14. BÖLÜM. BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM: AUTOCAD version: 2007

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "14. BÖLÜM. BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM: AUTOCAD version: 2007"

Transkript

1 14. BÖLÜM BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM: AUTOCAD version: 2007

2 14. BİLGİSYAR DESTEKLİ ÇİZİM: AUTOCAD Giriş Autocad genel anlamda; tasarımlarınızı ve çizimlerinizi bilgisayarda hatasız ve istenilen hassasiyette yapabilmemize imkan sağlayan bir programdır. Program açıldıktan sonra ekranda bazı menüler ve araç çubukları görülmektedir. En üstte file, edit, view şeklinde çekme menüler yer almaktadır. Çekme menülerin altında ve ekranın sol ve sağ kenarlarında araç çubukları olarak adlandırılan çubuklar yer almaktadır. En alta ise komut satırı olarak adlandırdığımız yazıların yer aldığı bölüm vardır. Ekranda fareye göre hareket eden artı şeklindeki nesne ise imleç veya cursor olarak adlandırılır Çizim Alanı ve Çevresi Çekme Menüler Araç Çubukları Araç Çubukları Çizim Alanı Komut satırı

3 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri Çekme Menüler Kullanılmak istenilen komutun yer aldığı menünün üzerine tıklanır. Açılan menüden istenilen komutun üzerine tıklanarak komut aktif hale getirilir. FILE: yeni dosya oluşturmak, var olan bir dosyayı açmak, çizimi kaydetmek, programdan çıkmak, sayfa ayarlarını yapmak önizleme yapmak ve çizimi yazdırmak gibi genel amaçlı komutları içerir. EDIT: nesneleri kesme, kopyalama, yapıştırma, seçmek için kullanılan komutları içerir. VIEW: çizimin görünüm ayarları olan yakınlaştırma, uzaklaştırma, çizimi yenileme ve 3 boyutlu görünüm gibi komutları içerir. INSERT: çiziminize dışarıdan başka bir çizim, bir dosya, bir link eklemek için kullanılan komutları içerir. FORMAT: çizim sınırları, renk, çizgi kalınlığı, ölçü birimleri, gibi çizim özelliklerini ayarlamak için kullanılan komutları içerir. TOOLS: koordinat sistemi, çizimin genel özelliklerini ayarlamak için kullanılan komutları içerir. DRAW: çizgi, yay, çember tarama gibi çizim komutlarını içerir. DIMENSION: ölçülendirme komutlarını içerir. MODIFY: kopyalama, silme, taşıma gibi nesne düzenleme komutlarını içerir. WINDOW: aynı sayfada yer alan birden çok çizim dosyası arasında geçiş yapmak veya bu dosyaları sıralamak için kullanılır. HELP: yardım menüsüdür Komut Girme Yöntemleri i. Çekme menülerini kullanarak: çekme menülerden komutun bulunduğu menü üzerine tıklanır ve istenilen komutun üzerine tıklanarak komut aktif hale getirilir. ii. Araç çubuklarını kullanarak: araç çubuklarının üzerinde istenilen komutun simgesinin üzerine tıklanarak komut aktif hale getirilir. iii. Komut satırını kullanarak: komut satırına istenilen komutun adı veya kısa yolu yazılarak enter yapılır ve komut aktif hale getirilir.

4 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri Enter Yapma Yöntemleri i. ii. Klavyede yer alan iki adet enter tuşundan herhangi birine basılır. Klavyede yer alan spacebar (boşluk) tuşuna basılır. iii. Mouse sağ tuşuna basılır. Enter tuşu örneklerde gösterilecektir. işaretiyle Komut (Command) Girişi Komut satırı Programa komutlar yukarıda görüntüsü verilen sol alt köşeden command: satırının karşısına yazılır ve enter tuşuna basılarak girilir. Örneğin çizgi oluşturulmak istenildiğinde line komutu aşağıdaki gibi command: satırının karşısına girilerek command: line enter tuşuna basılır. Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

5 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri Çizim Komutları LINE KOMUTU Çizgi çizmek için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: line çizgi komutu girilir. Specify first point: çizginin başlangıç noktasını belirlemeniz istenir. Specify next point or [Undo]: çizginin bitiş noktasını belirlemeniz istenir. Specify next point or [Close/Undo]: Noktayı belirledikten sonra enter veya esc tuşlarını kullanarak komutu sona verene kadar bir sonraki noktayı belirlemeniz istenir. Açıklamalar: close seçeneği: İlk nokta ile son noktayı birleştirerek kapalı bir alan oluşturmak için kullanılır. undo seçeneği: Çizimin herhangi bir anında yaptığınız işlemi geri almak için kullanılır.

6 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 6 COPY KOMUTU Kopyalama yapmak için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: copy kopyala komutu girilir. Select objects: nesneleri seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Select objects: 1 found,3 total her seçtiğiniz yeni nesne sayısını ve toplam seçilen nesne sayısını gösterir. specify base point or displacement: nesneyi hangi noktadan tutmak istediğinizi sorar. Specify second point of displacement: nesneyi hangi noktaya bırakacağımızı sorar.

7 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 7 ERASE KOMUTU Nesneleri silmek için kullanılmaktadır. Command: Command: erase Select objects: Select objects: 1 found Select objects: 1 found,3 total program bir komut girmenizi bekler. silme komutu girilir. nesneleri seçmeniz istenir. kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. her seçtiğiniz yeni nesne sayısını ve toplam seçilen nesne sayısını gösterir. Bu komut satıra yazılıp Enter tuşuna basıldığında ekranda küçük bir kutucuk ve komut satırında select objects yazısı belirecektir. Silinecek objelerin seçimi istenmektedir. Objelerin seçimi için birinci usul, bu kutucuğu fare yardımı ile silmek istediğimiz parçanın üzerine getirip tıklamaktır. Seçilen parçalar kırık çizgi haline gelecektir. Seçim tamamlandıktan sonra Enter tuşuna basıldığında seçilen parçaların silindiği görülecektir.

8 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 8 MOVE KOMUTU Nesneleri taşımak için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: move taşıma komutu girilir. Select objects: nesneleri seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Select objects: 1 found,3 total her seçtiğiniz yeni nesne sayısını ve toplam seçilen nesne sayısını gösterir. Specify base point or displacement: nesneyi hangi noktadan tutmak istediğinizi sorar. Specify second point of displacement: nesneyi hangi noktaya bırakacağımızı sorar.

9 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 9 OFFSET KOMUTU Nesneleri paralel olarak kopyalamak için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: offset offset komutu girilir. Specify ofset distance or [Through] <Through>: offset yapılacak mesafeyi girmenizi ister. İstenilen mesafeyi girin. Mesafeyi ekranda belirtmek isterseniz T yazıp enter tuşuna basın. Select object to ofset or <exit>: offset yapılacak nesneyi seçmenizi ister. Specify point on side to ofset: nesneyi offsetleyeceğiniz yönü seçmenizi ister. Specify through point: nesneyi offsetleyeceğiniz mesafeyi ekrandan girmeyi seçtiyseniz bir üstteki komut yerine bu komut çıkar. Nesneyi offsetleyeceğiniz noktayı seçin.

10 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 10 TRIM KOMUTU Nesneleri istenilen bir noktadan itibaren budamak için kullanılmaktadır. Current settings: Projection=UCS, Edge=None komutu etkileyen çizim özelliklerinin o anki durumunu gösterir. Select cutting edges... Select objects: budama eksenini seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Select object to trim or shift-select to extend or [Project/Edge/Undo]: budanacak nesneleri seçmeniz istenir. Seçtiğiniz nokta seçilen nesnenin budanacak kısmının üzerindeki bir nokta olmalıdır. NOT: yukarıdaki komutta f yazıp enter tuşuna basarak çoklu budama yapabilirsiniz.

11 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 11 EXTEND KOMUTU Nesneleri istenilen bir eksene kadar uzatmak için kullanılmaktadır. Select boundary edges: Select objects: uzatma eksenini seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Select object to extend or shift-select to trim or [Project/Edge/Undo]: uzatılacak nesneleri seçmeniz istenir. Seçtiğiniz nokta seçilen nesnenin uzatılacak kısmının üzerindeki bir nokta olmalıdır. NOT: yukarıdaki komutta f yazıp enter tuşuna basarak çoklu uzatma yapabilirsiniz.

12 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 12 FILLET KOMUTU Köşeleri yuvarlatarak birleştirmek için kullanılmaktadır. coomand: fillet Current settings: Mode = TRIM, Radius = Select first object or [Polyline/Radius/Trim/mUltiple]: Select second object: fillet komutu girilir. komutu etkileyen çizim özelliklerinin o anki durumunu gösterir ilk nesneyi seçmeniz istenir. ikinci nesneyi seçmeniz istenir. Açıklamalar: Polyline seçeneği: bir polyline ın tüm köşelerini birden yuvarlatmaya yarar. Select 2D polyline: bir polyline seçmenizi ister. 4 lines were filleted: polyline komutu ile toplam kaç çizginin yuvarlatıldığını gösterir. Radius seçeneği: yuvarlatma çapını değiştirmeye yarar. Specify fillet radius <0.0000>: yuvarlatma yarıçapını girmenizi ister. trim seçeneği: nesnelerin yuvarlatma işleminden sonra kalan fazla kısmının kesilip kesilmeyeceğini belirlemeye yarar. Enter Trim mode option [Trim/No trim] <Trim>: trim modunu girmenizi ister. Fazla kısımları kesmek için trim, aksi için no trim seçilmelidir. multiple seçeneği: komutu işlem bitene kadar otomatik olarak devam ettirmeye yarar.

