Siemens klimalarla evinizin havası hep temiz hep canlı.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Siemens klimalarla evinizin havası hep temiz hep canlı."

Transkript

1 Siemens klimalarla evinizin havası hep temiz hep canlı Klima Ürün Kataloğu siemens-home.com/tr Siemens. Gelecek evinizde.

2 Do ay tüketmemek için ak ll fikirler üretiyoruz. Siemens i bir dünya devi yapan, sadece yüksek teknolojiyle ürettiğimiz ürünler değil, aynı zamanda ürettiğimiz her şeyin içinde doğayı ve dünyanın geleceğini gözeten bir fikir olmasıdır. Tüm klima modellerimiz, hem elektrikli ve elektronik ürünlerde belli zararlı elementlerin kullanımını kısıtlayan Avrupa Konseyi RoHs Yönergesi ne hem de elektrikli ve elektronik ekipman atıklarının ayrı ayrı toplanmasını ve geri kazanımını zorunlu kılan WEEE Yönetmeliği ne uygun olarak üretilmektedir. 145 yılı aşkın bir geçmişe sahip Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek gerçek değerleri onaylanan ve A enerji sınıfları için verilen TÜV Sertifikası almaya hak kazanan modellerimizde, verimliliğin yanı sıra enerji tasarrufunu da en üst düzeyde koruyabilmek için 2007 yılından itibaren yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayan ve ozon tabakasına zarar vermeyen gazların öncüsü R410A gazı kullanılmaya başlanmıştır. Bugün olduğu gibi gelecekte de bu anlayışla çalışmaya ve doğayı tüketmemek için akıllı fikirler üretmeye devam edeceğiz. TÜV Sertifikası TUV

3 Klimaya fişteyken de enerji tasarrufu yapt racak Standby teknolojisi... yi fikir. Standby teknolojisi... Hayatınızı kolaylaştırırken geleceğinizi de koruyan her iyi fikir gibi, 1 W Standby teknolojisi tüm klima modellerimizin temel özellikleri arasında yerini aldı. Tüm elektrikli ev aletleri kullanım dışı olduklarında dahi fişleri prizden çekilmediği sürece elektrik tüketmeye devam ederler. Yılda ortalama saat (90 gün) fişte bırakıldığı tahmin edilen elektrikli aletlerin boşa harcadığı bu enerjiyle 1 çamaşır makinesi 4 gün aralıksız çalıştırılabilir ya da bir lamba 14 gün aralıksız yakılabilir. Tüm Siemens klimalarda kullanımınıza sunulan yeni açma-kapama teknolojisiyle klima standby konumundayken otomatikman enerji tasarruf moduna geçilir ve normalde 4-5 Watt olan harcama 1 Watt a indirilerek %80 enerji tasarrufu sağlar.

4 Çevreyi korumak aklımıza gelen en güzel fikirdi. Split Klimalar: Kullanım kolaylıkları, öneriler ve verimli enerji tüketimi İç ünitede yer alan hava kanatçıklarının soğutma konumunda yatay, ısıtma konumunda dikey olmalarına dikkat ediniz. Dikey menfez kanatlarını sağ ve sola ayarlayarak havanın odaya eşit şekilde dağıtılmasına özen gösteriniz. Klima çalışırken direkt hava çıkışına maruz kalmaktan sakınınız. Klimanızı uzun süre kullanacaksanız zaman zaman pencere veya kapıyı açarak odanızı havalandırınız. Cihaz çalıştırıldıktan sonra soğutma, ısıtma, nem alma konumlarından birinde devreye girmesi için 3 dakika beklemeniz gerekebilir. Soğutma ya da nem alma konumunda odanın neminin %80 in altında olmasına dikkat ediniz. Yüksek nemde uzun süre cihazın çalıştırılması yoğuşmaya yol açar ve hava çıkış kanallarından su damlayabilir. İç ünite üzerinde bulunan kontrol panelinin direkt güneş ışığına ya da ışığa maruz kalmamasına dikkat ediniz. Işığa maruz kalırsa uzaktan kumanda sinyallerini algılayamayacağından, kumanda üzerinden verdiğiniz komutlar devreye girmeyebilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için güneş ışığı ya da ışıklardan kontrol panelini koruyun ya da ışığı azaltın. Uzaktan kumandanızın iç üniteye komut verme mesafesi, modeline göre 7-8 metredir. 7-8 metrenin dışında kalan durumlarda iç ünite kontrol paneli vermiş olduğunuz komutları algılayamayabilir. Cihazınızı elektrik fişi veya sigortadan açıp kapatmamanızı tavsiye ederiz. Bu işlemleri kumanda cihazıyla yapmanızı öneririz. İç ünite hava kanatçıklarının hava verme çıkışını engellemeyin. Herhangi bir nedenden dolayı kapatmamanızı öneririz. Klimanızın elektrik bağlantı hattı ve sigorta donanımını elektrikçi ehliyetine sahip kişilere yaptırınız. Klima, elektrik kaçaklarına karşı mutlaka topraklandırılmalıdır. Klimanızı çalıştırırken uygun bir oda sıcaklığı seçmeniz önerilmektedir. Çok düşük sıcaklık seçimi yapmanız odayı çok soğutacağı gibi gereksiz enerji tüketimine yol açacaktır. Ayrıca sık sık derece değiştirmemenizi öneririz.

5 Ev ve işyerlerinde 23 C sıcaklığın ve %50 nemin ideal iklimlendirme koşulları olduğu bilinmektedir. Bu konumları seçmenizi öneririz. Soğutma konumunda, ortamda ısı yayan cihazların kullanılmamasına özen gösteriniz. Bilgisayar, TV, müzik seti gibi elektronik cihazlarla ampul, avize ve abajurlar ortama ısı yayarlar ve klimanın enerji sarfiyatını artırırlar. Ev ve işyerinizin ısı yalıtımı konforunuzu artırır ve enerji sarfiyatınızı düşürür. Bu nedenle ortamın ısı kayıp-kazanç noktalarının iyi izolasyonu önemlidir. Dış ünitenin direkt güneş altında olduğu yerlerde, bir gölgelikle direkt güneşten korunması enerji sarfiyatının artmasını engeller. Her yaz ve kış sezonu öncesi klima cihazınızın bakım, temizlik ve kontrolleri çok önemlidir. Isı değişim parçalarının kirlenmesi veya tıkanması, klimanızın istediği soğutmaısıtmayı gerçekleştirmek için daha çok çalışmasına, dolayısıyla enerji sarfiyatının artmasına sebep olur. Bu nedenle, klimanızı yılda en az bir veya iki defa firmamızın yetkili servislerine bakım yaptırmanız klimanın fazla enerji tüketmesini engeller. Bakım işlemleri cihazınızın iç ve dış ortam kirliliğiyle orantılı olduğundan garanti kapsamı dışındadır. Klimanızda programlama özelliğini kullanarak enerji sarfiyatını düşürmüş olursunuz. Cihazınızı kullanmadığınız zamanlarda klimanızın kapanmasını ve kullanacağınız zaman yeniden açılmasını bu özellik sayesinde sağlayabilirsiniz. Bu sayede gün içinde gereksiz enerji tüketimini engellemiş olursunuz. Çok sıcak olmayan ama nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırmanızı öneririz.

