Takasbank Ücret ve Komisyon Tarifeleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Takasbank Ücret ve Komisyon Tarifeleri"

Transkript

1 Hesap İşlemleri Takasbank Ücret ve Komisyon Tarifeleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Ayrı bir kod ile açılan her hesap için alınır. Hesap İşlemleri ve Raporlama Geliştirilen yazılımlar, arşivleme maliyetleri, onaylı olarak talep edilen raporlar, vb. hizmetler karşılığı alınan komisyon Aylık olarak 100 TL TCMB den alınmayacaktır. Yetkili mercilerin kararı ile açılan hesaplardan alınmayacaktır. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Fonortaklık hizmet bedeli alınan üyelerden alınmayacaktır. Hesap Açma Ücreti Takasbank nezdinde üyeler tarafından yatırımcıları adına açılacak hesaplardan (BES Katılımcıları, Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, Kaldıraçlı İşlemler için açılan yatırımcı hesapları) bir defaya mahsus alınacak ücret Hesap Sayısı 0,50 TL Üyeler tarafından açılan her hesap için ücret alınır. Ay içinde açılan hesapların ücretleri izleyen ay içerisinde tahsil edilir. Borsa İstanbul VİOP için 2013 yılında hesap açma ücreti alınmayacaktır. Müşteri Alt Hesap Bakım Ücreti Takasbank nezdinde üyeler tarafından yatırımcıları adına açılacak hesaplardan (Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Yatırımcıları, Kaldıraçlı İşlemler gibi) alınacak ücret Aylık olarak 0,22 TL Foreks ve VİOP müşteri hesaplarından alınır. Her bir müşteri alt hesabından ayrı ayrı alınır. Durumu kapalı olanlar dışındaki hesaplardan alınır. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Hesap açma ücreti alındığı yıl hesap bakım ücreti alınmayacaktır.

2 Emeklilik şirketleri hesaplarından alınır. Müşteri Alt Hesap Bakım Ücreti (BES) Takasbank nezdinde üyeler tarafından yatırımcıları adına açılacak hesaplardan BES katılımcılarından alınacak ücret Aylık olarak 0,18 TL Her bir müşteri alt hesabından ayrı ayrı alınır. Durumu kapalı olanlar dışındaki hesaplardan alınır. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Hesap açma ücreti alındığı yıl hesap bakım ücreti alınmayacaktır. Pay İşlemleri a) İşlem Ücretleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Kıymet Transfer Ücretleri (Serbest Virman) Takasbank nezdinde saklama hesapları kullanılarak gerçekleştirilen virman işlemleri için alınan hizmet bedeli İşlem adedi Üye Ekranından: 1,25 TL Yazılı Talimat ile: 2,5 TL İşlem sayısı üzerinden tahakkuk ettirilmektedir. Virmanı yapan kurumdan alınır. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Şartlı Virman Komisyonu Aracı kuruluşların hesabında bulunan kıymetlerin teslim karşılığı ödeme prensibi çerçevesinde başka bir aracı kuruluşun hesabına transferinden alınan ücret İşlem adedi Üye Ekranından Normal ve Parçalı Şartlı Virman için : 2 TL Takas Tanımlı Şartlı Virman için (takasa tanımlayan taraftan): 4 TL Yazılı Talimat ile : Üye Ekranlarından yapılan işlemlerden alınan ücret x İşlem sayısı üzerinden alınır. Parçalı gerçekleşen işlemlerde, her parça için ayrı komisyon alınır. Kıymet virmanlayan taraf için ay sonlarında tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Nakit virmanlayan taraf için işlem anında komisyon tahsili yapılır. Bakiyesi müsait olmayan kurumların komisyon tahsilatı, hesabın müsait olması ile gerçekleştirilir. Takas Tanımlı Şartlı Virman Komisyonu, takasa tanımlayan taraftan alınır. Yazılı talimat ile yapılan işlemler, üye ekranlarından yapılan işlemlerin 2 katı olarak ücretlendirilir.

3 Kıymetli Maden İşlemleri Borsa İstanbul A.Ş. nezdinde saklanmakta olan kıymetli maden fonlarının kıymetli maden alış ve satış transfer işlemlerinden alınan hizmet bedeli. Alış nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. nezdindeki Fon hesabına aktarılan bakiyenin Takasbank sistemine yansıtılması, satış nedeniyle Fon hesabından yapılacak çıkış işlemleri için Borsa İstanbul A.Ş. ye talimat gönderilmesi ve mutabakat işlemleri nedeniyle alınan hizmet bedeli İşlem adedi 2 TL Alış nedeniyle Fon Hesabına aktarım ve satış nedeniyle Fon Hesabından çıkış işlemlerinden alınır. İşlem sayısı üzerinden alınır. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Bloke Sıra Değişimi Bloke Nakit Değişimi Aracı kurumların takas borçlarına karşılık blokede tutulan ve Pay Piyasası nda işlem gören menkul kıymetler için, bloke çözülme sırasını değiştirmesinden ya da blokede bulunan payların TL karşılığını bloke ederek payların serbestleşmesini sağlanmasından alınan hizmet bedeli İşlem Adedi 5 TL Aynen Saklama Virman Ücreti Takasbank nezdinde aynen saklamada bulunan hisse senetlerinin başka bir üyenin aynen saklamasına virmanlanması durumunda uygulanan hizmet bedeli Nominal değer % 0,075 (Onbinde yedi buçuk) Min: 1 TL Max: 10 TL

4 Fiziki Teslim Ücreti (Mislen ve Aynen Saklama için) Takasbank nezdinde saklanan hisse senetlerinin fiziken çekilmesi durumunda uygulanan hizmet bedeli Nominal değer % 0,05 (Onbinde beş) Fiziki Kupon Teslim Ücreti (Mislen ve Aynen Saklama için) Takasbank nezdinde saklanan hisse senetlerinin kuponlarının fiziken çekilmesi durumunda uygulanan hizmet bedeli Nominal değer ve kupon adedi % 0,05 (Onbinde beş) min: 0,50 TL ve kupon başına 0,0025 TL Hisse Senedi Değişim Ücreti Takasbank nezdinde saklanan hisse senetlerinin değiştirilmesine aracılık edilmesi halinde uygulanan hizmet bedeli Nominal değer % 0,25 (Binde iki buçuk) Kupon Kesim Ücreti Takasbank'tan kupon kesimi hizmeti alınması halinde uygulanan hizmet bedeli Sertifika Sayısı 0,0025 TL Pay Piyasası Takas Komisyonu Borsa İstanbul bünyesindeki Pay ve Gelişen İşletmeler Piyasalarında gerçekleştirilen işlem hacimleri üzerinden alınır İşlem hacmi Yüzbinde 0, tarih 382 sayılı BİAŞ Genelgesi uyarınca alınmaktadır. Piyasa yapıcı üyeler için BİAŞ Genelgesi çerçevesinde komisyon indirimi uygulanır.