13 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 13 CHAMFER KOMUTU Köşeleri pah şeklinde birleştirmek için kullanılmaktadır. coomand: chamfer chamfer komutu girilir. (TRIM mode) Current chamfer Dist1 = , Dist2 = komutu etkileyen çizim özelliklerinin o anki durumunu gösterir Select first line or [Polyline/Distance/Angle/Trim/Method/mUltiple]: ilk çizgiyi seçmenizi ister. Select second line: ikinci çizgiyi seçmenizi ister. *polyline seçeneği: bir polyline ın tüm köşelerini birden pah kırarak birleştirmeye yarar. -Select 2D polyline: bir polyline seçmenizi ister. -4 lines were chamfered polyline a ait toplam kaç çizginin birleştirildiğini gösterir. *distance seçeneği: pah kırma mesafelerini ayarlamaya yarar. -Specify first chamfer distance <0.0000>: ilk mesafeyi girmenizi ister. -Specify second chamfer distance < >: ikinci mesafeyi girmeniz ister. *angle seçeneği: istenilen açıya göre pah kırmaya yarar. Specify chamfer length on the first line <0.0000>: ilk çizginin uzunluğunu girmenizi ister. Specify chamfer angle from the first line <0>: ilk çizgiden kaç derecelik bir açı yapılacağını sorar. *trim seçeneği: nesnelerin pah kırma işleminden sonra kalan fazla kısmının kesilip kesilmeyeceğini belirlemeye yarar. -Enter Trim mode option [Trim/No trim] <Trim>: trim modunu girmenizi ister.fazla kısımları kesmek için trim, aksi için no trim seçilmelidir. *method seçeneği: pah kırmanın hangi yönteme göre yapılacağını sorar. -Enter trim method [Distance/Angle] <Angle>: iki mesafe girme yöntemi için distance açı yöntemi için angle seçilmelidir. *multiple seçeneği: komutu işlem bitene kadar otomatik olarak devam ettirmeye yarar.

14 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 14 MIRROR KOMUTU Aynalama komutudur. Nesneleri istenilen eksene göre simetrik olarak kopyalamak için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: mirror aynalama komutu girilir. Select objects: nesneleri seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Select objects: 1 found,3 total her seçtiğiniz yeni nesne sayısını ve toplam seçilen nesne sayısını gösterir. specify first point of mirror line: aynalama yapacağınız eksenin başlangıç noktasını girmenizi ister. specify second point of mirror line: aynalama yapacağınız eksenin bitiş noktasını girmenizi ister. delete source objects[yes/no] <N>:aynalama için seçilen orijinal nesnelerin silinip silinmeyeceğini sorar. Silinecekse Y yazıp entere basılır. Silinmeyecekse sadece N yazıp enter tuşuna basılır.

15 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 15 ROTATE KOMUTU Nesneleri istenilen açıya göre döndürmek için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: rotate döndürme komutu girilir. Select objects: nesneleri seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Specify base point: nesneyi döndüreceğiniz merkez noktayı sorar. Specify rotation angle or[reference]: nesneyi döndüreceğiniz açıyı sorar. Bir değer girebilirsiniz veya ekranda istediğiniz döndürme açısını görerek işaretleyebilirsiniz.

16 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 16 STRETCH KOMUTU Nesneleri sabit bir mesafeye göre istenilen mesafede uzatmak ve kısaltmak için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: stretch stretch komutu girilir. Select objects to stretch by crossing-window or crossing-polygon: esnetilecek nesneleri pencere içine alma yöntemi ile seçiniz. Select objects: nesneleri seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Specify base point or displacement: nesneyi hangi noktadan itibaren esnetmek istediğinizi sorar. Specify second point of displacement or <use first point as displacement>: nesneyi hangi noktaya kadar esneteceğinizi sorar. Esnetme değerini rakam olarak komut satırından girebilir veya ekrandan istediğiniz mesafeyi işaretleyebilirsiniz.

17 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 17 EXPLODE KOMUTU Patlatma komutudur. Block halindeki nesneleri patlatarak parçalara ayırmak için kullanılmaktadır. Command: Command: explode Select objects: Select objects: 1 found program bir komut girmenizi bekler. patlatma komutu girilir. patlatılacak nesneleri seçmeniz istenir. kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir.

18 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 18 HATCH KOMUTU Kapalı alanları istenilen şekilde taramak için kullanılmaktadır. Command: Command: hatch program bir komut girmenizi bekler. tarama komutu girilir. Tarama komutu girildiğinde ekrana gelen pencerede istenilen ayarlar yapılır.

19 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 19 AREA KOMUTU Kapalı bir bölgenin alanını ve çevresini bulmak için kullanılmaktadır. command: area alan komutu girilir. Specify first corner point or [Object/Add/Subtract]: kapalı bölgenin ilk köşesini girmeniz istenir. Specify next corner point or press ENTER for total: kapalı bölgenin sonraki köşe noktasını girmeniz istenir. Bitirmek için enter yapılır. Specify next corner point or press ENTER for total: kapalı bölgenin tüm köşe noktaları işaretlenir ve enter yapılır. Area = , Perimeter = alan (area) ve çevre (perimeter) komut satırından okunur.

20 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 20 RECTANGLE KOMUTUU Dikdörtgen çizmek için kullanılmaktadır. Specify first corner point or [Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width]: Specify other corner point or [Dimensions]: **dimensions seçeneği: dikdörtgenin seçmenizi ister. dikdörtgenin seçmenizi ister. ilk diğer köşesini köşesini kenar boyutlarını vererek dikdörtgen çizmek için kullanılır. -Specify length for rectangles <0.0000>: dikdörtgenin uzunluğunu girmenizi ister (x yönü) Specify width for rectangles <0.0000>: dikdörtgenin genişliğini girmenizi ister (y yönü) Specify other corner point or [Dimensions]: dikdörtgenin hangi eksende olacğını belirtmenizi ister. *chamfer seçeneği: dikdörtgenin köşelerinii pah kırarak çizmek için kullanılır. Specify first chamfer distance for rectangles <0.0000>: ilk pah kırma mesafesini girmenizi ister. Specify second chamfer distance for rectangles < >: ikinci pah kırma mesafesini girmenizi ister. *elevation seçeneği: dikdörtgenin 3 boyutlu çizimdeki yüksekliğini girmek için kullanılır. -Specify the elevation for rectangles < >: dikdörtgenin 3 boyutlu çizimdeki yüksekliğini girmenizi ister. *filet seçeneği: dikdörtgenin köşelerini yuvarlatmak için kullanılır. Specify fillet radius for rectangles <0.0000>: köşelerin yuvarlatma yarıçapını girmenizi ister. *thickness seçeneği: dikdörtgeinin 3 boyutlu çizimdeki kalınlığını girmek için kullanılır. Specify thickness for rectangles <0.0000>: dikdörtgenin 3 boyutlu çizimdeki kalınlığını girmenizi ister. *width seçeneği: dikdörtgeni oluşturan çizgilerin genişliklerini girmek için kullanılır. Specify line width for rectangles <0.0000>: dikdörtgeni oluşturan çizgilerin genişliğini girmenizi ister. Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

21 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 21 MULTILINE TEXT KOMUTU Çok satırlı yazı yazmak için kullanılmaktadır. Specify first corner: yazının oluşturulacağı pencerenin ilk köşesinin girilmesini ister. Specify opposite corner or [Height/Justify/Line spacing/rotation/style/width]: pencerenin diğer köşesinin girilmesini ister.

22 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 22 REGEN KOMUTU Ekrandaki çizimi güncellemek için kullanılmaktadır. Çizimlerinizi düzenlerken, ekrandaki bazı çizgilerin kaybolduğunu, daire ve yay gibi eğri nesnelerin şekillerinin bozulduğunu fark edebilirsiniz. Bu sorunu gidermek için regen yazıp enter yaptığınızda çiziminiz güncellenecektir. Command: Command: regen program bir komut girmenizi bekler. regen komutu girilir. Enter tuşuna basılır.

23 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 23 PURGE KOMUTU Kullanılmayan stilleri temizlemek için kullanılmaktadır. Çiziminiz sırasında oluşturup hiç kullanmadığınız katman, çizgi tipi, ölçü stili, yazı stili gibi stilleri çiziminizde gereksiz yere yer kaplamaması için silmeye yarar. Purge yazıp enter yaptığınızda açılan pencereden Purge All düğmesi aktif ise tıklanarak kullanılmayan stiller otomatik olarak silinir.

24 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 24 DIMENSION KOMUTU Ölçülendirme yapmak için kullanılmaktadır. Command: dimlinear Doğrusal ölçülendirme yapmak için kullanılmaktadır. Command: dimaligned Paralel ölçülendirme yapmak için kullanılmaktadır.

25 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 25 DIMENSION STYLE KOMUTU Ölçülendirme ayarlarını yapmak için kullanılmaktadır. Styles: kullanılabilir ölçü stillerini gösterir. List: kullanılabilir tüm ölçü stilleri All styles veya çizimde o anda kullanılan Styles in use ölçü stillerini üstteki ölçü stilleri kutusunda görmek için istenilen seçim yapılır. Prewiev of: seçilen ölçü stilinin önizlemesinin yapıldığı ekrandır. Description: seçilen ölçü stilinin tarifinin yapıldığı kısımdır. Set current: birden fazla stilden o anda kullanılmak istenen stili seçip aktif stil haline getirmek için kullanılır. Soldaki styles kutusundan istenilen ölçü stili seçilir ve set current düğmesine basılır. New: yeni bir ölçü stili oluşturmak için kullanılır. Modify: Mevcut olan bir ölçü stilinde değişiklik yapmak için kullanılır. Override: Mevcut olan bir stilden çok az farklı yeni bir stil oluşturmak için kullanılır. Compare: Mevcut olan stiller arasında karşılaştırma yapmak için kullanılır.