6 TUV Klimalarda enerji verimliliği yeniden tanımlanıyor. Klima sistemlerinin verimlilikleri son kullanıcıların elektrik faturalarını ve bulundukları bölgelerdeki enerji tüketimini doğrudan etkiler. Öyle ki gelişmiş şehir ve bölgelerde enerji tüketiminin büyük bir kısmı klimalara aittir. Verimliliği düşük olan klimalar şehir şebekelerine aşırı derecede yük bindirmektedir. Çok daha verimli çalışan ErP modellerin pazara sunulması sonucunda hem enerji tasarrufu sağlanması hem de klimalardan daha fazla verim alınması amacıyla Avrupa Birliği Standartları, 1 Ocak 2014 tarihinde ülkemizde de yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Satışı halen devam eden on-off modeller, çalışma prensibi itibarıyla şebekeden çok fazla enerji çekerler. İstenilen ortam ısısı belirlenip çalıştırıldığında klima, şebekeden ilk başta çok fazla güç çeker ve ısı istenen değere ulaşınca termostat üzerinden kapanır. Aradan geçen sürede yeniden artan ortam ısısı nedeniyle klima tekrar şebekeden çok fazla güç çekerek çalışmaya başlar ve istenilen ortam ısısına kadar soğutup durur. Bu şekilde her defasında açılıp kapanarak çalışan ve çok enerji harcayan bu modellerin satışı durdurulmaktadır. Eskiden tek bir çalışma noktasındaki hava sıcaklığı göz önüne alınarak geliştirilen klimalar, şimdi yeni sezonsal verimlilik kriterlerine göre farklı hava sıcaklıklarında da tasarruflu ve performanslı çalışacak şekilde teknolojik özelliklerle donatılarak geliştiriliyor. verimliliği yıldan yıla yükseltilecektir. 1 Ocak Ocak Ocak Ocak 2019 A + A + A A A ++ A +++ A ++ B B A B A + A C C C B D D D C E-F-G E-F E D Yeni Yönetmeliği kapsamında çevreye duyarlı, daha az enerji harcayan ürünlerin kullanımı hedeflenmektedir. Buna ek olarak, yönetmelik yayınlandığında kesinleşecek tarihler dahilinde minimum enerji sınıflarını karşılayamayan ürünlerin piyasaya arzı kısıtlanacaktır TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır.

7 Her bölgenin ihtiyacına uygun klimalar Siemens te. verimliliğine uygun Inverter Plus klimalar. Türkiye nin üç farklı iklim bölgesine özel olarak üretilen Siemens klimalar, şimdi yüksek performansı çok daha tasarruflu sunuyor. Siz de yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına en uygun özellikteki Siemens klimayı alın, maksimum verime minimum enerji tüketimiyle sahip olun. E Y IE IJA IA S1ZMI18901 S1ZMA18901 SEER SCOP A ++ + A ++ A + A B C D A + + A ++ + A ++ A +++ A + A B C D A kw SEER kwh/annum 5,1 6,1 293 kw 5,2 SCOP 5,1 kwh/annum ,8 3, X X X 56dB Daha sıcak Ortalama Daha soğuk 626/ dB Klimaların enerji verimliliği standartları değişiyor! Yeni verimlilik katsayıları oluşturulurken Türkiye genelinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne ait 374 istasyonda ölçülen saatlik dış atmosfer sıcaklığı göz önüne alınarak veritabanı hazırlanmıştır. Gerçekçi bir zaman periyodu olması için son 20 yıllık verilerden yararlanılmıştır. Avrupa da, ısıtma amacıyla kullanılması için 31/2002/EC direktifine dayanarak 3 ayrı ilkim bölgesi belirlenmiştir. Yapılan hesaplamalarda şehir istasyonlarına ait özellikler, aylık ortalama sıcaklık değerleri, aylık maksimum ve minimum sıcaklık ortalama değerleri alınmıştır. SEER A ++ + A ++ A + A B C D E A + + SCOP A ++ + A ++ A +++ A + A B C D Y IE IJA IA S1ZMI18901 S1ZMA18901 A Türkiye iklim haritası, etiketlerde yer almaya başlıyor. kw 5,1 SEER 6,1 kwh/annum 293 kw 5,2 SCOP 5,1 kwh/annum ,8 3, X X X Yeni verimlilik katsayıları, mevcut soğutma/ısıtma verimlilik katsayılarının başına sezonsal kelimesinin ilk harfinin eklenmesiyle SEER & SCOP oluyor. 56 db Sezonsal Performans Katsayıları SEER & SCOP, Türkiye için üç farklı iklim bölgesiyle değerlendirilecek, her klimanın üç farklı bölge için enerji performans katsayıları belirlenecektir. Tüketiciler klima alırken bulundukları bölgenin iklim şartlarına uygun özellikteki klimaları tercih ettikleri zaman maksimum verim ve minimum enerji tüketimi elde edeceklerdir. 626/ db