5 b) Saklama Ücretleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Saklama Komisyonu (Fiziki Mislen) Takasbank nezdinde mislen saklamada saklanan hisse senetleri için tahakkuk ettirilen saklama ücreti bedeli Nominal değer Yıllık % 0,15 (Binde bir buçuk) Hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden günlük olarak hesaplanır. Tahakkuk ve tahsilatı aylık yapılır. Saklama Komisyonu (Fiziki Aynen) Takasbank nezdinde Aynen saklamada saklanan hisse senetleri için tahakkuk ettirilen saklama ücreti bedeli Nominal değer ve sertifika sayısı Yıllık % 0,2 (Binde iki) + Sertifika başına 0,001 TL Hisse senetlerinin nominal değerleri ve sertifika sayıları üzerinden günlük olarak hesaplanır. Tahakkuk ve tahsilatı aylık yapılır. Diğer Menkul Kıymetler Fiziki Saklama İşlemleri Hisse senedi, Yatırım Fonu, DIBS dışında Takasbank'ta fiziken saklanan diğer menkul kıymetlerin saklanması işlemleri Nominal değer % 0,05 (Binde yarım) Saklama Ücreti (Fiziki) Takasbank nezdinde fiziken saklanan yatırım Fonu Katılma Belgelerinden alınan saklama ücreti Sertifika Sayısı 0,0015 TL

6 c) Hak Kullandırım Ücretleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Genel Kurul Blokaj Mektubunun Alınması (Fiziki) Takasbank nezdinde saklanan fiziki hisse senetleri için Genel Kurul Blokaj Mektubu verilmesi karşılığında alınan hizmet bedeli Nominal değer Nominal değer üzerinden % 0,05 (Onbinde beş) Min. 0,50 TL Kupon ve Anapara Tahsilat Ücreti (Temettü) (Fiziki) Takasbank ta saklanan fiziki hisse senetleri için müşterinin aldığı toplam temettü üzerinden hesaplanan hizmet bedeli Dağıtılan tutar 0,001 % 0,1 (Binde bir) Müşterinin aldığı toplam temettü tutarı üzerinden işlem tarihinde hesaplanır. Diğer komisyonlarla birlikte aylık olarak tahakkuk ettirilerek tahsil edilir. Sermaye Artırımına Aracılık (Fiziki) Üyenin katıldığı sermaye artırımı için hesaplanan hizmet bedeli Nominal değer (Ana bakiye) 0,001 % 0,1 (Binde bir) Takasbank nezdinde fiziki saklanan pay senetleri için talep olması halinde sermaye artırımına aracılık edilmesi sonucunda, hisse senetlerinin ana bakiyesinin nominal değeri üzerinden işlem anında hesaplanır.

7 Piyasalar a.) Takasbank Para Piyasası (TPP) Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Takasbank Para Piyasası (TPP) İşlem Komisyonu Takasbank Para Piyasası nda gerçekleşen işlemler üzerinden alınan Takasbank komisyonu olup vadesi bir haftaya kadar (7 gün dahil) olan işlemler ve diğer vadeler için farklı oranlar kullanılarak anapara üzerinden hesaplanıp işlem günü tahsil edilir. İşlem tutarı Vadesi 1 haftaya kadar olanlar: Anapara X %0,002 (Yüzbinde 2) Diğer vadeler için: Anapara X %0,00025 X Gün Sayısı (yüzbinde 0,25 x Gün Sayısı) İşlem yapan üyelerden alınır. b.) Ödünç Pay Piyasası (ÖPP) Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Takasbank komisyonu emrin gerçekleşen kısımlarının piyasa değeri üzerinden hem ödünç alan hem ödünç veren taraftan tahsil edilir. Ödünç Pay Piyasası İşlem Komisyonu Takasbank Ödünç Pay Piyasası nda verilen emirlerin gerçekleşen kısımlarının piyasa değeri üzerinden alınır Piyasa değeri İşlemin vadesine göre %0,005 (yüzbinde 5) ile %0,48 (onbinde 48) arasında değişen oranlar uygulanır Vadesi bir haftaya kadar olan işlemlerde %0,005 (yüzbinde 5) Vadesi bir hafta olan işlemlerde %0,01 (onbinde 1 ) Vadesi iki hafta olan işlemlerde %0,02 (onbinde 2) Vadesi üç hafta olan işlemlerde %0,03 (onbinde 3) Vadesi bir ay olan işlemlerde %0,04 (onbinde 4) Vadesi iki ay olan işlemlerde %0,08 (onbinde 8)

8 Vadesi üç ay olan işlemlerde %0,12 (onbinde 12)Vadesi altı ay olan işlemlerde %0,2(onbinde 24) Vadesi dokuz ay olan işlemlerde %0,36 (onbinde 36) Vadesi bir yıl olan işlemlerde %0,48 (onbinde 48) Ödünç Pay Piyasası Nakit TL işlem teminatları nemalandırma komisyonu Üyelerin nakit Türk Lirası işlem teminatlarının nemalandırılmasında n alınan ücret İşlem Teminatı Brüt Nema Tutarı % 3 (yüzde üç) Günlük tahakkuk ve tahsil edilir. Ödünç Pay Piyasası Garanti Fonu nakit TL katkı payları nemalandırma komisyonu Üyelerin garanti fonu nakit Türk Lirası katkı paylarının nemalandırılmasında n alınan ücret Garanti Fonu brüt nema tutarı % 4 (yüzde dört) Günlük tahakkuk ve tahsil edilir. c.) Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Fon bazında alınır. Üyelik Giriş Aidatı Platforma üye olan Kurucu dan Platforma dahil edilen fonları için alınan ücret TL Üyelik Aidatı Platformda işlem yapan tüm kurumlardan (Fon Dağıtım KuruluşuOperatör Üye Kurucu) alınacak ücret Aylık 100 TL tarihine kadar üye olacak kurumlardan 2014 ve 2015 yılı sonuna kadar alınmayacaktır tarihinden sonra üye olan kurumlardan alınacaktır.