26 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 26 SCALE KOMUTU Çizimi istenilen katsayı ile büyütmek için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: scale scale komutu girilir. Select objects: nesneleri seçmeniz istenir. Select objects: 1 found kaç adet nesne seçtiğinizi gösterir. Specify base point: bir noktayı tıklamanız beklenir. Specify scale factor or [Copy/Reference] <1.0000>: katsayı girilir.

27 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 27 ARRAY KOMUTU Dizi olarak kopyalama yapmak için kullanılmaktadır.

28 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 28 ARC KOMUTU Yay oluşturmak için kullanılmaktadır. Command: Command: arc Specify start point of arc or [Center]: Specify second point of arc or [Center/End]: Specify end point of arc: program bir komut girmenizi bekler. yay komutu girilir. Yayın başlangıç noktası girilir. yayın ikinci noktasını girmeniz istenir. yayın bitiş noktasını girmeniz istenir. Açıklamalar: *Center [merkez] seçeneği: Specify start point of arc or [Center]:C yapılır. Specify center point of arc: Specify start point of arc: merkezi seçerek yay oluşturmak için kullanılır. Yayın merkez noktasını girmek için C yazıp enter Yayın merkez noktası işaretlenir. yayın başlangıç noktasını girmeniz istenir.

29 Resim görüntülenemiyor. Bilgisayarınızda resmi açmak için yeterli bellek olmayabilir veya resim bozulmuş olabilir. Bilgisayar ınızı yeniden başlatın ve sonra dosyayı yeniden açın. Kırmızı x yine görünürse, resmi silip yeniden eklemeniz gerekebilir. MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 29 CIRCLE KOMUTU Daire oluşturmak için kullanılmaktadır. Command: program bir komut girmenizi bekler. Command: circle daire komutu girilir. Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]: dairenin merkez noktası girilir. Specify radius of circle or [Diameter]: dairenin yarıçapı girilir. Açıklamalar diameter [çap] seçeneği: dairenin çapını girmek için kullanılır. Specify radius of circle or [Diameter] <>: enter yapılır. Specify diameter of circle <>: 100 dairenin çapını girmek için D yazıp istenilen çap girilir. 3P seçeneği: istenilen üç noktadan geçen bir daire oluşturmak için kullanılır. Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]: 3P yazılır ve enter yapılır. Specify first point on circle: birinci noktanın yeri işaretlenir. Specify second point on circle: ikinci noktanın yeri işaretlenir. Specify third point on circle: üçüncü noktanın yeri işaretlenir.

30 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 30 2P seçeneği: istenilen iki noktadan geçen bir daire oluşturmak için kullanılır. Seçilen iki nokta aynı zamanda dairenin çapını da belirlemiş olur. Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]: 2P yazılır ve enter yapılır. Specify first end point of circle's diameter: birinci noktanın yeri işaretlenir. Specify second end point of circle's diameter: ikinci noktanın yeri işaretlenir. Tan tan radius [teğet teğet yarıçap] seçeneği: belirleyerek daire oluşturmak için kullanılır. iki teğet noktası ve yarıçap Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]: T yazılır ve enter yapılır. Specify point on object for first tangent of circle: dairenin teğet geçeceği birinci nokta işaretlenir. Specify point on object for second tangent of circle: dairenin teğet geçeceği ikinci nokta işretlenir. Specify radius of circle <>: 150 dairenin yarıçapı girilir.

31 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 31 NOTLAR Acad.pgp dosyası kullanımı hakkıda Tüm komutlar, Acad.pgp dosyası içerisinde düzenleme yapılarak kullanılabilir. Örneğinn Line komutu L ile kısaltılırsaa komut satırında L yapıldığında line komutu çalışır. C:\Program Files\AutoCAD 2004\UserDataCache\Support\Acad.pgp C:\Program Files\AutoCAD 2007\UserDataCache\Support\Acad.pgp C:\Program Files\AutoCAD 2008\UserDataCache\Support\Acad.pgp L, Line M, Move CO, Copy E, Erase C, Circle O, Offset gibii kısaltmalar yapılabilir. Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

32 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 32 NOTLAR Object Snap kullanımı hakkıda Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

33 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 33 Endpoint Midpoint Intersection Apperent int. Center Quadrant Tangent Perpendicular Extension Parellel Node Nearest None Bir doğru ya da yayın uç noktasından yakalar. Bir doğru ya da yayın orta noktasından yakalar. Doğru, yay ve dairelerin kesişme noktasından yakalar. Birbirine paralel olmayan iki doğrunun izafi kesişme noktasından yakalar. Daire ya da yayların merkez noktasından yakalar. Daire ya da yayların çeyrek noktasından yakalar. Bir daire ya da yay üzerinde teğet noktayı yakalar. Bulunulan noktadan gösterilen nesneye dikme çizer. Bir noktadan belli bir uzaklıktaki dik mesafeden yakalar. Varolan bir doğruya paralel yeni bir doğru çizer. Point komutu ile çizilen noktaların merkezinden yakalar. Bir çizginin, dairenin, yayın işaretleyiciye en yakın noktasından yakalar. Bir nokta yakalama yöntemini iptal eder.

34 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 34 NOTLAR Birim ve yön kullanımı hakkıda Format Units başlığı altından tıklanır. Uzunluk ve açı komutuu için yön belirlenir. birimleri belirlenir. Rotate Clokwise (saat yönü) işaretli değilsee saatin ters yönü pozitif kabul edilmektedir. Direction tıklanarak yönler ve açıların alacağı değerler gösterilir. Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

35 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 35 Clokwise (saat yönü) işaretli ise saat yönü pozitif kabul edilmektedir. Direction tıklanarak yönler ve açıların alacağı değerler gösterilir.

36 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 36 ÖRNEK-1 Line komutunun kullanımı hakkıda Koordinatlar girilerek dikdörtgen oluşturalım. 4(0,250) 3(100,250) 1(0,0) 2(100,0) command: line specify first point: 0,0 1 noktasınınn koordinatlarını girilir, specify next point or [Undo]: 100,0 2 noktasınınn koordinatları girilir, specify next point or [Undo]: 100,250 3 noktasınınn koordinatları girilir, specify next point or [Close/Undo]:0,250 4 noktasınınn koordinatlarını girilir. Veya son işlem yerine, specify next point or [Close/Undo]: C C yazılır ve enter tuşuna basılır. Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

37 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 37 ÖRNEK-2 Dimension komutunun kullanımı hakkıda Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

38 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 38 ÖRNEK-3 Trim komutunun kullanımı hakkıda Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

39 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 39 ÖRNEK-4 Copy komutunun kullanımı hakkıda Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

40 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 40 SÖZLÜK Autocad kullanırken sıkça karşılaşıl an ingilizce kelimeler ve türkçe karşılıkları İNGİLİZCE angle angular base point center chord close command diameter direction displacement distance end end point horizontal include length multiple object point radius rotation scale second point select select object source object specify specify a point specify first point specify next point specify through point start point tangent third point undo vertical TÜRKÇE açı açısal temel nokta, baz alınan nokta merkez kiriş kapatmak komut çap yön yer değiştirme mesafe son, bitiş bitiş noktası yatay kapsamak uzunluk çoklu nesne nokta yarıçap döndürme ölçek ikinci nokta seçmek nesne seçin kaynak nesne belirtmek, işaretlemek bir nokta belirleyin birinci noktayı belirleyin sonraki noktayı belirleyin doğrultuyu(yönü) belirleyin başlangıç noktasıı teğet üçüncü nokta geri al düşey Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

41 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 41 TÜM KOMUTLAR Autocad kullanılan tüm komutlar ve kısa açıklamaları Modify (Düzenleme) Menüsü Erase Seçilen nesneleri siler. Undo Yapılan işlemleri geri alır. Redo Geri alınarak iptal edilen işlemleri ileri alarak yeniler. Trim Seçilmiş nesneleri, kesişme noktalarından itibaren budar. Extend Bir ya da daha fazla nesneyi bir diğer nesneyee kadar uzatır. Break Bir nesne üzerindeki iki noktanın arasını koparmak veya nesneyi bir noktadan itibaren bölmek için kullanılır. Rotate Seçilen nesneleri, bir noktanın etrafında döndürür. Scale Seçilen nesneleri, bir noktanın etrafında büyütüp-küçültür. Move Seçilen nesneleri, bulundukları yerden, başka bir yere taşır. Copy Seçilen nesnelerin, belli bir mesafe öteye kopyalarını alır. Offset Bir nesneyi, kendisinden belli bir mesafe öteyee paralelini alarak kopyalar. Chamfer Kesişen ve kesişme ihtimali olan doğruların kesişen uçlarından istenilen miktarda pah kırar. Fillet Kesişen ve kesişme ihtimali olan doğrular arasında yuvarlatma yapar. Array Seçilen nesneleri istenilen sayıda, istenilen aralıkla dikdörtgen veya daieresel bir yörünge etrafında çoğaltır. Mirror Seçilen nesneleri, bir eksene göre simetriğini alır. Stretch Seçilen nesneleri, bir noktadan tutup sündürerek uzatıp-kısaltır. Explode Bir polyline ya da bloğu patlatarak doğrular, yaylar ve çemberlere ayırır. Divide Bir doğru ya da yayı belli aralıkla eşit parçalara böler.) Measure Bir doğru ya da yayı belli aralıkla eşit sayıdaa parçalara böler. Lengthen Doğru ya da yayların uzunluklarını değiştirir. Properties Çizilmiş olan nesnelerin özelliklerini bir diyalog kutusu yardımıyla değiştirir. Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