8 Siemens Inverter klimalarla devir değişiyor. Yeni enerji verimliliğine uygun klimalarla tanışın.

9

10 Daha çok verim, Daha çok verim, Daha çok verim, TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır. DC Inverter Klimalar Teknik Tablosu A + Soğutma Isıtma Sezonsal soğutma Ortalama ısıtma S1ZMA/I12901 S1ZMA/I18901 S1ZMA/I22901 Btu kapasitesi Btu/h Frekans/Voltaj Ph-V-Hz V ~ 50 Hz, 1 Ph V~50 Hz, 1 Ph V~50 Hz, 1 Ph Nominal kapasite Btu/h (4820~14640) (6500~20120) (7700~26410) W 1095 (313~1547) 1595 (457~2256) 2000 (807~4555) Nominal akım A 5,01 (1,36~6,73) 7,3 (1,98~9,81) 9,15 (2,50~12,33) Nominal kapasite Btu/h (3350~15500) (6315~21600) (8750~30000) W 1014 (254~1433) 1460 (365~2063) 2030 (507~2865) Nominal akım A 4,64 (1,10~6,23) 6,68 (1,59~8,97) 9,29 (2,21~12,46) verimlilik sınıfı A+ A++ A+ SEER W/W 5,6 6,1 5,9 verimlilik sınıfı A A A SCOP W/W 3,8 3,8 3,8 Nem alma kapasitesi L/h 1,2 1,8 2,3 Çekilen maks. akım A 11,5 12,5 13,5 İç ünite hava debisi (yüksek/orta/düşük hız) m 3 / h 650/560/ /550/ /970/800 İç ünite ses seviyesi (yüksek/orta/düşük hız/sessiz) db (A) 43/39/31 44/34/32 50/47/40 İç ünite Boyutlar GxDxY mm 800x188x x205x x235x315 Net ağırlık kg Dış ünite hava akışı m 3 / h Dış ünite ses seviyesi db (A) Dış ünite Boyutlar GxDxY mm 780x250x x285x x320x700 Net ağırlık kg Gaz cinsi R410A R410A R410A Kompresör tipi Rotary Rotary Rotary Isıtma tipi Heat-Pump (ısıtma/soğutma) A ++ Heat-Pump (ısıtma/soğutma) TUV Sertifikası A + Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Ortak özellikler 1 W standby özelliği Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre Cold catalyst filter Timer (Zaman ayarı) 0-24 saat arası Sleep (Uyku) konumu Self-diagnosis and auto-protection (Hata teşhis ve otomatik koruma fonksiyonu) Auto restart function (Elektrik kesilmelerinde otomatik yeniden başlatma özelliği) Temp. compensation (Isı eşitleme sistemi) Refrigerant leak detector (Soğutucu gaz kaçağı tespiti) 12 grades indoor fan speeds (12 farklı iç ünite fan hızı) Turbo çalışma (soğutmada) 5 grades outdoor speeds (5 farklı dış ünite fan hızı) Louver position memory function (Üfleme konum ayarı) Bio filtre High density filter (Yüksek yoğunluklu, çok gözenekli toz filtre) Low ambient cooling (Düşük ortam ısısında soğutma) DC Inverter Model Klimalar Wide operation range (Geniş operasyon alanı) Intelligent anti cold air function (Akıllı anti-soğuk üfleme fonksiyonu) Emergency using function (Acil kullanım fonksiyonu) Uzaktan kumanda Kapalı mekân sıcaklık ayar aralığı 17~30 C Kompresörü koruyan 3 dakikalık gecikmeli çalışma Buz çözme özelliği Two-direction air vane tech. (İki yönlü üfleme tekniği) Otomatik dikey hava salınımı Otomatik ya da manuel hava dağıtımı Fan hızı ayarı Isıtma/Soğutma/Nem alma/fan/auto konumları Çalışma değerleri İç ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) 17 ~32 / 0~30 C, Dış ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) -15 ~50 / -15~30 C

11 Daha çok verim, Daha çok verim, TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır. TUV comfort DC Inverter Klimalar Teknik Tablosu A + Sertifikası S1ZMA/I09603 A + S1ZMA/I12603 Btu kapasitesi Btu/h Frekans/Voltaj Ph-V-Hz V~ 50 Hz, 1Ph V~ 50 Hz, 1Ph Nominal kapasite Btu/h 9000(4430~10980) (4820~14640) Soğutma W 820 (234~1158) 1095 (313~1547) Nominal akım A 3,75 (1,02~5,03) 5,01 (1,36~6,73) Nominal kapasite Btu/h 9500 (3450~11780) (3350~15500) Isıtma W 770 (193~1089) 1014 (254~1433) Nominal akım A 3,52 (1,84~4,73) 4,64 (1,10~6,23) Sezonsal soğutma verimlilik sınıfı A+ A+ SEER W/W 5,6 5,6 Ortalama ısıtma verimlilik sınıfı A A SCOP W/W 3,8 3,8 Nem alma kapasitesi L/h 1 1,2 Çekilen maks. akım A 9 11,5 İç ünite hava debisi (yüksek/orta/düşük hız) m 3 / h 650/560/ /560/450 İç ünite ses seviyesi (yüksek/orta/düşük hız/sessiz) db (A) 40/38/31 43/39/31 İç ünite Boyutlar GxDxY mm 800x188x x188x275 Net ağırlık kg Dış ünite hava akışı m 3 / h Dış ünite ses seviyesi db (A) Dış ünite Boyutlar GxDxY mm 780x250x x250x540 Net ağırlık kg Gaz cinsi R410A R410A Kompresör tipi Rotary Rotary Isıtma tipi Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Ortak özellikler 1 W standby özelliği Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre Cold catalyst filter Timer (Zaman ayarı) 0-24 saat arası Sleep (Uyku) konumu Self-diagnosis and auto-protection (Hata teşhis ve otomatik koruma fonksiyonu) Auto restart function (Elektrik kesilmelerinde otomatik yeniden başlatma özelliği) Temp. compensation (Isı eşitleme sistemi) Refrigerant leak detector (Soğutucu gaz kaçağı tespiti) 12 grades indoor fan speeds (12 farklı iç ünite fan hızı) Turbo çalışma (Soğutmada) 5 grades outdoor speeds (5 farklı dış ünite fan hızı) Louver position memory function (Üfleme konum ayarı) Bio filtre High density filter (Yüksek yoğunluklu, çok gözenekli toz filtre) Low ambient cooling (Düşük ortam ısısında soğutma) Wide operation range (Geniş operasyon alanı) comfort DC Inverter Model Klimalar Intelligent anti cold air function (Akıllı anti-soğuk üfleme fonksiyonu) Emergency using function (Acil kullanım fonksiyonu) Uzaktan kumanda Kapalı mekân sıcaklık ayar aralığı 17~30 C Kompresörü koruyan 3 dakikalık gecikmeli çalışma Buz çözme özelliği Two-direction air vane tech. (İki yönlü üfleme tekniği) Otomatik dikey hava salınımı Otomatik ya da manuel hava dağıtımı Fan hızı ayarı Isıtma/Soğutma/Nem alma/fan/auto konumları Çalışma değerleri İç ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) 17 ~32 / 0~30 C, Dış ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) -15 ~50 / -15~30 C