9 TEFAS İşlem Komisyonu Platform üzerinden gerçekleştirilmesi zorunlu olan fon türleri için, katılma payı alımsatım işlem tutarı üzerinden Kurucunun talebi halinde Platform üzerinden fon katılma payları alım satım yapılması mümkün olan para piyasası fonları ( likit fonlar ile kısa vadeli tahvil ve bono fonları) için işlem tutarı üzerinden İşlem Tutarı En az 1 krş olmak üzere onbinde bir (0,0001) oranında En az 1 krş olmak üzere yüzbinde bir (0,00001) oranında Komisyon fon katılma pay satışlarında kurucu hesabından, geri alışlarda ise dağıtım kuruluşu hesabından aylık olarak tahsil edilir tarihine kadar komisyon tarifesinde yer alan oranlar %50 indirimli olarak uygulanacaktır. TEFAS Nakit TL Nemalandırma Komisyonu Nakit Borç Kapatma Hesabında (95 hesap) bulunan nakdin nemalandırılması işlerinden alınan komisyon Brüt nema tutarı üzerinden alınır % 4 (Yüzde 4)

10 Borçlanma Araçları İşlemleri a.) İşlem Ücretleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Kıymet Transfer Ücretleri (Serbest Virman) Takasbank nezdinde saklama hesapları kullanılarak gerçekleştirilen virman işlemleri için alınan hizmet bedeli İşlem adedi Üye Ekranından: 1,25 TL Yazılı Talimat ile: 2,5 TL İşlem sayısı üzerinden alınır. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay İşlem sayısı üzerinden alınır. Şartlı Virmanlar Aracı kuruluşların hesabında bulunan kıymetlerin teslim karşılığı ödeme prensibi çerçevesinde başka bir aracı kuruluşun hesabına transferinden alınan ücret İşlem adedi Üye Ekranından Normal ve Parçalı Şartlı Virman için: 2 TL Takas Tanımlı Şartlı Virman için (Takasa tanımlayan taraftan): Parçalı gerçekleşen işlemlerde, her parça için ayrı komisyon alınır. Kıymet virmanlayan taraf için ay sonlarında tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Nakit virmanlayan taraf için işlem anında komisyon tahsili yapılır. Bakiyesi müsait olmayan kurumların komisyon tahsilatı, hesabın müsait olması ile gerçekleştirilir. Takas Tanımlı Şartlı Virman Komisyonu, takasa tanımlayan taraftan alınır. 4TL Yazılı Talimat ile; Üye Ekranlarından yapılan işlemlerden alınan ücret x 2 Yazılı talimat ile yapılan işlemler, üye ekranlarından yapılan işlemlerin 2 katı olarak ücretlendirilir. Borçlanma Araçları Takas Komisyonu Borsa İstanbul bünyesindeki borçlanma araçları piyasalarında gerçekleştirilen işlem hacimleri üzerinden alınır İşlem hacmi Kesin Alım Satım Pazarı Yüzbinde 0,075 Repo Ters Repo Pazarı, Menkul Kıymet Tercihli Repo Ters Repo Pazarı tarih 382 sayılı BİAŞ Genelgesi uyarınca alınmaktadır. Saat 14:0017:00 arası aynı gün valörlü işlemlerinden alınmaz.

11 Bankalararası Repo Ters Repo Pazarı Yüzbinde 0,01875 x repo süresi Piyasa Yapıcı Kotasyonlar Üzerinden Gerçekleşen Piyasa Yapıcı Alım Satımlar Yüzbinde 0,05625 Yurt Dışı Sermaye Piyasası Araçları İşlemleri Yüzbinde 0,075 Nitelikli Yatırımcıya İhraç Pazarı Yüzbinde 0,075 b.) Saklama Ücretleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Saklama Ücreti Devlet İç Borçlanma Senedi Takasbank nezdinde bulunan Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve likidite senedi saklama hizmeti karşılığında alınan ücret Nominal değer (Yıllık) Anapara ve tüm menkul kıymet üzerinden ; % 0,01 (Onbinde bir) Kupon üzerinden; % 0,001 (Yüzbinde bir) DİBS'lerin günlük nominal değerleri üzerinden kıymet bazında ayrı ayrı hesaplanır. Bulunan tutar 365 e bölünerek günlük hizmet bedeli miktarı belirlenir. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay içersinde yapılır. Döviz ödemeli tahvillere ilişkin komisyonlar TCMB Döviz Alış Kuru kullanılarak TL'ye dönüştürülür.