42 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 42 View (Görünüm) Menüsü Zoom (Ekrandaki çizimleri gerçek boyutlarını değiştirmeden istenilen oranda görünüş olarak büyütüp-küçültür. Pan (Ekranımızı ve çizimlerimizi istenilen yönde istenilen miktarda kaydırır. Aerial View (Ekranın sağ alt köşesinde bir kuşbakışı penceresi çıkartarak, Zoom ve pan komutlarının daha kontrollü kullanılmasını sağlar. Viewres (Çember, elips gibi eğrisel şekiller büyütüldükleri zaman yuvarlak değil de çok kenarlı poligonlar gibi gözükür. Bu şekillerin gerçeğe yakın gözükmesi için çözünürlüğünü değiştirmemizi sağlar. Layers (Katmanlar) Yeni bir layer oluşturmak, renk ve çizgi atamak Layer i güncelleştirmek, yeniden isimlendirmek ve silmek Layer i açma/kapama (On/Off) Layer i dondurmak/çözmek (Freeze/Thaw) Layer i kilitlemek/açmak (Lock/Unlock) Layer çizdirilebilir/çizdirilemez (Plottable/Non-Plottable) Linetype ölçeğinin değiştirilmesi Tarama işlemleri (Draw Hatch...) Yazı işlemleri (Draw Text) Dimension (Ölçülendirme) Linear (Doğrusal ölçülendirme) Align (Hizalı ölçülendirme) Ordinate (Koordinant ölçülendirme) Radius (Yarıçap ölçülendirme) Daimeter (Çap ölçülendirme) Angular (Açısal ölçülendirme) Baseline (Referansa göre ölçülendirme) Continue (Sürekli ölçülendirme) Leader (Çizimimizin bazı noktalarına küçük hatırlatıcı bilgiler ekler.) Center Mark (Çember ve yayların merkez noktalarını bir simge ile gösterir.) Style... (Yeni bir ölçülendirme stili oluşturur ve varolan ölçülendirme stillerinin ayarlarını değiştirir.)

43 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 43 CAL (Hesap işlmeleri yapar: Dört işlem, üst alma, log, sin, cos... vb..) INQUARY ( Sorgulama komutudur. Tools menüsünden) ID point (Gösterilen noktanın koordinatlarını verir.) Distance (Gösterilen iki nokta arasındaki mesafeyi verir.) Area (Gösterilen noktalar arasındaki ya da gösterilen şekillerin alanını ve çevresini verir.) List (Gösterilen şeklin tüm geometrik özelliklerini listeler.)

44 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 44 ÇİZDİRME İŞLEMLERİ PLOT KOMUTU Çıktı almak için kullanılmaktadır. Plot Oluşturduğumuz çizimleri plotter ya da printer den n çıkartır. Plot Device: Name: Çıktı alınacak printer ya da plotter bu listeden seçilir. Number of copies :Çizimimizin kaç adet kopya çıktısı alınacaksa buraya girilir. Plot Settings: Paper size: Çıktı alınacak kağıdın boyutu bu listeden seçilir. Plot Area: Çizimimizin çıktısı alınacak kısmıı bu seçeneklerden birisi ile belirlenir. 1. Limits: Sadece çizim limitleri içinde kalan kısımlar yazıcıya gönderilir Extents: Dosyamızdaki tüm çizimleri optimum bir şekilde yazıcıya gönderir. Display: Dosyamızdaki çizimlerden sadece ekranda görünen kısımlar yazıcıya gönderilir. Window: Yazıcıyaa gönderilecek bölüm, bir pencere açılarak belirlenir. Drawing orietation: Kağıdın yönünü değiştirir. Plot Scale: Çizim ölçeğini ayarlamak için kullanılır. Scaled to fit: çizim ölçeğini kağıda sığacak şekildee kendi belirler. Custom: Çizim ölçeğinin kullanıcı tarafından belirlenmesi sağlanılır. Ölçek için Plotted MM=Drawing units altındaki MM; kutucuklar kullanılır. Burada Plotted Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

45 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 45 mm cinsinden kağıttan çıkacak uzunluğu, Drawing units ise bu uzunluğun gerçekte ne kada1rlık bir uzunluğa karşılık geleceğini gösteriyor. Plot offset: (Center the offset) Çizimimizi kağıdın merkezine yerleştirir, çizimimizi kağıtta ortalar. Full Preview: Çizimimizin kağıt üzerinde nasıl çıkacağını gösterir. Partial Preview: Çizimimizin kağıda göre konumunu gösterir. Bütün ayarlamalardan sonra, çizimimizi printer ya da plotter a göndermek için OK butonuna basılır.

46 MHN 113 Teknik Resim ve Tasarı Geometri 46 FOKNSİYON TUŞLARI F1 F3 F6 F7 F8 Yardım Obje yakalama açma/kapama( (ON/OFF) Koordinat açma/kapama(on/off) Izgara açma/kapama(on/off) Dik konumu açma/kapama(on/off) Yrd. Doç. Dr. Şevkett ATEŞ

AUTOCAD: Çizim Limitleri

AUTOCAD: Çizim Limitleri AUTOCAD: Çizim Limitleri Command: limits Specify lower left corner or [ON/OFF] : 0,0 Specify upper right corner :1000,1000 Çizimde kullanılacak AutoCAD uzayının sınırlarını

Detaylı

MODIFY (DÜZENLEME) KOMUTLARI

MODIFY (DÜZENLEME) KOMUTLARI MODIFY (DÜZENLEME) KOMUTLARI Copy: Kopyalama Komutu Klavye kısayolu: co Nesneleri kopyalama işlemi yapar Komut girildiğinde: Select objects: Kopyalanacak nesneleri seçiniz. Nesneleri seçtikten sonra ENTER

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (TEKNİK RESİM-II) Yrd. Doç. Dr. Muhammed Arslan OMAR

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (TEKNİK RESİM-II) Yrd. Doç. Dr. Muhammed Arslan OMAR BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (TEKNİK RESİM-II) Yrd. Doç. Dr. Muhammed Arslan OMAR CHAMFER (Pah kırma) Objelerin köşelerine pah kırmak için kullanılır. [Undo/Polyline/Distance/Angle/Trim/mEthod/Multiple]

Detaylı

AUTOCAD: Çizime hazırlık

AUTOCAD: Çizime hazırlık AUTOCAD: Çizime hazırlık Layer Ayarları Menü : FORMAT LAYERS Komut: layers Komut Kısaltma: LA Çizimde kullanılacak katmanları (layers) ve her katmanda kullanılacak çizgi tipini, rengini ve kalınlığı ayarlanır.

Detaylı

2. ŞEKLİN ÇİZİLMESİ, ÖLÇÜLENDİRİLMESİ ve ÖLÇÜ AYARLARI

2. ŞEKLİN ÇİZİLMESİ, ÖLÇÜLENDİRİLMESİ ve ÖLÇÜ AYARLARI 2. ŞEKLİN ÇİZİLMESİ, ÖLÇÜLENDİRİLMESİ ve ÖLÇÜ AYARLARI Eksen layerini aktif layer yaparak aşağıdaki gibi herhangi uzunlukta bir düşey bir de yatay eksen çizgileri çizelim. Düşey ekseni, offset komutu ile

Detaylı

AUTOCAD: Komut Anlatımı

AUTOCAD: Komut Anlatımı AUTOCAD: Komut Anlatımı KOMUTLARIN ANLATIMI Menü : ANA MENÜ ADI ALT MENÜ YADA KOMUT Komut: komutun klavyeden karşılığı Komut Kısaltma: komutun klavyedeki kısa yolu Örnek: Çizgi Çizimi Menü : DRAW LINE

Detaylı

Command: zoom [All/Center/Dynamic/Extents/Previous/Scale/Window] <real time>: a

Command: zoom [All/Center/Dynamic/Extents/Previous/Scale/Window] <real time>: a AUTOCAD: ZOOM Menü : VIEW ZOOM Komut: zoom Komut Kısaltma: Z Command: zoom [All/Center/Dynamic/Extents/Previous/Scale/Window] : a All: Çizim limitleri içindeki çizimi ekrana sığdıracak şekilde

Detaylı

131 Draw ARC Draw Arc arc Arc Arc ı Tanımlayan Geometrik Özellikler: Şekil Points Kullanımı arc Şekil 3.37.

131 Draw ARC Draw Arc arc Arc Arc ı Tanımlayan Geometrik Özellikler: Şekil Points Kullanımı arc Şekil 3.37. 3 Araç Çubuğu Draw ARC Kayar menü DrawArc Yay Çizimi Komut Satırı arc Belirlenen bir koordinata istenilen ölçü ve konumda saatin tersi yönünde yay çizen bir komuttur. Arc la ilgili parametreler Şekil 3.36.

