ceylanpınar Kampında, Nisan 2014 tarihinde Midyat Kampında, son olarak Mayıs 2014 tarihinde Malatya, Kilis Elbeyli ve Akçakale Kamplarında program uygulanmaya başlandı. Kızılay Gıda Programı Ekip Başkanlığı ve İl Ofisleri toplamda 8 personel ve 4 araç ile yürütülmekte olup, toplam Suriyeli vatandaşa ulaştı. Proje bütçesinin tamamı WFP tarafından karşılanmakta olan WFP/Kızılay Gıda Kartı Programı Ocak 2014 tarihine kadar toplamda Suriyeli vatandaşa ulaşmayı hedeflemektedir.

20 WFP-TÜRK KIZILAYI ORTAK PROJESİ KAPSAMINDA MAYIS AYI YÜKLEME TUTARLARI YÜKLEME YAPILAN KART SAYISI YÜKLEME YAPILAN KİŞİ SAYISI KULLANIMDA OLAN KART SAYISI YÜKLEME YAPILAN TUTAR (TL) Kilis ,00 Altınözü* ,00 Boynuyoğun ,00 Yayladağı ,00 Yayladağı ,00 Harran ,00 Nizip ,00 Nizip ,00 Adana ,00 Islahiye ,00 Karkamış ,00 Osmaniye ,00 Kahramanmaraş ,00 Adıyaman ,00 Ceylanpınar ,00 Mardin Midyat Malatya Elbeyli Akçakale , , , ,00 TOPLAM ,00 GIDA KART GENEL YÜKLEME TABLOSU

21 PERİOD YARARLANICI SAYISI TUTAR (TL) ,00 TL ,00 TL Genel Toplam ,00 TL Toplam ,00 TL PROGRAMIN BAŞINDAN İTİBAREN ,00 TL 5.APPEAL VE ULUSLARARASI KURULUŞ BAĞIŞLARI 5.1. AYNİ YARDIMLAR Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında uluslararası kurum ve kuruluşlardan hem ülkemizdeki kamplarda misafir edilen Suriyeli vatandaşlar için hem de sıfır noktası dağıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere ayni bağış kabul edilmektedir ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISI (APPEAL) SÜRECİ Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik insani yardım hizmetlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan ayni ve nakdi kaynakların temini hususunda uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek adına 09 Kasım 2012 tarihinde Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) tarafından yardım çağrısı (APEL) yayımlandı. Yardım çağrısı kapsamında Federasyona üye ulusal derneklerden ve uluslararası yardım kuruluşlarından Türk Kızılayı na; S.N BAĞIŞÇI ÇADIR BATTANİYE TARPOLİN ELEKTRİKLİ OCAK MİNİ BUZDOLABI ELEKTRİKLİ ISITICI MUTFAK SETİ MUHTELİF GIDA MUTHELİF GİYİM MUHTELİF TİBBİ M. KİT MUHTELİF HİJYEN SETİ YATAK-YASTIK NEVRESİM T. 1 Unhcr

22 2 Iom Unıcef Unfpa Wıngs Of Help 6 Turkısh - Hungary Busınessm en Socıety 7 Amerıcan Internatıon al Medıcal Corps 8 Uluslararas ı Stk Avusturya Fransa Güney Kore 12 Alman Kızılhaçı 13 İsveç Kızılhaçı 14 İngiliz Kızılhaçı 15 Hollanda Kızılhaçı Ifrc Tunus Vietnam Katar Ats Group Save The Chıldren Finlandiya Kızılhaçı

23 GENEL TOPLAM Türkiye deki kamplarda yaşayan kişinin kış koşullarına karşın desteklenmesi, Sınırın Suriye tarafında yaşayan ve yerlerinden edilmiş olan kişinin acil gıda ve gıda dışı yardım malzemesi ihtiyaçlarının sınırın sıfır noktasında karşılanması, Türkiye ye giriş yapabilecek kişinin (Hazırlık çalışmaları kapsamında) barınma ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşturulabilecek çadırkentlerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla toplamda İsviçre Frangı destek sağlanması beklenmektedir. Söz konusu yardım çağrımıza istinaden toplanan bağışlardan IFRC tarafından Kurumumuza transfer edilen ,89 İsviçre Frangı ( ,27 TL) ile ülkemiz sınırları içerisinde kurulan barınma merkezlerinde kalmakta olan Suriyeli ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere adet battaniye, adet yatak, adet yastık ve adet nevresim takımından oluşan yardım malzemelerinin tedarik ve dağıtım süreci devam etmektedir. Bununla birlikte yine IFRC üzerinden ECHO tarafından sağlanacak ,70 Euro ( ,00 TL) tutarındaki nakdi bağış ile ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri en kısa sürede temin edilerek, ülkemizde kurulan barınma merkezlerinde dağıtımı gerçekleştirilecektir. Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında ülkemiz tarafından yapılmış olan Appeal süreci devamında, Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu (IFRC) tarafından Kurumumuza aktarılacak olan ,00 CHF bütçe ile adet çadır ve adet çadır-konteyner üstlüğü alımı yapılması planlamaktadır. Bahse konu bütçenin ,00 CHF lik kısmı Kurumumuza aktarılmış olup, adet çadır ve adet çadır üstlüğü üretilip kamplara dağıtımları tamamlandı İNGİLİZ KIZILHAÇI TARAFINDAN SAĞLANAN NAKDİ YARDIM İngiliz Kızılhaçı ile imzalanan 7 Aralık 2012 tarihli anlaşma kapsamında, İngiliz Kızılhaçı tarafından, İngiltere Uluslararası Kalkınma Departmanı ndan (DFID) alınan TL ( GBP) fon desteği ile Kahramanmaraş, Adıyaman ve Osmaniye çadırkentlerinin kış koşullarının iyileştirilmesi kapsamında destek sağlandı. Sağlanan nakdi destek ile bahsi geçen 3 çadırkent için toplam adet çadır üstlüğü ile Kahramanmaraş