12 Daha çok verim, Daha çok verim, TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır. comfort DC Inverter Klimalar Teknik Tablosu A ++ S1ZMA/I18603 A + Sertifikası S1ZMA/I22603 Btu kapasitesi Btu/h Frekans/Voltaj Ph-V-Hz V~ 50 Hz, 1Ph V~ 50 Hz, 1Ph Nominal kapasite Btu/h (5425~20825) (7700~26410) Soğutma W 1581 (351~2216) 2000 (807~4555) Nominal akım A 7,23 (1,52~9,64) 9,15 (2,50~12,33) Nominal kapasite Btu/h (4860~21960) (8750~30000) Isıtma W 1507 (290~2157) 2030 (507~2865) Nominal akım A 6,89 (1,26~9,38) 9,29 (2,21~12,46) Sezonsal soğutma verimlilik sınıfı A++ A+ SEER W/W 6,4 5,9 Ortalama ısıtma verimlilik sınıfı A+ A SCOP W/W 4 4 Nem alma kapasitesi L/h 1,7 2,3 Çekilen maks. akım A 12,5 13,5 İç ünite hava debisi (yüksek/orta/düşük hız) m 3 / h 850/620/ /970/800 İç ünite ses seviyesi (yüksek/orta/düşük hız/sessiz) db (A) 44/34/30 50/47/40 İç ünite Boyutlar GxDxY mm 940x205x x235x315 Net ağırlık kg Dış ünite hava akışı m 3 / h Dış ünite ses seviyesi db (A) Dış ünite Boyutlar GxDxY mm 810x310x x320x700 Net ağırlık kg Gaz cinsi R410A R410A Kompresör tipi Rotary Rotary Isıtma tipi Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Heat-Pump (ısıtma/soğutma) TUV Ortak özellikler 1 W standby özelliği Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre Cold catalyst filter Timer (Zaman ayarı) 0-24 saat arası Sleep (Uyku) konumu Self-diagnosis and auto-protection (Hata teşhis ve otomatik koruma fonksiyonu) Auto restart function (Elektrik kesilmelerinde otomatik yeniden başlatma özelliği) Temp. compensation (Isı eşitleme sistemi) Refrigerant leak detector (Soğutucu gaz kaçağı tespiti) 12 grades indoor fan speeds (12 farklı iç ünite fan hızı) Turbo çalışma (Soğutmada) 5 grades outdoor speeds (5 farklı dış ünite fan hızı) Louver position memory function (Üfleme konum ayarı) Bio filtre High density filter (Yüksek yoğunluklu, çok gözenekli toz filtre) Low ambient cooling (Düşük ortam ısısında soğutma) Wide operation range (Geniş operasyon alanı) comfort DC Inverter Model Klimalar Intelligent anti cold air function (Akıllı anti-soğuk üfleme fonksiyonu) Emergency using function (Acil kullanım fonksiyonu) Uzaktan kumanda Kapalı mekân sıcaklık ayar aralığı 17~30 C Kompresörü koruyan 3 dakikalık gecikmeli çalışma Buz çözme özelliği Two-direction air vane tech. (İki yönlü üfleme tekniği) Otomatik dikey hava salınımı Otomatik ya da manuel hava dağıtımı Fan hızı ayarı Isıtma/Soğutma/Nem alma/fan/auto konumları Çalışma değerleri İç ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) 17 ~32 / 0~30 C, Dış ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) -15 ~50 / -15~30 C

13 Daha çok verim, Daha çok verim, TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır. TUV Silent DC Inverter Klimalar Teknik Tablosu A ++ Sertifikası S1ZMA/I09908 S1ZMA/I12908 Btu kapasitesi Btu/h Frekans/Voltaj Ph-V-Hz V~ 50 Hz, 1Ph V~ 50 Hz, 1Ph Nominal kapasite Btu/h (2400~11000) (2500~14000) Soğutma W 860 (105~1240) 1080 (100~1580) Nominal akım A 3,80 (0,5~5,7) 4,80 (0,5~7,2) Nominal kapasite Btu/h (2400~12000) (2500~16000) Isıtma W 785 (160~1260) 1025 (180~1675) Nominal akım A 3,40 (0,7~5,7) 4,60 (0,8~7,7) Sezonsal soğutma verimlilik sınıfı A++ A++ SEER W/W 7,0 7,0 Ortalama ısıtma verimlilik sınıfı A+ A+ SCOP W/W 4,0 4,0 Nem alma kapasitesi L/h 1 1,2 Çekilen maks. akım A 9,5 9,5 İç ünite hava debisi (yüksek/orta/düşük hız) m 3 / h 495/420/ /480/335 İç ünite ses seviyesi (yüksek/orta/düşük hız/sessiz) db (A) 41,5x34x26,5 38,5x32x25,5 İç ünite Boyutlar GxDxY mm 722x187x x189x297 Net ağırlık kg 7.2 8,1 Dış ünite hava akışı m 3 / h Dış ünite ses seviyesi db (A) 54 54,5 Dış ünite Boyutlar GxDxY mm 810x310x x310x558 Net ağırlık kg Gaz cinsi R410A R410A Kompresör tipi Rotary Rotary Isıtma tipi Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Heat-Pump (ısıtma/soğutma) A ++ Ortak özellikler 1 W standby özelliği Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre Cold catalyst filter Timer (Zaman ayarı) 0-24 saat arası Sleep (Uyku) konumu Self-diagnosis and auto-protection (Hata teşhis ve otomatik koruma fonksiyonu) Auto restart function (Elektrik kesilmelerinde otomatik yeniden başlatma özelliği) Temp. compensation (Isı eşitleme sistemi) Refrigerant leak detector (Soğutucu gaz kaçağı tespiti) 12 grades indoor fan speeds (12 farklı iç ünite fan hızı) Turbo çalışma (soğutmada) 5 grades outdoor speeds (5 farklı dış ünite fan hızı) Louver position memory function (Üfleme konum ayarı) Folow-me (Takip et tuşu) Short cut function (Kısa yol özelliği) High density filter (Yüksek yoğunluklu, çok gözenekli toz filtre) Low ambient cooling (Düşük ortam ısısında Silent DC Inverter Model Klimalar soğutma) Wide operation range (Geniş operasyon alanı) Intelligent anti cold air function (Akıllı anti-soğuk üfleme fonksiyonu) Emergency using function (Acil kullanım fonksiyonu) İntegrated vertical louver (Entegre düşey klapeler) Self cleaning (Otomatik iç ünite temizleme özelliği) Uzaktan kumanda Kapalı mekân sıcaklık ayar aralığı 17~30 C Eco mod (Ekonomik mod) Mute operation (Sessiz çalışma) Kompresörü koruyan 3 dakikalık gecikmeli çalışma Buz çözme özelliği Two-direction air vane tech. (İki yönlü üfleme tekniği) Otomatik dikey hava salınımı Otomatik ya da manuel hava dağıtımı Fan hızı ayarı Isıtma/Soğutma/Nem alma/fan/auto konumları Çalışma değerleri İç ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi ) 17 ~32 / 0~30 C, Dış ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) -15 ~50 / -15~30 C