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (TEKNİK RESİM-II) Yrd.Doç.Dr. Muhammed Arslan OMAR

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (TEKNİK RESİM-II) Yrd.Doç.Dr. Muhammed Arslan OMAR BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM (TEKNİK RESİM-II) Yrd.Doç.Dr. Muhammed Arslan OMAR DONUT İçi dolu daireler ve halkalar çizmek için kullanılan bir komuttur. Kullanım şekli, Draw menüsünde bulunan Donut seçeneği

Detaylı

2 TEMEL ÇİZİM KOMUTLARI

2 TEMEL ÇİZİM KOMUTLARI İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ III Bölüm 1 AUTOCAD E GİRİŞ 11 1.1.Autocad Programının Kurulumu 12 1.2.Autocad Çizim Ortamının Tanıtılması 13 1.3.Dosyalama İşlemleri 17 1.3.1Yeni Dosya Açma (NEW) 17 1.3.2 Eski Bir Çizim

Detaylı

2 BOYUTLU ÇİZİM KOMUTLARI

2 BOYUTLU ÇİZİM KOMUTLARI AUTOCAD DERS NOTLARI AutoCad Programı: Autocad programı çizim, 3 boyutlu modelleme, görsel modelleme, vs gibi konularda çizim yapmamızı sağlayan, dünyada bu konuda en yaygın kullanılan programdır. Ekran

Detaylı

BÖLÜM 7. Şekil 7.1. Modify Araç Çubuğu

BÖLÜM 7. Şekil 7.1. Modify Araç Çubuğu BÖLÜM 7 7. ÇİZİMİN DÜZENLENMESİ Şekil 7.1. Modify Araç Çubuğu 7.1. ERASE Seçilen nesneleri siler. ERASE komutu ile, çizime son şeklini vermek, fazla çizilen elemanları kaybetmek amacıyla Autocad2000 de

Detaylı

Autocad 2015 Genel Görünümü

Autocad 2015 Genel Görünümü 1 Ücretsiz Autocad indirmek için Autocad 2015 Education Version için, http://www.autodesk.com/education/free-software/autocad Autocad 2015 Genel Görünümü 2 DURUM ÇUBUĞU SNAP (Kenetleme) İşaretleyicinin

Detaylı

AutoCAD SORULARI 3. 1) AutoCAD'de yaratılmış bir çizgi üzerinde oynamaya yarayan komutlar hangi menü altında toplanmıştır?

AutoCAD SORULARI 3. 1) AutoCAD'de yaratılmış bir çizgi üzerinde oynamaya yarayan komutlar hangi menü altında toplanmıştır? AutoCAD SORULARI 3 1) AutoCAD'de yaratılmış bir çizgi üzerinde oynamaya yarayan komutlar hangi menü altında c) Help d) Modify 2) AutoCAD'de çizgi/obje üretmeye (çizmeye) yarayan komutlar hangi menü altında

Detaylı

İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü

İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü 130 Bilgisayar Destekli Teknik Resim Ders Sunumu 2 Yrd. Doç. Dr. Eray Arslan eray.arslan@inonu.edu.tr Çizim Alanı Sınırlarının Ayarlanması (Limits komutu)

Detaylı

DEĞİŞİKLİK KOMUTLARI. Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA

DEĞİŞİKLİK KOMUTLARI. Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA DEĞİŞİKLİK KOMUTLARI Prof. Dr. Selim ÇETİNKAYA Değişiklik (modify) komutları Elle yapılan çizimlerde mevcut elemanlarda değişiklik yapmak son derece zor ve zaman alıcıdır. Bilgisayar destekli çizim programlarında

Detaylı

(AUTOCAD-I) DERS NOTLARI

(AUTOCAD-I) DERS NOTLARI GAZ ÜN VERS TES TEKNOLOJ FAKÜLTES AAT MÜHEND SL BÖLÜMÜ LG SAYAR DESTEKL MAR Ç M (AUTOCAD-I) DERS NOTLARI HAZIRLAYAN: DR. GÖKHAN DURMU EK M 2012 Haz rlayan ve Derleyen: Dr. G.DURMU Sayfa 1 / 38 Formül 1.

Detaylı

Ölçek Kavramı Görünüşler AutoCAD ile çizime hazırlık Komut Anlatımı Komut Satırı Koordinat Girişi (Line)

Ölçek Kavramı Görünüşler AutoCAD ile çizime hazırlık Komut Anlatımı Komut Satırı Koordinat Girişi (Line) HAFTA-3 Ölçek Kavramı Görünüşler AutoCAD ile çizime hazırlık Komut Anlatımı Komut Satırı Koordinat Girişi (Line) Çizime hazırlık (Çizim Kolaylıkları ve Layer Kavramı 0/17 ÖLÇEK Nesnenin gerçek boyutları

Detaylı

7. Hafta. Dr. Hilmi Berk ÇELİKOĞLU İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ulaştırma Anabilim Dalı

7. Hafta. Dr. Hilmi Berk ÇELİKOĞLU İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ulaştırma Anabilim Dalı TEKNİK K RESİM 7. Hafta Dr. Hilmi Berk ÇELİKOĞLU İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ulaştırma Anabilim Dalı İÇERİK Geçen en ders Ölçülendirme Ölçülendirme düzenlemed Katman oluşturma Dosya şablonu oluşturma

Detaylı

Balıkesir Özel Serper Bilgisayar Kursu Ders Notları

Balıkesir Özel Serper Bilgisayar Kursu Ders Notları Ders Notları AutoCAD ne işe yarar? Autocad genel anlamda; tasarımlarınızı ve çizimlerinizi bilgisayarda hatasız ve istenilen hassasiyette yapabilmenize olanak sağlayan bir programdır. Autocad i açtıktan

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM-I ( AUTOCAD ) DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM-I ( AUTOCAD ) DERS NOTLARI BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM-I ( AUTOCAD ) DERS NOTLARI Ögr. Gör. Vehbi BALAK Sayfa 1 AutoCAD programını nasıl çalıştırız? Masa üstünde yandaki simge farenin sol tuşu ile çift tıklanarak veya Başlat Programlar

Detaylı

DİŞLİ ÇARK ÇİZİMİ: 1. Adım Uzunlukları diş üstü dairesi çapından biraz büyük olacak şekilde bir yatay ve bir düşey çizgi çizilir.

DİŞLİ ÇARK ÇİZİMİ: 1. Adım Uzunlukları diş üstü dairesi çapından biraz büyük olacak şekilde bir yatay ve bir düşey çizgi çizilir. DİŞLİ ÇARK ÇİZİMİ: Bir dişli çarkın çizilebilmesi için gerekli boyutların tanımlaması gerekir. Yandaki şekilde gösterilen boyutların hesaplanması için gerekli formüller aşağıda belirtilmiştir. Do= Bölüm

Detaylı

Rectangle. Dikdörtgen çizimi için kullanılan komuttur

Rectangle. Dikdörtgen çizimi için kullanılan komuttur Rectangle Dikdörtgen çizimi için kullanılan komuttur Komutun çalıştırılması Uygulama-ilkel şekli Command: _rectang Specify first corner point or [Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width]: Specify other

Detaylı

1.Adım: Boş Mimari dosyası çift tıklanarak açılır.

1.Adım: Boş Mimari dosyası çift tıklanarak açılır. TESİSAT SINAV SORUSUNUN ÇİZİMİ 1.Adım: Boş Mimari dosyası çift tıklanarak açılır. 2.Adım: CTRL ve 2 tuşlarına aynı anda basarak şablon dosyayı bulur, çift tıklayarak açarız. 1 3.Adım: Açılan yeni pencerede

Detaylı

TEKNİK RESİM (Kısa Özet)

TEKNİK RESİM (Kısa Özet) TEKNİK RESİM (Kısa Özet) Yrd.Doç.Dr. Okan Fıstıkoğlu HAFTA-1 Norm Yazı Çizgi Tipleri ve Kullanım Yerleri Yıliçi Ödev Bilgileri AutoCad e Genel Bakış Tarihçe Diğer CAD yazılımları AutoCAD Menüleri AutoCAD

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM YRD. DOÇ.DR UĞUR BUĞRA ÇELEBİ

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM YRD. DOÇ.DR UĞUR BUĞRA ÇELEBİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM YRD. DOÇ.DR UĞUR BUĞRA ÇELEBİ GİRİŞ Mühendislerin başarılı olmasını etkileyen bir çok faktör vardır. Ürün tasarımı ve tasarım süreçleri mühendislerin başarısını etkileyen en

Detaylı

KOMUTLAR VE AYRINTILARI

KOMUTLAR VE AYRINTILARI KOMUTLAR VE AYRINTILARI LINE: Çizgi çizmek için kullanılır. -Command: line çizgi komutu girilir. - Specify first point: çizginin başlangıç noktasını belirlemeniz istenir. -Specify next point or [Undo]:

Detaylı

Dr. Fatih BARUTÇU GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI EĞİTİM YAYIM VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMLARI MÜFREDATLARI BÖLÜM I

Dr. Fatih BARUTÇU GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI EĞİTİM YAYIM VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMLARI MÜFREDATLARI BÖLÜM I Versiyon Tarih Hazırlayanlar Tanımlama 1 25.11.2014 Emre ERDEM Dr. Fatih BARUTÇU Antalya-Alanya Hizmet İçi Değerlendirme Toplantısında düzenlenmiştir. BÖLÜM I Hizmet İçi Eğitim Programının Adı Genel Amacı

Detaylı

MÜHENDİSLİK ÇİZİMLERİ İNŞ 210 (2+1) Yrd.Doç.Dr. Okan Fıstıkoğlu

MÜHENDİSLİK ÇİZİMLERİ İNŞ 210 (2+1) Yrd.Doç.Dr. Okan Fıstıkoğlu MÜHENDİSLİK ÇİZİMLERİ İNŞ 210 (2+1) Yrd.Doç.Dr. Okan Fıstıkoğlu HAFTA-1 Dersin Amacı ve Kapsamı Ders İle İlgili Genel Bilgiler Uyarılar 0/05 1. Hafta Dersin Amacı ve Kapsamı Amaç: İnşaat Mühendisliği alanında