12 Yatırım Fonu İşlemleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Ayrı bir kod ile açılan her hesap için alınır. Borsa Yatırım Fonu (Temettü) İşlemleri BYF portföyündeki pay senetlerinden doğan temettü alacağını, katılma belgesi sahiplerine Kurucu adına dağıtılması işleminden alınan hizmet bedeli İşlem tutarı İşlem Tutarı üzerinden % 0,01 (Onbinde bir) Min: 10 TL Kar payı dağıtımı yapılan her pay senedi için ayrı ayrı alınır. Fon Hesaplarına aktarılan toplam tutar üzerinden hesaplanır. Tahsilat Fon hesabından yapılır. İşlem anında tahsilat yapılacaktır. Emeklilik Fon Payı Saklama Katılımcı Hesaplarında bulunan Bireysel Emeklilik Fonlarının (BEF) saklanması hizmetinin bedeli Emeklilik Yatırım Fonu toplam değeri Emeklilik Yatırım Fonu Toplam Değeri üzerinden 2013 yılı ve sonraki yıllar için % 0,008 (yüzbinde 8) Müşteri hesaplarında bulunan Emeklilik Yatırım Fonlarının toplam değeri üzerinden alınır. Günlük hesaplama yapılarak aylık tahsil edilir. Fon değerinin hesaplanmasında ilan edilen son fiyat kullanılır. Üst limit ihraç başına TL uygulanır. Emeklilik Fon Payı İhracı Emeklilik fonu paylarının emeklilik şirketlerinin havuz hesaplarında oluşturulması karşılığında alınan hizmet bedeli Oluşturulan fon pay adedi %0,01 (Onbinde bir) Üst Limit: İhraç başına TL İhraççı başına yıllık TL Bir ihraçcının yıllık olarak ödeyeceği toplam ihraç bedeli TL yi geçemez. Emeklilik fon paylarının oluşturulduğu ayı izleyen ay içerisinde fondan tahsil edilir. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hesaplararası Kıymet Transferi Emeklilik şirketi havuz hesapları ile BEF katılımcı hesapları arasında transferler üzerinden alınan ücret İşlem adedi 0,010 TL Emeklilik şirketinin müşteri hesapları arasındaki hareketlerden alınır. Hareket başına ve emeklilik şirketine tahakkuk ettirilir. İşlemin olduğu ayı izleyen ay içerisinde tahsil edilir.

13 RehinTeminat Tesisi Emeklilik Fonları karşılığında kredi kullanılması nedeniyle, ilgili fon paylarının rehinteminata alınması işlemleri karşılığında alınan komisyon İşlem adedi 0,10 TL Rehinteminat hesabından serbest hesaba aktarımlardan alınmaz. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Borsa Yatırım Fonu Pay Oluşturma ve Geri Alım İşlemleri Borsa Yatırım Fonu işlemlerinde fon payı oluşturma ve fon payı geri alım işlemleri için hesaplanan hizmet bedeli İşlem tutarı T+0 işlemleri İleri valörlü işlemler %0,025 (Yüzbinde 25) Min:75.TL Max:150 TL % 0,050 (Yüzbinde 50) Min: 100 TL Max: 250 TL Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) İşlemleri a) Takas Üyeliği Ücretleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Yeni üye olacak kurumlardan alınacaktır. (Mevcut üyelerden alınmayacaktır.) Takas Üyeliği Giriş Ücreti Üyeliğe kabul sırasında alınan ücret TL Takas Üyeliği Yıllık Aidat Takas üyelerinden alınan yıllık ücret TL Doğrudan takas üyeliği için belirlenen ücrettir. Genel takas üyeliği için daha sonra belirlenecektir. Yıl sonu itibarıyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay

14 b) Takas Ücretleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Ay sonları itibarıyla tahakkuk ettirilir. Borsa İstanbul VİOP Takas Komisyonu Borsa İstanbul VİOP ta gerçekleşen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem ve vade sonu takas hizmetleri için alınan komisyon Sözleşmenin her iki tarafından; Vadeli İşlem Sözleşmeleri (VİS) için: (Hacim) Pay Piyasası Endeksine Dayalı VİS: %0,0008 (Milyonda 8) Diğer VİS: %0,001 (Yüzbinde 1) VİS için asgari tutar uygulanmama ktadır Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Opsiyon Sözleşmeleri (OPS) için: (PrimxBüyük lük) Pay Piyasası Endeksine Dayalı OPS: %0,0020 (Yüzbinde 2) Diğer OPS: %0,0015 (Yüzbinde 1,5) Opsiyon Sözleşmeleri için Asgari Tutar: İşlem başına 0,005 TL Ay sonları itibarıyla tahakkuk ettirilir. Borsa İstanbul VİOP Opsiyon Kullanım Komisyonu Borsa İstanbul VİOP da gerçekleşen opsiyon işlemlerinin (alımsatım) kullanımına konu olması halinde tahsil edilen komisyon Sözleşmenin her iki tarafından; kullanıma konu pozisyon adedi 0,5 TL Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Günlük tahakkuk ve tahsil edilir. İşlem Teminatı Takip ve Nemalandırma Komisyonu Piyasada işlem yapan üyelerin işlem teminatlarının nemalandırılmasından alınan ücret İşlem Teminatı Brüt Nema Tutarı % 4 (yüzde dört)

15 C ) Diğer Ücretler Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Ay sonları itibarıyla tahakkuk ettirilir. Hesap Aktarım Ücreti Üyelerin yazılı talimatı üzerine pozisyonların hesap bazında başka bir üyeye tüm teminat bakiyesi ile aktarımı karşılığında alınan ücret Aktarılan hesabın başlangıç teminatı tutarı % 0,1 (Binde 1) Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Asgari 10 TL, azami 100 TL olarak tahsil edilir. Günlük tahakkuk ve tahsil edilir. Garanti Fonu Nemalandırma Komisyonu Türev Piyasalarda işlem yapan aracı kuruluşların garanti fonu katkı paylarının değerlendirilmesi üzerinden alınan ücret Garanti Fonu Brüt Nema Tutarı % 4 (Yüzde 4) Elektrik Piyasası İşlemleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Nakit Takas Komisyonu Elektrik Piyasası katılımcılarına sunulan nakit takas hizmetleri karşılığında; katılımcının ilgili ay için piyasada işlem yapmış olduğu toplam ticaret hacmi üzerinden alınan komisyon İşlem hacmi % 0,005 (Yüzbinde 5) Aylık olarak tahsil edilir. Aylık olarak tahsil edilir. Teminat Yönetim Komisyonu Katılımcının Piyasa İşletmecisi adına sunmuş olduğu toplam nakit dışı teminatların tutarları üzerinden alınır Teminat Tutarı % 0,1 (Yıllık Binde 1)