14 Daha çok verim, Daha çok verim, TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır. Silent DC Inverter Klimalar Teknik Tablosu A ++ S1ZMA/I18908 A ++ Sertifikası S1ZMA/I24908 Btu kapasitesi Btu/h Frekans/Voltaj Ph-V-Hz V~ 50 Hz, 1Ph V~ 50 Hz, 1Ph Nominal kapasite Btu/h (3000~20500) (4800~26500) Soğutma W 1550 (130~2310) 2675 (230~2990) Nominal akım A 6,90 (0,6~10,6) 11,3 (1,1~13,7) Nominal kapasite Btu/h (3000~21500) (5500~28000) Isıtma W 1500 (205~2250) 2455 (330~2930) Nominal akım A 6,7 (0,9~10,3) 10,4 (1,5~13,4) Sezonsal soğutma verimlilik sınıfı A++ A++ SEER W/W 7,2 6,1 Ortalama ısıtma verimlilik sınıfı A+ A+ SCOP W/W 4,0 4,0 Nem alma kapasitesi L/h 1,8 1,8 Çekilen maks. akım A 11,5 16,5 İç ünite hava debisi (yüksek/orta/düşük hız) m 3 / h 705/515/ /790/620 İç ünite ses seviyesi (yüksek/orta/düşük hız/sessiz) db (A) 42,5x34,5x26,5 48x40x32,5 İç ünite Boyutlar GxDxY mm 965x215x x226x335 Net ağırlık kg 10,4 12,9 Dış ünite hava akışı m 3 / h Dış ünite ses seviyesi db (A) 55,5 60 Dış ünite Boyutlar GxDxY mm 810x310x x320x770 Net ağırlık kg Gaz cinsi R410A R410A Kompresör tipi Rotary Rotary Isıtma tipi Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Heat-Pump (ısıtma/soğutma) TUV Ortak özellikler 1 W standby özelliği Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre Cold catalyst filter Timer (Zaman ayarı) 0-24 saat arası Sleep (Uyku) konumu Self-diagnosis and auto-protection (Hata teşhis ve otomatik koruma fonksiyonu) Auto restart function (Elektrik kesilmelerinde otomatik yeniden başlatma özelliği) Temp. compensation (Isı eşitleme sistemi) Refrigerant leak detector (Soğutucu gaz kaçağı tespiti) 12 grades indoor fan speeds (12 farklı iç ünite fan hızı) Turbo çalışma (soğutmada) 5 grades outdoor speeds (5 farklı dış ünite fan hızı) Louver position memory function (Üfleme konum ayarı) Folow-me (Takip et tuşu) Short cut function (Kısa yol özelliği) High density filter (Yüksek yoğunluklu, çok gözenekli toz filtre) Low ambient cooling (Düşük ortam ısısında soğutma) Wide operation range (Geniş operasyon alanı) Intelligent anti cold air Silent DC Inverter Model Klimalar function (Akıllı anti-soğuk üfleme fonksiyonu) Emergency using function (Acil kullanım fonksiyonu) İntegrated vertical louver (Entegre düşey klapeler) Self cleaning (Otomatik iç ünite temizleme özelliği) Uzaktan kumanda Kapalı mekân sıcaklık ayar aralığı 17~30 C Eco mod (Ekonomik mod) Mute operation (Sessiz çalışma) Kompresörü koruyan 3 dakikalık gecikmeli çalışma Buz çözme özelliği Two-direction air vane tech. (İki yönlü üfleme tekniği) Otomatik dikey hava salınımı Otomatik ya da manuel hava dağıtımı Fan hızı ayarı Isıtma/Soğutma/Nem alma/fan/auto konumları Çalışma değerleri İç ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi ) 17 ~32 / 0~30 C, Dış ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) -15 ~50 / -15~30 C

15 Daha çok verim, Daha çok verim, Daha çok verim, TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır. TUV Cool Inverter Klimalar Teknik Tablosu A ++ Sertifikası Soğutma Isıtma Sezonsal soğutma Ortalama ısıtma S1ZMA/I09911 S1ZMA/I12911 S1ZMA/I18911 Btu kapasitesi Btu/h Frekans/Voltaj Ph-V-Hz V~ 50 Hz, 1Ph V~ 50 Hz, 1Ph V~ 50 Hz, 1Ph Nominal kapasite Btu/h 9500 (2500~12000) (2500~14000) (3000~20500) W 867 (130~1355) 1095 (130~1580) 1461 (130~2310) Nominal akım A 3,77 (0,6~8,2) 4,76 (0,6~7,2) 6,68 (0,6~10,6) Nominal kapasite Btu/h (2500~13500) (2500~16000) (3000~21500) W 808 (150~1415) 1114 (160~1675) 1698 (210~2250) Nominal akım A 3,51 (0,7~6,5) 4,84 (0,7~7,7) 7,76 (1,0~10,3) verimlilik sınıfı A++ A++ A++ SEER W/W 6,5 6,4 7,4 verimlilik sınıfı A+ A+ A+ SCOP W/W 4,0 4,0 4,0 Nem alma kapasitesi L/h 1 1,2 1,8 Çekilen maks. akım A ,5 İç ünite hava debisi (yüksek/orta/düşük hız) m 3 / h 490/430/ /440/ /610/510 İç ünite ses seviyesi (yüksek/orta/düşük hız/sessiz) db (A) 39x31x24x21 39x31x24x21 44x39x34x23 İç ünite Boyutlar GxDxY mm 770x200x x204x x230x326 Net ağırlık kg 7.2 8,5 11,4 Dış ünite hava akışı m 3 / h Dış ünite ses seviyesi db (A) ,5 Dış ünite Boyutlar GxDxY mm 810x310x x310x x310x558 Net ağırlık kg 30 30,5 36 Gaz cinsi R410A R410A R410A Kompresör tipi Rotary Rotary Rotary Isıtma tipi Heat-Pump (ısıtma/soğutma) A ++ Heat-Pump (ısıtma/soğutma) A ++ Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Ortak özellikler 1 W standby özelliği Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre Cold catalyst filter Timer (Zaman ayarı) 0-24 saat arası Sleep (Uyku) konumu Self-diagnosis and auto-protection (Hata teşhis ve otomatik koruma fonksiyonu) Auto restart function (Elektrik kesilmelerinde otomatik yeniden başlatma özelliği) Temp. compensation (Isı eşitleme sistemi) Refrigerant leak detector (Soğutucu gaz kaçağı tespiti) 12 grades indoor fan speeds (12 farklı iç ünite fan hızı) WI-FI kontrol Turbo çalışma (Soğutmada) Louver position memory function (Üfleme konum ayarı) 5 grades outdoor speeds (5 farklı dış ünite fan hızı) Folow-me (Takip et tuşu) Low ambient cooling (Düşük ortam ısısında soğutma) Wide operation range (Geniş operasyon alanı) Cool Inverter Model Klimalar Intelligent anti cold air function (Akıllı anti-soğuk üfleme fonksiyonu) High density filter (Yüksek yoğunluklu, çok gözenekli toz filtre) Self cleaning (Otomatik iç ünite temizleme özelliği) Uzaktan kumanda Kapalı mekân sıcaklık ayar aralığı 17~30 C Short cut function (Kısa yol özelliği) Eco mod (Ekonomik mod) İntegrated vertical louver (Entegre düşey klapeler) Mute operation (Sessiz çalışma) Kompresörü koruyan 3 dakikalık gecikmeli çalışma Buz çözme özelliği Two-direction air vane tech. (İki yönlü üfleme tekniği) Otomatik dikey hava salınımı Otomatik ya da manuel hava dağıtımı Fan hızı ayarı Isıtma/Soğutma/Nem alma/fan/auto konumları Çalışma değerleri İç ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) 17 ~32 / 0~30 C Dış ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) -15 ~50 / -20~30 C