Detaylı

SOLİDWORKS SOLİDWORKS E GİRİŞ 01 İSMAİL KELEN

SOLİDWORKS SOLİDWORKS E GİRİŞ 01 İSMAİL KELEN SOLİDWORKS SOLİDWORKS E GİRİŞ 01 İSMAİL KELEN SOLİDWORKS E GİRİŞ: MENÜLER SolidWORKS te rahat çizim yapabilmek, komutlara rahat ulaşabilmek için Windows ta da olduğu gibi araç çubukları vardır. Bazı araç

Detaylı

MÜHENDİSLİK ÇİZİMLERİ İNŞ 210 (2+1) Yrd.Doç.Dr. Okan Fıstıkoğlu

MÜHENDİSLİK ÇİZİMLERİ İNŞ 210 (2+1) Yrd.Doç.Dr. Okan Fıstıkoğlu MÜHENDİSLİK ÇİZİMLERİ İNŞ 210 (2+1) Yrd.Doç.Dr. Okan Fıstıkoğlu HAFTA-1 Dersin Amacı ve Kapsamı Ders İle İlgili Genel Bilgiler Uyarılar 0/05 1. Hafta Dersin Amacı ve Kapsamı Amaç: İnşaat Mühendisliği alanında

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ELEKTRİK PROJE ÇİZİM KURSU DRAW (ÇİZİM) KOMUTLARI

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ELEKTRİK PROJE ÇİZİM KURSU DRAW (ÇİZİM) KOMUTLARI 29 BİLGİSAYAR DESTEKLİ ELEKTRİK PROJE ÇİZİM KURSU DRAW (ÇİZİM) KOMUTLARI AutoCAD 2014 Kullanımı Çizim Komutları LINE (ÇİZGİ) Line komutu, çizim alanında belirlenen iki nokta arasına düz doğru çizer. Komut:

Detaylı

SOLĐD EDGE KOMUTLAR DRAW KOMUTLARI

SOLĐD EDGE KOMUTLAR DRAW KOMUTLARI SOLĐD EDGE KOMUTLAR DRAW KOMUTLARI LINE: 2 boyutlu çizimin olmazsa olmazıdır.bu komutu kullanarak her türlü çizim yaplabilmektedir. Đstediğimiz her türlü ölçü ve açı belirlenerek çizim yapılabilir. Şekil

Detaylı

Autocad genel anlamda; tasarımlarınızı ve çizimlerinizi bilgisayarda hatasız ve istenilen hassasiyette yapabilmenize olanak sağlayan bir

Autocad genel anlamda; tasarımlarınızı ve çizimlerinizi bilgisayarda hatasız ve istenilen hassasiyette yapabilmenize olanak sağlayan bir Autocad genel anlamda; tasarımlarınızı ve çizimlerinizi bilgisayarda hatasız ve istenilen hassasiyette yapabilmenize olanak sağlayan bir programdır.autocad i açtıktan sonra ekranda bazı menüler ve araç

Detaylı

Konu 03 : Seçim ve Modify komutları

Konu 03 : Seçim ve Modify komutları Konu 03 : Seçim ve Modify komutları Oluşturulan varlıkların yerlerini veya şekillerini değiştirmek amacıyla kullanılan komutlara MODIFY (düzenleme) komutları adı verilir. Bu komutlara MODIFY menüsünden,

Detaylı

Draw çiz demektir. line (hat,çizgi) ile başlar. Şekil çizmek için kullanılır.

Draw çiz demektir. line (hat,çizgi) ile başlar. Şekil çizmek için kullanılır. Draw çiz demektir. line (hat,çizgi) ile başlar. Şekil çizmek için kullanılır. Hemen bitişiğinde modify (düzenle) araç çubuğu ve komutları bulunur. Control N (New)ile yeni bir dosya açılır. Control O (Open)

Detaylı

BİLKEY AUTOCAD DERS NOTLARI VE KISAYOL KOMUTLARI

BİLKEY AUTOCAD DERS NOTLARI VE KISAYOL KOMUTLARI AUTOCAD EĞĠTĠM MÜFREDATI 01- CAD, AutoCAD ve AutoCAD 02- Programın ara yüzünün tanıtılması 03- Drawing limits (Çizim sınırlarının değiştirilmesi) 04- Draw(Çizim) Menüsü 05- Line (Başlangıç ve bitiş noktası

Detaylı

DERS-2. A. Genel Ayarların Yapılması B. Yardım Menüsünün Kullanımı

DERS-2. A. Genel Ayarların Yapılması B. Yardım Menüsünün Kullanımı DERS-2 A. Genel Ayarların Yapılması B. Yardım Menüsünün Kullanımı Yazı stilinin ayarlanması Text Style diyalog penceresi Yazı fontlarının seçimi Yazı stillerinin görüntülendiği pencere Yazının yüksekliği

Detaylı

TEKNİK RESİM. Arş. Grv. M. Adil AKGÜL İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Ana Bilim Dalı. akgulme@itu.edu.tr http://web.itu.edu.

TEKNİK RESİM. Arş. Grv. M. Adil AKGÜL İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Ana Bilim Dalı. akgulme@itu.edu.tr http://web.itu.edu. TEKNİK RESİM 9. Hafta Arş. Grv. M. Adil AKGÜL İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Ana Bilim Dalı akgulme@itu.edu.tr http://web.itu.edu.tr/~akgulme İçerik İleri seviye komutlar Offset Array Mirror Measure Divide

Detaylı

Çizim Alanı Sınırlama

Çizim Alanı Sınırlama Çizim Alanı Sınırlama Çizim nesnesi/nesneleri her zaman AutoCad in bağımsız çizim alanı içerisinde çizilmeyebilirler. Çizilen nesne daha sonradan kağıt ortamına aktarılacaksa (plot) muhakkak kağıt alanı

Detaylı

Kullanım ayarı yaparak düzlem seçmek

Kullanım ayarı yaparak düzlem seçmek Bilgisayar Destekli Çizim Dersi Dersin Modülleri Katı Modelleme Katı Oluşturma Montaj Modelleme Katı Modeli Teknik Resme Aktarma Kazandırılan Yeterlikler Kullanım ayarı yaparak düzlem seçmek Katı oluşturmak

Detaylı

Round-Chamfer / Yrd. Doç. Dr. Mehmet FIRAT- Yrd. Doç. Dr. Murat ÖZSOY

Round-Chamfer / Yrd. Doç. Dr. Mehmet FIRAT- Yrd. Doç. Dr. Murat ÖZSOY ROUND ve CHAMFER KOMUTLARI 1. Round ve Chamfer komutlarını uygulamak için daha önceden çizilmiş bir katı modele ihtiyaç bulunmaktadır. Bu yüzen ilk olarak herhangi bir katı model FILE menüsünden OPEN komutu

Detaylı

AutoCad 2010 Programının Çalıştırılması

AutoCad 2010 Programının Çalıştırılması AutoCad 2010 Programının Çalıştırılması 1- Masaüstünden AutoCad 2010 simgesine mouse ile çift tıklanarak çalıştırılabilir. 2- Başlat menüsünden çalıştırılabilir. 3- Başlat menüsü > Autodesk > Autocad 2010

Detaylı

BÖLÜM 5 5. ÇİZİM ALANINA ÖZELLİK KAZANDIRMAK. Başlangıçta yapılabilen ayarlar, daha sonra çizim alanının içinde iken de yapılabilir.

BÖLÜM 5 5. ÇİZİM ALANINA ÖZELLİK KAZANDIRMAK. Başlangıçta yapılabilen ayarlar, daha sonra çizim alanının içinde iken de yapılabilir. 62 BÖLÜM 5 5. ÇİZİM ALANINA ÖZELLİK KAZANDIRMAK Çizdiğiniz her nesne birimlerle ölçülür. Çizmeden önce AutoCAD içinde birimlerin değerini belirlemeniz gerekir. Örneğin, bir çizim içindeki nesneler gerçek

Detaylı

AutoCAD 2010 2B Çizim Uygulamaları

AutoCAD 2010 2B Çizim Uygulamaları AutoCAD 2010 2B Çizim Uygulamaları Free Software Downloads for Students and Educators The Autodesk Education Community is an online forum that provides students and faculty with free software and valuable

Detaylı

SolidWORKS te rahat çizim yapabilmek, komutlara rahat ulaşabilmek. için Windows ta da olduğu gibi araç çubukları vardır. Bazı araç çubukları

SolidWORKS te rahat çizim yapabilmek, komutlara rahat ulaşabilmek. için Windows ta da olduğu gibi araç çubukları vardır. Bazı araç çubukları 11 SOLIDWORKS E GİRİŞ MENÜLER SolidWORKS te rahat çizim yapabilmek, komutlara rahat ulaşabilmek için Windows ta da olduğu gibi araç çubukları vardır. Bazı araç çubukları kullanım zamanı geldiğinde bilgisayarın

Detaylı

Başlarken. AutoCAD Arayüzü. AutoCAD Arabirimleri. AutoCAD Arabirimleri. Şablon (Template) Seçimi. Yeni çizim dosyası açmak. Ekran Formatı B Ö L Ü M 1

Başlarken. AutoCAD Arayüzü. AutoCAD Arabirimleri. AutoCAD Arabirimleri. Şablon (Template) Seçimi. Yeni çizim dosyası açmak. Ekran Formatı B Ö L Ü M 1 Başlarken AutoCAD Arayüzü B Ö L Ü M 1 Ekran Formatı Program ilk çalıştırıldığında AutoCAD yazılımının ilk ekran görünüşüdür AutoCAD arabirimlerinden 2D Drafting & Annotation format görünümüdür. 1 2 AutoCAD

Detaylı

Menüden Browse kutucuğu seçilir.block seçilir ve okey tuşuna basılır.