24 Çadırkenti içi adet radyatör panel tipi elektrikli ısıtıcı temin edildi. Öte yandan Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde bulunan çadırkentlerde kullanılmak üzere toplam adet yatak ile adet hijyen setinin planlanan kamplara dağıtımı tamamlandı HOLLANDA KIZILHAÇI TARAFINDAN SAĞLANAN NAKDİ YARDIM Hollanda Kızılhaçı ile yapılan anlaşma çerçevesinde, hâlihazırda Türkiye de bulunan geçici koruma altındaki Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının yaşadığı çadır kent ve konteynerkentlerdeki kış mevsimine yönelik barınma koşullarının desteklenmesi amacı ile Euro ( ,00 TL) nakdi destek sağladı. Sağlanan fonlarla ilk etapta; tüm barınma merkezlerinde kullanılmak üzere toplamda adet elektrikli ocak, adet mutfak seti, adet hijyen seti ile birlikte adet battaniye, daha sonra ise kamplarda oluşan ihtiyaçlara binaen; adet yastık, adet nevresim takımı, hijyen seti ve adet yatak ilave edilerek, tüm yardımların ihtiyaç sahibi kamplara dağıtımı tamamlandı ABD HÜKÜMETİNDEN SAĞLANAN NAKDİ YARDIM Amerikan Hükümeti tarafından sağlanan nakdi yardım kapsamında; adet 16 m2 aile barınma çadırı, 30 adet 63 m2 genel maksat çadırı, 20 adet 105 m2 genel maksat çadırı, 2 adet 210 m2 depo çadırı, 20 adet WC konteyner ve 20 adet duş konteyneri tedarik edilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda adet 16 m2 aile barınma çadırının üretimi tamamlanmış olup kamplara dağıtımı gerçekleştirildi. Şubat 2014 sonunda üretimi tamamlanan diğer çadırlar ise, kaplara dağıtılmaya başlandı. Ayıca temin edilen 40 adet konteynerin kamplara dağıtımı da tamamlandı ALMAN KIZILHAÇI'NDAN SAĞLANAN AYNİ YARDIM Alman Kızılhaçı ile sağlanan mutabakat çerçevesinde Alman Kızılhaçı tarafından adet battaniye, adet mutfak seti, adet hijyen seti ve 14 adet brulör tipi ısıtıcı ayni yardım olarak Türkiye ye sevk edildi. Adıyaman, Apaydın, Islahiye, Nizip,

25 Yayladağı-1, Yayladağı-2, Altınözü ve Boynuyoğun çadırkentlerinde ihtiyaç sahiplerine dağıtımı gerçekleştirildi. Alman Kızılhaçı ile yapılan Euro tutarındaki anlaşma kapsamında, adet hijyen setinin dağıtımı tamamlandı, adet mutfak setinin ise tarihine kadar dağıtımının tamamlanması planlanmaktadır. Yine Alman Kızılhaçı nın planlanan ,00 Euro tutarındaki ayni yardımı çerçevesinde ise; adet yatak, adet yastık, adet nevresim takımı, adet battaniye, mutfak seti, adet hijyen kiti ve adet yağlı ısıtıcı Alman Kızılhaçı nın isteği doğrultusunda kendi imkanları dahilinde temin edilerek Türk Kızılayı koordinesinde ihtiyaç sahibi kamplara dağıtımları devam etmektedir SINIR YARDIMLARI Sınırın Suriye tarafında yerlerinden edilmiş ve ihtiyaç sahibi olan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarından alınan yardım çağrıları üzerine 2011 yılı Haziran Eylül döneminde sınırın sıfır noktasından adet kumanya dağıtımı gerçekleştirildi. Yardım çağrılarının ve başvurularının tekrar alınması üzerine Ağustos 2012 tarihinde sınır yardımları tekrar başlatılıldı. Sınır üzerinde Hatay ilinde Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerinde, Kilis ili Öncüpınar mevkiinde, Gaziantep ili Karkamış mevkiinde, Şanlıurfa ili Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinde 14 adet depodan müteşekkil Yardım Kabul Merkezleri oluşturulmuş olup, söz konusu yardım kabul merkezlerinden sınırın sıfır noktasında Suriye vatandaşlarına gıda, hijyen, barınma ve tıbbi malzemeler olmak üzere ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri teslim edilmektedir. (Sınır yardımlarında bugüne kadar teslimatı yapılan malzemelerin detaylı listesi yukarıda ilgili konu başlığı altında sunulmaktadır.) SINIRDA KUMANYA, İÇME SUYU VE EKMEK DAĞITIMI Yukarıdaki tabloda da yer verilmekle birlikte sınırdan kumanya, içme suyu ve ekmek teslimatına ilişkin günlük miktar bilgileri aşağıda sunulmaktadır: Hatay Yayladağı ndan her gün kumanya ve içme suyu, Hatay Reyhanlı - Bükülmez mevkii nden her gün kumanya ve içme suyu, Kilis Öncüpınar dan her gün kumanya ve içme suyu, (Faaliyet başlangıcından bu yana er adet yapılmakta olup, son iki gündür er adet teslim edilmektedir.)

26 Gaziantep Karkamış tan gün aşırı ekmek ve 20 paket süt tozu teslim edilmektedir. EKMEKLİK UN YARDIMI 24 Aralık 2012 tarihli Bakanlar Kurulunda imzaya sunulan ton buğday karşılığı imal edilecek ve TMO tarafından Türk Kızılayı na hibe edilecek olan yaklaşık ton ekmeklik unun, yapılacak planlama çerçevesinde sınır yardımları kapsamında Suriye de bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtımı planlandı TON UN SEVKİYAT TABLOSU YÜKLEME NOKTASI SEVKİYAT NOKTASI YÜKLENEN UN KULLANILAN TIR SURİYE'DE ULAŞTIĞI BÖLGE MİKTARI BİRİMİ SAYISI BİRİMİ Nevşehir Akçakale 4.675,08 Ton 187 Adet Ar-Raqqah, Al-Hasakeh, Deir- Ez-Zor Bükülmez 2.675,02 Ton 107 Adet İdlip, Hama, Humus, Şam Ceylanpınar 99,92 Ton 4 Adet Jisr-Ash-Shugur Cilvegözü 124,98 Ton 5 Adet İdlip, Hama, Humus, Şam Karkamış 750,00 Ton 30 Adet Halep, Azaz, Jarabulus Öncüpınar 2.675,00 Ton 107 Adet Halep, Azaz, Jarabulus Kırıkkale Cilvegözü 4.000,24 Ton 160 Adet İdlip, Hama, Humus, Şam Bükülmez 2.000,00 Ton 80 Adet İdlip, Hama, Humus, Şam Konya Cilvegözü 6.027,17 Ton 240 Adet İdlip, Hama, Humus, Şam Samsun Öncüpınar ,56 Ton 76 Adet Halep, Azaz, Jarabulus Karkamış 1.909,86 Ton 404 Adet Halep, Azaz, Jarabulus GENEL TOPLAM ,83 Ton Adet Bakanlar Kurulu kararı ile TMO tarafından Sıfır Noktası Yardım Faaliyetlerinde kullanılmak üzere Kızılaya bağışlanan ton unun tonluk 1. Partisinin sevkiyatına 08 Ocak.2013 tarihinde başlatılarak, 11 Şubat.2013 tarihi itibariyle tonluk un sınır ötesine sevki tamamlandı.