16 Nema Komisyonu TL cinsinden nakit teminatların nemalandırılması hizmeti karşılığında tahsil edilir Brüt nema tutarı % 3 (Yüzde 3) Nema komisyonu, nema tutarının katılımcı hesabına bir sonraki işgünü aktarılması esnasında, fon yönetim komisyonu, BSMV ve diğer yasal yükümlülükler ile birlikte tahsil edilir. Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri (KASİ) Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Teminat Saklama Komisyonu Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ne yetkili kuruluşlar tarafından Bankamıza gönderilen döviz ve TL teminatları toplamı üzerinden alınan teminat saklama komisyonu Toplam teminat tutarı % 0,1 (Binde 1) Döviz cinsinden teminatlar TCMB tarafından saat 15:30 da ilan edilen TCMB döviz satış kuru üzerinden TL ye çevirilir. Döviz ve TL cinsinden mevcut diğer teminatları ile birlikte toplam bakiye üzerinden yıllık olarak binde 1 oranında komisyon hesaplanır. Aylık olarak tahakkuk ve tahsil edilir. Veri Depolama ve Raporlama Hizmet Komisyonu Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ne yetkili kuruluşlar tarafından Bankamıza yapılacak teminat ve işlem detaylarına ilişkin bildirimlerin saklanması ve raporlanması hizmetleri karşılığında alınan komisyon Aylık sabit TL Her üyeden aylık sabit TL alınmaktadır. Teminat YatırmaÇekme İşlem Komisyonu Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ne yetkili kuruluşun serbest cari hesabı (TL, Döviz) ile müşteri teminat hesapları arasındaki hareketlerden alınır İşlem adedi 0,2 TL Teminat yatırmaçekme işlemlerinden işlem bazında 0,20 TL alınır. Aylık olarak tahakkuk ve tahsil edilir.

17 Takasbank Bağlantılı Gayrimenkul Alım Satım İşlemleri Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Ücret gönderildiği anda tahsil edilir. Takasbank Bağlantılı Gayrimenkul Alım Satım İşlemleri Gayrimenkul alımsatımı yapan gerçektüzel kişilere verilen TapuTakas Hizmeti karşılığında alınan ücret İşlem Adedi 70 TL Diğer Ücret ve Komisyonlar Hizmet Adı Hizmet Tanımı Ücret Bazı ÜcretOran SPK Onay Her teminat mektubu için ayrı alınır. Teminat Mektubu Saklama Ücreti Sermaye blokajları, Garanti Fonu ve piyasa teminatları nedeniyle aracı kuruluşlar tarafından Bankamıza teslim edilen teminat mektuplarından alınan hizmet bedeli Teminat Mektubu tutarı üzerinden %0,01 (Onbinde bir) Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Döviz üzerinden keşide edilen teminat mektuplarının komisyonu TCMB döviz alış kuru kullanılarak TL ye dönüştürülür. Takasbank tarafından işletilen piyasa teminatları için alınmaz. Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası İşlem Limiti Nakit Türü Karşılıklar Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası işlem limiti karşılığı ve Yurt Dışı Sermaye Piyasası Araçları teminatı olarak alınan vadeli,nakit (TL, EUR, USD) vadesiz altın, altın deposu tutarları üzerinden hesaplanan hizmet bedeli Nakit teminat tutarı % 0,01 (Onbinde bir) Borsa tarafından alınan altın saklama komisyonu aylık % 0,04 (Onbinde dört) ayrıca tahsil edilir BİAŞ mevzuat gereği vadeli hesaplar üzerinden ayrıca tahsil edilir. Altın olarak verilen karşılıklar için komisyona ek olarak saklama komisyonu aylık 0,0004 (Onbinde 4) ayrıca üyelere yansıtılacaktır.

18 Yatırım FonOrtaklıklarından alınır. Fon Ortaklık Hizmet Bedeli alınan hesaplardan, Hesap İşlemleri ve Raporlama ücreti alınmaz. Günlük fon toplam değeri üzerinden hesaplama yapılır. FonOrtaklık Hizmet Bedeli Kurumsal yatırımcılara verilen değerleme, mutabakat ve raporlama hizmeti ile bu hizmetlere ilişkin alt yapı maliyetlerine ait hizmet bedeli Günlük fon toplam değeri (Yıllık) % 0,001 (Onbinde 0,1) Max: TL (2013 yılı için) Üyenin bildirimi baz alınır. İlgili güne ait bildirim bulunamaması halinde en son bildirilen güne ait değer kullanılarak komisyon hesaplanacaktır. Uygulama tarihi = komisyon tarihi olacaktır yılı için fonortaklık başına hizmet bedeli maksimum TL olarak sınırlandırılmıştır. Ay sonları itibariyla tahakkuk ettirilir. Tahsilat, tahakkuk tarihini izleyen ay Ekspertiz Ücreti Takasbank'tan uzman personelin yapacağı ekspertiz ücreti Kişi ve Gün Sayısı USD Zırhlı Araç Kira Ücreti Takasbank'ın mevcut zırhlı araçlarının kiralanması halinde uygulanacak ücret Sefer+İlave saat+günlük Sefer Başına 150 USD; İlave her saat için 40 USD; Günlük USD Kıymetli Evrak Saklama Ücreti Türk Ticaret Kanunu na göre kıymetli evrak niteliğinde olan belgelerin saklanmasından alınan ücret Evrak üzerinde yazılı tutar üzerinden (Yıllık) %0,01 (Onbinde 1)

19 Ödeme içerikli mesajlar TETS üzerinden gönderilenler: Tutar üzerinden % 0,005 (Yüzbinde beş + BSMV) (66, ,000. TL arasındaki tutarlar) İşlem anında tahsil edilir. TCMB tarafından EFT resmi kapanış saatinden sonra (saat 17:30) EFT Sistemine gönderilen tüm mesajlardan tarifede belirtilen ücretlerin 10 katı alınır. Gelen iade mesajları da aynı tarife üzerinden ücretlendirme yapılır. Elektrik Piyasası katılımcılarının işlemlerinde Yazılı ve Elektronik Talimat ile Gönderilenler tarifesi geçerlidir. Asgari: 3,30 TL + BSMV (66,000. TL'den az olan tutarlar için) EFT İşlemleri Takasbank aracılığı ile gönderilen EFT mesajları üzerinden alınan komisyon EFT Tutarı Azami: 33 TL+ BSMV (660,000. TL'yi aşan tutarlar için) Yazılı ve elektronik talimat ile gönderilenler: Tutar üzerinden % 0,010 (Yüzbinde on + BSMV) ( 66, ,000. TL arasındaki tutarlar) Asgari: 6,60 TL + BSMV (66,000. TL'den az olan tutarlar için) Azami: 66 TL + BSMV (660,000. TL'yi aşan tutarlar için) Gelen iade mesajlarında yukarıdaki tarife üzerinden ücretlendirme yapılır.