Menüden Browse kutucuğu seçilir.block seçilir ve okey tuşuna basılır. İKİ BOYUTLU ÇİZİM DRAW MENÜSÜ KOMUTLARI Line: Çizgi çizmek için line simgesine tıklanır.ekran üzerinde bir nokta işaretlenir.mouse ile yön belirtilerek ikinci nokta belirlenir ve komuttan çıkılır. Açılı

Detaylı

7. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN.

7. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN. 7. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN inankeskin@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler Perspektif Çizimler...

Detaylı

AÇILIŞ EKRANI. Açılış ekranı temelde üç pencereye ayrılır:

AÇILIŞ EKRANI. Açılış ekranı temelde üç pencereye ayrılır: AÇILIŞ EKRANI Açılış ekranı temelde üç pencereye ayrılır: Tam ortada çizim alanı (drawing area), en altta komut satırı (command line) ve en üstte ve sol tarafta araç çubukları (toolbar). AutoCAD te dört

Detaylı

5. Hafta. Dr. Hilmi Berk ÇELİKOĞLU İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ulaştırma Anabilim Dalı

5. Hafta. Dr. Hilmi Berk ÇELİKOĞLU İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ulaştırma Anabilim Dalı TEKNİK K RESİM 5. Hafta Dr. Hilmi Berk ÇELİKOĞLU İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ulaştırma Anabilim Dalı İÇERİK AutoCAD e e giriş Koordinat sistemi Çalışma alanının n boyutlandırılmas lması line komutu

Detaylı

MONTAJ ( ASSEMBLIES )

MONTAJ ( ASSEMBLIES ) 95 MONTAJ ( ASSEMBLIES ) Assemblies, çizidiğimiz veya çizeceğimiz parçaların (Part) bir dosya altında birleştirilmesi yani montaj yapılması işlemidir. Bunun için ilk önce FILE=>NEW komutu ile yeni Assembly

Detaylı

TEKNİK RESİM VE ÇİZİM TEKNOLOJİLERİ

TEKNİK RESİM VE ÇİZİM TEKNOLOJİLERİ Dersin Modülleri Geometrik Çizimler Görünüş Çıkarma Ölçülendirme ve Yüzey İşlemleri Kroki, Perspektif ve Yapım Resmi Temel Geometrik Çizimler Özellik ve Tanımlama Yeterli Görünüş Çizimi ve Kütüphane Kazandırılan

Detaylı

BĐLGĐSAYARDAN BAĞIMSIZ YAZDIRMA ĐŞLEMĐ

BĐLGĐSAYARDAN BAĞIMSIZ YAZDIRMA ĐŞLEMĐ BĐLGĐSAYARDAN BAĞIMSIZ YAZDIRMA ĐŞLEMĐ Argox X-2000+ barkod / etiket yazıcısını bilgisayardan bağımsız kullanabilmek için Argox X-2000+ barkod / etiket yazıcısı ile birlikte verilen CD içerisinde bulunan

Detaylı

BÖLÜM 16 16. YÜZEY MODELLEME VE KATI MODELLEME

BÖLÜM 16 16. YÜZEY MODELLEME VE KATI MODELLEME BÖLÜM 16 16. YÜZEY MODELLEME VE KATI MODELLEME 16.1. YÜZEY MODELLEME AutoCAD2000, üç boyutlu modelleme yapmak için iki yol kullanır. Bunlar; yüzey modelleme ve katı modellemedir. Yüzey modellemede oluşturulan

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

PARÇA MODELLEMEYE GİRİŞ

PARÇA MODELLEMEYE GİRİŞ PARÇA MODELLEMEYE GİRİŞ Pro/ENGINEER programında 10 değişik modelleme kısmı bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan ve bizim de işleyeceğimiz parça modelleme (Part) kısmıdır. Bunun yanında montaj (assembly),

Detaylı

AutoCAD 2011 Sadeleştirilmiş Ders Notları Öğr.Gör. Mehmet MUTLU

AutoCAD 2011 Sadeleştirilmiş Ders Notları Öğr.Gör. Mehmet MUTLU YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ & VAN MESLEK YÜKSEKOKULU MİMARİ RESTORASYON PROGRAMI 2011 AutoCAD 2011 Sadeleştirilmiş Ders Notları Öğr.Gör. Mehmet MUTLU AutoCAD çalıştırıldığında AutoCAD penceresi açılır. Bu

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

AutoCAD Sadeleştirilmiş Ders Notları. Öğr.Gör. Mehmet MUTLU

AutoCAD Sadeleştirilmiş Ders Notları. Öğr.Gör. Mehmet MUTLU AutoCAD 2011 Sadeleştirilmiş Ders Notları Öğr.Gör. Mehmet MUTLU AutoCAD çalıştırıldığında AutoCAD penceresi açılır. Bu pencere istenilen tasarım ve çizimlerin yapılacağı sonsuz bir alandır. Bu alanın etkin

Detaylı

Teknik Resim Çıkartılması

Teknik Resim Çıkartılması Teknik Resim Çıkartılması Open komutuna tıklayarak daha önce çizmiş olduğumuz D2-Revolved Feature isimli part dosyamızı açalım. New komutuna tıklayarak yeni bir Drawing dokümanı oluşturalım. Karşımıza

Detaylı

MÜHENDİSLİ ÇİZİMLERİ LABORATUVAR UYGULAMASI

MÜHENDİSLİ ÇİZİMLERİ LABORATUVAR UYGULAMASI MÜHENDİSLİ ÇİZİMLERİ LABORATUVAR UYGULAMASI Önemli Not: Geçen haftaki uygulamada AutoCAD in menü ve kısayolları yüklenememişti. Bu sorun hala devam ediyorsa aşağıda verilen işlem sırasını takip ederek

Detaylı

Basit Parça Modelleme

Basit Parça Modelleme Basit Parça Modelleme Yapacağımız örnek, 1.gün eğitimimizin ilk uygulamasıdır. Bu örnekle parça modellemedeki temel komutları tanıyacağız ve fonksiyonlarını inceleyeceğiz. Uygulamamıza bir yeni bir Part

Detaylı

ECDL Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası ECDL CAD Müfredatı Versiyon 3.0

ECDL Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası ECDL CAD Müfredatı Versiyon 3.0 ECDL Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası ECDL CAD Müfredatı Versiyon 3.0 Tüm hakları saklıdır. ECDL vakfı yazılı onayı olmaksızın bu döküman veya herhangi bir bölümü değiştiriemez. Bu tarz bir talep

Detaylı

Konu 01 : AutoCAD Arayüzü ve Çalışma Prensibi

Konu 01 : AutoCAD Arayüzü ve Çalışma Prensibi Konu 01 : AutoCAD Arayüzü ve Çalışma Prensibi AutoCAD en yaygın kullanılan çizim programıdır. Çok geniş çeşitlilikte bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu notlar AutoCAD in mimarlık alanında kullanımına

Detaylı

Yrd.Doç.Dr. Aydın Mühürcü, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Küçüker

Yrd.Doç.Dr. Aydın Mühürcü, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Küçüker 2D Çizim Oluşturma Yrd.Doç.Dr. Aydın Mühürcü, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Küçüker 1. DÜZ ÇĐZGĐ (LINE) ÇĐZME Line komutu, ekran üzerinde girilen iki nokta arasında çizgi çizmek amacıyla kullanılmaktadır. Erişimi

Detaylı

AutoCAD. Autocad Versiyon Tarihçesi

AutoCAD. Autocad Versiyon Tarihçesi 1 AutoCAD AutoCAD, tüm dünyada başta mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan, dünyaca tanınan yazılım firması Autodesk tarafından hazırlanan, bilgisayar destekli çizim-tasarım yazılımıdır. Gerek

Detaylı

SoildWorks ilave modülünde bulunan ek yazılımlar (Add-Ins)

SoildWorks ilave modülünde bulunan ek yazılımlar (Add-Ins) SolidWorks Nedir? SoildWorks ilave modülünde bulunan ek yazılımlar (Add-Ins) PhotoWorks, MotionManager SolidWorks katı unsurları (Features).. 2 3 4 5 6 7 8 Parça unsurlarının alt yapısını oluşturmak için;

Detaylı

Teknik çizimde belirli çizim araç ve gereçleri kullanılmaktadır. Kısaca bu araç ve gereçlerden bahsedecek olursak;

Teknik çizimde belirli çizim araç ve gereçleri kullanılmaktadır. Kısaca bu araç ve gereçlerden bahsedecek olursak; TEKNİK ÇİZİM ve TASARIM 1. Genel Bilgiler 1.1. Tanım: Yerbilimleri uygulamalarında teknik çizim, arazi çalışmalarında yapılan gözlemlerin veya laboratuvar çalışmaları sonucu elde edilen tanımlamaların

Detaylı

CAEeda TM OM6 KANADI MODELLEME. EDA Tasarım Analiz Mühendislik

CAEeda TM OM6 KANADI MODELLEME. EDA Tasarım Analiz Mühendislik CAEeda TM OM6 KANADI MODELLEME EDA Tasarım Analiz Mühendislik 1. Kapsam Kanat Sınırlarını Çizme Taban Kanat Profilinin Hücum ve Firar Kenarları Sınırlarını Çizme Kanat Profilini Dosyadan (.txt) Okuma Geometrik

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM II

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM II 0 BÖLÜM 1 ORCAD PROGRAMINA GİRİŞ: OR-CAD programını başlatmak için Başlat menüsünden programlara gelinir. Programların içerisinde ORCAD Release 9 ve bunun içerisinden de ORCAD Capture seçilir. Karşımıza

Detaylı

SKETCHUP PROGRAMI ARAÇLAR VE GÖREVLERİ

SKETCHUP PROGRAMI ARAÇLAR VE GÖREVLERİ SKETCHUP PROGRAMI ARAÇLAR VE GÖREVLERİ Sketchup programı, üç boyutlu çizimler yapmamızı sağlayan bir programdır. Line (Çizgi) Aracı; çalışma ekranında düz çizgi oluşturmaya yarar. Select (Seçim) aracı;

Detaylı

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1 TABLO HAZIRLAMA : Word 2002/II TAB AYARLARI :

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1 TABLO HAZIRLAMA : Word 2002/II TAB AYARLARI : MICROSOFT WORD 2002 TAB AYARLARI : Yazımı belli bir sütundan başlatmak için kullanılır. Tab (durak) ayarı yapıldıktan sonra her Tab tuşuna basıldığında eklenti noktası yerleştirilen tab ayarlarına gelir.