16 Daha çok verim, Daha çok verim, TÜV Sertifikası Siemens klimalar, Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek enerji değerleri onaylanmıştır. Legend DC Inverter Klimalar Teknik Tablosu A +++ S1ZMA/I09912 A +++ Sertifikası S1ZMA/I12912 Btu kapasitesi Btu/h Frekans/Voltaj Ph-V-Hz V~ 50 Hz, 1Ph V~ 50 Hz, 1Ph Nominal kapasite Btu/h 9000 (4700~12600) (4633~13757) Soğutma W 586 (95~1840) 879 (96~1955) Nominal akım A 2,5 (0,41~8) 3,8 (0,44~8,5 ) Nominal kapasite Btu/h (3100~13775) (3111~14715) Isıtma W 610 (154~2050) 977 (159~2050) Nominal akım A 2,7 (0,67~9) 4,2 (0,73~9) Sezonsal soğutma verimlilik sınıfı A+++ A+++ SEER W/W 9,0 8,5 Ortalama ısıtma verimlilik sınıfı A++ A++ SCOP W/W 4,6 4,6 Nem alma kapasitesi L/h 1 1,2 Çekilen maks. akım A 9,5 9,5 İç ünite hava debisi (yüksek/orta/düşük hız) m 3 / h 650x580x x600x530 İç ünite ses seviyesi (yüksek/orta/düşük hız/sessiz) db (A) 40/34/28/22 40/36/29/23 İç ünite Boyutlar GxDxY mm 1045x158x x158x305 Net ağırlık kg Dış ünite hava akışı m 3 / h Dış ünite ses seviyesi db (A) Dış ünite Boyutlar GxDxY mm 810x310x x310x558 Net ağırlık kg Gaz cinsi R410A R410A Kompresör tipi Rotary Rotary Isıtma tipi Heat-Pump (ısıtma/soğutma) Heat-Pump (ısıtma/soğutma) TUV Ortak özellikler 1 W standby özelliği Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre Cold catalyst filter Timer (Zaman ayarı) 0-24 saat arası Sleep (Uyku) konumu Self-diagnosis and autoprotection (Hata teşhis ve otomatik koruma fonksiyonu) Auto restart function (Elektrik kesilmelerinde otomatik yeniden başlatma özelliği) Temp. compensation (Isı eşitleme sistemi) Refrigerant leak detector (Soğutucu gaz kaçağı tespiti) 12 grades indoor fan speeds (12 farklı iç ünite fan hızı) Louver position memory function (Üfleme konum ayarı) Turbo çalışma (Soğutmada) 5 grades outdoor speeds (5 farklı dış ünite fan hızı) Silence (Sessiz) 3D Airlow (3D hava akışı) İyonizer Low ambient cooling (Düşük ortam ısısında soğutma) Wide operation range (Geniş operasyon alanı) Legend DC Inverter Model Klimalar Intelligent anti cold air function (Akıllı anti-soğuk üfleme fonksiyonu) Emergency using function (Acil kullanım fonksiyonu) Folow-me (Takip et tuşu) Self cleaning (Otomatik iç ünite temizleme özelliği) 8 derece sağlık tuşu Golden fin (İç ve dış ünitede mevcuttur) Intelligent eye detector (Akıllı göz sensörü) Uzaktan kumanda Kapalı mekân sıcaklık ayar aralığı 17~30 C Kompresörü koruyan 3 dakikalık gecikmeli çalışma Buz çözme özelliği Two-direction air vane tech. (İki yönlü üfleme tekniği) Otomatik dikey hava salınımı Otomatik ya da manuel hava dağıtımı Fan hızı ayarı Isıtma/Soğutma/Nem alma/fan/auto konumları Çalışma değerleri İç ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) 17 ~32 / 0~30 C, Dış ünite (soğutma işletimi/ısıtma işletimi) -15 ~50 / -15~30 C

17

18 Siemens klimalarla derin bir nefes al n! Siemens klimalar size stresten ve yo un şehir hayat ndan ar nm ş bir havay soluman n mutlulu unu sunuyor! Split klimalar İngilizce bir kelime olan split in Türkçe karşılığı ayrık tır. İklimlendirme ürünlerinde, özellikle klima modellerinde Türkçe karşılığıysa bir dış ve bir iç üniteden oluşan klima modelleridir. Başka bir deyişle, bir iç ve bir dış üniteden oluşan klima modellerine mono split, bir dış ve birden fazla (çoklu) iç üniteden oluşan modellereyse multi split denir; 1+2, 1+3, 1+4 gibi. Split klimalar çok amaçlı kullanım için tasarlanmıştır: Yazın havayı soğutmak Kışın havayı ısıtmak Yüksek nemli havanın nemini almak Havayı temizlemek Heat-Pump İngilizce bir kelime olan Heat- Pump ın Türkçe karşılığı, ısı pompası dır. Bu özellik sayesinde split klimalar ısıtma konumunda elektrik enerjisi kullanarak ısı üretilmesi yerine, dış ortamda bulunan ısıyı emerek ve iç ortama taşıyarak mekânı ısıtır. Böylece gereksiz enerji harcanmadan ortamın ısınması sağlanır. Heat-Pump özelliği sayesinde yalnızca iç ve dış ünite içinde bulunan fan motorları ve gazın dolaşımını sağlayan kompresör (motor) için elektrik harcanmış olur. Heat-Pump la mükemmel ısıtma Isıtma konumu (Heat) işleyişi: Bu konumda klima, elektrik enerjisini direkt olarak kullanmak yerine, dış üniteden geçen gazı yoğuşturarak ve buharlaştırarak geçirir. Buharlaşan gaz iç üniteye geldiğinde yoğuşarak (sıvı hale gelerek) dış ortamdan emmiş olduğu ısıyı fan ve evaporatör yardımıyla ısıtılması gereken ortama bırakır. Isıtma (Heat) modunu kullanıyorsanız, ısıyı C arasında ayarlamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede hem ortamın aşırı ısınması engellenecek hem de enerji tasarrufu sağlanacaktır. Heat-Pump lı soğutma Soğutma konumu (Cool) işleyişi: Bu çalışma sistemi, yukarıda yazılı olan ısıtma konumunun ters işleyişidir. İç ünite içinden geçen gaz, evaporatör ve fanın çalışma sistemleri sayesinde ortamda bulunan ısıyı emerek buharlaşır ve bakır boru yardımıyla dış üniteye geldiğinde yoğuşarak iç mekândan emilen ısıyı dışarıya atar. Böylece iç mekân soğutulmuş olur. Soğutma konumunu kullanıyorsanız soğutmayı C arasında ayarlamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede hem ortamın aşırı soğuması engellenecek hem de enerji tasarrufu sağlanacaktır.