20 EMKT Mesajları Fon Aktarımları Ödeme İçerikli Mesajlardan alınan ücret tarifesi uygulanacaktır. Kıymet Aktarımları (değişiklik yapılmamıştır) TETS Üzerinden Gönderilenler 1 TL + BSMV EFT İşlemi Başına Yazılı ve Elektronik Talimat ile Gönderilenler 2 TL + BSMV (*) TCMB tarafından EFT resmi kapanış saatinden sonra (saat: 17:30) gönderilen tüm mesajlardan tarifede belirtilen ücretlerin 10 katı alınmaktadır. Gecikmeli EFT Komisyonu EFT işlemlerinde belirlenmiş olan son saatlerden sonra talep edilen EFT işlemlerinden alınan ücret EFT Tutarı Saat 17:00 a kadar: TPP Ort. ON faizinin %25 i Saat 17:00 sonrası: TPP Ort. ON faizinin %50 si İşlem anında tahsil edilir. TETS Üyelik Aidatı Aracı kuruluşların TCMB EFT sistemine Bankamız sistemi üzerinden katılımını sağlayan Takasbank Elektronik Transfer Sistemi (TETS) ne üye olmaları nedeni alınan giriş aidatı ve yıllık aidat Sabit tutar Üyelik Ücreti: TL + BSMV Aidat: TL + BSMV (Yıllık) Üyelik ücreti, TETS e üyelik sırasında alınır. Yıllık aidat, TETS'e üye olan kurumlardan her yıl Ekim ayında tahsil edilir.

21 TahsilTediye İşlemleri Takasbank veznesine teslim edilen ve çekilen nakit tutarlar üzerinden alınan komisyon İşlem tutarı % 0,025 (Onbinde 2,5) Nakit çekme işlemlerinin tamamına uygulanır. Nakit yatırma işlemlerinde saat 14:00 14:30 arası gerçekleştirilen işlemlere uygulanır. Masraf Karşılıkları Komisyon tahakkuk işlemleri nedeni ile her bir üye kodu için alınan sabit ücret Dekont adedi 2 TL Düzenlenen her bir komisyon ekstresi için 2 TL alınmaktadır. Numaralandırma Uzun Vadeli Araçlar için Numaralandırma Hizmeti İhraçta 400 TL + BSMV Hisse Senedi ve bir yıldan uzun vadeli özel sektör araçları Numaralandırma Kısa Vadeli Araçlar için Numaralandırma Hizmeti İhraçta 100 TL + BSMV Bir yıldan kısa vadeli özel sektör araçları (yerliyabancı borçlanma araçları, rüçhan hakkı kuponu, makbuz, yerliyabancı varantsertifika, vb.) Yerli ve yabancı varantsertifika için bir ihraç limiti dâhilindeki ihraçlarda ödenecek azami ücret 300 adetle sınırlıdır. Numaralandırma Elektronik Ürün Sertifikası (ELÜS) Numaralandırma Hizmeti İhraçta 75 TL + BSMV Numaralandırma TCMB, Borsa Istanbul ve Hazine Müsteşarlığı İhraçları Numaralandırma Hizmeti Numaralandırma Raporlama Yeni tahsis edilen ISIN kod listesi bildirimi Haftalık 10 TL + BSMV ISIN kodu başına Numaralandırma Raporlama Yerli Aboneler için Web sitesi üzerinden günlük Türkiye ISIN veri seti aboneliği Aylık TL + BSMV Veri seti abonesi olanlardan alınmaktadır.

22 Numaralandırma Raporlama Yabancı Aboneler için Web sitesi üzerinden günlük Türkiye ISIN veri seti aboneliği Aylık 600 USD Veri seti abonesi olanlardan alınmaktadır. LEI ilk Tahsis Ücreti İlk defa Tüzel Kişi Kimlik Kodu (LEI) almak için Takasbank a yapılan başvuralara uygulanır. Her kod için bir defaya mahsus sabit ücret 350 TL+ BSMV Kodun tahsisinde peşinen LEI Yıllık Bakım Ücreti Tahsis edilen veya başka bir yerel işletim biriminden Takasbank a taşınan kodlara uygulanır. Her kod için yıllık sabit ücret 200 TL+ BSMV Takip eden yıllarda yenileme dönemlerinde peşinen. Ücret ödemesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır; Takasbank tarafından tahsis edilen ve taşınan kodlar için takip eden yıllarda ilk tahsis tarihinden (günay bazında) önceki 10 iş günü Kodun taşınmasında peşinen LEI Kodu Taşıma Ücreti Başka bir kurumdan tahsis edilmiş LEI kodu taşıma başvurularına uygulanır. Her kod için bir defaya mahsus sabit ücret 150 TL + BSMV Üyelerimizin çeşitli amaçlarla tatil günlerinde sistemlerimize erişim sağlamak istemeleri halinde üyeden her gün için Amerikan Doları tahsil edilir. Tatil Günü Sistem Erişim Ücreti Üyelerimizin tatil günlerinde sistemlerimize erişimlerinin sağlanması karşılığı alınan ücret Her gün için USDGün

23 Giriş (talimat adedi başına) USD 6 Dolar Yabancı Para Transferi Hizmeti Citi NY ve Citi Frankfurt üzerinden yapılan işlemlere ilişkin ücret tarifesi Çıkış(talimat adedi başına) USD 7 Dolar Yazılı Talimatla 14 Dolar Giriş (talimat adedi başına) EUR 3 Euro Çıkış(talimat adedi başına) EUR 4 Euro Yazılı Talimatla 8 Euro

TÜRKİYE ELEKTRONİK FON ALIM SATIM PLATFORMU UYGULAMA ESASLARI

TÜRKİYE ELEKTRONİK FON ALIM SATIM PLATFORMU UYGULAMA ESASLARI TÜRKİYE ELEKTRONİK FON ALIM SATIM PLATFORMU UYGULAMA ESASLARI Sayfa 1/19 İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM... 4 Amaç, Konu, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar... 4 MADDE 1- Amaç ve Konu... 4 MADDE 2- Dayanak...

Detaylı

Yönetmeliğin Üyelerin Alım Satım Taahhütlerini Yerine Getirmeleri ve Temerrüt başlıklı 35 inci maddesine aşağıda yer verilmiştir.

Yönetmeliğin Üyelerin Alım Satım Taahhütlerini Yerine Getirmeleri ve Temerrüt başlıklı 35 inci maddesine aşağıda yer verilmiştir. 16 HİSSE SENEDİ TAKAS İŞLEMLERİ 16.1 Takas ve Saklama İşlemlerini Düzenleyen Mevzuat Takas ve saklama işlemlerine ilişkin temel düzenlemeler, Sermaye Piyasası Kanunu, Sermaye Piyasası Kurulu Tebliğleri,

Detaylı

CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI

CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI CEVAPLARLA BORSA VE SERMAYE PİYASASI İÇİNDEKİLER 4-6 Sermaye Piyasaları 7 Piyasa ve Pazarlar 8-11 Pay Piyasası 12-13 Yatırım Fonları 14-16 Varantlar 17-39 40-45 Sertifikalar

Detaylı

TAKASBANK PARA PİYASASI PROSEDÜRÜ

TAKASBANK PARA PİYASASI PROSEDÜRÜ TAKASBANK PARA PİYASASI PROSEDÜRÜ Sayfa 1/29 İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM... 5 Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar... 5 MADDE 1- Amaç... 5 MADDE 2- Kapsam... 5 MADDE 3- Dayanak... 5 MADDE 4- Tanımlar

Detaylı

22. TAKASBANK PARA PİYASASI (TPP)

22. TAKASBANK PARA PİYASASI (TPP) 22. TAKASBANK PARA PİYASASI (TPP) Takasbank Para Piyasası (TPP) ; kısa dönemli nakit fazlası olup, bunu organize bir şekilde plase edemeyen Aracı Kuruluşlar ile kısa dönemli nakit ihtiyacı bulunup, bu

Detaylı

SERMAYE PİYASASI (DERS NOTU)

SERMAYE PİYASASI (DERS NOTU) 1 SERMAYE PİYASASI (DERS NOTU) (Üçüncü Bölüm) Prof. Dr. İSMAİL MAZGİT DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ İKTİSAT BÖLÜMÜ Bölüm 3 Sayfa 2 SERMAYE PİYASASI KURUMLARI Bölüm 3 Sayfa

Detaylı

ECZACIBAŞI MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TIPI DEĞIŞKEN AKTIF FONU (HISSE YOĞUN FON) IÇTÜZÜĞÜ

ECZACIBAŞI MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TIPI DEĞIŞKEN AKTIF FONU (HISSE YOĞUN FON) IÇTÜZÜĞÜ ECZACIBAŞI MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TIPI DEĞIŞKEN AKTIF FONU (HISSE YOĞUN FON) IÇTÜZÜĞÜ MADDE 1 - FONUN KURULUŞ AMACI: 1.1. Eczacıbaşı Menkul Değerler A.Ş. tarafından 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun

Detaylı

BOSPHORUS CAPITAL İŞ YATIRIM B TİPİ KISA VADELİ TAHVİL VE BONO FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI:

BOSPHORUS CAPITAL İŞ YATIRIM B TİPİ KISA VADELİ TAHVİL VE BONO FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: BOSPHORUS CAPITAL İŞ YATIRIM B TİPİ KISA VADELİ TAHVİL VE BONO FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: 1.1. İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından Sermaye Piyasası Kanunu'na dayanılarak ve bu içtüzük

Detaylı

SERMAYE PİYASASI KURULU. Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber

SERMAYE PİYASASI KURULU. Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber SERMAYE PİYASASI KURULU Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber İÇİNDEKİLER TANIMLAR... 4 1.Fon Türlerine İlişkin Esaslar... 5 1.1. Karma Şemsiye Fon... 5 2. Fon Unvanına İlişkin Esaslar... 5 3. Fon Türlerine

Detaylı

SARDİS MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ

SARDİS MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: SARDİS MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ 1.1. Sardis Menkul Değerler A.Ş. tarafından Sermaye Piyasası Kanunu'nun ilgili maddelerine

Detaylı

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Kılavuzu

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Kılavuzu Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Kılavuzu İstanbul, Şubat 2014 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 1 2 PAZARLAR... 2 2.1 ANA PAZARLAR... 2 2.1.1 PAY OPSİYON ANA PAZARI... 2 2.1.2 ENDEKS OPSİYON ANA PAZARI...

Detaylı

HALK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ İMKB 30 ENDEKSİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ

HALK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ İMKB 30 ENDEKSİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ HALK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ İMKB 30 ENDEKSİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: 1.1 Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından 2499 sayılı Sermaye Piyasası

Detaylı

KARE YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ DEĞİŞKEN FONU İÇTÜZÜĞÜ

KARE YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ DEĞİŞKEN FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: KARE YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ DEĞİŞKEN FONU İÇTÜZÜĞÜ 1.1 Kare Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 37 ve 38'inci maddelerine

Detaylı

BANKACILIK İŞLEMLERİ SÖZLEŞMESİ

BANKACILIK İŞLEMLERİ SÖZLEŞMESİ I. GENEL HÜKÜMLER: Finansbank A.Ş. (kısaca Banka diye anılacaktır.) ile ismi bu Sözleşmenin son sayfasında yer alan Müşteri (kısaca Müşteri diye anılacaktır.), aşağıdaki hüküm ve şartlarda anlaşmışlar

Detaylı

a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili olduklarına, Yetki Belgelerimiz

a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili olduklarına, Yetki Belgelerimiz a) Hangi tür hizmetleri sunmaya yetkili olduklarına, Yetki Belgelerimiz 6362 SAYILI SPKN. UYARINCA TALEP EDĐLEN YATIRIM HĐZMET VE FAALĐYET ĐZĐNLERĐ I. Emir Đletimine Aracılık Faaliyeti Yurt içinde Yurt

Detaylı

VARLIKLAR TOPLAMI 160.476,66

VARLIKLAR TOPLAMI 160.476,66 FİNANS EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş 31 ARALIK 2008 TARİHİ İTİBARİ İLE BİLANÇOSU (Tutarlar aksi belirtilmedikçe Yeni Türk Lirası (YTL) olarak ifade edilmiştir) 31 Aralık 2008 VARLIKLAR I- Hazır Değerler 133,18

Detaylı

2.4. Saklayıcı Kuruluşların; Ünvanı; İMKB Takas ve Saklama A.Ş. Merkez Adresi; Hürriyet Caddesi Mecidiyeköy Yolu Sk. No: 286 Şişli 80260 İSTANBUL

2.4. Saklayıcı Kuruluşların; Ünvanı; İMKB Takas ve Saklama A.Ş. Merkez Adresi; Hürriyet Caddesi Mecidiyeköy Yolu Sk. No: 286 Şişli 80260 İSTANBUL TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. A TİPİ DEĞİŞKEN FON İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1 FONUN KURULUŞ AMACI : 1.1. T.C. Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı nın 17.07.1990 tarih ve 32978 sayılı yazısı ile kurulmasına

Detaylı

EFG İSTANBUL EQUITIES MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU İÇTÜZÜĞÜ

EFG İSTANBUL EQUITIES MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU İÇTÜZÜĞÜ EFG İSTANBUL EQUITIES MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: 1.1. EFG İstanbul Menkul Değerler A.Ş. tarafından 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 37 ve

Detaylı

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: BÖLÜM 2: BÖLÜM 3:

İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: BÖLÜM 2: BÖLÜM 3: FAALİYET RAPORU 2008 İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1: GENEL BİLGİLER 2 Kısaca Takasbank 3 Özet Fİnansal Bİlgİler 3 2008 Yılı İçİnde Ana Sözleşme de Yapılan Değİşİklİkler ve Nedenlerİ 3 Ortaklık Yapısı, Sermayede ve

Detaylı

13 Mart 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28586 YÖNETMELİK. Sermaye Piyasası Kurulundan:

13 Mart 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28586 YÖNETMELİK. Sermaye Piyasası Kurulundan: 13 Mart 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28586 Sermaye Piyasası Kurulundan: YÖNETMELİK EMEKLİLİK YATIRIM FONLARININ KURULUŞ VE FAALİYETLERİNE İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK Amaç MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

TEB YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ

TEB YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI: TEB YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. A TİPİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) İÇTÜZÜĞÜ 1.1. TEB YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. tarafından 3794 sayılı Kanunla değişik 2499

Detaylı

257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ. Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede,

257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ. Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede, Başlık 257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ Resmi Gazete No 26039 Resmi Gazete Tarihi 30/12/2005 Kapsam Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede,

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GRUPLARA YÖNELİK ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1- FONUN KURULUŞ AMACI Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. tarafından 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve

Detaylı

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. B TİPİ ALTIN BORSA YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. B TİPİ ALTIN BORSA YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. B TİPİ ALTIN BORSA YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1 FONUN KURULUŞ AMACI: 1.1. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. tarafından 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 37 ve 38'inci

Detaylı

EURO FİNANS MENKUL DEĞERLER A.Ş

EURO FİNANS MENKUL DEĞERLER A.Ş EURO FİNANS MENKUL DEĞERLER A.Ş Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ve Borsa İstanbul A.Ş Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası nda yapacağınız alım-satım işlemleri sonucunda, kaldıraç etkisi nedeniyle, yüksek

Detaylı

Söz konusu düzenlemelere ilişkin açıklamalar bu tebliğin konusunu oluşturmaktadır.

Söz konusu düzenlemelere ilişkin açıklamalar bu tebliğin konusunu oluşturmaktadır. 257 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ Resmi Gazete Sayısı 26039 Resmi Gazete Tarihi 30/12/2005 Gelir Vergisi Kanununa 5281 sayılı Kanunun 30 uncu maddesiyle eklenen Geçici 67 nci maddede, menkul kıymetler

Detaylı

AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU İZAHNAME DEĞİŞİKLİĞİ

AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU İZAHNAME DEĞİŞİKLİĞİ AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU İZAHNAME DEĞİŞİKLİĞİ AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. GELİR AMAÇLI KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM

Detaylı

Kurul Karar Organı nın i-spk 4632 s.kn.17.2 Sayılı Kararı (20.06.2014 tarih ve 19/614 sayılı Kararı )

Kurul Karar Organı nın i-spk 4632 s.kn.17.2 Sayılı Kararı (20.06.2014 tarih ve 19/614 sayılı Kararı ) Kurul Karar Organı nın i-spk 4632 s.kn.17.2 Sayılı Kararı (20.06.2014 tarih ve 19/614 sayılı Kararı ) EMEKLİLİK YATIRIM FONLARINA İLİŞKİN ESASLAR A) T.C. Hazine Müsteşarlığı ihalelerine katılım, aynı gün

Detaylı

ALLIANZ YAŞAM VE EMEKLİLİK A.Ş. PERA Y ESNEK GRUP EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ

ALLIANZ YAŞAM VE EMEKLİLİK A.Ş. PERA Y ESNEK GRUP EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ ALLIANZ YAŞAM VE EMEKLİLİK A.Ş. PERA Y ESNEK GRUP EMEKLİLİK YATIRIM FONU TANITIM FORMU ÖNEMLİ BİLGİ BU TANITIM FORMUNDA YER ALAN BİLGİLER, SERMAYE PİYASASI KURULU (SPK) TARAFINDAN 13/11/2013 TARİH VE EYF

Detaylı

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. B TİPİ SİLVERPLUS GÜMÜŞ BORSA YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. B TİPİ SİLVERPLUS GÜMÜŞ BORSA YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. B TİPİ SİLVERPLUS GÜMÜŞ BORSA YATIRIM FONU İÇTÜZÜĞÜ MADDE 1 FONUN KURULUŞ AMACI: 1.1. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. tarafından 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun

Detaylı