27 Öte yandan tondan oluşan 2. Partinin sevkiyatına 11 Mart 2013 tarihinde başlanmış olup, günde 30 adet TIR 4 ayrı yükleme noktasından yüklenerek 5 sınır noktasına sevk edilmektedir. 24 Mart 2013 tarihinde söz konusu ton un sıfır noktası yardım faaliyetleri çerçevesinde ihtiyaç sahibi Suriyeli vatandaşlara ulaştırıldı. 6. UNHCR İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI UNHCR ile Türk Kızılayı arasında imzalanan 19 Aralık 2012 tarihli işbirliği anlaşması çerçevesinde; adet 16 m² Aile Barınma Çadırının Türk Kızılayı Yerleşim Sistemleri Üretim İşletmesi nde imal edildi, Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında kullanıldı. 30 Mayıs 2013 tarihli anlaşma kapsamında, elektrikli ocak, adet metal dolap ve adet mini buzdolabı Kurumumuzca UNHCR fonları ile temin edildi ve faaliyet göstermekte olan barınma merkezlerine dağıtıldı. 30 Eylül 2013 tarihli anlaşma kapsamında, adet battaniye, 5 adet prefabrik depo, su bidonu, uyku tulumu ve mutfak seti alınarak barınma merkezinde misafir edilen Suriyeli vatandaşlara dağıtıldı. UNHCR ile Türk Kızılayı arasında imzalanan 01 Ocak 2014 tarihli işbirliği anlaşması çerçevesinde; adet Termal Battaniye alındı. Ayrıca 20 Şubat 2014 tarihli anlaşma çerçevesinde, adet Mutfak Seti, adet Su Bidonu ve adet Uyku Tulumu alındı. Yardım malzemeleri, barınma merkezlerinde misafir edilen Suriye vatandaşlarına dağıtılmak üzere depolarımızda muhafaza edilmektedir. 7. SONUÇ Hali hazırda, Türk Kızılayı nın yürütmekte olduğu en büyük insani yardım operasyonu olan Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu, 2,5 yıldır Valilikler, Kaymakamlıklar ve İl Afet ve Acil Durum Başkalığı (AFAD) yetkilileri ile koordineli bir biçimde büyük özveri ve titizlik içinde yürütülmektedir. 29 Nisan 2011 tarihinden itibaren sürdürülmekte olan Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu kapsamında toplamda;

28 Ülkemizde faaliyette olan 24 adet çadırkentte Suriye vatandaşı misafir edilmekte, 150 Türk Kızılayı personeli görev yapmakta, 47 adet araç kullanılmakta, adet çadır kullanılmakta, 12 bölgeden sıfır noktası dağıtım faaliyeti yürütülmektedir.

29

MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar,

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Haziran 2014 GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Şubat 2014 GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart

Detaylı

KİRAYA VERME YÖNETMELİĞİ EYLÜL 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU

KİRAYA VERME YÖNETMELİĞİ EYLÜL 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU KİRAYA VERME YÖNETMELİĞİ EYLÜL 2014 SATIM, ALIM, SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar,

Detaylı

HAZİRAN 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

HAZİRAN 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME HAZİRAN 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ 1 1.GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart 2011 tarihi

Detaylı

TEMMUZ 2014 IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU ÖNETMELİĞ KİRA YA VERM E ALIM, S ATIM,

TEMMUZ 2014 IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU ÖNETMELİĞ KİRA YA VERM E ALIM, S ATIM, ALIM, S ATIM, KİRA YA VERM E TEMMUZ 2014 ÖNETMELİĞ İ Y IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün Musul u ele geçirmesinin ardından Musul da bulunan Türkmen

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Aralık 2016

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Aralık 2016 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Aralık 2016 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

Ülkemizde Geçici Koruma Altına Alınan Suriye Arap Cumhuriyeti Vatandaşlarına Sunulan Sağlık Hizmetleri

Ülkemizde Geçici Koruma Altına Alınan Suriye Arap Cumhuriyeti Vatandaşlarına Sunulan Sağlık Hizmetleri Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Ülkemizde Geçici Koruma Altına Alınan Suriye Arap Cumhuriyeti Vatandaşlarına Sunulan Sağlık Hizmetleri Demet TAŞ Hastane Hizmetleri Daire Başkanlığı Sağlık Turizmi Birimi

Detaylı

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD)

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD) BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD) 22-26 EKİM 2014 58. MİLLİ PEDİATRİ KONGRESİ İlk sığınma 29 Nisan 2011 tarihinde başlamıştır Nüfus Hareketleri - Mevzuat «Açık kapı politikası»

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Mayıs 2017

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Mayıs 2017 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Mayıs 2017 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

Kasım i Kasım personeli

Kasım i Kasım personeli Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda kalmış olup, 13.6 milyon kişi ise insani yardıma

Detaylı

KIZILHAÇ-KIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI

KIZILHAÇ-KIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI KIZILHAÇKIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI KIZILHAÇKIZILAY HAREKETİ is BiRLiKLERi PROGRAMI 5 Mart 0 tarihinde başlamış olan ve Nisan 0 de ülke çapına yayılan gösterilerin neticesinde Suriye hükümetiyle

Detaylı

VAN ERCiŞ DEPREMi FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI

VAN ERCiŞ DEPREMi FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI VAN DEPREMi 23 Ekim de Van da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde şehir merkezinde ve çevre yerleşimlerde çok sayıda bina yerle bir oldu. Başbakanlık ve

Detaylı

TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER

TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER Merve Nur Bulut, Kübra Sezgin www.improkul.impr.org.tr facebook.com/improkul @improkul improkul@gmail.com SURİYE KRİZİ VE TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER 2011

Detaylı

ÜLKEMİZDE GEÇİCİ KORUMA ALTINA ALINANLARA SUNULAN SAĞLIK HİZMETLERİ

ÜLKEMİZDE GEÇİCİ KORUMA ALTINA ALINANLARA SUNULAN SAĞLIK HİZMETLERİ ÜLKEMİZDE GEÇİCİ KORUMA ALTINA ALINANLARA SUNULAN SAĞLIK HİZMETLERİ Dr. Kanuni KEKLİK Daire Başkanı 14 Nisan 2015 1 SUNUM PLANI Göç ve Geçici Koruma Statüsü Suriyelilere Sunulan Hizmetler ve Organizasyonu

Detaylı

KÜTAHYA SİMAV DEPREMİ (5.9) KAPANIŞ RAPORU

KÜTAHYA SİMAV DEPREMİ (5.9) KAPANIŞ RAPORU KÜTAHYA SİMAV DEPREMİ (5.9) KAPANIŞ RAPORU TÜRK KIZILAYI AFET MÜDAHALE FAALİYETLERİ tüm Afet Yönetimi Müdürlüğü Ekim 2011 Sayfa 1 / 10 A. GENEL DURUM: Kütahya ili Simav ilçesinde 19 Mayıs 2011 tarihinde

Detaylı

Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51

Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51 Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51 Ocak 08, 2013-7:10:56 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Bugün itibarıyla Suriye'den ülkemize gelmiş, kamplarımızda kalan sığınmacı sayısı 152 bin 51'dir'' dedi.