19 Inverter klima çalışma prensibi Klima evdeki en fazla elektrik tüketen cihazlardan biridir. Evinizde klima kullanmak istediğinizde, haliyle sessiz çalışan ve az elektrik harcayan bir model istersiniz. İşte bu noktada inverter teknolojisi devreye girer. Isı ayar örneğinden hareketle açıklamak gerekirse inverter olmayan bir klimada ısıyı 25 C ye ayarlarsanız klima soğutmaya başlar ve bir süre sonra oda ısısı 25 C nin altına düşer düşmez otomatik olarak kendisini kapar. Oda ısısı 25 C nin üzerine yükselince tekrar çalışmaya başlar. Böylelikle klima, ayarlanan 25 C nin altına düşüp üstüne çıktıkça klima devreye girip çıkmaya devam eder ve ciddi bir elektrik harcaması gerçekleşir. Bunun yanı sıra kompresörün devreye girip çıkması sırasında çıkan sesler rahatsız edici bir hal alır. Inverter model klimalardaysa ayarlanan oda ısısını sabit tutabilmek için kompresörün devamlı devreye girip çıkmasına gerek kalmaz. Dış ünitenin içindeki kompresör, soğutucu gazın sıkıştırılma hızını değiştirerek ayarlanan ısıyı sabit tutabilir. Bu, kompresörün içindeki motorun dönüş hızı değiştirilerek sağlanır. Motorun dönüş hızı kontrolü geniş bir aralıkta gerilimin frekansıyla oynanarak gerçekleştirildiğinden, inverter kontrollü klima modelleri sadece enerjiyi verimli kullanmak ve sessiz çalışmakla kalmaz, çok hassas bir ısı kontrolünü de garantiler. Klasik klimalarla inverter klimalar arasındaki fark Başlang ç s s Düşük enerji tüketimi Düşük ses yi-ayarl s kontrolü Klasik klimalar Önceden ayarlanm ş s Inverter klimalar Super DC Inverter modellerin çalışma prensibi Super DC Inverter modellerde tüm motorlar, İç ünite fan motoru Dış ünite fan motoru ve kompresör motoru Mükemmel performans gösteren ve son derece sessiz çalışan, fırçasız doğru akım motorlarıdır. Soğutma performansı: 4,21 Isıtma performansı: COP 4,38 İç ünite DC fan motor DC Inverter kompresör Dış ünite DC fan motor

20 Inverter prensibi Inverter prensibiyle çalışan klima sistemlerinde, ısıtma ve soğutma performansları, kompresörün rotasyon hızı kontrol edilerek odadaki ısı talebine göre serbestçe ayarlanabilir. Ancak inverter olmayan klima sistemlerinde kompresörün rotasyon hızı şebeke geriliminin frekansıyla sabitlendiğinden böyle bir ayarlama mümkün değildir. Neden Siemens Super DC Inverter? Super DC Inverter lardan birini seçmek için 3 ayrı nedeniniz var: 1. neden: tasarrufu de yüksek verimlilik Siemens Super DC Inverter modelleriyle enerjiden ve paradan ciddi oranlarda tasarruf edersiniz. Tüm DC Inverter modelleri A sınıfı olup 9000/12000 BTU lu Super DC Inverter modeller, A+ enerji performansı şartlarını karşılamaktadır. Siemens Super DC Inverter* A- sınıfı: EER 5,01 A sınıfı: EER 3,20 A+ A 2. neden: Daha fazla konfor Stabil performanslı çalışmada Siemens Super DC Inverter, en kısa sürede kullanıcının kendini konforlu hissedebileceği oda ısısına ulaşır. a. Ayarlanan ısıya en kısa sürede ulaşır. b. Ayarlanan ısıya ulaşıldıktan sonra asgari salınımlarla bu ısı sabit tutulur. oday çok daha k sa sürede so utur/ s t r konforlu serin de il klasik klimalar inverter klimalar çok serin küçük s farkl l so utma s ras nda * S1ZMA/I09910 model için geçerlidir.

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR

KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR KULLANIM KILAVUZU UĞUR USMART DC İNVERTER KLİMALAR BU KULLANIM KILAVUZU AŞAĞIDA YAZAN MODELLERİ KAPSAMAKTADIR. USMART 9 USMART 12 USMART 18 USMART 24 BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş.

Detaylı

Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B

Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B Split tipi hava/su ısı pompası 6 720 648 125-78.1I 6 720 810 499 (2014/02) Kullanma Kılavuzu Logatherm WPLS 7,5/10/11/12 E/B aşağıdaki parçalardan oluşur: ODU 7,5-12t ile birlikte WPLS 7,5 veya 12IE ODU

Detaylı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı

www.esis.com.tr ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı ELIT M Serisi Tam Sinüs Dalga İnvertör Akü Şarj Cihazı Kullanıcı Kılavuz Kitabı 1 İçindekiler Tablosu 1. Önemli Güvenlik Bilgileri... 3 1.1. Genel Güvenlik Önlemleri... 3 1.2. Akü ile Çalışırken Alınacak

Detaylı

LG klimalarının yüksek teknolojisiyle hayatınız daha sakin, sessiz, ekonomik ve enerji dolu.