Detaylı

12. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN.

12. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN. 12. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN inankeskin@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler Tablosu Properties panelini

Detaylı

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI. ĠNġAAT TEKNOLOJĠ ALANI BĠLGĠSAYARLA YAPI ELEMANI DESEN ÇĠZĠMĠ 482BK0063

T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI. ĠNġAAT TEKNOLOJĠ ALANI BĠLGĠSAYARLA YAPI ELEMANI DESEN ÇĠZĠMĠ 482BK0063 T.C. MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞI ĠNġAAT TEKNOLOJĠ ALANI BĠLGĠSAYARLA YAPI ELEMANI DESEN ÇĠZĠMĠ 482BK0063 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Gidilen sayfadan bir önceki sayfaya geçilir. Şekil Git İşlemi diyalog kutusu

Gidilen sayfadan bir önceki sayfaya geçilir. Şekil Git İşlemi diyalog kutusu BÖLÜM 6 6. BELGELER ÜZERİNDE YAPILABİLECEK İŞLEMLER 6.1. Git işlemi Yazılan belgeler rapor, ödev, kitap tez gibi sayfalarca uzunlukta olabilir. Sayfalarca uzunluktaki belgede herhangi bir sayfaya gitmek

Detaylı

BÖLÜM 17 17. ÜÇ BOYUTLU NESNELERİ KAPLAMA VE GÖLGELENDİRME

BÖLÜM 17 17. ÜÇ BOYUTLU NESNELERİ KAPLAMA VE GÖLGELENDİRME BÖLÜM 17 17. ÜÇ BOYUTLU NESNELERİ KAPLAMA VE GÖLGELENDİRME 17.1. HİDE Üç boyutlu katı modelleme ve yüzey modellemede Wireframe yapılarının görünmemesi için çizgileri saklama görevi yapar. HİDE komutuna

Detaylı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GEMİ YAPIMI GEMİ MODELİ ÖLÇÜLENDİRMESİ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GEMİ YAPIMI GEMİ MODELİ ÖLÇÜLENDİRMESİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI GEMİ YAPIMI GEMİ MODELİ ÖLÇÜLENDİRMESİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

DERS BİLGİ FORMU İleri Düzeyde Metal İşleme Gemi Yapımı Gemi İnşa

DERS BİLGİ FORMU İleri Düzeyde Metal İşleme Gemi Yapımı Gemi İnşa Dersin Adı Alan Meslek / Dal Dersin Okutulacağı Sınıf/Dönem Süre Dersin Amacı Dersin Tanımı Dersin Ön Koşulları Ders İle Kazandırılacak Yeterlilikler Dersin İçeriği Yöntem ve Teknikler Eğitim Öğretim Ortamı

Detaylı

BÖLÜM 10 10. KATMAN OLUŞTURMA (LAYER) Command line: Layer (veya transparent komutu için 'Layer kullanın)

BÖLÜM 10 10. KATMAN OLUŞTURMA (LAYER) Command line: Layer (veya transparent komutu için 'Layer kullanın) BÖLÜM 10 10. KATMAN OLUŞTURMA (LAYER) Çizim alanına yeni katmanlar oluşturur. Object Properties toolbar: Format menu: Layer Command line: Layer (veya transparent komutu için 'Layer kullanın) LAYER komutu

Detaylı

AJANCAM. Otomatik Yerleşim Ve Optimizasyon Programı EĞİTİM KİTAPÇIĞI

AJANCAM. Otomatik Yerleşim Ve Optimizasyon Programı EĞİTİM KİTAPÇIĞI AJANCAM Otomatik Yerleşim Ve Optimizasyon Programı EĞİTİM KİTAPÇIĞI 1 Seçenekler: Levha ayarları-malzeme seçimi-giriş/çıkış ayarları sekmelerinin bulunduğu yerleşim için önemli ayarların yapıldığı menüdür.

Detaylı

5. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN.

5. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN. 5. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN inankeskin@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler Tablosu Neneleri Düzenleme...

Detaylı

9. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN.

9. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN. 9. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN inankeskin@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler Katmanlarla Çalışma...

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM 1 Bilgisayar Destekli Tasarıma Giriş Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD-Computer Aided Design) programları, inşaat, mimari, elektrik - elektronik uygulamalarının yanında makine

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ PROJE ÇİZİMİ 482BK0103 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Bilgisayar Destekli Tasarım Ders Notları

Bilgisayar Destekli Tasarım Ders Notları İZOMETRİK ÇİZİM İzometrik çizim;, bir cisme 30 açı ile bakıp düzlem üzerine düşen yansımasını çizme işlemidir. İzometrik çizimler düzlem üzerine çizildiğinden, nesnelerin X ve Y eksenindeki boyutlarının

Detaylı

4. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN. inankeskin@karabuk.edu.tr

4. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM. Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN. inankeskin@karabuk.edu.tr 4. HAFTA ENM 108 BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM Yrd.Doç.Dr. İnan KESKİN inankeskin@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler Tablosu Koordinat Kullanımı...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) PLASTİK TEKNOLOJİSİ BİLGİSAYARLA ÇİZİM TEKNİKLERİ - 1 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek.

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. Amaçlarımız 2 Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. da metin biçimlendirmek. 1 Kelime İşlemcilerin İşlevleri 3 Kelime

Detaylı

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK

BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK BÖLÜM 5 5. TABLO OLUŞTURMAK Belli bir düzen içerisinde yan yana ve alt alta sıralanmış veya hizalı şekilde oluşturulması gereken bilgiler word de tablo kullanılarak hazırlanırlar. Örneğin bir sınıfa ait

Detaylı

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1 MICROSOFT WORD 2002 Microsoft Word 2002, bir kelime işlem programı olup, Microsoft Office XP bileşenidir. Word 2002 programı kullanılarak, mektup, rapor, kitap gibi belgeler hazırlanabilir. Bu belgelere

Detaylı

HARİTA ÇİZİMİ AUTOCAD UYGULAMALARI

HARİTA ÇİZİMİ AUTOCAD UYGULAMALARI HARİTA ÇİZİMİ AUTOCAD UYGULAMALARI HAZIRLAYAN PROF.DR. İ. ÖZTUĞ BİLDİRİCİ İÇİNDEKİLER UYGULAMA 1: KOORDİNAT SİSTEMİ, ZOOM KAVRAMI... 2 UYGULAMA 2: ÖDEV ŞABLONUNUN ÇİZİMİ... 5 UYGULAMA 3: PARALEL ÇİZGİ

Detaylı

BÖLÜM 11. Çizim elemanlarına tarama işlemleri yapar.

BÖLÜM 11. Çizim elemanlarına tarama işlemleri yapar. BÖLÜM 11 11. TARAMA İŞLEMLERİ 11.1. BHATCH Çizim elemanlarına tarama işlemleri yapar. BHATCH komutu, çizimde bir nesnenin oluşturduğu kapalı alanı farklı desenlerle taramak için kullanılır. Farklı nesnelerden

Detaylı

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM 1 Bilgisayar Destekli Tasarıma Giriş Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD-Computer Aided Design) programları, inşaat, mimari, elektrik - elektronik uygulamalarının yanında makine

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM I

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM I T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM I ANKARA OCAK 2005 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... i AÇIKLAMALAR...iii

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM I

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM I T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM I ANKARA OCAK, 2005 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1...2 1. BİLGİSAYARDA

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

BLEND YÖNTEMİ İLE KATI MODEL OLUŞTURMA

BLEND YÖNTEMİ İLE KATI MODEL OLUŞTURMA BLEND YÖNTEMİ İLE KATI MODEL OLUŞTURMA Bu yöntem ile çizilen iki kesit katı olarak birleştirilir. Aşağıdaki şekilde blend yöntemi ile oluşturulan bir katı model gözükmektedir. 1. FILE menüsünden New seçilir.

Detaylı

3DS MAX Ortamında AutoCAD Dosyaları ile Çalışmak

3DS MAX Ortamında AutoCAD Dosyaları ile Çalışmak 3DS MAX Ortamında AutoCAD Dosyaları ile Çalışmak 3DS MAX, başka AutoCAD olmak üzere birçok CAD yazılımına ait modelin daha esnek 3D modelleme, render ve animasyon için transfer edilebileceği bir ortam

Detaylı