Detaylı

KIZILAYKART. Nakit Temelli Destek Programları

KIZILAYKART. Nakit Temelli Destek Programları Nakit Temelli Destek Programları İçerik Sosyal Uyum Yardım Programı "SUY" Şartlı Eğitim Yardımı "ŞEY" Nedir? İnsani nakit yardım programı Türkiye de Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma altında olup, yardıma

Detaylı

İsrail. 08 Haziran 2010 TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ. Yaralıların Tahliye Operasyonu. Afet Yönetimi Müdürlüğü FAALİ YET RAPORU

İsrail. 08 Haziran 2010 TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ. Yaralıların Tahliye Operasyonu. Afet Yönetimi Müdürlüğü FAALİ YET RAPORU İsrail Yaralıların Tahliye Operasyonu FAALİ YET RAPORU TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ 08 Haziran 2010 Afet Yönetimi Müdürlüğü A. GENEL DURUM Ulusal ve uluslararası çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından

Detaylı

Ülkemize Sığınan Suriye Vatandaşlarının Barındıkları Çadırkentler Hakkında İnceleme Raporu -3-

Ülkemize Sığınan Suriye Vatandaşlarının Barındıkları Çadırkentler Hakkında İnceleme Raporu -3- TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU Ülkemize Sığınan Suriye Vatandaşlarının Barındıkları Çadırkentler Hakkında İnceleme Raporu -3-24. Dönem 3. Yasama Yılı 2013 Rapor, Komisyonun

Detaylı

Sadakataşı Derneği, kurulduğu 2010 yılından bu yana yardımsever insanımızın yaptığı bağışları, medeniyetimizin paylaşmayı tavsiye eden

Sadakataşı Derneği, kurulduğu 2010 yılından bu yana yardımsever insanımızın yaptığı bağışları, medeniyetimizin paylaşmayı tavsiye eden Sadakataşı Derneği, kurulduğu 2010 yılından bu yana yardımsever insanımızın yaptığı bağışları, medeniyetimizin paylaşmayı tavsiye eden sadakataşlarından aldığı ilhamla, ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyor.

Detaylı

ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER HAKKINDA İNCELEME RAPORU -5-

ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER HAKKINDA İNCELEME RAPORU -5- ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER HAKKINDA İNCELEME RAPORU -5-24. Dönem 5. Yasama Yılı 2014 ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER

Detaylı

İNFOGRAFİK. Sayılarla Suriyeli Mülteciler UKAM YAYINLARI EYLÜL 2015. www.ukam.org

İNFOGRAFİK. Sayılarla Suriyeli Mülteciler UKAM YAYINLARI EYLÜL 2015. www.ukam.org İNFOGRAFİK Sayılarla UKAM YAYINLARI EYLÜL 2015 ISBN: UKAM YAYINLARI YAYIN NO: 13, İNFOGRAFİK NO: 01 KAPAK TASARIMI ve MİZANPAJ: Hamdi Alanay ULUSLARARASI KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ Maltepe Mah. Edirne

Detaylı

T.C. ŞANLIURFA VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

T.C. ŞANLIURFA VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü T.C. ŞANLIURFA VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü GEÇİCİ BARINMA MERKEZLERİNİN KURULUMU Mahmut SÖNMEZ Şanlıurfa İl AFAD Müdürü 29/11/2016 BİRİNCİ BÖLÜM 1-DAYANAK 1- AFAD BAŞKANLIĞININ ARALIK 2012

Detaylı

VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I İHH-İNSANİ YARDIM VAKFI VAN ERCİŞ DEPREMİ

VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I İHH-İNSANİ YARDIM VAKFI VAN ERCİŞ DEPREMİ VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I 23-27 EKİM 2011 1 VAN-ERCİŞ DEPREMİ 23 Ekim de Van ın Erciş ilçesini vuran 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan binaların altından bir canlıya daha ulaşabilme

Detaylı

FİLİPİNLER İNSANİ YARDIM OPERASYONU

FİLİPİNLER İNSANİ YARDIM OPERASYONU FİLİPİNLER İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Nisan 2014 GENEL DURUM Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yayımlanan durum raporunda özetle; meydana gelen afetten

Detaylı

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ 1 1. GENEL DURUM Batı Afrika da yer alan Moritanya, Senegal ve Nijer de toplam 34 milyon insan yaşamaktadır. Bu insanların yaklaşık %37 si yoksulluk

Detaylı

KISALTMALAR. * Bu raporda geçen misafir kelimesi, geçici koruma statüsü altındaki Suriyelileri ve kamp kelimesi

KISALTMALAR. * Bu raporda geçen misafir kelimesi, geçici koruma statüsü altındaki Suriyelileri ve kamp kelimesi www.afad.gov.tr KISALTMALAR AFAD: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AB: Avrupa Birliği BM: Birleşmiş Milletler BMMYK: Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği STK: Sivil Toplum Kuruluşu GSYH:

Detaylı

TRAVMA, AFET VE KRİZ BİRİMİ SOMA SAHA DEĞERLENDİRME EKİBİ ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU 16 Mayıs 2014

TRAVMA, AFET VE KRİZ BİRİMİ SOMA SAHA DEĞERLENDİRME EKİBİ ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU 16 Mayıs 2014 TRAVMA, AFET VE KRİZ BİRİMİ SOMA SAHA DEĞERLENDİRME EKİBİ ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU 16 Mayıs 2014 1. Saha Özeti Türk Psikologlar Derneği, Genel Başkan Prof. Dr. Gökhan Malkoç, Öncü Ekip ve Saha Değerlendirme

Detaylı

Suriyeli Göçmenler Özelinde Türkiye de Göçmenlerin Sağlık Gereksinimleri. Dr.Melikşah Ertem

Suriyeli Göçmenler Özelinde Türkiye de Göçmenlerin Sağlık Gereksinimleri. Dr.Melikşah Ertem Suriyeli Göçmenler Özelinde Türkiye de Göçmenlerin Sağlık Gereksinimleri Dr.Melikşah Ertem Göçmenler/sağlık hizmetleri ilkeler neler olmalı? Sağlık hizmetleri insan hakları temelinde değerlendirilmeli

Detaylı

2014 YILI HATAY ÇALIŞMASI

2014 YILI HATAY ÇALIŞMASI 2014 YILI HATAY ÇALIŞMASI HATAY Yüzölçümü 5524 Nüfusu(2014) 1 519 836 15 ilçesi mevcut Hatay ın Doğusunda ve güneyinde Suriye Batısında Akdeniz Kuzeybatısında Adana Kuzeyinde Osmaniye Kuzeydoğusunda Gaziantep

Detaylı

VAN DEPREMİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU HAFTALIK GENEL FAALİYET RAPORU-63

VAN DEPREMİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU HAFTALIK GENEL FAALİYET RAPORU-63 VAN DEPREMİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU HAFTALIK GENEL FAALİYET RAPORU-63 07 Mayıs 2012 Afet Yönetim Müdürlüğü Kurumsal İletişim Bölümü Sayfa 1 İÇİNDEKİLER: 1) GENEL DURUM 2) TÜRK KIZILAYI FAALİYETLERİ 2.1

Detaylı

T.C. ADIYAMAN VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

T.C. ADIYAMAN VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü T.C. ADIYAMAN VALİLİĞİ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü GEÇİCİ BARINMA MERKEZLERİNİN YÖNETİMİ VE İŞLETİLMESİ Osman Ertuğrul ALTUĞ Adıyaman İl AFAD Müdürü 30 Kasım 2016 İç karışıklıklar başlamadan önce 20

Detaylı

KOBANÊ VE ŞENGAL HALKI KAMPLARI SAYILAR VE İHTİYAÇLAR RAPORU

KOBANÊ VE ŞENGAL HALKI KAMPLARI SAYILAR VE İHTİYAÇLAR RAPORU KOBANÊ VE ŞENGAL HALKI KAMPLARI SAYILAR VE İHTİYAÇLAR RAPORU GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ BELEDİYELER BİRLİĞİ Kasım, 2014 www.gabb.gov.tr bilgi@gabb.gov.tr gabbinternational@gmail.com KOBANÊ VE ŞENGAL HALKININ

Detaylı

Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım. Bilgi Notu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü. Washington, D.C.

Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım. Bilgi Notu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü. Washington, D.C. Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım Bilgi Notu ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü Washington, D.C. 25/06/2015 Bugün ABD, Suriye deki savaştan etkilenenler için 360 milyon ın

Detaylı

Türkiye de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi

Türkiye de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi Türkiye de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi Adli Yardım «Ortak Sorunlar, Ortak Çözümler» Konferansı 10-11 Aralık Antalya Proje detayları Proje adı: Toplam

Detaylı

DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU

DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU DOĞU AFRİKA KURAKLIK ACİL YARDIM ÇALIŞMALARI RAPORU - TEMMUZ, KASIM 2011 - Son 60 yılın en şiddetli kuraklığını yaşayan Doğu Afrika da 12 milyonu aşkın insan açlık ve susuzlukla karşı karşıya. Bugüne kadar

Detaylı

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU

BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU BATI AFRİKA İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ 1 1. GENEL DURUM Batı Afrika da yer alan Moritanya, Senegal ve Nijer de toplam 34 milyon insan yaşamaktadır. Bu insanların yaklaşık %37 si yoksulluk

Detaylı

GÖÇÜN GETİRDİĞİ SORUNLAR VE GÖÇ SONRASI TÜRKİYE

GÖÇÜN GETİRDİĞİ SORUNLAR VE GÖÇ SONRASI TÜRKİYE GÖÇÜN GETİRDİĞİ SORUNLAR VE GÖÇ SONRASI TÜRKİYE Vicdan KÖKSALDI MOTOR Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD, HATAY Göçmen- Mülteci- Sığınmacı- İltica

Detaylı

IMPR HUMANITARIAN ŞIRNAK/CİZRE DEKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Cizre deki Genel Durum

IMPR HUMANITARIAN ŞIRNAK/CİZRE DEKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Cizre deki Genel Durum IMPR HUMANITARIAN ŞIRNAK/CİZRE DEKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR Cizre deki Genel Durum IMPR Humanitarian olarak IŞID örgütünün saldırıları sonrası ortaya çıkan göç dalgalarını yerinde tespit etmek amacıyla

Detaylı

SURİYELİ MİSAFİR ÖĞRENCİLERE TÜRKÇE ÖĞRETİMİ PROJESİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

SURİYELİ MİSAFİR ÖĞRENCİLERE TÜRKÇE ÖĞRETİMİ PROJESİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME BÜYÜKİKİZ, K. K. ve ÇANGAL, Ö. (2016). Suriyeli Misafir Öğrencilere Türkçe Öğretimi Projesi Üzerine Bir Değerlendirme. Uluslararası Türkçe Edebiyat Kültür Eğitim Dergisi, 5(3), 1414-1430. SURİYELİ MİSAFİR

Detaylı

ÇEVRE ALANıNDA FINANSMAN FıRSATLARı

ÇEVRE ALANıNDA FINANSMAN FıRSATLARı ÇEVRE ALANıNDA FINANSMAN FıRSATLARı Dr. Şafak HENGİRMEN TERCAN Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı safakhengirmen@hotmail.com Çevre Alanında Kapasite Geliştirme Projesi Yerel Çevre Eylem Planları Finansman

Detaylı

Bosna Kurbanlarına Yardım - Bosna ve Kosova dan Gelen Mültecilere Destek

Bosna Kurbanlarına Yardım - Bosna ve Kosova dan Gelen Mültecilere Destek Soydaş Uyum Eğitimi Bulgaristan dan göç eden soydaşlarımızın Türkiye de yerleşme, yaşama ve çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla 9 aylık bir sürede 4 ilde 33 seminer düzenlenmiş, 7.000 e yakın kişiye

Detaylı

Suriyeli. Misafirlerimiz

Suriyeli. Misafirlerimiz Misafirlerimiz KARDEŞ 2 TO PRAK L ARINDA 0 1 4 Misafirlerimiz KARDEŞ TOPRAKLARINDA 2 0 1 4 SUNUŞ Yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle sınırlarımızdan giriş yapan Suriye vatandaşları, ülkemizde Geçici Koruma

Detaylı

GÜVENLİ LİMAN TÜRKİYE

GÜVENLİ LİMAN TÜRKİYE GÜVENLİ LİMAN TÜRKİYE Misafirlerimiz KARDEŞ TOPRAKLARINDA 2 0 1 6 SUNUŞ Yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle sınırlarımızdan giriş yapan Suriye vatandaşları, ülkemizde Geçici Koruma Statüsü ile barınmaktadır.

Detaylı

ŞUBAT 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

ŞUBAT 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU ŞUBAT 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

İNSANİ ACİL DURUMLARDA SU YÖNETİMİ

İNSANİ ACİL DURUMLARDA SU YÖNETİMİ İNSANİ ACİL DURUMLARDA SU YÖNETİMİ Misafir Kamplar Örneği Dr. Mehmet Yaşar Şimşek Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Su insanın en temel fizyolojik ihtiyacıdır. İnsanlar suyu temizlenmede ve temizlemede kullanır.

Detaylı

NİSAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

NİSAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU NİSAN 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SAYI: 2010/02 FINDIK BÜLTENİ 08.03.2010 1- FINDIK ALIMLARI: A) 2009 dönemi rekolte tahmini ile 2008 yılı üretimi kıyaslandığında, ülkemiz üretiminin % 44, dünya

Detaylı

IMPR HUMANITARIAN BATMAN DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Batman daki Genel Durum

IMPR HUMANITARIAN BATMAN DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Batman daki Genel Durum IMPR HUMANITARIAN BATMAN DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR Batman daki Genel Durum Batman daki Ezidi sığınmacı krizi her geçen gün derinleşirken, uluslararası toplum krizin aşılması konusunda bugüne kadar herhangi

Detaylı

Van için Hep Birlikteyiz Projesi Faaliyet Raporu

Van için Hep Birlikteyiz Projesi Faaliyet Raporu Van için Hep Birlikteyiz Projesi Faaliyet Raporu Sunuş Yeryüzü Doktorları olarak 23 Ekim 2011 de ilk depremin ardından ulaştığımız Van da medikal arama kurtarma çalışmaları, sahra hastanesi kurulması,

Detaylı

Akçakale Sınırından Türkiye ye Sığınmacı Geçişi Gözlem Raporu. (16 Haziran 2015)

Akçakale Sınırından Türkiye ye Sığınmacı Geçişi Gözlem Raporu. (16 Haziran 2015) 17.06.2015 Akçakale Sınırından Türkiye ye Sığınmacı Geçişi Gözlem Raporu (16 Haziran 2015) Necatibey Caddesi No:82 Kat:6 Daire:11/12 Demirtepe/Ankara Tel:+90 (312) 230 35 67-68-69 Fax:+90 (312) 230 17

Detaylı

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU

PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU T. C. DİYARBAKIR-ŞANLIURFA KALKINMA AJANSI PROGRAM YÖNETİMİ BİRİMİ 2009 YILI FAALİYET RAPORU Diyarbakır 2010 GİRİŞ TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Düzey 2 Bölgesi Kalkınma Ajansı, 25.02.2006 tarih ve 5449

Detaylı

ORTA AFRiKA CUMHURiYETi. PROJELERi

ORTA AFRiKA CUMHURiYETi. PROJELERi ORTA AFRiKA CUMHURiYETi PROJELERi OAC Krizi Hakkında Orta Afrika Cumhuriyeti nde 2013 yılının sonlarına doğru siyasi iktidarsızlık ve politik nedenlerle başlayan şiddet olayları sebebiyle; binlerce insan

Detaylı

IMPR HUMANITARIAN SİLOPİ DEKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Silopi Genel Durum

IMPR HUMANITARIAN SİLOPİ DEKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Silopi Genel Durum IMPR HUMANITARIAN SİLOPİ DEKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR Silopi Genel Durum Silopi, Ezidi sığınmacıların Türkiye ye giriş yaptıkları ilk toplama noktası özelliğiyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda bir transfer

Detaylı

VAW 56 GÜVENLİ BİR HAYAT VAR PROJESİ KADIN DOSTU KENT ÇALIŞMASI- GÖLCÜK DUVAR BOYAMA-EL BASMA FAALİYETİ RAPORU

VAW 56 GÜVENLİ BİR HAYAT VAR PROJESİ KADIN DOSTU KENT ÇALIŞMASI- GÖLCÜK DUVAR BOYAMA-EL BASMA FAALİYETİ RAPORU Bu Proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti VAW 56 GÜVENLİ BİR HAYAT VAR PROJESİ KADIN DOSTU KENT ÇALIŞMASI- GÖLCÜK DUVAR BOYAMA-EL BASMA FAALİYETİ RAPORU Hibe Programı Tarih 07Kasım 2015 Saat 15.00-16.00

Detaylı

2013 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU

2013 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU İÇİNDEKİLER GİRİŞ.. 3 I-OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ BÜTÇE UYGULAMA SONUÇLARI.4-20 Bütçe Giderleri ve Gelirleri.. 4 Gider Gerçekleşme ve Başlangıç Ödeneği Karşılaştırma

Detaylı

MART 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

MART 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU MART 2015 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel yapı ve yaşam

Detaylı

AFGANİSTAN İNSANİ YARDIM OPERASYONU

AFGANİSTAN İNSANİ YARDIM OPERASYONU AFGANİSTAN İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Mayıs 2014 1. GENEL DURUM 24 Nisan 2014 tarihinde Afganistan ın kuzey ve kuzey batı vilayetleri olan Faryab, Badgis, Saripul, Şibirgan ve Cevizcan

Detaylı

DURUM RAPORU Türkiye deki Ezidi Sığınmacılar, 16 Ekim 2014

DURUM RAPORU Türkiye deki Ezidi Sığınmacılar, 16 Ekim 2014 HAYATA DESTEK SUPPORT TO LIFE www.hayatadestek.org DURUM RAPORU Türkiye deki Ezidi Sığınmacılar, 16 Ekim 2014 DURUM ÖZETİ Ağustos 2014 başında Irak ın Sinjar bölgesine IŞİD tarafından yapılan saldırı sonucunda

Detaylı

İSVEÇ ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU

İSVEÇ ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU İSVEÇ ÇALIŞMA ZİYARETİ RAPORU 9-15 KASIM 2012 İÇİNDEKİLER 1. ÇALIŞMA ZİYARETİ KAPSAMI... 1 2. GENÇ İŞGÜCÜNÜN SORUNLARI PROJESİ... 1 2.1. Proje Amaçları ve Özeti... 1 2.2. Proje Kapsamında Planlanan Faaliyetler...

Detaylı

Van daki köylerde çadır hayatı sona eriyor

Van daki köylerde çadır hayatı sona eriyor Van daki köylerde çadır hayatı sona eriyor Aralık 16, 2011-11:17:31 Deprem Danışma Kurulu toplantısına katılan Atalay, Van'daki depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Van'daki depremden sonra yaklaşık

Detaylı

TEMMUZ 2014 Y ÖNETMELİĞ KİRA VERM E ALIM, S ATIM, BOSNA İNSANİ YARDIM OPERASYONU

TEMMUZ 2014 Y ÖNETMELİĞ KİRA VERM E ALIM, S ATIM, BOSNA İNSANİ YARDIM OPERASYONU TEMMUZ 2014 Y ÖNETMELİĞ İ KİRA VERM E ALIM, S ATIM, BOSNA İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. ÜLKE PROFİLİ Bosna-Hersek Balkanlar da 51.197 km2 lik yüzölçümü ve yaklaşık 4.500.000 nüfusu olan bir ülkedir. Ülke

Detaylı

AĞUSTOS 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

AĞUSTOS 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME AĞUSTOS 2014 BANGLADEŞ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ 1. GENEL DURUM Yaklaşık 20 yıl önce Bangladeş e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanlar, ülkenin içerisinde bulunduğu

Detaylı

Türkiye deki Suriyeli Sığınmacılar, 2013 Saha Araştırması Sonuçları

Türkiye deki Suriyeli Sığınmacılar, 2013 Saha Araştırması Sonuçları Türkiye deki Suriyeli Sığınmacılar, 2013 Saha Araştırması Sonuçları Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı 2013 KISALTMALAR AFAD AB BM BMMYK GSYH STK AFKEN EYDAS : Afet

Detaylı

2010/17 GENELGESİ VE UYGULAMALARI. Kimya Müh. MERYEM YILMAZ

2010/17 GENELGESİ VE UYGULAMALARI. Kimya Müh. MERYEM YILMAZ 2010/17 GENELGESİ VE UYGULAMALARI Kimya Müh. MERYEM YILMAZ İÇERİK 2010/17 TIBBİ ATIKLARIN BERTARAFINA DAİR GENELGE GENELGE EK:1 GENELGE EK:2 2010 TIBBİ ATIK İL DURUM RAPORU 2010/17 GENELGESİ UYGULAMALARI

Detaylı

1. GENEL DURUM 2. TÜRK KIZILAYI NIN ALANDAKİ FAALİYETLERİ

1. GENEL DURUM 2. TÜRK KIZILAYI NIN ALANDAKİ FAALİYETLERİ KASIM 2014 IRAK 1. GENEL DURUM Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün Musul u ele geçirmesinin ardından Musul da bulunan Türkmen nüfusun yerlerinden edilmesi neticesinde Başbakanlık Afet ve Acil

Detaylı

IMPR HUMANITARIAN DİYARBAKIR DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Sığınmacıların Genel Durumu

IMPR HUMANITARIAN DİYARBAKIR DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR. Sığınmacıların Genel Durumu IMPR HUMANITARIAN DİYARBAKIR DAKİ EZİDİLER HAKKINDA RAPOR Sığınmacıların Genel Durumu IMPR Humanitarian olarak IŞİD saldırısı sonrası Türkiye ye sığınan Ezidi sığınmacıların göç ettikleri Diyarbakır ilinde

Detaylı

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR Sosyal Güvenlik Kurumu nun yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti nin ortaklaşa finanse ettiği Evde Çocuk Bakım Hizmetleri

Detaylı

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI Gül Özcan Mesleki Eğitim Programı Programa dahil ülkelerin, mesleki eğitime yönelik politika ve uygulamalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir mesleki eğitim programıdır.

Detaylı

PAŞAKÖY MAHALLESİ. Mahalle Muhtarı REMZİ KILIÇ. Cadde Sayısı: 3 Sokak Sayısı: 3 Nüfus:161

PAŞAKÖY MAHALLESİ. Mahalle Muhtarı REMZİ KILIÇ. Cadde Sayısı: 3 Sokak Sayısı: 3 Nüfus:161 Mahalle Muhtarı REMZİ KILIÇ Cadde Sayısı: 3 Sokak Sayısı: 3 Nüfus:161 TARİHÇE: PAŞAKÖY MAHALLESİ Osmanlı döneminde doğrudan Paşa ya tahsis edilmiş olan bir alandır. Burada Paşa nın çitliği yer almaktaydı.

Detaylı

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 5216 ve 5393 sayılı Belediye yasasının 48. maddesine dayanılarak Tuşba Belediye Meclisinin 07.05.2014 tarih ve 10 sayılı kararıyla kurulmuş

Detaylı

22/12/2011 tarihli ve 28150 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 29/11/2011 tarihli ve 2011/2474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki LİSTE

22/12/2011 tarihli ve 28150 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 29/11/2011 tarihli ve 2011/2474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki LİSTE 22/12/2011 tarihli ve 28150 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 29/11/2011 tarihli ve 2011/2474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki S.NO 1 2 LİSTE BATI AKDENİZ GÜMRÜK VE TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ (ANTALYA) 1 Antalya

Detaylı

OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU

OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU APHB AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ SOMADA PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ PROJESİ OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ SOMADA projesi

Detaylı

GAP EYLEM PLANI. (14 Mart 2008)

GAP EYLEM PLANI. (14 Mart 2008) GAP EYLEM PLANI (14 Mart 2008) GAP ın Gelişme Aşamaları 1960 Fırat ve Dicle Nehirleri üzerinde yürütülen çalışmalar 1977 Çalışmaların GAP adı altında birleştirilmesi (GAP Su Kaynakları Geliştirme Proje

Detaylı

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 17.04.2015 GİRİŞ İnsanlar neden ülkelerini terk ederler? Savaş Doğal afet Ekonomik

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ. Mehmet Cangir Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreter Yardımcısı

AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ. Mehmet Cangir Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreter Yardımcısı AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ VALİLİKLERİN AB SÜRECİNDE ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİ Proje Değerlendirme ve İllerimiz AB ye Hazırlanıyor Programı Bilgilendirme Toplantısı 23 Şubat 2011 Mehmet Cangir

Detaylı

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ

KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ (KÜSİ) FAALİYETLERİ Doç. Dr. Mustafa Türkmen ERÜ Mühendislik Fak. 20 Mayıs 2016 KAYSO Sunum Planı KÜSİ Çalışma Grubu KÜSİ İl Planlama

Detaylı

UYAP VİZYONU SEMİNERİ 04.06.2007 KATILIMCI PROFİLİ

UYAP VİZYONU SEMİNERİ 04.06.2007 KATILIMCI PROFİLİ 1. CUMHURBAŞKANLIĞI 1.1. Devlet Denetleme Kurulu UYAP VİZYONU SEMİNERİ 04.06.2007 KATILIMCI PROFİLİ 2. BAŞBAKANLIK 2.1. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği(MGK) 2.2. Atatürk Kültür, Dil ve tarih Yüksek

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI

T.C. BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI 212 YILI KURUMSAL MALİ DURUM VE BEKLENTİLER RAPORU TEMMUZ 212 -STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRESİ BAŞKANLIĞI- AFAD 212 2 TAKDİM 518 sayılı Kamu Mali Yönetimi

Detaylı

Hastane Müdürü 8 Döner Sermaye Saymanı 8 Sağlık Müdürü 1 Baştabip 20 BALIKESİR

Hastane Müdürü 8 Döner Sermaye Saymanı 8 Sağlık Müdürü 1 Baştabip 20 BALIKESİR BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİREN HASTANE YÖNETİMİ UYGULAMALARI VE SAĞLIK HİZMETLERİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARI BÖLGESEL EĞİTİM TOPLANTILARI Yataklı tedavi kurumlarımızda verilmekte olan

Detaylı

Konu:Geçici Koruma Altındaki Yabancılara ilişkin Sağlık Hizmetleri Yürütülmesi

Konu:Geçici Koruma Altındaki Yabancılara ilişkin Sağlık Hizmetleri Yürütülmesi T.C. BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Sayı:34202324-010.06.02-21628 Konu:Geçici Koruma Altındaki Yabancılara ilişkin Sağlık Hizmetleri Yürütülmesi 12/10/2015 Başbakan Yardımcılığından:

Detaylı

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI

T. C. KARACADAĞ KALKINMA AJANSI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN FAALĠYETLER 1. AJANSIN KURULUġU TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Bölgesi Kalkınma Ajansı, 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında

Detaylı

ÖĞRENCİLERE ENGELLİLER İLE İLGİLİ TOPLUMSAL BİLİNÇ OLUŞTURULMASI

ÖĞRENCİLERE ENGELLİLER İLE İLGİLİ TOPLUMSAL BİLİNÇ OLUŞTURULMASI Faaliyet Ve Proje Bilgileri Özürlülük sadece belli bir kesimin çalışma konusu değildir, tüm toplumun her alanını ilgilendiren sosyal bir konudur. Özürlü bireyleri ihtiyaç sahibi olarak değil, eşit haklara

Detaylı

A.AŞEVİ (SICAK YEMEK)

A.AŞEVİ (SICAK YEMEK) Gaziosmanpaşa İlçe sınırları içerisinde ikamet eden muhtaç ailelere, imkânlar doğrultusunda ayni yardım yaparak onların vatandaşların geçimlerine bir nebzede olsa destek sağlamayı amaçlanmaktadır. Belediyemiz

Detaylı

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU ŞUBAT 2012 ADANA SAĞLIK TURĠZMĠ DERNEĞĠ ġubat AYI FAALĠYET RAPORU 1. Sektörel Brifingler, GerçekleĢtirilen Toplantılar ve Bilgilendirmeler Göreve yeni gelmiş olan Çukurova

Detaylı

T.C. Sağlık Bakanlığı Dış ilişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı Dış ilişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü T.C. Sağlık Bakanlığı Dış ilişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Görevleri (663 sayılı KHK ya istinaden) MADDE 14- (1) Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünün görevleri şunlardır: a) Sağlık

Detaylı

GENEL MERKEZ ÇALIŞAN GENÇLİK KOMİSYONU

GENEL MERKEZ ÇALIŞAN GENÇLİK KOMİSYONU Şube Çalışan Gençlik Komisyonu Dernek tüzüğümüzün 3. maddesinde ifade edilen gayelerin tahakkuku için çalışma sahalarında yer alan hizmetleri yürüten, çalışan gençliğin milli-manevi değerlerle donatılması

Detaylı

PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ

PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ PROJE DÖNGÜSÜ YÖNETİMİ HİZMET TEKLİFİ İzmir, 2016 Bu teklif, kurumların talep ve ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenebilir. AVRUPA BİRLİĞİ ARAŞTIRMA ve UYGULAMA MERKEZİ Yaşar Üniversitesi AB Merkezi, üniversitemizin

Detaylı

Halkımıza daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek çöp toplamada kullanılmak üzere 238 adet hurda sac bidon alınarak gerekli yerlere dağıtılmıştır.

Halkımıza daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek çöp toplamada kullanılmak üzere 238 adet hurda sac bidon alınarak gerekli yerlere dağıtılmıştır. TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ ----------------------------------------------------- Temizlik İşleri Personeli, 1 Temizlik İşleri Müdür Vekili, 1 Çevre Mühendisi, 1 Temizlik Çavuşu, 4 Kadrolu Memur, 16 Daimi

Detaylı

ASSISTANCE COORDINATION UNIT SURİYE YARDIM KOORDİNASYON BİRİMİ

ASSISTANCE COORDINATION UNIT SURİYE YARDIM KOORDİNASYON BİRİMİ ASSISTANCE COORDINATION UNIT SURİYE YARDIM KOORDİNASYON BİRİMİ 31 ARALIK 2014 TARİHİ İTİBARIYLA HAZIRLANAN FİNANSAL TABLOLAR VE BAĞIMSIZ DENETÇİ RAPORU ASSISTANCE COORDINATION UNIT 31 Aralık 2014 tarihi

Detaylı

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA 20.05.2016 GİRİŞ İnsanlar neden ülkelerini terk ederler? Savaş Doğal afet Ekonomik nedenler Can güvenliği ULUSLAR ARASI MEVZUAT Devlet Koruması:

Detaylı

ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ

ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ ODA YÖNETİM KURULU FAALİYETLERİ 19.10.2010 23.11.2010 BAYRAM ZİYARETLERİMİZ KURBAN BAYRAMI NEDENİ İLE MECLİS BAŞKANMIZ İLE BİRLİKTE ODAMIZDA GEÇMİŞ DÖNEM GÖREV YAPAN ESKİ BAŞKANLARIMIZI ZİYARET ETTİK VE

Detaylı

SURİYELİ GÖÇMENLER ULUSLARASI ARAŞTIRMA PROJESİ: KİLİS ÖRNEĞİ

SURİYELİ GÖÇMENLER ULUSLARASI ARAŞTIRMA PROJESİ: KİLİS ÖRNEĞİ SURİYELİ GÖÇMENLER ULUSLARASI ARAŞTIRMA PROJESİ: KİLİS ÖRNEĞİ Mart 016 Proje Ekibi 1 Veri Toplama Süreci ve Yöntemi Araştırma için veriler 1 Mart 016 7 Mart 016 tarihleri arasında Kilis ilinde Arapça Çevirmen

Detaylı

TOBB ETÜ MED YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

TOBB ETÜ MED YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU TOBB 2013 ETÜ MED YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 1-ÜYE SAYIMIZ 2013 yılı sonu itibari ile 48% artış ile 372 üyeye ulaşmış bulunuyoruz. 2010: 93 2011: 132 2012: 252 2013: 372 2014: 397(Haziran ayı itibari

Detaylı

İTHAL VE İHRAÇ EDİLECEK GIDALARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞ KAPILARININ TESPİT VE İLANINA DAİR TEBLİĞ

İTHAL VE İHRAÇ EDİLECEK GIDALARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞ KAPILARININ TESPİT VE İLANINA DAİR TEBLİĞ İTHAL VE İHRAÇ EDİLECEK GIDALARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞ KAPILARININ TESPİT VE İLANINA DAİR TEBLİĞ Yayımlandığı R.Gazete: 01.03.2001-24333 Amaç Madde 1- Bu Tebliğin amacı; İthal ve ihraç edilecek gıdaların kontrolü

Detaylı

Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları

Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları SİRKÜLER Sayı : 2017/06 Tarih : 12.01.2017 Konu : TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİNE SAĞLANACAK DEVLET YARDIMLARI Sirkülerimizin konusunu Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları oluşturmaktadır.

Detaylı

T.C. 2014 Y I L I K U R U M S A L M A L İ D U R U M V E

T.C. 2014 Y I L I K U R U M S A L M A L İ D U R U M V E T.C. S A R I Y E R B E L EDİYE B A Ş K A N L I Ğ I 2014 Y I L I K U R U M S A L M A L İ D U R U M V E B E K L E N T İ L E R R A P O R U İÇİNDEKİLER GİRİŞ...2 I - 2013 YILI İLE 2014 YILI BAŞLANGIÇ ÖDENEKLERİ

Detaylı

HAZİRAN 2016 AYI KOMİSYONLARA HAVALE EDİLEN TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ-SONUÇLARI

HAZİRAN 2016 AYI KOMİSYONLARA HAVALE EDİLEN TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ-SONUÇLARI HAZİRAN 2016 AYI KOMİSYONLARA HAVALE EDİLEN TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ-SONUÇLARI 1.GÜNDEM MADDESİ: 5393 SAYILI Belediye kanununun 76.maddesi gereğince İçişleri - Darıca lı Gençlerin genç yaşta tecrübe edinmeleri

Detaylı