LG klimalarının yüksek teknolojisiyle hayatınız daha sakin, sessiz, ekonomik ve enerji dolu. LG klimalarının yüksek teknolojisiyle hayatınız daha sakin, sessiz, ekonomik ve enerji dolu. 6 Dış Ünite LG Klimalar 2011 Kaset Tipi Gizli Tavan Tipi Yer & Tavan Tipi / Gizli Tavan Tipi 4 İç Ünite 84 Aksesuar

Detaylı

ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ

ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ANKASTRE / SOLO ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ 2014/15 GELECEĞE YÖNELİK BİR VİZYON. GEÇMİŞTEN GELEN DENEYİM. BUGÜNÜN YARATICI ÇÖZÜMLERİ. Yenilik demek sınırların aşılması demek. Ama gerçek değeri bunun da ötesinde:

Detaylı

Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH

Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH Dizüstü Bilgisayar GNB 1452 B1 N2 GNB 1443 A1 B8 TCH TR İÇİNDEKİLER 3 GÜVENLİK UYARILARI 3 Çevrebirim Aygıtlarının Kullanımı 3 Diğer Hatırlatmalar 4 Rahat Çalışma Ortamının Oluşması 4 Taşıma/Nakliye Önlemleri

Detaylı

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU İçindekiler 1 Sunum... 3 2 Giriş... 4 3 Güvenlik... 5 3.1 Uyarılar (Mutlaka Okuyunuz!)... 5 3.2 Kullanılan Sembol Açıklamaları... 7 4 Kurulum... 8 4.1 Taşıma... 8 4.2 Paketin Açılması... 8 4.3 Yer seçimi...

Detaylı

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD

Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Yoğuşmalı Kombi Kullanma Kılavuzu BK 20 Y LCD BK 25 Y LCD Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en

Detaylı

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System

Akıllı Alarm Sistemi. TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU. KS-898A Network Intelligent Alarm System Akıllı Alarm Sistemi TANITMA ve KULLANMA KILAVUZU KS-898A Network Intelligent Alarm System İÇİNDEKİLER *** Lütfen çalıştırmadan önce bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz.*** 1- Sistem Tanıtımı 2- Ana Özellikler

Detaylı

1.419 TL 969 TL 879 TL 929 TL

1.419 TL 969 TL 879 TL 929 TL 1.419 TL 969 TL 879 TL 929 TL 1 İÇİNDEKİLER ENERJİ KAMPANYASI ÜRÜNLERİ AYIN FIRSAT ÜRÜNLERİ BUZDOLAPLARI DERİN DONDURUCULAR ÇAMAŞIR MAKİNELERİ KURUTMA MAKİNELERİ BULAŞIK MAKİNELERİ FIRINLAR ANKASTRE ÜRÜNLER

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI

APD 12E - APD12EM. DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU MONTAJ, ÇALIŞTIRMA, KULLANMA ve BAKIM EL KİTABI DIESEL GENERATING SETS INSTALATION RECOMMENDATIONS AND OPERATIONS MANUAL APD 12E - APD12EM DİZEL MOTOR JENERATÖR GRUBU KULLANIM

Detaylı

YENİ FORD TOURNEO CUSTOM

YENİ FORD TOURNEO CUSTOM YENİ FORD TOURNEO CUSTOM 1 2-5 Ford kinetik tasarım 6-9 Kalite 10-11 Çevre dostu 12-13 Güvenlik 14-17 Akıllı teknolojiler 18-23 Donanım seviyeleri Araçlarımızın heyecan verici tasarımının sırrı. Cesur

Detaylı

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE DİKKATLİCE OKUYUNUZ! YASAL UYARILAR Cihazı kullanırken o bölgede geçerli olan kanun ve yönetmeliklere uyunuz. Sit alanlarında, ören yerlerinde ve askeri bölgelerde cihazı

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

YENİ FORD TRANSIT CUSTOM

YENİ FORD TRANSIT CUSTOM YENİ FORD TRANSIT CUSTOM 1 2-5 Ford kinetik tasarım 6-9 Kalite 10-11 Çevre dostu 12-13 Güvenlik 14-17 Akıllı teknolojiler 18-21 Gövde tipleri Araçlarımızın heyecan verici tasarımının sırrı. Cesur ve dinamik

Detaylı

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU

XX-POWER KULLANMA KILAVUZU XX-POWER KULLANMA KILAVUZU TM SENERTEK POWER CONTROLS FULL SINUS OUTPUT P3000 P3100 www.senertek.com 0 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER 2 XX-POWER GENEL TANITIM I 4 ENERJİ VE MOTOR BAĞLANTILARI 4 POMPA UYGULAMALARI

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ARAÇ YÖNETİM SİSTEMLERİ 525MT0283 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

3M Speedglas Kaynak Güvenliği. 2010 Ürün Kataloğu. Güvenilir Kaynak için. Konforlu Koruma

3M Speedglas Kaynak Güvenliği. 2010 Ürün Kataloğu. Güvenilir Kaynak için. Konforlu Koruma 3M Speedglas Kaynak Güvenliği 2010 Ürün Kataloğu Güvenilir Kaynak için Konforlu Koruma Sürekli Kaynakçılardan ilham aldık Neredeyse otuz yıldır ürünlerimizin performansını ve sağladıkları rahatlığı sürekli

Detaylı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı

Yüksek verimli ısıtma pompası. Calio. İşletim ve montaj talimatı Yüksek verimli ısıtma pompası Calio İşletim ve montaj talimatı Baskı İşletim ve montaj talimatı Calio Orijinal kullanım kılavuzu Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın içeriği üreticinin izni olmadan dağıtılamaz,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE ARIZA VE BAKIM ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

VOLVO. Kullanici el kıtabi S40 WEB EDITION

VOLVO. Kullanici el kıtabi S40 WEB EDITION VOLVO Kullanici el kıtabi WEB EDITION S40 2006 Değerli Volvo sahibi Volvo nuzu uzun yıllar zevkle kullanacağınızı ümit ediyoruz. Aracınız, sizin ve yolcularınızın rahatı ve güvenliği dikkate alınarak tasarlanmıştır.

Detaylı

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi

Lcd Çift Eşanjörlü Kombi Lcd Çift Eşanjörlü Kombi DGK 20 HR DGK 20 BI Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrolünden geçirilmiş olan ürünümüzün size en iyi verimi sunmasını

Detaylı

BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU

BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerde özenle üretilen, titiz bir kalite kontrolünden geçirilen

Detaylı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖRNEK PROJELERİ Prof. Dr. Mehmet Kanoğlu Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Mart 2010, Gaziantep Her hakkı saklıdır. Yazardan yazılı izin alınmaksızın bu kitaptaki bilgiler

Detaylı

SERVIS NASIL OLACAK? Yarının servis dünyası ile ilgili perspektifl eri, diğerlerinin yanı sıra, sayfa 2, 3, 6, 7 ve 10 da bulabilirsiniz.

SERVIS NASIL OLACAK? Yarının servis dünyası ile ilgili perspektifl eri, diğerlerinin yanı sıra, sayfa 2, 3, 6, 7 ve 10 da bulabilirsiniz. A F T E R M A R K E T TİCARET, ATÖLYE VE MOTOR ONARIMI DERGİSİ www.mahle-aftermarket.com MAHLE Aftermarket news in bu sayısı da çözümlerle dolu. Gelecekte karşılaşılabilecek sorunlara ve araç servislerinin

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı